M 200 m Vind: +0.4 Finale A Finale | Vind: +0.4 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Aska Cambridge Aska Cambridge ('93) | 93 | JPN | 20.62 | =PB | ||||||||||
2 | Rondell Sorrillo Rondell Sorrillo ('86) | 86 | TTO | 20.62 | |||||||||||
3 | Vitaliy Korzh Vitaliy Korzh ('87) | 87 | UKR | 21.35 | |||||||||||
4 | Arnaud Destatte Arnaud Destatte ('88) | 88 | BEL | 21.63 | |||||||||||
5 | Rytis Sakalauskas Rytis Sakalauskas ('87) | 87 | LTU | 21.68 | SB | ||||||||||
6 | Seppe Thijs Seppe Thijs ('92) | 92 | BEL | 21.80 | |||||||||||
7 | Ramone McKenzie Ramone McKenzie ('90) | 90 | JAM | 22.12 | |||||||||||
8 | Sander Maes Sander Maes ('92) | 92 | BEL | 22.41 | PB | ||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jonathan Borlée Jonathan Borlée ('88) | 88 | BEL | 45.34 | SB | ||||||||||
2 | Aliaksandr Linnik Aliaksandr Linnik ('91) | 91 | BLR | 46.23 | |||||||||||
3 | Dylan Borlée Dylan Borlée ('92) | 92 | BEL | 46.27 | SB | ||||||||||
4 | Terrence Agard Terrence Agard ('90) | 90 | NED | 47.49 | |||||||||||
5 | Rodwell Ndlovu Rodwell Ndlovu ('91) | 91 | ZIM | 47.62 | |||||||||||
6 | Andrew Mellon Andrew Mellon ('95) | 95 | IRL | 47.85 | |||||||||||
Ramone McKenzie Ramone McKenzie ('90) | 90 | JAM | DNF | ||||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Timothy Kitum Timothy Kitum ('94) | 94 | KEN | 1:45.43 | |||||||||||
2 | Abraham Rotich Abraham Rotich ('93) | 93 | BRN | 1:45.83 | SB | ||||||||||
3 | Harun Abda Harun Abda ('90) | 90 | USA | 1:46.16 | SB | ||||||||||
4 | Thijmen Kupers Thijmen Kupers ('91) | 91 | NED | 1:46.23 | |||||||||||
5 | Mamush Lencho Mamush Lencho ('96) | 96 | ETH | 1:46.84 | PB | ||||||||||
6 | Stijn Baeten Stijn Baeten ('94) | 94 | BEL | 1:47.12 | PB | ||||||||||
7 | Aurele Vandeputte Aurele Vandeputte ('95) | 95 | BEL | 1:47.24 | PB | ||||||||||
8 | Brecht Bertels Brecht Bertels ('94) | 94 | BEL | 1:47.65 | PB | ||||||||||
9 | Aaron Botterman Aaron Botterman ('94) | 94 | BEL | 1:47.73 | |||||||||||
10 | Charles Jock Charles Jock ('89) | 89 | USA | 1:48.23 | |||||||||||
Rynardt van Rensburg Rynardt van Rensburg ('92) | 92 | RSA | DNF | pace | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Timo Benitz Timo Benitz ('91) | 91 | GER | 1:48.02 | SB | ||||||||||
2 | Laurens Schockaert Laurens Schockaert ('90) | 90 | BEL | 1:49.29 | PB | ||||||||||
3 | Wilfred van Holst Wilfred van Holst ('88) | 88 | NED | 1:49.39 | PB | ||||||||||
4 | Tony van Diepen Tony van Diepen ('96) | 96 | NED | 1:49.78 | |||||||||||
5 | Jaap Gerben Vellinga Jaap Gerben Vellinga ('94) | 94 | NED | 1:51.22 | |||||||||||
6 | Kevin Stadler Kevin Stadler ('93) | 93 | GER | 1:52.11 | |||||||||||
Mark Wieczorek Mark Wieczorek ('84) | 84 | USA | DNF | ||||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ayanleh Souleiman Ayanleh Souleiman ('92) | 92 | DJI | 3:31.68 | SB | ||||||||||
2 | Hillary Ngetich Hillary Ngetich ('95) | 95 | KEN | 3:32.97 | PB | ||||||||||
3 | Gilbert Kwemoi Gilbert Kwemoi ('97) | 97 | KEN | 3:33.71 | PB | ||||||||||
4 | Dawit Wolde Dawit Wolde ('91) | 91 | ETH | 3:33.98 | SB | ||||||||||
5 | Vincent Letting Vincent Letting ('93) | 93 | KEN | 3:35.12 | PB | ||||||||||
6 | Pieter-Jan Hannes Pieter-Jan Hannes ('92) | 92 | BEL | 3:35.38 | SB | ||||||||||
7 | Ryan Hill Ryan Hill ('90) | 90 | USA | 3:35.59 | PB | ||||||||||
8 | Ismael Debjani Ismael Debjani ('90) | 90 | BEL | 3:35.62 | PB | ||||||||||
9 | Richard Douma Richard Douma ('93) | 93 | NED | 3:35.77 | PB | ||||||||||
10 | David Bustos David Bustos ('90) | 90 | ESP | 3:37.16 | |||||||||||
11 | Martin Sperlich Martin Sperlich ('91) | 91 | GER | 3:37.18 | PB | ||||||||||
12 | Isaac Kimeli Isaac Kimeli ('94) | 94 | BEL | 3:37.79 | PB | ||||||||||
13 | Tarik Moukrime Tarik Moukrime ('92) | 92 | BEL | 3:39.71 | |||||||||||
14 | Adel Mechaal Adel Mechaal ('90) | 90 | ESP | 3:40.10 | |||||||||||
15 | Peter Callahan Peter Callahan ('91) | 91 | BEL | 3:40.32 | |||||||||||
16 | Pieter Claus Pieter Claus ('93) | 93 | BEL | 3:41.09 | |||||||||||
Reuben Bett Reuben Bett ('84) | 84 | KEN | DNF | pace | |||||||||||
Azzine Boudjemaa Azzine Boudjemaa ('82) | 82 | FRA | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Jonas Leanderson Jonas Leanderson ('91) | 91 | SWE | 3:39.45 | |||||||||||
2 | Robbie Fitzgibbon Robbie Fitzgibbon ('96) | 96 | GBR | 3:39.46 | PB | ||||||||||
3 | Marius Probst Marius Probst ('95) | 95 | GER | 3:39.60 | PB | ||||||||||
4 | Ford Palmer Ford Palmer ('90) | 90 | USA | 3:40.10 | |||||||||||
5 | Daniel Winn Daniel Winn ('91) | 91 | USA | 3:40.14 | |||||||||||
6 | Nick Falk Nick Falk ('91) | 91 | CAN | 3:40.51 | PB | ||||||||||
7 | Johan Walldén Johan Walldén ('87) | 87 | SWE | 3:42.47 | |||||||||||
8 | Snorre Holtan Løken Snorre Holtan Løken ('94) | 94 | NOR | 3:43.26 | |||||||||||
9 | Ali Hamdi Ali Hamdi ('89) | 89 | BEL | 3:45.05 | |||||||||||
Adil Beryami Adil Beryami ('90) | 90 | MAR | DNF | pace | |||||||||||
Kamali Majdoubi Kamali Majdoubi ('93) | 93 | MAR | DNF | ||||||||||||
M 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Albert Rop Albert Rop ('92) | 92 | BRN | 13:09.98 | |||||||||||
2 | Davis Kiplangat Davis Kiplangat ('98) | 98 | KEN | 13:16.35 | PB | ||||||||||
3 | Nicholas Kosimbei Nicholas Kosimbei ('96) | 96 | KEN | 13:17.08 | PB | ||||||||||
4 | Vincent Rono Vincent Rono ('90) | 90 | KEN | 13:28.25 | SB | ||||||||||
5 | Tariq Haddadi Tariq Haddadi ('90) | 90 | MAR | 13:30.05 | PB | ||||||||||
6 | Marcel Fehr Marcel Fehr ('92) | 92 | GER | 13:39.93 | |||||||||||
7 | Amanal Petros Amanal Petros ('95) | 95 | GER | 13:40.01 | PB | ||||||||||
8 | Peter Corrigan Peter Corrigan ('89) | 89 | CAN | 13:43.12 | |||||||||||
9 | Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92) | 92 | DEN | 13:43.47 | PB | ||||||||||
10 | Adam Clarke Adam Clarke ('91) | 91 | GBR | 13:44.47 | PB | ||||||||||
11 | Tetsuya Yoroizaka Tetsuya Yoroizaka ('90) | 90 | JPN | 13:48.07 | SB | ||||||||||
12 | Brenton Rowe Brenton Rowe ('87) | 87 | AUT | 13:48.71 | |||||||||||
13 | George Alex George Alex ('90) | 90 | USA | 14:00.90 | |||||||||||
Dame Tasama Dame Tasama ('87) | 87 | ETH | DNF | pace | |||||||||||
Lee Emanuel Lee Emanuel ('85) | 85 | GBR | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Chakib Lachgar Latrache Chakib Lachgar Latrache ('89) | 89 | MAR | 13:51.78 | |||||||||||
2 | Arttu Vattulainen Arttu Vattulainen ('91) | 91 | FIN | 13:53.56 | PB | ||||||||||
3 | Ricardo Rosado Ricardo Rosado ('88) | 88 | ESP | 13:54.68 | PB | ||||||||||
4 | Anton Danielson Anton Danielson ('90) | 90 | SWE | 13:56.33 | PB | ||||||||||
5 | Jeroen Hendrikx Jeroen Hendrikx ('86) | 86 | BEL | 13:58.30 | |||||||||||
6 | Michael Somers Michael Somers ('95) | 95 | BEL | 13:59.47 | PB | ||||||||||
7 | Ronald Schröer Ronald Schröer ('84) | 84 | NED | 14:02.93 | SB | ||||||||||
8 | Yannick Michiels Yannick Michiels ('91) | 91 | BEL | 14:07.53 | SB | ||||||||||
9 | Bjørnar Sandnes Lillefosse Bjørnar Sandnes Lillefosse ('92) | 92 | NOR | 14:11.83 | PB | ||||||||||
10 | Dieter Kersten Dieter Kersten ('96) | 96 | BEL | 14:12.44 | |||||||||||
11 | Dries Basemans Dries Basemans ('92) | 92 | BEL | 14:15.14 | |||||||||||
12 | Lukas Van Assche Lukas Van Assche ('89) | 89 | BEL | 14:16.57 | |||||||||||
13 | Thomas De Bock Thomas De Bock ('91) | 91 | BEL | 14:20.10 | SB | ||||||||||
Kim Ruell Kim Ruell ('87) | 87 | BEL | DNF | pace | |||||||||||
Abdelali Razyn Abdelali Razyn ('91) | 91 | MAR | DNF | ||||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Hugo Hay Hugo Hay ('97) | 97 | FRA | 14:04.97 | PB | ||||||||||
2 | Noah Schutte Noah Schutte ('95) | 95 | NED | 14:05.39 | PB | ||||||||||
3 | Regis Thonon Regis Thonon ('87) | 87 | BEL | 14:10.28 | PB | ||||||||||
4 | Blair Morgan Blair Morgan ('93) | 93 | CAN | 14:10.76 | PB | ||||||||||
5 | Jan Lukas Becker Jan Lukas Becker ('93) | 93 | GER | 14:12.19 | SB | ||||||||||
6 | Víctor Puyuelo Víctor Puyuelo ('92) | 92 | ESP | 14:12.65 | PB | ||||||||||
7 | Zerom Ghebrehiwet Zerom Ghebrehiwet ('93) | 93 | ERI | 14:13.61 | PB | ||||||||||
8 | Francisco Javier Bachiller Francisco Javier Bachiller ('84) | 84 | ESP | 14:13.82 | SB | ||||||||||
9 | Tom Gröschel Tom Gröschel ('91) | 91 | GER | 14:15.13 | PB | ||||||||||
10 | Jaime Escriche Jaime Escriche ('93) | 93 | ESP | 14:17.32 | PB | ||||||||||
11 | Colm Sheahan Colm Sheahan ('84) | 84 | IRL | 14:19.55 | |||||||||||
12 | Pol Mellina Pol Mellina ('88) | 88 | LUX | 14:19.80 | SB | ||||||||||
13 | Leif Gunkel Leif Gunkel ('96) | 96 | GER | 14:20.69 | =PB | ||||||||||
14 | Edwin de Vries Edwin de Vries ('92) | 92 | NED | 14:22.49 | SB | ||||||||||
15 | Flores Weverling Flores Weverling ('93) | 93 | NED | 14:24.68 | |||||||||||
16 | Joeri Wolf Joeri Wolf ('91) | 91 | NED | 14:25.72 | SB | ||||||||||
17 | Brian Maher Brian Maher ('77) | 77 | IRL | 14:28.29 | |||||||||||
18 | Borja Jerónimo García Borja Jerónimo García ('81) | 81 | ESP | 14:37.95 | SB | ||||||||||
Jorrit Cleij Jorrit Cleij ('87) | 87 | NED | DNF | ||||||||||||
Kalid Amin Kalid Amin ('97) | 97 | NED | DNF | ||||||||||||
Jurjen Polderman Jurjen Polderman ('91) | 91 | NED | DNF | ||||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Per Svela Per Svela ('92) | 92 | NOR | 14:09.18 | PB | ||||||||||
2 | Amaury Paquet Amaury Paquet ('91) | 91 | BEL | 14:09.64 | PB | ||||||||||
3 | Riken Ost Riken Ost ('96) | 96 | FRA | 14:29.36 | PB | ||||||||||
4 | Emmett Dunleavy Emmett Dunleavy ('81) | 81 | IRL | 14:30.13 | SB | ||||||||||
5 | Lucas Nieuweboer Lucas Nieuweboer ('94) | 94 | NED | 14:35.00 | |||||||||||
6 | Jaime González Jaime González ('91) | 91 | ESP | 14:37.83 | PB | ||||||||||
7 | Wouter Jansen Wouter Jansen ('87) | 87 | NED | 14:38.04 | PB | ||||||||||
8 | John Eves John Eves ('83) | 83 | IRL | 14:40.95 | SB | ||||||||||
9 | Pieter Verschoren Pieter Verschoren ('87) | 87 | BEL | 14:45.34 | SB | ||||||||||
10 | Ambroise Uwiragiye Ambroise Uwiragiye ('80) | 80 | RWA | 14:46.77 | SB | ||||||||||
11 | Younes Darrazi Younes Darrazi ('96) | 96 | BEL | 14:48.81 | |||||||||||
12 | Enzo Noel Enzo Noel ('95) | 95 | BEL | 14:52.36 | PB | ||||||||||
13 | Santiago De La Fuente Santiago De La Fuente ('74) | 74 | ESP | 14:58.74 | |||||||||||
14 | Ricardo Floris Ricardo Floris ('90) | 90 | NED | 15:08.65 | SB | ||||||||||
Jonas Sergooris Jonas Sergooris ('90) | 90 | BEL | DNF | ||||||||||||
Sergio Mena Sergio Mena ('94) | 94 | ESP | DNF | ||||||||||||
Tom Koetsenruijter Tom Koetsenruijter ('93) | 93 | NED | DNF | ||||||||||||
Mohamed Elkarroui Mohamed Elkarroui ('96) | 96 | MAR | DNF | ||||||||||||
Finale E | |||||||||||||||
1 | Bas Van Hooren Bas Van Hooren ('92) | 92 | NED | 14:24.16 | PB | ||||||||||
2 | Simon Grannetia Simon Grannetia ('94) | 94 | NED | 14:28.82 | PB | ||||||||||
3 | Sascha van Staa Sascha van Staa ('92) | 92 | GER | 14:30.96 | PB | ||||||||||
4 | Thomas Hayes Thomas Hayes ('89) | 89 | IRL | 14:31.59 | PB | ||||||||||
5 | Vincent Bierinckx Vincent Bierinckx ('90) | 90 | BEL | 14:38.88 | PB | ||||||||||
6 | Cas Lutz Cas Lutz ('93) | 93 | NED | 14:39.10 | PB | ||||||||||
7 | Christoph Gallo Christoph Gallo ('89) | 89 | BEL | 14:46.23 | PB | ||||||||||
8 | David Valentin David Valentin ('97) | 97 | GER | 14:46.50 | PB | ||||||||||
9 | Kevin De Kerpel Kevin De Kerpel ('88) | 88 | BEL | 14:47.24 | SB | ||||||||||
10 | Alexander Schröder Alexander Schröder ('90) | 90 | GER | 14:47.60 | PB | ||||||||||
11 | Ralph van Houwelingen Ralph van Houwelingen ('94) | 94 | NED | 14:49.69 | |||||||||||
12 | Dorian Boulvin Dorian Boulvin ('97) | 97 | BEL | 14:54.50 | SB | ||||||||||
13 | Alexandre Schmitt Alexandre Schmitt ('89) | 89 | FRA | 14:56.49 | PB | ||||||||||
14 | Yelle van Waeyenberghe Yelle van Waeyenberghe ('86) | 86 | BEL | 14:56.72 | SB | ||||||||||
15 | Felix Thum Felix Thum ('87) | 87 | GER | 15:04.42 | PB | ||||||||||
16 | Stephane Charnet Stephane Charnet ('85) | 85 | FRA | 15:10.35 | PB | ||||||||||
17 | Raphael Durviaux Raphael Durviaux ('80) | 80 | BEL | 15:40.87 | |||||||||||
Arne Agten Arne Agten ('95) | 95 | BEL | DNF | ||||||||||||
Björn Koreman Björn Koreman ('91) | 91 | NED | DNF | ||||||||||||
Finale F | |||||||||||||||
1 | Arno De Feyter Arno De Feyter ('92) | 92 | BEL | 14:45.58 | PB | ||||||||||
2 | Tomas Hendrickx Tomas Hendrickx ('81) | 81 | BEL | 14:47.80 | PB | ||||||||||
3 | Mohammed Mazid Mohammed Mazid ('96) | 96 | BEL | 14:53.19 | PB | ||||||||||
4 | Amaury Gouverneur Amaury Gouverneur ('97) | 97 | BEL | 14:53.56 | PB | ||||||||||
5 | Daan Coremans Daan Coremans ('91) | 91 | BEL | 14:53.77 | PB | ||||||||||
6 | Michiel Vanholst Michiel Vanholst ('90) | 90 | BEL | 14:59.09 | PB | ||||||||||
7 | Christiaan Bosselaar Christiaan Bosselaar ('82) | 82 | NED | 15:00.05 | SB | ||||||||||
8 | Nico Viaene Nico Viaene ('93) | 93 | BEL | 15:12.28 | PB | ||||||||||
9 | Sten Stoltenberg Sten Stoltenberg ('96) | 96 | NED | 15:16.52 | PB | ||||||||||
10 | Pim Lambregts Pim Lambregts ('96) | 96 | NED | 15:18.90 | PB | ||||||||||
11 | Clement Deflandre Clement Deflandre ('97) | 97 | BEL | 15:21.61 | PB | ||||||||||
12 | Abdessamad Asri Abdessamad Asri ('84) | 84 | BEL | 15:21.93 | PB | ||||||||||
13 | Ruben Vispoel Ruben Vispoel ('90) | 90 | BEL | 15:22.75 | PB | ||||||||||
14 | David Scanlon David Scanlon ('94) | 94 | IRL | 15:23.51 | PB | ||||||||||
15 | Kevin Schauwaers Kevin Schauwaers ('86) | 86 | BEL | 15:36.81 | PB | ||||||||||
16 | Mathias Meijer Mathias Meijer ('87) | 87 | NED | 15:40.76 | PB | ||||||||||
17 | Julien Dethier Julien Dethier ('92) | 92 | BEL | 15:48.40 | PB | ||||||||||
18 | Mohammed Laaraj Mohammed Laaraj ('97) | 97 | BEL | 15:55.58 | PB | ||||||||||
Jonas Roels Jonas Roels ('83) | 83 | BEL | DNF | ||||||||||||
M 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nicholas Bett Nicholas Bett ('96) | 96 | KEN | 8:14.04 | PB | ||||||||||
2 | Hilal Kipsang Yego Hilal Kipsang Yego ('92) | 92 | KEN | 8:15.10 | SB | ||||||||||
3 | Tesfaye Girma Tesfaye Girma ('97) | 97 | ETH | 8:16.14 | PB | ||||||||||
4 | Alex Kibet Alex Kibet ('94) | 94 | KEN | 8:18.28 | PB | ||||||||||
5 | Hicham Sigueni Hicham Sigueni ('93) | 93 | MAR | 8:20.53 | SB | ||||||||||
6 | Birhan Getahun Birhan Getahun ('91) | 91 | ETH | 8:25.60 | |||||||||||
7 | Nelson Kipkosgei Nelson Kipkosgei ('93) | 93 | BRN | 8:26.23 | SB | ||||||||||
8 | José Gregorio Peña José Gregorio Peña ('87) | 87 | VEN | 8:26.36 | SB | ||||||||||
9 | Jeroen D'Hoedt Jeroen D'Hoedt ('90) | 90 | BEL | 8:31.54 | SB | ||||||||||
10 | Chris Dulhanty Chris Dulhanty ('92) | 92 | CAN | 8:36.35 | |||||||||||
Ibrahim Chakir Ibrahim Chakir ('94) | 94 | ESP | DNF | ||||||||||||
Kim Ruell Kim Ruell ('87) | 87 | BEL | DNF | pace | |||||||||||
Abdellah Dacha Abdellah Dacha ('92) | 92 | MAR | 8:39.80 DQ IAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||
M 110 m hæk Vind: +0.8 Finale A Finale | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
1 | Simon Krauss Simon Krauss ('92) | 92 | FRA | 13.62 | |||||||||||
2 | Artem Shamatryn Artem Shamatryn ('91) | 91 | UKR | 13.83 | SB | ||||||||||
3 | Denis Hanjoul Denis Hanjoul ('91) | 91 | BEL | 13.84 | |||||||||||
4 | Damien Broothaerts Damien Broothaerts ('83) | 83 | BEL | 13.84 | |||||||||||
5 | Job Beintema Job Beintema ('95) | 95 | NED | 13.94 | |||||||||||
6 | Dario De Borger Dario De Borger ('92) | 92 | BEL | 13.96 | |||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Zarck Visser Zarck Visser ('89) | 89 | RSA | 7.90 | +0.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Luis Rivera Luis Rivera ('87) | 87 | MEX | 7.73 | +0.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jeroen Vanmulder Jeroen Vanmulder ('91) | 91 | BEL | 7.42 | +1.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Thomas Van Der Plaetsen Thomas Van Der Plaetsen ('90) | 90 | BEL | 7.33 | +0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Serhiy Honcharenko Serhiy Honcharenko ('96) | 96 | UKR | 7.19 | +1.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Aviram Shwarzbard Aviram Shwarzbard ('94) | 94 | ISR | 7.18 | +0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Gilron Tsabkevich Gilron Tsabkevich ('95) | 95 | ISR | 7.14 | +0.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Marcel Kirstges Marcel Kirstges ('91) | 91 | GER | 7.07 | +1.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
Serhii Nykyforov Serhii Nykyforov ('94) | 94 | UKR | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K 200 m Vind: +1.0 Finale A Finale | Vind: +1.0 | ||||||||||||||
1 | Blessing Okagbare Blessing Okagbare ('88) | 88 | NGR | 22.77 | |||||||||||
2 | Laverne Jones-Ferrette Laverne Jones-Ferrette ('81) | 81 | ISV | 23.69 | |||||||||||
3 | Manon Depuydt Manon Depuydt ('97) | 97 | BEL | 23.89 | |||||||||||
4 | Orphee Depuydt Orphee Depuydt ('95) | 95 | BEL | 24.49 | |||||||||||
5 | Jana Horemans Jana Horemans ('99) | 99 | BEL | 25.75 | PB | ||||||||||
6 | Janet Seeliger Janet Seeliger ('95) | 95 | RSA | 27.48 | SB | ||||||||||
Olivia Borlée Olivia Borlée ('86) | 86 | BEL | DNF | ||||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Emily Tuei Emily Tuei ('86) | 86 | KEN | 2:00.45 | |||||||||||
2 | Shelayna Oskan-Clarke Shelayna Oskan-Clarke ('90) | 90 | GBR | 2:00.73 | SB | ||||||||||
3 | Winny Chebet Winny Chebet ('90) | 90 | KEN | 2:00.79 | |||||||||||
4 | Anastasiya Tkachuk Anastasiya Tkachuk ('93) | 93 | UKR | 2:01.22 | SB | ||||||||||
5 | Daryia Barysevich Daryia Barysevich ('90) | 90 | BLR | 2:01.93 | PB | ||||||||||
6 | Lidya Melese Lidya Melese ('96) | 96 | ETH | 2:02.37 | PB | ||||||||||
7 | Annie Leblanc Annie Leblanc ('92) | 92 | CAN | 2:02.66 | |||||||||||
8 | Megan Krumpoch Megan Krumpoch ('92) | 92 | USA | 2:02.89 | |||||||||||
Noélie Yarigo Noélie Yarigo ('85) | 85 | BEN | DNF | pace | |||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Betlehem Desalegn Betlehem Desalegn ('91) | 91 | UAE | 4:05.86 | |||||||||||
1 | Betlehem Desalegn Betlehem Desalegn ('91) | 91 | UAE | 4:05.86 | |||||||||||
2 | Charlene Thomas Charlene Thomas ('82) | 82 | GBR | 4:05.98 | SB | ||||||||||
3 | Ingvill Måkestad Bovim Ingvill Måkestad Bovim ('81) | 81 | NOR | 4:06.03 | SB | ||||||||||
4 | Madeline Hills Madeline Hills ('87) | 87 | AUS | 4:06.47 | PB | ||||||||||
5 | Sofie Van Accom Sofie Van Accom ('89) | 89 | BEL | 4:07.30 | PB | ||||||||||
6 | Cory McGee Cory McGee ('92) | 92 | USA | 4:07.34 | SB | ||||||||||
7 | Rachel Schneider Rachel Schneider ('91) | 91 | USA | 4:07.84 | SB | ||||||||||
8 | Margherita Magnani Margherita Magnani ('87) | 87 | ITA | 4:07.91 | SB | ||||||||||
9 | Aisha Praught Aisha Praught ('89) | 89 | JAM | 4:11.57 | SB | ||||||||||
10 | Mariah Kelly Mariah Kelly ('91) | 91 | CAN | 4:11.88 | PB | ||||||||||
11 | Laura Carlyle Laura Carlyle ('89) | 89 | CAN | 4:12.09 | PB | ||||||||||
12 | Zenobie Vangansbeke Zenobie Vangansbeke ('92) | 92 | BEL | 4:20.93 | SB | ||||||||||
13 | Erin Teschuk Erin Teschuk ('94) | 94 | CAN | 4:24.32 | |||||||||||
14 | Manon Kruiver Manon Kruiver ('88) | 88 | NED | 4:28.91 | |||||||||||
Lindsey Butterworth Lindsey Butterworth ('92) | 92 | CAN | DNF | ||||||||||||
K 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Renata Pliś Renata Pliś ('85) | 85 | POL | 15:23.19 | SB | ||||||||||
2 | Jess Andrews Jess Andrews ('92) | 92 | GBR | 15:24.02 | PB | ||||||||||
3 | Hanna Klein Hanna Klein ('93) | 93 | GER | 15:27.09 | PB | ||||||||||
4 | Lauren Paquette Lauren Paquette ('86) | 86 | USA | 15:28.40 | |||||||||||
5 | Beth Potter Beth Potter ('91) | 91 | GBR | 15:29.31 | |||||||||||
6 | Sammy Silva Sammy Silva ('91) | 91 | USA | 15:29.85 | PB | ||||||||||
7 | Louise Carton Louise Carton ('94) | 94 | BEL | 15:33.58 | SB | ||||||||||
8 | Aisling Cuffe Aisling Cuffe ('93) | 93 | USA | 15:36.12 | |||||||||||
9 | Elinor Kirk Elinor Kirk ('89) | 89 | GBR | 15:37.65 | PB | ||||||||||
10 | Kaitlin Goodman Kaitlin Goodman ('87) | 87 | USA | 15:43.27 | |||||||||||
Tamara Tverdostup Tamara Tverdostup ('79) | 79 | UKR | DNF | pace | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: +0.9 Finale A Finale | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
1 | Anne Zagré Anne Zagré ('90) | 90 | BEL | 12.96 | |||||||||||
2 | Mulern Jean Mulern Jean ('92) | 92 | USA | 13.08 | |||||||||||
3 | Micol Cattaneo Micol Cattaneo ('82) | 82 | ITA | 13.20 | SB | ||||||||||
4 | Ayako Kimura Ayako Kimura ('88) | 88 | JPN | 13.38 | |||||||||||
5 | Nafissatou Thiam Nafissatou Thiam ('94) | 94 | BEL | 13.63 | =PB | ||||||||||
6 | Dorien Van Diest Dorien Van Diest ('93) | 93 | BEL | 13.69 | |||||||||||
7 | Noor Vidts Noor Vidts ('96) | 96 | BEL | 13.94 | |||||||||||
8 | Sarah Missinne Sarah Missinne ('95) | 95 | BEL | 14.30 | |||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lauren Wells Lauren Wells ('88) | 88 | AUS | 55.69 | |||||||||||
2 | Christine McMahon Christine McMahon ('92) | 92 | IRL | 56.06 | PB | ||||||||||
3 | Axelle DauwensAxelle Dauwens ('90) | 90 | BEL | 56.51 | |||||||||||
4 | Lamiae Lhabze Lamiae Lhabze ('84) | 84 | MAR | 57.78 | |||||||||||
5 | Eva Duinslaeger Eva Duinslaeger ('88) | 88 | BEL | 59.00 | |||||||||||
6 | Inge Bellemans Inge Bellemans ('95) | 95 | BEL | 1:00.60 | SB | ||||||||||
7 | Rebecca Rijken Rebecca Rijken ('93) | 93 | NED | 1:03.27 | |||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mirela Demireva Mirela Demireva ('89) | 89 | BUL | 1.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Yuliya Chumachenko Yuliya Chumachenko ('94) | 94 | UKR | 1.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Iryna Gerashchenko Iryna Gerashchenko ('95) | 95 | UKR | 1.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Hanne Van Hessche Hanne Van Hessche ('91) | 91 | BEL | 1.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Hannelore Desmet Hannelore Desmet ('89) | 89 | BEL | 1.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Noor Vidts Noor Vidts ('96) | 96 | BEL | 1.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Marlies van Haaren Marlies van Haaren ('90) | 90 | NED | 1.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
P17 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Céline Roelens Céline Roelens ('99) | 99 | BEL | 2:13.64 | |||||||||||
2 | Hanne Van Loock Hanne Van Loock ('99) | 99 | BEL | 2:14.21 | PB | ||||||||||
3 | Fien Janssens Fien Janssens ('99) | 99 | BEL | 2:15.49 | PB | ||||||||||
M 100 m Vind: +2.4 Finale A Finale | Vind: +2.4 | ||||||||||||||
1 | Andreas Vranken Andreas Vranken ('93) | 93 | BEL | 10.61 | w | ||||||||||
2 | Yannick Meyer Yannick Meyer ('88) | 88 | BEL | 10.62 | w | ||||||||||
3 | Jonathan Mutebwa Jonathan Mutebwa ('93) | 93 | NED | 10.94 | w | ||||||||||
4 | Victor Hofmans Victor Hofmans ('94) | 94 | BEL | 11.03 | w | ||||||||||
5 | Niels Theijs Niels Theijs ('92) | 92 | BEL | 11.10 | w | ||||||||||
6 | Lionel Degavre Lionel Degavre ('95) | 95 | BEL | 11.12 | w | ||||||||||
7 | Antoine Snyders Antoine Snyders ('97) | 97 | BEL | 11.18 | w | ||||||||||
Finale B Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Ramone McKenzie Ramone McKenzie ('90) | 90 | JAM | 11.08 | |||||||||||
2 | Ben Willem Ben Willem ('94) | 94 | BEL | 11.15 | |||||||||||
3 | Jeremy Keutgens Jeremy Keutgens ('95) | 95 | BEL | 11.20 | PB | ||||||||||
4 | Laurens De Greef Laurens De Greef ('91) | 91 | BEL | 11.20 | PB | ||||||||||
5 | Flavio Teixeira Flavio Teixeira ('95) | 95 | BEL | 11.23 | PB | ||||||||||
6 | Tristan Domin Tristan Domin ('88) | 88 | NED | 11.52 | PB | ||||||||||
7 | Tom Houben Tom Houben ('85) | 85 | BEL | 11.67 | PB | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sjoerd Weijers Sjoerd Weijers ('95) | 95 | NED | 1:50.73 | |||||||||||
2 | Didier Nibbering Didier Nibbering ('91) | 91 | NED | 1:51.11 | |||||||||||
3 | Bram Buigel Bram Buigel ('95) | 95 | NED | 1:51.31 | |||||||||||
4 | Tuomo Salonen Tuomo Salonen ('89) | 89 | FIN | 1:51.47 | |||||||||||
5 | Sigurd Blom Breivik Sigurd Blom Breivik ('96) | 96 | NOR | 1:51.54 | |||||||||||
6 | Sverre Blom Breivik Sverre Blom Breivik ('96) | 96 | NOR | 1:51.89 | |||||||||||
7 | Jeff Tweedle Jeff Tweedle ('94) | 94 | CAN | 1:52.17 | |||||||||||
8 | Toon Dierckx Toon Dierckx ('87) | 87 | BEL | 1:53.20 | |||||||||||
Vincent Vrijsen Vincent Vrijsen ('89) | 89 | BEL | DNF | pace | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Necho Tayachew Necho Tayachew ('96) | 96 | ISR | 1:50.09 | PB | ||||||||||
2 | Johan Eriksson Johan Eriksson ('88) | 88 | SWE | 1:50.32 | PB | ||||||||||
3 | Dries De Smet Dries De Smet ('98) | 98 | BEL | 1:50.46 | PB | ||||||||||
4 | Jonas Van Schoubroeck Jonas Van Schoubroeck ('92) | 92 | BEL | 1:52.02 | SB | ||||||||||
5 | Micha Heidenreich Micha Heidenreich ('87) | 87 | GER | 1:52.33 | |||||||||||
6 | Philippe Joly Philippe Joly ('93) | 93 | FRA | 1:52.49 | |||||||||||
7 | Mark Dobrzykowski Mark Dobrzykowski ('94) | 94 | GER | 1:53.17 | |||||||||||
8 | Sebbe Francken Sebbe Francken ('96) | 96 | BEL | 1:53.26 | |||||||||||
9 | Jassine Soughou Jassine Soughou ('92) | 92 | BEL | 1:54.68 | |||||||||||
Thomas Verbiest Thomas Verbiest ('88) | 88 | BEL | DNF | pace | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Kristoffer Janson Grindedal Kristoffer Janson Grindedal ('89) | 89 | NOR | 1:53.23 | PB | ||||||||||
2 | Steven Taylor Steven Taylor ('92) | 92 | USA | 1:53.53 | |||||||||||
3 | Bastiaan Ameryckx Bastiaan Ameryckx ('98) | 98 | BEL | 1:53.55 | PB | ||||||||||
4 | Thijs Verbeeck Thijs Verbeeck ('91) | 91 | BEL | 1:53.55 | |||||||||||
5 | Maarten Verbiest Maarten Verbiest ('82) | 82 | BEL | 1:54.14 | |||||||||||
6 | Ignacio Franco Ignacio Franco ('92) | 92 | ESP | 1:54.29 | SB | ||||||||||
7 | Jean Thiry Jean Thiry ('97) | 97 | BEL | 1:54.52 | |||||||||||
8 | Enrico Dietrich Enrico Dietrich ('86) | 86 | GER | 1:54.91 | |||||||||||
9 | Nicolai Sake Nicolai Sake ('96) | 96 | BEL | 1:55.43 | |||||||||||
Frederic Op De Beeck Frederic Op De Beeck ('95) | 95 | BEL | DNF | pace | |||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Myrian Henrotte Myrian Henrotte ('99) | 99 | BEL | 1:54.11 | |||||||||||
2 | Thomas Myklebust Heggøy Thomas Myklebust Heggøy ('94) | 94 | NOR | 1:54.20 | |||||||||||
3 | Mathieu Willems Mathieu Willems ('99) | 99 | BEL | 1:55.43 | |||||||||||
4 | Patrick Weisser Patrick Weisser ('98) | 98 | GER | 1:55.59 | SB | ||||||||||
5 | Euan Campbell Euan Campbell ('97) | 97 | GBR | 1:55.76 | |||||||||||
6 | Sam de Vor Sam de Vor ('91) | 91 | NED | 1:55.98 | |||||||||||
7 | Dennis Wikström-Roos Dennis Wikström-Roos ('93) | 93 | SWE | 1:56.45 | =PB | ||||||||||
8 | Matthew Jones Matthew Jones ('81) | 81 | GBR | 1:58.01 | PB | ||||||||||
9 | Martin Hammar Martin Hammar ('95) | 95 | SWE | 2:03.04 | |||||||||||
Joris Vande Velde Joris Vande Velde ('89) | 89 | BEL | DNF | pace | |||||||||||
Finale E | |||||||||||||||
1 | Gaetan Van Laethem Gaetan Van Laethem ('97) | 97 | BEL | 1:54.74 | PB | ||||||||||
2 | Alex Goodall Alex Goodall ('93) | 93 | GBR | 1:54.94 | PB | ||||||||||
3 | Reynaldo Latinne Reynaldo Latinne ('92) | 92 | BEL | 1:55.02 | PB | ||||||||||
4 | Twan Pormes Twan Pormes ('98) | 98 | NED | 1:55.07 | PB | ||||||||||
5 | Lucas da Silva Lucas da Silva ('97) | 97 | BRA | 1:56.43 | |||||||||||
6 | Wim Beckers Wim Beckers ('98) | 98 | BEL | 1:56.43 | PB | ||||||||||
7 | Lukas Vriens Lukas Vriens ('89) | 89 | BEL | 1:57.14 | |||||||||||
8 | Bjarne Lofgren Bjarne Lofgren ('99) | 99 | BEL | 1:57.44 | |||||||||||
9 | Pierre Poumay Pierre Poumay ('94) | 94 | BEL | 1:57.71 | PB | ||||||||||
10 | Louis Vandermessen Louis Vandermessen ('01) | 01 | BEL | 1:58.20 | PB | ||||||||||
11 | Tobias Schroeders Tobias Schroeders ('91) | 91 | GER | 1:58.37 | PB | ||||||||||
12 | Ahmed Dahchour Ahmed Dahchour ('77) | 77 | MAR | 2:03.86 | PB | ||||||||||
Levi Hoste Levi Hoste ('91) | 91 | BEL | DNF | pace | |||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Julius Lawnik Julius Lawnik ('95) | 95 | GER | 3:43.17 | |||||||||||
2 | Philip Cortvriendt Philip Cortvriendt ('94) | 94 | BEL | 3:43.64 | PB | ||||||||||
3 | Dan Gorman Dan Gorman ('88) | 88 | CAN | 3:44.24 | |||||||||||
4 | Kevin Benallou Kevin Benallou ('90) | 90 | FRA | 3:44.73 | |||||||||||
5 | Connor Darlington Connor Darlington ('93) | 93 | CAN | 3:44.93 | |||||||||||
6 | Vincent Hazeleger Vincent Hazeleger ('95) | 95 | NED | 3:47.80 | |||||||||||
8 | Erik Hovlandsdal Erik Hovlandsdal ('89) | 89 | NOR | 3:49.06 | |||||||||||
9 | Ruben Van Praet Ruben Van Praet ('91) | 91 | BEL | 3:50.31 | |||||||||||
10 | Jurjen Polderman Jurjen Polderman ('91) | 91 | NED | 3:50.40 | |||||||||||
11 | Yimer Getahun Yimer Getahun ('92) | 92 | ISR | 3:50.74 | |||||||||||
Valentijn Weinans Valentijn Weinans ('95) | 95 | NED | DNF | pace | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Sam Valgaeren Sam Valgaeren ('90) | 90 | BEL | 3:46.06 | PB | ||||||||||
2 | Robin Hendrix Robin Hendrix ('95) | 95 | BEL | 3:47.40 | PB | ||||||||||
3 | Sven Bombeke Sven Bombeke ('93) | 93 | BEL | 3:47.89 | PB | ||||||||||
4 | Felix Rüger Felix Rüger ('95) | 95 | GER | 3:48.27 | SB | ||||||||||
5 | Jean Charles Byl Jean Charles Byl ('78) | 78 | BEL | 3:49.49 | SB | ||||||||||
6 | Ward D'Hoore Ward D'Hoore ('94) | 94 | BEL | 3:49.59 | |||||||||||
7 | Yorben Ruiter Yorben Ruiter ('95) | 95 | NED | 3:49.90 | PB | ||||||||||
8 | Pieterjan De Bosscher Pieterjan De Bosscher ('90) | 90 | BEL | 3:50.12 | |||||||||||
9 | Joachim Cardillo Joachim Cardillo ('88) | 88 | BEL | 3:50.84 | SB | ||||||||||
10 | Bert Misplon Bert Misplon ('88) | 88 | BEL | 3:54.35 | SB | ||||||||||
11 | Bram Anderiessen Bram Anderiessen ('99) | 99 | NED | 3:55.26 | |||||||||||
Mohamed Elkarroui Mohamed Elkarroui ('96) | 96 | MAR | DNF | pace | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Philipp Reinhardt Philipp Reinhardt ('94) | 94 | GER | 3:45.64 | PB | ||||||||||
2 | Thomas Moran Thomas Moran ('93) | 93 | IRL | 3:49.00 | PB | ||||||||||
3 | Frank Futselaar Frank Futselaar ('91) | 91 | NED | 3:49.31 | PB | ||||||||||
4 | Mahadi Abdi Ali Mahadi Abdi Ali ('95) | 95 | NED | 3:49.45 | PB | ||||||||||
5 | Thijs van der Burgt Thijs van der Burgt ('94) | 94 | BEL | 3:49.59 | PB | ||||||||||
6 | Simon Petitjean Simon Petitjean ('96) | 96 | BEL | 3:50.47 | PB | ||||||||||
7 | Tim Sundström Tim Sundström ('89) | 89 | SWE | 3:48.55 | |||||||||||
7 | Julien Celis Julien Celis ('98) | 98 | BEL | 3:50.81 | PB | ||||||||||
8 | Oussama Lonneux Oussama Lonneux ('97) | 97 | BEL | 3:50.92 | PB | ||||||||||
9 | Bálint Horváth Bálint Horváth ('89) | 89 | HUN | 3:51.81 | SB | ||||||||||
10 | Timothy Convents Timothy Convents ('89) | 89 | BEL | 3:54.32 | SB | ||||||||||
11 | Youri Pessy Youri Pessy ('94) | 94 | NED | 3:55.05 | PB | ||||||||||
12 | Kidane Tewolde Kidane Tewolde ('96) | 96 | GER | 3:56.51 | |||||||||||
13 | Robert Blumentritt Robert Blumentritt ('97) | 97 | GER | 4:01.88 | |||||||||||
Davy De Schryver Davy De Schryver ('88) | 88 | BEL | DNF | pace | |||||||||||
K 100 m Vind: +2.1 Finale A Finale | Vind: +2.1 | ||||||||||||||
1 | Melissa Breen Melissa Breen ('90) | 90 | AUS | 11.48 | w | ||||||||||
2 | Sacha Van Agt Sacha Van Agt ('94) | 94 | NED | 11.69 | w | ||||||||||
3 | Manon Depuydt Manon Depuydt ('97) | 97 | BEL | 11.80 | w | ||||||||||
4 | Orphee Depuydt Orphee Depuydt ('95) | 95 | BEL | 11.82 | w | ||||||||||
5 | Lieselotte Van Laere Lieselotte Van Laere ('01) | 01 | BEL | 12.39 | w | ||||||||||
6 | Frederique Teuwen Frederique Teuwen ('98) | 98 | BEL | 12.45 | w | ||||||||||
7 | Jana Horemans Jana Horemans ('99) | 99 | BEL | 12.61 | w | ||||||||||
8 | Clara Malangre Clara Malangre ('99) | 99 | GER | 12.72 | w | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Christina Zwirner Christina Zwirner ('92) | 92 | GER | 2:04.38 | PB | ||||||||||
2 | Ida FillingsnesIda Fillingsnes ('90) | 90 | NOR | 2:04.66 | PB | ||||||||||
3 | Sofia Öberg Sofia Öberg ('90) | 90 | SWE | 2:04.68 | SB | ||||||||||
4 | Suzanne Voorrips Suzanne Voorrips ('93) | 93 | NED | 2:05.08 | PB | ||||||||||
5 | Samantha Murphy Samantha Murphy ('92) | 92 | CAN | 2:05.15 | |||||||||||
6 | Rachel Francois Rachel Francois ('92) | 92 | CAN | 2:05.27 | |||||||||||
7 | Shanie Landen Shanie Landen ('91) | 91 | ISR | 2:06.41 | |||||||||||
Denise Krebs Denise Krebs ('87) | 87 | GER | DNF | ||||||||||||
Isis de la Paz Isis de la Paz ('96) | 96 | NED | DNF | pace | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Janine Lins Janine Lins ('94) | 94 | GER | 2:10.31 | SB | ||||||||||
2 | Sofie Lauwers Sofie Lauwers ('91) | 91 | BEL | 2:10.95 | SB | ||||||||||
3 | Marta Alexandra Chylinski Marta Alexandra Chylinski ('86) | 86 | BEL | 2:11.43 | |||||||||||
4 | Vanessa Scaunet Vanessa Scaunet ('96) | 96 | BEL | 2:11.44 | |||||||||||
5 | Marlies Huigen Marlies Huigen ('94) | 94 | NED | 2:12.03 | |||||||||||
6 | Yentl Vandenberghe Yentl Vandenberghe ('91) | 91 | BEL | 2:12.29 | |||||||||||
7 | Eline Deboth Eline Deboth ('92) | 92 | BEL | 2:14.35 | |||||||||||
Beatriz Valiente Beatriz Valiente ('79) | 79 | ESP | DNF | ||||||||||||
Laura Hansen Laura Hansen ('90) | 90 | GER | DNF | ||||||||||||
Messalina Pieroni Messalina Pieroni ('98) | 98 | BEL | DNF | pace | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Laura Boekel Laura Boekel ('97) | 97 | NED | 2:11.49 | |||||||||||
2 | Patricia De Graat Patricia De Graat ('98) | 98 | GER | 2:12.01 | SB | ||||||||||
3 | Dagmar Smid Dagmar Smid ('97) | 97 | NED | 2:12.18 | |||||||||||
4 | Roos Hop Roos Hop | 00 | NED | 2:12.23 | |||||||||||
5 | Eline Pinter Eline Pinter ('96) | 96 | BEL | 2:12.62 | PB | ||||||||||
6 | Nanouk Stevens Nanouk Stevens | 00 | BEL | 2:12.83 | |||||||||||
7 | Goele Truyers Goele Truyers ('92) | 92 | BEL | 2:15.23 | |||||||||||
8 | Lize De Vlieger Lize De Vlieger ('98) | 98 | BEL | 2:16.31 | |||||||||||
9 | Laura Schadron Laura Schadron | 00 | BEL | 2:18.70 | |||||||||||
Enya Voet Enya Voet ('92) | 92 | BEL | DNF | pace | |||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Mathilde Jacquemin Mathilde Jacquemin ('98) | 98 | BEL | 2:13.15 | PB | ||||||||||
2 | Nikkie Van Willigen Nikkie Van Willigen ('87) | 87 | NED | 2:14.48 | PB | ||||||||||
3 | Kim Uhlendorf Kim Uhlendorf ('97) | 97 | GER | 2:14.54 | |||||||||||
4 | Sophie Detienne Sophie Detienne ('74) | 74 | BEL | 2:14.86 | SB | ||||||||||
5 | Soraya Meert Soraya Meert ('93) | 93 | BEL | 2:15.49 | PB | ||||||||||
6 | Marjet Groen Marjet Groen ('97) | 97 | NED | 2:16.16 | PB | ||||||||||
7 | Birgit Van Boxstael Birgit Van Boxstael ('88) | 88 | BEL | 2:18.74 | PB | ||||||||||
Paulien Dewyngaert Paulien Dewyngaert ('97) | 97 | BEL | DNF | pace | |||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Alice Rocquain Alice Rocquain ('87) | 87 | FRA | 4:19.71 | SB | ||||||||||
2 | Jill Holterman Jill Holterman ('91) | 91 | NED | 4:20.62 | SB | ||||||||||
3 | Lotte Krause Lotte Krause ('92) | 92 | NED | 4:21.08 | |||||||||||
4 | Marijke De Visser Marijke De Visser ('93) | 93 | NED | 4:21.39 | SB | ||||||||||
5 | Sarah Schmidt Sarah Schmidt ('96) | 96 | GER | 4:24.93 | SB | ||||||||||
6 | Julia van Velthoven Julia van Velthoven ('94) | 94 | NED | 4:25.61 | |||||||||||
7 | Merel van der Marel Merel van der Marel ('99) | 99 | NED | 4:27.55 | |||||||||||
8 | Jasmijn Lau Jasmijn Lau ('99) | 99 | NED | 4:28.57 | PB | ||||||||||
9 | Lysanne Wilkens Lysanne Wilkens ('94) | 94 | NED | 4:32.70 | PB | ||||||||||
10 | Febe Pardaens Febe Pardaens ('98) | 98 | BEL | 4:32.85 | PB | ||||||||||
11 | Marije Peters Marije Peters ('93) | 93 | NED | 4:33.10 | PB | ||||||||||
12 | Elke Godden Elke Godden ('96) | 96 | BEL | 4:41.04 | SB | ||||||||||
Beatriz Valiente Beatriz Valiente ('79) | 79 | ESP | DNF | ||||||||||||
Jenna Wyns Jenna Wyns ('93) | 93 | BEL | DNF | pace | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Elisa de Jong Elisa de Jong ('92) | 92 | NED | 4:34.40 | PB | ||||||||||
2 | Pia Quak Pia Quak ('97) | 97 | GER | 4:40.16 | |||||||||||
3 | Azawant Teka Azawant Teka ('90) | 90 | ISR | 4:40.78 | SB | ||||||||||
4 | Denise Schumacher Denise Schumacher ('94) | 94 | GER | 4:44.08 | PB | ||||||||||
5 | Marie Nivet Marie Nivet ('98) | 98 | FRA | 4:44.55 | PB | ||||||||||
6 | Katrin Reischmann Katrin Reischmann ('96) | 96 | GER | 4:44.85 | |||||||||||
7 | Lucie Nivet Lucie Nivet ('98) | 98 | FRA | 4:45.30 | PB | ||||||||||
8 | Charlotte Sijmens Charlotte Sijmens ('95) | 95 | BEL | 4:50.54 | |||||||||||
9 | Amélie Nivet Amélie Nivet ('73) | 73 | FRA | 4:59.25 | SB | ||||||||||
Aria Schouten Aria Schouten ('93) | 93 | BEL | DNF | pace | |||||||||||
K Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Elsa Loureiro Elsa Loureiro ('92) | 92 | BEL | 12.75 | +1.2 | PB |