Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Heusden BEL: KBC-Nacht Van De Atletiek, KBC Night of Athletics, Stadion De Veen 16.7.2016

M 200 m    
Vind: +0.4

Finale A

Finale
Vind: +0.4
1
Aska Cambridge
Aska Cambridge ('93)
JPN20.62
  
 =PB
2
Rondell Sorrillo
Rondell Sorrillo ('86)
TTO20.62
  
 
3
Vitaliy Korzh
Vitaliy Korzh ('87)
UKR21.35
  
 
4
Arnaud Destatte
Arnaud Destatte ('88)
BEL21.63
  
 
5
Rytis Sakalauskas
Rytis Sakalauskas ('87)
LTU21.68
  
 SB
6
Seppe Thijs
Seppe Thijs ('92)
BEL21.80
  
 
7
Ramone McKenzie
Ramone McKenzie ('90)
JAM22.12
  
 
8
Sander Maes
Sander Maes ('92)
BEL22.41
  
 PB
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Jonathan Borlée
Jonathan Borlée ('88)
BEL45.34
  
 SB
2
Aliaksandr Linnik
Aliaksandr Linnik ('91)
BLR46.23
  
 
3
Dylan Borlée
Dylan Borlée ('92)
BEL46.27
  
 SB
4
Terrence Agard
Terrence Agard ('90)
NED47.49
  
 
5
Rodwell Ndlovu
Rodwell Ndlovu ('91)
ZIM47.62
  
 
6
Andrew Mellon
Andrew Mellon ('95)
IRL47.85
  
 
Ramone McKenzie
Ramone McKenzie ('90)
JAM DNF
  
 
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Timothy Kitum
Timothy Kitum ('94)
KEN1:45.43
  
 
2
Abraham Rotich
Abraham Rotich ('93)
BRN1:45.83
  
 SB
3
Harun Abda
Harun Abda ('90)
USA1:46.16
  
 SB
4
Thijmen Kupers
Thijmen Kupers ('91)
NED1:46.23
  
 
5
Mamush Lencho
Mamush Lencho ('96)
ETH1:46.84
  
 PB
6
Stijn Baeten
Stijn Baeten ('94)
BEL1:47.12
  
 PB
7
Aurele Vandeputte
Aurele Vandeputte ('95)
BEL1:47.24
  
 PB
8
Brecht Bertels
Brecht Bertels ('94)
BEL1:47.65
  
 PB
9
Aaron Botterman
Aaron Botterman ('94)
BEL1:47.73
  
 
10
Charles Jock
Charles Jock ('89)
USA1:48.23
  
 
Rynardt van Rensburg
Rynardt van Rensburg ('92)
RSA DNF
  pace
 
Finale B
1
Timo Benitz
Timo Benitz ('91)
GER1:48.02
  
 SB
2
Laurens Schockaert
Laurens Schockaert ('90)
BEL1:49.29
  
 PB
3
Wilfred van Holst
Wilfred van Holst ('88)
NED1:49.39
  
 PB
4
Tony van Diepen
Tony van Diepen ('96)
NED1:49.78
  
 
5
Jaap Gerben Vellinga
Jaap Gerben Vellinga ('94)
NED1:51.22
  
 
6
Kevin Stadler
Kevin Stadler ('93)
GER1:52.11
  
 
Mark Wieczorek
Mark Wieczorek ('84)
USA DNF
  
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Ayanleh Souleiman
Ayanleh Souleiman ('92)
DJI3:31.68
  
 SB
2
Hillary Ngetich
Hillary Ngetich ('95)
KEN3:32.97
  
 PB
3
Gilbert Kwemoi
Gilbert Kwemoi ('97)
KEN3:33.71
  
 PB
4
Dawit Wolde
Dawit Wolde ('91)
ETH3:33.98
  
 SB
5
Vincent Letting
Vincent Letting ('93)
KEN3:35.12
  
 PB
6
Pieter-Jan Hannes
Pieter-Jan Hannes ('92)
BEL3:35.38
  
 SB
7
Ryan Hill
Ryan Hill ('90)
USA3:35.59
  
 PB
8
Ismael Debjani
Ismael Debjani ('90)
BEL3:35.62
  
 PB
9
Richard Douma
Richard Douma ('93)
NED3:35.77
  
 PB
10
David Bustos
David Bustos ('90)
ESP3:37.16
  
 
11
Martin Sperlich
Martin Sperlich ('91)
GER3:37.18
  
 PB
12
Isaac Kimeli
Isaac Kimeli ('94)
BEL3:37.79
  
 PB
13
Tarik Moukrime
Tarik Moukrime ('92)
BEL3:39.71
  
 
14
Adel Mechaal
Adel Mechaal ('90)
ESP3:40.10
  
 
15
Peter Callahan
Peter Callahan ('91)
BEL3:40.32
  
 
16
Pieter Claus
Pieter Claus ('93)
BEL3:41.09
  
 
Reuben Bett
Reuben Bett ('84)
KEN DNF
  pace
 
Azzine Boudjemaa
Azzine Boudjemaa ('82)
FRA DNF
  
 
Finale B
1
Jonas Leanderson
Jonas Leanderson ('91)
SWE3:39.45
  
 
2
Robbie Fitzgibbon
Robbie Fitzgibbon ('96)
GBR3:39.46
  
 PB
3
Marius Probst
Marius Probst ('95)
GER3:39.60
  
 PB
4
Ford Palmer
Ford Palmer ('90)
USA3:40.10
  
 
5
Daniel Winn
Daniel Winn ('91)
USA3:40.14
  
 
6
Nick Falk
Nick Falk ('91)
CAN3:40.51
  
 PB
7
Johan Walldén
Johan Walldén ('87)
SWE3:42.47
  
 
8
Snorre Holtan Løken
Snorre Holtan Løken ('94)
NOR3:43.26
  
 
9
Ali Hamdi
Ali Hamdi ('89)
BEL3:45.05
  
 
Adil Beryami
Adil Beryami ('90)
MAR DNF
  pace
 
Kamali Majdoubi
Kamali Majdoubi ('93)
MAR DNF
  
 
M 5000 m    

Finale A

Finale
1
Albert Rop
Albert Rop ('92)
BRN13:09.98
  
 
2
Davis Kiplangat
Davis Kiplangat ('98)
KEN13:16.35
  
 PB
3
Nicholas Kosimbei
Nicholas Kosimbei ('96)
KEN13:17.08
  
 PB
4
Vincent Rono
Vincent Rono ('90)
KEN13:28.25
  
 SB
5
Tariq Haddadi
Tariq Haddadi ('90)
MAR13:30.05
  
 PB
6
Marcel Fehr
Marcel Fehr ('92)
GER13:39.93
  
 
7
Amanal Petros
Amanal Petros ('95)
GER13:40.01
  
 PB
8
Peter Corrigan
Peter Corrigan ('89)
CAN13:43.12
  
 
9Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)DEN13:43.47
  
 PB
10
Adam Clarke
Adam Clarke ('91)
GBR13:44.47
  
 PB
11
Tetsuya Yoroizaka
Tetsuya Yoroizaka ('90)
JPN13:48.07
  
 SB
12
Brenton Rowe
Brenton Rowe ('87)
AUT13:48.71
  
 
13
George Alex
George Alex ('90)
USA14:00.90
  
 
Dame Tasama
Dame Tasama ('87)
ETH DNF
  pace
 
Lee Emanuel
Lee Emanuel ('85)
GBR DNF
  
 
Finale B
1
Chakib Lachgar
Chakib Lachgar ('89)
MAR13:51.78
  
 
2
Arttu Vattulainen
Arttu Vattulainen ('91)
FIN13:53.56
  
 PB
3
Ricardo Rosado
Ricardo Rosado ('88)
ESP13:54.68
  
 PB
4
Anton Danielson
Anton Danielson ('90)
SWE13:56.33
  
 PB
5
Jeroen Hendrikx
Jeroen Hendrikx ('86)
BEL13:58.30
  
 
6
Michael Somers
Michael Somers ('95)
BEL13:59.47
  
 PB
7
Ronald Schröer
Ronald Schröer ('84)
NED14:02.93
  
 SB
8
Yannick Michiels
Yannick Michiels ('91)
BEL14:07.53
  
 SB
9
Bjørnar Sandnes Lillefosse
Bjørnar Sandnes Lillefosse ('92)
NOR14:11.83
  
 PB
10
Dieter Kersten
Dieter Kersten ('96)
BEL14:12.44
  
 
11
Dries Basemans
Dries Basemans ('92)
BEL14:15.14
  
 
12
Lukas Van Assche
Lukas Van Assche ('89)
BEL14:16.57
  
 
13
Thomas De Bock
Thomas De Bock ('91)
BEL14:20.10
  
 SB
Kim Ruell
Kim Ruell ('87)
BEL DNF
  pace
 
Abdelali Razyn
Abdelali Razyn ('91)
MAR DNF
  
 
Finale C
1
Hugo Hay
Hugo Hay ('97)
FRA14:04.97
  
 PB
2
Noah Schutte
Noah Schutte ('95)
NED14:05.39
  
 PB
3
Regis Thonon
Regis Thonon ('87)
BEL14:10.28
  
 PB
4
Blair Morgan
Blair Morgan ('93)
CAN14:10.76
  
 PB
5
Jan Lukas Becker
Jan Lukas Becker ('93)
GER14:12.19
  
 SB
6
Víctor Puyuelo
Víctor Puyuelo ('92)
ESP14:12.65
  
 PB
7
Zerom Ghebrehiwet
Zerom Ghebrehiwet ('93)
ERI14:13.61
  
 PB
8
Francisco Javier Bachiller
Francisco Javier Bachiller ('84)
ESP14:13.82
  
 SB
9
Tom Gröschel
Tom Gröschel ('91)
GER14:15.13
  
 PB
10
Jaime Escriche
Jaime Escriche ('93)
ESP14:17.32
  
 PB
11
Colm Sheahan
Colm Sheahan ('84)
IRL14:19.55
  
 
12
Pol Mellina
Pol Mellina ('88)
LUX14:19.80
  
 SB
13
Leif Gunkel
Leif Gunkel ('96)
GER14:20.69
  
 =PB
14
Edwin de Vries
Edwin de Vries ('92)
NED14:22.49
  
 SB
15
Flores Weverling
Flores Weverling ('93)
NED14:24.68
  
 
16
Joeri Wolf
Joeri Wolf ('91)
NED14:25.72
  
 SB
17
Brian Maher
Brian Maher ('77)
IRL14:28.29
  
 
18
Borja Jerónimo García
Borja Jerónimo García ('81)
ESP14:37.95
  
 SB
Jorrit Cleij
Jorrit Cleij ('87)
NED DNF
  
 
Kalid Amin
Kalid Amin ('97)
NED DNF
  
 
Jurjen Polderman
Jurjen Polderman ('91)
NED DNF
  
 
Finale D
1
Per Svela
Per Svela ('92)
NOR14:09.18
  
 PB
2
Amaury Paquet
Amaury Paquet ('91)
BEL14:09.64
  
 
3
Riken Ost
Riken Ost ('96)
FRA14:29.36
  
 PB
4
Emmett Dunleavy
Emmett Dunleavy ('81)
IRL14:30.13
  
 SB
5
Lucas Nieuweboer
Lucas Nieuweboer ('94)
NED14:35.00
  
 
6
Jaime González
Jaime González ('91)
ESP14:37.83
  
 PB
7
Wouter Jansen
Wouter Jansen ('87)
NED14:38.04
  
 PB
8
John Eves
John Eves ('83)
IRL14:40.95
  
 SB
9
Pieter Verschoren
Pieter Verschoren ('87)
BEL14:45.34
  
 SB
10
Ambroise Uwiragiye
Ambroise Uwiragiye ('80)
RWA14:46.77
  
 SB
11
Younes Darrazi
Younes Darrazi ('96)
BEL14:48.81
  
 
12
Enzo Noel
Enzo Noel ('95)
BEL14:52.36
  
 PB
13
Santiago De La Fuente
Santiago De La Fuente ('74)
ESP14:58.74
  
 
14
Ricardo Floris
Ricardo Floris ('90)
NED15:08.65
  
 SB
Jonas Sergooris
Jonas Sergooris ('90)
BEL DNF
  
 
Sergio Mena
Sergio Mena ('94)
ESP DNF
  
 
Tom Koetsenruijter
Tom Koetsenruijter ('93)
NED DNF
  
 
Mohamed Elkarroui
Mohamed Elkarroui ('96)
MAR DNF
  
 
Finale E
1
Bas Van Hooren
Bas Van Hooren ('92)
NED14:24.16
  
 PB
2
Simon Grannetia
Simon Grannetia ('94)
NED14:28.82
  
 PB
3
Sascha van Staa
Sascha van Staa ('92)
GER14:30.96
  
 PB
4
Thomas Hayes
Thomas Hayes ('89)
IRL14:31.59
  
 PB
5
Vincent Bierinckx
Vincent Bierinckx ('90)
BEL14:38.88
  
 PB
6
Cas Lutz
Cas Lutz ('93)
NED14:39.10
  
 PB
7
Christoph Gallo
Christoph Gallo ('89)
BEL14:46.23
  
 PB
8
David Valentin
David Valentin ('97)
GER14:46.50
  
 PB
9
Kevin De Kerpel
Kevin De Kerpel ('88)
BEL14:47.24
  
 SB
10
Alexander Schröder
Alexander Schröder ('90)
GER14:47.60
  
 PB
11
Ralph van Houwelingen
Ralph van Houwelingen ('94)
NED14:49.69
  
 
12
Dorian Boulvin
Dorian Boulvin ('97)
BEL14:54.50
  
 SB
13
Alexandre Schmitt
Alexandre Schmitt ('89)
FRA14:56.49
  
 PB
14
Yelle van Waeyenberghe
Yelle van Waeyenberghe ('86)
BEL14:56.72
  
 SB
15
Felix Thum
Felix Thum ('87)
GER15:04.42
  
 PB
16
Stephane Charnet
Stephane Charnet ('85)
FRA15:10.35
  
 PB
17
Raphael Durviaux
Raphael Durviaux ('80)
BEL15:40.87
  
 
Arne Agten
Arne Agten ('95)
BEL DNF
  
 
Björn Koreman
Björn Koreman ('91)
NED DNF
  
 
Finale F
1
Arno De Feyter
Arno De Feyter ('92)
BEL14:45.58
  
 PB
2
Tomas Hendrickx
Tomas Hendrickx ('81)
BEL14:47.80
  
 PB
3
Mohammed Mazid
Mohammed Mazid ('96)
BEL14:53.19
  
 PB
4
Amaury Gouverneur
Amaury Gouverneur ('97)
BEL14:53.56
  
 
5
Daan Coremans
Daan Coremans ('91)
BEL14:53.77
  
 PB
6
Michiel Vanholst
Michiel Vanholst ('90)
BEL14:59.09
  
 PB
7
Christiaan Bosselaar
Christiaan Bosselaar ('82)
NED15:00.05
  
 SB
8
Nico Viaene
Nico Viaene ('93)
BEL15:12.28
  
 PB
9
Sten Stoltenberg
Sten Stoltenberg ('96)
NED15:16.52
  
 PB
10
Pim Lambregts
Pim Lambregts ('96)
NED15:18.90
  
 PB
11
Clement Deflandre
Clement Deflandre ('97)
BEL15:21.61
  
 PB
12
Abdessamad Asri
Abdessamad Asri ('84)
BEL15:21.93
  
 PB
13
Ruben Vispoel
Ruben Vispoel ('90)
BEL15:22.75
  
 PB
14
David Scanlon
David Scanlon ('94)
IRL15:23.51
  
 PB
15
Kevin Schauwaers
Kevin Schauwaers ('86)
BEL15:36.81
  
 PB
16
Mathias Meijer
Mathias Meijer ('87)
NED15:40.76
  
 PB
17
Julien Dethier
Julien Dethier ('92)
BEL15:48.40
  
 PB
18
Mohammed Laaraj
Mohammed Laaraj ('97)
BEL15:55.58
  
 PB
Jonas Roels
Jonas Roels ('83)
BEL DNF
  
 
M 3000 m forh.    

Finale A

Finale
1
Nicholas Bett
Nicholas Bett ('96)
KEN8:14.04
  
 PB
2
Hilal Kipsang Yego
Hilal Kipsang Yego ('92)
KEN8:15.10
  
 SB
3
Tesfaye Girma
Tesfaye Girma ('97)
ETH8:16.14
  
 PB
4
Alex Kibet
Alex Kibet ('94)
KEN8:18.28
  
 PB
5
Hicham Sigueni
Hicham Sigueni ('93)
MAR8:20.53
  
 SB
6
Birhan Getahun
Birhan Getahun ('91)
ETH8:25.60
  
 
7
Nelson Kipkosgei
Nelson Kipkosgei ('93)
BRN8:26.23
  
 SB
8
José Gregorio Peña
José Gregorio Peña ('87)
VEN8:26.36
  
 SB
9
Jeroen D'Hoedt
Jeroen D'Hoedt ('90)
BEL8:31.54
  
 SB
10
Chris Dulhanty
Chris Dulhanty ('92)
CAN8:36.35
  
 
Ibrahim Chakir
Ibrahim Chakir ('94)
ESP DNF
  
 
Kim Ruell
Kim Ruell ('87)
BEL DNF
  pace
 
Abdellah Dacha
Abdellah Dacha ('92)
MAR8:39.80 DQ IAAF Rule 32.2.a
  
 
M 110 m hæk    
Vind: +0.8

Finale A

Finale
Vind: +0.8
1
Simon Krauss
Simon Krauss ('92)
FRA13.62
  
 
2
Artem Shamatryn
Artem Shamatryn ('91)
UKR13.83
  
 SB
3
Denis Hanjoul
Denis Hanjoul ('91)
BEL13.84
  
 
4
Damien Broothaerts
Damien Broothaerts ('83)
BEL13.84
  
 
5
Job Beintema
Job Beintema ('95)
NED13.94
  
 
6
Dario De Borger
Dario De Borger ('92)
BEL13.96
  
 
M Længdespring    

Finale A

Finale
1
Zarck Visser
Zarck Visser ('89)
RSA7.90
+0.8
  
 
 
7.55
 1.5
7.79
 0.9
7.90
 0.8
7.74
 1.2
7.60
 0.9
  X  
2
Luis Rivera
Luis Rivera ('87)
MEX7.73
+0.8
  
 
 
7.62
 0.8
7.61
 1.2
7.73
 0.8
  X7.64
 1.6
  X  
3
Jeroen Vanmulder
Jeroen Vanmulder ('91)
BEL7.42
+1.5
  
 
 
6.70
 1.1
7.19
 1.9
  X7.29
 0.8
7.42
 1.5
  X  
4
Thomas Van Der Plaetsen
Thomas Van Der Plaetsen ('90)
BEL7.33
+0.9
  
 
 
7.33
 0.9
  X  X  X  X  X  
5
Serhiy Honcharenko
Serhiy Honcharenko ('96)
UKR7.19
+1.2
  
 
 
6.53
 0.9
6.84
 1.1
7.01
 0.9
7.19
 1.2
  X7.07
 1.0
  
6
Aviram Shwarzbard
Aviram Shwarzbard ('94)
ISR7.18
+0.6
  
 
 
7.02
 0.9
7.09
 1.2
7.18
 0.6
6.97
 1.3
7.04
 2.0
7.00
 0.6
  
7
Gilron Tsabkevich
Gilron Tsabkevich ('95)
ISR7.14
+0.8
  
 
 
  X7.14
 0.8
  X  X6.43
 1.4
  X  
8
Marcel Kirstges
Marcel Kirstges ('91)
GER7.07
+1.7
  
 
 
7.06
 1.7
7.07
 1.7
6.92
 1.2
7.05
 1.1
  –  –  
Serhii Nykyforov
Serhii Nykyforov ('94)
UKR NM
  
 
 
  X  X  X     
K 200 m    
Vind: +1.0

Finale A

Finale
Vind: +1.0
1
Blessing Okagbare
Blessing Okagbare ('88)
NGR22.77
  
 
2
Laverne Jones-Ferrette
Laverne Jones-Ferrette ('81)
ISV23.69
  
 
3
Manon Depuydt
Manon Depuydt ('97)
BEL23.89
  
 
4
Orphee Depuydt
Orphee Depuydt ('95)
BEL24.49
  
 
5
Jana Horemans
Jana Horemans ('99)
BEL25.75
  
 PB
6
Janet Seeliger
Janet Seeliger ('95)
RSA27.48
  
 SB
Olivia Borlée
Olivia Borlée ('86)
BEL DNF
  
 
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Emily Tuei
Emily Tuei ('86)
KEN2:00.45
  
 
2
Shelayna Oskan-Clarke
Shelayna Oskan-Clarke ('90)
GBR2:00.73
  
 SB
3
Winny Chebet
Winny Chebet ('90)
KEN2:00.79
  
 
4
Anastasiya Tkachuk
Anastasiya Tkachuk ('93)
UKR2:01.22
  
 SB
5
Daryia Barysevich
Daryia Barysevich ('90)
BLR2:01.93
  
 PB
6
Lidya Melese
Lidya Melese ('96)
ETH2:02.37
  
 PB
7
Annie Leblanc
Annie Leblanc ('92)
CAN2:02.66
  
 
8
Megan Krumpoch
Megan Krumpoch ('92)
USA2:02.89
  
 
Noélie Yarigo
Noélie Yarigo ('85)
BEN DNF
  pace
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Charlene Thomas
Charlene Thomas ('82)
GBR4:05.98
  
 SB
2
Ingvill Måkestad Bovim
Ingvill Måkestad Bovim ('81)
NOR4:06.03
  
 SB
3
Madeline Hills
Madeline Hills ('87)
AUS4:06.47
  
 PB
4
Sofie Van Accom
Sofie Van Accom ('89)
BEL4:07.30
  
 PB
5
Cory McGee
Cory McGee ('92)
USA4:07.34
  
 SB
6
Rachel Schneider
Rachel Schneider ('91)
USA4:07.84
  
 SB
7
Margherita Magnani
Margherita Magnani ('87)
ITA4:07.91
  
 SB
8
Aisha Praught
Aisha Praught ('89)
JAM4:11.57
  
 SB
9
Mariah Kelly
Mariah Kelly ('91)
CAN4:11.88
  
 PB
10
Laura Carlyle
Laura Carlyle ('89)
CAN4:12.09
  
 PB
11
Zenobie Vangansbeke
Zenobie Vangansbeke ('92)
BEL4:20.93
  
 SB
12
Erin Teschuk
Erin Teschuk ('94)
CAN4:24.32
  
 
13
Manon Kruiver
Manon Kruiver ('88)
NED4:28.91
  
 
Lindsey Butterworth
Lindsey Butterworth ('92)
CAN DNF
  
 
Betlehem Desalegn
Betlehem Desalegn ('91)
UAE4:05.86 DQADR 2.2
  
 
Betlehem Desalegn
Betlehem Desalegn ('91)
UAE4:05.86 DQADR 2.2
  
 
K 5000 m    

Finale A

Finale
1
Renata Pliś
Renata Pliś ('85)
POL15:23.19
  
 SB
2
Jess Andrews
Jess Andrews ('92)
GBR15:24.02
  
 PB
3
Hanna Klein
Hanna Klein ('93)
GER15:27.09
  
 PB
4
Lauren Paquette
Lauren Paquette ('86)
USA15:28.40
  
 
5
Beth Potter
Beth Potter ('91)
GBR15:29.31
  
 
6
Sammy Silva
Sammy Silva ('91)
USA15:29.85
  
 PB
7
Louise Carton
Louise Carton ('94)
BEL15:33.58
  
 SB
8
Aisling Cuffe
Aisling Cuffe ('93)
USA15:36.12
  
 
9
Elinor Kirk
Elinor Kirk ('89)
GBR15:37.65
  
 PB
10
Kaitlin Goodman
Kaitlin Goodman ('87)
USA15:43.27
  
 
Tamara Tverdostup
Tamara Tverdostup ('79)
UKR DNF
  pace
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +0.9

Finale A

Finale
Vind: +0.9
1
Anne Zagré
Anne Zagré ('90)
BEL12.96
  
 
2
Mulern Jean
Mulern Jean ('92)
USA13.08
  
 
3
Micol Cattaneo
Micol Cattaneo ('82)
ITA13.20
  
 SB
4
Ayako Kimura
Ayako Kimura ('88)
JPN13.38
  
 
5
Nafissatou Thiam
Nafissatou Thiam ('94)
BEL13.63
  
 =PB
6
Dorien Van Diest
Dorien Van Diest ('93)
BEL13.69
  
 
7
Noor Vidts
Noor Vidts ('96)
BEL13.94
  
 
8
Sarah Missinne
Sarah Missinne ('95)
BEL14.30
  
 
K 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Lauren Wells
Lauren Wells ('88)
AUS55.69
  
 
2
Christine McMahon
Christine McMahon ('92)
IRL56.06
  
 PB
3Axelle DauwensAxelle Dauwens ('90)BEL56.51
  
 
4
Lamiae Lhabze
Lamiae Lhabze ('84)
MAR57.78
  
 
5
Eva Duinslaeger
Eva Duinslaeger ('88)
BEL59.00
  
 
6
Inge Bellemans
Inge Bellemans ('95)
BEL1:00.60
  
 SB
7
Rebecca Rijken
Rebecca Rijken ('93)
NED1:03.27
  
 
K Højdespring    

Finale A

Finale
1
Mirela Demireva
Mirela Demireva ('89)
BUL1.91
  
 
 
1.80
  O
1.84
  O
1.88
 XO
1.91
  O
2.00
XXX
   
2
Yuliya Chumachenko
Yuliya Chumachenko ('94)
UKR1.88
  
 
 
1.70
  O
1.75
  O
1.80
  O
1.84
 XO
1.88
 XO
1.91
XXX
  
3
Iryna Gerashchenko
Iryna Gerashchenko ('95)
UKR1.84
  
 
 
1.75
 XO
1.80
 XO
1.84
 XO
1.88
XXX
    
4
Hanne Van Hessche
Hanne Van Hessche ('91)
BEL1.84
  
 
 
1.75
  O
1.80
 XO
1.84
XXO
1.88
XXX
    
5
Hannelore Desmet
Hannelore Desmet ('89)
BEL1.80
  
 
 
1.70
  O
1.75
  O
1.80
 XO
1.84
XXX
    
6
Noor Vidts
Noor Vidts ('96)
BEL1.70
  
 
 
1.65
  O
1.70
 XO
1.75
XXX
     
7
Marlies van Haaren
Marlies van Haaren ('90)
NED1.70
  
 
 
1.65
  O
1.70
XXO
1.75
XXX
     
P17 800 m    

Finale A

Finale
1
Céline Roelens
Céline Roelens ('99)
BEL2:13.64
  
 
2
Hanne Van Loock
Hanne Van Loock ('99)
BEL2:14.21
  
 PB
3
Fien Janssens
Fien Janssens ('99)
BEL2:15.49
  
 PB
M 100 m    
Vind: +2.4

Finale A

Finale
Vind: +2.4
1
Andreas Vranken
Andreas Vranken ('93)
BEL10.61 w
  
 
2
Yannick Meyer
Yannick Meyer ('88)
BEL10.62 w
  
 
3
Jonathan Mutebwa
Jonathan Mutebwa ('93)
NED10.94 w
  
 
4
Victor Hofmans
Victor Hofmans ('94)
BEL11.03 w
  
 
5
Niels Theijs
Niels Theijs ('92)
BEL11.10 w
  
 
6
Lionel Degavre
Lionel Degavre ('95)
BEL11.12 w
  
 
7
Antoine Snyders
Antoine Snyders ('97)
BEL11.18 w
  
 
Finale B
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1
Ramone McKenzie
Ramone McKenzie ('90)
JAM11.08
  
 
2
Ben Willem
Ben Willem ('94)
BEL11.15
  
 
3
Jeremy Keutgens
Jeremy Keutgens ('95)
BEL11.20
  
 PB
4
Laurens De Greef
Laurens De Greef ('91)
BEL11.20
  
 PB
5
Flavio Teixeira
Flavio Teixeira ('95)
BEL11.23
  
 PB
6
Tristan Domin
Tristan Domin ('88)
NED11.52
  
 PB
7
Tom Houben
Tom Houben ('85)
BEL11.67
  
 PB
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Sjoerd Weijers
Sjoerd Weijers ('95)
NED1:50.73
  
 
2
Didier Nibbering
Didier Nibbering ('91)
NED1:51.11
  
 
3
Bram Buigel
Bram Buigel ('95)
NED1:51.31
  
 
4
Tuomo Salonen
Tuomo Salonen ('89)
FIN1:51.47
  
 
5
Sigurd Blom Breivik
Sigurd Blom Breivik ('96)
NOR1:51.54
  
 
6
Sverre Blom Breivik
Sverre Blom Breivik ('96)
NOR1:51.89
  
 
7
Jeff Tweedle
Jeff Tweedle ('94)
CAN1:52.17
  
 
8
Toon Dierckx
Toon Dierckx ('87)
BEL1:53.20
  
 
Vincent Vrijsen
Vincent Vrijsen ('89)
BEL DNF
  pace
 
Finale B
1
Necho Tayachew
Necho Tayachew ('96)
ISR1:50.09
  
 PB
2
Johan Eriksson
Johan Eriksson ('88)
SWE1:50.32
  
 PB
3
Dries De Smet
Dries De Smet ('98)
BEL1:50.46
  
 PB
4
Jonas Van Schoubroeck
Jonas Van Schoubroeck ('92)
BEL1:52.02
  
 SB
5
Micha Heidenreich
Micha Heidenreich ('87)
GER1:52.33
  
 
6
Philippe Joly
Philippe Joly ('93)
FRA1:52.49
  
 
7
Mark Dobrzykowski
Mark Dobrzykowski ('94)
GER1:53.17
  
 
8
Sebbe Francken
Sebbe Francken ('96)
BEL1:53.26
  
 
9
Jassine Soughou
Jassine Soughou ('92)
BEL1:54.68
  
 
Thomas Verbiest
Thomas Verbiest ('88)
BEL DNF
  pace
 
Finale C
1
Kristoffer Janson Grindedal
Kristoffer Janson Grindedal ('89)
NOR1:53.23
  
 PB
2
Steven Taylor
Steven Taylor ('92)
USA1:53.53
  
 
3
Bastiaan Ameryckx
Bastiaan Ameryckx ('98)
BEL1:53.55
  
 PB
4
Thijs Verbeeck
Thijs Verbeeck ('91)
BEL1:53.55
  
 
5
Maarten Verbiest
Maarten Verbiest ('82)
BEL1:54.14
  
 
6
Ignacio Franco
Ignacio Franco ('92)
ESP1:54.29
  
 SB
7
Jean Thiry
Jean Thiry ('97)
BEL1:54.52
  
 
8
Enrico Dietrich
Enrico Dietrich ('86)
GER1:54.91
  
 
9
Nicolai Sake
Nicolai Sake ('96)
BEL1:55.43
  
 
Frederic Op De Beeck
Frederic Op De Beeck ('95)
BEL DNF
  pace
 
Finale D
1
Myrian Henrotte
Myrian Henrotte ('99)
BEL1:54.11
  
 
2
Thomas Myklebust Heggøy
Thomas Myklebust Heggøy ('94)
NOR1:54.20
  
 
3
Mathieu Willems
Mathieu Willems ('99)
BEL1:55.43
  
 
4
Patrick Weisser
Patrick Weisser ('98)
GER1:55.59
  
 SB
5
Euan Campbell
Euan Campbell ('97)
GBR1:55.76
  
 
6
Sam de Vor
Sam de Vor ('91)
NED1:55.98
  
 
7
Dennis Wikström-Roos
Dennis Wikström-Roos ('93)
SWE1:56.45
  
 =PB
8
Matthew Jones
Matthew Jones ('81)
GBR1:58.01
  
 PB
9
Martin Hammar
Martin Hammar ('95)
SWE2:03.04
  
 
Joris Vande Velde
Joris Vande Velde ('89)
BEL DNF
  pace
 
Finale E
1
Gaetan Van Laethem
Gaetan Van Laethem ('97)
BEL1:54.74
  
 PB
2
Alex Goodall
Alex Goodall ('93)
GBR1:54.94
  
 PB
3
Reynaldo Latinne
Reynaldo Latinne ('92)
BEL1:55.02
  
 PB
4
Twan Pormes
Twan Pormes ('98)
NED1:55.07
  
 PB
5
Lucas da Silva
Lucas da Silva ('97)
BRA1:56.43
  
 
6
Wim Beckers
Wim Beckers ('98)
BEL1:56.43
  
 PB
7
Lukas Vriens
Lukas Vriens ('89)
BEL1:57.14
  
 
8
Bjarne Lofgren
Bjarne Lofgren ('99)
BEL1:57.44
  
 
9
Pierre Poumay
Pierre Poumay ('94)
BEL1:57.71
  
 PB
10
Louis Vandermessen
Louis Vandermessen ('01)
BEL1:58.20
  
 PB
11
Tobias Schroeders
Tobias Schroeders ('91)
GER1:58.37
  
 PB
12
Ahmed Dahchour
Ahmed Dahchour ('77)
MAR2:03.86
  
 PB
Levi Hoste
Levi Hoste ('91)
BEL DNF
  pace
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Julius Lawnik
Julius Lawnik ('95)
GER3:43.17
  
 
2
Philip Cortvriendt
Philip Cortvriendt ('94)
BEL3:43.64
  
 PB
3
Dan Gorman
Dan Gorman ('88)
CAN3:44.24
  
 
4
Kevin Benallou
Kevin Benallou ('90)
FRA3:44.73
  
 
5
Connor Darlington
Connor Darlington ('93)
CAN3:44.93
  
 
6
Vincent Hazeleger
Vincent Hazeleger ('95)
NED3:47.80
  
 
8
Erik Hovlandsdal
Erik Hovlandsdal ('89)
NOR3:49.06
  
 
9
Ruben Van Praet
Ruben Van Praet ('91)
BEL3:50.31
  
 
10
Jurjen Polderman
Jurjen Polderman ('91)
NED3:50.40
  
 
11
Yimer Getahun
Yimer Getahun ('92)
ISR3:50.74
  
 
Valentijn Weinans
Valentijn Weinans ('95)
NED DNF
  pace
 
Finale B
1
Sam Valgaeren
Sam Valgaeren ('90)
BEL3:46.06
  
 PB
2
Robin Hendrix
Robin Hendrix ('95)
BEL3:47.40
  
 PB
3
Sven Bombeke
Sven Bombeke ('93)
BEL3:47.89
  
 PB
4
Felix Rüger
Felix Rüger ('95)
GER3:48.27
  
 SB
5
Jean Charles Byl
Jean Charles Byl ('78)
BEL3:49.49
  
 SB
6
Ward D'Hoore
Ward D'Hoore ('94)
BEL3:49.59
  
 
7
Yorben Ruiter
Yorben Ruiter ('95)
NED3:49.90
  
 PB
8
Pieterjan De Bosscher
Pieterjan De Bosscher ('90)
BEL3:50.12
  
 
9
Joachim Cardillo
Joachim Cardillo ('88)
BEL3:50.84
  
 SB
10
Bert Misplon
Bert Misplon ('88)
BEL3:54.35
  
 SB
11
Bram Anderiessen
Bram Anderiessen ('99)
NED3:55.26
  
 
Mohamed Elkarroui
Mohamed Elkarroui ('96)
MAR DNF
  pace
 
Finale C
1
Philipp Reinhardt
Philipp Reinhardt ('94)
GER3:45.64
  
 PB
2
Thomas Moran
Thomas Moran ('93)
IRL3:49.00
  
 PB
3
Frank Futselaar
Frank Futselaar ('91)
NED3:49.31
  
 PB
4
Mahadi Abdi Ali
Mahadi Abdi Ali ('95)
NED3:49.45
  
 PB
5
Thijs van der Burgt
Thijs van der Burgt ('94)
BEL3:49.59
  
 PB
6
Simon Petitjean
Simon Petitjean ('96)
BEL3:50.47
  
 PB
7
Tim Sundström
Tim Sundström ('89)
SWE3:48.55
  
 
7
Julien Celis
Julien Celis ('88)
BEL3:50.81
  
 PB
8
Oussama Lonneux
Oussama Lonneux ('97)
BEL3:50.92
  
 PB
9
Bálint Horváth
Bálint Horváth ('89)
HUN3:51.81
  
 SB
10
Timothy Convents
Timothy Convents ('89)
BEL3:54.32
  
 SB
11
Youri Pessy
Youri Pessy ('94)
NED3:55.05
  
 PB
12
Kidane Tewolde
Kidane Tewolde ('96)
GER3:56.51
  
 
13
Robert Blumentritt
Robert Blumentritt ('97)
GER4:01.88
  
 
Davy De Schryver
Davy De Schryver ('88)
BEL DNF
  pace
 
K 100 m    
Vind: +2.1

Finale A

Finale
Vind: +2.1
1
Melissa Breen
Melissa Breen ('90)
AUS11.48 w
  
 
2
Sacha Van Agt
Sacha Van Agt ('94)
NED11.69 w
  
 
3
Manon Depuydt
Manon Depuydt ('97)
BEL11.80 w
  
 
4
Orphee Depuydt
Orphee Depuydt ('95)
BEL11.82 w
  
 
5
Lieselotte Van Laere
Lieselotte Van Laere ('01)
BEL12.39 w
  
 
6
Frederique Teuwen
Frederique Teuwen ('98)
BEL12.45 w
  
 
7
Jana Horemans
Jana Horemans ('99)
BEL12.61 w
  
 
8
Clara Malangre
Clara Malangre ('99)
GER12.72 w
  
 
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Christina Zwirner
Christina Zwirner ('92)
GER2:04.38
  
 PB
2Ida FillingsnesIda Fillingsnes ('90)NOR2:04.66
  
 PB
3
Sofia Öberg
Sofia Öberg ('90)
SWE2:04.68
  
 SB
4
Suzanne Voorrips
Suzanne Voorrips ('93)
NED2:05.08
  
 PB
5
Samantha Murphy
Samantha Murphy ('92)
CAN2:05.15
  
 
6
Rachel Francois
Rachel Francois ('92)
CAN2:05.27
  
 
7
Shanie Landen
Shanie Landen ('91)
ISR2:06.41
  
 
Denise Krebs
Denise Krebs ('87)
GER DNF
  
 
Isis de la Paz
Isis de la Paz ('96)
NED DNF
  pace
 
Finale B
1
Janine Lins
Janine Lins ('94)
GER2:10.31
  
 SB
2
Sofie Lauwers
Sofie Lauwers ('91)
BEL2:10.95
  
 SB
3
Marta Alexandra Chylinski
Marta Alexandra Chylinski ('86)
BEL2:11.43
  
 
4
Vanessa Scaunet
Vanessa Scaunet ('96)
BEL2:11.44
  
 
5
Marlies Huigen
Marlies Huigen ('94)
NED2:12.03
  
 
6
Yentl Vandenberghe
Yentl Vandenberghe ('91)
BEL2:12.29
  
 
7
Eline Deboth
Eline Deboth ('92)
BEL2:14.35
  
 
Beatriz Valiente
Beatriz Valiente ('79)
ESP DNF
  
 
Laura Hansen
Laura Hansen ('90)
GER DNF
  
 
Messalina Pieroni
Messalina Pieroni ('98)
BEL DNF
  pace
 
Finale C
1
Laura Boekel
Laura Boekel ('97)
NED2:11.49
  
 
2
Patricia De Graat
Patricia De Graat ('98)
GER2:12.01
  
 SB
3
Dagmar Smid
Dagmar Smid ('97)
NED2:12.18
  
 
4
Roos Hop
Roos Hop 
NED2:12.23
  
 
5
Eline Pinter
Eline Pinter ('96)
BEL2:12.62
  
 PB
6
Nanouk Stevens
Nanouk Stevens 
BEL2:12.83
  
 
7
Goele Truyers
Goele Truyers ('92)
BEL2:15.23
  
 
8
Lize De Vlieger
Lize De Vlieger ('98)
BEL2:16.31
  
 
9
Laura Schadron
Laura Schadron ('99)
BEL2:18.70
  
 
Enya Voet
Enya Voet ('92)
BEL DNF
  pace
 
Finale D
1
Mathilde Jacquemin
Mathilde Jacquemin ('98)
BEL2:13.15
  
 PB
2
Nikkie Van Willigen
Nikkie Van Willigen ('87)
NED2:14.48
  
 PB
3
Kim Uhlendorf
Kim Uhlendorf ('97)
GER2:14.54
  
 
4
Sophie Detienne
Sophie Detienne ('74)
BEL2:14.86
  
 SB
5
Soraya Meert
Soraya Meert ('93)
BEL2:15.49
  
 PB
6
Marjet Groen
Marjet Groen ('97)
NED2:16.16
  
 PB
7
Birgit Van Boxstael
Birgit Van Boxstael ('88)
BEL2:18.74
  
 PB
Paulien Dewyngaert
Paulien Dewyngaert ('97)
BEL DNF
  pace
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Alice Rocquain
Alice Rocquain ('87)
FRA4:19.71
  
 SB
2
Jill Holterman
Jill Holterman ('91)
NED4:20.62
  
 SB
3
Lotte Krause
Lotte Krause ('92)
NED4:21.08
  
 
4
Marijke De Visser
Marijke De Visser ('93)
NED4:21.39
  
 SB
5
Sarah Schmidt
Sarah Schmidt ('96)
GER4:24.93
  
 SB
6
Julia van Velthoven
Julia van Velthoven ('94)
NED4:25.61
  
 
7
Merel van der Marel
Merel van der Marel ('99)
NED4:27.55
  
 
8
Jasmijn Lau
Jasmijn Lau ('99)
NED4:28.57
  
 PB
9
Lysanne Wilkens
Lysanne Wilkens ('94)
NED4:32.70
  
 PB
10
Febe Pardaens
Febe Pardaens ('98)
BEL4:32.85
  
 PB
11
Marije Peters
Marije Peters ('93)
NED4:33.10
  
 PB
12
Elke Godden
Elke Godden ('96)
BEL4:41.04
  
 SB
Beatriz Valiente
Beatriz Valiente ('79)
ESP DNF
  
 
Jenna Wyns
Jenna Wyns ('93)
BEL DNF
  pace
 
Finale B
1
Elisa de Jong
Elisa de Jong ('92)
NED4:34.40
  
 PB
2
Pia Quak
Pia Quak ('97)
GER4:40.16
  
 
3
Azawant Teka
Azawant Teka ('90)
ISR4:40.78
  
 SB
4
Denise Schumacher
Denise Schumacher ('94)
GER4:44.08
  
 PB
5
Marie Nivet
Marie Nivet ('98)
FRA4:44.55
  
 PB
6
Katrin Reischmann
Katrin Reischmann ('96)
GER4:44.85
  
 
7
Lucie Nivet
Lucie Nivet ('98)
FRA4:45.30
  
 PB
8
Charlotte Sijmens
Charlotte Sijmens ('95)
BEL4:50.54
  
 
9
Amélie Nivet
Amélie Nivet ('73)
FRA4:59.25
  
 SB
Aria Schouten
Aria Schouten ('93)
BEL DNF
  pace
 
K Trespring     

Finale A

Finale
1
Elsa Loureiro
Elsa Loureiro ('92)
BEL12.75
+1.2
  
 PB

Seneste resultater

2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m