M 100 m 29.7. Vind: -1.8 Finale A Finale | 29.7. | Vind: -1.8 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jaysuma Saidy Ndure Jaysuma Saidy Ndure ('84) | 84 | NOR | 10.59 | |||||||||||
2 | Salum Ageze Kashafali Salum Ageze Kashafali ('93) | 93 | NOR | 10.62 | |||||||||||
3 | Jonas Tapani Halonen Jonas Tapani Halonen ('95) | 95 | NOR | 10.72 | SB | ||||||||||
4 | Håkon Morken Håkon Morken ('93) | 93 | NOR | 10.91 | |||||||||||
5 | Filip Bøe Filip Bøe | 00 | NOR | 10.96 | |||||||||||
6 | Hallgeir Martinsen Hallgeir Martinsen ('89) | 89 | NOR | 11.01 | |||||||||||
7 | Eirik Thorshaug Eirik Thorshaug ('87) | 87 | NOR | 11.08 | |||||||||||
8 | Kristoffer Buhagen Kristoffer Buhagen ('92) | 92 | NOR | 11.10 | |||||||||||
Semifinale | 29.7. | ||||||||||||||
Semi 1 29.7. Vind: -2.5 | 29.7. | Vind: -2.5 | |||||||||||||
1 | Salum Ageze Kashafali Salum Ageze Kashafali ('93) | 93 | NOR | 10.79 | Q | ||||||||||
Semi 2 29.7. Vind: -1.5 | 29.7. | Vind: -1.5 | |||||||||||||
1 | Jaysuma Saidy Ndure Jaysuma Saidy Ndure ('84) | 84 | NOR | 10.79 | Q | ||||||||||
2 | Jonas Tapani Halonen Jonas Tapani Halonen ('95) | 95 | NOR | 10.88 | Q | ||||||||||
3 | Håkon Morken Håkon Morken ('93) | 93 | NOR | 10.93 | Q | ||||||||||
4 | Eirik Thorshaug Eirik Thorshaug ('87) | 87 | NOR | 11.07 | Q | ||||||||||
M 200 m 31.7. Vind: -1.3 Finale A Finale | 31.7. | Vind: -1.3 | |||||||||||||
1 | Jaysuma Saidy Ndure Jaysuma Saidy Ndure ('84) | 84 | NOR | 21.01 | |||||||||||
2 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 21.34 | |||||||||||
3 | Torbjørn Lysne Torbjørn Lysne ('90) | 90 | NOR | 21.55 | |||||||||||
4 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 21.57 | |||||||||||
5 | Joachim Sandberg Joachim Sandberg ('95) | 95 | NOR | 21.68 | |||||||||||
6 | Håkon Morken Håkon Morken ('93) | 93 | NOR | 21.91 | |||||||||||
7 | Salum Ageze Kashafali Salum Ageze Kashafali ('93) | 93 | NOR | 21.93 | |||||||||||
8 | Øyvind Strømmen Kjerpeset Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91) | 91 | NOR | 21.96 | =SB | ||||||||||
Semifinale | 30.7. | ||||||||||||||
Semi 1 30.7. Vind: -3.1 | 30.7. | Vind: -3.1 | |||||||||||||
1 | Jaysuma Saidy Ndure Jaysuma Saidy Ndure ('84) | 84 | NOR | 21.34 | Q | ||||||||||
2 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 21.85 | Q | ||||||||||
3 | Øyvind Strømmen Kjerpeset Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91) | 91 | NOR | 21.96 | Q | SB | |||||||||
Semi 2 30.7. Vind: -1.5 | 30.7. | Vind: -1.5 | |||||||||||||
1 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 21.33 | Q | ||||||||||
2 | Torbjørn Lysne Torbjørn Lysne ('90) | 90 | NOR | 21.58 | Q | ||||||||||
3 | Joachim Sandberg Joachim Sandberg ('95) | 95 | NOR | 21.64 | Q | ||||||||||
4 | Salum Ageze Kashafali Salum Ageze Kashafali ('93) | 93 | NOR | 21.73 | Q | ||||||||||
5 | Jonas Tapani Halonen Jonas Tapani Halonen ('95) | 95 | NOR | 21.75 | |||||||||||
Indledende heats | 30.7. | ||||||||||||||
Indledende 1 30.7. Vind: -1.0 | 30.7. | Vind: -1.0 | |||||||||||||
1 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 21.90 | Q | ||||||||||
Indledende 2 30.7. Vind: -0.1 | 30.7. | Vind: -0.1 | |||||||||||||
1 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 21.94 | Q | ||||||||||
2 | Filip Bøe Filip Bøe | 00 | NOR | 22.06 | Q | ||||||||||
Indledende 3 30.7. Vind: -0.2 | 30.7. | Vind: -0.2 | |||||||||||||
1 | Jaysuma Saidy Ndure Jaysuma Saidy Ndure ('84) | 84 | NOR | 21.56 | Q | ||||||||||
Indledende 5 30.7. Vind: -0.4 | 30.7. | Vind: -0.4 | |||||||||||||
1 | Salum Ageze Kashafali Salum Ageze Kashafali ('93) | 93 | NOR | 21.84 | Q | ||||||||||
2 | Torbjørn Lysne Torbjørn Lysne ('90) | 90 | NOR | 21.94 | Q | ||||||||||
M 400 m 30.7. Finale A Finale | 30.7. | ||||||||||||||
1 | Karsten Warholm Karsten Warholm ('96) | 96 | NOR | 45.8h | |||||||||||
2 | Yeimer López Yeimer López ('82) | 82 | CUB | 46.9h | |||||||||||
3 | Mauritz Kåshagen Mauritz Kåshagen ('89) | 89 | NOR | 47.25 | |||||||||||
4 | Mike Lubsen Mike Lubsen ('95) | 95 | UGA | 47.54 | |||||||||||
5 | Martin Loftås Kåstad Martin Loftås Kåstad ('90) | 90 | NOR | 48.83 | |||||||||||
Indledende heats | 29.7. | ||||||||||||||
Indledende 1 29.7. | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Karsten Warholm Karsten Warholm ('96) | 96 | NOR | 48.16 | Q | SB | |||||||||
2 | Mauritz Kåshagen Mauritz Kåshagen ('89) | 89 | NOR | 48.41 | Q | ||||||||||
Indledende 2 29.7. | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Yeimer López Yeimer López ('82) | 82 | CUB | 48.66 | Q | ||||||||||
M 800 m 31.7. Finale A Finale | 31.7. | ||||||||||||||
1 | Filip Ingebrigtsen Filip Ingebrigtsen ('93) | 93 | NOR | 1:52.09 | |||||||||||
2 | Andreas Roth Andreas Roth ('93) | 93 | NOR | 1:52.58 | |||||||||||
3 | Markus Einan Markus Einan ('97) | 97 | NOR | 1:52.98 | |||||||||||
4 | Sigurd Blom Breivik Sigurd Blom Breivik ('96) | 96 | NOR | 1:53.02 | |||||||||||
5 | Jakob Ingebrigtsen Jakob Ingebrigtsen | 00 | NOR | 1:53.10 | |||||||||||
6 | Sverre Blom Breivik Sverre Blom Breivik ('96) | 96 | NOR | 1:55.05 | |||||||||||
Indledende heats | 30.7. | ||||||||||||||
Indledende 1 30.7. | 30.7. | ||||||||||||||
1 | Yeimer López Yeimer López ('82) | 82 | CUB | 1:51.92 | Q | ||||||||||
2 | Sverre Blom Breivik Sverre Blom Breivik ('96) | 96 | NOR | 1:52.17 | Q | ||||||||||
3 | Jakob Ingebrigtsen Jakob Ingebrigtsen | 00 | NOR | 1:52.20 | q | ||||||||||
4 | Håvard Hildeskor Håvard Hildeskor ('92) | 92 | NOR | 1:53.04 | q | ||||||||||
5 | Ådne Andersen Ådne Andersen ('94) | 94 | NOR | 1:53.23 | PB | ||||||||||
6 | Kristoffer Janson Grindedal Kristoffer Janson Grindedal ('89) | 89 | NOR | 1:53.39 | |||||||||||
7 | Henrik Irgens Gravdal Henrik Irgens Gravdal ('98) | 98 | NOR | 1:55.25 | |||||||||||
8 | Ola Kroken Ola Kroken ('98) | 98 | NOR | 1:55.31 | |||||||||||
Indledende 2 30.7. | 30.7. | ||||||||||||||
1 | Filip Ingebrigtsen Filip Ingebrigtsen ('93) | 93 | NOR | 1:53.63 | Q | ||||||||||
2 | Sigurd Blom Breivik Sigurd Blom Breivik ('96) | 96 | NOR | 1:53.89 | Q | ||||||||||
3 | Håkon Mushom Håkon Mushom ('93) | 93 | NOR | 1:53.94 | SB | ||||||||||
4 | Thomas Myklebust Heggøy Thomas Myklebust Heggøy ('94) | 94 | NOR | 1:55.59 | |||||||||||
Indledende 3 30.7. | 30.7. | ||||||||||||||
1 | Markus Einan Markus Einan ('97) | 97 | NOR | 1:53.14 | Q | ||||||||||
2 | Andreas Roth Andreas Roth ('93) | 93 | NOR | 1:53.80 | Q | ||||||||||
3 | Trygve Feidje Mjelde Trygve Feidje Mjelde ('94) | 94 | NOR | 1:54.14 | |||||||||||
4 | Hauk Are Fjeld Hauk Are Fjeld ('94) | 94 | NOR | 1:54.67 | |||||||||||
5 | Håkon Solli Henriksen Håkon Solli Henriksen ('93) | 93 | NOR | 1:55.42 | PB | ||||||||||
6 | Tor Alfred Bredesen Tor Alfred Bredesen ('93) | 93 | NOR | 1:55.92 | |||||||||||
M 1500 m 30.7. Finale A Finale | 30.7. | ||||||||||||||
1 | Snorre Holtan Løken Snorre Holtan Løken ('94) | 94 | NOR | 4:01.00 | |||||||||||
2 | Henrik Børkja Ingebrigtsen Henrik Børkja Ingebrigtsen ('91) | 91 | NOR | 4:01.28 | |||||||||||
3 | Jakob Ingebrigtsen Jakob Ingebrigtsen | 00 | NOR | 4:01.67 | |||||||||||
M 5000 m 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Marius Øyre Vedvik Marius Øyre Vedvik ('92) | 92 | NOR | 14:19.63 | |||||||||||
2 | Per Svela Per Svela ('92) | 92 | NOR | 14:22.99 | |||||||||||
3 | Okubamichael Fissehatsion Okubamichael Fissehatsion ('93) | 93 | ERI | 14:31.44 | |||||||||||
4 | Hans Kristian Fløystad Hans Kristian Fløystad ('89) | 89 | NOR | 14:31.90 | |||||||||||
5 | Sindre Buraas Sindre Buraas ('89) | 89 | NOR | 14:32.95 | |||||||||||
6 | Tom Erling Kårbø Tom Erling Kårbø ('89) | 89 | NOR | 14:33.74 | SB | ||||||||||
7 | Sigurd Ruud Skjeseth Sigurd Ruud Skjeseth ('96) | 96 | NOR | 14:34.93 | |||||||||||
8 | Eirik Gramstad Eirik Gramstad ('84) | 84 | NOR | 14:41.61 | SB | ||||||||||
M 10000 m 31.7. Finale A Finale | 31.7. | ||||||||||||||
1 | Okubamichael Fissehatsion Okubamichael Fissehatsion ('93) | 93 | ERI | 29:10.10 | PB | ||||||||||
2 | Marius Øyre Vedvik Marius Øyre Vedvik ('92) | 92 | NOR | 29:14.42 | SB | ||||||||||
3 | Zerei Mezngi Zerei Mezngi ('86) | 86 | ERI | 29:34.12 | PB | ||||||||||
4 | Frew Zenebe Frew Zenebe ('84) | 84 | ETH | 29:44.63 | PB | ||||||||||
5 | Erik Udø Pedersen Erik Udø Pedersen ('94) | 94 | NOR | 30:06.37 | PB | ||||||||||
6 | Ebrahim Abdulaziz Ebrahim Abdulaziz ('78) | 78 | ERI | 30:06.79 | PB | ||||||||||
7 | Eirik Gramstad Eirik Gramstad ('84) | 84 | NOR | 30:10.46 | SB | ||||||||||
8 | Ola Sakshaug Ola Sakshaug ('84) | 84 | NOR | 30:26.07 | PB | ||||||||||
9 | Trond Ørjan Eide Trond Ørjan Eide ('90) | 90 | NOR | 30:26.73 | PB | ||||||||||
10 | Kristian Tjørnhom Kristian Tjørnhom ('95) | 95 | NOR | 30:31.76 | PB | ||||||||||
11 | Jonas Lurås Hammer Jonas Lurås Hammer ('91) | 91 | NOR | 30:44.83 | PB | ||||||||||
12 | Erlend Gjerdevik Sørtveit Erlend Gjerdevik Sørtveit ('94) | 94 | NOR | 30:46.59 | PB | ||||||||||
13 | Mats Bjørgum Mats Bjørgum ('94) | 94 | NOR | 30:54.44 | |||||||||||
14 | Ragnar Stølsmark Ragnar Stølsmark ('85) | 85 | NOR | 30:57.56 | PB | ||||||||||
15 | Ola Berg Fines Ola Berg Fines ('90) | 90 | NOR | 31:03.96 | |||||||||||
16 | Halfdan-Emil FærøHalfdan-Emil Færø ('91) | 91 | NOR | 31:04.30 | PB | ||||||||||
17 | Magnus Sirnes Hjellum Magnus Sirnes Hjellum ('94) | 94 | NOR | 31:04.67 | PB | ||||||||||
18 | Harald Solhaug Næss Harald Solhaug Næss ('88) | 88 | NOR | 31:06.66 | |||||||||||
19 | Andreas Iden Andreas Iden ('95) | 95 | NOR | 31:07.53 | PB | ||||||||||
20 | Ole Mikal Tørsdal Ole Mikal Tørsdal ('91) | 91 | NOR | 31:24.52 | SB | ||||||||||
21 | Stian Vestbø Stian Vestbø ('81) | 81 | NOR | 31:27.63 | SB | ||||||||||
22 | Jens Bøhmer Jens Bøhmer ('93) | 93 | NOR | 31:27.69 | PB | ||||||||||
M 3000 m forh. 30.7. Finale A Finale | 30.7. | ||||||||||||||
1 | Tom Erling Kårbø Tom Erling Kårbø ('89) | 89 | NOR | 8:57.88 | |||||||||||
2 | Thomas Jefferson Byrkjeland Thomas Jefferson Byrkjeland ('98) | 98 | NOR | 9:13.32 | |||||||||||
M 110 m hæk 31.7. Vind: -1.7 Finale A Finale | 31.7. | Vind: -1.7 | |||||||||||||
1 | Vladimir Vukicevic Vladimir Vukicevic ('91) | 91 | NOR | 13.89 | |||||||||||
M 400 m hæk 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Karsten Warholm Karsten Warholm ('96) | 96 | NOR | 50.72 | |||||||||||
2 | Øyvind Strømmen Kjerpeset Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91) | 91 | NOR | 52.63 | |||||||||||
3 | Joachim Sandberg Joachim Sandberg ('95) | 95 | NOR | 52.64 | |||||||||||
M Højdespring 31.7. Finale A Finale | 31.7. | ||||||||||||||
1 | Brede Raa Ellingsen Brede Raa Ellingsen ('88) | 88 | NOR | 2.07 | SB | ||||||||||
2 | Ivan Kristoffer Nilsen Ivan Kristoffer Nilsen ('89) | 89 | NOR | 2.04 | |||||||||||
3 | Frederik JahrFrederik Jahr ('91) | 91 | NOR | 2.00 | |||||||||||
3 | Sindre Gelius Eikje Sindre Gelius Eikje ('94) | 94 | NOR | 2.00 | |||||||||||
5 | Henrik Holmberg Henrik Holmberg ('89) | 89 | NOR | 2.00 | SB | ||||||||||
M Stangspring 30.7. Finale A Finale | 30.7. | ||||||||||||||
1 | Eirik Greibrokk Dolve Eirik Greibrokk Dolve ('95) | 95 | NOR | 5.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sondre Guttormsen Sondre Guttormsen ('99) | 99 | NOR | 5.10 | NU18R | PB | |||||||||
3 | Andreas F. T. Gjesdal Andreas F. T. Gjesdal ('95) | 95 | NOR | 4.90 | =PB | ||||||||||
4 | Pål Haugen Lillefosse Pål Haugen Lillefosse ('01) | 01 | NOR | 4.80 | |||||||||||
5 | Fredrik Weiseth Fredrik Weiseth ('94) | 94 | NOR | 4.70 | |||||||||||
6 | Toralv Opsal Toralv Opsal ('98) | 98 | NOR | 4.60 | |||||||||||
7 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 4.60 | PB | ||||||||||
M Længdespring 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Ingar Bratseth-Kiplesund Ingar Bratseth-Kiplesund ('96) | 96 | NOR | 7.64 | w | +2.5 | |||||||||
2 | Amund Høıe Sjursen Amund Høıe Sjursen ('96) | 96 | NOR | 7.59 | w | +2.1 | |||||||||
3 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 7.38 | w | +3.0 | |||||||||
4 | Lars Vikan Rise Lars Vikan Rise ('88) | 88 | NOR | 7.29 | w | +3.1 | |||||||||
5 | Vetle Utsi Onstad Vetle Utsi Onstad ('87) | 87 | NOR | 7.09 | w | +3.2 | |||||||||
6 | Brede Solberg Stølen Brede Solberg Stølen ('93) | 93 | NOR | 6.90 | w | +2.3 | |||||||||
M Trespring 30.7. Finale A Finale | 30.7. | ||||||||||||||
1 | Sindre Almsengen Sindre Almsengen ('85) | 85 | NOR | 15.51 | +1.6 | SB | |||||||||
2 | Jesper Vestbø Jesper Vestbø ('92) | 92 | NOR | 15.22 | +1.8 | ||||||||||
3 | Vetle Utsi Onstad Vetle Utsi Onstad ('87) | 87 | NOR | 14.96 | +0.8 | ||||||||||
4 | Ingar Bratseth-Kiplesund Ingar Bratseth-Kiplesund ('96) | 96 | NOR | 14.91 | w | +2.1 | |||||||||
5 | Joakim Urdahl Joakim Urdahl ('83) | 83 | NOR | 14.65 | w | +2.3 | |||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 31.7. Finale A Finale | 31.7. | ||||||||||||||
1 | Sven Martin Skagestad Sven Martin Skagestad ('95) | 95 | NOR | 18.18 | PB | ||||||||||
2 | Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98) | 98 | NOR | 17.87 | NU20R | PB | |||||||||
3 | Ola Stunes Isene Ola Stunes Isene ('95) | 95 | NOR | 17.12 | PB | ||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Sven Martin Skagestad Sven Martin Skagestad ('95) | 95 | NOR | 61.58 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ola Stunes Isene Ola Stunes Isene ('95) | 95 | NOR | 54.61 | |||||||||||
3 | Magnus Røsholm Aunevik-Berntsen Magnus Røsholm Aunevik-Berntsen ('89) | 89 | NOR | 53.98 | SB | ||||||||||
4 | Bjørn Terje Pay Bjørn Terje Pay ('74) | 74 | NOR | 53.35 | |||||||||||
5 | Thor Olav Rosvold Thor Olav Rosvold ('96) | 96 | NOR | 50.58 | |||||||||||
6 | Thomas Mardal Thomas Mardal ('97) | 97 | NOR | 50.56 | |||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg 30.7. Finale A Finale | 30.7. | ||||||||||||||
1 | Eivind Prestegård Henriksen Eivind Prestegård Henriksen ('90) | 90 | NOR | 69.35 | |||||||||||
2 | Steinar Kleppe Steinar Kleppe ('88) | 88 | NOR | 62.72 | |||||||||||
3 | Jørgen Olsen Austnes Jørgen Olsen Austnes ('94) | 94 | NOR | 61.74 | SB | ||||||||||
4 | Evald Osnes Devik Evald Osnes Devik ('95) | 95 | NOR | 60.11 | |||||||||||
5 | Kjetil Røste Ringen Kjetil Røste Ringen ('93) | 93 | NOR | 59.25 | |||||||||||
6 | Thomas Mardal Thomas Mardal ('97) | 97 | NOR | 59.07 | PB | ||||||||||
M Spydkast 800 gram 31.7. Finale A Finale | 31.7. | ||||||||||||||
1 | Paul Redford Paul Redford ('90) | 90 | NOR | 66.45 | SB | ||||||||||
M 5000 m kapgang 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Erik Tysse Erik Tysse ('80) | 80 | NOR | 19:15.33 | SB | ||||||||||
2 | Håvard Haukenes Håvard Haukenes ('90) | 90 | NOR | 19:19.79 | PB | ||||||||||
3 | Fredrik Vaeng Røtnes Fredrik Vaeng Røtnes ('96) | 96 | NOR | 19:51.10 | PB | ||||||||||
K 100 m 29.7. Vind: -2.1 Finale A Finale | 29.7. | Vind: -2.1 | |||||||||||||
1 | Ezinne Okparaebo Ezinne Okparaebo ('88) | 88 | NOR | 11.58 | |||||||||||
2 | Helene Rønningen Helene Rønningen ('98) | 98 | NOR | 11.77 | |||||||||||
3 | Astrid Mangen Cederkvist Astrid Mangen Cederkvist ('94) | 94 | NOR | 11.90 | |||||||||||
4 | Ida Bakke Hansen Ida Bakke Hansen ('93) | 93 | NOR | 11.98 | |||||||||||
5 | Ida Eikeng Ida Eikeng ('99) | 99 | NOR | 12.10 | |||||||||||
6 | Ingvild Meinseth Ingvild Meinseth ('99) | 99 | NOR | 12.11 | |||||||||||
7 | Mari Gilde Brubak Mari Gilde Brubak ('90) | 90 | NOR | 12.13 | |||||||||||
8 | Anne Skudal Dolvik Anne Skudal Dolvik ('88) | 88 | NOR | 12.18 | |||||||||||
Semifinale | 29.7. | ||||||||||||||
Semi 1 29.7. Vind: -1.7 | 29.7. | Vind: -1.7 | |||||||||||||
1 | Ezinne Okparaebo Ezinne Okparaebo ('88) | 88 | NOR | 11.75 | Q | ||||||||||
2 | Astrid Mangen Cederkvist Astrid Mangen Cederkvist ('94) | 94 | NOR | 12.15 | Q | ||||||||||
3 | Mari Gilde Brubak Mari Gilde Brubak ('90) | 90 | NOR | 12.16 | Q | ||||||||||
4 | Ida Eikeng Ida Eikeng ('99) | 99 | NOR | 12.30 | Q | ||||||||||
Semi 2 29.7. Vind: -2.1 | 29.7. | Vind: -2.1 | |||||||||||||
1 | Helene Rønningen Helene Rønningen ('98) | 98 | NOR | 12.02 | Q | ||||||||||
2 | Ida Bakke Hansen Ida Bakke Hansen ('93) | 93 | NOR | 12.21 | Q | ||||||||||
3 | Ingvild Meinseth Ingvild Meinseth ('99) | 99 | NOR | 12.22 | Q | ||||||||||
Indledende heats | 29.7. | ||||||||||||||
Indledende 2 29.7. Vind: -3.1 | 29.7. | Vind: -3.1 | |||||||||||||
1 | Ezinne Okparaebo Ezinne Okparaebo ('88) | 88 | NOR | 12.05 | Q | ||||||||||
2 | Mari Gilde Brubak Mari Gilde Brubak ('90) | 90 | NOR | 12.26 | Q | ||||||||||
Indledende 3 29.7. Vind: -4.3 | 29.7. | Vind: -4.3 | |||||||||||||
1 | Ingvild Meinseth Ingvild Meinseth ('99) | 99 | NOR | 12.20 | Q | ||||||||||
K 200 m 31.7. Vind: -1.1 Finale A Finale | 31.7. | Vind: -1.1 | |||||||||||||
1 | Helene Rønningen Helene Rønningen ('98) | 98 | NOR | 23.98 | |||||||||||
2 | Ida Bakke Hansen Ida Bakke Hansen ('93) | 93 | NOR | 24.01 | |||||||||||
3 | Anne Skudal Dolvik Anne Skudal Dolvik ('88) | 88 | NOR | 24.37 | |||||||||||
4 | Christine Bjelland Jensen Christine Bjelland Jensen ('94) | 94 | NOR | 24.53 | SB | ||||||||||
5 | Astrid Mangen Cederkvist Astrid Mangen Cederkvist ('94) | 94 | NOR | 24.54 | |||||||||||
6 | Ingvild Meinseth Ingvild Meinseth ('99) | 99 | NOR | 24.71 | |||||||||||
Semifinale | 30.7. | ||||||||||||||
Semi 1 30.7. Vind: -1.5 | 30.7. | Vind: -1.5 | |||||||||||||
1 | Helene Rønningen Helene Rønningen ('98) | 98 | NOR | 24.24 | Q | ||||||||||
2 | Ida Bakke Hansen Ida Bakke Hansen ('93) | 93 | NOR | 24.32 | Q | ||||||||||
3 | Christine Bjelland Jensen Christine Bjelland Jensen ('94) | 94 | NOR | 24.65 | Q | SB | |||||||||
Semi 2 30.7. Vind: -1.0 | 30.7. | Vind: -1.0 | |||||||||||||
1 | Anne Skudal Dolvik Anne Skudal Dolvik ('88) | 88 | NOR | 24.50 | Q | ||||||||||
2 | Astrid Mangen Cederkvist Astrid Mangen Cederkvist ('94) | 94 | NOR | 24.78 | Q | ||||||||||
3 | Ingvild Meinseth Ingvild Meinseth ('99) | 99 | NOR | 24.81 | Q | ||||||||||
4 | Agathe Holtan Wathne Agathe Holtan Wathne ('94) | 94 | NOR | 24.96 | Q | ||||||||||
Indledende heats | 30.7. | ||||||||||||||
Indledende 2 30.7. Vind: -0.8 | 30.7. | Vind: -0.8 | |||||||||||||
1 | Ida Bakke Hansen Ida Bakke Hansen ('93) | 93 | NOR | 24.97 | Q | ||||||||||
K 400 m 30.7. Finale A Finale | 30.7. | ||||||||||||||
1 | Line Kloster Line Kloster ('90) | 90 | NOR | 53.02 | SB | ||||||||||
2 | Sara Dorthea Jensen Sara Dorthea Jensen ('96) | 96 | NOR | 53.61 | PB | ||||||||||
3 | Benedicte Hauge Benedicte Hauge ('89) | 89 | NOR | 54.05 | |||||||||||
4 | Emily Rose Norum Emily Rose Norum ('96) | 96 | NOR | 54.51 | |||||||||||
5 | Ingrid Linn Nordahl Ingrid Linn Nordahl ('97) | 97 | NOR | 56.17 | |||||||||||
Indledende heats | 29.7. | ||||||||||||||
Indledende 1 29.7. | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Benedicte Hauge Benedicte Hauge ('89) | 89 | NOR | 56.55 | Q | ||||||||||
2 | Emily Rose Norum Emily Rose Norum ('96) | 96 | NOR | 56.85 | Q | ||||||||||
Indledende 2 29.7. | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Line Kloster Line Kloster ('90) | 90 | NOR | 54.42 | Q | ||||||||||
2 | Sara Dorthea Jensen Sara Dorthea Jensen ('96) | 96 | NOR | 55.41 | Q | ||||||||||
K 800 m 31.7. Finale A Finale | 31.7. | ||||||||||||||
1 | Yngvild Elvemo Yngvild Elvemo ('90) | 90 | NOR | 2:07.43 | |||||||||||
2 | Ida FillingsnesIda Fillingsnes ('90) | 90 | NOR | 2:07.95 | |||||||||||
3 | Martine Eikemo Borge Martine Eikemo Borge ('90) | 90 | NOR | 2:10.16 | |||||||||||
4 | Camilla Ziesler Camilla Ziesler | 00 | NOR | 2:11.37 | |||||||||||
5 | Helena SILTBERG Helena SILTBERG ('87) | 87 | SWE | 2:12.70 | |||||||||||
6 | Caroline Fleischer Caroline Fleischer ('96) | 96 | NOR | 2:13.14 | SB | ||||||||||
7 | Vilde Våge Henriksen Vilde Våge Henriksen | 00 | NOR | 2:13.91 | |||||||||||
8 | Anniken Rostad Johansen Anniken Rostad Johansen ('88) | 88 | NOR | 2:14.73 | |||||||||||
K 1500 m 30.7. Finale A Finale | 30.7. | ||||||||||||||
1 | Ida FillingsnesIda Fillingsnes ('90) | 90 | NOR | 4:25.22 | |||||||||||
2 | Kristine Eikrem Engeset Kristine Eikrem Engeset ('88) | 88 | NOR | 4:26.41 | |||||||||||
3 | Camilla Ziesler Camilla Ziesler | 00 | NOR | 4:30.25 | |||||||||||
4 | Aurora Dybedokken Aurora Dybedokken ('95) | 95 | NOR | 4:31.35 | |||||||||||
5 | Christina Maria Toogood Christina Maria Toogood ('89) | 89 | NOR | 4:32.12 | |||||||||||
6 | Sigrid Jervell Våg Sigrid Jervell Våg ('92) | 92 | NOR | 4:38.18 | |||||||||||
7 | Ingrid Emilsen Kristiansen Ingrid Emilsen Kristiansen ('92) | 92 | NOR | 4:38.27 | PB | ||||||||||
8 | Anniken Rostad Johansen Anniken Rostad Johansen ('88) | 88 | NOR | 4:39.06 | |||||||||||
9 | Ida Elise Nymoen Eltervaag Ida Elise Nymoen Eltervaag ('95) | 95 | NOR | 4:39.80 | |||||||||||
K 5000 m 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Aurora Dybedokken Aurora Dybedokken ('95) | 95 | NOR | 16:35.53 | |||||||||||
2 | Live Solheimdal Live Solheimdal ('96) | 96 | NOR | 16:39.14 | PB | ||||||||||
3 | Ingrid Halvorsen Folvik Ingrid Halvorsen Folvik ('97) | 97 | NOR | 16:41.65 | PB | ||||||||||
4 | Veronika Brennhovd Blom Veronika Brennhovd Blom ('90) | 90 | NOR | 16:42.64 | SB | ||||||||||
5 | Karoline E. Skatteboe Karoline E. Skatteboe ('93) | 93 | NOR | 16:45.15 | SB | ||||||||||
6 | Lena Selen Lena Selen ('85) | 85 | NOR | 16:48.41 | PB | ||||||||||
7 | Mariann Roe Mariann Roe ('97) | 97 | NOR | 16:53.98 | PB | ||||||||||
8 | Vienna Søyland Dahle Vienna Søyland Dahle ('92) | 92 | NOR | 17:07.60 | PB | ||||||||||
9 | Maria Sagnes Wågan Maria Sagnes Wågan ('92) | 92 | NOR | 17:15.79 | PB | ||||||||||
10 | Maryna Novik Maryna Novik ('81) | 81 | BLR | 17:18.63 | PB | ||||||||||
K 10000 m 31.7. Finale A Finale | 31.7. | ||||||||||||||
1 | Live Solheimdal Live Solheimdal ('96) | 96 | NOR | 34:47.70 | PB | ||||||||||
2 | Runa Skrove Falch Runa Skrove Falch ('90) | 90 | NOR | 34:48.77 | SB | ||||||||||
3 | Karoline E. Skatteboe Karoline E. Skatteboe ('93) | 93 | NOR | 34:53.50 | SB | ||||||||||
4 | Heidi Pharo Heidi Pharo ('87) | 87 | NOR | 34:54.63 | PB | ||||||||||
5 | Kristine Helle Kristine Helle ('94) | 94 | NOR | 34:58.94 | SB | ||||||||||
6 | Ida Meli Narbuvoll Ida Meli Narbuvoll ('95) | 95 | NOR | 35:10.47 | |||||||||||
7 | Maria Sagnes Wågan Maria Sagnes Wågan ('92) | 92 | NOR | 35:12.43 | PB | ||||||||||
8 | Marte Flatlien Marte Flatlien ('91) | 91 | NOR | 35:53.89 | PB | ||||||||||
9 | Maryna Novik Maryna Novik ('81) | 81 | BLR | 36:17.16 | PB | ||||||||||
10 | Hanne Mjøen Maridal Hanne Mjøen Maridal ('96) | 96 | NOR | 36:41.63 | PB | ||||||||||
K 3000 m forh. 30.7. Finale A Finale | 30.7. | ||||||||||||||
1 | Ingeborg Løvnes Ingeborg Løvnes ('92) | 92 | NOR | 10:00.13 | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 31.7. Vind: -1.9 Finale A Finale | 31.7. | Vind: -1.9 | |||||||||||||
1 | Isabelle Pedersen Isabelle Pedersen ('92) | 92 | NOR | 13.37 | |||||||||||
2 | Line Kloster Line Kloster ('90) | 90 | NOR | 13.54 | PB | ||||||||||
3 | Tale Ørving Tale Ørving ('89) | 89 | NOR | 13.65 | |||||||||||
4 | Agathe Holtan Wathne Agathe Holtan Wathne ('94) | 94 | NOR | 14.04 | |||||||||||
5 | Ida Eikeng Ida Eikeng ('99) | 99 | NOR | 14.07 | PB | ||||||||||
6 | Kristi Strømmen Kjerpeset Kristi Strømmen Kjerpeset ('98) | 98 | NOR | 14.18 | |||||||||||
K 400 m hæk 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Amalie Hammild Iuel Amalie Hammild Iuel ('94) | 94 | NOR | 57.06 | |||||||||||
2 | Karoline Daland Karoline Daland ('99) | 99 | NOR | 59.81 | |||||||||||
3 | Marlen Aakre Marlen Aakre ('93) | 93 | NOR | 1:00.23 | |||||||||||
4 | Karin Busch Karin Busch ('92) | 92 | NOR | 1:02.21 | |||||||||||
5 | Solveig Hernandez Vråle Solveig Hernandez Vråle ('99) | 99 | NOR | 1:02.50 | |||||||||||
Indledende heats | 29.7. | ||||||||||||||
Indledende 1 29.7. | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Amalie Hammild Iuel Amalie Hammild Iuel ('94) | 94 | NOR | 59.24 | Q | ||||||||||
K Højdespring 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Tonje Angelsen Tonje Angelsen ('90) | 90 | NOR | 1.80 | |||||||||||
2 | Katarina Mögenburg Katarina Mögenburg ('91) | 91 | NOR | 1.75 | |||||||||||
3 | Anne Engen Andersen Anne Engen Andersen ('95) | 95 | NOR | 1.70 | |||||||||||
K Stangspring 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Lene Onsrud Retzius Lene Onsrud Retzius ('96) | 96 | NOR | 4.10 | |||||||||||
2 | Cathrine LarsåsenCathrine Larsåsen ('86) | 86 | NOR | 3.80 | |||||||||||
2 | Ida Beate Øyen Østhus Ida Beate Øyen Østhus ('87) | 87 | NOR | 3.80 | |||||||||||
4 | Katrine Haarklau Katrine Haarklau ('91) | 91 | NOR | 3.70 | |||||||||||
5 | Birgitte Kjuus Birgitte Kjuus ('99) | 99 | NOR | 3.70 | |||||||||||
K Længdespring 30.7. Finale A Finale | 30.7. | ||||||||||||||
1 | Nadia Akpana Assa Nadia Akpana Assa ('95) | 95 | NOR | 6.49 | +1.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Margrethe Renstrøm Margrethe Renstrøm ('85) | 85 | NOR | 6.25 | +1.5 | ||||||||||
3 | Oda Utsi Onstad Oda Utsi Onstad ('90) | 90 | NOR | 5.97 | +0.8 | ||||||||||
4 | Live Haugstad Hilton Live Haugstad Hilton ('99) | 99 | NOR | 5.76 | w | +2.7 | |||||||||
Kvalifikation | 29.7. | ||||||||||||||
Kval 29.7. | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Margrethe Renstrøm Margrethe Renstrøm ('85) | 85 | NOR | 6.20 | w | +3.4 Q | |||||||||
2 | Oda Utsi Onstad Oda Utsi Onstad ('90) | 90 | NOR | 5.79 | w | +2.5 Q | |||||||||
3 | Nadia Akpana Assa Nadia Akpana Assa ('95) | 95 | NOR | 5.75 | w | +2.6 Q | |||||||||
3 | Live Haugstad Hilton Live Haugstad Hilton ('99) | 99 | NOR | 5.75 | w | +2.9 Q | |||||||||
K Trespring 31.7. Finale A Finale | 31.7. | ||||||||||||||
1 | Oda Utsi Onstad Oda Utsi Onstad ('90) | 90 | NOR | 13.03 | +1.9 | ||||||||||
2 | Monika Elisabeth Benserud Monika Elisabeth Benserud ('96) | 96 | NOR | 12.84 | w | +2.2 | |||||||||
3 | Katarina Mögenburg Katarina Mögenburg ('91) | 91 | NOR | 12.56 | +1.3 | PB | |||||||||
4 | Chiamaka Okparaebo Chiamaka Okparaebo ('92) | 92 | NOR | 12.46 | w | +3.4 | |||||||||
5 | Mai Britt Berge Mai Britt Berge ('95) | 95 | NOR | 12.26 | +1.3 | ||||||||||
6 | Anna Eikebrokk Anna Eikebrokk ('97) | 97 | NOR | 12.06 | w | +3.4 | |||||||||
Kvalifikation | 30.7. | ||||||||||||||
Kval 30.7. | 30.7. | ||||||||||||||
1 | Oda Utsi Onstad Oda Utsi Onstad ('90) | 90 | NOR | 12.77 | +0.2 Q | ||||||||||
2 | Monika Elisabeth Benserud Monika Elisabeth Benserud ('96) | 96 | NOR | 12.59 | w | +3.4 Q | |||||||||
2 | Chiamaka Okparaebo Chiamaka Okparaebo ('92) | 92 | NOR | 12.59 | +0.4 Q | ||||||||||
4 | Katarina Mögenburg Katarina Mögenburg ('91) | 91 | NOR | 12.12 | +1.9 q | PB | |||||||||
5 | Solveig Hernandez Vråle Solveig Hernandez Vråle ('99) | 99 | NOR | 12.06 | w | +2.8 q | |||||||||
6 | Mai Britt Berge Mai Britt Berge ('95) | 95 | NOR | 11.97 | +0.5 q | ||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Kristin Sundsteigen Kristin Sundsteigen ('88) | 88 | NOR | 13.63 | SB | ||||||||||
2 | Charlotte Lund Abrahamsen Charlotte Lund Abrahamsen ('87) | 87 | NOR | 13.48 | SB | ||||||||||
3 | Camilla Leonardsen Rønning Camilla Leonardsen Rønning ('95) | 95 | NOR | 13.41 | |||||||||||
4 | Matilde Roe Matilde Roe ('96) | 96 | NOR | 13.18 | PB | ||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg 31.7. Finale A Finale | 31.7. | ||||||||||||||
1 | Grete Etholm Grete Etholm ('76) | 76 | NOR | 50.69 | |||||||||||
2 | Matilde Roe Matilde Roe ('96) | 96 | NOR | 49.57 | PB | ||||||||||
3 | Elin Isane Elin Isane ('75) | 75 | NOR | 47.99 | |||||||||||
4 | Mona Ekroll Jaidi Mona Ekroll Jaidi ('95) | 95 | NOR | 45.90 | |||||||||||
5 | Else Lundestad Bakkelid Else Lundestad Bakkelid ('76) | 76 | NOR | 43.29 | |||||||||||
6 | Solveig Fredriksen Solveig Fredriksen ('92) | 92 | NOR | 42.93 | |||||||||||
7 | Trude Raad Trude Raad ('90) | 90 | NOR | 42.14 | SB | ||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Beatrice Nedberge Llano Beatrice Nedberge Llano ('97) | 97 | NOR | 65.48 | |||||||||||
2 | Mona Holm Solberg Mona Holm Solberg ('83) | 83 | NOR | 64.28 | SB | ||||||||||
3 | Trude Raad Trude Raad ('90) | 90 | NOR | 63.28 | |||||||||||
4 | Mari Strange Øya Mari Strange Øya ('90) | 90 | NOR | 54.83 | |||||||||||
5 | Helene Sofie Ingvaldsen Helene Sofie Ingvaldsen ('96) | 96 | NOR | 53.21 | |||||||||||
6 | Marte Rygg Årdal Marte Rygg Årdal ('92) | 92 | NOR | 52.93 | SB | ||||||||||
K Spydkast 600 gram 30.7. Finale A Finale | 30.7. | ||||||||||||||
1 | Sigrid Borge Sigrid Borge ('95) | 95 | NOR | 56.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Andrea Enerstad BolleAndrea Enerstad Bolle ('92) | 92 | NOR | 52.38 | SB | ||||||||||
3 | Kristina Kristianslund Kristina Kristianslund ('93) | 93 | NOR | 51.04 | PB | ||||||||||
4 | Marte Aaltvedt Marte Aaltvedt ('89) | 89 | NOR | 48.45 | SB | ||||||||||
5 | Lena Marie Hansen Lena Marie Hansen ('93) | 93 | NOR | 48.05 | |||||||||||
6 | Emilie Ingerø Emilie Ingerø ('95) | 95 | NOR | 47.66 | |||||||||||
7 | Maria Børstad Jensen Maria Børstad Jensen ('94) | 94 | NOR | 45.64 | SB | ||||||||||
8 | Mali Ingeborg Vollan Marstad Mali Ingeborg Vollan Marstad ('97) | 97 | NOR | 44.41 | |||||||||||
9 | Linnea Greiff Linnea Greiff ('98) | 98 | NOR | 42.51 | |||||||||||
K 3000 m kapgang 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Merete Helgheim Merete Helgheim ('80) | 80 | NOR | 13:39.80 | PB |