Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Askøy NOR: National Championships 29‐31.7.2016

M 100 m    
29.7. Vind: -1.8

Finale A

Finale
29.7.Vind: -1.8
1
Jaysuma Saidy Ndure
Jaysuma Saidy Ndure ('84)
NOR10.59
  
 
2
Salum Ageze Kashafali
Salum Ageze Kashafali ('93)
NOR10.62
  
 
3
Jonas Tapani Halonen
Jonas Tapani Halonen ('95)
NOR10.72
  
 SB
4
Håkon Morken
Håkon Morken ('93)
NOR10.91
  
 
5
Filip Bøe
Filip Bøe 
NOR10.96
  
 
6
Hallgeir Martinsen
Hallgeir Martinsen ('89)
NOR11.01
  
 
7
Eirik Thorshaug
Eirik Thorshaug ('87)
NOR11.08
  
 
8
Kristoffer Buhagen
Kristoffer Buhagen ('92)
NOR11.10
  
 
Semifinale29.7.
Semi 1
29.7. Vind: -2.5
29.7.Vind: -2.5
1
Salum Ageze Kashafali
Salum Ageze Kashafali ('93)
NOR10.79
Q
  
 
Semi 2
29.7. Vind: -1.5
29.7.Vind: -1.5
1
Jaysuma Saidy Ndure
Jaysuma Saidy Ndure ('84)
NOR10.79
Q
  
 
2
Jonas Tapani Halonen
Jonas Tapani Halonen ('95)
NOR10.88
Q
  
 
3
Håkon Morken
Håkon Morken ('93)
NOR10.93
Q
  
 
4
Eirik Thorshaug
Eirik Thorshaug ('87)
NOR11.07
Q
  
 
M 200 m    
31.7. Vind: -1.3

Finale A

Finale
31.7.Vind: -1.3
1
Jaysuma Saidy Ndure
Jaysuma Saidy Ndure ('84)
NOR21.01
  
 
2
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR21.34
  
 
3
Torbjørn Lysne
Torbjørn Lysne ('90)
NOR21.55
  
 
4
Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen ('98)
NOR21.57
  
 
5
Joachim Sandberg
Joachim Sandberg ('95)
NOR21.68
  
 
6
Håkon Morken
Håkon Morken ('93)
NOR21.91
  
 
7
Salum Ageze Kashafali
Salum Ageze Kashafali ('93)
NOR21.93
  
 
8
Øyvind Strømmen Kjerpeset
Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91)
NOR21.96
  
 =SB
Semifinale30.7.
Semi 1
30.7. Vind: -3.1
30.7.Vind: -3.1
1
Jaysuma Saidy Ndure
Jaysuma Saidy Ndure ('84)
NOR21.34
Q
  
 
2
Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen ('98)
NOR21.85
Q
  
 
3
Øyvind Strømmen Kjerpeset
Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91)
NOR21.96
Q
  
 SB
Semi 2
30.7. Vind: -1.5
30.7.Vind: -1.5
1
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR21.33
Q
  
 
2
Torbjørn Lysne
Torbjørn Lysne ('90)
NOR21.58
Q
  
 
3
Joachim Sandberg
Joachim Sandberg ('95)
NOR21.64
Q
  
 
4
Salum Ageze Kashafali
Salum Ageze Kashafali ('93)
NOR21.73
Q
  
 
5
Jonas Tapani Halonen
Jonas Tapani Halonen ('95)
NOR21.75
  
 
Indledende heats30.7.
Indledende 1
30.7. Vind: -1.0
30.7.Vind: -1.0
1
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR21.90
Q
  
 
Indledende 2
30.7. Vind: -0.1
30.7.Vind: -0.1
1
Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen ('98)
NOR21.94
Q
  
 
2
Filip Bøe
Filip Bøe 
NOR22.06
Q
  
 
Indledende 3
30.7. Vind: -0.2
30.7.Vind: -0.2
1
Jaysuma Saidy Ndure
Jaysuma Saidy Ndure ('84)
NOR21.56
Q
  
 
Indledende 5
30.7. Vind: -0.4
30.7.Vind: -0.4
1
Salum Ageze Kashafali
Salum Ageze Kashafali ('93)
NOR21.84
Q
  
 
2
Torbjørn Lysne
Torbjørn Lysne ('90)
NOR21.94
Q
  
 
M 400 m    
30.7.

Finale A

Finale
30.7.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR45.8h
  
 
2
Yeimer López
Yeimer López ('82)
CUB46.9h
  
 
3
Mauritz Kåshagen
Mauritz Kåshagen ('89)
NOR47.25
  
 
4
Mike Lubsen
Mike Lubsen ('95)
UGA47.54
  
 
5
Martin Loftås Kåstad
Martin Loftås Kåstad ('90)
NOR48.83
  
 
Indledende heats29.7.
Indledende 1
29.7.
29.7.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR48.16
Q
  
 SB
2
Mauritz Kåshagen
Mauritz Kåshagen ('89)
NOR48.41
Q
  
 
Indledende 2
29.7.
29.7.
1
Yeimer López
Yeimer López ('82)
CUB48.66
Q
  
 
M 800 m    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Filip Ingebrigtsen
Filip Ingebrigtsen ('93)
NOR1:52.09
  
 
2
Andreas Roth
Andreas Roth ('93)
NOR1:52.58
  
 
3
Markus Einan
Markus Einan ('97)
NOR1:52.98
  
 
4
Sigurd Blom Breivik
Sigurd Blom Breivik ('96)
NOR1:53.02
  
 
5
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR1:53.10
  
 
6
Sverre Blom Breivik
Sverre Blom Breivik ('96)
NOR1:55.05
  
 
Indledende heats30.7.
Indledende 1
30.7.
30.7.
1
Yeimer López
Yeimer López ('82)
CUB1:51.92
Q
  
 
2
Sverre Blom Breivik
Sverre Blom Breivik ('96)
NOR1:52.17
Q
  
 
3
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR1:52.20
q
  
 
4
Håvard Hildeskor
Håvard Hildeskor ('92)
NOR1:53.04
q
  
 
5
Ådne Andersen
Ådne Andersen ('94)
NOR1:53.23
  
 PB
6
Kristoffer Janson Grindedal
Kristoffer Janson Grindedal ('89)
NOR1:53.39
  
 
7
Henrik Irgens Gravdal
Henrik Irgens Gravdal ('98)
NOR1:55.25
  
 
8
Ola Kroken
Ola Kroken ('98)
NOR1:55.31
  
 
Indledende 2
30.7.
30.7.
1
Filip Ingebrigtsen
Filip Ingebrigtsen ('93)
NOR1:53.63
Q
  
 
2
Sigurd Blom Breivik
Sigurd Blom Breivik ('96)
NOR1:53.89
Q
  
 
3
Håkon Mushom
Håkon Mushom ('93)
NOR1:53.94
  
 SB
4
Thomas Myklebust Heggøy
Thomas Myklebust Heggøy ('94)
NOR1:55.59
  
 
Indledende 3
30.7.
30.7.
1
Markus Einan
Markus Einan ('97)
NOR1:53.14
Q
  
 
2
Andreas Roth
Andreas Roth ('93)
NOR1:53.80
Q
  
 
3
Trygve Feidje Mjelde
Trygve Feidje Mjelde ('94)
NOR1:54.14
  
 
4
Hauk Are Fjeld
Hauk Are Fjeld ('94)
NOR1:54.67
  
 
5
Håkon Solli Henriksen
Håkon Solli Henriksen ('93)
NOR1:55.42
  
 PB
6
Tor Alfred Bredesen
Tor Alfred Bredesen ('93)
NOR1:55.92
  
 
M 1500 m    
30.7.

Finale A

Finale
30.7.
1
Snorre Holtan Løken
Snorre Holtan Løken ('94)
NOR4:01.00
  
 
2
Henrik Børkja Ingebrigtsen
Henrik Børkja Ingebrigtsen ('91)
NOR4:01.28
  
 
3
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR4:01.67
  
 
M 5000 m    
29.7.

Finale A

Finale
29.7.
1
Marius Øyre Vedvik
Marius Øyre Vedvik ('92)
NOR14:19.63
  
 
2
Per Svela
Per Svela ('92)
NOR14:22.99
  
 
3
Okubamichael Fissehatsion
Okubamichael Fissehatsion ('93)
ERI14:31.44
  
 
4
Hans Kristian Fløystad
Hans Kristian Fløystad ('89)
NOR14:31.90
  
 
5
Sindre Buraas
Sindre Buraas ('89)
NOR14:32.95
  
 
6
Tom Erling Kårbø
Tom Erling Kårbø ('89)
NOR14:33.74
  
 SB
7
Sigurd Ruud Skjeseth
Sigurd Ruud Skjeseth ('96)
NOR14:34.93
  
 
8
Eirik Gramstad
Eirik Gramstad ('84)
NOR14:41.61
  
 SB
M 10000 m    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Okubamichael Fissehatsion
Okubamichael Fissehatsion ('93)
ERI29:10.10
  
 PB
2
Marius Øyre Vedvik
Marius Øyre Vedvik ('92)
NOR29:14.42
  
 SB
3
Zerei Mezngi
Zerei Mezngi ('86)
ERI29:34.12
  
 PB
4
Frew Zenebe
Frew Zenebe ('84)
ETH29:44.63
  
 PB
5
Erik Udø Pedersen
Erik Udø Pedersen ('94)
NOR30:06.37
  
 PB
6
Ebrahim Abdulaziz
Ebrahim Abdulaziz ('78)
ERI30:06.79
  
 PB
7
Eirik Gramstad
Eirik Gramstad ('84)
NOR30:10.46
  
 SB
8
Ola Sakshaug
Ola Sakshaug ('84)
NOR30:26.07
  
 PB
9
Trond Ørjan Eide
Trond Ørjan Eide ('90)
NOR30:26.73
  
 PB
10
Kristian Tjørnhom
Kristian Tjørnhom ('95)
NOR30:31.76
  
 PB
11
Jonas Lurås Hammer
Jonas Lurås Hammer ('91)
NOR30:44.83
  
 PB
12
Erlend Gjerdevik Sørtveit
Erlend Gjerdevik Sørtveit ('94)
NOR30:46.59
  
 PB
13
Mats Bjørgum
Mats Bjørgum ('94)
NOR30:54.44
  
 
14
Ragnar Stølsmark
Ragnar Stølsmark ('85)
NOR30:57.56
  
 PB
15
Ola Berg Fines
Ola Berg Fines ('90)
NOR31:03.96
  
 
16Halfdan-Emil FærøHalfdan-Emil Færø ('91)NOR31:04.30
  
 PB
17
Magnus Sirnes Hjellum
Magnus Sirnes Hjellum ('94)
NOR31:04.67
  
 PB
18
Harald Solhaug Næss
Harald Solhaug Næss ('88)
NOR31:06.66
  
 
19
Andreas Iden
Andreas Iden ('95)
NOR31:07.53
  
 PB
20
Ole Mikal Tørsdal
Ole Mikal Tørsdal ('91)
NOR31:24.52
  
 SB
21
Stian Vestbø
Stian Vestbø ('81)
NOR31:27.63
  
 SB
22
Jens Bøhmer
Jens Bøhmer ('93)
NOR31:27.69
  
 PB
M 3000 m forh.    
30.7.

Finale A

Finale
30.7.
1
Tom Erling Kårbø
Tom Erling Kårbø ('89)
NOR8:57.88
  
 
2
Thomas Jefferson Byrkjeland
Thomas Jefferson Byrkjeland ('98)
NOR9:13.32
  
 
M 110 m hæk    
31.7. Vind: -1.7

Finale A

Finale
31.7.Vind: -1.7
1
Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic ('91)
NOR13.89
  
 
M 400 m hæk    
29.7.

Finale A

Finale
29.7.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR50.72
  
 
2
Øyvind Strømmen Kjerpeset
Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91)
NOR52.63
  
 
3
Joachim Sandberg
Joachim Sandberg ('95)
NOR52.64
  
 
M Højdespring    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Brede Raa Ellingsen
Brede Raa Ellingsen ('88)
NOR2.07
  
 SB
2
Ivan Kristoffer Nilsen
Ivan Kristoffer Nilsen ('89)
NOR2.04
  
 
3Frederik JahrFrederik Jahr ('91)NOR2.00
  
 
3
Sindre Gelius Eikje
Sindre Gelius Eikje ('94)
NOR2.00
  
 
5
Henrik Holmberg
Henrik Holmberg ('89)
NOR2.00
  
 SB
M Stangspring    
30.7.

Finale A

Finale
30.7.
1
Eirik Greibrokk Dolve
Eirik Greibrokk Dolve ('95)
NOR5.50
  
 
 
5.10
  O
5.20
  O
5.50
 XO
5.61
XXX
    
2
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR5.10
  
NU18R PB
3
Andreas F. T. Gjesdal
Andreas F. T. Gjesdal ('95)
NOR4.90
  
 =PB
4
Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse ('01)
NOR4.80
  
 
5
Fredrik Weiseth
Fredrik Weiseth ('94)
NOR4.70
  
 
6
Toralv Opsal
Toralv Opsal ('98)
NOR4.60
  
 
7
Martin Roe
Martin Roe ('92)
NOR4.60
  
 PB
M Længdespring    
29.7.

Finale A

Finale
29.7.
1
Ingar Bratseth-Kiplesund
Ingar Bratseth-Kiplesund ('96)
NOR7.64 w
+2.5
  
 
2
Amund Høıe Sjursen
Amund Høıe Sjursen ('96)
NOR7.59 w
+2.1
  
 
3
Martin Roe
Martin Roe ('92)
NOR7.38 w
+3.0
  
 
4
Lars Vikan Rise
Lars Vikan Rise ('88)
NOR7.29 w
+3.1
  
 
5
Vetle Utsi Onstad
Vetle Utsi Onstad ('87)
NOR7.09 w
+3.2
  
 
6
Brede Solberg Stølen
Brede Solberg Stølen ('93)
NOR6.90 w
+2.3
  
 
M Trespring    
30.7.

Finale A

Finale
30.7.
1
Sindre Almsengen
Sindre Almsengen ('85)
NOR15.51
+1.6
  
 SB
2
Jesper Vestbø
Jesper Vestbø ('92)
NOR15.22
+1.8
  
 
3
Vetle Utsi Onstad
Vetle Utsi Onstad ('87)
NOR14.96
+0.8
  
 
4
Ingar Bratseth-Kiplesund
Ingar Bratseth-Kiplesund ('96)
NOR14.91 w
+2.1
  
 
5
Joakim Urdahl
Joakim Urdahl ('83)
NOR14.65 w
+2.3
  
 
M Kuglestød 7.26 kg    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Sven Martin Skagestad
Sven Martin Skagestad ('95)
NOR18.18
  
 PB
2Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98)NOR17.87
  
NU20R PB
3
Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene ('95)
NOR17.12
  
 PB
M Diskoskast 2.0 kg    
29.7.

Finale A

Finale
29.7.
1
Sven Martin Skagestad
Sven Martin Skagestad ('95)
NOR61.58
  
 
 
  X57.28  X  X61.5860.39  
2
Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene ('95)
NOR54.61
  
 
3
Magnus Røsholm Aunevik-Berntsen
Magnus Røsholm Aunevik-Berntsen ('89)
NOR53.98
  
 SB
4
Bjørn Terje Pay
Bjørn Terje Pay ('74)
NOR53.35
  
 
5
Thor Olav Rosvold
Thor Olav Rosvold ('96)
NOR50.58
  
 
6
Thomas Mardal
Thomas Mardal ('97)
NOR50.56
  
 
M Hammerkast 7.26 kg    
30.7.

Finale A

Finale
30.7.
1
Eivind Prestegård Henriksen
Eivind Prestegård Henriksen ('90)
NOR69.35
  
 
2
Steinar Kleppe
Steinar Kleppe ('88)
NOR62.72
  
 
3
Jørgen Olsen Austnes
Jørgen Olsen Austnes ('94)
NOR61.74
  
 SB
4
Evald Osnes Devik
Evald Osnes Devik ('95)
NOR60.11
  
 
5
Kjetil Røste Ringen
Kjetil Røste Ringen ('93)
NOR59.25
  
 
6
Thomas Mardal
Thomas Mardal ('97)
NOR59.07
  
 PB
M Spydkast 800 gram    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Paul Redford
Paul Redford ('90)
NOR66.45
  
 SB
M 5000 m kapgang    
29.7.

Finale A

Finale
29.7.
1
Erik Tysse
Erik Tysse ('80)
NOR19:15.33
  
 SB
2
Håvard Haukenes
Håvard Haukenes ('90)
NOR19:19.79
  
 PB
3
Fredrik Vaeng Røtnes
Fredrik Vaeng Røtnes ('96)
NOR19:51.10
  
 PB
K 100 m    
29.7. Vind: -2.1

Finale A

Finale
29.7.Vind: -2.1
1
Ezinne Okparaebo
Ezinne Okparaebo ('88)
NOR11.58
  
 
2
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR11.77
  
 
3
Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist ('94)
NOR11.90
  
 
4
Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen ('93)
NOR11.98
  
 
5
Ida Eikeng
Ida Eikeng ('99)
NOR12.10
  
 
6
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR12.11
  
 
7
Mari Gilde Brubak
Mari Gilde Brubak ('90)
NOR12.13
  
 
8
Anne Skudal Dolvik
Anne Skudal Dolvik ('88)
NOR12.18
  
 
Semifinale29.7.
Semi 1
29.7. Vind: -1.7
29.7.Vind: -1.7
1
Ezinne Okparaebo
Ezinne Okparaebo ('88)
NOR11.75
Q
  
 
2
Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist ('94)
NOR12.15
Q
  
 
3
Mari Gilde Brubak
Mari Gilde Brubak ('90)
NOR12.16
Q
  
 
4
Ida Eikeng
Ida Eikeng ('99)
NOR12.30
Q
  
 
Semi 2
29.7. Vind: -2.1
29.7.Vind: -2.1
1
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR12.02
Q
  
 
2
Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen ('93)
NOR12.21
Q
  
 
3
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR12.22
Q
  
 
Indledende heats29.7.
Indledende 2
29.7. Vind: -3.1
29.7.Vind: -3.1
1
Ezinne Okparaebo
Ezinne Okparaebo ('88)
NOR12.05
Q
  
 
2
Mari Gilde Brubak
Mari Gilde Brubak ('90)
NOR12.26
Q
  
 
Indledende 3
29.7. Vind: -4.3
29.7.Vind: -4.3
1
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR12.20
Q
  
 
K 200 m    
31.7. Vind: -1.1

Finale A

Finale
31.7.Vind: -1.1
1
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR23.98
  
 
2
Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen ('93)
NOR24.01
  
 
3
Anne Skudal Dolvik
Anne Skudal Dolvik ('88)
NOR24.37
  
 
4
Christine Bjelland Jensen
Christine Bjelland Jensen ('94)
NOR24.53
  
 SB
5
Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist ('94)
NOR24.54
  
 
6
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR24.71
  
 
Semifinale30.7.
Semi 1
30.7. Vind: -1.5
30.7.Vind: -1.5
1
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR24.24
Q
  
 
2
Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen ('93)
NOR24.32
Q
  
 
3
Christine Bjelland Jensen
Christine Bjelland Jensen ('94)
NOR24.65
Q
  
 SB
Semi 2
30.7. Vind: -1.0
30.7.Vind: -1.0
1
Anne Skudal Dolvik
Anne Skudal Dolvik ('88)
NOR24.50
Q
  
 
2
Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist ('94)
NOR24.78
Q
  
 
3
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR24.81
Q
  
 
4
Agathe Holtan Wathne
Agathe Holtan Wathne ('94)
NOR24.96
Q
  
 
Indledende heats30.7.
Indledende 2
30.7. Vind: -0.8
30.7.Vind: -0.8
1
Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen ('93)
NOR24.97
Q
  
 
K 400 m    
30.7.

Finale A

Finale
30.7.
1
Line Kloster
Line Kloster ('90)
NOR53.02
  
 SB
2
Sara Dorthea Jensen
Sara Dorthea Jensen ('96)
NOR53.61
  
 PB
3
Benedicte Hauge
Benedicte Hauge ('89)
NOR54.05
  
 
4
Emily Rose Norum
Emily Rose Norum ('96)
NOR54.51
  
 
5
Ingrid Linn Nordahl
Ingrid Linn Nordahl ('97)
NOR56.17
  
 
Indledende heats29.7.
Indledende 1
29.7.
29.7.
1
Benedicte Hauge
Benedicte Hauge ('89)
NOR56.55
Q
  
 
2
Emily Rose Norum
Emily Rose Norum ('96)
NOR56.85
Q
  
 
Indledende 2
29.7.
29.7.
1
Line Kloster
Line Kloster ('90)
NOR54.42
Q
  
 
2
Sara Dorthea Jensen
Sara Dorthea Jensen ('96)
NOR55.41
Q
  
 
K 800 m    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Yngvild Elvemo
Yngvild Elvemo ('90)
NOR2:07.43
  
 
2Ida FillingsnesIda Fillingsnes ('90)NOR2:07.95
  
 
3
Martine Eikemo Borge
Martine Eikemo Borge ('90)
NOR2:10.16
  
 
4
Camilla Ziesler
Camilla Ziesler 
NOR2:11.37
  
 
5
Helena SILTBERG
Helena SILTBERG ('87)
SWE2:12.70
  
 
6
Caroline Fleischer
Caroline Fleischer ('96)
NOR2:13.14
  
 SB
7
Vilde Våge Henriksen
Vilde Våge Henriksen 
NOR2:13.91
  
 
8
Anniken Rostad Johansen
Anniken Rostad Johansen ('88)
NOR2:14.73
  
 
K 1500 m    
30.7.

Finale A

Finale
30.7.
1Ida FillingsnesIda Fillingsnes ('90)NOR4:25.22
  
 
2
Kristine Eikrem Engeset
Kristine Eikrem Engeset ('88)
NOR4:26.41
  
 
3
Camilla Ziesler
Camilla Ziesler 
NOR4:30.25
  
 
4
Aurora Dybedokken
Aurora Dybedokken ('95)
NOR4:31.35
  
 
5
Christina Maria Toogood
Christina Maria Toogood ('89)
NOR4:32.12
  
 
6
Sigrid Jervell Våg
Sigrid Jervell Våg ('92)
NOR4:38.18
  
 
7
Ingrid Emilsen Kristiansen
Ingrid Emilsen Kristiansen ('92)
NOR4:38.27
  
 PB
8
Anniken Rostad Johansen
Anniken Rostad Johansen ('88)
NOR4:39.06
  
 
9
Ida Elise Nymoen Eltervaag
Ida Elise Nymoen Eltervaag ('95)
NOR4:39.80
  
 
K 5000 m    
29.7.

Finale A

Finale
29.7.
1
Aurora Dybedokken
Aurora Dybedokken ('95)
NOR16:35.53
  
 
2
Live Solheimdal
Live Solheimdal ('96)
NOR16:39.14
  
 PB
3
Ingrid Halvorsen Folvik
Ingrid Halvorsen Folvik ('97)
NOR16:41.65
  
 PB
4
Veronika Brennhovd Blom
Veronika Brennhovd Blom ('90)
NOR16:42.64
  
 SB
5
Karoline E. Skatteboe
Karoline E. Skatteboe ('93)
NOR16:45.15
  
 SB
6
Lena Selen
Lena Selen ('85)
NOR16:48.41
  
 PB
7
Mariann Roe
Mariann Roe ('97)
NOR16:53.98
  
 PB
8
Vienna Søyland Dahle
Vienna Søyland Dahle ('92)
NOR17:07.60
  
 PB
9
Maria Sagnes Wågan
Maria Sagnes Wågan ('92)
NOR17:15.79
  
 PB
10
Maryna Novik
Maryna Novik ('81)
BLR17:18.63
  
 PB
K 10000 m    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Live Solheimdal
Live Solheimdal ('96)
NOR34:47.70
  
 PB
2
Runa Skrove Falch
Runa Skrove Falch ('90)
NOR34:48.77
  
 SB
3
Karoline E. Skatteboe
Karoline E. Skatteboe ('93)
NOR34:53.50
  
 SB
4
Heidi Pharo
Heidi Pharo ('87)
NOR34:54.63
  
 PB
5
Kristine Helle
Kristine Helle ('94)
NOR34:58.94
  
 SB
6
Ida Meli Narbuvoll
Ida Meli Narbuvoll ('95)
NOR35:10.47
  
 
7
Maria Sagnes Wågan
Maria Sagnes Wågan ('92)
NOR35:12.43
  
 PB
8
Marte Flatlien
Marte Flatlien ('91)
NOR35:53.89
  
 PB
9
Maryna Novik
Maryna Novik ('81)
BLR36:17.16
  
 PB
10
Hanne Mjøen Maridal
Hanne Mjøen Maridal ('96)
NOR36:41.63
  
 PB
K 3000 m forh.    
30.7.

Finale A

Finale
30.7.
1
Ingeborg Løvnes
Ingeborg Løvnes ('92)
NOR10:00.13
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
31.7. Vind: -1.9

Finale A

Finale
31.7.Vind: -1.9
1
Isabelle Pedersen
Isabelle Pedersen ('92)
NOR13.37
  
 
2
Line Kloster
Line Kloster ('90)
NOR13.54
  
 PB
3
Tale Ørving
Tale Ørving ('89)
NOR13.65
  
 
4
Agathe Holtan Wathne
Agathe Holtan Wathne ('94)
NOR14.04
  
 
5
Ida Eikeng
Ida Eikeng ('99)
NOR14.07
  
 PB
6
Kristi Strømmen Kjerpeset
Kristi Strømmen Kjerpeset ('98)
NOR14.18
  
 
K 400 m hæk    
29.7.

Finale A

Finale
29.7.
1
Amalie Hammild Iuel
Amalie Hammild Iuel ('94)
NOR57.06
  
 
2
Karoline Daland
Karoline Daland ('99)
NOR59.81
  
 
3
Marlen Aakre
Marlen Aakre ('93)
NOR1:00.23
  
 
4
Karin Busch
Karin Busch ('92)
NOR1:02.21
  
 
5
Solveig Hernandez Vråle
Solveig Hernandez Vråle ('99)
NOR1:02.50
  
 
Indledende heats29.7.
Indledende 1
29.7.
29.7.
1
Amalie Hammild Iuel
Amalie Hammild Iuel ('94)
NOR59.24
Q
  
 
K Højdespring    
29.7.

Finale A

Finale
29.7.
1
Tonje Angelsen
Tonje Angelsen ('90)
NOR1.80
  
 
2
Katarina Mögenburg
Katarina Mögenburg ('91)
NOR1.75
  
 
3
Anne Engen Andersen
Anne Engen Andersen ('95)
NOR1.70
  
 
K Stangspring    
29.7.

Finale A

Finale
29.7.
1
Lene Onsrud Retzius
Lene Onsrud Retzius ('96)
NOR4.10
  
 
2Cathrine LarsåsenCathrine Larsåsen ('86)NOR3.80
  
 
2
Ida Beate Øyen Østhus
Ida Beate Øyen Østhus ('87)
NOR3.80
  
 
4
Katrine Haarklau
Katrine Haarklau ('91)
NOR3.70
  
 
5
Birgitte Kjuus
Birgitte Kjuus ('99)
NOR3.70
  
 
K Længdespring    
30.7.

Finale A

Finale
30.7.
1
Nadia Akpana Assa
Nadia Akpana Assa ('95)
NOR6.49
+1.4
  
 
 
6.49
 1.4
6.34
 1.1
6.24
 1.5
6.37
 2.5
6.31
 2.1
  X  
2
Margrethe Renstrøm
Margrethe Renstrøm ('85)
NOR6.25
+1.5
  
 
3
Oda Utsi Onstad
Oda Utsi Onstad ('90)
NOR5.97
+0.8
  
 
4
Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton ('99)
NOR5.76 w
+2.7
  
 
Kvalifikation29.7.
Kval
29.7.
29.7.
1
Margrethe Renstrøm
Margrethe Renstrøm ('85)
NOR6.20 w
+3.4
Q
  
 
2
Oda Utsi Onstad
Oda Utsi Onstad ('90)
NOR5.79 w
+2.5
Q
  
 
3
Nadia Akpana Assa
Nadia Akpana Assa ('95)
NOR5.75 w
+2.6
Q
  
 
3
Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton ('99)
NOR5.75 w
+2.9
Q
  
 
K Trespring     
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Oda Utsi Onstad
Oda Utsi Onstad ('90)
NOR13.03
+1.9
  
 
2
Monika Elisabeth Benserud
Monika Elisabeth Benserud ('96)
NOR12.84 w
+2.2
  
 
3
Katarina Mögenburg
Katarina Mögenburg ('91)
NOR12.56
+1.3
  
 PB
4
Chiamaka Okparaebo
Chiamaka Okparaebo ('92)
NOR12.46 w
+3.4
  
 
5
Mai Britt Berge
Mai Britt Berge ('95)
NOR12.26
+1.3
  
 
6
Anna Eikebrokk
Anna Eikebrokk ('97)
NOR12.06 w
+3.4
  
 
Kvalifikation30.7.
Kval
30.7.
30.7.
1
Oda Utsi Onstad
Oda Utsi Onstad ('90)
NOR12.77
+0.2
Q
  
 
2
Monika Elisabeth Benserud
Monika Elisabeth Benserud ('96)
NOR12.59 w
+3.4
Q
  
 
2
Chiamaka Okparaebo
Chiamaka Okparaebo ('92)
NOR12.59
+0.4
Q
  
 
4
Katarina Mögenburg
Katarina Mögenburg ('91)
NOR12.12
+1.9
q
  
 PB
5
Solveig Hernandez Vråle
Solveig Hernandez Vråle ('99)
NOR12.06 w
+2.8
q
  
 
6
Mai Britt Berge
Mai Britt Berge ('95)
NOR11.97
+0.5
q
  
 
K Kuglestød 4.0 kg    
29.7.

Finale A

Finale
29.7.
1
Kristin Sundsteigen
Kristin Sundsteigen ('88)
NOR13.63
  
 SB
2
Charlotte Lund Abrahamsen
Charlotte Lund Abrahamsen ('87)
NOR13.48
  
 SB
3
Camilla Leonardsen Rønning
Camilla Leonardsen Rønning ('95)
NOR13.41
  
 
4
Matilde Roe
Matilde Roe ('96)
NOR13.18
  
 PB
K Diskoskast 1.0 kg    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Grete Etholm
Grete Etholm ('76)
NOR50.69
  
 
2
Matilde Roe
Matilde Roe ('96)
NOR49.57
  
 PB
3
Elin Isane
Elin Isane ('75)
NOR47.99
  
 
4
Mona Ekroll Jaidi
Mona Ekroll Jaidi ('95)
NOR45.90
  
 
5
Else Lundestad Bakkelid
Else Lundestad Bakkelid ('76)
NOR43.29
  
 
6
Solveig Fredriksen
Solveig Fredriksen ('92)
NOR42.93
  
 
7
Trude Raad
Trude Raad ('90)
NOR42.14
  
 SB
K Hammerkast 4.0 kg    
29.7.

Finale A

Finale
29.7.
1
Beatrice Nedberge Llano
Beatrice Nedberge Llano ('97)
NOR65.48
  
 
2
Mona Holm Solberg
Mona Holm Solberg ('83)
NOR64.28
  
 SB
3
Trude Raad
Trude Raad ('90)
NOR63.28
  
 
4
Mari Strange Øya
Mari Strange Øya ('90)
NOR54.83
  
 
5
Helene Sofie Ingvaldsen
Helene Sofie Ingvaldsen ('96)
NOR53.21
  
 
6
Marte Rygg Årdal
Marte Rygg Årdal ('92)
NOR52.93
  
 SB
K Spydkast 600 gram    
30.7.

Finale A

Finale
30.7.
1
Sigrid Borge
Sigrid Borge ('95)
NOR56.36
  
 
 
52.6751.6152.0252.13  X56.36  
2Andrea Enerstad BolleAndrea Enerstad Bolle ('92)NOR52.38
  
 SB
3
Kristina Kristianslund
Kristina Kristianslund ('93)
NOR51.04
  
 PB
4
Marte Aaltvedt
Marte Aaltvedt ('89)
NOR48.45
  
 SB
5
Lena Marie Hansen
Lena Marie Hansen ('93)
NOR48.05
  
 
6
Emilie Ingerø
Emilie Ingerø ('95)
NOR47.66
  
 
7
Maria Børstad Jensen
Maria Børstad Jensen ('94)
NOR45.64
  
 SB
8
Mali Ingeborg Vollan Marstad
Mali Ingeborg Vollan Marstad ('97)
NOR44.41
  
 
9
Linnea Greiff
Linnea Greiff ('98)
NOR42.51
  
 
K 3000 m kapgang    
29.7.

Finale A

Finale
29.7.
1
Merete Helgheim
Merete Helgheim ('80)
NOR13:39.80
  
 PB

Seneste resultater

16.4HaderslevLøbestævne
13.4BallerupBallerup Spring Walk
13.4Viborg50km & 100km
13.4ViborgDM 100K
7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb
11.12OdenseOdense Ministævne 1