Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Espoo FIN: Nordic U23 CHampionships 20‐21.8.2016

M22 100 m    
20.8. Vind: +2.6

Finale A

Finale
20.8.Vind: +2.6
1
Erik Hagberg
Erik Hagberg ('95)
SWE10.30 w
  
 
2
Samuli Samuelsson
Samuli Samuelsson ('95)
FIN10.30 w
  
 
3
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR10.33 w
  
 
4
Otto Ahlfors
Otto Ahlfors ('94)
FIN10.34 w
  
 
5Morten Dalgaard MadsenMorten Dalgaard Madsen ('95)DEN10.47 w
  
 
6Festus AsanteFestus Asante ('94)DEN10.50 w
  
 
M22 100 m extra    
20.8. Vind: +3.4

Finale A

Finale
20.8.Vind: +3.4
1
Jonas Tapani Halonen
Jonas Tapani Halonen ('95)
NOR10.33 w
  
 
2
Emil von Barth
Emil von Barth ('96)
SWE10.35 w
  
 
3
Heikki Nieminen
Heikki Nieminen ('94)
FIN10.63 w
  
 
4Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)DEN10.65 w
  
 
M22 200 m    
21.8. Vind: +1.2

Finale A

Finale
21.8.Vind: +1.2
1
Samuli Samuelsson
Samuli Samuelsson ('95)
FIN20.89
  
 =PB
2
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR20.94
  
 PB
3
Ville Aarnivala
Ville Aarnivala ('96)
FIN21.27
  
 PB
4
Jacob Ewertzh
Jacob Ewertzh ('95)
SWE21.28
  
 PB
5
Emil von Barth
Emil von Barth ('96)
SWE21.41
  
 
Finale B
21.8. Vind: +1.9
21.8.Vind: +1.9
1
Joachim Sandberg
Joachim Sandberg ('95)
NOR21.11
  
 PB
2
Jonas Tapani Halonen
Jonas Tapani Halonen ('95)
NOR21.26
  
 PB
3
Rokas Pacevičius
Rokas Pacevičius ('95)
LTU21.51
  
 PB
4Morten Dalgaard MadsenMorten Dalgaard Madsen ('95)DEN21.54
  
 SB
5Festus AsanteFestus Asante ('94)DEN21.55
  
 SB
6
Willem Kajander
Willem Kajander ('96)
FIN21.70
  
 PB
M22 400 m    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)DEN47.04
  
 PB
2
Erik Martinsson
Erik Martinsson ('96)
SWE47.19
  
 PB
3
Dennis Forsman
Dennis Forsman ('95)
SWE47.63
  
 SB
4
Sten Ütsmüts
Sten Ütsmüts ('94)
EST48.13
  
 PB
5
Eljas Aalto
Eljas Aalto ('96)
FIN48.89
  
 
6
Juho Pirskanen
Juho Pirskanen ('96)
FIN49.10
  
 SB
7
Nzimirro Adam Obiora
Nzimirro Adam Obiora ('94)
NOR49.17
  
 PB
8Rasmus JensenRasmus Jensen ('95)DEN49.80
  
 
M22 800 m    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Kalle Berglund
Kalle Berglund ('96)
SWE1:49.85
  
 
2Christian Sand ClausenChristian Sand Clausen ('96)DEN1:50.95
  
 =PB
3
Joonas Rinne
Joonas Rinne ('95)
FIN1:51.55
  
 
4
Sigurd Blom Breivik
Sigurd Blom Breivik ('96)
NOR1:52.27
  
 
5
Gustav Berlin
Gustav Berlin ('95)
SWE1:53.01
  
 
6
Rasmus Kisel
Rasmus Kisel ('96)
EST1:53.36
  
 
7
Sami Hänninen
Sami Hänninen ('96)
FIN1:55.70
  
 
M22 1500 m    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Snorre Holtan Løken
Snorre Holtan Løken ('94)
NOR3:48.36
  
 
2
Joonas Rinne
Joonas Rinne ('95)
FIN3:49.24
  
 
3Peter Gerner EjersboPeter Gerner Ejersbo ('95)DEN3:52.04
  
 
4
Hampus Börjesson
Hampus Börjesson ('94)
SWE3:52.86
  
 
5
Alexander Nilsson
Alexander Nilsson ('95)
SWE3:55.62
  
 
6
Samu Mikkonen
Samu Mikkonen ('96)
FIN3:59.51
  
 
M22 5000 m    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Sigurd Ruud Skjeseth
Sigurd Ruud Skjeseth ('96)
NOR14:34.00
  
 
2
Gabriel Steffensen
Gabriel Steffensen ('96)
SWE14:43.70
  
 
3
Eero Saleva
Eero Saleva ('95)
FIN15:03.11
  
 SB
4
Joel Zachrisson
Joel Zachrisson ('94)
SWE15:06.31
  
 
M22 3000 m forh.    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Vidar Johansson
Vidar Johansson ('96)
SWE9:11.46
  
 
M22 400 m hæk    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)DEN50.72
  
 
2
Joni Vainio-Kaila
Joni Vainio-Kaila ('94)
FIN51.36
  
 SB
3
Isak Andersson
Isak Andersson ('96)
SWE51.73
  
 PB
4
Alexander Lundskog
Alexander Lundskog ('96)
SWE52.05
  
 
5
Joachim Sandberg
Joachim Sandberg ('95)
NOR53.22
  
 
6Martin JohansenMartin Johansen ('95)DEN54.51
  
 
7
Evgeny Alexandrov
Evgeny Alexandrov ('95)
RUS55.85
  
 
M22 Højdespring    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Andreas Carlsson
Andreas Carlsson ('95)
SWE2.17
  
 SB
 
1.95
  O
2.00
  O
2.03
  O
2.06
  O
2.09
XXO
2.11
  O
2.13
  O
2.15 SB
  O
2.17 SB
XXO
2.22
XXX
      
2
Adrijus Glebauskas
Adrijus Glebauskas ('94)
LTU2.13
  
 
 
2.00
  O
2.03
  O
2.06
  O
2.09
 XO
2.11
 XO
2.13
 XO
2.15
XXX
 
3
Valtteri Välimäki
Valtteri Välimäki ('95)
FIN2.06
  
 =PB
 
1.90
  O
1.95
  O
2.00
  O
2.03
XXO
2.06 =PB
XXO
2.09
XXX
  
4
Sindre Gelius Eikje
Sindre Gelius Eikje ('94)
NOR2.03
  
 
 
1.90
  O
1.95
  O
2.00
  O
2.03
  O
2.06
XXX
   
5
Fabian Delryd
Fabian Delryd ('96)
SWE2.03
  
 
 
1.95
  O
2.00
XXO
2.03
  O
2.06
XXX
    
6
Jesse Huttunen
Jesse Huttunen ('94)
FIN2.00
  
 
 
1.90
  O
1.95
 XO
2.00
  O
2.03
XXX
    
M22 Stangspring    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Eirik Greibrokk Dolve
Eirik Greibrokk Dolve ('95)
NOR5.35
  
 
 
5.15
  O
5.30
  O
5.35
  O
5.50
XXX
    
2
Niko Koskinen
Niko Koskinen ('96)
FIN5.30
  
 
 
5.10
  O
5.30
  O
5.50
XX-
     
3
Tomas Wecksten
Tomas Wecksten ('96)
FIN5.15
  
 
 
5.15
 XO
5.35
XXX
      
4
Robin Nool
Robin Nool ('98)
EST5.10
  
 
 
4.70
 XO
4.90
XXO
5.10
  O
5.25
XXX
    
5
Micael Fagö
Micael Fagö ('94)
SWE4.90
  
 
 
4.60
  O
4.70
  O
4.80
  O
4.90
XXO
5.00
XXX
   
6
Krister Blær Jónsson
Krister Blær Jónsson ('95)
ISL4.60
  
 
 
4.60
  O
4.80
XXX
      
M22 Længdespring    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Kristian Bäck
Kristian Bäck ('96)
FIN7.75
+1.0
  
 
 
7.40
 0.4
7.73
 1.2
7.75
 1.0
5.95
 1.5
  –  X
 1.0
  
2
Kristian Pulli
Kristian Pulli ('94)
FIN7.63
+1.8
  
 
 
7.63
 1.8
7.12
 2.0
7.50
 1.9
  X
 0.6
7.22
 0.8
7.46
 1.0
  
3
Simo Lipsanen
Simo Lipsanen ('95)
FIN7.59
+1.9
  
 PB
 
7.36
 1.0
7.39
 1.5
  X
 0.9
7.47
 1.6
  X
 1.6
7.59 PB
 1.9
  
4
Andreas Carlsson
Andreas Carlsson ('95)
SWE7.57
+1.3
  
 
 
7.57
 1.3
  X  X
 0.5
  X
 1.3
5.71
 1.2
  X
 1.4
  
5
Ingar Kiplesund
Ingar Kiplesund ('96)
NOR7.56 w
+2.2
  
 
 
6.98
 1.2
  X
 1.9
7.03
 2.4
7.40
 1.9
7.50
 1.4
7.56
 2.2
  
6Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)DEN7.36 w
+2.1
  
 
 
7.18
 1.5
5.26
 0.8
7.36
 2.1
7.27
 1.3
7.31
 1.2
  X
 1.2
  
7
Fredrik Samuelsson
Fredrik Samuelsson ('95)
SWE7.23
+1.7
  
 
 
  X
 1.5
7.23
 1.7
  X
 2.2
  X
 1.3
  X
 1.3
  –  
M22 Trespring    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Tuomas Kaukolahti
Tuomas Kaukolahti ('94)
FIN15.69
+0.3
  
 
 
15.32
 -1.9
  X
 -0.3
15.69
 0.3
15.50
 -1.7
  –
 -2.4
15.55
 -1.5
  
2
Simo Lipsanen
Simo Lipsanen ('95)
FIN15.68
-1.5
  
 
 
15.42
 -0.5
15.54
 -1.0
15.68
 -1.5
  X
 -0.6
15.65
 -1.3
14.96
 -1.2
  
3
Simon Karlén
Simon Karlén ('94)
SWE14.95
-0.8
  
 
 
14.60
 -1.1
  X
 -0.7
  X14.95
 -0.8
14.68
 -0.4
14.70
 -2.4
  
4
Jesper Hellström
Jesper Hellström ('95)
SWE14.72
-0.6
  
 
 
14.47
 -1.0
  X
 -1.2
  X
 -2.3
  X
 -0.4
14.72
 -0.6
14.59
 -1.1
  
M22 Kuglestød 7.26 kg    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Timo Kööpikkä
Timo Kööpikkä ('94)
FIN18.84
  
 PB
 
  X17.8318.84 PB  X18.15  X  
2
Simon Pettersson
Simon Pettersson ('94)
SWE17.83
  
 PB
 
17.51  X17.83 PB  X  X17.51  
3
Matti Sivonen
Matti Sivonen ('94)
FIN17.46
  
 SB
 
16.7117.46 SB  X  X17.3317.34  
4
Karl Koha
Karl Koha ('94)
EST17.01
  
 
 
16.1016.67  X16.90  X17.01  
5
Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene ('95)
NOR16.85
  
 
 
15.9916.76  X16.8516.75  X  
6Kristoffer ThomsenKristoffer Thomsen ('96)DEN16.58
  
 
 
16.2216.4316.58  X  X  X  
7
Tim Wunger
Tim Wunger ('94)
SWE16.11
  
 
 
15.7616.1116.0615.87  X  X  
8
Ats Kiisa
Ats Kiisa ('95)
EST15.72
  
 
 
15.72  X  X  X15.53  X  
M22 Diskoskast 2.0 kg    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Gudni Valur Gudnason
Gudni Valur Gudnason ('95)
ISL61.01
  
 
 
54.3161.0158.66  X59.1560.74  
2
Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene ('95)
NOR60.66
  
 
 
54.3258.2157.9359.2959.5960.66  
3
Simon Pettersson
Simon Pettersson ('94)
SWE60.15
  
 
 
60.15  X  X56.11  X59.18  
4
Domantas Poška
Domantas Poška ('96)
LTU59.32
  
 
 
59.32  X59.03  X57.3856.85  
5
Oskari Perälampi
Oskari Perälampi ('96)
FIN55.37
  
 PB
 
53.2755.37 PB53.95  X51.24  X  
6
Olli Takala
Olli Takala ('95)
FIN53.67
  
 PB
 
  X53.67 PB  X52.53  X53.21  
7
Gustav Liberg
Gustav Liberg ('95)
SWE53.45
  
 
 
50.9553.4550.61  X  X  X  
M22 Hammerkast 7.26 kg    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Tommi Remes
Tommi Remes ('94)
FIN70.18
  
 
 
66.9770.1869.1569.7868.4664.95  
2
Hilmar Örn Jónsson
Hilmar Örn Jónsson ('96)
ISL66.15
  
 
 
65.88  X  X66.1565.41  X  
3
Markus Kokkonen
Markus Kokkonen ('95)
FIN64.79
  
 
 
61.0563.9363.3564.7964.68  X  
4
Evald Osnes Devik
Evald Osnes Devik ('95)
NOR61.63
  
 PB
 
55.0060.84 PB  X61.63 PB  X57.98  
5
Tim Söderqvist
Tim Söderqvist ('95)
SWE60.11
  
 
 
58.22  X60.1156.9258.80  X  
6
Anton Andersson
Anton Andersson ('96)
SWE58.53
  
 
 
57.00  X58.5357.9256.1156.49  
7
Jon Nerdal
Jon Nerdal ('96)
NOR56.70
  
 
 
53.4256.7056.10  X54.89  X  
M22 Spydkast 800 gram    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Jami Kinnunen
Jami Kinnunen ('95)
FIN76.88
  
 PB
 
  X76.88 PB76.2173.37  –  X  
2
Joni Karvinen
Joni Karvinen ('94)
FIN72.71
  
 
 
72.7171.3171.33  X70.8270.51  
3
Patriks Gailums
Patriks Gailums ('98)
LAT70.63
  
 
 
67.8770.6369.7566.8369.08  X  
4
Skirmantas Šimoliūnas
Skirmantas Šimoliūnas ('94)
LTU68.46
  
 
 
67.3467.5268.4664.6867.7963.85  
5
Quincy Andersson
Quincy Andersson ('95)
SWE66.13
  
 
 
66.13  X65.14  X  –  –  
6
Gardar Johann Fridriksson
Gardar Johann Fridriksson ('94)
NOR64.73
  
 
 
62.1160.15  X  X  X64.73  
7Lucas KvistLucas Kvist ('94)SWE64.02
  
 
 
61.45  X  X  X64.02  X  
K22 100 m    
20.8. Vind: +2.4

Finale A

Finale
20.8.Vind: +2.4
1
Anniina Kortetmaa
Anniina Kortetmaa ('95)
FIN11.58 w
  
 
2
Anna Hämäläinen
Anna Hämäläinen ('94)
FIN11.67 w
  
 
3
Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist ('94)
NOR11.86 w
  
 
4
Emilia Kjellberg
Emilia Kjellberg ('96)
SWE11.89 w
  
 
5
Sara Söderberg
Sara Söderberg ('94)
SWE12.04 w
  
 
6
Sanna Luukkonen
Sanna Luukkonen ('96)
FIN12.10 w
  
 
K22 200 m    
21.8. Vind: +2.1

Finale A

Finale
21.8.Vind: +2.1
1
Anniina Kortetmaa
Anniina Kortetmaa ('95)
FIN23.62 w
  
 
2
Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist ('94)
NOR24.02 w
  
 
3
Christine Bjelland Jensen
Christine Bjelland Jensen ('94)
NOR24.38 w
  
 
Finale B
21.8. Vind: +1.0
21.8.Vind: +1.0
1
Hilla Uusimäki
Hilla Uusimäki ('96)
FIN23.84
  
 PB
2Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)DEN23.91
  
DR22 DUR-21 PB
3
Sara Söderberg
Sara Söderberg ('94)
SWE24.55
  
 PB
4
Emma Koistinen
Emma Koistinen ('96)
FIN24.58
  
 
5
Sofia Johnsson
Sofia Johnsson ('94)
SWE24.88
  
 PB
K22 400 m    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Sara Dorthea Jensen
Sara Dorthea Jensen ('96)
NOR53.79
  
 
2
Eveliina Määttänen
Eveliina Määttänen ('95)
FIN55.35
  
 
3
Klara Helander
Klara Helander ('95)
SWE56.32
  
 PB
4
Ida Ravaska
Ida Ravaska ('95)
FIN57.31
  
 
5
Alexandra Everett
Alexandra Everett ('96)
SWE58.22
  
 SB
K22 800 m    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Emily Rose Norum
Emily Rose Norum ('96)
NOR2:07.05
  
 PB
2
Monika Elenska
Monika Elenska ('96)
LTU2:07.10
  
 
3Line K SchulzLine K Schulz ('96)DEN2:09.12
  
 
4
Linn Söderholm
Linn Söderholm ('96)
SWE2:09.42
  
 SB
5
Kirsi Pekkanen
Kirsi Pekkanen ('95)
FIN2:10.83
  
 PB
6Dagmar OlsenDagmar Olsen ('94)DEN2:11.16
  
 
7
Madeleine Björlin-Delmar
Madeleine Björlin-Delmar ('96)
SWE2:12.42
  
 SB
8
Roosa Lahtinen
Roosa Lahtinen ('94)
FIN2:15.93
  
 
K22 1500 m    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1Line K SchulzLine K Schulz ('96)DEN4:23.29
  
 
2
Linn Söderholm
Linn Söderholm ('96)
SWE4:30.02
  
 
3Josefine RytterJosefine Rytter ('94)DEN4:35.14
  
 
4
Aino Kivenmäki
Aino Kivenmäki ('96)
FIN4:37.44
  
 PB
K22 5000 m    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Aino Kivenmäki
Aino Kivenmäki ('96)
FIN17:08.33
  
 
2
Alice Petersson
Alice Petersson ('95)
SWE17:42.02
  
 PB
3
Egle-Helene Ervin
Egle-Helene Ervin ('94)
EST17:48.25
  
 
K22 3000 m forh.    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Sofia Muinonen
Sofia Muinonen ('96)
FIN11:10.89
  
 
2
Linnea Harala
Linnea Harala ('95)
FIN11:33.72
  
 
4
Josefine Malmborg
Josefine Malmborg ('94)
SWE11:56.34
  
 PB
K22 100 m hæk 84.0 cm    
21.8. Vind: +1.9

Finale A

Finale
21.8.Vind: +1.9
1
Reetta Hurske
Reetta Hurske ('95)
FIN13.36
  
 
2Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)DEN13.45
  
DR DR22 DUR-21 PB
3
Emma Koistinen
Emma Koistinen ('96)
FIN13.71
  
 
4
Agathe Holtan Wathne
Agathe Holtan Wathne ('94)
NOR13.74
  
 =PB
Finale B
21.8. Vind: +1.5
21.8.Vind: +1.5
1Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)DEN13.73
  
 PB
2
Malin Skogström
Malin Skogström ('95)
SWE13.75
  
 PB
3
Arna Stefanía Gudmundsdóttir
Arna Stefanía Gudmundsdóttir ('95)
ISL13.88
  
 
4Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)DEN14.02
  
 PB
5
Greta Plečkaitytė
Greta Plečkaitytė ('98)
LTU14.41
  
 
K22 400 m hæk    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Arna Stefanía Gudmundsdóttir
Arna Stefanía Gudmundsdóttir ('95)
ISL56.08
  
NU23R PB
2
Hilla Uusimäki
Hilla Uusimäki ('96)
FIN56.33
  
NU23R PB
3
Emily Rose Norum
Emily Rose Norum ('96)
NOR58.70
  
 PB
4
Hanna Palmqvist
Hanna Palmqvist ('96)
SWE59.66
  
 SB
5
Johanna Holmén Svensson
Johanna Holmén Svensson ('95)
SWE1:00.05
  
 SB
6
Kirsi Pekkanen
Kirsi Pekkanen ('95)
FIN1:00.56
  
 
K22 Højdespring    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Elin Pajunen
Elin Pajunen ('95)
FIN1.79
  
 PB
 
1.65
  O
1.70
 XO
1.73
  O
1.76
  O
1.79 PB
  O
1.79 PB
XXX
  
2
Anne Engen Andersen
Anne Engen Andersen ('95)
NOR1.76
  
 =SB
 
1.65
  O
1.70
 XO
1.73
  O
1.76 =SB
  O
1.79
  X
1.79
XXX
  
3
Sini Lällä
Sini Lällä ('94)
FIN1.76
  
 =SB
 
1.65
 XO
1.70
  O
1.73
 XO
1.76 =SB
 XO
1.79
XXX
   
4
Caroline Fleischer
Caroline Fleischer ('96)
NOR1.70
  
 
 
1.60
 XO
1.65
 XO
1.70
  O
1.73
XXX
    
5
Linda Skantze
Linda Skantze ('95)
SWE1.70
  
 
 
1.65
  O
1.70
XXO
1.73
XXX
     
6
Ylva Engdahl
Ylva Engdahl ('96)
SWE1.65
  
 
 
1.55
  O
1.60
  O
1.65
 XO
1.70
XXX
    
K22 Stangspring    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Aino Siitonen
Aino Siitonen ('94)
FIN4.25
  
 
 
4.00
  O
4.15
 XO
4.25
 XO
4.31
XXX
    
2
Lene Retzius
Lene Retzius ('96)
NOR4.15
  
 
 
3.80
  O
4.00
  O
4.15
XXO
4.25
XX-
4.30
  X
   
3
Hanna Jansson
Hanna Jansson ('95)
SWE3.90
  
 SB
 
3.45
XXO
3.60
  O
3.70
  O
3.80
 XO
3.90 SB
 XO
4.00
XXX
  
4
Rosanna Ojala
Rosanna Ojala ('94)
FIN3.80
  
 SB
 
3.30
  O
3.45
  O
3.60 =SB
 XO
3.70 SB
XXO
3.80 SB
 XO
3.90
XXX
  
5
Amanda Gabrielsson
Amanda Gabrielsson ('96)
SWE3.60
  
 
 
3.45
  O
3.60
  O
3.70
XXX
     
K22 Længdespring    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Kristiina Vuorvirta
Kristiina Vuorvirta ('94)
FIN6.18
+1.4
  
 
 
6.18
 1.4
6.10
 0.7
  X
 0.4
  X
 0.8
  X
 0.5
6.15
 0.6
  
2
Aet Laurik
Aet Laurik ('95)
EST6.13
+1.1
  
 
 
6.13
 1.1
5.70
 1.0
6.13
 1.4
5.98
 1.5
6.02
 0.4
6.12
 1.3
  
3Martha TraoréMartha Traoré ('95)DEN6.10
+1.7
  
 
 
6.00
 0.2
6.07
 -0.3
6.096.10
 1.7
5.90
 0.4
  X
 2.6
  
4
Anne-Mari Lehtiö
Anne-Mari Lehtiö ('95)
FIN6.08
-0.8
  
 
 
5.84
 1.3
6.08
 -0.8
6.04
 0.4
6.05
 1.2
6.02
 0.1
6.08
 -0.3
  
5
Sandra Törnros
Sandra Törnros ('95)
SWE6.03
+0.9
  
 
 
  X
 1.5
  X
 -0.6
  X5.94
 0.7
  X
 1.8
6.03
 0.9
  
6
Karīna Lipeckaja
Karīna Lipeckaja ('96)
LTU5.90
+1.4
  
 
 
4.89
 1.0
5.81
 1.4
3.77
 0.4
5.90
 1.4
5.355.35
 0.7
  
7
Rebecka Abrahamsson
Rebecka Abrahamsson ('94)
SWE5.60
+0.2
  
 
 
  X
 0.4
  X
 0.7
  X
 1.0
  X
 1.6
5.46
 0.4
5.60
 0.2
  
K22 Trespring     
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1Monika Elisabeth BenserudMonika Elisabeth Benserud ('96)NOR12.73 w
+2.1
  
 
 
12.73
 2.1
12.58
 1.8
  X
 1.3
11.27
 0.8
12.18
 1.3
  X
 0.8
  
2
Rebecka Abrahamsson
Rebecka Abrahamsson ('94)
SWE12.63
+1.1
  
 
 
  X
 1.6
  X
 1.0
12.63
 1.1
12.62
 1.1
12.50
 0.9
  X
 1.4
  
3
Heini Vainionpää
Heini Vainionpää ('95)
FIN12.31
+1.3
  
 SB
 
  X
 1.4
12.27 SB
 0.8
  X
 1.9
12.25
 0.6
  X
 1.5
12.31 SB
 1.3
  
4
Nellie Mårtensson
Nellie Mårtensson ('95)
SWE12.29
+1.3
  
 
 
  X
 1.7
  X
 0.7
  X
 0.9
  X
 1.0
12.21
 1.9
12.29
 1.3
  
5
Salli Kokkinen
Salli Kokkinen ('94)
FIN12.00
+1.3
  
 
 
11.93
 1.8
11.93
 1.7
11.98
 0.1
11.90
 1.9
  X
 2.5
12.00
 1.3
  
K22 Kuglestød 4.0 kg    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Fanny Roos
Fanny Roos ('95)
SWE17.27
  
 
 
16.2516.9216.5517.27  X  X  
2
Kaisa Kymäläinen
Kaisa Kymäläinen ('94)
FIN14.62
  
 
 
13.8514.62  X14.1514.29  X  
3
Maria Nilsson
Maria Nilsson ('95)
SWE14.44
  
 
 
13.57  X14.4414.09  X14.31  
4
Senja Mäkitörmä
Senja Mäkitörmä ('94)
FIN14.04
  
 
 
13.2414.04  X  X13.9813.91  
5
Camilla Leonardsen Rønning
Camilla Leonardsen Rønning ('95)
NOR12.92
  
 
 
11.9812.36  X12.4512.6612.92  
K22 Diskoskast 1.0 kg    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Salla Sipponen
Salla Sipponen ('95)
FIN55.94
  
 
 
54.38  X55.9451.1054.3253.26  
2
Fanny Roos
Fanny Roos ('95)
SWE51.04
  
 
 
49.23  X51.0450.8549.40  X  
3
Vilma Paakkala
Vilma Paakkala ('96)
FIN50.47
  
 SB
 
47.3050.04 SB50.47 SB  X49.0349.07  
4
Ieva Zarankaitė
Ieva Zarankaitė ('94)
LTU49.46
  
 
 
48.78  X  X49.4649.42  X  
5Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96)DEN48.67
  
 
 
48.1945.4448.6744.7847.5645.00  
6
Matilde Roe
Matilde Roe ('96)
NOR45.81
  
 
 
45.81  X  X44.95  X42.65  
7
Lydia Sundin
Lydia Sundin ('94)
SWE45.53
  
 
 
  X  X44.1742.5345.5344.21  
K22 Hammerkast 4.0 kg    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Marinda Petersson
Marinda Petersson ('95)
SWE65.66
  
 
 
65.6165.3665.6665.3263.7563.67  
2
Inga Linna
Inga Linna ('95)
FIN64.92
  
 
 
62.0264.92  X63.4064.6859.85  
3
Anna Maria Orel
Anna Maria Orel ('96)
EST62.72
  
 
 
  X60.2162.72  X57.5061.67  
4Celina JulinCelina Julin ('94)DEN59.66
  
 
 
59.0556.4456.2759.3759.6655.12  
5
Tiina Rinnekari
Tiina Rinnekari ('96)
FIN57.06
  
 
 
54.5056.0556.1156.2057.0656.82  
6
Matilda Åström
Matilda Åström ('95)
SWE55.86
  
 
 
54.1454.4552.1050.7455.8654.62  
K22 Spydkast 600 gram    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Sofi Flink
Sofi Flink ('95)
SWE57.59
  
 
 
51.7652.7851.3150.5057.59  X  
2
Anete Kociņa
Anete Kociņa ('96)
LAT56.52
  
 
 
56.5256.24  X  X56.2353.89  
3
Sigrid Borge
Sigrid Borge ('95)
NOR56.46
  
 
 
54.0055.3056.4651.5351.5654.18  
4
Jatta-Mari Jääskeläinen
Jatta-Mari Jääskeläinen ('94)
FIN50.41
  
 SB
 
  X44.2646.3350.41 SB47.1147.67  
5
Emilie Ingerø
Emilie Ingerø ('95)
NOR49.82
  
 
 
49.8243.6246.8346.8646.3145.34  
6
Gerli Israel
Gerli Israel ('95)
EST49.19
  
 
 
44.7949.1946.27  X47.1343.46  
7
Saara Lipsanen
Saara Lipsanen ('95)
FIN47.34
  
 
 
45.2247.34  X44.7144.69  X  
8
Liveta Jasiūnaitė
Liveta Jasiūnaitė ('94)
LTU46.90
  
 
 
46.90  X42.12  –  –  –  
9
Karolina Ander
Karolina Ander ('96)
SWE42.30
  
 
 
42.3039.52  X     

Seneste resultater

25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne
13.8HvidovreKastelavn
13‐14.8KøbenhavnSparta Sprintstævne
13‐14.8KøbenhavnDM Mangekamp
13‐14.8KøbenhavnMangekamp U14
13‐14.8KøbenhavnMangekamp D11/P11
12‐14.8TórshavnFM fyri vaksin á Tórsbreyt
10.8KøbenhavnSparta Summer Jump 01
6.8HelsingørSommer spring og kast
6‐7.8AabenraaStævne trænings samling masters
6.8GreveVindsprint