M 100 m 26.8. Vind: +2.9 Finale A Finale | 26.8. | Vind: +2.9 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tom Kling-Baptiste Tom Kling-Baptiste ('90) | 90 | SWE | 10.27 | w | ||||||||||
2 | Odain Rose Odain Rose ('92) | 92 | SWE | 10.37 | w | ||||||||||
3 | Austin Hamilton Austin Hamilton ('97) | 97 | SWE | 10.39 | w | ||||||||||
4 | Tony Darkwah Tony Darkwah ('86) | 86 | SWE | 10.42 | w | ||||||||||
5 | Henrik Larsson Henrik Larsson ('99) | 99 | SWE | 10.59 | w | ||||||||||
6 | Stefan Tärnhuvud Stefan Tärnhuvud ('85) | 85 | SWE | 10.63 | w | ||||||||||
7 | Emmanuel Dawlson Emmanuel Dawlson ('92) | 92 | SWE | 10.88 | w | ||||||||||
Patrik Andersson Patrik Andersson ('91) | 91 | SWE | DNS | w | |||||||||||
Semifinale | 26.8. | ||||||||||||||
Semi 1 26.8. Vind: +1.0 | 26.8. | Vind: +1.0 | |||||||||||||
1 | Tom Kling-Baptiste Tom Kling-Baptiste ('90) | 90 | SWE | 10.33 | |||||||||||
2 | Austin Hamilton Austin Hamilton ('97) | 97 | SWE | 10.40 | PB | ||||||||||
3 | Odain Rose Odain Rose ('92) | 92 | SWE | 10.57 | |||||||||||
4 | Emmanuel Dawlson Emmanuel Dawlson ('92) | 92 | SWE | 10.61 | |||||||||||
5 | Desmond Rogo Desmond Rogo ('96) | 96 | SWE | 10.66 | PB | ||||||||||
6 | Felix Svensson Felix Svensson ('97) | 97 | SWE | 10.72 | PB | ||||||||||
7 | David Sennung David Sennung ('91) | 91 | SWE | 10.75 | |||||||||||
8 | Gustav Kjell Gustav Kjell ('96) | 96 | SWE | 10.85 | |||||||||||
Semi 2 26.8. Vind: +1.7 | 26.8. | Vind: +1.7 | |||||||||||||
1 | Tony Darkwah Tony Darkwah ('86) | 86 | SWE | 10.48 | PB | ||||||||||
2 | Henrik Larsson Henrik Larsson ('99) | 99 | SWE | 10.51 | PB | ||||||||||
3 | Stefan Tärnhuvud Stefan Tärnhuvud ('85) | 85 | SWE | 10.59 | SB | ||||||||||
4 | Patrik Andersson Patrik Andersson ('91) | 91 | SWE | 10.65 | |||||||||||
5 | Sunday Ojuri Sunday Ojuri ('93) | 93 | SWE | 10.80 | SB | ||||||||||
6 | Nils Thornberg Nils Thornberg ('94) | 94 | SWE | 10.86 | PB | ||||||||||
7 | Linus Kapstad Linus Kapstad | 00 | SWE | 10.89 | =PB | ||||||||||
Erik Hagberg Erik Hagberg ('95) | 95 | SWE | DNS | ||||||||||||
Indledende heats | 26.8. | ||||||||||||||
Indledende 1 26.8. Vind: +2.8 | 26.8. | Vind: +2.8 | |||||||||||||
1 | Odain Rose Odain Rose ('92) | 92 | SWE | 10.54 | w | ||||||||||
2 | Patrik Andersson Patrik Andersson ('91) | 91 | SWE | 10.63 | w | ||||||||||
3 | Linus Kapstad Linus Kapstad | 00 | SWE | 10.71 | w | ||||||||||
4 | Felix Svensson Felix Svensson ('97) | 97 | SWE | 10.71 | w | ||||||||||
5 | Nils Thornberg Nils Thornberg ('94) | 94 | SWE | 10.82 | w | ||||||||||
6 | Sunday Ojuri Sunday Ojuri ('93) | 93 | SWE | 10.84 | w | ||||||||||
7 | Robin Nordkvist Robin Nordkvist ('93) | 93 | SWE | 11.22 | w | ||||||||||
8 | Oskar Motta Oskar Motta ('98) | 98 | SWE | 11.24 | w | ||||||||||
Indledende 2 26.8. Vind: +1.8 | 26.8. | Vind: +1.8 | |||||||||||||
1 | Erik Hagberg Erik Hagberg ('95) | 95 | SWE | 10.46 | =SB | ||||||||||
2 | Henrik Larsson Henrik Larsson ('99) | 99 | SWE | 10.61 | |||||||||||
3 | Stefan Tärnhuvud Stefan Tärnhuvud ('85) | 85 | SWE | 10.65 | SB | ||||||||||
4 | Amadou Sussoho Amadou Sussoho ('95) | 95 | SWE | 10.86 | |||||||||||
5 | Viktor Elvung-Nilsson Viktor Elvung-Nilsson ('94) | 94 | SWE | 11.02 | |||||||||||
6 | Ahmed Bahaa Ahmed Bahaa | 00 | SWE | 11.03 | PB | ||||||||||
7 | Erik Nyberg Erik Nyberg ('96) | 96 | SWE | 11.10 | |||||||||||
8 | Mikael Gerlach Mikael Gerlach ('84) | 84 | SWE | 11.16 | PB | ||||||||||
Indledende 3 26.8. Vind: +3.0 | 26.8. | Vind: +3.0 | |||||||||||||
1 | Tom Kling-Baptiste Tom Kling-Baptiste ('90) | 90 | SWE | 10.36 | w | ||||||||||
2 | Desmond Rogo Desmond Rogo ('96) | 96 | SWE | 10.64 | w | ||||||||||
3 | Gustav Kjell Gustav Kjell ('96) | 96 | SWE | 10.80 | w | ||||||||||
4 | David Sennung David Sennung ('91) | 91 | SWE | 10.84 | w | ||||||||||
5 | Hamza Volume Kamara Hamza Volume Kamara ('90) | 90 | SWE | 10.85 | w | ||||||||||
6 | Filip Sjövall Filip Sjövall ('95) | 95 | SWE | 10.96 | w | ||||||||||
7 | Lion Martinez Lion Martinez ('78) | 78 | SWE | 10.99 | w | ||||||||||
8 | Markus Ögren Markus Ögren ('98) | 98 | SWE | 11.27 | w | ||||||||||
Indledende 4 26.8. Vind: +0.8 | 26.8. | Vind: +0.8 | |||||||||||||
1 | Tony Darkwah Tony Darkwah ('86) | 86 | SWE | 10.52 | |||||||||||
2 | Austin Hamilton Austin Hamilton ('97) | 97 | SWE | 10.54 | |||||||||||
3 | Emmanuel Dawlson Emmanuel Dawlson ('92) | 92 | SWE | 10.62 | |||||||||||
4 | Fredrik Åström Fredrik Åström ('93) | 93 | SWE | 10.90 | SB | ||||||||||
5 | Sebastian Kadestål Sebastian Kadestål ('96) | 96 | SWE | 11.07 | |||||||||||
6 | Fritz Ekane Fritz Ekane ('90) | 90 | CMR | 11.19 | PB | ||||||||||
7 | Karl David Nie Karl David Nie ('98) | 98 | SWE | 11.33 | PB | ||||||||||
M 200 m 27.8. Vind: +0.6 Finale A Finale | 27.8. | Vind: +0.6 | |||||||||||||
1 | Tom Kling-Baptiste Tom Kling-Baptiste ('90) | 90 | SWE | 21.09 | |||||||||||
2 | Johan Wissman Johan Wissman ('82) | 82 | SWE | 21.26 | |||||||||||
3 | Henrik Larsson Henrik Larsson ('99) | 99 | SWE | 21.34 | |||||||||||
4 | Felix Svensson Felix Svensson ('97) | 97 | SWE | 21.37 | PB | ||||||||||
5 | Jacob Ewertzh Jacob Ewertzh ('95) | 95 | SWE | 21.49 | |||||||||||
6 | Kasper Kadestål Kasper Kadestål ('99) | 99 | SWE | 21.82 | |||||||||||
7 | Johan Lilja Johan Lilja ('95) | 95 | SWE | 21.86 | |||||||||||
8 | Alexander Lesser Alexander Lesser ('93) | 93 | SWE | 22.43 | |||||||||||
Semifinale | 27.8. | ||||||||||||||
Semi 1 27.8. Vind: +0.5 | 27.8. | Vind: +0.5 | |||||||||||||
1 | Johan Wissman Johan Wissman ('82) | 82 | SWE | 21.29 | |||||||||||
2 | Felix Svensson Felix Svensson ('97) | 97 | SWE | 21.41 | PB | ||||||||||
3 | Kasper Kadestål Kasper Kadestål ('99) | 99 | SWE | 21.93 | |||||||||||
4 | Erik Annerfalk Erik Annerfalk ('94) | 94 | SWE | 22.20 | |||||||||||
5 | Nils Thornberg Nils Thornberg ('94) | 94 | SWE | 22.22 | |||||||||||
6 | Olle Forslin Olle Forslin ('93) | 93 | SWE | 22.45 | |||||||||||
Marcus Tornée Marcus Tornée ('98) | 98 | SWE | DNF | ||||||||||||
Fredrik Åström Fredrik Åström ('93) | 93 | SWE | DNS | ||||||||||||
Semi 2 27.8. Vind: +0.8 | 27.8. | Vind: +0.8 | |||||||||||||
1 | Tom Kling-Baptiste Tom Kling-Baptiste ('90) | 90 | SWE | 21.38 | |||||||||||
2 | Jacob Ewertzh Jacob Ewertzh ('95) | 95 | SWE | 21.59 | |||||||||||
3 | Henrik Larsson Henrik Larsson ('99) | 99 | SWE | 21.65 | |||||||||||
4 | Johan Lilja Johan Lilja ('95) | 95 | SWE | 21.86 | |||||||||||
5 | Alexander Lesser Alexander Lesser ('93) | 93 | SWE | 22.11 | |||||||||||
6 | David Sennung David Sennung ('91) | 91 | SWE | 22.33 | |||||||||||
7 | Amadou Sussoho Amadou Sussoho ('95) | 95 | SWE | 22.74 | |||||||||||
Trausti Stefánsson Trausti Stefánsson ('85) | 85 | ISL | DNS | ||||||||||||
Indledende heats | 27.8. | ||||||||||||||
Indledende 1 27.8. Vind: -0.8 | 27.8. | Vind: -0.8 | |||||||||||||
1 | Johan Wissman Johan Wissman ('82) | 82 | SWE | 20.84 | |||||||||||
2 | Erik Annerfalk Erik Annerfalk ('94) | 94 | SWE | 21.49 | PB | ||||||||||
3 | Felix Svensson Felix Svensson ('97) | 97 | SWE | 21.63 | |||||||||||
4 | Nils Thornberg Nils Thornberg ('94) | 94 | SWE | 21.85 | PB | ||||||||||
5 | Fredrik Åström Fredrik Åström ('93) | 93 | SWE | 21.96 | =PB | ||||||||||
6 | Eric Larsson Eric Larsson ('93) | 93 | SWE | 22.00 | |||||||||||
Robin Nordkvist Robin Nordkvist ('93) | 93 | SWE | DNF | ||||||||||||
Indledende 2 27.8. Vind: -0.7 | 27.8. | Vind: -0.7 | |||||||||||||
1 | Kasper Kadestål Kasper Kadestål ('99) | 99 | SWE | 21.85 | |||||||||||
2 | Olle Forslin Olle Forslin ('93) | 93 | SWE | 21.86 | PB | ||||||||||
3 | Marcus Tornée Marcus Tornée ('98) | 98 | SWE | 21.89 | |||||||||||
4 | Amadou Sussoho Amadou Sussoho ('95) | 95 | SWE | 21.91 | |||||||||||
5 | Adam Danielsson Adam Danielsson ('93) | 93 | SWE | 22.15 | |||||||||||
6 | Mikael Gerlach Mikael Gerlach ('84) | 84 | SWE | 22.54 | |||||||||||
7 | Sebastian Kadestål Sebastian Kadestål ('96) | 96 | SWE | 22.54 | PB | ||||||||||
8 | Filip Sjövall Filip Sjövall ('95) | 95 | SWE | 22.85 | |||||||||||
Indledende 3 27.8. Vind: +0.1 | 27.8. | Vind: +0.1 | |||||||||||||
1 | Tom Kling-Baptiste Tom Kling-Baptiste ('90) | 90 | SWE | 21.46 | |||||||||||
2 | Johan Lilja Johan Lilja ('95) | 95 | SWE | 21.75 | SB | ||||||||||
3 | Alexander Lesser Alexander Lesser ('93) | 93 | SWE | 21.77 | |||||||||||
4 | Trausti Stefánsson Trausti Stefánsson ('85) | 85 | ISL | 21.95 | |||||||||||
5 | Douglas Hellbratt Douglas Hellbratt ('95) | 95 | SWE | 22.25 | |||||||||||
6 | Fritz Ekane Fritz Ekane ('90) | 90 | CMR | 22.58 | PB | ||||||||||
Gustav Kjell Gustav Kjell ('96) | 96 | SWE | DNS | ||||||||||||
Indledende 4 27.8. Vind: -0.3 | 27.8. | Vind: -0.3 | |||||||||||||
1 | Jacob Ewertzh Jacob Ewertzh ('95) | 95 | SWE | 21.44 | |||||||||||
2 | Henrik Larsson Henrik Larsson ('99) | 99 | SWE | 21.60 | |||||||||||
3 | David Sennung David Sennung ('91) | 91 | SWE | 21.87 | |||||||||||
4 | Viktor Elvung-Nilsson Viktor Elvung-Nilsson ('94) | 94 | SWE | 22.03 | |||||||||||
5 | Erik Hermelin Erik Hermelin ('96) | 96 | SWE | 22.25 | PB | ||||||||||
6 | Ahmed Bahaa Ahmed Bahaa | 00 | SWE | 22.33 | PB | ||||||||||
7 | Markus Ögren Markus Ögren ('98) | 98 | SWE | 22.45 | |||||||||||
8 | Grigorios Kyriakoudis Grigorios Kyriakoudis ('97) | 97 | SWE | 22.57 | PB | ||||||||||
M 400 m 27.8. Finale A Finale | 27.8. | ||||||||||||||
1 | Benjamin Mullen Benjamin Mullen ('87) | 87 | USA | 47.12 | PB | ||||||||||
2 | Erik Martinsson Erik Martinsson ('96) | 96 | SWE | 47.21 | |||||||||||
3 | Dennis Forsman Dennis Forsman ('95) | 95 | SWE | 47.41 | SB | ||||||||||
4 | Felix Francois Felix Francois ('90) | 90 | SWE | 47.73 | |||||||||||
5 | Trausti Stefánsson Trausti Stefánsson ('85) | 85 | ISL | 48.10 | SB | ||||||||||
6 | Adam Danielsson Adam Danielsson ('93) | 93 | SWE | 48.25 | |||||||||||
7 | Alexander Nordkvist Alexander Nordkvist ('90) | 90 | SWE | 48.46 | SB | ||||||||||
8 | Anton Sigurdsson Anton Sigurdsson ('96) | 96 | SWE | 48.99 | |||||||||||
Indledende heats | 26.8. | ||||||||||||||
Indledende 1 26.8. | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Felix Francois Felix Francois ('90) | 90 | SWE | 48.16 | |||||||||||
2 | Benjamin Mullen Benjamin Mullen ('87) | 87 | USA | 48.24 | |||||||||||
3 | Trausti Stefánsson Trausti Stefánsson ('85) | 85 | ISL | 48.46 | SB | ||||||||||
4 | Andreas Movin Andreas Movin ('96) | 96 | SWE | 49.11 | |||||||||||
5 | Douglas Hellbratt Douglas Hellbratt ('95) | 95 | SWE | 49.54 | |||||||||||
6 | Filip Nilsson Filip Nilsson ('92) | 92 | SWE | 50.59 | |||||||||||
Dennis Wikström-Roos Dennis Wikström-Roos ('93) | 93 | SWE | DNF | ||||||||||||
Indledende 2 26.8. | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Erik Martinsson Erik Martinsson ('96) | 96 | SWE | 48.37 | |||||||||||
2 | Alexander Nordkvist Alexander Nordkvist ('90) | 90 | SWE | 48.67 | SB | ||||||||||
3 | Anton Sigurdsson Anton Sigurdsson ('96) | 96 | SWE | 48.83 | |||||||||||
4 | Martin Selin Martin Selin ('95) | 95 | SWE | 49.15 | SB | ||||||||||
5 | Edom Abreham Edom Abreham ('95) | 95 | SWE | 49.56 | |||||||||||
6 | Markus Johansson Markus Johansson ('90) | 90 | SWE | 49.84 | |||||||||||
7 | Sebastian Johansson Sebastian Johansson ('93) | 93 | SWE | 51.02 | |||||||||||
Indledende 3 26.8. | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Dennis Forsman Dennis Forsman ('95) | 95 | SWE | 48.88 | |||||||||||
2 | Adam Danielsson Adam Danielsson ('93) | 93 | SWE | 49.04 | |||||||||||
3 | Martin Astner Martin Astner ('93) | 93 | SWE | 49.56 | |||||||||||
4 | Kristian Efremov Kristian Efremov ('90) | 90 | MKD | 49.75 | |||||||||||
5 | Erik Hermelin Erik Hermelin ('96) | 96 | SWE | 49.77 | |||||||||||
6 | Truls Axelson Truls Axelson ('93) | 93 | SWE | 50.32 | SB | ||||||||||
7 | Gustav Zetterlund Gustav Zetterlund | 00 | SWE | 55.59 | |||||||||||
M 800 m 28.8. Finale A Finale | 28.8. | ||||||||||||||
1 | Johan Rogestedt Johan Rogestedt ('93) | 93 | SWE | 1:49.92 | |||||||||||
2 | Andreas Kramer Andreas Kramer ('97) | 97 | SWE | 1:50.39 | |||||||||||
3 | Elmar Engholm Elmar Engholm ('92) | 92 | SWE | 1:50.80 | |||||||||||
4 | Johan Eriksson Johan Eriksson ('88) | 88 | SWE | 1:51.34 | |||||||||||
5 | Björn Seifert Björn Seifert ('96) | 96 | SWE | 1:51.78 | |||||||||||
6 | Joakim Andersson Joakim Andersson ('92) | 92 | SWE | 1:52.79 | |||||||||||
7 | Johan Svensson Johan Svensson ('89) | 89 | SWE | 1:54.55 | |||||||||||
Anton Persson Anton Persson ('96) | 96 | SWE | DNF | ||||||||||||
Kalle Berglund Kalle Berglund ('96) | 96 | SWE | DNS | ||||||||||||
Indledende heats | 27.8. | ||||||||||||||
Indledende 1 27.8. | 27.8. | ||||||||||||||
1 | Andreas Kramer Andreas Kramer ('97) | 97 | SWE | 1:53.88 | |||||||||||
2 | Johan Eriksson Johan Eriksson ('88) | 88 | SWE | 1:54.20 | |||||||||||
3 | Gustav Berlin Gustav Berlin ('95) | 95 | SWE | 1:54.71 | |||||||||||
4 | Johan Walldén Johan Walldén ('87) | 87 | SWE | 1:55.64 | |||||||||||
5 | Rasmus Bengtsson Rasmus Bengtsson ('95) | 95 | SWE | 1:56.59 | |||||||||||
6 | Joel Norling Joel Norling ('98) | 98 | SWE | 1:58.19 | |||||||||||
7 | Robin Johansson Robin Johansson ('94) | 94 | SWE | 1:58.88 | |||||||||||
8 | Jonathan Bergdahl Jonathan Bergdahl ('99) | 99 | SWE | 2:00.70 | |||||||||||
Indledende 2 27.8. | 27.8. | ||||||||||||||
1 | Johan Svensson Johan Svensson ('89) | 89 | SWE | 1:53.28 | |||||||||||
2 | Kalle Berglund Kalle Berglund ('96) | 96 | SWE | 1:53.32 | |||||||||||
3 | Anton Persson Anton Persson ('96) | 96 | SWE | 1:53.61 | PB | ||||||||||
4 | Emil Blomberg Emil Blomberg ('92) | 92 | SWE | 1:53.66 | PB | ||||||||||
5 | Johan Henningsson Johan Henningsson ('90) | 90 | SWE | 1:55.76 | |||||||||||
6 | Axel Danielsson-Meiling Axel Danielsson-Meiling ('92) | 92 | SWE | 1:56.50 | PB | ||||||||||
7 | Daniel Gleimar Daniel Gleimar ('92) | 92 | SWE | 1:57.62 | |||||||||||
8 | Alexander Holmblad Alexander Holmblad ('94) | 94 | SWE | 1:57.86 | |||||||||||
9 | Adam Westermark Adam Westermark ('98) | 98 | SWE | 2:01.79 | PB | ||||||||||
Indledende 3 27.8. | 27.8. | ||||||||||||||
1 | Johan Rogestedt Johan Rogestedt ('93) | 93 | SWE | 1:51.58 | |||||||||||
2 | Elmar Engholm Elmar Engholm ('92) | 92 | SWE | 1:52.01 | |||||||||||
3 | Björn Seifert Björn Seifert ('96) | 96 | SWE | 1:52.33 | |||||||||||
4 | Joakim Andersson Joakim Andersson ('92) | 92 | SWE | 1:52.37 | |||||||||||
5 | Bienvenue Musore Bienvenue Musore ('90) | 90 | SWE | 1:55.59 | |||||||||||
6 | Edvin Hagberg Edvin Hagberg ('99) | 99 | SWE | 1:56.53 | |||||||||||
7 | Martin Hammar Martin Hammar ('95) | 95 | SWE | 1:59.11 | |||||||||||
8 | Ken Slättengren Ken Slättengren ('95) | 95 | SWE | 1:59.27 | |||||||||||
M 1500 m 27.8. Finale A Finale | 27.8. | ||||||||||||||
1 | Kalle Berglund Kalle Berglund ('96) | 96 | SWE | 3:50.24 | |||||||||||
2 | Elmar Engholm Elmar Engholm ('92) | 92 | SWE | 3:50.60 | |||||||||||
3 | Staffan Ek Staffan Ek ('91) | 91 | SWE | 3:51.71 | |||||||||||
4 | Johan Walldén Johan Walldén ('87) | 87 | SWE | 3:53.06 | |||||||||||
5 | Tim Sundström Tim Sundström ('89) | 89 | SWE | 3:55.21 | |||||||||||
6 | Abdelfath Yassin Abdelfath Yassin ('95) | 95 | SOM | 3:56.78 | |||||||||||
7 | Alexander Nilsson Alexander Nilsson ('95) | 95 | SWE | 3:58.12 | |||||||||||
8 | Tom Honig Tom Honig ('91) | 91 | SWE | 3:58.57 | |||||||||||
9 | Iyuel Ayele Iyuel Ayele ('99) | 99 | SWE | 3:58.96 | PB | ||||||||||
10 | Bienvenue Musore Bienvenue Musore ('90) | 90 | SWE | 3:59.31 | |||||||||||
11 | Daniel Gleimar Daniel Gleimar ('92) | 92 | SWE | 4:00.44 | |||||||||||
12 | Jonatan Fridolfsson Jonatan Fridolfsson ('92) | 92 | SWE | 4:02.60 | |||||||||||
Indledende heats | 26.8. | ||||||||||||||
Indledende 1 26.8. | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Kalle Berglund Kalle Berglund ('96) | 96 | SWE | 3:54.09 | |||||||||||
2 | Tim Sundström Tim Sundström ('89) | 89 | SWE | 3:54.25 | |||||||||||
3 | Elmar Engholm Elmar Engholm ('92) | 92 | SWE | 3:54.35 | |||||||||||
4 | Alexander Nilsson Alexander Nilsson ('95) | 95 | SWE | 3:54.83 | |||||||||||
5 | Tom Honig Tom Honig ('91) | 91 | SWE | 3:56.21 | |||||||||||
6 | Jonatan Fridolfsson Jonatan Fridolfsson ('92) | 92 | SWE | 3:57.10 | |||||||||||
7 | Daniel Gleimar Daniel Gleimar ('92) | 92 | SWE | 3:57.82 | |||||||||||
8 | Joel Norling Joel Norling ('98) | 98 | SWE | 4:02.22 | PB | ||||||||||
9 | Ludvig Danielson Ludvig Danielson ('95) | 95 | SWE | 4:06.72 | |||||||||||
10 | Jonatan Björnberg Jonatan Björnberg ('89) | 89 | SWE | 4:16.62 | SB | ||||||||||
Indledende 2 26.8. | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Abdelfath Yassin Abdelfath Yassin ('95) | 95 | SOM | 3:57.78 | |||||||||||
2 | Staffan Ek Staffan Ek ('91) | 91 | SWE | 3:58.01 | |||||||||||
3 | Johan Walldén Johan Walldén ('87) | 87 | SWE | 3:58.72 | |||||||||||
4 | Bienvenue Musore Bienvenue Musore ('90) | 90 | SWE | 4:00.44 | |||||||||||
5 | Iyuel Ayele Iyuel Ayele ('99) | 99 | SWE | 4:00.86 | PB | ||||||||||
6 | Hampus Börjesson Hampus Börjesson ('94) | 94 | SWE | 4:01.41 | |||||||||||
7 | Niklas Jonsson Niklas Jonsson ('92) | 92 | SWE | 4:03.82 | |||||||||||
8 | Gustav Nordling Gustav Nordling ('97) | 97 | SWE | 4:08.34 | |||||||||||
9 | Ken Slättengren Ken Slättengren ('95) | 95 | SWE | 4:15.89 | |||||||||||
M 5000 m 28.8. Finale A Finale | 28.8. | ||||||||||||||
1 | Jonas Leanderson Jonas Leanderson ('91) | 91 | SWE | 14:30.04 | PB | 1 | |||||||||
2 | Staffan Ek Staffan Ek ('91) | 91 | SWE | 14:30.95 | SB | 2 | |||||||||
3 | Adhanom Adhanom Adhanom Adhanom ('77) | 77 | ERI | 14:32.20 | 3 | ||||||||||
4 | Suldan Hassan Suldan Hassan ('98) | 98 | SWE | 14:32.58 | 4 | ||||||||||
5 | Amanuel Gergis Amanuel Gergis ('96) | 96 | ERI | 14:32.73 | 5 | ||||||||||
6 | Andreas Åhwall Andreas Åhwall ('89) | 89 | SWE | 14:35.08 | 6 | ||||||||||
7 | Olle Walleräng Olle Walleräng ('85) | 85 | SWE | 14:35.76 | SB | 7 | |||||||||
8 | Ebba Tulu Chala Ebba Tulu Chala ('96) | 96 | ETH | 14:36.58 | 8 | ||||||||||
9 | Fredrik Uhrbom Fredrik Uhrbom ('77) | 77 | SWE | 14:36.87 | 9 | ||||||||||
10 | Robin Lindgren Robin Lindgren ('90) | 90 | SWE | 14:38.94 | SB | 10 | |||||||||
11 | Gabriel Steffensen Gabriel Steffensen ('96) | 96 | SWE | 14:41.82 | 11 | ||||||||||
12 | Marcus Åberg Marcus Åberg ('88) | 88 | SWE | 14:43.20 | PB | 12 | |||||||||
13 | Nasir Dawoud Nasir Dawoud ('91) | 91 | ERI | 14:44.18 | 13 | ||||||||||
14 | Alexander Söderberg Alexander Söderberg ('88) | 88 | SWE | 14:49.21 | SB | 14 | |||||||||
Anton Danielson Anton Danielson ('90) | 90 | SWE | DNF | ||||||||||||
William Levay William Levay ('96) | 96 | SWE | DNF | ||||||||||||
Daniel Lundgren Daniel Lundgren ('85) | 85 | SWE | DNF | ||||||||||||
Finale B 28.8. | 28.8. | ||||||||||||||
1 | Johan Fagerberg Johan Fagerberg ('92) | 92 | SWE | 15:01.16 | PB | 15 | |||||||||
2 | Daniel Antonsson Daniel Antonsson ('93) | 93 | SWE | 15:07.78 | PB | 16 | |||||||||
3 | Andreas Jansson Andreas Jansson ('96) | 96 | SWE | 15:09.26 | 17 | ||||||||||
4 | Ludvig Danielson Ludvig Danielson ('95) | 95 | SWE | 15:18.83 | 18 | ||||||||||
5 | Anton Rehn Anton Rehn ('92) | 92 | SWE | 15:31.35 | 19 | ||||||||||
6 | Abdelhafiz Ibrahim Abdelhafiz Ibrahim ('96) | 96 | ERI | 15:40.82 | 20 | ||||||||||
7 | August Mollén August Mollén ('99) | 99 | SWE | 15:42.75 | PB | 21 | |||||||||
8 | Albert Mollén Albert Mollén ('85) | 85 | SWE | 15:57.86 | SB | 22 | |||||||||
9 | David Sjögren David Sjögren ('92) | 92 | SWE | 16:03.08 | PB | 23 | |||||||||
10 | Jonatan Björnberg Jonatan Björnberg ('89) | 89 | SWE | 16:09.49 | SB | 24 | |||||||||
11 | Ahmed Mahmoud Ahmed Mahmoud ('97) | 97 | SOM | 16:14.69 | PB | 25 | |||||||||
Fred Grönwall Fred Grönwall ('81) | 81 | SWE | DNF | ||||||||||||
Yahan Faarax Yahan Faarax ('95) | 95 | SWE | DQ | ||||||||||||
M 10000 m 26.8. Finale A Finale | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Mustafa Mohamed Mustafa Mohamed ('79) | 79 | SWE | 29:22.07 | SB | ||||||||||
2 | Mikael Ekvall Mikael Ekvall ('89) | 89 | SWE | 29:22.08 | |||||||||||
3 | Adhanom Adhanom Adhanom Adhanom ('77) | 77 | ERI | 29:31.55 | SB | ||||||||||
4 | Ebba Tulu Chala Ebba Tulu Chala ('96) | 96 | ETH | 29:32.51 | PB | ||||||||||
5 | David Nilsson David Nilsson ('87) | 87 | SWE | 29:42.25 | |||||||||||
6 | Olle Walleräng Olle Walleräng ('85) | 85 | SWE | 30:04.45 | PB | ||||||||||
7 | Anton Danielson Anton Danielson ('90) | 90 | SWE | 30:17.77 | |||||||||||
8 | Andreas Åhwall Andreas Åhwall ('89) | 89 | SWE | 30:20.33 | SB | ||||||||||
9 | Gabriel Steffensen Gabriel Steffensen ('96) | 96 | SWE | 30:24.08 | |||||||||||
10 | Lars Södergård Lars Södergård ('83) | 83 | SWE | 30:25.93 | SB | ||||||||||
11 | Haben Idris Haben Idris ('87) | 87 | ERI | 30:28.30 | SB | ||||||||||
12 | Marcus Åberg Marcus Åberg ('88) | 88 | SWE | 30:37.58 | PB | ||||||||||
13 | John Börjesson John Börjesson ('92) | 92 | SWE | 30:48.82 | PB | ||||||||||
14 | Alexander Söderberg Alexander Söderberg ('88) | 88 | SWE | 30:51.29 | SB | ||||||||||
15 | Johan Fagerberg Johan Fagerberg ('92) | 92 | SWE | 31:23.35 | PB | ||||||||||
16 | Linus Hultegård Linus Hultegård ('90) | 90 | SWE | 31:25.40 | PB | ||||||||||
17 | Oscar Carlsson Oscar Carlsson ('91) | 91 | SWE | 31:27.04 | SB | ||||||||||
18 | Haben Kidane Haben Kidane ('98) | 98 | SWE | 31:44.25 | PB | ||||||||||
19 | Anders Grahl Anders Grahl ('87) | 87 | SWE | 31:56.20 | SB | ||||||||||
20 | Oscar Majling Oscar Majling ('86) | 86 | SWE | 32:08.51 | |||||||||||
21 | Anton Rehn Anton Rehn ('92) | 92 | SWE | 32:12.62 | |||||||||||
22 | Daniel Antonsson Daniel Antonsson ('93) | 93 | SWE | 32:17.98 | |||||||||||
23 | Fred Grönwall Fred Grönwall ('81) | 81 | SWE | 32:41.46 | |||||||||||
24 | Robert Alexandersson Robert Alexandersson ('90) | 90 | SWE | 32:44.39 | PB | ||||||||||
Fredrik Swahn Fredrik Swahn ('77) | 77 | SWE | DNF | ||||||||||||
Patrik Engström Patrik Engström ('77) | 77 | SWE | DNF | ||||||||||||
Andreas Höye Andreas Höye ('84) | 84 | SWE | DNF | ||||||||||||
Nils Spetz Nils Spetz ('91) | 91 | SWE | DNF | ||||||||||||
Fredrik Uhrbom Fredrik Uhrbom ('77) | 77 | SWE | DNF | ||||||||||||
Ababa Lama Ababa Lama ('93) | 93 | ETH | DNF | ||||||||||||
Abdelhafiz Ibrahim Abdelhafiz Ibrahim ('96) | 96 | ERI | DNF | ||||||||||||
M 3000 m forh. 27.8. Finale A Finale | 27.8. | ||||||||||||||
1 | Vidar Johansson Vidar Johansson ('96) | 96 | SWE | 8:57.22 | |||||||||||
2 | Emil Blomberg Emil Blomberg ('92) | 92 | SWE | 8:57.48 | |||||||||||
3 | Napoleon Solomon Napoleon Solomon ('94) | 94 | SWE | 8:59.07 | |||||||||||
4 | Daniel Lundgren Daniel Lundgren ('85) | 85 | SWE | 9:02.29 | |||||||||||
5 | Awet Mengsteab Awet Mengsteab ('95) | 95 | ERI | 9:09.62 | PB | ||||||||||
6 | Fredrik Johansson Fredrik Johansson ('86) | 86 | SWE | 9:09.83 | SB | ||||||||||
7 | Simon Sundström Simon Sundström ('98) | 98 | SWE | 9:10.68 | |||||||||||
8 | Erik Djurberg Erik Djurberg ('97) | 97 | SWE | 9:33.00 | |||||||||||
Adelegn Zewdu Adelegn Zewdu ('97) | 97 | SWE | DNF | ||||||||||||
M 110 m hæk 27.8. Vind: -1.1 Finale A Finale | 27.8. | Vind: -1.1 | |||||||||||||
1 | Alexander Brorsson Alexander Brorsson ('90) | 90 | SWE | 14.27 | SB | ||||||||||
2 | Anton Levin Anton Levin ('92) | 92 | SWE | 14.36 | |||||||||||
3 | Jonathan Holm Jonathan Holm ('94) | 94 | SWE | 14.43 | |||||||||||
4 | Petter Gustafsson Petter Gustafsson ('94) | 94 | SWE | 14.48 | |||||||||||
5 | Philip Ngwe Philip Ngwe ('95) | 95 | SWE | 14.52 | PB | ||||||||||
6 | Marcus Nilsson Marcus Nilsson ('91) | 91 | SWE | 14.67 | PB | ||||||||||
7 | Marvin Tay Marvin Tay ('90) | 90 | SWE | 15.21 | |||||||||||
Charles Mitala Charles Mitala ('96) | 96 | SWE | DNS | ||||||||||||
Indledende heats | 27.8. | ||||||||||||||
Indledende 1 27.8. Vind: -1.3 | 27.8. | Vind: -1.3 | |||||||||||||
1 | Alexander Brorsson Alexander Brorsson ('90) | 90 | SWE | 14.28 | SB | ||||||||||
2 | Anton Levin Anton Levin ('92) | 92 | SWE | 14.35 | |||||||||||
3 | Charles Mitala Charles Mitala ('96) | 96 | SWE | 14.47 | PB | ||||||||||
4 | Jonathan Holm Jonathan Holm ('94) | 94 | SWE | 14.47 | |||||||||||
5 | Philip Ngwe Philip Ngwe ('95) | 95 | SWE | 14.65 | |||||||||||
Indledende 2 27.8. Vind: +1.0 | 27.8. | Vind: +1.0 | |||||||||||||
1 | Marvin Tay Marvin Tay ('90) | 90 | SWE | 14.25 | |||||||||||
2 | Petter Gustafsson Petter Gustafsson ('94) | 94 | SWE | 14.43 | SB | ||||||||||
3 | Marcus Nilsson Marcus Nilsson ('91) | 91 | SWE | 14.70 | SB | ||||||||||
Philip Nossmy Philip Nossmy ('82) | 82 | SWE | DQ | ||||||||||||
Hannes Kvist Wirdmo Hannes Kvist Wirdmo ('94) | 94 | SWE | DNS | ||||||||||||
M 400 m hæk 28.8. Finale A Finale | 28.8. | ||||||||||||||
1 | Isak Andersson Isak Andersson ('96) | 96 | SWE | 52.04 | |||||||||||
2 | Jonathan Carbe Jonathan Carbe ('90) | 90 | SWE | 52.62 | |||||||||||
3 | Viktor Nylander Viktor Nylander ('98) | 98 | SWE | 52.74 | |||||||||||
4 | Erik Lindahl Erik Lindahl ('90) | 90 | SWE | 53.02 | SB | ||||||||||
5 | Benjamin Mullen Benjamin Mullen ('87) | 87 | USA | 53.26 | |||||||||||
6 | Ludvig Hillenfjärd Ludvig Hillenfjärd ('97) | 97 | SWE | 53.57 | |||||||||||
7 | Oliwer Åstrand Oliwer Åstrand ('92) | 92 | SWE | 54.69 | |||||||||||
8 | Filip Wendelin Filip Wendelin ('96) | 96 | SWE | 55.04 | |||||||||||
Indledende heats | 27.8. | ||||||||||||||
Indledende 1 27.8. | 27.8. | ||||||||||||||
1 | Jonathan Carbe Jonathan Carbe ('90) | 90 | SWE | 53.55 | |||||||||||
2 | Filip Wendelin Filip Wendelin ('96) | 96 | SWE | 54.05 | PB | ||||||||||
3 | Oliwer Åstrand Oliwer Åstrand ('92) | 92 | SWE | 54.28 | SB | ||||||||||
4 | Anton Nilsson Anton Nilsson ('92) | 92 | SWE | 54.59 | |||||||||||
5 | Fredrik Kihlblom Fredrik Kihlblom ('98) | 98 | SWE | 55.34 | PB | ||||||||||
6 | Jonas Tollefors Jonas Tollefors ('90) | 90 | SWE | 58.13 | |||||||||||
Fredrik Lorentzon Fredrik Lorentzon ('97) | 97 | SWE | DQ | ||||||||||||
Indledende 2 27.8. | 27.8. | ||||||||||||||
1 | Isak Andersson Isak Andersson ('96) | 96 | SWE | 53.14 | |||||||||||
2 | Erik Lindahl Erik Lindahl ('90) | 90 | SWE | 53.18 | SB | ||||||||||
3 | Ludvig Hillenfjärd Ludvig Hillenfjärd ('97) | 97 | SWE | 53.54 | PB | ||||||||||
4 | Tobias Nilsson Tobias Nilsson ('92) | 92 | SWE | 55.68 | SB | ||||||||||
5 | Arvid Gustafsson Arvid Gustafsson ('99) | 99 | SWE | 56.26 | PB | ||||||||||
6 | Samuel Wiik Samuel Wiik ('98) | 98 | SWE | 1:33.84 | |||||||||||
Indledende 3 27.8. | 27.8. | ||||||||||||||
1 | Benjamin Mullen Benjamin Mullen ('87) | 87 | USA | 54.12 | |||||||||||
2 | Viktor Nylander Viktor Nylander ('98) | 98 | SWE | 54.60 | |||||||||||
3 | Oskar Greilert Oskar Greilert ('95) | 95 | SWE | 54.82 | |||||||||||
4 | Andreas Almlöf Andreas Almlöf ('95) | 95 | SWE | 55.45 | |||||||||||
5 | Daniel Skatt Daniel Skatt ('91) | 91 | SWE | 56.68 | |||||||||||
6 | Kristian Efremov Kristian Efremov ('90) | 90 | MKD | 57.74 | |||||||||||
M Højdespring 28.8. Finale A Finale | 28.8. | ||||||||||||||
1 | Andreas Carlsson Andreas Carlsson ('95) | 95 | SWE | 2.11 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Mehdi Katib Mehdi Katib ('87) | 87 | SWE | 2.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Philip Frifelt Lundqvist Philip Frifelt Lundqvist ('89) | 89 | SWE | 2.10 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Fredrik Löfgren Fredrik Löfgren ('94) | 94 | SWE | 2.07 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jakob Thorvaldsson Jakob Thorvaldsson ('88) | 88 | SWE | 2.03 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Oskar Lundqvist Oskar Lundqvist ('97) | 97 | SWE | 2.03 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Fabian Delryd Fabian Delryd ('96) | 96 | SWE | 2.03 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Henrik Thoms Henrik Thoms ('96) | 96 | SWE | 1.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Yuan-Zhong Wu Yuan-Zhong Wu ('91) | 91 | SWE | 1.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Carl af Forselles Carl af Forselles ('01) | 01 | SWE | 1.93 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Ola Carlsson Ola Carlsson ('75) | 75 | SWE | 1.93 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Elias Sahlin Elias Sahlin ('01) | 01 | SWE | 1.93 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Simon Larsson Simon Larsson ('98) | 98 | SWE | DNS | ||||||||||||
Andreas Henriksson Andreas Henriksson ('90) | 90 | FIN | DNS | ||||||||||||
M Stangspring 26.8. Finale A Finale | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Oscar Janson Oscar Janson ('75) | 75 | SWE | 5.09 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Marcus Nilsson Marcus Nilsson ('91) | 91 | SWE | 5.00 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Filip Gyllensten Filip Gyllensten ('92) | 92 | SWE | 5.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Micael Fagö Micael Fagö ('94) | 94 | SWE | 4.77 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Björn Andersson Björn Andersson ('91) | 91 | SWE | 4.63 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jonas Asplund Jonas Asplund ('73) | 73 | SWE | 4.63 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Petter Olson Petter Olson ('91) | 91 | SWE | 4.42 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Jakob Samuelsson Jakob Samuelsson ('98) | 98 | SWE | 4.42 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Jonathan Jansson Jonathan Jansson ('91) | 91 | SWE | 4.42 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Rasmus Carlsson Rasmus Carlsson ('88) | 88 | SWE | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Esa Hiltunen Esa Hiltunen ('96) | 96 | SWE | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Carl Sténson Carl Sténson ('93) | 93 | SWE | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring 27.8. Finale A Finale | 27.8. | ||||||||||||||
1 | Michel Tornéus Michel Tornéus ('86) | 86 | SWE | 7.74 | +1.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Andreas Carlsson Andreas Carlsson ('95) | 95 | SWE | 7.59 | w | +2.5 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Johan Talèus Johan Talèus ('94) | 94 | SWE | 7.49 | -1.5 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Thobias Nilsson Montler Thobias Nilsson Montler ('96) | 96 | SWE | 7.49 | +1.4 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jesper Hellström Jesper Hellström ('95) | 95 | SWE | 7.38 | -0.4 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 7.33 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Patric Hjort Patric Hjort ('93) | 93 | SWE | 7.19 | w | +3.2 | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Adam Chiguer Adam Chiguer ('91) | 91 | SWE | 7.12 | +1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Fabian Rosenquist Fabian Rosenquist ('91) | 91 | SWE | 6.96 | w | +3.6 | |||||||||
| |||||||||||||||
10 | Elias Martinsson Elias Martinsson ('97) | 97 | SWE | 6.93 | +0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Matthias Johansson Matthias Johansson ('90) | 90 | SWE | 6.80 | +0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Per Jonsson Per Jonsson ('88) | 88 | SWE | 6.39 | -0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
Kvalifikation | 26.8. | ||||||||||||||
Kval 26.8. | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Michel Tornéus Michel Tornéus ('86) | 86 | SWE | 7.49 | +1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Andreas Carlsson Andreas Carlsson ('95) | 95 | SWE | 7.43 | +1.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Adam Chiguer Adam Chiguer ('91) | 91 | SWE | 7.39 | w | +2.2 | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Fabian Rosenquist Fabian Rosenquist ('91) | 91 | SWE | 7.17 | +1.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Johan Talèus Johan Talèus ('94) | 94 | SWE | 7.15 | w | +2.7 | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 7.11 | w | +2.2 | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jesper Hellström Jesper Hellström ('95) | 95 | SWE | 7.11 | +0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Thobias Nilsson Montler Thobias Nilsson Montler ('96) | 96 | SWE | 7.06 | w | +2.8 | |||||||||
| |||||||||||||||
9 | Patric Hjort Patric Hjort ('93) | 93 | SWE | 7.03 | +1.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Matthias Johansson Matthias Johansson ('90) | 90 | SWE | 7.01 | w | +2.9 | |||||||||
| |||||||||||||||
11 | Per Jonsson Per Jonsson ('88) | 88 | SWE | 6.97 | +1.6 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
12 | Elias Martinsson Elias Martinsson ('97) | 97 | SWE | 6.93 | w | +2.9 | |||||||||
| |||||||||||||||
13 | Tobias Jonsson Tobias Jonsson ('96) | 96 | SWE | 6.93 | +2.0 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
14 | Sebastian Ruthström Sebastian Ruthström ('97) | 97 | SWE | 6.90 | +1.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
15 | Daniel Örevik Daniel Örevik ('97) | 97 | SWE | 6.85 | w | +3.1 | |||||||||
| |||||||||||||||
16 | Rickard Willman Rickard Willman ('94) | 94 | SWE | 6.81 | +1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
17 | Carl-Einar Söderström Eskonniemi Carl-Einar Söderström Eskonniemi ('99) | 99 | SWE | 6.68 | +1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
18 | Jonatan Åsman Jonatan Åsman ('98) | 98 | SWE | 6.49 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
19 | Björn Bamane Björn Bamane ('93) | 93 | SWE | 3.93 | +1.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Trespring 28.8. Finale A Finale | 28.8. | ||||||||||||||
1 | Michel Tornéus Michel Tornéus ('86) | 86 | SWE | 16.10 | -0.9 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Erik Ehrlin Erik Ehrlin ('90) | 90 | SWE | 15.58 | +1.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Mathias Ström Mathias Ström ('87) | 87 | SWE | 15.38 | -0.5 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Simon Karlén Simon Karlén ('94) | 94 | SWE | 15.28 | +2.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Daniel Lennartsson Daniel Lennartsson ('88) | 88 | SWE | 14.85 | +1.6 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Sebastian Ekstrand Sebastian Ekstrand ('86) | 86 | SWE | 14.83 | +1.4 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Artur Engström Artur Engström ('96) | 96 | SWE | 14.75 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Antonis Dinopoulos Antonis Dinopoulos ('95) | 95 | SWE | 14.68 | +1.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Oumar Thiam Oumar Thiam ('91) | 91 | SWE | 14.58 | -0.6 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
10 | Marcus Nyberg Marcus Nyberg ('97) | 97 | SWE | 14.45 | -0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Jesper Hellström Jesper Hellström ('95) | 95 | SWE | 14.45 | -0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Christofer Pool Wiklund Christofer Pool Wiklund ('97) | 97 | SWE | 14.04 | -0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
Albin Boestad Albin Boestad ('97) | 97 | SWE | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Erik Olsson Erik Olsson ('89) | 89 | SWE | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Timothy Olsson Timothy Olsson ('98) | 98 | SWE | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 27.8. Finale A Finale | 27.8. | ||||||||||||||
1 | Daniel Ståhl Daniel Ståhl ('92) | 92 | SWE | 19.38 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Niklas Arrhenius Niklas Arrhenius ('82) | 82 | SWE | 19.15 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Leif Arrhenius Leif Arrhenius ('86) | 86 | SWE | 18.61 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Wictor Petersson Wictor Petersson ('98) | 98 | SWE | 18.18 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Simon Pettersson Simon Pettersson ('94) | 94 | SWE | 17.16 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Mats Olsson Mats Olsson ('86) | 86 | SWE | 16.91 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jonas Meyer Jonas Meyer ('90) | 90 | SWE | 16.61 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Marcus Mattisson Marcus Mattisson ('88) | 88 | SWE | 16.54 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Jesper Arbinge Jesper Arbinge ('97) | 97 | SWE | 16.25 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Niklas Lindstedt Niklas Lindstedt ('93) | 93 | SWE | 15.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Tim Wunger Tim Wunger ('94) | 94 | SWE | 15.31 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Alexander Persson Alexander Persson ('95) | 95 | SWE | 15.17 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Andreas Eriksson Andreas Eriksson ('94) | 94 | SWE | 15.12 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Jeffrey Ige Jeffrey Ige ('83) | 83 | SWE | 15.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
15 | William Ullberg William Ullberg ('96) | 96 | SWE | 14.26 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg 28.8. Finale A Finale | 28.8. | ||||||||||||||
1 | Daniel Ståhl Daniel Ståhl ('92) | 92 | SWE | 68.72 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Axel Härstedt Axel Härstedt ('87) | 87 | SWE | 63.49 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Benn Harradine Benn Harradine ('82) | 82 | AUS | 62.20 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Niklas Arrhenius Niklas Arrhenius ('82) | 82 | SWE | 61.21 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Simon Pettersson Simon Pettersson ('94) | 94 | SWE | 57.61 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jussi Kiviniemi Jussi Kiviniemi ('93) | 93 | SWE | 54.27 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jakob Gardenkrans Jakob Gardenkrans ('97) | 97 | SWE | 53.16 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Albin Lager Albin Lager ('96) | 96 | SWE | 50.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Gustav Liberg Gustav Liberg ('95) | 95 | SWE | 49.47 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Anton Larsson Anton Larsson ('93) | 93 | SWE | 48.56 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Tor Lindberg Tor Lindberg ('95) | 95 | SWE | 47.29 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Matt Brown Matt Brown ('80) | 80 | GBR | 43.94 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg 27.8. Finale A Finale | 27.8. | ||||||||||||||
1 | Oscar Vestlund Oscar Vestlund ('93) | 93 | SWE | 70.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Elias Håkansson Elias Håkansson ('92) | 92 | SWE | 68.29 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Mattias Lindberg Mattias Lindberg ('90) | 90 | SWE | 64.93 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Stefan Kvist Stefan Kvist ('87) | 87 | SWE | 63.04 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Tim Söderqvist Tim Söderqvist ('95) | 95 | SWE | 60.82 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Kristoffer Fagerlund Kristoffer Fagerlund ('93) | 93 | SWE | 58.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Johan Björnstad Johan Björnstad ('90) | 90 | SWE | 55.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | August Bergstrand August Bergstrand ('99) | 99 | SWE | 52.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Torbjörn Julin Torbjörn Julin ('89) | 89 | SWE | 51.68 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram 26.8. Finale A Finale | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Kim Amb Kim Amb ('90) | 90 | SWE | 83.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jiannis Smalios Jiannis Smalios ('87) | 87 | SWE | 79.60 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Gabriel Wallin Gabriel Wallin ('81) | 81 | SWE | 76.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jonathan Harley Jonathan Harley ('93) | 93 | SWE | 73.28 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Johan Carlqvist Johan Carlqvist ('92) | 92 | SWE | 70.98 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Theodor Thor Theodor Thor ('93) | 93 | SWE | 69.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Sebastian Thörngren Sebastian Thörngren ('93) | 93 | SWE | 68.97 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Richard Olsson Richard Olsson ('89) | 89 | SWE | 66.26 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Johannes Henriksson Johannes Henriksson ('93) | 93 | SWE | 66.20 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Theodor Ahlström Theodor Ahlström ('98) | 98 | SWE | 65.91 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Simon Litzell Simon Litzell ('97) | 97 | SWE | 65.74 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Erik Olofsson Erik Olofsson ('93) | 93 | SWE | 64.21 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Lucas KvistLucas Kvist ('94) | 94 | SWE | 64.16 | |||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Olof Hansson Olof Hansson ('86) | 86 | SWE | 64.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
15 | Rasmus Eriksson Rasmus Eriksson ('98) | 98 | SWE | 63.81 | |||||||||||
| |||||||||||||||
16 | Marcus Nilsson Marcus Nilsson ('91) | 91 | SWE | 62.06 | |||||||||||
| |||||||||||||||
17 | Jakob Eriksson Jakob Eriksson ('98) | 98 | SWE | 61.27 | |||||||||||
| |||||||||||||||
18 | Kamil Kaminski Kamil Kaminski ('96) | 96 | SWE | 60.43 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
19 | Gabriel Heen Gabriel Heen ('95) | 95 | SWE | 59.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
20 | Stellan Back Stellan Back ('75) | 75 | SWE | 58.91 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
21 | Fredrik Andersson Fredrik Andersson ('93) | 93 | SWE | 47.69 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Jakob Samuelsson Jakob Samuelsson ('98) | 98 | SWE | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m 26.8. Vind: +1.4 Finale A Finale | 26.8. | Vind: +1.4 | |||||||||||||
1 | Khaddi Sagnia Khaddi Sagnia ('94) | 94 | SWE | 11.48 | PB | ||||||||||
2 | Susanna Kallur Susanna Kallur ('81) | 81 | SWE | 11.53 | NR35 | SB | |||||||||
3 | Elin Östlund Elin Östlund ('91) | 91 | SWE | 11.64 | PB | ||||||||||
4 | Isabelle Eurenius Isabelle Eurenius ('89) | 89 | SWE | 11.65 | PB | ||||||||||
5 | Pernilla Nilsson Pernilla Nilsson ('92) | 92 | SWE | 11.74 | |||||||||||
6 | Malin Ström Malin Ström ('86) | 86 | SWE | 11.78 | |||||||||||
7 | Jessica Östlund Jessica Östlund ('93) | 93 | SWE | 11.78 | |||||||||||
8 | Erica Jarder Erica Jarder ('86) | 86 | SWE | 11.83 | |||||||||||
Indledende heats | 26.8. | ||||||||||||||
Indledende 1 26.8. Vind: +2.6 | 26.8. | Vind: +2.6 | |||||||||||||
1 | Khaddi Sagnia Khaddi Sagnia ('94) | 94 | SWE | 11.58 | w | ||||||||||
2 | Elin Östlund Elin Östlund ('91) | 91 | SWE | 11.68 | w | ||||||||||
3 | Pernilla Nilsson Pernilla Nilsson ('92) | 92 | SWE | 11.79 | w | ||||||||||
4 | Emelie Rantzow Emelie Rantzow ('98) | 98 | SWE | 11.84 | w | ||||||||||
5 | Emilia Kjellberg Emilia Kjellberg ('96) | 96 | SWE | 11.95 | w | ||||||||||
6 | Saga Berneryd Saga Berneryd ('99) | 99 | SWE | 12.39 | w | ||||||||||
7 | Evelina Nilsson Evelina Nilsson ('94) | 94 | SWE | 12.40 | w | ||||||||||
8 | Caroline Larsson Caroline Larsson ('93) | 93 | SWE | 12.42 | w | ||||||||||
Indledende 2 26.8. Vind: +2.0 | 26.8. | Vind: +2.0 | |||||||||||||
1 | Jessica Östlund Jessica Östlund ('93) | 93 | SWE | 11.67 | PB | ||||||||||
2 | Erica Jarder Erica Jarder ('86) | 86 | SWE | 11.72 | PB | ||||||||||
3 | Malin Ström Malin Ström ('86) | 86 | SWE | 11.73 | PB | ||||||||||
4 | Hanna Adriansson Nordberg Hanna Adriansson Nordberg ('92) | 92 | SWE | 11.94 | |||||||||||
5 | Karolina Nikamo Karolina Nikamo ('95) | 95 | SWE | 12.02 | |||||||||||
6 | Nikki Sjöberg Nikki Sjöberg ('98) | 98 | SWE | 12.03 | |||||||||||
7 | Ida Thunberg Ida Thunberg ('99) | 99 | SWE | 12.06 | PB | ||||||||||
8 | Ida Hansen Ida Hansen ('93) | 93 | SWE | 12.18 | |||||||||||
Indledende 3 26.8. Vind: +2.4 | 26.8. | Vind: +2.4 | |||||||||||||
1 | Susanna Kallur Susanna Kallur ('81) | 81 | SWE | 11.59 | w | ||||||||||
2 | Isabelle Eurenius Isabelle Eurenius ('89) | 89 | SWE | 11.69 | w | ||||||||||
3 | Gladys Bamane Gladys Bamane ('89) | 89 | SWE | 11.85 | w | ||||||||||
4 | Sara Söderberg Sara Söderberg ('94) | 94 | SWE | 11.93 | w | ||||||||||
5 | Sandra Törnros Sandra Törnros ('95) | 95 | SWE | 11.96 | w | ||||||||||
6 | Hanna Axelsson Hanna Axelsson ('99) | 99 | SWE | 12.12 | w | ||||||||||
7 | Josefin Palm Josefin Palm ('94) | 94 | SWE | 12.29 | w | ||||||||||
K 200 m 28.8. Vind: 0.0 Finale A Finale | 28.8. | Vind: 0.0 | |||||||||||||
1 | Gladys Bamane Gladys Bamane ('89) | 89 | SWE | 24.19 | |||||||||||
2 | Malin Ström Malin Ström ('86) | 86 | SWE | 24.21 | |||||||||||
3 | Isabelle Eurenius Isabelle Eurenius ('89) | 89 | SWE | 24.25 | |||||||||||
4 | Pernilla Nilsson Pernilla Nilsson ('92) | 92 | SWE | 24.25 | |||||||||||
5 | Matilda Hellqvist Matilda Hellqvist ('93) | 93 | SWE | 24.27 | |||||||||||
6 | Elin Östlund Elin Östlund ('91) | 91 | SWE | 24.34 | |||||||||||
7 | Emelie Rantzow Emelie Rantzow ('98) | 98 | SWE | 24.53 | |||||||||||
8 | Linnea Killander Linnea Killander ('93) | 93 | SWE | 24.89 | |||||||||||
Indledende heats | 27.8. | ||||||||||||||
Indledende 1 27.8. Vind: +0.5 | 27.8. | Vind: +0.5 | |||||||||||||
1 | Emelie Rantzow Emelie Rantzow ('98) | 98 | SWE | 24.07 | PB | ||||||||||
2 | Gladys Bamane Gladys Bamane ('89) | 89 | SWE | 24.13 | SB | ||||||||||
3 | Linnea Killander Linnea Killander ('93) | 93 | SWE | 24.20 | |||||||||||
4 | Alice Svantesson Alice Svantesson ('97) | 97 | SWE | 24.87 | PB | ||||||||||
5 | Ida Hansen Ida Hansen ('93) | 93 | SWE | 24.96 | |||||||||||
6 | Sandra Knezevic Sandra Knezevic ('92) | 92 | SWE | 25.17 | SB | ||||||||||
7 | Linnéa Frobe Linnéa Frobe ('98) | 98 | SWE | 25.71 | |||||||||||
Malin Skogström Malin Skogström ('95) | 95 | SWE | DNF | ||||||||||||
Indledende 2 27.8. Vind: -0.2 | 27.8. | Vind: -0.2 | |||||||||||||
1 | Isabelle Eurenius Isabelle Eurenius ('89) | 89 | SWE | 23.94 | SB | ||||||||||
2 | Elin Östlund Elin Östlund ('91) | 91 | SWE | 24.08 | PB | ||||||||||
3 | Matilda Hellqvist Matilda Hellqvist ('93) | 93 | SWE | 24.21 | |||||||||||
4 | Lisa Lilja Lisa Lilja ('96) | 96 | SWE | 24.52 | PB | ||||||||||
5 | Sara Söderberg Sara Söderberg ('94) | 94 | SWE | 24.69 | |||||||||||
6 | Ebba Svantesson Ebba Svantesson ('97) | 97 | SWE | 25.01 | PB | ||||||||||
7 | Klara Helander Klara Helander ('95) | 95 | SWE | 25.47 | |||||||||||
8 | Marion Sackey Mensah Marion Sackey Mensah ('98) | 98 | SWE | 25.73 | |||||||||||
Indledende 3 27.8. Vind: +1.3 | 27.8. | Vind: +1.3 | |||||||||||||
1 | Pernilla Nilsson Pernilla Nilsson ('92) | 92 | SWE | 23.86 | |||||||||||
2 | Malin Ström Malin Ström ('86) | 86 | SWE | 24.16 | PB | ||||||||||
3 | Hanna Adriansson Nordberg Hanna Adriansson Nordberg ('92) | 92 | SWE | 24.35 | |||||||||||
4 | Nikki Sjöberg Nikki Sjöberg ('98) | 98 | SWE | 24.59 | PB | ||||||||||
5 | Emma Jansson Emma Jansson ('97) | 97 | SWE | 24.75 | PB | ||||||||||
6 | Saga Berneryd Saga Berneryd ('99) | 99 | SWE | 25.27 | PB | ||||||||||
7 | Caroline Kihlblom Caroline Kihlblom ('94) | 94 | SWE | 25.38 | |||||||||||
K 400 m 27.8. Finale A Finale | 27.8. | ||||||||||||||
1 | Matilda Hellqvist Matilda Hellqvist ('93) | 93 | SWE | 54.04 | |||||||||||
2 | Lisa Duffy Lisa Duffy ('93) | 93 | SWE | 54.20 | SB | ||||||||||
3 | Pernilla Tornemark Pernilla Tornemark ('85) | 85 | SWE | 54.91 | SB | ||||||||||
4 | Ebba Svantesson Ebba Svantesson ('97) | 97 | SWE | 55.23 | PB | ||||||||||
5 | Elin Moraiti Elin Moraiti ('91) | 91 | SWE | 55.61 | |||||||||||
6 | Alice Svantesson Alice Svantesson ('97) | 97 | SWE | 55.95 | SB | ||||||||||
7 | Klara Helander Klara Helander ('95) | 95 | SWE | 56.71 | |||||||||||
8 | Sofia Hultgren Sofia Hultgren ('97) | 97 | SWE | 56.85 | |||||||||||
Indledende heats | 26.8. | ||||||||||||||
Indledende 1 26.8. | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Matilda Hellqvist Matilda Hellqvist ('93) | 93 | SWE | 55.59 | |||||||||||
2 | Alice Svantesson Alice Svantesson ('97) | 97 | SWE | 56.05 | SB | ||||||||||
3 | Ebba Svantesson Ebba Svantesson ('97) | 97 | SWE | 56.27 | |||||||||||
4 | Klara Helander Klara Helander ('95) | 95 | SWE | 56.76 | |||||||||||
5 | Linda Frödin Glad Linda Frödin Glad ('93) | 93 | SWE | 58.57 | |||||||||||
6 | Ida Ekroth Ida Ekroth ('96) | 96 | SWE | 59.47 | |||||||||||
Indledende 2 26.8. | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Lisa Duffy Lisa Duffy ('93) | 93 | SWE | 56.35 | |||||||||||
2 | Elin Moraiti Elin Moraiti ('91) | 91 | SWE | 56.45 | |||||||||||
3 | Pernilla Tornemark Pernilla Tornemark ('85) | 85 | SWE | 56.67 | SB | ||||||||||
4 | Sofia Hultgren Sofia Hultgren ('97) | 97 | SWE | 57.44 | |||||||||||
5 | Isabelle Eriksson Isabelle Eriksson ('86) | 86 | SWE | 57.56 | |||||||||||
6 | Hanna Bergqvist Hanna Bergqvist ('91) | 91 | SWE | 59.22 | |||||||||||
K 800 m 28.8. Finale A Finale | 28.8. | ||||||||||||||
1 | Lovisa Lindh Lovisa Lindh ('91) | 91 | SWE | 2:01.25 | |||||||||||
2 | Anna Silvander Anna Silvander ('93) | 93 | SWE | 2:02.57 | SB | ||||||||||
3 | Hanna Hermansson Hanna Hermansson ('89) | 89 | SWE | 2:04.28 | |||||||||||
4 | Yolanda Ngarambe Yolanda Ngarambe ('91) | 91 | SWE | 2:05.06 | PB | ||||||||||
5 | Sofia Öberg Sofia Öberg ('90) | 90 | SWE | 2:05.25 | |||||||||||
6 | Elina Johansson Elina Johansson ('89) | 89 | SWE | 2:09.28 | PB | ||||||||||
7 | Madeleine Björlin-Delmar Madeleine Björlin-Delmar ('96) | 96 | SWE | 2:12.22 | SB | ||||||||||
8 | Isabella Andersson Isabella Andersson ('97) | 97 | SWE | 2:17.60 | |||||||||||
Indledende heats | 27.8. | ||||||||||||||
Indledende 1 27.8. | 27.8. | ||||||||||||||
1 | Hanna Hermansson Hanna Hermansson ('89) | 89 | SWE | 2:13.55 | |||||||||||
2 | Elina Johansson Elina Johansson ('89) | 89 | SWE | 2:13.70 | |||||||||||
3 | Anna Silvander Anna Silvander ('93) | 93 | SWE | 2:14.16 | |||||||||||
4 | Patricia Striner Patricia Striner ('97) | 97 | SWE | 2:14.84 | |||||||||||
5 | Sara Rönnby Sara Rönnby ('93) | 93 | SWE | 2:15.31 | SB | ||||||||||
6 | Olivia Weslien Olivia Weslien ('97) | 97 | SWE | 2:16.27 | |||||||||||
7 | Malin Persson Malin Persson ('97) | 97 | SWE | 2:18.51 | |||||||||||
Lisa Bergdahl Lisa Bergdahl ('95) | 95 | SWE | DNS | ||||||||||||
Indledende 2 27.8. | 27.8. | ||||||||||||||
1 | Lovisa Lindh Lovisa Lindh ('91) | 91 | SWE | 2:10.70 | |||||||||||
2 | Sofia Öberg Sofia Öberg ('90) | 90 | SWE | 2:10.80 | |||||||||||
3 | Yolanda Ngarambe Yolanda Ngarambe ('91) | 91 | SWE | 2:11.12 | |||||||||||
4 | Isabella Andersson Isabella Andersson ('97) | 97 | SWE | 2:11.46 | PB | ||||||||||
5 | Madeleine Björlin-Delmar Madeleine Björlin-Delmar ('96) | 96 | SWE | 2:13.61 | |||||||||||
6 | Jennie Hurkmans Jennie Hurkmans ('84) | 84 | SWE | 2:14.60 | |||||||||||
7 | Frida Wallström Frida Wallström ('95) | 95 | SWE | 2:15.88 | PB | ||||||||||
K 1500 m 27.8. Finale A Finale | 27.8. | ||||||||||||||
1 | Anna Silvander Anna Silvander ('93) | 93 | SWE | 4:25.27 | |||||||||||
2 | Sofia Öberg Sofia Öberg ('90) | 90 | SWE | 4:26.56 | |||||||||||
3 | Yolanda Ngarambe Yolanda Ngarambe ('91) | 91 | SWE | 4:28.78 | |||||||||||
4 | Elina Johansson Elina Johansson ('89) | 89 | SWE | 4:31.10 | PB | ||||||||||
5 | Lina Alainentalo Lina Alainentalo ('92) | 92 | SWE | 4:32.19 | |||||||||||
6 | Lisa Öhberg Lisa Öhberg ('88) | 88 | SWE | 4:32.60 | |||||||||||
7 | Lisa Bergdahl Lisa Bergdahl ('95) | 95 | SWE | 4:46.20 | |||||||||||
8 | Hanna Bergström Hanna Bergström ('97) | 97 | SWE | 4:49.26 | PB | ||||||||||
Emma Jansson Emma Jansson ('91) | 91 | SWE | DNF | ||||||||||||
Sara Christiansson Sara Christiansson ('97) | 97 | SWE | DNS | ||||||||||||
K 5000 m 28.8. Finale A Finale | 28.8. | ||||||||||||||
1 | Sarah Lahti Sarah Lahti ('95) | 95 | SWE | 15:32.46 | |||||||||||
2 | Maria Larsson Maria Larsson ('94) | 94 | SWE | 16:19.86 | PB | ||||||||||
3 | Louise Wiker Louise Wiker ('79) | 79 | SWE | 16:33.62 | SB | ||||||||||
4 | Sara Holmgren Sara Holmgren ('90) | 90 | SWE | 16:42.57 | SB | ||||||||||
5 | Frida Kristiansson Frida Kristiansson ('92) | 92 | SWE | 16:46.26 | |||||||||||
6 | Ronja Fjellner Ronja Fjellner ('89) | 89 | SWE | 16:50.74 | PB | ||||||||||
7 | Lisa Öhberg Lisa Öhberg ('88) | 88 | SWE | 17:03.09 | SB | ||||||||||
8 | Malin Strand Malin Strand ('93) | 93 | SWE | 17:13.31 | |||||||||||
9 | Mikaela Larsson Mikaela Larsson ('85) | 85 | SWE | 17:27.21 | PB | ||||||||||
10 | Louise Ringström Louise Ringström ('89) | 89 | SWE | 17:27.31 | PB | ||||||||||
11 | Maria Sandström Maria Sandström ('90) | 90 | SWE | 17:34.17 | SB | ||||||||||
12 | Josephine Ambjörnsson Josephine Ambjörnsson ('83) | 83 | SWE | 17:41.03 | SB | ||||||||||
13 | Dace Landström Dace Landström ('83) | 83 | SWE | 17:42.77 | SB | ||||||||||
K 10000 m 26.8. Finale A Finale | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Malin Liljestedt Malin Liljestedt ('80) | 80 | SWE | 34:54.59 | SB | ||||||||||
2 | Louise Wiker Louise Wiker ('79) | 79 | SWE | 34:56.95 | SB | ||||||||||
3 | Cecilia Norrbom Cecilia Norrbom ('88) | 88 | SWE | 35:03.17 | |||||||||||
4 | Malin Strand Malin Strand ('93) | 93 | SWE | 35:11.92 | PB | ||||||||||
5 | Mikaela Kemppi Mikaela Kemppi ('73) | 73 | SWE | 35:12.16 | PB | ||||||||||
6 | Sara Holmgren Sara Holmgren ('90) | 90 | SWE | 35:46.83 | |||||||||||
7 | Charlotte Karlsson Charlotte Karlsson ('84) | 84 | SWE | 35:46.84 | SB | ||||||||||
8 | Mikaela Larsson Mikaela Larsson ('85) | 85 | SWE | 36:23.68 | PB | ||||||||||
9 | Sofie Nelsson Sofie Nelsson ('90) | 90 | SWE | 36:50.41 | PB | ||||||||||
10 | Anna Ställberg Anna Ställberg ('82) | 82 | SWE | 36:53.22 | SB | ||||||||||
11 | Gabriella Samuelsson Gabriella Samuelsson ('87) | 87 | SWE | 38:19.34 | SB | ||||||||||
12 | Dace Landström Dace Landström ('83) | 83 | SWE | 38:37.85 | |||||||||||
Frida Lundén Frida Lundén ('84) | 84 | SWE | DNF | ||||||||||||
Anna Bjurman Anna Bjurman ('88) | 88 | SWE | DNF | ||||||||||||
Elin Borglund Elin Borglund ('91) | 91 | SWE | DNF | ||||||||||||
K 3000 m forh. 27.8. Finale A Finale | 27.8. | ||||||||||||||
1 | Maria Larsson Maria Larsson ('94) | 94 | SWE | 10:04.23 | |||||||||||
2 | Maria Borglund Maria Borglund ('91) | 91 | SWE | 10:41.11 | SB | ||||||||||
3 | Amélie Svensson Amélie Svensson ('96) | 96 | SWE | 11:15.20 | |||||||||||
Frida Kristiansson Frida Kristiansson ('92) | 92 | SWE | DQ | ||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 27.8. Vind: +0.4 Finale A Finale | 27.8. | Vind: +0.4 | |||||||||||||
1 | Elin Westerlund Elin Westerlund ('90) | 90 | SWE | 13.42 | |||||||||||
2 | Amanda Hansson Amanda Hansson ('99) | 99 | SWE | 13.64 | PB | ||||||||||
3 | Malin Skogström Malin Skogström ('95) | 95 | SWE | 13.78 | |||||||||||
4 | Maja Rogemyr Maja Rogemyr ('91) | 91 | SWE | 13.79 | |||||||||||
5 | Sofia Mossberg Sofia Mossberg ('95) | 95 | SWE | 13.83 | |||||||||||
6 | Malin Eriksson Malin Eriksson ('91) | 91 | SWE | 13.86 | PB | ||||||||||
7 | Hanna Palmqvist Hanna Palmqvist ('96) | 96 | SWE | 13.94 | |||||||||||
Madeleine Eriksson Madeleine Eriksson ('93) | 93 | SWE | DQ | ||||||||||||
Indledende heats | 27.8. | ||||||||||||||
Indledende 1 27.8. Vind: +1.1 | 27.8. | Vind: +1.1 | |||||||||||||
1 | Maja Rogemyr Maja Rogemyr ('91) | 91 | SWE | 13.70 | SB | ||||||||||
2 | Malin Skogström Malin Skogström ('95) | 95 | SWE | 13.92 | |||||||||||
3 | Sofia Mossberg Sofia Mossberg ('95) | 95 | SWE | 13.92 | |||||||||||
4 | Hanna Palmqvist Hanna Palmqvist ('96) | 96 | SWE | 14.00 | |||||||||||
5 | Victoria Almerén Hansson Victoria Almerén Hansson ('99) | 99 | SWE | 14.45 | PB | ||||||||||
6 | Johanna Carlsson Johanna Carlsson ('94) | 94 | SWE | 14.55 | |||||||||||
7 | Elin Lindeblad Elin Lindeblad ('95) | 95 | SWE | 14.60 | PB | ||||||||||
8 | Josefine Sandelius Josefine Sandelius ('94) | 94 | SWE | 15.14 | |||||||||||
Indledende 2 27.8. Vind: -2.3 | 27.8. | Vind: -2.3 | |||||||||||||
1 | Amanda Hansson Amanda Hansson ('99) | 99 | SWE | 13.78 | PB | ||||||||||
2 | Madeleine Eriksson Madeleine Eriksson ('93) | 93 | SWE | 13.87 | SB | ||||||||||
3 | Elin Westerlund Elin Westerlund ('90) | 90 | SWE | 13.90 | |||||||||||
4 | Malin Eriksson Malin Eriksson ('91) | 91 | SWE | 13.95 | SB | ||||||||||
5 | Estelle Montler Estelle Montler ('91) | 91 | SWE | 14.35 | |||||||||||
6 | Lovisa Östervall Lovisa Östervall ('97) | 97 | SWE | 14.43 | |||||||||||
7 | Linnéa Frobe Linnéa Frobe ('98) | 98 | SWE | 14.89 | |||||||||||
8 | Amanda Holmberg Amanda Holmberg ('98) | 98 | SWE | 15.10 | |||||||||||
K 400 m hæk 28.8. Finale A Finale | 28.8. | ||||||||||||||
1 | Hanna Palmqvist Hanna Palmqvist ('96) | 96 | SWE | 59.07 | PB | ||||||||||
2 | Sofia Johnsson Sofia Johnsson ('94) | 94 | SWE | 59.42 | PB | ||||||||||
3 | Johanna Holmén Svensson Johanna Holmén Svensson ('95) | 95 | SWE | 59.71 | SB | ||||||||||
4 | Johanna Dyremark Johanna Dyremark ('97) | 97 | SWE | 1:00.67 | |||||||||||
5 | Lovisa Linde Lovisa Linde ('98) | 98 | SWE | 1:01.65 | PB | ||||||||||
6 | Emma Larsson Emma Larsson ('94) | 94 | SWE | 1:04.41 | |||||||||||
7 | Helena Kolte Helena Kolte ('98) | 98 | SWE | 1:05.89 | |||||||||||
Minna Svärd Minna Svärd ('98) | 98 | SWE | DNS | ||||||||||||
Indledende heats | 27.8. | ||||||||||||||
Indledende 1 27.8. | 27.8. | ||||||||||||||
1 | Johanna Dyremark Johanna Dyremark ('97) | 97 | SWE | 1:00.16 | |||||||||||
2 | Sofia Johnsson Sofia Johnsson ('94) | 94 | SWE | 1:01.38 | |||||||||||
3 | Lovisa Linde Lovisa Linde ('98) | 98 | SWE | 1:02.02 | |||||||||||
4 | Helena Kolte Helena Kolte ('98) | 98 | SWE | 1:04.90 | PB | ||||||||||
5 | Karin Ytterberg Karin Ytterberg ('97) | 97 | SWE | 1:05.63 | |||||||||||
Marina Janhunen Marina Janhunen ('98) | 98 | SWE | DNS | ||||||||||||
Indledende 2 27.8. | 27.8. | ||||||||||||||
1 | Hanna Palmqvist Hanna Palmqvist ('96) | 96 | SWE | 1:02.84 | |||||||||||
2 | Johanna Holmén Svensson Johanna Holmén Svensson ('95) | 95 | SWE | 1:03.16 | |||||||||||
3 | Emma Larsson Emma Larsson ('94) | 94 | SWE | 1:04.25 | PB | ||||||||||
4 | Minna Svärd Minna Svärd ('98) | 98 | SWE | 1:04.49 | |||||||||||
Ida Ekroth Ida Ekroth ('96) | 96 | SWE | DNF | ||||||||||||
K Højdespring 27.8. Finale A Finale | 27.8. | ||||||||||||||
1 | Sofie Skoog Sofie Skoog ('90) | 90 | SWE | 1.90 | |||||||||||
2 | Emma Green Emma Green ('84) | 84 | SWE | 1.79 | |||||||||||
3 | Ebba Jungmark Ebba Jungmark ('87) | 87 | SWE | 1.79 | |||||||||||
3 | Caroline Andersson Caroline Andersson ('93) | 93 | SWE | 1.79 | |||||||||||
5 | Bianca Salming Bianca Salming ('98) | 98 | SWE | 1.75 | |||||||||||
5 | Emma Söderström Emma Söderström ('98) | 98 | SWE | 1.75 | |||||||||||
7 | Vendela von Corswant Vendela von Corswant ('93) | 93 | SWE | 1.75 | SB | ||||||||||
7 | Matilda Nilsson Matilda Nilsson ('93) | 93 | SWE | 1.75 | |||||||||||
9 | Ellen Björklund Ellen Björklund ('90) | 90 | SWE | 1.75 | |||||||||||
9 | Lisa Thelander Lisa Thelander ('93) | 93 | SWE | 1.75 | SB | ||||||||||
11 | My Nordström My Nordström ('90) | 90 | SWE | 1.75 | |||||||||||
12 | Linda Skantze Linda Skantze ('95) | 95 | SWE | 1.69 | |||||||||||
13 | Madeleine Serenhov Madeleine Serenhov ('91) | 91 | SWE | 1.63 | |||||||||||
K Stangspring 27.8. Finale A Finale | 27.8. | ||||||||||||||
1 | Angelica Bengtsson Angelica Bengtsson ('93) | 93 | SWE | 4.35 | |||||||||||
2 | Michaela Meijer Michaela Meijer ('93) | 93 | SWE | 4.19 | |||||||||||
3 | Lisa Gunnarsson Lisa Gunnarsson ('99) | 99 | SWE | 4.07 | |||||||||||
4 | Hanna Jansson Hanna Jansson ('95) | 95 | SWE | 3.77 | |||||||||||
5 | Fanny Berglund Fanny Berglund ('88) | 88 | SWE | 3.59 | |||||||||||
5 | Minna Svärd Minna Svärd ('98) | 98 | SWE | 3.59 | |||||||||||
7 | Amanda Gabrielsson Amanda Gabrielsson ('96) | 96 | SWE | 3.59 | |||||||||||
7 | Sara Eriksson Sara Eriksson ('91) | 91 | SWE | 3.59 | |||||||||||
Sara Cannmo Sara Cannmo ('96) | 96 | SWE | NH | ||||||||||||
Finale B 27.8. | 27.8. | ||||||||||||||
1 | Linnea Jönsson Linnea Jönsson ('99) | 99 | SWE | 3.77 | |||||||||||
2 | Emma Kiviniemi Andersson Emma Kiviniemi Andersson ('91) | 91 | SWE | 3.77 | SB | ||||||||||
3 | Ellen Olsson Ellen Olsson ('97) | 97 | SWE | 3.59 | |||||||||||
4 | Kristina Loboda Kristina Loboda ('88) | 88 | EST | 3.35 | |||||||||||
5 | Gabriella Jönsson Gabriella Jönsson ('01) | 01 | SWE | 3.11 | |||||||||||
Louise Gabrielsson Louise Gabrielsson ('95) | 95 | SWE | NH | ||||||||||||
K Længdespring 28.8. Finale A Finale | 28.8. | ||||||||||||||
1 | Khaddi Sagnia Khaddi Sagnia ('94) | 94 | SWE | 6.69 | w | +2.2 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Erica Jarder Erica Jarder ('86) | 86 | SWE | 6.36 | +1.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Malin Marmbrandt Malin Marmbrandt ('85) | 85 | SWE | 6.13 | -0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Emelie NilssonEmelie Nilsson ('88) | 88 | SWE | 6.05 | +1.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Sara Kviberg Sara Kviberg ('93) | 93 | SWE | 5.98 | w | +2.6 | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Tess Hertz Saebbö Tess Hertz Saebbö ('98) | 98 | SWE | 5.97 | +2.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Linda Bergh Linda Bergh ('89) | 89 | SWE | 5.88 | -2.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Sandra Törnros Sandra Törnros ('95) | 95 | SWE | 5.84 | -0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Emilia Kjellberg Emilia Kjellberg ('96) | 96 | SWE | 5.65 | -1.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Lisa Warfvinge Lisa Warfvinge ('98) | 98 | SWE | 5.45 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Moa Ullgren Moa Ullgren ('96) | 96 | SWE | 4.24 | +1.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
Kaiza Karlén Kaiza Karlén ('98) | 98 | SWE | DNS | ||||||||||||
Kvalifikation | 27.8. | ||||||||||||||
Kval 27.8. | 27.8. | ||||||||||||||
1 | Khaddi Sagnia Khaddi Sagnia ('94) | 94 | SWE | 6.32 | -0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Erica Jarder Erica Jarder ('86) | 86 | SWE | 6.11 | +0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Malin Marmbrandt Malin Marmbrandt ('85) | 85 | SWE | 6.01 | w | +2.3 | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Emelie NilssonEmelie Nilsson ('88) | 88 | SWE | 5.98 | +1.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Tess Hertz Saebbö Tess Hertz Saebbö ('98) | 98 | SWE | 5.90 | +1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Sandra Törnros Sandra Törnros ('95) | 95 | SWE | 5.86 | +0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Moa Ullgren Moa Ullgren ('96) | 96 | SWE | 5.82 | +0.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Kaiza Karlén Kaiza Karlén ('98) | 98 | SWE | 5.79 | +1.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Emilia Kjellberg Emilia Kjellberg ('96) | 96 | SWE | 5.74 | -0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Linda Bergh Linda Bergh ('89) | 89 | SWE | 5.74 | +1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Sara Kviberg Sara Kviberg ('93) | 93 | SWE | 5.67 | -0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Lisa Warfvinge Lisa Warfvinge ('98) | 98 | SWE | 5.64 | +1.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Rebecka Abrahamsson Rebecka Abrahamsson ('94) | 94 | SWE | 5.62 | +1.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Jonna Lindéen Jonna Lindéen ('96) | 96 | SWE | 5.60 | +1.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
15 | Elin Lindeblad Elin Lindeblad ('95) | 95 | SWE | 5.53 | +1.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
16 | Johanna Carlsson Johanna Carlsson ('94) | 94 | SWE | 5.52 | +0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
17 | Jessica Samuelsson Jessica Samuelsson ('85) | 85 | SWE | 5.50 | +1.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
18 | Beatrice Lantz Beatrice Lantz ('97) | 97 | SWE | 5.36 | +0.8 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
K Trespring 26.8. Finale A Finale | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Malin Marmbrandt Malin Marmbrandt ('85) | 85 | SWE | 13.11 | +1.4 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Rebecka Abrahamsson Rebecka Abrahamsson ('94) | 94 | SWE | 12.87 | +0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Fanny Ernestam Fanny Ernestam ('98) | 98 | SWE | 12.84 | +1.9 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jasmin Sabir Jasmin Sabir ('92) | 92 | SWE | 12.79 | +1.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Erika Kinsey Erika Kinsey ('88) | 88 | SWE | 12.60 | +1.5 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Madeleine Nilsson Madeleine Nilsson ('91) | 91 | SWE | 12.52 | w | +2.2 | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Izehi Ileso Izehi Ileso ('89) | 89 | SWE | 12.25 | +1.2 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Ewa Marcinkiewicz Ewa Marcinkiewicz ('93) | 93 | SWE | 12.13 | +1.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Amanda Hjalmarsson Amanda Hjalmarsson ('97) | 97 | SWE | 11.87 | -0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Alice Eriksson Alice Eriksson ('96) | 96 | SWE | 11.84 | +1.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Angelica Ström Angelica Ström ('81) | 81 | SWE | 11.72 | +0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Nellie Mårtensson Nellie Mårtensson ('95) | 95 | SWE | 11.57 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Vendela von Corswant Vendela von Corswant ('93) | 93 | SWE | 11.45 | -0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
Frida Johansson Frida Johansson ('95) | 95 | SWE | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Klara Ekelund Klara Ekelund ('99) | 99 | SWE | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg 28.8. Finale A Finale | 28.8. | ||||||||||||||
1 | Fanny Roos Fanny Roos ('95) | 95 | SWE | 16.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Frida Åkerström Frida Åkerström ('90) | 90 | SWE | 15.31 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Maria Nilsson Maria Nilsson ('95) | 95 | SWE | 14.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Emma Harrysson Emma Harrysson ('97) | 97 | SWE | 13.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jessica Samuelsson Jessica Samuelsson ('85) | 85 | SWE | 13.56 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Amanda Malmehed Amanda Malmehed ('98) | 98 | SWE | 13.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Beatrice Lantz Beatrice Lantz ('97) | 97 | SWE | 13.27 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Victoria Engström Kindmark Victoria Engström Kindmark ('97) | 97 | SWE | 12.54 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Nina Björkman Nina Björkman ('98) | 98 | SWE | 12.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Bianca Salming Bianca Salming ('98) | 98 | SWE | 12.23 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Emma Stenlöf Emma Stenlöf ('96) | 96 | SWE | 12.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Julia Svärd Axelsson Julia Svärd Axelsson ('96) | 96 | SWE | 11.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg 27.8. Finale A Finale | 27.8. | ||||||||||||||
1 | Sofia Larsson Sofia Larsson ('88) | 88 | SWE | 50.42 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Anna Karlsson Anna Karlsson ('98) | 98 | SWE | 47.89 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Fanny Roos Fanny Roos ('95) | 95 | SWE | 47.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Lydia Sundin Lydia Sundin ('94) | 94 | SWE | 46.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Mathilda Eriksson Mathilda Eriksson ('98) | 98 | SWE | 45.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Lena Björk Lena Björk ('76) | 76 | SWE | 43.06 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Erica Larsson Erica Larsson ('90) | 90 | SWE | 41.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Ellen Pettersson Ellen Pettersson ('97) | 97 | SWE | 40.93 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Caisa-Marie Lindfors Caisa-Marie Lindfors | 00 | SWE | 39.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Maria Wennlund Maria Wennlund ('93) | 93 | SWE | 39.67 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Fanny Öhrn Selahn Fanny Öhrn Selahn ('95) | 95 | SWE | 38.72 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Victoria Engström Kindmark Victoria Engström Kindmark ('97) | 97 | SWE | 37.83 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Kvalifikation | 26.8. | ||||||||||||||
Kval 26.8. | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Fanny Roos Fanny Roos ('95) | 95 | SWE | 47.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Anna Karlsson Anna Karlsson ('98) | 98 | SWE | 45.41 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Mathilda Eriksson Mathilda Eriksson ('98) | 98 | SWE | 44.58 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Lydia Sundin Lydia Sundin ('94) | 94 | SWE | 44.28 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Sofia Larsson Sofia Larsson ('88) | 88 | SWE | 42.27 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ellen Pettersson Ellen Pettersson ('97) | 97 | SWE | 41.52 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Erica Larsson Erica Larsson ('90) | 90 | SWE | 41.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Lena Björk Lena Björk ('76) | 76 | SWE | 41.11 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Maria Wennlund Maria Wennlund ('93) | 93 | SWE | 39.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Caisa-Marie Lindfors Caisa-Marie Lindfors | 00 | SWE | 39.61 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Fanny Öhrn Selahn Fanny Öhrn Selahn ('95) | 95 | SWE | 38.44 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Victoria Engström Kindmark Victoria Engström Kindmark ('97) | 97 | SWE | 38.43 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Jennie Söderholm Jennie Söderholm ('93) | 93 | SWE | 38.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Emma Swärd Emma Swärd ('89) | 89 | SWE | 35.94 | |||||||||||
| |||||||||||||||
15 | Vanessa Kamga Vanessa Kamga ('98) | 98 | SWE | 35.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
16 | Nina Björkman Nina Björkman ('98) | 98 | SWE | 33.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg 26.8. Finale A Finale | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Marinda Petersson Marinda Petersson ('95) | 95 | SWE | 69.22 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ida Storm Ida Storm ('91) | 91 | SWE | 66.79 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tracey Andersson Tracey Andersson ('84) | 84 | SWE | 64.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Eleni Larsson Eleni Larsson ('93) | 93 | SWE | 64.12 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Karolina Pedersen Karolina Pedersen ('87) | 87 | SWE | 61.88 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Linn Forssell Linn Forssell ('97) | 97 | SWE | 57.74 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Matilda Åström Matilda Åström ('95) | 95 | SWE | 57.38 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Rebecka Kvist Rebecka Kvist ('83) | 83 | SWE | 56.76 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Grete Ahlberg Grete Ahlberg ('98) | 98 | SWE | 55.51 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Mathilda Björklund Mathilda Björklund ('97) | 97 | SWE | 53.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Kristina Andersson Kristina Andersson ('91) | 91 | SWE | 53.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Hanna Mårtensson Hanna Mårtensson ('96) | 96 | SWE | 51.76 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Frida Norlund Frida Norlund ('95) | 95 | SWE | 48.54 | |||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Madelene Fahlstedt Madelene Fahlstedt ('83) | 83 | SWE | 47.76 | |||||||||||
| |||||||||||||||
15 | Sabine Steen Sabine Steen ('97) | 97 | SWE | 47.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Sanna Tollefors Sanna Tollefors ('92) | 92 | SWE | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram 28.8. Finale A Finale | 28.8. | ||||||||||||||
1 | Anna Wessman Anna Wessman ('89) | 89 | SWE | 57.76 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Elisabeth Höglund Elisabeth Höglund ('90) | 90 | SWE | 54.42 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sofi Flink Sofi Flink ('95) | 95 | SWE | 54.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Carolin Näslund Carolin Näslund ('98) | 98 | SWE | 50.11 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Linn Peura Linn Peura ('97) | 97 | SWE | 46.38 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ida Thunberg Ida Thunberg ('99) | 99 | SWE | 43.04 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Maja Gustavsson Maja Gustavsson ('98) | 98 | SWE | 42.97 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Malin Andersson Malin Andersson ('93) | 93 | SWE | 42.95 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Beatrice Lantz Beatrice Lantz ('97) | 97 | SWE | 42.56 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Louise Liljeblad Louise Liljeblad ('97) | 97 | SWE | 39.09 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Elina Karvonen Elina Karvonen ('01) | 01 | SWE | 38.17 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Amanda Rask Amanda Rask ('02) | 02 | SWE | 36.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Malin Skogström Malin Skogström ('95) | 95 | SWE | 34.93 | |||||||||||
|