Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aarhus: National Championships 27‐28.8.2016

M 100 m    
27.8. Vind: -0.5

Finale A

Finale
27.8.Vind: -0.5
1Festus AsanteFestus Asante ('94)Sparta10.56
  
 
2Kristoffer HariKristoffer Hari ('97)Hvidovre AM10.57
  
 
3Simon HansenSimon Hansen ('98)Aarhus 190010.62
  
 SB
4Morten Dalgaard MadsenMorten Dalgaard Madsen ('95)Skive AM10.73
  
 
5Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190010.94
  
 
6Kojo MusahKojo Musah ('96)Aarhus 190011.07
  
 
7Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta11.12
  
 
8Lukas BredoLukas Bredo ('97)BAK11.14
  
 
Indledende heats27.8.
Indledende 1
27.8. Vind: -2.1
27.8.Vind: -2.1
1Festus AsanteFestus Asante ('94)Sparta10.88
  
 
2Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta11.04
  
 
Indledende 2
27.8. Vind: -0.5
27.8.Vind: -0.5
1Simon HansenSimon Hansen ('98)Aarhus 190010.91
  
 
2Lukas BredoLukas Bredo ('97)BAK11.09
  
 
Indledende 3
27.8. Vind: -1.7
27.8.Vind: -1.7
1Kristoffer HariKristoffer Hari ('97)Hvidovre AM10.44
  
 SB
Indledende 4
27.8. Vind: -0.7
27.8.Vind: -0.7
1Morten Dalgaard MadsenMorten Dalgaard Madsen ('95)Skive AM10.74
  
 
2Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190010.82
  
 SB
3Kojo MusahKojo Musah ('96)Aarhus 190010.95
  
 
M 200 m    
28.8. Vind: +1.7

Finale A

Finale
28.8.Vind: +1.7
1Simon HansenSimon Hansen ('98)Aarhus 190021.12
  
DUR-18 PB
2Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97)Aalborg AM21.33
  
 SB
3Morten Dalgaard MadsenMorten Dalgaard Madsen ('95)Skive AM21.35
  
 SB
4Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190021.57
  
 PB
5Kasper OlsenKasper Olsen ('91)Hvidovre AM21.90
  
 
6Kojo MusahKojo Musah ('96)Aarhus 190021.92
  
 
Indledende heats28.8.
Indledende 1
28.8. Vind: +1.4
28.8.Vind: +1.4
1Simon HansenSimon Hansen ('98)Aarhus 190022.00
  
DUR-18 
Indledende 2
28.8. Vind: +0.4
28.8.Vind: +0.4
1Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97)Aalborg AM21.50
  
 SB
2Morten Dalgaard MadsenMorten Dalgaard Madsen ('95)Skive AM21.68
  
 
3Kojo MusahKojo Musah ('96)Aarhus 190021.91
  
 PB
Indledende 3
28.8. Vind: 0.0
28.8.Vind: 0.0
1Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190022.06
  
 
2Kasper OlsenKasper Olsen ('91)Hvidovre AM22.17
  
 
M 400 m    
27.8.

Finale A

Finale
27.8.
1Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97)Aalborg AM47.00
  
DUR-19 SB
2Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)Sparta47.32
  
 
3Kasper OlsenKasper Olsen ('91)Hvidovre AM48.53
  
 
M 800 m    
28.8.

Finale A

Finale
28.8.
1Andreas BubeAndreas Bube ('87)BAC1:50.26
  
 
2Nick JensenNick Jensen ('91)Sparta1:51.47
  
 
3Peter GlansPeter Glans ('93)Odense Atletik 1:51.62
  
 SB
4Christian Sand ClausenChristian Sand Clausen ('96)Sparta1:52.59
  
 
5Christoffer BollChristoffer Boll ('92)Sparta1:53.93
  
 PB
6Cho Mihn KyunCho Mihn Kyun ('94)Sparta1:54.77
  
 SB
7Christoffer Frost JohansenChristoffer Frost Johansen ('97)BAC1:56.48
  
 
Indledende heats27.8.
Indledende 2
27.8.
27.8.
1Andreas BubeAndreas Bube ('87)BAC1:53.68
  
 
2Peter GlansPeter Glans ('93)Odense Atletik 1:53.95
  
 
3Christoffer BollChristoffer Boll ('92)Sparta1:54.14
  
 PB
4Christoffer Frost JohansenChristoffer Frost Johansen ('97)BAC1:54.91
  
 
M 1500 m    
27.8.

Finale A

Finale
27.8.
1Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)Viborg AM3:44.59
  
 SB
2Peter GlansPeter Glans ('93)Odense Atletik 3:46.06
  
 
3Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)Sparta3:47.23
  
 
4Peter Gerner EjersboPeter Gerner Ejersbo ('95)Odense Atletik 3:48.01
  
 PB
5Jens Søndergaard JensenJens Søndergaard Jensen ('86)AGF Atletik3:48.19
  
 PB
M 5000 m    
28.8.

Finale A

Finale
28.8.
1Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)Viborg AM14:29.93
  
 
2Kasper SkovKasper Skov ('92)AGF Atletik14:35.89
  
 PB
3Jens Søndergaard JensenJens Søndergaard Jensen ('86)AGF Atletik14:40.58
  
 PB
4Omar HassanOmar Hassan ('90)AGF Atletik / ETH14:41.60
  
 PB
5Jeppe HarboeJeppe Harboe ('92)Sparta14:50.28
  
 
M 3000 m forh.    
27.8.

Finale A

Finale
27.8.
1Ole HesselbjergOle Hesselbjerg ('90)Sparta8:59.16
  
 
2Kasper SkovKasper Skov ('92)AGF Atletik9:13.60
  
 SB
M 110 m hæk    
28.8. Vind: +0.1

Finale A

Finale
28.8.Vind: +0.1
1Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)Aarhus 190014.12
  
 
M 400 m hæk    
28.8.

Finale A

Finale
28.8.
1Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)Sparta50.82
  
 
2Martin JohansenMartin Johansen ('95)Aarhus 190053.90
  
 
3Martin Holbøl KristensenMartin Holbøl Kristensen ('92)Skive AM54.65
  
 PB
M Højdespring    
28.8.

Finale A

Finale
28.8.
1Janick KlausenJanick Klausen ('93)Aarhus 19002.22
  
 SB
M Stangspring    
27.8.

Finale A

Finale
27.8.
1Rasmus Wejnold JørgensenRasmus Wejnold Jørgensen ('89)Sparta5.20
  
 
2Mikkel M. NielsenMikkel M. Nielsen ('88)Sparta4.95
  
 
3Michael ChristiansenMichael Christiansen ('88)Aarhus 19004.85
  
 
4Mikkel RingstedMikkel Ringsted ('96)KIF4.85
  
 
M Længdespring    
28.8.

Finale A

Finale
28.8.
1Morten JensenMorten Jensen ('82)Sparta7.39
+1.8
  
 
2Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)Sparta7.31
+1.5
  
 
3Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta7.13 w
+2.1
  
 
4Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 19007.00
+1.0
  
 
5Mads LundMads Lund Sparta6.89
+1.8
  
 PB
M Trespring    
27.8.

Finale A

Finale
27.8.
1Peder P. NielsenPeder P. Nielsen ('88)Sparta15.36
+0.9
  
 SB
2Torúr MortensenTorúr Mortensen ('98)Hvirlan15.10 w
+2.9
  
 
3Dennis MägiDennis Mägi ('95)Sparta14.44
0.0
  
 
M Kuglestød 7.26 kg    
27.8.

Finale A

Finale
27.8.
1Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98)Aarhus 1900 / NOR17.55
  
 
2Kenneth MertzKenneth Mertz ('89)Frederiksberg IF16.49
  
 SB
3Kristoffer ThomsenKristoffer Thomsen ('96)Aarhus 190016.33
  
 
4Thor SørensenThor Sørensen ('89)Aalborg AM15.50
  
 PB
M Diskoskast 2.0 kg    
28.8.

Finale A

Finale
28.8.
1Andreas Høyby EllegaardAndreas Høyby Ellegaard ('93)Sparta53.37
  
 
2Emil MikkelsenEmil Mikkelsen ('90)Odense Atletik 52.60
  
 
3Alexander BertelsenAlexander Bertelsen ('91)Aarhus 190052.25
  
 =PB
4Andreas Riber ThordahlAndreas Riber Thordahl ('91)Køge Atletik50.72
  
 
5Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98)Aarhus 1900 / NOR48.10
  
 
M Hammerkast 7.26 kg    
27.8.

Finale A

Finale
27.8.
1Brian NielsenBrian Nielsen ('84)Esbjerg AM61.17
  
 SB
2Taj MurmannTaj Murmann ('89)Odense Atletik 59.91
  
 
M Spydkast 800 gram    
27.8.

Finale A

Finale
27.8.
1Mikkel Bach GarbrechtMikkel Bach Garbrecht ('96)Aarhus 190062.33
  
 
2Andreas BertelsenAndreas Bertelsen ('94)Vejle IF60.48
  
 
K 100 m    
27.8. Vind: -1.6

Finale A

Finale
27.8.Vind: -1.6
1Martha TraoréMartha Traoré ('95)Sparta12.26
  
 
2Frida SångrenFrida Sångren ('97)Aarhus 190012.32
  
 
3Camilla MotzkusCamilla Motzkus ('97)Odense Atletik 12.36
  
 
4Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Aabenraa IG 12.38
  
 
Indledende heats27.8.
Indledende 1
27.8. Vind: -1.3
27.8.Vind: -1.3
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Aabenraa IG 12.32
  
 
Indledende 3
27.8. Vind: 0.0
27.8.Vind: 0.0
1Frida SångrenFrida Sångren ('97)Aarhus 190012.10
  
 
2Camilla MotzkusCamilla Motzkus ('97)Odense Atletik 12.14
  
 SB
3Martha TraoréMartha Traoré ('95)Sparta12.21
  
 SB
4Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)Randers Freja12.32
  
 
K 200 m    
28.8. Vind: 0.0

Finale A

Finale
28.8.Vind: 0.0
1Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87)Aarhus 190023.64
  
 
2Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190024.48
  
 
3Camilla F. R. NissenCamilla F. R. Nissen ('90)Frederiksberg IF25.21
  
 
4Mathilde Prietzel NielsenMathilde Prietzel Nielsen Randers Freja25.22
  
 
Indledende heats28.8.
Indledende 1
28.8. Vind: +1.4
28.8.Vind: +1.4
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190024.48
  
 
2Louise MalmqvistLouise Malmqvist ('96)Odense Atletik 25.15
  
 PB
3Sandra BöllSandra Böll ('94)Sparta25.23
  
 =PB
Indledende 2
28.8. Vind: +1.2
28.8.Vind: +1.2
1Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87)Aarhus 190023.59
  
 PB
2Frida SångrenFrida Sångren ('97)Aarhus 190024.93
  
 PB
Indledende 3
28.8. Vind: +0.3
28.8.Vind: +0.3
1Camilla F. R. NissenCamilla F. R. Nissen ('90)Frederiksberg IF25.06
  
 
2Mathilde Prietzel NielsenMathilde Prietzel Nielsen Randers Freja25.22
  
 
K 400 m    
27.8.

Finale A

Finale
27.8.
1Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)Sparta54.39
  
 SB
2Liv Stæhr RødtnesLiv Stæhr Rødtnes ('99)Aarhus 190057.55
  
 PB
3Nathalie Richter-MikkelsenNathalie Richter-Mikkelsen Aalborg AM57.99
  
 
Finale B
27.8.
27.8.
1Mai Stæhr RødtnesMai Stæhr Rødtnes ('99)Aarhus 190057.38
  
 PB
K 800 m    
28.8.

Finale A

Finale
28.8.
1Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97)Blovstrød Løverne2:05.91
  
 PB
2Helene Holm GottliebHelene Holm Gottlieb ('98)Holte Atletik2:08.11
  
 
3Dagmar OlsenDagmar Olsen ('94)Sparta2:09.83
  
 SB
4Josefine RytterJosefine Rytter ('94)BAC2:11.14
  
 
5Line K SchulzLine K Schulz ('96)Aarhus 19002:11.37
  
 
6Louise JørgensenLouise Jørgensen ('91)KIF2:12.02
  
 
7Nathalie Richter-MikkelsenNathalie Richter-Mikkelsen Aalborg AM2:13.25
  
 
8Marie Munk JakobsenMarie Munk Jakobsen ('91)AGF Atletik2:17.28
  
 PB
Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)BAC DNF
  
 
Indledende heats27.8.
Indledende 2
27.8.
27.8.
1Line K SchulzLine K Schulz ('96)Aarhus 19002:13.40
  
 
2Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97)Blovstrød Løverne2:13.61
  
 SB
3Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)BAC2:13.93
  
 
4Nathalie Richter-MikkelsenNathalie Richter-Mikkelsen Aalborg AM2:14.18
  
 
5Josefine RytterJosefine Rytter ('94)BAC2:14.34
  
 
K 1500 m    
27.8.

Finale A

Finale
27.8.
1Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97)Blovstrød Løverne4:37.24
  
 
2Ida FillingsnesIda Fillingsnes ('90)KIF / NOR4:38.98
  
 
3Line K SchulzLine K Schulz ('96)Aarhus 19004:40.44
  
 
K 5000 m    
28.8.

Finale A

Finale
28.8.
1Simone GladSimone Glad ('90)Sparta16:26.55
  
 
2Louise Langelund BattingLouise Langelund Batting ('78)Aarhus 190016:28.56
  
 PB
3Josephine BrystingJosephine Brysting ('95)KIF17:18.06
  
 PB
4Sissel MøllerSissel Møller ('94)17:21.16
  
 PB
5Helene SvaneHelene Svane ('91)Aarhus Fremad17:44.00
  
 SB
K 100 m hæk 84.0 cm    
28.8. Vind: +0.6

Finale A

Finale
28.8.Vind: +0.6
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190013.57
  
 
2Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF13.80
  
 
3Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)Sparta14.19
  
 
4Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Aabenraa IG 14.43
  
 
5Mai Stæhr RødtnesMai Stæhr Rødtnes ('99)Aarhus 190014.52
  
 PB
6Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta14.65
  
 PB
Indledende heats28.8.
Indledende 1
28.8. Vind: +1.2
28.8.Vind: +1.2
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190013.68
  
 
2Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Aabenraa IG 14.40
  
 SB
3Mai Stæhr RødtnesMai Stæhr Rødtnes ('99)Aarhus 190014.68
  
 
4Karoline MangorKaroline Mangor ('98)Sparta14.83
  
 
Laura TølløseLaura Tølløse ('97)Sparta DNF
  
 
Indledende 2
28.8. Vind: +0.4
28.8.Vind: +0.4
1Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF14.15
  
 
2Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)Sparta14.57
  
 
K 400 m hæk    
28.8.

Finale A

Finale
28.8.
1Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)Sparta59.55
  
 
2Liv Stæhr RødtnesLiv Stæhr Rødtnes ('99)Aarhus 19001:03.22
  
 
K Højdespring    
28.8.

Finale A

Finale
28.8.
1Sandra B. ChristensenSandra B. Christensen ('95)Amager AC1.72
  
 
2Mathilde Diekema JensenMathilde Diekema Jensen ('94)Aarhus 19001.69
  
 
3Sandra BöllSandra Böll ('94)Sparta1.69
  
 
4Rikke AndersenRikke Andersen ('98)Sparta1.66
  
 
5Tina Bischoff GellinTina Bischoff Gellin ('98)Holte Atletik1.66
  
 
K Stangspring    
27.8.

Finale A

Finale
27.8.
1Caroline Bonde HolmCaroline Bonde Holm ('90)Sparta4.05
  
 
2Line Renée JensenLine Renée Jensen ('92)Sparta3.95
  
 
3Karin FisherKarin Fisher ('88)Aarhus 1900 / USA3.55
  
 
4Anne Sofie Hyldtoft OlsenAnne Sofie Hyldtoft Olsen ('94)KIF3.55
  
 SB
K Længdespring    
28.8.

Finale A

Finale
28.8.
1Martha TraoréMartha Traoré ('95)Sparta6.17
+0.6
  
 
2Jessie IpsenJessie Ipsen ('83)KIF5.86
+0.3
  
 
3Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta5.77
+1.0
  
 
4Hannah Illum PetersenHannah Illum Petersen Sparta5.61
+1.4
  
 PB
5Laura TølløseLaura Tølløse ('97)Sparta5.60
+0.5
  
 
K Trespring     
27.8.

Finale A

Finale
27.8.
1Janne NielsenJanne Nielsen ('93)Aarhus 190012.88
+1.1
  
 
2Jessie IpsenJessie Ipsen ('83)KIF12.59
0.0
  
 SB
K Kuglestød 4.0 kg    
28.8.

Finale A

Finale
28.8.
1Trine MulbjergTrine Mulbjerg ('90)Sparta15.96
  
 
2Maria SløkMaria Sløk ('83)Hvidovre AM14.83
  
 
3Anna Sofia MikkelsenAnna Sofia Mikkelsen ('91)Odense Atletik 13.12
  
 
4Thea JensenThea Jensen ('99)Hvidovre AM13.00
  
 
K Diskoskast 1.0 kg    
28.8.

Finale A

Finale
28.8.
1Kathrine BebeKathrine Bebe ('91)Sparta54.02
  
 
2Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96)Sparta49.25
  
 
3Maria SløkMaria Sløk ('83)Hvidovre AM45.60
  
 
4Tenna Riber ThordahlTenna Riber Thordahl ('95)Køge Atletik43.11
  
 
K Hammerkast 4.0 kg    
27.8.

Finale A

Finale
27.8.
1Celina JulinCelina Julin ('94)Sparta60.17
  
 
2Louise OdgaardLouise Odgaard ('93)Sparta54.89
  
 
3Sofie DahlSofie Dahl ('97)Aarhus 190053.29
  
 PB
K Spydkast 600 gram    
27.8.

Finale A

Finale
27.8.
1Marie VestergaardMarie Vestergaard ('91)Aarhus 190052.00
  
 PB
2Andrea Enerstad BolleAndrea Enerstad Bolle ('92)Odense Atletik / NOR49.49
  
 
3Liv CantbyLiv Cantby ('99)Korsør AM40.35
  
 SB

Seneste resultater

25.1KøbenhavnKuglestøds Challenge 1
25.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
21.1EsbjergVinterkast
21.1RandersRanders Indoor
21‐22.1AarhusVDMUi
21.1GreveThrowingtime in the snow
21.1HvidovreVægtkast for de stærke
15.1SæbyNålestævne Sæby
15.1HvidovreHvidovre Indoor 2
14.1RandersPVCenter Randers Cup 1
14.1SkiveIndestævne II (VDMU1500 m)
7.1HelsingørKronborg Games 1
31.12HvidovreNytårskast indendørs
31.12KøbenhavnNytårsløbet
29.12AarhusSidste Chancen
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12SkiveSkive Kast 7-22
21.12RønneViking 1000m Juleløb
18.12BallerupJulestævne
17.12RandersVault 2
14.12AalborgAalborg Indoor 2
14.12HelsingørJuleafslutningsstævne
13.12EsbjergHT og DT i kastegården
11.12HvidovreHvidovre Indoor 1
10.12SkiveJulestævne
10.12RandersVault 1
3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp