M 100 m 6.9. Vind: +1.5 Finale A Finale | 6.9. | Vind: +1.5 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Asafa Powell Asafa Powell ('82) | 82 | JAM | 10.01 | |||||||||||
2 | Joel Fearon Joel Fearon ('88) | 88 | GBR | 10.06 | |||||||||||
3 | James Dasaolu James Dasaolu ('87) | 87 | GBR | 10.10 | SB | ||||||||||
4 | Adam Gemili Adam Gemili ('93) | 93 | GBR | 10.11 | =SB | ||||||||||
5 | Aaron Brown Aaron Brown ('92) | 92 | CAN | 10.17 | |||||||||||
6 | Jarrion Lawson Jarrion Lawson ('94) | 94 | USA | 10.34 | |||||||||||
7 | Julian Reus Julian Reus ('88) | 88 | GER | 10.37 | |||||||||||
8 | Zvonimir Ivašković Zvonimir Ivašković ('94) | 94 | CRO | 10.80 | |||||||||||
M 200 m 6.9. Vind: +1.3 Finale A Finale | 6.9. | Vind: +1.3 | |||||||||||||
1 | Aaron Brown Aaron Brown ('92) | 92 | CAN | 20.15 | |||||||||||
2 | Ramil Guliyev Ramil Guliyev ('90) | 90 | TUR | 20.23 | |||||||||||
3 | Danny Talbot Danny Talbot ('91) | 91 | GBR | 20.39 | |||||||||||
4 | Christophe Lemaitre Christophe Lemaitre ('90) | 90 | FRA | 20.43 | |||||||||||
5 | Solomon Bockarie Solomon Bockarie ('87) | 87 | NED | 20.51 | |||||||||||
6 | Isaac Makwala Isaac Makwala ('85) | 85 | BOT | 20.90 | |||||||||||
7 | Mohamed Yacoub Salem Mohamed Yacoub Salem ('96) | 96 | BRN | 20.95 | |||||||||||
8 | Zvonimir Ivašković Zvonimir Ivašković ('94) | 94 | CRO | 21.50 | SB | ||||||||||
M 400 m 6.9. Finale A Finale | 6.9. | ||||||||||||||
1 | Mateo Ružić Mateo Ružić ('94) | 94 | CRO | 47.55 | |||||||||||
2 | Mateo Kovačić Mateo Kovačić ('96) | 96 | CRO | 48.21 | |||||||||||
3 | Hrvoje Čukman Hrvoje Čukman ('98) | 98 | CRO | 48.27 | |||||||||||
4 | Jernej Jeras Jernej Jeras ('91) | 91 | SLO | 49.01 | |||||||||||
5 | Mateo Parlov Mateo Parlov ('95) | 95 | CRO | 49.08 | |||||||||||
6 | Antonio Zelić Antonio Zelić ('94) | 94 | CRO | 49.37 | |||||||||||
7 | Željko Vincek Željko Vincek ('86) | 86 | CRO | 49.52 | |||||||||||
8 | Nikola Maroš Nikola Maroš ('94) | 94 | CRO | 49.75 | |||||||||||
M 800 m 6.9. Finale A Finale | 6.9. | ||||||||||||||
1 | Jan Petrač Jan Petrač ('95) | 95 | SLO | 1:50.20 | |||||||||||
2 | Marino Bloudek Marino Bloudek ('99) | 99 | CRO | 1:50.40 | PB | ||||||||||
3 | Lovrenc Valič Lovrenc Valič ('94) | 94 | SLO | 1:51.69 | SB | ||||||||||
4 | Ales Zver Ales Zver ('93) | 93 | SLO | 1:52.43 | SB | ||||||||||
5 | Lucijan Zalokar Lucijan Zalokar ('95) | 95 | SLO | 1:53.06 | SB | ||||||||||
6 | Jan Kramer Jan Kramer ('94) | 94 | SLO | 1:53.79 | |||||||||||
7 | Juraj Bilaver Juraj Bilaver ('88) | 88 | CRO | 1:55.45 | |||||||||||
8 | Daniel Ivaničić Daniel Ivaničić ('96) | 96 | CRO | 1:56.65 | |||||||||||
Vid Kramer Vid Kramer ('97) | 97 | SLO | DNF | pace | |||||||||||
M 1500 m 6.9. Finale A Finale | 6.9. | ||||||||||||||
1 | Robert Biwott Robert Biwott ('96) | 96 | KEN | 3:37.35 | |||||||||||
2 | Vincent Kibet Vincent Kibet ('91) | 91 | KEN | 3:37.51 | |||||||||||
3 | Marcin Lewandowski Marcin Lewandowski ('87) | 87 | POL | 3:37.69 | PB | ||||||||||
4 | Collins Cheboi Collins Cheboi ('87) | 87 | KEN | 3:38.95 | |||||||||||
5 | Paul Chelimo Paul Chelimo ('90) | 90 | USA | 3:39.33 | PB | ||||||||||
6 | Bethwel Birgen Bethwel Birgen ('88) | 88 | KEN | 3:39.76 | |||||||||||
7 | Andy Bayer Andy Bayer ('90) | 90 | USA | 3:39.97 | |||||||||||
8 | Samir Dahmani Samir Dahmani ('91) | 91 | FRA | 3:40.46 | |||||||||||
9 | Kumari Taki Kumari Taki ('99) | 99 | KEN | 3:40.68 | |||||||||||
10 | Richard Douma Richard Douma ('93) | 93 | NED | 3:41.65 | |||||||||||
11 | Ryan Gregson Ryan Gregson ('90) | 90 | AUS | 3:42.33 | |||||||||||
12 | Robby Andrews Robby Andrews ('91) | 91 | USA | 3:42.58 | |||||||||||
13 | Jan Hochstrasser Jan Hochstrasser ('88) | 88 | SUI | 3:42.78 | |||||||||||
14 | Michał Rozmys Michał Rozmys ('95) | 95 | POL | 3:45.93 | |||||||||||
15 | Abdelhamid Zerrifi Abdelhamid Zerrifi ('86) | 86 | ALG | 3:46.52 | |||||||||||
Elijah Kiptoo Elijah Kiptoo ('86) | 86 | KEN | DNF | pace | |||||||||||
M 110 m hæk 6.9. Vind: +1.4 Finale A Finale | 6.9. | Vind: +1.4 | |||||||||||||
1 | Pascal Martinot-Lagarde Pascal Martinot-Lagarde ('91) | 91 | FRA | 13.35 | |||||||||||
2 | Wilhem Belocian Wilhem Belocian ('95) | 95 | FRA | 13.37 | |||||||||||
3 | Balázs Baji Balázs Baji ('89) | 89 | HUN | 13.49 | |||||||||||
4 | David Oliver David Oliver ('82) | 82 | USA | 13.51 | |||||||||||
5 | Jarret Eaton Jarret Eaton ('89) | 89 | USA | 13.52 | |||||||||||
6 | Andrew Riley Andrew Riley ('88) | 88 | JAM | 13.71 | |||||||||||
7 | Damian Czykier Damian Czykier ('92) | 92 | POL | 13.83 | |||||||||||
8 | Vladimir Vukicevic Vladimir Vukicevic ('91) | 91 | NOR | 13.88 | |||||||||||
M Stangspring 6.9. Finale A Finale | 6.9. | ||||||||||||||
1 | Ivan Horvat Ivan Horvat ('93) | 93 | CRO | 5.70 | =NR | =PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Mareks Ārents Mareks Ārents ('86) | 86 | LAT | 5.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Valentin Lavillenie Valentin Lavillenie ('91) | 91 | FRA | 5.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Didac Salas Didac Salas ('93) | 93 | ESP | 5.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Rasmus Wejnold JørgensenRasmus Wejnold Jørgensen ('89) | 89 | DEN | 5.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ambrož Tičar Ambrož Tičar ('96) | 96 | SLO | 5.10 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Igor Bychkov Igor Bychkov ('87) | 87 | ESP | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring 6.9. Finale A Finale | 6.9. | ||||||||||||||
1 | Fabrice LaPierre Fabrice LaPierre ('83) | 83 | AUS | 8.06 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Henry Frayne Henry Frayne ('90) | 90 | AUS | 7.99 | +1.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Emiliano Lasa Emiliano Lasa ('90) | 90 | URU | 7.95 | +0.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Lazar Anić Lazar Anić ('91) | 91 | SRB | 7.84 | +0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Dino Pervan Dino Pervan ('91) | 91 | CRO | 7.75 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Strahinja Jovančević Strahinja Jovančević ('93) | 93 | SRB | 7.75 | +1.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Damar Forbes Damar Forbes ('90) | 90 | JAM | 7.49 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Ivan Vujevic Ivan Vujevic ('98) | 98 | CRO | 7.32 | +1.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Kafétien Gomis Kafétien Gomis ('80) | 80 | FRA | 7.00 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 5.9. Finale A Finale | 5.9. | ||||||||||||||
1 | Ryan Crouser Ryan Crouser ('92) | 92 | USA | 22.28 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Tom Walsh Tom Walsh ('92) | 92 | NZL | 22.21 | AR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Darrell Hill Darrell Hill ('93) | 93 | USA | 21.44 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Franck Elemba Franck Elemba ('90) | 90 | CGO | 20.89 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Joe Kovacs Joe Kovacs ('89) | 89 | USA | 20.42 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Asmir Kolašinac Asmir Kolašinac ('84) | 84 | SRB | 20.42 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Tomasz Majewski Tomasz Majewski ('81) | 81 | POL | 20.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Stipe Žunić Stipe Žunić ('90) | 90 | CRO | 19.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Tomáš Staněk Tomáš Staněk ('91) | 91 | CZE | 19.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Ryan Whiting Ryan Whiting ('86) | 86 | USA | 19.72 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Kemal Mešić Kemal Mešić ('85) | 85 | BIH | 18.78 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 400 m 6.9. Finale A Finale | 6.9. | ||||||||||||||
1 | Courtney Okolo Courtney Okolo ('94) | 94 | USA | 51.23 | |||||||||||
2 | Natasha Hastings Natasha Hastings ('86) | 86 | USA | 51.35 | |||||||||||
3 | Carline Muir Carline Muir ('87) | 87 | CAN | 52.03 | |||||||||||
4 | Floria Guei Floria Guei ('90) | 90 | FRA | 52.46 | |||||||||||
5 | Lisanne de Witte Lisanne de Witte ('92) | 92 | NED | 52.84 | |||||||||||
6 | Anyika Onuora Anyika Onuora ('84) | 84 | GBR | 53.04 | |||||||||||
7 | Tamara Salaški Tamara Salaški ('88) | 88 | SRB | 53.05 | |||||||||||
8 | Nicky van Leuveren Nicky van Leuveren ('90) | 90 | NED | 53.15 | |||||||||||
K 3000 m 6.9. Finale A Finale | 6.9. | ||||||||||||||
1 | Margaret Kipkemboi Margaret Kipkemboi ('93) | 93 | KEN | 8:45.69 | |||||||||||
2 | Agnes Tirop Agnes Tirop ('95) | 95 | KEN | 8:46.38 | SB | ||||||||||
3 | Susan Krumins Susan Krumins ('86) | 86 | NED | 8:46.88 | SB | ||||||||||
4 | Katie Mackey Katie Mackey ('87) | 87 | USA | 8:47.46 | |||||||||||
5 | Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97) | 97 | DEN | 8:47.83 | DUR DUR-19 | PB | |||||||||
6 | Genevieve LaCaze Genevieve LaCaze ('89) | 89 | AUS | 8:52.28 | PB | ||||||||||
7 | Sviatlana Kudzelich Sviatlana Kudzelich ('87) | 87 | BLR | 8:54.51 | SB | ||||||||||
8 | Eloise Wellings Eloise Wellings ('82) | 82 | AUS | 8:57.31 | SB | ||||||||||
9 | Amela Terzić Amela Terzić ('93) | 93 | SRB | 9:10.12 | SB | ||||||||||
10 | Matea Parlov Koštro Matea Parlov Koštro ('92) | 92 | CRO | 9:33.42 | SB | ||||||||||
11 | Birtukan Fente Birtukan Fente ('89) | 89 | ETH | 9:38.37 | SB | ||||||||||
Tamara Tverdostup Tamara Tverdostup ('79) | 79 | UKR | DNF | pace | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 6.9. Vind: +2.3 Finale A Finale | 6.9. | Vind: +2.3 | |||||||||||||
1 | Dawn Harper Nelson Dawn Harper Nelson ('84) | 84 | USA | 12.74 | w | ||||||||||
2 | Andrea Ivančević Andrea Ivančević ('84) | 84 | CRO | 12.88 | w | ||||||||||
3 | Jasmin Stowers Jasmin Stowers ('91) | 91 | USA | 12.90 | w | ||||||||||
4 | Cindy Roleder Cindy Roleder ('89) | 89 | GER | 12.96 | w | ||||||||||
5 | Cindy Billaud Cindy Billaud ('86) | 86 | FRA | 13.29 | w | ||||||||||
6 | Jackie Coward Jackie Coward ('89) | 89 | USA | 13.39 | w | ||||||||||
7 | Ivana Lončarek Ivana Lončarek ('91) | 91 | CRO | 13.60 | w | ||||||||||
K 400 m hæk 6.9. Finale A Finale | 6.9. | ||||||||||||||
1 | Zuzana Hejnová Zuzana Hejnová ('86) | 86 | CZE | 55.61 | |||||||||||
2 | Kaliese Spencer Kaliese Spencer ('87) | 87 | JAM | 55.77 | |||||||||||
3 | Cassandra Tate Cassandra Tate ('90) | 90 | USA | 56.32 | |||||||||||
4 | Jaide Stepter Jaide Stepter ('94) | 94 | USA | 57.54 | |||||||||||
5 | Axelle DauwensAxelle Dauwens ('90) | 90 | BEL | 57.82 | |||||||||||
6 | Joanna Linkiewicz Joanna Linkiewicz ('90) | 90 | POL | 58.56 | |||||||||||
7 | Stina TroestStina Troest ('94) | 94 | DEN | 59.01 | |||||||||||
K Højdespring 6.9. Finale A Finale | 6.9. | ||||||||||||||
1 | Svetlana Radzivil Svetlana Radzivil ('87) | 87 | UZB | 1.89 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Yuliya Levchenko Yuliya Levchenko ('97) | 97 | UKR | 1.89 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Iryna Gerashchenko Iryna Gerashchenko ('95) | 95 | UKR | 1.89 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Levern Spencer Levern Spencer ('84) | 84 | LCA | 1.89 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ana Šimić Ana Šimić ('90) | 90 | CRO | 1.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Oksana Okuneva Oksana Okuneva ('90) | 90 | UKR | 1.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Barbara Szabó Barbara Szabó ('90) | 90 | HUN | 1.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Marija Vuković Marija Vuković ('92) | 92 | MNE | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring 6.9. Finale A Finale | 6.9. | ||||||||||||||
1 | Ivana Španović Ivana Španović ('90) | 90 | SRB | 7.03 | w | +2.5 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jazmin Sawyers Jazmin Sawyers ('94) | 94 | GBR | 6.68 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Shara Proctor Shara Proctor ('88) | 88 | GBR | 6.55 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Alina Rotaru Alina Rotaru ('93) | 93 | ROU | 6.48 | +1.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jana Velďáková Jana Velďáková ('81) | 81 | SVK | 6.43 | +0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Erica Jarder Erica Jarder ('86) | 86 | SWE | 6.30 | +0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Paola Borovic Paola Borovic ('95) | 95 | CRO | 6.19 | +1.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg 6.9. Finale A Finale | 6.9. | ||||||||||||||
1 | Sandra Perković Sandra Perković ('90) | 90 | CRO | 67.86 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Nadine Müller Nadine Müller ('85) | 85 | GER | 62.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Mélina Robert-Michon Mélina Robert-Michon ('79) | 79 | FRA | 61.42 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Pauline Pousse Pauline Pousse ('87) | 87 | FRA | 60.17 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Whitney Ashley Whitney Ashley ('89) | 89 | USA | 59.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Dragana Tomašević Dragana Tomašević ('82) | 82 | SRB | 59.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Veronika Domjan Veronika Domjan ('96) | 96 | SLO | 58.19 | |||||||||||
|