Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Rovereto ITA: 52nd Palio Città della Quercia, Stadio Quercia di Rovereto 6.9.2016

M 100 m    
Vind: +2.3

Finale A

Finale
Vind: +2.3
1
Julian Forte
Julian Forte ('93)
JAM9.97 w
  
 
2
Kim Collins
Kim Collins ('76)
SKN10.01 w
  
 
3
Harry Aikines-Aryeetey
Harry Aikines-Aryeetey ('88)
GBR10.19 w
  
 
4
Ojie Edoburun
Ojie Edoburun ('96)
GBR10.20 w
  
 
5
Ramon Gittens
Ramon Gittens ('87)
BAR10.26 w
  
 
6
Wallace Spearmon
Wallace Spearmon ('84)
USA10.36 w
  
 
7
Eseosa Desalu
Eseosa Desalu ('94)
ITA10.47 w
  
 
8
Federico Cattaneo
Federico Cattaneo ('93)
ITA10.55 w
  
 
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Luguelín Santos
Luguelín Santos ('92)
DOM45.21
  
 
2
Rusheen McDonald
Rusheen McDonald ('92)
JAM45.62
  
 
3
Rennie Quow
Rennie Quow ('87)
TTO45.81
  
 
4
Liemarvin Bonevacia
Liemarvin Bonevacia ('89)
NED45.98
  
 
5
Vernon Norwood
Vernon Norwood ('92)
USA46.06
  
 
6
Vitaliy Butrym
Vitaliy Butrym ('91)
UKR47.03
  
 
7
Michele Tricca
Michele Tricca ('93)
ITA48.66
  
 
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Amel Tuka
Amel Tuka ('91)
BIH1:44.80
  
 SB
2
Yassine Hathat
Yassine Hathat ('91)
ALG1:45.18
  
 
3
Antoine Gakeme
Antoine Gakeme ('91)
BDI1:45.67
  
 
4
Mark English
Mark English ('93)
IRL1:45.79
  
 
5
Edwin Melly
Edwin Melly ('94)
KEN1:45.82
  
 
6
Álvaro de Arriba
Álvaro de Arriba ('94)
ESP1:45.95
  
 
7
Giordano Benedetti
Giordano Benedetti ('89)
ITA1:46.67
  
 
8
Jeff Riseley
Jeff Riseley ('86)
AUS1:46.98
  
 
9
Boaz Kiprugut
Boaz Kiprugut ('98)
KEN1:47.47
  
 
10Andreas BubeAndreas Bube ('87)DEN1:47.88
  
 
11
Jackson Kivuva
Jackson Kivuva ('88)
KEN1:48.76
  
 
Nicholas Kipkoech
Nicholas Kipkoech ('92)
KEN DNF
  
 
Finale B
1
Soufiane El Kabbouri
Soufiane El Kabbouri ('93)
ITA1:48.43
  
 
2
Abedin Mujezinovic
Abedin Mujezinovic ('93)
BIH1:49.53
  
 
3
Marco Pettenazzo
Marco Pettenazzo ('92)
ITA1:49.62
  
 
4
Enrico Riccobon
Enrico Riccobon ('95)
ITA1:50.16
  
 
5
Joao Capistrano M. Bussotti Neves Junior
Joao Capistrano M. Bussotti Neves Junior ('93)
ITA1:50.38
  
 
6
Mattia Picello
Mattia Picello ('86)
ITA1:51.45
  
 
7
Kanda Brian Abakpereh
Kanda Brian Abakpereh ('95)
ITA1:52.19
  
 
8
Alessandro Dal Ben
Alessandro Dal Ben ('96)
ITA1:55.73
  
 
9
Francesco Conti
Francesco Conti ('95)
ITA1:59.20
  
 
Riccardo Tamassia
Riccardo Tamassia ('93)
ITA DNF
  
 
M 5000 m    

Finale A

Finale
1
Selemon Barega
Selemon Barega 
ETH13:24.06
  
 
2
Hillary Kipkorir Maiyo
Hillary Kipkorir Maiyo ('93)
KEN13:25.16
  
 PB
3
Birhanu Balew
Birhanu Balew ('96)
BRN13:25.42
  
 
4
Cornelius Kangogo
Cornelius Kangogo ('93)
KEN13:31.10
  
 
5
Marouan Razine
Marouan Razine ('91)
ITA13:31.89
  
 SB
6
Nicholas Kosimbei
Nicholas Kosimbei ('96)
KEN13:33.43
  
 
7
Cyrus Rutto
Cyrus Rutto ('92)
KEN13:48.89
  
 
8
Biyazen Alehegn
Biyazen Alehegn 
ETH13:53.77
  
 
9
Samuele Dini
Samuele Dini ('94)
ITA13:54.29
  
 SB
10
David McNeill
David McNeill ('86)
AUS14:01.06
  
 
11
Jonathan Taylor
Jonathan Taylor ('87)
GBR14:05.33
  
 
12
Yohanes Chiappinelli
Yohanes Chiappinelli ('97)
ITA14:09.14
  
 PB
13Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)DEN14:24.25
  
 
14
Dieter Kersten
Dieter Kersten ('96)
BEL14:54.16
  
 
Andy Vernon
Andy Vernon ('86)
GBR DNF
  
 
Julien Wanders
Julien Wanders ('96)
SUI DNF
  
 
Lawrence Kemboi
Lawrence Kemboi ('93)
KEN DNF
  
 
Clement Kemboi
Clement Kemboi ('92)
KEN DNF
  
 
Said El Otmani
Said El Otmani ('91)
ITA DNF
  
 
M 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Rasmus Mägi
Rasmus Mägi ('92)
EST49.04
  
 
2
Abdelmalik Lahoulou
Abdelmalik Lahoulou ('92)
ALG49.40
  
 
3
José Reynaldo Bencosme
José Reynaldo Bencosme ('92)
ITA49.91
  
 
4
Mario Lambrughi
Mario Lambrughi ('92)
ITA51.17
  
 
5
Papisse Fall
Papisse Fall ('90)
ITA53.46
  
 
6
Gabriele Prandi
Gabriele Prandi ('96)
ITA55.51
  
 
Matteo Mazzola
Matteo Mazzola ('95)
ITA DNF
  
 
M Højdespring    

Finale A

Finale
1
Edgar Rivera
Edgar Rivera ('91)
MEX2.25
  
 
 
2.10
  O
2.14
  O
2.18
  O
2.22
  O
2.25
  O
2.31
XXX
  
2
Tihomir Ivanov
Tihomir Ivanov ('94)
BUL2.25
  
 
 
2.18
  O
2.22
  O
2.25
 XO
2.31
XXX
    
2
Pavel Seliverstau
Pavel Seliverstau ('96)
BLR2.25
  
 
 
2.14
  O
2.18
  O
2.22
  O
2.25
 XO
2.31
XXX
   
4
Donald Thomas
Donald Thomas ('84)
BAH2.25
  
 
 
2.10
 XO
2.18
  O
2.25
XXO
2.28
XXX
    
5
Chris Baker
Chris Baker ('91)
GBR2.22
  
 
 
2.10
  O
2.14
  O
2.18
  O
2.22
XXO
2.25
XXX
   
6
Yuriy Krymarenko
Yuriy Krymarenko ('83)
UKR2.10
  
 
7
Eugenio Meloni
Eugenio Meloni ('94)
ITA2.10
  
 
Andrei Churyla
Andrei Churyla ('93)
BLR DNF
  
 
M Trespring    

Finale A

Finale
1
Harold Correa
Harold Correa ('88)
FRA16.98
+1.7
  
 
 
16.11
 2.1
16.05
 0.3
16.41
 2.5
15.58
 0.2
  X16.98
 1.7
  
2
Fabrizio Donato
Fabrizio Donato ('76)
ITA16.93
-0.3
  
 SB
 
15.80
 0.6
16.46
 0.6
16.93 SB
 -0.3
  X  –  X  
3
Fabian Florant
Fabian Florant ('83)
NED16.48
+1.5
  
 
 
  X16.48
 1.5
16.43
 0.5
  X  X15.91
 2.0
  
4
Artsem Bandarenka
Artsem Bandarenka ('91)
BLR16.29
0.0
  
 
 
  X16.2915.86
 -0.2
  –  –  –  
5
Elvijs Misāns
Elvijs Misāns ('89)
LAT16.09
-0.9
  
 
6
Simone Calcagno
Simone Calcagno ('91)
ITA15.97
+1.0
  
 
7
Simone Forte
Simone Forte ('96)
ITA15.71
  
 
8
Godfrey Mokoena
Godfrey Mokoena ('85)
RSA15.51
-0.5
  
 
9
Simone Contaldo
Simone Contaldo ('96)
ITA14.78 w
+3.4
  
 
Jhon Murillo
Jhon Murillo ('84)
COL NM
  
 
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1
Martin Kupper
Martin Kupper ('89)
EST64.62
  
 
 
59.3862.6360.6762.8763.5164.62  
2
Apostolos Parellis
Apostolos Parellis ('85)
CYP64.29
  
 
 
59.3362.7563.7364.2962.3162.70  
3
Alin Alexandru Firfirica
Alin Alexandru Firfirica ('95)
ROU58.92
  
 
 
  X  X58.92  X  X  X  
4
Hannes Kirchler
Hannes Kirchler ('78)
ITA58.90
  
 
 
  X58.90  X  X58.32  X  
5
Nazzareno Di Marco
Nazzareno Di Marco ('85)
ITA58.41
  
 
 
58.4155.8555.6655.83  X  X  
6
Bartłomiej Stój
Bartłomiej Stój ('96)
POL56.27
  
 
7
Giovanni Faloci
Giovanni Faloci ('85)
ITA55.72
  
 
K 100 m    
Vind: +1.0

Finale A

Finale
Vind: +1.0
1
Christania Williams
Christania Williams ('94)
JAM11.02
  
 
2
Barbara Pierre
Barbara Pierre ('87)
USA11.30
  
 
3
Desiree Henry
Desiree Henry ('95)
GBR11.31
  
 
4
Nataliya Pohrebnyak
Nataliya Pohrebnyak ('88)
UKR11.31
  
 
5
Rebekka Haase
Rebekka Haase ('93)
GER11.66
  
 
6
Natasha Morrison
Natasha Morrison ('92)
JAM11.74
  
 
7
Megan Simmonds
Megan Simmonds ('94)
JAM12.03
  
 
8
Martina Amidei
Martina Amidei ('91)
ITA12.19
  
 
K 400 m    

Finale A

Finale
1
Stephenie Ann McPherson
Stephenie Ann McPherson ('88)
JAM50.76
  
 
2
Shericka Jackson
Shericka Jackson ('94)
JAM51.10
  
 
3
Patrycja Wyciszkiewicz
Patrycja Wyciszkiewicz ('94)
POL52.83
  
 
4
Małgorzata Hołub
Małgorzata Hołub ('92)
POL52.87
  
 
5
Libania Grenot
Libania Grenot ('83)
ITA53.08
  
 
6
Maria Benedicta Chigbolu
Maria Benedicta Chigbolu ('89)
ITA53.27
  
 
7
Marta Milani
Marta Milani ('87)
ITA55.21
  
 
Olha Zemlyak
Olha Zemlyak ('90)
UKR52.03 DQ IAAF Rule 32.2.a
  
 
Olha Zemlyak
Olha Zemlyak ('90)
UKR52.03 DQ IAAF Rule 32.2.a
  
 
K 1 mile    

Finale A

Finale
1
Genzebe Dibaba
Genzebe Dibaba ('91)
ETH4:14.30
  
AR PB
2
Sifan Hassan
Sifan Hassan ('93)
NED4:25.50
  
 SB
3
Alexa Efraimson
Alexa Efraimson ('97)
USA4:27.39
  
 PB
4
Federica Del Buono
Federica Del Buono ('94)
ITA4:28.13
  
NU23R PB
5
Violah Lagat
Violah Lagat ('89)
KEN4:28.82
  
 PB
6
Judy Kiyeng
Judy Kiyeng ('93)
KEN4:29.29
  
 PB
7
Emily Tuei
Emily Tuei ('86)
KEN4:29.55
  
 PB
8
Axumawit Embaye
Axumawit Embaye ('94)
ETH4:30.04
  
 
9
Daryia Barysevich
Daryia Barysevich ('90)
BLR4:30.86
  
NR PB
10
Zoe Buckman
Zoe Buckman ('88)
AUS4:30.93
  
 SB
11
Aisha Praught
Aisha Praught ('89)
JAM4:31.23
  
 SB
12
Amanda Eccleston
Amanda Eccleston ('90)
USA4:34.87
  
 
13
Nelly Jepkosgei
Nelly Jepkosgei ('91)
KEN4:39.09
  
 PB
14
Mary Kuria
Mary Kuria ('87)
KEN4:46.92
  
 PB
15
Halimah Nakaayi
Halimah Nakaayi ('94)
UGA4:50.53
  
 PB
16
Lydia Wafula
Lydia Wafula ('88)
KEN4:51.56
  
 PB
Noélie Yarigo
Noélie Yarigo ('85)
BEN DNF
  
 
K 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Anna Titimets
Anna Titimets ('89)
UKR56.42
  
 
2
Marzia Caravelli
Marzia Caravelli ('81)
ITA57.31
  
 
3
Christine McMahon
Christine McMahon ('92)
IRL57.38
  
 
4
Olena Kolesnychenko
Olena Kolesnychenko ('93)
UKR57.47
  
 
5
Viktoriya Tkachuk
Viktoriya Tkachuk ('94)
UKR57.96
  
 
6
Valentina Cavalleri
Valentina Cavalleri ('95)
ITA59.80
  
 
K Stangspring    

Finale A

Finale
1
Iryna Yakaltsevich
Iryna Yakaltsevich ('93)
BLR4.51
  
 PB
 
4.20
XXO
4.30
  O
4.40
  O
4.51 PB
 XO
4.56
XXX
   
2
Maryna Kylypko
Maryna Kylypko ('95)
UKR4.30
  
 
3
Regine Kramer
Regine Kramer ('93)
GER4.20
  
 
4
Rebeka Šilhanová
Rebeka Šilhanová ('95)
CZE4.00
  
 
K Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1
Kara Winger
Kara Winger ('86)
USA58.44
  
 
 
57.00  X  X  X58.4455.12  
2
Heidi Nokelainen
Heidi Nokelainen ('90)
FIN57.13
  
 
 
56.5753.5454.3852.46  X57.13  
3
Jenni Kangas
Jenni Kangas ('92)
FIN56.97
  
 
 
56.9756.6955.7153.36  X  X  
4
Tatsiana Korzh
Tatsiana Korzh ('93)
BLR54.32
  
 
 
53.4552.1054.3252.69  X  X  
5
Nora Bicet
Nora Bicet ('77)
ESP54.21
  
 
 
51.4550.4554.21  X51.39  X  
6
Ilaria Casarotto
Ilaria Casarotto ('97)
ITA52.23
  
 
7
Zahra Bani
Zahra Bani ('79)
ITA51.48
  
 
M22 1500 m    

Finale A

Finale
1
Jonas Raess
Jonas Raess ('94)
SUI3:49.04
  
 
2
Lorenzo Pilati
Lorenzo Pilati ('96)
ITA3:49.96
  
 
3
Leonardo Feletto
Leonardo Feletto ('95)
ITA3:50.81
  
 PB
4
Mattia Padovani
Mattia Padovani ('95)
ITA3:51.00
  
 
5
Mohad Abdikadar Sheikh Ali
Mohad Abdikadar Sheikh Ali ('93)
ITA3:54.04
  
 
6
Nicolò Olivo
Nicolò Olivo ('94)
ITA3:55.75
  
 PB
7
Simone Bernardi
Simone Bernardi ('97)
ITA3:57.03
  
 
8
Vojtěch Mlynář
Vojtěch Mlynář ('98)
CZE3:57.76
  
 PB
9
Jamal Namous
Jamal Namous ('94)
MAR3:59.72
  
 PB
10
Leonardo Tesini
Leonardo Tesini ('96)
ITA4:00.10
  
 SB
11
Riccardo Donè
Riccardo Donè ('95)
ITA4:00.43
  
 SB
12
Vondra Vojtech
Vondra Vojtech ('98)
CZE4:01.26
  
 PB
13
Danilo Gritti
Danilo Gritti ('96)
ITA4:02.25
  
 
14
Luca Grimaz
Luca Grimaz ('96)
ITA4:02.71
  
 PB
15
Lorenzo Berdini
Lorenzo Berdini ('97)
ITA4:08.41
  
 PB
Jacopo Boscarini
Jacopo Boscarini ('89)
ITA DNF
  
 
Mattia Stival
Mattia Stival ('92)
ITA DNF
  
 
Simone Barontini
Simone Barontini ('99)
ITA DNF
  
 
Francesco Odorizzi
Francesco Odorizzi ('96)
ITA DNF
  
 
K22 800 m    

Finale A

Finale
1
Eleonora Vandi
Eleonora Vandi ('96)
ITA2:08.27
  
 
2
Najla Aqdeir
Najla Aqdeir ('94)
LBA2:09.81
  
 
3
Elisa Serafini
Elisa Serafini ('97)
ITA2:10.12
  
 
4
Elisa Rovere
Elisa Rovere ('96)
ITA2:12.27
  
 
5
Nadia Battocletti
Nadia Battocletti 
ITA2:12.57
  
 
6
Silvia Pento
Silvia Pento ('94)
ITA2:12.67
  
 
7
Sofia Giobelli
Sofia Giobelli ('96)
ITA2:13.40
  
 
8
Alice Napoletano
Alice Napoletano ('96)
ITA2:17.40
  
 
Jessica Peterle
Jessica Peterle ('97)
ITA DNF
  
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Genzebe Dibaba
Genzebe Dibaba ('91)
ETH3:57.31
  
 SB
2
Sifan Hassan
Sifan Hassan ('93)
NED4:06.84
  
 
3
Federica Del Buono
Federica Del Buono ('94)
ITA4:08.94
  
 =SB
4
Alexa Efraimson
Alexa Efraimson ('97)
USA4:09.30
  
 
5
Judy Kiyeng
Judy Kiyeng ('93)
KEN4:10.39
  
 
6
Violah Lagat
Violah Lagat ('89)
KEN4:10.61
  
 
7
Zoe Buckman
Zoe Buckman ('88)
AUS4:11.20
  
 
8
Axumawit Embaye
Axumawit Embaye ('94)
ETH4:11.68
  
 
9
Daryia Barysevich
Daryia Barysevich ('90)
BLR4:12.21
  
 
10
Emily Tuei
Emily Tuei ('86)
KEN4:12.47
  
 PB
11
Aisha Praught
Aisha Praught ('89)
JAM4:12.49
  
 
12
Amanda Eccleston
Amanda Eccleston ('90)
USA4:14.64
  
 
13
Nelly Jepkosgei
Nelly Jepkosgei ('91)
KEN4:15.49
  
 
14
Mary Kuria
Mary Kuria ('87)
KEN4:25.42
  
 
15
Halimah Nakaayi
Halimah Nakaayi ('94)
UGA4:31.34
  
 PB
Noélie Yarigo
Noélie Yarigo ('85)
BEN DNF
  
 
Lydia Wafula
Lydia Wafula ('88)
KEN DNF
  
 

Seneste resultater

2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m