Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Berlin GER: 43rd BMW Berlin Marathon 25.9.2016

M Maraton    

Finale A

Finale
1
Kenenisa Bekele
Kenenisa Bekele ('82)
ETH2:03:03
  
NR PB
2
Wilson Kipsang
Wilson Kipsang ('82)
KEN2:03:13
  
 PB
3
Evans Chebet
Evans Chebet ('88)
KEN2:05:31
  
 PB
4
Sisay Lemma
Sisay Lemma ('90)
ETH2:06:56
  
 
5
Eliud Kiptanui
Eliud Kiptanui ('89)
KEN2:07:47
  
 SB
6
Geoffrey Ronoh
Geoffrey Ronoh ('82)
KEN2:09:29
  
 PB
7
Alfers Lagat
Alfers Lagat ('86)
KEN2:09:46
  
 
8
Yohanes Gebregergish
Yohanes Gebregergish ('89)
ERI2:09:48
  
 PB
9
Jacob Kendagor
Jacob Kendagor ('84)
KEN2:10:01
  
 
10
Suleiman Simotwo
Suleiman Simotwo ('80)
KEN2:10:22
  
 
11
Mark Kiptoo
Mark Kiptoo ('76)
KEN2:10:24
  
 SB
12
Emmanuel Mutai
Emmanuel Mutai ('84)
KEN2:10:29
  
 
13
Yuki Kawauchi
Yuki Kawauchi ('87)
JPN2:11:03
  
 
14
Mikael Ekvall
Mikael Ekvall ('89)
SWE2:13:16
  
 SB
15
Jean-Domascene Habarurema
Jean-Domascene Habarurema ('76)
FRA2:13:57
  
 SB
16
Steffen Uliczka
Steffen Uliczka ('84)
GER2:15:02
  
 PB
17
Malcolm Richards
Malcolm Richards ('82)
USA2:15:10
  
 PB
18
Chalachew Asmamaw
Chalachew Asmamaw ('90)
ETH2:16:07
  
 
19
Ebrahim Abdulaziz
Ebrahim Abdulaziz ('78)
ERI2:16:53
  
 PB
20
Paul Martelletti
Paul Martelletti ('79)
GBR2:16:58
  
 SB
21
Taye Babeke
Taye Babeke 
ETH2:17:56
  
 PB
22
Dennis Laerte
Dennis Laerte ('85)
BEL2:18:04
  
 PB
23
Nick Arciniaga
Nick Arciniaga ('83)
USA2:18:18
  
 
24
Ignas Brasevicius
Ignas Brasevicius ('84)
LTU2:18:56
  
 PB
25
Mike Teekens
Mike Teekens ('88)
NED2:18:55
  
 PB
26
Meshack Koech
Meshack Koech ('89)
KEN2:18:58
  
 PB
27
Olfert Molenhuis
Olfert Molenhuis ('83)
NED2:19:00
  
 SB
28
Stuart Spencer
Stuart Spencer ('82)
GBR2:19:17
  
 PB
29
Vladimir Bondarenko
Vladimir Bondarenko ('80)
RUS2:19:23
  
 PB
30
Geronimo von Wartburg
Geronimo von Wartburg ('88)
SUI2:19:25
  
 PB
31
Fabian Kuert
Fabian Kuert ('83)
SUI2:20:12
  
 PB
32
Salomon Tesfamariam
Salomon Tesfamariam ('76)
ERI2:20:21
  
 SB
33
Josh Harris
Josh Harris ('90)
AUS2:20:28
  
 SB
34
Kedir Namo
Kedir Namo 
ETH2:20:46
  
 PB
35
Marcel Bräutigam
Marcel Bräutigam ('87)
GER2:21:49
  
 SB
36
Douglas Selman
Douglas Selman ('88)
GBR2:21:51
  
 PB
37
Brady Threlfall
Brady Threlfall ('87)
AUS2:21:57
  
 PB
38
Filip Vercruysse
Filip Vercruysse ('83)
BEL2:22:54
  
 PB
39
Fabian Downs
Fabian Downs ('86)
SUI2:23:05
  
 PB
40
Stefan Trummer
Stefan Trummer 
SUI2:23:45
  
 PB
41
Marius Hüpel
Marius Hüpel ('91)
GER2:24:12
  
 PB
42
Ola Sakshaug
Ola Sakshaug ('84)
NOR2:24:26
  
 PB
43
Cristian Diaz
Cristian Diaz 
ESP2:24:30
  
 PB
44
Teemu Toivanen
Teemu Toivanen ('78)
FIN2:24:33
  
 SB
45
Florian Stelzle
Florian Stelzle 
GER2:24:44
  
 PB
46
Hannes Hähnel
Hannes Hähnel ('86)
GER2:25:01
  
 PB
47
Abdoul Aziz Kimba
Abdoul Aziz Kimba ('93)
NIG2:25:44
  
 PB
48
Martin Mistelbauer
Martin Mistelbauer ('82)
AUT2:25:48
  
 PB
49
Kevin Pool
Kevin Pool ('83)
USA2:25:51
  
 SB
50
Kristian Ulriksen
Kristian Ulriksen ('86)
NOR2:25:52
  
 PB
51
Thomas Benichou
Thomas Benichou ('82)
FRA2:25:59
  
 PB
52
Chang Chia-Che 
Chang Chia-Che  ('83)
TPE2:26:01
  
 SB
53
Darren Deed
Darren Deed ('78)
GBR2:26:04
  
 SB
54
Firaa'ol Eebbisaa
Firaa'ol Eebbisaa 
ETH2:26:25
  
 
55
Fabian Borggrefe
Fabian Borggrefe ('72)
GER2:26:28
  
 SB
56
Mourad Bekakcha
Mourad Bekakcha ('78)
ALG2:26:28
  
 PB
57
Ercan Arslan
Ercan Arslan ('95)
TUR2:26:37
  
 PB
58
Martín Fiz
Martín Fiz ('63)
ESP2:26:37
  
 SB
59
Kepa Ruiz
Kepa Ruiz 
ESP2:26:56
  
 PB
60
David Schönherr
David Schönherr 
GER2:26:57
  
 PB
61
Peter Fane Tsotleho
Peter Fane Tsotleho 
LES2:27:04
  
 SB
62
Marc Lozano
Marc Lozano ('80)
FRA2:27:39
  
 PB
63
Stefan Egerer
Stefan Egerer 
GER2:27:54
  
 PB
64
Chris Jordan
Chris Jordan ('80)
GBR2:27:58
  
 PB
65
Eduardo Rafael Lencina
Eduardo Rafael Lencina 
ARG2:27:59
  
 PB
66
Paul Piper
Paul Piper ('81)
GBR2:28:18
  
 PB
67
Michael Wardian
Michael Wardian ('74)
USA2:28:19
  
 
68
Mohammed El Yamani
Mohammed El Yamani ('64)
FRA2:28:34
  
 
69
Bjørn Ivar Nilsen
Bjørn Ivar Nilsen ('77)
NOR2:28:39
  
 SB
70
Ivar Ivanov
Ivar Ivanov ('84)
EST2:28:41
  
 SB
71Anders GötzeAnders Götze ('77)DEN2:28:47
  
 PB
72
George Gurney
George Gurney ('92)
GBR2:28:53
  
 PB
73
Jos Timans
Jos Timans ('81)
NED2:28:56
  
 PB
74
Brent Woodle
Brent Woodle 
USA2:29:03
  
 PB
75
Sven Serke
Sven Serke 
GER2:29:03
  
 PB
76
Marc Schulze
Marc Schulze ('84)
GER2:29:11
  
 SB
77Peter Hjorth GjessingPeter Hjorth Gjessing ('87)DEN2:29:20
  
 
78
Tom Frischknecht
Tom Frischknecht 
SUI2:29:21
  
 PB
79
Robert Affleck
Robert Affleck ('71)
GBR2:29:24
  
 SB
80
Domenico Liberatore
Domenico Liberatore ('82)
ITA2:29:32
  
 PB
81
Maik Wollherr
Maik Wollherr ('85)
GER2:29:32
  
 PB
82
Craig Curley
Craig Curley ('85)
USA2:29:33
  
 SB
83
Franck Nardi Colome
Franck Nardi Colome ('74)
FRA2:29:36
  
 PB
84
Svein Ove Risa
Svein Ove Risa ('74)
NOR2:29:39
  
 SB
85
Simo-Pekka Fincke
Simo-Pekka Fincke ('81)
FIN2:29:40
  
 PB
86
Ludovic Renou
Ludovic Renou 
FRA2:29:42
  
 PB
87Thomas Møller LorentzenThomas Møller Lorentzen ('86)DEN2:29:57
  
 PB
88
Roger Königs
Roger Königs ('78)
BEL2:30:04
  
 
89
Marco Azimonti
Marco Azimonti 
ITA2:30:18
  
 PB
90
Stian Vestbø
Stian Vestbø ('81)
NOR2:30:37
  
 PB
91
Haritz Arocena
Haritz Arocena 
ESP2:30:53
  
 PB
92
Ole Kristian Heggheim
Ole Kristian Heggheim ('72)
NOR2:31:01
  
 SB
93
Elias Schack
Elias Schack ('85)
BEL2:31:05
  
 PB
94
Edvinas Vyzas
Edvinas Vyzas ('77)
LTU2:31:13
  
 PB
95
George Birt
George Birt 
GBR2:31:18
  
 PB
96
John Henry Strupstad
John Henry Strupstad ('80)
NOR2:31:22
  
 SB
97
Luca Tassarotti
Luca Tassarotti ('87)
ITA2:31:26
  
 PB
98
Richard Simkiss
Richard Simkiss 
GBR2:31:28
  
 PB
99
Frode Stenberg
Frode Stenberg ('86)
NOR2:31:33
  
 PB
100
Gerrit De Pauw
Gerrit De Pauw 
BEL2:31:30
  
 PB
101
José A. Blanco
José A. Blanco ('69)
ESP2:31:31
  
 
102
Ciaran McGonagle
Ciaran McGonagle 
IRL2:31:43
  
 PB
103
Kristo Reinsalu
Kristo Reinsalu ('77)
EST2:31:46
  
 SB
104
Mike Ellicock
Mike Ellicock 
GBR2:31:47
  
 PB
105
Neil Pearson
Neil Pearson ('72)
GBR2:31:52
  
 SB
106
Tom Bailey
Tom Bailey 
GBR2:31:53
  
 PB
107
Conor McCauley
Conor McCauley ('83)
IRL2:31:54
  
 PB
108
Bruno Miguel de Carvalho
Bruno Miguel de Carvalho 
POR2:32:09
  
 PB
109
Martin Esconjauregui
Martin Esconjauregui 
ARG2:32:16
  
 PB
110
Petri Juuti
Petri Juuti 
FIN2:32:19
  
 PB
111
Jeff Bailey
Jeff Bailey 
USA2:32:31
  
 PB
112
Yan Svoboda
Yan Svoboda 
RUS2:32:36
  
 PB
113
Marko Vaittinen
Marko Vaittinen ('70)
FIN2:32:37
  
 SB
114
Yannick Rinne
Yannick Rinne 
GER2:32:37
  
 PB
115
Thomas Millard
Thomas Millard ('85)
GBR2:32:42
  
 
116
John O'Connell
John O'Connell 
IRL2:32:49
  
 PB
117
Hermann Achmüller
Hermann Achmüller ('71)
ITA2:32:53
  
 SB
118
Nick Sparks
Nick Sparks 
GBR2:32:59
  
 PB
133
Ian McManus
Ian McManus 
IRL2:33:46
  
 PB
159
Alan O'Brien
Alan O'Brien ('79)
IRL2:35:28
  
 PB
K Marathon    

Finale A

Finale
1
Aberu Kebede
Aberu Kebede ('86)
ETH2:20:45
  
 SB
2
Birhane Dibaba
Birhane Dibaba ('93)
ETH2:23:58
  
 
3
Ruti Aga
Ruti Aga ('94)
ETH2:24:41
  
 PB
4
Reia Iwade
Reia Iwade ('94)
JPN2:28:16
  
 
5
Katharina Heinig
Katharina Heinig ('89)
GER2:28:34
  
 PB
6
Janet Rono
Janet Rono ('88)
KEN2:29:35
  
 
7
Yelena Dolinin
Yelena Dolinin ('78)
ISR2:35:59
  
NR PB
8
Cassie Fien
Cassie Fien ('85)
AUS2:37:28
  
 
9
Claire McCarthy
Claire McCarthy ('76)
IRL2:38:00
  
 PB
10
Gladys Ganiel O'Neill
Gladys Ganiel O'Neill ('77)
IRL2:39:10
  
 
11
Lonah Chemtai Salpeter
Lonah Chemtai Salpeter ('88)
ISR2:40:16
  
 
12
Julia Degan
Julia Degan ('81)
AUS2:42:57
  
 PB
13
Mikaela Larsson
Mikaela Larsson ('85)
SWE2:44:31
  
 PB
14
Mikaela Kemppi
Mikaela Kemppi ('73)
SWE2:44:50
  
 PB
15
Eva Galle
Eva Galle ('92)
BEL2:46:09
  
 PB
16
Nadine Gill
Nadine Gill ('91)
GER2:49:28
  
 PB
17
Karoline Moen Guidon
Karoline Moen Guidon ('91)
SUI2:50:00
  
 PB
18
Kathrine Kvernmo
Kathrine Kvernmo ('93)
NOR2:50:21
  
 PB
19
Susie Rivard
Susie Rivard 
USA2:50:27
  
 PB
20
Yekaterina Alekseyeva
Yekaterina Alekseyeva ('98)
RUS2:50:32
  
 PB
21
Amelia Slagle
Amelia Slagle 
USA2:50:40
  
 PB
22
Jo Gascoigne-Owens
Jo Gascoigne-Owens ('79)
GBR2:50:45
  
 PB
23
Emma Davis
Emma Davis 
GBR2:51:17
  
 PB
24
Sara Bird
Sara Bird ('87)
GBR2:51:40
  
 SB
25
Carolina Pena
Carolina Pena 
CHI2:52:29
  
 PB
26
Chang Chih-Hsuan 
Chang Chih-Hsuan  ('94)
TPE2:52:42
  
 PB
27
Paula Tukiainen
Paula Tukiainen ('75)
FIN2:52:52
  
 SB
28Maibritt DaugaardMaibritt Daugaard ('85)DEN2:53:05
  
 PB
29
Karin Schank
Karin Schank 
LUX2:53:13
  
 PB
30
Ekaterina Ferton
Ekaterina Ferton ('81)
FRA2:53:23
  
 PB
31
Yuki Ogawa
Yuki Ogawa 
JPN2:53:25
  
 SB
32
Hélène Depoorter
Hélène Depoorter ('88)
BEL2:53:33
  
 PB
33
Federica Moroni
Federica Moroni ('72)
ITA2:53:41
  
 PB
34
Jessica Calvo
Jessica Calvo ('73)
FRA2:54:04
  
 SB
35
Natasja Janssen
Natasja Janssen ('89)
NED2:54:30
  
 PB
36
Allison Goldstein
Allison Goldstein 
USA2:54:40
  
 PB
37
Bronwyn Hager
Bronwyn Hager ('84)
AUS2:54:41
  
 PB
38
Mika Nakamura
Mika Nakamura ('71)
JPN2:54:59
  
 PB
39
Karsta Parsiegla
Karsta Parsiegla ('63)
GER2:55:33
  
 SB
40
Gabriel Carnwath
Gabriel Carnwath ('81)
GBR2:55:39
  
 SB
41
Jenny Rutström
Jenny Rutström ('77)
SWE2:55:56
  
 PB
42
Gwendolyn Mewes
Gwendolyn Mewes ('84)
GER2:56:02
  
 PB
43
Yaara Zangi-Radoshitzky
Yaara Zangi-Radoshitzky 
ISR2:56:09
  
 PB
44
Kristina Weidner
Kristina Weidner 
GER2:56:46
  
 PB
45
Els Van Hooydonck
Els Van Hooydonck ('67)
BEL2:57:11
  
 SB
46
Johanna Davidila
Johanna Davidila ('73)
FIN2:57:15
  
 SB
47
Elizabeth Bailey
Elizabeth Bailey 
USA2:57:21
  
 SB
48
Aleksandra Fortin
Aleksandra Fortin ('72)
SLO2:57:31
  
 SB
49
Gill Bland
Gill Bland ('82)
GBR2:57:36
  
 PB
50
Gaby Andres
Gaby Andres 
BEL2:58:14
  
 PB
51
Nina Martin
Nina Martin ('76)
GBR2:58:20
  
 
52
Olga Ukolova
Olga Ukolova 
RUS2:58:22
  
 PB
53
Sari Juuti
Sari Juuti ('73)
FIN2:58:53
  
 
54
Françoise Jouniaux
Françoise Jouniaux 
BEL2:58:55
  
 PB
55
Maria Perez
Maria Perez 
COL2:59:04
  
 PB
56
Claudia Maier
Claudia Maier 
GER2:59:05
  
 PB
57
Claudia Blanke
Claudia Blanke 
SUI2:59:06
  
 PB
58
Maria Winkler
Maria Winkler 
GER2:59:07
  
 
59
Anna Salaneck
Anna Salaneck ('74)
SWE2:59:08
  
 SB
60
Josephine Boettcher
Josephine Boettcher 
GER2:59:09
  
 PB
61
Jessie Ross Skärvad
Jessie Ross Skärvad ('78)
SWE2:59:13
  
 PB
62
Anna Arseniuk
Anna Arseniuk ('81)
POL2:59:15
  
 PB
63
Arcadio Bolaños
Arcadio Bolaños 
CRC2:58:58
  
 PB
63
Jill Weinberg
Jill Weinberg 
USA2:59:18
  
 PB
64
Helen Ólafsdóttir
Helen Ólafsdóttir ('71)
ISL2:59:21
  
 SB
65
Allison Blackmore
Allison Blackmore 
GBR2:59:41
  
 PB
66
Dong Zhenghui 
Dong Zhenghui  
CHN2:59:51
  
 PB
67
Andrea Lutz
Andrea Lutz 
GER2:59:59
  
 PB
68
Rocío Martínez
Rocío Martínez ('75)
ESP3:00:08
  
 PB
90
Minna Juusela
Minna Juusela ('89)
FIN3:03:09
  
 PB

Seneste resultater

24‐26.6AalborgDM Senior
22.6Maribo Point stævne
22.6BallerupSommerferiestævne
20.6VibyViby Sprint
19.6EsbjergKast igen
19.6StoholmNVJ Stævne i Stoholm
19.6KøgeKøge Summer Throwing
18.6EsbjergRegions-stor-stævne
16.6KøbenhavnCopenhagen Athletics Games
15.6AalborgAalborg Outdoor 2
15.6Skiveskivekast 4-22
14.6KøbenhavnTracks Østerbro
13.6HerlevHerlev High - højde og diskos
13.6Odense2. Nålestævne Odense
13.6Skiveskivekast 3-22
12.6AarhusBestseller Aarhus Halvmarathon
11.6EsbjergEsbjerg kast
11‐12.6HvidovreCopenhagen Open, 10 års jubilæum
10.6RandersDT Masters MIX 2. Runde
10.6BallerupFredags kast
9.6KoldingRegionsstævne
8.6RandersDT Masters 2. Runde
8.6GreveDT master, Sjælland, 2. runde
7.6OdenseMaster Holdkamp
7.6KøbenhavnTRACKS - Østerbro
6.6KøbenhavnRoyal Run Elitemile
4.6OdenseOdense Atletik Stangspring + diskos
4.6TórshavnBetri Stórkapping 3
4‐5.6FrederiksbergEurotrack 2022
4‐5.6RandersVestdanske Mesterskab Ungdom og Senior
4.6HvidovreThrows To Go
2.6VibyTracks 2
30.5AabenraaNålestævne
28.5HvidovreCopenhagen Athletics Festival
27.5AabenraaKirstens kaste mange kamp for venner
27.5KøbenhavnStangspringsstævne
26.5HelsingørKast og hop 2
26.5TórshavnBetri Stórkapping 2
26.5BallerupKasternes dag
23.5KøbenhavnHjortebjerg Invite
23.5FrederiksbergMandagsteststævne
23.5HerlevHerlevstafetten og UP-stævne
23.5RønneIndividuelle mesterskaber DGI
21.5HerningHerning Games
21.5Maribo Kastestævne
21‐22.5KøbenhavnSparta Copenhagen Games
21‐22.5KøbenhavnMangekamps Tribute Sparta
20.5HelsingørKast og hop
20.5KøbenhavnPB Night hosted by NBRO Running 2022
19.5ViborgNålestævne
18.5AarhusAtletik i Aarhus 1
18.5RønneBM 5000m på bane
18.5BagsværdTracks
18.5EsbjergDGI Nålestævne
17.5DybvadNålestævne i Dybvad
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mix
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mænd
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd kvinder
15.5Randers2000 m og 3000 m Forhindringsløbsstævne
15.5KøbenhavnCopenhagen Marathon