Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Odense: H.C. Andersen Marathon & Half-Marathon(Danish Marathon Championships) 2.10.2016
Vælg mænd discipliner
Halvmaraton
Maraton
Vælg kvinder discipliner
Halvmaraton
Maraton
M Halvmaraton
Finale A
Finale
Steffen Massaro
Steffen Massaro ('83)
83
Odense Atletik
1:09:01
SB
Asmund Biesbjerg Jensen
Asmund Biesbjerg Jensen ('94)
94
1:14:28
PB
Martin Søndergaard
Martin Søndergaard ('87)
87
RUNAAR
1:14:39
PB
Casper Munch
Casper Munch ('82)
82
1:15:02
PB
Claus Poulsen
Claus Poulsen ('64)
64
Aarhus 1900
1:15:37
Thomas Gravesen
Thomas Gravesen ('80)
80
Randers Freja
1:15:45
PB
M Maraton
Finale A
Finale
1
Fikadu Kebede
Fikadu Kebede ('86)
86
/ ETH
2:15:21
PB
2
William Morwabe
William Morwabe ('92)
92
Køge Atletik / KEN
2:16:02
PB
3
Getu Nigussie
Getu Nigussie
/ ETH
2:16:12
PB
4
Chege Waweru
Chege Waweru
/ KEN
2:16:31
PB
5
Julius Nderitu
Julius Nderitu ('79)
79
/ KEN
2:17:00
6
Abel Waruinge
Abel Waruinge
/ KEN
2:17:55
PB
7
Kenneth Kosgei
Kenneth Kosgei ('88)
88
/ KEN
2:18:31
PB
8
Jesper Faurschou
Jesper Faurschou ('83)
83
Herning LK
2:19:59
9
Lars Budolfsen
Lars Budolfsen ('80)
80
Aarhus Fremad
2:21:11
10
Peter Muasya
Peter Muasya
/ KEN
2:22:36
11
Joel Kiptoo
Joel Kiptoo ('86)
86
/ KEN
2:27:57
SB
12
Klaus Hagensen
Klaus Hagensen ('82)
82
Aarhus 1900
2:27:59
13
Thomas Svare Ehlers
Thomas Svare Ehlers ('89)
89
NBRO
2:29:10
PB
Anders Bukhave
Anders Bukhave ('88)
88
Herning LK
2:31:11
PB
Jacob Larsen
Jacob Larsen ('81)
81
NBRO
2:33:15
Peter Vestergaard Jensen
Peter Vestergaard Jensen ('84)
84
NBRO
2:33:59
SB
Bo Foged
Bo Foged ('71)
71
SØAM
2:34:42
PB
Brian Schmidt
Brian Schmidt ('75)
75
/ USA
2:35:04
PB
Steffan Andersen
Steffan Andersen ('81)
81
Esbjerg AM
2:35:57
PB
Rasmus Vincentz Jensen
Rasmus Vincentz Jensen ('84)
84
NBRO
2:36:30
PB
Casper Højsgaard Jensen
Casper Højsgaard Jensen ('85)
85
2:37:03
PB
Rasmus G. Steffensen
Rasmus G. Steffensen ('88)
88
Sparta
2:37:27
PB
Jakob Vibild
Jakob Vibild ('70)
70
SØAM
2:39:19
SB
Anders Rømer Hesselbjerg
Anders Rømer Hesselbjerg ('83)
83
NBRO
2:40:39
SB
Henrik Lau
Henrik Lau ('71)
71
Odense Atletik
2:42:01
PB
Brian Arreborg Hansen
Brian Arreborg Hansen ('83)
83
Sparta
2:43:56
Kenneth Kirkebye
Kenneth Kirkebye ('68)
68
Snik Atletik
2:44:14
PB
Rene Iversen Hansen
Rene Iversen Hansen ('78)
78
Vidar Motion
2:44:49
PB
Morten Futterup
Morten Futterup ('74)
74
Herning LK
2:45:57
SB
Henrik Simonsen
Henrik Simonsen ('68)
68
2:46:06
SB
Kenneth Severin
Kenneth Severin ('80)
80
Rødekro Tri
2:46:53
PB
Peter Balle
Peter Balle ('77)
77
2:47:19
SB
K Halvmarathon
Finale A
Finale
1
Boneshi Woldegorgis
Boneshi Woldegorgis ('97)
97
/ ETH
1:14:28
PB
2
Alemi Degefa
Alemi Degefa ('94)
94
/ ETH
1:14:32
PB
3
Louise Langelund Batting
Louise Langelund Batting ('78)
78
Aarhus 1900
1:14:51
PB
4
Maria Sig Møller
Maria Sig Møller ('83)
83
NBRO
1:17:35
SB
5
Ruth Wangui
Ruth Wangui ('92)
92
/ KEN
1:17:41
PB
Fie Sønderby Christensen
Fie Sønderby Christensen ('93)
93
1:25:57
PB
Ida Lysdahl Fahrenholtz
Ida Lysdahl Fahrenholtz ('86)
86
Kolding Motion
1:28:44
PB
Anne Hviid
Anne Hviid ('87)
87
NBRO
1:30:21
PB
Marie Raun Knudsen
Marie Raun Knudsen ('80)
80
1:30:53
Christina Hedegård Bruhn
Christina Hedegård Bruhn ('75)
75
Frederiksberg IF
1:35:59
Mona Carøe Jørgensen
Mona Carøe Jørgensen ('92)
92
Fredericia LK
1:37:03
PB
K Marathon
Finale A
Finale
1
Roza Dereje
Roza Dereje ('97)
97
/ ETH
2:31:16
PB
2
Bekelu Beji
Bekelu Beji ('99)
99
/ ETH
2:35:28
PB
3
Jedida Karungu
Jedida Karungu ('91)
91
/ KEN
2:36:43
PB
4
Keneni Gudeta
Keneni Gudeta ('88)
88
/ ETH
2:44:20
5
Marna Leila Vandsdal Egholm
Marna Leila Vandsdal Egholm ('81)
81
Køge Atletik
2:46:37
SB
6
Amalie Haughuus
Amalie Haughuus ('93)
93
2:55:22
PB
Signe Køngerskov
Signe Køngerskov ('78)
78
HVRunners
3:00:03
PB
Tine Rosengreen Pallisgaard
Tine Rosengreen Pallisgaard ('73)
73
3:00:04
PB
Mille Ree
Mille Ree ('79)
79
NBRO
3:03:56
PB
Elisabeth Bernsten
Elisabeth Bernsten ('65)
65
SMT Silkeborg
3:09:13
PB
Ida Nymann Petersen
Ida Nymann Petersen ('87)
87
3:09:26
PB
Karoline Sidelmann Brinch
Karoline Sidelmann Brinch ('76)
76
3:11:04
PB
Anita Buskov
Anita Buskov ('77)
77
AC Pain
3:11:33
PB
Louise Skak
Louise Skak ('76)
76
Kolding Motion
3:13:07
PB
Kathrin Kårstad
Kathrin Kårstad ('70)
70
Esbjerg AM
3:17:43
PB
Margrethe Frydenborg
Margrethe Frydenborg ('68)
68
SG Atletik
3:18:33
SB
Christina Aarestrup Shifris
Christina Aarestrup Shifris ('72)
72
Viborg AM
3:20:16
PB
Bee Andersen
Bee Andersen ('69)
69
Høng GF LK
3:20:28
PB
Marianne Schøler Nielsen
Marianne Schøler Nielsen ('67)
67
Rødekro Tri
3:21:19
SB
Anne Storm Rasmussen
Anne Storm Rasmussen ('64)
64
Aarhus 1900
3:22:20
PB
Birgit Lang Sonnesen
Birgit Lang Sonnesen ('73)
73
Sparta
3:28:02
PB
Jette Fløjborg
Jette Fløjborg ('61)
61
3:28:35
SB
Tove Sæderup
Tove Sæderup ('65)
65
Vejle IF
3:30:00
PB
Samantha Thrane Thygesen
Samantha Thrane Thygesen ('91)
91
SMT Silkeborg
3:30:20
Annie Gyde Pedersen
Annie Gyde Pedersen ('53)
53
Nordtrim
3:31:41
PB
Camilla Thers Froberg
Camilla Thers Froberg ('71)
71
AGF Atletik
3:32:52
PB
Karin Hyldgaard
Karin Hyldgaard ('64)
64
Viborg AM
3:33:05
PB
Trine B Andersen
Trine B Andersen ('68)
68
Blovstrød Løverne
3:34:15
SB
Maya Friis Kjærgaard
Maya Friis Kjærgaard ('86)
86
Sparta
3:34:42
PB
Head to head
×
Seneste resultater
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open