Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Frankfurt GER: Frankfurt Marathon 30.10.2016

M Maraton    

Finale A

Finale
1
Claes Theander
Claes Theander ('75)
SWE2:34:21
  
 PB
1
Victor Carlsson
Victor Carlsson ('90)
SWE2:37:06
  
 PB
1
Mattias Nätterlund
Mattias Nätterlund ('86)
SWE2:37:10
  
 PB
1
Mark Korir
Mark Korir ('85)
KEN2:06:48
  
 SB
2
Martin Kosgei
Martin Kosgei ('89)
KEN2:07:22
  
 PB
3
Cybrian Kotut
Cybrian Kotut ('92)
KEN2:07:28
  
 
4
Bobby Curtis
Bobby Curtis ('84)
USA2:11:20
  
 =PB
5
Tadese Woldegeberel
Tadese Woldegeberel 
ETH2:11:52
  
 PB
6
Birhanu Addisie
Birhanu Addisie ('95)
ETH2:12:19
  
 
7
Weldu Negash Gebretsadik
Weldu Negash Gebretsadik ('86)
ETH2:12:20
  
 SB
8
Koen Naert
Koen Naert ('89)
BEL2:12:27
  
 SB
8
Henrik Orre
Henrik Orre ('76)
SWE2:31:53
  
 PB
9
Moses Masai
Moses Masai ('86)
KEN2:13:23
  
 SB
10
René Cuneaz
René Cuneaz ('88)
ITA2:15:32
  
 PB
11
Samsom Gebreyohannes
Samsom Gebreyohannes ('92)
ERI2:16:59
  
 PB
12Jesper Trebbien AndersenJesper Trebbien Andersen ('82)DEN2:18:45
  
 PB
13
Christian Robin
Christian Robin ('83)
AUT2:19:11
  
 PB
14
Andreas Myhre Sjurseth
Andreas Myhre Sjurseth ('85)
NOR2:19:15
  
 PB
15
James Connor
James Connor ('83)
GBR2:19:33
  
 SB
16
Marcus Schöfisch
Marcus Schöfisch ('87)
GER2:20:12
  
 PB
17
Tobias Schreindl
Tobias Schreindl ('88)
GER2:20:38
  
 SB
18
Peter Herzog
Peter Herzog ('87)
AUT2:21:13
  
 PB
18
Melkam Jamber
Melkam Jamber ('91)
ISR2:21:15
  
 PB
20
Paul Molyneux
Paul Molyneux ('81)
GBR2:21:16
  
 SB
21
Jannik Ernst
Jannik Ernst ('90)
GER2:21:22
  
 PB
22
Andreas Straßner
Andreas Straßner ('79)
GER2:21:35
  
 SB
23
Benedikt Hoffmann
Benedikt Hoffmann ('85)
GER2:21:43
  
 SB
24
Jonas Koller
Jonas Koller ('93)
GER2:21:56
  
 PB
25
Asrat Mamo
Asrat Mamo ('84)
ISR2:22:33
  
 
26
Michael Schramm
Michael Schramm ('90)
GER2:22:33
  
 PB
27
Frederik Unewisse
Frederik Unewisse ('93)
GER2:22:45
  
 PB
28
Oliver Hoffmann
Oliver Hoffmann ('84)
GER2:22:56
  
 SB
29
Markus Ploner
Markus Ploner ('80)
ITA2:23:20
  
 PB
30
Mengesha Wosene
Mengesha Wosene ('88)
ETH2:23:32
  
 SB
31
Yuriy Vinogradov
Yuriy Vinogradov ('66)
RUS2:23:44
  
 SB
32
Gutu Abdeta
Gutu Abdeta ('95)
ETH2:23:43
  
 PB
33
Sebastian Reinwand
Sebastian Reinwand ('87)
GER2:23:45
  
 SB
34
Corrado Pronzati
Corrado Pronzati ('81)
ITA2:23:54
  
 PB
35
Felix Plinke
Felix Plinke ('89)
GER2:23:55
  
 PB
36
Belachew Kifle
Belachew Kifle ('82)
ETH2:23:58
  
 SB
37
Daniel Watts
Daniel Watts ('86)
GBR2:24:11
  
 PB
38
Bart Verschoren
Bart Verschoren ('77)
BEL2:24:31
  
 PB
39
Linus Hultegård
Linus Hultegård ('90)
SWE2:24:52
  
 PB
40
Rob Keal
Rob Keal ('74)
GBR2:25:09
  
 PB
41
William Mackay
William Mackay ('89)
GBR2:25:01
  
 PB
42
Jochen Uhrig
Jochen Uhrig ('83)
GER2:25:31
  
 PB
43
Kedir Namo
Kedir Namo 
ETH2:25:28
  
 
44
Neil Wiktorski
Neil Wiktorski ('84)
IRL2:25:34
  
 PB
45
Simon Stützel
Simon Stützel ('86)
GER2:25:43
  
 SB
46
Nicolas Gacon
Nicolas Gacon ('90)
FRA2:26:19
  
 PB
47
Bastien Cligny
Bastien Cligny ('87)
FRA2:26:25
  
 PB
48
Jens Ziganke
Jens Ziganke ('88)
GER2:26:32
  
 PB
49
Holger Freudenberger
Holger Freudenberger ('77)
GER2:27:06
  
 SB
50
Andreas Höye
Andreas Höye ('84)
SWE2:27:16
  
 PB
51
Sebastian Nitsche
Sebastian Nitsche ('83)
GER2:27:50
  
 PB
52
Belal Ahmed
Belal Ahmed ('86)
EGY2:27:47
  
 PB
53
Philipp Hoffmann
Philipp Hoffmann ('86)
GER2:28:11
  
 PB
54
Felix Ledwig
Felix Ledwig ('91)
GER2:28:10
  
 PB
55
Christoph Dreser
Christoph Dreser ('88)
GER2:28:11
  
 PB
56
Ady Whitwam
Ady Whitwam ('75)
GBR2:28:25
  
 PB
57Kasper Laumann HartlevKasper Laumann Hartlev ('91)DEN2:28:37
  
 PB
58
Tommi Hytönen
Tommi Hytönen ('90)
FIN2:28:34
  
 PB
59
Simon Jakob
Simon Jakob 
GER2:28:41
  
 PB
60
Thierry Ini
Thierry Ini ('76)
ITA2:28:48
  
 PB
61
Björn Hammar
Björn Hammar ('92)
SWE2:29:11
  
 PB
62
Heiko Ludewig
Heiko Ludewig 
GER2:28:55
  
 PB
63
Harald Bauer
Harald Bauer ('64)
AUT2:29:07
  
 SB
64
Brian Hegarty
Brian Hegarty 
IRL2:29:22
  
 PB
65
Yrjö Pesonen
Yrjö Pesonen ('64)
FIN2:29:17
  
 SB
66
Günther Mair
Günther Mair 
ITA2:29:17
  
 PB
67
Jonas Buud
Jonas Buud ('74)
SWE2:29:25
  
 SB
68
Eike Loch
Eike Loch ('67)
GER2:29:26
  
 SB
69
Jean-Pierre Theytaz
Jean-Pierre Theytaz ('83)
SUI2:29:58
  
 PB
Andrew Liston
Andrew Liston 
GBR2:30:25
  
 PB
Brendan Murphy
Brendan Murphy 
IRL2:30:51
  
 PB
Hussein Ahmed
Hussein Ahmed ('79)
EGY2:31:06
  
 PB
Christopher Andrew Ashford
Christopher Andrew Ashford 
GBR2:31:09
  
 PB
Morten StillingMorten Stilling ('87)DEN2:32:25
  
 PB
Jakob RiisJakob Riis ('82)DEN2:32:37
  
 PB
Niels IbsenNiels Ibsen ('84)DEN2:32:52
  
 PB
Christopher Tingö
Christopher Tingö ('88)
SWE2:37:36
  
 PB
Christofer Salmén
Christofer Salmén ('81)
SWE2:37:36
  
 PB
Johan Fagerberg
Johan Fagerberg ('87)
SWE2:37:56
  
 SB
Kasper ArnskovKasper Arnskov ('81)DEN2:38:43
  
 PB
Oskar Grip
Oskar Grip ('83)
SWE2:39:36
  
 PB
Morten HvidtfeldtMorten Hvidtfeldt ('86)DEN2:40:20
  
 PB
Mattias Wellermark
Mattias Wellermark ('78)
SWE2:40:29
  
 PB
Jakob Nilsson
Jakob Nilsson ('84)
SWE2:40:59
  
 PB
Anders Legarth SchmidtAnders Legarth Schmidt ('74)DEN2:41:13
  
 PB
Simon Eriksson
Simon Eriksson ('82)
SWE2:43:00
  
 PB
Morgan Pätsi
Morgan Pätsi ('77)
SWE2:43:02
  
 PB
Ulrik RoosUlrik Roos ('75)DEN2:44:03
  
 SB
Andreas Berner
Andreas Berner ('73)
SWE2:44:07
  
 PB
Morten MortensenMorten Mortensen ('77)DEN2:44:15
  
 SB
Benjamin MattssonBenjamin Mattsson ('90)DEN2:44:34
  
 PB
Erik Jansson
Erik Jansson ('77)
SWE2:44:36
  
 PB
Dennis JustesenDennis Justesen ('84)DEN2:45:06
  
 PB
Niklas Serrander
Niklas Serrander ('87)
SWE2:45:44
  
 PB
Klaus JensenKlaus Jensen ('76)DEN2:46:26
  
 PB
Johan Jafner
Johan Jafner ('75)
SWE2:46:48
  
 PB
Thomas Pickelner
Thomas Pickelner ('85)
SWE2:47:55
  
 PB
Thomas Josefsson
Thomas Josefsson ('68)
SWE2:48:26
  
 SB
Pär Uggla
Pär Uggla ('76)
SWE2:48:50
  
 PB
Henrik Ågren
Henrik Ågren ('89)
SWE2:49:03
  
 PB
Fredrik Zeitelberg
Fredrik Zeitelberg ('78)
SWE2:50:33
  
 PB
Robert Vestberg
Robert Vestberg ('83)
SWE2:52:00
  
 PB
Anders Hallberg
Anders Hallberg ('81)
SWE2:52:01
  
 PB
Mikael Zachrisson
Mikael Zachrisson ('65)
SWE2:52:46
  
 SB
Tobias Jansson
Tobias Jansson ('74)
SWE2:52:48
  
 SB
Mounir Touzani
Mounir Touzani ('69)
SWE2:53:26
  
 PB
Mikael Edberger
Mikael Edberger ('70)
SWE2:53:35
  
 PB
Maximilian Lohm Isberg
Maximilian Lohm Isberg ('91)
SWE2:53:56
  
 PB
Sava Iancovici
Sava Iancovici ('74)
ROU2:54:44
  
 PB
K Marathon    

Finale A

Finale
1
Juni Wemmergård
Juni Wemmergård ('83)
FIN3:11:02
  
 PB
1
Ia Sandberg
Ia Sandberg ('69)
SWE3:11:58
  
 PB
1
Mamiku Daska
Mamiku Daska ('83)
ETH2:25:27
  
 SB
2
Geleto Tola
Geleto Tola ('87)
GER2:25:42
  
 SB
3
Sarah Jebet
Sarah Jebet ('88)
KEN2:27:07
  
 PB
4
Lindsay Flanagan
Lindsay Flanagan ('91)
USA2:29:28
  
 PB
5
Charlotte Purdue
Charlotte Purdue ('91)
GBR2:30:04
  
 PB
6
Martina Strähl
Martina Strähl ('87)
SUI2:30:58
  
 PB
6
Ingrid Ziegler
Ingrid Ziegler ('76)
SWE3:00:49
  
 PB
7
Helen Tola
Helen Tola ('94)
ETH2:31:27
  
 
8
Mona Stockhecke
Mona Stockhecke ('83)
GER2:31:30
  
 PB
9
Tracy Barlow
Tracy Barlow ('85)
GBR2:32:05
  
 PB
10
Milda Vilčinskaitė
Milda Vilčinskaitė ('89)
LTU2:34:48
  
 PB
11
Giovanna Epis
Giovanna Epis ('88)
ITA2:35:37
  
 PB
12
Anne Haug
Anne Haug ('83)
GER2:36:13
  
 PB
13
Doris Changeiywo
Doris Changeiywo ('84)
KEN2:36:55
  
 
14
Julia Davis
Julia Davis ('86)
GBR2:39:31
  
 PB
15
Tinka Uphoff
Tinka Uphoff ('83)
GER2:41:35
  
 PB
16
Vanessa Pittet
Vanessa Pittet ('90)
SUI2:42:04
  
 PB
17
Julia Galuschka
Julia Galuschka ('79)
GER2:43:06
  
 PB
18
Isabel Leibfried
Isabel Leibfried ('91)
GER2:44:22
  
 PB
19Maria EbbesenMaria Ebbesen ('88)DEN2:44:32
  
 PB
20
Daniela Aeschbacher
Daniela Aeschbacher ('78)
SUI2:44:53
  
 PB
21
Susanne Schulze
Susanne Schulze ('75)
GER2:45:36
  
 PB
22
Katharina Zipser
Katharina Zipser ('83)
AUT2:46:00
  
 PB
23
Karin Freitag
Karin Freitag ('80)
AUT2:46:18
  
 
24Rikke Due-AndersenRikke Due-Andersen ('72)DEN2:46:44
  
 SB
25
Anna Starostzik
Anna Starostzik ('87)
GER2:47:55
  
 PB
26
Dani Nimmock
Dani Nimmock ('90)
GBR2:48:52
  
 PB
27
Bettina Englisch
Bettina Englisch ('79)
GER2:49:09
  
 PB
28
Gloria Giudici
Gloria Giudici ('87)
ITA2:49:45
  
 PB
29
Erica Fogg
Erica Fogg ('78)
GBR2:49:52
  
 PB
30
Annika Krull
Annika Krull ('88)
GER2:49:57
  
 PB
31
Halberstadt Delphine
Halberstadt Delphine 
GER2:50:09
  
 PB
32
Verena Cerna
Verena Cerna ('81)
GER2:50:25
  
 PB
33
Jannica Granbacka
Jannica Granbacka ('86)
FIN2:50:44
  
 PB
34
Jane Ann Healy
Jane Ann Healy 
IRL2:50:52
  
 PB
35
Josefin Sjölind-Kohtamäki
Josefin Sjölind-Kohtamäki ('85)
FIN2:51:27
  
 PB
36
Anna Herzberg
Anna Herzberg ('87)
GER2:51:48
  
 PB
37
Lea Düppe
Lea Düppe ('91)
GER2:52:40
  
 PB
38
Victoria Crawford
Victoria Crawford ('85)
GBR2:53:08
  
 PB
39
Elvira Flurschütz
Elvira Flurschütz ('89)
GER2:53:40
  
 PB
40
Karin Schenk
Karin Schenk ('73)
GER2:53:56
  
 PB
41
Constanze Boldt
Constanze Boldt ('73)
GER2:53:57
  
 SB
42
Hannah Howard
Hannah Howard ('85)
GBR2:54:22
  
 PB
43
Manuela Dungl
Manuela Dungl ('86)
AUT2:54:36
  
 PB
44Fie Sønderby ChristensenFie Sønderby Christensen ('93)DEN2:54:38
  
 PB
46
Jeannine Kaskel
Jeannine Kaskel ('77)
GER2:55:02
  
 SB
47
Irene Basten
Irene Basten ('84)
GER2:55:53
  
 PB
48
Denise Hoffmann
Denise Hoffmann 
GER2:57:02
  
 PB
49
Jana Baum
Jana Baum ('87)
GER2:57:05
  
 PB
50
Chloe Le Vagueres
Chloe Le Vagueres 
FRA2:57:32
  
 PB
51
Anne Jorunn Hodne
Anne Jorunn Hodne ('84)
NOR2:58:26
  
 SB
52
Barbara Auer
Barbara Auer 
GER2:57:50
  
 PB
53
Caprice Löhr
Caprice Löhr 
GER2:58:55
  
 PB
54
Svitlana Smitiukh
Svitlana Smitiukh ('91)
UKR2:59:23
  
 PB
55
Katrin Ochs
Katrin Ochs ('77)
GER2:58:57
  
 
56
Katharina Nüser
Katharina Nüser ('87)
GER2:58:40
  
 PB
57
Sonja von Opel
Sonja von Opel ('76)
GER2:59:12
  
 SB
58Brith ErichsenBrith Erichsen ('79)DEN2:59:45
  
 SB
59
Sarah Wiesner
Sarah Wiesner 
GER2:59:26
  
 PB
60
Dikla Drori
Dikla Drori 
ISR2:59:50
  
 PB
61
Monika Kaczmarek
Monika Kaczmarek ('89)
POL2:59:02
  
 
62
Maria Schmidt
Maria Schmidt 
GER2:59:34
  
 PB
63
Astrid Staubach
Astrid Staubach 
GER2:59:54
  
 PB
Regina AagaardRegina Aagaard ('78)DEN3:06:58
  
 PB
Tine BroksøTine Broksø ('71)DEN3:07:22
  
 SB
Maria Thye MøllerMaria Thye Møller ('86)DEN3:11:27
  
 PB
Kathrine VincentsenKathrine Vincentsen ('77)DEN3:17:45
  
 PB
Rikke HeinesenRikke Heinesen ('81)DEN3:19:16
  
 PB
Karen CandelariaKaren Candelaria ('76)DEN3:21:50
  
 PB
Anne With SøderbergAnne With Søderberg ('67)DEN3:22:04
  
 PB
Birgitte RubekBirgitte Rubek ('67)DEN3:25:38
  
 PB
Christel TourellChristel Tourell ('79)DEN3:27:22
  
 PB
Charlotte LykkeCharlotte Lykke ('67)DEN3:32:25
  
 PB
Anne Lupke
Anne Lupke ('80)
GER2:56:39 DQ IAAF Rule 32.2.a
  
 

Seneste resultater

24‐26.6AalborgDM Senior
22.6Maribo Point stævne
22.6BallerupSommerferiestævne
20.6VibyViby Sprint
19.6EsbjergKast igen
19.6StoholmNVJ Stævne i Stoholm
19.6KøgeKøge Summer Throwing
18.6EsbjergRegions-stor-stævne
16.6KøbenhavnCopenhagen Athletics Games
15.6AalborgAalborg Outdoor 2
15.6Skiveskivekast 4-22
14.6KøbenhavnTracks Østerbro
13.6HerlevHerlev High - højde og diskos
13.6Odense2. Nålestævne Odense
13.6Skiveskivekast 3-22
12.6AarhusBestseller Aarhus Halvmarathon
11.6EsbjergEsbjerg kast
11‐12.6HvidovreCopenhagen Open, 10 års jubilæum
10.6RandersDT Masters MIX 2. Runde
10.6BallerupFredags kast
9.6KoldingRegionsstævne
8.6RandersDT Masters 2. Runde
8.6GreveDT master, Sjælland, 2. runde
7.6OdenseMaster Holdkamp
7.6KøbenhavnTRACKS - Østerbro
6.6KøbenhavnRoyal Run Elitemile
4.6OdenseOdense Atletik Stangspring + diskos
4.6TórshavnBetri Stórkapping 3
4‐5.6FrederiksbergEurotrack 2022
4‐5.6RandersVestdanske Mesterskab Ungdom og Senior
4.6HvidovreThrows To Go
2.6VibyTracks 2
30.5AabenraaNålestævne
28.5HvidovreCopenhagen Athletics Festival
27.5AabenraaKirstens kaste mange kamp for venner
27.5KøbenhavnStangspringsstævne
26.5HelsingørKast og hop 2
26.5TórshavnBetri Stórkapping 2
26.5BallerupKasternes dag
23.5KøbenhavnHjortebjerg Invite
23.5FrederiksbergMandagsteststævne
23.5HerlevHerlevstafetten og UP-stævne
23.5RønneIndividuelle mesterskaber DGI
21.5HerningHerning Games
21.5Maribo Kastestævne
21‐22.5KøbenhavnSparta Copenhagen Games
21‐22.5KøbenhavnMangekamps Tribute Sparta
20.5HelsingørKast og hop
20.5KøbenhavnPB Night hosted by NBRO Running 2022
19.5ViborgNålestævne
18.5AarhusAtletik i Aarhus 1
18.5RønneBM 5000m på bane
18.5BagsværdTracks
18.5EsbjergDGI Nålestævne
17.5DybvadNålestævne i Dybvad
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mix
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mænd
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd kvinder
15.5Randers2000 m og 3000 m Forhindringsløbsstævne
15.5KøbenhavnCopenhagen Marathon