Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Oslo NOR: Norsk Tipping, Norwegian Grand Prix, Boysen Memorial 24.6.2016

M 100 m    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
1
Salum Ageze Kashafali
Salum Ageze Kashafali ('93)
NOR10.51
  
 SB
2
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR10.68
  
 
3
Sulayman Bah
Sulayman Bah ('86)
SWE10.68
  
 
4
Jonas Tapani Halonen
Jonas Tapani Halonen ('95)
NOR10.78
  
 
5
Torbjørn Lysne
Torbjørn Lysne ('90)
NOR10.85
  
 SB
6
Øystein Klareng
Øystein Klareng ('96)
NOR10.88
  
 SB
7
Filip Bøe
Filip Bøe 
NOR10.90
  
 
Erik Hagberg
Erik Hagberg ('95)
SWE DNS
  
 
Indledende heats
Indledende 3
Vind: -0.2
Vind: -0.2
1
Mickey Joe
Mickey Joe ('91)
NOR11.01
  
 
Indledende 4
Vind: -0.3
Vind: -0.3
1
Erik Hagberg
Erik Hagberg ('95)
SWE10.46
  
 SB
2
Salum Ageze Kashafali
Salum Ageze Kashafali ('93)
NOR10.61
  
 SB
3
Jonas Tapani Halonen
Jonas Tapani Halonen ('95)
NOR10.75
  
 SB
4
Filip Bøe
Filip Bøe 
NOR10.89
  
 PB
5
Riquelvis Santiago
Riquelvis Santiago ('87)
NOR10.93
  
 =SB
6
Sondre Loftås Kåstad
Sondre Loftås Kåstad ('96)
NOR10.97
  
 
Indledende 5
Vind: -0.4
Vind: -0.4
1
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR10.58
  
 
2
Sulayman Bah
Sulayman Bah ('86)
SWE10.71
  
 
3
Torbjørn Lysne
Torbjørn Lysne ('90)
NOR10.92
  
 
4
Øystein Klareng
Øystein Klareng ('96)
NOR10.92
  
 =SB
5
Hallgeir Martinsen
Hallgeir Martinsen ('89)
NOR10.94
  
 SB
6
Patrick Monga Bifuko
Patrick Monga Bifuko ('96)
NOR11.01
  
 
7
Jostein Joshua Fossøy
Jostein Joshua Fossøy ('92)
NOR11.05
  
 
M 200 m    
Vind: +0.8

Finale A

Finale
Vind: +0.8
1
Jaysuma Saidy Ndure
Jaysuma Saidy Ndure ('84)
NOR20.66
  
 
2
Håkon Morken
Håkon Morken ('93)
NOR21.32
  
 
3
Torbjørn Lysne
Torbjørn Lysne ('90)
NOR21.40
  
 
4
Øystein Klareng
Øystein Klareng ('96)
NOR21.79
  
 
Josh-Kevin Ramirez Talm
Josh-Kevin Ramirez Talm ('96)
NOR DQ
  
 
Finale B
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1
Salum Ageze Kashafali
Salum Ageze Kashafali ('93)
NOR21.34
  
 PB
2
Carl Emil Kåshagen
Carl Emil Kåshagen ('91)
NOR21.70
  
 SB
3
Jonas Tapani Halonen
Jonas Tapani Halonen ('95)
NOR21.75
  
 PB
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Adam Danielsson
Adam Danielsson ('93)
SWE47.82
  
 SB
2
Josh-Kevin Ramirez Talm
Josh-Kevin Ramirez Talm ('96)
NOR48.28
  
 
3
Joachim Sandberg
Joachim Sandberg ('95)
NOR48.61
  
 
4
Martin Astner
Martin Astner ('93)
SWE48.71
  
 
5
Martin Loftås Kåstad
Martin Loftås Kåstad ('90)
NOR49.17
  
 
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Filip Ingebrigtsen
Filip Ingebrigtsen ('93)
NOR1:47.79
  
 PB
2
Andreas Roth
Andreas Roth ('93)
NOR1:48.77
  
 SB
3Nick JensenNick Jensen ('91)DEN1:48.93
  
 
4
Markus Einan
Markus Einan ('97)
NOR1:48.93
  
 PB
5
Andreas Kramer
Andreas Kramer ('97)
SWE1:49.46
  
 
6Kristian Uldbjerg HansenKristian Uldbjerg Hansen ('96)DEN1:49.49
  
 PB
7
Snorre Holtan Løken
Snorre Holtan Løken ('94)
NOR1:50.32
  
 PB
8
Emil Oustad
Emil Oustad ('89)
NOR1:58.54
  
 
Elias Ottosen
Elias Ottosen ('93)
NOR DNF
  
 
Thomas Roth
Thomas Roth ('91)
NOR DNF
  
 
Finale B
1Christian Sand ClausenChristian Sand Clausen ('96)DEN1:50.95
  
 PB
2
Sigurd Blom Breivik
Sigurd Blom Breivik ('96)
NOR1:51.27
  
 
3
Mattias Ohlsson
Mattias Ohlsson ('94)
SWE1:51.60
  
 SB
4
Sverre Blom Breivik
Sverre Blom Breivik ('96)
NOR1:52.09
  
 
5
Darcy Sutton
Darcy Sutton ('91)
AUS1:52.39
  
 
6
Sondre Dingsør
Sondre Dingsør ('96)
NOR1:53.82
  
 
7
Trygve Feidje Mjelde
Trygve Feidje Mjelde ('94)
NOR1:54.14
  
 
Andreas Reutz
Andreas Reutz ('86)
NOR DNF
  
 
Finale C
1
Kristoffer Janson Grindedal
Kristoffer Janson Grindedal ('89)
NOR1:53.33
  
 PB
2
Ådne Andersen
Ådne Andersen ('94)
NOR1:54.30
  
 PB
3
Ola Kroken
Ola Kroken ('98)
NOR1:54.91
  
 PB
4
Anders Bjørndal
Anders Bjørndal ('95)
NOR1:54.95
  
 
5
Tor Alfred Bredesen
Tor Alfred Bredesen ('93)
NOR1:55.16
  
 SB
6
Håkon Hanssønn Jakobsen
Håkon Hanssønn Jakobsen ('96)
NOR1:55.67
  
 PB
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Senay Amlesom Fissehatsion
Senay Amlesom Fissehatsion ('95)
ERI3:47.07
  
 SB
2
Erik Hovlandsdal
Erik Hovlandsdal ('89)
NOR3:47.57
  
 SB
3
Sigurd Ruud Skjeseth
Sigurd Ruud Skjeseth ('96)
NOR3:49.94
  
 PB
4
Jens Larsen Åstveit
Jens Larsen Åstveit ('97)
NOR3:50.58
  
 PB
5
Erik Udø Pedersen
Erik Udø Pedersen ('94)
NOR3:50.75
  
 
6
Sondre Juven
Sondre Juven ('99)
NOR3:50.78
  
 PB
7
Even Brøndbo Dahl
Even Brøndbo Dahl ('94)
NOR3:53.06
  
 PB
8
Henrik Irgens Gravdal
Henrik Irgens Gravdal ('98)
NOR3:53.18
  
 PB
9
Alexander Nilsson
Alexander Nilsson ('95)
SWE3:53.26
  
 
10
Sindre Solbakken Omvik
Sindre Solbakken Omvik ('93)
NOR3:53.66
  
 PB
Vegard Ølstad
Vegard Ølstad ('92)
NOR DNF
  
 
Anders SørensenAnders Sørensen ('96)NOR DNF
  
 
Magnus Hannevig Pettersen
Magnus Hannevig Pettersen ('95)
NOR DNF
  
 
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)DEN13:48.11
  
 
2
Sindre Buraas
Sindre Buraas ('89)
NOR13:53.64
  
 
3
Hans Kristian Fløystad
Hans Kristian Fløystad ('89)
NOR14:04.56
  
 PB
4
Anton Danielson
Anton Danielson ('90)
SWE14:08.97
  
 
5
Asbjørn Ellefsen Persen
Asbjørn Ellefsen Persen ('87)
NOR14:09.32
  
 SB
6
Zerei Mezngi
Zerei Mezngi ('86)
ERI14:10.41
  
 SB
7
Marius Øyre Vedvik
Marius Øyre Vedvik ('92)
NOR14:10.79
  
 SB
8
Per Svela
Per Svela ('92)
NOR14:32.56
  
 PB
9
Rolf Steier
Rolf Steier ('84)
USA14:34.90
  
 SB
10
Kristian Tjørnhom
Kristian Tjørnhom ('95)
NOR14:35.26
  
 PB
11
Trond Ørjan Eide
Trond Ørjan Eide ('90)
NOR14:37.31
  
 
12
Dadafo Dhaqiba
Dadafo Dhaqiba ('89)
NOR14:47.13
  
 SB
13
Eivind Øygard
Eivind Øygard ('92)
NOR14:53.07
  
 SB
M 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR50.04
  
 
2
Erik Lindahl
Erik Lindahl ('90)
SWE53.29
  
 SB
M Stangspring    

Finale A

Finale
1
Audun Bakke Jensen
Audun Bakke Jensen ('98)
NOR4.65
  
 PB
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)DEN7.53
+0.5
  
 SB
2
Amund Høıe Sjursen
Amund Høıe Sjursen ('96)
NOR7.34
+1.2
  
 SB
3
Ingar Bratseth-Kiplesund
Ingar Bratseth-Kiplesund ('96)
NOR7.31
+0.8
  
 
4
Vetle Utsi Onstad
Vetle Utsi Onstad ('87)
NOR7.12
+0.7
  
 SB
5
Henrik Holmberg
Henrik Holmberg ('89)
NOR6.91
-0.2
  
 SB
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1
Sven Martin Skagestad
Sven Martin Skagestad ('95)
NOR60.43
  
 
 
60.43  X  X  X  X  X  
2
Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene ('95)
NOR56.91
  
 
3
Thomas Mardal
Thomas Mardal ('97)
NOR52.43
  
 
4
Thor Olav Rosvold
Thor Olav Rosvold ('96)
NOR49.46
  
 SB
M Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1
Eivind Prestegård Henriksen
Eivind Prestegård Henriksen ('90)
NOR72.01
  
 
 
  X70.47  X  X72.01  X  
2
Oscar Vestlund
Oscar Vestlund ('93)
SWE68.28
  
 
 
  X68.2468.2867.9267.02  X  
3
Evald Osnes Devik
Evald Osnes Devik ('95)
NOR58.55
  
 
K 100 m    
Vind: -0.8

Finale A

Finale
Vind: -0.8
1
Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist ('94)
NOR11.91
  
 
2
Vilde Humstad Aasmo
Vilde Humstad Aasmo ('98)
NOR12.13
  
 
3
Mari Gilde Brubak
Mari Gilde Brubak ('90)
NOR12.28
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: -0.6
Vind: -0.6
1
Mari Gilde Brubak
Mari Gilde Brubak ('90)
NOR12.00
  
 
Indledende 2
Vind: -0.5
Vind: -0.5
1
Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist ('94)
NOR11.91
  
 
2
Vilde Humstad Aasmo
Vilde Humstad Aasmo ('98)
NOR12.11
  
 
K 200 m    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
1
Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen ('93)
NOR23.94
  
 
2
Line Kloster
Line Kloster ('90)
NOR24.47
  
 
K 400 m    

Finale A

Finale
1
Amalie Hammild Iuel
Amalie Hammild Iuel ('94)
NOR52.85
  
NU23R PB
2
Hedda Hynne
Hedda Hynne ('90)
NOR53.24
  
 PB
3
Benedicte Hauge
Benedicte Hauge ('89)
NOR53.38
  
 PB
4
Line Kloster
Line Kloster ('90)
NOR54.00
  
 
5
Sara Dorthea Jensen
Sara Dorthea Jensen ('96)
NOR54.11
  
 =PB
6
Emily Rose Norum
Emily Rose Norum ('96)
NOR54.63
  
 
7
Matilda Hellqvist
Matilda Hellqvist ('93)
SWE55.01
  
 
Finale B
1
Josefine Tomine Eriksen
Josefine Tomine Eriksen 
NOR55.23
  
 
2
Anne Skudal Dolvik
Anne Skudal Dolvik ('88)
NOR55.24
  
 PB
3
Ingrid Linn Nordahl
Ingrid Linn Nordahl ('97)
NOR55.66
  
 PB
4
Tara Marie Norum
Tara Marie Norum ('91)
NOR56.17
  
 
5
June Sæbøe Tveit
June Sæbøe Tveit ('99)
NOR57.27
  
 PB
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Hanna Hermansson
Hanna Hermansson ('89)
SWE2:03.42
  
 PB
2
Ingvill Måkestad Bovim
Ingvill Måkestad Bovim ('81)
NOR2:03.64
  
 SB
3
Karoline Bjerkeli Grøvdal
Karoline Bjerkeli Grøvdal ('90)
NOR2:04.23
  
 PB
4
Martine Eikemo Borge
Martine Eikemo Borge ('90)
NOR2:04.96
  
 PB
5Ida FillingsnesIda Fillingsnes ('90)NOR2:05.34
  
 
6
Amalie Manshus Sæten
Amalie Manshus Sæten ('97)
NOR2:07.36
  
 PB
7
Stine Wangberg
Stine Wangberg ('99)
NOR2:11.42
  
 PB
8
Anna Emilia Zielinkiewicz
Anna Emilia Zielinkiewicz ('89)
POL2:15.65
  
 
Yngvild Elvemo
Yngvild Elvemo ('90)
NOR DNF
  
 
Finale B
1
Christina Maria Toogood
Christina Maria Toogood ('89)
NOR2:13.16
  
 SB
2
Helena SILTBERG
Helena SILTBERG ('87)
SWE2:13.41
  
 
3
Ane Bakken Hodt
Ane Bakken Hodt ('95)
NOR2:13.51
  
 PB
4
Lena Indrebø
Lena Indrebø ('92)
NOR2:13.64
  
 SB
5
Pia Bålsrud
Pia Bålsrud ('95)
NOR2:14.31
  
 PB
6
June Bakken Hodt
June Bakken Hodt ('95)
NOR2:15.09
  
 PB
7
Maria Sagnes Wågan
Maria Sagnes Wågan ('92)
NOR2:15.78
  
 PB
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Yolanda Ngarambe
Yolanda Ngarambe ('91)
SWE4:16.20
  
 
2
Kristine Eikrem Engeset
Kristine Eikrem Engeset ('88)
NOR4:24.71
  
 
3
Sigrid Jervell Våg
Sigrid Jervell Våg ('92)
NOR4:30.85
  
 
4
Christine Næss
Christine Næss 
NOR4:32.68
  
 PB
5
Karoline Skauen
Karoline Skauen 
NOR4:40.74
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: -0.2

Finale A

Finale
Vind: -0.2
1
Tale Ørving
Tale Ørving ('89)
NOR13.66
  
 
2
Agathe Holtan Wathne
Agathe Holtan Wathne ('94)
NOR13.74
  
 PB
3
Sofia Mossberg
Sofia Mossberg ('95)
SWE13.92
  
 
4
Synnøve Bjørgo Adam
Synnøve Bjørgo Adam ('97)
NOR14.61
  
 SB
Amanda Holmberg
Amanda Holmberg ('98)
SWE DNF
  
 
K 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Frida Persson
Frida Persson ('89)
SWE58.24
  
 SB
2
Marlen Aakre
Marlen Aakre ('93)
NOR1:00.04
  
 SB
3
Karin Busch
Karin Busch ('92)
NOR1:02.48
  
 
Finale B
1
Solveig Hernandez Vråle
Solveig Hernandez Vråle ('99)
NOR1:01.37
  
 PB
2
Vår Åsheim
Vår Åsheim ('99)
NOR1:01.86
  
 PB
K Højdespring    

Finale A

Finale
1
Tonje Angelsen
Tonje Angelsen ('90)
NOR1.85
  
 =SB
2
Caroline Fleischer
Caroline Fleischer ('96)
NOR1.80
  
 PB
K Stangspring    

Finale A

Finale
1
Lene Onsrud Retzius
Lene Onsrud Retzius ('96)
NOR4.25
  
 PB
2Cathrine LarsåsenCathrine Larsåsen ('86)NOR4.00
  
 
3
Birgitte Kjuus
Birgitte Kjuus ('99)
NOR3.70
  
 
K Længdespring    

Finale A

Finale
1
Nadia Akpana Assa
Nadia Akpana Assa ('95)
NOR6.38
+1.5
  
 
 
6.34
 0.7
6.35
 -0.4
6.38
 1.5
  X6.33
 -0.2
6.36
 0.1
  
2
Oda Utsi Onstad
Oda Utsi Onstad ('90)
NOR6.28
+0.2
  
 SB
3
Margrethe Renstrøm
Margrethe Renstrøm ('85)
NOR5.90
+1.1
  
 
4
Ida Hansen
Ida Hansen ('93)
SWE5.76
+0.7
  
 SB
5
Thale Leirfall Bremset
Thale Leirfall Bremset ('99)
NOR5.60
+0.3
  
 
K Trespring     

Finale A

Finale
1
Oda Utsi Onstad
Oda Utsi Onstad ('90)
NOR13.23
-0.2
  
 SB
2
Chiamaka Okparaebo
Chiamaka Okparaebo ('92)
NOR12.20
-0.4
  
 
3
Mari Sellevåg Aarø
Mari Sellevåg Aarø ('98)
NOR12.15
+0.3
  
 
4
Mai Britt Berge
Mai Britt Berge ('95)
NOR12.03
+0.5
  
 
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1
Elin Isane
Elin Isane ('75)
NOR47.71
  
 SB
2
Berit Stunes Isene
Berit Stunes Isene ('98)
NOR44.39
  
 SB
K Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Trude Raad
Trude Raad ('90)
NOR61.05
  
 
2
Mona Holm Solberg
Mona Holm Solberg ('83)
NOR60.85
  
 
3
Josefin Berg
Josefin Berg ('85)
SWE57.02
  
 
4
Mari Strange Øya
Mari Strange Øya ('90)
NOR54.58
  
 
K Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1
Sigrid Borge
Sigrid Borge ('95)
NOR54.85
  
 
2
Elisabeth Höglund
Elisabeth Höglund ('90)
SWE49.70
  
 
3Andrea Enerstad BolleAndrea Enerstad Bolle ('92)NOR48.63
  
 
4
Lena Marie Hansen
Lena Marie Hansen ('93)
NOR44.00
  
 

Seneste resultater

16.4HaderslevLøbestævne
13.4BallerupBallerup Spring Walk
13.4Viborg50km & 100km
13.4ViborgDM 100K
7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb
11.12OdenseOdense Ministævne 1