Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Tampere FIN: Nordenkampen 11.2.2017 Inde-Oversize bane
Pirkkahalli


Team points
   
 Mænd 
1Finland140
2Sweden121.5
3Norway108.5
4Denmark/Iceland90
   
 Kvinder 
1Sweden138
2Finland122
3Norway116
4Denmark/Iceland84

M 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Eetu Rantala
Eetu Rantala ('93)
FIN6.70
  
 =PB
2
Sulayman Bah
Sulayman Bah ('86)
SWE6.75
  
 
3
Markus Skyttä
Markus Skyttä ('95)
FIN6.76
  
 
4
Odain Rose
Odain Rose ('92)
SWE6.76
  
 
5
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR6.79
  
 
6Festus AsanteFestus Asante ('94)DEN6.81
  
 
7Kristoffer HariKristoffer Hari ('97)DEN6.89
  
 
8
Michael Rosenberg
Michael Rosenberg ('90)
NOR6.93
  
 
M 60 m extra    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Eetu Rantala
Eetu Rantala ('93)
FIN6.77
  
 
2
Samuli Samuelsson
Samuli Samuelsson ('95)
FIN6.79
  
 
3
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR6.82
  
 
4
Markus Skyttä
Markus Skyttä ('95)
FIN6.84
  
 
5
Odain Rose
Odain Rose ('92)
SWE6.85
  
 
6
Markus Koivula
Markus Koivula ('93)
FIN6.92
  
 PB
7
Michael Rosenberg
Michael Rosenberg ('90)
NOR6.92
  
 
8
Ari Bragi Kárason
Ari Bragi Kárason ('89)
ISL7.06
  
 
Finale B
1
Kristian Pulli
Kristian Pulli ('94)
FIN6.96
  0.142
 PB
2
Eerikki Pekkola
Eerikki Pekkola ('93)
FIN7.02
  0.179
 
3
Adam Denguir
Adam Denguir ('94)
SWE7.02
  0.120
 
4
Jonathan Brace
Jonathan Brace ('95)
FIN7.06
  0.143
 
5
Samir Demnati
Samir Demnati ('89)
FIN7.07
  0.201
 
6
Hannes Siitonen
Hannes Siitonen ('92)
FIN7.10
  0.122
 
7
Viktor Elvung-Nilsson
Viktor Elvung-Nilsson ('94)
SWE7.14
  0.146
 
8
Trausti Stefánsson
Trausti Stefánsson ('85)
ISL7.17
  0.180
 PB
Finale C
1
Arttu Paananen
Arttu Paananen ('97)
FIN7.17
  0.246
 SB
2
Cheela Changala
Cheela Changala ('89)
FIN7.21
  0.187
 
3
Samuli Paalanen
Samuli Paalanen 
FIN7.21
  0.179
 PB
4
Mikke Jaakkola
Mikke Jaakkola ('97)
FIN7.30
  0.220
 PB
M 200 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Samuli Samuelsson
Samuli Samuelsson ('95)
FIN21.27
  
  Oversized bane
2
Håkon Morken
Håkon Morken ('93)
NOR21.64
  
  Oversized bane
3
Erik Annerfalk
Erik Annerfalk ('94)
SWE21.79
  
  Oversized bane
4Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)DEN22.72
  
  Oversized bane
Finale B
1
Roope Saarinen
Roope Saarinen ('94)
FIN21.35
  
  Oversized bane
2
Torbjørn Lysne
Torbjørn Lysne ('90)
NOR21.56
  
  Oversized bane
3
Nil de Oliveira
Nil de Oliveira ('86)
SWE21.64
  
  Oversized bane
4
Ari Bragi Kárason
Ari Bragi Kárason ('89)
ISL22.28
  
  Oversized bane
M 400 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97)DEN46.58
  
DR22  Oversized bane
2
Mauritz Kåshagen
Mauritz Kåshagen ('89)
NOR47.93
  
  Oversized bane
4
Erik Back
Erik Back ('94)
FIN49.13
  
  Oversized bane
Finale B
1
Felix Francois
Felix Francois ('90)
SWE48.03
  
  Oversized bane
2
Ívar Kristinn Jasonarson
Ívar Kristinn Jasonarson ('92)
ISL48.41
  
  Oversized bane
3
Dennis Forsman
Dennis Forsman ('95)
SWE48.09
  
  Oversized bane
3
Carl Emil Kåshagen
Carl Emil Kåshagen ('91)
NOR49.31
  
  Oversized bane
4
Petteri Monni
Petteri Monni ('90)
FIN49.36
  
  Oversized bane
M 800 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Andreas BubeAndreas Bube ('87)DEN1:50.52
  
  Oversized bane
2
Andreas Kramer
Andreas Kramer ('97)
SWE1:51.60
  
  Oversized bane
3Christian Sand ClausenChristian Sand Clausen ('96)DEN1:52.16
  
  Oversized bane
4
Joonas Rinne
Joonas Rinne ('95)
FIN1:53.07
  
  Oversized bane
5
Ådne Andersen
Ådne Andersen ('94)
NOR1:53.18
  
  Oversized bane
6
Johan Eriksson
Johan Eriksson ('88)
SWE1:53.28
  
  Oversized bane
7
Simon Haglund
Simon Haglund ('93)
FIN1:54.56
  
  Oversized bane
8
Sondre Dingsør
Sondre Dingsør ('96)
NOR2:01.17
  
  Oversized bane
Jouko Juntunen
Jouko Juntunen ('81)
FIN DNF
  pace
  Oversized bane
M 1500 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
William Levay
William Levay ('96)
SWE3:49.01
  
  Oversized bane
2
Panu Jantunen
Panu Jantunen ('89)
FIN3:49.03
  
  Oversized bane
3
Sigurd Blom Breivik
Sigurd Blom Breivik ('96)
NOR3:49.13
  
  Oversized bane
4Cho Mihn KyunCho Mihn Kyun ('94)DEN3:49.86
  
  Oversized bane
5
Tuomo Salonen
Tuomo Salonen ('89)
FIN3:50.62
  
  Oversized bane
6
Henrik Irgens Gravdal
Henrik Irgens Gravdal ('98)
NOR3:51.11
  
  Oversized bane
7
Mattias Ohlsson
Mattias Ohlsson ('94)
SWE3:57.74
  
  Oversized bane
8William DevantierWilliam Devantier DEN3:59.25
  
  Oversized bane
Joonas Lehtinen
Joonas Lehtinen ('88)
FIN DNF
  pace
  Oversized bane
M 3000 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Samu Mikkonen
Samu Mikkonen ('96)
FIN8:06.22
  
  Oversized bane
2
Marius Øyre Vedvik
Marius Øyre Vedvik ('92)
NOR8:06.72
  
  Oversized bane
3
Vidar Johansson
Vidar Johansson ('96)
SWE8:06.73
  
  Oversized bane
4
Per Svela
Per Svela ('92)
NOR8:06.83
  
  Oversized bane
5Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)DEN8:15.37
  
  Oversized bane
6
Suldan Hassan
Suldan Hassan ('98)
SWE8:15.52
  
  Oversized bane
7
Topi Raitanen
Topi Raitanen ('96)
FIN8:31.48
  
  Oversized bane
Aki Nummela
Aki Nummela ('85)
FIN DNF
  
  Oversized bane
M 60 m hæk    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)DEN7.71
  
 SB
2
Alexander Brorsson
Alexander Brorsson ('90)
SWE7.79
  
 SB
3
Elmo Lakka
Elmo Lakka ('93)
FIN7.80
  
 SB
4
Fredrick Ekholm
Fredrick Ekholm ('94)
SWE7.88
  
 PB
5
Valtteri Kalliokulju
Valtteri Kalliokulju ('97)
FIN8.30
  
 
6Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)DEN8.47
  
 PB
7
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR8.55
  
 PB
M 300 m hæk extra    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR34.92
  
  Oversized bane
2
Don-Zheni Ekoebve
Don-Zheni Ekoebve ('92)
FIN37.58
  
  Oversized bane
3
Evgeny Alexandrov
Evgeny Alexandrov ('95)
RUS39.49
  
 PB Oversized bane
4
Aleksi Heimonen
Aleksi Heimonen ('97)
FIN39.59
  
  Oversized bane
M Højdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Fabian Delryd
Fabian Delryd ('96)
SWE2.25
  
 PB
 
2.05
  O
2.10
  O
2.15
  O
2.22 PB
 XO
2.25 PB
  O
2.28
XXX
  
2Jonas Kløjgaard JensenJonas Kløjgaard Jensen ('96)DEN2.10
  
 SB
 
2.00 SB
  O
2.05 SB
  O
2.10 SB
 XO
2.15
XXX
    
3
Ivan Kristoffer Nilsen
Ivan Kristoffer Nilsen ('89)
NOR2.10
  
 
 
2.00
  O
2.05
 XO
2.10
 XO
2.15
XXX
    
4
Yuan-Zhong Wu
Yuan-Zhong Wu ('91)
SWE2.05
  
 
 
1.90
  O
1.95
  O
2.00
  O
2.05
 XO
2.10
XXX
   
5
Jesse Huttunen
Jesse Huttunen ('94)
FIN2.05
  
 
 
1.90
  O
1.95
  O
2.00
 XO
2.05
XXO
2.10
XXX
   
6
Julius Kuusela
Julius Kuusela ('98)
FIN2.00
  
 
 
1.90
  O
1.95
  O
2.00
 XO
2.05
XXX
    
7Frederik JahrFrederik Jahr ('91)NOR1.95
  
 
 
1.90
  O
1.95
 XO
2.00
XXX
     
8Mads Moos LarsenMads Moos Larsen ('95)DEN1.85
  
 
 
1.85
  O
1.95
XXX
      
M Stangspring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Eirik Greibrokk Dolve
Eirik Greibrokk Dolve ('95)
NOR5.55
  
 PB
 
5.15
  O
5.35
 XO
5.45
  O
5.55 PB
  O
5.70
XXX
   
2
Urho Kujanpää
Urho Kujanpää ('97)
FIN5.45
  
 SB
 
5.15
 XO
5.25
  O
5.35 =SB
 XO
5.45 SB
  O
5.55 SB
  O
5.60
  X
  
3Rasmus Wejnold JørgensenRasmus Wejnold Jørgensen ('89)DEN5.25
  
 
 
5.15
 XO
5.25
XXO
5.35
  XX
5.45
  X
    
4
Tommi Holttinen
Tommi Holttinen ('97)
FIN5.15
  
 
 
5.05
  O
5.15
  O
5.25
XXX
     
5
Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse ('01)
NOR5.05
  
 
 
4.50
  O
4.65
  O
4.80
  O
4.95
  O
5.05
  O
5.15
XXX
  
5
Carl Sténson
Carl Sténson ('93)
SWE5.05
  
 
 
5.05
  O
5.15
XXX
      
7Mikkel M. NielsenMikkel M. Nielsen ('88)DEN5.05
  
 SB
 
4.95
XXO
5.05 SB
  O
5.15
XXX
     
Filip Gyllensten
Filip Gyllensten ('92)
SWE NH
  
 
 
5.05
XXX
       
M Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Roni Ollikainen
Roni Ollikainen ('90)
FIN7.51
  
 
 
7.44  X  X  X  X7.51  
2
Ingar Bratseth-Kiplesund
Ingar Bratseth-Kiplesund ('96)
NOR7.49
  
 
 
7.027.427.447.477.497.41  
3
Jesper Hellström
Jesper Hellström ('95)
SWE7.48
  
 
 
7.407.48  X7.36  X  X  
4
Amund Høıe Sjursen
Amund Høıe Sjursen ('96)
NOR7.48
  
 
 
4.955.837.38  X  X7.48  
5
Henri Väyrynen
Henri Väyrynen ('91)
FIN7.47
  
 
 
7.477.39  X  X7.337.21  
6Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)DEN7.35
  
 
 
7.087.037.297.347.35  X  
7
Andreas Carlsson
Andreas Carlsson ('95)
SWE7.27
  
 
 
6.937.186.967.27  X7.20  
8Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)DEN7.21
  
 PB
 
  X6.787.21 PB7.137.126.94  
M Trespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Simo Lipsanen
Simo Lipsanen ('95)
FIN16.76
  
NR PB
 
15.34  X16.76 PB16.51  –  –  
2
Tuomas Kaukolahti
Tuomas Kaukolahti ('94)
FIN15.99
  
 PB
 
15.1015.31  X  X15.6115.99 PB  
3
Erik Ehrlin
Erik Ehrlin ('90)
SWE15.80
  
 PB
 
  X15.2315.80 PB  X  X  X  
4
Mathias Ström
Mathias Ström ('87)
SWE15.45
  
 
 
  X15.35  X14.4915.4015.45  
5
Erik Lund
Erik Lund ('97)
NOR15.22
  
 PB
 
  X14.8814.63  X  X15.22 PB  
6
Jesper Vestbø
Jesper Vestbø ('92)
NOR15.09
  
 
 
  X14.4214.6915.0913.5414.83  
7Dennis MägiDennis Mägi ('95)DEN14.72
  
 
 
14.5714.72  X14.3614.70  X  
8Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)DEN14.22
  
 
 
  X  X13.8813.8814.1914.22  
M Kuglestød 7.26 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Arttu Kangas
Arttu Kangas ('93)
FIN19.73
  
 SB
 
18.6619.1319.33  X19.2619.73 SB  
2
Daniel Ståhl
Daniel Ståhl ('92)
SWE19.60
  
 PB
 
18.4919.26 PB18.8918.3919.32 PB19.60 PB  
3
Timo Kööpikkä
Timo Kööpikkä ('94)
FIN18.86
  
 PB
 
17.9618.2518.81 SB18.2718.86 PB  X  
4Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98)NOR17.55
  
 
 
17.5516.9117.39  X  X17.23  
5
Wictor Petersson
Wictor Petersson ('98)
SWE17.53
  
 
 
15.9017.5316.4716.88  X16.67  
6
Sven Martin Skagestad
Sven Martin Skagestad ('95)
NOR17.49
  
 
 
  X  X16.9517.4917.2017.46  
7Kristoffer ThomsenKristoffer Thomsen ('96)DEN15.49
  
 SB
 
  X15.49 SB  X  X  X  X  
8Kenneth MertzKenneth Mertz ('89)DEN14.97
  
 SB
 
14.49 SB14.58 SB14.66 SB14.97 SB14.8114.69  
M Diskoskast 2.0 kg extra    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Daniel Ståhl
Daniel Ståhl ('92)
SWE66.90
  
 PB
 
  X  X  X57.89 SB66.90 NR PB  X  
2
Sven Martin Skagestad
Sven Martin Skagestad ('95)
NOR61.67
  
NR PB
 
61.27 NR PB61.25  X61.2661.67 NR PB  X  
3
Pyry Niskala
Pyry Niskala ('90)
FIN59.22
  
 PB
 
56.6959.22 PB  X57.3659.1258.03  
4
Ville Kivioja
Ville Kivioja ('90)
FIN52.45
  
 SB
 
  X50.32 SB52.45 SB  X  X49.93  
5
Veikko Laitinen
Veikko Laitinen ('97)
FIN50.42
  
 PB
 
48.58 SB50.42 PB50.0650.0250.02  X  
M 4 x 300 m stafet    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
 
  
NOR2:15.28
  
  Oversized bane
  Karsten Warholm, Håkon Morken, Torbjørn Lysne, Mauritz Kåshagen
2
DenmarkIceland 
DenmarkIceland  
MIX2:16.24
  
  Oversized bane
  Trausti Stefánsson, Martin Johansen, Ívar Kristinn Jasonarson, Nicolai Trock Hartling
3
 
  
FIN2:16.24
  
  Oversized bane
  Samuel Purola, Roope Saarinen, Erik Back, Christoffer Envall
4
Sverige 
Sverige  
SWE2:16.40
  
  Oversized bane
  Erik Annerfalk, Adam Denguir, Viktor Elvung-Nilsson, Felix Francois
K 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR7.43
  0.172
 SB
2
Elin Östlund
Elin Östlund ('91)
SWE7.46
  0.146
 
3
Gladys Bamane
Gladys Bamane ('89)
SWE7.48
  
 
4
Milja Thureson
Milja Thureson ('94)
FIN7.50
  0.126
 SB
5Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)DEN7.53
  0.196
 
6Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)DEN7.59
  0.107
 
7
Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist ('94)
NOR7.63
  0.197
 
8
Maria Räsänen
Maria Räsänen ('92)
FIN7.68
  0.159
 
K 60 m extra    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR7.51
  0.158
 
2
Jasmin Showlah
Jasmin Showlah ('89)
FIN7.64
  0.150
 
3
Jenni Jokinen
Jenni Jokinen ('92)
FIN7.70
  0.297
 
4
Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist ('94)
NOR7.71
  0.203
 
5
Ada Koistinen
Ada Koistinen ('99)
FIN7.97
  0.150
 
6
María Rún Gunnlaugsdóttir
María Rún Gunnlaugsdóttir ('93)
ISL8.02
  0.162
 PB
K 200 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR23.55
  
  Oversized bane
2
Jonna Berghem
Jonna Berghem ('93)
FIN24.04
  
  Oversized bane
3Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)DEN24.21
  
  Oversized bane
4
Denise Eriksson
Denise Eriksson ('98)
SWE24.24
  
  Oversized bane
Finale B
1
Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist ('94)
NOR24.08
  
  Oversized bane
2
Nea Mattila
Nea Mattila ('99)
FIN24.60
  
  Oversized bane
3
Malin Ström
Malin Ström ('86)
SWE24.92
  
  Oversized bane
4Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95)DEN24.96
  
  Oversized bane
K 400 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Arna Stefanía Gudmundsdóttir
Arna Stefanía Gudmundsdóttir ('95)
ISL54.21
  
  Oversized bane
2
Sara Dorthea Jensen
Sara Dorthea Jensen ('96)
NOR54.81
  
  Oversized bane
3
Hilla Uusimäki
Hilla Uusimäki ('96)
FIN54.96
  
  Oversized bane
4
Ebba Svantesson
Ebba Svantesson ('97)
SWE56.07
  
  Oversized bane
Finale B
1
Viivi Lehikoinen
Viivi Lehikoinen ('99)
FIN54.56
  
  Oversized bane
2Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)DEN55.34
  
  Oversized bane
3
Matilda Hellqvist
Matilda Hellqvist ('93)
SWE55.43
  
  Oversized bane
4
Karoline Daland
Karoline Daland ('99)
NOR56.59
  
  Oversized bane
K 800 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Stina TroestStina Troest ('94)DEN2:02.74
  
  Oversized bane
2
Hedda Hynne
Hedda Hynne ('90)
NOR2:02.80
  
  Oversized bane
3
Lovisa Lindh
Lovisa Lindh ('91)
SWE2:03.12
  
  Oversized bane
4
Anna Silvander
Anna Silvander ('93)
SWE2:05.11
  
  Oversized bane
5
Malin Edland
Malin Edland ('99)
NOR2:07.48
  
  Oversized bane
6
Zenitha Eriksson
Zenitha Eriksson ('92)
FIN2:07.54
  
  Oversized bane
7
Jonna Julin
Jonna Julin ('93)
FIN2:07.96
  
  Oversized bane
8Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)DEN2:08.50
  
  Oversized bane
Eveliina Määttänen
Eveliina Määttänen ('95)
FIN DNF
  pace
  Oversized bane
K 1500 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Charlotta Fougberg
Charlotta Fougberg ('85)
SWE4:17.12
  
  Oversized bane
2
Sofia Öberg
Sofia Öberg ('90)
SWE4:21.06
  
  Oversized bane
3
Karin Storbacka
Karin Storbacka ('87)
FIN4:23.06
  
  Oversized bane
4
Camilla Ziesler
Camilla Ziesler 
NOR4:23.58
  
  Oversized bane
5Line K SchulzLine K Schulz ('96)DEN4:24.42
  
  Oversized bane
6
Saija Seppä
Saija Seppä ('98)
FIN4:27.67
  
  Oversized bane
7Louise JørgensenLouise Jørgensen ('91)DEN4:28.39
  
  Oversized bane
8
Kristine Lande Dommersnes
Kristine Lande Dommersnes ('99)
NOR4:35.92
  
  Oversized bane
Lovisa Lindh
Lovisa Lindh ('91)
SWE DNF
  pace
  Oversized bane
K 3000 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Lena Selen
Lena Selen ('85)
NOR9:19.6h
  
  Oversized bane
2
Camilla Richardsson
Camilla Richardsson ('93)
FIN9:24.2h
  
  Oversized bane
3
Sara Christiansson
Sara Christiansson ('97)
SWE9:32.40
  
  Oversized bane
4
Maria Sagnes Wågan
Maria Sagnes Wågan ('92)
NOR9:36.00
  
  Oversized bane
5Anna Mark HelwighAnna Mark Helwigh DEN9:37.08
  
  Oversized bane
6Louise LaursenLouise Laursen ('88)DEN9:40.54
  
  Oversized bane
7
Henni Tofferi
Henni Tofferi ('86)
FIN9:44.67
  
  Oversized bane
8
Frida Kristiansson
Frida Kristiansson ('92)
SWE9:45.38
  
  Oversized bane
Ilona Välimäki
Ilona Välimäki ('92)
FIN DNF
  pace
  Oversized bane
K 60 m hæk 84.0 cm    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Susanna Kallur
Susanna Kallur ('81)
SWE8.06
  
NR35 SB
2
Nooralotta Neziri
Nooralotta Neziri ('92)
FIN8.12
  
 SB
3
Lotta Harala
Lotta Harala ('92)
FIN8.19
  
 SB
4
Elin Westerlund
Elin Westerlund ('90)
SWE8.29
  
 SB
5
Agathe Holtan Wathne
Agathe Holtan Wathne ('94)
NOR8.39
  
 PB
6Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)DEN8.44
  
DR22 DUR-22 PB
7Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)DEN8.54
  
 
8
Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton ('99)
NOR8.81
  
 
K 300 m hæk extra    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Emma Koistinen
Emma Koistinen ('96)
FIN41.67
  
 PB Oversized bane
2
Frida Hämäläinen
Frida Hämäläinen 
FIN42.34
  
  Oversized bane
3
Marlen Aakre
Marlen Aakre ('93)
NOR43.20
  
 PB Oversized bane
4
Nora Kollerød Wold
Nora Kollerød Wold ('97)
NOR44.74
  
  Oversized bane
K Højdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Sofie Skoog
Sofie Skoog ('90)
SWE1.92
  
 SB
 
1.77
  O
1.80
  O
1.83
  O
1.86
  O
1.89 =SB
 XO
1.92 SB
XXO
1.95
XXX
 
2
Linda Sandblom
Linda Sandblom ('89)
FIN1.86
  
 =PB
 
1.74
  O
1.77
  O
1.80
  O
1.83
XXO
1.86 =PB
  O
1.89
XXX
  
3
Katarina Mögenburg
Katarina Mögenburg ('91)
NOR1.83
  
 
 
1.74
  O
1.80
  O
1.83
  O
1.89
XXX
    
4
Maja Nilsson
Maja Nilsson ('99)
SWE1.83
  
 
 
1.74
  O
1.77
 XO
1.80
  O
1.83
XXO
1.86
XXX
   
5
Laura Rautanen
Laura Rautanen ('88)
FIN1.77
  
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.74
XXO
1.77
 XO
1.80
XXX
   
6Mathilde Diekema JensenMathilde Diekema Jensen ('94)DEN1.74
  
 
 
1.65
XXO
1.70
XXO
1.74
  O
1.77
XXX
    
7
Charlotte Lund Abrahamsen
Charlotte Lund Abrahamsen ('87)
NOR1.74
  
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.74
XXO
1.77
XXX
    
8Sandra BöllSandra Böll ('94)DEN1.70
  
 
 
1.60
  O
1.65
XXO
1.70
XXO
1.74
XXX
    
K Stangspring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Minna Nikkanen
Minna Nikkanen ('88)
FIN4.40
  
 
 
4.30
  O
4.40
  O
4.50
  XX
     
2
Michaela Meijer
Michaela Meijer ('93)
SWE4.30
  
 
 
3.90
 XO
4.10
  O
4.20
XXO
4.30
 XO
4.35
  X
   
3Cathrine LarsåsenCathrine Larsåsen ('86)NOR4.00
  
 SB
 
3.80
  O
3.90 =SB
  O
4.00 SB
  O
4.10
XXX
    
4
Hanna Jansson
Hanna Jansson ('95)
SWE3.90
  
 =SB
 
3.65
 XO
3.80
  O
3.90 =SB
 XO
4.00
XXX
    
5
Birgitte Kjuus
Birgitte Kjuus ('99)
NOR3.65
  
 SB
 
3.35 SB
  O
3.50 SB
  O
3.65 SB
 XO
3.80
XXX
    
6Caroline RannersCaroline Ranners ('95)DEN3.65
  
 
 
3.20
  O
3.35
 XO
3.50
  O
3.65
 XO
3.80
XXX
   
Wilma Murto
Wilma Murto ('98)
FIN NH
  
 
 
4.30
XXX
       
K Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Kaiza Karlén
Kaiza Karlén ('98)
SWE6.23
  
 PB
 
6.23 PB4.526.016.12  X  X  
2
Malin Marmbrandt
Malin Marmbrandt ('85)
SWE6.22
  
 
 
  X6.226.17  X  X6.06  
3
Kristiina Vuorvirta
Kristiina Vuorvirta ('94)
FIN6.03
  
 PB
 
5.86 SB3.92  X5.96 SB  X6.03 PB  
4
Oda Utsi Onstad
Oda Utsi Onstad ('90)
NOR6.02
  
 SB
 
5.915.896.02 SB5.915.96  X  
5
Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton ('99)
NOR5.94
  
 
 
  X  X  X5.77  X5.94  
6Martha TraoréMartha Traoré ('95)DEN5.93
  
 
 
5.735.83  X5.935.823.97  
7
Emmi Mäkinen
Emmi Mäkinen ('93)
FIN5.83
  
 
 
4.165.834.614.08  –  –  
8
María Rún Gunnlaugsdóttir
María Rún Gunnlaugsdóttir ('93)
ISL5.56
  
 SB
 
5.51 SB5.56 SB  X4.275.56 =SB  X  
K Trespring     
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Kristiina Mäkelä
Kristiina Mäkelä ('92)
FIN13.89
  
 SB
 
13.6513.89 SB  X  X13.6913.68  
2
Sanna Nygård
Sanna Nygård ('88)
FIN13.32
  
 
 
13.1413.3212.9713.2213.2613.13  
3Janne NielsenJanne Nielsen ('93)DEN12.90
  
 SB
 
  X12.90 SB10.6512.52  X12.70  
4Monika Elisabeth BenserudMonika Elisabeth Benserud ('96)NOR12.78
  
 
 
12.0712.7812.5710.91  X11.05  
5
Rebecka Abrahamsson
Rebecka Abrahamsson ('94)
SWE12.74
  
 
 
  X  X  X  X12.74  X  
6
Mari Sellevåg Aarø
Mari Sellevåg Aarø ('98)
NOR12.46
  
 
 
12.4612.4212.4112.2012.3812.29  
7
Madeleine Nilsson
Madeleine Nilsson ('91)
SWE12.33
  
 
 
  X  X12.2012.3312.23  X  
8Anne PorsholdAnne Porshold ('95)DEN12.07
  
 PB
 
  X11.9811.8612.07 PB11.8811.97  
K Kuglestød 4.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Fanny Roos
Fanny Roos ('95)
SWE16.72
  
 
 
16.72  X  X16.58  X  X  
2Trine MulbjergTrine Mulbjerg ('90)DEN16.32
  
 SB
 
15.5716.32 SB14.87  X16.14  X  
3
Frida Åkerström
Frida Åkerström ('90)
SWE15.21
  
 SB
 
14.24  X  X14.77  X15.21 SB  
4
Kaisa Kymäläinen
Kaisa Kymäläinen ('94)
FIN15.03
  
 
 
14.2414.6215.0314.4414.57  X  
5Maria SløkMaria Sløk ('83)DEN15.00
  
 SB
 
14.16  X14.31  X13.9415.00 SB  
6
Eveliina Rouvali
Eveliina Rouvali ('97)
FIN14.79
  
 SB
 
13.6614.79 SB  X  X  X  X  
7
Charlotte Lund Abrahamsen
Charlotte Lund Abrahamsen ('87)
NOR14.30
  
 SB
 
14.30 SB14.10  X14.1414.08  X  
8
Elise Gravningen
Elise Gravningen ('98)
NOR12.96
  
 PB
 
12.96 PB  X  X12.20  X  X  
K Diskoskast 1.0 kg extra    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Kathrine BebeKathrine Bebe ('91)DEN51.43
  
 SB
 
39.75 SB50.01 SB  X51.43 SB  X  X  
2
Helena Leveelahti
Helena Leveelahti ('99)
FIN48.08
  
 SB
 
45.5847.73 SB47.0448.08 SB  X  X  
K 4 x 300 m stafet    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
 
  
NOR2:35.26
  
  Oversized bane
  Astrid Mangen Ingebrigtsen, Karoline Daland, Sara Dorthea Jensen, Hedda Hynne
2
 
  
FIN2:35.70
  
  Oversized bane
  Emma Koistinen, Nea Mattila, Hilla Uusimäki, Viivi Lehikoinen
3
Sverige 
Sverige  
SWE2:36.56
  
  Oversized bane
  Denise Eriksson, Matilda Hellqvist, Vendela Rydbäck, Ebba Svantesson
4
 
  
MIX2:38.76
  
  Oversized bane
  Ida Kathrine Karstoft, Anne Sofie Kirkegaard, Mette Graversgaard, Sandra Fürstenberg Böll
M 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Odain Rose
Odain Rose ('92)
SWE6.68
  0.121
 SB
2
Eetu Rantala
Eetu Rantala ('93)
FIN6.73
  0.125
 
3Kristoffer HariKristoffer Hari ('97)DEN6.76
  0.179
 
4
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR6.77
  0.192
 
5
Michael Rosenberg
Michael Rosenberg ('90)
NOR6.90
  0.141
 
Sulayman Bah
Sulayman Bah ('86)
SWE DQ
  
 
Festus AsanteFestus Asante ('94)DEN DQ
  
 
Markus Skyttä
Markus Skyttä ('95)
FIN DQ
  
 

Seneste resultater

28.1SkiveIndestævne III (VDMU 800 12-13 og 3000 14-19)
28‐29.1BallerupØst-inde
25.1KøbenhavnKuglestøds Challenge 1
25.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
21.1EsbjergVinterkast
21.1RandersRanders Indoor
21‐22.1AarhusVDMUi
21.1GreveThrowingtime in the snow
21.1HvidovreVægtkast for de stærke
15.1SæbyNålestævne Sæby
15.1HvidovreHvidovre Indoor 2
14.1RandersPVCenter Randers Cup 1
14.1SkiveIndestævne II (VDMU1500 m)
7.1HelsingørKronborg Games 1
31.12HvidovreNytårskast indendørs
31.12KøbenhavnNytårsløbet
29.12AarhusSidste Chancen
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12SkiveSkive Kast 7-22
21.12RønneViking 1000m Juleløb
18.12BallerupJulestævne
17.12RandersVault 2
14.12AalborgAalborg Indoor 2
14.12HelsingørJuleafslutningsstævne
13.12EsbjergHT og DT i kastegården
11.12HvidovreHvidovre Indoor 1
10.12SkiveJulestævne
10.12RandersVault 1
3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon