Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Skive: National Indoor Championships 18‐19.2.2017 Inde

M 60 m    
Inde 19.2.

Finale A

Finale
Inde 19.2.
1Kristoffer HariKristoffer Hari ('97)Hvidovre AM6.65
  
=DR =DR22 DUR-20 PB
2Festus AsanteFestus Asante ('94)Sparta6.79
  
 
3Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta6.88
  
 SB
4Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik6.91
  
 PB
5Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen Sparta7.07
  
 
6Lukas BredoLukas Bredo ('97)BAK7.09
  
 
Finale B
19.2.
19.2.
1Emil Mader KjærEmil Mader Kjær ('99)Skive AM7.09
  
 PB
Indledende heats19.2.
Indledende 1
19.2.
19.2.
1Festus AsanteFestus Asante ('94)Sparta6.78
  
 
2Lukas BredoLukas Bredo ('97)BAK7.05
  
 =PB
Indledende 2
19.2.
19.2.
1Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta6.92
  
 
Indledende 3
19.2.
19.2.
1Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 19007.11
  
 
2Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen Sparta7.12
  
 
Indledende 4
19.2.
19.2.
1Kristoffer HariKristoffer Hari ('97)Hvidovre AM6.74
  
 
Indledende 5
19.2.
19.2.
1Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik6.98
  
 =PB
M 200 m    
Inde 18.2.

Finale A

Finale
Inde 18.2.
1Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190022.32
  
 PB
2Kasper OlsenKasper Olsen ('91)Hvidovre AM22.49
  
 SB
Finale B
18.2.
18.2.
1Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen Sparta22.40
  
 
Indledende heats18.2.
Indledende 1
18.2.
18.2.
1Frederik PeschardtFrederik Peschardt ('95)Aarhus 190022.49
  
 PB
Indledende 2
18.2.
18.2.
1Kasper OlsenKasper Olsen ('91)Hvidovre AM22.51
  
 
Indledende 6
18.2.
18.2.
1Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190022.45
  
 
M 400 m    
Inde 19.2.

Finale A

Finale
Inde 19.2.
1Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97)Aalborg AM46.83
  
 
2Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)Sparta48.71
  
 SB
3Martin JohansenMartin Johansen ('95)Aarhus 190049.52
  
 
M 800 m    
Inde 19.2.

Finale A

Finale
Inde 19.2.
1Andreas BubeAndreas Bube ('87)BAC1:52.34
  
 
2William DevantierWilliam Devantier Sparta1:56.50
  
 PB
3Jens Søndergaard JensenJens Søndergaard Jensen ('86)AGF Atletik1:57.21
  
 PB
M 1500 m    
Inde 18.2.

Finale A

Finale
Inde 18.2.
1Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)Sparta3:51.29
  
DUR DUR-19 PB
2Cho Mihn KyunCho Mihn Kyun ('94)Sparta3:51.83
  
 PB
3Andreas Schonberg LommerAndreas Schonberg Lommer ('91)Odense Atletik 3:52.54
  
 PB
4Ole HesselbjergOle Hesselbjerg ('90)Sparta3:52.54
  
 PB
5Jens Søndergaard JensenJens Søndergaard Jensen ('86)AGF Atletik3:53.61
  
 PB
M 3000 m    
Inde 19.2.

Finale A

Finale
Inde 19.2.
1Andreas Schonberg LommerAndreas Schonberg Lommer ('91)Odense Atletik 8:28.53
  
 SB
2Peter GlansPeter Glans ('93)Odense Atletik 8:29.84
  
 SB
3Ole HesselbjergOle Hesselbjerg ('90)Sparta8:34.00
  
 
4Kasper SkovKasper Skov ('92)AGF Atletik8:35.30
  
 SB
5Jesper FaurschouJesper Faurschou ('83)Herning LK8:38.62
  
 SB
6Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92)AGF Atletik8:43.22
  
 
7Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)Sparta8:50.25
  
 SB
8Mads SkaaningMads Skaaning ('95)Sparta8:52.32
  
 PB
9Charlie ØstergaardCharlie Østergaard ('86)Aarhus 19008:53.99
  
 PB
10Emil KortbækEmil Kortbæk ('95)8:57.40
  
 PB
11Frederik ErnstFrederik Ernst ('95)AGF Atletik8:58.21
  
 
Finale B
19.2.
19.2.
1Anton HarrsenAnton Harrsen ('95)Aarhus 19008:49.60
  
 PB
2Rene NielsenRene Nielsen ('74)Herning LK8:52.33
  
 PB
3Laust BengtsenLaust Bengtsen ('74)Aarhus 19008:56.57
  
 SB
M 60 m hæk    
Inde 18.2.

Finale A

Finale
Inde 18.2.
1Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)Aarhus 19007.78
  
 
2Christian LaugesenChristian Laugesen ('86)Sparta8.37
  
 SB
3Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)Aalborg AM8.46
  
 PB
M Højdespring    
Inde 19.2.

Finale A

Finale
Inde 19.2.
1Jonas Kløjgaard JensenJonas Kløjgaard Jensen ('96)Aarhus 19002.11
  
 SB
2Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)Sparta1.97
  
 SB
M Stangspring    
Inde 18.2.

Finale A

Finale
Inde 18.2.
1Rasmus Wejnold JørgensenRasmus Wejnold Jørgensen ('89)Sparta5.05
  
 
2Mikkel M. NielsenMikkel M. Nielsen ('88)Sparta5.05
  
 =SB
3Michael ChristiansenMichael Christiansen ('88)Aarhus 19004.85
  
 =PB
M Længdespring    
Inde 18.2.

Finale A

Finale
Inde 18.2.
1Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)Sparta7.44
  
 
2Morten JensenMorten Jensen ('82)Sparta7.30
  
DR35 SB
3Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta7.25
  
 PB
4Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)Sparta6.98
  
 PB
M Trespring    
Inde 19.2.

Finale A

Finale
Inde 19.2.
1Anders MøllerAnders Møller ('77)Sparta14.81
  
 SB
2Dennis MägiDennis Mägi ('95)Sparta14.59
  
 
3Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)Sparta14.13
  
 
M Kuglestød 7.26 kg    
Inde 19.2.

Finale A

Finale
Inde 19.2.
1Kristoffer ThomsenKristoffer Thomsen ('96)Aarhus 190016.95
  
 SB
2Kenneth MertzKenneth Mertz ('89)Frederiksberg IF16.40
  
 SB
K 60 m    
Inde 19.2.

Finale A

Finale
Inde 19.2.
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF7.55
  
 
2Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)Randers Freja7.61
  
 PB
3Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 19007.66
  
 
4Camilla MotzkusCamilla Motzkus ('97)Odense Atletik 7.81
  
 SB
5Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95)Sparta7.86
  
 
6Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)Hvidovre AM7.87
  
 
6Frida SångrenFrida Sångren ('97)Aarhus 19007.87
  
 
8Mathilde Prietzel NielsenMathilde Prietzel Nielsen Randers Freja7.90
  
 
Finale B
19.2.
19.2.
1Camilla F. R. NissenCamilla F. R. Nissen ('90)Frederiksberg IF7.86
  
 PB
2Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)KIF7.92
  
 
Indledende heats19.2.
Indledende 1
19.2.
19.2.
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF7.53
  
 
2Frida SångrenFrida Sångren ('97)Aarhus 19007.83
  
 SB
3Camilla MotzkusCamilla Motzkus ('97)Odense Atletik 7.84
  
 SB
4Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)Hvidovre AM7.87
  
 
Indledende 2
19.2.
19.2.
1Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)Randers Freja7.64
  
 PB
2Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 19007.68
  
 
3Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95)Sparta7.88
  
 
K 200 m    
Inde 18.2.

Finale A

Finale
Inde 18.2.
1Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87)Aarhus 190024.06
  
DR30 SB
2Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190024.29
  
 
3Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF24.44
  
 PB
4Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95)Sparta25.23
  
 
Finale B
18.2.
18.2.
1Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)Sparta24.89
  
 SB
2Mathilde Prietzel NielsenMathilde Prietzel Nielsen Randers Freja25.47
  
 
Indledende heats18.2.
Indledende 1
18.2.
18.2.
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF24.47
  
 PB
Indledende 2
18.2.
18.2.
1Louise MalmqvistLouise Malmqvist ('96)Odense Atletik 25.39
  
 PB
Indledende 3
18.2.
18.2.
1Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87)Aarhus 190024.30
  
DR30 
Indledende 4
18.2.
18.2.
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190024.82
  
 
Indledende 5
18.2.
18.2.
1Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95)Sparta24.97
  
 PB
2Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)Sparta25.09
  
 SB
Indledende 6
18.2.
18.2.
1Mathilde Prietzel NielsenMathilde Prietzel Nielsen Randers Freja25.46
  
 
K 400 m    
Inde 19.2.

Finale A

Finale
Inde 19.2.
1Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87)Aarhus 190053.67
  
 
2Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)Sparta55.37
  
 
3Nathalie Richter-MikkelsenNathalie Richter-Mikkelsen Aalborg AM57.19
  
 
K 800 m    
Inde 19.2.

Finale A

Finale
Inde 19.2.
1Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)BAC2:10.44
  
 
2Line K SchulzLine K Schulz ('96)Aarhus 19002:12.12
  
 
3Josefine RytterJosefine Rytter ('94)BAC2:13.17
  
 
4Nathalie Richter-MikkelsenNathalie Richter-Mikkelsen Aalborg AM2:15.78
  
 
Indledende heats18.2.
Indledende 1
18.2.
18.2.
1Nathalie Richter-MikkelsenNathalie Richter-Mikkelsen Aalborg AM2:11.23
  
 
2Line K SchulzLine K Schulz ('96)Aarhus 19002:11.31
  
 PB
Indledende 2
18.2.
18.2.
1Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)BAC2:12.70
  
 
2Louise JørgensenLouise Jørgensen ('91)KIF2:14.41
  
 
Indledende 3
18.2.
18.2.
1
Trine Mjåland
Trine Mjåland ('90)
/ NOR2:08.02
  
 SB
2Ida FillingsnesIda Fillingsnes ('90)KIF / NOR2:08.44
  
 
3Josefine RytterJosefine Rytter ('94)BAC2:12.80
  
 
4Rebekka Fuglø FugløRebekka Fuglø Fuglø ('93)Treysti2:12.95
  
 PB
K 1500 m    
Inde 18.2.

Finale A

Finale
Inde 18.2.
1Line K SchulzLine K Schulz ('96)Aarhus 19004:26.55
  
DUR-21 SB
2Louise JørgensenLouise Jørgensen ('91)KIF4:32.89
  
 PB
3Rebekka Fuglø FugløRebekka Fuglø Fuglø ('93)Treysti4:35.04
  
 SB
4Josefine RytterJosefine Rytter ('94)BAC4:35.13
  
 SB
5Julie MathisenJulie Mathisen ('93)AGF Atletik / NOR4:38.78
  
 PB
K 3000 m    
Inde 19.2.

Finale A

Finale
Inde 19.2.
1Maria LarsenMaria Larsen ('96)Sparta9:46.27
  
DUR-21 SB
2Carolien MillenaarCarolien Millenaar ('97)Herning LK / NED9:59.71
  
 PB
5Emma Dyrup KleistEmma Dyrup Kleist ('97)AGF Atletik10:31.16
  
 
K 60 m hæk 84.0 cm    
Inde 18.2.

Finale A

Finale
Inde 18.2.
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF8.45
  
 PB
2Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF8.59
  
 
3Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)Sparta8.82
  
 =PB
K Højdespring    
Inde 18.2.

Finale A

Finale
Inde 18.2.
1Sandra B. ChristensenSandra B. Christensen ('95)Amager AC1.70
  
 
2Rikke AndersenRikke Andersen ('98)Sparta1.70
  
 SB
K Stangspring    
Inde 19.2.

Finale A

Finale
Inde 19.2.
1Caroline Bonde HolmCaroline Bonde Holm ('90)Sparta4.05
  
 =SB
2Cathrine LarsåsenCathrine Larsåsen ('86)Sparta / NOR4.05
  
 SB
3Karin FisherKarin Fisher ('88)Aarhus 1900 / USA3.85
  
 SB
4Caroline RannersCaroline Ranners ('95)Sparta3.65
  
 
K Længdespring    
Inde 18.2.

Finale A

Finale
Inde 18.2.
1Jessie IpsenJessie Ipsen ('83)KIF5.78
  
 SB
2Janne NielsenJanne Nielsen ('93)Aarhus 19005.77
  
 SB
K Trespring     
Inde 19.2.

Finale A

Finale
Inde 19.2.
1Janne NielsenJanne Nielsen ('93)Aarhus 190012.76
  
 
2Annette Juma NielsenAnnette Juma Nielsen ('96)KIF11.80
  
 SB
3Anne PorsholdAnne Porshold ('95)Aarhus 190011.65
  
 
K Kuglestød 4.0 kg    
Inde 18.2.

Finale A

Finale
Inde 18.2.
1Trine MulbjergTrine Mulbjerg ('90)Sparta16.59
  
 SB
 
15.69  X15.74  X16.59 SB  X  
2Maria SløkMaria Sløk ('83)Hvidovre AM14.78
  
 
3Anna Sofia MikkelsenAnna Sofia Mikkelsen ('91)Odense Atletik 13.77
  
 PB
4Marie AagaardMarie Aagaard ('96)Odense Atletik 13.58
  
 PB
5Fawzie OtourFawzie Otour ('96)Aarhus 190013.47
  
 PB
6Thea JensenThea Jensen ('99)Hvidovre AM13.16
  
 PB

Seneste resultater

1.2KøbenhavnKuglestøds Challenge 2
28.1SkiveIndestævne III (VDMU 800 12-13 og 3000 14-19)
28‐29.1BallerupØst-inde
25.1KøbenhavnKuglestøds Challenge 1
25.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
21.1EsbjergVinterkast
21.1RandersRanders Indoor
21‐22.1AarhusVDMUi
21.1GreveThrowingtime in the snow
21.1HvidovreVægtkast for de stærke
15.1SæbyNålestævne Sæby
15.1HvidovreHvidovre Indoor 2
14.1RandersPVCenter Randers Cup 1
14.1SkiveIndestævne II (VDMU1500 m)
7.1HelsingørKronborg Games 1
31.12HvidovreNytårskast indendørs
31.12KøbenhavnNytårsløbet
29.12AarhusSidste Chancen
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12SkiveSkive Kast 7-22
21.12RønneViking 1000m Juleløb
18.12BallerupJulestævne
17.12RandersVault 2
14.12AalborgAalborg Indoor 2
14.12HelsingørJuleafslutningsstævne
13.12EsbjergHT og DT i kastegården
11.12HvidovreHvidovre Indoor 1
10.12SkiveJulestævne
10.12RandersVault 1
3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters