Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Hamburg GER: Haspa Marathon Hamburg 23.4.2017

M Maraton    

Finale A

Finale
1
Tsegaye Mekonnen
Tsegaye Mekonnen ('95)
ETH2:07:26
  
 SB
2
Stephen Kiprotich
Stephen Kiprotich ('89)
UGA2:07:31
  
 SB
3
Jacob Kendagor
Jacob Kendagor ('84)
KEN2:08:50
  
 
4
Robert Chemosin
Robert Chemosin ('89)
KEN2:09:01
  
 SB
5
Japhet Kosgei
Japhet Kosgei ('68)
KEN2:11:12
  
 SB
6
Tsegaye Kebede
Tsegaye Kebede ('87)
ETH2:12:31
  
 
7
Elkanah Kibet
Elkanah Kibet ('83)
USA2:13:36
  
 SB
8
David Nilsson
David Nilsson ('87)
SWE2:15:40
  
 PB
9
Brad Milosevic
Brad Milosevic ('89)
AUS2:16:24
  
 SB
10
Kenta Iinuma
Kenta Iinuma ('88)
JPN2:16:52
  
 SB
11
Jose Santana Marin
Jose Santana Marin ('89)
MEX2:17:15
  
 PB
12
Marcus Schöfisch
Marcus Schöfisch ('87)
GER2:17:56
  
 PB
13
Frank Schauer
Frank Schauer ('89)
GER2:18:18
  
 PB
14
Rok Puhar
Rok Puhar ('92)
SLO2:18:22
  
 PB
15
Thomas Toth
Thomas Toth ('91)
CAN2:18:58
  
 PB
16
Marcel Bräutigam
Marcel Bräutigam ('87)
GER2:19:48
  
 SB
17
Stijn de Vulder
Stijn de Vulder ('82)
BEL2:19:55
  
 SB
18
Benedikt Hoffmann
Benedikt Hoffmann ('85)
GER2:20:22
  
 SB
19
Péter Jenkei
Péter Jenkei ('92)
HUN2:20:31
  
 PB
20
José Moreira
José Moreira ('80)
POR2:20:38
  
 SB
21
Flavio Andrade
Flavio Andrade ('83)
BRA2:23:41
  
 SB
22
Kári Steinn Karlsson
Kári Steinn Karlsson ('86)
ISL2:24:03
  
 SB
23
Markus Ploner
Markus Ploner ('80)
ITA2:24:12
  
 SB
24
Eivind Knutsen
Eivind Knutsen ('90)
NOR2:25:08
  
 PB
25
Hannes Hähnel
Hannes Hähnel ('86)
GER2:25:13
  
 SB
26
Vitaliy Rybak
Vitaliy Rybak ('80)
UKR2:25:33
  
 SB
27
Miguel Ángel Bárzola
Miguel Ángel Bárzola ('82)
ARG2:27:07
  
 SB
28
José Manuel Abascal
José Manuel Abascal ('81)
ESP2:27:31
  
 PB
29Klaus HagensenKlaus Hagensen ('82)DEN2:27:50
  
 SB
30
Peter Fane Tsotleho
Peter Fane Tsotleho 
LES2:28:06
  
 SB
31
Andreas Meyer
Andreas Meyer ('94)
AUT2:28:19
  
 PB
32
Jan Knutzen
Jan Knutzen ('89)
GER2:29:10
  
 PB
33
Dominik Mages
Dominik Mages ('80)
GER2:29:56
  
 PB
34
Mourad Bekakcha
Mourad Bekakcha ('78)
ALG2:30:27
  
 SB
35
Stijn Fincioen
Stijn Fincioen ('80)
BEL2:30:33
  
 SB
Limenih Getachew
Limenih Getachew ('90)
ETH DNF
  
 
Gilbert Masai
Gilbert Masai ('89)
KEN DNF
  
 
Tadesse Tola
Tadesse Tola ('87)
ETH DNF
  
 
K Marathon    

Finale A

Finale
1
Jessica Augusto
Jessica Augusto ('81)
POR2:25:30
  
 SB
2
Megertu Ifa
Megertu Ifa ('91)
ETH2:29:47
  
 PB
3
Viola Kibiwot
Viola Kibiwot ('83)
KEN2:30:33
  
 PB
4
Marisa Casanueva
Marisa Casanueva ('81)
ESP2:32:22
  
 PB
5
Magdalena Shauri
Magdalena Shauri ('96)
TAN2:33:28
  
 PB
6
Adriana da Silva
Adriana da Silva ('81)
BRA2:35:44
  
 SB
7
Valdilene Silva
Valdilene Silva ('91)
BRA2:36:33
  
 PB
8
Mona Stockhecke
Mona Stockhecke ('83)
GER2:36:36
  
 SB
9
Manuela Soccol
Manuela Soccol ('88)
BEL2:38:03
  
 SB
10
María Luján Urrutia
María Luján Urrutia ('86)
ARG2:39:39
  
 PB
11
Andreia Hessel
Andreia Hessel ('84)
BRA2:40:25
  
 PB
12
Angela Janeth Brito
Angela Janeth Brito ('85)
ECU2:42:18
  
 PB
13
Ouranía Reboúli
Ouranía Reboúli ('89)
GRE2:42:38
  
 SB
14
Paula Todoran
Paula Todoran ('85)
ROU2:43:56
  
 SB
15
Dolores Marco
Dolores Marco ('79)
ESP2:44:03
  
 PB
16
Claudia Pinna
Claudia Pinna ('77)
ITA2:44:14
  
 SB
17
Annika Krull
Annika Krull ('88)
GER2:48:22
  
 PB
18
Monika Rausch
Monika Rausch ('90)
GER2:49:19
  
 PB
19Amalie HaughuusAmalie Haughuus ('93)DEN2:51:24
  
 PB
20
Paula Tukiainen
Paula Tukiainen ('75)
FIN2:51:22
  
 PB
21Lotte Grindeskov AndersenLotte Grindeskov Andersen ('89)DEN2:51:53
  
 PB
22
Melina Frei
Melina Frei ('89)
SUI2:53:12
  
 PB
23
Elvira Flurschütz
Elvira Flurschütz ('89)
GER2:53:16
  
 PB
24
Rachowski Franziska
Rachowski Franziska ('92)
GER2:53:49
  
 PB
25
Sari Juuti
Sari Juuti ('73)
FIN2:54:12
  
 SB
26
Jenny Wikedal
Jenny Wikedal ('76)
SWE2:54:38
  
 SB
27
Jessika Ehlers
Jessika Ehlers ('96)
GER2:54:56
  
 PB
28
Nesrine Leene
Nesrine Leene ('83)
LBN2:55:33
  
 PB
29
Denise Hoffmann
Denise Hoffmann 
GER2:56:03
  
 PB
30
Katrin Ochs
Katrin Ochs ('77)
GER2:56:34
  
 SB
31
Inger Dagny Saanum
Inger Dagny Saanum ('63)
NOR2:57:00
  
 SB
32Kamilla VallinKamilla Vallin ('93)DEN2:57:24
  
 PB
33
Lisa Mehl
Lisa Mehl 
GER2:57:57
  
 PB
34Katrine BrockKatrine Brock ('92)DEN2:58:04
  
 PB
35
Manishe Sina
Manishe Sina 
GER2:58:49
  
 PB
36
Mareike Kitzel
Mareike Kitzel ('84)
GER2:59:12
  
 PB
37
Fotiní Dagglí-Pagotto
Fotiní Dagglí-Pagotto ('85)
GRE2:59:37
  
 PB

Seneste resultater

20.6VibyViby Sprint
19.6EsbjergKast igen
19.6StoholmNVJ Stævne i Stoholm
19.6KøgeKøge Summer Throwing
18.6EsbjergRegions-stor-stævne
16.6KøbenhavnCopenhagen Athletics Games
15.6AalborgAalborg Outdoor 2
15.6Skiveskivekast 4-22
14.6KøbenhavnTracks Østerbro
13.6HerlevHerlev High - højde og diskos
13.6Odense2. Nålestævne Odense
13.6Skiveskivekast 3-22
12.6AarhusBestseller Aarhus Halvmarathon
11.6EsbjergEsbjerg kast
11‐12.6HvidovreCopenhagen Open, 10 års jubilæum
10.6RandersDT Masters MIX 2. Runde
10.6BallerupFredags kast
9.6KoldingRegionsstævne
8.6RandersDT Masters 2. Runde
8.6GreveDT master, Sjælland, 2. runde
7.6OdenseMaster Holdkamp
7.6KøbenhavnTRACKS - Østerbro
6.6KøbenhavnRoyal Run Elitemile
4.6OdenseOdense Atletik Stangspring + diskos
4.6TórshavnBetri Stórkapping 3
4‐5.6FrederiksbergEurotrack 2022
4‐5.6RandersVestdanske Mesterskab Ungdom og Senior
4.6HvidovreThrows To Go
2.6VibyTracks 2
30.5AabenraaNålestævne
28.5HvidovreCopenhagen Athletics Festival
27.5AabenraaKirstens kaste mange kamp for venner
27.5KøbenhavnStangspringsstævne
26.5HelsingørKast og hop 2
26.5TórshavnBetri Stórkapping 2
26.5BallerupKasternes dag
23.5KøbenhavnHjortebjerg Invite
23.5FrederiksbergMandagsteststævne
23.5HerlevHerlevstafetten og UP-stævne
23.5RønneIndividuelle mesterskaber DGI
21.5HerningHerning Games
21.5Maribo Kastestævne
21‐22.5KøbenhavnSparta Copenhagen Games
21‐22.5KøbenhavnMangekamps Tribute Sparta
20.5HelsingørKast og hop
20.5KøbenhavnPB Night hosted by NBRO Running 2022
19.5ViborgNålestævne
18.5AarhusAtletik i Aarhus 1
18.5RønneBM 5000m på bane
18.5BagsværdTracks
18.5EsbjergDGI Nålestævne
17.5DybvadNålestævne i Dybvad
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mix
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mænd
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd kvinder
15.5Randers2000 m og 3000 m Forhindringsløbsstævne
15.5KøbenhavnCopenhagen Marathon
14.5TórshavnBetri Stórkapping 1
13.5KøbenhavnSt. Kastedag
11.5SkiveDT Masters Hold Mix 1 runde Jylland Nord