M 100 m Vind: +1.5 Finale A Finale | Vind: +1.5 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ryan Shields Ryan Shields ('83) | 83 | JAM | 10.16 | PB | ||||||||||
2 | Sam Gordon Sam Gordon ('94) | 94 | GBR | 10.37 | PB | ||||||||||
3 | Gautier Dautremer Gautier Dautremer ('95) | 95 | FRA | 10.47 | SB | ||||||||||
4 | Giovanni Codrington Giovanni Codrington ('88) | 88 | NED | 10.51 | SB | ||||||||||
5 | Dewi Hammond Dewi Hammond ('94) | 94 | GBR | 10.59 | |||||||||||
6 | James Griffiths James Griffiths ('92) | 92 | GBR | 10.60 | |||||||||||
7 | Amaury Golitin Amaury Golitin ('97) | 97 | FRA | 10.68 | |||||||||||
Finale B Vind: +0.8 | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
1 | Anax Da Silva Anax Da Silva ('95) | 95 | GBR | 10.41 | PB | ||||||||||
2 | Raphael Kapenda Raphael Kapenda ('98) | 98 | BEL | 10.58 | PB | ||||||||||
3 | Arnout Matthys Arnout Matthys ('87) | 87 | BEL | 10.60 | SB | ||||||||||
4 | Kristian Jones Kristian Jones ('98) | 98 | GBR | 10.60 | |||||||||||
5 | Kobe Vleminckx Kobe Vleminckx ('98) | 98 | BEL | 10.60 | SB | ||||||||||
6 | Tom Williams Tom Williams ('96) | 96 | GBR | 10.61 | SB | ||||||||||
7 | Joris van Gool Joris van Gool ('98) | 98 | NED | 10.65 | SB | ||||||||||
8 | Damien Broothaerts Damien Broothaerts ('83) | 83 | BEL | 10.80 | SB | ||||||||||
Finale C Vind: -0.6 | Vind: -0.6 | ||||||||||||||
1 | Elvis Afrifa Elvis Afrifa ('97) | 97 | NED | 10.50 | PB | ||||||||||
2 | Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96) | 96 | DEN | 10.69 | PB | ||||||||||
3 | Grant Plenderleith Grant Plenderleith ('91) | 91 | GBR | 10.71 | =PB | ||||||||||
4 | Joshua Brown Joshua Brown ('94) | 94 | GBR | 10.75 | PB | ||||||||||
5 | Roelf Bouwmeester Roelf Bouwmeester ('97) | 97 | NED | 10.78 | SB | ||||||||||
6 | Gaylord Kuba Di-Vita Gaylord Kuba Di-Vita ('95) | 95 | BEL | 10.78 | PB | ||||||||||
7 | Christian Robinson Christian Robinson ('96) | 96 | IRL | 10.79 | |||||||||||
8 | Jordan Paquot Jordan Paquot ('98) | 98 | BEL | 10.87 | SB | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +2.4 | Vind: +2.4 | ||||||||||||||
1 | Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96) | 96 | DEN | 10.62 | w | ||||||||||
2 | Amaury Golitin Amaury Golitin ('97) | 97 | FRA | 10.66 | w | ||||||||||
3 | Marvin Bheka Marvin Bheka ('87) | 87 | GBR | 10.71 | w | ||||||||||
4 | Simon Mengal Simon Mengal ('95) | 95 | BEL | 10.73 | w | ||||||||||
5 | Adam Kalmen Adam Kalmen ('98) | 98 | BEL | 10.77 | w | ||||||||||
6 | Joseph Ojewumi Joseph Ojewumi ('98) | 98 | IRL | 10.78 | w | ||||||||||
7 | David McDonald David McDonald ('99) | 99 | IRL | 10.79 | w | ||||||||||
8 | Leo Morgan Leo Morgan ('95) | 95 | IRL | 10.91 | w | ||||||||||
Indledende 2 Vind: +0.7 | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | William Reppert William Reppert ('99) | 99 | FRA | 10.73 | PB | ||||||||||
2 | Ryan Zeze Ryan Zeze ('98) | 98 | FRA | 10.73 | PB | ||||||||||
3 | Nicolas Monique Nicolas Monique ('98) | 98 | FRA | 10.76 | PB | ||||||||||
4 | Jim Van Gorkum Jim Van Gorkum ('98) | 98 | NED | 10.84 | PB | ||||||||||
5 | Robert Bennett Robert Bennett ('93) | 93 | IRL | 10.84 | PB | ||||||||||
6 | Dean Adams Dean Adams ('90) | 90 | IRL | 10.90 | SB | ||||||||||
7 | Byron Robinson Byron Robinson ('87) | 87 | GBR | 10.99 | SB | ||||||||||
Indledende 3 Vind: +1.1 | Vind: +1.1 | ||||||||||||||
1 | Christian Robinson Christian Robinson ('96) | 96 | IRL | 10.68 | PB | ||||||||||
2 | David Murphy David Murphy | 00 | IRL | 10.74 | PB | ||||||||||
3 | Méron Gysbertha Méron Gysbertha ('96) | 96 | NED | 10.77 | PB | ||||||||||
4 | Pieter De Rycke Pieter De Rycke ('91) | 91 | BEL | 10.95 | |||||||||||
5 | Daan Lubberdink Daan Lubberdink ('99) | 99 | NED | 11.01 | SB | ||||||||||
Indledende 4 Vind: +1.5 | Vind: +1.5 | ||||||||||||||
1 | Mark Smyth Mark Smyth ('98) | 98 | IRL | 10.70 | PB | ||||||||||
2 | Kade Thomas Kade Thomas ('96) | 96 | GBR | 10.94 | PB | ||||||||||
3 | Jordan Knops Jordan Knops | 00 | NED | 10.97 | |||||||||||
4 | David Martin David Martin ('88) | 88 | GBR | 11.06 | PB | ||||||||||
5 | Wolf Belien Wolf Belien ('01) | 01 | BEL | 11.06 | PB | ||||||||||
6 | Adam Murphy Adam Murphy ('96) | 96 | IRL | 11.10 | SB | ||||||||||
7 | Gareth Thompson Gareth Thompson ('97) | 97 | IRL | 11.11 | SB | ||||||||||
Indledende 5 Vind: +1.5 | Vind: +1.5 | ||||||||||||||
1 | Camille Snyders Camille Snyders ('97) | 97 | BEL | 10.71 | PB | ||||||||||
2 | Amine Kasmi Amine Kasmi | 00 | BEL | 10.94 | PB | ||||||||||
3 | Axel Viaene Axel Viaene ('98) | 98 | BEL | 11.06 | SB | ||||||||||
Indledende 6 Vind: +1.3 | Vind: +1.3 | ||||||||||||||
4 | Mikey Cullen Mikey Cullen ('97) | 97 | IRL | 11.33 | PB | ||||||||||
Indledende 7 Vind: +0.9 | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
3 | Ciaran Maher Ciaran Maher ('99) | 99 | IRL | 11.42 | PB | ||||||||||
Indledende 10 Vind: +1.0 | Vind: +1.0 | ||||||||||||||
5 | James Sullivan James Sullivan ('85) | 85 | IRL | 12.37 | PB | ||||||||||
M 200 m Vind: -1.3 Finale A Finale | Vind: -1.3 | ||||||||||||||
1 | Ryan Shields Ryan Shields ('83) | 83 | JAM | 20.71 | SB | ||||||||||
2 | Robin Vanderbemden Robin Vanderbemden ('94) | 94 | BEL | 20.75 | PB | ||||||||||
3 | Gautier Dautremer Gautier Dautremer ('95) | 95 | FRA | 21.16 | SB | ||||||||||
4 | Grant Plenderleith Grant Plenderleith ('91) | 91 | GBR | 21.19 | SB | ||||||||||
5 | Eanna Madden Eanna Madden ('94) | 94 | IRL | 21.55 | SB | ||||||||||
6 | Arnout Matthys Arnout Matthys ('87) | 87 | BEL | 21.64 | SB | ||||||||||
7 | Bastien Mouthon Bastien Mouthon ('94) | 94 | SUI | 21.78 | SB | ||||||||||
8 | Byron Robinson Byron Robinson ('87) | 87 | GBR | 22.05 | |||||||||||
Finale B Vind: +0.8 | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
1 | Kobe Vleminckx Kobe Vleminckx ('98) | 98 | BEL | 21.30 | |||||||||||
2 | Christian Iguacel Christian Iguacel ('96) | 96 | BEL | 21.34 | =PB | ||||||||||
3 | Rodrigo Broer Rodrigo Broer ('96) | 96 | NED | 21.50 | SB | ||||||||||
4 | Cillin Greene Cillin Greene ('98) | 98 | IRL | 21.54 | SB | ||||||||||
5 | David McDonald David McDonald ('99) | 99 | IRL | 21.82 | =PB | ||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Samuel García Samuel García ('91) | 91 | ESP | 45.68 | SB | ||||||||||
2 | Jonathan Borlée Jonathan Borlée ('88) | 88 | BEL | 45.75 | SB | ||||||||||
3 | Dylan Borlée Dylan Borlée ('92) | 92 | BEL | 46.29 | SB | ||||||||||
4 | Ricardo Dos Santos Ricardo Dos Santos ('94) | 94 | POR | 46.43 | SB | ||||||||||
5 | Boniface Mweresa Boniface Mweresa ('93) | 93 | KEN | 46.46 | SB | ||||||||||
6 | Jarryd Dunn Jarryd Dunn ('92) | 92 | GBR | 46.58 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Vladimir Aceti Vladimir Aceti ('98) | 98 | ITA | 46.30 | PB | ||||||||||
2 | Owen Smith Owen Smith ('94) | 94 | GBR | 46.93 | SB | ||||||||||
3 | Alexander Doom Alexander Doom ('97) | 97 | BEL | 46.95 | PB | ||||||||||
4 | Fethi Benchaa Fethi Benchaa ('88) | 88 | ALG | 47.03 | SB | ||||||||||
5 | Michael Rossaert Michael Rossaert ('95) | 95 | BEL | 47.07 | SB | ||||||||||
6 | Jochem Dobber Jochem Dobber ('97) | 97 | NED | 48.17 | SB | ||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Terrence Agard Terrence Agard ('90) | 90 | NED | 46.49 | SB | ||||||||||
2 | Mamoudou Hanne Mamoudou Hanne ('88) | 88 | FRA | 46.98 | SB | ||||||||||
3 | Ben Claridge Ben Claridge ('97) | 97 | GBR | 47.37 | |||||||||||
4 | Harry Purcell Harry Purcell ('96) | 96 | IRL | 47.42 | SB | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Willy Tarbei Willy Tarbei ('98) | 98 | KEN | 1:45.34 | SB | ||||||||||
2 | Abdellatif El Guesse Abdellatif El Guesse ('93) | 93 | MAR | 1:45.46 | PB | ||||||||||
3 | Thijmen Kupers Thijmen Kupers ('91) | 91 | NED | 1:45.58 | SB | ||||||||||
4 | Abdessalem Ayouni Abdessalem Ayouni ('94) | 94 | TUN | 1:45.63 | NR | PB | |||||||||
5 | Samir Dahmani Samir Dahmani ('91) | 91 | FRA | 1:45.88 | SB | ||||||||||
6 | Ismael Debjani Ismael Debjani ('90) | 90 | BEL | 1:46.40 | PB | ||||||||||
7 | James Bowness James Bowness ('91) | 91 | GBR | 1:46.40 | SB | ||||||||||
8 | Kyle Langford Kyle Langford ('96) | 96 | GBR | 1:46.56 | SB | ||||||||||
9 | Khalid Benmahdi Khalid Benmahdi ('88) | 88 | ALG | 1:46.59 | SB | ||||||||||
10 | Lutimar Paes Lutimar Paes ('88) | 88 | BRA | 1:47.07 | |||||||||||
11 | Aaron Botterman Aaron Botterman ('94) | 94 | BEL | 1:47.48 | SB | ||||||||||
12 | Aurele Vandeputte Aurele Vandeputte ('95) | 95 | BEL | 1:47.56 | SB | ||||||||||
13 | Jamie Webb Jamie Webb ('94) | 94 | GBR | 1:48.68 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Mouad Zahafi Mouad Zahafi ('98) | 98 | MAR | 1:47.64 | PB | ||||||||||
2 | Geoffrey Ruto Geoffrey Ruto ('92) | 92 | UGA | 1:48.18 | |||||||||||
3 | Tony van Diepen Tony van Diepen ('96) | 96 | NED | 1:48.25 | PB | ||||||||||
4 | Jamal Al-Hayrani Jamal Al-Hayrani ('93) | 93 | QAT | 1:48.43 | |||||||||||
5 | Richard Douma Richard Douma ('93) | 93 | NED | 1:48.44 | SB | ||||||||||
6 | Hugo Santacruz Hugo Santacruz ('88) | 88 | SUI | 1:48.46 | SB | ||||||||||
7 | Lachlan Barber Lachlan Barber ('97) | 97 | AUS | 1:48.63 | |||||||||||
8 | Baptiste Mischler Baptiste Mischler ('97) | 97 | FRA | 1:48.80 | SB | ||||||||||
9 | Brecht Bertels Brecht Bertels ('94) | 94 | BEL | 1:49.02 | SB | ||||||||||
10 | Viktor Benschop Viktor Benschop ('95) | 95 | BEL | 1:49.46 | PB | ||||||||||
Jason Harvey Jason Harvey ('91) | 91 | IRL | DNF | ||||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Alexis Miellet Alexis Miellet ('95) | 95 | FRA | 1:47.75 | PB | ||||||||||
2 | Spencer Thomas Spencer Thomas ('97) | 97 | GBR | 1:47.83 | PB | ||||||||||
3 | Christos Demetriou Christos Demetriou ('93) | 93 | CYP | 1:48.02 | SB | ||||||||||
4 | Eliott Crestan Eliott Crestan ('99) | 99 | BEL | 1:48.38 | PB | ||||||||||
5 | Ben Waterman Ben Waterman ('93) | 93 | GBR | 1:48.94 | |||||||||||
6 | Dimitri Pasquereau Dimitri Pasquereau ('90) | 90 | FRA | 1:48.96 | SB | ||||||||||
7 | David Dempsey David Dempsey ('91) | 91 | GBR | 1:49.17 | SB | ||||||||||
8 | Hugo Houyez Hugo Houyez ('95) | 95 | FRA | 1:49.29 | SB | ||||||||||
9 | Jordan Williamsz Jordan Williamsz ('92) | 92 | AUS | 1:50.38 | |||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Valentin Voicu Valentin Voicu ('93) | 93 | ROU | 1:48.59 | PB | ||||||||||
2 | Nicholas Landeau Nicholas Landeau ('95) | 95 | TTO | 1:49.31 | PB | ||||||||||
3 | Jonas Schöpfer Jonas Schöpfer ('96) | 96 | SUI | 1:49.42 | SB | ||||||||||
4 | Pieter Sisk Pieter Sisk ('99) | 99 | BEL | 1:49.59 | PB | ||||||||||
5 | Simone Barontini Simone Barontini ('99) | 99 | ITA | 1:49.67 | SB | ||||||||||
6 | Theofanis Michaelas Theofanis Michaelas ('91) | 91 | CYP | 1:49.79 | SB | ||||||||||
7 | Quentin Kebron Quentin Kebron ('92) | 92 | BEL | 1:49.82 | SB | ||||||||||
8 | Brecht Fasseur Brecht Fasseur ('99) | 99 | BEL | 1:50.21 | PB | ||||||||||
9 | Miguel Moreira Miguel Moreira ('91) | 91 | POR | 1:51.79 | SB | ||||||||||
10 | Julien Duchateau Julien Duchateau ('90) | 90 | FRA | 1:52.59 | |||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jake Wightman Jake Wightman ('94) | 94 | GBR | 3:35.93 | SB | ||||||||||
2 | Charles Simotwo Charles Simotwo ('95) | 95 | KEN | 3:36.47 | SB | ||||||||||
3 | Emanuel Rolim Emanuel Rolim ('93) | 93 | POR | 3:37.16 | PB | ||||||||||
4 | Peter Callahan Peter Callahan ('91) | 91 | BEL | 3:37.57 | PB | ||||||||||
5 | Isaac Kimeli Isaac Kimeli ('94) | 94 | BEL | 3:37.78 | PB | ||||||||||
6 | Sofiane Selmouni Sofiane Selmouni ('89) | 89 | FRA | 3:37.80 | PB | ||||||||||
7 | Carlos Díaz Carlos Díaz ('93) | 93 | CHI | 3:37.84 | SB | ||||||||||
8 | Marius Probst Marius Probst ('95) | 95 | GER | 3:38.54 | PB | ||||||||||
9 | Tom Marshall Tom Marshall ('89) | 89 | GBR | 3:39.27 | PB | ||||||||||
10 | Andréas Dimitrákis Andréas Dimitrákis ('90) | 90 | GRE | 3:39.45 | SB | ||||||||||
11 | Pieter Claus Pieter Claus ('93) | 93 | BEL | 3:39.59 | SB | ||||||||||
12 | Ali Hamdi Ali Hamdi ('89) | 89 | BEL | 3:40.83 | SB | ||||||||||
13 | Quentin Tison Quentin Tison ('96) | 96 | FRA | 3:41.76 | SB | ||||||||||
14 | Hamza Driouch Hamza Driouch ('94) | 94 | QAT | 3:43.22 | SB | ||||||||||
15 | Mahmoud Elhamri Mahmoud Elhamri ('91) | 91 | MAR | 3:44.55 | PB | ||||||||||
16 | Stijn Baeten Stijn Baeten ('94) | 94 | BEL | 3:49.79 | SB | ||||||||||
Abderrahmane Anou Abderrahmane Anou ('91) | 91 | ALG | DNF | ||||||||||||
Ayoub Labser Ayoub Labser ('93) | 93 | MAR | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Takieddine Hedeilli Takieddine Hedeilli ('96) | 96 | ALG | 3:39.45 | PB | ||||||||||
2 | Ayoub Mokhtar Ayoub Mokhtar ('96) | 96 | ESP | 3:42.05 | PB | ||||||||||
3 | Mohammed Moussaoui Mohammed Moussaoui ('90) | 90 | FRA | 3:42.42 | SB | ||||||||||
4 | Vincent Hazeleger Vincent Hazeleger ('95) | 95 | NED | 3:42.60 | PB | ||||||||||
5 | Danny Mooney Danny Mooney ('88) | 88 | IRL | 3:42.74 | SB | ||||||||||
6 | Charles Grethen Charles Grethen ('92) | 92 | LUX | 3:43.02 | |||||||||||
7 | Tom Hook Tom Hook ('95) | 95 | GBR | 3:43.16 | PB | ||||||||||
8 | Philip Cortvriendt Philip Cortvriendt ('94) | 94 | BEL | 3:43.75 | SB | ||||||||||
9 | Tim Van De Velde Tim Van De Velde | 00 | BEL | 3:44.21 | NU18R | PB | |||||||||
10 | Shaun Wyllie Shaun Wyllie ('95) | 95 | GBR | 3:45.13 | SB | ||||||||||
11 | Ruben Van Praet Ruben Van Praet ('91) | 91 | BEL | 3:45.16 | SB | ||||||||||
12 | Wesley de Kerpel Wesley de Kerpel ('88) | 88 | BEL | 3:46.22 | SB | ||||||||||
13 | Robin Hendrix Robin Hendrix ('95) | 95 | BEL | 3:46.27 | |||||||||||
14 | Jan Hochstrasser Jan Hochstrasser ('88) | 88 | SUI | 3:46.46 | SB | ||||||||||
15 | Mathieu Charles Mathieu Charles ('90) | 90 | FRA | 3:46.95 | SB | ||||||||||
16 | Kevin Benallou Kevin Benallou ('90) | 90 | FRA | 3:48.54 | SB | ||||||||||
Konstadínos Nakópoulos Konstadínos Nakópoulos ('87) | 87 | GRE | DNF | ||||||||||||
Jamie Webb Jamie Webb ('94) | 94 | GBR | DNF | ||||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Andrew Coscoran Andrew Coscoran ('96) | 96 | IRL | 3:41.20 | PB | ||||||||||
2 | Hugo Rocha Hugo Rocha ('97) | 97 | POR | 3:42.28 | PB | ||||||||||
3 | Reda Jaafar Reda Jaafar ('90) | 90 | MAR | 3:42.31 | SB | ||||||||||
4 | Yani Khelaf Yani Khelaf ('98) | 98 | FRA | 3:42.79 | PB | ||||||||||
5 | Abdelmajid Azzaoui Abdelmajid Azzaoui ('87) | 87 | MAR | 3:42.87 | PB | ||||||||||
6 | Azeddine Habz Azeddine Habz ('93) | 93 | MAR | 3:42.88 | PB | ||||||||||
7 | Lorenzo Pilati Lorenzo Pilati ('96) | 96 | ITA | 3:43.70 | PB | ||||||||||
8 | Archie Davis Archie Davis ('98) | 98 | GBR | 3:43.98 | SB | ||||||||||
9 | Dries De Smet Dries De Smet ('98) | 98 | BEL | 3:44.23 | PB | ||||||||||
10 | Rowan Axe Rowan Axe ('91) | 91 | GBR | 3:44.24 | PB | ||||||||||
11 | Youssef Taoussi Youssef Taoussi ('94) | 94 | ESP | 3:45.41 | SB | ||||||||||
12 | Jonathan Tobin Jonathan Tobin ('96) | 96 | GBR | 3:45.66 | SB | ||||||||||
13 | Sven Bombeke Sven Bombeke ('93) | 93 | BEL | 3:46.11 | PB | ||||||||||
14 | Max Pickard Max Pickard ('93) | 93 | GBR | 3:47.66 | PB | ||||||||||
15 | Frank Futselaar Frank Futselaar ('91) | 91 | NED | 3:48.57 | PB | ||||||||||
16 | Jurjen Polderman Jurjen Polderman ('91) | 91 | NED | 3:49.93 | SB | ||||||||||
17 | Valentijn Weinans Valentijn Weinans ('95) | 95 | NED | 3:51.89 | |||||||||||
18 | Mehdi Belhadj Mehdi Belhadj ('95) | 95 | FRA | 4:01.98 | SB | ||||||||||
James Bowness James Bowness ('91) | 91 | GBR | DNF | ||||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Jonas Raess Jonas Raess ('94) | 94 | SUI | 3:45.13 | PB | ||||||||||
2 | Jake Heyward Jake Heyward ('99) | 99 | GBR | 3:46.27 | PB | ||||||||||
3 | Nick JensenNick Jensen ('91) | 91 | DEN | 3:46.77 | PB | ||||||||||
4 | Joonas Rinne Joonas Rinne ('95) | 95 | FIN | 3:47.15 | PB | ||||||||||
5 | Ian Crowe-Wright Ian Crowe-Wright ('95) | 95 | GBR | 3:47.55 | |||||||||||
6 | Lorenzo Casini Lorenzo Casini ('97) | 97 | ITA | 3:48.25 | SB | ||||||||||
7 | Laurent Delannoy Laurent Delannoy ('96) | 96 | FRA | 3:48.28 | PB | ||||||||||
8 | Andrea Ghia Andrea Ghia ('93) | 93 | ITA | 3:48.70 | SB | ||||||||||
9 | Tuomo Salonen Tuomo Salonen ('89) | 89 | FIN | 3:49.88 | SB | ||||||||||
10 | Adrien Pajot Wagner Adrien Pajot Wagner ('91) | 91 | FRA | 3:49.91 | SB | ||||||||||
11 | Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94) | 94 | DEN | 3:49.99 | SB | ||||||||||
12 | Cyril Vincent-Viry Cyril Vincent-Viry ('89) | 89 | FRA | 3:54.68 | SB | ||||||||||
Harry Purcell Harry Purcell ('96) | 96 | IRL | DNF | ||||||||||||
Frank Futselaar Frank Futselaar ('91) | 91 | NED | DNF | ||||||||||||
Finale E | |||||||||||||||
1 | Omar Kenani Omar Kenani ('87) | 87 | ALG | 3:46.45 | SB | ||||||||||
2 | Mahadi Abdi Ali Mahadi Abdi Ali ('95) | 95 | NED | 3:46.48 | PB | ||||||||||
3 | Toni Riediger Toni Riediger ('93) | 93 | GER | 3:46.93 | SB | ||||||||||
4 | Oussama Lonneux Oussama Lonneux ('97) | 97 | BEL | 3:47.22 | PB | ||||||||||
5 | Stefano Ghenda Stefano Ghenda ('93) | 93 | ITA | 3:47.64 | PB | ||||||||||
6 | Yorben Ruiter Yorben Ruiter ('95) | 95 | NED | 3:47.93 | PB | ||||||||||
7 | Darragh McElhinney Darragh McElhinney | 00 | IRL | 3:48.05 | PB | ||||||||||
8 | Bert Misplon Bert Misplon ('88) | 88 | BEL | 3:49.12 | SB | ||||||||||
9 | Thijs van der Burgt Thijs van der Burgt ('94) | 94 | BEL | 3:49.47 | PB | ||||||||||
10 | Mohamed Mohumed Mohamed Mohumed ('99) | 99 | GER | 3:50.00 | SB | ||||||||||
11 | Bert Van Der Hoeven Bert Van Der Hoeven ('89) | 89 | BEL | 3:50.39 | SB | ||||||||||
12 | Cormac Kelly Cormac Kelly ('93) | 93 | IRL | 3:50.58 | |||||||||||
13 | Jorge Pascual Jorge Pascual ('90) | 90 | ESP | 3:50.93 | SB | ||||||||||
14 | Bram Rouwen Bram Rouwen ('85) | 85 | NED | 3:59.90 | SB | ||||||||||
15 | Hamid Essaid Hamid Essaid ('79) | 79 | FRA | 4:06.02 | SB | ||||||||||
Jens Søndergaard JensenJens Søndergaard Jensen ('86) | 86 | DEN | DQ | ||||||||||||
Jassine Soughou Jassine Soughou ('92) | 92 | BEL | DNF | ||||||||||||
Laurens Schockaert Laurens Schockaert ('90) | 90 | BEL | DNF | ||||||||||||
David Martínez David Martínez ('83) | 83 | ESP | DNF | ||||||||||||
Finale F | |||||||||||||||
1 | Bram Anderiessen Bram Anderiessen ('99) | 99 | NED | 3:47.10 | PB | ||||||||||
2 | Yeóryios-Panayiótis Miliarás Yeóryios-Panayiótis Miliarás | 00 | GRE | 3:48.61 | NU18R | PB | |||||||||
3 | Samu Mikkonen Samu Mikkonen ('96) | 96 | FIN | 3:49.03 | PB | ||||||||||
4 | Jelmer van der Linden Jelmer van der Linden ('96) | 96 | NED | 3:49.50 | PB | ||||||||||
5 | Dennis Gerhard Dennis Gerhard ('95) | 95 | GER | 3:49.84 | PB | ||||||||||
6 | Sven Schoonebeek Sven Schoonebeek ('97) | 97 | NED | 3:50.03 | PB | ||||||||||
7 | Bob Bertemes Bob Bertemes ('94) | 94 | LUX | 3:50.09 | SB | ||||||||||
8 | Luca Leone Luca Leone ('86) | 86 | ITA | 3:50.36 | SB | ||||||||||
9 | Zohair Zahir Zohair Zahir ('94) | 94 | ITA | 3:50.63 | PB | ||||||||||
10 | Hrístos Papoúlias Hrístos Papoúlias ('98) | 98 | GRE | 3:51.92 | SB | ||||||||||
11 | Antoine Senard Antoine Senard | 00 | BEL | 3:53.23 | PB | ||||||||||
12 | Daan Reintjes Daan Reintjes ('93) | 93 | NED | 3:53.47 | SB | ||||||||||
13 | Paul Tobin Paul Tobin ('94) | 94 | GBR | 3:56.83 | |||||||||||
14 | Timo Küpper Timo Küpper ('94) | 94 | GER | 3:57.60 | SB | ||||||||||
15 | Jean-Charles Jullien Jean-Charles Jullien ('88) | 88 | FRA | 3:58.37 | PB | ||||||||||
16 | Axel Draux Axel Draux ('99) | 99 | BEL | 4:00.32 | SB | ||||||||||
17 | Sebastian Graf Sebastian Graf ('94) | 94 | SUI | 4:00.53 | SB | ||||||||||
18 | Adrien Szuscik Adrien Szuscik ('89) | 89 | FRA | 4:02.97 | SB | ||||||||||
Conor Bradley Conor Bradley ('87) | 87 | IRL | DNF | ||||||||||||
Finale G | |||||||||||||||
1 | Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92) | 92 | DEN | 3:47.12 | PB | ||||||||||
2 | Nicolae Marian Coman Nicolae Marian Coman ('96) | 96 | ROU | 3:47.31 | PB | ||||||||||
3 | Kidane Tewolde Kidane Tewolde ('96) | 96 | GER | 3:50.30 | PB | ||||||||||
4 | Luke McCann Luke McCann ('98) | 98 | IRL | 3:50.50 | PB | ||||||||||
5 | Tim van den Broeke Tim van den Broeke ('95) | 95 | NED | 3:50.64 | PB | ||||||||||
6 | Robert Crowley Robert Crowley ('99) | 99 | IRL | 3:51.15 | PB | ||||||||||
7 | Sylvain Chaumelle Sylvain Chaumelle ('90) | 90 | FRA | 3:52.25 | PB | ||||||||||
8 | Marco Müller Marco Müller ('93) | 93 | GER | 3:52.35 | PB | ||||||||||
9 | Ramon Linares Ramon Linares ('92) | 92 | ESP | 3:56.45 | PB | ||||||||||
10 | Marvin Dierker Marvin Dierker ('93) | 93 | GER | 3:56.88 | SB | ||||||||||
11 | Gerwin Meier Gerwin Meier ('93) | 93 | GER | 3:58.05 | PB | ||||||||||
12 | Miguel Caminero Miguel Caminero ('95) | 95 | ESP | 3:59.28 | SB | ||||||||||
13 | Luigi Rosito Luigi Rosito ('92) | 92 | ITA | 4:01.39 | |||||||||||
Finale H | |||||||||||||||
1 | Santiago Catrofe Santiago Catrofe ('99) | 99 | URU | 3:50.23 | PB | ||||||||||
2 | Ziad Audah Ziad Audah ('98) | 98 | BEL | 3:52.13 | PB | ||||||||||
3 | Alexandre Giraud Alexandre Giraud ('89) | 89 | FRA | 3:52.53 | PB | ||||||||||
4 | Michael Carey Michael Carey ('94) | 94 | IRL | 3:52.67 | PB | ||||||||||
5 | Malo Chefson Malo Chefson ('96) | 96 | FRA | 3:52.71 | PB | ||||||||||
6 | Enzo Noel Enzo Noel ('95) | 95 | BEL | 3:53.81 | PB | ||||||||||
7 | Christopher Gabet Christopher Gabet ('97) | 97 | FRA | 3:53.95 | PB | ||||||||||
8 | Freek Lier Freek Lier ('94) | 94 | NED | 3:54.32 | PB | ||||||||||
9 | Michiel Baetens Michiel Baetens ('96) | 96 | BEL | 3:54.97 | PB | ||||||||||
10 | Elias Schreml Elias Schreml | 00 | GER | 3:55.33 | PB | ||||||||||
11 | Raphael Asamer Raphael Asamer ('92) | 92 | AUT | 3:55.89 | PB | ||||||||||
12 | Requena Gauthier Requena Gauthier ('99) | 99 | FRA | 3:57.12 | PB | ||||||||||
13 | Seppe van t Westende Seppe van t Westende ('95) | 95 | NED | 3:57.57 | PB | ||||||||||
14 | Nicolai Christ Nicolai Christ ('98) | 98 | GER | 3:59.50 | SB | ||||||||||
Dieter Aerssens Dieter Aerssens ('95) | 95 | BEL | DNF | ||||||||||||
Finale I | |||||||||||||||
1 | Alexis Barbry Alexis Barbry ('95) | 95 | FRA | 3:54.70 | PB | ||||||||||
2 | Tolga Camdeviren Tolga Camdeviren ('99) | 99 | FRA | 3:56.25 | SB | ||||||||||
3 | Yenthe Monnens Yenthe Monnens ('97) | 97 | BEL | 3:57.68 | PB | ||||||||||
4 | Ulrik Hovig Ulrik Hovig ('90) | 90 | NOR | 3:58.05 | PB | ||||||||||
5 | Steffen Baxheinrich Steffen Baxheinrich ('99) | 99 | GER | 3:58.33 | PB | ||||||||||
M 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Stephen Kissa Stephen Kissa ('95) | 95 | UGA | 13:13.00 | PB | ||||||||||
2 | Fredrick Kipkosgei Fredrick Kipkosgei ('96) | 96 | KEN | 13:13.16 | PB | ||||||||||
3 | Ilias Fifa Ilias Fifa ('89) | 89 | ESP | 13:17.39 | SB | ||||||||||
4 | Richard Ringer Richard Ringer ('89) | 89 | GER | 13:20.05 | SB | ||||||||||
5 | Josephat Menjo Josephat Menjo ('79) | 79 | KEN | 13:21.50 | SB | ||||||||||
6 | Éderson Pereira Éderson Pereira ('90) | 90 | BRA | 13:23.24 | PB | ||||||||||
7 | Alfred Barkach Alfred Barkach ('97) | 97 | KEN | 13:25.30 | PB | ||||||||||
8 | Soufiane Bouchikhi Soufiane Bouchikhi ('90) | 90 | BEL | 13:25.46 | PB | ||||||||||
9 | Onesphoré Nzikwinkunda Onesphoré Nzikwinkunda ('97) | 97 | BDI | 13:27.36 | PB | ||||||||||
10 | Marouan Razine Marouan Razine ('91) | 91 | ITA | 13:28.07 | PB | ||||||||||
11 | Zouhair Talbi Zouhair Talbi ('95) | 95 | MAR | 13:29.88 | PB | ||||||||||
12 | Marcel Fehr Marcel Fehr ('92) | 92 | GER | 13:31.31 | PB | ||||||||||
13 | Nick Goolab Nick Goolab ('90) | 90 | GBR | 13:33.48 | PB | ||||||||||
14 | Said El Otmani Said El Otmani ('91) | 91 | ITA | 13:34.34 | SB | ||||||||||
15 | Julien Wanders Julien Wanders ('96) | 96 | SUI | 13:37.48 | PB | ||||||||||
16 | Simon Debognies Simon Debognies ('96) | 96 | BEL | 13:38.03 | PB | ||||||||||
17 | Jesper van der Wielen Jesper van der Wielen ('91) | 91 | NED | 13:38.33 | SB | ||||||||||
18 | Jean-Pierre Weerts Jean-Pierre Weerts ('86) | 86 | BEL | 13:38.37 | PB | ||||||||||
19 | Daniele Meucci Daniele Meucci ('85) | 85 | ITA | 13:38.94 | SB | ||||||||||
20 | Adam Clarke Adam Clarke ('91) | 91 | GBR | 13:39.21 | PB | ||||||||||
21 | Mohamed Ali Mohamed Mohamed Ali Mohamed ('89) | 89 | NED | 13:41.29 | SB | ||||||||||
22 | Nixon Chepseba Nixon Chepseba ('90) | 90 | KEN | 13:43.54 | SB | ||||||||||
23 | Ahmed El Mazoury Ahmed El Mazoury ('90) | 90 | ITA | 13:43.73 | SB | ||||||||||
24 | Joilson da Silva Joilson da Silva ('87) | 87 | BRA | 13:49.40 | SB | ||||||||||
25 | Jonny Davies Jonny Davies ('94) | 94 | GBR | 13:51.40 | SB | ||||||||||
26 | Tiidrek Nurme Tiidrek Nurme ('85) | 85 | EST | 13:51.45 | SB | ||||||||||
27 | Daniel Mateo Daniel Mateo ('89) | 89 | ESP | 13:53.93 | SB | ||||||||||
28 | Marius Øyre Vedvik Marius Øyre Vedvik ('92) | 92 | NOR | 13:55.43 | SB | ||||||||||
29 | Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92) | 92 | DEN | 14:05.64 | SB | ||||||||||
30 | Richard Weir Richard Weir ('84) | 84 | GBR | 14:14.25 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Amanal Petros Amanal Petros ('95) | 95 | GER | 13:37.20 | PB | ||||||||||
2 | Alexander Yee Alexander Yee ('98) | 98 | GBR | 13:37.60 | PB | ||||||||||
3 | Marco Najibe Salami Marco Najibe Salami ('85) | 85 | ITA | 13:37.62 | PB | ||||||||||
4 | Félix Bour Félix Bour ('94) | 94 | FRA | 13:37.74 | PB | ||||||||||
5 | Andreas Vojta Andreas Vojta ('89) | 89 | AUT | 13:38.03 | PB | ||||||||||
6 | Sam Stabler Sam Stabler ('92) | 92 | GBR | 13:38.09 | SB | ||||||||||
7 | Francois Barrer Francois Barrer ('93) | 93 | FRA | 13:42.17 | PB | ||||||||||
8 | Chakib Lachgar Latrache Chakib Lachgar Latrache ('89) | 89 | MAR | 13:43.61 | PB | ||||||||||
9 | Per Svela Per Svela ('92) | 92 | NOR | 13:44.19 | PB | ||||||||||
10 | Dieter Kersten Dieter Kersten ('96) | 96 | BEL | 13:50.09 | PB | ||||||||||
11 | Lorenzo Dini Lorenzo Dini ('94) | 94 | ITA | 13:50.72 | PB | ||||||||||
12 | Jimmy Gressier Jimmy Gressier ('97) | 97 | FRA | 13:50.88 | PB | ||||||||||
13 | Nick Van Peborgh Nick Van Peborgh ('84) | 84 | BEL | 13:53.08 | PB | ||||||||||
14 | Benjamin Choquert Benjamin Choquert ('86) | 86 | FRA | 13:53.49 | PB | ||||||||||
15 | Samuele Dini Samuele Dini ('94) | 94 | ITA | 13:53.96 | SB | ||||||||||
16 | Hugo Hay Hugo Hay ('97) | 97 | FRA | 13:55.93 | PB | ||||||||||
17 | Sebastian Reinwand Sebastian Reinwand ('87) | 87 | GER | 13:56.22 | PB | ||||||||||
18 | Alexander Teuten Alexander Teuten ('92) | 92 | GBR | 13:56.87 | PB | ||||||||||
19 | Arttu Vattulainen Arttu Vattulainen ('91) | 91 | FIN | 13:59.23 | SB | ||||||||||
20 | Conor Bradley Conor Bradley ('87) | 87 | IRL | 14:01.86 | PB | ||||||||||
21 | Lukas Van Assche Lukas Van Assche ('89) | 89 | BEL | 14:04.99 | SB | ||||||||||
22 | Ole HesselbjergOle Hesselbjerg ('90) | 90 | DEN | 14:06.25 | PB | ||||||||||
23 | Regis Thonon Regis Thonon ('87) | 87 | BEL | 14:07.74 | PB | ||||||||||
24 | Michael Somers Michael Somers ('95) | 95 | BEL | 14:14.88 | SB | ||||||||||
25 | Emmanuel Roudolff-Levisse Emmanuel Roudolff-Levisse ('95) | 95 | FRA | 14:18.89 | SB | ||||||||||
26 | Fabien Palcau Fabien Palcau ('97) | 97 | FRA | 14:35.56 | SB | ||||||||||
Steven Casteele Steven Casteele ('94) | 94 | BEL | DNF | ||||||||||||
Jeroen Hendrikx Jeroen Hendrikx ('86) | 86 | BEL | DNF | ||||||||||||
Rui Pinto Rui Pinto ('92) | 92 | POR | DNF | ||||||||||||
John Travers John Travers ('91) | 91 | IRL | DNF | ||||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Nicolas Witz Nicolas Witz ('96) | 96 | FRA | 13:52.74 | PB | ||||||||||
2 | Sebastian Hendel Sebastian Hendel ('95) | 95 | GER | 13:55.08 | PB | ||||||||||
3 | Jordi Torrents Jordi Torrents ('97) | 97 | ESP | 13:55.59 | PB | ||||||||||
4 | Houssane Eddine Benabbou Houssane Eddine Benabbou ('93) | 93 | ESP | 13:55.81 | SB | ||||||||||
5 | Philipp Baar Philipp Baar ('92) | 92 | GER | 13:59.98 | PB | ||||||||||
6 | Samuel Fitwi Sibhatu Samuel Fitwi Sibhatu ('96) | 96 | GER | 14:01.11 | PB | ||||||||||
7 | Luca Noti Luca Noti ('95) | 95 | SUI | 14:02.25 | PB | ||||||||||
8 | Mehdi Frere Mehdi Frere ('96) | 96 | FRA | 14:04.26 | PB | ||||||||||
9 | Jennen Mortier Jennen Mortier ('97) | 97 | BEL | 14:05.37 | PB | ||||||||||
10 | Eirik Gramstad Eirik Gramstad ('84) | 84 | NOR | 14:05.78 | PB | ||||||||||
11 | Yann Schrub Yann Schrub ('96) | 96 | FRA | 14:06.25 | PB | ||||||||||
12 | Abderrazak Charik Abderrazak Charik ('97) | 97 | FRA | 14:06.59 | PB | ||||||||||
13 | Leo Fontana Leo Fontana ('95) | 95 | FRA | 14:10.69 | PB | ||||||||||
14 | Ross Skelton Ross Skelton ('93) | 93 | GBR | 14:11.60 | PB | ||||||||||
15 | Paul Zwama Paul Zwama ('87) | 87 | NED | 14:12.20 | PB | ||||||||||
16 | Michael Simon Michael Simon ('82) | 82 | FRA | 14:12.55 | PB | ||||||||||
17 | Andreas Kempf Andreas Kempf ('88) | 88 | SUI | 14:12.89 | SB | ||||||||||
18 | Julien Samson Julien Samson ('92) | 92 | FRA | 14:13.68 | PB | ||||||||||
19 | Benoit Goethals Benoit Goethals ('91) | 91 | BEL | 14:13.84 | PB | ||||||||||
20 | Dáire Bermingham Dáire Bermingham ('87) | 87 | IRL | 14:15.32 | SB | ||||||||||
21 | Borja Jerónimo García Borja Jerónimo García ('81) | 81 | ESP | 14:17.00 | SB | ||||||||||
22 | Dorian Boulvin Dorian Boulvin ('97) | 97 | BEL | 14:17.60 | PB | ||||||||||
23 | Thomas Moran Thomas Moran ('93) | 93 | IRL | 14:22.85 | |||||||||||
24 | Christian Steinhammer Christian Steinhammer ('88) | 88 | AUT | 14:24.16 | SB | ||||||||||
25 | Ignacio García Ignacio García ('90) | 90 | ESP | 14:25.24 | PB | ||||||||||
26 | Pierre Denays Pierre Denays ('89) | 89 | BEL | 14:25.90 | SB | ||||||||||
27 | Jan Adriaansen Jan Adriaansen ('91) | 91 | BEL | 14:26.02 | SB | ||||||||||
28 | Paolo Zanatta Paolo Zanatta ('82) | 82 | ITA | 14:28.48 | SB | ||||||||||
29 | Edwin de Vries Edwin de Vries ('92) | 92 | NED | 14:33.13 | SB | ||||||||||
30 | Younes Darrazi Younes Darrazi ('96) | 96 | BEL | 14:39.52 | SB | ||||||||||
31 | Yosi Goasdoué Yosi Goasdoué ('90) | 90 | FRA | 14:49.45 | SB | ||||||||||
Deleu Thomas Deleu Thomas ('93) | 93 | FRA | DNF | ||||||||||||
Jan Lukas Becker Jan Lukas Becker ('93) | 93 | GER | DNF | ||||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Raul Celada Raul Celada ('95) | 95 | ESP | 14:04.42 | PB | ||||||||||
2 | Amin Boukebal Amin Boukebal ('90) | 90 | FRA | 14:11.25 | PB | ||||||||||
3 | Annasse Mahboub Annasse Mahboub ('99) | 99 | ESP | 14:12.61 | PB | ||||||||||
4 | Abdessamad Oukhelfen Abdessamad Oukhelfen ('98) | 98 | ESP | 14:13.58 | PB | ||||||||||
5 | Ward D'Hoore Ward D'Hoore ('94) | 94 | BEL | 14:15.45 | PB | ||||||||||
6 | Quentin Cau Quentin Cau ('90) | 90 | FRA | 14:15.75 | PB | ||||||||||
7 | Santiago Llorente Santiago Llorente ('95) | 95 | ESP | 14:15.99 | PB | ||||||||||
8 | Fynn Schwiegelshohn Fynn Schwiegelshohn ('88) | 88 | GER | 14:20.38 | SB | ||||||||||
9 | Liam Harris Liam Harris ('97) | 97 | IRL | 14:20.66 | PB | ||||||||||
10 | Flores Weverling Flores Weverling ('93) | 93 | NED | 14:21.38 | PB | ||||||||||
11 | Guillaume Plas Guillaume Plas ('89) | 89 | FRA | 14:21.68 | PB | ||||||||||
12 | Victor Manuel de Miguel Victor Manuel de Miguel ('89) | 89 | ESP | 14:21.75 | PB | ||||||||||
13 | David Bascuñana David Bascuñana ('95) | 95 | ESP | 14:22.94 | PB | ||||||||||
14 | Narve Gilje Nordås Narve Gilje Nordås ('98) | 98 | NOR | 14:23.58 | PB | ||||||||||
15 | Pierre-Louis Detourbe Pierre-Louis Detourbe ('97) | 97 | FRA | 14:24.22 | PB | ||||||||||
16 | Francisco Martos Francisco Martos ('90) | 90 | ESP | 14:24.70 | PB | ||||||||||
17 | Hugo Olivier Hugo Olivier ('93) | 93 | FRA | 14:26.35 | PB | ||||||||||
18 | Simon Porras Simon Porras ('96) | 96 | SUI | 14:29.33 | PB | ||||||||||
19 | Cas Lutz Cas Lutz ('93) | 93 | NED | 14:35.26 | PB | ||||||||||
20 | Pierre Fontanarosa Pierre Fontanarosa ('92) | 92 | FRA | 14:36.17 | |||||||||||
21 | Clement Deflandre Clement Deflandre ('97) | 97 | BEL | 14:36.55 | PB | ||||||||||
22 | Cédric Van De Putte Cédric Van De Putte ('90) | 90 | BEL | 14:37.47 | SB | ||||||||||
23 | Julien Masciotra Julien Masciotra ('85) | 85 | FRA | 14:38.21 | SB | ||||||||||
24 | Thomas Hayes Thomas Hayes ('89) | 89 | IRL | 14:38.77 | SB | ||||||||||
25 | Guillaume Grimard Guillaume Grimard ('99) | 99 | BEL | 14:39.42 | PB | ||||||||||
26 | German Fernández German Fernández ('97) | 97 | ESP | 14:43.37 | PB | ||||||||||
27 | Benoit Paques Benoit Paques ('91) | 91 | BEL | 14:44.45 | PB | ||||||||||
28 | Mohamed Aloumat Mohamed Aloumat ('91) | 91 | ESP | 14:46.35 | PB | ||||||||||
29 | Jaime González Jaime González ('91) | 91 | ESP | 14:46.50 | SB | ||||||||||
30 | Saul Castro Saul Castro ('84) | 84 | ESP | 14:52.13 | PB | ||||||||||
31 | Quentin Mercuri Quentin Mercuri ('93) | 93 | FRA | 14:52.36 | PB | ||||||||||
32 | Tim Bolink Tim Bolink ('92) | 92 | NED | 14:52.92 | SB | ||||||||||
33 | Fabian Dillenhöfer Fabian Dillenhöfer ('92) | 92 | GER | 14:58.00 | SB | ||||||||||
34 | Maarten De Nys Maarten De Nys ('89) | 89 | BEL | 15:00.36 | PB | ||||||||||
35 | Milco Driessen Milco Driessen ('88) | 88 | NED | 15:27.13 | SB | ||||||||||
36 | Quentin Cambier Quentin Cambier ('95) | 95 | FRA | 15:49.96 | SB | ||||||||||
Gaël Le Coz Gaël Le Coz ('83) | 83 | FRA | DNF | ||||||||||||
Maikel Peeman Maikel Peeman ('99) | 99 | NED | DNF | ||||||||||||
Jorge Blanco Jorge Blanco ('93) | 93 | ESP | DNF | ||||||||||||
Danny Mooney Danny Mooney ('88) | 88 | IRL | DNF | ||||||||||||
Julien Calandreau Julien Calandreau ('87) | 87 | FRA | DNF | ||||||||||||
Yassine Ezzaydouni Yassine Ezzaydouni ('95) | 95 | ESP | DQ | ||||||||||||
Finale E | |||||||||||||||
1 | Robin Ryynänen Robin Ryynänen ('97) | 97 | FIN | 14:20.26 | PB | ||||||||||
2 | Eero Saleva Eero Saleva ('95) | 95 | FIN | 14:35.01 | PB | ||||||||||
3 | Arnaud Michel Arnaud Michel ('87) | 87 | FRA | 14:35.19 | PB | ||||||||||
4 | Guillaume Girma Guillaume Girma ('91) | 91 | FRA | 14:38.98 | PB | ||||||||||
5 | Francesco Agostini Francesco Agostini ('97) | 97 | ITA | 14:39.91 | PB | ||||||||||
6 | Alexander Schröder Alexander Schröder ('90) | 90 | GER | 14:41.71 | PB | ||||||||||
7 | Vincent Poczekajlo Vincent Poczekajlo ('87) | 87 | FRA | 14:43.94 | PB | ||||||||||
8 | Leif Gunkel Leif Gunkel ('96) | 96 | GER | 14:45.68 | SB | ||||||||||
9 | Smain-Ismail Essalki Smain-Ismail Essalki ('96) | 96 | FRA | 14:46.89 | PB | ||||||||||
10 | Samir Tatah Samir Tatah ('78) | 78 | FRA | 14:46.90 | PB | ||||||||||
11 | Youssef Fateh Youssef Fateh ('95) | 95 | ESP | 14:47.70 | PB | ||||||||||
12 | Wouter Lammens Wouter Lammens ('94) | 94 | BEL | 14:49.48 | PB | ||||||||||
13 | Alexandre Schmitt Alexandre Schmitt ('89) | 89 | FRA | 14:50.05 | PB | ||||||||||
14 | Dorian Fintolini Dorian Fintolini ('93) | 93 | BEL | 14:50.14 | PB | ||||||||||
15 | Arnaud Renard Arnaud Renard ('85) | 85 | BEL | 14:51.27 | PB | ||||||||||
16 | David Valentin David Valentin ('97) | 97 | GER | 14:52.22 | SB | ||||||||||
17 | Evan Byrne Evan Byrne ('97) | 97 | IRL | 14:52.66 | PB | ||||||||||
18 | Romain Cauhet Romain Cauhet ('96) | 96 | FRA | 14:52.87 | PB | ||||||||||
19 | Cyril Fadat Cyril Fadat ('89) | 89 | FRA | 14:56.07 | PB | ||||||||||
20 | Sullivan Baralle Sullivan Baralle ('88) | 88 | FRA | 14:56.13 | PB | ||||||||||
21 | Mohamed Elkarroui Mohamed Elkarroui ('96) | 96 | MAR | 14:56.78 | SB | ||||||||||
22 | Maarten Dejonghe Maarten Dejonghe ('81) | 81 | BEL | 14:57.67 | PB | ||||||||||
23 | Marios Apostolides Marios Apostolides ('90) | 90 | CYP | 14:57.87 | PB | ||||||||||
24 | Lucas Moray Lucas Moray ('89) | 89 | BEL | 14:58.52 | SB | ||||||||||
25 | Wilbert Van Vliet Wilbert Van Vliet ('89) | 89 | NED | 15:00.95 | PB | ||||||||||
26 | Arne Mulder Arne Mulder ('90) | 90 | NED | 15:04.02 | PB | ||||||||||
27 | Mathieu Madureira Mathieu Madureira ('84) | 84 | FRA | 15:04.51 | PB | ||||||||||
28 | Christiaan Bosselaar Christiaan Bosselaar ('82) | 82 | NED | 15:07.55 | SB | ||||||||||
29 | Björn Koreman Björn Koreman ('91) | 91 | NED | 15:13.23 | PB | ||||||||||
Finale F | |||||||||||||||
1 | Steven Orlowski Steven Orlowski ('97) | 97 | GER | 14:52.84 | PB | ||||||||||
2 | Tim-Niklas Schwippel Tim-Niklas Schwippel ('95) | 95 | GER | 14:54.24 | PB | ||||||||||
3 | Peter-Jan Hardenbol Peter-Jan Hardenbol ('91) | 91 | NED | 14:56.14 | PB | ||||||||||
4 | Eduard Grob Eduard Grob ('93) | 93 | NED | 14:57.87 | PB | ||||||||||
17 | Maunu Toivari Maunu Toivari ('89) | 89 | FIN | 15:33.71 | PB | ||||||||||
M 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Daniel Arce Daniel Arce ('92) | 92 | ESP | 8:29.24 | PB | ||||||||||
2 | Ibrahim Ezzaydouny Ibrahim Ezzaydouny ('91) | 91 | MAR | 8:29.86 | SB | ||||||||||
3 | Boniface Abel Sikowo Boniface Abel Sikowo ('99) | 99 | UGA | 8:30.15 | PB | ||||||||||
4 | Abdelkarim Ben Zahra Abdelkarim Ben Zahra ('98) | 98 | MAR | 8:30.76 | PB | ||||||||||
5 | Albert Chemutai Albert Chemutai ('95) | 95 | UGA | 8:30.91 | PB | ||||||||||
6 | Abdoullah Bamoussa Abdoullah Bamoussa ('86) | 86 | ITA | 8:30.93 | PB | ||||||||||
7 | Ieuan Thomas Ieuan Thomas ('89) | 89 | GBR | 8:33.59 | PB | ||||||||||
8 | Will Gray Will Gray ('93) | 93 | GBR | 8:33.68 | PB | ||||||||||
9 | Jonathan Hopkins Jonathan Hopkins ('92) | 92 | GBR | 8:34.03 | PB | ||||||||||
10 | Jonathan Romeo Jonathan Romeo ('94) | 94 | ESP | 8:34.40 | PB | ||||||||||
11 | El Madhi Lahoufi El Madhi Lahoufi ('96) | 96 | ESP | 8:35.91 | PB | ||||||||||
12 | Napoleon Solomon Napoleon Solomon ('94) | 94 | SWE | 8:36.82 | PB | ||||||||||
13 | El Mehdi Aboujanah El Mehdi Aboujanah ('87) | 87 | MAR | 8:51.02 | SB | ||||||||||
14 | Giuseppe Gerratana Giuseppe Gerratana ('92) | 92 | ITA | 8:37.27 | SB | ||||||||||
15 | Adam Kirk-Smith Adam Kirk-Smith ('91) | 91 | IRL | 8:37.62 | PB | ||||||||||
16 | Luke Gunn Luke Gunn ('85) | 85 | GBR | 8:38.69 | SB | ||||||||||
17 | Louis Gilavert Louis Gilavert ('98) | 98 | FRA | 8:38.84 | NU20R | PB | |||||||||
18 | Tom Erling Kårbø Tom Erling Kårbø ('89) | 89 | NOR | 8:41.14 | SB | ||||||||||
19 | Fabian Clarkson Fabian Clarkson ('90) | 90 | GER | 8:44.40 | SB | ||||||||||
20 | Ibrahim Chakir Ibrahim Chakir ('94) | 94 | ESP | 8:47.79 | SB | ||||||||||
21 | Noam Neeman Noam Neeman ('87) | 87 | ISR | 8:51.02 | SB | ||||||||||
22 | Jorge Blanco Jorge Blanco ('93) | 93 | ESP | 8:51.44 | SB | ||||||||||
23 | Simone Colombini Simone Colombini ('96) | 96 | ITA | 8:51.52 | SB | ||||||||||
24 | Antoine Thibeault Antoine Thibeault ('94) | 94 | CAN | 8:54.31 | |||||||||||
25 | Rubén Palomeque Rubén Palomeque ('80) | 80 | ESP | 9:02.48 | SB | ||||||||||
26 | Hannu Granberg Hannu Granberg ('90) | 90 | FIN | 9:03.23 | SB | ||||||||||
27 | Michael Wilms Michael Wilms ('87) | 87 | GER | 9:04.94 | SB | ||||||||||
28 | Riken Ost Riken Ost ('96) | 96 | FRA | 9:07.18 | PB | ||||||||||
Luís Miguel Borges Luís Miguel Borges ('94) | 94 | POR | DNF | ||||||||||||
Mathijs Casteele Mathijs Casteele ('89) | 89 | BEL | DNF | ||||||||||||
Francois Marzetta Francois Marzetta ('91) | 91 | ITA | DNF | ||||||||||||
Andrea Sanguinetti Andrea Sanguinetti ('92) | 92 | ITA | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Topi Raitanen Topi Raitanen ('96) | 96 | FIN | 8:46.10 | PB | ||||||||||
2 | Alexis Rodríguez Alexis Rodríguez ('97) | 97 | ESP | 8:46.50 | PB | ||||||||||
3 | Haran Dunderdale Haran Dunderdale ('96) | 96 | GBR | 8:50.43 | PB | ||||||||||
5 | Simon Grannetia Simon Grannetia ('94) | 94 | NED | 8:51.30 | PB | ||||||||||
6 | Thomas Jefferson Byrkjeland Thomas Jefferson Byrkjeland ('98) | 98 | NOR | 8:52.85 | PB | ||||||||||
7 | Geoffrey Le Dean Geoffrey Le Dean ('88) | 88 | FRA | 8:53.95 | PB | ||||||||||
8 | Clement Duigou Clement Duigou ('96) | 96 | FRA | 8:55.23 | PB | ||||||||||
9 | Tom Horton Tom Horton ('93) | 93 | GBR | 8:56.79 | PB | ||||||||||
10 | Simon Sundström Simon Sundström ('98) | 98 | SWE | 8:57.74 | PB | ||||||||||
12 | Stefan Schmid Stefan Schmid ('99) | 99 | AUT | 9:01.34 | PB | ||||||||||
13 | William Mycroft William Mycroft ('91) | 91 | GBR | 9:01.89 | PB | ||||||||||
14 | Sascha van Staa Sascha van Staa ('92) | 92 | GER | 9:02.17 | PB | ||||||||||
15 | Mark Francesco Ridger Mark Francesco Ridger ('89) | 89 | ITA | 9:03.08 | SB | ||||||||||
16 | Robert Baumann Robert Baumann ('98) | 98 | GER | 9:03.44 | PB | ||||||||||
17 | Dorian Louvet Dorian Louvet ('89) | 89 | FRA | 9:04.30 | SB | ||||||||||
18 | Francois Dupont Francois Dupont ('85) | 85 | BEL | 9:04.46 | SB | ||||||||||
19 | Umberto Contran Umberto Contran ('95) | 95 | ITA | 9:05.00 | SB | ||||||||||
20 | Harry Lane Harry Lane ('94) | 94 | GBR | 9:06.13 | SB | ||||||||||
21 | Camille Duret Camille Duret ('86) | 86 | FRA | 9:06.81 | PB | ||||||||||
22 | Miika Tenhunen Miika Tenhunen ('96) | 96 | FIN | 9:10.62 | PB | ||||||||||
23 | Maxence Verpraet Maxence Verpraet ('97) | 97 | FRA | 9:11.81 | PB | ||||||||||
24 | Jill de Brouwer Jill de Brouwer ('89) | 89 | BEL | 9:13.59 | SB | ||||||||||
25 | Ivo Bijl Ivo Bijl ('93) | 93 | NED | 9:14.07 | PB | ||||||||||
26 | Tomas Hendrickx Tomas Hendrickx ('81) | 81 | BEL | 9:15.46 | SB | ||||||||||
27 | Felix Thum Felix Thum ('87) | 87 | GER | 9:16.13 | SB | ||||||||||
28 | Lucas Nieuweboer Lucas Nieuweboer ('94) | 94 | NED | 9:19.50 | SB | ||||||||||
M 110 m hæk Vind: +0.4 Finale A Finale | Vind: +0.4 | ||||||||||||||
1 | Ludovic Payen Ludovic Payen ('95) | 95 | FRA | 13.60 | PB | ||||||||||
2 | Koen Smet Koen Smet ('92) | 92 | NED | 13.89 | |||||||||||
3 | Luka Trgovčević Luka Trgovčević ('92) | 92 | SRB | 14.01 | |||||||||||
4 | Elmo Lakka Elmo Lakka ('93) | 93 | FIN | 14.44 | |||||||||||
5 | Yidiel Contreras Yidiel Contreras ('92) | 92 | ESP | 14.55 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +1.5 | Vind: +1.5 | ||||||||||||||
1 | Yidiel Contreras Yidiel Contreras ('92) | 92 | ESP | 13.72 | SB | ||||||||||
2 | Elmo Lakka Elmo Lakka ('93) | 93 | FIN | 13.73 | SB | ||||||||||
3 | Ludovic Payen Ludovic Payen ('95) | 95 | FRA | 13.76 | SB | ||||||||||
4 | Loic Herkenrath Loic Herkenrath ('94) | 94 | FRA | 13.80 | |||||||||||
5 | Koen Smet Koen Smet ('92) | 92 | NED | 13.82 | SB | ||||||||||
6 | Quentin Ruffacq Quentin Ruffacq ('89) | 89 | BEL | 14.27 | SB | ||||||||||
Indledende 2 Vind: +1.2 | Vind: +1.2 | ||||||||||||||
1 | Luka Trgovčević Luka Trgovčević ('92) | 92 | SRB | 13.94 | PB | ||||||||||
2 | Matthew Behan Matthew Behan ('96) | 96 | IRL | 14.50 | SB | ||||||||||
3 | Alban Lefeuvre Alban Lefeuvre ('97) | 97 | FRA | 14.60 | PB | ||||||||||
Sander Maes Sander Maes ('92) | 92 | BEL | DNF | ||||||||||||
Indledende 3 Vind: +0.2 | Vind: +0.2 | ||||||||||||||
1 | Dylan Caty Dylan Caty ('97) | 97 | FRA | 14.02 | |||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sérgio Fernández Sérgio Fernández ('93) | 93 | ESP | 49.62 | SB | ||||||||||
2 | Cameron French Cameron French ('92) | 92 | NZL | 50.28 | |||||||||||
3 | Paul Byrne Paul Byrne ('90) | 90 | IRL | 50.68 | PB | ||||||||||
4 | Victor Coroller Victor Coroller ('97) | 97 | FRA | 50.88 | SB | ||||||||||
5 | Lucirio Francisco Garrido Lucirio Francisco Garrido ('88) | 88 | VEN | 50.96 | SB | ||||||||||
6 | Jason Harvey Jason Harvey ('91) | 91 | IRL | 51.22 | SB | ||||||||||
Oskari Mörö Oskari Mörö ('93) | 93 | FIN | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Mickaël François Mickaël François ('88) | 88 | FRA | 50.79 | SB | ||||||||||
2 | Dylan Owusu Dylan Owusu ('97) | 97 | BEL | 50.94 | PB | ||||||||||
3 | Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94) | 94 | DEN | 51.65 | SB | ||||||||||
4 | Romain Nicodeme Romain Nicodeme ('95) | 95 | BEL | 51.82 | SB | ||||||||||
5 | Christian Heimann Christian Heimann ('91) | 91 | GER | 51.87 | SB | ||||||||||
6 | Chris McAlister Chris McAlister ('95) | 95 | GBR | 52.89 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Kavan Le Guen Kavan Le Guen ('92) | 92 | FRA | 51.64 | SB | ||||||||||
2 | Paul Bennett Paul Bennett ('92) | 92 | GBR | 51.97 | SB | ||||||||||
3 | Ben Kiely Ben Kiely ('94) | 94 | IRL | 52.44 | |||||||||||
4 | Gwilym Cooper Gwilym Cooper ('91) | 91 | GBR | 53.12 | SB | ||||||||||
5 | Damien Bourguin Damien Bourguin ('92) | 92 | FRA | 53.25 | SB | ||||||||||
6 | Sam Plumb Sam Plumb ('94) | 94 | GBR | 54.30 | SB | ||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Muhammad Abdalla Kounta Muhammad Abdalla Kounta ('94) | 94 | FRA | 51.72 | PB | ||||||||||
2 | Jacques Frisch Jacques Frisch ('87) | 87 | LUX | 51.80 | SB | ||||||||||
3 | Niall Carney Niall Carney ('97) | 97 | GBR | 52.97 | |||||||||||
4 | Florentin Lesage Florentin Lesage ('96) | 96 | FRA | 53.12 | SB | ||||||||||
5 | Connor Henderson Connor Henderson ('92) | 92 | PHI | 53.15 | |||||||||||
Finale E | |||||||||||||||
1 | Oriol Piqueras Oriol Piqueras ('91) | 91 | ESP | 52.52 | PB | ||||||||||
2 | Jasper De Vooght Jasper De Vooght ('96) | 96 | BEL | 52.67 | PB | ||||||||||
3 | Niels Verbraekel Niels Verbraekel ('96) | 96 | BEL | 53.79 | SB | ||||||||||
4 | Alan Danois Alan Danois ('95) | 95 | FRA | 54.11 | |||||||||||
Finale F | |||||||||||||||
1 | Tyri Donovan Tyri Donovan ('98) | 98 | GBR | 53.86 | PB | ||||||||||
4 | Simon Essuman Simon Essuman ('98) | 98 | IRL | 55.45 | PB | ||||||||||
6 | Diarmuid Clancy Diarmuid Clancy ('99) | 99 | IRL | 56.48 | |||||||||||
Finale G | |||||||||||||||
2 | Conor Gaffney Conor Gaffney ('97) | 97 | IRL | 57.89 | SB | ||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Allan Smith Allan Smith ('92) | 92 | GBR | 2.15 | |||||||||||
2 | Emile Verdonck Emile Verdonck ('95) | 95 | BEL | 2.15 | PB | ||||||||||
3 | Ryan Carthy Walsh Ryan Carthy Walsh ('99) | 99 | IRL | 2.10 | PB | ||||||||||
4 | Dion Van Kessel Dion Van Kessel ('97) | 97 | NED | 2.00 | |||||||||||
4 | Marius Wouters Marius Wouters ('95) | 95 | NED | 2.00 | |||||||||||
4 | Ioannis Ananiades Ioannis Ananiades ('96) | 96 | CYP | 2.00 | |||||||||||
7 | Saad Hammouda Saad Hammouda ('93) | 93 | MAR | 2.00 | |||||||||||
7 | Fabiano Kalandula Fabiano Kalandula ('96) | 96 | BEL | 2.00 | |||||||||||
7 | Brett Jacobs Brett Jacobs ('94) | 94 | BEL | 2.00 | SB | ||||||||||
10 | William Edwards William Edwards ('98) | 98 | GBR | 2.00 | |||||||||||
11 | Hidde ter Woord Hidde ter Woord ('95) | 95 | NED | 2.00 | =PB | ||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nikandros Stylianou Nikandros Stylianou ('89) | 89 | CYP | 5.35 | SB | ||||||||||
2 | Ben Broeders Ben Broeders ('95) | 95 | BEL | 5.25 | |||||||||||
3 | Sam Kranse Sam Kranse ('92) | 92 | NED | 4.85 | SB | ||||||||||
4 | Frederik Ausloos Frederik Ausloos ('96) | 96 | BEL | 4.85 | SB | ||||||||||
5 | Jorg Vanlierde Jorg Vanlierde ('99) | 99 | BEL | 4.65 | SB | ||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Corentin Campener Corentin Campener ('90) | 90 | BEL | 7.63 | +1.1 | ||||||||||
2 | Ingar Bratseth-Kiplesund Ingar Bratseth-Kiplesund ('96) | 96 | NOR | 7.62 | +1.6 | SB | |||||||||
3 | Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95) | 95 | DEN | 7.61 | +0.7 | SB | |||||||||
4 | Mathias Broothaerts Mathias Broothaerts ('94) | 94 | BEL | 7.59 | +0.7 | SB | |||||||||
5 | Cedric Nolf Cedric Nolf ('89) | 89 | BEL | 7.45 | +0.8 | SB | |||||||||
6 | Daniel Segers Daniel Segers ('01) | 01 | BEL | 7.39 | -0.6 | PB | |||||||||
7 | Bjorn De Decker Bjorn De Decker ('89) | 89 | BEL | 7.31 | +1.1 | PB | |||||||||
8 | Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97) | 97 | DEN | 7.23 | +0.2 | SB | |||||||||
9 | Sam Healy Sam Healy ('96) | 96 | IRL | 7.13 | +0.9 | SB | |||||||||
10 | Dudley Boeldak Dudley Boeldak ('95) | 95 | NED | 7.10 | +0.3 | PB | |||||||||
13 | Mikey Cullen Mikey Cullen ('97) | 97 | IRL | 6.70 | +1.9 | SB | |||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Scott Lincoln Scott Lincoln ('93) | 93 | GBR | 18.79 | |||||||||||
2 | Remco Goetheer Remco Goetheer ('92) | 92 | NED | 17.50 | |||||||||||
3 | Ódinn Björn þOrsteinsson Ódinn Björn þOrsteinsson ('81) | 81 | ISL | 16.58 | |||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Philip Milanov Philip Milanov ('91) | 91 | BEL | 64.06 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Mauricio Ortega Mauricio Ortega ('94) | 94 | COL | 62.05 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Matt Denny Matt Denny ('96) | 96 | AUS | 61.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Gudni Valur Guðnason Gudni Valur Guðnason ('95) | 95 | ISL | 59.17 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Erik Cadée Erik Cadée ('84) | 84 | NED | 57.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Oskars Vaisjūns Oskars Vaisjūns ('83) | 83 | LAT | 53.31 | SB | ||||||||||
7 | Edwin Nys Edwin Nys ('86) | 86 | BEL | 52.92 | SB | ||||||||||
8 | Conor McLaughlin Conor McLaughlin ('99) | 99 | AUS | 47.92 | PB | ||||||||||
9 | Filip Peetrain Filip Peetrain ('74) | 74 | BEL | 46.89 | |||||||||||
10 | Ilya Defrere Ilya Defrere ('97) | 97 | BEL | 44.48 | PB | ||||||||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jarne Duchateau Jarne Duchateau ('96) | 96 | BEL | 66.60 | |||||||||||
M 4 x 100 m stafet Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Wales Wales | GBR | 40.02 | ||||||||||||
Dewi Hammond, Sam Gordon, Thomas Williams, Kristian Jones | |||||||||||||||
2 | U20 | NED | 41.01 | ||||||||||||
Jamiro Elabeidi, Elvis Afrifa, Rodrigo Broer, Roelf Bouwmeester | |||||||||||||||
4 | U20 | IRL | 41.13 | ||||||||||||
Leo Morgan, Adam Murphy, Gareth Thompson, Christian Robinson | |||||||||||||||
IRL | DQ | ||||||||||||||
Dean Adams, Eanna Madden, Robert Bennett, Simon Archer | |||||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | U20 | BEL | 40.66 | ||||||||||||
Marvin Nicque, Kobe Vleminckx, Jordan Paquot, Raphael Kapenda | |||||||||||||||
2 | U20 | IRL | 41.18 | ||||||||||||
David McDonald, Cillin Greene, Mark Smyth, David Murphy | |||||||||||||||
K 100 m Vind: +0.2 Finale A Finale | Vind: +0.2 | ||||||||||||||
1 | Naomi Sedney Naomi Sedney ('94) | 94 | NED | 11.27 | |||||||||||
2 | Estela García Estela García ('89) | 89 | ESP | 11.41 | =PB | ||||||||||
3 | Stella Akakpo Stella Akakpo ('94) | 94 | FRA | 11.49 | |||||||||||
4 | Ajla Del Ponte Ajla Del Ponte ('96) | 96 | SUI | 11.57 | SB | ||||||||||
5 | Diani Walker Diani Walker ('95) | 95 | GBR | 11.68 | PB | ||||||||||
6 | Ayodelé Ikuesan Ayodelé Ikuesan ('85) | 85 | FRA | 11.68 | |||||||||||
7 | Olivia Borlée Olivia Borlée ('86) | 86 | BEL | 11.76 | SB | ||||||||||
8 | Marije van Hunenstijn Marije van Hunenstijn ('95) | 95 | NED | 11.81 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: +0.1 | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Gina Akpe-Moses Gina Akpe-Moses ('99) | 99 | IRL | 11.56 | PB | ||||||||||
2 | Tessa van Schagen Tessa van Schagen ('94) | 94 | NED | 11.56 | SB | ||||||||||
3 | Charlotte Jeanne Charlotte Jeanne ('95) | 95 | FRA | 11.60 | =PB | ||||||||||
4 | Sacha Van Agt Sacha Van Agt ('94) | 94 | NED | 11.70 | SB | ||||||||||
5 | Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93) | 93 | DEN | 11.73 | |||||||||||
6 | Tamara Murcia Tamara Murcia ('98) | 98 | FRA | 11.96 | SB | ||||||||||
7 | Sarah Rutjens Sarah Rutjens ('92) | 92 | BEL | 12.10 | |||||||||||
Finale C Vind: +1.4 | Vind: +1.4 | ||||||||||||||
1 | Sarah Richard Mingas Sarah Richard Mingas ('98) | 98 | FRA | 11.63 | PB | ||||||||||
2 | Samantha Dagry Samantha Dagry ('94) | 94 | SUI | 11.77 | PB | ||||||||||
3 | Demi Van Den Wildenberg Demi Van Den Wildenberg | 00 | NED | 11.78 | PB | ||||||||||
4 | Katy Wyper Katy Wyper ('93) | 93 | GBR | 11.78 | SB | ||||||||||
5 | Eloise De La Taille Eloise De La Taille ('99) | 99 | FRA | 11.87 | |||||||||||
6 | Camille Laus Camille Laus ('93) | 93 | BEL | 11.88 | SB | ||||||||||
7 | Orphee Depuydt Orphee Depuydt ('95) | 95 | BEL | 12.05 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.2 | Vind: +0.2 | ||||||||||||||
1 | Ayodelé Ikuesan Ayodelé Ikuesan ('85) | 85 | FRA | 11.66 | SB | ||||||||||
2 | Imke Vervaet Imke Vervaet ('93) | 93 | BEL | 11.82 | SB | ||||||||||
3 | Katy Wyper Katy Wyper ('93) | 93 | GBR | 11.86 | SB | ||||||||||
4 | Mari Gilde Brubak Mari Gilde Brubak ('90) | 90 | NOR | 11.88 | SB | ||||||||||
5 | Shimada Bajon Shimada Bajon ('88) | 88 | NED | 12.03 | SB | ||||||||||
6 | Jazz Crawford Jazz Crawford ('98) | 98 | GBR | 12.03 | SB | ||||||||||
7 | Lucy Evans Lucy Evans ('82) | 82 | GBR | 12.06 | SB | ||||||||||
8 | Céline Gautier Céline Gautier ('99) | 99 | BEL | 12.29 | SB | ||||||||||
Indledende 2 Vind: +1.1 | Vind: +1.1 | ||||||||||||||
1 | Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93) | 93 | DEN | 11.71 | PB | ||||||||||
2 | Bowien Jansen Bowien Jansen ('98) | 98 | NED | 11.84 | PB | ||||||||||
3 | Hanne Claus Hanne Claus ('99) | 99 | BEL | 11.90 | PB | ||||||||||
4 | Nicolina Altimari Nicolina Altimari ('93) | 93 | ITA | 12.01 | |||||||||||
5 | Bo Nijs Bo Nijs ('97) | 97 | BEL | 12.11 | |||||||||||
6 | Yasmine Gharafi Yasmine Gharafi ('85) | 85 | BEL | 12.16 | SB | ||||||||||
7 | Laures Bauwens Laures Bauwens ('99) | 99 | BEL | 12.17 | |||||||||||
8 | Lauren Roy Lauren Roy | 00 | IRL | 12.18 | SB | ||||||||||
Indledende 3 Vind: +2.7 | Vind: +2.7 | ||||||||||||||
1 | Zoë Sedney Zoë Sedney ('01) | 01 | NED | 11.90 | w | ||||||||||
2 | Louise ØstergårdLouise Østergård ('94) | 94 | DEN | 12.07 | w | ||||||||||
3 | Alexandra Banti Alexandra Banti ('89) | 89 | FRA | 12.10 | w | ||||||||||
4 | Joyce Puts Joyce Puts ('85) | 85 | NED | 12.11 | w | ||||||||||
5 | Cindy Van Der Veken Cindy Van Der Veken ('97) | 97 | BEL | 12.13 | w | ||||||||||
6 | Lotte De Foer Lotte De Foer | 00 | BEL | 12.18 | w | ||||||||||
7 | Shana Vanhaen Shana Vanhaen ('93) | 93 | BEL | 12.18 | w | ||||||||||
8 | Esther Dankwah Esther Dankwah ('82) | 82 | GHA | 12.30 | w | ||||||||||
Indledende 4 Vind: +1.0 | Vind: +1.0 | ||||||||||||||
1 | Stella Akakpo Stella Akakpo ('94) | 94 | FRA | 11.42 | SB | ||||||||||
2 | Demi Van Den Wildenberg Demi Van Den Wildenberg | 00 | NED | 11.83 | PB | ||||||||||
3 | Nora Thiry Nora Thiry | 00 | BEL | 11.95 | PB | ||||||||||
4 | Lotte van Lent Lotte van Lent ('01) | 01 | BEL | 12.01 | |||||||||||
5 | Ilona Masson Ilona Masson ('01) | 01 | BEL | 12.10 | PB | ||||||||||
Indledende 5 Vind: +0.6 | Vind: +0.6 | ||||||||||||||
1 | Lieselotte Van Laere Lieselotte Van Laere ('01) | 01 | BEL | 12.06 | PB | ||||||||||
2 | Janie de Naeyer Janie de Naeyer ('01) | 01 | BEL | 12.30 | PB | ||||||||||
3 | Laura Leprince Laura Leprince ('95) | 95 | BEL | 12.30 | SB | ||||||||||
K 200 m Vind: +0.1 Finale A Finale | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Estela García Estela García ('89) | 89 | ESP | 23.23 | SB | ||||||||||
2 | Sarah Atcho Sarah Atcho ('95) | 95 | SUI | 23.38 | SB | ||||||||||
3 | Charlotte Jeanne Charlotte Jeanne ('95) | 95 | FRA | 23.53 | |||||||||||
4 | Naomi Sedney Naomi Sedney ('94) | 94 | NED | 23.60 | |||||||||||
5 | Tessa van Schagen Tessa van Schagen ('94) | 94 | NED | 23.69 | SB | ||||||||||
6 | Olivia Borlée Olivia Borlée ('86) | 86 | BEL | 24.07 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: -0.2 | Vind: -0.2 | ||||||||||||||
1 | Anne Zagré Anne Zagré ('90) | 90 | BEL | 23.56 | PB | ||||||||||
2 | Imke Vervaet Imke Vervaet ('93) | 93 | BEL | 23.66 | SB | ||||||||||
3 | Ajla Del Ponte Ajla Del Ponte ('96) | 96 | SUI | 23.76 | PB | ||||||||||
4 | Lieke Klaver Lieke Klaver ('98) | 98 | NED | 23.84 | PB | ||||||||||
5 | Sharlene Mawdsley Sharlene Mawdsley ('98) | 98 | IRL | 23.88 | SB | ||||||||||
6 | Manon Depuydt Manon Depuydt ('97) | 97 | BEL | 23.92 | |||||||||||
7 | Justien Grillet Justien Grillet ('94) | 94 | BEL | 24.26 | SB | ||||||||||
Finale C Vind: -1.1 | Vind: -1.1 | ||||||||||||||
1 | Amandine Brossier Amandine Brossier ('95) | 95 | FRA | 23.72 | PB | ||||||||||
2 | Samantha Dagry Samantha Dagry ('94) | 94 | SUI | 24.13 | |||||||||||
3 | Laurene Navilys Montjean Laurene Navilys Montjean ('97) | 97 | FRA | 24.21 | PB | ||||||||||
4 | Cliodhna Manning Cliodhna Manning ('95) | 95 | IRL | 24.26 | |||||||||||
5 | Stacey Downie Stacey Downie ('87) | 87 | GBR | 24.40 | |||||||||||
6 | Sacha Van Agt Sacha Van Agt ('94) | 94 | NED | 24.64 | SB | ||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Carline Muir Carline Muir ('87) | 87 | CAN | 51.97 | SB | ||||||||||
2 | Cátia Azevedo Cátia Azevedo ('94) | 94 | POR | 52.04 | SB | ||||||||||
3 | Lisanne de Witte Lisanne de Witte ('92) | 92 | NED | 52.46 | SB | ||||||||||
4 | Laviai Nielsen Laviai Nielsen ('96) | 96 | GBR | 52.60 | SB | ||||||||||
5 | Deborah Sananes Deborah Sananes ('95) | 95 | FRA | 52.62 | SB | ||||||||||
6 | Nicky van Leuveren Nicky van Leuveren ('90) | 90 | NED | 52.95 | SB | ||||||||||
7 | Margo Van Puyvelde Margo Van Puyvelde ('95) | 95 | BEL | 53.66 | PB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Laura de Witte Laura de Witte ('95) | 95 | NED | 52.92 | SB | ||||||||||
2 | Eva Hovenkamp Eva Hovenkamp ('96) | 96 | NED | 53.36 | |||||||||||
3 | Agnes Raharolahy Agnes Raharolahy ('92) | 92 | FRA | 53.59 | SB | ||||||||||
4 | Kelsey Balkwill Kelsey Balkwill ('92) | 92 | CAN | 54.56 | |||||||||||
5 | Elise Lasser Elise Lasser | 00 | BEL | 54.65 | SB | ||||||||||
6 | Femke Bol Femke Bol | 00 | NED | 54.69 | PB | ||||||||||
7 | Renée Eykens Renée Eykens ('96) | 96 | BEL | 55.26 | |||||||||||
8 | Stacey Downie Stacey Downie ('87) | 87 | GBR | 56.47 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Kirsten McAslan Kirsten McAslan ('93) | 93 | GBR | 53.10 | SB | ||||||||||
2 | Kelly Massey Kelly Massey ('85) | 85 | GBR | 54.22 | |||||||||||
3 | Phil Healy Phil Healy ('94) | 94 | IRL | 54.32 | |||||||||||
4 | Sara Dorthea Jensen Sara Dorthea Jensen ('96) | 96 | NOR | 54.80 | |||||||||||
5 | Kellya Pauline Kellya Pauline ('97) | 97 | FRA | 55.39 | |||||||||||
6 | Laetitia Libert Laetitia Libert ('79) | 79 | BEL | 55.40 | |||||||||||
7 | Shelayna Oskan-Clarke Shelayna Oskan-Clarke ('90) | 90 | GBR | 56.51 | SB | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Shelayna Oskan-Clarke Shelayna Oskan-Clarke ('90) | 90 | GBR | 2:00.17 | SB | ||||||||||
2 | Aníta HinriksdóttirAníta Hinriksdóttir ('96) | 96 | ISL | 2:00.33 | SB | ||||||||||
3 | Sanne Verstegen Sanne Verstegen ('85) | 85 | NED | 2:00.74 | SB | ||||||||||
4 | Christina Hering Christina Hering ('94) | 94 | GER | 2:01.35 | SB | ||||||||||
5 | Esther Guerrero Esther Guerrero ('90) | 90 | ESP | 2:01.79 | SB | ||||||||||
6 | Adelle Tracey Adelle Tracey ('93) | 93 | GBR | 2:01.93 | |||||||||||
7 | Clarisse Moh Clarisse Moh ('86) | 86 | FRA | 2:02.10 | SB | ||||||||||
8 | Ciara Mageean Ciara Mageean ('92) | 92 | IRL | 2:03.12 | SB | ||||||||||
9 | Trine Mjåland Trine Mjåland ('90) | 90 | NOR | 2:03.23 | SB | ||||||||||
10 | Eglė Balčiūnaitė Eglė Balčiūnaitė ('88) | 88 | LTU | 2:03.37 | SB | ||||||||||
11 | Sofie Van Accom Sofie Van Accom ('89) | 89 | BEL | 2:03.92 | PB | ||||||||||
12 | Katherine Camp Katherine Camp ('92) | 92 | NZL | 2:06.63 | |||||||||||
13 | Elise Vanderelst Elise Vanderelst ('98) | 98 | BEL | 2:10.79 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Konstadína Yiannopoúlou Konstadína Yiannopoúlou ('94) | 94 | GRE | 2:03.94 | SB | ||||||||||
2 | Corane Gazeau Corane Gazeau ('96) | 96 | FRA | 2:04.06 | SB | ||||||||||
3 | Charlotte Mouchet Charlotte Mouchet ('96) | 96 | FRA | 2:04.61 | SB | ||||||||||
4 | Joyce Mattagliano Joyce Mattagliano ('94) | 94 | ITA | 2:05.03 | SB | ||||||||||
5 | Elena Bellò Elena Bellò ('97) | 97 | ITA | 2:05.07 | PB | ||||||||||
6 | Zoya Naumov Zoya Naumov ('95) | 95 | ESP | 2:05.10 | PB | ||||||||||
7 | Alina Ammann Alina Ammann ('98) | 98 | GER | 2:05.25 | SB | ||||||||||
8 | Anna Sabat Anna Sabat ('93) | 93 | POL | 2:05.28 | SB | ||||||||||
9 | Imane Boukharta Imane Boukharta ('92) | 92 | FRA | 2:05.39 | SB | ||||||||||
10 | Halyna Syshko Halyna Syshko ('91) | 91 | UKR | 2:07.46 | SB | ||||||||||
11 | Manon Kruiver Manon Kruiver ('88) | 88 | NED | 2:11.49 | SB | ||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Claire Mooney Claire Mooney ('92) | 92 | IRL | 2:04.64 | PB | ||||||||||
2 | Ellie Baker Ellie Baker ('98) | 98 | GBR | 2:04.67 | PB | ||||||||||
3 | Alice Six Alice Six ('90) | 90 | FRA | 2:05.76 | PB | ||||||||||
4 | Salomé Afonso Salomé Afonso ('97) | 97 | POR | 2:06.60 | SB | ||||||||||
5 | Carla Sweeney Carla Sweeney ('98) | 98 | IRL | 2:07.64 | SB | ||||||||||
6 | Manon Fage Manon Fage ('92) | 92 | FRA | 2:08.10 | SB | ||||||||||
7 | Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99) | 99 | DEN | 2:09.08 | SB | ||||||||||
8 | Nanouk Stevens Nanouk Stevens | 00 | BEL | 2:09.62 | PB | ||||||||||
9 | Eléni Lefkopoúlou Eléni Lefkopoúlou ('90) | 90 | GRE | 2:10.79 | SB | ||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Hanna Klein Hanna Klein ('93) | 93 | GER | 4:06.91 | PB | ||||||||||
2 | Karoline Bjerkeli Grøvdal Karoline Bjerkeli Grøvdal ('90) | 90 | NOR | 4:07.25 | PB | ||||||||||
3 | Marta Pérez Marta Pérez ('93) | 93 | ESP | 4:07.35 | PB | ||||||||||
4 | Melissa Courtney Melissa Courtney ('93) | 93 | GBR | 4:08.42 | SB | ||||||||||
5 | Solange Andreia Pereira Solange Andreia Pereira ('89) | 89 | ESP | 4:09.87 | SB | ||||||||||
6 | Johanna Geyer-Carles Johanna Geyer-Carles ('95) | 95 | FRA | 4:11.57 | PB | ||||||||||
7 | Muriel Coneo Muriel Coneo ('87) | 87 | COL | 4:16.47 | SB | ||||||||||
8 | Maren Orth Maren Orth ('90) | 90 | GER | 4:17.10 | |||||||||||
9 | Leila Hadji Leila Hadji ('98) | 98 | FRA | 4:17.75 | PB | ||||||||||
10 | Line K SchulzLine K Schulz ('96) | 96 | DEN | 4:18.15 | SB | ||||||||||
11 | Justine Tinck Justine Tinck ('99) | 99 | BEL | 4:21.17 | |||||||||||
12 | Zenobie Vangansbeke Zenobie Vangansbeke ('92) | 92 | BEL | 4:23.39 | SB | ||||||||||
13 | Anastasía-Panayióta Marinákou Anastasía-Panayióta Marinákou ('96) | 96 | GRE | 4:23.52 | SB | ||||||||||
14 | Sarah Chelangat Sarah Chelangat ('01) | 01 | UGA | 4:28.50 | PB | ||||||||||
Katherine Camp Katherine Camp ('92) | 92 | NZL | DNF | ||||||||||||
Sarah Lahti Sarah Lahti ('95) | 95 | SWE | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Esther Chebet Esther Chebet ('97) | 97 | UGA | 4:11.68 | PB | ||||||||||
2 | Katie Snowden Katie Snowden ('94) | 94 | GBR | 4:12.25 | |||||||||||
3 | Charline Mathias Charline Mathias ('92) | 92 | LUX | 4:12.57 | NR | PB | |||||||||
4 | Natalia Evangelidou Natalia Evangelidou ('91) | 91 | CYP | 4:12.72 | SB | ||||||||||
5 | Blanca Fernández Blanca Fernández ('92) | 92 | ESP | 4:13.07 | PB | ||||||||||
6 | Elodie Normand Elodie Normand ('88) | 88 | FRA | 4:14.93 | SB | ||||||||||
7 | Camilla Ziesler Camilla Ziesler | 00 | NOR | 4:17.21 | PB | ||||||||||
8 | Stefanie Barmet Stefanie Barmet ('92) | 92 | SUI | 4:17.28 | PB | ||||||||||
9 | Britt Ummels Britt Ummels ('93) | 93 | NED | 4:19.25 | SB | ||||||||||
10 | Elodie Mathien Elodie Mathien ('88) | 88 | FRA | 4:19.73 | PB | ||||||||||
11 | Lotte Krause Lotte Krause ('92) | 92 | NED | 4:20.45 | SB | ||||||||||
12 | Roos Blokhuis Roos Blokhuis ('01) | 01 | NED | 4:20.91 | PB | ||||||||||
13 | Agnes Laurent Agnes Laurent ('88) | 88 | BEL | 4:22.32 | SB | ||||||||||
14 | Giulia Aprile Giulia Aprile ('95) | 95 | ITA | 4:22.55 | SB | ||||||||||
15 | Alice Rocquain Alice Rocquain ('87) | 87 | FRA | 4:24.63 | SB | ||||||||||
16 | Soumaya Boussaïd Soumaya Boussaïd ('80) | 80 | TUN | 4:33.01 | |||||||||||
Sofie Lauwers Sofie Lauwers ('91) | 91 | BEL | DNF | ||||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Vera Hoffmann Vera Hoffmann ('96) | 96 | LUX | 4:17.06 | PB | ||||||||||
2 | Emma Sextius Emma Sextius ('94) | 94 | FRA | 4:20.91 | PB | ||||||||||
3 | Katharina Trost Katharina Trost ('95) | 95 | GER | 4:21.31 | PB | ||||||||||
4 | Bo Ummels Bo Ummels ('93) | 93 | NED | 4:22.55 | PB | ||||||||||
5 | Nada Pauer Nada Pauer ('86) | 86 | AUT | 4:22.61 | PB | ||||||||||
6 | Floriane Chevalier Garenne Floriane Chevalier Garenne ('91) | 91 | FRA | 4:22.71 | PB | ||||||||||
7 | Jodie McCann Jodie McCann | 00 | IRL | 4:22.85 | PB | ||||||||||
8 | Kayla de Bondt Kayla de Bondt ('94) | 94 | AUS | 4:23.72 | SB | ||||||||||
9 | Patricia De Graat Patricia De Graat ('98) | 98 | GER | 4:23.78 | PB | ||||||||||
10 | Nadia Power Nadia Power ('98) | 98 | IRL | 4:24.16 | |||||||||||
11 | Mathilde Deswaef Mathilde Deswaef ('99) | 99 | BEL | 4:26.11 | PB | ||||||||||
12 | Anais Dechamps Anais Dechamps ('88) | 88 | FRA | 4:26.78 | SB | ||||||||||
13 | Ilaria Sabbatini Ilaria Sabbatini ('94) | 94 | ITA | 4:30.13 | SB | ||||||||||
14 | Fien Janssens Fien Janssens ('99) | 99 | BEL | 4:31.74 | PB | ||||||||||
15 | Natalie Weir Natalie Weir ('86) | 86 | GBR | 4:32.25 | SB | ||||||||||
16 | Aurelie Canu Aurelie Canu ('95) | 95 | FRA | 4:33.65 | SB | ||||||||||
17 | Léa Plumecocq Léa Plumecocq ('91) | 91 | FRA | 4:34.19 | SB | ||||||||||
18 | Femke Speelman-Rooms Femke Speelman-Rooms ('99) | 99 | BEL | 4:38.78 | |||||||||||
Eline Pinter Eline Pinter ('96) | 96 | BEL | DNF | ||||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Anais Bourgoin Anais Bourgoin ('96) | 96 | FRA | 4:25.51 | PB | ||||||||||
2 | Ingrid Pino Ingrid Pino ('95) | 95 | ESP | 4:26.92 | PB | ||||||||||
3 | Jenipher Contois Jenipher Contois ('99) | 99 | FRA | 4:27.89 | PB | ||||||||||
4 | Alessia Zarbo Alessia Zarbo ('01) | 01 | FRA | 4:28.39 | PB | ||||||||||
5 | Fatima Charkaoui Fatima Charkaoui ('92) | 92 | FRA | 4:29.18 | SB | ||||||||||
6 | Paulien Nelissen Paulien Nelissen ('99) | 99 | BEL | 4:29.26 | PB | ||||||||||
7 | Shana Lauwers Shana Lauwers ('92) | 92 | BEL | 4:31.32 | PB | ||||||||||
8 | Naoile Khattou Naoile Khattou ('85) | 85 | FRA | 4:31.48 | SB | ||||||||||
9 | Marta Alexandra Chylinski Marta Alexandra Chylinski ('86) | 86 | BEL | 4:31.98 | PB | ||||||||||
10 | Isabeau Lenaerts Isabeau Lenaerts ('01) | 01 | BEL | 4:34.29 | PB | ||||||||||
11 | Linn Lara Kleine Linn Lara Kleine ('01) | 01 | GER | 4:34.85 | PB | ||||||||||
12 | Marine Vaillant Marine Vaillant ('88) | 88 | FRA | 4:37.14 | SB | ||||||||||
13 | Stéphanie Dassonville Stéphanie Dassonville ('87) | 87 | FRA | 4:40.63 | SB | ||||||||||
14 | Katinka Bassleer Katinka Bassleer ('99) | 99 | BEL | 4:41.85 | SB | ||||||||||
Yentl Vandenberghe Yentl Vandenberghe ('91) | 91 | BEL | DNF | ||||||||||||
Beatriz Valiente Beatriz Valiente ('79) | 79 | ESP | DNF | ||||||||||||
Finale E | |||||||||||||||
1 | Meline Rollin Meline Rollin ('98) | 98 | FRA | 4:33.77 | PB | ||||||||||
2 | Denise Schumacher Denise Schumacher ('94) | 94 | GER | 4:35.70 | PB | ||||||||||
3 | Kristel van den Berg Kristel van den Berg ('98) | 98 | NED | 4:36.03 | SB | ||||||||||
4 | Heloise Gaspard Heloise Gaspard | 00 | BEL | 4:36.96 | PB | ||||||||||
5 | Charlotte Van Hese Charlotte Van Hese ('95) | 95 | BEL | 4:36.97 | |||||||||||
6 | Famke Heinst Famke Heinst ('99) | 99 | NED | 4:36.98 | PB | ||||||||||
7 | Eimear O'Brien Eimear O'Brien ('86) | 86 | IRL | 4:37.82 | SB | ||||||||||
8 | Salome Baudoin Salome Baudoin ('97) | 97 | FRA | 4:39.27 | SB | ||||||||||
9 | Khadija Boudjellouli Khadija Boudjellouli ('87) | 87 | FRA | 4:39.74 | |||||||||||
10 | Myriam Darkaoui Myriam Darkaoui ('99) | 99 | FRA | 4:39.85 | PB | ||||||||||
11 | Chloe Susset Chloe Susset ('90) | 90 | FRA | 4:40.16 | SB | ||||||||||
12 | Eva De Rooy Eva De Rooy ('98) | 98 | BEL | 4:40.24 | SB | ||||||||||
13 | Anne Schreurs Anne Schreurs ('92) | 92 | BEL | 4:43.01 | |||||||||||
Jolien de Waard Jolien de Waard ('94) | 94 | NED | DNF | ||||||||||||
Manon Guillermin Manon Guillermin ('98) | 98 | FRA | DNF | ||||||||||||
Finale F | |||||||||||||||
1 | Maura De Troyer Maura De Troyer ('99) | 99 | BEL | 4:38.81 | PB | ||||||||||
2 | Kayla Smith Kayla Smith | 00 | USA | 4:38.85 | PB | ||||||||||
3 | Aline Florian Aline Florian ('95) | 95 | GER | 4:39.32 | PB | ||||||||||
4 | Alessia Bordon Alessia Bordon ('97) | 97 | FRA | 4:40.79 | PB | ||||||||||
5 | Laura Nicholson Laura Nicholson | 00 | IRL | 4:41.55 | PB | ||||||||||
6 | Léonie Charlier Léonie Charlier ('01) | 01 | FRA | 4:42.59 | PB | ||||||||||
K 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97) | 97 | DEN | 9:37.58 | SB | ||||||||||
2 | Lucie Sekanová Lucie Sekanová ('89) | 89 | CZE | 9:46.22 | SB | ||||||||||
3 | Matylda Kowal Matylda Kowal ('89) | 89 | POL | 9:47.14 | SB | ||||||||||
4 | Maeva Danois Maeva Danois ('93) | 93 | FRA | 9:47.89 | SB | ||||||||||
5 | Nawal Yahi Nawal Yahi ('91) | 91 | ALG | 9:48.53 | PB | ||||||||||
6 | Irene Sánchez-Escribano Irene Sánchez-Escribano ('92) | 92 | ESP | 9:48.55 | PB | ||||||||||
7 | Francesca Bertoni Francesca Bertoni ('93) | 93 | ITA | 9:49.68 | PB | ||||||||||
8 | María José Pérez María José Pérez ('92) | 92 | ESP | 9:53.91 | SB | ||||||||||
9 | Aïssé Sow Aïssé Sow ('91) | 91 | FRA | 9:55.78 | SB | ||||||||||
10 | Cornelia Griesche Cornelia Griesche ('93) | 93 | GER | 9:58.77 | SB | ||||||||||
11 | Ophélie Claude-Boxberger Ophélie Claude-Boxberger ('88) | 88 | FRA | 9:59.45 | |||||||||||
12 | Isabel Mattuzzi Isabel Mattuzzi ('95) | 95 | ITA | 10:00.22 | PB | ||||||||||
13 | Emma Oudiou Emma Oudiou ('95) | 95 | FRA | 10:00.34 | SB | ||||||||||
14 | Liane Weidner Liane Weidner ('97) | 97 | GER | 10:00.53 | PB | ||||||||||
15 | Veerle Bakker Veerle Bakker ('97) | 97 | NED | 10:01.46 | PB | ||||||||||
16 | Lea Meyer Lea Meyer ('97) | 97 | GER | 10:01.83 | PB | ||||||||||
17 | Emily de La Bruyere Emily de La Bruyere ('93) | 93 | FRA | 10:02.36 | PB | ||||||||||
18 | Lea Navarro Lea Navarro ('97) | 97 | FRA | 10:04.26 | PB | ||||||||||
19 | Martina Merlo Martina Merlo ('93) | 93 | ITA | 10:04.33 | PB | ||||||||||
20 | Anne-Sophie Vittet Anne-Sophie Vittet ('88) | 88 | FRA | 10:06.46 | PB | ||||||||||
21 | Charlotte Taylor-Green Charlotte Taylor-Green ('85) | 85 | GBR | 10:07.86 | PB | ||||||||||
22 | Lucie Lerebourg Lucie Lerebourg ('94) | 94 | FRA | 10:08.35 | PB | ||||||||||
23 | Valentina Costanza Valentina Costanza ('87) | 87 | ITA | 10:18.12 | SB | ||||||||||
24 | Lena Millonig Lena Millonig ('98) | 98 | AUT | 10:18.76 | NU23R NU20R | PB | |||||||||
25 | Aimee Pratt Aimee Pratt ('97) | 97 | GBR | 10:19.70 | SB | ||||||||||
26 | Eleonora Curtabbi Eleonora Curtabbi ('97) | 97 | ITA | 10:21.33 | PB | ||||||||||
27 | Linda Wrede Linda Wrede ('93) | 93 | GER | 10:21.35 | PB | ||||||||||
28 | Jasmijn Bakker Jasmijn Bakker ('99) | 99 | NED | 10:22.57 | PB | ||||||||||
29 | Ronja Böhrer Ronja Böhrer ('95) | 95 | GER | 10:24.31 | SB | ||||||||||
30 | Paulina Szostecka Paulina Szostecka ('98) | 98 | POL | 10:24.93 | PB | ||||||||||
31 | Charlotte Pizzo Charlotte Pizzo ('97) | 97 | FRA | 10:37.50 | PB | ||||||||||
32 | Elisa Cova Elisa Cova ('89) | 89 | ITA | 10:45.01 | SB | ||||||||||
33 | Lucie Nivet Lucie Nivet ('98) | 98 | FRA | 10:55.37 | PB | ||||||||||
34 | Marie Nivet Marie Nivet ('98) | 98 | FRA | 11:03.45 | PB | ||||||||||
35 | Charlotte Sijmens Charlotte Sijmens ('95) | 95 | BEL | 11:32.24 | SB | ||||||||||
Sofie Gallein Sofie Gallein ('92) | 92 | BEL | DNF | ||||||||||||
Elke Godden Elke Godden ('96) | 96 | BEL | DNF | ||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: -0.2 Finale A Finale | Vind: -0.2 | ||||||||||||||
1 | Anne Zagré Anne Zagré ('90) | 90 | BEL | 13.14 | |||||||||||
2 | Eline Berings Eline Berings ('86) | 86 | BEL | 13.19 | SB | ||||||||||
3 | Alicia Barrett Alicia Barrett ('98) | 98 | GBR | 13.22 | SB | ||||||||||
4 | Eefje Boons Eefje Boons ('94) | 94 | NED | 13.24 | SB | ||||||||||
5 | Yasmin Miller Yasmin Miller ('95) | 95 | GBR | 13.27 | |||||||||||
6 | Sharona Bakker Sharona Bakker ('90) | 90 | NED | 13.30 | |||||||||||
7 | Reetta Hurske Reetta Hurske ('95) | 95 | FIN | 13.71 | |||||||||||
8 | Chloe Beaucarne Chloe Beaucarne ('97) | 97 | BEL | 13.74 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +1.2 | Vind: +1.2 | ||||||||||||||
1 | Anne Zagré Anne Zagré ('90) | 90 | BEL | 13.07 | |||||||||||
2 | Yasmin Miller Yasmin Miller ('95) | 95 | GBR | 13.23 | SB | ||||||||||
3 | Eefje Boons Eefje Boons ('94) | 94 | NED | 13.30 | |||||||||||
4 | Sharona Bakker Sharona Bakker ('90) | 90 | NED | 13.30 | |||||||||||
5 | Eline Berings Eline Berings ('86) | 86 | BEL | 13.31 | |||||||||||
6 | Alicia Barrett Alicia Barrett ('98) | 98 | GBR | 13.37 | SB | ||||||||||
7 | Reetta Hurske Reetta Hurske ('95) | 95 | FIN | 13.66 | SB | ||||||||||
Indledende 2 Vind: +0.1 | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Chloe Beaucarne Chloe Beaucarne ('97) | 97 | BEL | 13.72 | |||||||||||
2 | Maayke Tjin A-Lim Maayke Tjin A-Lim ('98) | 98 | NED | 13.74 | |||||||||||
3 | Sacha Alessandrini Sacha Alessandrini ('99) | 99 | FRA | 13.77 | PB | ||||||||||
4 | Sarah Missinne Sarah Missinne ('95) | 95 | BEL | 13.91 | |||||||||||
5 | Siliane Van Cauwenberghe Siliane Van Cauwenberghe ('96) | 96 | BEL | 14.00 | |||||||||||
6 | Shari Lammens Shari Lammens ('96) | 96 | BEL | 14.09 | |||||||||||
7 | Lily Ann O'Hora Lily Ann O'Hora ('94) | 94 | IRL | 14.15 | PB | ||||||||||
8 | Dorien Van Diest Dorien Van Diest ('93) | 93 | BEL | 14.16 | SB | ||||||||||
Indledende 3 Vind: -0.2 | Vind: -0.2 | ||||||||||||||
1 | Laura Leprince Laura Leprince ('95) | 95 | BEL | 14.08 | SB | ||||||||||
2 | Hanne Vancamp Hanne Vancamp ('99) | 99 | BEL | 14.21 | |||||||||||
3 | Melanie Vissers Melanie Vissers ('98) | 98 | BEL | 14.22 | |||||||||||
4 | Aimée Adamis Aimée Adamis ('94) | 94 | FRA | 14.29 | SB | ||||||||||
5 | Molly Scott Molly Scott ('99) | 99 | IRL | 14.31 | PB | ||||||||||
Indledende 4 Vind: +0.7 | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Leyla Anthonissen Leyla Anthonissen ('99) | 99 | BEL | 14.10 | PB | ||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Léa Sprunger Léa Sprunger ('90) | 90 | SUI | 55.21 | SB | ||||||||||
2 | Vera Barbosa Vera Barbosa ('89) | 89 | POR | 57.14 | SB | ||||||||||
3 | Jackie Baumann Jackie Baumann ('95) | 95 | GER | 57.68 | SB | ||||||||||
4 | Maeva Contion Maeva Contion ('92) | 92 | FRA | 57.79 | SB | ||||||||||
5 | Christine McMahon Christine McMahon ('92) | 92 | IRL | 58.31 | SB | ||||||||||
6 | Hayley McLean Hayley McLean ('94) | 94 | GBR | 58.33 | SB | ||||||||||
7 | Stina TroestStina Troest ('94) | 94 | DEN | 58.90 | SB | ||||||||||
8 | Shona Richards Shona Richards ('95) | 95 | GBR | 59.38 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Jessica Turner Jessica Turner ('95) | 95 | GBR | 56.76 | PB | ||||||||||
2 | Djamila Böhm Djamila Böhm ('94) | 94 | GER | 57.46 | PB | ||||||||||
3 | Déborah Rodríguez Déborah Rodríguez ('92) | 92 | URU | 58.05 | |||||||||||
4 | Kelsey Balkwill Kelsey Balkwill ('92) | 92 | CAN | 58.88 | |||||||||||
5 | Marlien De Jans Marlien De Jans ('91) | 91 | BEL | 59.00 | |||||||||||
6 | Aisha Naibe-Wey Aisha Naibe-Wey ('93) | 93 | SLE | 59.04 | |||||||||||
7 | Joan Medjid Joan Medjid ('95) | 95 | FRA | 59.91 | SB | ||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Anais Seiller Anais Seiller ('97) | 97 | FRA | 57.63 | PB | ||||||||||
2 | Caryl Granville Caryl Granville ('89) | 89 | GBR | 57.83 | SB | ||||||||||
3 | Christine Salterberg Christine Salterberg ('94) | 94 | GER | 57.96 | SB | ||||||||||
4 | Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98) | 98 | DEN | 59.87 | SB | ||||||||||
5 | Audrey Nkamsao Audrey Nkamsao ('89) | 89 | CMR | 1:00.38 | SB | ||||||||||
6 | Eva Duinslaeger Eva Duinslaeger ('88) | 88 | BEL | 1:01.11 | SB | ||||||||||
7 | Mhairi Patience Mhairi Patience ('95) | 95 | GBR | 1:02.50 | |||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Sonia Nasarre Sonia Nasarre ('96) | 96 | ESP | 58.75 | PB | ||||||||||
2 | Orla Brothers Orla Brothers ('99) | 99 | GBR | 1:00.39 | |||||||||||
3 | Kirsi Pekkanen Kirsi Pekkanen ('95) | 95 | FIN | 1:00.46 | SB | ||||||||||
4 | Kim Reuland Kim Reuland ('87) | 87 | LUX | 1:02.09 | |||||||||||
5 | Tina Böhm Tina Böhm ('90) | 90 | GER | 1:02.24 | SB | ||||||||||
6 | Katrijn Boone Katrijn Boone ('92) | 92 | BEL | 1:02.35 | SB | ||||||||||
7 | Kate McGowan Kate McGowan ('97) | 97 | IRL | 1:02.91 | SB | ||||||||||
Finale E | |||||||||||||||
1 | Paulien Couckuyt Paulien Couckuyt ('97) | 97 | BEL | 1:01.80 | |||||||||||
2 | Stephanie Carbonnelle Stephanie Carbonnelle ('99) | 99 | BEL | 1:02.08 | SB | ||||||||||
3 | Zoë Sedney Zoë Sedney ('01) | 01 | NED | 1:02.17 | SB | ||||||||||
4 | Emma Komocki Emma Komocki ('92) | 92 | GBR | 1:03.05 | SB | ||||||||||
Finale F | |||||||||||||||
1 | Isa Videler Isa Videler ('98) | 98 | NED | 1:02.10 | PB | ||||||||||
2 | Niamh Malone Niamh Malone ('99) | 99 | IRL | 1:02.17 | |||||||||||
3 | Claudia Illa Claudia Illa ('95) | 95 | ESP | 1:02.86 | SB | ||||||||||
4 | Paulien Dewyngaert Paulien Dewyngaert ('97) | 97 | BEL | 1:03.15 | SB | ||||||||||
5 | Lea Sophia Hagen Lea Sophia Hagen ('97) | 97 | GER | 1:03.25 | |||||||||||
Finale G | |||||||||||||||
1 | Vreni Roesems Vreni Roesems ('89) | 89 | BEL | 1:02.78 | SB | ||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Emily Rogers Emily Rogers ('94) | 94 | IRL | 1.78 | PB | ||||||||||
2 | Desirée Rossit Desirée Rossit ('94) | 94 | ITA | 1.75 | =SB | ||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Aurélie De Ryck Aurélie De Ryck ('92) | 92 | BEL | 4.10 | =SB | ||||||||||
2 | Elien De Vocht Elien De Vocht ('95) | 95 | BEL | 3.90 | |||||||||||
3 | Nell Van Hansewyck Nell Van Hansewyck ('97) | 97 | BEL | 3.90 | PB | ||||||||||
4 | Melanie Vissers Melanie Vissers ('98) | 98 | BEL | 3.90 | =PB | ||||||||||
5 | Steffi Dhont Steffi Dhont ('92) | 92 | BEL | 3.70 | |||||||||||
5 | Jozefien Willemen Jozefien Willemen ('89) | 89 | BEL | 3.70 | |||||||||||
5 | Stefanie Dadayeva Stefanie Dadayeva ('01) | 01 | BEL | 3.70 | PB | ||||||||||
8 | Jonne Dommerholt Jonne Dommerholt ('96) | 96 | NED | 3.70 | =PB | ||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Martha TraoréMartha Traoré ('95) | 95 | DEN | 6.21 | -0.2 | SB | |||||||||
2 | Bo Nijs Bo Nijs ('97) | 97 | BEL | 5.79 | +0.1 | ||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jessica Cérival Jessica Cérival ('82) | 82 | FRA | 16.44 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kato Van Den Brulle Kato Van Den Brulle ('96) | 96 | BEL | 52.40 | |||||||||||
2 | Carolien van Royen Carolien van Royen ('92) | 92 | BEL | 42.74 | SB | ||||||||||
K 4 x 100 m stafet Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | U20 | IRL | 45.93 | ||||||||||||
Molly Scott, Sharlene Mawdsley, Aoife Lynch, Gina Akpe-Moses | |||||||||||||||
2 | U20 | BEL | 45.97 | ||||||||||||
Sofie Van Gijseghem, Leyla Anthonissen, Emma Van Laer, Dominique Tchapda | |||||||||||||||
3 | U20 | BEL | 46.03 | ||||||||||||
Céline Gautier, Laures Bauwens, Hanne Vancamp, Hanne Claus | |||||||||||||||
4 | U18 | BEL | 46.31 | ||||||||||||
Lotte van Lent, Lotte van der Vreken, Ilona Masson, Lieselotte Van Laere | |||||||||||||||
D19 110 m hæk 99.1 cm Vind: -0.4 Finale A Finale | Vind: -0.4 | ||||||||||||||
1 | Tuur Bras Tuur Bras ('99) | 99 | BEL | 13.61 | PB | ||||||||||
2 | Liam Van Der Schaaf Liam Van Der Schaaf ('98) | 98 | NED | 13.70 | |||||||||||
3 | Cameron Fillery Cameron Fillery ('98) | 98 | GBR | 13.77 | |||||||||||
4 | Michael Obasuyi Michael Obasuyi ('99) | 99 | BEL | 13.92 | PB | ||||||||||
5 | Simon Verherstraeten Simon Verherstraeten ('99) | 99 | BEL | 14.03 | PB | ||||||||||
6 | Alex Clarkin Alex Clarkin ('99) | 99 | IRL | 14.50 | PB | ||||||||||
M 200 m Vind: +2.0 Finale A Finale | Vind: +2.0 | ||||||||||||||
1 | Isayah Boers Isayah Boers ('99) | 99 | NED | 21.56 | PB | ||||||||||
2 | Adam Kalmen Adam Kalmen ('98) | 98 | BEL | 21.58 | PB | ||||||||||
3 | Jordan Paquot Jordan Paquot ('98) | 98 | BEL | 21.80 | |||||||||||
4 | Adam Murphy Adam Murphy ('96) | 96 | IRL | 21.82 | PB | ||||||||||
5 | Arnaud Destatte Arnaud Destatte ('88) | 88 | BEL | 21.83 | SB | ||||||||||
6 | Laurens Francois Laurens Francois ('96) | 96 | BEL | 21.93 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: -0.2 | Vind: -0.2 | ||||||||||||||
1 | Byron Robinson Byron Robinson ('87) | 87 | GBR | 21.70 | SB | ||||||||||
2 | Daan Lubberdink Daan Lubberdink ('99) | 99 | NED | 21.79 | SB | ||||||||||
3 | Dylan Calluy Dylan Calluy ('94) | 94 | BEL | 22.13 | |||||||||||
Luke Morris Luke Morris ('99) | 99 | IRL | DNF | ||||||||||||
Finale C Vind: +1.3 | Vind: +1.3 | ||||||||||||||
1 | Jim Van Gorkum Jim Van Gorkum ('98) | 98 | NED | 21.94 | PB | ||||||||||
2 | Amine Kasmi Amine Kasmi | 00 | BEL | 21.97 | PB | ||||||||||
3 | Axel Viaene Axel Viaene ('98) | 98 | BEL | 22.13 | SB | ||||||||||
4 | Kade Thomas Kade Thomas ('96) | 96 | GBR | 22.15 | PB | ||||||||||
Robert Bennett Robert Bennett ('93) | 93 | IRL | DQ | ||||||||||||
Finale D Vind: -0.5 | Vind: -0.5 | ||||||||||||||
1 | Méron Gysbertha Méron Gysbertha ('96) | 96 | NED | 21.77 | PB | ||||||||||
2 | Simon Archer Simon Archer ('95) | 95 | IRL | 21.90 | PB | ||||||||||
3 | Wolf Belien Wolf Belien ('01) | 01 | BEL | 22.09 | |||||||||||
Finale E Vind: +0.1 | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
2 | Gareth Thompson Gareth Thompson ('97) | 97 | IRL | 22.48 | =PB | ||||||||||
Finale G Vind: +1.8 | Vind: +1.8 | ||||||||||||||
3 | Ciaran Maher Ciaran Maher ('99) | 99 | IRL | 23.21 | SB | ||||||||||
Finale J Vind: +0.9 | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
6 | James Sullivan James Sullivan ('85) | 85 | IRL | 25.15 | PB | ||||||||||
Finale L Vind: +0.1 | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Conor Gaffney Conor Gaffney ('97) | 97 | IRL | 24.28 | PB | ||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ricardo Dos Santos Ricardo Dos Santos ('94) | 94 | POR | 46.50 | |||||||||||
2 | Torben Junker Torben Junker ('93) | 93 | GER | 46.60 | SB | ||||||||||
3 | Jonathan Sacoor Jonathan Sacoor ('99) | 99 | BEL | 46.88 | PB | ||||||||||
4 | Maarten Stuivenberg Maarten Stuivenberg ('95) | 95 | NED | 46.94 | |||||||||||
5 | Ben Maze Ben Maze ('91) | 91 | GBR | 47.33 | PB | ||||||||||
6 | Christian Byron Christian Byron ('92) | 92 | GBR | 47.60 | SB | ||||||||||
7 | Samba Fall Samba Fall ('92) | 92 | BEL | 47.96 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Hazir Inoussa Hazir Inoussa ('90) | 90 | FRA | 47.17 | PB | ||||||||||
2 | Simon Boypa Simon Boypa ('99) | 99 | FRA | 47.23 | PB | ||||||||||
3 | Brandon Arrey Brandon Arrey ('96) | 96 | IRL | 47.35 | PB | ||||||||||
4 | Olaf van den Bergh Olaf van den Bergh ('94) | 94 | NED | 47.76 | SB | ||||||||||
5 | Will Oyowe Will Oyowe ('87) | 87 | BEL | 48.88 | SB | ||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Christopher O'Donnell Christopher O'Donnell ('98) | 98 | IRL | 46.92 | PB | ||||||||||
2 | Ramsey Angela Ramsey Angela ('99) | 99 | NED | 47.40 | PB | ||||||||||
3 | Asamti Badji Asamti Badji ('95) | 95 | BEL | 47.78 | PB | ||||||||||
4 | Mohssine Ennamir Mohssine Ennamir ('85) | 85 | BEL | 47.97 | SB | ||||||||||
5 | Sébastien Lins Sébastien Lins ('92) | 92 | BEL | 48.24 | SB | ||||||||||
6 | Abdulaziz Qarainais Abdulaziz Qarainais ('91) | 91 | KUW | 48.25 | PB | ||||||||||
7 | Anthony Young Anthony Young ('84) | 84 | USA | 48.30 | SB | ||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Nicklas HydeNicklas Hyde ('86) | 86 | DEN | 47.79 | SB | ||||||||||
2 | Paul White Paul White ('95) | 95 | IRL | 47.80 | PB | ||||||||||
3 | Johan Polman Johan Polman ('86) | 86 | NED | 48.57 | SB | ||||||||||
4 | Craig Newell Craig Newell ('97) | 97 | IRL | 48.63 | PB | ||||||||||
5 | Elroy Doraene Elroy Doraene ('96) | 96 | BEL | 48.94 | PB | ||||||||||
7 | Paul Murphy Paul Murphy ('96) | 96 | IRL | 49.67 | SB | ||||||||||
Finale E | |||||||||||||||
1 | Jamie Pender Jamie Pender ('98) | 98 | IRL | 48.00 | PB | ||||||||||
2 | Mikael Chartrain Mikael Chartrain ('92) | 92 | FRA | 48.35 | PB | ||||||||||
3 | Camille Snyders Camille Snyders ('97) | 97 | BEL | 48.48 | PB | ||||||||||
Finale F | |||||||||||||||
1 | Camille Lubon Camille Lubon ('96) | 96 | BEL | 48.20 | PB | ||||||||||
2 | Iori Moore Iori Moore ('97) | 97 | GBR | 48.33 | PB | ||||||||||
3 | Eoghan Buggy Eoghan Buggy ('95) | 95 | IRL | 49.19 | PB | ||||||||||
Finale N | |||||||||||||||
1 | Jack Hayden Jack Hayden | 00 | IRL | 51.16 | PB | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
8 | Mattias Ohlsson Mattias Ohlsson ('94) | 94 | SWE | 1:51.23 | |||||||||||
1 | Alex Coomber Alex Coomber ('94) | 94 | GBR | 1:49.11 | PB | ||||||||||
2 | Cosmin Trofin Cosmin Trofin ('96) | 96 | ROU | 1:49.14 | PB | ||||||||||
3 | Gabriel Tual Gabriel Tual ('98) | 98 | FRA | 1:49.40 | PB | ||||||||||
4 | Thierry-Orden Dagbetin Thierry-Orden Dagbetin ('98) | 98 | FRA | 1:49.91 | PB | ||||||||||
5 | Finley Bigg Finley Bigg ('98) | 98 | GBR | 1:49.96 | SB | ||||||||||
6 | Samir Youb Samir Youb ('91) | 91 | FRA | 1:50.60 | SB | ||||||||||
7 | Thibauld Guilbert Thibauld Guilbert | 00 | BEL | 1:50.87 | PB | ||||||||||
9 | Bastien Peres Bastien Peres ('94) | 94 | FRA | 1:51.92 | SB | ||||||||||
10 | Bram Buigel Bram Buigel ('95) | 95 | NED | 1:51.94 | SB | ||||||||||
11 | Clement Houcke Clement Houcke ('96) | 96 | FRA | 1:52.18 | SB | ||||||||||
12 | Theo Blundell Theo Blundell ('95) | 95 | GBR | 1:52.57 | SB | ||||||||||
13 | Thomas Engels Thomas Engels ('99) | 99 | BEL | 1:53.07 | PB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Thomas van Laar Thomas van Laar ('95) | 95 | NED | 1:50.79 | PB | ||||||||||
2 | Taleb Salim Mezzaourou Taleb Salim Mezzaourou ('94) | 94 | MAR | 1:51.15 | PB | ||||||||||
3 | Luuk Wagenaar Luuk Wagenaar ('94) | 94 | NED | 1:51.43 | SB | ||||||||||
4 | Sebbe Francken Sebbe Francken ('96) | 96 | BEL | 1:51.86 | PB | ||||||||||
5 | Hugo Moenner Hugo Moenner ('95) | 95 | FRA | 1:51.86 | SB | ||||||||||
6 | Sam Giedts Sam Giedts ('95) | 95 | BEL | 1:51.99 | PB | ||||||||||
7 | Thomas Lewis Thomas Lewis ('94) | 94 | NED | 1:52.06 | |||||||||||
8 | Jeremy Bartoli Jeremy Bartoli ('91) | 91 | FRA | 1:52.27 | SB | ||||||||||
9 | Simon Haglund Simon Haglund ('93) | 93 | FIN | 1:52.71 | SB | ||||||||||
10 | Jonas Van Schoubroeck Jonas Van Schoubroeck ('92) | 92 | BEL | 1:52.92 | SB | ||||||||||
11 | Mathieu Laurain Mathieu Laurain ('90) | 90 | FRA | 1:53.47 | SB | ||||||||||
12 | Thorben Juschka Thorben Juschka ('91) | 91 | GER | 1:53.51 | SB | ||||||||||
13 | Thijs Verbeeck Thijs Verbeeck ('91) | 91 | BEL | 1:54.09 | SB | ||||||||||
14 | Valere Hustin Valere Hustin ('93) | 93 | BEL | 1:54.46 | SB | ||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Maxime Delvoie Maxime Delvoie ('97) | 97 | BEL | 1:51.25 | PB | ||||||||||
2 | Julien Gillet Julien Gillet ('93) | 93 | BEL | 1:51.54 | PB | ||||||||||
3 | Robin Oester Robin Oester ('99) | 99 | SUI | 1:51.69 | PB | ||||||||||
4 | Ådne Andersen Ådne Andersen ('94) | 94 | NOR | 1:52.11 | PB | ||||||||||
5 | Jose Barbosa Jose Barbosa ('98) | 98 | SUI | 1:52.66 | PB | ||||||||||
6 | Malcolm Duquesney Malcolm Duquesney ('95) | 95 | FRA | 1:52.89 | PB | ||||||||||
7 | Ryan Clarke Ryan Clarke ('97) | 97 | NED | 1:52.93 | SB | ||||||||||
8 | Joeri Slagter Joeri Slagter ('95) | 95 | NED | 1:52.98 | PB | ||||||||||
9 | Niklas Bohm Niklas Bohm ('88) | 88 | GER | 1:53.12 | PB | ||||||||||
10 | Enrico Dietrich Enrico Dietrich ('86) | 86 | GER | 1:53.20 | SB | ||||||||||
11 | Bastiaan Ameryckx Bastiaan Ameryckx ('98) | 98 | BEL | 1:53.89 | SB | ||||||||||
12 | Benoît Looten Benoît Looten ('95) | 95 | FRA | 1:54.05 | PB | ||||||||||
13 | Maty Lamon Maty Lamon ('99) | 99 | FRA | 1:54.94 | SB | ||||||||||
14 | Antoine Douley Antoine Douley ('95) | 95 | BEL | 1:55.99 | SB | ||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Mohamed-Aziz Ben-Brahim Mohamed-Aziz Ben-Brahim ('97) | 97 | FRA | 1:51.33 | PB | ||||||||||
2 | Alex Goodall Alex Goodall ('93) | 93 | GBR | 1:51.76 | PB | ||||||||||
3 | Pieter de Maersschalk Pieter de Maersschalk ('88) | 88 | BEL | 1:52.34 | PB | ||||||||||
4 | Stavros Spyrou Stavros Spyrou | 00 | CYP | 1:53.00 | |||||||||||
5 | Ruben Verheyden Ruben Verheyden | 00 | BEL | 1:53.67 | PB | ||||||||||
6 | Iwein Bau Iwein Bau ('96) | 96 | BEL | 1:53.72 | PB | ||||||||||
7 | Ward Leunckens Ward Leunckens | 00 | BEL | 1:53.72 | PB | ||||||||||
8 | Jo Schmiz Jo Schmiz ('99) | 99 | LUX | 1:53.83 | PB | ||||||||||
9 | Gaetan Van Laethem Gaetan Van Laethem ('97) | 97 | BEL | 1:53.95 | SB | ||||||||||
10 | Twan Pormes Twan Pormes ('98) | 98 | NED | 1:54.29 | PB | ||||||||||
11 | Daniel De Looze Daniel De Looze ('93) | 93 | NED | 1:54.50 | |||||||||||
12 | Michiel de Vydt Michiel de Vydt ('93) | 93 | BEL | 1:55.50 | PB | ||||||||||
13 | Mathias Sanctorum Mathias Sanctorum ('93) | 93 | BEL | 1:55.95 | |||||||||||
Finale E | |||||||||||||||
1 | Brian Versluis Brian Versluis ('99) | 99 | NED | 1:52.57 | PB | ||||||||||
2 | Djoao Lobles Djoao Lobles ('01) | 01 | NED | 1:52.67 | PB | ||||||||||
3 | Simon Petitjean Simon Petitjean ('96) | 96 | BEL | 1:53.20 | PB | ||||||||||
4 | Tarich Jamli Tarich Jamli ('86) | 86 | BEL | 1:54.62 | SB | ||||||||||
5 | Pierre Lechat Pierre Lechat ('99) | 99 | FRA | 1:55.06 | PB | ||||||||||
6 | Alexander Kober Alexander Kober ('91) | 91 | GER | 1:55.39 | SB | ||||||||||
Finale F | |||||||||||||||
1 | Romain Cabart Romain Cabart ('89) | 89 | FRA | 1:54.09 | PB | ||||||||||
2 | Luca Bonamino Luca Bonamino ('96) | 96 | LUX | 1:54.78 | PB | ||||||||||
3 | Arne Teck Arne Teck ('98) | 98 | BEL | 1:54.96 | PB | ||||||||||
4 | Simon Meganck Simon Meganck | 00 | BEL | 1:55.50 | PB | ||||||||||
5 | Joris Vande Velde Joris Vande Velde ('89) | 89 | BEL | 1:55.50 | PB | ||||||||||
6 | Daan van Diest Daan van Diest ('95) | 95 | BEL | 1:55.77 | PB | ||||||||||
Finale G | |||||||||||||||
1 | Jelte van Atten Jelte van Atten ('98) | 98 | NED | 1:54.55 | PB | ||||||||||
2 | Matthias Steenwerckx Matthias Steenwerckx ('95) | 95 | BEL | 1:55.35 | PB | ||||||||||
3 | Matthias Janssen Matthias Janssen ('99) | 99 | BEL | 1:55.87 | PB | ||||||||||
K 200 m Vind: +2.3 Finale A Finale | Vind: +2.3 | ||||||||||||||
1 | Stella Akakpo Stella Akakpo ('94) | 94 | FRA | 23.49 | w | ||||||||||
2 | Laurene Navilys Montjean Laurene Navilys Montjean ('97) | 97 | FRA | 23.93 | w | ||||||||||
3 | Sacha Van Agt Sacha Van Agt ('94) | 94 | NED | 24.10 | w | ||||||||||
4 | Nicolina Altimari Nicolina Altimari ('93) | 93 | ITA | 24.10 | w | ||||||||||
5 | Hanne Claus Hanne Claus ('99) | 99 | BEL | 24.46 | w | ||||||||||
6 | Joyce Puts Joyce Puts ('85) | 85 | NED | 24.47 | w | ||||||||||
7 | Orphee Depuydt Orphee Depuydt ('95) | 95 | BEL | 24.86 | w | ||||||||||
Finale B Vind: +1.6 | Vind: +1.6 | ||||||||||||||
1 | Aoife Lynch Aoife Lynch ('99) | 99 | IRL | 24.41 | PB | ||||||||||
2 | Lucy Evans Lucy Evans ('82) | 82 | GBR | 24.64 | SB | ||||||||||
3 | Jazz Crawford Jazz Crawford ('98) | 98 | GBR | 24.77 | SB | ||||||||||
4 | Nikita Campbell-Smith Nikita Campbell-Smith ('95) | 95 | GBR | 24.86 | SB | ||||||||||
Finale C Vind: +1.0 | Vind: +1.0 | ||||||||||||||
1 | Lieselotte Van Laere Lieselotte Van Laere ('01) | 01 | BEL | 24.38 | PB | ||||||||||
2 | Nora Thiry Nora Thiry | 00 | BEL | 24.63 | PB | ||||||||||
3 | Mathilde Desgrippes Mathilde Desgrippes ('94) | 94 | FRA | 24.70 | PB | ||||||||||
4 | Shimada Bajon Shimada Bajon ('88) | 88 | NED | 24.74 | SB | ||||||||||
5 | Yasmine Gharafi Yasmine Gharafi ('85) | 85 | BEL | 24.91 | SB | ||||||||||
6 | Lauren Roy Lauren Roy | 00 | IRL | 25.12 | SB | ||||||||||
Finale D Vind: +0.7 | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Elise Mehuys Elise Mehuys ('95) | 95 | BEL | 24.72 | SB | ||||||||||
2 | Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95) | 95 | DEN | 24.89 | PB | ||||||||||
Finale E Vind: +1.3 | Vind: +1.3 | ||||||||||||||
1 | Lien Andries Lien Andries ('93) | 93 | BEL | 24.90 | PB | ||||||||||
Finale F Vind: +0.7 | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Elene Fickers Elene Fickers | 00 | BEL | 24.94 | PB | ||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nelly Schmidt Nelly Schmidt ('97) | 97 | GER | 54.00 | PB | ||||||||||
2 | Laura Marx Laura Marx ('97) | 97 | GER | 54.09 | PB | ||||||||||
3 | Jill Cherry Jill Cherry ('98) | 98 | GBR | 54.37 | PB | ||||||||||
4 | Lena Naumann Lena Naumann ('94) | 94 | GER | 54.39 | SB | ||||||||||
5 | Maureen Ellsworth Maureen Ellsworth ('91) | 91 | NED | 54.95 | |||||||||||
6 | Sophie Becker Sophie Becker ('97) | 97 | IRL | 54.99 | |||||||||||
7 | Stacey Downie Stacey Downie ('87) | 87 | GBR | 55.27 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Jorieke Korenromp Jorieke Korenromp ('96) | 96 | NED | 54.42 | PB | ||||||||||
2 | Felicitas Ulmer Felicitas Ulmer ('93) | 93 | GER | 54.46 | PB | ||||||||||
3 | Susanna Banjo Susanna Banjo ('89) | 89 | GBR | 55.04 | PB | ||||||||||
4 | Aisling Drumgoole Aisling Drumgoole ('94) | 94 | IRL | 55.34 | PB | ||||||||||
5 | Ine Hugaerts Ine Hugaerts ('95) | 95 | BEL | 55.46 | SB | ||||||||||
6 | Liefde Schoemaker Liefde Schoemaker ('02) | 02 | BEL | 55.82 | PB | ||||||||||
7 | Jeanine Nygård Jeanine Nygård ('91) | 91 | FIN | 56.05 | SB | ||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Isaura Rossaert Isaura Rossaert ('92) | 92 | BEL | 55.61 | PB | ||||||||||
2 | Helena Ponette Helena Ponette | 00 | BEL | 55.92 | PB | ||||||||||
3 | Ciara Deely Ciara Deely | 00 | IRL | 56.11 | |||||||||||
4 | Yimika Adewakun Yimika Adewakun ('93) | 93 | GBR | 56.50 | SB | ||||||||||
5 | Niouma Goudian Niouma Goudian ('93) | 93 | FRA | 56.53 | PB | ||||||||||
6 | Stephanie Saavedra Stephanie Saavedra ('89) | 89 | ESP | 56.70 | PB | ||||||||||
7 | Bernice Meijer Bernice Meijer ('96) | 96 | NED | 56.92 | SB | ||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Laura Großhaus Laura Großhaus ('98) | 98 | GER | 56.34 | PB | ||||||||||
2 | Alicia Rohl Alicia Rohl ('99) | 99 | BEL | 56.62 | PB | ||||||||||
3 | Marie Fickers Marie Fickers ('97) | 97 | BEL | 56.65 | SB | ||||||||||
4 | Dominique Veninga Dominique Veninga ('97) | 97 | NED | 56.65 | PB | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Riet Vanfleteren Riet Vanfleteren ('91) | 91 | BEL | 2:07.73 | PB | ||||||||||
2 | Lisa Stöckli Lisa Stöckli ('94) | 94 | SUI | 2:08.13 | PB | ||||||||||
3 | Claire Hugla Claire Hugla ('89) | 89 | FRA | 2:08.70 | SB | ||||||||||
4 | Alex O'Neill Alex O'Neill | 00 | IRL | 2:08.82 | PB | ||||||||||
5 | Majtie Kolberg Majtie Kolberg ('99) | 99 | GER | 2:09.65 | PB | ||||||||||
6 | Caroline Baudinet Caroline Baudinet ('99) | 99 | BEL | 2:10.05 | PB | ||||||||||
7 | Ashley Melcherts Ashley Melcherts ('98) | 98 | NED | 2:10.12 | SB | ||||||||||
8 | Naomi Reid Naomi Reid | 00 | GBR | 2:11.09 | |||||||||||
9 | Camille Muls Camille Muls ('99) | 99 | BEL | 2:11.24 | PB | ||||||||||
10 | Agathe Delahoutre Agathe Delahoutre ('97) | 97 | FRA | 2:11.27 | SB | ||||||||||
11 | Ylva Traxler Ylva Traxler ('98) | 98 | AUT | 2:11.89 | SB | ||||||||||
12 | Eline Pinter Eline Pinter ('96) | 96 | BEL | 2:14.54 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Victoria Pratabuy de la Llave Victoria Pratabuy de la Llave ('99) | 99 | FRA | 2:09.09 | PB | ||||||||||
2 | Dagmar Smid Dagmar Smid ('97) | 97 | NED | 2:09.50 | PB | ||||||||||
3 | Elea Henrard Elea Henrard ('99) | 99 | BEL | 2:10.49 | PB | ||||||||||
4 | Emma Guiet Emma Guiet ('98) | 98 | FRA | 2:10.75 | SB | ||||||||||
5 | Maria Andres Maria Andres ('90) | 90 | ESP | 2:10.84 | SB | ||||||||||
6 | Sara Segers Sara Segers ('85) | 85 | BEL | 2:11.28 | SB | ||||||||||
7 | Eugenie Morel Eugenie Morel ('99) | 99 | FRA | 2:11.61 | |||||||||||
8 | Karlijn van Es Karlijn van Es ('95) | 95 | NED | 2:11.88 | SB | ||||||||||
9 | Lise Thimon Lise Thimon ('97) | 97 | FRA | 2:12.29 | PB | ||||||||||
10 | Laura Schadron Laura Schadron | 00 | BEL | 2:12.66 | SB | ||||||||||
11 | Corinde Van Es Corinde Van Es ('97) | 97 | NED | 2:12.67 | SB | ||||||||||
12 | Vanessa Scaunet Vanessa Scaunet ('96) | 96 | BEL | 2:13.47 | SB | ||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Emma Willart Emma Willart ('98) | 98 | FRA | 2:09.82 | PB | ||||||||||
2 | Syrah Ghijselings Syrah Ghijselings ('02) | 02 | BEL | 2:10.94 | PB | ||||||||||
3 | Roos van Elk Roos van Elk | 00 | NED | 2:11.03 | PB | ||||||||||
4 | Gina Daubenfeld Gina Daubenfeld ('91) | 91 | GER | 2:11.08 | SB | ||||||||||
5 | Lucie Jaffre Lucie Jaffre ('88) | 88 | FRA | 2:11.65 | PB | ||||||||||
6 | Juliane Sormain Juliane Sormain ('97) | 97 | FRA | 2:11.92 | PB | ||||||||||
7 | Jetske Van Kampen Jetske Van Kampen ('98) | 98 | NED | 2:12.53 | PB | ||||||||||
8 | Lea Poli Lea Poli ('98) | 98 | FRA | 2:13.51 | |||||||||||
9 | Leontine Versyck Leontine Versyck | 00 | BEL | 2:15.34 | |||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Franziska Käppler Franziska Käppler ('99) | 99 | GER | 2:11.56 | PB | ||||||||||
2 | Lea Kruse Lea Kruse ('01) | 01 | GER | 2:13.02 | PB | ||||||||||
3 | Carlijn Wagenaar Carlijn Wagenaar ('95) | 95 | NED | 2:13.12 | PB | ||||||||||
4 | Hanne Van Loock Hanne Van Loock ('99) | 99 | BEL | 2:13.85 | PB | ||||||||||
5 | Marguerite Richart Marguerite Richart ('95) | 95 | FRA | 2:13.87 | PB | ||||||||||
6 | Febe Triest Febe Triest | 00 | BEL | 2:14.01 | PB | ||||||||||
7 | Emma Devis Emma Devis | 00 | FRA | 2:14.44 | PB | ||||||||||
8 | Stécy Dolay Stécy Dolay ('93) | 93 | FRA | 2:14.71 | SB | ||||||||||
9 | Aniek Aper Aniek Aper ('89) | 89 | NED | 2:14.85 | PB |