M 100 m Vind: +2.2 Finale A Finale | Vind: +2.2 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sean McLean Sean McLean ('92) | 92 | USA | 10.16 | w | ||||||||||
2 | Ryan Shields Ryan Shields ('83) | 83 | JAM | 10.23 | w | ||||||||||
2 | Desmond Lawrence Desmond Lawrence ('91) | 91 | USA | 10.23 | w | ||||||||||
4 | Anaso Jobodwana Anaso Jobodwana ('92) | 92 | RSA | 10.28 | w | ||||||||||
5 | Lucas Jakubczyk Lucas Jakubczyk ('85) | 85 | GER | 10.51 | w | ||||||||||
Finale B Vind: -2.0 | Vind: -2.0 | ||||||||||||||
1 | Michael Bryan Michael Bryan ('92) | 92 | GER | 10.68 | |||||||||||
3 | Giovanni Codrington Giovanni Codrington ('88) | 88 | NED | 10.91 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: -0.7 | Vind: -0.7 | ||||||||||||||
1 | Sean McLean Sean McLean ('92) | 92 | USA | 10.35 | |||||||||||
2 | Ryan Shields Ryan Shields ('83) | 83 | JAM | 10.43 | |||||||||||
3 | Desmond Lawrence Desmond Lawrence ('91) | 91 | USA | 10.49 | |||||||||||
4 | Michael Bryan Michael Bryan ('92) | 92 | GER | 10.67 | SB | ||||||||||
Indledende 2 Vind: -1.5 | Vind: -1.5 | ||||||||||||||
1 | Anaso Jobodwana Anaso Jobodwana ('92) | 92 | RSA | 10.52 | |||||||||||
2 | Lucas Jakubczyk Lucas Jakubczyk ('85) | 85 | GER | 10.64 | SB | ||||||||||
3 | Giovanni Codrington Giovanni Codrington ('88) | 88 | NED | 10.69 | |||||||||||
4 | Thanusanth Balasubramaniam Thanusanth Balasubramaniam ('95) | 95 | GER | 10.75 | |||||||||||
5 | Chidamba Hazemba Chidamba Hazemba ('97) | 97 | ZAM | 10.78 | |||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Onkabetse Nkobolo Onkabetse Nkobolo ('93) | 93 | BOT | 45.62 | |||||||||||
2 | Pieter Conradie Pieter Conradie ('94) | 94 | RSA | 45.88 | |||||||||||
3 | Bjorn Blauwhof Bjorn Blauwhof ('90) | 90 | NED | 46.79 | SB | ||||||||||
4 | Joel Burgunder Joel Burgunder ('91) | 91 | SUI | 47.01 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Florian Weeke Florian Weeke ('95) | 95 | GER | 47.03 | PB | ||||||||||
2 | Fabian Dammermann Fabian Dammermann ('97) | 97 | GER | 47.58 | SB | ||||||||||
3 | Thomas Schneider Thomas Schneider ('88) | 88 | GER | 47.62 | SB | ||||||||||
4 | Jakob Krempin Jakob Krempin ('95) | 95 | GER | 47.72 | SB | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nicholas Kipkoech Nicholas Kipkoech ('92) | 92 | KEN | 1:46.41 | |||||||||||
1 | Jackson Kivuva Jackson Kivuva ('88) | 88 | KEN | 1:47.20 | SB | ||||||||||
2 | Rynardt van Rensburg Rynardt van Rensburg ('92) | 92 | RSA | 1:47.66 | |||||||||||
3 | Anthonio Mascoll Anthonio Mascoll ('93) | 93 | BAR | 1:47.68 | SB | ||||||||||
4 | Paul Renaudie Paul Renaudie ('90) | 90 | FRA | 1:47.82 | SB | ||||||||||
5 | Artur Kuciapski Artur Kuciapski ('93) | 93 | POL | 1:48.18 | |||||||||||
6 | Robert Farken Robert Farken ('97) | 97 | GER | 1:48.39 | |||||||||||
7 | Patrick Zwicker Patrick Zwicker ('94) | 94 | GER | 1:50.28 | SB | ||||||||||
8 | Kevin Gobillard Kevin Gobillard ('85) | 85 | FRA | 1:50.80 | SB | ||||||||||
Eliud Rutto Eliud Rutto ('94) | 94 | USA | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Adrian König-Rannenberg Adrian König-Rannenberg ('93) | 93 | GER | 1:51.12 | PB | ||||||||||
2 | Dennis Gerhard Dennis Gerhard ('95) | 95 | GER | 1:51.66 | SB | ||||||||||
3 | Luc Hensgen Luc Hensgen ('96) | 96 | LUX | 1:51.70 | |||||||||||
4 | Marko Arthofer Marko Arthofer ('90) | 90 | GER | 1:52.31 | |||||||||||
5 | Robert Baumann Robert Baumann ('98) | 98 | GER | 1:53.73 | SB | ||||||||||
6 | Kai Seewald Kai Seewald ('95) | 95 | GER | 1:53.90 | SB | ||||||||||
7 | Andrea Baratte Andrea Baratte ('97) | 97 | LUX | 1:54.83 | SB | ||||||||||
8 | Dominik Werhan Dominik Werhan ('93) | 93 | GER | 1:55.69 | PB | ||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Vincent Letting Vincent Letting ('93) | 93 | KEN | 3:38.65 | SB | ||||||||||
2 | Collins Cheboi Collins Cheboi ('87) | 87 | KEN | 3:39.08 | |||||||||||
3 | Gilbert Kwemoi Gilbert Kwemoi ('97) | 97 | KEN | 3:39.51 | SB | ||||||||||
4 | George Manangoi George Manangoi | 00 | KEN | 3:42.35 | |||||||||||
5 | Benjamin Rubio Benjamin Rubio ('91) | 91 | FRA | 3:43.47 | PB | ||||||||||
6 | Charles Grethen Charles Grethen ('92) | 92 | LUX | 3:44.16 | |||||||||||
7 | Maximilian Thorwirth Maximilian Thorwirth ('95) | 95 | GER | 3:44.89 | |||||||||||
8 | Andreas Lange Andreas Lange ('91) | 91 | GER | 3:45.63 | |||||||||||
9 | Cornelius Kangogo Cornelius Kangogo ('93) | 93 | KEN | 3:46.72 | SB | ||||||||||
10 | Jonas Raess Jonas Raess ('94) | 94 | SUI | 3:48.04 | |||||||||||
11 | Tobias Blum Tobias Blum ('95) | 95 | GER | 3:51.58 | PB | ||||||||||
12 | Hendrik Pfeiffer Hendrik Pfeiffer ('93) | 93 | GER | 3:52.31 | PB | ||||||||||
13 | Philip Lonmon Philip Lonmon ('96) | 96 | GER | 3:56.80 | PB | ||||||||||
14 | Nicolas Fenot Nicolas Fenot ('92) | 92 | FRA | 3:57.00 | SB | ||||||||||
Bob Bertemes Bob Bertemes ('94) | 94 | LUX | DNF | ||||||||||||
Felix Rüger Felix Rüger ('95) | 95 | GER | DNF | ||||||||||||
Christian Von Eitzen Christian Von Eitzen ('97) | 97 | GER | DNF | ||||||||||||
Reuben Bett Reuben Bett ('84) | 84 | KEN | DNF | ||||||||||||
M 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Emmanuel Bett Emmanuel Bett ('95) | 95 | KEN | 8:26.44 | |||||||||||
2 | Lawrence Kemboi Lawrence Kemboi ('93) | 93 | KEN | 8:26.56 | SB | ||||||||||
3 | Hichem Bouchicha Hichem Bouchicha ('89) | 89 | ALG | 8:27.80 | SB | ||||||||||
4 | Clement Kemboi Clement Kemboi ('92) | 92 | KEN | 8:31.29 | SB | ||||||||||
5 | Tim Stegemann Tim Stegemann ('92) | 92 | GER | 8:31.95 | PB | ||||||||||
6 | Elmar Engholm Elmar Engholm ('92) | 92 | SWE | 8:42.14 | SB | ||||||||||
7 | Nelson Kipkosgei Nelson Kipkosgei ('93) | 93 | BRN | 8:49.94 | SB | ||||||||||
8 | Fabian Clarkson Fabian Clarkson ('90) | 90 | GER | 9:01.40 | |||||||||||
9 | Valentin Unterholzner Valentin Unterholzner ('92) | 92 | GER | 9:05.29 | SB | ||||||||||
10 | Jannik Seelhöfer Jannik Seelhöfer ('97) | 97 | GER | 9:07.88 | |||||||||||
Bernard Nganga Bernard Nganga ('85) | 85 | KEN | DNF | ||||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kariem Hussein Kariem Hussein ('89) | 89 | SUI | 49.34 | SB | ||||||||||
2 | Luke Campbell Luke Campbell ('94) | 94 | GER | 50.41 | SB | ||||||||||
3 | Haron Koech Haron Koech ('90) | 90 | KEN | 50.81 | SB | ||||||||||
4 | Kiprono Kosgei Kiprono Kosgei ('88) | 88 | KEN | 51.20 | SB | ||||||||||
5 | Georg Fleischhauer Georg Fleischhauer ('88) | 88 | GER | 51.34 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Dany Brand Dany Brand ('96) | 96 | SUI | 51.22 | |||||||||||
2 | Joshua Abuaku Joshua Abuaku ('96) | 96 | GER | 51.45 | |||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Piotr Lisek Piotr Lisek ('92) | 92 | POL | 5.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Raphael Holzdeppe Raphael Holzdeppe ('89) | 89 | GER | 5.60 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tobias Scherbarth Tobias Scherbarth ('85) | 85 | GER | 5.50 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Bo Kanda Lita Baehre Bo Kanda Lita Baehre ('99) | 99 | GER | 5.50 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Stanley Joseph Stanley Joseph ('91) | 91 | FRA | 5.35 | |||||||||||
5 | Karsten Dilla Karsten Dilla ('89) | 89 | GER | 5.35 | |||||||||||
5 | Pascal Koehl Pascal Koehl ('91) | 91 | GER | 5.35 | SB | ||||||||||
8 | Florian Gaul Florian Gaul ('91) | 91 | GER | 5.20 | SB | ||||||||||
8 | Marvin Caspari Marvin Caspari ('91) | 91 | GER | 5.20 | |||||||||||
10 | Nick Southgate Nick Southgate ('94) | 94 | NZL | 5.20 | |||||||||||
11 | Nick Cruchley Nick Cruchley ('90) | 90 | GBR | 5.20 | SB | ||||||||||
12 | Jonas Efferoth Jonas Efferoth ('93) | 93 | GER | 5.00 | |||||||||||
Malte Mohr Malte Mohr ('86) | 86 | GER | NH | ||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Robert Harting Robert Harting ('84) | 84 | GER | 64.99 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Martin Wierig Martin Wierig ('87) | 87 | GER | 62.21 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Markus Münch Markus Münch ('86) | 86 | GER | 62.16 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | David Wrobel David Wrobel ('91) | 91 | GER | 61.92 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Robert Urbanek Robert Urbanek ('87) | 87 | POL | 61.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Lolassonn Djouhan Lolassonn Djouhan ('91) | 91 | FRA | 60.66 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | János Huszák János Huszák ('92) | 92 | HUN | 59.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Matt Denny Matt Denny ('96) | 96 | AUS | 58.34 | |||||||||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Andreas Hofmann Andreas Hofmann ('91) | 91 | GER | 84.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Lars Hamann Lars Hamann ('89) | 89 | GER | 82.73 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Johannes Vetter Johannes Vetter ('93) | 93 | GER | 79.41 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Julius Yego Julius Yego ('89) | 89 | KEN | 78.62 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Bartosz Osewski Bartosz Osewski ('91) | 91 | POL | 77.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Markus Koch Markus Koch ('93) | 93 | GER | 72.33 | PB | ||||||||||
7 | Vincent Rentzsch Vincent Rentzsch ('92) | 92 | GER | 69.48 | |||||||||||
8 | Tomas Schlegel Tomas Schlegel ('99) | 99 | GER | 65.82 | PB | ||||||||||
K 100 m Vind: -2.5 Finale A Finale | Vind: -2.5 | ||||||||||||||
1 | Yasmin Kwadwo Yasmin Kwadwo ('90) | 90 | GER | 11.73 | |||||||||||
2 | Alexandra Burghardt Alexandra Burghardt ('94) | 94 | GER | 11.76 | |||||||||||
3 | Taylor Evans Jobodwana Taylor Evans Jobodwana ('89) | 89 | RSA | 12.02 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: -0.4 | Vind: -0.4 | ||||||||||||||
1 | Alexandra Burghardt Alexandra Burghardt ('94) | 94 | GER | 11.72 | SB | ||||||||||
2 | Yasmin Kwadwo Yasmin Kwadwo ('90) | 90 | GER | 11.78 | |||||||||||
3 | Taylor Evans Jobodwana Taylor Evans Jobodwana ('89) | 89 | RSA | 11.88 | SB | ||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lisanne de Witte Lisanne de Witte ('92) | 92 | NED | 52.18 | SB | ||||||||||
2 | Iveta Putalová Iveta Putalová ('88) | 88 | SVK | 52.45 | |||||||||||
3 | Cátia Azevedo Cátia Azevedo ('94) | 94 | POR | 52.71 | |||||||||||
4 | Laura Müller Laura Müller ('95) | 95 | GER | 53.27 | SB | ||||||||||
5 | Maureen Maiyo Maureen Maiyo ('85) | 85 | KEN | 53.34 | |||||||||||
6 | Lara Hoffmann Lara Hoffmann ('91) | 91 | GER | 53.55 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Sada Williams Sada Williams ('97) | 97 | BAR | 53.11 | |||||||||||
2 | Svea Köhrbrück Svea Köhrbrück ('93) | 93 | GER | 54.59 | PB | ||||||||||
3 | Hannah Mergenthaler Hannah Mergenthaler ('97) | 97 | GER | 55.16 | |||||||||||
4 | Ann-Kathrin Kopf Ann-Kathrin Kopf ('96) | 96 | GER | 55.31 | SB | ||||||||||
5 | Katrin Schmidt Katrin Schmidt ('95) | 95 | GER | 56.29 | SB | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nelly Jepkosgei Nelly Jepkosgei ('91) | 91 | BRN | 1:59.95 | SB | ||||||||||
2 | Emily Tuei Emily Tuei ('86) | 86 | KEN | 2:01.31 | |||||||||||
3 | Noélie Yarigo Noélie Yarigo ('85) | 85 | BEN | 2:02.49 | |||||||||||
4 | Charline Mathias Charline Mathias ('92) | 92 | LUX | 2:04.12 | SB | ||||||||||
5 | Lena Klaassen Lena Klaassen ('91) | 91 | GER | 2:06.12 | SB | ||||||||||
6 | Mareen Kalis Mareen Kalis ('97) | 97 | GER | 2:06.23 | |||||||||||
7 | Joana Staub Joana Staub ('98) | 98 | GER | 2:06.25 | PB | ||||||||||
8 | Stina TroestStina Troest ('94) | 94 | DEN | 2:07.68 | SB | ||||||||||
9 | Rebekka Ackers Rebekka Ackers ('90) | 90 | GER | 2:10.88 | |||||||||||
Emilie Jacquot-Claude Emilie Jacquot-Claude ('85) | 85 | FRA | 2:13.92 | =SB | |||||||||||
Laura Vierbaum Laura Vierbaum ('93) | 93 | GER | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Vera Hoffmann Vera Hoffmann ('96) | 96 | LUX | 2:08.65 | SB | ||||||||||
2 | Victoria Pratabuy de la Llave Victoria Pratabuy de la Llave ('99) | 99 | FRA | 2:08.95 | PB | ||||||||||
3 | Sylwia Indeka Sylwia Indeka ('97) | 97 | POL | 2:09.54 | PB | ||||||||||
4 | Alexandra Bosshard Alexandra Bosshard ('94) | 94 | SUI | 2:10.04 | SB | ||||||||||
5 | Lena Kieffer Lena Kieffer ('01) | 01 | LUX | 2:10.64 | PB | ||||||||||
6 | Vera Coutellier Vera Coutellier ('95) | 95 | GER | 2:10.82 | PB | ||||||||||
7 | Anna Karina Becker Anna Karina Becker ('90) | 90 | GER | 2:11.39 | SB | ||||||||||
8 | Inken Terjung Inken Terjung ('96) | 96 | GER | 2:11.68 | PB | ||||||||||
9 | Kim Uhlendorf Kim Uhlendorf ('97) | 97 | GER | 2:12.85 | SB | ||||||||||
10 | Emilie Jacquot-Claude Emilie Jacquot-Claude ('85) | 85 | FRA | 2:13.92 | SB | ||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jackie Baumann Jackie Baumann ('95) | 95 | GER | 56.05 | PB | ||||||||||
2 | Kaila Barber Kaila Barber ('93) | 93 | USA | 56.61 | SB | ||||||||||
3 | Emilia Ankiewicz Emilia Ankiewicz ('90) | 90 | POL | 57.11 | SB | ||||||||||
4 | Vera Barbosa Vera Barbosa ('89) | 89 | POR | 57.19 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Djamila Böhm Djamila Böhm ('94) | 94 | GER | 56.95 | PB | ||||||||||
2 | Aisha Naibe-Wey Aisha Naibe-Wey ('93) | 93 | SLE | 58.29 | SB | ||||||||||
3 | Laura Gläsner Laura Gläsner ('96) | 96 | GER | 58.97 | |||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Levern Spencer Levern Spencer ('84) | 84 | LCA | 1.90 | |||||||||||
2 | Jossie Graumann Jossie Graumann ('94) | 94 | GER | 1.88 | SB | ||||||||||
3 | Karyna Taranda Karyna Taranda ('99) | 99 | BLR | 1.88 | |||||||||||
4 | Meike Reimer Meike Reimer ('98) | 98 | GER | 1.84 | PB | ||||||||||
5 | Leonie Reuter Leonie Reuter ('98) | 98 | GER | 1.84 | =PB | ||||||||||
7 | Nawal Meniker Nawal Meniker ('97) | 97 | FRA | 1.80 | SB | ||||||||||
8 | Maryia Zhodzik Maryia Zhodzik ('97) | 97 | BLR | 1.80 | |||||||||||
9 | Elodie Tshilumba Elodie Tshilumba ('98) | 98 | LUX | 1.80 | SB | ||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mary Saxer Mary Saxer ('87) | 87 | USA | 4.50 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Romana Maláčová Romana Maláčová ('87) | 87 | CZE | 4.45 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sally Peake Sally Peake ('86) | 86 | GBR | 4.35 | SB | ||||||||||
4 | Annika Roloff Annika Roloff ('91) | 91 | GER | 4.35 | |||||||||||
5 | Anjuli Knäsche Anjuli Knäsche ('93) | 93 | GER | 4.20 | |||||||||||
6 | Femke Pluim Femke Pluim ('94) | 94 | NED | 4.20 | |||||||||||
7 | Victoria von Eynatten Victoria von Eynatten ('91) | 91 | GER | 4.00 | |||||||||||
Lilli Schnitzerling Lilli Schnitzerling ('93) | 93 | GER | NH | ||||||||||||
Fanny Smets Fanny Smets ('86) | 86 | BEL | NH | ||||||||||||
Regine Kramer Regine Kramer ('93) | 93 | GER | NH | ||||||||||||
P19 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Franziska Jakobs Franziska Jakobs ('99) | 99 | GER | 2:14.80 | SB | ||||||||||
P17 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sara Benfarès Sara Benfarès ('01) | 01 | FRA | 2:14.84 | PB |