M 100 m 28.6. Vind: -0.3 Finale A Finale | 28.6. | Vind: -0.3 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Usain Bolt Usain Bolt ('86) | 86 | JAM | 10.06 | 0.164 | ||||||||||
2 | Yunier Pérez Yunier Pérez ('85) | 85 | ESP | 10.09 | 0.106 | PB | |||||||||
3 | Jak Ali Harvey Jak Ali Harvey ('89) | 89 | TUR | 10.26 | 0.131 | ||||||||||
4 | Ján Volko Ján Volko ('96) | 96 | SVK | 10.26 | 0.125 | ||||||||||
5 | Emre Zafer Barnes Emre Zafer Barnes ('88) | 88 | TUR | 10.41 | 0.156 | ||||||||||
6 | Jan Veleba Jan Veleba ('86) | 86 | CZE | 10.44 | 0.212 | ||||||||||
7 | Zdeněk Stromšík Zdeněk Stromšík ('94) | 94 | CZE | 10.49 | 0.156 | ||||||||||
8 | Giovanni Codrington Giovanni Codrington ('88) | 88 | NED | 10.51 | 0.195 | ||||||||||
M 300 m 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Wayde van Niekerk Wayde van Niekerk ('92) | 92 | RSA | 30.81 | 0.152 | WR | PB | ||||||||
2 | Isaac Makwala Isaac Makwala ('85) | 85 | BOT | 31.44 | 0.217 | NR | PB | ||||||||
3 | Clarence Munyai Clarence Munyai ('98) | 98 | RSA | 31.61 | 0.155 | WU20R | PB | ||||||||
4 | Pavel Maslák Pavel Maslák ('91) | 91 | CZE | 31.80 | 0.190 | NR | PB | ||||||||
5 | Nery Brenes Nery Brenes ('85) | 85 | CRC | 32.22 | 0.185 | PB | |||||||||
6 | Rafał Omelko Rafał Omelko ('89) | 89 | POL | 32.23 | 0.195 | PB | |||||||||
7 | Liemarvin Bonevacia Liemarvin Bonevacia ('89) | 89 | NED | 32.25 | 0.214 | PB | |||||||||
8 | Patrik Šorm Patrik Šorm ('93) | 93 | CZE | 32.50 | 0.189 | PB | |||||||||
M 1000 m 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Nicholas Kipkoech Nicholas Kipkoech ('92) | 92 | KEN | 2:18.51 | SB | ||||||||||
1 | Jakub Holuša Jakub Holuša ('88) | 88 | CZE | 2:18.60 | SB | ||||||||||
2 | Filip Sasínek Filip Sasínek ('96) | 96 | CZE | 2:19.03 | PB | ||||||||||
3 | David Rudisha David Rudisha ('88) | 88 | KEN | 2:19.43 | PB | ||||||||||
4 | Luke Mathews Luke Mathews ('95) | 95 | AUS | 2:19.57 | PB | ||||||||||
5 | Jan Friš Jan Friš ('95) | 95 | CZE | 2:20.05 | PB | ||||||||||
6 | Jacob Rozani Jacob Rozani ('88) | 88 | RSA | 2:20.25 | PB | ||||||||||
7 | Ryan Gregson Ryan Gregson ('90) | 90 | AUS | 2:20.51 | SB | ||||||||||
8 | Charles Grethen Charles Grethen ('92) | 92 | LUX | 2:21.05 | SB | ||||||||||
9 | Andreas Vojta Andreas Vojta ('89) | 89 | AUT | 2:26.48 | SB | ||||||||||
Matěj Pavlíček Matěj Pavlíček ('92) | 92 | CZE | DNF | pace | |||||||||||
M 10000 m 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Mo Farah Mo Farah ('83) | 83 | GBR | 27:12.09 | SB | ||||||||||
2 | Mathew Kimeli Mathew Kimeli ('98) | 98 | KEN | 27:14.43 | PB | ||||||||||
3 | Timothy Toroitich Timothy Toroitich ('91) | 91 | UGA | 28:02.23 | SB | ||||||||||
4 | Nguse Amsolom Nguse Amsolom ('86) | 86 | ERI | 28:08.58 | SB | ||||||||||
5 | Benard Kimeli Benard Kimeli ('95) | 95 | KEN | 28:09.46 | PB | ||||||||||
6 | Alexander Mutiso Alexander Mutiso ('96) | 96 | KEN | 28:09.47 | |||||||||||
7 | Leul Gebrselassie Leul Gebrselassie ('93) | 93 | ETH | 28:10.15 | SB | ||||||||||
8 | Belay Tilahun Belay Tilahun ('95) | 95 | ETH | 28:10.50 | |||||||||||
9 | Sondre Nordstad Moen Sondre Nordstad Moen ('91) | 91 | NOR | 28:15.12 | PB | ||||||||||
10 | Abrar Osman Abrar Osman ('89) | 89 | ERI | 28:16.08 | SB | ||||||||||
11 | Alfred Barkach Alfred Barkach ('97) | 97 | KEN | 28:20.90 | PB | ||||||||||
12 | Olivier Irabaruta Olivier Irabaruta ('90) | 90 | BDI | 28:52.35 | |||||||||||
13 | Collis Birmingham Collis Birmingham ('84) | 84 | AUS | 29:05.34 | SB | ||||||||||
14 | Aron Kifle Aron Kifle ('98) | 98 | ERI | 29:11.42 | SB | ||||||||||
Bashir Abdi Bashir Abdi ('89) | 89 | BEL | DNF | ||||||||||||
Hayle Ibrahimov Hayle Ibrahimov ('90) | 90 | AZE | DNF | ||||||||||||
David Kučera David Kučera ('91) | 91 | CZE | DNF | pace | |||||||||||
Ismael Kombich Ismael Kombich ('85) | 85 | KEN | DNF | pace | |||||||||||
M 3000 m forh. 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Benjamin Kigen Benjamin Kigen ('93) | 93 | KEN | 8:11.54 | PB | ||||||||||
2 | Getnet Wale Getnet Wale | 00 | ETH | 8:13.16 | |||||||||||
3 | Hailemariyam Amare Hailemariyam Amare ('97) | 97 | ETH | 8:13.39 | PB | ||||||||||
4 | Abraham Kibiwot Abraham Kibiwot ('96) | 96 | KEN | 8:16.21 | |||||||||||
5 | Tafese Soboka Tafese Soboka ('93) | 93 | ETH | 8:16.72 | |||||||||||
6 | Tolosa Nurgi Tolosa Nurgi ('94) | 94 | ETH | 8:23.12 | SB | ||||||||||
7 | Barnabas Kipyego Barnabas Kipyego ('95) | 95 | KEN | 8:23.13 | |||||||||||
8 | Abel Mutai Abel Mutai ('88) | 88 | KEN | 8:33.66 | |||||||||||
9 | Martin Grau Martin Grau ('92) | 92 | GER | 8:33.97 | SB | ||||||||||
10 | Stewart McSweyn Stewart McSweyn ('95) | 95 | AUS | 8:41.11 | |||||||||||
11 | Lukáš Olejníček Lukáš Olejníček ('88) | 88 | CZE | 9:18.34 | |||||||||||
Michal Šmahel Michal Šmahel ('94) | 94 | CZE | DNF | ||||||||||||
Justus Lagat Justus Lagat ('96) | 96 | KEN | DNF | pace | |||||||||||
M 110 m hæk 28.6. Vind: +0.6 Finale A Finale | 28.6. | Vind: +0.6 | |||||||||||||
1 | Garfield Darien Garfield Darien ('87) | 87 | FRA | 13.09 | 0.151 | PB | |||||||||
2 | Balázs Baji Balázs Baji ('89) | 89 | HUN | 13.23 | 0.152 | NR | PB | ||||||||
3 | Milan Trajkovic Milan Trajkovic ('92) | 92 | CYP | 13.34 | 0.164 | ||||||||||
4 | Antonio Alkana Antonio Alkana ('90) | 90 | RSA | 13.37 | 0.155 | ||||||||||
5 | Konstadínos Douvalídis Konstadínos Douvalídis ('87) | 87 | GRE | 13.51 | 0.154 | ||||||||||
6 | Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90) | 90 | DEN | 13.55 | 0.149 | ||||||||||
7 | Damian Czykier Damian Czykier ('92) | 92 | POL | 13.56 | 0.177 | ||||||||||
8 | Artur Noga Artur Noga ('88) | 88 | POL | 13.62 | 0.164 | ||||||||||
M Højdespring 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Sylwester Bednarek Sylwester Bednarek ('89) | 89 | POL | 2.32 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Tihomir Ivanov Tihomir Ivanov ('94) | 94 | BUL | 2.30 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Majed El Dein Ghazal Majed El Dein Ghazal ('87) | 87 | SYR | 2.27 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jamal Wilson Jamal Wilson ('88) | 88 | BAH | 2.27 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Andrii Protsenko Andrii Protsenko ('88) | 88 | UKR | 2.27 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Edgar Rivera Edgar Rivera ('91) | 91 | MEX | 2.27 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Gianmarco Tamberi Gianmarco Tamberi ('92) | 92 | ITA | 2.20 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Matúš Bubeník Matúš Bubeník ('89) | 89 | SVK | 2.20 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Norbert Kobielski Norbert Kobielski ('97) | 97 | POL | 2.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Jaroslav Bába Jaroslav Bába ('84) | 84 | CZE | 2.20 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Luis Castro Luis Castro ('91) | 91 | PUR | 2.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Trespring 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Christian Taylor Christian Taylor ('90) | 90 | USA | 17.57 | -1.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Troy Doris Troy Doris ('89) | 89 | GUY | 16.80 | +0.4 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Elvijs Misāns Elvijs Misāns ('89) | 89 | LAT | 16.74 | +0.4 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Karol Hoffmann Karol Hoffmann ('89) | 89 | POL | 16.59 | +0.2 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Alberto Alvarez Alberto Alvarez ('91) | 91 | MEX | 16.42 | +0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Andrei Churyla Andrei Churyla ('93) | 93 | BLR | 16.35 | +1.0 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Yoann Rapinier Yoann Rapinier ('89) | 89 | FRA | 15.82 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Philipp Kronsteiner Philipp Kronsteiner ('97) | 97 | AUT | 15.73 | +0.7 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Tomáš Staněk Tomáš Staněk ('91) | 91 | CZE | 21.63 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Michał Haratyk Michał Haratyk ('92) | 92 | POL | 21.34 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Stipe Žunić Stipe Žunić ('90) | 90 | CRO | 20.76 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Konrad Bukowiecki Konrad Bukowiecki ('97) | 97 | POL | 20.66 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jacko Gill Jacko Gill ('94) | 94 | NZL | 20.41 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ladislav Prášil Ladislav Prášil ('90) | 90 | CZE | 20.09 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jakub Szyszkowski Jakub Szyszkowski ('91) | 91 | POL | 20.09 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Franck Elemba Franck Elemba ('90) | 90 | CGO | 19.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg 27.6. Finale A Finale | 27.6. | ||||||||||||||
1 | Paweł Fajdek Paweł Fajdek ('89) | 89 | POL | 83.44 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Wojciech Nowicki Wojciech Nowicki ('89) | 89 | POL | 80.31 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Bence Halász Bence Halász ('97) | 97 | HUN | 78.85 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Dilshod Nazarov Dilshod Nazarov ('82) | 82 | TJK | 77.81 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Marcel Lomnický Marcel Lomnický ('87) | 87 | SVK | 77.03 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Nick Miller Nick Miller ('93) | 93 | GBR | 75.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Ashraf Amjad Al-Saifi Ashraf Amjad Al-Saifi ('95) | 95 | QAT | 75.03 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Krisztián Pars Krisztián Pars ('82) | 82 | HUN | 74.58 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Diego Del Real Diego Del Real ('94) | 94 | MEX | 72.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Thomas Röhler Thomas Röhler ('91) | 91 | GER | 91.53 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Johannes Vetter Johannes Vetter ('93) | 93 | GER | 87.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jakub Vadlejch Jakub Vadlejch ('90) | 90 | CZE | 86.43 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Andreas Hofmann Andreas Hofmann ('91) | 91 | GER | 83.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jaroslav Jílek Jaroslav Jílek ('89) | 89 | CZE | 82.74 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Vítězslav Veselý Vítězslav Veselý ('83) | 83 | CZE | 82.16 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Petr Frydrych Petr Frydrych ('88) | 88 | CZE | 80.61 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Lars Hamann Lars Hamann ('89) | 89 | GER | 78.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M 4 x 100 m stafet 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | CZE | 39.59 | 0.183 | ||||||||||||
, Jan Veleba, Zdeněk Stromšík | |||||||||||||||
2 | U20 | CZE | 41.17 | 0.265 | |||||||||||
K 200 m 28.6. Vind: +1.2 Finale A Finale | 28.6. | Vind: +1.2 | |||||||||||||
1 | Marie Josée Ta Lou Marie Josée Ta Lou ('88) | 88 | CIV | 22.44 | 0.248 | ||||||||||
2 | Alyssa Conley Alyssa Conley ('91) | 91 | RSA | 23.03 | 0.153 | ||||||||||
3 | Estela García Estela García ('89) | 89 | ESP | 23.17 | 0.204 | ||||||||||
4 | Marcela Pírková Marcela Pírková ('96) | 96 | CZE | 23.30 | 0.168 | PB | |||||||||
5 | Barbora Procházková Barbora Procházková ('91) | 91 | CZE | 23.72 | 0.197 | ||||||||||
6 | Nikola Bendová Nikola Bendová ('99) | 99 | CZE | 23.75 | 0.268 | ||||||||||
7 | Jana Slaninová Jana Slaninová ('90) | 90 | CZE | 24.30 | 0.164 | ||||||||||
Anna Kiełbasińska Anna Kiełbasińska ('90) | 90 | POL | DNF | 0.248 | |||||||||||
K 800 m 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Eliska Kutrova Eliska Kutrova ('93) | 93 | CZE | 2:12.59 | |||||||||||
2 | Klára Kováříková Klára Kováříková ('97) | 97 | CZE | 2:13.06 | |||||||||||
3 | Michaela Červínová Michaela Červínová ('99) | 99 | CZE | 2:13.28 | |||||||||||
4 | Iveta Rašková Iveta Rašková ('98) | 98 | CZE | 2:15.36 | |||||||||||
5 | Eliška Surmová Eliška Surmová | 00 | CZE | 2:15.45 | PB | ||||||||||
6 | Sára Janušková Sára Janušková ('97) | 97 | CZE | 2:18.87 | |||||||||||
K 1500 m 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Gudaf Tsegay Gudaf Tsegay ('97) | 97 | ETH | 4:00.96 | SB | ||||||||||
2 | Rababe Arafi Rababe Arafi ('91) | 91 | MAR | 4:03.34 | |||||||||||
3 | Zoe Buckman Zoe Buckman ('88) | 88 | AUS | 4:06.30 | SB | ||||||||||
4 | Feyisa Adanech Feyisa Adanech ('98) | 98 | ETH | 4:07.85 | |||||||||||
5 | Worknesh Abye Worknesh Abye ('99) | 99 | ETH | 4:08.27 | |||||||||||
6 | Mary Kuria Mary Kuria ('87) | 87 | KEN | 4:08.85 | SB | ||||||||||
7 | Simona Vrzalová Simona Vrzalová ('88) | 88 | CZE | 4:09.18 | PB | ||||||||||
8 | Kristiina Mäki Kristiina Mäki ('91) | 91 | CZE | 4:26.19 | |||||||||||
Danuta Cieślak Danuta Cieślak ('89) | 89 | POL | DNF | ||||||||||||
Margherita Magnani Margherita Magnani ('87) | 87 | ITA | DNF | ||||||||||||
Kateřina Hálová Kateřina Hálová ('81) | 81 | CZE | DNF | ||||||||||||
Tamara Tverdostup Tamara Tverdostup ('79) | 79 | UKR | DNF | pace | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 28.6. Vind: +1.0 Finale A Finale | 28.6. | Vind: +1.0 | |||||||||||||
1 | Pamela Dutkiewicz Pamela Dutkiewicz ('91) | 91 | GER | 12.72 | 0.164 | ||||||||||
2 | Rikenette Steenkamp Rikenette Steenkamp ('92) | 92 | RSA | 12.99 | 0.218 | PB | |||||||||
3 | Anna Plotitsyna Anna Plotitsyna ('87) | 87 | UKR | 13.02 | 0.160 | SB | |||||||||
4 | Elisávet Pesirídou Elisávet Pesirídou ('92) | 92 | GRE | 13.08 | 0.178 | ||||||||||
5 | Isabelle Pedersen Isabelle Pedersen ('92) | 92 | NOR | 13.12 | 0.137 | ||||||||||
6 | Karolina Kołeczek Karolina Kołeczek ('93) | 93 | POL | 13.22 | 0.138 | ||||||||||
7 | Lucie Koudelová Lucie Koudelová ('94) | 94 | CZE | 13.32 | 0.131 | SB | |||||||||
8 | Kateřina Cachová Kateřina Cachová ('90) | 90 | CZE | 13.59 | 0.211 | ||||||||||
K Stangspring 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Anzhelika Sidorova Anzhelika Sidorova ('91) | 91 | RUS | 4.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Alysha Newman Alysha Newman ('94) | 94 | CAN | 4.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Robeilys Peinado Robeilys Peinado ('97) | 97 | VEN | 4.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Maryna Kylypko Maryna Kylypko ('95) | 95 | UKR | 4.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Romana Maláčová Romana Maláčová ('87) | 87 | CZE | 4.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jiřina Ptáčníková Jiřina Ptáčníková ('86) | 86 | CZE | 4.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Olga Mullina Olga Mullina ('92) | 92 | RUS | 4.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Amálie Švábíková Amálie Švábíková ('99) | 99 | CZE | 4.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Annika Roloff Annika Roloff ('91) | 91 | GER | 4.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Tina Šutej Tina Šutej ('88) | 88 | SLO | 4.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Nikol Jiroutová Nikol Jiroutová ('92) | 92 | CZE | 4.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg 27.6. Finale A Finale | 27.6. | ||||||||||||||
1 | Anita Włodarczyk Anita Włodarczyk ('85) | 85 | POL | 79.72 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Wang Zheng Wang Zheng ('87) | 87 | CHN | 76.25 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Hanna Skydan Hanna Skydan ('92) | 92 | AZE | 74.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sophie Hitchon Sophie Hitchon ('91) | 91 | GBR | 73.68 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Malwina Kopron Malwina Kopron ('94) | 94 | POL | 73.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Joanna Fiodorow Joanna Fiodorow ('89) | 89 | POL | 72.03 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Kateřina Šafránková Kateřina Šafránková ('89) | 89 | CZE | 69.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Réka Gyurátz Réka Gyurátz ('96) | 96 | HUN | 68.92 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Tereza Králová Tereza Králová ('89) | 89 | CZE | 65.74 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M 100 m 28.6. Vind: -0.2 Finale A Finale | 28.6. | Vind: -0.2 | |||||||||||||
1 | Markus Fuchs Markus Fuchs ('95) | 95 | AUT | 10.52 | 0.165 | ||||||||||
2 | Dominik Záleský Dominik Záleský ('95) | 95 | CZE | 10.54 | 0.153 | ||||||||||
3 | Vojtěch Kolarčík Vojtěch Kolarčík ('95) | 95 | CZE | 10.71 | 0.144 | ||||||||||
4 | David Kolář David Kolář ('97) | 97 | CZE | 10.78 | 0.164 | ||||||||||
5 | Jan Trafina Jan Trafina ('99) | 99 | CZE | 11.07 | 0.155 | ||||||||||
6 | Jan Král Jan Král ('98) | 98 | CZE | 11.10 | 0.182 | ||||||||||
7 | Matúš Opavský Matúš Opavský ('99) | 99 | SVK | 11.16 | 0.171 | ||||||||||
Finale B 28.6. Vind: +0.9 | 28.6. | Vind: +0.9 | |||||||||||||
1 | Jiří Kubeš Jiří Kubeš ('95) | 95 | CZE | 10.87 | 0.203 | PB | |||||||||
2 | Jan Vácha Jan Vácha ('99) | 99 | CZE | 10.98 | 0.156 | ||||||||||
3 | Lukáš Lehocký Lukáš Lehocký ('88) | 88 | CZE | 11.36 | 0.176 | SB | |||||||||
4 | Jakub Urban Jakub Urban | 00 | CZE | 11.39 | 0.182 | ||||||||||
M 800 m 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Jan Kubista Jan Kubista ('90) | 90 | CZE | 1:46.84 | SB | ||||||||||
2 | Lukáš Hodboď Lukáš Hodboď ('96) | 96 | CZE | 1:46.98 | PB | ||||||||||
3 | Hakim Saleh Hakim Saleh ('96) | 96 | CZE | 1:49.62 | PB | ||||||||||
4 | Paul Seyringer Paul Seyringer ('01) | 01 | AUT | 1:53.53 | PB | ||||||||||
5 | Adam Hajduk Adam Hajduk ('98) | 98 | CZE | 1:54.73 | PB | ||||||||||
6 | Daniel Urban Daniel Urban | 00 | CZE | 1:54.92 | PB | ||||||||||
7 | Lukáš Hotový Lukáš Hotový ('96) | 96 | CZE | 1:55.63 | |||||||||||
8 | Tomas Vystrk Tomas Vystrk ('93) | 93 | CZE | 1:56.01 | |||||||||||
9 | Patrik Sasínek Patrik Sasínek ('97) | 97 | CZE | 1:56.10 | |||||||||||
10 | Jan Kalous Jan Kalous ('98) | 98 | CZE | 1:56.19 | |||||||||||
11 | Adam Růžička Adam Růžička ('97) | 97 | CZE | 1:58.75 | |||||||||||
Jakub Ševčík Jakub Ševčík ('90) | 90 | CZE | DNF | ||||||||||||
Finale B 28.6. | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Šimon Ekl Šimon Ekl ('96) | 96 | CZE | 1:56.60 | |||||||||||
2 | Jiří Němeček Jiří Němeček ('82) | 82 | CZE | 1:56.67 | SB | ||||||||||
3 | Ludvík Salamon Ludvík Salamon ('98) | 98 | CZE | 1:57.20 | PB | ||||||||||
M 1500 m 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Roman Kwiatkowski Roman Kwiatkowski ('95) | 95 | POL | 3:44.75 | |||||||||||
2 | Adam Zenkl Adam Zenkl ('95) | 95 | CZE | 3:45.78 | |||||||||||
3 | Sebastian Hendel Sebastian Hendel ('95) | 95 | GER | 3:47.63 | |||||||||||
4 | Lukáš Symerský Lukáš Symerský ('98) | 98 | CZE | 3:47.96 | PB | ||||||||||
5 | Jakub Smetana Jakub Smetana ('96) | 96 | CZE | 3:54.66 | |||||||||||
6 | Jonathan Schmidt Jonathan Schmidt ('99) | 99 | GER | 3:54.86 | |||||||||||
7 | Dominik Sigmund Dominik Sigmund ('98) | 98 | CZE | 3:54.95 | |||||||||||
8 | David Kákona David Kákona ('96) | 96 | CZE | 3:56.95 | PB | ||||||||||
Finale B 28.6. | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Vondra Vojtech Vondra Vojtech ('98) | 98 | CZE | 3:55.53 | PB | ||||||||||
K 100 m 28.6. Vind: -0.4 Finale A Finale | 28.6. | Vind: -0.4 | |||||||||||||
1 | Katerina Vavrová Katerina Vavrová ('98) | 98 | CZE | 11.95 | 0.320 | ||||||||||
2 | Lucie Domská Lucie Domská ('93) | 93 | CZE | 12.02 | 0.164 | ||||||||||
3 | Anna Šuhájková Anna Šuhájková ('98) | 98 | CZE | 12.13 | 0.169 | ||||||||||
4 | Veronika Paličková Veronika Paličková ('97) | 97 | CZE | 12.31 | 0.171 | ||||||||||
5 | Patrícia Garčárová Patrícia Garčárová ('99) | 99 | SVK | 12.37 | 0.165 | ||||||||||
Vladimíra Šibová Vladimíra Šibová ('90) | 90 | SVK | DQ | -0.073 | |||||||||||
Finale B 28.6. Vind: -0.1 | 28.6. | Vind: -0.1 | |||||||||||||
1 | Mária Šimlovičová Mária Šimlovičová ('99) | 99 | SVK | 12.33 | 0.203 | SB | |||||||||
2 | Magdalena Miękińska Magdalena Miękińska ('99) | 99 | POL | 12.46 | 0.234 | ||||||||||
3 | Karolina Strnadová Karolina Strnadová ('98) | 98 | CZE | 12.57 | 0.178 | SB | |||||||||
4 | Edita Sklenská Edita Sklenská ('99) | 99 | CZE | 12.61 | 0.177 | PB | |||||||||
6 | Markéta Škaldová Markéta Škaldová ('98) | 98 | CZE | 12.80 | 0.189 | PB | |||||||||
K 400 m 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Jana Novosadová Jana Novosadová ('97) | 97 | CZE | 56.60 | 0.400 | ||||||||||
2 | Andrea Holleyová Andrea Holleyová ('89) | 89 | SVK | 56.74 | 0.323 | ||||||||||
3 | Barbora Tomková Barbora Tomková ('96) | 96 | SVK | 56.91 | 0.309 | PB | |||||||||
4 | Tereza Nemešová Tereza Nemešová ('98) | 98 | CZE | 56.91 | 0.172 | PB | |||||||||
5 | Michaela Bičianová Michaela Bičianová ('97) | 97 | CZE | 56.91 | 0.361 | ||||||||||
6 | Alžběta Kratochvílová Alžběta Kratochvílová ('96) | 96 | CZE | 56.92 | 0.362 | ||||||||||
K 1500 m 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Monika Hrachovcová Monika Hrachovcová ('94) | 94 | CZE | 4:38.11 | |||||||||||
2 | Tereza Hrochová Tereza Hrochová ('96) | 96 | CZE | 4:39.41 | |||||||||||
3 | Julia Klein Julia Klein ('97) | 97 | GER | 4:39.81 | |||||||||||
4 | Markéta Podpěrová Markéta Podpěrová ('96) | 96 | CZE | 4:41.36 | |||||||||||
5 | Bára Stýblová Bára Stýblová ('99) | 99 | CZE | 4:43.65 | |||||||||||
6 | Veronika Lavrinciková Veronika Lavrinciková ('01) | 01 | CZE | 4:44.73 | |||||||||||
7 | Veronika Siebeltová Veronika Siebeltová ('96) | 96 | CZE | 4:46.77 | SB | ||||||||||
8 | Alice Prokešová Alice Prokešová ('99) | 99 | CZE | 4:47.62 | |||||||||||
9 | Eliška Kalousová Eliška Kalousová ('98) | 98 | CZE | 4:53.01 | PB | ||||||||||
K Højdespring 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Nikola Gavendová Nikola Gavendová | 00 | CZE | 1.70 | =PB | ||||||||||
2 | Bára Sajdoková Bára Sajdoková ('01) | 01 | CZE | 1.70 | |||||||||||
3 | Tereza Vlčková Tereza Vlčková ('02) | 02 | CZE | 1.62 | PB | ||||||||||
4 | Adéla Lojkásková Adéla Lojkásková ('01) | 01 | CZE | 1.62 |