Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aarhus: 17.6.2017

M 800 m    

Finale A

Finale
Christian Abild LarsenChristian Abild Larsen ('93)Aarhus 19001:57.0h
  
 
Jacob Qvist JensenJacob Qvist Jensen ('95)Aarhus Fremad1:57.4h
  
 PB
Anders-Dres TarbensenAnders-Dres Tarbensen ('01)Esbjerg AM1:57.7h
  
 PB
Abdirisak Ahmed MahamadAbdirisak Ahmed Mahamad ('96)Odense Atletik 1:59.7h
  
 
Christoffer SlothChristoffer Sloth ('85)Odense Atletik 2:00.0h
  
 SB
Martin Eisemann de AlmeidaMartin Eisemann de Almeida ('93)Odense Atletik 2:00.5h
  
 PB
Max BoderskovMax Boderskov ('87)2:00.8h
  
 
Elias ShifrisElias Shifris ('02)Viborg AM2:00.9h
  
 PB
Tom NijhuisTom Nijhuis ('97)Viborg AM2:01.5h
  
 SB
Abdishakur MohamedAbdishakur Mohamed ('97)AGF Atletik2:01.9h
  
 PB
Marc LaursenMarc Laursen ('97)Viborg AM2:03.5h
  
 PB
Carl-Christian BurvilCarl-Christian Burvil Viborg AM2:07.2h
  
 PB
Viktor ElbækViktor Elbæk ('02)Aalborg Øst RRC2:36.3h
  
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
1Kristian Holm JensenKristian Holm Jensen ('97)Aarhus 19003:48.4h
  
 =PB
2Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)AGF Atletik3:48.6h
  
 SB
3Jens Søndergaard JensenJens Søndergaard Jensen ('86)AGF Atletik3:49.0h
  
 =SB
4Jakob Dybdal AbrahamsenJakob Dybdal Abrahamsen ('94)Aarhus 19003:53.7h
  
 SB
Joachim Sieverts NielsenJoachim Sieverts Nielsen ('97)Frederiksberg IF4:01.9h
  
 SB
Peter A Uldall TorpPeter A Uldall Torp ('96)NBRO4:03.5h
  
 PB
August BrozAugust Broz ('96)AGF Atletik4:07.9h
  
 
Alexander Krogh JohansenAlexander Krogh Johansen ('88)AGF Atletik4:08.4h
  
 SB
Johannes WürtzJohannes Würtz ('95)Aalborg AM4:08.8h
  
 PB
Frederik Kjeldsen HertzFrederik Kjeldsen Hertz ('97)Esbjerg AM4:21.1h
  
 SB
Peter JohansenPeter Johansen ('70)Aarhus Fremad4:47.6h
  
 SB
Frederik LeeFrederik Lee ('04)AGF Atletik5:08.5h
  
 SB
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Mathias KoldbyMathias Koldby ('95)SG Atletik14:43.6h
  
 PB
Esben HornumEsben Hornum ('89)AGF Atletik14:51.3h
  
 PB
Jesper PedersenJesper Pedersen ('75)Aalborg AM15:27.3h
  
 SB
Mads SkaaningMads Skaaning ('95)Sparta15:29.2h
  
 PB
Daniel VestergaardDaniel Vestergaard ('80)Aarhus Fremad15:42.5h
  
 SB
Nicholas V SkovNicholas V Skov ('79)15:42.8h
  
 SB
Henrik GehlertHenrik Gehlert ('94)AGF Atletik15:45.3h
  
 PB
Jakob RiisJakob Riis ('82)Aarhus 190015:46.3h
  
 SB
Ebbe MøllerEbbe Møller ('01)AGF Atletik15:51.2h
  
 PB
Mads DahlMads Dahl ('87)Aalborg AM15:51.4h
  
 
Andreas DamAndreas Dam ('89)AGF Atletik15:51.8h
  
 PB
Anders PedersenAnders Pedersen ('93)Aarhus 190015:53.6h
  
 SB
Jeppe FarsøhtJeppe Farsøht ('78)Herning LK15:55.0h
  
 SB
Sebastian Matz NielsenSebastian Matz Nielsen ('92)Aarhus Fremad15:57.5h
  
 PB
Jens Hæstrup KroghJens Hæstrup Krogh ('67)Aarhus Fremad16:17.2h
  
 SB
Laust BengtsenLaust Bengtsen ('74)Aarhus 190016:25.9h
  
 SB
Henrik Strange BrokHenrik Strange Brok ('89)VEXA HLM Running16:29.4h
  
 
Anders Lade NielsenAnders Lade Nielsen ('66)Aarhus 190016:46.9h
  
 SB
Henrik LauHenrik Lau ('71)Odense Atletik 16:09.9h
  
 SB
Hans-Henrik DamgaardHans-Henrik Damgaard ('79)AGF Atletik17:03.7h
  
 SB
Kristian KrogKristian Krog ('92)Blovstrød Løverne17:05.5h
  
 SB
Lars LindbjergLars Lindbjerg ('94)Aalborg AM17:46.1h
  
 PB
Johnny F. R. StagstedJohnny F. R. Stagsted ('66)Aarhus 190017:59.1h
  
 SB
Nicolaj Nakskov RasmussenNicolaj Nakskov Rasmussen ('02)AGF Atletik17:59.7h
  
 PB
Jakob Worm BisfortJakob Worm Bisfort ('80)AGF Atletik18:01.7h
  
 PB
Anders IversenAnders Iversen ('77)Aarhus Fremad18:57.4h
  
 SB
Jacob RiisJacob Riis ('77)RUNAAR19:52.9h
  
 PB
K 800 m    

Finale A

Finale
1Laura MøllerLaura Møller ('94)Odense Atletik 2:15.2h
  
 
Marie Munk JakobsenMarie Munk Jakobsen ('91)AGF Atletik2:20.1h
  
 SB
Emma Dyrup KleistEmma Dyrup Kleist ('97)AGF Atletik2:21.2h
  
 
Camilla GøndahlCamilla Gøndahl ('90)Aarhus Fremad2:27.5h
  
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
Marie Møller SchmidtMarie Møller Schmidt ('01)Viborg AM4:45.0h
  
 PB
Nanna WeyeNanna Weye ('92)AGF Atletik4:46.2h
  
 PB
Karen Krogh JohansenKaren Krogh Johansen ('87)AGF Atletik4:54.9h
  
 PB
Sissel MøllerSissel Møller ('94)5:00.5h
  
 PB
Sofie HintzSofie Hintz Aalborg Øst RRC5:07.2h
  
 PB
Anne Hjorth ThomsenAnne Hjorth Thomsen ('93)AGF Atletik5:15.1h
  
 PB
Melissa BolvigMelissa Bolvig ('90)AGF Atletik5:16.5h
  
 PB
Camilla GøndahlCamilla Gøndahl ('90)Aarhus Fremad5:25.3h
  
 PB
K 5000 m    

Finale A

Finale
Signe Flarup ØllgaardSigne Flarup Øllgaard ('93)AGF Atletik17:37.4h
  
 PB
Louise Høj JensenLouise Høj Jensen ('97)AGF Atletik18:00.2h
  
 SB
Kirsten Wiborg JensenKirsten Wiborg Jensen ('98)AGF Atletik18:01.1h
  
 PB
Mie Gam NielsenMie Gam Nielsen ('01)Viborg AM18:13.4h
  
 PB
Katja KnudsenKatja Knudsen ('98)Aalborg Øst RRC19:44.4h
  
 
Lene PedersenLene Pedersen ('79)Aarhus 190020:05.2h
  
 SB

Seneste resultater

3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle