M 100 m Vind: +0.2 Finale A Finale | Vind: +0.2 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Justin Gatlin Justin Gatlin ('82) | 82 | USA | 9.96 | |||||||||||
2 | Ben Youssef Meité Ben Youssef Meité ('86) | 86 | CIV | 9.98 | SB | ||||||||||
3 | Akani Simbine Akani Simbine ('93) | 93 | RSA | 9.99 | |||||||||||
4 | Isiah Young Isiah Young ('90) | 90 | USA | 10.00 | |||||||||||
5 | James Dasaolu James Dasaolu ('87) | 87 | GBR | 10.12 | |||||||||||
6 | Henricho Bruintjies Henricho Bruintjies ('93) | 93 | RSA | 10.15 | |||||||||||
7 | Alex Wilson Alex Wilson ('90) | 90 | SUI | 10.17 | |||||||||||
8 | Kim Collins Kim Collins ('76) | 76 | SKN | 10.77 | |||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Wayde van Niekerk Wayde van Niekerk ('92) | 92 | RSA | 43.62 | SB | ||||||||||
2 | Baboloki Thebe Baboloki Thebe ('97) | 97 | BOT | 44.02 | PB | ||||||||||
3 | Isaac Makwala Isaac Makwala ('85) | 85 | BOT | 44.08 | SB | ||||||||||
4 | Vernon Norwood Vernon Norwood ('92) | 92 | USA | 44.47 | SB | ||||||||||
5 | Michael Cherry Michael Cherry ('95) | 95 | USA | 44.66 | PB | ||||||||||
6 | Tony McQuay Tony McQuay ('90) | 90 | USA | 45.28 | |||||||||||
7 | Liemarvin Bonevacia Liemarvin Bonevacia ('89) | 89 | NED | 45.61 | SB | ||||||||||
Machel Cedenio Machel Cedenio ('95) | 95 | TTO | DNF | ||||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Aman Wote Aman Wote ('84) | 84 | ETH | 3:32.20 | |||||||||||
2 | Charles Simotwo Charles Simotwo ('95) | 95 | KEN | 3:32.59 | PB | ||||||||||
3 | Silas Kiplagat Silas Kiplagat ('89) | 89 | KEN | 3:32.96 | |||||||||||
4 | Vincent Kibet Vincent Kibet ('91) | 91 | KEN | 3:33.34 | |||||||||||
5 | Filip Ingebrigtsen Filip Ingebrigtsen ('93) | 93 | NOR | 3:34.38 | SB | ||||||||||
6 | Ayanleh Souleiman Ayanleh Souleiman ('92) | 92 | DJI | 3:34.70 | SB | ||||||||||
7 | Matthew Centrowitz Matthew Centrowitz ('89) | 89 | USA | 3:34.83 | |||||||||||
8 | Bethwel Birgen Bethwel Birgen ('88) | 88 | KEN | 3:35.22 | |||||||||||
9 | Robert Biwott Robert Biwott ('96) | 96 | KEN | 3:36.31 | |||||||||||
10 | Andy Bayer Andy Bayer ('90) | 90 | USA | 3:36.85 | SB | ||||||||||
11 | Taresa Tolosa Taresa Tolosa ('98) | 98 | ETH | 3:38.60 | |||||||||||
Elijah Kiptoo Elijah Kiptoo ('86) | 86 | KEN | DNF | pace 1:53.35 800m | |||||||||||
Andrew Rotich Andrew Rotich ('87) | 87 | KEN | DNF | pace 56.39 400m | |||||||||||
Sadik Mikhou Sadik Mikhou ('90) | 90 | BRN | 3:36.55 DQIAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||
M 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Muktar Edris Muktar Edris ('94) | 94 | ETH | 12:55.23 | SB | ||||||||||
2 | Selemon Barega Selemon Barega | 00 | ETH | 12:55.58 | PB | ||||||||||
3 | Joshua Cheptegei Joshua Cheptegei ('96) | 96 | UGA | 12:59.83 | PB | ||||||||||
4 | Yenew Alamirew Yenew Alamirew ('90) | 90 | ETH | 13:06.81 | SB | ||||||||||
5 | Berhanu Legesse Berhanu Legesse ('94) | 94 | ETH | 13:26.40 | SB | ||||||||||
6 | Ben True Ben True ('85) | 85 | USA | 13:28.29 | |||||||||||
7 | Dawit Wolde Dawit Wolde ('91) | 91 | ETH | 13:34.44 | SB | ||||||||||
8 | Solomon Berihu Solomon Berihu ('99) | 99 | ETH | 13:37.63 | |||||||||||
9 | Fredrick Kipkosgei Fredrick Kipkosgei ('96) | 96 | KEN | 13:41.09 | |||||||||||
10 | Sylvester Kipchirchir Sylvester Kipchirchir ('86) | 86 | KEN | 13:46.22 | PB | ||||||||||
11 | Cyrus Rutto Cyrus Rutto ('92) | 92 | KEN | 13:48.67 | |||||||||||
Collins Cheboi Collins Cheboi ('87) | 87 | KEN | DNF | pace 2:35.53 1000m 5:11.26 2000m | |||||||||||
Yemaneberhan Crippa Yemaneberhan Crippa ('96) | 96 | ITA | DNF | ||||||||||||
Cornelius Kangogo Cornelius Kangogo ('93) | 93 | KEN | DNF | pace 7:51.91 3000m | |||||||||||
Stephen Kissa Stephen Kissa ('95) | 95 | UGA | DNF | ||||||||||||
Julien Wanders Julien Wanders ('96) | 96 | SUI | DNF | ||||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kariem Hussein Kariem Hussein ('89) | 89 | SUI | 48.79 | SB | ||||||||||
2 | Byron Robinson Byron Robinson ('95) | 95 | USA | 48.88 | |||||||||||
3 | Rasmus Mägi Rasmus Mägi ('92) | 92 | EST | 48.94 | SB | ||||||||||
4 | Bershawn Jackson Bershawn Jackson ('83) | 83 | USA | 49.04 | |||||||||||
5 | Cornel Fredericks Cornel Fredericks ('90) | 90 | RSA | 49.32 | |||||||||||
6 | Michael Stigler Michael Stigler ('92) | 92 | USA | 49.86 | |||||||||||
7 | LJ van Zyl LJ van Zyl ('85) | 85 | RSA | 50.04 | |||||||||||
8 | Alain-Hervé Mfomkpa Alain-Hervé Mfomkpa ('96) | 96 | SUI | 51.45 | |||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sam Kendricks Sam Kendricks ('92) | 92 | USA | 5.93 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Paweł Wojciechowski Paweł Wojciechowski ('89) | 89 | POL | 5.93 | NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Renaud Lavillenie Renaud Lavillenie ('86) | 86 | FRA | 5.87 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Kurtis Marschall Kurtis Marschall ('97) | 97 | AUS | 5.73 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Kévin Menaldo Kévin Menaldo ('92) | 92 | FRA | 5.73 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Piotr Lisek Piotr Lisek ('92) | 92 | POL | 5.73 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Armand Duplantis Armand Duplantis ('99) | 99 | SWE | 5.73 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Shawn Barber Shawn Barber ('94) | 94 | CAN | 5.63 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Valentin Lavillenie Valentin Lavillenie ('91) | 91 | FRA | 5.63 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Raphael Holzdeppe Raphael Holzdeppe ('89) | 89 | GER | 5.53 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Dominik Alberto Dominik Alberto ('92) | 92 | SUI | 5.38 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Michal Balner Michal Balner ('82) | 82 | CZE | 5.38 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Pedro Pablo Pichardo Pedro Pablo Pichardo ('93) | 93 | CUB | 17.60 | -0.3 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Christian Taylor Christian Taylor ('90) | 90 | USA | 17.49 | -0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Will Claye Will Claye ('91) | 91 | USA | 17.12 | -0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Alexis Copello Alexis Copello ('85) | 85 | AZE | 16.98 | +0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Chris Benard Chris Benard ('90) | 90 | USA | 16.93 | -2.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jean-Marc Pontvianne Jean-Marc Pontvianne ('94) | 94 | FRA | 16.84 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jhon Murillo Jhon Murillo ('84) | 84 | COL | 16.47 | -0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
Dong Bin Dong Bin ('88) | 88 | CHN | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ryan Crouser Ryan Crouser ('92) | 92 | USA | 22.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Tom Walsh Tom Walsh ('92) | 92 | NZL | 21.97 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tomáš Staněk Tomáš Staněk ('91) | 91 | CZE | 21.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Stipe Žunić Stipe Žunić ('90) | 90 | CRO | 21.17 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | David Storl David Storl ('90) | 90 | GER | 21.17 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Konrad Bukowiecki Konrad Bukowiecki ('97) | 97 | POL | 21.03 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Tsanko Arnaudov Tsanko Arnaudov ('92) | 92 | POR | 20.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Jacko Gill Jacko Gill ('94) | 94 | NZL | 20.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Franck Elemba Franck Elemba ('90) | 90 | CGO | 20.29 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Darlan Romani Darlan Romani ('91) | 91 | BRA | 20.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 200 m Vind: -0.5 Finale A Finale | Vind: -0.5 | ||||||||||||||
1 | Dafne Schippers Dafne Schippers ('92) | 92 | NED | 22.10 | SB | ||||||||||
2 | Marie Josée Ta Lou Marie Josée Ta Lou ('88) | 88 | CIV | 22.16 | NR | PB | |||||||||
3 | Kyra Jefferson Kyra Jefferson ('94) | 94 | USA | 22.34 | |||||||||||
4 | Jenna Prandini Jenna Prandini ('92) | 92 | USA | 22.65 | |||||||||||
5 | Kimberlyn Duncan Kimberlyn Duncan ('91) | 91 | USA | 22.67 | |||||||||||
6 | Mujinga Kambundji Mujinga Kambundji ('92) | 92 | SUI | 22.82 | SB | ||||||||||
7 | Bianca Williams Bianca Williams ('93) | 93 | GBR | 22.94 | |||||||||||
8 | Sarah Atcho Sarah Atcho ('95) | 95 | SUI | 23.04 | |||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Francine Niyonsaba Francine Niyonsaba ('93) | 93 | BDI | 1:56.82 | SB | ||||||||||
2 | Charlene Lipsey Charlene Lipsey ('91) | 91 | USA | 1:57.38 | PB | ||||||||||
3 | Eunice Sum Eunice Sum ('88) | 88 | KEN | 1:57.78 | SB | ||||||||||
4 | Sifan Hassan Sifan Hassan ('93) | 93 | NED | 1:58.13 | PB | ||||||||||
5 | Laura Muir Laura Muir ('93) | 93 | GBR | 1:58.69 | PB | ||||||||||
6 | Lovisa Lindh Lovisa Lindh ('91) | 91 | SWE | 1:58.77 | NR | PB | |||||||||
7 | Lynsey Sharp Lynsey Sharp ('90) | 90 | GBR | 1:58.80 | SB | ||||||||||
8 | Nataliia Pryshchepa Nataliia Pryshchepa ('94) | 94 | UKR | 1:58.82 | SB | ||||||||||
9 | Habitam Alemu Habitam Alemu ('97) | 97 | ETH | 1:59.66 | |||||||||||
10 | Selina Büchel Selina Büchel ('91) | 91 | SUI | 1:59.77 | |||||||||||
Ilona Usovich Ilona Usovich ('82) | 82 | BLR | DNF | pace 56.56 400m | |||||||||||
K 1 mile Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Genzebe Dibaba Genzebe Dibaba ('91) | 91 | ETH | 4:16.05 | SB | ||||||||||
2 | Nelly Jepkosgei Nelly Jepkosgei ('91) | 91 | BRN | 4:25.15 | PB | ||||||||||
3 | Claudia Bobocea Claudia Bobocea ('92) | 92 | ROU | 4:25.89 | PB | ||||||||||
4 | Malika Akkaoui Malika Akkaoui ('87) | 87 | MAR | 4:26.42 | PB | ||||||||||
5 | Margherita Magnani Margherita Magnani ('87) | 87 | ITA | 4:27.51 | PB | ||||||||||
6 | Caroline Chepkemoi Caroline Chepkemoi ('93) | 93 | KEN | 4:27.79 | PB | ||||||||||
7 | Axumawit Embaye Axumawit Embaye ('94) | 94 | ETH | 4:28.14 | SB | ||||||||||
8 | Esther Chebet Esther Chebet ('97) | 97 | UGA | 4:28.16 | NR | PB | |||||||||
9 | Linden Hall Linden Hall ('91) | 91 | AUS | 4:28.21 | PB | ||||||||||
10 | Jenny Blundell Jenny Blundell ('94) | 94 | AUS | 4:28.82 | PB | ||||||||||
11 | Blanca Fernández Blanca Fernández ('92) | 92 | ESP | 4:30.06 | PB | ||||||||||
12 | Anna Dibaba Anna Dibaba ('96) | 96 | ETH | 4:41.05 | PB | ||||||||||
Jenny Meadows Jenny Meadows ('81) | 81 | GBR | DNF | pace 2:06.10 800m | |||||||||||
Halimah Nakaayi Halimah Nakaayi ('94) | 94 | UGA | DNF | pace 61.40 400m | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: -0.1 Finale A Finale | Vind: -0.1 | ||||||||||||||
1 | Sharika Nelvis Sharika Nelvis ('90) | 90 | USA | 12.53 | SB | ||||||||||
2 | Jasmin Stowers Jasmin Stowers ('91) | 91 | USA | 12.57 | |||||||||||
3 | Christina Manning Christina Manning ('90) | 90 | USA | 12.58 | PB | ||||||||||
4 | Nia Ali Nia Ali ('88) | 88 | USA | 12.61 | |||||||||||
5 | Kristi Castlin Kristi Castlin ('88) | 88 | USA | 12.61 | SB | ||||||||||
6 | Dawn Harper Nelson Dawn Harper Nelson ('84) | 84 | USA | 12.75 | |||||||||||
7 | Eefje Boons Eefje Boons ('94) | 94 | NED | 12.98 | PB | ||||||||||
8 | Noemi Zbären Noemi Zbären ('94) | 94 | SUI | 15.85 | |||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ashley Spencer Ashley Spencer ('93) | 93 | USA | 53.90 | |||||||||||
2 | Léa Sprunger Léa Sprunger ('90) | 90 | SUI | 54.29 | PB | ||||||||||
3 | Eilidh Doyle Eilidh Doyle ('87) | 87 | GBR | 54.36 | SB | ||||||||||
4 | Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87) | 87 | DEN | 54.49 | |||||||||||
5 | Zuzana Hejnová Zuzana Hejnová ('86) | 86 | CZE | 54.69 | |||||||||||
6 | Shamier Little Shamier Little ('95) | 95 | USA | 55.10 | |||||||||||
7 | Ristananna Tracey Ristananna Tracey ('92) | 92 | JAM | 56.23 | |||||||||||
Dalilah Muhammad Dalilah Muhammad ('90) | 90 | USA | DNF | ||||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mariya Lasitskene Mariya Lasitskene ('93) | 93 | RUS | 2.06 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Kamila Lićwinko Kamila Lićwinko ('86) | 86 | POL | 1.93 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sofie Skoog Sofie Skoog ('90) | 90 | SWE | 1.93 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Morgan Lake Morgan Lake ('97) | 97 | GBR | 1.93 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Alessia Trost Alessia Trost ('93) | 93 | ITA | 1.93 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ruth Beitia Ruth Beitia ('79) | 79 | ESP | 1.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Mirela Demireva Mirela Demireva ('89) | 89 | BUL | 1.87 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ivana Španović Ivana Španović ('90) | 90 | SRB | 6.79 | -0.6 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sha'Keela Saunders Sha'Keela Saunders ('93) | 93 | USA | 6.68 | -0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tianna Bartoletta Tianna Bartoletta ('85) | 85 | USA | 6.65 | -0.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Darya Klishina Darya Klishina ('91) | 91 | RUS | 6.64 | -0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Lorraine Ugen Lorraine Ugen ('91) | 91 | GBR | 6.61 | -0.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Laura Strati Laura Strati ('90) | 90 | ITA | 6.49 | -0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Concepción Montaner Concepción Montaner ('81) | 81 | ESP | 6.27 | -1.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
Shara Proctor Shara Proctor ('88) | 88 | GBR | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sara Kolak Sara Kolak ('95) | 95 | CRO | 68.43 | NR AU23R | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Barbora Špotáková Barbora Špotáková ('81) | 81 | CZE | 67.40 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Kathryn Mitchell Kathryn Mitchell ('82) | 82 | AUS | 66.12 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Kelsey-Lee Roberts Kelsey-Lee Roberts ('91) | 91 | AUS | 64.06 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Tatsiana Khaladovich Tatsiana Khaladovich ('91) | 91 | BLR | 62.29 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Sunette Viljoen Sunette Viljoen ('83) | 83 | RSA | 61.38 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Madara Palameika Madara Palameika ('87) | 87 | LAT | 60.35 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Kara Winger Kara Winger ('86) | 86 | USA | 59.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Liina Laasma Liina Laasma ('92) | 92 | EST | 57.35 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Katharina Molitor Katharina Molitor ('83) | 83 | GER | 57.03 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 4 x 100 m stafet Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | SUI | 42.53 | 0.138 | NR | |||||||||||
Ajla Del Ponte, Sarah Atcho, Mujinga Kambundji, Salomé Kora | |||||||||||||||
2 | BRA | 42.97 | 0.173 | ||||||||||||
Andressa Fidelis, Ana Cláudia Silva, Vitoria Cristina Rosa, Rosângela Santos | |||||||||||||||
3 | NED | 43.07 | 0.149 | ||||||||||||
Eefje Boons, Marije van Hunenstijn, Naomi Sedney, Jamile Samuel | |||||||||||||||
4 | ITA | 43.21 | 0.144 | ||||||||||||
Gloria Hooper, Irene Siragusa, Anna Bongiorni, Batafoe' N'gnoron Alloh | |||||||||||||||
5 | ESP | 43.88 | 0.154 | ||||||||||||
Paula Sevilla, Alazne Furundarena, Estela García, Cristina Lara | |||||||||||||||
6 | IRL | 44.31 | 0.135 | ||||||||||||
Molly Scott, Sharlene Mawdsley, Gina Akpe-Moses, Ciara Neville | |||||||||||||||
7 | CZE | 44.59 | 0.128 | ||||||||||||
Klára Seidlová, Barbora Procházková, Helena Jiranová, Lucie Vykydalová | |||||||||||||||
8 | SUI | 44.69 | 0.125 | ||||||||||||
Judith Goll, Lynn Mantingh, Veronica Vancardo, Cynthia Reinle | |||||||||||||||
P19 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Delia Sclabas Delia Sclabas | 00 | SUI | 4:12.00 | NU18R | PB | |||||||||
2 | Jemma Reekie Jemma Reekie ('98) | 98 | GBR | 4:16.65 | |||||||||||
3 | Amelia Quirk Amelia Quirk ('99) | 99 | GBR | 4:18.82 | |||||||||||
4 | Joana Staub Joana Staub ('98) | 98 | GER | 4:20.26 | PB | ||||||||||
5 | Gaia Sabbatini Gaia Sabbatini ('99) | 99 | ITA | 4:22.46 | |||||||||||
6 | Martina Tozzi Martina Tozzi ('99) | 99 | ITA | 4:23.30 | |||||||||||
7 | Leila Hadji Leila Hadji ('98) | 98 | FRA | 4:23.58 | |||||||||||
8 | Mathilde Sénéchal Mathilde Sénéchal ('98) | 98 | FRA | 4:25.78 | PB | ||||||||||
9 | Sibylle Häring Sibylle Häring | 00 | SUI | 4:30.51 | |||||||||||
10 | Lara Alemanni Lara Alemanni ('98) | 98 | SUI | 4:30.71 | |||||||||||
11 | Laura Giudice Laura Giudice ('02) | 02 | SUI | 4:30.85 | |||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Genzebe Dibaba Genzebe Dibaba ('91) | 91 | ETH | 3:57.82 | SB | ||||||||||
2 | Nelly Jepkosgei Nelly Jepkosgei ('91) | 91 | BRN | 4:07.98 | |||||||||||
3 | Malika Akkaoui Malika Akkaoui ('87) | 87 | MAR | 4:08.38 | |||||||||||
4 | Claudia Bobocea Claudia Bobocea ('92) | 92 | ROU | 4:08.75 | |||||||||||
5 | Axumawit Embaye Axumawit Embaye ('94) | 94 | ETH | 4:09.17 | SB | ||||||||||
6 | Jenny Blundell Jenny Blundell ('94) | 94 | AUS | 4:09.43 | |||||||||||
7 | Blanca Fernández Blanca Fernández ('92) | 92 | ESP | 4:09.45 | |||||||||||
8 | Margherita Magnani Margherita Magnani ('87) | 87 | ITA | 4:09.65 | |||||||||||
9 | Caroline Chepkemoi Caroline Chepkemoi ('93) | 93 | KEN | 4:09.99 | SB | ||||||||||
10 | Linden Hall Linden Hall ('91) | 91 | AUS | 4:10.19 | |||||||||||
11 | Esther Chebet Esther Chebet ('97) | 97 | UGA | 4:10.30 | |||||||||||
12 | Anna Dibaba Anna Dibaba ('96) | 96 | ETH | 4:21.01 | |||||||||||
M 100 m Vind: +0.1 Finale A Finale | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Alex Wilson Alex Wilson ('90) | 90 | SUI | 10.25 | |||||||||||
2 | Pascal Mancini Pascal Mancini ('89) | 89 | SUI | 10.25 | PB | ||||||||||
3 | Silvan Wicki Silvan Wicki ('95) | 95 | SUI | 10.47 | PB | ||||||||||
4 | Florian Clivaz Florian Clivaz ('94) | 94 | SUI | 10.49 | |||||||||||
5 | Bastien Mouthon Bastien Mouthon ('94) | 94 | SUI | 10.51 | SB | ||||||||||
6 | Sylvain Chuard Sylvain Chuard ('96) | 96 | SUI | 10.57 | SB | ||||||||||
7 | Pascal Müller Pascal Müller ('88) | 88 | SUI | 10.71 | |||||||||||
8 | William Reais William Reais ('99) | 99 | SUI | 10.72 | |||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Joel Burgunder Joel Burgunder ('91) | 91 | SUI | 46.57 | SB | ||||||||||
2 | Silvan Lutz Silvan Lutz ('90) | 90 | SUI | 46.86 | SB | ||||||||||
3 | Daniele Angelella Daniele Angelella ('91) | 91 | SUI | 46.88 | PB | ||||||||||
4 | Luca Flück Luca Flück ('96) | 96 | SUI | 47.06 | SB | ||||||||||
5 | Ricky Petrucciani Ricky Petrucciani | 00 | SUI | 47.36 | NU18R | PB | |||||||||
6 | Charles Devantay Charles Devantay ('98) | 98 | SUI | 47.36 | PB | ||||||||||
7 | Vincent Notz Vincent Notz ('97) | 97 | SUI | 47.67 | |||||||||||
8 | Jérôme Bellon Jérôme Bellon ('93) | 93 | SUI | 47.93 | SB | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Pascal Furtwängler Pascal Furtwängler ('93) | 93 | SUI | 1:50.01 | PB | ||||||||||
2 | Guillaume Laurent Guillaume Laurent ('90) | 90 | SUI | 1:50.72 | PB | ||||||||||
3 | Michael Curti Michael Curti ('94) | 94 | SUI | 1:50.74 | SB | ||||||||||
4 | Pietro Calamai Pietro Calamai ('96) | 96 | SUI | 1:51.16 | PB | ||||||||||
5 | Diego Menzi Diego Menzi ('85) | 85 | SUI | 1:51.88 | PB | ||||||||||
6 | Arnaud Dupré Arnaud Dupré ('97) | 97 | SUI | 1:51.95 | |||||||||||
7 | Timo Roth Timo Roth ('94) | 94 | SUI | 1:51.98 | PB | ||||||||||
8 | Tim Meichtry Tim Meichtry ('98) | 98 | SUI | 1:52.29 | PB | ||||||||||
9 | Roland Christen Roland Christen ('91) | 91 | SUI | 1:52.50 | SB | ||||||||||
10 | Joaquim Jaeger Joaquim Jaeger ('96) | 96 | SUI | 1:53.67 | SB | ||||||||||
11 | Nicolas Salvadé Nicolas Salvadé ('95) | 95 | SUI | 1:54.51 | |||||||||||
Mouhcine Ouahman Mouhcine Ouahman ('86) | 86 | MAR | DNF | pace 53.62 400m 1:21.84 600m | |||||||||||
Jonas Schöpfer Jonas Schöpfer ('96) | 96 | SUI | DNF | pace | |||||||||||
K 100 m Vind: +0.2 Finale A Finale | Vind: +0.2 | ||||||||||||||
1 | Rosângela Santos Rosângela Santos ('90) | 90 | BRA | 11.21 | |||||||||||
2 | Naomi Sedney Naomi Sedney ('94) | 94 | NED | 11.28 | |||||||||||
3 | Salomé Kora Salomé Kora ('94) | 94 | SUI | 11.36 | |||||||||||
4 | Jamile Samuel Jamile Samuel ('92) | 92 | NED | 11.41 | |||||||||||
5 | Ana Cláudia Silva Ana Cláudia Silva ('88) | 88 | BRA | 11.48 | |||||||||||
6 | Estela García Estela García ('89) | 89 | ESP | 11.50 | |||||||||||
7 | Anna Bongiorni Anna Bongiorni ('93) | 93 | ITA | 11.51 | |||||||||||
8 | Irene Siragusa Irene Siragusa ('93) | 93 | ITA | 11.60 | |||||||||||
Finale B Vind: +0.6 | Vind: +0.6 | ||||||||||||||
1 | Ajla Del Ponte Ajla Del Ponte ('96) | 96 | SUI | 11.44 | |||||||||||
2 | Cornelia Halbheer Cornelia Halbheer ('92) | 92 | SUI | 11.45 | |||||||||||
3 | Niamh Whelan Niamh Whelan ('90) | 90 | IRL | 11.64 | |||||||||||
4 | Judith Goll Judith Goll ('99) | 99 | SUI | 11.66 | =PB | ||||||||||
5 | Samantha Dagry Samantha Dagry ('94) | 94 | SUI | 11.72 | |||||||||||
6 | Géraldine Frey Géraldine Frey ('97) | 97 | SUI | 11.95 | |||||||||||
7 | Cynthia Reinle Cynthia Reinle | 00 | SUI | 12.06 | |||||||||||
8 | Veronica Vancardo Veronica Vancardo | 00 | SUI | 12.25 | PB | ||||||||||
Finale C Vind: +0.2 | Vind: +0.2 | ||||||||||||||
1 | Sharlene Mawdsley Sharlene Mawdsley ('98) | 98 | IRL | 11.80 | =PB | ||||||||||
2 | Fanette Humair Fanette Humair ('91) | 91 | SUI | 11.87 | SB | ||||||||||
3 | Lynn Mantingh Lynn Mantingh | 00 | SUI | 11.93 | |||||||||||
4 | Riccarda Dietsche Riccarda Dietsche ('96) | 96 | SUI | 11.94 | |||||||||||
5 | Lara Gómez Lara Gómez ('97) | 97 | ESP | 11.98 | |||||||||||
6 | Coralie Ambrosini Coralie Ambrosini ('97) | 97 | SUI | 12.02 | |||||||||||
7 | Muswama Kambundji Muswama Kambundji ('96) | 96 | SUI | 12.06 | |||||||||||
8 | Marine Egger Marine Egger | 00 | SUI | 12.08 | |||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lore Hoffmann Lore Hoffmann ('96) | 96 | SUI | 2:06.70 | |||||||||||
2 | Sonja Andenmatten Sonja Andenmatten ('99) | 99 | SUI | 2:08.38 | PB | ||||||||||
3 | Alexandra Bosshard Alexandra Bosshard ('94) | 94 | SUI | 2:08.42 | PB | ||||||||||
4 | Sina Sprecher Sina Sprecher ('89) | 89 | SUI | 2:09.23 | PB | ||||||||||
5 | Noemi Jakober Noemi Jakober | 00 | SUI | 2:10.75 | |||||||||||
6 | Lisa Stöckli Lisa Stöckli ('94) | 94 | SUI | 2:11.40 | |||||||||||
7 | Kerstin Rubin Kerstin Rubin ('97) | 97 | SUI | 2:12.59 | |||||||||||
8 | Sabine Bonvin Sabine Bonvin ('94) | 94 | SUI | 2:13.44 | SB | ||||||||||
9 | Fiona Kierdorf Fiona Kierdorf ('92) | 92 | LUX | 2:13.66 | SB | ||||||||||
10 | Corinne Muff Corinne Muff ('92) | 92 | SUI | 2:14.08 | |||||||||||
11 | Pauline Rosat Pauline Rosat ('99) | 99 | SUI | 2:14.44 | PB | ||||||||||
12 | Alana Vannay Alana Vannay ('99) | 99 | SUI | 2:14.69 | |||||||||||
13 | Natacha Séverine Savioz Natacha Séverine Savioz ('94) | 94 | SUI | 2:16.21 |