M 100 m Vind: +0.3 Finale A Finale | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Chijindu Ujah Chijindu Ujah ('94) | 94 | GBR | 10.02 | =SB | ||||||||||
2 | James Dasaolu James Dasaolu ('87) | 87 | GBR | 10.06 | SB | ||||||||||
3 | Isiah Young Isiah Young ('90) | 90 | USA | 10.07 | |||||||||||
4 | Harry Aikines-Aryeetey Harry Aikines-Aryeetey ('88) | 88 | GBR | 10.16 | |||||||||||
5 | Kim Collins Kim Collins ('76) | 76 | SKN | 10.20 | SB | ||||||||||
6 | Brandon Carnes Brandon Carnes ('95) | 95 | USA | 10.22 | |||||||||||
7 | Richard Kilty Richard Kilty ('89) | 89 | GBR | 10.23 | |||||||||||
8 | BeeJay Lee BeeJay Lee ('93) | 93 | USA | 10.33 | |||||||||||
Joel Fearon Joel Fearon ('88) | 88 | GBR | DQ | ||||||||||||
M 200 m Vind: -0.7 Finale A Finale | Vind: -0.7 | ||||||||||||||
1 | Ameer Webb Ameer Webb ('91) | 91 | USA | 20.13 | |||||||||||
2 | Fred Kerley Fred Kerley ('95) | 95 | USA | 20.24 | PB | ||||||||||
3 | Isiah Young Isiah Young ('90) | 90 | USA | 20.24 | |||||||||||
4 | Nethaneel Mitchell-Blake Nethaneel Mitchell-Blake ('94) | 94 | GBR | 20.30 | |||||||||||
5 | Zharnel Hughes Zharnel Hughes ('95) | 95 | GBR | 20.33 | |||||||||||
6 | Danny Talbot Danny Talbot ('91) | 91 | GBR | 20.33 | |||||||||||
7 | Rasheed Dwyer Rasheed Dwyer ('89) | 89 | JAM | 20.49 | |||||||||||
8 | Christophe Lemaitre Christophe Lemaitre ('90) | 90 | FRA | 20.50 | |||||||||||
9 | Churandy Martina Churandy Martina ('84) | 84 | NED | 21.09 | |||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Michael Cherry Michael Cherry ('95) | 95 | USA | 45.02 | |||||||||||
2 | Tony McQuay Tony McQuay ('90) | 90 | USA | 45.29 | |||||||||||
3 | Dwayne Cowan Dwayne Cowan ('85) | 85 | GBR | 45.36 | PB | ||||||||||
4 | Kevin Borlée Kevin Borlée ('88) | 88 | BEL | 45.82 | |||||||||||
5 | Rabah Yousif Rabah Yousif ('86) | 86 | GBR | 45.94 | |||||||||||
6 | Martyn Rooney Martyn Rooney ('87) | 87 | GBR | 45.99 | SB | ||||||||||
7 | Rennie Quow Rennie Quow ('87) | 87 | TTO | 46.19 | |||||||||||
8 | Delano Williams Delano Williams ('93) | 93 | GBR | 47.87 | |||||||||||
Matthew Hudson-Smith Matthew Hudson-Smith ('94) | 94 | GBR | DNF | ||||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nijel Amos Nijel Amos ('94) | 94 | BOT | 1:43.18 | SB | ||||||||||
2 | Donavan Brazier Donavan Brazier ('97) | 97 | USA | 1:43.95 | SB | ||||||||||
3 | Asbel Kiprop Asbel Kiprop ('89) | 89 | KEN | 1:44.43 | SB | ||||||||||
4 | Erik Sowinski Erik Sowinski ('89) | 89 | USA | 1:44.82 | |||||||||||
5 | Elliot Giles Elliot Giles ('94) | 94 | GBR | 1:44.99 | PB | ||||||||||
6 | Adam Kszczot Adam Kszczot ('89) | 89 | POL | 1:45.21 | SB | ||||||||||
7 | Jake Wightman Jake Wightman ('94) | 94 | GBR | 1:45.42 | PB | ||||||||||
8 | Kyle Langford Kyle Langford ('96) | 96 | GBR | 1:45.45 | PB | ||||||||||
9 | Andrew Osagie Andrew Osagie ('88) | 88 | GBR | 1:45.75 | |||||||||||
10 | Guy Learmonth Guy Learmonth ('92) | 92 | GBR | 1:45.77 | PB | ||||||||||
11 | Mark English Mark English ('93) | 93 | IRL | 1:47.04 | |||||||||||
Bram Som Bram Som ('80) | 80 | NED | DNF | pace 49.58 400m | |||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Chris O'Hare Chris O'Hare ('90) | 90 | GBR | 3:34.75 | |||||||||||
2 | Vincent Kibet Vincent Kibet ('91) | 91 | KEN | 3:34.88 | |||||||||||
3 | Filip Ingebrigtsen Filip Ingebrigtsen ('93) | 93 | NOR | 3:34.91 | |||||||||||
4 | Ryan Gregson Ryan Gregson ('90) | 90 | AUS | 3:36.17 | |||||||||||
5 | Charlie Da’Vall Grice Charlie Da’Vall Grice ('93) | 93 | GBR | 3:36.29 | |||||||||||
6 | Bethwel Birgen Bethwel Birgen ('88) | 88 | KEN | 3:36.44 | |||||||||||
7 | David Bustos David Bustos ('90) | 90 | ESP | 3:36.55 | SB | ||||||||||
8 | Kalle Berglund Kalle Berglund ('96) | 96 | SWE | 3:36.60 | NU23R | PB | |||||||||
9 | Jordan Williamsz Jordan Williamsz ('92) | 92 | AUS | 3:37.15 | |||||||||||
10 | Ben Blankenship Ben Blankenship ('88) | 88 | USA | 3:37.19 | |||||||||||
11 | Tom Marshall Tom Marshall ('89) | 89 | GBR | 3:37.45 | PB | ||||||||||
12 | Sofiane Selmouni Sofiane Selmouni ('89) | 89 | FRA | 3:37.54 | |||||||||||
13 | Robbie Fitzgibbon Robbie Fitzgibbon ('96) | 96 | GBR | 3:37.74 | |||||||||||
14 | Brannon Kidder Brannon Kidder ('93) | 93 | USA | 3:38.71 | PB | ||||||||||
15 | Luke Mathews Luke Mathews ('95) | 95 | AUS | 3:40.86 | |||||||||||
Andrew Rotich Andrew Rotich ('87) | 87 | KEN | DNF | pace 57.49 400m 1:55.24 800m | |||||||||||
M 3000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mo Farah Mo Farah ('83) | 83 | GBR | 7:35.15 | SB | ||||||||||
2 | Adel Mechaal Adel Mechaal ('90) | 90 | ESP | 7:36.32 | |||||||||||
3 | Andrew Butchart Andrew Butchart ('91) | 91 | GBR | 7:37.56 | PB | ||||||||||
4 | Patrick Tiernan Patrick Tiernan ('94) | 94 | AUS | 7:37.76 | PB | ||||||||||
5 | Davis Kiplangat Davis Kiplangat ('98) | 98 | KEN | 7:38.33 | PB | ||||||||||
6 | Frankline Ngelel Frankline Ngelel ('92) | 92 | KEN | 7:38.50 | PB | ||||||||||
7 | Hassan Mead Hassan Mead ('89) | 89 | USA | 7:38.51 | PB | ||||||||||
8 | Andy Bayer Andy Bayer ('90) | 90 | USA | 7:38.90 | PB | ||||||||||
9 | Eric Jenkins Eric Jenkins ('91) | 91 | USA | 7:40.36 | PB | ||||||||||
10 | Sam McEntee Sam McEntee ('92) | 92 | AUS | 7:41.03 | PB | ||||||||||
11 | Nick Goolab Nick Goolab ('90) | 90 | GBR | 7:42.22 | PB | ||||||||||
12 | Marc Scott Marc Scott ('93) | 93 | GBR | 7:43.37 | PB | ||||||||||
13 | Ryan Hill Ryan Hill ('90) | 90 | USA | 7:43.81 | SB | ||||||||||
14 | Antonio Abadía Antonio Abadía ('90) | 90 | ESP | 7:48.14 | PB | ||||||||||
15 | Riley Masters Riley Masters ('90) | 90 | USA | 7:48.79 | PB | ||||||||||
16 | Rob Mullett Rob Mullett ('87) | 87 | GBR | 8:19.24 | SB | ||||||||||
Reuben Bett Reuben Bett ('84) | 84 | KEN | DNF | pace | |||||||||||
Adam Clarke Adam Clarke ('91) | 91 | GBR | DNF | pace 2:32.65 1000m | |||||||||||
M 110 m hæk Vind: 0.0 Finale A Finale | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Aries Merritt Aries Merritt ('85) | 85 | USA | 13.09 | SB | ||||||||||
2 | Milan Trajkovic Milan Trajkovic ('92) | 92 | CYP | 13.25 | NR | PB | |||||||||
3 | Shane Brathwaite Shane Brathwaite ('90) | 90 | BAR | 13.27 | SB | ||||||||||
4 | Devon Allen Devon Allen ('94) | 94 | USA | 13.30 | |||||||||||
5 | Jarret Eaton Jarret Eaton ('89) | 89 | USA | 13.34 | SB | ||||||||||
6 | Aaron Mallett Aaron Mallett ('94) | 94 | USA | 13.47 | |||||||||||
7 | Eddie Lovett Eddie Lovett ('92) | 92 | ISV | 13.48 | |||||||||||
8 | David Omoregie David Omoregie ('95) | 95 | GBR | 13.70 | |||||||||||
9 | Xie Wenjun Xie Wenjun ('90) | 90 | CHN | 14.34 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: -0.5 | Vind: -0.5 | ||||||||||||||
1 | David Omoregie David Omoregie ('95) | 95 | GBR | 13.43 | Q | ||||||||||
2 | Milan Trajkovic Milan Trajkovic ('92) | 92 | CYP | 13.44 | Q | NR | |||||||||
3 | Jarret Eaton Jarret Eaton ('89) | 89 | USA | 13.44 | Q | ||||||||||
4 | Eddie Lovett Eddie Lovett ('92) | 92 | ISV | 13.48 | q | ||||||||||
5 | Aaron Mallett Aaron Mallett ('94) | 94 | USA | 13.49 | q | ||||||||||
6 | Garfield Darien Garfield Darien ('87) | 87 | FRA | 13.74 | |||||||||||
7 | Jake Porter Jake Porter ('93) | 93 | GBR | 13.81 | PB | ||||||||||
Mikel Thomas Mikel Thomas ('87) | 87 | TTO | DNF | ||||||||||||
Indledende 2 Vind: -0.4 | Vind: -0.4 | ||||||||||||||
1 | Aries Merritt Aries Merritt ('85) | 85 | USA | 13.22 | Q | ||||||||||
2 | Devon Allen Devon Allen ('94) | 94 | USA | 13.32 | Q | ||||||||||
3 | Shane Brathwaite Shane Brathwaite ('90) | 90 | BAR | 13.35 | Q | ||||||||||
4 | Xie Wenjun Xie Wenjun ('90) | 90 | CHN | 13.48 | q | ||||||||||
5 | Aleec Harris Aleec Harris ('90) | 90 | USA | 13.53 | |||||||||||
6 | David King David King ('94) | 94 | GBR | 13.56 | |||||||||||
7 | Nicholas Hough Nicholas Hough ('93) | 93 | AUS | 13.56 | |||||||||||
8 | Koen Smet Koen Smet ('92) | 92 | NED | 13.67 | |||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kerron Clement Kerron Clement ('85) | 85 | USA | 48.02 | SB | ||||||||||
2 | Kyron McMaster Kyron McMaster ('97) | 97 | IVB | 48.12 | |||||||||||
3 | Yasmani Copello Yasmani Copello ('87) | 87 | TUR | 48.24 | SB | ||||||||||
4 | Michael Stigler Michael Stigler ('92) | 92 | USA | 48.32 | |||||||||||
5 | Eric Futch Eric Futch ('93) | 93 | USA | 48.68 | |||||||||||
6 | Jack Green Jack Green ('91) | 91 | GBR | 48.77 | SB | ||||||||||
7 | Quincy Downing Quincy Downing ('93) | 93 | USA | 48.81 | |||||||||||
8 | Jacob Paul Jacob Paul ('95) | 95 | GBR | 49.49 | PB | ||||||||||
9 | Mamadou Kasse Hann Mamadou Kasse Hann ('86) | 86 | FRA | 49.50 | |||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jeffery Henderson Jeffery Henderson ('89) | 89 | USA | 8.17 | -0.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Mike Hartfield Mike Hartfield ('90) | 90 | USA | 7.99 | -0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Marquis Dendy Marquis Dendy ('92) | 92 | USA | 7.95 | -0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Damar Forbes Damar Forbes ('90) | 90 | JAM | 7.92 | -0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Dan Bramble Dan Bramble ('90) | 90 | GBR | 7.84 | -0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Tyrone Smith Tyrone Smith ('84) | 84 | BER | 7.75 | -0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Radek Juška Radek Juška ('93) | 93 | CZE | 7.71 | -0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Tomasz Jaszczuk Tomasz Jaszczuk ('92) | 92 | POL | 7.66 | -1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Ashley Bryant Ashley Bryant ('91) | 91 | GBR | 7.42 | -0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Daniel Ståhl Daniel Ståhl ('92) | 92 | SWE | 66.73 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Fedrick Dacres Fedrick Dacres ('94) | 94 | JAM | 66.66 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Philip Milanov Philip Milanov ('91) | 91 | BEL | 66.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Robert Urbanek Robert Urbanek ('87) | 87 | POL | 64.51 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Andrius Gudžius Andrius Gudžius ('91) | 91 | LTU | 64.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Andrew Evans Andrew Evans ('91) | 91 | USA | 63.12 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Mason Finley Mason Finley ('90) | 90 | USA | 62.48 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Lukas Weißhaidinger Lukas Weißhaidinger ('92) | 92 | AUT | 61.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Zane Duquemin Zane Duquemin ('91) | 91 | GBR | 59.56 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Mile Race Walk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Tom Bosworth Tom Bosworth ('90) | 90 | GBR | 5:31.08 | PB | ||||||||||
2 | Diego García Diego García ('96) | 96 | ESP | 5:36.27 | PB | ||||||||||
3 | Perseus Karlström Perseus Karlström ('90) | 90 | SWE | 5:38.18 | PB | ||||||||||
4 | Rafał Sikora Rafał Sikora ('87) | 87 | POL | 5:49.63 | PB | ||||||||||
5 | Dominic King Dominic King ('83) | 83 | GBR | 5:56.80 | PB | ||||||||||
6 | Guy Thomas Guy Thomas ('97) | 97 | GBR | 6:02.30 | PB | ||||||||||
7 | Christopher Snook Christopher Snook | 00 | GBR | 6:09.32 | PB | ||||||||||
Erick Barrondo Erick Barrondo ('91) | 91 | GUA | DQ | ||||||||||||
Jakub Jelonek Jakub Jelonek ('85) | 85 | POL | DQ | ||||||||||||
Callum Wilkinson Callum Wilkinson ('97) | 97 | GBR | DQ | ||||||||||||
M 4 x 100 m stafet Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | AUS | 39.08 | 0.148 | ||||||||||||
Trae Williams, Tom Gamble, Nicholas Andrews, Alex Hartmann | |||||||||||||||
2 | POR | 39.29 | 0.147 | ||||||||||||
Diogo Antunes, David Lima, Ricardo Pereira, Yazaldes Nascimento | |||||||||||||||
3 | GBR | 39.35 | 0.134 | ||||||||||||
Andrew Robertson, Deji Tobais, Confidence Lawson, Emmanuel Stephens | |||||||||||||||
4 | USA | 39.39 | 0.148 | ||||||||||||
Jeffery Henderson, Brandon Carnes, BeeJay Lee, Aaron Mallett | |||||||||||||||
5 | U23 | GBR | 39.40 | 0.153 | |||||||||||
Theo Etienne, Kyle de Escofet, Reuben Arthur, Chris Stone | |||||||||||||||
6 | Wales Wales | GBR | 39.50 | 0.127 | |||||||||||
James Griffiths, Sam Gordon, Tom Williams, Kristian Jones | |||||||||||||||
7 | Northern Ireland Northern Ireland | GBR | 40.35 | 0.152 | |||||||||||
Jason Smyth, Leon Reid, Dean Adams, Christian Robinson | |||||||||||||||
8 | StG Olpe/Lennestadt/Fretter (m) StG Olpe/Lennestadt/Fretter (m) | MIX | 41.84 | 0.156 | |||||||||||
Anax Da Silva, Joshua Brown, Leroy Cain, Michael McAuley | |||||||||||||||
K 100 m Vind: -1.4 Finale A Finale | Vind: -1.4 | ||||||||||||||
1 | Elaine Thompson Elaine Thompson ('92) | 92 | JAM | 10.94 | |||||||||||
2 | Dafne Schippers Dafne Schippers ('92) | 92 | NED | 10.97 | |||||||||||
3 | Blessing Okagbare Blessing Okagbare ('88) | 88 | NGR | 10.99 | SB | ||||||||||
4 | Morolake Akinosun Morolake Akinosun ('94) | 94 | USA | 11.02 | |||||||||||
5 | Michelle-Lee Ahye Michelle-Lee Ahye ('92) | 92 | TTO | 11.06 | |||||||||||
6 | Asha Philip Asha Philip ('90) | 90 | GBR | 11.19 | |||||||||||
7 | Daryll Neita Daryll Neita ('96) | 96 | GBR | 11.22 | |||||||||||
8 | Rosângela Santos Rosângela Santos ('90) | 90 | BRA | 11.22 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: -0.8 | Vind: -0.8 | ||||||||||||||
1 | Blessing Okagbare Blessing Okagbare ('88) | 88 | NGR | 11.04 | Q | SB | |||||||||
2 | Elaine Thompson Elaine Thompson ('92) | 92 | JAM | 11.16 | Q | ||||||||||
3 | Asha Philip Asha Philip ('90) | 90 | GBR | 11.18 | Q | SB | |||||||||
4 | Rosângela Santos Rosângela Santos ('90) | 90 | BRA | 11.25 | q | ||||||||||
5 | Shashalee Forbes Shashalee Forbes ('96) | 96 | JAM | 11.36 | |||||||||||
6 | Dina Asher-Smith Dina Asher-Smith ('95) | 95 | GBR | 11.51 | |||||||||||
7 | Kaylin Whitney Kaylin Whitney ('98) | 98 | USA | 11.76 | |||||||||||
8 | Ashleigh Nelson Ashleigh Nelson ('91) | 91 | GBR | 19.21 | |||||||||||
Indledende 2 Vind: -0.4 | Vind: -0.4 | ||||||||||||||
1 | Dafne Schippers Dafne Schippers ('92) | 92 | NED | 10.96 | Q | ||||||||||
2 | Michelle-Lee Ahye Michelle-Lee Ahye ('92) | 92 | TTO | 11.05 | Q | ||||||||||
3 | Murielle Ahouré Murielle Ahouré ('87) | 87 | CIV | 11.06 | Q | ||||||||||
4 | Daryll Neita Daryll Neita ('96) | 96 | GBR | 11.14 | q | PB | |||||||||
5 | Morolake Akinosun Morolake Akinosun ('94) | 94 | USA | 11.21 | q | ||||||||||
6 | Christania Williams Christania Williams ('94) | 94 | JAM | 11.34 | |||||||||||
7 | Kimberlyn Duncan Kimberlyn Duncan ('91) | 91 | USA | 11.41 | |||||||||||
8 | Raven Clay Raven Clay ('90) | 90 | USA | 12.16 | SB | ||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Allyson Felix Allyson Felix ('85) | 85 | USA | 49.65 | SB | ||||||||||
2 | Courtney Okolo Courtney Okolo ('94) | 94 | USA | 50.29 | SB | ||||||||||
3 | Shamier Little Shamier Little ('95) | 95 | USA | 50.40 | PB | ||||||||||
4 | Novlene Williams-Mills Novlene Williams-Mills ('82) | 82 | JAM | 50.60 | |||||||||||
5 | Shericka Jackson Shericka Jackson ('94) | 94 | JAM | 50.77 | |||||||||||
6 | Natasha Hastings Natasha Hastings ('86) | 86 | USA | 50.85 | |||||||||||
7 | Emily Diamond Emily Diamond ('91) | 91 | GBR | 51.67 | SB | ||||||||||
8 | Floria Guei Floria Guei ('90) | 90 | FRA | 52.23 | |||||||||||
9 | Verone Chambers Verone Chambers ('88) | 88 | JAM | 53.22 | |||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Charlene Lipsey Charlene Lipsey ('91) | 91 | USA | 1:59.43 | |||||||||||
2 | Shelayna Oskan-Clarke Shelayna Oskan-Clarke ('90) | 90 | GBR | 1:59.82 | SB | ||||||||||
3 | Hedda Hynne Hedda Hynne ('90) | 90 | NOR | 1:59.87 | PB | ||||||||||
4 | Lynsey Sharp Lynsey Sharp ('90) | 90 | GBR | 1:59.96 | |||||||||||
5 | Chrishuna Williams Chrishuna Williams ('93) | 93 | USA | 2:00.19 | SB | ||||||||||
6 | Adelle Tracey Adelle Tracey ('93) | 93 | GBR | 2:00.34 | PB | ||||||||||
7 | Laura Roesler Laura Roesler ('91) | 91 | USA | 2:00.55 | |||||||||||
8 | Alexandra Bell Alexandra Bell ('92) | 92 | GBR | 2:00.62 | SB | ||||||||||
9 | Angie Petty Angie Petty ('91) | 91 | NZL | 2:00.90 | |||||||||||
10 | Esther Guerrero Esther Guerrero ('90) | 90 | ESP | 2:00.96 | PB | ||||||||||
Kendra Chambers Kendra Chambers ('90) | 90 | USA | DNF | pace 57.22 400m | |||||||||||
K 1 mile Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Hellen Obiri Hellen Obiri ('89) | 89 | KEN | 4:16.56 | PB | ||||||||||
2 | Laura Muir Laura Muir ('93) | 93 | GBR | 4:18.03 | PB | ||||||||||
3 | Winny Chebet Winny Chebet ('90) | 90 | KEN | 4:19.55 | PB | ||||||||||
4 | Angelika Cichocka Angelika Cichocka ('88) | 88 | POL | 4:19.58 | NR | PB | |||||||||
5 | Jenny Simpson Jenny Simpson ('86) | 86 | USA | 4:19.98 | PB | ||||||||||
6 | Laura Weightman Laura Weightman ('91) | 91 | GBR | 4:20.88 | PB | ||||||||||
7 | Ciara Mageean Ciara Mageean ('92) | 92 | IRL | 4:22.40 | PB | ||||||||||
8 | Melissa Courtney Melissa Courtney ('93) | 93 | GBR | 4:23.15 | PB | ||||||||||
9 | Linden Hall Linden Hall ('91) | 91 | AUS | 4:23.96 | PB | ||||||||||
10 | Kate Grace Kate Grace ('88) | 88 | USA | 4:24.01 | PB | ||||||||||
11 | Stephanie Garcia Stephanie Garcia ('88) | 88 | USA | 4:24.68 | PB | ||||||||||
12 | Steph Twell Steph Twell ('89) | 89 | GBR | 4:25.39 | PB | ||||||||||
13 | Katie Snowden Katie Snowden ('94) | 94 | GBR | 4:25.89 | PB | ||||||||||
14 | Jessica Judd Jessica Judd ('95) | 95 | GBR | 4:28.59 | PB | ||||||||||
15 | Axumawit Embaye Axumawit Embaye ('94) | 94 | ETH | 4:35.54 | |||||||||||
Jenny Meadows Jenny Meadows ('81) | 81 | GBR | DNF | pace 62.34 400m 2:07.27 800m | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: +0.2 Finale A Finale | Vind: +0.2 | ||||||||||||||
1 | Kendra Harrison Kendra Harrison ('92) | 92 | USA | 12.39 | |||||||||||
2 | Sally Pearson Sally Pearson ('86) | 86 | AUS | 12.48 | SB | ||||||||||
3 | Sharika Nelvis Sharika Nelvis ('90) | 90 | USA | 12.62 | |||||||||||
4 | Christina Manning Christina Manning ('90) | 90 | USA | 12.65 | |||||||||||
5 | Nia Ali Nia Ali ('88) | 88 | USA | 12.79 | |||||||||||
6 | Nadine Visser Nadine Visser ('95) | 95 | NED | 12.86 | |||||||||||
7 | Isabelle Pedersen Isabelle Pedersen ('92) | 92 | NOR | 13.01 | |||||||||||
Kristi Castlin Kristi Castlin ('88) | 88 | USA | DNF | ||||||||||||
Jasmin Stowers Jasmin Stowers ('91) | 91 | USA | DNF | ||||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: -0.1 | Vind: -0.1 | ||||||||||||||
1 | Kendra Harrison Kendra Harrison ('92) | 92 | USA | 12.47 | Q | ||||||||||
2 | Jasmin Stowers Jasmin Stowers ('91) | 91 | USA | 12.80 | Q | ||||||||||
3 | Nadine Visser Nadine Visser ('95) | 95 | NED | 12.93 | Q | ||||||||||
4 | Kristi Castlin Kristi Castlin ('88) | 88 | USA | 12.94 | q | ||||||||||
5 | Bridgette Owens Bridgette Owens ('92) | 92 | USA | 13.07 | |||||||||||
6 | Anne Zagré Anne Zagré ('90) | 90 | BEL | 13.10 | |||||||||||
7 | Stephanie Bendrat Stephanie Bendrat ('91) | 91 | AUT | 13.35 | |||||||||||
8 | Katarina Johnson-Thompson Katarina Johnson-Thompson ('93) | 93 | GBR | 13.45 | |||||||||||
Indledende 2 Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Sally Pearson Sally Pearson ('86) | 86 | AUS | 12.71 | Q | SB | |||||||||
2 | Christina Manning Christina Manning ('90) | 90 | USA | 12.71 | Q | ||||||||||
3 | Sharika Nelvis Sharika Nelvis ('90) | 90 | USA | 12.71 | Q | ||||||||||
4 | Nia Ali Nia Ali ('88) | 88 | USA | 12.76 | q | ||||||||||
5 | Isabelle Pedersen Isabelle Pedersen ('92) | 92 | NOR | 12.82 | q | ||||||||||
6 | Yasmin Miller Yasmin Miller ('95) | 95 | GBR | 13.34 | |||||||||||
7 | Raven Clay Raven Clay ('90) | 90 | USA | 13.66 | |||||||||||
Megan Simmonds Megan Simmonds ('94) | 94 | JAM | DNF | ||||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Janieve Russell Janieve Russell ('93) | 93 | JAM | 54.02 | SB | ||||||||||
2 | Cassandra Tate Cassandra Tate ('90) | 90 | USA | 54.59 | SB | ||||||||||
3 | Wenda Nel Wenda Nel ('88) | 88 | RSA | 54.73 | |||||||||||
4 | Eilidh Doyle Eilidh Doyle ('87) | 87 | GBR | 54.82 | |||||||||||
5 | Yadisleidy Pedroso Yadisleidy Pedroso ('87) | 87 | ITA | 54.87 | SB | ||||||||||
6 | Dalilah Muhammad Dalilah Muhammad ('90) | 90 | USA | 54.99 | |||||||||||
7 | Leah Nugent Leah Nugent ('92) | 92 | JAM | 55.02 | |||||||||||
8 | Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87) | 87 | DEN | 55.04 | |||||||||||
9 | Ristananna Tracey Ristananna Tracey ('92) | 92 | JAM | 55.61 | |||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mariya Lasitskene Mariya Lasitskene ('93) | 93 | RUS | 2.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Vashti Cunningham Vashti Cunningham ('98) | 98 | USA | 1.97 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Erika Kinsey Erika Kinsey ('88) | 88 | SWE | 1.94 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Michaela Hrubá Michaela Hrubá ('98) | 98 | CZE | 1.94 | =NU20R | =PB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sofie Skoog Sofie Skoog ('90) | 90 | SWE | 1.94 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ruth Beitia Ruth Beitia ('79) | 79 | ESP | 1.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Morgan Lake Morgan Lake ('97) | 97 | GBR | 1.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Mirela Demireva Mirela Demireva ('89) | 89 | BUL | 1.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ekateríni Stefanídi Ekateríni Stefanídi ('90) | 90 | GRE | 4.81 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Nicole Büchler Nicole Büchler ('83) | 83 | SUI | 4.73 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Michaela Meijer Michaela Meijer ('93) | 93 | SWE | 4.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sandi Morris Sandi Morris ('92) | 92 | USA | 4.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Yarisley Silva Yarisley Silva ('87) | 87 | CUB | 4.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Holly Bradshaw Holly Bradshaw ('91) | 91 | GBR | 4.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Katie Nageotte Katie Nageotte ('91) | 91 | USA | 4.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Mary Saxer Mary Saxer ('87) | 87 | USA | 4.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Tianna Bartoletta Tianna Bartoletta ('85) | 85 | USA | 7.01 | +0.8 | =SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ivana Španović Ivana Španović ('90) | 90 | SRB | 6.88 | -0.1 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Brooke Stratton Brooke Stratton ('93) | 93 | AUS | 6.79 | -0.6 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Katarina Johnson-Thompson Katarina Johnson-Thompson ('93) | 93 | GBR | 6.75 | -0.8 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Christabel Nettey Christabel Nettey ('91) | 91 | CAN | 6.63 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Lorraine Ugen Lorraine Ugen ('91) | 91 | GBR | 6.59 | -0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Sha'Keela Saunders Sha'Keela Saunders ('93) | 93 | USA | 6.58 | +0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Claudia Salman-Rath Claudia Salman-Rath ('86) | 86 | GER | 6.53 | -0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Jazmin Sawyers Jazmin Sawyers ('94) | 94 | GBR | 6.44 | -0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Barbora Špotáková Barbora Špotáková ('81) | 81 | CZE | 68.26 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sara Kolak Sara Kolak ('95) | 95 | CRO | 67.83 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Martina Ratej Martina Ratej ('81) | 81 | SLO | 64.85 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Liz Gleadle Liz Gleadle ('88) | 88 | CAN | 64.47 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Kelsey-Lee Roberts Kelsey-Lee Roberts ('91) | 91 | AUS | 64.38 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Kathryn Mitchell Kathryn Mitchell ('82) | 82 | AUS | 63.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Kara Winger Kara Winger ('86) | 86 | USA | 61.06 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Madara Palameika Madara Palameika ('87) | 87 | LAT | 60.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Katharina Molitor Katharina Molitor ('83) | 83 | GER | 60.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Laura Muir Laura Muir ('93) | 93 | GBR | 4:00.35 | SB | ||||||||||
2 | Hellen Obiri Hellen Obiri ('89) | 89 | KEN | 4:00.44 | SB | ||||||||||
3 | Winny Chebet Winny Chebet ('90) | 90 | KEN | 4:02.24 | |||||||||||
4 | Jenny Simpson Jenny Simpson ('86) | 86 | USA | 4:02.57 | SB | ||||||||||
5 | Angelika Cichocka Angelika Cichocka ('88) | 88 | POL | 4:02.79 | |||||||||||
6 | Laura Weightman Laura Weightman ('91) | 91 | GBR | 4:03.23 | |||||||||||
7 | Ciara Mageean Ciara Mageean ('92) | 92 | IRL | 4:03.57 | SB | ||||||||||
8 | Kate Grace Kate Grace ('88) | 88 | USA | 4:05.01 | |||||||||||
9 | Stephanie Garcia Stephanie Garcia ('88) | 88 | USA | 4:05.28 | PB | ||||||||||
10 | Melissa Courtney Melissa Courtney ('93) | 93 | GBR | 4:05.82 | PB | ||||||||||
11 | Katie Snowden Katie Snowden ('94) | 94 | GBR | 4:06.39 | |||||||||||
12 | Linden Hall Linden Hall ('91) | 91 | AUS | 4:06.53 | |||||||||||
13 | Steph Twell Steph Twell ('89) | 89 | GBR | 4:06.92 | SB | ||||||||||
14 | Jessica Judd Jessica Judd ('95) | 95 | GBR | 4:08.23 | |||||||||||
15 | Axumawit Embaye Axumawit Embaye ('94) | 94 | ETH | 4:13.78 |