M 100 m Vind: +0.3 Finale A Finale | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Joseph Millar Joseph Millar ('92) | 92 | NZL | 10.37 | |||||||||||
2 | Shavez Hart Shavez Hart ('92) | 92 | BAH | 10.41 | |||||||||||
3 | Hensley Paulina Hensley Paulina ('93) | 93 | NED | 10.42 | |||||||||||
4 | Warren Fraser Warren Fraser ('91) | 91 | BAH | 10.46 | |||||||||||
5 | Ancuiam Lopes Ancuiam Lopes ('91) | 91 | POR | 10.52 | |||||||||||
6 | Giovanni Codrington Giovanni Codrington ('88) | 88 | NED | 10.53 | |||||||||||
7 | Jung Jin Su Jung Jin Su ('93) | 93 | AUS | 10.64 | |||||||||||
Finale B Vind: +1.4 | Vind: +1.4 | ||||||||||||||
1 | Kobe Vleminckx Kobe Vleminckx ('98) | 98 | BEL | 10.75 | |||||||||||
2 | Hamza El Asri Hamza El Asri ('98) | 98 | BEL | 10.98 | |||||||||||
3 | François Rocour François Rocour ('96) | 96 | BEL | 10.99 | SB | ||||||||||
Finale C Vind: +0.1 | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Camille Snyders Camille Snyders ('97) | 97 | BEL | 10.83 | |||||||||||
2 | Hamza El Asri Hamza El Asri ('98) | 98 | BEL | 10.89 | |||||||||||
3 | Robert Bennett Robert Bennett ('93) | 93 | IRL | 10.93 | |||||||||||
4 | Jordan Paquot Jordan Paquot ('98) | 98 | BEL | 10.94 | |||||||||||
5 | Joseph Chimkah Joseph Chimkah ('93) | 93 | GBR | 10.95 | |||||||||||
6 | Levi Hazes Levi Hazes | 00 | NED | 11.05 | |||||||||||
7 | Rudolf Erasmus Rudolf Erasmus ('93) | 93 | RSA | 11.15 | |||||||||||
8 | Jonathan Mutebwa Jonathan Mutebwa ('93) | 93 | NED | 11.21 | |||||||||||
Finale D Vind: -0.2 | Vind: -0.2 | ||||||||||||||
1 | Sean O'Driscoll Sean O'Driscoll ('96) | 96 | IRL | 10.99 | |||||||||||
2 | Antoine Snyders Antoine Snyders ('97) | 97 | BEL | 11.00 | |||||||||||
3 | Samuel Heymans Samuel Heymans ('89) | 89 | BEL | 11.02 | |||||||||||
4 | Adam Kalmen Adam Kalmen ('98) | 98 | BEL | 11.06 | =SB | ||||||||||
5 | Jochen Gippert Jochen Gippert ('77) | 77 | GER | 11.07 | |||||||||||
6 | Nengi Ossai Nengi Ossai ('75) | 75 | GBR | 11.13 | SB | ||||||||||
Finale E Vind: +2.0 | Vind: +2.0 | ||||||||||||||
1 | François Rocour François Rocour ('96) | 96 | BEL | 10.91 | PB | ||||||||||
2 | Brent De Pauw Brent De Pauw ('93) | 93 | BEL | 11.09 | SB | ||||||||||
3 | Hadrien Piengeon Hadrien Piengeon | 00 | BEL | 11.14 | PB | ||||||||||
4 | Asamti Badji Asamti Badji ('95) | 95 | BEL | 11.15 | PB | ||||||||||
Finale F Vind: +1.1 | Vind: +1.1 | ||||||||||||||
1 | Joel Richardson Joel Richardson ('93) | 93 | GBR | 10.85 | PB | ||||||||||
M 200 m Vind: -0.5 Finale A Finale | Vind: -0.5 | ||||||||||||||
1 | Ahmed Ali Ahmed Ali ('93) | 93 | SUD | 20.80 | |||||||||||
2 | Joseph Millar Joseph Millar ('92) | 92 | NZL | 20.90 | |||||||||||
3 | Jonathan Borlée Jonathan Borlée ('88) | 88 | BEL | 20.91 | SB | ||||||||||
4 | Dylan Borlée Dylan Borlée ('92) | 92 | BEL | 21.05 | PB | ||||||||||
5 | Jeremy Phillips Jeremy Phillips ('93) | 93 | IRL | 21.20 | |||||||||||
6 | Eanna Madden Eanna Madden ('94) | 94 | IRL | 21.25 | |||||||||||
7 | Jorén Tromp Jorén Tromp ('88) | 88 | NED | 21.25 | |||||||||||
Finale B Vind: -1.4 | Vind: -1.4 | ||||||||||||||
1 | Terrence Agard Terrence Agard ('90) | 90 | NED | 21.40 | |||||||||||
2 | Kobe Vleminckx Kobe Vleminckx ('98) | 98 | BEL | 21.54 | |||||||||||
3 | Pau Fradera Pau Fradera ('87) | 87 | ESP | 21.79 | SB | ||||||||||
Finale C Vind: +0.1 | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Eanna Madden Eanna Madden ('94) | 94 | IRL | 21.21 | |||||||||||
2 | Stephen Gaffney Stephen Gaffney ('93) | 93 | IRL | 21.41 | |||||||||||
3 | Robert Bennett Robert Bennett ('93) | 93 | IRL | 21.69 | PB | ||||||||||
4 | Camille Snyders Camille Snyders ('97) | 97 | BEL | 21.89 | |||||||||||
5 | Antoine Snyders Antoine Snyders ('97) | 97 | BEL | 22.11 | |||||||||||
6 | Rick Beardsell Rick Beardsell ('79) | 79 | GBR | 22.13 | |||||||||||
Finale D Vind: +1.1 | Vind: +1.1 | ||||||||||||||
1 | Joel Richardson Joel Richardson ('93) | 93 | GBR | 21.62 | PB | ||||||||||
2 | Sébastien Lins Sébastien Lins ('92) | 92 | BEL | 22.03 | SB | ||||||||||
3 | Brent De Pauw Brent De Pauw ('93) | 93 | BEL | 22.08 | SB | ||||||||||
4 | Sean O'Driscoll Sean O'Driscoll ('96) | 96 | IRL | 22.11 | PB | ||||||||||
5 | Samuel Heymans Samuel Heymans ('89) | 89 | BEL | 22.15 | SB | ||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mamoudou Hanne Mamoudou Hanne ('88) | 88 | FRA | 45.44 | PB | ||||||||||
2 | Robin Vanderbemden Robin Vanderbemden ('94) | 94 | BEL | 45.65 | PB | ||||||||||
3 | Liemarvin Bonevacia Liemarvin Bonevacia ('89) | 89 | NED | 45.77 | |||||||||||
4 | Anderson Henriques Anderson Henriques ('92) | 92 | BRA | 46.24 | |||||||||||
5 | Julien Watrin Julien Watrin ('92) | 92 | BEL | 46.95 | SB | ||||||||||
6 | O'Jay Ferguson O'Jay Ferguson ('93) | 93 | BAH | 47.01 | |||||||||||
7 | Teddy Atine Teddy Atine ('85) | 85 | FRA | 1:27.73 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Terrence Agard Terrence Agard ('90) | 90 | NED | 46.99 | |||||||||||
2 | Tim Rummens Tim Rummens ('87) | 87 | BEL | 47.85 | SB | ||||||||||
3 | Samba Fall Samba Fall ('92) | 92 | BEL | 47.86 | |||||||||||
4 | Romain Nicodeme Romain Nicodeme ('95) | 95 | BEL | 47.86 | PB | ||||||||||
5 | Pau Fradera Pau Fradera ('87) | 87 | ESP | 47.89 | SB | ||||||||||
6 | Ben Maze Ben Maze ('91) | 91 | GBR | 48.03 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Jimy Soudril Jimy Soudril ('98) | 98 | FRA | 48.13 | PB | ||||||||||
2 | Kevin Dotremont Kevin Dotremont ('96) | 96 | BEL | 48.18 | PB | ||||||||||
3 | Sven Van Den Bergh Sven Van Den Bergh ('99) | 99 | BEL | 48.24 | SB | ||||||||||
4 | Olaf van den Bergh Olaf van den Bergh ('94) | 94 | NED | 48.46 | |||||||||||
5 | Samuel Carnicero Samuel Carnicero ('90) | 90 | ESP | 48.73 | |||||||||||
6 | Rick Beardsell Rick Beardsell ('79) | 79 | GBR | 48.88 | SB | ||||||||||
7 | Mohssine Ennamir Mohssine Ennamir ('85) | 85 | BEL | 48.94 | |||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Dries Van Nieuwenhove Dries Van Nieuwenhove ('98) | 98 | BEL | 48.60 | |||||||||||
2 | Brian Murphy Brian Murphy ('82) | 82 | IRL | 48.64 | SB | ||||||||||
3 | Julian Cobbaert Julian Cobbaert ('98) | 98 | BEL | 48.98 | |||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | George Kusche George Kusche ('98) | 98 | RSA | 1:47.98 | SB | ||||||||||
2 | Jamaal James Jamaal James ('88) | 88 | TTO | 1:48.64 | SB | ||||||||||
3 | Carl Soudril Carl Soudril ('90) | 90 | FRA | 1:48.64 | SB | ||||||||||
4 | Henco Uys Henco Uys ('92) | 92 | RSA | 1:48.67 | |||||||||||
5 | Kamali Majdoubi Kamali Majdoubi ('93) | 93 | MAR | 1:48.96 | SB | ||||||||||
6 | Charles Grethen Charles Grethen ('92) | 92 | LUX | 1:49.25 | SB | ||||||||||
7 | Pieter Sisk Pieter Sisk ('99) | 99 | BEL | 1:49.61 | |||||||||||
8 | Clément Dhainaut Clément Dhainaut ('97) | 97 | FRA | 1:53.21 | |||||||||||
Arnaud Froidmont Arnaud Froidmont ('89) | 89 | BEL | DNF | ||||||||||||
Michael Rimmer Michael Rimmer ('86) | 86 | GBR | DNF | ||||||||||||
Mike Cochrane Mike Cochrane ('91) | 91 | NZL | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Wouter Ploeger Wouter Ploeger ('92) | 92 | NED | 1:51.51 | SB | ||||||||||
2 | Satoshi Takami Satoshi Takami ('87) | 87 | JPN | 1:53.02 | |||||||||||
3 | Abdelouakil Mustapha Abdelouakil Mustapha ('96) | 96 | FRA | 1:53.68 | |||||||||||
4 | Pieter de Maersschalk Pieter de Maersschalk ('88) | 88 | BEL | 1:53.70 | |||||||||||
5 | Julien Duchateau Julien Duchateau ('90) | 90 | FRA | 1:54.22 | |||||||||||
6 | Christian Sand ClausenChristian Sand Clausen ('96) | 96 | DEN | 1:56.42 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Javier Nagore Javier Nagore ('87) | 87 | ESP | 1:53.24 | PB | ||||||||||
2 | Hannes Decadt Hannes Decadt ('94) | 94 | BEL | 1:53.61 | PB | ||||||||||
3 | Philip Cortvriendt Philip Cortvriendt ('94) | 94 | BEL | 1:53.72 | SB | ||||||||||
4 | Lindert Lemouche Lindert Lemouche ('97) | 97 | BEL | 1:53.90 | PB | ||||||||||
5 | Alexandre Brungard Alexandre Brungard ('95) | 95 | FRA | 1:54.66 | |||||||||||
6 | Dieter Aerssens Dieter Aerssens ('95) | 95 | BEL | 1:55.14 | |||||||||||
7 | Jo Schmiz Jo Schmiz ('99) | 99 | LUX | 1:55.16 | |||||||||||
8 | Dennis Wikström-Roos Dennis Wikström-Roos ('93) | 93 | SWE | 1:55.61 | =PB | ||||||||||
8 | Dennis Wikström-Roos Dennis Wikström-Roos ('93) | 93 | SWE | 1:55.61 | PB | ||||||||||
9 | Lukas Vriens Lukas Vriens ('89) | 89 | BEL | 1:56.09 | |||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Alvaro Gutierrez Alvaro Gutierrez ('88) | 88 | ESP | 1:55.88 | PB | ||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nick Willis Nick Willis ('83) | 83 | NZL | 3:37.69 | SB | ||||||||||
2 | Takieddine Hedeilli Takieddine Hedeilli ('96) | 96 | ALG | 3:37.88 | PB | ||||||||||
3 | Peter Callahan Peter Callahan ('91) | 91 | BEL | 3:38.01 | |||||||||||
4 | Jerry Motsau Jerry Motsau ('90) | 90 | RSA | 3:38.11 | SB | ||||||||||
5 | Rabie Doukkana Rabie Doukkana ('87) | 87 | MAR | 3:38.46 | SB | ||||||||||
6 | Hamish Carson Hamish Carson ('88) | 88 | NZL | 3:38.62 | |||||||||||
7 | Ali Hamdi Ali Hamdi ('89) | 89 | BEL | 3:38.65 | PB | ||||||||||
8 | Tarik Moukrime Tarik Moukrime ('92) | 92 | BEL | 3:38.84 | |||||||||||
9 | Llorenç Sales Llorenç Sales ('88) | 88 | ESP | 3:39.10 | |||||||||||
10 | Federico Bruno Federico Bruno ('93) | 93 | ARG | 3:39.81 | SB | ||||||||||
11 | Grzegorz Kalinowski Grzegorz Kalinowski ('90) | 90 | POL | 3:40.26 | |||||||||||
12 | Adam Pyke Adam Pyke ('95) | 95 | AUS | 3:52.93 | |||||||||||
13 | Mac Fleet Mac Fleet ('90) | 90 | USA | 3:57.27 | |||||||||||
Marc Alcalá Marc Alcalá ('94) | 94 | ESP | DNF | ||||||||||||
Eric Speakman Eric Speakman ('90) | 90 | NZL | DNF | ||||||||||||
Jordan Gusman Jordan Gusman ('94) | 94 | AUS | DNF | ||||||||||||
Charles Grethen Charles Grethen ('92) | 92 | LUX | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Chakib Lachgar Latrache Chakib Lachgar Latrache ('89) | 89 | MAR | 3:43.40 | SB | ||||||||||
2 | Pablo Sánchez Pablo Sánchez ('93) | 93 | ESP | 3:44.44 | PB | ||||||||||
3 | Artur Bossy Artur Bossy ('94) | 94 | ESP | 3:44.96 | |||||||||||
4 | Sebastian Smoliński Sebastian Smoliński ('91) | 91 | POL | 3:45.01 | SB | ||||||||||
5 | Ággelos Vasilíou Ággelos Vasilíou ('97) | 97 | GRE | 3:45.39 | SB | ||||||||||
6 | Ramdan Snoussi Ramdan Snoussi ('88) | 88 | MAR | 3:45.40 | PB | ||||||||||
7 | Yorben Ruiter Yorben Ruiter ('95) | 95 | NED | 3:45.80 | PB | ||||||||||
8 | Dame Tasama Dame Tasama ('87) | 87 | BEL | 3:45.90 | SB | ||||||||||
9 | Philo Saunders Philo Saunders ('76) | 76 | AUS | 3:45.95 | |||||||||||
10 | Ivan Manceñido Ivan Manceñido ('94) | 94 | ESP | 3:49.20 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Bob Bertemes Bob Bertemes ('94) | 94 | LUX | 3:48.24 | PB | ||||||||||
2 | Albert Nogueras Albert Nogueras ('92) | 92 | ESP | 3:48.38 | PB | ||||||||||
3 | Oussama Lonneux Oussama Lonneux ('97) | 97 | BEL | 3:48.81 | |||||||||||
4 | Maxime Delvoie Maxime Delvoie ('97) | 97 | BEL | 3:49.11 | PB | ||||||||||
5 | Jaryd Clifford Jaryd Clifford ('99) | 99 | AUS | 3:49.41 | |||||||||||
6 | Younes Darrazi Younes Darrazi ('96) | 96 | BEL | 3:50.12 | PB | ||||||||||
7 | François Clais François Clais ('85) | 85 | BEL | 3:51.73 | PB | ||||||||||
8 | Julien Calandreau Julien Calandreau ('87) | 87 | FRA | 3:53.01 | |||||||||||
9 | Michiel Baetens Michiel Baetens ('96) | 96 | BEL | 3:53.58 | PB | ||||||||||
10 | Dorian Fintolini Dorian Fintolini ('93) | 93 | BEL | 3:54.41 | SB | ||||||||||
11 | Jean Charles Byl Jean Charles Byl ('78) | 78 | BEL | 3:54.62 | SB | ||||||||||
12 | Marcos Peón Marcos Peón ('83) | 83 | ESP | 3:57.81 | SB | ||||||||||
M 110 m hæk Vind: -1.7 Finale A Finale | Vind: -1.7 | ||||||||||||||
1 | Loic Herkenrath Loic Herkenrath ('94) | 94 | FRA | 13.89 | |||||||||||
2 | Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90) | 90 | DEN | 13.90 | |||||||||||
3 | Dario De Borger Dario De Borger ('92) | 92 | BEL | 14.09 | |||||||||||
4 | Joshua Hawkins Joshua Hawkins ('94) | 94 | NZL | 14.14 | |||||||||||
5 | Jules de Bont Jules de Bont ('94) | 94 | NED | 14.31 | |||||||||||
6 | Gerard O'Donnell Gerard O'Donnell ('88) | 88 | IRL | 14.39 | |||||||||||
Finale B Vind: +0.9 | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
1 | Amine Bouanani Amine Bouanani ('97) | 97 | ALG | 14.28 | |||||||||||
2 | Thomas Durant Thomas Durant ('94) | 94 | BEL | 14.32 | SB | ||||||||||
3 | Stefan Nieuwland Stefan Nieuwland ('88) | 88 | NED | 14.47 | |||||||||||
4 | Quentin Ruffacq Quentin Ruffacq ('89) | 89 | BEL | 14.49 | |||||||||||
5 | Thomas Van Der Plaetsen Thomas Van Der Plaetsen ('90) | 90 | BEL | 14.76 | SB | ||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jeffery Gibson Jeffery Gibson ('90) | 90 | BAH | 49.46 | |||||||||||
2 | Hardus Maritz Hardus Maritz ('90) | 90 | NAM | 49.48 | PB | ||||||||||
3 | Eric Alejandro Eric Alejandro ('86) | 86 | PUR | 49.69 | SB | ||||||||||
4 | Cameron French Cameron French ('92) | 92 | NZL | 49.84 | SB | ||||||||||
5 | Paul Byrne Paul Byrne ('90) | 90 | IRL | 50.03 | PB | ||||||||||
6 | Gerber Blanco Gerber Blanco ('93) | 93 | GUA | 50.31 | PB | ||||||||||
7 | Jaak-Heinrich Jagor Jaak-Heinrich Jagor ('90) | 90 | EST | 50.50 | |||||||||||
8 | Jesper Arts Jesper Arts ('92) | 92 | NED | 51.62 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | James Webster James Webster ('95) | 95 | GBR | 52.70 | |||||||||||
2 | Maarten Raes Maarten Raes ('96) | 96 | BEL | 53.00 | |||||||||||
3 | Oriol Piqueras Oriol Piqueras ('91) | 91 | ESP | 53.15 | |||||||||||
4 | Jacques Frisch Jacques Frisch ('87) | 87 | LUX | 53.57 | |||||||||||
5 | Jasper De Vooght Jasper De Vooght ('96) | 96 | BEL | 53.76 | |||||||||||
6 | Campbell Wu Campbell Wu ('93) | 93 | NZL | 54.27 | |||||||||||
7 | Martijn Meijer Martijn Meijer ('97) | 97 | NED | 54.61 | |||||||||||
Tim Crowe Tim Crowe ('91) | 91 | IRL | DNF | ||||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Bruno Lavisse Bruno Lavisse ('90) | 90 | FRA | 54.17 | |||||||||||
2 | Maarten Nabbe Maarten Nabbe ('89) | 89 | NED | 54.61 | |||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jamal Wilson Jamal Wilson ('88) | 88 | BAH | 2.22 | |||||||||||
2 | Luis Castro Luis Castro ('91) | 91 | PUR | 2.22 | |||||||||||
3 | Dion Van Kessel Dion Van Kessel ('97) | 97 | NED | 2.12 | |||||||||||
4 | Quentin Pladys Quentin Pladys ('99) | 99 | FRA | 2.08 | |||||||||||
5 | Brett Jacobs Brett Jacobs ('94) | 94 | BEL | 2.04 | PB | ||||||||||
6 | Fabiano Kalandula Fabiano Kalandula ('96) | 96 | BEL | 2.04 | |||||||||||
7 | Thomas Van Der Plaetsen Thomas Van Der Plaetsen ('90) | 90 | BEL | 2.00 | SB | ||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Emile Denecker Emile Denecker ('92) | 92 | FRA | 5.47 | |||||||||||
2 | Ben Broeders Ben Broeders ('95) | 95 | BEL | 5.22 | |||||||||||
3 | Frederik Ausloos Frederik Ausloos ('96) | 96 | BEL | 5.02 | |||||||||||
4 | Maxime Nolf Maxime Nolf ('97) | 97 | BEL | 4.82 | PB | ||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Corentin Campener Corentin Campener ('90) | 90 | BEL | 7.46 | 0.0 | ||||||||||
2 | Arnaud Caluwe Arnaud Caluwe ('91) | 91 | BEL | 7.08 | -0.9 | SB | |||||||||
M Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Leopold Kapata Leopold Kapata ('92) | 92 | BEL | 15.79 | +1.7 | SB | |||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Chukwuebuka Enekwechi Chukwuebuka Enekwechi ('93) | 93 | NGR | 20.26 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Victor Hogan Victor Hogan ('89) | 89 | RSA | 62.69 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Roland van Zuilen Roland van Zuilen ('91) | 91 | NED | 50.67 | |||||||||||
3 | Filip Peetrain Filip Peetrain ('74) | 74 | BEL | 48.19 | |||||||||||
K 100 m Vind: 0.0 Finale A Finale | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Madiea Ghafoor Madiea Ghafoor ('92) | 92 | NED | 11.44 | PB | ||||||||||
2 | Orphee Neola Orphee Neola ('91) | 91 | FRA | 11.44 | |||||||||||
3 | Shavine Hodges Shavine Hodges ('91) | 91 | JAM | 11.69 | |||||||||||
4 | Mariely Sánchez Mariely Sánchez ('88) | 88 | DOM | 11.77 | |||||||||||
5 | Charlotte Jeanne Charlotte Jeanne ('95) | 95 | FRA | 11.80 | |||||||||||
6 | Sarah Murray Sarah Murray ('93) | 93 | IRL | 11.85 | |||||||||||
7 | Catherine McManus Catherine McManus ('92) | 92 | IRL | 11.90 | |||||||||||
8 | Manon Depuydt Manon Depuydt ('97) | 97 | BEL | 11.98 | |||||||||||
Finale B Vind: -0.7 | Vind: -0.7 | ||||||||||||||
1 | Dominique Tchapda Dominique Tchapda ('99) | 99 | BEL | 11.91 | |||||||||||
2 | Jazz Crawford Jazz Crawford ('98) | 98 | GBR | 12.08 | |||||||||||
3 | Shimada Bajon Shimada Bajon ('88) | 88 | NED | 12.32 | |||||||||||
Finale C Vind: -1.0 | Vind: -1.0 | ||||||||||||||
1 | Charlotte Jeanne Charlotte Jeanne ('95) | 95 | FRA | 11.92 | |||||||||||
2 | Sarah Murray Sarah Murray ('93) | 93 | IRL | 12.14 | |||||||||||
3 | Jazz Crawford Jazz Crawford ('98) | 98 | GBR | 12.21 | |||||||||||
4 | Heurjonie Lembi Bohneur Heurjonie Lembi Bohneur ('97) | 97 | BEL | 12.26 | |||||||||||
K 200 m Vind: -0.7 Finale A Finale | Vind: -0.7 | ||||||||||||||
1 | Justine Palframan Justine Palframan ('93) | 93 | RSA | 23.07 | |||||||||||
2 | Shavine Hodges Shavine Hodges ('91) | 91 | JAM | 23.18 | |||||||||||
3 | Jamile Samuel Jamile Samuel ('92) | 92 | NED | 23.46 | |||||||||||
4 | Mariely Sánchez Mariely Sánchez ('88) | 88 | DOM | 23.60 | =SB | ||||||||||
5 | Manon Depuydt Manon Depuydt ('97) | 97 | BEL | 23.85 | |||||||||||
6 | Iríni Vasilíou Iríni Vasilíou ('90) | 90 | GRE | 23.92 | SB | ||||||||||
7 | Catherine McManus Catherine McManus ('92) | 92 | IRL | 24.01 | PB | ||||||||||
8 | Laetitia Libert Laetitia Libert ('79) | 79 | BEL | 24.41 | |||||||||||
Finale C Vind: +1.2 | Vind: +1.2 | ||||||||||||||
1 | Jorieke Korenromp Jorieke Korenromp ('96) | 96 | NED | 24.74 | |||||||||||
2 | Orphee Depuydt Orphee Depuydt ('95) | 95 | BEL | 24.84 | |||||||||||
3 | Ilona Masson Ilona Masson ('01) | 01 | BEL | 24.85 | PB | ||||||||||
4 | Shimada Bajon Shimada Bajon ('88) | 88 | NED | 25.01 | |||||||||||
5 | Yasmine Gharafi Yasmine Gharafi ('85) | 85 | BEL | 25.19 | |||||||||||
6 | Kjenta Schets Kjenta Schets ('97) | 97 | BEL | 25.30 | PB | ||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Margaret Adeoye Margaret Adeoye ('85) | 85 | GBR | 52.46 | SB | ||||||||||
2 | Ánna Vasilíou Ánna Vasilíou ('90) | 90 | GRE | 52.96 | |||||||||||
3 | Mary Iheke Mary Iheke ('90) | 90 | GBR | 52.99 | |||||||||||
4 | Sinead Denny Sinead Denny ('91) | 91 | IRL | 53.66 | |||||||||||
5 | Kelly Massey Kelly Massey ('85) | 85 | GBR | 53.95 | SB | ||||||||||
6 | Amy Allcock Amy Allcock ('93) | 93 | GBR | 53.95 | |||||||||||
7 | Andrea Díez Andrea Díez ('88) | 88 | ESP | 55.19 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Susanna Banjo Susanna Banjo ('89) | 89 | GBR | 54.43 | PB | ||||||||||
2 | Marlien De Jans Marlien De Jans ('91) | 91 | BEL | 54.63 | PB | ||||||||||
3 | Maureen Ellsworth Maureen Ellsworth ('91) | 91 | NED | 54.90 | |||||||||||
4 | Isis de la Paz Isis de la Paz ('96) | 96 | NED | 54.98 | PB | ||||||||||
5 | Aisling Drumgoole Aisling Drumgoole ('94) | 94 | IRL | 55.31 | PB | ||||||||||
6 | Messalina Pieroni Messalina Pieroni ('98) | 98 | BEL | 56.01 | |||||||||||
7 | Isaura Rossaert Isaura Rossaert ('92) | 92 | BEL | 56.75 | |||||||||||
8 | Meg Manley Meg Manley ('93) | 93 | USA | 56.81 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Elke Bogemans Elke Bogemans ('77) | 77 | BEL | 56.99 | SB | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Claire Mooney Claire Mooney ('92) | 92 | IRL | 2:05.43 | |||||||||||
2 | Anuscha Nice Anuscha Nice ('91) | 91 | RSA | 2:05.81 | |||||||||||
3 | Alena Brooks Alena Brooks ('91) | 91 | TTO | 2:06.64 | |||||||||||
4 | Irene Bonilla Irene Bonilla ('93) | 93 | ESP | 2:07.04 | |||||||||||
5 | Camille Muls Camille Muls ('99) | 99 | BEL | 2:09.22 | PB | ||||||||||
6 | Delphine Gillet Delphine Gillet ('86) | 86 | BEL | 2:12.04 | SB | ||||||||||
7 | Mathilde Jacquemin Mathilde Jacquemin ('98) | 98 | BEL | 2:12.58 | |||||||||||
8 | Marta Alexandra Chylinski Marta Alexandra Chylinski ('86) | 86 | BEL | 2:19.54 | |||||||||||
Agnes Laurent Agnes Laurent ('88) | 88 | BEL | DNF | ||||||||||||
Rani Nagels Rani Nagels ('95) | 95 | BEL | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Eline Pinter Eline Pinter ('96) | 96 | BEL | 2:12.97 | SB | ||||||||||
2 | Beatriz Álvarez Beatriz Álvarez ('94) | 94 | ESP | 2:13.16 | PB | ||||||||||
3 | Najoua Mandour Najoua Mandour ('01) | 01 | FRA | 2:14.39 | PB | ||||||||||
4 | Camille Philippe Camille Philippe ('98) | 98 | BEL | 2:14.42 | |||||||||||
5 | Shirin Van Anrooij Shirin Van Anrooij ('02) | 02 | NED | 2:14.62 | PB | ||||||||||
6 | Kayla Smith Kayla Smith | 00 | USA | 2:15.02 | PB | ||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | María Pía Fernández María Pía Fernández ('95) | 95 | URU | 4:23.45 | |||||||||||
2 | Majida Maayouf Majida Maayouf ('89) | 89 | MAR | 4:35.06 | |||||||||||
3 | Febe Triest Febe Triest | 00 | BEL | 4:40.84 | |||||||||||
4 | Inga van den Bossche Inga van den Bossche | 00 | BEL | 4:41.18 | PB | ||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: -1.6 Finale A Finale | Vind: -1.6 | ||||||||||||||
1 | Deborah John Deborah John ('90) | 90 | TTO | 13.43 | |||||||||||
2 | Eline Berings Eline Berings ('86) | 86 | BEL | 13.47 | |||||||||||
3 | Eefje Boons Eefje Boons ('94) | 94 | NED | 13.55 | |||||||||||
4 | Chloe Beaucarne Chloe Beaucarne ('97) | 97 | BEL | 13.74 | |||||||||||
5 | Sarah Missinne Sarah Missinne ('95) | 95 | BEL | 13.81 | |||||||||||
6 | Catherine McManus Catherine McManus ('92) | 92 | IRL | 13.92 | |||||||||||
7 | Fiona Morrison Fiona Morrison ('88) | 88 | NZL | 14.04 | |||||||||||
8 | Kany Touré Kany Touré ('99) | 99 | LUX | 14.59 | |||||||||||
Finale B Vind: -0.6 | Vind: -0.6 | ||||||||||||||
1 | Hanne Vancamp Hanne Vancamp ('99) | 99 | BEL | 14.21 | |||||||||||
2 | Laura Leprince Laura Leprince ('95) | 95 | BEL | 14.24 | |||||||||||
3 | Janke van Wyk Janke van Wyk ('97) | 97 | RSA | 14.30 | |||||||||||
4 | Shari Lammens Shari Lammens ('96) | 96 | BEL | 14.42 | |||||||||||
5 | Mathilde Degand Mathilde Degand ('98) | 98 | BEL | 14.78 | PB | ||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Axelle DauwensAxelle Dauwens ('90) | 90 | BEL | 57.14 | |||||||||||
2 | Nenah De Coninck Nenah De Coninck ('96) | 96 | BEL | 58.50 | |||||||||||
3 | Anna Percy Anna Percy ('97) | 97 | NZL | 58.60 | PB | ||||||||||
4 | Hanneke Oosterwegel Hanneke Oosterwegel ('96) | 96 | NED | 58.61 | |||||||||||
5 | Hanne Claes Hanne Claes ('91) | 91 | BEL | 58.93 | SB | ||||||||||
6 | Abigayle Fitzpatrick Abigayle Fitzpatrick ('93) | 93 | GBR | 1:00.48 | |||||||||||
7 | Valentine Debougnoux Valentine Debougnoux ('98) | 98 | BEL | 1:04.92 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Stephanie Carbonnelle Stephanie Carbonnelle ('99) | 99 | BEL | 1:01.81 | |||||||||||
2 | Vreni Roesems Vreni Roesems ('89) | 89 | BEL | 1:02.11 | |||||||||||
3 | Jalika Badji Jalika Badji ('96) | 96 | BEL | 1:02.66 | PB | ||||||||||
4 | Inge Bellemans Inge Bellemans ('95) | 95 | BEL | 1:02.94 | |||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Claire Orcel Claire Orcel ('97) | 97 | BEL | 1.85 | PB | ||||||||||
2 | Hannelore Desmet Hannelore Desmet ('89) | 89 | BEL | 1.78 | |||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Elien De Vocht Elien De Vocht ('95) | 95 | BEL | 4.02 | |||||||||||
2 | Jozefien Willemen Jozefien Willemen ('89) | 89 | BEL | 3.72 | |||||||||||
3 | Laura Quirin Laura Quirin ('90) | 90 | BEL | 3.62 | SB | ||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Bianca Stuart Bianca Stuart ('88) | 88 | BAH | 6.51 | -0.6 | ||||||||||
2 | Kelsey Berryman Kelsey Berryman ('92) | 92 | NZL | 6.08 | +0.4 | ||||||||||
3 | Maruska Eduarda Maruska Eduarda ('91) | 91 | NED | 5.64 | -0.3 | SB | |||||||||
4 | Aurelie Lavril Aurelie Lavril ('94) | 94 | FRA | 5.55 | -0.2 | ||||||||||
5 | Saliyya Guisse Saliyya Guisse ('96) | 96 | BEL | 5.53 | -1.1 | PB | |||||||||
K Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Saragh Buggy Saragh Buggy ('94) | 94 | IRL | 13.16 | -0.2 | SB | |||||||||
2 | Saliyya Guisse Saliyya Guisse ('96) | 96 | BEL | 12.30 | +1.0 | ||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Emilie Dodrimont Emilie Dodrimont ('99) | 99 | BEL | 48.60 | PB | ||||||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Noémie Pleimling Noémie Pleimling ('93) | 93 | LUX | 49.46 | |||||||||||
2 | Emma Hamplett Emma Hamplett ('98) | 98 | GBR | 49.43 | |||||||||||
3 | Kirsten Umans Kirsten Umans ('93) | 93 | BEL | 40.93 | |||||||||||
D19 110 m hæk 99.1 cm Vind: -1.8 Finale A Finale | Vind: -1.8 | ||||||||||||||
1 | Simon Verherstraeten Simon Verherstraeten ('99) | 99 | BEL | 14.12 | |||||||||||
2 | Michael Obasuyi Michael Obasuyi ('99) | 99 | BEL | 14.22 | |||||||||||
3 | Dimitri Montilla Dimitri Montilla ('98) | 98 | BEL | 14.50 | =PB |