M 100 m Vind: +2.4 Finale A Finale | Vind: +2.4 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Emile Erasmus Emile Erasmus ('92) | 92 | RSA | 10.26 | w | ||||||||||
2 | Ippei Takeda Ippei Takeda ('97) | 97 | JPN | 10.35 | w | ||||||||||
3 | Ville Myllymäki Ville Myllymäki ('90) | 90 | FIN | 10.45 | w | ||||||||||
4 | Otto Ahlfors Otto Ahlfors ('94) | 94 | FIN | 10.49 | w | ||||||||||
5 | Eetu Rantala Eetu Rantala ('93) | 93 | FIN | 10.65 | w | ||||||||||
6 | Eerikki Pekkola Eerikki Pekkola ('93) | 93 | FIN | 10.72 | w | ||||||||||
7 | Juho Kaihlajärvi Juho Kaihlajärvi ('90) | 90 | FIN | 10.88 | w | ||||||||||
8 | Yoshihiro Someya Yoshihiro Someya ('98) | 98 | JPN | 10.89 | w | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.9 | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
1 | Ippei Takeda Ippei Takeda ('97) | 97 | JPN | 10.58 | |||||||||||
2 | Eetu Rantala Eetu Rantala ('93) | 93 | FIN | 10.68 | |||||||||||
3 | Yoshihiro Someya Yoshihiro Someya ('98) | 98 | JPN | 10.89 | |||||||||||
4 | Valtteri Kalliokulju Valtteri Kalliokulju ('97) | 97 | FIN | 11.13 | |||||||||||
5 | Arttu Kotanen Arttu Kotanen | 00 | FIN | 11.24 | |||||||||||
6 | Eeki Kokkonen Eeki Kokkonen | 00 | FIN | 11.61 | PB | ||||||||||
Indledende 2 Vind: +2.2 | Vind: +2.2 | ||||||||||||||
1 | Emile Erasmus Emile Erasmus ('92) | 92 | RSA | 10.20 | w | ||||||||||
2 | Ville Myllymäki Ville Myllymäki ('90) | 90 | FIN | 10.53 | w | ||||||||||
3 | Otto Ahlfors Otto Ahlfors ('94) | 94 | FIN | 10.56 | w | ||||||||||
4 | Eerikki Pekkola Eerikki Pekkola ('93) | 93 | FIN | 10.67 | w | ||||||||||
5 | Juho Kaihlajärvi Juho Kaihlajärvi ('90) | 90 | FIN | 10.93 | w | ||||||||||
6 | Ilari Mäkinen Ilari Mäkinen ('95) | 95 | FIN | 11.13 | w | ||||||||||
7 | Viljami Hietaharju Viljami Hietaharju ('99) | 99 | FIN | 11.15 | w | ||||||||||
M 200 m Vind: +0.6 Finale A Finale | Vind: +0.6 | ||||||||||||||
1 | Hendrik Maartens Hendrik Maartens ('96) | 96 | RSA | 21.61 | |||||||||||
2 | Ippei Takeda Ippei Takeda ('97) | 97 | JPN | 21.70 | SB | ||||||||||
3 | Yoshihiro Someya Yoshihiro Someya ('98) | 98 | JPN | 21.75 | |||||||||||
4 | Eerikki Pekkola Eerikki Pekkola ('93) | 93 | FIN | 22.06 | |||||||||||
5 | Kristian Salo Kristian Salo ('95) | 95 | FIN | 22.17 | SB | ||||||||||
6 | Juho Kaihlajärvi Juho Kaihlajärvi ('90) | 90 | FIN | 22.40 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: +1.1 | Vind: +1.1 | ||||||||||||||
1 | Henri Mutanen Henri Mutanen ('93) | 93 | FIN | 22.49 | PB | ||||||||||
2 | Aleksi Sairanen Aleksi Sairanen ('97) | 97 | FIN | 22.54 | PB | ||||||||||
3 | Ilari Manninen Ilari Manninen ('97) | 97 | FIN | 22.73 | SB | ||||||||||
4 | Erno Mehtonen Erno Mehtonen ('98) | 98 | FIN | 22.81 | PB | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Takumi Murashima Takumi Murashima ('95) | 95 | JPN | 1:49.85 | |||||||||||
2 | Henco Uys Henco Uys ('92) | 92 | RSA | 1:50.05 | |||||||||||
3 | Ville Lampinen Ville Lampinen ('94) | 94 | FIN | 1:50.20 | |||||||||||
4 | Stanislav Maslov Stanislav Maslov ('89) | 89 | UKR | 1:50.56 | SB | ||||||||||
5 | Nick JensenNick Jensen ('91) | 91 | DEN | 1:50.60 | SB | ||||||||||
6 | George Kusche George Kusche ('98) | 98 | RSA | 1:51.37 | |||||||||||
7 | Jaakko Laakso Jaakko Laakso ('92) | 92 | FIN | 1:51.85 | |||||||||||
8 | Chad Noelle Chad Noelle ('93) | 93 | USA | 1:52.49 | SB | ||||||||||
9 | Panu Jantunen Panu Jantunen ('89) | 89 | FIN | 1:52.49 | |||||||||||
10 | Simon Haglund Simon Haglund ('93) | 93 | FIN | 1:53.05 | |||||||||||
11 | Kazuki Kawamura Kazuki Kawamura ('97) | 97 | JPN | 1:53.09 | PB | ||||||||||
12 | Alex Rauhala Alex Rauhala ('97) | 97 | FIN | 1:54.25 | |||||||||||
Matti Röppänen Matti Röppänen ('82) | 82 | FIN | DNF | pace | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Antton Launto Antton Launto ('90) | 90 | FIN | 1:54.86 | |||||||||||
2 | Konsta Hämäläinen Konsta Hämäläinen ('98) | 98 | FIN | 1:55.57 | SB | ||||||||||
3 | Ville Borgmästars Ville Borgmästars ('91) | 91 | FIN | 1:56.17 | SB | ||||||||||
4 | Ilari Piipponen Ilari Piipponen ('88) | 88 | FIN | 1:56.67 | SB | ||||||||||
5 | Jiri Karjalainen Jiri Karjalainen ('97) | 97 | FIN | 1:56.83 | SB | ||||||||||
6 | Tuomas Puputti Tuomas Puputti ('97) | 97 | FIN | 1:57.50 | SB | ||||||||||
7 | Teemu Ruippo Teemu Ruippo ('90) | 90 | FIN | 1:58.19 | |||||||||||
8 | Jussi Huuskonen Jussi Huuskonen ('92) | 92 | FIN | 1:58.23 | SB | ||||||||||
9 | Miika Lehtinen Miika Lehtinen ('99) | 99 | FIN | 1:58.30 | SB | ||||||||||
10 | Samu Heikkonen Samu Heikkonen ('98) | 98 | FIN | 2:00.08 | PB | ||||||||||
11 | Juho Pirskanen Juho Pirskanen ('96) | 96 | FIN | 2:00.80 | |||||||||||
Hardus Maritz Hardus Maritz ('90) | 90 | NAM | DNF | pace | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Pekka Antikainen Pekka Antikainen ('97) | 97 | FIN | 1:59.62 | PB | ||||||||||
2 | Arttu Simanainen Arttu Simanainen | 00 | FIN | 2:00.24 | PB | ||||||||||
M 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Chakib Lachgar Latrache Chakib Lachgar Latrache ('89) | 89 | MAR | 13:55.11 | |||||||||||
2 | Per Svela Per Svela ('92) | 92 | NOR | 13:55.60 | |||||||||||
3 | Hayato Seki Hayato Seki ('97) | 97 | JPN | 13:57.12 | SB | ||||||||||
4 | Shota Onizuka Shota Onizuka ('97) | 97 | JPN | 13:57.45 | |||||||||||
5 | Kazuma Taira Kazuma Taira ('94) | 94 | JPN | 14:03.59 | |||||||||||
6 | Marius Øyre Vedvik Marius Øyre Vedvik ('92) | 92 | NOR | 14:04.95 | |||||||||||
7 | Ryoji Tatezawa Ryoji Tatezawa ('97) | 97 | JPN | 14:14.36 | |||||||||||
8 | Arttu Vattulainen Arttu Vattulainen ('91) | 91 | FIN | 14:16.36 | |||||||||||
9 | Kei Fumimoto Kei Fumimoto ('92) | 92 | JPN | 14:33.26 | |||||||||||
10 | Eero Saleva Eero Saleva ('95) | 95 | FIN | 14:48.12 | |||||||||||
11 | Matti Rauma Matti Rauma ('82) | 82 | FIN | 14:53.73 | |||||||||||
12 | Jimmy Finnholm Jimmy Finnholm ('91) | 91 | FIN | 15:07.76 | SB | ||||||||||
Matt Inglis Fox Matt Inglis Fox ('87) | 87 | AUS | DNF | pace | |||||||||||
M 110 m hæk | |||||||||||||||
Finale 1 Vind: +2.5 | Vind: +2.5 | ||||||||||||||
1 | Vitali Parakhonka Vitali Parakhonka ('93) | 93 | BLR | 13.76 | w | ||||||||||
2 | Maximilian Bayer Maximilian Bayer ('90) | 90 | GER | 13.80 | w | ||||||||||
3 | Elmo Lakka Elmo Lakka ('93) | 93 | FIN | 13.96 | w | ||||||||||
4 | Arttu Hirvonen Arttu Hirvonen ('89) | 89 | FIN | 14.48 | w | ||||||||||
Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90) | 90 | DEN | DNF | w | |||||||||||
Finale 2 Vind: +0.7 | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Vitali Parakhonka Vitali Parakhonka ('93) | 93 | BLR | 13.66 | PB | ||||||||||
2 | Elmo Lakka Elmo Lakka ('93) | 93 | FIN | 13.84 | |||||||||||
3 | Maximilian Bayer Maximilian Bayer ('90) | 90 | GER | 13.97 | |||||||||||
4 | Arttu Hirvonen Arttu Hirvonen ('89) | 89 | FIN | 14.78 | |||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Martin Kupper Martin Kupper ('89) | 89 | EST | 59.68 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Pyry Niskala Pyry Niskala ('90) | 90 | FIN | 58.92 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Victor Hogan Victor Hogan ('89) | 89 | RSA | 58.44 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Yume Ando Yume Ando ('97) | 97 | JPN | 53.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Teemu Poikolainen Teemu Poikolainen ('92) | 92 | FIN | 52.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Olli-Pekka Korhonen Olli-Pekka Korhonen ('93) | 93 | FIN | 48.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Veikko Laitinen Veikko Laitinen ('97) | 97 | FIN | 47.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Mika Loikkanen Mika Loikkanen ('74) | 74 | FIN | 46.62 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Yury Shayunou Yury Shayunou ('87) | 87 | BLR | 69.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Tommi Remes Tommi Remes ('94) | 94 | FIN | 68.34 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tuomas Seppänen Tuomas Seppänen ('86) | 86 | FIN | 68.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Petri Rautio Petri Rautio ('82) | 82 | FIN | 64.53 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Taiki Nemoto Taiki Nemoto ('94) | 94 | JPN | 64.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Fredrik Fröberg Fredrik Fröberg ('95) | 95 | FIN | 62.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Arttu Väänänen Arttu Väänänen ('94) | 94 | FIN | 61.27 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Joni Syrjälä Joni Syrjälä ('95) | 95 | FIN | 61.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jakub Vadlejch Jakub Vadlejch ('90) | 90 | CZE | 84.59 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Magnus Kirt Magnus Kirt ('90) | 90 | EST | 80.52 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Lars Hamann Lars Hamann ('89) | 89 | GER | 76.87 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jaroslav Jílek Jaroslav Jílek ('89) | 89 | CZE | 75.73 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Lassi Etelätalo Lassi Etelätalo ('88) | 88 | FIN | 75.13 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jani Kiiskilä Jani Kiiskilä ('89) | 89 | FIN | 75.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Sami Peltomäki Sami Peltomäki ('91) | 91 | FIN | 70.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Joni Karvinen Joni Karvinen ('94) | 94 | FIN | 68.03 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | John Ampomah John Ampomah ('90) | 90 | GHA | 62.35 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Sampo Lehtola Sampo Lehtola ('89) | 89 | FIN | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m Vind: +2.7 Finale A Finale | Vind: +2.7 | ||||||||||||||
1 | Alexandra Bezeková Alexandra Bezeková ('92) | 92 | SVK | 11.50 | w | ||||||||||
2 | Hanna-Maari Latvala Hanna-Maari Latvala ('87) | 87 | FIN | 11.50 | w | ||||||||||
3 | Flings Owusu-Agyapong Flings Owusu-Agyapong ('88) | 88 | GHA | 11.52 | w | ||||||||||
4 | Sara Francis Sara Francis | 00 | FIN | 11.72 | w | ||||||||||
5 | Jenni Jokinen Jenni Jokinen ('92) | 92 | FIN | 11.82 | w | ||||||||||
6 | Maria Räsänen Maria Räsänen ('92) | 92 | FIN | 11.85 | w | ||||||||||
7 | Annika Haverinen Annika Haverinen ('99) | 99 | FIN | 12.25 | w | ||||||||||
8 | Netta Myllynen Netta Myllynen ('96) | 96 | FIN | 12.29 | w | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.8 | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
1 | Alexandra Bezeková Alexandra Bezeková ('92) | 92 | SVK | 11.61 | |||||||||||
2 | Hanna-Maari Latvala Hanna-Maari Latvala ('87) | 87 | FIN | 11.66 | |||||||||||
3 | Jenni Jokinen Jenni Jokinen ('92) | 92 | FIN | 11.98 | |||||||||||
4 | Netta Myllynen Netta Myllynen ('96) | 96 | FIN | 12.32 | SB | ||||||||||
5 | Taru Karejoki Taru Karejoki ('87) | 87 | FIN | 12.51 | |||||||||||
6 | Silja Kempas Silja Kempas ('99) | 99 | FIN | 12.56 | |||||||||||
Indledende 2 Vind: -0.2 | Vind: -0.2 | ||||||||||||||
1 | Flings Owusu-Agyapong Flings Owusu-Agyapong ('88) | 88 | GHA | 11.82 | |||||||||||
2 | Sara Francis Sara Francis | 00 | FIN | 11.86 | |||||||||||
3 | Maria Räsänen Maria Räsänen ('92) | 92 | FIN | 11.96 | |||||||||||
4 | Annika Haverinen Annika Haverinen ('99) | 99 | FIN | 12.29 | |||||||||||
5 | Milla Heiskanen Milla Heiskanen ('96) | 96 | FIN | 12.39 | |||||||||||
6 | Tiia Järvinen Tiia Järvinen ('94) | 94 | FIN | 12.61 | |||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Shannon Osika Shannon Osika ('93) | 93 | USA | 2:02.36 | PB | ||||||||||
2 | Yume Kitamura Yume Kitamura ('95) | 95 | JPN | 2:02.67 | PB | ||||||||||
3 | Tori Tsolis Tori Tsolis ('93) | 93 | GRE | 2:04.42 | PB | ||||||||||
4 | Sofia Öberg Sofia Öberg ('90) | 90 | SWE | 2:04.73 | |||||||||||
5 | Sara Kuivisto Sara Kuivisto ('91) | 91 | FIN | 2:04.78 | |||||||||||
6 | Yuliya Karol Yuliya Karol ('91) | 91 | BLR | 2:05.64 | |||||||||||
7 | Mel Lawrence Mel Lawrence ('89) | 89 | USA | 2:05.89 | PB | ||||||||||
8 | Saija Seppä Saija Seppä ('98) | 98 | FIN | 2:06.21 | PB | ||||||||||
9 | Abby Regan Abby Regan ('90) | 90 | AUS | 2:08.54 | |||||||||||
10 | Zenitha Eriksson Zenitha Eriksson ('92) | 92 | FIN | 2:09.26 | |||||||||||
Olena Sidorska Olena Sidorska ('94) | 94 | UKR | DNF | ||||||||||||
Liliya Lobanova Liliya Lobanova ('85) | 85 | UKR | DNF | pace | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Megan Rolland Megan Rolland ('88) | 88 | USA | 2:06.93 | PB | ||||||||||
2 | Marisa Howard Marisa Howard ('92) | 92 | USA | 2:07.71 | PB | ||||||||||
3 | Jonna Julin Jonna Julin ('93) | 93 | FIN | 2:10.36 | |||||||||||
4 | Ayla Granados Ayla Granados ('91) | 91 | USA | 2:10.78 | SB | ||||||||||
5 | Maria Valtanen Maria Valtanen ('91) | 91 | FIN | 2:11.19 | |||||||||||
6 | Aida-Linnea Kukila Aida-Linnea Kukila ('97) | 97 | FIN | 2:14.10 | PB | ||||||||||
7 | Maria Murtorinne Maria Murtorinne ('90) | 90 | FIN | 2:15.54 | =SB | ||||||||||
8 | Veera Mensonen Veera Mensonen ('99) | 99 | FIN | 2:15.72 | |||||||||||
9 | Annina Walling Annina Walling ('85) | 85 | FIN | 2:16.32 | |||||||||||
10 | Mira Taulavuori Mira Taulavuori ('95) | 95 | FIN | 2:16.33 | |||||||||||
11 | Janette Niemi Janette Niemi ('98) | 98 | FIN | 2:16.57 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Roosa Lahtinen Roosa Lahtinen ('94) | 94 | FIN | 2:16.82 | SB | ||||||||||
2 | Siiri Rainio Siiri Rainio | 00 | FIN | 2:17.39 | |||||||||||
3 | Kiia Keinonen Kiia Keinonen | 00 | FIN | 2:18.18 | PB | ||||||||||
4 | Erika Utriainen Erika Utriainen ('86) | 86 | FIN | 2:18.46 | |||||||||||
5 | Jonna Monto Jonna Monto ('91) | 91 | FIN | 2:23.19 | SB | ||||||||||
6 | Pihla Hokkanen Pihla Hokkanen ('93) | 93 | FIN | 2:24.37 | |||||||||||
K 3000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kasumi Nishihara Kasumi Nishihara ('89) | 89 | JPN | 9:12.97 | PB | ||||||||||
2 | Kyouka Kudo Kyouka Kudo ('98) | 98 | JPN | 9:13.36 | SB | ||||||||||
3 | Camilla Richardsson Camilla Richardsson ('93) | 93 | FIN | 9:14.35 | PB | ||||||||||
4 | Hisami Ishii Hisami Ishii ('95) | 95 | JPN | 9:18.47 | SB | ||||||||||
5 | Maki Izumida Maki Izumida ('96) | 96 | JPN | 9:19.75 | SB | ||||||||||
6 | Sakiho Tsutsui Sakiho Tsutsui ('96) | 96 | JPN | 9:23.51 | SB | ||||||||||
7 | Natsuki Sekiya Natsuki Sekiya ('97) | 97 | JPN | 9:28.02 | SB | ||||||||||
8 | Janica Mäkelä Janica Mäkelä ('86) | 86 | FIN | 9:29.74 | PB | ||||||||||
9 | Kaisa Tyni Kaisa Tyni ('90) | 90 | FIN | 9:33.19 | SB | ||||||||||
10 | Jana Sussmann Jana Sussmann ('90) | 90 | GER | 9:33.52 | SB | ||||||||||
11 | Moona Korkealaakso Moona Korkealaakso ('02) | 02 | FIN | 9:45.42 | PB | ||||||||||
12 | Meri Rantanen Meri Rantanen ('93) | 93 | FIN | 9:46.60 | SB | ||||||||||
13 | Astrid Snäll Astrid Snäll ('99) | 99 | FIN | 9:47.76 | PB | ||||||||||
14 | Henni Tofferi Henni Tofferi ('86) | 86 | FIN | 9:58.39 | |||||||||||
16 | Linnea Harala Linnea Harala ('95) | 95 | FIN | 10:23.79 | |||||||||||
17 | Sofie Lövdahl Sofie Lövdahl ('93) | 93 | FIN | 10:24.25 | |||||||||||
18 | Mona Jäppinen Mona Jäppinen ('97) | 97 | FIN | 10:26.68 | SB | ||||||||||
19 | Jutta Moilanen Jutta Moilanen ('99) | 99 | FIN | 10:28.72 | PB | ||||||||||
20 | Anne-Marika Partanen Anne-Marika Partanen ('87) | 87 | FIN | 10:38.28 | PB | ||||||||||
21 | Lycke Karlsson Lycke Karlsson ('98) | 98 | FIN | 10:44.48 | SB | ||||||||||
Viivi Rantanen Viivi Rantanen ('93) | 93 | FIN | DNF | ||||||||||||
Zita Kácser Zita Kácser ('88) | 88 | HUN | DNF | ||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: +0.5 Finale A Finale | Vind: +0.5 | ||||||||||||||
1 | Lindsay Lindley Lindsay Lindley ('89) | 89 | NGR | 13.09 | |||||||||||
2 | Evonne Britton Evonne Britton ('91) | 91 | USA | 13.14 | |||||||||||
3 | Gréta Kerekes Gréta Kerekes ('92) | 92 | HUN | 13.21 | |||||||||||
4 | Nickiesha Wilson Nickiesha Wilson ('86) | 86 | JAM | 13.23 | |||||||||||
5 | Lotta Harala Lotta Harala ('92) | 92 | FIN | 13.25 | PB | ||||||||||
6 | Viivi Avikainen Viivi Avikainen ('87) | 87 | FIN | 13.32 | =PB | ||||||||||
7 | Nooralotta Neziri Nooralotta Neziri ('92) | 92 | FIN | 13.50 | |||||||||||
8 | Hertta Heikkinen Hertta Heikkinen ('94) | 94 | FIN | 14.31 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +1.3 | Vind: +1.3 | ||||||||||||||
1 | Evonne Britton Evonne Britton ('91) | 91 | USA | 13.20 | |||||||||||
2 | Nickiesha Wilson Nickiesha Wilson ('86) | 86 | JAM | 13.28 | |||||||||||
3 | Lotta Harala Lotta Harala ('92) | 92 | FIN | 13.31 | PB | ||||||||||
4 | Nooralotta Neziri Nooralotta Neziri ('92) | 92 | FIN | 13.43 | |||||||||||
5 | Elisa Oksanen Elisa Oksanen ('93) | 93 | FIN | 14.71 | SB | ||||||||||
Indledende 2 Vind: +0.5 | Vind: +0.5 | ||||||||||||||
1 | Lindsay Lindley Lindsay Lindley ('89) | 89 | NGR | 13.21 | |||||||||||
2 | Viivi Avikainen Viivi Avikainen ('87) | 87 | FIN | 13.34 | |||||||||||
3 | Gréta Kerekes Gréta Kerekes ('92) | 92 | HUN | 13.39 | |||||||||||
4 | Hertta Heikkinen Hertta Heikkinen ('94) | 94 | FIN | 14.33 | |||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kateryna Tabashnyk Kateryna Tabashnyk ('94) | 94 | UKR | 1.86 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Barbara Szabó Barbara Szabó ('90) | 90 | HUN | 1.79 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Ekaterina Krasovskiy Ekaterina Krasovskiy ('84) | 84 | AUT | 1.79 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Linda Sandblom Linda Sandblom ('89) | 89 | FIN | 1.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Eleriin Haas Eleriin Haas ('92) | 92 | EST | 1.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Miia Lindholm Miia Lindholm ('88) | 88 | FIN | 1.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Laura Rautanen Laura Rautanen ('88) | 88 | FIN | 1.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Viivi Voutilainen Viivi Voutilainen ('93) | 93 | FIN | 1.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Ilona Äyräväinen Ilona Äyräväinen ('97) | 97 | FIN | 1.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Aiga Grabuste Aiga Grabuste ('88) | 88 | LAT | 6.26 | w | +3.4 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Annika Gärtz Annika Gärtz ('94) | 94 | GER | 6.26 | w | +3.6 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jaana Sieviläinen Jaana Sieviläinen ('82) | 82 | FIN | 5.94 | +1.3 | =SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Hertta Heikkinen Hertta Heikkinen ('94) | 94 | FIN | 5.64 | +1.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Neele Eckhardt Neele Eckhardt ('92) | 92 | GER | 13.88 | w | +2.6 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Iryna Vaskouskaya Iryna Vaskouskaya ('91) | 91 | BLR | 13.60 | w | +2.7 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sanna Nygård Sanna Nygård ('88) | 88 | FIN | 13.57 | w | +3.2 | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Tori Franklin Tori Franklin ('92) | 92 | USA | 13.33 | w | +2.1 | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Māra Grīva Māra Grīva ('89) | 89 | LAT | 13.32 | +2.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Aina Grikšaitė Aina Grikšaitė ('94) | 94 | LTU | 13.11 | +1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Essi Lindgren Essi Lindgren ('90) | 90 | FIN | 12.71 | +0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Kira Kytölä Kira Kytölä ('93) | 93 | FIN | 12.52 | +0.7 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
9 | Johanna Hokkanen Johanna Hokkanen ('95) | 95 | FIN | 12.11 | w | +2.3 | |||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ásdís Hjálmsdóttir Ásdís Hjálmsdóttir ('85) | 85 | ISL | 63.43 | NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Nikola Ogrodníková Nikola Ogrodníková ('90) | 90 | CZE | 60.17 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jenni Kangas Jenni Kangas ('92) | 92 | FIN | 59.44 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Heidi Nokelainen Heidi Nokelainen ('90) | 90 | FIN | 57.49 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Oona Sormunen Oona Sormunen ('89) | 89 | FIN | 56.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Sanni Utriainen Sanni Utriainen ('91) | 91 | FIN | 54.11 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jelena Jaakkola Jelena Jaakkola ('89) | 89 | FIN | 51.21 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Piia Pyykkinen Piia Pyykkinen ('91) | 91 | FIN | 43.69 | SB | ||||||||||
|