M22 100 m 14.7. Vind: 0.0 Finale A Finale | 14.7. | Vind: 0.0 | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ojie Edoburun Ojie Edoburun ('96) | 96 | GBR | 10.14 | |||||||||||||
2 | Ján Volko Ján Volko ('96) | 96 | SVK | 10.18 | |||||||||||||
3 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 10.29 | |||||||||||||
4 | Samuli Samuelsson Samuli Samuelsson ('95) | 95 | FIN | 10.36 | |||||||||||||
5 | Reuben Arthur Reuben Arthur ('96) | 96 | GBR | 10.39 | |||||||||||||
6 | Austin Hamilton Austin Hamilton ('97) | 97 | SWE | 10.40 | |||||||||||||
7 | Luca Antonio Cassano Luca Antonio Cassano ('95) | 95 | ITA | 10.42 | |||||||||||||
8 | Marvin René Marvin René ('95) | 95 | FRA | 10.44 | |||||||||||||
Semifinale | 13.7. | ||||||||||||||||
Semi 1 13.7. Vind: +1.6 | 13.7. | Vind: +1.6 | |||||||||||||||
1 | Marvin René Marvin René ('95) | 95 | FRA | 10.39 | Q 0.136 | ||||||||||||
1 | Samuli Samuelsson Samuli Samuelsson ('95) | 95 | FIN | 10.39 | Q 0.184 | ||||||||||||
3 | Joseph Dewar Joseph Dewar ('96) | 96 | GBR | 10.45 | 0.203 | ||||||||||||
4 | Rafael Jorge Rafael Jorge ('97) | 97 | POR | 10.53 | 0.169 | ||||||||||||
5 | Emil von Barth Emil von Barth ('96) | 96 | SWE | 10.54 | 0.191 | ||||||||||||
6 | Dominik Kopeć Dominik Kopeć ('95) | 95 | POL | 10.57 | 0.203 | ||||||||||||
7 | Manuel Eitel Manuel Eitel ('97) | 97 | GER | 10.65 | 0.156 | ||||||||||||
8 | Ioan Andrei Melnicescu Ioan Andrei Melnicescu ('96) | 96 | ROU | 10.68 | 0.157 | ||||||||||||
Semi 2 13.7. Vind: +0.8 | 13.7. | Vind: +0.8 | |||||||||||||||
1 | Ojie Edoburun Ojie Edoburun ('96) | 96 | GBR | 10.26 | Q 0.186 | ||||||||||||
1 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 10.26 | Q 0.150 | NU23R | PB | ||||||||||
3 | Hillary Wanderson Polanco Rijo Hillary Wanderson Polanco Rijo ('97) | 97 | ITA | 10.42 | 0.148 | ||||||||||||
4 | Petre Rezmives Petre Rezmives ('97) | 97 | ROU | 10.47 | 0.151 | ||||||||||||
5 | José Lopes José Lopes ('95) | 95 | POR | 10.51 | 0.140 | =PB | |||||||||||
6 | Daniel Hoffmann Daniel Hoffmann ('95) | 95 | GER | 10.56 | 0.163 | ||||||||||||
7 | Markus Fuchs Markus Fuchs ('95) | 95 | AUT | 10.59 | 0.168 | ||||||||||||
8 | Kojo MusahKojo Musah ('96) | 96 | DEN | 10.59 | 0.167 | ||||||||||||
Semi 3 13.7. Vind: +1.5 | 13.7. | Vind: +1.5 | |||||||||||||||
1 | Ján Volko Ján Volko ('96) | 96 | SVK | 10.18 | Q 0.171 | ||||||||||||
2 | Austin Hamilton Austin Hamilton ('97) | 97 | SWE | 10.34 | Q 0.158 | PB | |||||||||||
3 | Reuben Arthur Reuben Arthur ('96) | 96 | GBR | 10.35 | q 0.128 | ||||||||||||
4 | Luca Antonio Cassano Luca Antonio Cassano ('95) | 95 | ITA | 10.36 | q 0.144 | =PB | |||||||||||
5 | Dominik Záleský Dominik Záleský ('95) | 95 | CZE | 10.39 | 0.136 | ||||||||||||
6 | Amaury Golitin Amaury Golitin ('97) | 97 | FRA | 10.52 | 0.169 | ||||||||||||
7 | Ricardo Pereira Ricardo Pereira ('96) | 96 | POR | 10.60 | 0.190 | ||||||||||||
8 | Sylvain Chuard Sylvain Chuard ('96) | 96 | SUI | 10.62 | 0.151 | ||||||||||||
Indledende heats | 13.7. | ||||||||||||||||
Indledende 1 13.7. Vind: +0.9 | 13.7. | Vind: +0.9 | |||||||||||||||
1 | Samuli Samuelsson Samuli Samuelsson ('95) | 95 | FIN | 10.34 | Q | ||||||||||||
2 | Marvin René Marvin René ('95) | 95 | FRA | 10.43 | Q | ||||||||||||
3 | Dominik Kopeć Dominik Kopeć ('95) | 95 | POL | 10.52 | Q | ||||||||||||
4 | Emil von Barth Emil von Barth ('96) | 96 | SWE | 10.61 | q | ||||||||||||
5 | Ricardo Pereira Ricardo Pereira ('96) | 96 | POR | 10.62 | q | ||||||||||||
6 | Fatih Aktaş Fatih Aktaş ('95) | 95 | TUR | 10.74 | |||||||||||||
7 | Raitis Fomrats Raitis Fomrats ('97) | 97 | LAT | 10.99 | PB | ||||||||||||
Indledende 2 13.7. Vind: +1.2 | 13.7. | Vind: +1.2 | |||||||||||||||
1 | Joseph Dewar Joseph Dewar ('96) | 96 | GBR | 10.48 | Q | ||||||||||||
2 | Kojo MusahKojo Musah ('96) | 96 | DEN | 10.48 | Q | =PB | |||||||||||
3 | Daniel Hoffmann Daniel Hoffmann ('95) | 95 | GER | 10.55 | Q | ||||||||||||
4 | Ioan Andrei Melnicescu Ioan Andrei Melnicescu ('96) | 96 | ROU | 10.56 | q | ||||||||||||
5 | Abdulkadir Göğalp Abdulkadir Göğalp ('95) | 95 | TUR | 10.72 | |||||||||||||
6 | Damir Redzepagic Damir Redzepagic ('95) | 95 | BIH | 10.79 | |||||||||||||
7 | Jakub Matúš Jakub Matúš ('96) | 96 | SVK | 10.81 | |||||||||||||
Indledende 3 13.7. Vind: +0.5 | 13.7. | Vind: +0.5 | |||||||||||||||
1 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 10.44 | Q | ||||||||||||
2 | Manuel Eitel Manuel Eitel ('97) | 97 | GER | 10.58 | Q | ||||||||||||
3 | Rafael Jorge Rafael Jorge ('97) | 97 | POR | 10.59 | Q | ||||||||||||
4 | Danylo Kurta Danylo Kurta ('96) | 96 | UKR | 10.67 | |||||||||||||
5 | Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96) | 96 | DEN | 10.67 | |||||||||||||
Indledende 4 13.7. Vind: +1.0 | 13.7. | Vind: +1.0 | |||||||||||||||
1 | Ojie Edoburun Ojie Edoburun ('96) | 96 | GBR | 10.37 | Q | ||||||||||||
2 | Hillary Wanderson Polanco Rijo Hillary Wanderson Polanco Rijo ('97) | 97 | ITA | 10.51 | Q | ||||||||||||
3 | Petre Rezmives Petre Rezmives ('97) | 97 | ROU | 10.54 | Q | ||||||||||||
4 | Markus Fuchs Markus Fuchs ('95) | 95 | AUT | 10.57 | q | ||||||||||||
5 | Przemysław Adamski Przemysław Adamski ('96) | 96 | POL | 10.67 | |||||||||||||
6 | Kolbeinn Hödur Gunnarsson Kolbeinn Hödur Gunnarsson ('95) | 95 | ISL | 10.73 | |||||||||||||
7 | Aleksa Kijanović Aleksa Kijanović ('97) | 97 | SRB | 10.78 | |||||||||||||
Indledende 5 13.7. Vind: +1.5 | 13.7. | Vind: +1.5 | |||||||||||||||
1 | Ján Volko Ján Volko ('96) | 96 | SVK | 10.23 | Q | ||||||||||||
2 | Dominik Záleský Dominik Záleský ('95) | 95 | CZE | 10.31 | Q | PB | |||||||||||
3 | Austin Hamilton Austin Hamilton ('97) | 97 | SWE | 10.36 | Q | ||||||||||||
4 | Luca Antonio Cassano Luca Antonio Cassano ('95) | 95 | ITA | 10.36 | q | PB | |||||||||||
5 | José Lopes José Lopes ('95) | 95 | POR | 10.54 | q | ||||||||||||
6 | Dániel Szabó Dániel Szabó ('97) | 97 | HUN | 10.68 | |||||||||||||
7 | Luke Bezzina Luke Bezzina ('95) | 95 | MLT | 10.88 | |||||||||||||
Indledende 6 13.7. Vind: +1.0 | 13.7. | Vind: +1.0 | |||||||||||||||
1 | Reuben Arthur Reuben Arthur ('96) | 96 | GBR | 10.51 | Q | ||||||||||||
2 | Amaury Golitin Amaury Golitin ('97) | 97 | FRA | 10.56 | Q | ||||||||||||
3 | Sylvain Chuard Sylvain Chuard ('96) | 96 | SUI | 10.63 | Q | ||||||||||||
4 | Kristoffer HariKristoffer Hari ('97) | 97 | DEN | 10.74 | |||||||||||||
5 | Desmond Rogo Desmond Rogo ('96) | 96 | SWE | 10.76 | |||||||||||||
6 | Aykut Ay Aykut Ay ('95) | 95 | TUR | 10.99 | |||||||||||||
7 | Vojtěch Kolarčík Vojtěch Kolarčík ('95) | 95 | CZE | 11.03 | |||||||||||||
8 | Sean Collado Sean Collado ('95) | 95 | GIB | 11.71 | |||||||||||||
M22 200 m 15.7. Vind: +1.6 Finale A Finale | 15.7. | Vind: +1.6 | |||||||||||||||
1 | Ján Volko Ján Volko ('96) | 96 | SVK | 20.33 | 0.158 | NR NU23R | PB | ||||||||||
2 | Gautier Dautremer Gautier Dautremer ('95) | 95 | FRA | 20.66 | 0.125 | PB | |||||||||||
3 | Roger Gurski Roger Gurski ('97) | 97 | GER | 20.70 | 0.150 | ||||||||||||
4 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 20.80 | 0.212 | ||||||||||||
5 | Felix Svensson Felix Svensson ('97) | 97 | SWE | 20.95 | 0.142 | ||||||||||||
6 | Lodovico Cortelazzo Lodovico Cortelazzo ('95) | 95 | ITA | 21.05 | 0.174 | ||||||||||||
7 | Silvan Wicki Silvan Wicki ('95) | 95 | SUI | 21.32 | 0.237 | ||||||||||||
Simone Tanzilli Simone Tanzilli ('96) | 96 | ITA | DNS | ||||||||||||||
Semifinale | 15.7. | ||||||||||||||||
Semi 1 15.7. Vind: +0.9 | 15.7. | Vind: +0.9 | |||||||||||||||
1 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 20.39 | Q 0.147 | NU23R | PB | ||||||||||
2 | Ján Volko Ján Volko ('96) | 96 | SVK | 20.54 | Q 0.194 | NR NU23R | PB | ||||||||||
3 | Roger Gurski Roger Gurski ('97) | 97 | GER | 20.71 | Q 0.120 | ||||||||||||
4 | Simone Tanzilli Simone Tanzilli ('96) | 96 | ITA | 20.93 | q 0.162 | ||||||||||||
5 | Jacopo Spanò Jacopo Spanò ('95) | 95 | ITA | 21.02 | 0.144 | SB | |||||||||||
6 | Rafael Jorge Rafael Jorge ('97) | 97 | POR | 21.25 | 0.135 | ||||||||||||
Petre Rezmives Petre Rezmives ('97) | 97 | ROU | DNF | 0.100 | |||||||||||||
Samuli Samuelsson Samuli Samuelsson ('95) | 95 | FIN | DQ | 0.097 | |||||||||||||
Semi 2 15.7. Vind: +0.9 | 15.7. | Vind: +0.9 | |||||||||||||||
1 | Gautier Dautremer Gautier Dautremer ('95) | 95 | FRA | 20.78 | Q 0.122 | ||||||||||||
2 | Felix Svensson Felix Svensson ('97) | 97 | SWE | 20.87 | Q 0.137 | PB | |||||||||||
3 | Silvan Wicki Silvan Wicki ('95) | 95 | SUI | 20.89 | Q 0.147 | PB | |||||||||||
4 | Lodovico Cortelazzo Lodovico Cortelazzo ('95) | 95 | ITA | 20.95 | q 0.171 | ||||||||||||
5 | Oskari Lehtonen Oskari Lehtonen ('97) | 97 | FIN | 21.17 | 0.146 | ||||||||||||
6 | Ricardo Ribeiro Ricardo Ribeiro ('95) | 95 | POR | 21.22 | 0.116 | ||||||||||||
7 | Daniel Cerdan Daniel Cerdan ('95) | 95 | ESP | 21.30 | 0.132 | ||||||||||||
8 | Kevin Ugo Kevin Ugo ('95) | 95 | GER | 1:03.87 | 0.121 | ||||||||||||
Indledende heats | 14.7. | ||||||||||||||||
Indledende 1 14.7. Vind: 0.0 | 14.7. | Vind: 0.0 | |||||||||||||||
1 | Gautier Dautremer Gautier Dautremer ('95) | 95 | FRA | 20.74 | Q 0.127 | PB | |||||||||||
2 | Roger Gurski Roger Gurski ('97) | 97 | GER | 20.88 | Q 0.210 | ||||||||||||
3 | Oskari Lehtonen Oskari Lehtonen ('97) | 97 | FIN | 21.06 | Q 0.124 | PB | |||||||||||
4 | Rafael Jorge Rafael Jorge ('97) | 97 | POR | 21.22 | q 0.133 | ||||||||||||
5 | Kolbeinn Hödur Gunnarsson Kolbeinn Hödur Gunnarsson ('95) | 95 | ISL | 21.39 | 0.160 | ||||||||||||
6 | Dániel Szabó Dániel Szabó ('97) | 97 | HUN | 21.46 | 0.136 | ||||||||||||
7 | Damir Redzepagic Damir Redzepagic ('95) | 95 | BIH | 21.52 | 0.161 | ||||||||||||
Indledende 2 14.7. Vind: +0.9 | 14.7. | Vind: +0.9 | |||||||||||||||
1 | Ján Volko Ján Volko ('96) | 96 | SVK | 20.80 | Q 0.163 | ||||||||||||
2 | Samuli Samuelsson Samuli Samuelsson ('95) | 95 | FIN | 20.93 | Q 0.151 | ||||||||||||
3 | Jacopo Spanò Jacopo Spanò ('95) | 95 | ITA | 21.14 | Q 0.123 | ||||||||||||
4 | Ricardo Ribeiro Ricardo Ribeiro ('95) | 95 | POR | 21.21 | q 0.222 | ||||||||||||
5 | Petre Rezmives Petre Rezmives ('97) | 97 | ROU | 21.23 | q 0.114 | ||||||||||||
6 | Luke Bezzina Luke Bezzina ('95) | 95 | MLT | 22.19 | 0.116 | ||||||||||||
Indledende 3 14.7. Vind: +0.3 | 14.7. | Vind: +0.3 | |||||||||||||||
1 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 20.79 | Q 0.178 | PB | |||||||||||
2 | Silvan Wicki Silvan Wicki ('95) | 95 | SUI | 20.95 | Q 0.148 | SB | |||||||||||
3 | Simone Tanzilli Simone Tanzilli ('96) | 96 | ITA | 21.09 | Q 0.156 | ||||||||||||
4 | Fatih Aktaş Fatih Aktaş ('95) | 95 | TUR | 21.26 | 0.142 | ||||||||||||
5 | Jiří Kubeš Jiří Kubeš ('95) | 95 | CZE | 21.31 | 0.207 | ||||||||||||
6 | Daniel Rodríguez Daniel Rodríguez ('95) | 95 | ESP | 21.52 | 0.198 | ||||||||||||
Alji Shabani Alji Shabani ('97) | 97 | MKD | DQ | 0.013 | |||||||||||||
Indledende 4 14.7. Vind: +0.9 | 14.7. | Vind: +0.9 | |||||||||||||||
1 | Kevin Ugo Kevin Ugo ('95) | 95 | GER | 21.02 | Q 0.171 | ||||||||||||
2 | Felix Svensson Felix Svensson ('97) | 97 | SWE | 21.09 | Q 0.123 | ||||||||||||
3 | Lodovico Cortelazzo Lodovico Cortelazzo ('95) | 95 | ITA | 21.20 | Q 0.166 | ||||||||||||
4 | Daniel Cerdan Daniel Cerdan ('95) | 95 | ESP | 21.24 | q 0.136 | ||||||||||||
5 | Aleksa Kijanović Aleksa Kijanović ('97) | 97 | SRB | 21.44 | 0.143 | ||||||||||||
6 | Raitis Fomrats Raitis Fomrats ('97) | 97 | LAT | 22.14 | 0.188 | ||||||||||||
Markus Fuchs Markus Fuchs ('95) | 95 | AUT | DQ | 0.098 | |||||||||||||
M22 400 m 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | Luka Janežič Luka Janežič ('95) | 95 | SLO | 45.33 | 0.206 | ||||||||||||
2 | Karsten Warholm Karsten Warholm ('96) | 96 | NOR | 45.75 | 0.136 | ||||||||||||
3 | Benjamin VedelBenjamin Vedel ('97) | 97 | DEN | 46.08 | 0.279 | DUR-20 DR22 | |||||||||||
4 | Cameron Chalmers Cameron Chalmers ('97) | 97 | GBR | 46.29 | 0.237 | ||||||||||||
5 | Daniele Corsa Daniele Corsa ('96) | 96 | ITA | 46.51 | 0.175 | ||||||||||||
6 | Maarten Stuivenberg Maarten Stuivenberg ('95) | 95 | NED | 46.79 | 0.182 | ||||||||||||
7 | Kajetan Duszyński Kajetan Duszyński ('95) | 95 | POL | 46.80 | 0.204 | ||||||||||||
8 | Darwin Andrés Echeverry Darwin Andrés Echeverry ('96) | 96 | ESP | 46.92 | 0.169 | ||||||||||||
Semifinale | 14.7. | ||||||||||||||||
Semi 1 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Karsten Warholm Karsten Warholm ('96) | 96 | NOR | 46.06 | Q 0.201 | ||||||||||||
2 | Daniele Corsa Daniele Corsa ('96) | 96 | ITA | 46.20 | Q 0.152 | ||||||||||||
3 | Cameron Chalmers Cameron Chalmers ('97) | 97 | GBR | 46.32 | Q 0.218 | ||||||||||||
4 | Darwin Andrés Echeverry Darwin Andrés Echeverry ('96) | 96 | ESP | 46.39 | q 0.191 | PB | |||||||||||
5 | Giuseppe Leonardi Giuseppe Leonardi ('96) | 96 | ITA | 46.60 | 0.186 | ||||||||||||
6 | Dariusz Kowaluk Dariusz Kowaluk ('96) | 96 | POL | 46.74 | 0.235 | ||||||||||||
7 | Rokas Pacevičius Rokas Pacevičius ('95) | 95 | LTU | 46.93 | 0.222 | PB | |||||||||||
8 | Robert Parge Robert Parge ('97) | 97 | ROU | 47.06 | 0.168 | ||||||||||||
Semi 2 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Luka Janežič Luka Janežič ('95) | 95 | SLO | 45.73 | Q 0.251 | ||||||||||||
2 | Benjamin VedelBenjamin Vedel ('97) | 97 | DEN | 45.85 | Q 0.195 | DR22 DUR-20 | PB | ||||||||||
3 | Kajetan Duszyński Kajetan Duszyński ('95) | 95 | POL | 45.98 | Q 0.193 | PB | |||||||||||
4 | Maarten Stuivenberg Maarten Stuivenberg ('95) | 95 | NED | 46.33 | q 0.170 | PB | |||||||||||
5 | Batuhan Altıntaş Batuhan Altıntaş ('96) | 96 | TUR | 46.49 | 0.187 | ||||||||||||
6 | Gilles Biron Gilles Biron ('95) | 95 | FRA | 46.56 | 0.138 | ||||||||||||
7 | Brayan Lopez Brayan Lopez ('97) | 97 | ITA | 47.23 | 0.178 | ||||||||||||
8 | Andrew Mellon Andrew Mellon ('95) | 95 | IRL | 47.32 | 0.150 | =SB | |||||||||||
Indledende heats | 13.7. | ||||||||||||||||
Indledende 1 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||
1 | Luka Janežič Luka Janežič ('95) | 95 | SLO | 46.44 | Q | ||||||||||||
2 | Giuseppe Leonardi Giuseppe Leonardi ('96) | 96 | ITA | 46.76 | Q | ||||||||||||
3 | Dariusz Kowaluk Dariusz Kowaluk ('96) | 96 | POL | 46.87 | Q | ||||||||||||
4 | Robert Parge Robert Parge ('97) | 97 | ROU | 46.88 | PB | ||||||||||||
5 | Michael Rossaert Michael Rossaert ('95) | 95 | BEL | 47.44 | |||||||||||||
6 | Vincent Notz Vincent Notz ('97) | 97 | SUI | 47.47 | |||||||||||||
7 | Mateo Parlov Mateo Parlov ('95) | 95 | CRO | 47.63 | |||||||||||||
8 | Brandon Arrey Brandon Arrey ('96) | 96 | IRL | 53.00 | |||||||||||||
Indledende 2 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||
1 | Daniele Corsa Daniele Corsa ('96) | 96 | ITA | 46.82 | Q | ||||||||||||
2 | Cameron Chalmers Cameron Chalmers ('97) | 97 | GBR | 47.25 | Q | ||||||||||||
3 | Darwin Andrés Echeverry Darwin Andrés Echeverry ('96) | 96 | ESP | 47.50 | Q | ||||||||||||
4 | Luca Flück Luca Flück ('96) | 96 | SUI | 47.79 | |||||||||||||
5 | Konstadínos Koutsoúkis Konstadínos Koutsoúkis ('96) | 96 | GRE | 48.05 | |||||||||||||
6 | Gabrijel Stojanović Gabrijel Stojanović ('97) | 97 | CRO | 48.17 | |||||||||||||
7 | Zeno Moraru Zeno Moraru ('97) | 97 | ROU | 48.32 | |||||||||||||
8 | Alessandro Gasperoni Alessandro Gasperoni ('97) | 97 | SMR | 50.86 | |||||||||||||
Indledende 3 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||
1 | Benjamin VedelBenjamin Vedel ('97) | 97 | DEN | 47.19 | Q | DUR-20 DR22 | |||||||||||
2 | Brayan Lopez Brayan Lopez ('97) | 97 | ITA | 47.47 | Q | ||||||||||||
3 | Batuhan Altıntaş Batuhan Altıntaş ('96) | 96 | TUR | 47.62 | Q | ||||||||||||
4 | Harry Purcell Harry Purcell ('96) | 96 | IRL | 48.04 | |||||||||||||
5 | Mario Gebhardt Mario Gebhardt ('96) | 96 | AUT | 48.13 | |||||||||||||
6 | Mateo Kovačić Mateo Kovačić ('96) | 96 | CRO | 48.22 | |||||||||||||
7 | Cristian Radu Cristian Radu ('96) | 96 | ROU | 48.26 | |||||||||||||
8 | Alexander Doom Alexander Doom ('97) | 97 | BEL | 48.52 | |||||||||||||
Indledende 4 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||
1 | Karsten Warholm Karsten Warholm ('96) | 96 | NOR | 46.70 | Q | ||||||||||||
2 | Maarten Stuivenberg Maarten Stuivenberg ('95) | 95 | NED | 46.75 | Q | =PB | |||||||||||
3 | Kajetan Duszyński Kajetan Duszyński ('95) | 95 | POL | 46.80 | Q | ||||||||||||
4 | Gilles Biron Gilles Biron ('95) | 95 | FRA | 46.82 | q | ||||||||||||
5 | Rokas Pacevičius Rokas Pacevičius ('95) | 95 | LTU | 47.09 | q | PB | |||||||||||
6 | Andrew Mellon Andrew Mellon ('95) | 95 | IRL | 47.38 | q | ||||||||||||
7 | Zhivko Stoyanov Zhivko Stoyanov ('97) | 97 | BUL | 47.65 | |||||||||||||
M22 800 m 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | Andreas Kramer Andreas Kramer ('97) | 97 | SWE | 1:48.15 | |||||||||||||
2 | Daniel Rowden Daniel Rowden ('97) | 97 | GBR | 1:48.16 | |||||||||||||
3 | Marc Reuther Marc Reuther ('96) | 96 | GER | 1:48.66 | |||||||||||||
4 | Mateusz Borkowski Mateusz Borkowski ('97) | 97 | POL | 1:48.92 | |||||||||||||
5 | Filip Šnejdr Filip Šnejdr ('95) | 95 | CZE | 1:49.19 | |||||||||||||
6 | Cosmin Trofin Cosmin Trofin ('96) | 96 | ROU | 1:49.81 | |||||||||||||
7 | Yan Sloma Yan Sloma ('95) | 95 | BLR | 1:50.02 | |||||||||||||
8 | Pablo Sánchez-Valladares Pablo Sánchez-Valladares ('97) | 97 | ESP | 1:59.93 | |||||||||||||
Indledende heats | 14.7. | ||||||||||||||||
Indledende 1 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Daniel Rowden Daniel Rowden ('97) | 97 | GBR | 1:47.51 | Q | ||||||||||||
2 | Mateusz Borkowski Mateusz Borkowski ('97) | 97 | POL | 1:47.69 | Q | SB | |||||||||||
3 | Aymeric Lusine Aymeric Lusine ('95) | 95 | FRA | 1:47.92 | |||||||||||||
4 | Pol Moya Pol Moya ('96) | 96 | AND | 1:49.48 | |||||||||||||
5 | Jan Petrač Jan Petrač ('95) | 95 | SLO | 1:49.85 | |||||||||||||
6 | Gergő Kiss Gergő Kiss ('95) | 95 | HUN | 1:51.75 | |||||||||||||
7 | Rolands Jierķis Rolands Jierķis ('95) | 95 | LAT | 1:53.03 | |||||||||||||
Indledende 2 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Andreas Kramer Andreas Kramer ('97) | 97 | SWE | 1:46.93 | Q | PB | |||||||||||
2 | Pablo Sánchez-Valladares Pablo Sánchez-Valladares ('97) | 97 | ESP | 1:47.02 | Q | ||||||||||||
3 | Filip Šnejdr Filip Šnejdr ('95) | 95 | CZE | 1:47.08 | q | PB | |||||||||||
4 | Yan Sloma Yan Sloma ('95) | 95 | BLR | 1:47.16 | q | PB | |||||||||||
5 | Christoph Kessler Christoph Kessler ('95) | 95 | GER | 1:47.31 | |||||||||||||
6 | Benediktas Mickus Benediktas Mickus ('97) | 97 | LTU | 1:49.22 | |||||||||||||
7 | Rasmus Kisel Rasmus Kisel ('96) | 96 | EST | 1:49.40 | PB | ||||||||||||
Indledende 3 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Cosmin Trofin Cosmin Trofin ('96) | 96 | ROU | 1:49.50 | Q | ||||||||||||
2 | Marc Reuther Marc Reuther ('96) | 96 | GER | 1:49.71 | Q | ||||||||||||
3 | Nasredine Khatir Nasredine Khatir ('95) | 95 | FRA | 1:49.92 | |||||||||||||
4 | Tony van Diepen Tony van Diepen ('96) | 96 | NED | 1:50.38 | |||||||||||||
5 | Lukáš Hodboď Lukáš Hodboď ('96) | 96 | CZE | 1:50.72 | |||||||||||||
6 | Jonas Schöpfer Jonas Schöpfer ('96) | 96 | SUI | 1:51.33 | |||||||||||||
7 | Matúš Talán Matúš Talán ('96) | 96 | SVK | 1:53.13 | |||||||||||||
M22 1500 m 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | Marius Probst Marius Probst ('95) | 95 | GER | 3:49.06 | |||||||||||||
2 | Filip Sasínek Filip Sasínek ('96) | 96 | CZE | 3:49.23 | |||||||||||||
3 | Michał Rozmys Michał Rozmys ('95) | 95 | POL | 3:49.30 | |||||||||||||
4 | Neil Gourley Neil Gourley ('95) | 95 | GBR | 3:49.53 | |||||||||||||
5 | Baptiste Mischler Baptiste Mischler ('97) | 97 | FRA | 3:49.76 | |||||||||||||
6 | Ayoub Mokhtar Ayoub Mokhtar ('96) | 96 | ESP | 3:49.78 | |||||||||||||
7 | Gonzalo García Gonzalo García ('95) | 95 | ESP | 3:49.94 | |||||||||||||
8 | Robbie Fitzgibbon Robbie Fitzgibbon ('96) | 96 | GBR | 3:50.07 | |||||||||||||
9 | Alexis Miellet Alexis Miellet ('95) | 95 | FRA | 3:51.05 | |||||||||||||
10 | Mike Foppen Mike Foppen ('96) | 96 | NED | 3:51.25 | |||||||||||||
11 | Sergio Paniagua Sergio Paniagua ('95) | 95 | ESP | 3:51.31 | |||||||||||||
12 | Süleyman Bekmezci Süleyman Bekmezci ('95) | 95 | TUR | 3:54.63 | |||||||||||||
Indledende heats | 13.7. | ||||||||||||||||
Indledende 1 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||
1 | Marius Probst Marius Probst ('95) | 95 | GER | 3:43.88 | Q | ||||||||||||
2 | Filip Sasínek Filip Sasínek ('96) | 96 | CZE | 3:43.96 | Q | ||||||||||||
3 | Neil Gourley Neil Gourley ('95) | 95 | GBR | 3:43.99 | Q | ||||||||||||
4 | Alexis Miellet Alexis Miellet ('95) | 95 | FRA | 3:44.36 | Q | ||||||||||||
5 | Sergio Paniagua Sergio Paniagua ('95) | 95 | ESP | 3:44.38 | q | ||||||||||||
6 | Kalle Berglund Kalle Berglund ('96) | 96 | SWE | 3:44.56 | |||||||||||||
7 | Vincent Hazeleger Vincent Hazeleger ('95) | 95 | NED | 3:44.73 | |||||||||||||
8 | Benjamin Kovács Benjamin Kovács ('95) | 95 | HUN | 3:44.87 | |||||||||||||
9 | Yassin Bouih Yassin Bouih ('96) | 96 | ITA | 3:45.18 | |||||||||||||
10 | Enrico Riccobon Enrico Riccobon ('95) | 95 | ITA | 3:45.89 | |||||||||||||
11 | Roman Kwiatkowski Roman Kwiatkowski ('95) | 95 | POL | 3:47.13 | |||||||||||||
12 | Nicolae Marian Coman Nicolae Marian Coman ('96) | 96 | ROU | 3:48.95 | |||||||||||||
13 | Adam Zenkl Adam Zenkl ('95) | 95 | CZE | 3:50.45 | |||||||||||||
14 | Kevin Kelly Kevin Kelly ('95) | 95 | IRL | 3:56.12 | |||||||||||||
Indledende 2 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||
1 | Michał Rozmys Michał Rozmys ('95) | 95 | POL | 3:43.22 | Q | ||||||||||||
2 | Gonzalo García Gonzalo García ('95) | 95 | ESP | 3:43.35 | Q | ||||||||||||
3 | Ayoub Mokhtar Ayoub Mokhtar ('96) | 96 | ESP | 3:43.41 | Q | ||||||||||||
4 | Robbie Fitzgibbon Robbie Fitzgibbon ('96) | 96 | GBR | 3:43.47 | Q | ||||||||||||
5 | Baptiste Mischler Baptiste Mischler ('97) | 97 | FRA | 3:43.49 | q | ||||||||||||
6 | Mike Foppen Mike Foppen ('96) | 96 | NED | 3:43.96 | q | ||||||||||||
7 | Süleyman Bekmezci Süleyman Bekmezci ('95) | 95 | TUR | 3:44.19 | q | SB | |||||||||||
8 | James West James West ('96) | 96 | GBR | 3:44.72 | |||||||||||||
9 | Mattia Padovani Mattia Padovani ('95) | 95 | ITA | 3:45.74 | |||||||||||||
10 | Maximilian Thorwirth Maximilian Thorwirth ('95) | 95 | GER | 3:46.87 | |||||||||||||
11 | Jan Friš Jan Friš ('95) | 95 | CZE | 3:47.73 | |||||||||||||
12 | Laviniu Madalin Chis Laviniu Madalin Chis ('97) | 97 | ROU | 3:51.83 | |||||||||||||
13 | Andrew Coscoran Andrew Coscoran ('96) | 96 | IRL | 3:52.47 | |||||||||||||
14 | Necho Tayachew Necho Tayachew ('96) | 96 | ISR | 4:04.47 | |||||||||||||
M22 5000 m 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | Yemaneberhan Crippa Yemaneberhan Crippa ('96) | 96 | ITA | 14:14.28 | SB | ||||||||||||
2 | Simon Debognies Simon Debognies ('96) | 96 | BEL | 14:14.71 | |||||||||||||
3 | Carlos Mayo Carlos Mayo ('95) | 95 | ESP | 14:15.07 | |||||||||||||
4 | Amanal Petros Amanal Petros ('95) | 95 | GER | 14:15.14 | |||||||||||||
5 | Hugo Hay Hugo Hay ('97) | 97 | FRA | 14:15.19 | |||||||||||||
6 | Jordi Torrents Jordi Torrents ('97) | 97 | ESP | 14:17.32 | |||||||||||||
7 | István Szögi István Szögi ('95) | 95 | HUN | 14:18.06 | |||||||||||||
8 | Sebastian Hendel Sebastian Hendel ('95) | 95 | GER | 14:19.59 | |||||||||||||
9 | Raul Celada Raul Celada ('95) | 95 | ESP | 14:21.72 | |||||||||||||
10 | Jonathan Dahlke Jonathan Dahlke ('95) | 95 | GER | 14:22.37 | |||||||||||||
11 | Mykola Nyzhnyk Mykola Nyzhnyk ('95) | 95 | UKR | 14:28.40 | |||||||||||||
12 | Barry Keane Barry Keane ('97) | 97 | IRL | 14:29.07 | |||||||||||||
13 | Sigurd Ruud Skjeseth Sigurd Ruud Skjeseth ('96) | 96 | NOR | 14:34.44 | |||||||||||||
14 | Luca Noti Luca Noti ('95) | 95 | SUI | 14:43.11 | |||||||||||||
15 | Nicolas Witz Nicolas Witz ('96) | 96 | FRA | 14:48.48 | |||||||||||||
Said Ettaqy Said Ettaqy ('96) | 96 | ITA | DNF | ||||||||||||||
Alex George Alex George ('96) | 96 | GBR | DNF | ||||||||||||||
Jimmy Gressier Jimmy Gressier ('97) | 97 | FRA | DQ | ||||||||||||||
M22 10000 m 13.7. Finale A Finale | 13.7. | ||||||||||||||||
1 | Carlos Mayo Carlos Mayo ('95) | 95 | ESP | 29:28.06 | |||||||||||||
2 | Amanal Petros Amanal Petros ('95) | 95 | GER | 29:34.94 | |||||||||||||
3 | Emmanuel Roudolff-Levisse Emmanuel Roudolff-Levisse ('95) | 95 | FRA | 29:42.85 | |||||||||||||
4 | Mohamed Zarhouni Mohamed Zarhouni ('95) | 95 | ESP | 29:52.02 | |||||||||||||
5 | Ellis Cross Ellis Cross ('96) | 96 | GBR | 29:53.64 | |||||||||||||
6 | Tobias Blum Tobias Blum ('95) | 95 | GER | 29:54.02 | |||||||||||||
7 | Bence Bicsák Bence Bicsák ('95) | 95 | HUN | 29:54.82 | |||||||||||||
8 | Mykola Nyzhnyk Mykola Nyzhnyk ('95) | 95 | UKR | 29:55.97 | |||||||||||||
9 | Bart van Nunen Bart van Nunen ('95) | 95 | NED | 29:56.31 | |||||||||||||
10 | Yitayew Abuhay Yitayew Abuhay ('96) | 96 | ISR | 30:09.37 | |||||||||||||
11 | Robin Ryynänen Robin Ryynänen ('97) | 97 | FIN | 30:14.14 | |||||||||||||
12 | Yago Rojo Yago Rojo ('95) | 95 | ESP | 30:23.09 | |||||||||||||
13 | Manuel de Backer Manuel de Backer ('96) | 96 | NED | 30:25.08 | |||||||||||||
14 | Dieter Kersten Dieter Kersten ('96) | 96 | BEL | 30:36.63 | |||||||||||||
15 | Tadesse Getahon Tadesse Getahon ('97) | 97 | ISR | 30:37.49 | |||||||||||||
16 | Bukayaw Malede Bukayaw Malede ('97) | 97 | ISR | 31:02.24 | |||||||||||||
17 | Grzegorz Ebel Grzegorz Ebel ('97) | 97 | POL | 31:02.43 | |||||||||||||
18 | Miguel Marques Miguel Marques ('95) | 95 | POR | 31:08.92 | |||||||||||||
Gabriel Steffensen Gabriel Steffensen ('96) | 96 | SWE | DNF | ||||||||||||||
M22 3000 m forh. 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | Yohanes Chiappinelli Yohanes Chiappinelli ('97) | 97 | ITA | 8:34.33 | |||||||||||||
2 | Ahmed Abdelwahed Ahmed Abdelwahed ('96) | 96 | ITA | 8:37.02 | |||||||||||||
3 | Jamaine Coleman Jamaine Coleman ('95) | 95 | GBR | 8:40.44 | |||||||||||||
4 | Topi Raitanen Topi Raitanen ('96) | 96 | FIN | 8:40.69 | |||||||||||||
5 | Balázs Juhász Balázs Juhász ('96) | 96 | HUN | 8:45.90 | |||||||||||||
6 | Turgay Bayram Turgay Bayram ('95) | 95 | TUR | 8:46.48 | PB | ||||||||||||
7 | Lennart Mesecke Lennart Mesecke ('97) | 97 | GER | 8:50.21 | |||||||||||||
8 | Simone Colombini Simone Colombini ('96) | 96 | ITA | 8:54.80 | |||||||||||||
9 | Alberts Blajs Alberts Blajs ('95) | 95 | LAT | 8:58.62 | |||||||||||||
10 | Vidar Johansson Vidar Johansson ('96) | 96 | SWE | 9:00.81 | |||||||||||||
11 | Alexis Rodríguez Alexis Rodríguez ('97) | 97 | ESP | 9:02.42 | |||||||||||||
12 | Daniel Jarvis Daniel Jarvis ('95) | 95 | GBR | 9:03.07 | |||||||||||||
13 | Anthony Pontier Anthony Pontier ('97) | 97 | FRA | 9:16.94 | |||||||||||||
Noah Schutte Noah Schutte ('95) | 95 | NED | DNF | ||||||||||||||
André Pereira André Pereira ('95) | 95 | POR | DQ | ||||||||||||||
Indledende heats | 14.7. | ||||||||||||||||
Indledende 1 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Yohanes Chiappinelli Yohanes Chiappinelli ('97) | 97 | ITA | 8:43.68 | Q | ||||||||||||
2 | Topi Raitanen Topi Raitanen ('96) | 96 | FIN | 8:43.80 | Q | ||||||||||||
3 | Noah Schutte Noah Schutte ('95) | 95 | NED | 8:45.07 | Q | ||||||||||||
4 | Balázs Juhász Balázs Juhász ('96) | 96 | HUN | 8:45.75 | Q | PB | |||||||||||
5 | Vidar Johansson Vidar Johansson ('96) | 96 | SWE | 8:46.13 | Q | SB | |||||||||||
6 | Turgay Bayram Turgay Bayram ('95) | 95 | TUR | 8:46.92 | q | PB | |||||||||||
7 | Daniel Jarvis Daniel Jarvis ('95) | 95 | GBR | 8:52.65 | q | ||||||||||||
8 | Ersin Tekal Ersin Tekal ('95) | 95 | TUR | 8:59.43 | SB | ||||||||||||
9 | Luca Sinn Luca Sinn ('96) | 96 | AUT | 9:01.89 | |||||||||||||
10 | Ricardo Barbosa Ricardo Barbosa ('95) | 95 | POR | 9:07.10 | |||||||||||||
11 | Khalil Rmidi Khalil Rmidi ('95) | 95 | ESP | 9:15.24 | |||||||||||||
Indledende 2 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Jamaine Coleman Jamaine Coleman ('95) | 95 | GBR | 8:50.15 | Q | ||||||||||||
2 | Ahmed Abdelwahed Ahmed Abdelwahed ('96) | 96 | ITA | 8:50.31 | Q | ||||||||||||
3 | Lennart Mesecke Lennart Mesecke ('97) | 97 | GER | 8:50.89 | Q | ||||||||||||
4 | Alexis Rodríguez Alexis Rodríguez ('97) | 97 | ESP | 8:50.99 | Q | ||||||||||||
5 | Alberts Blajs Alberts Blajs ('95) | 95 | LAT | 8:51.38 | Q | SB | |||||||||||
6 | Simone Colombini Simone Colombini ('96) | 96 | ITA | 8:52.01 | q | ||||||||||||
7 | André Pereira André Pereira ('95) | 95 | POR | 8:55.77 | q | SB | |||||||||||
8 | Anthony Pontier Anthony Pontier ('97) | 97 | FRA | 8:57.26 | q | ||||||||||||
9 | Serhiy Shevchenko Serhiy Shevchenko ('96) | 96 | UKR | 9:05.62 | |||||||||||||
10 | Paul Stüger Paul Stüger ('96) | 96 | AUT | 9:14.90 | |||||||||||||
11 | Ivo Balabanov Ivo Balabanov ('97) | 97 | BUL | 9:18.10 | SB | ||||||||||||
12 | Oğuzhan Ülger Oğuzhan Ülger ('97) | 97 | TUR | 9:33.07 | |||||||||||||
M22 110 m hæk 15.7. Vind: +0.8 Finale A Finale | 15.7. | Vind: +0.8 | |||||||||||||||
1 | Ludovic Payen Ludovic Payen ('95) | 95 | FRA | 13.49 | 0.188 | PB | |||||||||||
2 | Khai Riley-Laborde Khai Riley-Laborde ('95) | 95 | GBR | 13.65 | 0.100 | ||||||||||||
3 | Dylan Caty Dylan Caty ('97) | 97 | FRA | 13.66 | 0.116 | PB | |||||||||||
4 | James Weaver James Weaver ('97) | 97 | GBR | 13.75 | 0.161 | PB | |||||||||||
5 | Dawid Żebrowski Dawid Żebrowski ('97) | 97 | POL | 13.90 | 0.170 | =PB | |||||||||||
6 | Simone Poccia Simone Poccia ('95) | 95 | ITA | 13.92 | 0.135 | ||||||||||||
7 | David Sklenář David Sklenář ('97) | 97 | CZE | 14.19 | 0.155 | ||||||||||||
8 | Kacper Schubert Kacper Schubert ('95) | 95 | POL | 14.21 | 0.120 | ||||||||||||
Indledende heats | 14.7. | ||||||||||||||||
Indledende 1 14.7. Vind: -0.7 | 14.7. | Vind: -0.7 | |||||||||||||||
1 | Khai Riley-Laborde Khai Riley-Laborde ('95) | 95 | GBR | 14.01 | Q 0.116 | ||||||||||||
2 | David Sklenář David Sklenář ('97) | 97 | CZE | 14.14 | Q 0.136 | ||||||||||||
3 | Matthew Behan Matthew Behan ('96) | 96 | IRL | 14.14 | 0.114 | PB | |||||||||||
4 | Rapolas Saulius Rapolas Saulius ('96) | 96 | LTU | 14.20 | 0.172 | ||||||||||||
5 | Marcin Grudka Marcin Grudka ('95) | 95 | POL | 14.23 | 0.241 | ||||||||||||
6 | Florian Domenig Florian Domenig ('95) | 95 | AUT | 14.47 | 0.122 | ||||||||||||
7 | Gerard Porras Gerard Porras ('96) | 96 | ESP | 14.55 | 0.193 | ||||||||||||
Indledende 2 14.7. Vind: -0.5 | 14.7. | Vind: -0.5 | |||||||||||||||
1 | Ludovic Payen Ludovic Payen ('95) | 95 | FRA | 13.72 | Q 0.194 | ||||||||||||
2 | Simone Poccia Simone Poccia ('95) | 95 | ITA | 13.89 | Q 0.127 | PB | |||||||||||
3 | Dawid Żebrowski Dawid Żebrowski ('97) | 97 | POL | 14.11 | q 0.157 | ||||||||||||
4 | Antonio García Antonio García ('96) | 96 | ESP | 14.21 | 0.133 | ||||||||||||
5 | Maksat Kandymov Maksat Kandymov ('95) | 95 | UKR | 14.52 | 0.156 | ||||||||||||
6 | Daniel Špičák Daniel Špičák ('97) | 97 | CZE | 14.64 | 0.146 | ||||||||||||
Viktor Kantele Viktor Kantele ('97) | 97 | FIN | DQ | 0.087 | |||||||||||||
Indledende 3 14.7. Vind: +0.9 | 14.7. | Vind: +0.9 | |||||||||||||||
1 | James Weaver James Weaver ('97) | 97 | GBR | 13.85 | Q 0.137 | ||||||||||||
2 | Dylan Caty Dylan Caty ('97) | 97 | FRA | 13.96 | Q 0.198 | ||||||||||||
3 | Kacper Schubert Kacper Schubert ('95) | 95 | POL | 14.07 | q 0.109 | ||||||||||||
4 | Francesco Ferrante Francesco Ferrante ('96) | 96 | ITA | 14.12 | 0.180 | ||||||||||||
5 | Bohdan Chornomaz Bohdan Chornomaz ('96) | 96 | UKR | 14.12 | 0.168 | ||||||||||||
6 | Arseni Zdanevich Arseni Zdanevich ('96) | 96 | BLR | 14.26 | 0.128 | ||||||||||||
7 | Adrian Boldeanu Adrian Boldeanu ('95) | 95 | ROU | 14.58 | 0.180 | ||||||||||||
8 | Martynas Vrašinskas Martynas Vrašinskas ('95) | 95 | LTU | 14.61 | 0.128 | ||||||||||||
M22 400 m hæk 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | Karsten Warholm Karsten Warholm ('96) | 96 | NOR | 48.37 | 0.221 | ||||||||||||
2 | Dany Brand Dany Brand ('96) | 96 | SUI | 49.14 | 0.185 | NU23R | PB | ||||||||||
3 | Ludvy Vaillant Ludvy Vaillant ('95) | 95 | FRA | 49.31 | 0.250 | PB | |||||||||||
4 | Victor Coroller Victor Coroller ('97) | 97 | FRA | 49.96 | 0.121 | ||||||||||||
5 | Jacob Paul Jacob Paul ('95) | 95 | GBR | 49.98 | 0.165 | ||||||||||||
6 | Isak Andersson Isak Andersson ('96) | 96 | SWE | 50.08 | 0.238 | ||||||||||||
7 | Jack Lawrie Jack Lawrie ('96) | 96 | GBR | 50.60 | 0.146 | ||||||||||||
8 | Vít Müller Vít Müller ('96) | 96 | CZE | 50.63 | 0.207 | ||||||||||||
Semifinale | 15.7. | ||||||||||||||||
Semi 1 15.7. | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | Ludvy Vaillant Ludvy Vaillant ('95) | 95 | FRA | 49.55 | Q 0.202 | PB | |||||||||||
2 | Jacob Paul Jacob Paul ('95) | 95 | GBR | 49.85 | Q 0.185 | ||||||||||||
3 | Isak Andersson Isak Andersson ('96) | 96 | SWE | 50.05 | Q 0.164 | PB | |||||||||||
4 | Vít Müller Vít Müller ('96) | 96 | CZE | 50.37 | q 0.195 | ||||||||||||
5 | Jonas Hanßen Jonas Hanßen ('95) | 95 | GER | 50.67 | 0.130 | SB | |||||||||||
6 | Dominik Hufnagl Dominik Hufnagl ('97) | 97 | AUT | 50.74 | 0.209 | PB | |||||||||||
7 | Alain-Hervé Mfomkpa Alain-Hervé Mfomkpa ('96) | 96 | SUI | 50.92 | 0.167 | ||||||||||||
8 | Joachim Sandberg Joachim Sandberg ('95) | 95 | NOR | 51.12 | 0.142 | ||||||||||||
Semi 2 15.7. | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | Karsten Warholm Karsten Warholm ('96) | 96 | NOR | 49.29 | Q 0.135 | ||||||||||||
2 | Victor Coroller Victor Coroller ('97) | 97 | FRA | 49.30 | Q 0.144 | PB | |||||||||||
3 | Dany Brand Dany Brand ('96) | 96 | SUI | 49.37 | Q 0.165 | PB | |||||||||||
4 | Jack Lawrie Jack Lawrie ('96) | 96 | GBR | 50.46 | q 0.125 | ||||||||||||
5 | Joshua Abuaku Joshua Abuaku ('96) | 96 | GER | 50.79 | 0.187 | PB | |||||||||||
6 | Martin Tuček Martin Tuček ('95) | 95 | CZE | 51.64 | 0.200 | ||||||||||||
7 | Dylan Owusu Dylan Owusu ('97) | 97 | BEL | 53.10 | 0.235 | ||||||||||||
Javier Delgado Javier Delgado ('96) | 96 | ESP | DQ | 0.196 | |||||||||||||
Indledende heats | 14.7. | ||||||||||||||||
Indledende 1 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Ludvy Vaillant Ludvy Vaillant ('95) | 95 | FRA | 50.38 | Q 0.211 | ||||||||||||
2 | Jack Lawrie Jack Lawrie ('96) | 96 | GBR | 50.40 | Q 0.162 | ||||||||||||
3 | Dylan Owusu Dylan Owusu ('97) | 97 | BEL | 50.97 | Q 0.226 | ||||||||||||
4 | Joachim Sandberg Joachim Sandberg ('95) | 95 | NOR | 51.19 | q 0.180 | ||||||||||||
5 | Joshua Abuaku Joshua Abuaku ('96) | 96 | GER | 51.33 | q 0.223 | ||||||||||||
6 | Diogo Mestre Diogo Mestre ('95) | 95 | POR | 52.00 | 0.172 | ||||||||||||
Indledende 2 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Dany Brand Dany Brand ('96) | 96 | SUI | 50.45 | Q 0.167 | PB | |||||||||||
2 | Victor Coroller Victor Coroller ('97) | 97 | FRA | 51.12 | Q 0.198 | ||||||||||||
3 | Dominik Hufnagl Dominik Hufnagl ('97) | 97 | AUT | 51.48 | Q 0.199 | ||||||||||||
4 | Vít Müller Vít Müller ('96) | 96 | CZE | 51.69 | q 0.208 | ||||||||||||
5 | Alexander Lundskog Alexander Lundskog ('96) | 96 | SWE | 51.88 | 0.166 | ||||||||||||
6 | Matteo Beria Matteo Beria ('96) | 96 | ITA | 53.16 | 0.228 | ||||||||||||
Indledende 3 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Karsten Warholm Karsten Warholm ('96) | 96 | NOR | 50.88 | Q 0.260 | ||||||||||||
2 | Jonas Hanßen Jonas Hanßen ('95) | 95 | GER | 51.06 | Q 0.200 | ||||||||||||
3 | Martin Tuček Martin Tuček ('95) | 95 | CZE | 51.79 | Q 0.179 | ||||||||||||
4 | Mattia Tajana Mattia Tajana ('96) | 96 | SUI | 52.28 | 0.158 | ||||||||||||
5 | Enis Ünsal Enis Ünsal ('95) | 95 | TUR | 53.15 | 0.218 | ||||||||||||
6 | Nikolai Nikolov Nikolai Nikolov ('96) | 96 | BUL | 53.53 | 0.259 | ||||||||||||
Nick Smidt Nick Smidt ('97) | 97 | NED | DQ | 0.207 | |||||||||||||
Indledende 4 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Isak Andersson Isak Andersson ('96) | 96 | SWE | 50.69 | Q 0.165 | ||||||||||||
2 | Jacob Paul Jacob Paul ('95) | 95 | GBR | 51.04 | Q 0.165 | ||||||||||||
3 | Alain-Hervé Mfomkpa Alain-Hervé Mfomkpa ('96) | 96 | SUI | 51.45 | Q 0.152 | ||||||||||||
4 | Javier Delgado Javier Delgado ('96) | 96 | ESP | 51.52 | q 0.157 | ||||||||||||
5 | Matěj Mach Matěj Mach ('97) | 97 | CZE | 52.20 | 0.212 | ||||||||||||
6 | Mateo Parlov Mateo Parlov ('95) | 95 | CRO | 52.60 | 0.166 | ||||||||||||
7 | Andrea Ercolani Volta Andrea Ercolani Volta ('95) | 95 | SMR | 53.45 | 0.142 | ||||||||||||
M22 Højdespring 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | Dzmitry Nabokau Dzmitry Nabokau ('96) | 96 | BLR | 2.24 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Christian Falocchi Christian Falocchi ('97) | 97 | ITA | 2.24 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Viktor Lonskyy Viktor Lonskyy ('95) | 95 | UKR | 2.24 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Fabian Delryd Fabian Delryd ('96) | 96 | SWE | 2.22 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Pavel Seliverstau Pavel Seliverstau ('96) | 96 | BLR | 2.22 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Falk Wendrich Falk Wendrich ('95) | 95 | GER | 2.22 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Andrei Skabeika Andrei Skabeika ('95) | 95 | BLR | 2.19 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Norbert Kobielski Norbert Kobielski ('97) | 97 | POL | 2.19 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Carlos Rojas Carlos Rojas ('95) | 95 | ESP | 2.15 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Tobias Potye Tobias Potye ('95) | 95 | GER | 2.10 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Matthieu Tomassi Matthieu Tomassi ('95) | 95 | FRA | 2.10 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Metin Doğu Metin Doğu ('97) | 97 | TUR | 2.00 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
Chris Kandu Chris Kandu ('95) | 95 | GBR | NH | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Kvalifikation | 13.7. | ||||||||||||||||
Kval 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||
1 | Viktor Lonskyy Viktor Lonskyy ('95) | 95 | UKR | 2.18 | Q A 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
1 | Matthieu Tomassi Matthieu Tomassi ('95) | 95 | FRA | 2.18 | Q A 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
1 | Falk Wendrich Falk Wendrich ('95) | 95 | GER | 2.18 | Q A 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Dzmitry Nabokau Dzmitry Nabokau ('96) | 96 | BLR | 2.18 | Q A 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Pavel Seliverstau Pavel Seliverstau ('96) | 96 | BLR | 2.18 | Q B 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Chris Kandu Chris Kandu ('95) | 95 | GBR | 2.18 | Q B 2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Christian Falocchi Christian Falocchi ('97) | 97 | ITA | 2.18 | Q A 5 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Norbert Kobielski Norbert Kobielski ('97) | 97 | POL | 2.18 | Q B 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Tobias Potye Tobias Potye ('95) | 95 | GER | 2.18 | Q B 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Fabian Delryd Fabian Delryd ('96) | 96 | SWE | 2.18 | Q A 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Metin Doğu Metin Doğu ('97) | 97 | TUR | 2.15 | q B 5 | =PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Carlos Rojas Carlos Rojas ('95) | 95 | ESP | 2.15 | q B 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Andrei Skabeika Andrei Skabeika ('95) | 95 | BLR | 2.15 | q B 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Samuli Eriksson Samuli Eriksson ('95) | 95 | FIN | 2.15 | A 7 | =SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Serhiy Spilnyak Serhiy Spilnyak ('95) | 95 | UKR | 2.15 | B 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Igor Kopala Igor Kopala ('97) | 97 | POL | 2.11 | A 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Alvaro Martinez Alvaro Martinez ('97) | 97 | ESP | 2.11 | A 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Dániel Jankovics Dániel Jankovics ('95) | 95 | HUN | 2.11 | A 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | Vadym Kravchuk Vadym Kravchuk ('96) | 96 | UKR | 2.06 | B 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
20 | Jonas Kløjgaard JensenJonas Kløjgaard Jensen ('96) | 96 | DEN | 2.06 | B 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
21 | Marc Sánchez Marc Sánchez ('95) | 95 | ESP | 2.06 | A 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
22 | Paolo Lazarić Paolo Lazarić ('95) | 95 | CRO | 2.06 | B 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
M22 Stangspring 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | Ben Broeders Ben Broeders ('95) | 95 | BEL | 5.60 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Axel Chapelle Axel Chapelle ('95) | 95 | FRA | 5.60 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Adrián Valles Adrián Valles ('95) | 95 | ESP | 5.50 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Mathieu Collet Mathieu Collet ('95) | 95 | FRA | 5.50 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Oleg Zernikel Oleg Zernikel ('95) | 95 | GER | 5.40 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Luigi Robert Colella Luigi Robert Colella ('96) | 96 | ITA | 5.40 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Tommi Holttinen Tommi Holttinen ('97) | 97 | FIN | 5.40 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Tomas Wecksten Tomas Wecksten ('96) | 96 | FIN | 5.30 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Matteo Cristoforo Capello Matteo Cristoforo Capello ('97) | 97 | ITA | 5.20 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Aleix Pi Aleix Pi ('96) | 96 | ESP | 5.20 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Eirik Greibrokk Dolve Eirik Greibrokk Dolve ('95) | 95 | NOR | 5.20 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Charlie Myers Charlie Myers ('97) | 97 | GBR | 5.20 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
Kvalifikation | 14.7. | ||||||||||||||||
Kval 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Eirik Greibrokk Dolve Eirik Greibrokk Dolve ('95) | 95 | NOR | 5.25 | q A 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
1 | Tomas Wecksten Tomas Wecksten ('96) | 96 | FIN | 5.25 | q A 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
1 | Ben Broeders Ben Broeders ('95) | 95 | BEL | 5.25 | q B 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
1 | Matteo Cristoforo Capello Matteo Cristoforo Capello ('97) | 97 | ITA | 5.25 | q B 1 | =SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Axel Chapelle Axel Chapelle ('95) | 95 | FRA | 5.25 | q A 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Tommi Holttinen Tommi Holttinen ('97) | 97 | FIN | 5.25 | q B 3 | =SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Oleg Zernikel Oleg Zernikel ('95) | 95 | GER | 5.25 | q A 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Aleix Pi Aleix Pi ('96) | 96 | ESP | 5.25 | q B 4 | =SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Luigi Robert Colella Luigi Robert Colella ('96) | 96 | ITA | 5.25 | q A 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Charlie Myers Charlie Myers ('97) | 97 | GBR | 5.25 | q A 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Adrián Valles Adrián Valles ('95) | 95 | ESP | 5.25 | q B 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Mathieu Collet Mathieu Collet ('95) | 95 | FRA | 5.25 | q B 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Borys Dżaman Borys Dżaman ('96) | 96 | POL | 5.15 | B 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Eduard Wiener Eduard Wiener ('96) | 96 | ISR | 5.15 | A 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Koen van der Wijst Koen van der Wijst ('97) | 97 | NED | 5.15 | B 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Mateusz Jerzy Mateusz Jerzy ('95) | 95 | POL | 5.00 | A 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Urho Kujanpää Urho Kujanpää ('97) | 97 | FIN | 5.00 | A 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Lev Skorish Lev Skorish ('96) | 96 | ISR | 5.00 | B 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | Istar Dapena Istar Dapena ('96) | 96 | ESP | 4.85 | A 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | Itamar Basteker Itamar Basteker ('95) | 95 | ISR | 4.85 | B 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
Uladzislau Chamarmazovich Uladzislau Chamarmazovich ('95) | 95 | BLR | NH | A | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
M22 Længdespring 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Vladyslav Mazur Vladyslav Mazur ('96) | 96 | UKR | 8.04 | +1.9 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Filippo Randazzo Filippo Randazzo ('96) | 96 | ITA | 7.98 | w | +2.1 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Thobias Nilsson Montler Thobias Nilsson Montler ('96) | 96 | SWE | 7.96 | +0.9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Jacob Fincham-Dukes Jacob Fincham-Dukes ('97) | 97 | GBR | 7.83 | w | +2.5 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Ingar Bratseth-Kiplesund Ingar Bratseth-Kiplesund ('96) | 96 | NOR | 7.59 | +0.7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Miguel Marques Miguel Marques ('95) | 95 | POR | 7.58 | +0.4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95) | 95 | DEN | 7.54 | +0.7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Gabriele Chilà Gabriele Chilà ('97) | 97 | ITA | 7.52 | w | +2.1 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Jesper Hellström Jesper Hellström ('95) | 95 | SWE | 7.49 | +0.6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Ihor Honchar Ihor Honchar ('96) | 96 | UKR | 7.38 | +1.2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
Mikita Lapatenka Mikita Lapatenka ('95) | 95 | BLR | NM | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Filip Pravdica Filip Pravdica ('95) | 95 | CRO | NM | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Kvalifikation | 13.7. | ||||||||||||||||
Kval 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||
1 | Filippo Randazzo Filippo Randazzo ('96) | 96 | ITA | 8.04 | +0.9 Q B 1 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Vladyslav Mazur Vladyslav Mazur ('96) | 96 | UKR | 7.74 | +1.4 Q A 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Ihor Honchar Ihor Honchar ('96) | 96 | UKR | 7.72 | +0.1 Q B 2 | =PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95) | 95 | DEN | 7.70 | +0.9 Q B 3 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Jacob Fincham-Dukes Jacob Fincham-Dukes ('97) | 97 | GBR | 7.67 | -1.3 Q B 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Thobias Nilsson Montler Thobias Nilsson Montler ('96) | 96 | SWE | 7.66 | +1.2 Q A 2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Gabriele Chilà Gabriele Chilà ('97) | 97 | ITA | 7.61 | +1.2 q A 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Filip Pravdica Filip Pravdica ('95) | 95 | CRO | 7.61 | +0.9 q B 5 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Jesper Hellström Jesper Hellström ('95) | 95 | SWE | 7.61 | w | +2.3 q A 4 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Ingar Bratseth-Kiplesund Ingar Bratseth-Kiplesund ('96) | 96 | NOR | 7.59 | -0.7 q A 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Mikita Lapatenka Mikita Lapatenka ('95) | 95 | BLR | 7.59 | w | +2.3 q B 6 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Miguel Marques Miguel Marques ('95) | 95 | POR | 7.58 | -1.4 q A 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Bohdan Yehorov Bohdan Yehorov ('96) | 96 | UKR | 7.58 | w | +4.0 A 7 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Adónios Stilianídis Adónios Stilianídis ('97) | 97 | GRE | 7.54 | +0.1 A 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Ramunas Kleinauskas Ramunas Kleinauskas ('96) | 96 | LTU | 7.54 | +0.8 A 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Ivo Tavares Ivo Tavares ('96) | 96 | POR | 7.51 | w | +4.3 B 7 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Cedric Dufag Cedric Dufag ('96) | 96 | FRA | 7.48 | +1.0 A 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Andreas Carlsson Andreas Carlsson ('95) | 95 | SWE | 7.42 | +0.6 B 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | José Luis Fernández José Luis Fernández ('96) | 96 | ESP | 7.42 | +1.3 B 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
20 | Fernando Ramos Fernando Ramos ('95) | 95 | ESP | 7.41 | -0.4 A 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
21 | Emre Dalkıran Emre Dalkıran ('97) | 97 | TUR | 7.40 | w | +3.4 B 10 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
22 | Daniel Solis Daniel Solis ('96) | 96 | ESP | 7.39 | +0.2 B 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
23 | Andrea Pianti Andrea Pianti ('97) | 97 | ITA | 7.39 | +0.2 B 12 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
24 | Nino Celec Nino Celec ('97) | 97 | SLO | 7.35 | +1.1 B 13 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
25 | Daniel Ankov Daniel Ankov ('95) | 95 | BUL | 7.28 | -0.5 A 12 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
26 | Muammer Demir Muammer Demir ('95) | 95 | TUR | 7.26 | -0.7 A 13 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
27 | Amund Høıe Sjursen Amund Høıe Sjursen ('96) | 96 | NOR | 7.26 | -1.3 B 14 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
28 | Pēteris Pauls Vīksne Pēteris Pauls Vīksne ('96) | 96 | LAT | 7.23 | +1.4 A 14 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
29 | Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97) | 97 | DEN | 7.20 | +2.0 A 15 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
30 | Panayiotis Andreou Panayiotis Andreou ('96) | 96 | CYP | 5.26 | +1.3 B 15 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
Kristian Bäck Kristian Bäck ('96) | 96 | FIN | NM | A | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
M22 Trespring 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | Nazim Babayev Nazim Babayev ('97) | 97 | AZE | 17.18 | +0.4 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Simo Lipsanen Simo Lipsanen ('95) | 95 | FIN | 17.14 | -0.5 | NR NU23R | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Max Heß Max Heß ('96) | 96 | GER | 16.68 | +0.5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Tomas Veszelka Tomas Veszelka ('95) | 95 | SVK | 16.63 | +0.9 | NU23R | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Can Özüpek Can Özüpek ('96) | 96 | TUR | 16.10 | +0.2 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Oleksandr Malosilov Oleksandr Malosilov ('97) | 97 | UKR | 15.99 | -0.5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Samuele Cerro Samuele Cerro ('95) | 95 | ITA | 15.97 | +0.6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Simone Forte Simone Forte ('96) | 96 | ITA | 15.95 | -0.3 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Necati Er Necati Er ('97) | 97 | TUR | 15.82 | -0.4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Plamen Petkov Plamen Petkov ('97) | 97 | BUL | 15.13 | +1.0 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Goga Maglakelidze Goga Maglakelidze ('97) | 97 | GEO | 15.01 | -0.2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
Philipp Kronsteiner Philipp Kronsteiner ('97) | 97 | AUT | NM | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Kvalifikation | 15.7. | ||||||||||||||||
Kval 15.7. | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | Max Heß Max Heß ('96) | 96 | GER | 16.89 | +0.9 Q B 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Nazim Babayev Nazim Babayev ('97) | 97 | AZE | 16.67 | +0.8 Q A 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Simo Lipsanen Simo Lipsanen ('95) | 95 | FIN | 16.42 | +1.3 Q A 2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Tomas Veszelka Tomas Veszelka ('95) | 95 | SVK | 16.21 | +1.8 Q A 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Oleksandr Malosilov Oleksandr Malosilov ('97) | 97 | UKR | 16.01 | w | +2.1 Q A 4 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Can Özüpek Can Özüpek ('96) | 96 | TUR | 15.96 | +0.8 Q A 5 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Samuele Cerro Samuele Cerro ('95) | 95 | ITA | 15.89 | +1.5 Q B 2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Necati Er Necati Er ('97) | 97 | TUR | 15.87 | +1.3 Q B 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Plamen Petkov Plamen Petkov ('97) | 97 | BUL | 15.83 | +1.3 Q A 6 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Simone Forte Simone Forte ('96) | 96 | ITA | 15.79 | +1.3 Q B 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Goga Maglakelidze Goga Maglakelidze ('97) | 97 | GEO | 15.70 | +1.1 q A 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Philipp Kronsteiner Philipp Kronsteiner ('97) | 97 | AUT | 15.67 | +0.7 q B 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Levon Aghasyan Levon Aghasyan ('95) | 95 | ARM | 15.62 | +1.9 A 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Marcos Ruiz Marcos Ruiz ('95) | 95 | ESP | 15.59 | +0.6 B 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Yaroslav Isachenkov Yaroslav Isachenkov ('95) | 95 | UKR | 15.56 | +0.5 B 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Ihor Honchar Ihor Honchar ('96) | 96 | UKR | 15.51 | +1.4 A 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Jiri Zeman Jiri Zeman ('96) | 96 | CZE | 15.01 | +1.8 B 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
Jesper Hellström Jesper Hellström ('95) | 95 | SWE | DNS | B | |||||||||||||
M22 Kuglestød 7.26 kg 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Konrad Bukowiecki Konrad Bukowiecki ('97) | 97 | POL | 21.59 | NU23R | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Denzel Comenentia Denzel Comenentia ('95) | 95 | NED | 19.86 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Sebastiano Bianchetti Sebastiano Bianchetti ('96) | 96 | ITA | 19.69 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Osman Can Özdeveci Osman Can Özdeveci ('95) | 95 | TUR | 19.63 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Simon Bayer Simon Bayer ('95) | 95 | GER | 19.30 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Patrick Müller Patrick Müller ('96) | 96 | GER | 19.23 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Leonardo Fabbri Leonardo Fabbri ('97) | 97 | ITA | 19.12 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Jan Parol Jan Parol ('95) | 95 | POL | 18.60 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Nace Pleško Nace Pleško ('96) | 96 | SLO | 18.55 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Kiriákos Zótos Kiriákos Zótos ('96) | 96 | GRE | 18.35 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Blaž Zupančič Blaž Zupančič ('95) | 95 | SLO | 18.33 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Gian Piero Ragonesi Gian Piero Ragonesi ('95) | 95 | ITA | 18.28 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
Kvalifikation | 13.7. | ||||||||||||||||
Kval 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||
1 | Konrad Bukowiecki Konrad Bukowiecki ('97) | 97 | POL | 21.26 | Q A 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Simon Bayer Simon Bayer ('95) | 95 | GER | 19.06 | Q A 2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Leonardo Fabbri Leonardo Fabbri ('97) | 97 | ITA | 19.06 | Q B 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Patrick Müller Patrick Müller ('96) | 96 | GER | 18.85 | Q B 2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Denzel Comenentia Denzel Comenentia ('95) | 95 | NED | 18.72 | Q A 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Osman Can Özdeveci Osman Can Özdeveci ('95) | 95 | TUR | 18.53 | Q A 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Sebastiano Bianchetti Sebastiano Bianchetti ('96) | 96 | ITA | 18.49 | Q A 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Gian Piero Ragonesi Gian Piero Ragonesi ('95) | 95 | ITA | 18.44 | Q A 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Blaž Zupančič Blaž Zupančič ('95) | 95 | SLO | 18.38 | q A 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Kiriákos Zótos Kiriákos Zótos ('96) | 96 | GRE | 18.23 | q A 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Jan Parol Jan Parol ('95) | 95 | POL | 18.13 | q B 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Nace Pleško Nace Pleško ('96) | 96 | SLO | 17.97 | q B 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Panu Tirkkonen Panu Tirkkonen ('97) | 97 | FIN | 17.66 | B 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Viktor Gardenkrans Viktor Gardenkrans ('95) | 95 | SWE | 17.62 | B 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Kristoffer ThomsenKristoffer Thomsen ('96) | 96 | DEN | 17.58 | B 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Antonio Santana Antonio Santana ('95) | 95 | ESP | 17.56 | A 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Frántsi-Anastásios Latifllári Frántsi-Anastásios Latifllári ('96) | 96 | GRE | 17.52 | B 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Roman Kokoshko Roman Kokoshko ('96) | 96 | UKR | 17.35 | A 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | Valentin Döbler Valentin Döbler ('96) | 96 | GER | 17.23 | B 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
20 | Julius Malotkinas Julius Malotkinas ('95) | 95 | LTU | 17.05 | A 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
21 | Daniel Pardo Daniel Pardo ('96) | 96 | ESP | 16.73 | B 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
22 | Aleksandar Novaković Aleksandar Novaković ('95) | 95 | BIH | 16.73 | A 12 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
23 | Karolis Čekanavicius Karolis Čekanavicius ('96) | 96 | LTU | 16.70 | B 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
24 | Matija Carek Matija Carek ('96) | 96 | CRO | 16.70 | B 12 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
25 | Marius Constan Musteata Marius Constan Musteata ('97) | 97 | ROU | 16.24 | B 13 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
26 | John Kelly John Kelly ('96) | 96 | IRL | 16.10 | A 13 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
27 | Jander Heil Jander Heil ('97) | 97 | EST | 16.01 | A 14 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
M22 Diskoskast 2.0 kg 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | Sven Martin Skagestad Sven Martin Skagestad ('95) | 95 | NOR | 61.00 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Alin Alexandru Firfirica Alin Alexandru Firfirica ('95) | 95 | ROU | 60.17 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Clemens Prüfer Clemens Prüfer ('97) | 97 | GER | 60.08 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Viktar Trus Viktar Trus ('96) | 96 | BLR | 58.47 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Gudni Valur Guðnason Gudni Valur Guðnason ('95) | 95 | ISL | 57.31 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Maximilian Klaus Maximilian Klaus ('96) | 96 | GER | 57.18 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Gian Piero Ragonesi Gian Piero Ragonesi ('95) | 95 | ITA | 56.86 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Krystian Pawelczyk Krystian Pawelczyk ('95) | 95 | POL | 56.75 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Domantas Poška Domantas Poška ('96) | 96 | LTU | 56.32 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Viktor Gardenkrans Viktor Gardenkrans ('95) | 95 | SWE | 55.17 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Ola Stunes Isene Ola Stunes Isene ('95) | 95 | NOR | 54.95 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
Bartłomiej Stój Bartłomiej Stój ('96) | 96 | POL | NM | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Kvalifikation | 15.7. | ||||||||||||||||
Kval 15.7. | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | Sven Martin Skagestad Sven Martin Skagestad ('95) | 95 | NOR | 60.93 | Q B 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Bartłomiej Stój Bartłomiej Stój ('96) | 96 | POL | 59.57 | Q A 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Alin Alexandru Firfirica Alin Alexandru Firfirica ('95) | 95 | ROU | 59.41 | Q B 2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Clemens Prüfer Clemens Prüfer ('97) | 97 | GER | 57.56 | Q B 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Domantas Poška Domantas Poška ('96) | 96 | LTU | 57.27 | q B 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Gudni Valur Guðnason Gudni Valur Guðnason ('95) | 95 | ISL | 56.57 | q A 2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Viktar Trus Viktar Trus ('96) | 96 | BLR | 56.45 | q B 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Viktor Gardenkrans Viktor Gardenkrans ('95) | 95 | SWE | 56.29 | q B 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Gian Piero Ragonesi Gian Piero Ragonesi ('95) | 95 | ITA | 56.11 | q A 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Ola Stunes Isene Ola Stunes Isene ('95) | 95 | NOR | 55.42 | q A 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Maximilian Klaus Maximilian Klaus ('96) | 96 | GER | 55.04 | q A 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Krystian Pawelczyk Krystian Pawelczyk ('95) | 95 | POL | 54.50 | q B 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Jakob Gardenkrans Jakob Gardenkrans ('97) | 97 | SWE | 54.42 | A 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Torben Brandt Torben Brandt ('95) | 95 | GER | 54.27 | A 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Martin Marković Martin Marković ('96) | 96 | CRO | 53.91 | B 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Kiriákos Zótos Kiriákos Zótos ('96) | 96 | GRE | 53.57 | A 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Edujose Lima Edujose Lima ('96) | 96 | POR | 53.39 | A 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Gustav Liberg Gustav Liberg ('95) | 95 | SWE | 52.61 | B 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | Oskari Perälampi Oskari Perälampi ('96) | 96 | FIN | 52.05 | B 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
20 | Ştefan Mura Ştefan Mura ('97) | 97 | MDA | 51.96 | B 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
21 | Marko Perić Marko Perić ('96) | 96 | SRB | 51.68 | A 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
22 | Simonas Martisius Simonas Martisius ('96) | 96 | LTU | 51.42 | A 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
23 | Ivan Povalyashko Ivan Povalyashko ('97) | 97 | UKR | 50.08 | A 12 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
24 | Yusuf Yalçınkaya Yusuf Yalçınkaya ('95) | 95 | TUR | 49.93 | B 12 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
25 | Rafail Antoniou Rafail Antoniou ('95) | 95 | CYP | 49.08 | A 13 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
Lukas Laima Lukas Laima ('95) | 95 | LTU | NM | B | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
M22 Hammerkast 7.26 kg 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Bence Halász Bence Halász ('97) | 97 | HUN | 73.30 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Bence Pásztor Bence Pásztor ('95) | 95 | HUN | 71.51 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Alexej Mikhailov Alexej Mikhailov ('96) | 96 | GER | 70.60 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Taylor Campbell Taylor Campbell ('96) | 96 | GBR | 70.59 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Volodymyr Myslyvchuk Volodymyr Myslyvchuk ('96) | 96 | UKR | 70.30 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Miguel Alberto Blanco Miguel Alberto Blanco ('96) | 96 | ESP | 70.06 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Hilmar Örn Jónsson Hilmar Örn Jónsson ('96) | 96 | ISL | 69.96 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Markus Kokkonen Markus Kokkonen ('95) | 95 | FIN | 68.56 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Aleksi Jaakkola Aleksi Jaakkola ('97) | 97 | FIN | 68.34 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Thomas Mardal Thomas Mardal ('97) | 97 | NOR | 68.28 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Aaron Kangas Aaron Kangas ('97) | 97 | FIN | 65.99 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Raman Zholudzeu Raman Zholudzeu ('96) | 96 | BLR | 64.67 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
Kvalifikation | 13.7. | ||||||||||||||||
Kval 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||
1 | Bence Pásztor Bence Pásztor ('95) | 95 | HUN | 70.22 | Q B 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Bence Halász Bence Halász ('97) | 97 | HUN | 70.14 | Q A 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Miguel Alberto Blanco Miguel Alberto Blanco ('96) | 96 | ESP | 68.59 | Q A 2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Aleksi Jaakkola Aleksi Jaakkola ('97) | 97 | FIN | 68.50 | Q B 2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Thomas Mardal Thomas Mardal ('97) | 97 | NOR | 68.34 | Q B 3 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Alexej Mikhailov Alexej Mikhailov ('96) | 96 | GER | 68.26 | Q A 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Hilmar Örn Jónsson Hilmar Örn Jónsson ('96) | 96 | ISL | 68.09 | Q A 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Markus Kokkonen Markus Kokkonen ('95) | 95 | FIN | 67.84 | Q A 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Volodymyr Myslyvchuk Volodymyr Myslyvchuk ('96) | 96 | UKR | 67.56 | Q B 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Taylor Campbell Taylor Campbell ('96) | 96 | GBR | 67.43 | q B 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Aaron Kangas Aaron Kangas ('97) | 97 | FIN | 66.95 | q B 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Raman Zholudzeu Raman Zholudzeu ('96) | 96 | BLR | 66.81 | q A 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Matija Gregurić Matija Gregurić ('96) | 96 | CRO | 66.53 | A 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Nikólaos Gavriilídis Nikólaos Gavriilídis ('95) | 95 | GRE | 66.28 | A 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Iván Menglebéi Iván Menglebéi ('95) | 95 | GRE | 66.10 | B 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Tim Söderqvist Tim Söderqvist ('95) | 95 | SWE | 65.74 | B 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Maksim Mitskou Maksim Mitskou ('95) | 95 | BLR | 64.74 | B 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Kevin Arreaga Kevin Arreaga ('95) | 95 | ESP | 63.91 | A 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | Adam King Adam King ('97) | 97 | IRL | 63.86 | A 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
20 | Viorel Cristian Ravar Viorel Cristian Ravar ('95) | 95 | ESP | 63.19 | B 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
21 | Owen Russell Owen Russell ('97) | 97 | IRL | 62.28 | B 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
22 | Karol Končoš Karol Končoš ('96) | 96 | SVK | 61.57 | B 12 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
23 | Tolgahan Yavuz Tolgahan Yavuz ('95) | 95 | TUR | 61.35 | A 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
24 | Bálint Horváth Bálint Horváth ('95) | 95 | HUN | 60.85 | B 13 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
25 | Mykola Lopushenko Mykola Lopushenko ('96) | 96 | UKR | 60.62 | B 14 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
26 | Miguel Carreira Miguel Carreira ('96) | 96 | POR | 60.39 | A 12 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
27 | Giacomo Proserpio Giacomo Proserpio ('97) | 97 | ITA | 60.32 | A 13 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
28 | Serhiy Perevoznikov Serhiy Perevoznikov ('95) | 95 | UKR | 60.30 | A 14 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
29 | Evald Osnes Devik Evald Osnes Devik ('95) | 95 | NOR | 59.97 | A 15 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
30 | Tomas Vasiliauskas Tomas Vasiliauskas ('97) | 97 | LTU | 58.52 | B 15 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
M22 Spydkast 800 gram 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | Norbert Rivasz-Tóth Norbert Rivasz-Tóth ('96) | 96 | HUN | 83.08 | NR NU23R | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Ioánnis Kiriazís Ioánnis Kiriazís ('96) | 96 | GRE | 81.04 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Andrian Mardare Andrian Mardare ('95) | 95 | MDA | 78.76 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Alexandru Novac Alexandru Novac ('97) | 97 | ROU | 77.76 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Edis Matusevičius Edis Matusevičius ('96) | 96 | LTU | 76.82 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Emin Öncel Emin Öncel ('97) | 97 | TUR | 76.54 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Oliver Helander Oliver Helander ('97) | 97 | FIN | 74.46 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Gatis Čakšs Gatis Čakšs ('95) | 95 | LAT | 74.44 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Sindri Hrafn Gudmundsson Sindri Hrafn Gudmundsson ('95) | 95 | ISL | 74.42 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Jonas Bonewit Jonas Bonewit ('95) | 95 | GER | 73.24 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Valery Izotau Valery Izotau ('97) | 97 | BLR | 73.14 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Nicolás Quijera Nicolás Quijera ('96) | 96 | ESP | 69.59 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
Kvalifikation | 13.7. | ||||||||||||||||
Kval 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||
1 | Ioánnis Kiriazís Ioánnis Kiriazís ('96) | 96 | GRE | 78.43 | Q A 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Alexandru Novac Alexandru Novac ('97) | 97 | ROU | 77.00 | Q A 2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Andrian Mardare Andrian Mardare ('95) | 95 | MDA | 76.09 | Q A 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Edis Matusevičius Edis Matusevičius ('96) | 96 | LTU | 75.54 | Q B 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Norbert Rivasz-Tóth Norbert Rivasz-Tóth ('96) | 96 | HUN | 74.99 | Q B 2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Gatis Čakšs Gatis Čakšs ('95) | 95 | LAT | 74.70 | Q A 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Oliver Helander Oliver Helander ('97) | 97 | FIN | 73.13 | q B 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Emin Öncel Emin Öncel ('97) | 97 | TUR | 72.69 | q B 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Jonas Bonewit Jonas Bonewit ('95) | 95 | GER | 72.39 | q A 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Valery Izotau Valery Izotau ('97) | 97 | BLR | 72.14 | q B 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Sindri Hrafn Gudmundsson Sindri Hrafn Gudmundsson ('95) | 95 | ISL | 72.05 | q B 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Nicolás Quijera Nicolás Quijera ('96) | 96 | ESP | 71.48 | q A 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Mikalai Klimuk Mikalai Klimuk ('96) | 96 | BLR | 69.41 | A 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Bartul Bašić Bartul Bašić ('95) | 95 | CRO | 69.32 | A 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Odel Jainaga Odel Jainaga ('97) | 97 | ESP | 69.07 | B 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | George Catalin Zaharia George Catalin Zaharia ('95) | 95 | ROU | 68.92 | B 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Dagbjartur Dadi Jónsson Dagbjartur Dadi Jónsson ('97) | 97 | ISL | 68.41 | A 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Oleksandr Kozubskyy Oleksandr Kozubskyy ('97) | 97 | UKR | 67.24 | A 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | Héctor Aragues Héctor Aragues ('95) | 95 | ESP | 66.43 | B 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
20 | Matviy Krutiyenko Matviy Krutiyenko ('96) | 96 | UKR | 65.64 | B 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
21 | Muhammet Maviş Muhammet Maviş ('95) | 95 | TUR | 62.74 | B 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
22 | Roberto Orlando Roberto Orlando ('95) | 95 | ITA | 60.24 | B 12 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
23 | Ahmet Talha Kılıç Ahmet Talha Kılıç ('96) | 96 | TUR | 59.34 | A 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
24 | Giovanni Bellini Giovanni Bellini ('96) | 96 | ITA | 57.29 | A 12 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
Jami Kinnunen Jami Kinnunen ('95) | 95 | FIN | NM | A | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
Maximilian Slezak Maximilian Slezak ('96) | 96 | SVK | NM | B | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
M22 Tikamp 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | Jiří Sýkora Jiří Sýkora ('95) | 95 | CZE | 8084 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 8010 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Elmo Savola Elmo Savola ('95) | 95 | FIN | 7956 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Vitali Zhuk Vitali Zhuk ('96) | 96 | BLR | 7921 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Maksim Andraloits Maksim Andraloits ('97) | 97 | BLR | 7858 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Andri Oberholzer Andri Oberholzer ('96) | 96 | SUI | 7827 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Dennis Hutterer Dennis Hutterer ('96) | 96 | GER | 7780 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Taavi Tšernjavski Taavi Tšernjavski ('95) | 95 | EST | 7708 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Torben Blech Torben Blech ('95) | 95 | GER | 7675 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Pablo Trescoli Pablo Trescoli ('95) | 95 | ESP | 7569 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Jacopo Zanatta Jacopo Zanatta ('96) | 96 | ITA | 7536 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Axel Hubert Axel Hubert ('96) | 96 | FRA | 7483 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Kevin Fankl Kevin Fankl ('95) | 95 | SWE | 7340 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Pascal Magyar Pascal Magyar ('95) | 95 | SUI | 7270 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Luca Bernaschina Luca Bernaschina ('95) | 95 | SUI | 7252 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Luca Dell'acqua Luca Dell'acqua ('95) | 95 | ITA | 7247 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Sebastian Ruthström Sebastian Ruthström ('97) | 97 | SWE | 7190 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Edgar Chave Edgar Chave ('95) | 95 | FRA | 6834 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
Andreas Christodoulou Andreas Christodoulou ('95) | 95 | CYP | DNF | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Maxence Pecatte Maxence Pecatte ('97) | 97 | FRA | DNF | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Tim Nowak Tim Nowak ('95) | 95 | GER | DNF | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
M22 20 km kapgang 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | Diego García Diego García ('96) | 96 | ESP | 1:22:29 | |||||||||||||
2 | Karl Junghannß Karl Junghannß ('96) | 96 | GER | 1:22:52 | |||||||||||||
3 | Gabriel Bordier Gabriel Bordier ('97) | 97 | FRA | 1:23:03 | PB | ||||||||||||
4 | Salih Korkmaz Salih Korkmaz ('97) | 97 | TUR | 1:23:11 | NU23R | PB | |||||||||||
5 | Manuel Bermúdez Manuel Bermúdez ('97) | 97 | ESP | 1:23:12 | PB | ||||||||||||
6 | Jonathan Hilbert Jonathan Hilbert ('95) | 95 | GER | 1:23:26 | PB | ||||||||||||
7 | Andrea Agrusti Andrea Agrusti ('95) | 95 | ITA | 1:23:28 | PB | ||||||||||||
8 | Jean Blancheteau Jean Blancheteau ('96) | 96 | FRA | 1:25:10 | |||||||||||||
9 | Zaharías Tsamoudákis Zaharías Tsamoudákis ('96) | 96 | GRE | 1:25:11 | PB | ||||||||||||
10 | Stefano Chiesa Stefano Chiesa ('96) | 96 | ITA | 1:25:21 | PB | ||||||||||||
11 | Miguel Rodrigues Miguel Rodrigues ('96) | 96 | POR | 1:26:05 | PB | ||||||||||||
12 | Bence Venyercsán Bence Venyercsán ('96) | 96 | HUN | 1:26:20 | |||||||||||||
13 | Gianluca Picchiottino Gianluca Picchiottino ('96) | 96 | ITA | 1:26:43 | |||||||||||||
14 | Hélder Dos Santos Hélder Dos Santos ('96) | 96 | POR | 1:27:00 | PB | ||||||||||||
15 | Anatoli Homeleu Anatoli Homeleu ('96) | 96 | BLR | 1:27:08 | SB | ||||||||||||
16 | Ruslans Smolonskis Ruslans Smolonskis ('96) | 96 | LAT | 1:27:25 | PB | ||||||||||||
17 | Fredrik Vaeng Røtnes Fredrik Vaeng Røtnes ('96) | 96 | NOR | 1:27:44 | SB | ||||||||||||
18 | Dominik Černý Dominik Černý ('97) | 97 | SVK | 1:28:00 | |||||||||||||
19 | Iván López Iván López ('97) | 97 | ESP | 1:28:02 | |||||||||||||
20 | Dmytro Sobchuk Dmytro Sobchuk ('95) | 95 | UKR | 1:28:07 | |||||||||||||
21 | Miroslav Úradník Miroslav Úradník ('96) | 96 | SVK | 1:29:44 | |||||||||||||
22 | Michal Morvay Michal Morvay ('96) | 96 | SVK | 1:30:05 | |||||||||||||
23 | Andrei Gafita Andrei Gafita ('96) | 96 | ROU | 1:32:41 | |||||||||||||
24 | Soma Kovács Soma Kovács ('97) | 97 | HUN | 1:33:50 | |||||||||||||
Fabian Bernabe Fabian Bernabe ('95) | 95 | FRA | DNF | ||||||||||||||
Tomasz Bagdány Tomasz Bagdány ('95) | 95 | HUN | DQ | ||||||||||||||
Dzmitry Lukyanchuk Dzmitry Lukyanchuk ('97) | 97 | BLR | DQ | ||||||||||||||
Nathaniel Seiler Nathaniel Seiler ('96) | 96 | GER | DQ | ||||||||||||||
M22 4 x 100 m stafet 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | GER | 39.11 | |||||||||||||||
Roger Gurski, Kai Köllmann, Philipp Trutenat, Daniel Hoffmann | |||||||||||||||||
2 | GBR | 39.11 | |||||||||||||||
Theo Etienne, Kyle de Escofet, Reuben Arthur, Ojie Edoburun | |||||||||||||||||
3 | FIN | 39.70 | |||||||||||||||
Willem Kajander, Oskari Lehtonen, Samuli Samuelsson, Aleksi Lehto | |||||||||||||||||
4 | FRA | 39.86 | |||||||||||||||
Amaury Golitin, Gautier Dautremer, Hachim Maaroufou, Marvin René | |||||||||||||||||
5 | POR | 39.88 | |||||||||||||||
José Lopes, Rafael Jorge, Ricardo Pereira, Ricardo Ribeiro | |||||||||||||||||
6 | POL | 40.11 | |||||||||||||||
Karol Kwiatkowski, Przemysław Adamski, Dominik Kopeć, Eryk Hampel | |||||||||||||||||
7 | HUN | 50.97 | |||||||||||||||
Zsolt Pázmándi, Bence Boros, Péter Balogh, Richárd Köcse | |||||||||||||||||
ITA | DQ | ||||||||||||||||
Luca Antonio Cassano, Jacopo Spanò, Andrea Federici, Hillary Wanderson Polanco Rijo | |||||||||||||||||
Indledende heats | 16.7. | ||||||||||||||||
Indledende 1 16.7. | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | GBR | 39.45 | |||||||||||||||
Theo Etienne, Kyle de Escofet, Reuben Arthur, Ojie Edoburun | |||||||||||||||||
2 | ITA | 39.69 | |||||||||||||||
Luca Antonio Cassano, Jacopo Spanò, Lodovico Cortelazzo, Hillary Wanderson Polanco Rijo | |||||||||||||||||
3 | FIN | 39.78 | |||||||||||||||
Willem Kajander, Oskari Lehtonen, Samuli Samuelsson, Aleksi Lehto | |||||||||||||||||
4 | POL | 39.96 | |||||||||||||||
Artur Wasilewski, Przemysław Adamski, Dominik Kopeć, Karol Kwiatkowski | |||||||||||||||||
5 | ROU | 40.09 | |||||||||||||||
Ioan Pitigoi, Ioan Andrei Melnicescu, Gabriel Petre, Petre Rezmives | |||||||||||||||||
6 | TUR | 40.49 | NU23R | ||||||||||||||
Ertan Özkan, Fatih Aktaş, Abdulkadir Göğalp, Aykut Ay | |||||||||||||||||
Sverige Sverige | SWE | DNF | |||||||||||||||
Emil von Barth, Austin Hamilton, Felix Svensson, Jakob Lindbom | |||||||||||||||||
Indledende 2 16.7. | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | GER | 38.91 | |||||||||||||||
Roger Gurski, Kai Köllmann, Deniz Almas, Daniel Hoffmann | |||||||||||||||||
2 | FRA | 39.36 | |||||||||||||||
Amaury Golitin, Gautier Dautremer, Hachim Maaroufou, Marvin René | |||||||||||||||||
3 | POR | 39.55 | |||||||||||||||
José Lopes, Rafael Jorge, Ricardo Pereira, Ricardo Ribeiro | |||||||||||||||||
4 | HUN | 40.04 | |||||||||||||||
Zsolt Pázmándi, Bence Boros, Péter Balogh, Richárd Köcse | |||||||||||||||||
5 | Danmark Danmark | 40.12 | DR22 | ||||||||||||||
Sebastian Ree Pedersen, Frederik Schou-Nielsen, Kojo Musah, Kristoffer Hari | |||||||||||||||||
CZE | DQ | ||||||||||||||||
Dominik Záleský, Jáchym Procházka, Jiří Kubeš, Vojtěch Kolarčík | |||||||||||||||||
UKR | DQ | ||||||||||||||||
Roman Kravtsov, Danylo Kurta, Yuriy Storozh, Oleksandr Sokolov | |||||||||||||||||
M22 4 x 400 m stafet 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | GBR | 3:03.65 | |||||||||||||||
Lee Thompson, Ben Snaith, Sam Hazel, Cameron Chalmers | |||||||||||||||||
2 | POL | 3:04.22 | |||||||||||||||
Wiktor Suwara, Przemysław Waściński, Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk | |||||||||||||||||
3 | FRA | 3:05.24 | |||||||||||||||
Victor Coroller, Gilles Biron, Etienne Merville, Ludvy Vaillant | |||||||||||||||||
4 | GER | 3:05.65 | |||||||||||||||
Fabian Dammermann, Maximilian Grupen, Florian Weeke, Constantin Schmidt | |||||||||||||||||
5 | BEL | 3:06.45 | |||||||||||||||
Alexander Doom, Christian Iguacel, Asamti Badji, Michael Rossaert | |||||||||||||||||
6 | ITA | 3:07.20 | |||||||||||||||
Giuseppe Leonardi, Mattia Casarico, Alessandro Galati, Daniele Corsa | |||||||||||||||||
7 | IRL | 3:08.64 | |||||||||||||||
Craig Newell, Harry Purcell, Karl Griffin, Andrew Mellon | |||||||||||||||||
8 | ROU | 3:09.10 | |||||||||||||||
Cristian Radu, Cosmin Trofin, Zeno Moraru, Robert Parge | |||||||||||||||||
Indledende heats | 15.7. | ||||||||||||||||
Indledende 1 15.7. | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | GER | 3:06.19 | |||||||||||||||
Fabian Dammermann, Jakob Krempin, Florian Weeke, Constantin Schmidt | |||||||||||||||||
2 | GBR | 3:06.20 | |||||||||||||||
Lee Thompson, Ben Snaith, Sam Hazel, Thomas Somers | |||||||||||||||||
3 | ITA | 3:07.05 | |||||||||||||||
Alessandro Galati, Mattia Casarico, Brayan Lopez, Giuseppe Leonardi | |||||||||||||||||
4 | IRL | 3:07.63 | |||||||||||||||
Craig Newell, Harry Purcell, Karl Griffin, Andrew Mellon | |||||||||||||||||
5 | CZE | 3:10.34 | |||||||||||||||
Lukáš Hodboď, Martin Tuček, Matěj Mach, Jiří Kubeš | |||||||||||||||||
6 | Sverige Sverige | SWE | 3:11.26 | ||||||||||||||
Alexander Lundskog, Andreas Carlsson, Dennis Forsman, Anton Sigurdsson | |||||||||||||||||
Indledende 2 15.7. | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | FRA | 3:08.49 | |||||||||||||||
Adrien Coulibaly, Gilles Biron, Hugo Houyez, Etienne Merville | |||||||||||||||||
2 | BEL | 3:08.59 | |||||||||||||||
Alexander Doom, Christian Iguacel, Asamti Badji, Michael Rossaert | |||||||||||||||||
3 | POL | 3:08.84 | |||||||||||||||
Cezary Mirosław, Przemysław Waściński, Łukasz Smolnicki, Wiktor Suwara | |||||||||||||||||
4 | ROU | 3:09.57 | |||||||||||||||
Cristian Radu, Sebastian Mihai Ursachi, Zeno Moraru, Robert Parge | |||||||||||||||||
5 | TUR | 3:10.14 | |||||||||||||||
Enis Ünsal, Abdullah Tütünci, Fahri Arsoy, Batuhan Altıntaş | |||||||||||||||||
SUI | DQ | ||||||||||||||||
Vincent Notz, Luca Flück, Mattia Tajana, Joël Flury | |||||||||||||||||
K22 100 m 14.7. Vind: -0.6 Finale A Finale | 14.7. | Vind: -0.6 | |||||||||||||||
1 | Ewa Swoboda Ewa Swoboda ('97) | 97 | POL | 11.42 | |||||||||||||
2 | Krystsina Tsimanouskaya Krystsina Tsimanouskaya ('96) | 96 | BLR | 11.54 | |||||||||||||
3 | Sina Mayer Sina Mayer ('95) | 95 | GER | 11.58 | |||||||||||||
4 | Imani Lansiquot Imani Lansiquot ('97) | 97 | GBR | 11.58 | |||||||||||||
5 | Ajla Del Ponte Ajla Del Ponte ('96) | 96 | SUI | 11.66 | |||||||||||||
6 | Kristina Sivkova Kristina Sivkova ('97) | 97 | RUS | 11.67 | |||||||||||||
7 | Lisa Nippgen Lisa Nippgen ('97) | 97 | GER | 11.72 | |||||||||||||
Floriane Gnafoua Floriane Gnafoua ('96) | 96 | FRA | DNF | ||||||||||||||
Semifinale | 13.7. | ||||||||||||||||
Semi 1 13.7. Vind: +0.4 | 13.7. | Vind: +0.4 | |||||||||||||||
1 | Kristina Sivkova Kristina Sivkova ('97) | 97 | RUS | 11.42 | Q 0.151 | ||||||||||||
2 | Floriane Gnafoua Floriane Gnafoua ('96) | 96 | FRA | 11.44 | Q 0.207 | ||||||||||||
3 | Krystsina Tsimanouskaya Krystsina Tsimanouskaya ('96) | 96 | BLR | 11.46 | Q 0.204 | ||||||||||||
4 | Sina Mayer Sina Mayer ('95) | 95 | GER | 11.50 | q 0.216 | ||||||||||||
5 | Karolina Deliautaitė Karolina Deliautaitė ('95) | 95 | LTU | 11.67 | 0.230 | PB | |||||||||||
6 | Olivia Fotopoulou Olivia Fotopoulou ('96) | 96 | CYP | 11.68 | 0.180 | ||||||||||||
7 | Kamila Ciba Kamila Ciba ('95) | 95 | POL | 11.69 | 0.184 | ||||||||||||
8 | Charlotte Jeanne Charlotte Jeanne ('95) | 95 | FRA | 11.76 | 0.212 | ||||||||||||
Semi 2 13.7. Vind: +0.3 | 13.7. | Vind: +0.3 | |||||||||||||||
1 | Ewa Swoboda Ewa Swoboda ('97) | 97 | POL | 11.32 | Q 0.195 | SB | |||||||||||
2 | Imani Lansiquot Imani Lansiquot ('97) | 97 | GBR | 11.47 | Q 0.190 | ||||||||||||
3 | Ajla Del Ponte Ajla Del Ponte ('96) | 96 | SUI | 11.49 | Q 0.194 | ||||||||||||
4 | Lisa Nippgen Lisa Nippgen ('97) | 97 | GER | 11.55 | q 0.208 | ||||||||||||
5 | Lisa Marie Kwayie Lisa Marie Kwayie ('96) | 96 | GER | 11.57 | 0.217 | ||||||||||||
6 | Cynthia Leduc Cynthia Leduc ('97) | 97 | FRA | 11.62 | 0.298 | ||||||||||||
7 | Sindija Bukša Sindija Bukša ('97) | 97 | LAT | 11.62 | 0.129 | PB | |||||||||||
8 | Chiara Torrisi Chiara Torrisi ('96) | 96 | ITA | 11.81 | 0.175 | ||||||||||||
Anniina Kortetmaa Anniina Kortetmaa ('95) | 95 | FIN | DNS | ||||||||||||||
Indledende heats | 13.7. | ||||||||||||||||
Indledende 1 13.7. Vind: -0.4 | 13.7. | Vind: -0.4 | |||||||||||||||
1 | Cynthia Leduc Cynthia Leduc ('97) | 97 | FRA | 11.70 | Q | ||||||||||||
2 | Imani Lansiquot Imani Lansiquot ('97) | 97 | GBR | 11.72 | Q | ||||||||||||
3 | Lisa Nippgen Lisa Nippgen ('97) | 97 | GER | 11.77 | Q | ||||||||||||
4 | Alexandra Toth Alexandra Toth ('95) | 95 | AUT | 11.93 | |||||||||||||
5 | Géraldine Frey Géraldine Frey ('97) | 97 | SUI | 12.12 | |||||||||||||
6 | Nikoleta Simić Nikoleta Simić ('96) | 96 | SRB | 12.16 | |||||||||||||
7 | Marije van Hunenstijn Marije van Hunenstijn ('95) | 95 | NED | 12.23 | |||||||||||||
Indledende 2 13.7. Vind: +1.2 | 13.7. | Vind: +1.2 | |||||||||||||||
1 | Floriane Gnafoua Floriane Gnafoua ('96) | 96 | FRA | 11.55 | Q | ||||||||||||
2 | Krystsina Tsimanouskaya Krystsina Tsimanouskaya ('96) | 96 | BLR | 11.63 | Q | ||||||||||||
3 | Kamila Ciba Kamila Ciba ('95) | 95 | POL | 11.73 | Q | ||||||||||||
4 | Paula Sevilla Paula Sevilla ('97) | 97 | ESP | 11.99 | |||||||||||||
5 | Elisabetta De Andreis Elisabetta De Andreis ('95) | 95 | ITA | 12.06 | |||||||||||||
6 | Sarah McCarthy Sarah McCarthy ('95) | 95 | IRL | 12.19 | |||||||||||||
7 | Diana Podoleanu Diana Podoleanu ('95) | 95 | MDA | 12.21 | |||||||||||||
Indledende 3 13.7. Vind: +1.6 | 13.7. | Vind: +1.6 | |||||||||||||||
1 | Kristina Sivkova Kristina Sivkova ('97) | 97 | RUS | 11.52 | Q | ||||||||||||
2 | Sina Mayer Sina Mayer ('95) | 95 | GER | 11.58 | Q | ||||||||||||
3 | Karolina Deliautaitė Karolina Deliautaitė ('95) | 95 | LTU | 11.71 | Q | PB | |||||||||||
4 | Olivia Fotopoulou Olivia Fotopoulou ('96) | 96 | CYP | 11.74 | q | ||||||||||||
5 | Zorana Barjaktarovic Zorana Barjaktarovic ('96) | 96 | SRB | 11.78 | |||||||||||||
6 | Johanelis Herrera Abreu Johanelis Herrera Abreu ('95) | 95 | ITA | 11.93 | |||||||||||||
7 | Anastasiya Holeneva Anastasiya Holeneva ('95) | 95 | UKR | 12.05 | |||||||||||||
8 | Rachel Fitz Rachel Fitz ('95) | 95 | MLT | 12.62 | |||||||||||||
Indledende 4 13.7. Vind: +3.2 | 13.7. | Vind: +3.2 | |||||||||||||||
1 | Ewa Swoboda Ewa Swoboda ('97) | 97 | POL | 11.26 | w | Q | |||||||||||
2 | Lisa Marie Kwayie Lisa Marie Kwayie ('96) | 96 | GER | 11.47 | w | Q | |||||||||||
3 | Ajla Del Ponte Ajla Del Ponte ('96) | 96 | SUI | 11.47 | w | Q | |||||||||||
4 | Sindija Bukša Sindija Bukša ('97) | 97 | LAT | 11.63 | w | q | |||||||||||
5 | Charlotte Jeanne Charlotte Jeanne ('95) | 95 | FRA | 11.68 | w | q | |||||||||||
6 | Anniina Kortetmaa Anniina Kortetmaa ('95) | 95 | FIN | 11.77 | w | q | |||||||||||
6 | Chiara Torrisi Chiara Torrisi ('96) | 96 | ITA | 11.77 | w | q | |||||||||||
K22 200 m 15.7. Vind: +1.3 Finale A Finale | 15.7. | Vind: +1.3 | |||||||||||||||
1 | Finette Agyapong Finette Agyapong ('97) | 97 | GBR | 22.87 | 0.134 | ||||||||||||
2 | Sarah Atcho Sarah Atcho ('95) | 95 | SUI | 22.90 | 0.160 | PB | |||||||||||
3 | Yana Kachur Yana Kachur ('97) | 97 | UKR | 23.20 | 0.149 | PB | |||||||||||
4 | Krystsina Tsimanouskaya Krystsina Tsimanouskaya ('96) | 96 | BLR | 23.32 | 0.156 | ||||||||||||
5 | Ama Pipi Ama Pipi ('95) | 95 | GBR | 23.41 | 0.219 | ||||||||||||
6 | Sindija Bukša Sindija Bukša ('97) | 97 | LAT | 23.41 | 0.155 | ||||||||||||
7 | Maroussia Pare Maroussia Pare ('96) | 96 | FRA | 23.53 | 0.171 | ||||||||||||
8 | Fanny Peltier Fanny Peltier ('97) | 97 | FRA | 23.59 | 0.150 | ||||||||||||
Semifinale | 15.7. | ||||||||||||||||
Semi 1 15.7. Vind: +1.3 | 15.7. | Vind: +1.3 | |||||||||||||||
1 | Finette Agyapong Finette Agyapong ('97) | 97 | GBR | 22.86 | Q 0.153 | PB | |||||||||||
2 | Sarah Atcho Sarah Atcho ('95) | 95 | SUI | 22.99 | Q 0.176 | ||||||||||||
3 | Sindija Bukša Sindija Bukša ('97) | 97 | LAT | 23.12 | Q 0.127 | NU23R | PB | ||||||||||
4 | Fanny Peltier Fanny Peltier ('97) | 97 | FRA | 23.13 | q 0.174 | PB | |||||||||||
5 | Krystsina Tsimanouskaya Krystsina Tsimanouskaya ('96) | 96 | BLR | 23.41 | q 0.146 | ||||||||||||
6 | Alina Kalistratova Alina Kalistratova ('96) | 96 | UKR | 23.53 | 0.197 | ||||||||||||
7 | Alessia Niotta Alessia Niotta ('97) | 97 | ITA | 23.90 | 0.185 | ||||||||||||
8 | Ane Petrirena Ane Petrirena ('97) | 97 | ESP | 24.01 | 0.157 | ||||||||||||
Semi 2 15.7. Vind: +0.7 | 15.7. | Vind: +0.7 | |||||||||||||||
1 | Yana Kachur Yana Kachur ('97) | 97 | UKR | 23.21 | Q 0.140 | PB | |||||||||||
2 | Ama Pipi Ama Pipi ('95) | 95 | GBR | 23.26 | Q 0.198 | ||||||||||||
3 | Maroussia Pare Maroussia Pare ('96) | 96 | FRA | 23.26 | Q 0.137 | PB | |||||||||||
4 | Marcela Pírková Marcela Pírková ('96) | 96 | CZE | 23.54 | 0.205 | ||||||||||||
5 | Cristina Lara Cristina Lara ('95) | 95 | ESP | 23.57 | 0.194 | ||||||||||||
6 | Johanelis Herrera Abreu Johanelis Herrera Abreu ('95) | 95 | ITA | 23.66 | 0.155 | PB | |||||||||||
7 | Amandine Brossier Amandine Brossier ('95) | 95 | FRA | 23.91 | 0.214 | ||||||||||||
8 | Annalisa Spadotto Scott Annalisa Spadotto Scott ('96) | 96 | ITA | 23.91 | 0.231 | ||||||||||||
Indledende heats | 14.7. | ||||||||||||||||
Indledende 1 14.7. Vind: +0.4 | 14.7. | Vind: +0.4 | |||||||||||||||
1 | Yana Kachur Yana Kachur ('97) | 97 | UKR | 23.28 | Q 0.117 | PB | |||||||||||
2 | Ama Pipi Ama Pipi ('95) | 95 | GBR | 23.37 | Q 0.204 | ||||||||||||
3 | Fanny Peltier Fanny Peltier ('97) | 97 | FRA | 23.48 | Q 0.191 | ||||||||||||
4 | Johanelis Herrera Abreu Johanelis Herrera Abreu ('95) | 95 | ITA | 23.86 | q 0.202 | SB | |||||||||||
5 | Martina Hofmanová Martina Hofmanová ('95) | 95 | CZE | 23.95 | 0.173 | ||||||||||||
6 | Susanne Walli Susanne Walli ('96) | 96 | AUT | 24.21 | 0.242 | ||||||||||||
7 | Olivia Fotopoulou Olivia Fotopoulou ('96) | 96 | CYP | 24.50 | 0.180 | ||||||||||||
8 | Anna Paula Auzina Anna Paula Auzina ('96) | 96 | LAT | 24.62 | 0.261 | SB | |||||||||||
Indledende 2 14.7. Vind: +0.7 | 14.7. | Vind: +0.7 | |||||||||||||||
1 | Sindija Bukša Sindija Bukša ('97) | 97 | LAT | 23.43 | Q 0.130 | PB | |||||||||||
2 | Krystsina Tsimanouskaya Krystsina Tsimanouskaya ('96) | 96 | BLR | 23.56 | Q 0.151 | ||||||||||||
3 | Cristina Lara Cristina Lara ('95) | 95 | ESP | 23.68 | Q 0.183 | ||||||||||||
4 | Annalisa Spadotto Scott Annalisa Spadotto Scott ('96) | 96 | ITA | 23.92 | q 0.252 | ||||||||||||
5 | Zorana Barjaktarovic Zorana Barjaktarovic ('96) | 96 | SRB | 24.20 | 0.146 | ||||||||||||
6 | Alexandra Toth Alexandra Toth ('95) | 95 | AUT | 24.25 | 0.133 | =SB | |||||||||||
7 | Zyanne Hook Zyanne Hook ('96) | 96 | GIB | 26.70 | 0.157 | ||||||||||||
Indledende 3 14.7. Vind: +0.5 | 14.7. | Vind: +0.5 | |||||||||||||||
1 | Marcela Pírková Marcela Pírková ('96) | 96 | CZE | 23.42 | Q 0.162 | ||||||||||||
2 | Maroussia Pare Maroussia Pare ('96) | 96 | FRA | 23.56 | Q 0.113 | SB | |||||||||||
3 | Alina Kalistratova Alina Kalistratova ('96) | 96 | UKR | 23.74 | Q 0.177 | ||||||||||||
4 | Alessia Niotta Alessia Niotta ('97) | 97 | ITA | 23.85 | q 0.185 | ||||||||||||
5 | Cliodhna Manning Cliodhna Manning ('95) | 95 | IRL | 24.13 | 0.167 | ||||||||||||
6 | Melinda Ferenczi Melinda Ferenczi ('97) | 97 | HUN | 24.17 | 0.119 | ||||||||||||
Sara Dorthea Jensen Sara Dorthea Jensen ('96) | 96 | NOR | DNS | ||||||||||||||
Laura Müller Laura Müller ('95) | 95 | GER | DNS | ||||||||||||||
Indledende 4 14.7. Vind: +1.1 | 14.7. | Vind: +1.1 | |||||||||||||||
1 | Sarah Atcho Sarah Atcho ('95) | 95 | SUI | 22.96 | Q 0.195 | ||||||||||||
2 | Finette Agyapong Finette Agyapong ('97) | 97 | GBR | 23.04 | Q 0.174 | PB | |||||||||||
3 | Amandine Brossier Amandine Brossier ('95) | 95 | FRA | 23.82 | Q 0.175 | ||||||||||||
4 | Ane Petrirena Ane Petrirena ('97) | 97 | ESP | 23.90 | q 0.165 | ||||||||||||
5 | Õilme Võro Õilme Võro ('96) | 96 | EST | 24.36 | 0.183 | ||||||||||||
6 | Savannah Mapalagama Savannah Mapalagama ('95) | 95 | AUT | 24.49 | 0.160 | ||||||||||||
7 | Diana Podoleanu Diana Podoleanu ('95) | 95 | MDA | 24.55 | 0.143 | ||||||||||||
8 | Zakiyya Hasanova Zakiyya Hasanova ('95) | 95 | AZE | 24.84 | 0.146 | ||||||||||||
K22 400 m 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | Gunta Latiševa-Čudare Gunta Latiševa-Čudare ('95) | 95 | LAT | 52.00 | 0.229 | ||||||||||||
2 | Laura Müller Laura Müller ('95) | 95 | GER | 52.42 | 0.113 | ||||||||||||
3 | Laura de Witte Laura de Witte ('95) | 95 | NED | 52.51 | 0.193 | ||||||||||||
4 | Anita Horvat Anita Horvat ('96) | 96 | SLO | 53.06 | 0.236 | ||||||||||||
5 | Laviai Nielsen Laviai Nielsen ('96) | 96 | GBR | 53.18 | 0.172 | ||||||||||||
6 | Dominika Muraszewska Dominika Muraszewska ('95) | 95 | POL | 53.62 | 0.221 | ||||||||||||
7 | Modesta Morauskaitė Modesta Morauskaitė ('95) | 95 | LTU | 54.06 | 0.298 | ||||||||||||
8 | Deborah Sananes Deborah Sananes ('95) | 95 | FRA | 54.25 | 0.278 | ||||||||||||
Indledende heats | 14.7. | ||||||||||||||||
Indledende 1 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Gunta Latiševa-Čudare Gunta Latiševa-Čudare ('95) | 95 | LAT | 51.80 | Q 0.217 | NU23R | PB | ||||||||||
2 | Laura de Witte Laura de Witte ('95) | 95 | NED | 52.15 | Q 0.254 | NU23R | PB | ||||||||||
3 | Laura Müller Laura Müller ('95) | 95 | GER | 52.32 | q 0.225 | ||||||||||||
4 | Alexandra Troiani Alexandra Troiani ('96) | 96 | ITA | 53.47 | 0.231 | PB | |||||||||||
5 | Mariola Karaś Mariola Karaś ('96) | 96 | POL | 53.78 | 0.231 | ||||||||||||
6 | Déspina Mourtá Déspina Mourtá ('96) | 96 | GRE | 54.02 | 0.222 | ||||||||||||
7 | Jenna Bromell Jenna Bromell ('97) | 97 | IRL | 54.34 | 0.154 | ||||||||||||
8 | Anja Benko Anja Benko ('95) | 95 | SLO | 54.99 | 0.225 | ||||||||||||
Indledende 2 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Anita Horvat Anita Horvat ('96) | 96 | SLO | 51.94 | Q 0.202 | NR NU23R | PB | ||||||||||
2 | Modesta Morauskaitė Modesta Morauskaitė ('95) | 95 | LTU | 52.81 | Q 0.311 | PB | |||||||||||
3 | Dominika Muraszewska Dominika Muraszewska ('95) | 95 | POL | 52.88 | q 0.253 | PB | |||||||||||
4 | Kateryna Klymyuk Kateryna Klymyuk ('95) | 95 | UKR | 52.90 | 0.241 | ||||||||||||
5 | Evelin Nádházy Evelin Nádházy ('95) | 95 | HUN | 53.22 | 0.206 | PB | |||||||||||
6 | Susanne Walli Susanne Walli ('96) | 96 | AUT | 53.94 | 0.291 | SB | |||||||||||
7 | Sara Dorthea Jensen Sara Dorthea Jensen ('96) | 96 | NOR | 54.06 | 0.212 | SB | |||||||||||
8 | Virginia Troiani Virginia Troiani ('96) | 96 | ITA | 54.44 | 0.204 | ||||||||||||
Indledende 3 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Laviai Nielsen Laviai Nielsen ('96) | 96 | GBR | 52.80 | Q 0.240 | ||||||||||||
2 | Deborah Sananes Deborah Sananes ('95) | 95 | FRA | 52.96 | Q 0.278 | ||||||||||||
3 | Adrianna Janowicz Adrianna Janowicz ('95) | 95 | POL | 53.07 | 0.232 | PB | |||||||||||
4 | Eva Hovenkamp Eva Hovenkamp ('96) | 96 | NED | 53.25 | 0.253 | ||||||||||||
5 | Ylenia Vitale Ylenia Vitale ('95) | 95 | ITA | 53.58 | 0.230 | ||||||||||||
6 | Helena Jiranová Helena Jiranová ('95) | 95 | CZE | 54.20 | 0.272 | ||||||||||||
7 | Maja Pogorevc Maja Pogorevc ('96) | 96 | SLO | 54.59 | 0.350 | ||||||||||||
8 | Sophie Becker Sophie Becker ('97) | 97 | IRL | 54.99 | 0.223 | ||||||||||||
9 | Vijona Kryeziu Vijona Kryeziu ('97) | 97 | KOS | 57.53 | 0.336 | SB | |||||||||||
K22 800 m 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | Renée Eykens Renée Eykens ('96) | 96 | BEL | 2:04.73 | |||||||||||||
2 | Aníta HinriksdóttirAníta Hinriksdóttir ('96) | 96 | ISL | 2:05.02 | |||||||||||||
3 | Hannah Segrave Hannah Segrave ('95) | 95 | GBR | 2:05.53 | |||||||||||||
4 | Alanna Lally Alanna Lally ('96) | 96 | IRL | 2:05.63 | |||||||||||||
5 | Lore Hoffmann Lore Hoffmann ('96) | 96 | SUI | 2:05.65 | |||||||||||||
6 | Elena Bellò Elena Bellò ('97) | 97 | ITA | 2:05.96 | |||||||||||||
7 | Síofra Cléirigh Büttner Síofra Cléirigh Büttner ('95) | 95 | IRL | 2:06.40 | |||||||||||||
8 | Charlotte Mouchet Charlotte Mouchet ('96) | 96 | FRA | 2:06.94 | |||||||||||||
Indledende heats | 13.7. | ||||||||||||||||
Indledende 1 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||
1 | Renée Eykens Renée Eykens ('96) | 96 | BEL | 2:04.55 | Q | ||||||||||||
2 | Lore Hoffmann Lore Hoffmann ('96) | 96 | SUI | 2:04.60 | Q | PB | |||||||||||
3 | Charlotte Mouchet Charlotte Mouchet ('96) | 96 | FRA | 2:05.16 | q | ||||||||||||
4 | Zoya Naumov Zoya Naumov ('95) | 95 | ESP | 2:06.24 | |||||||||||||
5 | Amalie Manshus Sæten Amalie Manshus Sæten ('97) | 97 | NOR | 2:07.66 | SB | ||||||||||||
6 | Eleonora Vandi Eleonora Vandi ('96) | 96 | ITA | 2:07.69 | |||||||||||||
7 | Ludmila Frunze Ludmila Frunze ('96) | 96 | MDA | 2:11.00 | |||||||||||||
8 | Damla Çelik Damla Çelik ('97) | 97 | TUR | 2:14.15 | |||||||||||||
Indledende 2 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||
1 | Aníta HinriksdóttirAníta Hinriksdóttir ('96) | 96 | ISL | 2:03.58 | Q | ||||||||||||
2 | Elena Bellò Elena Bellò ('97) | 97 | ITA | 2:04.40 | Q | ||||||||||||
3 | Alanna Lally Alanna Lally ('96) | 96 | IRL | 2:05.54 | q | PB | |||||||||||
4 | Corane Gazeau Corane Gazeau ('96) | 96 | FRA | 2:05.73 | |||||||||||||
5 | Mina Marie Anglero Mina Marie Anglero ('97) | 97 | NOR | 2:07.11 | PB | ||||||||||||
6 | Vytautė Budavičienė Vytautė Budavičienė ('95) | 95 | LTU | 2:07.76 | PB | ||||||||||||
7 | Natalia Pyrozhenko Natalia Pyrozhenko ('97) | 97 | UKR | 2:08.08 | |||||||||||||
8 | Vendula Hluchá Vendula Hluchá ('97) | 97 | CZE | 2:08.21 | |||||||||||||
Indledende 3 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||
1 | Hannah Segrave Hannah Segrave ('95) | 95 | GBR | 2:05.54 | Q | ||||||||||||
2 | Síofra Cléirigh Büttner Síofra Cléirigh Büttner ('95) | 95 | IRL | 2:06.02 | Q | ||||||||||||
3 | Monika Elenska Monika Elenska ('96) | 96 | LTU | 2:06.42 | |||||||||||||
4 | Salomé Afonso Salomé Afonso ('97) | 97 | POR | 2:07.10 | |||||||||||||
5 | Angelika Sarna Angelika Sarna ('97) | 97 | POL | 2:08.06 | |||||||||||||
6 | Krisztina Osváth Krisztina Osváth ('96) | 96 | HUN | 2:09.07 | |||||||||||||
7 | Zorana Grujić Zorana Grujić ('97) | 97 | SRB | 2:09.86 | |||||||||||||
8 | Rüya Kaya Rüya Kaya ('97) | 97 | TUR | 2:16.28 | |||||||||||||
K22 1500 m 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | Konstanze Klosterhalfen Konstanze Klosterhalfen ('97) | 97 | GER | 4:10.30 | |||||||||||||
2 | Sofia Ennaoui Sofia Ennaoui ('95) | 95 | POL | 4:13.54 | |||||||||||||
3 | Martyna Galant Martyna Galant ('95) | 95 | POL | 4:17.91 | |||||||||||||
4 | Linn Söderholm Linn Söderholm ('96) | 96 | SWE | 4:18.88 | |||||||||||||
5 | Amy Griffiths Amy Griffiths ('96) | 96 | GBR | 4:19.16 | |||||||||||||
6 | Carla Masip Carla Masip ('97) | 97 | ESP | 4:21.63 | |||||||||||||
7 | Giulia Aprile Giulia Aprile ('95) | 95 | ITA | 4:21.64 | |||||||||||||
8 | Vera Hoffmann Vera Hoffmann ('96) | 96 | LUX | 4:21.94 | |||||||||||||
9 | Ingrid Halvorsen Folvik Ingrid Halvorsen Folvik ('97) | 97 | NOR | 4:22.70 | |||||||||||||
10 | Line K SchulzLine K Schulz ('96) | 96 | DEN | 4:23.14 | |||||||||||||
11 | Fatma Arik Fatma Arik ('97) | 97 | TUR | 4:23.15 | |||||||||||||
12 | Isabella Andersson Isabella Andersson ('97) | 97 | SWE | 4:28.38 | |||||||||||||
Indledende heats | 14.7. | ||||||||||||||||
Indledende 1 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Sofia Ennaoui Sofia Ennaoui ('95) | 95 | POL | 4:18.17 | Q | ||||||||||||
2 | Martyna Galant Martyna Galant ('95) | 95 | POL | 4:19.90 | Q | ||||||||||||
3 | Ingrid Halvorsen Folvik Ingrid Halvorsen Folvik ('97) | 97 | NOR | 4:20.51 | Q | SB | |||||||||||
4 | Linn Söderholm Linn Söderholm ('96) | 96 | SWE | 4:21.29 | Q | ||||||||||||
5 | Line K SchulzLine K Schulz ('96) | 96 | DEN | 4:23.41 | q | ||||||||||||
6 | Anastasía-Panayióta Marinákou Anastasía-Panayióta Marinákou ('96) | 96 | GRE | 4:25.80 | |||||||||||||
7 | Martina Rodríguez Martina Rodríguez ('95) | 95 | ESP | 4:27.67 | |||||||||||||
8 | Selina Ummel Selina Ummel ('97) | 97 | SUI | 4:28.23 | |||||||||||||
Indledende 2 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Konstanze Klosterhalfen Konstanze Klosterhalfen ('97) | 97 | GER | 4:13.07 | Q | ||||||||||||
2 | Amy Griffiths Amy Griffiths ('96) | 96 | GBR | 4:17.11 | Q | ||||||||||||
3 | Isabella Andersson Isabella Andersson ('97) | 97 | SWE | 4:19.66 | Q | ||||||||||||
4 | Vera Hoffmann Vera Hoffmann ('96) | 96 | LUX | 4:19.89 | Q | ||||||||||||
5 | Fatma Arik Fatma Arik ('97) | 97 | TUR | 4:20.04 | q | PB | |||||||||||
6 | Carla Masip Carla Masip ('97) | 97 | ESP | 4:22.49 | q | ||||||||||||
7 | Giulia Aprile Giulia Aprile ('95) | 95 | ITA | 4:22.57 | q | ||||||||||||
8 | Sylwia Indeka Sylwia Indeka ('97) | 97 | POL | 4:24.30 | |||||||||||||
9 | Dilyana Minkina Dilyana Minkina ('97) | 97 | BUL | 4:29.47 | SB | ||||||||||||
K22 5000 m 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | Yasemin Can Yasemin Can ('96) | 96 | TUR | 15:01.67 | |||||||||||||
2 | Alina Reh Alina Reh ('97) | 97 | GER | 15:10.57 | PB | ||||||||||||
3 | Sarah Lahti Sarah Lahti ('95) | 95 | SWE | 15:14.17 | SB | ||||||||||||
4 | Emine Hatun Tuna Emine Hatun Tuna ('95) | 95 | TUR | 16:03.90 | PB | ||||||||||||
5 | Lisa Rooms Lisa Rooms ('96) | 96 | BEL | 16:15.58 | |||||||||||||
6 | Weronika Pyzik Weronika Pyzik ('96) | 96 | POL | 16:15.84 | |||||||||||||
7 | Moira Stewartová Moira Stewartová ('95) | 95 | CZE | 16:16.83 | |||||||||||||
8 | Carolin Kirtzel Carolin Kirtzel ('95) | 95 | GER | 16:16.94 | |||||||||||||
9 | Andreea Alina Piscu Andreea Alina Piscu ('96) | 96 | ROU | 16:19.87 | PB | ||||||||||||
10 | Maryna Nemchenko Maryna Nemchenko ('96) | 96 | UKR | 16:24.04 | |||||||||||||
11 | Kristina Hendel Kristina Hendel ('96) | 96 | CRO | 16:33.90 | PB | ||||||||||||
12 | Claudia Estévez Claudia Estévez ('95) | 95 | ESP | 16:47.08 | |||||||||||||
Anna Gehring Anna Gehring ('96) | 96 | GER | DNS | ||||||||||||||
K22 10000 m 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Yasemin Can Yasemin Can ('96) | 96 | TUR | 31:39.80 | |||||||||||||
2 | Sarah Lahti Sarah Lahti ('95) | 95 | SWE | 32:46.91 | SB | ||||||||||||
3 | Büşra Nur Koku Büşra Nur Koku ('96) | 96 | TUR | 33:33.22 | |||||||||||||
4 | Phoebe Law Phoebe Law ('97) | 97 | GBR | 33:40.75 | |||||||||||||
5 | Maryna Nemchenko Maryna Nemchenko ('96) | 96 | UKR | 33:44.13 | PB | ||||||||||||
6 | Jenny Nesbitt Jenny Nesbitt ('95) | 95 | GBR | 33:50.37 | |||||||||||||
7 | Andreea Alina Piscu Andreea Alina Piscu ('96) | 96 | ROU | 33:51.53 | PB | ||||||||||||
8 | Philippa Bowden Philippa Bowden ('95) | 95 | GBR | 34:04.57 | |||||||||||||
9 | Mariann Roe Mariann Roe ('97) | 97 | NOR | 34:13.77 | PB | ||||||||||||
10 | Isabelle Brauer Isabelle Brauer ('96) | 96 | SWE | 34:14.12 | |||||||||||||
11 | Tatjana Schulte Tatjana Schulte ('97) | 97 | GER | 34:15.15 | PB | ||||||||||||
12 | Valeriya Zinenko Valeriya Zinenko ('95) | 95 | UKR | 34:20.21 | PB | ||||||||||||
13 | Iríni-Ría Mihalá Iríni-Ría Mihalá ('97) | 97 | GRE | 35:04.60 | PB | ||||||||||||
14 | Tubay Erdal Tubay Erdal ('95) | 95 | TUR | 35:04.87 | PB | ||||||||||||
15 | Kristina Hendel Kristina Hendel ('96) | 96 | CRO | 35:20.98 | |||||||||||||
16 | Rute Simões Rute Simões ('95) | 95 | POR | 35:25.33 | PB | ||||||||||||
17 | Evelyne Dietschi Evelyne Dietschi ('96) | 96 | SUI | 35:29.24 | PB | ||||||||||||
18 | Flavia Stutz Flavia Stutz ('96) | 96 | SUI | 35:41.54 | |||||||||||||
19 | Paula González Paula González ('96) | 96 | ESP | 35:56.04 | |||||||||||||
20 | Helena Alves Helena Alves ('97) | 97 | POR | 36:18.40 | |||||||||||||
21 | Felicia Körner Felicia Körner ('96) | 96 | GER | 36:23.58 | |||||||||||||
22 | Zuzana Durcová Zuzana Durcová ('96) | 96 | SVK | 36:28.92 | PB | ||||||||||||
23 | Laura Guzelj Blatnik Laura Guzelj Blatnik ('97) | 97 | SLO | 37:22.04 | |||||||||||||
24 | Lisa Bergdahl Lisa Bergdahl ('95) | 95 | SWE | 37:47.56 | |||||||||||||
Sónia Ferreira Sónia Ferreira ('95) | 95 | POR | DNF | ||||||||||||||
Rodáma Lagonídou Rodáma Lagonídou ('95) | 95 | CYP | DNF | ||||||||||||||
K22 3000 m forh. 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97) | 97 | DEN | 9:43.05 | |||||||||||||
2 | Nataliya Strebkova Nataliya Strebkova ('95) | 95 | UKR | 9:44.52 | NU23R | PB | |||||||||||
3 | Emma Oudiou Emma Oudiou ('95) | 95 | FRA | 9:50.30 | SB | ||||||||||||
4 | Claudia Prisecaru Claudia Prisecaru ('97) | 97 | ROU | 9:57.37 | PB | ||||||||||||
5 | Isabel Mattuzzi Isabel Mattuzzi ('95) | 95 | ITA | 9:57.68 | PB | ||||||||||||
6 | Lea Meyer Lea Meyer ('97) | 97 | GER | 9:58.16 | PB | ||||||||||||
7 | Aneta Konieczek Aneta Konieczek ('97) | 97 | POL | 10:05.87 | |||||||||||||
8 | Chiara Scherrer Chiara Scherrer ('96) | 96 | SUI | 10:06.41 | PB | ||||||||||||
9 | Adva Cohen Adva Cohen ('96) | 96 | ISR | 10:07.82 | NR | PB | |||||||||||
10 | Lea Navarro Lea Navarro ('97) | 97 | FRA | 10:11.63 | |||||||||||||
11 | Silvia Oggioni Silvia Oggioni ('95) | 95 | ITA | 10:20.55 | |||||||||||||
12 | Liane Weidner Liane Weidner ('97) | 97 | GER | 10:22.83 | |||||||||||||
13 | Sümeyye Erol Sümeyye Erol ('97) | 97 | TUR | 10:25.39 | |||||||||||||
14 | Aimee Pratt Aimee Pratt ('97) | 97 | GBR | 10:28.64 | |||||||||||||
15 | Veerle Bakker Veerle Bakker ('97) | 97 | NED | 10:43.10 | |||||||||||||
Indledende heats | 13.7. | ||||||||||||||||
Indledende 1 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||
1 | Claudia Prisecaru Claudia Prisecaru ('97) | 97 | ROU | 10:07.40 | Q | PB | |||||||||||
2 | Nataliya Strebkova Nataliya Strebkova ('95) | 95 | UKR | 10:10.12 | Q | ||||||||||||
3 | Emma Oudiou Emma Oudiou ('95) | 95 | FRA | 10:10.18 | Q | ||||||||||||
4 | Adva Cohen Adva Cohen ('96) | 96 | ISR | 10:10.22 | Q | NR | PB | ||||||||||
5 | Lea Meyer Lea Meyer ('97) | 97 | GER | 10:10.33 | Q | ||||||||||||
6 | Aneta Konieczek Aneta Konieczek ('97) | 97 | POL | 10:10.39 | q | ||||||||||||
7 | Chiara Scherrer Chiara Scherrer ('96) | 96 | SUI | 10:14.08 | q | PB | |||||||||||
8 | Lea Navarro Lea Navarro ('97) | 97 | FRA | 10:16.52 | q | ||||||||||||
9 | Isabel Mattuzzi Isabel Mattuzzi ('95) | 95 | ITA | 10:20.69 | q | ||||||||||||
10 | Victoria Salvadores Victoria Salvadores ('96) | 96 | ESP | 10:22.00 | PB | ||||||||||||
11 | Tubay Erdal Tubay Erdal ('95) | 95 | TUR | 10:27.07 | |||||||||||||
12 | Yayla Kiliç Yayla Kiliç ('97) | 97 | TUR | 10:39.75 | |||||||||||||
Indledende 2 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||
1 | Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97) | 97 | DEN | 10:07.70 | Q | ||||||||||||
2 | Aimee Pratt Aimee Pratt ('97) | 97 | GBR | 10:10.15 | Q | ||||||||||||
3 | Sümeyye Erol Sümeyye Erol ('97) | 97 | TUR | 10:14.09 | Q | ||||||||||||
4 | Silvia Oggioni Silvia Oggioni ('95) | 95 | ITA | 10:16.54 | Q | ||||||||||||
5 | Veerle Bakker Veerle Bakker ('97) | 97 | NED | 10:16.71 | Q | ||||||||||||
6 | Liane Weidner Liane Weidner ('97) | 97 | GER | 10:17.50 | q | ||||||||||||
7 | Eleonora Curtabbi Eleonora Curtabbi ('97) | 97 | ITA | 10:21.81 | |||||||||||||
8 | Patrycja Kapała Patrycja Kapała ('97) | 97 | POL | 10:26.02 | |||||||||||||
9 | Manon Pareau Manon Pareau ('95) | 95 | FRA | 10:41.88 | |||||||||||||
10 | Anett Somogyi Anett Somogyi ('96) | 96 | HUN | 10:51.32 | |||||||||||||
11 | Barblin Remund Barblin Remund ('96) | 96 | SUI | 10:54.41 | |||||||||||||
K22 100 m hæk 84.0 cm 15.7. Vind: +2.3 Finale A Finale | 15.7. | Vind: +2.3 | |||||||||||||||
1 | Nadine Visser Nadine Visser ('95) | 95 | NED | 12.92 | w | 0.200 | |||||||||||
2 | Elvira Herman Elvira Herman ('97) | 97 | BLR | 12.95 | w | 0.192 | |||||||||||
3 | Luca Kozák Luca Kozák ('96) | 96 | HUN | 13.06 | w | 0.185 | |||||||||||
4 | Yasmin Miller Yasmin Miller ('95) | 95 | GBR | 13.32 | w | 0.171 | |||||||||||
5 | Reetta Hurske Reetta Hurske ('95) | 95 | FIN | 13.32 | w | 0.116 | |||||||||||
6 | Olimpia Barbosa Olimpia Barbosa ('95) | 95 | POR | 13.45 | w | 0.196 | |||||||||||
7 | Helena Jiranová Helena Jiranová ('95) | 95 | CZE | 13.47 | w | 0.191 | |||||||||||
8 | Laura Valette Laura Valette ('97) | 97 | FRA | 13.85 | w | 0.165 | |||||||||||
Semifinale | 14.7. | ||||||||||||||||
Semi 1 14.7. Vind: +0.8 | 14.7. | Vind: +0.8 | |||||||||||||||
1 | Luca Kozák Luca Kozák ('96) | 96 | HUN | 13.31 | Q 0.223 | ||||||||||||
2 | Laura Valette Laura Valette ('97) | 97 | FRA | 13.38 | Q 0.199 | ||||||||||||
3 | Helena Jiranová Helena Jiranová ('95) | 95 | CZE | 13.44 | Q 0.300 | PB | |||||||||||
4 | Olimpia Barbosa Olimpia Barbosa ('95) | 95 | POR | 13.46 | q 0.209 | PB | |||||||||||
5 | Luminosa Bogliolo Luminosa Bogliolo ('95) | 95 | ITA | 13.50 | 0.221 | ||||||||||||
6 | María Mújika María Mújika ('97) | 97 | ESP | 13.55 | 0.198 | PB | |||||||||||
7 | Marlena Morton Marlena Morton ('95) | 95 | POL | 13.58 | 0.185 | PB | |||||||||||
8 | Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95) | 95 | DEN | 13.76 | 0.178 | ||||||||||||
Semi 2 14.7. Vind: +0.3 | 14.7. | Vind: +0.3 | |||||||||||||||
1 | Nadine Visser Nadine Visser ('95) | 95 | NED | 13.15 | Q 0.217 | ||||||||||||
2 | Elvira Herman Elvira Herman ('97) | 97 | BLR | 13.17 | Q 0.214 | ||||||||||||
3 | Yasmin Miller Yasmin Miller ('95) | 95 | GBR | 13.40 | Q 0.194 | ||||||||||||
4 | Reetta Hurske Reetta Hurske ('95) | 95 | FIN | 13.44 | q 0.168 | SB | |||||||||||
5 | Petra Répási Petra Répási ('96) | 96 | HUN | 13.53 | 0.233 | ||||||||||||
6 | Ruslana Rashkovan Ruslana Rashkovan ('97) | 97 | BLR | 13.54 | 0.282 | SB | |||||||||||
7 | Ewa Ochocka Ewa Ochocka ('96) | 96 | POL | 13.73 | 0.172 | ||||||||||||
8 | Natalia Christofi Natalia Christofi ('97) | 97 | CYP | 13.81 | 0.262 | ||||||||||||
Indledende heats | 14.7. | ||||||||||||||||
Indledende 1 14.7. Vind: +0.2 | 14.7. | Vind: +0.2 | |||||||||||||||
1 | Nadine Visser Nadine Visser ('95) | 95 | NED | 13.26 | Q | ||||||||||||
2 | Olimpia Barbosa Olimpia Barbosa ('95) | 95 | POR | 13.52 | Q | PB | |||||||||||
3 | Natalia Christofi Natalia Christofi ('97) | 97 | CYP | 13.56 | Q | ||||||||||||
4 | Marlena Morton Marlena Morton ('95) | 95 | POL | 13.61 | q | ||||||||||||
5 | Kreete Verlin Kreete Verlin ('97) | 97 | EST | 13.73 | PB | ||||||||||||
6 | Paulina Huber Paulina Huber ('97) | 97 | GER | 13.86 | |||||||||||||
7 | Özge Soylu Özge Soylu ('95) | 95 | TUR | 14.41 | |||||||||||||
Indledende 2 14.7. Vind: +0.7 | 14.7. | Vind: +0.7 | |||||||||||||||
1 | Elvira Herman Elvira Herman ('97) | 97 | BLR | 13.28 | Q | ||||||||||||
2 | Helena Jiranová Helena Jiranová ('95) | 95 | CZE | 13.47 | Q | PB | |||||||||||
3 | María Mújika María Mújika ('97) | 97 | ESP | 13.56 | Q | PB | |||||||||||
4 | Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95) | 95 | DEN | 13.61 | q | SB | |||||||||||
5 | Stanislava Lajčáková Stanislava Lajčáková ('96) | 96 | SVK | 13.66 | |||||||||||||
6 | Nicla Mosetti Nicla Mosetti ('97) | 97 | ITA | 13.73 | |||||||||||||
7 | Victoria Rausch Victoria Rausch ('96) | 96 | LUX | 14.06 | |||||||||||||
Indledende 3 14.7. Vind: +1.1 | 14.7. | Vind: +1.1 | |||||||||||||||
1 | Laura Valette Laura Valette ('97) | 97 | FRA | 13.26 | Q | ||||||||||||
2 | Reetta Hurske Reetta Hurske ('95) | 95 | FIN | 13.47 | Q | =SB | |||||||||||
3 | Petra Répási Petra Répási ('96) | 96 | HUN | 13.53 | Q | ||||||||||||
4 | Ewa Ochocka Ewa Ochocka ('96) | 96 | POL | 13.64 | q | ||||||||||||
5 | Viktoria Ihnatsiuk Viktoria Ihnatsiuk ('96) | 96 | BLR | 13.85 | |||||||||||||
6 | Abigail Gyedu Abigail Gyedu ('97) | 97 | ITA | 13.91 | |||||||||||||
7 | Elena Stefania Viscun Elena Stefania Viscun ('96) | 96 | ROU | 14.11 | |||||||||||||
Indledende 4 14.7. Vind: +0.5 | 14.7. | Vind: +0.5 | |||||||||||||||
1 | Luca Kozák Luca Kozák ('96) | 96 | HUN | 13.39 | Q | ||||||||||||
2 | Yasmin Miller Yasmin Miller ('95) | 95 | GBR | 13.48 | Q | ||||||||||||
3 | Luminosa Bogliolo Luminosa Bogliolo ('95) | 95 | ITA | 13.52 | Q | ||||||||||||
4 | Ruslana Rashkovan Ruslana Rashkovan ('97) | 97 | BLR | 13.56 | q | SB | |||||||||||
5 | Cecilia Sandell Cecilia Sandell ('95) | 95 | FIN | 13.96 | |||||||||||||
6 | Selina Von Jackowski Selina Von Jackowski ('97) | 97 | SUI | 14.12 | |||||||||||||
K22 400 m hæk 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | Ayomide Folorunso Ayomide Folorunso ('96) | 96 | ITA | 55.82 | 0.217 | SB | |||||||||||
2 | Jessica Turner Jessica Turner ('95) | 95 | GBR | 56.08 | 0.258 | PB | |||||||||||
3 | Arna Stefanía Gudmundsdóttir Arna Stefanía Gudmundsdóttir ('95) | 95 | ISL | 56.37 | 0.201 | SB | |||||||||||
4 | Aleksandra Gaworska Aleksandra Gaworska ('95) | 95 | POL | 56.94 | 0.165 | ||||||||||||
5 | Margo Van Puyvelde Margo Van Puyvelde ('95) | 95 | BEL | 57.12 | 0.246 | ||||||||||||
6 | Nenah De Coninck Nenah De Coninck ('96) | 96 | BEL | 57.43 | 0.134 | ||||||||||||
7 | Jackie Baumann Jackie Baumann ('95) | 95 | GER | 57.74 | 0.243 | ||||||||||||
8 | Anna Sjoukje Runia Anna Sjoukje Runia ('95) | 95 | NED | 59.53 | 0.176 | ||||||||||||
Semifinale | 15.7. | ||||||||||||||||
Semi 1 15.7. | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | Ayomide Folorunso Ayomide Folorunso ('96) | 96 | ITA | 56.35 | Q 0.244 | SB | |||||||||||
2 | Arna Stefanía Gudmundsdóttir Arna Stefanía Gudmundsdóttir ('95) | 95 | ISL | 57.02 | Q 0.257 | ||||||||||||
3 | Margo Van Puyvelde Margo Van Puyvelde ('95) | 95 | BEL | 57.34 | Q 0.240 | ||||||||||||
4 | Aleksandra Gaworska Aleksandra Gaworska ('95) | 95 | POL | 57.35 | q 0.159 | ||||||||||||
5 | Anna Sjoukje Runia Anna Sjoukje Runia ('95) | 95 | NED | 57.44 | q 0.191 | ||||||||||||
6 | Eveliina Määttänen Eveliina Määttänen ('95) | 95 | FIN | 58.07 | 0.183 | PB | |||||||||||
7 | Hanna Palmqvist Hanna Palmqvist ('96) | 96 | SWE | 58.75 | 0.230 | ||||||||||||
8 | Julie Hounsinou Julie Hounsinou ('97) | 97 | FRA | 58.78 | 0.275 | ||||||||||||
Semi 2 15.7. | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | Jackie Baumann Jackie Baumann ('95) | 95 | GER | 56.92 | Q 0.218 | ||||||||||||
2 | Nenah De Coninck Nenah De Coninck ('96) | 96 | BEL | 56.99 | Q 0.221 | SB | |||||||||||
3 | Jessica Turner Jessica Turner ('95) | 95 | GBR | 57.32 | Q 0.226 | ||||||||||||
4 | Rebecca Sartori Rebecca Sartori ('97) | 97 | ITA | 57.64 | 0.249 | PB | |||||||||||
5 | Valentina Cavalleri Valentina Cavalleri ('95) | 95 | ITA | 57.68 | 0.267 | PB | |||||||||||
6 | Johanna Holmén Svensson Johanna Holmén Svensson ('95) | 95 | SWE | 58.14 | 0.185 | ||||||||||||
7 | Anais Seiller Anais Seiller ('97) | 97 | FRA | 58.22 | 0.297 | ||||||||||||
8 | Justyna Saganiak Justyna Saganiak ('95) | 95 | POL | 58.50 | 0.262 | ||||||||||||
Indledende heats | 14.7. | ||||||||||||||||
Indledende 1 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Margo Van Puyvelde Margo Van Puyvelde ('95) | 95 | BEL | 57.27 | Q 0.173 | ||||||||||||
2 | Arna Stefanía Gudmundsdóttir Arna Stefanía Gudmundsdóttir ('95) | 95 | ISL | 57.45 | Q 0.123 | ||||||||||||
3 | Valentina Cavalleri Valentina Cavalleri ('95) | 95 | ITA | 58.73 | Q 0.219 | ||||||||||||
4 | Liis Roose Liis Roose ('96) | 96 | EST | 59.99 | 0.164 | ||||||||||||
5 | Drita Islami Drita Islami ('96) | 96 | MKD | 1:01.22 | 0.138 | ||||||||||||
6 | Sonia Nasarre Sonia Nasarre ('96) | 96 | ESP | 1:01.37 | 0.242 | ||||||||||||
Hanneke Oosterwegel Hanneke Oosterwegel ('96) | 96 | NED | DNS | ||||||||||||||
Indledende 2 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Rebecca Sartori Rebecca Sartori ('97) | 97 | ITA | 58.12 | Q 0.194 | ||||||||||||
2 | Jessica Turner Jessica Turner ('95) | 95 | GBR | 58.54 | Q 0.259 | ||||||||||||
3 | Anna Sjoukje Runia Anna Sjoukje Runia ('95) | 95 | NED | 58.80 | Q 0.197 | ||||||||||||
4 | Emma Koistinen Emma Koistinen ('96) | 96 | FIN | 59.77 | 0.203 | ||||||||||||
5 | Julija Praprotnik Julija Praprotnik ('96) | 96 | SLO | 1:00.07 | 0.281 | ||||||||||||
6 | Emily Rose Norum Emily Rose Norum ('96) | 96 | NOR | 1:00.16 | 0.136 | ||||||||||||
7 | Büşra Yıldırım Büşra Yıldırım ('96) | 96 | TUR | 1:02.06 | 0.266 | ||||||||||||
8 | Ida Šimunčić Ida Šimunčić ('96) | 96 | CRO | 1:02.46 | 0.337 | ||||||||||||
Indledende 3 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Ayomide Folorunso Ayomide Folorunso ('96) | 96 | ITA | 57.48 | Q 0.245 | ||||||||||||
2 | Aleksandra Gaworska Aleksandra Gaworska ('95) | 95 | POL | 58.20 | Q 0.305 | ||||||||||||
3 | Julie Hounsinou Julie Hounsinou ('97) | 97 | FRA | 58.78 | Q 0.203 | ||||||||||||
4 | Eveliina Määttänen Eveliina Määttänen ('95) | 95 | FIN | 58.85 | q 0.200 | SB | |||||||||||
5 | Hanna Palmqvist Hanna Palmqvist ('96) | 96 | SWE | 58.98 | q 0.215 | ||||||||||||
6 | Nora Kollerød Wold Nora Kollerød Wold ('97) | 97 | NOR | 1:00.46 | 0.161 | ||||||||||||
7 | Jelena Grujić Jelena Grujić ('97) | 97 | SRB | 1:00.86 | 0.274 | ||||||||||||
Daniela Ledecká Daniela Ledecká ('96) | 96 | SVK | DQ | 0.096 | |||||||||||||
Indledende 4 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Jackie Baumann Jackie Baumann ('95) | 95 | GER | 56.96 | Q 0.227 | ||||||||||||
2 | Nenah De Coninck Nenah De Coninck ('96) | 96 | BEL | 57.78 | Q 0.248 | ||||||||||||
3 | Johanna Holmén Svensson Johanna Holmén Svensson ('95) | 95 | SWE | 57.86 | Q 0.167 | PB | |||||||||||
4 | Anais Seiller Anais Seiller ('97) | 97 | FRA | 58.59 | q 0.239 | ||||||||||||
5 | Justyna Saganiak Justyna Saganiak ('95) | 95 | POL | 59.66 | q 0.289 | ||||||||||||
6 | Valentina Jurić Valentina Jurić ('96) | 96 | CRO | 1:00.09 | 0.156 | ||||||||||||
7 | Michaela Bičianová Michaela Bičianová ('97) | 97 | CZE | 1:00.38 | 0.137 | ||||||||||||
K22 Højdespring 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | Yuliya Levchenko Yuliya Levchenko ('97) | 97 | UKR | 1.96 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Iryna Gerashchenko Iryna Gerashchenko ('95) | 95 | UKR | 1.92 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Erika Furlani Erika Furlani ('96) | 96 | ITA | 1.86 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Salome Lang Salome Lang ('97) | 97 | SUI | 1.86 | =PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Maryia Zhodzik Maryia Zhodzik ('97) | 97 | BLR | 1.86 | =PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Liliya Klintsova Liliya Klintsova ('97) | 97 | UKR | 1.84 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Anne Klebsch Anne Klebsch ('96) | 96 | GER | 1.82 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Lisanne Hagens Lisanne Hagens ('95) | 95 | NED | 1.79 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Elina Kakko Elina Kakko ('97) | 97 | FIN | 1.79 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Kadriye Aydın Kadriye Aydın ('95) | 95 | TUR | 1.76 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Saleta Fernández Saleta Fernández ('97) | 97 | ESP | 1.76 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Laura Salin-Eyike Laura Salin-Eyike ('95) | 95 | FRA | 1.76 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
Kvalifikation | 14.7. | ||||||||||||||||
Kval 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Kadriye Aydın Kadriye Aydın ('95) | 95 | TUR | 1.79 | q A 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
1 | Erika Furlani Erika Furlani ('96) | 96 | ITA | 1.79 | q A 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
1 | Iryna Gerashchenko Iryna Gerashchenko ('95) | 95 | UKR | 1.79 | q A 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
1 | Anne Klebsch Anne Klebsch ('96) | 96 | GER | 1.79 | q A 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
1 | Liliya Klintsova Liliya Klintsova ('97) | 97 | UKR | 1.79 | q A 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
1 | Salome Lang Salome Lang ('97) | 97 | SUI | 1.79 | q A 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
1 | Elina Kakko Elina Kakko ('97) | 97 | FIN | 1.79 | q B 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
1 | Yuliya Levchenko Yuliya Levchenko ('97) | 97 | UKR | 1.79 | q B 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
1 | Maryia Zhodzik Maryia Zhodzik ('97) | 97 | BLR | 1.79 | q B 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Saleta Fernández Saleta Fernández ('97) | 97 | ESP | 1.79 | q B 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Lisanne Hagens Lisanne Hagens ('95) | 95 | NED | 1.79 | q A 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Laura Salin-Eyike Laura Salin-Eyike ('95) | 95 | FRA | 1.75 | q B 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Gabriela Kosonen Gabriela Kosonen ('95) | 95 | FIN | 1.75 | A 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Caroline Fleischer Caroline Fleischer ('96) | 96 | NOR | 1.70 | B 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Esmanur Alkaç Esmanur Alkaç ('96) | 96 | TUR | 1.70 | B 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Ellen Ekholm Ellen Ekholm ('96) | 96 | SWE | 1.70 | B 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
K22 Stangspring 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | Angelica Moser Angelica Moser ('97) | 97 | SUI | 4.55 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Maryna Kylypko Maryna Kylypko ('95) | 95 | UKR | 4.45 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Lucy Bryan Lucy Bryan ('95) | 95 | GBR | 4.40 | =PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Kamila Przybyła Kamila Przybyła ('96) | 96 | POL | 4.40 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Ninon Guillon-Romarin Ninon Guillon-Romarin ('95) | 95 | FRA | 4.35 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Lene Onsrud Retzius Lene Onsrud Retzius ('96) | 96 | NOR | 4.35 | NU23R | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Friedelinde Petershofen Friedelinde Petershofen ('95) | 95 | GER | 4.30 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Mallaury Sautereau Mallaury Sautereau ('96) | 96 | FRA | 4.30 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Killiana Heymans Killiana Heymans ('97) | 97 | NED | 4.20 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Malen Ruiz de Azua Malen Ruiz de Azua ('95) | 95 | ESP | 4.20 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Eléni-Klaoúdia Pólak Eléni-Klaoúdia Pólak ('96) | 96 | GRE | 4.20 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Demet Parlak Demet Parlak ('96) | 96 | TUR | 4.00 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Pascale Stöcklin Pascale Stöcklin ('97) | 97 | SUI | 4.00 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
Kvalifikation | 13.7. | ||||||||||||||||
Kval 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||
1 | Friedelinde Petershofen Friedelinde Petershofen ('95) | 95 | GER | 4.20 | Q A 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
1 | Kamila Przybyła Kamila Przybyła ('96) | 96 | POL | 4.20 | Q A 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
1 | Ninon Guillon-Romarin Ninon Guillon-Romarin ('95) | 95 | FRA | 4.20 | Q B 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
1 | Maryna Kylypko Maryna Kylypko ('95) | 95 | UKR | 4.20 | Q B 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Demet Parlak Demet Parlak ('96) | 96 | TUR | 4.20 | Q B 3 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Lucy Bryan Lucy Bryan ('95) | 95 | GBR | 4.20 | Q A 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Killiana Heymans Killiana Heymans ('97) | 97 | NED | 4.20 | Q B 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Mallaury Sautereau Mallaury Sautereau ('96) | 96 | FRA | 4.20 | Q A 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Angelica Moser Angelica Moser ('97) | 97 | SUI | 4.20 | Q A 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Lene Onsrud Retzius Lene Onsrud Retzius ('96) | 96 | NOR | 4.20 | Q B 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Malen Ruiz de Azua Malen Ruiz de Azua ('95) | 95 | ESP | 4.20 | Q B 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Pascale Stöcklin Pascale Stöcklin ('97) | 97 | SUI | 4.20 | Q B 7 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Eléni-Klaoúdia Pólak Eléni-Klaoúdia Pólak ('96) | 96 | GRE | 4.20 | Q B 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Rebeka Šilhanová Rebeka Šilhanová ('95) | 95 | CZE | 4.15 | A 6 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Monica Clemente Monica Clemente ('96) | 96 | ESP | 4.10 | A 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Charlotte Gaudy Charlotte Gaudy ('96) | 96 | FRA | 4.10 | A 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Lea Bachmann Lea Bachmann ('96) | 96 | SUI | 4.00 | B 9 | =SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Zuzana Pražáková Zuzana Pražáková ('97) | 97 | CZE | 4.00 | B 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | Martina Fileš Martina Fileš ('95) | 95 | CRO | 4.00 | A 9 | =NU23R | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||||
20 | Sarah McKeever Sarah McKeever ('95) | 95 | IRL | 3.85 | A 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
21 | Helen Falda Helen Falda ('96) | 96 | ITA | 3.85 | A 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
21 | Hanna Jansson Hanna Jansson ('95) | 95 | SWE | 3.85 | A 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
21 | Krisztina Szűcs Krisztina Szűcs ('96) | 96 | HUN | 3.85 | A 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
Elien De Vocht Elien De Vocht ('95) | 95 | BEL | NH | B | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
Wiktoria Wojewódzka Wiktoria Wojewódzka ('97) | 97 | POL | NH | B | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
K22 Længdespring 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | Yanis David Yanis David ('97) | 97 | FRA | 6.56 | +0.1 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Anna Bühler Anna Bühler ('97) | 97 | GER | 6.50 | -0.8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Maryna Bekh Maryna Bekh ('95) | 95 | UKR | 6.48 | +0.3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Rougui Sow Rougui Sow ('95) | 95 | FRA | 6.46 | +0.4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Evelise Veiga Evelise Veiga ('96) | 96 | POR | 6.43 | +1.0 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Neja Filipič Neja Filipič ('95) | 95 | SLO | 6.42 | +0.6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Martha TraoréMartha Traoré ('95) | 95 | DEN | 6.31 | +0.7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Nadia Akpana Assa Nadia Akpana Assa ('95) | 95 | NOR | 6.29 | w | +3.8 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Jogailė Petrokaitė Jogailė Petrokaitė ('95) | 95 | LTU | 6.23 | +0.2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Ottavia Cestonaro Ottavia Cestonaro ('95) | 95 | ITA | 6.22 | +0.1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Sarah McCarthy Sarah McCarthy ('95) | 95 | IRL | 6.21 | +0.7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Hanne Maudens Hanne Maudens ('97) | 97 | BEL | 6.12 | +0.6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Emilia Kjellberg Emilia Kjellberg ('96) | 96 | SWE | 5.98 | +1.5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
Kvalifikation | 15.7. | ||||||||||||||||
Kval 15.7. | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | Maryna Bekh Maryna Bekh ('95) | 95 | UKR | 6.63 | w | +2.1 Q B 1 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Anna Bühler Anna Bühler ('97) | 97 | GER | 6.62 | w | +3.4 Q B 2 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Yanis David Yanis David ('97) | 97 | FRA | 6.45 | +1.1 Q A 1 | =SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Hanne Maudens Hanne Maudens ('97) | 97 | BEL | 6.44 | +1.2 Q B 3 | =SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Evelise Veiga Evelise Veiga ('96) | 96 | POR | 6.42 | +0.9 Q B 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Jogailė Petrokaitė Jogailė Petrokaitė ('95) | 95 | LTU | 6.39 | +1.5 Q A 2 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Martha TraoréMartha Traoré ('95) | 95 | DEN | 6.35 | +0.2 Q A 3 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Ottavia Cestonaro Ottavia Cestonaro ('95) | 95 | ITA | 6.35 | -0.3 Q B 5 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Rougui Sow Rougui Sow ('95) | 95 | FRA | 6.34 | +0.6 Q B 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Neja Filipič Neja Filipič ('95) | 95 | SLO | 6.33 | w | +2.5 Q A 4 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Nadia Akpana Assa Nadia Akpana Assa ('95) | 95 | NOR | 6.33 | +1.6 Q B 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Sarah McCarthy Sarah McCarthy ('95) | 95 | IRL | 6.33 | +1.3 Q B 7 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Emilia Kjellberg Emilia Kjellberg ('96) | 96 | SWE | 6.24 | +1.2 Q A 5 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Teresa Carvalho Teresa Carvalho ('95) | 95 | POR | 6.20 | +1.9 A 6 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Magdalena Żebrowska Magdalena Żebrowska ('96) | 96 | POL | 6.19 | +0.9 B 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Beatrice Fiorese Beatrice Fiorese ('97) | 97 | ITA | 6.17 | +1.2 A 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Anne-Mari Lehtiö Anne-Mari Lehtiö ('95) | 95 | FIN | 6.15 | +1.6 A 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Izabela Włodarska Izabela Włodarska ('95) | 95 | POL | 6.15 | -0.8 B 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | Paola Borovic Paola Borovic ('95) | 95 | CRO | 6.14 | +1.9 B 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
20 | Nastassia Miatselskaya Nastassia Miatselskaya ('95) | 95 | BLR | 6.10 | -0.7 A 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
21 | Eszter Bajnok Eszter Bajnok ('97) | 97 | HUN | 6.07 | +0.6 B 12 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
22 | Filippa Fotopoulou Filippa Fotopoulou ('96) | 96 | CYP | 6.05 | w | +2.1 A 10 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
23 | Fatima Diame Fatima Diame ('96) | 96 | ESP | 6.03 | +1.0 A 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
24 | Natalia Chacińska Natalia Chacińska ('96) | 96 | POL | 6.01 | w | +2.6 A 12 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
25 | Elena Andreea Panţuroiu Elena Andreea Panţuroiu ('95) | 95 | ROU | 5.98 | +0.2 A 13 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
26 | Karīna Lipeckaja Karīna Lipeckaja ('96) | 96 | LTU | 5.87 | w | +2.4 B 13 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
K22 Trespring 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Elena Andreea Panţuroiu Elena Andreea Panţuroiu ('95) | 95 | ROU | 14.27 | +0.2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Ana Peleteiro Ana Peleteiro ('95) | 95 | ESP | 14.19 | +0.6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Rouguy Diallo Rouguy Diallo ('95) | 95 | FRA | 13.99 | w | +3.7 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Yanis David Yanis David ('97) | 97 | FRA | 13.78 | -0.2 | =PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Fatima Diame Fatima Diame ('96) | 96 | ESP | 13.60 | +1.0 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Ottavia Cestonaro Ottavia Cestonaro ('95) | 95 | ITA | 13.54 | -1.2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Diana Zagainova Diana Zagainova ('97) | 97 | LTU | 13.44 | +0.1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Jessie Maduka Jessie Maduka ('96) | 96 | GER | 13.43 | +0.1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Maeva Phesor Maeva Phesor ('97) | 97 | FRA | 13.41 | -0.7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Paola Borovic Paola Borovic ('95) | 95 | CRO | 13.14 | +0.5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Senni Salminen Senni Salminen ('96) | 96 | FIN | 13.01 | +0.6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Evelise Veiga Evelise Veiga ('96) | 96 | POR | 13.00 | +0.4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
Kvalifikation | 13.7. | ||||||||||||||||
Kval 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||
1 | Yanis David Yanis David ('97) | 97 | FRA | 13.75 | w | +2.5 Q B 1 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Elena Andreea Panţuroiu Elena Andreea Panţuroiu ('95) | 95 | ROU | 13.69 | +1.4 Q A 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Rouguy Diallo Rouguy Diallo ('95) | 95 | FRA | 13.68 | -0.6 Q B 2 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Maeva Phesor Maeva Phesor ('97) | 97 | FRA | 13.56 | +1.1 Q A 2 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Ana Peleteiro Ana Peleteiro ('95) | 95 | ESP | 13.51 | +0.5 Q B 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Fatima Diame Fatima Diame ('96) | 96 | ESP | 13.44 | +0.4 Q A 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Evelise Veiga Evelise Veiga ('96) | 96 | POR | 13.29 | -0.3 Q A 4 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Ottavia Cestonaro Ottavia Cestonaro ('95) | 95 | ITA | 13.24 | +0.6 Q A 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Senni Salminen Senni Salminen ('96) | 96 | FIN | 13.12 | +0.2 Q A 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Diana Zagainova Diana Zagainova ('97) | 97 | LTU | 13.10 | +1.8 Q B 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Jessie Maduka Jessie Maduka ('96) | 96 | GER | 13.09 | +1.2 Q B 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Paola Borovic Paola Borovic ('95) | 95 | CRO | 13.08 | -0.7 Q A 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Olha Korsun Olha Korsun ('96) | 96 | UKR | 13.01 | w | +2.2 B 6 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Eszter Bajnok Eszter Bajnok ('97) | 97 | HUN | 12.95 | +1.2 B 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Zuzana Durkechová Zuzana Durkechová ('97) | 97 | SVK | 12.87 | +1.1 A 8 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Kateryna Popova Kateryna Popova ('96) | 96 | UKR | 12.82 | +1.3 A 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Ana Margarida Oliveira Ana Margarida Oliveira ('95) | 95 | POR | 12.78 | -0.3 B 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Cemre Bitgin Cemre Bitgin ('96) | 96 | TUR | 12.75 | +0.5 A 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | Jasmine Al Omari Jasmine Al Omari ('95) | 95 | ITA | 12.74 | +2.0 A 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
20 | Silvia La Tella Silvia La Tella ('95) | 95 | ITA | 12.68 | +1.7 B 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
21 | Darya Dyachenko Darya Dyachenko ('96) | 96 | UKR | 12.49 | w | +2.4 B 10 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
22 | Marija Stojadinović Marija Stojadinović ('97) | 97 | SRB | 12.28 | +1.7 B 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
K22 Kuglestød 4.0 kg 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | Fanny Roos Fanny Roos ('95) | 95 | SWE | 18.14 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Klaudia Kardasz Klaudia Kardasz ('96) | 96 | POL | 17.67 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Alina Kenzel Alina Kenzel ('97) | 97 | GER | 17.46 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Emel Dereli Emel Dereli ('96) | 96 | TUR | 17.45 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Claudine Vita Claudine Vita ('96) | 96 | GER | 17.33 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Alena Pasechnik Alena Pasechnik ('95) | 95 | BLR | 16.56 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Sarah Schmidt Sarah Schmidt ('97) | 97 | GER | 16.22 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Kätlin Piirimäe Kätlin Piirimäe ('95) | 95 | EST | 16.07 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Stamatía Skarvélis Stamatía Skarvélis ('95) | 95 | GRE | 15.94 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Sara Lennman Sara Lennman ('96) | 96 | SWE | 15.92 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Lenuta Burueana Lenuta Burueana ('96) | 96 | ROU | 15.35 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Claudia Bertoletti Claudia Bertoletti ('96) | 96 | ITA | 14.87 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Daisy Osakue Daisy Osakue ('96) | 96 | ITA | 14.64 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
Kvalifikation | 14.7. | ||||||||||||||||
Kval 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Emel Dereli Emel Dereli ('96) | 96 | TUR | 17.08 | Q A 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Klaudia Kardasz Klaudia Kardasz ('96) | 96 | POL | 16.57 | Q A 2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Fanny Roos Fanny Roos ('95) | 95 | SWE | 16.38 | Q B 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Claudine Vita Claudine Vita ('96) | 96 | GER | 16.36 | Q B 2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Alena Pasechnik Alena Pasechnik ('95) | 95 | BLR | 16.08 | Q B 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Stamatía Skarvélis Stamatía Skarvélis ('95) | 95 | GRE | 15.79 | Q B 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Kätlin Piirimäe Kätlin Piirimäe ('95) | 95 | EST | 15.60 | Q A 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Sara Lennman Sara Lennman ('96) | 96 | SWE | 15.47 | Q A 4 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Lenuta Burueana Lenuta Burueana ('96) | 96 | ROU | 15.46 | Q B 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Alina Kenzel Alina Kenzel ('97) | 97 | GER | 15.45 | Q B 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Daisy Osakue Daisy Osakue ('96) | 96 | ITA | 15.34 | Q B 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Sarah Schmidt Sarah Schmidt ('97) | 97 | GER | 15.23 | Q A 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Claudia Bertoletti Claudia Bertoletti ('96) | 96 | ITA | 14.95 | Q A 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Sare Bostanci Sare Bostanci ('95) | 95 | TUR | 14.67 | B 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Eveliina Rouvali Eveliina Rouvali ('97) | 97 | FIN | 14.43 | A 7 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Sopo Shatirishvili Sopo Shatirishvili ('95) | 95 | GEO | 13.75 | A 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
Stéphanie Krumlovsky Stéphanie Krumlovsky ('95) | 95 | LUX | NM | B | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
K22 Diskoskast 1.0 kg 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Claudine Vita Claudine Vita ('96) | 96 | GER | 61.79 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Daria Zabawska Daria Zabawska ('95) | 95 | POL | 59.08 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Veronika Domjan Veronika Domjan ('96) | 96 | SLO | 58.48 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | June Kintana June Kintana ('95) | 95 | ESP | 56.30 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Salla Sipponen Salla Sipponen ('95) | 95 | FIN | 54.83 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Monika Nowak Monika Nowak ('95) | 95 | POL | 54.21 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Krista Uusi-Kinnala Krista Uusi-Kinnala ('97) | 97 | FIN | 53.48 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Karyna Cherednychenko Karyna Cherednychenko ('96) | 96 | UKR | 52.18 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Amy Holder Amy Holder ('96) | 96 | GBR | 51.81 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96) | 96 | DEN | 51.46 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Giada Andreutti Giada Andreutti ('95) | 95 | ITA | 49.04 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Aleksandra Grubba Aleksandra Grubba ('96) | 96 | POL | 47.26 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
Kvalifikation | 13.7. | ||||||||||||||||
Kval 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||
1 | Claudine Vita Claudine Vita ('96) | 96 | GER | 59.87 | Q B 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Daria Zabawska Daria Zabawska ('95) | 95 | POL | 59.23 | Q A 1 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Veronika Domjan Veronika Domjan ('96) | 96 | SLO | 54.59 | Q A 2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Monika Nowak Monika Nowak ('95) | 95 | POL | 54.27 | Q A 3 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Giada Andreutti Giada Andreutti ('95) | 95 | ITA | 53.90 | Q B 2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | June Kintana June Kintana ('95) | 95 | ESP | 53.44 | Q A 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Karyna Cherednychenko Karyna Cherednychenko ('96) | 96 | UKR | 53.09 | Q B 3 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Salla Sipponen Salla Sipponen ('95) | 95 | FIN | 52.11 | Q B 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Krista Uusi-Kinnala Krista Uusi-Kinnala ('97) | 97 | FIN | 51.92 | Q B 5 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96) | 96 | DEN | 51.55 | Q A 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Amy Holder Amy Holder ('96) | 96 | GBR | 51.37 | Q A 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Aleksandra Grubba Aleksandra Grubba ('96) | 96 | POL | 50.91 | q B 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Ivana Mužarić Ivana Mužarić ('96) | 96 | CRO | 50.46 | A 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Renata Petkova Renata Petkova ('95) | 95 | BUL | 50.17 | B 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Ophélie De Oliveira Ophélie De Oliveira ('96) | 96 | POR | 49.48 | B 8 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Vilma Paakkala Vilma Paakkala ('96) | 96 | FIN | 48.93 | A 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Mona Ekroll Jaidi Mona Ekroll Jaidi ('95) | 95 | NOR | 48.83 | A 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Chantal Tanner Chantal Tanner ('97) | 97 | SUI | 48.70 | A 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | Matilde Roe Matilde Roe ('96) | 96 | NOR | 48.50 | B 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
20 | Juliana Pereira Juliana Pereira ('95) | 95 | POR | 47.19 | A 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
21 | Thelma Lind Kristjánsdóttir Thelma Lind Kristjánsdóttir ('97) | 97 | ISL | 46.82 | B 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
22 | Paula Ferrandiz Paula Ferrandiz ('96) | 96 | ESP | 44.28 | B 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
Daisy Osakue Daisy Osakue ('96) | 96 | ITA | NM | A | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
Djeneba Touré Djeneba Touré ('96) | 96 | AUT | NM | B | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
K22 Hammerkast 4.0 kg 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | Alyona Shamotina Alyona Shamotina ('95) | 95 | UKR | 67.46 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Camille Sainte Luce Camille Sainte Luce ('96) | 96 | FRA | 66.98 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Beatrice Nedberge Llano Beatrice Nedberge Llano ('97) | 97 | NOR | 66.74 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Réka Gyurátz Réka Gyurátz ('96) | 96 | HUN | 66.67 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Marinda Petersson Marinda Petersson ('95) | 95 | SWE | 66.61 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Katarzyna Furmanek Katarzyna Furmanek ('96) | 96 | POL | 66.45 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Iliána Korosídou Iliána Korosídou ('95) | 95 | GRE | 64.58 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Suvi Koskinen Suvi Koskinen ('97) | 97 | FIN | 64.50 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Krista Tervo Krista Tervo ('97) | 97 | FIN | 63.97 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Sophie Gimmler Sophie Gimmler ('96) | 96 | GER | 63.79 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Sara Fantini Sara Fantini ('97) | 97 | ITA | 63.38 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Anna Maria Orel Anna Maria Orel ('96) | 96 | EST | 63.24 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
Kvalifikation | 14.7. | ||||||||||||||||
Kval 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Krista Tervo Krista Tervo ('97) | 97 | FIN | 67.98 | Q A 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Sara Fantini Sara Fantini ('97) | 97 | ITA | 67.55 | Q A 2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Alyona Shamotina Alyona Shamotina ('95) | 95 | UKR | 67.42 | Q B 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Réka Gyurátz Réka Gyurátz ('96) | 96 | HUN | 67.33 | Q B 2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Anna Maria Orel Anna Maria Orel ('96) | 96 | EST | 65.39 | Q A 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Iliána Korosídou Iliána Korosídou ('95) | 95 | GRE | 65.34 | Q B 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Katarzyna Furmanek Katarzyna Furmanek ('96) | 96 | POL | 65.11 | Q A 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Beatrice Nedberge Llano Beatrice Nedberge Llano ('97) | 97 | NOR | 65.11 | Q A 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Camille Sainte Luce Camille Sainte Luce ('96) | 96 | FRA | 64.75 | Q A 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Sophie Gimmler Sophie Gimmler ('96) | 96 | GER | 64.54 | Q B 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Marinda Petersson Marinda Petersson ('95) | 95 | SWE | 63.71 | q A 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Suvi Koskinen Suvi Koskinen ('97) | 97 | FIN | 63.60 | q A 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Pavla Kuklová Pavla Kuklová ('96) | 96 | CZE | 63.45 | A 9 | =PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Marika Kaczmarek Marika Kaczmarek ('96) | 96 | POL | 62.73 | B 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Nastassia Maslava Nastassia Maslava ('97) | 97 | BLR | 62.21 | B 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Vanessa Sterckendries Vanessa Sterckendries ('95) | 95 | BEL | 61.75 | A 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Helene Sofie Ingvaldsen Helene Sofie Ingvaldsen ('96) | 96 | NOR | 61.49 | B 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Viktoriya Sakhno Viktoriya Sakhno ('97) | 97 | UKR | 61.26 | A 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | Stamatía Skarvélis Stamatía Skarvélis ('95) | 95 | GRE | 60.99 | A 12 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
20 | Sina Mai Holthuijsen Sina Mai Holthuijsen ('96) | 96 | NED | 60.77 | B 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
21 | Inga Linna Inga Linna ('95) | 95 | FIN | 60.57 | B 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
22 | Frida Bååth Frida Bååth ('97) | 97 | SWE | 59.68 | B 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
23 | Osarumen Odeh Osarumen Odeh ('95) | 95 | ESP | 59.66 | A 13 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
24 | Emma Thor Emma Thor ('97) | 97 | SWE | 59.47 | B 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
25 | Agata Zieńkowicz Agata Zieńkowicz ('95) | 95 | POL | 59.36 | A 14 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
26 | Chrystalla Kyriakou Chrystalla Kyriakou ('96) | 96 | CYP | 57.62 | A 15 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
27 | Vigdis Jónsdóttir Vigdis Jónsdóttir ('96) | 96 | ISL | 57.40 | A 16 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
28 | Polina Ciui Polina Ciui ('97) | 97 | MDA | 56.60 | B 12 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
29 | Aleksandra Ivanović Aleksandra Ivanović ('95) | 95 | SRB | 54.28 | B 13 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
30 | Nadia Maffo Nadia Maffo ('96) | 96 | ITA | 52.81 | B 14 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
Anamari Kožul Anamari Kožul ('96) | 96 | CRO | NM | B | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
K22 Spydkast 600 gram 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | Sara Kolak Sara Kolak ('95) | 95 | CRO | 65.12 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Anete Kociņa Anete Kociņa ('96) | 96 | LAT | 64.47 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Marcelina Witek Marcelina Witek ('95) | 95 | POL | 63.03 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Eda Tuğsuz Eda Tuğsuz ('97) | 97 | TUR | 62.37 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Sigrid Borge Sigrid Borge ('95) | 95 | NOR | 60.44 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Anna Tarasiuk Anna Tarasiuk ('97) | 97 | BLR | 58.00 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Viktoriya Yarmakova Viktoriya Yarmakova ('95) | 95 | BLR | 57.87 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Margaux Nicollin Margaux Nicollin ('95) | 95 | FRA | 57.65 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Réka Szilágyi Réka Szilágyi ('96) | 96 | HUN | 55.53 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Klaudia Maruszewska Klaudia Maruszewska ('97) | 97 | POL | 55.11 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Arantxa Moreno Arantxa Moreno ('95) | 95 | ESP | 54.65 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Christine Winkler Christine Winkler ('95) | 95 | GER | 54.14 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Theodóra Arabatzí Theodóra Arabatzí ('97) | 97 | GRE | 52.62 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
Kvalifikation | 15.7. | ||||||||||||||||
Kval 15.7. | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | Sara Kolak Sara Kolak ('95) | 95 | CRO | 61.93 | Q A 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Eda Tuğsuz Eda Tuğsuz ('97) | 97 | TUR | 61.81 | Q A 2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Anete Kociņa Anete Kociņa ('96) | 96 | LAT | 59.52 | Q A 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Viktoriya Yarmakova Viktoriya Yarmakova ('95) | 95 | BLR | 59.35 | Q A 4 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Sigrid Borge Sigrid Borge ('95) | 95 | NOR | 58.65 | Q A 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Marcelina Witek Marcelina Witek ('95) | 95 | POL | 57.50 | Q A 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Anna Tarasiuk Anna Tarasiuk ('97) | 97 | BLR | 56.85 | Q B 1 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Arantxa Moreno Arantxa Moreno ('95) | 95 | ESP | 55.80 | Q A 7 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Klaudia Maruszewska Klaudia Maruszewska ('97) | 97 | POL | 55.77 | Q B 2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Réka Szilágyi Réka Szilágyi ('96) | 96 | HUN | 55.32 | Q B 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Theodóra Arabatzí Theodóra Arabatzí ('97) | 97 | GRE | 54.79 | Q B 4 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Christine Winkler Christine Winkler ('95) | 95 | GER | 54.36 | Q A 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Margaux Nicollin Margaux Nicollin ('95) | 95 | FRA | 53.88 | Q A 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Gerli Israel Gerli Israel ('95) | 95 | EST | 51.66 | B 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Vanja Spaić Vanja Spaić ('95) | 95 | BIH | 50.59 | B 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Luisa Sinigaglia Luisa Sinigaglia ('97) | 97 | ITA | 49.97 | B 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Nadia-Marie Pasternack Nadia-Marie Pasternack ('96) | 96 | SUI | 49.76 | B 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Atina Kamasi Atina Kamasi ('97) | 97 | SRB | 49.37 | A 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | Kato Van Den Brulle Kato Van Den Brulle ('96) | 96 | BEL | 48.74 | B 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
20 | Saara Lipsanen Saara Lipsanen ('95) | 95 | FIN | 48.54 | B 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
21 | Azize Altun Azize Altun ('97) | 97 | TUR | 48.04 | B 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
22 | Paola Padovan Paola Padovan ('95) | 95 | ITA | 47.18 | A 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
23 | Victoria Hudson Victoria Hudson ('96) | 96 | AUT | 46.57 | A 12 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
24 | Mirell Luik Mirell Luik ('97) | 97 | EST | 45.64 | A 13 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
25 | Florina Andreea Necsoiu Florina Andreea Necsoiu ('97) | 97 | ROU | 41.77 | B 12 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
26 | Ilaria Casarotto Ilaria Casarotto ('97) | 97 | ITA | 38.88 | B 13 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
Simona Dobilaitė Simona Dobilaitė ('95) | 95 | LTU | NM | B | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
Sofi Flink Sofi Flink ('95) | 95 | SWE | NM | A | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
K22 Syvkamp 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Caroline Agnou Caroline Agnou ('96) | 96 | SUI | 6330 | NR NU23R | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Verena Preiner Verena Preiner ('95) | 95 | AUT | 6232 | NU23R | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Celina Leffler Celina Leffler ('96) | 96 | GER | 6070 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Esther Turpin Esther Turpin ('96) | 96 | FRA | 5940 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Noor Vidts Noor Vidts ('96) | 96 | BEL | 5924 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Caroline Klein Caroline Klein ('96) | 96 | GER | 5876 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Katie Stainton Katie Stainton ('95) | 95 | GBR | 5836 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Daryna Sloboda Daryna Sloboda ('95) | 95 | UKR | 5801 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Cassandre Aguessy Thomas Cassandre Aguessy Thomas ('97) | 97 | FRA | 5794 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Paulina Ligarska Paulina Ligarska ('96) | 96 | POL | 5585 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Malin Skogström Malin Skogström ('95) | 95 | SWE | 5574 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Rimma Hordiyenko Rimma Hordiyenko ('95) | 95 | UKR | 5573 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Yulia Rout Yulia Rout ('95) | 95 | BLR | 5527 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Diane Marie-Hardy Diane Marie-Hardy ('96) | 96 | FRA | 5526 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Celine Albisser Celine Albisser ('96) | 96 | SUI | 5487 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Lovisa Östervall Lovisa Östervall ('97) | 97 | SWE | 5480 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Sveva Gerevini Sveva Gerevini ('96) | 96 | ITA | 5437 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Barbora Zatloukalová Barbora Zatloukalová ('97) | 97 | CZE | 5404 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | Barbora Dvořáková Barbora Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 5372 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
20 | Andrea Medina Andrea Medina ('96) | 96 | ESP | 5345 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
21 | Kateřina Dvořáková Kateřina Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 5333 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
22 | Maria Huntington Maria Huntington ('97) | 97 | FIN | 5327 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
23 | Lucia Quaglieri Lucia Quaglieri ('96) | 96 | ITA | 5139 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
24 | Hanna-Mai Vaikla Hanna-Mai Vaikla ('97) | 97 | EST | 5124 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
25 | Kristella Jurkatamm Kristella Jurkatamm ('96) | 96 | EST | 5124 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
26 | Beatrix Szabó Beatrix Szabó ('95) | 95 | HUN | 5008 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
27 | Rafaela Vitorino Rafaela Vitorino ('95) | 95 | POR | 4983 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
28 | Federica Palumbo Federica Palumbo ('95) | 95 | ITA | 4259 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
Hanne Maudens Hanne Maudens ('97) | 97 | BEL | DNF | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Saga Kivekäs Saga Kivekäs ('97) | 97 | FIN | DNF | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Miia Sillman Miia Sillman ('95) | 95 | FIN | DNF | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
K22 20 km kapgang 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | Klavdiya Afanasyeva Klavdiya Afanasyeva ('96) | 96 | RUS | 1:31:15 | |||||||||||||
2 | Mária Pérez Mária Pérez ('96) | 96 | ESP | 1:31:29 | |||||||||||||
3 | Živilė Vaiciukevičiūtė Živilė Vaiciukevičiūtė ('96) | 96 | LTU | 1:32:21 | |||||||||||||
4 | Viktoryia Rashchupkina Viktoryia Rashchupkina ('95) | 95 | BLR | 1:33:16 | PB | ||||||||||||
5 | Eleonora Dominici Eleonora Dominici ('96) | 96 | ITA | 1:33:32 | PB | ||||||||||||
6 | Emilia Lehmeyer Emilia Lehmeyer ('97) | 97 | GER | 1:34:24 | PB | ||||||||||||
7 | Anežka Drahotová Anežka Drahotová ('95) | 95 | CZE | 1:34:51 | |||||||||||||
8 | Diana Cacciotti Diana Cacciotti ('95) | 95 | ITA | 1:35:49 | |||||||||||||
9 | Rita Récsei Rita Récsei ('96) | 96 | HUN | 1:37:20 | |||||||||||||
10 | Edna Barros Edna Barros ('96) | 96 | POR | 1:37:55 | |||||||||||||
11 | Olga Niedziałek Olga Niedziałek ('97) | 97 | POL | 1:39:03 | |||||||||||||
12 | Mariia Filiuk Mariia Filiuk ('95) | 95 | UKR | 1:39:35 | |||||||||||||
13 | Monika Vaiciukevičiūtė Monika Vaiciukevičiūtė ('96) | 96 | LTU | 1:40:07 | |||||||||||||
14 | Mara Ribeiro Mara Ribeiro ('95) | 95 | POR | 1:40:47 | |||||||||||||
15 | Saskia Feige Saskia Feige ('97) | 97 | GER | 1:41:12 | |||||||||||||
16 | Tamara Havrylyuk Tamara Havrylyuk ('95) | 95 | UKR | 1:42:56 | |||||||||||||
17 | Mihaela Acatrinei Mihaela Acatrinei ('95) | 95 | ROU | 1:43:13 | |||||||||||||
18 | Mariana Mota Mariana Mota ('95) | 95 | POR | 1:45:59 | |||||||||||||
19 | Monika Hornáková Monika Hornáková ('95) | 95 | SVK | 1:48:12 | SB | ||||||||||||
20 | Danica Gogov Danica Gogov ('96) | 96 | SRB | 1:49:02 | |||||||||||||
21 | Ivana Renić Ivana Renić ('96) | 96 | CRO | 1:49:46 | |||||||||||||
22 | Lucia Čubaňová Lucia Čubaňová ('95) | 95 | SVK | 1:52:26 | |||||||||||||
23 | Jale Başak Jale Başak ('97) | 97 | TUR | 1:54:20 | |||||||||||||
Nicole Colombi Nicole Colombi ('95) | 95 | ITA | DQ | ||||||||||||||
Laura García-Caro Laura García-Caro ('95) | 95 | ESP | DQ | ||||||||||||||
Mihaela Puscasu Mihaela Puscasu ('95) | 95 | ROU | DQ | ||||||||||||||
Lidia Sánchez-Puebla Lidia Sánchez-Puebla ('96) | 96 | ESP | DQ | ||||||||||||||
K22 4 x 100 m stafet 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | ESP | 43.96 | NU23R | ||||||||||||||
Paula Sevilla, Ane Petrirena, Lara Gómez, Cristina Lara | |||||||||||||||||
2 | FRA | 44.06 | |||||||||||||||
Maroussia Pare, Cynthia Leduc, Fanny Peltier, Amandine Brossier | |||||||||||||||||
3 | SUI | 44.07 | |||||||||||||||
Riccarda Dietsche, Sarah Atcho, Ajla Del Ponte, Géraldine Frey | |||||||||||||||||
4 | POL | 44.21 | |||||||||||||||
Ewa Ochocka, Kamila Ciba, Magdalena Wronka, Ewa Swoboda | |||||||||||||||||
5 | ITA | 44.70 | |||||||||||||||
Chiara Torrisi, Alessia Niotta, Elisabetta De Andreis, Johanelis Herrera Abreu | |||||||||||||||||
6 | HUN | 45.03 | NU23R | ||||||||||||||
Luca Kozák, Melinda Ferenczi, Petra Répási, Evelin Nádházy | |||||||||||||||||
7 | AUT | 45.08 | NU23R | ||||||||||||||
Julia Schwarzinger, Savannah Mapalagama, Bettina Rinderer, Alexandra Toth | |||||||||||||||||
Indledende heats | 16.7. | ||||||||||||||||
Indledende 1 16.7. | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | SUI | 43.99 | NU23R | ||||||||||||||
Riccarda Dietsche, Sarah Atcho, Ajla Del Ponte, Géraldine Frey | |||||||||||||||||
2 | POL | 44.53 | |||||||||||||||
Ewa Ochocka, Kamila Ciba, Magdalena Wronka, Ewa Swoboda | |||||||||||||||||
3 | HUN | 45.20 | NU23R | ||||||||||||||
Luca Kozák, Melinda Ferenczi, Petra Répási, Evelin Nádházy | |||||||||||||||||
GER | DNF | ||||||||||||||||
Sina Mayer, Lisa Marie Kwayie, Jessica-Bianca Wessolly, Chantal Butzek | |||||||||||||||||
CZE | DQ | ||||||||||||||||
Helena Jiranová, Barbora Dvořáková, Martina Hofmanová, Marcela Pírková | |||||||||||||||||
Indledende 2 16.7. | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | ESP | 44.42 | NU23R | ||||||||||||||
Paula Sevilla, Ane Petrirena, Lara Gómez, Cristina Lara | |||||||||||||||||
2 | FRA | 44.56 | |||||||||||||||
Maroussia Pare, Cynthia Leduc, Fanny Peltier, Amandine Brossier | |||||||||||||||||
3 | ITA | 45.39 | |||||||||||||||
Chiara Torrisi, Alessia Niotta, Annalisa Spadotto Scott, Johanelis Herrera Abreu | |||||||||||||||||
4 | AUT | 50.97 | |||||||||||||||
Julia Schwarzinger, Savannah Mapalagama, Bettina Rinderer, Alexandra Toth | |||||||||||||||||
GBR | DNF | ||||||||||||||||
Diani Walker, Finette Agyapong, Ama Pipi, Clieo Stephenson | |||||||||||||||||
K22 4 x 400 m stafet 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | POL | 3:29.66 | |||||||||||||||
Dominika Muraszewska, Adrianna Janowicz-Półtorak, Mariola Karaś, Aleksandra Gaworska | |||||||||||||||||
2 | GER | 3:30.18 | |||||||||||||||
Hendrikje Richter, Laura Müller, Nelly Schmidt, Hannah Mergenthaler | |||||||||||||||||
3 | UKR | 3:30.22 | |||||||||||||||
Dariya Stavnycha, Yana Kachur, Tetyana Melnyk, Kateryna Karpiuk | |||||||||||||||||
4 | GBR | 3:30.74 | |||||||||||||||
Lina Nielsen, Laviai Nielsen, Jessica Turner, Cheriece Hylton | |||||||||||||||||
5 | ITA | 3:33.31 | |||||||||||||||
Ylenia Vitale, Virginia Troiani, Alexandra Troiani, Ayomide Folorunso | |||||||||||||||||
6 | IRL | 3:34.87 | |||||||||||||||
Sophie Becker, Cliodhna Manning, Jenna Bromell, Síofra Cléirigh Büttner | |||||||||||||||||
7 | FRA | 3:36.41 | |||||||||||||||
Julie Hounsinou, Corane Gazeau, Anais Seiller, Deborah Sananes | |||||||||||||||||
8 | CZE | 3:38.13 | |||||||||||||||
Helena Jiranová, Michaela Bičianová, Martina Hofmanová, Marcela Pírková | |||||||||||||||||
9 | HUN | 3:39.33 | |||||||||||||||
Evelin Nádházy, Melinda Ferenczi, Anna Sajtos, Krisztina Osváth | |||||||||||||||||
M22 100 m | |||||||||||||||||
Indledende heats | 15.7. | ||||||||||||||||
Indledende 1 15.7. Vind: +0.7 | 15.7. | Vind: +0.7 | |||||||||||||||
1 | Tim Duckworth Tim Duckworth ('96) | 96 | GBR | 10.51 | 0.125 | PB | |||||||||||
2 | Elmo Savola Elmo Savola ('95) | 95 | FIN | 10.84 | 0.126 | SB | |||||||||||
3 | Torben Blech Torben Blech ('95) | 95 | GER | 10.86 | 0.185 | ||||||||||||
4 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 10.98 | 0.125 | ||||||||||||
5 | Maksim Andraloits Maksim Andraloits ('97) | 97 | BLR | 10.98 | 0.215 | SB | |||||||||||
6 | Jiří Sýkora Jiří Sýkora ('95) | 95 | CZE | 10.99 | 0.163 | ||||||||||||
7 | Dennis Hutterer Dennis Hutterer ('96) | 96 | GER | 11.02 | 0.160 | ||||||||||||
8 | Kevin Fankl Kevin Fankl ('95) | 95 | SWE | 11.04 | 0.146 | PB | |||||||||||
Indledende 2 15.7. Vind: -0.4 | 15.7. | Vind: -0.4 | |||||||||||||||
1 | Luca Dell'acqua Luca Dell'acqua ('95) | 95 | ITA | 10.98 | 0.130 | SB | |||||||||||
2 | Maxence Pecatte Maxence Pecatte ('97) | 97 | FRA | 11.10 | 0.182 | =PB | |||||||||||
3 | Andri Oberholzer Andri Oberholzer ('96) | 96 | SUI | 11.13 | 0.146 | PB | |||||||||||
4 | Pablo Trescoli Pablo Trescoli ('95) | 95 | ESP | 11.23 | 0.215 | ||||||||||||
5 | Taavi Tšernjavski Taavi Tšernjavski ('95) | 95 | EST | 11.27 | 0.213 | ||||||||||||
6 | Andreas Christodoulou Andreas Christodoulou ('95) | 95 | CYP | 11.36 | 0.161 | ||||||||||||
7 | Tim Nowak Tim Nowak ('95) | 95 | GER | 11.38 | 0.225 | ||||||||||||
8 | Edgar Chave Edgar Chave ('95) | 95 | FRA | 11.40 | 0.168 | ||||||||||||
Indledende 3 15.7. Vind: +0.1 | 15.7. | Vind: +0.1 | |||||||||||||||
1 | Luca Bernaschina Luca Bernaschina ('95) | 95 | SUI | 11.30 | 0.166 | SB | |||||||||||
2 | Jacopo Zanatta Jacopo Zanatta ('96) | 96 | ITA | 11.31 | 0.225 | SB | |||||||||||
3 | Axel Hubert Axel Hubert ('96) | 96 | FRA | 11.32 | 0.130 | ||||||||||||
4 | Vitali Zhuk Vitali Zhuk ('96) | 96 | BLR | 11.37 | 0.159 | PB | |||||||||||
5 | Sebastian Ruthström Sebastian Ruthström ('97) | 97 | SWE | 11.48 | 0.134 | ||||||||||||
6 | Pascal Magyar Pascal Magyar ('95) | 95 | SUI | 11.49 | 0.211 | ||||||||||||
7 | Risto Lillemets Risto Lillemets ('97) | 97 | EST | 11.56 | 0.210 | ||||||||||||
M22 400 m | |||||||||||||||||
Indledende heats | 15.7. | ||||||||||||||||
Indledende 1 15.7. | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 48.99 | 0.104 | PB | |||||||||||
2 | Elmo Savola Elmo Savola ('95) | 95 | FIN | 49.14 | 0.120 | ||||||||||||
3 | Jiří Sýkora Jiří Sýkora ('95) | 95 | CZE | 49.19 | 0.133 | SB | |||||||||||
4 | Jacopo Zanatta Jacopo Zanatta ('96) | 96 | ITA | 49.40 | 0.223 | ||||||||||||
5 | Pablo Trescoli Pablo Trescoli ('95) | 95 | ESP | 49.73 | 0.166 | ||||||||||||
6 | Edgar Chave Edgar Chave ('95) | 95 | FRA | 49.86 | 0.185 | ||||||||||||
Maxence Pecatte Maxence Pecatte ('97) | 97 | FRA | DNS | ||||||||||||||
Indledende 2 15.7. | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | Taavi Tšernjavski Taavi Tšernjavski ('95) | 95 | EST | 49.15 | 0.135 | PB | |||||||||||
2 | Maksim Andraloits Maksim Andraloits ('97) | 97 | BLR | 49.23 | 0.149 | PB | |||||||||||
3 | Vitali Zhuk Vitali Zhuk ('96) | 96 | BLR | 49.40 | 0.115 | SB | |||||||||||
4 | Luca Dell'acqua Luca Dell'acqua ('95) | 95 | ITA | 50.08 | 0.135 | ||||||||||||
5 | Kevin Fankl Kevin Fankl ('95) | 95 | SWE | 50.54 | 0.164 | ||||||||||||
6 | Torben Blech Torben Blech ('95) | 95 | GER | 50.79 | 0.183 | ||||||||||||
7 | Luca Bernaschina Luca Bernaschina ('95) | 95 | SUI | 51.11 | 0.184 | ||||||||||||
Indledende 3 15.7. | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | Pascal Magyar Pascal Magyar ('95) | 95 | SUI | 49.86 | 0.155 | PB | |||||||||||
2 | Dennis Hutterer Dennis Hutterer ('96) | 96 | GER | 50.05 | 0.164 | PB | |||||||||||
3 | Andri Oberholzer Andri Oberholzer ('96) | 96 | SUI | 50.99 | 0.141 | PB | |||||||||||
4 | Sebastian Ruthström Sebastian Ruthström ('97) | 97 | SWE | 51.02 | 0.170 | PB | |||||||||||
5 | Axel Hubert Axel Hubert ('96) | 96 | FRA | 51.47 | 0.129 | ||||||||||||
6 | Andreas Christodoulou Andreas Christodoulou ('95) | 95 | CYP | 52.26 | 0.161 | ||||||||||||
M22 1500 m 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | Edgar Chave Edgar Chave ('95) | 95 | FRA | 4:29.62 | |||||||||||||
2 | Pablo Trescoli Pablo Trescoli ('95) | 95 | ESP | 4:33.01 | |||||||||||||
3 | Luca Dell'acqua Luca Dell'acqua ('95) | 95 | ITA | 4:33.38 | PB | ||||||||||||
4 | Vitali Zhuk Vitali Zhuk ('96) | 96 | BLR | 4:34.50 | SB | ||||||||||||
5 | Taavi Tšernjavski Taavi Tšernjavski ('95) | 95 | EST | 4:35.37 | |||||||||||||
6 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 4:37.71 | SB | ||||||||||||
7 | Elmo Savola Elmo Savola ('95) | 95 | FIN | 4:39.50 | PB | ||||||||||||
8 | Jacopo Zanatta Jacopo Zanatta ('96) | 96 | ITA | 4:40.30 | PB | ||||||||||||
9 | Andri Oberholzer Andri Oberholzer ('96) | 96 | SUI | 4:40.75 | PB | ||||||||||||
10 | Pascal Magyar Pascal Magyar ('95) | 95 | SUI | 4:41.32 | |||||||||||||
11 | Luca Bernaschina Luca Bernaschina ('95) | 95 | SUI | 4:42.40 | PB | ||||||||||||
12 | Dennis Hutterer Dennis Hutterer ('96) | 96 | GER | 4:43.30 | |||||||||||||
13 | Axel Hubert Axel Hubert ('96) | 96 | FRA | 4:45.30 | PB | ||||||||||||
14 | Kevin Fankl Kevin Fankl ('95) | 95 | SWE | 4:47.23 | SB | ||||||||||||
15 | Maksim Andraloits Maksim Andraloits ('97) | 97 | BLR | 4:47.76 | |||||||||||||
16 | Sebastian Ruthström Sebastian Ruthström ('97) | 97 | SWE | 4:48.16 | PB | ||||||||||||
17 | Jiří Sýkora Jiří Sýkora ('95) | 95 | CZE | 4:50.30 | SB | ||||||||||||
18 | Torben Blech Torben Blech ('95) | 95 | GER | 4:59.83 | PB | ||||||||||||
Andreas Christodoulou Andreas Christodoulou ('95) | 95 | CYP | DNF | ||||||||||||||
M22 110 m hæk | |||||||||||||||||
Indledende heats | 16.7. | ||||||||||||||||
Indledende 1 16.7. Vind: +1.5 | 16.7. | Vind: +1.5 | |||||||||||||||
1 | Jiří Sýkora Jiří Sýkora ('95) | 95 | CZE | 14.15 | 0.155 | PB | |||||||||||
2 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 14.35 | 0.131 | ||||||||||||
3 | Torben Blech Torben Blech ('95) | 95 | GER | 14.40 | 0.177 | PB | |||||||||||
4 | Maksim Andraloits Maksim Andraloits ('97) | 97 | BLR | 14.47 | 0.195 | PB | |||||||||||
5 | Pablo Trescoli Pablo Trescoli ('95) | 95 | ESP | 14.59 | 0.169 | PB | |||||||||||
6 | Axel Hubert Axel Hubert ('96) | 96 | FRA | 14.70 | 0.192 | ||||||||||||
7 | Edgar Chave Edgar Chave ('95) | 95 | FRA | 15.48 | 0.220 | ||||||||||||
Indledende 2 16.7. Vind: +1.7 | 16.7. | Vind: +1.7 | |||||||||||||||
1 | Elmo Savola Elmo Savola ('95) | 95 | FIN | 14.21 | 0.110 | PB | |||||||||||
2 | Vitali Zhuk Vitali Zhuk ('96) | 96 | BLR | 14.48 | 0.176 | PB | |||||||||||
3 | Andri Oberholzer Andri Oberholzer ('96) | 96 | SUI | 14.78 | 0.150 | PB | |||||||||||
4 | Luca Dell'acqua Luca Dell'acqua ('95) | 95 | ITA | 14.82 | 0.132 | PB | |||||||||||
5 | Jacopo Zanatta Jacopo Zanatta ('96) | 96 | ITA | 14.88 | 0.202 | ||||||||||||
6 | Andreas Christodoulou Andreas Christodoulou ('95) | 95 | CYP | 15.23 | 0.197 | ||||||||||||
Indledende 3 16.7. Vind: -0.3 | 16.7. | Vind: -0.3 | |||||||||||||||
1 | Dennis Hutterer Dennis Hutterer ('96) | 96 | GER | 14.91 | 0.195 | PB | |||||||||||
2 | Taavi Tšernjavski Taavi Tšernjavski ('95) | 95 | EST | 14.93 | 0.186 | ||||||||||||
3 | Luca Bernaschina Luca Bernaschina ('95) | 95 | SUI | 15.15 | 0.147 | ||||||||||||
4 | Pascal Magyar Pascal Magyar ('95) | 95 | SUI | 15.21 | 0.180 | =PB | |||||||||||
5 | Sebastian Ruthström Sebastian Ruthström ('97) | 97 | SWE | 15.25 | 0.169 | PB | |||||||||||
6 | Kevin Fankl Kevin Fankl ('95) | 95 | SWE | 15.49 | 0.162 | ||||||||||||
M22 Højdespring 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | Jacopo Zanatta Jacopo Zanatta ('96) | 96 | ITA | 2.08 | A 1 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Andri Oberholzer Andri Oberholzer ('96) | 96 | SUI | 2.08 | A 2 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Vitali Zhuk Vitali Zhuk ('96) | 96 | BLR | 1.99 | B 1 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Dennis Hutterer Dennis Hutterer ('96) | 96 | GER | 1.99 | A 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Maksim Andraloits Maksim Andraloits ('97) | 97 | BLR | 1.99 | A 4 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 1.99 | A 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Jiří Sýkora Jiří Sýkora ('95) | 95 | CZE | 1.96 | A 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Elmo Savola Elmo Savola ('95) | 95 | FIN | 1.96 | B 2 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Axel Hubert Axel Hubert ('96) | 96 | FRA | 1.96 | B 3 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Pablo Trescoli Pablo Trescoli ('95) | 95 | ESP | 1.96 | B 3 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Maxence Pecatte Maxence Pecatte ('97) | 97 | FRA | 1.96 | A 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Sebastian Ruthström Sebastian Ruthström ('97) | 97 | SWE | 1.96 | A 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Pascal Magyar Pascal Magyar ('95) | 95 | SUI | 1.96 | A 9 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Torben Blech Torben Blech ('95) | 95 | GER | 1.96 | B 5 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Taavi Tšernjavski Taavi Tšernjavski ('95) | 95 | EST | 1.93 | B 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Luca Dell'acqua Luca Dell'acqua ('95) | 95 | ITA | 1.93 | B 7 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Kevin Fankl Kevin Fankl ('95) | 95 | SWE | 1.90 | B 8 | =PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Edgar Chave Edgar Chave ('95) | 95 | FRA | 1.90 | B 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | Andreas Christodoulou Andreas Christodoulou ('95) | 95 | CYP | 1.90 | B 10 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
20 | Luca Bernaschina Luca Bernaschina ('95) | 95 | SUI | 1.90 | B 11 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
Tim Duckworth Tim Duckworth ('96) | 96 | GBR | DNS | A | |||||||||||||
Risto Lillemets Risto Lillemets ('97) | 97 | EST | DNS | A | |||||||||||||
Tim Nowak Tim Nowak ('95) | 95 | GER | DNS | A | |||||||||||||
M22 Stangspring 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | Torben Blech Torben Blech ('95) | 95 | GER | 5.20 | A 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Andri Oberholzer Andri Oberholzer ('96) | 96 | SUI | 4.90 | A 2 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Vitali Zhuk Vitali Zhuk ('96) | 96 | BLR | 4.70 | A 3 | =PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Maksim Andraloits Maksim Andraloits ('97) | 97 | BLR | 4.70 | B 1 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Elmo Savola Elmo Savola ('95) | 95 | FIN | 4.70 | A 4 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 4.70 | A 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Dennis Hutterer Dennis Hutterer ('96) | 96 | GER | 4.60 | B 2 | =PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Axel Hubert Axel Hubert ('96) | 96 | FRA | 4.60 | B 3 | =PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Taavi Tšernjavski Taavi Tšernjavski ('95) | 95 | EST | 4.60 | A 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Jiří Sýkora Jiří Sýkora ('95) | 95 | CZE | 4.50 | A 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Luca Bernaschina Luca Bernaschina ('95) | 95 | SUI | 4.40 | A 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Kevin Fankl Kevin Fankl ('95) | 95 | SWE | 4.40 | A 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Pablo Trescoli Pablo Trescoli ('95) | 95 | ESP | 4.40 | B 4 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Jacopo Zanatta Jacopo Zanatta ('96) | 96 | ITA | 4.30 | B 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Pascal Magyar Pascal Magyar ('95) | 95 | SUI | 4.30 | B 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Sebastian Ruthström Sebastian Ruthström ('97) | 97 | SWE | 4.20 | A 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Luca Dell'acqua Luca Dell'acqua ('95) | 95 | ITA | 4.10 | B 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Edgar Chave Edgar Chave ('95) | 95 | FRA | 4.10 | B 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
M22 Længdespring 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | Andri Oberholzer Andri Oberholzer ('96) | 96 | SUI | 7.54 | +0.1 A 1 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Luca Bernaschina Luca Bernaschina ('95) | 95 | SUI | 7.38 | +1.5 A 2 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Maksim Andraloits Maksim Andraloits ('97) | 97 | BLR | 7.36 | +0.9 A 3 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Jacopo Zanatta Jacopo Zanatta ('96) | 96 | ITA | 7.30 | +0.4 A 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Elmo Savola Elmo Savola ('95) | 95 | FIN | 7.29 | -0.6 A 5 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Maxence Pecatte Maxence Pecatte ('97) | 97 | FRA | 7.26 | +0.1 A 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 7.21 | +1.0 A 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Luca Dell'acqua Luca Dell'acqua ('95) | 95 | ITA | 7.19 | +0.8 B 1 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Axel Hubert Axel Hubert ('96) | 96 | FRA | 7.18 | +0.2 B 2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Dennis Hutterer Dennis Hutterer ('96) | 96 | GER | 7.17 | -0.9 B 3 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Taavi Tšernjavski Taavi Tšernjavski ('95) | 95 | EST | 7.15 | -0.5 B 4 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Pablo Trescoli Pablo Trescoli ('95) | 95 | ESP | 7.12 | +0.1 A 8 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Jiří Sýkora Jiří Sýkora ('95) | 95 | CZE | 7.09 | +1.3 B 5 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Sebastian Ruthström Sebastian Ruthström ('97) | 97 | SWE | 7.03 | +1.0 A 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Kevin Fankl Kevin Fankl ('95) | 95 | SWE | 6.94 | -1.4 A 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Pascal Magyar Pascal Magyar ('95) | 95 | SUI | 6.80 | -0.4 B 6 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Torben Blech Torben Blech ('95) | 95 | GER | 6.80 | -0.1 A 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Andreas Christodoulou Andreas Christodoulou ('95) | 95 | CYP | 6.77 | +0.7 B 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | Vitali Zhuk Vitali Zhuk ('96) | 96 | BLR | 6.76 | +0.1 B 8 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
20 | Edgar Chave Edgar Chave ('95) | 95 | FRA | 6.69 | -1.2 B 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
Tim Duckworth Tim Duckworth ('96) | 96 | GBR | NM | A | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
Risto Lillemets Risto Lillemets ('97) | 97 | EST | DNS | B | |||||||||||||
Tim Nowak Tim Nowak ('95) | 95 | GER | DNS | B | |||||||||||||
M22 Kuglestød 7.26 kg 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||
1 | Jiří Sýkora Jiří Sýkora ('95) | 95 | CZE | 14.65 | A 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Vitali Zhuk Vitali Zhuk ('96) | 96 | BLR | 14.64 | A 2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Axel Hubert Axel Hubert ('96) | 96 | FRA | 14.48 | A 3 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Dennis Hutterer Dennis Hutterer ('96) | 96 | GER | 14.23 | A 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 13.98 | A 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Elmo Savola Elmo Savola ('95) | 95 | FIN | 13.97 | B 1 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Maksim Andraloits Maksim Andraloits ('97) | 97 | BLR | 13.88 | A 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Taavi Tšernjavski Taavi Tšernjavski ('95) | 95 | EST | 13.76 | A 7 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Torben Blech Torben Blech ('95) | 95 | GER | 13.74 | A 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Kevin Fankl Kevin Fankl ('95) | 95 | SWE | 13.68 | B 2 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Andri Oberholzer Andri Oberholzer ('96) | 96 | SUI | 13.62 | A 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Luca Bernaschina Luca Bernaschina ('95) | 95 | SUI | 13.50 | A 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Pablo Trescoli Pablo Trescoli ('95) | 95 | ESP | 13.37 | B 3 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Jacopo Zanatta Jacopo Zanatta ('96) | 96 | ITA | 12.56 | B 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Pascal Magyar Pascal Magyar ('95) | 95 | SUI | 12.43 | A 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Andreas Christodoulou Andreas Christodoulou ('95) | 95 | CYP | 12.25 | B 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Maxence Pecatte Maxence Pecatte ('97) | 97 | FRA | 12.08 | B 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Sebastian Ruthström Sebastian Ruthström ('97) | 97 | SWE | 11.79 | B 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | Edgar Chave Edgar Chave ('95) | 95 | FRA | 11.37 | B 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
20 | Luca Dell'acqua Luca Dell'acqua ('95) | 95 | ITA | 11.37 | B 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
Tim Nowak Tim Nowak ('95) | 95 | GER | DNS | A | |||||||||||||
Tim Duckworth Tim Duckworth ('96) | 96 | GBR | DNS | B | |||||||||||||
Risto Lillemets Risto Lillemets ('97) | 97 | EST | DNS | B | |||||||||||||
M22 Diskoskast 2.0 kg 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | Jiří Sýkora Jiří Sýkora ('95) | 95 | CZE | 50.37 | A 1 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Dennis Hutterer Dennis Hutterer ('96) | 96 | GER | 47.14 | A 2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Taavi Tšernjavski Taavi Tšernjavski ('95) | 95 | EST | 45.03 | A 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Vitali Zhuk Vitali Zhuk ('96) | 96 | BLR | 44.25 | A 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Maksim Andraloits Maksim Andraloits ('97) | 97 | BLR | 43.89 | A 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 43.21 | A 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Pascal Magyar Pascal Magyar ('95) | 95 | SUI | 42.58 | A 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Torben Blech Torben Blech ('95) | 95 | GER | 41.00 | A 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Jacopo Zanatta Jacopo Zanatta ('96) | 96 | ITA | 40.20 | B 1 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Kevin Fankl Kevin Fankl ('95) | 95 | SWE | 39.81 | B 2 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Andri Oberholzer Andri Oberholzer ('96) | 96 | SUI | 39.42 | A 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Sebastian Ruthström Sebastian Ruthström ('97) | 97 | SWE | 38.68 | B 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Luca Bernaschina Luca Bernaschina ('95) | 95 | SUI | 38.02 | B 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Elmo Savola Elmo Savola ('95) | 95 | FIN | 37.35 | B 5 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Pablo Trescoli Pablo Trescoli ('95) | 95 | ESP | 37.24 | A 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Andreas Christodoulou Andreas Christodoulou ('95) | 95 | CYP | 36.70 | B 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Edgar Chave Edgar Chave ('95) | 95 | FRA | 34.84 | B 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Luca Dell'acqua Luca Dell'acqua ('95) | 95 | ITA | 34.78 | B 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | Axel Hubert Axel Hubert ('96) | 96 | FRA | 29.37 | B 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
M22 Spydkast 800 gram 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||
1 | Jiří Sýkora Jiří Sýkora ('95) | 95 | CZE | 63.36 | A 1 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Axel Hubert Axel Hubert ('96) | 96 | FRA | 63.29 | B 1 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Vitali Zhuk Vitali Zhuk ('96) | 96 | BLR | 62.90 | B 2 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Elmo Savola Elmo Savola ('95) | 95 | FIN | 61.89 | B 3 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 59.10 | B 4 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Sebastian Ruthström Sebastian Ruthström ('97) | 97 | SWE | 58.92 | B 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Andreas Christodoulou Andreas Christodoulou ('95) | 95 | CYP | 57.47 | A 2 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Kevin Fankl Kevin Fankl ('95) | 95 | SWE | 56.48 | A 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Pablo Trescoli Pablo Trescoli ('95) | 95 | ESP | 55.35 | A 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Taavi Tšernjavski Taavi Tšernjavski ('95) | 95 | EST | 52.40 | B 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Maksim Andraloits Maksim Andraloits ('97) | 97 | BLR | 51.97 | B 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Torben Blech Torben Blech ('95) | 95 | GER | 51.82 | B 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Andri Oberholzer Andri Oberholzer ('96) | 96 | SUI | 51.59 | B 9 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Pascal Magyar Pascal Magyar ('95) | 95 | SUI | 51.58 | A 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Luca Dell'acqua Luca Dell'acqua ('95) | 95 | ITA | 51.15 | A 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Luca Bernaschina Luca Bernaschina ('95) | 95 | SUI | 50.99 | A 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Dennis Hutterer Dennis Hutterer ('96) | 96 | GER | 50.87 | B 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Jacopo Zanatta Jacopo Zanatta ('96) | 96 | ITA | 49.68 | A 8 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | Edgar Chave Edgar Chave ('95) | 95 | FRA | 45.65 | A 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
K22 200 m | |||||||||||||||||
Indledende heats | 13.7. | ||||||||||||||||
Indledende 1 13.7. Vind: +2.1 | 13.7. | Vind: +2.1 | |||||||||||||||
1 | Barbora Dvořáková Barbora Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 23.89 | w | 0.154 | |||||||||||
2 | Celina Leffler Celina Leffler ('96) | 96 | GER | 23.99 | w | 0.125 | |||||||||||
3 | Katie Stainton Katie Stainton ('95) | 95 | GBR | 24.16 | w | 0.180 | |||||||||||
4 | Sveva Gerevini Sveva Gerevini ('96) | 96 | ITA | 24.42 | w | 0.140 | |||||||||||
5 | Cassandre Aguessy Thomas Cassandre Aguessy Thomas ('97) | 97 | FRA | 24.59 | w | 0.174 | |||||||||||
6 | Noor Vidts Noor Vidts ('96) | 96 | BEL | 24.60 | w | 0.180 | |||||||||||
7 | Hanne Maudens Hanne Maudens ('97) | 97 | BEL | 24.83 | w | 0.154 | |||||||||||
8 | Caroline Klein Caroline Klein ('96) | 96 | GER | 25.33 | w | 0.145 | |||||||||||
Indledende 2 13.7. Vind: -0.1 | 13.7. | Vind: -0.1 | |||||||||||||||
1 | Caroline Agnou Caroline Agnou ('96) | 96 | SUI | 24.36 | 0.131 | PB | |||||||||||
2 | Verena Preiner Verena Preiner ('95) | 95 | AUT | 24.36 | 0.122 | PB | |||||||||||
3 | Kateřina Dvořáková Kateřina Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 24.51 | 0.201 | PB | |||||||||||
4 | Celine Albisser Celine Albisser ('96) | 96 | SUI | 24.83 | 0.172 | PB | |||||||||||
5 | Esther Turpin Esther Turpin ('96) | 96 | FRA | 24.89 | 0.159 | ||||||||||||
6 | Yulia Rout Yulia Rout ('95) | 95 | BLR | 24.98 | 0.212 | ||||||||||||
7 | Daryna Sloboda Daryna Sloboda ('95) | 95 | UKR | 25.01 | 0.140 | ||||||||||||
8 | Diane Marie-Hardy Diane Marie-Hardy ('96) | 96 | FRA | 25.14 | 0.129 | ||||||||||||
9 | Saga Kivekäs Saga Kivekäs ('97) | 97 | FIN | 29.23 | 0.128 | ||||||||||||
Indledende 3 13.7. Vind: +2.8 | 13.7. | Vind: +2.8 | |||||||||||||||
1 | Andrea Medina Andrea Medina ('96) | 96 | ESP | 24.87 | w | 0.152 | |||||||||||
2 | Malin Skogström Malin Skogström ('95) | 95 | SWE | 25.28 | w | 0.239 | |||||||||||
3 | Barbora Zatloukalová Barbora Zatloukalová ('97) | 97 | CZE | 25.32 | w | 0.130 | |||||||||||
4 | Paulina Ligarska Paulina Ligarska ('96) | 96 | POL | 25.50 | w | 0.189 | |||||||||||
5 | Lovisa Östervall Lovisa Östervall ('97) | 97 | SWE | 25.52 | w | 0.193 | |||||||||||
6 | Rimma Hordiyenko Rimma Hordiyenko ('95) | 95 | UKR | 25.53 | w | 0.174 | |||||||||||
7 | Maria Huntington Maria Huntington ('97) | 97 | FIN | 25.90 | w | 0.212 | |||||||||||
7 | Lucia Quaglieri Lucia Quaglieri ('96) | 96 | ITA | 25.90 | w | 0.156 | |||||||||||
Indledende 4 13.7. Vind: +1.2 | 13.7. | Vind: +1.2 | |||||||||||||||
1 | Rafaela Vitorino Rafaela Vitorino ('95) | 95 | POR | 26.10 | 0.158 | SB | |||||||||||
2 | Kristella Jurkatamm Kristella Jurkatamm ('96) | 96 | EST | 26.50 | 0.256 | ||||||||||||
3 | Beatrix Szabó Beatrix Szabó ('95) | 95 | HUN | 26.55 | 0.188 | ||||||||||||
4 | Hanna-Mai Vaikla Hanna-Mai Vaikla ('97) | 97 | EST | 26.56 | 0.371 | ||||||||||||
Federica Palumbo Federica Palumbo ('95) | 95 | ITA | DQ | 0.236 | |||||||||||||
Miia Sillman Miia Sillman ('95) | 95 | FIN | DNS | ||||||||||||||
K22 800 m | |||||||||||||||||
Indledende heats | 14.7. | ||||||||||||||||
Indledende 1 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Lucia Quaglieri Lucia Quaglieri ('96) | 96 | ITA | 2:16.86 | |||||||||||||
2 | Barbora Zatloukalová Barbora Zatloukalová ('97) | 97 | CZE | 2:17.45 | PB | ||||||||||||
3 | Sveva Gerevini Sveva Gerevini ('96) | 96 | ITA | 2:18.57 | |||||||||||||
4 | Andrea Medina Andrea Medina ('96) | 96 | ESP | 2:19.36 | PB | ||||||||||||
5 | Beatrix Szabó Beatrix Szabó ('95) | 95 | HUN | 2:22.08 | |||||||||||||
6 | Federica Palumbo Federica Palumbo ('95) | 95 | ITA | 2:22.24 | |||||||||||||
7 | Maria Huntington Maria Huntington ('97) | 97 | FIN | 2:26.15 | |||||||||||||
8 | Kristella Jurkatamm Kristella Jurkatamm ('96) | 96 | EST | 2:26.18 | SB | ||||||||||||
9 | Hanna-Mai Vaikla Hanna-Mai Vaikla ('97) | 97 | EST | 2:27.51 | SB | ||||||||||||
10 | Rafaela Vitorino Rafaela Vitorino ('95) | 95 | POR | 2:31.48 | |||||||||||||
Indledende 2 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Daryna Sloboda Daryna Sloboda ('95) | 95 | UKR | 2:11.02 | PB | ||||||||||||
2 | Diane Marie-Hardy Diane Marie-Hardy ('96) | 96 | FRA | 2:13.36 | |||||||||||||
3 | Celine Albisser Celine Albisser ('96) | 96 | SUI | 2:16.48 | PB | ||||||||||||
4 | Paulina Ligarska Paulina Ligarska ('96) | 96 | POL | 2:21.76 | |||||||||||||
5 | Malin Skogström Malin Skogström ('95) | 95 | SWE | 2:21.92 | PB | ||||||||||||
6 | Lovisa Östervall Lovisa Östervall ('97) | 97 | SWE | 2:22.83 | |||||||||||||
7 | Barbora Dvořáková Barbora Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 2:26.39 | |||||||||||||
8 | Kateřina Dvořáková Kateřina Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 2:26.99 | |||||||||||||
9 | Yulia Rout Yulia Rout ('95) | 95 | BLR | 2:30.45 | |||||||||||||
Indledende 3 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Verena Preiner Verena Preiner ('95) | 95 | AUT | 2:10.72 | PB | ||||||||||||
2 | Katie Stainton Katie Stainton ('95) | 95 | GBR | 2:13.17 | SB | ||||||||||||
3 | Esther Turpin Esther Turpin ('96) | 96 | FRA | 2:14.36 | PB | ||||||||||||
4 | Noor Vidts Noor Vidts ('96) | 96 | BEL | 2:15.42 | |||||||||||||
5 | Caroline Agnou Caroline Agnou ('96) | 96 | SUI | 2:16.06 | PB | ||||||||||||
6 | Celina Leffler Celina Leffler ('96) | 96 | GER | 2:20.81 | SB | ||||||||||||
7 | Cassandre Aguessy Thomas Cassandre Aguessy Thomas ('97) | 97 | FRA | 2:25.21 | |||||||||||||
8 | Caroline Klein Caroline Klein ('96) | 96 | GER | 2:26.50 | |||||||||||||
9 | Rimma Hordiyenko Rimma Hordiyenko ('95) | 95 | UKR | 2:33.30 | |||||||||||||
K22 100 m hæk 84.0 cm | |||||||||||||||||
Indledende heats | 13.7. | ||||||||||||||||
Indledende 1 13.7. Vind: -0.3 | 13.7. | Vind: -0.3 | |||||||||||||||
1 | Esther Turpin Esther Turpin ('96) | 96 | FRA | 13.54 | 0.179 | ||||||||||||
2 | Caroline Agnou Caroline Agnou ('96) | 96 | SUI | 13.61 | 0.206 | PB | |||||||||||
3 | Celina Leffler Celina Leffler ('96) | 96 | GER | 13.74 | 0.199 | ||||||||||||
4 | Kateřina Dvořáková Kateřina Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 13.79 | 0.223 | ||||||||||||
5 | Verena Preiner Verena Preiner ('95) | 95 | AUT | 13.79 | 0.117 | PB | |||||||||||
6 | Saga Kivekäs Saga Kivekäs ('97) | 97 | FIN | 13.80 | 0.145 | ||||||||||||
7 | Malin Skogström Malin Skogström ('95) | 95 | SWE | 13.87 | 0.120 | SB | |||||||||||
8 | Caroline Klein Caroline Klein ('96) | 96 | GER | 14.03 | 0.211 | ||||||||||||
Indledende 2 13.7. Vind: +2.6 | 13.7. | Vind: +2.6 | |||||||||||||||
1 | Rimma Hordiyenko Rimma Hordiyenko ('95) | 95 | UKR | 13.81 | w | 0.115 | |||||||||||
2 | Cassandre Aguessy Thomas Cassandre Aguessy Thomas ('97) | 97 | FRA | 13.87 | w | 0.156 | |||||||||||
3 | Noor Vidts Noor Vidts ('96) | 96 | BEL | 13.89 | w | 0.177 | |||||||||||
4 | Katie Stainton Katie Stainton ('95) | 95 | GBR | 13.96 | w | 0.124 | |||||||||||
5 | Maria Huntington Maria Huntington ('97) | 97 | FIN | 14.00 | w | 0.172 | |||||||||||
6 | Kristella Jurkatamm Kristella Jurkatamm ('96) | 96 | EST | 14.32 | w | 0.156 | |||||||||||
7 | Barbora Dvořáková Barbora Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 14.46 | w | 0.116 | |||||||||||
8 | Hanne Maudens Hanne Maudens ('97) | 97 | BEL | 14.49 | w | 0.165 | |||||||||||
Indledende 3 13.7. Vind: +2.8 | 13.7. | Vind: +2.8 | |||||||||||||||
1 | Lucia Quaglieri Lucia Quaglieri ('96) | 96 | ITA | 14.26 | w | ||||||||||||
2 | Celine Albisser Celine Albisser ('96) | 96 | SUI | 14.31 | w | ||||||||||||
3 | Diane Marie-Hardy Diane Marie-Hardy ('96) | 96 | FRA | 14.31 | w | ||||||||||||
4 | Yulia Rout Yulia Rout ('95) | 95 | BLR | 14.33 | w | ||||||||||||
5 | Andrea Medina Andrea Medina ('96) | 96 | ESP | 14.37 | w | ||||||||||||
6 | Daryna Sloboda Daryna Sloboda ('95) | 95 | UKR | 14.48 | w | ||||||||||||
7 | Federica Palumbo Federica Palumbo ('95) | 95 | ITA | 14.49 | w | ||||||||||||
8 | Miia Sillman Miia Sillman ('95) | 95 | FIN | 14.51 | w | ||||||||||||
Indledende 4 13.7. Vind: +1.2 | 13.7. | Vind: +1.2 | |||||||||||||||
1 | Sveva Gerevini Sveva Gerevini ('96) | 96 | ITA | 14.34 | PB | ||||||||||||
2 | Lovisa Östervall Lovisa Östervall ('97) | 97 | SWE | 14.39 | SB | ||||||||||||
3 | Barbora Zatloukalová Barbora Zatloukalová ('97) | 97 | CZE | 14.69 | SB | ||||||||||||
4 | Paulina Ligarska Paulina Ligarska ('96) | 96 | POL | 14.87 | PB | ||||||||||||
5 | Rafaela Vitorino Rafaela Vitorino ('95) | 95 | POR | 14.89 | |||||||||||||
6 | Beatrix Szabó Beatrix Szabó ('95) | 95 | HUN | 15.14 | |||||||||||||
7 | Hanna-Mai Vaikla Hanna-Mai Vaikla ('97) | 97 | EST | 15.20 | |||||||||||||
K22 Højdespring 13.7. Finale A Finale | 13.7. | ||||||||||||||||
1 | Yulia Rout Yulia Rout ('95) | 95 | BLR | 1.78 | A 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Noor Vidts Noor Vidts ('96) | 96 | BEL | 1.78 | A 2 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Celina Leffler Celina Leffler ('96) | 96 | GER | 1.75 | B 1 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Cassandre Aguessy Thomas Cassandre Aguessy Thomas ('97) | 97 | FRA | 1.75 | A 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Rimma Hordiyenko Rimma Hordiyenko ('95) | 95 | UKR | 1.75 | A 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Caroline Klein Caroline Klein ('96) | 96 | GER | 1.75 | A 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Paulina Ligarska Paulina Ligarska ('96) | 96 | POL | 1.72 | A 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Hanne Maudens Hanne Maudens ('97) | 97 | BEL | 1.72 | A 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Rafaela Vitorino Rafaela Vitorino ('95) | 95 | POR | 1.72 | A 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Lovisa Östervall Lovisa Östervall ('97) | 97 | SWE | 1.72 | B 2 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Verena Preiner Verena Preiner ('95) | 95 | AUT | 1.72 | B 3 | =PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Caroline Agnou Caroline Agnou ('96) | 96 | SUI | 1.72 | A 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Maria Huntington Maria Huntington ('97) | 97 | FIN | 1.72 | A 10 | =SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Esther Turpin Esther Turpin ('96) | 96 | FRA | 1.69 | B 4 | =PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Miia Sillman Miia Sillman ('95) | 95 | FIN | 1.69 | A 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Daryna Sloboda Daryna Sloboda ('95) | 95 | UKR | 1.69 | A 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Malin Skogström Malin Skogström ('95) | 95 | SWE | 1.69 | B 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Katie Stainton Katie Stainton ('95) | 95 | GBR | 1.66 | A 13 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | Diane Marie-Hardy Diane Marie-Hardy ('96) | 96 | FRA | 1.66 | B 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
20 | Kateřina Dvořáková Kateřina Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 1.66 | B 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
20 | Saga Kivekäs Saga Kivekäs ('97) | 97 | FIN | 1.66 | A 14 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
20 | Andrea Medina Andrea Medina ('96) | 96 | ESP | 1.66 | A 14 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
20 | Federica Palumbo Federica Palumbo ('95) | 95 | ITA | 1.66 | A 14 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
24 | Celine Albisser Celine Albisser ('96) | 96 | SUI | 1.66 | B 8 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
25 | Beatrix Szabó Beatrix Szabó ('95) | 95 | HUN | 1.63 | B 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
26 | Barbora Dvořáková Barbora Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 1.63 | B 10 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
27 | Barbora Zatloukalová Barbora Zatloukalová ('97) | 97 | CZE | 1.60 | B 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
28 | Hanna-Mai Vaikla Hanna-Mai Vaikla ('97) | 97 | EST | 1.60 | B 12 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
29 | Kristella Jurkatamm Kristella Jurkatamm ('96) | 96 | EST | 1.60 | B 13 | =SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
30 | Sveva Gerevini Sveva Gerevini ('96) | 96 | ITA | 1.60 | B 14 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
31 | Lucia Quaglieri Lucia Quaglieri ('96) | 96 | ITA | 1.60 | B 15 | =SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
K22 Længdespring 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Celina Leffler Celina Leffler ('96) | 96 | GER | 6.38 | +0.3 A 1 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Caroline Agnou Caroline Agnou ('96) | 96 | SUI | 6.36 | +0.3 A 2 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Noor Vidts Noor Vidts ('96) | 96 | BEL | 6.20 | -0.6 A 3 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Cassandre Aguessy Thomas Cassandre Aguessy Thomas ('97) | 97 | FRA | 6.20 | +0.2 A 4 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Caroline Klein Caroline Klein ('96) | 96 | GER | 6.14 | -0.3 A 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Katie Stainton Katie Stainton ('95) | 95 | GBR | 6.10 | -0.4 A 6 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Esther Turpin Esther Turpin ('96) | 96 | FRA | 6.02 | -0.7 A 7 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Yulia Rout Yulia Rout ('95) | 95 | BLR | 6.01 | +0.1 A 8 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Barbora Dvořáková Barbora Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 5.97 | +0.1 A 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Rimma Hordiyenko Rimma Hordiyenko ('95) | 95 | UKR | 5.95 | +0.2 A 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Beatrix Szabó Beatrix Szabó ('95) | 95 | HUN | 5.92 | -0.1 A 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Kateřina Dvořáková Kateřina Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 5.90 | +1.2 A 12 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Daryna Sloboda Daryna Sloboda ('95) | 95 | UKR | 5.90 | +0.9 A 13 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Malin Skogström Malin Skogström ('95) | 95 | SWE | 5.89 | -0.5 B 1 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Celine Albisser Celine Albisser ('96) | 96 | SUI | 5.85 | +0.5 B 2 | =PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Verena Preiner Verena Preiner ('95) | 95 | AUT | 5.84 | +0.9 B 3 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Diane Marie-Hardy Diane Marie-Hardy ('96) | 96 | FRA | 5.78 | +0.1 B 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Paulina Ligarska Paulina Ligarska ('96) | 96 | POL | 5.78 | +0.2 B 5 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | Lovisa Östervall Lovisa Östervall ('97) | 97 | SWE | 5.76 | +0.5 A 14 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
20 | Kristella Jurkatamm Kristella Jurkatamm ('96) | 96 | EST | 5.66 | -1.7 B 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
21 | Rafaela Vitorino Rafaela Vitorino ('95) | 95 | POR | 5.65 | +0.2 B 7 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
22 | Maria Huntington Maria Huntington ('97) | 97 | FIN | 5.64 | w | +2.3 B 8 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
23 | Barbora Zatloukalová Barbora Zatloukalová ('97) | 97 | CZE | 5.60 | +1.6 B 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
24 | Lucia Quaglieri Lucia Quaglieri ('96) | 96 | ITA | 5.57 | +0.1 B 10 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
25 | Andrea Medina Andrea Medina ('96) | 96 | ESP | 5.53 | +0.3 B 11 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
26 | Sveva Gerevini Sveva Gerevini ('96) | 96 | ITA | 5.49 | +0.1 B 12 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
27 | Hanna-Mai Vaikla Hanna-Mai Vaikla ('97) | 97 | EST | 5.48 | -1.5 B 13 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
28 | Federica Palumbo Federica Palumbo ('95) | 95 | ITA | 5.34 | +0.7 B 14 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
Saga Kivekäs Saga Kivekäs ('97) | 97 | FIN | DNS | A | |||||||||||||
K22 Kuglestød 4.0 kg 13.7. Finale A Finale | 13.7. | ||||||||||||||||
1 | Caroline Agnou Caroline Agnou ('96) | 96 | SUI | 14.77 | A 1 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Celina Leffler Celina Leffler ('96) | 96 | GER | 14.09 | A 2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Verena Preiner Verena Preiner ('95) | 95 | AUT | 13.97 | A 3 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Daryna Sloboda Daryna Sloboda ('95) | 95 | UKR | 13.85 | A 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Rimma Hordiyenko Rimma Hordiyenko ('95) | 95 | UKR | 13.21 | A 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Noor Vidts Noor Vidts ('96) | 96 | BEL | 12.98 | A 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Paulina Ligarska Paulina Ligarska ('96) | 96 | POL | 12.84 | A 7 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Yulia Rout Yulia Rout ('95) | 95 | BLR | 12.65 | A 8 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Caroline Klein Caroline Klein ('96) | 96 | GER | 12.45 | A 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Esther Turpin Esther Turpin ('96) | 96 | FRA | 12.38 | A 10 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Diane Marie-Hardy Diane Marie-Hardy ('96) | 96 | FRA | 12.28 | A 11 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Cassandre Aguessy Thomas Cassandre Aguessy Thomas ('97) | 97 | FRA | 12.27 | A 12 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Sveva Gerevini Sveva Gerevini ('96) | 96 | ITA | 12.10 | B 1 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Hanna-Mai Vaikla Hanna-Mai Vaikla ('97) | 97 | EST | 11.97 | A 13 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Barbora Zatloukalová Barbora Zatloukalová ('97) | 97 | CZE | 11.95 | B 2 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Hanne Maudens Hanne Maudens ('97) | 97 | BEL | 11.82 | A 14 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Celine Albisser Celine Albisser ('96) | 96 | SUI | 11.64 | B 3 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Katie Stainton Katie Stainton ('95) | 95 | GBR | 11.61 | B 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | Malin Skogström Malin Skogström ('95) | 95 | SWE | 11.34 | B 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
20 | Andrea Medina Andrea Medina ('96) | 96 | ESP | 11.29 | A 15 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
21 | Kristella Jurkatamm Kristella Jurkatamm ('96) | 96 | EST | 11.01 | B 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
22 | Barbora Dvořáková Barbora Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 10.72 | B 9 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
23 | Rafaela Vitorino Rafaela Vitorino ('95) | 95 | POR | 10.69 | B 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
24 | Maria Huntington Maria Huntington ('97) | 97 | FIN | 10.59 | B 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
25 | Beatrix Szabó Beatrix Szabó ('95) | 95 | HUN | 10.50 | B 12 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
26 | Miia Sillman Miia Sillman ('95) | 95 | FIN | 10.34 | A 16 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
27 | Lovisa Östervall Lovisa Östervall ('97) | 97 | SWE | 9.98 | B 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
28 | Lucia Quaglieri Lucia Quaglieri ('96) | 96 | ITA | 9.91 | B 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
29 | Federica Palumbo Federica Palumbo ('95) | 95 | ITA | 9.90 | B 13 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
30 | Kateřina Dvořáková Kateřina Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 9.90 | B 15 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
31 | Saga Kivekäs Saga Kivekäs ('97) | 97 | FIN | 9.51 | B 14 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
K22 Spydkast 600 gram 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||||
1 | Verena Preiner Verena Preiner ('95) | 95 | AUT | 49.56 | B 1 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Caroline Klein Caroline Klein ('96) | 96 | GER | 47.33 | A 1 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Caroline Agnou Caroline Agnou ('96) | 96 | SUI | 46.19 | A 2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Hanna-Mai Vaikla Hanna-Mai Vaikla ('97) | 97 | EST | 44.13 | A 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Esther Turpin Esther Turpin ('96) | 96 | FRA | 42.36 | A 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Paulina Ligarska Paulina Ligarska ('96) | 96 | POL | 42.01 | A 5 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Sveva Gerevini Sveva Gerevini ('96) | 96 | ITA | 41.26 | A 6 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Kristella Jurkatamm Kristella Jurkatamm ('96) | 96 | EST | 40.90 | A 7 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Barbora Zatloukalová Barbora Zatloukalová ('97) | 97 | CZE | 40.75 | A 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Lovisa Östervall Lovisa Östervall ('97) | 97 | SWE | 39.79 | A 9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Katie Stainton Katie Stainton ('95) | 95 | GBR | 38.96 | A 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Malin Skogström Malin Skogström ('95) | 95 | SWE | 38.70 | B 2 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Maria Huntington Maria Huntington ('97) | 97 | FIN | 37.19 | A 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Cassandre Aguessy Thomas Cassandre Aguessy Thomas ('97) | 97 | FRA | 37.07 | B 3 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Daryna Sloboda Daryna Sloboda ('95) | 95 | UKR | 36.89 | A 12 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Rimma Hordiyenko Rimma Hordiyenko ('95) | 95 | UKR | 35.73 | B 4 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Lucia Quaglieri Lucia Quaglieri ('96) | 96 | ITA | 35.17 | A 13 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Celina Leffler Celina Leffler ('96) | 96 | GER | 35.16 | B 5 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | Andrea Medina Andrea Medina ('96) | 96 | ESP | 34.26 | B 6 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
20 | Barbora Dvořáková Barbora Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 33.32 | B 7 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
21 | Federica Palumbo Federica Palumbo ('95) | 95 | ITA | 33.24 | B 8 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
22 | Diane Marie-Hardy Diane Marie-Hardy ('96) | 96 | FRA | 32.94 | A 14 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
23 | Celine Albisser Celine Albisser ('96) | 96 | SUI | 32.84 | B 9 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
24 | Noor Vidts Noor Vidts ('96) | 96 | BEL | 32.72 | B 10 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
25 | Yulia Rout Yulia Rout ('95) | 95 | BLR | 31.70 | B 11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
26 | Kateřina Dvořáková Kateřina Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 31.01 | B 12 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
27 | Beatrix Szabó Beatrix Szabó ('95) | 95 | HUN | 30.27 | B 13 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
28 | Rafaela Vitorino Rafaela Vitorino ('95) | 95 | POR | 29.51 | B 14 | ||||||||||||
|