M 200 m Vind: +0.2 Finale A Finale | Vind: +0.2 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Cejhae Greene Cejhae Greene ('95) | 95 | ANT | 20.59 | PB | ||||||||||
2 | Kyle Greaux Kyle Greaux ('88) | 88 | TTO | 20.62 | |||||||||||
3 | Julian Reus Julian Reus ('88) | 88 | GER | 20.77 | |||||||||||
4 | Joseph Millar Joseph Millar ('92) | 92 | NZL | 20.95 | |||||||||||
5 | Jeff Demps Jeff Demps ('90) | 90 | USA | 21.02 | PB | ||||||||||
6 | Robin Vanderbemden Robin Vanderbemden ('94) | 94 | BEL | 21.02 | |||||||||||
7 | Jonathan Borlée Jonathan Borlée ('88) | 88 | BEL | 21.02 | |||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Machel Cedenio Machel Cedenio ('95) | 95 | TTO | 45.56 | |||||||||||
2 | Rabah Yousif Rabah Yousif ('86) | 86 | GBR | 45.74 | SB | ||||||||||
3 | Kevin Borlée Kevin Borlée ('88) | 88 | BEL | 45.93 | |||||||||||
4 | Liemarvin Bonevacia Liemarvin Bonevacia ('89) | 89 | NED | 46.35 | |||||||||||
5 | Dylan Borlée Dylan Borlée ('92) | 92 | BEL | 46.43 | |||||||||||
6 | Julien Watrin Julien Watrin ('92) | 92 | BEL | 46.69 | SB | ||||||||||
7 | Jermaine Gayle Jermaine Gayle ('91) | 91 | JAM | 47.12 | |||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Willy Tarbei Willy Tarbei ('98) | 98 | KEN | 1:45.29 | |||||||||||
2 | Andreas Kramer Andreas Kramer ('97) | 97 | SWE | 1:45.75 | PB | ||||||||||
3 | Moses Kibet Moses Kibet ('94) | 94 | KEN | 1:46.98 | |||||||||||
4 | Mamush Lencho Mamush Lencho ('96) | 96 | ETH | 1:47.14 | |||||||||||
5 | Justus Kipkoech Justus Kipkoech ('90) | 90 | KEN | 1:47.18 | |||||||||||
6 | Aaron Botterman Aaron Botterman ('94) | 94 | BEL | 1:47.97 | |||||||||||
7 | Brecht Bertels Brecht Bertels ('94) | 94 | BEL | 1:49.24 | |||||||||||
8 | Aurele Vandeputte Aurele Vandeputte ('95) | 95 | BEL | 1:51.26 | |||||||||||
Bram Som Bram Som ('80) | 80 | NED | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Jesse Garn Jesse Garn ('93) | 93 | USA | 1:46.90 | |||||||||||
2 | Ryan Martin Ryan Martin ('89) | 89 | USA | 1:46.92 | |||||||||||
3 | Richard Douma Richard Douma ('93) | 93 | NED | 1:47.95 | |||||||||||
4 | Harun Abda Harun Abda ('90) | 90 | USA | 1:48.29 | |||||||||||
5 | Laurens Schockaert Laurens Schockaert ('90) | 90 | BEL | 1:49.28 | |||||||||||
6 | Pieter Sisk Pieter Sisk ('99) | 99 | BEL | 1:49.61 | |||||||||||
7 | Chris Giesting Chris Giesting ('92) | 92 | USA | 1:50.60 | |||||||||||
Jan Van Den Broeck Jan Van Den Broeck ('89) | 89 | BEL | DNF | pace | |||||||||||
Rynardt van Rensburg Rynardt van Rensburg ('92) | 92 | RSA | DNF | ||||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | David Torrence David Torrence ('85) | 85 | PER | 3:36.88 | |||||||||||
2 | Timo Benitz Timo Benitz ('91) | 91 | GER | 3:37.36 | |||||||||||
3 | Ryan Hill Ryan Hill ('90) | 90 | USA | 3:37.61 | SB | ||||||||||
4 | Isaac Kimeli Isaac Kimeli ('94) | 94 | BEL | 3:37.66 | PB | ||||||||||
5 | Youssouf Hiss Bachir Youssouf Hiss Bachir ('87) | 87 | DJI | 3:37.69 | SB | ||||||||||
6 | Eric Jenkins Eric Jenkins ('91) | 91 | USA | 3:37.92 | |||||||||||
7 | Johnny Gregorek Johnny Gregorek ('91) | 91 | USA | 3:38.12 | |||||||||||
8 | Kumari Taki Kumari Taki ('99) | 99 | KEN | 3:38.84 | |||||||||||
9 | Tarik Moukrime Tarik Moukrime ('92) | 92 | BEL | 3:39.02 | |||||||||||
10 | Peter Callahan Peter Callahan ('91) | 91 | BEL | 3:39.02 | |||||||||||
11 | Charles Philibert-Thiboutot Charles Philibert-Thiboutot ('90) | 90 | CAN | 3:39.34 | |||||||||||
12 | Charlie Da’Vall Grice Charlie Da’Vall Grice ('93) | 93 | GBR | 3:39.52 | |||||||||||
13 | Ali Hamdi Ali Hamdi ('89) | 89 | BEL | 3:41.05 | |||||||||||
14 | Stijn Baeten Stijn Baeten ('94) | 94 | BEL | 3:42.18 | SB | ||||||||||
Ismael Debjani Ismael Debjani ('90) | 90 | BEL | DNF | ||||||||||||
Reuben Bett Reuben Bett ('84) | 84 | KEN | DNF | pace | |||||||||||
Cornelius Kiplangat Cornelius Kiplangat ('92) | 92 | KEN | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Kyle Merber Kyle Merber ('90) | 90 | USA | 3:40.67 | |||||||||||
2 | Graham Crawford Graham Crawford ('92) | 92 | USA | 3:40.83 | SB | ||||||||||
3 | Colby Alexander Colby Alexander ('91) | 91 | USA | 3:40.87 | |||||||||||
4 | Charles Grethen Charles Grethen ('92) | 92 | LUX | 3:41.00 | |||||||||||
5 | Hamish Carson Hamish Carson ('88) | 88 | NZL | 3:41.58 | |||||||||||
6 | Adam Clarke Adam Clarke ('91) | 91 | GBR | 3:41.63 | |||||||||||
7 | Robin Hendrix Robin Hendrix ('95) | 95 | BEL | 3:42.28 | |||||||||||
8 | Rowan Axe Rowan Axe ('91) | 91 | GBR | 3:42.30 | |||||||||||
9 | Drew Hunter Drew Hunter ('97) | 97 | USA | 3:43.69 | |||||||||||
10 | Jerry Motsau Jerry Motsau ('90) | 90 | RSA | 3:44.75 | |||||||||||
11 | Simon Debognies Simon Debognies ('96) | 96 | BEL | 3:44.76 | |||||||||||
12 | Pat Casey Pat Casey ('90) | 90 | USA | 3:47.46 | |||||||||||
13 | Tom Marshall Tom Marshall ('89) | 89 | GBR | 3:47.60 | |||||||||||
14 | Leo Manzano Leo Manzano ('84) | 84 | USA | 3:47.69 | |||||||||||
Adil Beryami Adil Beryami ('90) | 90 | MAR | DNF | pace | |||||||||||
Daniel Winn Daniel Winn ('91) | 91 | USA | DNF | ||||||||||||
M 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Birhanu Balew Birhanu Balew ('96) | 96 | BRN | 13:09.93 | SB | ||||||||||
2 | Dawit Wolde Dawit Wolde ('91) | 91 | ETH | 13:10.13 | PB | ||||||||||
3 | Ben True Ben True ('85) | 85 | USA | 13:10.83 | SB | ||||||||||
4 | Hassan Mead Hassan Mead ('89) | 89 | USA | 13:11.20 | SB | ||||||||||
5 | Bashir Abdi Bashir Abdi ('89) | 89 | BEL | 13:11.87 | SB | ||||||||||
6 | Betesfa Getahun Betesfa Getahun ('98) | 98 | ETH | 13:13.23 | PB | ||||||||||
7 | Emmanuel Giniki Emmanuel Giniki ('88) | 88 | TAN | 13:13.24 | PB | ||||||||||
8 | Djamal Abdi Dirieh Djamal Abdi Dirieh ('97) | 97 | DJI | 13:13.45 | NR | PB | |||||||||
9 | Japheth Korir Japheth Korir ('93) | 93 | KEN | 13:14.56 | PB | ||||||||||
10 | Morgan McDonald Morgan McDonald ('96) | 96 | AUS | 13:15.83 | PB | ||||||||||
11 | Jonathan Ndiku Jonathan Ndiku ('91) | 91 | KEN | 13:16.22 | SB | ||||||||||
12 | Amdework Walelegn Amdework Walelegn ('99) | 99 | ETH | 13:16.28 | |||||||||||
13 | Richard Ringer Richard Ringer ('89) | 89 | GER | 13:19.47 | SB | ||||||||||
14 | Soufiane Bouchikhi Soufiane Bouchikhi ('90) | 90 | BEL | 13:22.18 | PB | ||||||||||
15 | Andy Vernon Andy Vernon ('86) | 86 | GBR | 13:22.65 | SB | ||||||||||
16 | Ali Kaya Ali Kaya ('94) | 94 | TUR | 13:25.71 | SB | ||||||||||
17 | Alfred Ngeno Alfred Ngeno ('97) | 97 | KEN | 13:28.71 | |||||||||||
18 | Trevor Dunbar Trevor Dunbar ('91) | 91 | USA | 13:30.48 | |||||||||||
19 | Andreas Vojta Andreas Vojta ('89) | 89 | AUT | 13:51.18 | |||||||||||
20 | Dame Tasama Dame Tasama ('87) | 87 | BEL | 13:57.58 | SB | ||||||||||
21 | Jeroen D'Hoedt Jeroen D'Hoedt ('90) | 90 | BEL | 14:15.98 | SB | ||||||||||
Bert Misplon Bert Misplon ('88) | 88 | BEL | DNF | pace | |||||||||||
Dominic Kiptarus Dominic Kiptarus ('96) | 96 | KEN | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Nicholas Kipkorir Nicholas Kipkorir ('98) | 98 | KEN | 13:16.38 | PB | ||||||||||
2 | Wesley Ledama Wesley Ledama ('99) | 99 | KEN | 13:19.12 | PB | ||||||||||
3 | Sondre Nordstad Moen Sondre Nordstad Moen ('91) | 91 | NOR | 13:20.16 | PB | ||||||||||
4 | Marc Scott Marc Scott ('93) | 93 | GBR | 13:22.37 | PB | ||||||||||
5 | Marcel Fehr Marcel Fehr ('92) | 92 | GER | 13:31.29 | PB | ||||||||||
6 | Luc Bruchet Luc Bruchet ('91) | 91 | CAN | 13:31.99 | SB | ||||||||||
7 | Alfred Barkach Alfred Barkach ('97) | 97 | KEN | 13:34.21 | |||||||||||
8 | Joe Stilin Joe Stilin ('89) | 89 | USA | 13:34.60 | SB | ||||||||||
9 | Hayato Seki Hayato Seki ('97) | 97 | JPN | 13:35.81 | PB | ||||||||||
10 | Sam Stabler Sam Stabler ('92) | 92 | GBR | 13:37.30 | SB | ||||||||||
11 | Malcolm Hicks Malcolm Hicks ('87) | 87 | NZL | 13:37.31 | PB | ||||||||||
12 | Shota Onizuka Shota Onizuka ('97) | 97 | JPN | 13:38.58 | PB | ||||||||||
13 | Kazuma Taira Kazuma Taira ('94) | 94 | JPN | 13:41.10 | SB | ||||||||||
14 | Tommy Curtin Tommy Curtin ('93) | 93 | USA | 13:48.76 | |||||||||||
15 | Ryoji Tatezawa Ryoji Tatezawa ('97) | 97 | JPN | 13:51.89 | SB | ||||||||||
16 | Jean-Pierre Weerts Jean-Pierre Weerts ('86) | 86 | BEL | 14:00.54 | |||||||||||
17 | Kei Fumimoto Kei Fumimoto ('92) | 92 | JPN | 14:01.30 | |||||||||||
18 | Steven Casteele Steven Casteele ('94) | 94 | BEL | 14:12.72 | SB | ||||||||||
Yenthe Monnens Yenthe Monnens ('97) | 97 | BEL | DNF | ||||||||||||
Nick Goolab Nick Goolab ('90) | 90 | GBR | DNF | ||||||||||||
Nixon Chepseba Nixon Chepseba ('90) | 90 | KEN | DNF | pace | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Per Svela Per Svela ('92) | 92 | NOR | 13:46.48 | |||||||||||
2 | Julian Oakley Julian Oakley ('93) | 93 | NZL | 13:46.54 | PB | ||||||||||
3 | Jordan Mann Jordan Mann ('93) | 93 | USA | 13:47.11 | PB | ||||||||||
4 | Amanuel Gergis Amanuel Gergis ('96) | 96 | ERI | 13:48.07 | PB | ||||||||||
5 | Simon Boch Simon Boch ('94) | 94 | GER | 13:48.75 | PB | ||||||||||
6 | Philipp Reinhardt Philipp Reinhardt ('94) | 94 | GER | 13:49.71 | PB | ||||||||||
7 | Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92) | 92 | DEN | 13:50.40 | SB | ||||||||||
8 | Karsten Meier Karsten Meier ('91) | 91 | GER | 13:51.32 | PB | ||||||||||
9 | Marius Øyre Vedvik Marius Øyre Vedvik ('92) | 92 | NOR | 13:55.78 | |||||||||||
10 | Bjørnar Sandnes Lillefosse Bjørnar Sandnes Lillefosse ('92) | 92 | NOR | 13:56.17 | PB | ||||||||||
11 | Gaëtan Cals Gaëtan Cals ('88) | 88 | FRA | 13:56.94 | PB | ||||||||||
12 | Lahsene Bouchikhi Lahsene Bouchikhi ('93) | 93 | BEL | 13:59.26 | PB | ||||||||||
13 | Richard Goodman Richard Goodman ('93) | 93 | GBR | 13:59.94 | PB | ||||||||||
14 | Michel Butter Michel Butter ('85) | 85 | NED | 14:02.43 | SB | ||||||||||
15 | Michael Somers Michael Somers ('95) | 95 | BEL | 14:02.93 | |||||||||||
16 | Mohamud Aadan Mohamud Aadan ('90) | 90 | GBR | 14:05.79 | SB | ||||||||||
17 | Lukas Van Assche Lukas Van Assche ('89) | 89 | BEL | 14:07.16 | |||||||||||
18 | Philipp Baar Philipp Baar ('92) | 92 | GER | 14:21.40 | |||||||||||
19 | Dries Basemans Dries Basemans ('92) | 92 | BEL | 14:32.97 | SB | ||||||||||
20 | Pol Mellina Pol Mellina ('88) | 88 | LUX | 14:35.67 | |||||||||||
21 | Ben Bradley Ben Bradley ('95) | 95 | GBR | 14:35.82 | |||||||||||
Paulos Surafel Paulos Surafel ('97) | 97 | GBR | DNF | ||||||||||||
Jurjen Polderman Jurjen Polderman ('91) | 91 | NED | DNF | ||||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Tom Erling Kårbø Tom Erling Kårbø ('89) | 89 | NOR | 14:05.29 | PB | ||||||||||
2 | Mike Foppen Mike Foppen ('96) | 96 | NED | 14:07.18 | PB | ||||||||||
3 | Mahadi Abdi Ali Mahadi Abdi Ali ('95) | 95 | NED | 14:08.37 | PB | ||||||||||
4 | Jack Rowe Jack Rowe ('96) | 96 | GBR | 14:10.30 | PB | ||||||||||
5 | Tim Ramdane Cherif Tim Ramdane Cherif ('94) | 94 | GER | 14:11.72 | PB | ||||||||||
6 | Dorian Boulvin Dorian Boulvin ('97) | 97 | BEL | 14:12.20 | PB | ||||||||||
7 | Joeri Wolf Joeri Wolf ('91) | 91 | NED | 14:15.42 | PB | ||||||||||
8 | Gashau Ayale Gashau Ayale ('96) | 96 | ISR | 14:16.13 | PB | ||||||||||
9 | Frank Futselaar Frank Futselaar ('91) | 91 | NED | 14:17.67 | PB | ||||||||||
10 | Theo Hunt Theo Hunt ('88) | 88 | CAN | 14:17.86 | |||||||||||
11 | Younes Darrazi Younes Darrazi ('96) | 96 | BEL | 14:19.19 | PB | ||||||||||
12 | Alex Brecker Alex Brecker ('93) | 93 | GBR | 14:20.10 | |||||||||||
13 | Tom Straw Tom Straw ('91) | 91 | GBR | 14:25.23 | PB | ||||||||||
14 | Lucas Nieuweboer Lucas Nieuweboer ('94) | 94 | NED | 14:26.66 | PB | ||||||||||
15 | Josh Trigwell Josh Trigwell ('93) | 93 | GBR | 14:30.63 | |||||||||||
16 | Cédric Van De Putte Cédric Van De Putte ('90) | 90 | BEL | 14:31.02 | SB | ||||||||||
17 | Joshua Grace Joshua Grace ('93) | 93 | GBR | 14:32.00 | SB | ||||||||||
18 | Bukayaw Malede Bukayaw Malede ('97) | 97 | ISR | 14:32.41 | |||||||||||
19 | Alex Dunbar Alex Dunbar ('92) | 92 | GBR | 14:34.17 | |||||||||||
20 | Simon Grannetia Simon Grannetia ('94) | 94 | NED | 14:49.28 | |||||||||||
21 | Kristof Nackaerts Kristof Nackaerts ('92) | 92 | BEL | 15:28.79 | SB | ||||||||||
Paul Zwama Paul Zwama ('87) | 87 | NED | DNF | ||||||||||||
Jeroen Hendrikx Jeroen Hendrikx ('86) | 86 | BEL | DNF | ||||||||||||
Finale E | |||||||||||||||
1 | Clement Deflandre Clement Deflandre ('97) | 97 | BEL | 14:29.84 | PB | ||||||||||
2 | Tim Bolink Tim Bolink ('92) | 92 | NED | 14:30.71 | PB | ||||||||||
3 | Sebastien Thirion Sebastien Thirion ('95) | 95 | BEL | 14:31.04 | PB | ||||||||||
4 | Christian Schreiner Christian Schreiner ('86) | 86 | GER | 14:31.53 | PB | ||||||||||
5 | Joris Keppens Joris Keppens ('93) | 93 | BEL | 14:32.00 | PB | ||||||||||
6 | Kevin De Kerpel Kevin De Kerpel ('88) | 88 | BEL | 14:34.13 | PB | ||||||||||
7 | Henning Schein Henning Schein ('93) | 93 | USA | 14:34.73 | PB | ||||||||||
8 | Jack Douglas Jack Douglas ('96) | 96 | GBR | 14:36.16 | PB | ||||||||||
9 | Alexander Schröder Alexander Schröder ('90) | 90 | GER | 14:36.27 | PB | ||||||||||
10 | Aaron Scott Aaron Scott ('90) | 90 | GBR | 14:36.47 | SB | ||||||||||
11 | Sander Verminck Sander Verminck ('89) | 89 | BEL | 14:37.47 | SB | ||||||||||
12 | Márkos Goúrlias Márkos Goúrlias ('95) | 95 | GRE | 14:37.54 | |||||||||||
13 | Guillaume Girma Guillaume Girma ('91) | 91 | FRA | 14:48.68 | |||||||||||
14 | Willem Van Schuerbeeck Willem Van Schuerbeeck ('84) | 84 | BEL | 14:49.32 | SB | ||||||||||
15 | Pieter Verschoren Pieter Verschoren ('87) | 87 | BEL | 14:50.51 | SB | ||||||||||
16 | Edwin Slijkhuis Edwin Slijkhuis ('87) | 87 | NED | 14:51.34 | PB | ||||||||||
17 | Joachim Weel RosboJoachim Weel Rosbo ('97) | 97 | DEN | 14:51.52 | SB | ||||||||||
18 | Daan Reintjes Daan Reintjes ('93) | 93 | NED | 14:52.14 | PB | ||||||||||
19 | Sander Vercauteren Sander Vercauteren ('98) | 98 | BEL | 15:07.42 | |||||||||||
20 | Ambroise Uwiragiye Ambroise Uwiragiye ('80) | 80 | RWA | 15:08.45 | SB | ||||||||||
21 | Carsten Krüger Carsten Krüger ('84) | 84 | GER | 15:11.55 | SB | ||||||||||
22 | Lucas Da Silva Lucas Da Silva ('99) | 99 | BEL | 15:11.63 | PB | ||||||||||
23 | Christoph Gallo Christoph Gallo ('89) | 89 | BEL | 15:14.88 | |||||||||||
24 | Jonas Sergooris Jonas Sergooris ('90) | 90 | BEL | 15:18.74 | PB | ||||||||||
Enzo Noel Enzo Noel ('95) | 95 | BEL | DNF | ||||||||||||
Arne Agten Arne Agten ('95) | 95 | BEL | DNF | ||||||||||||
Finale F | |||||||||||||||
1 | Josh Lunn Josh Lunn ('92) | 92 | GBR | 14:43.29 | PB | ||||||||||
2 | Amaury Gouverneur Amaury Gouverneur ('97) | 97 | BEL | 14:44.02 | PB | ||||||||||
3 | Luuk Maas Luuk Maas ('99) | 99 | NED | 14:45.53 | PB | ||||||||||
4 | Maarten De Nys Maarten De Nys ('89) | 89 | BEL | 14:47.31 | PB | ||||||||||
5 | Michiel Baetens Michiel Baetens ('96) | 96 | BEL | 14:50.56 | PB | ||||||||||
6 | Peter-Jan Hardenbol Peter-Jan Hardenbol ('91) | 91 | NED | 14:50.92 | PB | ||||||||||
7 | Martin Heuschen Martin Heuschen ('91) | 91 | GER | 14:52.14 | PB | ||||||||||
8 | Christiaan Bosselaar Christiaan Bosselaar ('82) | 82 | NED | 14:55.09 | SB | ||||||||||
9 | Marco Müller Marco Müller ('93) | 93 | GER | 14:56.23 | PB | ||||||||||
10 | Maikel Peeman Maikel Peeman ('99) | 99 | NED | 14:58.88 | |||||||||||
11 | Harald Solhaug Næss Harald Solhaug Næss ('88) | 88 | NOR | 15:07.98 | PB | ||||||||||
12 | Maarten Dejonghe Maarten Dejonghe ('81) | 81 | BEL | 15:09.22 | |||||||||||
13 | David Valentin David Valentin ('97) | 97 | GER | 15:10.16 | |||||||||||
14 | Björn Koreman Björn Koreman ('91) | 91 | NED | 15:13.42 | |||||||||||
15 | Pim Lambregts Pim Lambregts ('96) | 96 | NED | 15:15.28 | PB | ||||||||||
16 | Daan Coremans Daan Coremans ('91) | 91 | BEL | 15:26.58 | SB | ||||||||||
17 | Sten Stoltenberg Sten Stoltenberg ('96) | 96 | NED | 15:27.63 | SB | ||||||||||
18 | Ruud Van Cauteren Ruud Van Cauteren ('94) | 94 | BEL | 15:57.65 | |||||||||||
Rik Goethals Rik Goethals ('92) | 92 | NED | DNF | ||||||||||||
Eduard Grob Eduard Grob ('93) | 93 | NED | DNF | ||||||||||||
Wouter Lammens Wouter Lammens ('94) | 94 | BEL | DNF | ||||||||||||
M 110 m hæk Vind: +0.9 Finale A Finale | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
1 | Deuce Carter Deuce Carter ('90) | 90 | JAM | 13.57 | |||||||||||
2 | Eduardo Rodrigues Eduardo Rodrigues ('95) | 95 | BRA | 13.57 | |||||||||||
3 | Erik Balnuweit Erik Balnuweit ('88) | 88 | GER | 13.69 | |||||||||||
4 | Nicholas Hough Nicholas Hough ('93) | 93 | AUS | 13.76 | |||||||||||
5 | Dario De Borger Dario De Borger ('92) | 92 | BEL | 13.82 | |||||||||||
6 | Job Beintema Job Beintema ('95) | 95 | NED | 13.96 | SB | ||||||||||
7 | Joshua Hawkins Joshua Hawkins ('94) | 94 | NZL | 14.35 | |||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Omar Cisneros Omar Cisneros ('89) | 89 | CUB | 49.44 | |||||||||||
2 | LJ van Zyl LJ van Zyl ('85) | 85 | RSA | 49.46 | |||||||||||
3 | Timofey Chalyy Timofey Chalyy ('94) | 94 | RUS | 49.74 | |||||||||||
4 | Quincy Downing Quincy Downing ('93) | 93 | USA | 50.08 | |||||||||||
5 | Eric Alejandro Eric Alejandro ('86) | 86 | PUR | 50.18 | |||||||||||
6 | Georg Fleischhauer Georg Fleischhauer ('88) | 88 | GER | 50.95 | |||||||||||
7 | Felix Franz Felix Franz ('93) | 93 | GER | 51.46 | |||||||||||
8 | Curtis Beach Curtis Beach ('90) | 90 | USA | 51.79 | |||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Tiago da Silva Tiago da Silva ('93) | 93 | BRA | 7.63 | +0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Feron Sayers Feron Sayers ('94) | 94 | GBR | 7.54 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Mathias Broothaerts Mathias Broothaerts ('94) | 94 | BEL | 7.51 | +1.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jean-Pierre Bertrand Jean-Pierre Bertrand ('92) | 92 | FRA | 7.50 | +0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Steven Nuytinck Steven Nuytinck ('91) | 91 | NED | 7.44 | +0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Pieter Braun Pieter Braun ('93) | 93 | NED | 7.24 | +1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Pim Jehee Pim Jehee ('88) | 88 | NED | 6.98 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Thomas Van Der Plaetsen Thomas Van Der Plaetsen ('90) | 90 | BEL | 6.97 | +0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M 4 x 400 m stafet Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | BEL | 3:02.93 | |||||||||||||
Robin Vanderbemden, Kevin Borlée, Dylan Borlée, Jonathan Borlée | |||||||||||||||
2 | ITA | 3:04.71 | |||||||||||||
Davide Re, Marco Lorenzi, Giuseppe Leonardi, Daniele Corsa | |||||||||||||||
3 | NED | 3:05.22 | |||||||||||||
Maarten Stuivenberg, Liemarvin Bonevacia, Terrence Agard, Bjorn Blauwhof | |||||||||||||||
4 | JPN | 3:08.19 | |||||||||||||
Takamasa Kitagawa, Yuzo Kanemaru, Kentaro Sato, Kazushi Kimura | |||||||||||||||
BEL | DQ | ||||||||||||||
Julien Watrin, Michael Rossaert, Alexander Doom, Samba Fall | |||||||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Renée Eykens Renée Eykens ('96) | 96 | BEL | 2:03.34 | |||||||||||
2 | Kate Grace Kate Grace ('88) | 88 | USA | 2:03.47 | |||||||||||
3 | Ce’Aira Brown Ce’Aira Brown ('93) | 93 | USA | 2:03.63 | |||||||||||
4 | Anneliese Rubie Anneliese Rubie ('92) | 92 | AUS | 2:04.08 | |||||||||||
5 | Annie Leblanc Annie Leblanc ('92) | 92 | CAN | 2:04.26 | |||||||||||
6 | Georgia Griffith Georgia Griffith ('96) | 96 | AUS | 2:04.47 | |||||||||||
7 | Hannah Segrave Hannah Segrave ('95) | 95 | GBR | 2:04.96 | |||||||||||
8 | Isabella Andersson Isabella Andersson ('97) | 97 | SWE | 2:05.20 | |||||||||||
9 | Kenyetta Iyevbele Kenyetta Iyevbele ('92) | 92 | USA | 2:05.80 | |||||||||||
10 | Josephine Chelangat Josephine Chelangat ('98) | 98 | KEN | 2:06.39 | |||||||||||
Fatoumata Diop Fatoumata Diop ('86) | 86 | SEN | DNF | pace | |||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Colleen Quigley Colleen Quigley ('92) | 92 | USA | 4:03.93 | PB | ||||||||||
2 | Hanna Klein Hanna Klein ('93) | 93 | GER | 4:04.15 | PB | ||||||||||
3 | Amanda Eccleston Amanda Eccleston ('90) | 90 | USA | 4:04.34 | SB | ||||||||||
4 | Winfredah Nzisa Winfredah Nzisa ('97) | 97 | KEN | 4:04.46 | PB | ||||||||||
5 | Stephanie Garcia Stephanie Garcia ('88) | 88 | USA | 4:04.63 | PB | ||||||||||
6 | Alexa Efraimson Alexa Efraimson ('97) | 97 | USA | 4:04.75 | SB | ||||||||||
7 | Alemaz Teshale Alemaz Teshale ('99) | 99 | ETH | 4:05.91 | |||||||||||
8 | Margherita Magnani Margherita Magnani ('87) | 87 | ITA | 4:06.30 | SB | ||||||||||
9 | Maureen Koster Maureen Koster ('92) | 92 | NED | 4:06.67 | |||||||||||
10 | Daryia Barysevich Daryia Barysevich ('90) | 90 | BLR | 4:07.79 | PB | ||||||||||
11 | Emily Lipari Emily Lipari ('92) | 92 | USA | 4:08.09 | |||||||||||
12 | Caroline Chepkemoi Caroline Chepkemoi ('93) | 93 | KEN | 4:08.84 | SB | ||||||||||
13 | Sofie Van Accom Sofie Van Accom ('89) | 89 | BEL | 4:09.48 | SB | ||||||||||
14 | Jenny Blundell Jenny Blundell ('94) | 94 | AUS | 4:11.64 | |||||||||||
15 | Lauren Johnson Lauren Johnson ('87) | 87 | USA | 4:19.51 | |||||||||||
Gloria Kite Gloria Kite ('98) | 98 | KEN | DNF | pace | |||||||||||
K 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Susan Krumins Susan Krumins ('86) | 86 | NED | 14:53.35 | PB | ||||||||||
2 | Emily Infeld Emily Infeld ('90) | 90 | USA | 14:56.33 | PB | ||||||||||
3 | Shalane Flanagan Shalane Flanagan ('81) | 81 | USA | 14:58.99 | SB | ||||||||||
4 | Kidsan Alema Kidsan Alema ('95) | 95 | ETH | 15:03.27 | PB | ||||||||||
5 | Azmera Gebru Azmera Gebru ('95) | 95 | ETH | 15:03.49 | |||||||||||
6 | Andrea Seccafien Andrea Seccafien ('90) | 90 | CAN | 15:08.59 | PB | ||||||||||
7 | Emily Sisson Emily Sisson ('91) | 91 | USA | 15:10.90 | PB | ||||||||||
8 | Fotyen Tesfay Fotyen Tesfay ('98) | 98 | ETH | 15:12.06 | PB | ||||||||||
9 | Madeline Hills Madeline Hills ('87) | 87 | AUS | 15:12.63 | SB | ||||||||||
10 | Eloise Wellings Eloise Wellings ('82) | 82 | AUS | 15:14.54 | SB | ||||||||||
11 | Jessica O'Connell Jessica O'Connell ('89) | 89 | CAN | 15:14.99 | SB | ||||||||||
12 | Sarah Pagano Sarah Pagano ('91) | 91 | USA | 15:24.12 | |||||||||||
13 | Sintayehu Lewetegn Sintayehu Lewetegn ('96) | 96 | ETH | 15:26.03 | |||||||||||
14 | Mimi Belete Mimi Belete ('88) | 88 | BRN | 15:26.49 | SB | ||||||||||
15 | Liv Westphal Liv Westphal ('93) | 93 | FRA | 15:31.21 | SB | ||||||||||
16 | Elaina Tabb Elaina Tabb ('91) | 91 | USA | 15:34.98 | |||||||||||
17 | Louise Carton Louise Carton ('94) | 94 | BEL | 15:37.34 | SB | ||||||||||
18 | Mel Lawrence Mel Lawrence ('89) | 89 | USA | 15:40.18 | PB | ||||||||||
19 | Maja AlmMaja Alm ('88) | 88 | DEN | 15:40.73 | PB | ||||||||||
20 | Goytatom Gebreselassie Goytatom Gebreselassie ('95) | 95 | ETH | 15:41.48 | |||||||||||
21 | Alycia Cridebring Alycia Cridebring ('92) | 92 | USA | 15:41.66 | SB | ||||||||||
Tamara Tverdostup Tamara Tverdostup ('79) | 79 | UKR | DNF | pace | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: 0.0 Finale A Finale | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Anna Plotitsyna Anna Plotitsyna ('87) | 87 | UKR | 12.99 | |||||||||||
2 | Anne Zagré Anne Zagré ('90) | 90 | BEL | 13.00 | |||||||||||
3 | Eline Berings Eline Berings ('86) | 86 | BEL | 13.02 | SB | ||||||||||
4 | Phylicia George Phylicia George ('87) | 87 | CAN | 13.13 | |||||||||||
5 | Laura Valette Laura Valette ('97) | 97 | FRA | 13.38 | |||||||||||
6 | Sarah Missinne Sarah Missinne ('95) | 95 | BEL | 13.56 | SB | ||||||||||
7 | Chloe Beaucarne Chloe Beaucarne ('97) | 97 | BEL | 13.69 | |||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sage Watson Sage Watson ('94) | 94 | CAN | 55.30 | |||||||||||
2 | Lauren Wells Lauren Wells ('88) | 88 | AUS | 56.21 | |||||||||||
3 | Axelle DauwensAxelle Dauwens ('90) | 90 | BEL | 57.96 | |||||||||||
4 | Hanne Claes Hanne Claes ('91) | 91 | BEL | 58.21 | SB | ||||||||||
5 | Christine Salterberg Christine Salterberg ('94) | 94 | GER | 58.23 | |||||||||||
6 | Phara Anacharsis Phara Anacharsis ('83) | 83 | FRA | 58.36 | |||||||||||
7 | Justien Grillet Justien Grillet ('94) | 94 | BEL | 59.48 | |||||||||||
8 | Eva Duinslaeger Eva Duinslaeger ('88) | 88 | BEL | 59.92 | |||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Yuliya Levchenko Yuliya Levchenko ('97) | 97 | UKR | 1.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Nafissatou Thiam Nafissatou Thiam ('94) | 94 | BEL | 1.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Mirela Demireva Mirela Demireva ('89) | 89 | BUL | 1.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Iryna Gerashchenko Iryna Gerashchenko ('95) | 95 | UKR | 1.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Maryia Zhodzik Maryia Zhodzik ('97) | 97 | BLR | 1.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Bethan Partridge Bethan Partridge ('90) | 90 | GBR | 1.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Liz Patterson Liz Patterson ('88) | 88 | USA | 1.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Maryia Shulgina Maryia Shulgina ('89) | 89 | BLR | 1.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Desirée Rossit Desirée Rossit ('94) | 94 | ITA | 1.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Barbara Szabó Barbara Szabó ('90) | 90 | HUN | 1.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Hannelore Desmet Hannelore Desmet ('89) | 89 | BEL | 1.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Hanne Van Hessche Hanne Van Hessche ('91) | 91 | BEL | 1.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Taisa Roslava Taisa Roslava ('92) | 92 | BLR | 1.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Valentina Liashenko Valentina Liashenko ('81) | 81 | GEO | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Eliza McCartney Eliza McCartney ('96) | 96 | NZL | 4.61 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Maryna Kylypko Maryna Kylypko ('95) | 95 | UKR | 4.51 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Liz Parnova Liz Parnova ('94) | 94 | AUS | 4.41 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Xu Huiqin Xu Huiqin ('93) | 93 | CHN | 4.41 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Fanny Smets Fanny Smets ('86) | 86 | BEL | 4.41 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Femke Pluim Femke Pluim ('94) | 94 | NED | 4.31 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Olivia McTaggart Olivia McTaggart | 00 | NZL | 4.31 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Regine Kramer Regine Kramer ('93) | 93 | GER | 4.21 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Katharina Bauer Katharina Bauer ('90) | 90 | GER | NH | ||||||||||||
K 4 x 400 m stafet Finale A Finale | |||||||||||||||
JAM | DQ | ||||||||||||||
Danielle Openiano, Barbara Píchalová | |||||||||||||||
P17 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Bregje Sloot Bregje Sloot | 00 | NED | 2:15.69 | |||||||||||
P16 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nienke Hellings Nienke Hellings ('01) | 01 | BEL | 2:15.90 | PB | ||||||||||
2 | Lore Goossens Lore Goossens ('01) | 01 | BEL | 2:15.99 | PB | ||||||||||
3 | Femke Verschoren Femke Verschoren ('01) | 01 | BEL | 2:16.23 | PB | ||||||||||
M 100 m Vind: +1.9 Finale A Finale | Vind: +1.9 | ||||||||||||||
1 | Jeff Demps Jeff Demps ('90) | 90 | USA | 10.23 | |||||||||||
2 | Jorén Tromp Jorén Tromp ('88) | 88 | NED | 10.60 | |||||||||||
3 | Gaylord Kuba Di-Vita Gaylord Kuba Di-Vita ('95) | 95 | BEL | 10.61 | =PB | ||||||||||
4 | Rik Jansen Rik Jansen ('94) | 94 | NED | 10.69 | PB | ||||||||||
5 | Guelord Kola Biasu Guelord Kola Biasu ('93) | 93 | BEL | 10.85 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: +1.0 | Vind: +1.0 | ||||||||||||||
1 | Jonathan Mutebwa Jonathan Mutebwa ('93) | 93 | NED | 10.89 | SB | ||||||||||
2 | Simon Allonneau Simon Allonneau ('85) | 85 | FRA | 10.92 | SB | ||||||||||
3 | Jeremy Keutgens Jeremy Keutgens ('95) | 95 | BEL | 11.08 | =PB | ||||||||||
4 | Lionel Degavre Lionel Degavre ('95) | 95 | BEL | 11.10 | |||||||||||
Lennert Kolberg Lennert Kolberg ('98) | 98 | GER | DNF | ||||||||||||
M 200 m Vind: +1.8 Finale A Finale | Vind: +1.8 | ||||||||||||||
1 | Camille Snyders Camille Snyders ('97) | 97 | BEL | 21.73 | =PB | ||||||||||
2 | Antoine Snyders Antoine Snyders ('97) | 97 | BEL | 21.91 | |||||||||||
3 | Jonathan Mutebwa Jonathan Mutebwa ('93) | 93 | NED | 22.18 | |||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mamoudou Hanne Mamoudou Hanne ('88) | 88 | FRA | 46.63 | |||||||||||
2 | Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94) | 94 | DEN | 48.68 | |||||||||||
3 | Vincent Vrijsen Vincent Vrijsen ('89) | 89 | BEL | 49.34 | |||||||||||
4 | Romain Nicodeme Romain Nicodeme ('95) | 95 | BEL | 49.37 | |||||||||||
5 | Roel Huijsmans Roel Huijsmans ('96) | 96 | NED | 50.22 | |||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Stephen Knuckey Stephen Knuckey ('94) | 94 | AUS | 1:48.48 | |||||||||||
2 | George Kusche George Kusche ('98) | 98 | RSA | 1:48.85 | |||||||||||
3 | Thomas Roth Thomas Roth ('91) | 91 | NOR | 1:49.27 | SB | ||||||||||
4 | Andreas Roth Andreas Roth ('93) | 93 | NOR | 1:49.34 | |||||||||||
5 | Kevin Stadler Kevin Stadler ('93) | 93 | GER | 1:50.71 | |||||||||||
6 | Sebbe Francken Sebbe Francken ('96) | 96 | BEL | 1:51.40 | |||||||||||
7 | Tony van Diepen Tony van Diepen ('96) | 96 | NED | 1:51.81 | |||||||||||
Mathias Sanctorum Mathias Sanctorum ('93) | 93 | BEL | DNF | pace | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Isaac Hockey Isaac Hockey ('97) | 97 | AUS | 1:49.29 | PB | ||||||||||
2 | Maarten Plaum Maarten Plaum ('96) | 96 | NED | 1:50.07 | |||||||||||
3 | David Gendreau-Fillion David Gendreau-Fillion ('94) | 94 | CAN | 1:50.48 | PB | ||||||||||
4 | Thomas van Laar Thomas van Laar ('95) | 95 | NED | 1:50.76 | |||||||||||
5 | Declan White Declan White ('92) | 92 | CAN | 1:51.65 | |||||||||||
6 | Dan Block Dan Block ('91) | 91 | CAN | 1:51.88 | |||||||||||
7 | Jonas Van Schoubroeck Jonas Van Schoubroeck ('92) | 92 | BEL | 1:52.37 | SB | ||||||||||
8 | Erik Franz Erik Franz ('91) | 91 | GER | 1:52.93 | |||||||||||
9 | Bram Buigel Bram Buigel ('95) | 95 | NED | 1:55.57 | |||||||||||
Tyler Smith Tyler Smith ('94) | 94 | CAN | DNF | ||||||||||||
Thomas Verbiest Thomas Verbiest ('88) | 88 | BEL | DNF | ||||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Wessel Van Veenen Wessel Van Veenen ('95) | 95 | NED | 1:53.28 | |||||||||||
2 | Max Dieterich Max Dieterich ('99) | 99 | GER | 1:53.48 | |||||||||||
3 | Joeri Slagter Joeri Slagter ('95) | 95 | NED | 1:53.58 | |||||||||||
4 | Ryan Clarke Ryan Clarke ('97) | 97 | NED | 1:54.36 | |||||||||||
5 | Sam Giedts Sam Giedts ('95) | 95 | BEL | 1:54.43 | |||||||||||
6 | Myrian Henrotte Myrian Henrotte ('99) | 99 | BEL | 1:54.60 | |||||||||||
7 | Steffen Baxheinrich Steffen Baxheinrich ('99) | 99 | GER | 1:54.77 | |||||||||||
8 | Iwein Bau Iwein Bau ('96) | 96 | BEL | 1:54.82 | |||||||||||
Lukas Vriens Lukas Vriens ('89) | 89 | BEL | DNF | ||||||||||||
Jelmer Lenstra Jelmer Lenstra ('93) | 93 | NED | DNF | ||||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Cameron Proceviat Cameron Proceviat ('93) | 93 | CAN | 1:52.81 | |||||||||||
2 | Fabian Spinrath Fabian Spinrath ('92) | 92 | GER | 1:53.23 | SB | ||||||||||
3 | Ward Leunckens Ward Leunckens | 00 | BEL | 1:54.61 | |||||||||||
4 | Bastiaan Ameryckx Bastiaan Ameryckx ('98) | 98 | BEL | 1:54.77 | |||||||||||
5 | Lars Van Hoeven Lars Van Hoeven ('99) | 99 | NED | 1:55.19 | |||||||||||
6 | Tarich Jamli Tarich Jamli ('86) | 86 | BEL | 1:55.39 | |||||||||||
7 | Thomas Pannemans Thomas Pannemans ('99) | 99 | BEL | 1:55.73 | |||||||||||
8 | Maximilian Pingpank Maximilian Pingpank ('99) | 99 | GER | 1:55.93 | PB | ||||||||||
9 | Jo Schmiz Jo Schmiz ('99) | 99 | LUX | 1:56.10 | |||||||||||
10 | Enrico Dietrich Enrico Dietrich ('86) | 86 | GER | 1:56.24 | |||||||||||
11 | Lindert Lemouche Lindert Lemouche ('97) | 97 | BEL | 1:58.53 | |||||||||||
12 | Hannes Decadt Hannes Decadt ('94) | 94 | BEL | 1:59.21 | |||||||||||
Finale E | |||||||||||||||
1 | Reinout Van Hessche Reinout Van Hessche ('87) | 87 | BEL | 1:53.91 | PB | ||||||||||
2 | Jeroen Bakker Jeroen Bakker ('96) | 96 | NED | 1:53.93 | PB | ||||||||||
3 | Yann Bruers Yann Bruers ('93) | 93 | BEL | 1:54.45 | PB | ||||||||||
4 | Alexandre Brungard Alexandre Brungard ('95) | 95 | FRA | 1:54.69 | |||||||||||
5 | Dieter Aerssens Dieter Aerssens ('95) | 95 | BEL | 1:55.52 | |||||||||||
6 | Florent Langue Florent Langue ('92) | 92 | BEL | 1:55.54 | |||||||||||
7 | Arne Teck Arne Teck ('98) | 98 | BEL | 1:55.54 | |||||||||||
8 | Mathieu Willems Mathieu Willems ('99) | 99 | BEL | 1:56.25 | SB | ||||||||||
9 | Joris Vande Velde Joris Vande Velde ('89) | 89 | BEL | 1:56.36 | |||||||||||
10 | Brian van den Bossche Brian van den Bossche ('89) | 89 | BEL | 1:56.64 | SB | ||||||||||
11 | Reynaldo Latinne Reynaldo Latinne ('92) | 92 | BEL | 1:57.82 | |||||||||||
12 | Wim Beckers Wim Beckers ('98) | 98 | BEL | 1:58.93 | SB | ||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sam Prakel Sam Prakel ('94) | 94 | USA | 3:41.42 | |||||||||||
2 | Blake Haney Blake Haney ('96) | 96 | USA | 3:42.88 | |||||||||||
3 | Jordan Gusman Jordan Gusman ('94) | 94 | AUS | 3:43.14 | |||||||||||
4 | Adam Pyke Adam Pyke ('95) | 95 | AUS | 3:43.48 | |||||||||||
5 | Amine Khadiri Amine Khadiri ('88) | 88 | CYP | 3:43.62 | SB | ||||||||||
6 | Tim Gorman Tim Gorman ('92) | 92 | USA | 3:43.73 | |||||||||||
7 | Stefan Hettich Stefan Hettich ('92) | 92 | GER | 3:43.74 | |||||||||||
8 | Andréas Dimitrákis Andréas Dimitrákis ('90) | 90 | GRE | 3:43.89 | |||||||||||
9 | Yimer Getahun Yimer Getahun ('92) | 92 | ISR | 3:44.68 | |||||||||||
10 | Thomas Riva Thomas Riva ('92) | 92 | CAN | 3:44.77 | |||||||||||
11 | James West James West ('96) | 96 | GBR | 3:45.29 | |||||||||||
12 | Josh Carr Josh Carr ('94) | 94 | GBR | 3:47.94 | |||||||||||
13 | Robert Denault Robert Denault ('93) | 93 | CAN | 3:48.94 | |||||||||||
14 | Vincent Hazeleger Vincent Hazeleger ('95) | 95 | NED | 3:51.29 | |||||||||||
Arnaud Froidmont Arnaud Froidmont ('89) | 89 | BEL | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Cole Peterson Cole Peterson ('93) | 93 | CAN | 3:44.07 | |||||||||||
2 | Ferdinand Kvan Edman Ferdinand Kvan Edman ('93) | 93 | NOR | 3:44.25 | SB | ||||||||||
3 | Philip Cortvriendt Philip Cortvriendt ('94) | 94 | BEL | 3:47.33 | |||||||||||
4 | Simon Petitjean Simon Petitjean ('96) | 96 | BEL | 3:49.52 | |||||||||||
5 | Andreas Lange Andreas Lange ('91) | 91 | GER | 3:49.78 | |||||||||||
6 | Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94) | 94 | DEN | 3:49.87 | |||||||||||
7 | Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92) | 92 | DEN | 3:49.91 | |||||||||||
8 | Tim Stegemann Tim Stegemann ('92) | 92 | GER | 3:49.95 | SB | ||||||||||
9 | Sven Bombeke Sven Bombeke ('93) | 93 | BEL | 3:52.42 | |||||||||||
10 | Oussama Lonneux Oussama Lonneux ('97) | 97 | BEL | 3:52.49 | |||||||||||
Ricky Harvie Ricky Harvie ('95) | 95 | GBR | DNF | ||||||||||||
Kim Ruell Kim Ruell ('87) | 87 | BEL | DNF | pace | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Thilo Brill Thilo Brill ('97) | 97 | GER | 3:46.02 | PB | ||||||||||
2 | Marc Tortell Marc Tortell ('97) | 97 | GER | 3:46.47 | PB | ||||||||||
3 | Denis Bäuerle Denis Bäuerle ('89) | 89 | GER | 3:46.93 | SB | ||||||||||
4 | Jennen Mortier Jennen Mortier ('97) | 97 | BEL | 3:48.41 | PB | ||||||||||
5 | Ward D'Hoore Ward D'Hoore ('94) | 94 | BEL | 3:48.88 | PB | ||||||||||
6 | Jelmer van der Linden Jelmer van der Linden ('96) | 96 | NED | 3:50.40 | |||||||||||
7 | Jurjen Polderman Jurjen Polderman ('91) | 91 | NED | 3:51.07 | |||||||||||
8 | Dennis Gerhard Dennis Gerhard ('95) | 95 | GER | 3:52.05 | |||||||||||
9 | Robert Baumann Robert Baumann ('98) | 98 | GER | 3:52.41 | |||||||||||
10 | Jens Mergenthaler Jens Mergenthaler ('97) | 97 | GER | 3:55.10 | |||||||||||
11 | Euan Campbell Euan Campbell ('97) | 97 | GBR | 3:57.70 | |||||||||||
12 | Kidane Tewolde Kidane Tewolde ('96) | 96 | GER | 4:01.92 | |||||||||||
13 | Julien Duchateau Julien Duchateau ('90) | 90 | FRA | 4:05.90 | |||||||||||
Andrew Mariani Andrew Mariani ('89) | 89 | GBR | DNF | ||||||||||||
Maxime Delvoie Maxime Delvoie ('97) | 97 | BEL | DNF | ||||||||||||
Sjoerd Weijers Sjoerd Weijers ('95) | 95 | NED | DNF | ||||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Sam Valgaeren Sam Valgaeren ('90) | 90 | BEL | 3:50.28 | SB | ||||||||||
2 | Jack Williams Jack Williams ('93) | 93 | CAN | 3:50.53 | |||||||||||
3 | Benjamin Raymond Benjamin Raymond ('92) | 92 | CAN | 3:50.82 | SB | ||||||||||
4 | Patrick Weisser Patrick Weisser ('98) | 98 | GER | 3:51.03 | PB | ||||||||||
5 | Youri Pessy Youri Pessy ('94) | 94 | NED | 3:52.69 | PB | ||||||||||
6 | Niek Blikslager Niek Blikslager ('95) | 95 | NED | 3:52.72 | |||||||||||
7 | Theo Daeschler Theo Daeschler ('95) | 95 | FRA | 3:52.97 | |||||||||||
8 | Jean Charles Byl Jean Charles Byl ('78) | 78 | BEL | 3:53.23 | |||||||||||
9 | René Menzel René Menzel ('92) | 92 | GER | 3:53.36 | |||||||||||
10 | Cisse De Locht Cisse De Locht ('99) | 99 | BEL | 3:54.18 | PB | ||||||||||
11 | Antoine Senard Antoine Senard | 00 | BEL | 3:54.50 | |||||||||||
12 | Thomas Vanoppen Thomas Vanoppen ('99) | 99 | BEL | 3:56.91 | PB | ||||||||||
13 | Aziz Boukebal Aziz Boukebal ('95) | 95 | FRA | 4:00.97 | PB | ||||||||||
14 | Marcel Lehmberg Marcel Lehmberg ('92) | 92 | GER | 4:04.28 | SB | ||||||||||
Joachim Cardillo Joachim Cardillo ('88) | 88 | BEL | DNF | ||||||||||||
K 100 m Vind: -0.4 Finale A Finale | Vind: -0.4 | ||||||||||||||
1 | Angela Tenorio Angela Tenorio ('96) | 96 | ECU | 11.19 | SB | ||||||||||
2 | Sacha Van Agt Sacha Van Agt ('94) | 94 | NED | 11.75 | |||||||||||
3 | Manon Depuydt Manon Depuydt ('97) | 97 | BEL | 11.93 | |||||||||||
4 | Esther Akihary Esther Akihary ('87) | 87 | NED | 12.04 | |||||||||||
5 | Orphee Depuydt Orphee Depuydt ('95) | 95 | BEL | 12.10 | |||||||||||
Olesya Povh Olesya Povh ('87) | 87 | UKR | 11.47 DQ IAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||
Finale B Vind: +1.9 | Vind: +1.9 | ||||||||||||||
1 | Emma Van Laer Emma Van Laer ('98) | 98 | BEL | 12.26 | |||||||||||
2 | Yasmine Gharafi Yasmine Gharafi ('85) | 85 | BEL | 12.30 | |||||||||||
3 | Jana Horemans Jana Horemans ('99) | 99 | BEL | 12.44 | PB | ||||||||||
4 | Franne Flossy Franne Flossy ('98) | 98 | BEL | 12.59 | SB | ||||||||||
5 | Stephanie Asomaning Stephanie Asomaning ('90) | 90 | BEL | 12.71 | PB | ||||||||||
K 200 m Vind: +1.1 Finale A Finale | Vind: +1.1 | ||||||||||||||
1 | Tessa van Schagen Tessa van Schagen ('94) | 94 | NED | 23.30 | |||||||||||
2 | Alexis Love Alexis Love ('91) | 91 | USA | 23.34 | SB | ||||||||||
3 | Manon Depuydt Manon Depuydt ('97) | 97 | BEL | 23.60 | PB | ||||||||||
4 | Olivia Borlée Olivia Borlée ('86) | 86 | BEL | 24.09 | |||||||||||
5 | Emma Van Laer Emma Van Laer ('98) | 98 | BEL | 24.73 | PB | ||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lisanne de Witte Lisanne de Witte ('92) | 92 | NED | 52.17 | |||||||||||
2 | Laura de Witte Laura de Witte ('95) | 95 | NED | 52.30 | |||||||||||
3 | Carline Muir Carline Muir ('87) | 87 | CAN | 53.48 | |||||||||||
4 | Nicky van Leuveren Nicky van Leuveren ('90) | 90 | NED | 53.58 | |||||||||||
5 | Margo Van Puyvelde Margo Van Puyvelde ('95) | 95 | BEL | 53.93 | |||||||||||
6 | Nelly Schmidt Nelly Schmidt ('97) | 97 | GER | 54.75 | |||||||||||
7 | Laetitia Libert Laetitia Libert ('79) | 79 | BEL | 54.77 | |||||||||||
8 | Jessica Thornton Jessica Thornton ('98) | 98 | AUS | 54.97 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Maureen Ellsworth Maureen Ellsworth ('91) | 91 | NED | 55.08 | |||||||||||
2 | Isis de la Paz Isis de la Paz ('96) | 96 | NED | 55.67 | |||||||||||
3 | Felicitas Ulmer Felicitas Ulmer ('93) | 93 | GER | 55.68 | |||||||||||
4 | Anna Sjoukje Runia Anna Sjoukje Runia ('95) | 95 | NED | 55.82 | PB | ||||||||||
5 | Messalina Pieroni Messalina Pieroni ('98) | 98 | BEL | 56.76 | |||||||||||
6 | Ine Hugaerts Ine Hugaerts ('95) | 95 | BEL | 57.29 | |||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Tanja Spill Tanja Spill ('95) | 95 | GER | 2:04.19 | SB | ||||||||||
2 | Charline Mathias Charline Mathias ('92) | 92 | LUX | 2:04.41 | |||||||||||
3 | Isabella Andersson Isabella Andersson ('97) | 97 | SWE | 2:04.81 | |||||||||||
4 | Raquel Lambdin Raquel Lambdin ('93) | 93 | USA | 2:05.26 | |||||||||||
5 | Casey Atkin Casey Atkin ('93) | 93 | CAN | 2:05.52 | |||||||||||
6 | Adrea Propp Adrea Propp ('92) | 92 | CAN | 2:06.20 | |||||||||||
7 | Sara Segers Sara Segers ('85) | 85 | BEL | 2:09.57 | SB | ||||||||||
8 | Vanessa Scaunet Vanessa Scaunet ('96) | 96 | BEL | 2:13.62 | |||||||||||
Isis de la Paz Isis de la Paz ('96) | 96 | NED | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Danaïd Prinsen Danaïd Prinsen ('97) | 97 | NED | 2:05.49 | PB | ||||||||||
2 | Devan Wiebe Devan Wiebe ('93) | 93 | CAN | 2:08.28 | |||||||||||
3 | Elea Henrard Elea Henrard ('99) | 99 | BEL | 2:08.90 | PB | ||||||||||
4 | Majtie Kolberg Majtie Kolberg ('99) | 99 | GER | 2:09.33 | PB | ||||||||||
5 | Catherine Gagné Catherine Gagné ('89) | 89 | CAN | 2:09.46 | PB | ||||||||||
6 | Nanouk Stevens Nanouk Stevens | 00 | BEL | 2:09.99 | |||||||||||
7 | Kayla de Bondt Kayla de Bondt ('94) | 94 | AUS | 2:09.99 | SB | ||||||||||
8 | Sharon Trienes Sharon Trienes ('93) | 93 | NED | 2:11.01 | PB | ||||||||||
9 | Agathe Delahoutre Agathe Delahoutre ('97) | 97 | FRA | 2:11.27 | |||||||||||
10 | Helena Ponette Helena Ponette | 00 | BEL | 2:13.00 | |||||||||||
11 | Julie MathisenJulie Mathisen ('93) | 93 | NOR | 2:14.55 | |||||||||||
12 | Juliette Thomas Juliette Thomas | 00 | BEL | 2:17.37 | |||||||||||
Céline Roelens Céline Roelens ('99) | 99 | BEL | DNF | ||||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Marlies Huigen Marlies Huigen ('94) | 94 | NED | 2:10.35 | SB | ||||||||||
2 | Alicia Rohl Alicia Rohl ('99) | 99 | BEL | 2:11.26 | PB | ||||||||||
3 | Delphine Gillet Delphine Gillet ('86) | 86 | BEL | 2:11.59 | PB | ||||||||||
4 | Mathilde Jacquemin Mathilde Jacquemin ('98) | 98 | BEL | 2:12.30 | |||||||||||
5 | Carlijn Wagenaar Carlijn Wagenaar ('95) | 95 | NED | 2:12.32 | PB | ||||||||||
6 | Eline Pinter Eline Pinter ('96) | 96 | BEL | 2:12.84 | SB | ||||||||||
7 | Kaat Vermeulen Kaat Vermeulen ('94) | 94 | BEL | 2:13.12 | SB | ||||||||||
8 | Lorena Rohl Lorena Rohl ('99) | 99 | BEL | 2:13.66 | |||||||||||
9 | Hanne Van Loock Hanne Van Loock ('99) | 99 | BEL | 2:14.44 | |||||||||||
10 | Goele Truyers Goele Truyers ('92) | 92 | BEL | 2:14.61 | SB | ||||||||||
11 | Laura Schadron Laura Schadron | 00 | BEL | 2:15.80 | |||||||||||
Paulien Dewyngaert Paulien Dewyngaert ('97) | 97 | BEL | DNF | ||||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Lotte Hellinckx Lotte Hellinckx ('95) | 95 | BEL | 2:12.38 | PB | ||||||||||
2 | Femke Been Femke Been ('01) | 01 | NED | 2:12.87 | PB | ||||||||||
3 | Camille Philippe Camille Philippe ('98) | 98 | BEL | 2:14.01 | PB | ||||||||||
4 | Aniek Aper Aniek Aper ('89) | 89 | NED | 2:14.18 | PB | ||||||||||
5 | Nadine Willems Nadine Willems ('94) | 94 | NED | 2:14.61 | PB | ||||||||||
6 | Ilse Kamphuis Ilse Kamphuis | 00 | NED | 2:15.16 | |||||||||||
7 | Lieze Slos Lieze Slos ('99) | 99 | BEL | 2:16.10 | |||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Tori Tsolis Tori Tsolis ('93) | 93 | GRE | 4:10.88 | |||||||||||
2 | Mariah Kelly Mariah Kelly ('91) | 91 | CAN | 4:14.84 | |||||||||||
3 | Rachel Cliff Rachel Cliff ('88) | 88 | CAN | 4:16.11 | PB | ||||||||||
4 | Kinsey Gomez Kinsey Gomez ('92) | 92 | CAN | 4:19.41 | |||||||||||
5 | Ayla Granados Ayla Granados ('91) | 91 | USA | 4:23.30 | |||||||||||
6 | Lotte Krause Lotte Krause ('92) | 92 | NED | 4:24.15 | |||||||||||
7 | Lisa Rooms Lisa Rooms ('96) | 96 | BEL | 4:26.34 | |||||||||||
8 | Britt Ummels Britt Ummels ('93) | 93 | NED | 4:29.13 | |||||||||||
Annie Leblanc Annie Leblanc ('92) | 92 | CAN | DNF | pace | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Lilly Coward Lilly Coward ('96) | 96 | GBR | 4:21.67 | PB | ||||||||||
2 | Vera Coutellier Vera Coutellier ('95) | 95 | GER | 4:22.33 | PB | ||||||||||
3 | Raissa Laval Raissa Laval ('87) | 87 | SEN | 4:22.80 | |||||||||||
4 | Nada Pauer Nada Pauer ('86) | 86 | AUT | 4:23.12 | |||||||||||
5 | Svenja Pingpank Svenja Pingpank ('96) | 96 | GER | 4:24.47 | PB | ||||||||||
6 | Dagmar Smid Dagmar Smid ('97) | 97 | NED | 4:25.08 | |||||||||||
7 | Clara Di Girolamo Clara Di Girolamo ('94) | 94 | FRA | 4:25.66 | PB | ||||||||||
8 | Naoile Khattou Naoile Khattou ('85) | 85 | FRA | 4:26.51 | PB | ||||||||||
9 | Bo Ummels Bo Ummels ('93) | 93 | NED | 4:28.30 | |||||||||||
10 | Aimee Pratt Aimee Pratt ('97) | 97 | GBR | 4:29.71 | |||||||||||
11 | Susan Robb Susan Robb ('92) | 92 | GER | 4:33.96 | |||||||||||
12 | Emmanuelle Gerbeaux Emmanuelle Gerbeaux ('91) | 91 | FRA | 4:39.38 | |||||||||||
Agnes Laurent Agnes Laurent ('88) | 88 | BEL | DNF | pace | |||||||||||
Julia Klein Julia Klein ('97) | 97 | GER | DNF | ||||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Anja Roggel Anja Roggel ('95) | 95 | GER | 4:31.20 | |||||||||||
2 | Caroline Baudinet Caroline Baudinet ('99) | 99 | BEL | 4:31.24 | PB | ||||||||||
3 | Shana Lauwers Shana Lauwers ('92) | 92 | BEL | 4:32.65 | |||||||||||
4 | Kayla Smith Kayla Smith | 00 | USA | 4:33.37 | PB | ||||||||||
5 | Femke Speelman-Rooms Femke Speelman-Rooms ('99) | 99 | BEL | 4:33.83 | |||||||||||
6 | Maura De Troyer Maura De Troyer ('99) | 99 | BEL | 4:34.51 | PB | ||||||||||
7 | Katrin Reischmann Katrin Reischmann ('96) | 96 | GER | 4:35.25 | PB | ||||||||||
8 | Dörte Nadler Dörte Nadler ('88) | 88 | GER | 4:36.45 | SB | ||||||||||
9 | Julia Samuelsson Julia Samuelsson ('99) | 99 | SWE | 4:37.20 | PB | ||||||||||
10 | Stécy Dolay Stécy Dolay ('93) | 93 | FRA | 4:37.74 | |||||||||||
11 | Mariska Tjeerdsma Mariska Tjeerdsma ('92) | 92 | NED | 4:39.95 | PB | ||||||||||
12 | Charlotte Van Hese Charlotte Van Hese ('95) | 95 | BEL | 4:42.03 | |||||||||||
Imana Truyers Imana Truyers ('93) | 93 | BEL | DNF | pace |