Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Umeå SWE: Nordic Junior Match & U20 Championships 19‐20.8.2017

D19 100 m    
19.8. Vind: +2.4

Finale A

Finale
19.8.Vind: +2.4
1
Henrik Larsson
Henrik Larsson ('99)
SWE10.32 w
  
 
2
Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen ('98)
NOR10.62 w
  
 
3
Riku Illukka
Riku Illukka ('99)
FIN10.64 w
  
 
4
Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse ('01)
NOR10.68 w
  
 
5Peter AnderssonPeter Andersson ('99)DEN10.74 w
  
 
6Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen DEN10.87 w
  
 
7
Konsta Alatupa
Konsta Alatupa ('99)
FIN10.88 w
  
 
8
Alexander Andreasson
Alexander Andreasson ('99)
SWE11.28 w
  
 
D19 100 m extra    
19.8. Vind: +0.3

Finale A

Finale
19.8.Vind: +0.3
1Emil Mader KjærEmil Mader Kjær ('99)DEN10.95
  
 
2
Erno Mehtonen
Erno Mehtonen ('98)
FIN11.06
  
 
3
Daniel Savolainen
Daniel Savolainen ('99)
FIN11.13
  
 
D19 200 m    
20.8. Vind: +0.1

Finale A

Finale
20.8.Vind: +0.1
1
Henrik Larsson
Henrik Larsson ('99)
SWE20.94
  
 PB
2
Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen ('98)
NOR21.26
  
 
3
Riku Illukka
Riku Illukka ('99)
FIN21.33
  
 PB
4Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen DEN21.71
  
 
5Peter AnderssonPeter Andersson ('99)DEN22.07
  
 
6
Stephan Skogheim Kyeremeh
Stephan Skogheim Kyeremeh ('01)
NOR22.08
  
 
7
Victor Koch
Victor Koch ('98)
SWE22.26
  
 
Santeri Kuusiniemi
Santeri Kuusiniemi ('98)
FIN DNF
  
 
D19 400 m    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Niklas Bergman Larsson
Niklas Bergman Larsson ('98)
SWE47.45
  
 PB
2
Markus Teijula
Markus Teijula ('98)
FIN48.08
  
 
3Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)DEN48.37
  
 PB
4
Luca Thompson
Luca Thompson 
NOR48.87
  
 
5
Emmanuel Odai Quarcoo
Emmanuel Odai Quarcoo ('98)
NOR49.18
  
 
6
Markus Erkkilä
Markus Erkkilä ('98)
FIN49.69
  
 
7
Michael Giraldi
Michael Giraldi ('99)
SWE49.82
  
 
8Mathias AstrupMathias Astrup ('99)DEN50.39
  
 
D19 800 m    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Markus Teijula
Markus Teijula ('98)
FIN1:56.06
  
 
2
Sondre Juven
Sondre Juven ('99)
NOR1:56.72
  
 
3
Didrik Hexeberg Warlo
Didrik Hexeberg Warlo ('99)
NOR1:56.91
  
 
4
Edvin Hagberg
Edvin Hagberg ('99)
SWE1:57.33
  
 
5William DevantierWilliam Devantier DEN1:58.08
  
 
6
Konsta Hämäläinen
Konsta Hämäläinen ('98)
FIN1:58.60
  
 
7
Trausti Thór Thorsteinsson
Trausti Thór Thorsteinsson ('98)
ISL1:58.63
  
 
8
Oliver Löfqvist
Oliver Löfqvist ('98)
SWE1:59.61
  
 
D19 1500 m    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Thomas Jefferson Byrkjeland
Thomas Jefferson Byrkjeland ('98)
NOR3:51.44
  
 
2
Suldan Hassan
Suldan Hassan ('98)
SWE3:51.66
  
 
3
Sondre Juven
Sondre Juven ('99)
NOR3:52.32
  
 
4Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)DEN3:55.03
  
 
5
Oliver Löfqvist
Oliver Löfqvist ('98)
SWE3:56.17
  
 
6Sebastian Rahbech StensvigSebastian Rahbech Stensvig ('99)DEN4:00.26
  
 
7
Konsta Hämäläinen
Konsta Hämäläinen ('98)
FIN4:03.01
  
 PB
8
Niklas Lainto
Niklas Lainto ('99)
FIN4:03.36
  
 
D19 5000 m    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Fredrik Sandvik
Fredrik Sandvik ('98)
NOR15:17.88
  
 PB
2
Otto Kaario
Otto Kaario ('98)
FIN15:20.89
  
 PB
3
Lars Agnar Hjelmeset
Lars Agnar Hjelmeset ('01)
NOR15:21.20
  
 PB
4
Miguel Palm
Miguel Palm ('98)
SWE15:22.22
  
 PB
5
Tuomas Heikkilä
Tuomas Heikkilä ('98)
FIN15:23.44
  
 PB
6
Sebastian Nilsson
Sebastian Nilsson ('98)
SWE15:23.89
  
 
7Mubaarik IbrahimMubaarik Ibrahim ('98)DEN15:36.74
  
 
8Alexander Siedler NielsenAlexander Siedler Nielsen ('99)DEN15:39.10
  
 
D19 3000 m forh.    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Thomas Jefferson Byrkjeland
Thomas Jefferson Byrkjeland ('98)
NOR9:49.53
  
 
2
Leo Magnusson
Leo Magnusson ('98)
SWE9:50.81
  
 
3
Wilho Hautala
Wilho Hautala ('99)
FIN9:53.66
  
 
4
Fredrik Sandvik
Fredrik Sandvik ('98)
NOR9:55.94
  
 
5
Otto Kaario
Otto Kaario ('98)
FIN10:06.86
  
 PB
6Jonas GertsenJonas Gertsen ('98)DEN10:13.03
  
 
7
Olof Silvander
Olof Silvander ('99)
SWE10:13.15
  
 
8Andreas Nors RebstrupAndreas Nors Rebstrup DEN11:19.43
  
 
D19 110 m hæk 99.1 cm    
20.8. Vind: +1.2

Finale A

Finale
20.8.Vind: +1.2
1
Max Hrelja
Max Hrelja ('98)
SWE13.73
  
 
2
Santeri Kuusiniemi
Santeri Kuusiniemi ('98)
FIN14.16
  
 
3
Joel Bengtsson
Joel Bengtsson ('99)
SWE14.48
  
 
4
Pyry Santahuhta
Pyry Santahuhta ('99)
FIN14.60
  
 
5Oliver ChabertOliver Chabert ('99)DEN14.82
  
 
6
Toralv Opsal
Toralv Opsal ('98)
NOR14.88
  
 
7
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR15.07
  
 
8Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)DEN15.18
  
 PB
D19 400 m hæk    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Tuomas Lehtonen
Tuomas Lehtonen ('98)
FIN51.96
  
 
2
Toralv Opsal
Toralv Opsal ('98)
NOR52.96
  
 PB
3
William Frobe
William Frobe ('98)
SWE53.65
  
 
4
Samuel Wiik
Samuel Wiik ('98)
SWE53.98
  
 
5
Jonni Blomqvist
Jonni Blomqvist ('98)
FIN54.18
  
 
6
Syver Røinaas
Syver Røinaas ('99)
NOR56.15
  
 PB
7Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)DEN56.81
  
 
8
Dadi Arnarson
Dadi Arnarson ('99)
ISL1:00.39
  
 PB
D19 Højdespring    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Filip Björklund
Filip Björklund ('98)
SWE2.05
  
 
 
1.90
  O
1.93
  O
1.96
  O
1.99
  O
2.01
  O
2.03
  O
2.05
 XO
2.11
XXX
2
Simon Wiklund
Simon Wiklund ('99)
SWE2.03
  
 
 
1.85
  O
1.90
  O
1.93
  O
1.96
 XO
1.99
  O
2.01
XXO
2.03
XXO
2.05
  XX
2.07
  X
       
3
Julius Kuusela
Julius Kuusela ('98)
FIN2.01
  
 
 
1.93
  O
1.96
  O
1.99
XXO
2.01
  O
2.03
XXX
   
4
Jussi Lepistö
Jussi Lepistö ('98)
FIN1.99
  
 
 
1.85
  O
1.90
  O
1.93
  O
1.96
 XO
1.99
  O
2.01
XXX
  
5
Storm Koksvik
Storm Koksvik ('98)
NOR1.99
  
 
 
1.85
  O
1.90
  O
1.93
  O
1.96
 XO
1.99
XXO
2.01
XXX
  
6
Vetle Raa Ellingsen
Vetle Raa Ellingsen 
NOR1.93
  
 SB
 
1.80 SB
  O
1.85 SB
  O
1.90 SB
XXO
1.93 SB
XXO
1.96
XXX
   
7Marius Hytholm Alex PetersenMarius Hytholm Alex Petersen ('01)DEN1.85
  
 
 
1.80
 XO
1.85
  O
1.90
XXX
     
Oliver ChabertOliver Chabert ('99)DEN DNS
  
 
D19 Stangspring    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR5.10
  
 
 
4.90
  O
5.10
  O
5.40
XXX
     
2
Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse ('01)
NOR5.00
  
 
 
4.60
  O
4.80
  O
4.90
  O
5.00
  O
    
3
Jesse Salmi
Jesse Salmi ('98)
FIN4.80
  
 
 
4.60
  O
4.80
  O
4.90
  X
5.00
  X
5.10
  X
   
4
Gudmundur Karl Úlfarsson
Gudmundur Karl Úlfarsson ('98)
ISL4.70
  
NU20R PB
 
4.35 SB
  O
4.50 SB
 XO
4.60 PB
  O
4.70 PB
  O
4.80
XXX
   
4
Tom Johansson
Tom Johansson ('99)
SWE4.70
  
 
 
4.35
  O
4.50
 XO
4.60
  O
4.70
  O
4.80
XXX
   
6
Robin Jacobsson
Robin Jacobsson ('98)
SWE4.60
  
 
 
4.35
  O
4.50
  O
4.60
  O
4.70
XXX
    
7Aske Valdemar PetersenAske Valdemar Petersen ('98)DEN4.50
  
 PB
 
4.20
XXO
4.35
  O
4.50 PB
XXO
4.60
  XX
    
Eetu Turakainen
Eetu Turakainen ('98)
FIN NH
  
 
 
4.80
XXX
       
D19 Længdespring    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Iikka Alingué
Iikka Alingué ('99)
FIN7.13 w
+2.3
  
 
 
6.99
 2.0
7.07
 2.1
  X6.88
 -0.5
  X7.13
 2.3
  
2
Henrik Flåtnes
Henrik Flåtnes ('01)
NOR7.12
+1.3
  
 
 
  X6.75
 1.9
  X7.12
 1.3
  X  X  
3Kasper LarsenKasper Larsen ('99)DEN7.05 w
+3.1
  
 
 
6.70
 2.1
6.69
 1.6
6.92
 2.8
  X  X7.05
 3.1
  
4Emil IpsenEmil Ipsen ('99)DEN7.00 w
+2.1
  
 
 
6.98
 2.2
  X7.00
 2.1
6.97
 1.9
  X6.95
 3.2
  
5
Antti Tuomela
Antti Tuomela ('99)
FIN6.91
+2.0
  
 
 
6.91
 2.0
6.80
 3.4
6.83
 2.5
  X6.85
 4.8
  X  
6
Jonatan Hirsh
Jonatan Hirsh ('98)
SWE6.83 w
+3.8
  
 
 
6.83
 3.8
  X6.68
 2.3
  X  X  X  
7
David Svensson
David Svensson ('98)
SWE6.68
+1.0
  
 
 
  X6.68
 1.0
  X4.91
 5.6
  X3.77
 2.7
  
8
Toralv Opsal
Toralv Opsal ('98)
NOR6.67 w
+2.8
  
 
 
6.41
 2.1
6.67
 2.8
  X6.49
 1.5
  X6.49
 3.6
  
D19 Trespring    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Iikka Alingué
Iikka Alingué ('99)
FIN15.21 w
+3.7
  
 
 
14.39
 1.6
14.74
 0.8
15.00
 2.9
14.99
 1.8
13.90
 8.4
15.21
 3.7
  
2
Antti Tiekso
Antti Tiekso ('99)
FIN15.13
+0.8
  
 PB
 
15.13 PB
 0.8
14.80
 2.3
14.55
 2.2
  X14.87
 6.9
  X  
3
Erlend Bolstad Raa
Erlend Bolstad Raa 
NOR14.85 w
+4.4
  
 
 
14.71
 0.8
  X14.85
 4.4
14.74
 2.4
  X  X  
4
Max Hejdenberg
Max Hejdenberg ('98)
SWE14.68
+1.1
  
 PB
 
  X13.93
 4.5
  X12.75
 4.5
14.68 PB
 1.1
  X  
5
Markus Lundborg
Markus Lundborg ('99)
SWE14.61 w
+4.6
  
 
 
  X  X14.43
 5.3
14.07
 2.5
14.61
 4.6
14.36 =PB
 1.2
  
6
Henrik Flåtnes
Henrik Flåtnes ('01)
NOR14.34 w
+2.7
  
 
 
14.02
 4.8
  X14.25
 3.2
14.28
 -2.3
14.17
 2.8
14.34
 2.7
  
7
Gudmundur Smári Daníelsson
Gudmundur Smári Daníelsson ('98)
ISL13.50 w
+5.5
  
 
 
  X  X13.50
 5.5
  X  X  X  
D19 Kuglestød 6.0 kg    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98)NOR20.67
  
 
 
  X  X20.4819.9120.6720.29  
2
Wictor Petersson
Wictor Petersson ('98)
SWE19.84
  
 
 
17.9018.8019.84  X  X19.36  
3
Eero Ahola
Eero Ahola ('99)
FIN19.15
  
 
 
  X  X18.6119.0419.15  X  
4
Lauri Lindqvist
Lauri Lindqvist ('98)
FIN16.56
  
 
 
15.7715.7416.56  X16.3616.15  
5
Jakob Samuelsson
Jakob Samuelsson ('98)
SWE15.73
  
 
 
14.8115.1715.3315.5615.73  X  
6
Tómas Gunnar Gunnarsson Smith
Tómas Gunnar Gunnarsson Smith ('99)
ISL15.44
  
 PB
 
14.91 PB  X15.44 PB  X14.4915.04  
7
Torkel Bjørbæk
Torkel Bjørbæk ('99)
NOR15.14
  
 PB
 
13.85 PB14.94 PB15.14 PB14.0714.43  X  
8Mads RingstedMads Ringsted ('99)DEN14.47
  
 
 
13.5614.2213.7713.8514.4713.88  
D19 Diskoskast 1.75 kg    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Wictor Petersson
Wictor Petersson ('98)
SWE60.66
  
 SB
 
51.1754.3260.66 SB  X58.8059.16  
2Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)DEN53.55
  
 
 
48.3353.5552.7452.36  X51.38  
3
Fabian Weinberg
Fabian Weinberg ('01)
NOR52.04
  
 PB
 
  X49.6945.66  X52.04 PB  X  
4
Eero Ahola
Eero Ahola ('99)
FIN51.91
  
 
 
  X51.91  X48.60  X  X  
5
Lukas Hamrin
Lukas Hamrin ('99)
SWE51.72
  
 PB
 
50.68 PB49.6351.72 PB48.72  X50.32  
6
Torkel Bjørbæk
Torkel Bjørbæk ('99)
NOR50.49
  
 
 
35.9150.4949.0950.04  X49.00  
7
Mimir Sigurdsson
Mimir Sigurdsson ('99)
ISL50.42
  
 
 
  X45.3448.1450.4249.69  X  
8
Lauri Lindqvist
Lauri Lindqvist ('98)
FIN46.98
  
 
 
  X  X42.80  X46.9846.89  
D19 Hammerkast 6.0 kg    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Roope Auvinen
Roope Auvinen ('98)
FIN71.46
  
 
 
67.4069.9871.46  X  X70.22  
2
August Bergstrand
August Bergstrand ('99)
SWE67.53
  
 PB
 
54.50  X59.6960.1264.0567.53 PB  
3Hans BarrettHans Barrett ('99)DEN65.06
  
DUR-18 PB
 
62.87 PB62.1060.9360.2164.32 PB65.06 PB  
4
Martin Kornerud
Martin Kornerud ('98)
NOR63.64
  
 
 
58.86  X  X  X  X63.64  
5
Patrik Lindstedt
Patrik Lindstedt ('99)
SWE62.64
  
 
 
61.0462.03  X60.4662.64  X  
6
Marco Kammer
Marco Kammer ('98)
FIN60.99
  
 
 
60.99  X  X  X  X  X  
7
Herman Aurdal
Herman Aurdal ('99)
NOR58.75
  
 PB
 
53.75 PB  X  X58.26 PB58.75 PB56.67  
8Mathias Aastrup JørgensenMathias Aastrup Jørgensen ('99)DEN47.75
  
 
 
  X  X  X43.38  X47.75  
D19 Spydkast 800 gram    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Sondre Alexander Høyland
Sondre Alexander Høyland ('98)
NOR75.26
  
 PB
 
68.43  –  X65.9675.26 PB  –  
2
Kasper Sagen
Kasper Sagen ('99)
NOR66.66
  
 
 
65.2765.6563.3462.04  X66.66  
3
Jonathan Amneskog
Jonathan Amneskog ('98)
SWE64.07
  
 
 
64.0761.56  X62.89  X  X  
4
Jakob Eriksson
Jakob Eriksson ('98)
SWE63.59
  
 
 
58.5156.8161.0760.7758.5863.59  
5
Tino Mäkelä
Tino Mäkelä ('99)
FIN60.90
  
 
 
60.9059.42  X  X  X  X  
6
Lassi Yli-Kotila
Lassi Yli-Kotila ('99)
FIN58.94
  
 PB
 
  X49.98 PB53.87 PB52.9658.94 PB54.91  
7Arthur Wiborg PetersenArthur Wiborg Petersen ('99)DEN58.86
  
 PB
 
57.0955.74  X58.86 PB57.94  X  
8
Gudmundur Smári Daníelsson
Gudmundur Smári Daníelsson ('98)
ISL55.47
  
 SB
 
50.38 SB55.47 SB53.9950.21  X  X  
D19 4 x 100 m stafet    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
 
  
NOR41.64
  
 
  Muhammed Jatta, Stephan Skogheim Kyeremeh, Mathias Hove Johansen, Pål Haugen Lillefosse
2
Sverige 
Sverige  
SWE41.72
  
 
  Max Hrelja, Henrik Larsson, Victor Koch, Joel Bengtsson
3
 
  
FIN41.90
  
 
  Daniel Savolainen, Erno Mehtonen, Santeri Kuusiniemi, Riku Illukka
4Danmark Danmark  42.19
  
 
  Emil Mader Kjær, Tobias Gorgone Larsen, Jacob Hvorup, Peter Andersson
D19 4 x 400 m stafet    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
 
  
FIN3:14.21
  
 
  Tuomas Lehtonen, Markus Erkkilä, Jonni Blomqvist, Markus Teijula
2
 
  
NOR3:14.30
  
 
  Muhammed Jatta, Luca Thompson, Emmanuel Odai Quarcoo, Toralv Opsal
3
Sverige 
Sverige  
SWE3:14.50
  
 
  William Frobe, Samuel Wijk, Michael Giraldi, Niklas Bergman Larsson
4Danmark Danmark  3:21.16
  
 
  Mathias Astrup, Jacob Hvorup, William Devantier, Gustav Lundholm Nielsen
P19 100 m    
19.8. Vind: +0.5

Finale A

Finale
19.8.Vind: +0.5
1
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR11.72
  
 
2
Aino Pulkkinen
Aino Pulkkinen ('98)
FIN11.86
  
 SB
3
Claudia Payton
Claudia Payton ('98)
SWE11.94
  
 
4
Ida Eikeng
Ida Eikeng ('99)
NOR11.94
  
 
5
Sanni Mahonen
Sanni Mahonen ('98)
FIN11.98
  
 SB
6
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir ('01)
ISL12.03
  
 
7
Tiana Ósk Whitworth
Tiana Ósk Whitworth 
ISL12.17
  
 
8
Hanna Axelsson
Hanna Axelsson ('99)
SWE12.38
  
 
P19 100 m extra    
19.8. Vind: +1.0

Finale A

Finale
19.8.Vind: +1.0
1
Kira Kruuti
Kira Kruuti ('98)
FIN12.07
  
 PB
2Mathilde Prietzel NielsenMathilde Prietzel Nielsen DEN12.36
  
 
3
Birna Kristín Kristjánsdóttir
Birna Kristín Kristjánsdóttir ('02)
ISL12.54
  
 PB
4Emilie PedersenEmilie Pedersen ('98)DEN12.67
  
 
5Amalie Brammer KristiansenAmalie Brammer Kristiansen ('99)DEN12.79
  
 
P19 200 m    
20.8. Vind: +2.9

Finale A

Finale
20.8.Vind: +2.9
1
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR23.79 w
  
 
2
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir ('01)
ISL23.87 w
  
 
3
Aino Pulkkinen
Aino Pulkkinen ('98)
FIN24.01 w
  
 
4
Viivi Lehikoinen
Viivi Lehikoinen ('99)
FIN24.05 w
  
 
5
Ida Eikeng
Ida Eikeng ('99)
NOR24.22 w
  
 
6
Denise Eriksson
Denise Eriksson ('98)
SWE24.27 w
  
 
7
Nikki Sjöberg
Nikki Sjöberg ('98)
SWE24.44 w
  
 
8
Tiana Ósk Whitworth
Tiana Ósk Whitworth 
ISL24.56 w
  
 
P19 400 m    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Nea Mattila
Nea Mattila ('99)
FIN54.61
  
 PB
2
Josefine Tomine Eriksen
Josefine Tomine Eriksen 
NOR54.88
  
 SB
3
Linnéa Frobe
Linnéa Frobe ('98)
SWE55.56
  
 PB
4
Wilma Lassfolk
Wilma Lassfolk ('99)
FIN55.96
  
 
5
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir ('01)
ISL56.34
  
 
6
Moa Mattisson
Moa Mattisson ('98)
SWE56.54
  
 PB
7
Marie Skjæggestad
Marie Skjæggestad ('99)
NOR56.69
  
 
8Freja WærnessFreja Wærness DEN58.08
  
 
P19 800 m    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)DEN2:11.34
  
 
2
Camilla Ziesler
Camilla Ziesler 
NOR2:12.07
  
 SB
3
Bianca Salming
Bianca Salming ('98)
SWE2:12.80
  
 
4
Veera Mensonen
Veera Mensonen ('99)
FIN2:14.47
  
 PB
5Nathalie Richter-MikkelsenNathalie Richter-Mikkelsen DEN2:14.69
  
 
6
Vilde Våge Henriksen
Vilde Våge Henriksen 
NOR2:14.82
  
 
7
Janette Niemi
Janette Niemi ('98)
FIN2:15.93
  
 
8
Sofia Johansson
Sofia Johansson ('98)
SWE2:16.67
  
 
P19 1500 m    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Camilla Ziesler
Camilla Ziesler 
NOR4:31.49
  
 
2Anna Mark HelwighAnna Mark Helwigh DEN4:33.91
  
 
3
Kristine Lande Dommersnes
Kristine Lande Dommersnes ('99)
NOR4:35.36
  
 
4
Julia Samuelsson
Julia Samuelsson ('99)
SWE4:36.69
  
 PB
5
Beatrice Brink
Beatrice Brink ('99)
SWE4:41.05
  
 
6
Aino Kuljukka
Aino Kuljukka ('99)
FIN4:42.51
  
 
7
Veera Mensonen
Veera Mensonen ('99)
FIN4:48.42
  
 
Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)DEN DNS
  
 
P19 3000 m    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1Sophie SøefeldtSophie Søefeldt DEN10:02.02
  
 
2
Heidi Kuuttinen
Heidi Kuuttinen ('98)
FIN10:02.44
  
 
3
Karoline Skauen
Karoline Skauen 
NOR10:02.45
  
 
4
Astrid Snäll
Astrid Snäll ('99)
FIN10:02.80
  
 
5
Stine Wangberg
Stine Wangberg ('99)
NOR10:08.36
  
 
6
Eleonora Olsmats
Eleonora Olsmats ('99)
SWE10:09.47
  
 PB
7Mia Van WagenenMia Van Wagenen ('99)DEN10:18.11
  
 
8
Thea Boström
Thea Boström ('98)
SWE10:25.23
  
 SB
P19 3000 m forh.    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Astrid Snäll
Astrid Snäll ('99)
FIN10:21.07
  
 PB
2
Aino Kuljukka
Aino Kuljukka ('99)
FIN10:34.41
  
 PB
3
Karoline Skauen
Karoline Skauen 
NOR10:38.06
  
 PB
4
Julia Samuelsson
Julia Samuelsson ('99)
SWE10:44.75
  
 PB
5Sophie SøefeldtSophie Søefeldt DEN10:47.00
  
 PB
6
Ingvild Myking
Ingvild Myking ('99)
NOR11:03.22
  
 PB
7
Andrea Kolbeinsdóttir
Andrea Kolbeinsdóttir ('99)
ISL11:16.98
  
 
8
Alice Greberg
Alice Greberg ('98)
SWE11:23.18
  
 PB
P19 100 m hæk 84.0 cm    
20.8. Vind: -0.8

Finale A

Finale
20.8.Vind: -0.8
1
Amanda Hansson
Amanda Hansson ('99)
SWE13.65
  
 
2
Kristi Strømmen Kjerpeset
Kristi Strømmen Kjerpeset ('98)
NOR14.05
  
 SB
3
Julia Enarvi
Julia Enarvi ('98)
FIN14.13
  
 
4
Martine Hjørnevik
Martine Hjørnevik ('01)
NOR14.26
  
 PB
5
Ida Thunberg
Ida Thunberg ('99)
SWE14.52
  
 
6
Anni Siirtola
Anni Siirtola ('98)
FIN15.51
  
 
7
Irma Gunnarsdóttir
Irma Gunnarsdóttir ('98)
ISL15.86
  
 
8
Hildigunnur Thórarinsdóttir
Hildigunnur Thórarinsdóttir ('99)
ISL15.91
  
 PB
P19 400 m hæk    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Viivi Lehikoinen
Viivi Lehikoinen ('99)
FIN59.50
  
 
2
Marie Skjæggestad
Marie Skjæggestad ('99)
NOR1:00.48
  
 
3
Viola Westling
Viola Westling ('99)
FIN1:01.28
  
 PB
4
Amanda Holmberg
Amanda Holmberg ('98)
SWE1:01.92
  
 
5
Solveig Hernandez Vråle
Solveig Hernandez Vråle ('99)
NOR1:03.37
  
 
6
Tove Söder
Tove Söder ('98)
SWE1:03.90
  
 
7Nathalie Richter-MikkelsenNathalie Richter-Mikkelsen DEN1:04.85
  
 
Liv Stæhr RødtnesLiv Stæhr Rødtnes ('99)DEN DQ
  
 
P19 Højdespring    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Maja Nilsson
Maja Nilsson ('99)
SWE1.86
  
 
 
1.73
  O
1.76
  O
1.79
 XO
1.83
  O
1.86
  O
   
2
Ella Junnila
Ella Junnila ('98)
FIN1.76
  
 
 
1.70
  O
1.73
  O
1.76
 XO
1.79
XXX
    
3
Bianca Salming
Bianca Salming ('98)
SWE1.76
  
 
 
1.70
 XO
1.73
XXO
1.76
XXO
1.79
XXX
    
4
Saara Sinervo
Saara Sinervo ('98)
FIN1.70
  
 
 
1.60
  O
1.65
 XO
1.70
 XO
1.73
XXX
    
5
Line Myrestøl Johansson
Line Myrestøl Johansson ('98)
NOR1.65
  
 
 
1.55
  O
1.60
  O
1.65
  O
1.70
XXX
    
6Rikke AndersenRikke Andersen ('98)DEN1.65
  
 
 
1.60
 XO
1.65
  O
1.70
XXX
     
7
Ingrid Færøvik Mork
Ingrid Færøvik Mork ('99)
NOR1.65
  
 PB
 
1.55 PB
  O
1.60 PB
  O
1.65 PB
XXO
1.70
XXX
    
7Tina Bischoff GellinTina Bischoff Gellin ('98)DEN1.65
  
 
 
1.55
  O
1.60
  O
1.65
XXO
1.70
XXX
    
P19 Stangspring    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Elina Lampela
Elina Lampela ('98)
FIN4.15
  
 SB
 
3.70
  O
3.90
 XO
4.00
  O
4.15 SB
 XO
4.27
XXX
   
2
Laura Ollikainen
Laura Ollikainen ('98)
FIN3.90
  
 
 
3.70
  O
3.90
  O
4.00
XXX
     
3
Birgitte Kjuus
Birgitte Kjuus ('99)
NOR3.80
  
 
 
3.35
  O
3.50
 XO
3.60
  O
3.70
  O
3.80
  O
3.90
XXX
  
4
Hedda Marie Kjølberg Hauge
Hedda Marie Kjølberg Hauge ('01)
NOR3.60
  
 
 
3.35
 XO
3.50
  O
3.60
  O
3.70
XXX
    
5
Hanna Viklund
Hanna Viklund ('99)
SWE3.60
  
 
 
3.35
  O
3.50
 XO
3.60
  O
3.70
XXX
    
6
Linnea Jönsson
Linnea Jönsson ('99)
SWE3.50
  
 
 
3.35
  O
3.50
 XO
3.60
XXX
     
7
Hilda Steinunn Egilsdóttir
Hilda Steinunn Egilsdóttir ('99)
ISL3.50
  
 =PB
 
3.20
  O
3.35
  O
3.50 =PB
XXO
3.60
XXX
    
8Laura GrønbechLaura Grønbech ('99)DEN3.35
  
 
 
3.20
  O
3.35
  O
3.50
XXX
     
P19 Længdespring    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Kaiza Karlén
Kaiza Karlén ('98)
SWE6.16
+0.5
  
 
 
  X  X5.81
 4.7
5.88
 2.8
6.04
 0.7
6.16
 0.5
  
2
Thale Leirfall Bremset
Thale Leirfall Bremset ('99)
NOR6.03 w
+3.0
  
 
 
5.64
 4.9
5.91
 2.7
5.64
 2.7
6.03
 3.0
  X  X  
3
Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton ('99)
NOR5.81 w
+6.3
  
 
 
  X5.36
 -0.2
  X  X5.44
 2.2
5.81
 6.3
  
4
Sara Sjögren
Sara Sjögren ('98)
SWE5.80 w
+7.0
  
 
 
5.80
 7.0
  X5.61
 1.0
  X  X5.61
 2.5
  
5
Saara Hakanen
Saara Hakanen ('99)
FIN5.69 w
+5.4
  
 
 
  X5.69
 5.4
  X5.58
 5.6
  X5.66
 -0.1
  
6
Irma Gunnarsdóttir
Irma Gunnarsdóttir ('98)
ISL5.62 w
+3.5
  
 
 
5.32
 6.3
5.62
 3.5
5.19
 7.3
5.13
 2.3
5.53
 5.8
5.48
 3.9
  
7
Henriikka Parpala
Henriikka Parpala ('98)
FIN5.59 w
+8.2
  
 
 
5.57
 2.4
5.59
 8.2
  X5.28
 4.3
5.43
 7.2
  X  
8Hannah Illum PetersenHannah Illum Petersen DEN5.37 w
+4.3
  
 
 
4.945.34
 4.9
5.09
 2.6
5.14
 5.3
4.90
 -1.3
5.37
 4.3
  
P19 Trespring     
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Saara Hakanen
Saara Hakanen ('99)
FIN12.68
+1.4
  
 
 
12.29
 1.1
  X12.68
 1.4
  X12.60
 2.7
12.54
 1.5
  
2
Emelie Nyman Wänseth
Emelie Nyman Wänseth ('98)
SWE12.54
+1.7
  
 SB
 
12.31 SB
 1.4
12.51 SB
 1.1
  X12.05
 0.4
12.06
 2.4
12.54 SB
 1.7
  
3
Jenny Lestander
Jenny Lestander ('98)
SWE12.32
+0.6
  
 
 
12.32
 0.6
  X12.12
 1.8
  X12.29
 2.8
12.30
 2.3
  
4
Ada Koistinen
Ada Koistinen ('99)
FIN12.29
+1.1
  
 
 
12.14
 1.1
12.29
 1.1
12.26
 1.1
  X12.15
 1.2
12.13
 1.0
  
5
Mari Sellevåg Aarø
Mari Sellevåg Aarø ('98)
NOR12.29 w
+4.1
  
 
 
12.18
 2.1
  X11.72
 1.4
12.23
 2.7
11.95
 0.9
12.29
 4.1
  
6
Hildigunnur Thórarinsdóttir
Hildigunnur Thórarinsdóttir ('99)
ISL11.90
+1.8
  
 PB
 
11.90 PB
 1.8
  X  X11.55
 2.9
  X11.59
 2.1
  
7
Guri Sellevåg Aarø
Guri Sellevåg Aarø ('99)
NOR11.81
+1.3
  
 
 
11.78
 1.4
11.81
 1.3
11.18
 1.7
  X11.35
 2.4
11.56
 1.7
  
8
Helga Margrét Haraldsdóttir
Helga Margrét Haraldsdóttir ('01)
ISL11.09
+1.7
  
 
 
  X  X11.09
 1.7
  X  X  X  
P19 Kuglestød 4.0 kg    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Amanda Malmehed
Amanda Malmehed ('98)
SWE15.03
  
 PB
 
14.6614.5314.38  X14.4615.03 PB  
2
Helena Leveelahti
Helena Leveelahti ('99)
FIN14.15
  
 PB
 
13.55  X13.8613.8314.15 PB  X  
3Ayoe Bøgelund RøbelAyoe Bøgelund Røbel ('98)DEN13.75
  
 
 
13.2812.8813.28  X13.7513.69  
4Thea JensenThea Jensen ('99)DEN13.71
  
 
 
13.4413.71  X  X13.37  X  
5
Henna Sallinen
Henna Sallinen ('98)
FIN13.54
  
 
 
13.3813.2013.1213.4413.5413.53  
6
Mathilda Eriksson
Mathilda Eriksson ('98)
SWE13.19
  
 PB
 
11.7512.6812.7812.6013.19 PB  X  
7
Elise Gravningen
Elise Gravningen ('98)
NOR12.56
  
 
 
11.6412.2312.4112.5612.28  X  
8
Berit Stunes Isene
Berit Stunes Isene ('98)
NOR11.81
  
 PB
 
11.81 PB  X  X  X  X11.27  
P19 Diskoskast 1.0 kg    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Helena Leveelahti
Helena Leveelahti ('99)
FIN50.64
  
 
 
50.1749.3150.64  X  X  X  
2
Mathilda Eriksson
Mathilda Eriksson ('98)
SWE50.05
  
 
 
44.4344.1350.05  X45.93  X  
3Thea JensenThea Jensen ('99)DEN44.86
  
 
 
  X  X38.5344.6440.1244.86  
4
Vanessa Kamga
Vanessa Kamga ('98)
SWE42.86
  
 
 
  X  X  X  X  X42.86  
5Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen DEN40.81
  
 
 
40.46  X37.4040.8134.1237.29  
6
Berit Stunes Isene
Berit Stunes Isene ('98)
NOR39.93
  
 
 
32.9433.92  X38.85  X39.93  
7
Elisabeth Thon Rosvold
Elisabeth Thon Rosvold ('02)
NOR39.11
  
 
 
  X39.09  X37.9037.7239.11  
8
Henna Sallinen
Henna Sallinen ('98)
FIN37.90
  
 
 
37.90  X  X  X  X  X  
P19 Hammerkast 4.0 kg    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Grete Ahlberg
Grete Ahlberg ('98)
SWE63.17
  
 PB
 
  X63.17 PB  X62.5662.87  X  
2
Tytti Oikarainen
Tytti Oikarainen ('98)
FIN55.89
  
 
 
55.89  X55.8854.2655.86  X  
3Lise Lotte JepsenLise Lotte Jepsen DEN55.31
  
DUR PB
 
  X55.31 PB  X  X  X  X  
4
Emilia Olkkonen
Emilia Olkkonen ('98)
FIN54.48
  
 
 
45.18  X  X  X54.48  X  
5
Vilde Emilie Ingvaldsen
Vilde Emilie Ingvaldsen ('99)
NOR47.96
  
 
 
  X47.96  X  X46.34  X  
6
Jessica Mattsson
Jessica Mattsson ('98)
SWE47.49
  
 
 
  X  X47.49  X47.49  X  
7
Helle Henriksen Hvidsten
Helle Henriksen Hvidsten ('01)
NOR46.66
  
 PB
 
  X46.66 PB  X45.9046.1445.06  
8
Rut Tryggvadóttir
Rut Tryggvadóttir 
ISL46.66
  
 PB
 
  X45.73 PB  X46.66 PB  X  X  
P19 Spydkast 600 gram    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Carolin Näslund
Carolin Näslund ('98)
SWE53.43
  
 
 
47.7846.4050.87  X53.4349.13  
2
Stella Weinberg
Stella Weinberg ('98)
NOR52.45
  
 
 
50.46  X48.05  X52.45  X  
3
Elina Kinnunen
Elina Kinnunen ('99)
FIN48.60
  
 
 
45.5947.1745.62  X48.6044.50  
4
Kaja Mørch Pettersen
Kaja Mørch Pettersen ('01)
NOR48.37
  
 
 
44.26  X48.3745.8847.6046.01  
5
Roosa Ylönen
Roosa Ylönen ('99)
FIN46.19
  
 
 
40.1041.1541.45  X42.1246.19  
6
Irma Gunnarsdóttir
Irma Gunnarsdóttir ('98)
ISL45.77
  
 
 
42.3444.6343.9744.5443.6645.77  
7Sarah BahatSarah Bahat ('99)DEN42.62
  
 
 
38.67  X42.6239.4440.9938.39  
8
Maja Gustavsson
Maja Gustavsson ('98)
SWE42.52
  
 SB
 
42.52 SB  X  X39.8439.3941.73  
P19 4 x 100 m stafet    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
 
  
NOR45.52
  
 
  Vilde Humstad Aasmo, Ida Eikeng, Ingvild Meinseth, Live Haugstad Hilton
2
 
  
ISL46.56
  
 
  Tiana Ósk Whitworth, Birna Kristín Kristjánsdóttir, Helga Margrét Haraldsdóttir, Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
3
 
  
FIN46.61
  
 
  Anni Siirtola, Sanni Mahonen, Kira Kruuti, Henriikka Parpala
4Danmark Danmark  48.36
  
 
  Amalie Brammer Kristiansen, Mathilde Prietzel Nielsen, Emilie Pedersen
Sverige 
Sverige  
SWEDNF
  
 
  Claudia Payton, Amanda Hansson, Nikki Sjöberg, Denise Eriksson
P19 4 x 400 m stafet    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
 
  
FIN3:45.52
  
 
  Aino Pulkkinen, Nea Mattila, Wilma Lassfolk, Viivi Lehikoinen
2
 
  
NOR3:46.59
  
 
  Marie Skjæggestad, Solveig Hernandez Vråle, Ingvild Meinseth, Josefine Tomine Eriksen
3Danmark Danmark  3:47.79
  
 
  Freja Wærness, Nathalie Richter-Mikkelsen, Olivia Thorsgaard, Mia Helene Mørck
4
Sverige 
Sverige  
SWE3:49.88
  
 
  Linnéa Frobe, Moa Mattisson, Amanda Holmberg

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne