M35 100 m 29.7. Vind: -2.9 Finale A Finale | 29.7. | Vind: -2.9 | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Asaf Malka Asaf Malka ('80) | 80 | / ISR | 11.17 | ||||||
2 | Leroy Slue Leroy Slue ('81) | 81 | / GBR | 11.21 | ||||||
3 | Mark Hanson Mark Hanson ('81) | 81 | / GBR | 11.24 | ||||||
4 | Lion Martinez Lion Martinez ('78) | 78 | / SWE | 11.28 | ||||||
Indledende heats | 28.7. | |||||||||
Indledende 1 28.7. Vind: +1.5 | 28.7. | Vind: +1.5 | ||||||||
1 | Lion Martinez Lion Martinez ('78) | 78 | / SWE | 10.94 | ||||||
2 | Marcin Marcinkowski Marcin Marcinkowski ('81) | 81 | / POL | 11.20 | ||||||
Indledende 2 28.7. Vind: +0.3 | 28.7. | Vind: +0.3 | ||||||||
1 | Asaf Malka Asaf Malka ('80) | 80 | / ISR | 10.85 | SB | |||||
2 | Mark Hanson Mark Hanson ('81) | 81 | / GBR | 11.04 | ||||||
Indledende 3 28.7. Vind: -0.9 | 28.7. | Vind: -0.9 | ||||||||
1 | Leroy Slue Leroy Slue ('81) | 81 | / GBR | 11.10 | ||||||
M35 200 m 4.8. Vind: -0.8 Finale A Finale | 4.8. | Vind: -0.8 | ||||||||
1 | Rick Beardsell Rick Beardsell ('79) | 79 | / GBR | 22.10 | =SB | |||||
M35 400 m 2.8. Finale A Finale | 2.8. | |||||||||
1 | Rick Beardsell Rick Beardsell ('79) | 79 | / GBR | 48.70 | SB | |||||
2 | Serhiy Borodin Serhiy Borodin ('81) | 81 | / UKR | 49.12 | SB | |||||
3 | José Luís Alavés José Luís Alavés ('81) | 81 | / ESP | 49.33 | SB | |||||
M35 1500 m 30.7. Finale A Finale | 30.7. | |||||||||
1 | Artur Kern Artur Kern ('80) | 80 | / POL | 3:59.25 | SB | |||||
M35 5000 m 2.8. Finale A Finale | 2.8. | |||||||||
1 | Isaac Rico Isaac Rico ('80) | 80 | / ESP | 14:42.32 | ||||||
2 | Jesper Trebbien AndersenJesper Trebbien Andersen ('82) | 82 | Sparta | 14:44.39 | ||||||
3 | Ruben Diz Ruben Diz ('79) | 79 | / ESP | 14:54.68 | SB | |||||
M35 10000 m 27.7. Finale A Finale | 27.7. | |||||||||
1 | Thorkild SundstrupThorkild Sundstrup ('80) | 80 | Aarhus Fremad | 31:29.19 | PB | |||||
M35 Halvmaraton 6.8. Finale A Finale | 6.8. | |||||||||
1 | Jesper Trebbien AndersenJesper Trebbien Andersen ('82) | 82 | Sparta | 1:08:09 | SB | |||||
2 | Júlio González Júlio González ('81) | 81 | / ESP | 1:08:26 | PB | |||||
3 | Ruben Diz Ruben Diz ('79) | 79 | / ESP | 1:08:42 | PB | |||||
4 | Stijn Fincioen Stijn Fincioen ('80) | 80 | / BEL | 1:08:46 | PB | |||||
5 | Thorkild SundstrupThorkild Sundstrup ('80) | 80 | Aarhus Fremad | 1:08:48 | SB | |||||
M35 110 m hæk 99.1 cm 4.8. Vind: -1.9 Finale A Finale | 4.8. | Vind: -1.9 | ||||||||
1 | Jan Schindzielorz Jan Schindzielorz ('78) | 78 | / GER | 14.11 | PB | |||||
M35 400 m hæk 30.7. Finale A Finale | 30.7. | |||||||||
1 | Serhiy Borodin Serhiy Borodin ('81) | 81 | / UKR | 52.93 | ||||||
2 | Stefano Bontumasi Stefano Bontumasi ('82) | 82 | / ITA | 55.31 | SB | |||||
M35 Højdespring 4.8. Finale A Finale | 4.8. | |||||||||
1 | Aliaksei Klimau Aliaksei Klimau ('81) | 81 | / BLR | 2.00 | SB | |||||
M35 Stangspring 31.7. Finale A Finale | 31.7. | |||||||||
1 | Thomas Ritte Thomas Ritte ('79) | 79 | / GER | 4.60 | ||||||
M35 Længdespring 6.8. Finale A Finale | 6.8. | |||||||||
1 | Thierry Henry Thierry Henry ('78) | 78 | / FRA | 7.00 | w | +2.8 | ||||
M35 Trespring 30.7. Finale A Finale | 30.7. | |||||||||
1 | Nav Childs Nav Childs ('81) | 81 | / GBR | 15.06 | +1.8 | SB | ||||
2 | Lawrence Harvey Lawrence Harvey ('81) | 81 | / GBR | 14.93 | +1.5 | SB | ||||
3 | Anders MøllerAnders Møller ('77) | 77 | Sparta | 14.71 | +0.2 | DR40 | SB | |||
4 | Janne Harju Janne Harju ('79) | 79 | / FIN | 14.68 | +1.3 | SB | ||||
5 | Andreas Beraz Andreas Beraz ('79) | 79 | / GER | 14.62 | w | +3.7 | ||||
6 | Lennart Teunissen Lennart Teunissen ('81) | 81 | / NED | 14.21 | 0.0 | SB | ||||
M35 Diskoskast 2.0 kg 28.7. Finale A Finale | 28.7. | |||||||||
1 | Aurelien Carcenac Aurelien Carcenac ('81) | 81 | / FRA | 50.03 | ||||||
2 | Juuso Sillanpää Juuso Sillanpää ('79) | 79 | / FIN | 48.25 | ||||||
K35 200 m 3.8. Vind: +0.1 Finale A Finale | 3.8. | Vind: +0.1 | ||||||||
1 | Carolina García Carolina García ('79) | 79 | / ESP | 25.11 | ||||||
2 | Sanna Erkinheimo Sanna Erkinheimo ('81) | 81 | / FIN | 25.18 | ||||||
Indledende heats | 3.8. | |||||||||
Indledende 2 3.8. Vind: +2.2 | 3.8. | Vind: +2.2 | ||||||||
1 | Carolina García Carolina García ('79) | 79 | / ESP | 24.95 | w | |||||
K35 400 m 2.8. Finale A Finale | 2.8. | |||||||||
1 | Aneta Kaczmarek Aneta Kaczmarek ('81) | 81 | / POL | 55.14 | SB | |||||
2 | Sanna Erkinheimo Sanna Erkinheimo ('81) | 81 | / FIN | 55.75 | SB | |||||
3 | Snezana Bechtina Snezana Bechtina ('81) | 81 | / LTU | 57.52 | SB | |||||
4 | Anastasía Thomaídou Anastasía Thomaídou ('78) | 78 | / GRE | 57.73 | PB | |||||
Indledende heats | 31.7. | |||||||||
Indledende 1 31.7. | 31.7. | |||||||||
1 | Aneta Kaczmarek Aneta Kaczmarek ('81) | 81 | / POL | 57.41 | ||||||
Indledende 2 31.7. | 31.7. | |||||||||
1 | Sanna Erkinheimo Sanna Erkinheimo ('81) | 81 | / FIN | 57.45 | ||||||
K35 800 m 5.8. Finale A Finale | 5.8. | |||||||||
1 | Aneta Kaczmarek Aneta Kaczmarek ('81) | 81 | / POL | 2:09.86 | SB | |||||
2 | Kelly Neely Kelly Neely ('78) | 78 | / IRL | 2:12.58 | ||||||
3 | Elina Myllymäki Elina Myllymäki ('82) | 82 | / FIN | 2:14.91 | ||||||
4 | Anastasía Thomaídou Anastasía Thomaídou ('78) | 78 | / GRE | 2:15.45 | PB | |||||
5 | Zoe Doyle Zoe Doyle ('78) | 78 | / GBR | 2:16.40 | ||||||
K35 1500 m 30.7. Finale A Finale | 30.7. | |||||||||
1 | Zoe Doyle Zoe Doyle ('78) | 78 | / GBR | 4:43.46 | PB | |||||
K35 5000 m 2.8. Finale A Finale | 2.8. | |||||||||
1 | Patrycja Włodarczyk Patrycja Włodarczyk ('80) | 80 | / POL | 17:28.77 | SB | |||||
2 | Minna Haka-Risku Minna Haka-Risku ('77) | 77 | / FIN | 17:36.96 | SB | |||||
K35 Halvmarathon 6.8. Finale A Finale | 6.8. | |||||||||
1 | Louise Langelund BattingLouise Langelund Batting ('78) | 78 | Aarhus 1900 | 1:17:48 | ||||||
2 | Pauline Claessen Pauline Claessen ('80) | 80 | / NED | 1:20:11 | ||||||
3 | Minna Haka-Risku Minna Haka-Risku ('77) | 77 | / FIN | 1:21:49 | SB | |||||
K35 2000 m forh. 31.7. Finale A Finale | 31.7. | |||||||||
1 | Danuta Woszczek Danuta Woszczek ('78) | 78 | / POL | 6:52.47 | SB | |||||
2 | Concepción Hidalgo Concepción Hidalgo ('82) | 82 | / ESP | 7:01.79 | PB | |||||
3 | Patrycja Włodarczyk Patrycja Włodarczyk ('80) | 80 | / POL | 7:07.12 | PB | |||||
K35 400 m hæk 30.7. Finale A Finale | 30.7. | |||||||||
1 | Carolina García Carolina García ('79) | 79 | / ESP | 1:02.60 | ||||||
K35 Længdespring 31.7. Finale A Finale | 31.7. | |||||||||
1 | Joanne Frost Joanne Frost ('78) | 78 | / GBR | 5.61 | +1.6 | SB | ||||
K35 Trespring 29.7. Finale A Finale | 29.7. | |||||||||
1 | Sandra Kramer Sandra Kramer ('77) | 77 | / GER | 12.38 | 0.0 | |||||
K35 Diskoskast 1.0 kg 31.7. Finale A Finale | 31.7. | |||||||||
1 | Inga Reschke Inga Reschke ('79) | 79 | / GER | 44.37 | ||||||
K35 Spydkast 600 gram 2.8. Finale A Finale | 2.8. | |||||||||
1 | Wilma Jansen Wilma Jansen ('80) | 80 | / GER | 43.84 | SB | |||||
K35 10 km kapgang 3.8. Finale A Finale | 3.8. | |||||||||
1 | Tatiana Zucconi Tatiana Zucconi ('77) | 77 | / ITA | 51:30 | PB | |||||
2 | Kathrin Schulze Kathrin Schulze ('81) | 81 | / AUT | 52:44 | ||||||
3 | Annaliese Sarrazin Annaliese Sarrazin ('81) | 81 | / BEL | 54:32 | PB | |||||
M40 100 m 29.7. Vind: -1.4 Finale A Finale | 29.7. | Vind: -1.4 | ||||||||
1 | Jochen Gippert Jochen Gippert ('77) | 77 | / GER | 10.99 | ||||||
2 | Nengi Ossai Nengi Ossai ('75) | 75 | / GBR | 11.04 | SB | |||||
3 | Dominic Bradley Dominic Bradley ('76) | 76 | / GBR | 11.20 | ||||||
Semifinale | 29.7. | |||||||||
Semi 1 29.7. Vind: +0.5 | 29.7. | Vind: +0.5 | ||||||||
1 | Jochen Gippert Jochen Gippert ('77) | 77 | / GER | 11.04 | ||||||
2 | Dominic Bradley Dominic Bradley ('76) | 76 | / GBR | 11.09 | SB | |||||
3 | Nengi Ossai Nengi Ossai ('75) | 75 | / GBR | 11.12 | SB | |||||
M40 200 m 4.8. Vind: -1.2 Finale A Finale | 4.8. | Vind: -1.2 | ||||||||
1 | Nengi Ossai Nengi Ossai ('75) | 75 | / GBR | 22.27 | SB | |||||
M40 800 m 5.8. Finale A Finale | 5.8. | |||||||||
1 | Charlie Thurstan Charlie Thurstan ('75) | 75 | / GBR | 1:55.46 | ||||||
M40 Halvmaraton 6.8. Finale A Finale | 6.8. | |||||||||
1 | Reinardus van Wel Reinardus van Wel ('77) | 77 | / NED | 1:08:30 | PB | |||||
M40 Kuglestød 7.26 kg 29.7. Finale A Finale | 29.7. | |||||||||
1 | Conny Karlsson Conny Karlsson ('75) | 75 | / FIN | 15.47 | ||||||
M40 Diskoskast 2.0 kg 28.7. Finale A Finale | 28.7. | |||||||||
1 | Bjørn Terje Pay Bjørn Terje Pay ('74) | 74 | / NOR | 53.20 | ||||||
2 | Filip Peetrain Filip Peetrain ('74) | 74 | / BEL | 50.97 | SB | |||||
3 | Ralf Mordhorst Ralf Mordhorst ('73) | 73 | / GER | 49.27 | SB | |||||
4 | Mika Loikkanen Mika Loikkanen ('74) | 74 | / FIN | 48.39 | SB | |||||
M40 Spydkast 800 gram 31.7. Finale A Finale | 31.7. | |||||||||
1 | Hubert Gòller Hubert Gòller ('77) | 77 | / ITA | 61.81 | SB | |||||
K40 800 m 5.8. Finale A Finale | 5.8. | |||||||||
1 | Louise Rudd Louise Rudd ('74) | 74 | / GBR | 2:16.68 | PB | |||||
K40 1500 m 30.7. Finale A Finale | 30.7. | |||||||||
1 | Louise Rudd Louise Rudd ('74) | 74 | / GBR | 4:41.92 | ||||||
K40 5000 m 2.8. Finale A Finale | 2.8. | |||||||||
1 | Lisbeth Pedersen Lisbeth Pedersen ('75) | 75 | / NOR | 17:35.07 | SB | |||||
K40 Halvmarathon 6.8. Finale A Finale | 6.8. | |||||||||
1 | Sonia Martini Sonia Martini ('77) | 77 | / ITA | 1:19:41 | PB | |||||
2 | Nicoleta Ciortan Nicoleta Ciortan ('76) | 76 | / ROU | 1:20:52 | PB | |||||
3 | Jo Coates Jo Coates ('75) | 75 | / GBR | 1:21:07 | SB | |||||
K40 400 m hæk 30.7. Finale A Finale | 30.7. | |||||||||
1 | Maren Schott Maren Schott ('76) | 76 | / GER | 1:02.26 | SB | |||||
K40 Kuglestød 4.0 kg 29.7. Finale A Finale | 29.7. | |||||||||
1 | Nadine Kant Nadine Kant ('77) | 77 | / GER | 14.40 | SB | |||||
2 | Vera Yepimashka Vera Yepimashka ('76) | 76 | / BLR | 13.67 | ||||||
3 | Martina Greithanner Martina Greithanner ('74) | 74 | / GER | 13.31 | SB | |||||
K40 Diskoskast 1.0 kg 31.7. Finale A Finale | 31.7. | |||||||||
1 | Bianca Overkamp Bianca Overkamp ('75) | 75 | / GER | 44.11 | SB | |||||
2 | Martina Greithanner Martina Greithanner ('74) | 74 | / GER | 44.00 | SB | |||||
3 | Nadine Kant Nadine Kant ('77) | 77 | / GER | 42.43 | SB | |||||
K40 Hammerkast 4.0 kg 3.8. Finale A Finale | 3.8. | |||||||||
1 | Kirsten Münchow Kirsten Münchow ('77) | 77 | / GER | 53.32 | ||||||
2 | Kirsi Koro Kirsi Koro ('76) | 76 | / FIN | 48.50 | SB | |||||
K40 Spydkast 600 gram 2.8. Finale A Finale | 2.8. | |||||||||
1 | Christina ScherwinChristina Scherwin ('76) | 76 | Sparta | 43.88 | SB | |||||
2 | Agnes Preisinger Agnes Preisinger ('73) | 73 | / HUN | 42.68 | SB | |||||
K40 10 km kapgang 3.8. Finale A Finale | 3.8. | |||||||||
1 | Valeria Pedetti Valeria Pedetti ('73) | 73 | / ITA | 49:52 | PB | |||||
2 | Sandra Silva Sandra Silva ('75) | 75 | / POR | 50:11 | SB | |||||
3 | Brit Schröter Brit Schröter ('74) | 74 | / GER | 52:02 | PB | |||||
4 | Sonia Demon Sonia Demon ('72) | 72 | / FRA | 52:47 | PB | |||||
5 | Olga Cabrera Olga Cabrera ('74) | 74 | / ESP | 53:34 | ||||||
M45 200 m 4.8. Vind: -0.4 Finale A Finale | 4.8. | Vind: -0.4 | ||||||||
21 | Andrus Mutli Andrus Mutli ('69) | 69 | / EST | 24.74 | SB | |||||
Indledende heats | 3.8. | |||||||||
Indledende ? 3.8. Vind: +2.5 | 3.8. | Vind: +2.5 | ||||||||
Andrus Mutli Andrus Mutli ('69) | 69 | / EST | 24.58 | w | ||||||
M45 400 m 2.8. Finale A Finale | 2.8. | |||||||||
8 | Andrus Mutli Andrus Mutli ('69) | 69 | / EST | 54.18 | ||||||
Andrus Mutli Andrus Mutli ('69) | 69 | / EST | 53.69 | SB | ||||||
Indledende heats | 31.7. | |||||||||
Indledende ? 31.7. | 31.7. | |||||||||
Andrus Mutli Andrus Mutli ('69) | 69 | / EST | 54.60 | |||||||
M45 Hammerkast 7.26 kg 2.8. Finale A Finale | 2.8. | |||||||||
1 | Zoltán Fábián Zoltán Fábián ('69) | 69 | / HUN | 63.58 | ||||||
2 | Mariusz Walczak Mariusz Walczak ('71) | 71 | / POL | 60.15 | SB | |||||
M45 Spydkast 800 gram 31.7. Finale A Finale | 31.7. | |||||||||
1 | Peter Esenwein Peter Esenwein ('67) | 67 | / GER | 66.81 | SB | |||||
2 | Tomasz Damszel Tomasz Damszel ('72) | 72 | / POL | 60.50 | SB | |||||
3 | Tommi Huotilainen Tommi Huotilainen ('67) | 67 | / FIN | 58.83 | SB | |||||
11 | Andrei Morozov Andrei Morozov ('72) | 72 | / EST | 45.63 | ||||||
K45 800 m 5.8. Finale A Finale | 5.8. | |||||||||
1 | Eva Trost Eva Trost ('68) | 68 | / GER | 2:17.68 | SB | |||||
K45 10000 m 28.7. Finale A Finale | 28.7. | |||||||||
1 | Rikke Due-AndersenRikke Due-Andersen ('72) | 72 | Køge Atletik | 36:49.62 | ||||||
K45 Halvmarathon 6.8. Finale A Finale | 6.8. | |||||||||
1 | Rikke Due-AndersenRikke Due-Andersen ('72) | 72 | Køge Atletik | 1:19:27 | ||||||
K45 400 m hæk 30.7. Finale A Finale | 30.7. | |||||||||
1 | Emanuela Baggiolini Emanuela Baggiolini ('72) | 72 | / ITA | 1:03.06 | ||||||
K45 Trespring 29.7. Finale A Finale | 29.7. | |||||||||
1 | Andrea Szirbucz Andrea Szirbucz ('72) | 72 | / HUN | 12.00 | +0.1 | |||||
K45 Kuglestød 4.0 kg 29.7. Finale A Finale | 29.7. | |||||||||
4 | Heidi Siimumäe Heidi Siimumäe ('70) | 70 | / EST | 10.50 | ||||||
Heidi Siimumäe Heidi Siimumäe ('70) | 70 | / EST | 9.94 | |||||||
K45 Diskoskast 1.0 kg 31.7. Finale A Finale | 31.7. | |||||||||
1 | Bettina Schardt Bettina Schardt ('72) | 72 | / GER | 44.16 | SB | |||||
2 | Małgorzata Krzyżan Małgorzata Krzyżan ('68) | 68 | / POL | 41.03 | ||||||
7 | Heidi Siimumäe Heidi Siimumäe ('70) | 70 | / EST | 32.41 | SB | |||||
8 | Lilian Sepp Lilian Sepp ('67) | 67 | / EST | 31.49 | ||||||
K45 Hammerkast 4.0 kg 3.8. Finale A Finale | 3.8. | |||||||||
7 | Heidi Siimumäe Heidi Siimumäe ('70) | 70 | / EST | 36.18 | ||||||
10 | Lilian Sepp Lilian Sepp ('67) | 67 | / EST | 34.38 | ||||||
Lilian Sepp Lilian Sepp ('67) | 67 | / EST | 35.21 | |||||||
K45 Spydkast 600 gram 2.8. Finale A Finale | 2.8. | |||||||||
1 | Dagmar Suhling Dagmar Suhling ('69) | 69 | / GER | 40.91 | SB | |||||
K45 10 km kapgang 3.8. Finale A Finale | 3.8. | |||||||||
1 | Alexandra Lamas Alexandra Lamas ('72) | 72 | / POR | 52:27 | PB | |||||
2 | Elena Cinca Elena Cinca ('70) | 70 | / ITA | 53:06 | PB | |||||
3 | Katalin Bodorkos-Horvath Katalin Bodorkos-Horvath ('67) | 67 | / HUN | 54:06 | PB | |||||
M50 800 m 5.8. Finale A Finale | 5.8. | |||||||||
1 | Margus Kirt Margus Kirt ('67) | 67 | / EST | 2:07.71 | ||||||
Indledende heats | 3.8. | |||||||||
Indledende ? 3.8. | 3.8. | |||||||||
Margus Kirt Margus Kirt ('67) | 67 | / EST | 2:09.00 | |||||||
M50 1500 m 30.7. Finale A Finale | 30.7. | |||||||||
1 | Margus Kirt Margus Kirt ('67) | 67 | / EST | 4:15.64 | SB | |||||
Indledende heats | 29.7. | |||||||||
Indledende ? 29.7. | 29.7. | |||||||||
Margus Kirt Margus Kirt ('67) | 67 | / EST | 4:28.49 | |||||||
K50 1500 m 30.7. Finale A Finale | 30.7. | |||||||||
1 | Nicole Weijling-Dissel Nicole Weijling-Dissel ('67) | 67 | / NED | 4:42.11 | ||||||
K50 10 km kapgang 3.8. Finale A Finale | 3.8. | |||||||||
1 | Sylvie Sevellec Sylvie Sevellec ('64) | 64 | / FRA | 55:17 | PB | |||||
K60 Diskoskast 1.0 kg 31.7. Finale A Finale | 31.7. | |||||||||
1 | Mare Külv Mare Külv ('57) | 57 | / EST | 32.89 |