Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aarhus: 20th European Masters Athletics Championships 27.7‐6.8.2017

M35 100 m    
29.7. Vind: -2.9

Finale A

Finale
29.7.Vind: -2.9
1
Asaf Malka
Asaf Malka ('80)
/ ISR11.17
  
 
2
Leroy Slue
Leroy Slue ('81)
/ GBR11.21
  
 
3
Mark Hanson
Mark Hanson ('81)
/ GBR11.24
  
 
4
Lion Martinez
Lion Martinez ('78)
/ SWE11.28
  
 
Indledende heats28.7.
Indledende 1
28.7. Vind: +1.5
28.7.Vind: +1.5
1
Lion Martinez
Lion Martinez ('78)
/ SWE10.94
  
 
2
Marcin Marcinkowski
Marcin Marcinkowski ('81)
/ POL11.20
  
 
Indledende 2
28.7. Vind: +0.3
28.7.Vind: +0.3
1
Asaf Malka
Asaf Malka ('80)
/ ISR10.85
  
 SB
2
Mark Hanson
Mark Hanson ('81)
/ GBR11.04
  
 
Indledende 3
28.7. Vind: -0.9
28.7.Vind: -0.9
1
Leroy Slue
Leroy Slue ('81)
/ GBR11.10
  
 
M35 200 m    
4.8. Vind: -0.8

Finale A

Finale
4.8.Vind: -0.8
1
Rick Beardsell
Rick Beardsell ('79)
/ GBR22.10
  
 =SB
M35 400 m    
2.8.

Finale A

Finale
2.8.
1
Rick Beardsell
Rick Beardsell ('79)
/ GBR48.70
  
 SB
2
Serhiy Borodin
Serhiy Borodin ('81)
/ UKR49.12
  
 SB
3
José Luís Alavés
José Luís Alavés ('81)
/ ESP49.33
  
 SB
M35 1500 m    
30.7.

Finale A

Finale
30.7.
1
Artur Kern
Artur Kern ('80)
/ POL3:59.25
  
 SB
M35 5000 m    
2.8.

Finale A

Finale
2.8.
1
Isaac Rico
Isaac Rico ('80)
/ ESP14:42.32
  
 
2Jesper Trebbien AndersenJesper Trebbien Andersen ('82)Sparta14:44.39
  
 
3
Ruben Diz
Ruben Diz ('79)
/ ESP14:54.68
  
 SB
M35 10000 m    
27.7.

Finale A

Finale
27.7.
1Thorkild SundstrupThorkild Sundstrup ('80)Aarhus Fremad31:29.19
  
 PB
M35 Halvmaraton    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Jesper Trebbien AndersenJesper Trebbien Andersen ('82)Sparta1:08:09
  
 SB
2
Júlio González
Júlio González ('81)
/ ESP1:08:26
  
 PB
3
Ruben Diz
Ruben Diz ('79)
/ ESP1:08:42
  
 PB
4
Stijn Fincioen
Stijn Fincioen ('80)
/ BEL1:08:46
  
 PB
5Thorkild SundstrupThorkild Sundstrup ('80)Aarhus Fremad1:08:48
  
 SB
M35 110 m hæk 99.1 cm    
4.8. Vind: -1.9

Finale A

Finale
4.8.Vind: -1.9
1
Jan Schindzielorz
Jan Schindzielorz ('78)
/ GER14.11
  
 PB
M35 400 m hæk    
30.7.

Finale A

Finale
30.7.
1
Serhiy Borodin
Serhiy Borodin ('81)
/ UKR52.93
  
 
2
Stefano Bontumasi
Stefano Bontumasi ('82)
/ ITA55.31
  
 SB
M35 Højdespring    
4.8.

Finale A

Finale
4.8.
1
Aliaksei Klimau
Aliaksei Klimau ('81)
/ BLR2.00
  
 SB
M35 Stangspring    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Thomas Ritte
Thomas Ritte ('79)
/ GER4.60
  
 
M35 Længdespring    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1
Thierry Henry
Thierry Henry ('78)
/ FRA7.00 w
+2.8
  
 
M35 Trespring    
30.7.

Finale A

Finale
30.7.
1
Nav Childs
Nav Childs ('81)
/ GBR15.06
+1.8
  
 SB
2
Lawrence Harvey
Lawrence Harvey ('81)
/ GBR14.93
+1.5
  
 SB
3Anders MøllerAnders Møller ('77)Sparta14.71
+0.2
  
DR40 SB
4
Janne Harju
Janne Harju ('79)
/ FIN14.68
+1.3
  
 SB
5
Andreas Beraz
Andreas Beraz ('79)
/ GER14.62 w
+3.7
  
 
6
Lennart Teunissen
Lennart Teunissen ('81)
/ NED14.21
0.0
  
 SB
M35 Diskoskast 2.0 kg    
28.7.

Finale A

Finale
28.7.
1
Aurelien Carcenac
Aurelien Carcenac ('81)
/ FRA50.03
  
 
2
Juuso Sillanpää
Juuso Sillanpää ('79)
/ FIN48.25
  
 
K35 200 m    
3.8. Vind: +0.1

Finale A

Finale
3.8.Vind: +0.1
1
Carolina García
Carolina García ('79)
/ ESP25.11
  
 
2
Sanna Erkinheimo
Sanna Erkinheimo ('81)
/ FIN25.18
  
 
Indledende heats3.8.
Indledende 2
3.8. Vind: +2.2
3.8.Vind: +2.2
1
Carolina García
Carolina García ('79)
/ ESP24.95 w
  
 
K35 400 m    
2.8.

Finale A

Finale
2.8.
1
Aneta Kaczmarek
Aneta Kaczmarek ('81)
/ POL55.14
  
 SB
2
Sanna Erkinheimo
Sanna Erkinheimo ('81)
/ FIN55.75
  
 SB
3
Snezana Bechtina
Snezana Bechtina ('81)
/ LTU57.52
  
 SB
4
Anastasía Thomaídou
Anastasía Thomaídou ('78)
/ GRE57.73
  
 PB
Indledende heats31.7.
Indledende 1
31.7.
31.7.
1
Aneta Kaczmarek
Aneta Kaczmarek ('81)
/ POL57.41
  
 
Indledende 2
31.7.
31.7.
1
Sanna Erkinheimo
Sanna Erkinheimo ('81)
/ FIN57.45
  
 
K35 800 m    
5.8.

Finale A

Finale
5.8.
1
Aneta Kaczmarek
Aneta Kaczmarek ('81)
/ POL2:09.86
  
 SB
2
Kelly Neely
Kelly Neely ('78)
/ IRL2:12.58
  
 
3
Elina Myllymäki
Elina Myllymäki ('82)
/ FIN2:14.91
  
 
4
Anastasía Thomaídou
Anastasía Thomaídou ('78)
/ GRE2:15.45
  
 PB
5
Zoe Doyle
Zoe Doyle ('78)
/ GBR2:16.40
  
 
K35 1500 m    
30.7.

Finale A

Finale
30.7.
1
Zoe Doyle
Zoe Doyle ('78)
/ GBR4:43.46
  
 PB
K35 5000 m    
2.8.

Finale A

Finale
2.8.
1
Patrycja Włodarczyk
Patrycja Włodarczyk ('80)
/ POL17:28.77
  
 SB
2
Minna Haka-Risku
Minna Haka-Risku ('77)
/ FIN17:36.96
  
 SB
K35 Halvmarathon    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Louise Langelund BattingLouise Langelund Batting ('78)Aarhus 19001:17:48
  
 
2
Pauline Claessen
Pauline Claessen ('80)
/ NED1:20:11
  
 
3
Minna Haka-Risku
Minna Haka-Risku ('77)
/ FIN1:21:49
  
 SB
K35 2000 m forh.    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Danuta Woszczek
Danuta Woszczek ('78)
/ POL6:52.47
  
 SB
2
Concepción Hidalgo
Concepción Hidalgo ('82)
/ ESP7:01.79
  
 PB
3
Patrycja Włodarczyk
Patrycja Włodarczyk ('80)
/ POL7:07.12
  
 PB
K35 400 m hæk    
30.7.

Finale A

Finale
30.7.
1
Carolina García
Carolina García ('79)
/ ESP1:02.60
  
 
K35 Længdespring    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Joanne Frost
Joanne Frost ('78)
/ GBR5.61
+1.6
  
 SB
K35 Trespring     
29.7.

Finale A

Finale
29.7.
1
Sandra Kramer
Sandra Kramer ('77)
/ GER12.38
0.0
  
 
K35 Diskoskast 1.0 kg    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Inga Reschke
Inga Reschke ('79)
/ GER44.37
  
 
K35 Spydkast 600 gram    
2.8.

Finale A

Finale
2.8.
1
Wilma Jansen
Wilma Jansen ('80)
/ GER43.84
  
 SB
K35 10 km kapgang    
3.8.

Finale A

Finale
3.8.
1
Tatiana Zucconi
Tatiana Zucconi ('77)
/ ITA51:30
  
 PB
2
Kathrin Schulze
Kathrin Schulze ('81)
/ AUT52:44
  
 
3
Annaliese Sarrazin
Annaliese Sarrazin ('81)
/ BEL54:32
  
 PB
M40 100 m    
29.7. Vind: -1.4

Finale A

Finale
29.7.Vind: -1.4
1
Jochen Gippert
Jochen Gippert ('77)
/ GER10.99
  
 
2
Nengi Ossai
Nengi Ossai ('75)
/ GBR11.04
  
 SB
3
Dominic Bradley
Dominic Bradley ('76)
/ GBR11.20
  
 
Semifinale29.7.
Semi 1
29.7. Vind: +0.5
29.7.Vind: +0.5
1
Jochen Gippert
Jochen Gippert ('77)
/ GER11.04
  
 
2
Dominic Bradley
Dominic Bradley ('76)
/ GBR11.09
  
 SB
3
Nengi Ossai
Nengi Ossai ('75)
/ GBR11.12
  
 SB
M40 200 m    
4.8. Vind: -1.2

Finale A

Finale
4.8.Vind: -1.2
1
Nengi Ossai
Nengi Ossai ('75)
/ GBR22.27
  
 SB
M40 800 m    
5.8.

Finale A

Finale
5.8.
1
Charlie Thurstan
Charlie Thurstan ('75)
/ GBR1:55.46
  
 
M40 Halvmaraton    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1
Reinardus van Wel
Reinardus van Wel ('77)
/ NED1:08:30
  
 PB
M40 Kuglestød 7.26 kg    
29.7.

Finale A

Finale
29.7.
1
Conny Karlsson
Conny Karlsson ('75)
/ FIN15.47
  
 
M40 Diskoskast 2.0 kg    
28.7.

Finale A

Finale
28.7.
1
Bjørn Terje Pay
Bjørn Terje Pay ('74)
/ NOR53.20
  
 
2
Filip Peetrain
Filip Peetrain ('74)
/ BEL50.97
  
 SB
3
Ralf Mordhorst
Ralf Mordhorst ('73)
/ GER49.27
  
 SB
4
Mika Loikkanen
Mika Loikkanen ('74)
/ FIN48.39
  
 SB
M40 Spydkast 800 gram    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Hubert Gòller
Hubert Gòller ('77)
/ ITA61.81
  
 SB
K40 800 m    
5.8.

Finale A

Finale
5.8.
1
Louise Rudd
Louise Rudd ('74)
/ GBR2:16.68
  
 PB
K40 1500 m    
30.7.

Finale A

Finale
30.7.
1
Louise Rudd
Louise Rudd ('74)
/ GBR4:41.92
  
 
K40 5000 m    
2.8.

Finale A

Finale
2.8.
1Lisbeth PedersenLisbeth Pedersen ('75)Hvidovre AM / NOR17:35.07
  
 SB
K40 Halvmarathon    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1
Sonia Martini
Sonia Martini ('77)
/ ITA1:19:41
  
 PB
2
Nicoleta Ciortan
Nicoleta Ciortan ('76)
/ ROU1:20:52
  
 PB
3
Jo Coates
Jo Coates ('75)
/ GBR1:21:07
  
 SB
K40 400 m hæk    
30.7.

Finale A

Finale
30.7.
1
Maren Schott
Maren Schott ('76)
/ GER1:02.26
  
 SB
K40 Kuglestød 4.0 kg    
29.7.

Finale A

Finale
29.7.
1
Nadine Kant
Nadine Kant ('77)
/ GER14.40
  
 SB
2
Vera Yepimashka
Vera Yepimashka ('76)
/ BLR13.67
  
 
3
Martina Greithanner
Martina Greithanner ('74)
/ GER13.31
  
 SB
K40 Diskoskast 1.0 kg    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Bianca Overkamp
Bianca Overkamp ('75)
/ GER44.11
  
 SB
2
Martina Greithanner
Martina Greithanner ('74)
/ GER44.00
  
 SB
3
Nadine Kant
Nadine Kant ('77)
/ GER42.43
  
 SB
K40 Hammerkast 4.0 kg    
3.8.

Finale A

Finale
3.8.
1
Kirsten Münchow
Kirsten Münchow ('77)
/ GER53.32
  
 
2
Kirsi Koro
Kirsi Koro ('76)
/ FIN48.50
  
 SB
K40 Spydkast 600 gram    
2.8.

Finale A

Finale
2.8.
1Christina ScherwinChristina Scherwin ('76)Sparta43.88
  
 SB
2
Agnes Preisinger
Agnes Preisinger ('73)
/ HUN42.68
  
 SB
K40 10 km kapgang    
3.8.

Finale A

Finale
3.8.
1
Valeria Pedetti
Valeria Pedetti ('73)
/ ITA49:52
  
 PB
2
Sandra Silva
Sandra Silva ('75)
/ POR50:11
  
 SB
3
Brit Schröter
Brit Schröter ('74)
/ GER52:02
  
 PB
4
Sonia Demon
Sonia Demon ('72)
/ FRA52:47
  
 PB
5
Olga Cabrera
Olga Cabrera ('74)
/ ESP53:34
  
 
M45 200 m    
4.8. Vind: -0.4

Finale A

Finale
4.8.Vind: -0.4
21
Andrus Mutli
Andrus Mutli ('69)
/ EST24.74
  
 SB
Indledende heats3.8.
Indledende ?
3.8. Vind: +2.5
3.8.Vind: +2.5
Andrus Mutli
Andrus Mutli ('69)
/ EST24.58 w
  
 
M45 400 m    
2.8.

Finale A

Finale
2.8.
8
Andrus Mutli
Andrus Mutli ('69)
/ EST54.18
  
 
Andrus Mutli
Andrus Mutli ('69)
/ EST53.69
  
 SB
Indledende heats31.7.
Indledende ?
31.7.
31.7.
Andrus Mutli
Andrus Mutli ('69)
/ EST54.60
  
 
M45 Hammerkast 7.26 kg    
2.8.

Finale A

Finale
2.8.
1
Zoltán Fábián
Zoltán Fábián ('69)
/ HUN63.58
  
 
2
Mariusz Walczak
Mariusz Walczak ('71)
/ POL60.15
  
 SB
M45 Spydkast 800 gram    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Peter Esenwein
Peter Esenwein ('67)
/ GER66.81
  
 SB
2
Tomasz Damszel
Tomasz Damszel ('72)
/ POL60.50
  
 SB
3
Tommi Huotilainen
Tommi Huotilainen ('67)
/ FIN58.83
  
 SB
11
Andrei Morozov
Andrei Morozov ('72)
/ EST45.63
  
 
K45 800 m    
5.8.

Finale A

Finale
5.8.
1
Eva Trost
Eva Trost ('68)
/ GER2:17.68
  
 SB
K45 10000 m    
28.7.

Finale A

Finale
28.7.
1Rikke Due-AndersenRikke Due-Andersen ('72)Køge Atletik36:49.62
  
 
K45 Halvmarathon    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1Rikke Due-AndersenRikke Due-Andersen ('72)Køge Atletik1:19:27
  
 
K45 400 m hæk    
30.7.

Finale A

Finale
30.7.
1
Emanuela Baggiolini
Emanuela Baggiolini ('72)
/ ITA1:03.06
  
 
K45 Trespring     
29.7.

Finale A

Finale
29.7.
1
Andrea Szirbucz
Andrea Szirbucz ('72)
/ HUN12.00
+0.1
  
 
K45 Kuglestød 4.0 kg    
29.7.

Finale A

Finale
29.7.
4
Heidi Siimumäe
Heidi Siimumäe ('70)
/ EST10.50
  
 
Heidi Siimumäe
Heidi Siimumäe ('70)
/ EST9.94
  
 
K45 Diskoskast 1.0 kg    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Bettina Schardt
Bettina Schardt ('72)
/ GER44.16
  
 SB
2
Małgorzata Krzyżan
Małgorzata Krzyżan ('68)
/ POL41.03
  
 
7
Heidi Siimumäe
Heidi Siimumäe ('70)
/ EST32.41
  
 SB
8
Lilian Sepp
Lilian Sepp ('67)
/ EST31.49
  
 
K45 Hammerkast 4.0 kg    
3.8.

Finale A

Finale
3.8.
7
Heidi Siimumäe
Heidi Siimumäe ('70)
/ EST36.18
  
 
10
Lilian Sepp
Lilian Sepp ('67)
/ EST34.38
  
 
Lilian Sepp
Lilian Sepp ('67)
/ EST35.21
  
 
K45 Spydkast 600 gram    
2.8.

Finale A

Finale
2.8.
1
Dagmar Suhling
Dagmar Suhling ('69)
/ GER40.91
  
 SB
K45 10 km kapgang    
3.8.

Finale A

Finale
3.8.
1
Alexandra Lamas
Alexandra Lamas ('72)
/ POR52:27
  
 PB
2
Elena Cinca
Elena Cinca ('70)
/ ITA53:06
  
 PB
3
Katalin Bodorkos-Horvath
Katalin Bodorkos-Horvath ('67)
/ HUN54:06
  
 PB
M50 800 m    
5.8.

Finale A

Finale
5.8.
1
Margus Kirt
Margus Kirt ('67)
/ EST2:07.71
  
 
Indledende heats3.8.
Indledende ?
3.8.
3.8.
Margus Kirt
Margus Kirt ('67)
/ EST2:09.00
  
 
M50 1500 m    
30.7.

Finale A

Finale
30.7.
1
Margus Kirt
Margus Kirt ('67)
/ EST4:15.64
  
 SB
Indledende heats29.7.
Indledende ?
29.7.
29.7.
Margus Kirt
Margus Kirt ('67)
/ EST4:28.49
  
 
K50 1500 m    
30.7.

Finale A

Finale
30.7.
1
Nicole Weijling-Dissel
Nicole Weijling-Dissel ('67)
/ NED4:42.11
  
 
K50 10 km kapgang    
3.8.

Finale A

Finale
3.8.
1
Sylvie Sevellec
Sylvie Sevellec ('64)
/ FRA55:17
  
 PB
K60 Diskoskast 1.0 kg    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Mare Külv
Mare Külv ('57)
/ EST32.89
  
 

Seneste resultater

24‐26.6AalborgDM Senior
22.6Maribo Point stævne
22.6BallerupSommerferiestævne
20.6VibyViby Sprint
19.6EsbjergKast igen
19.6StoholmNVJ Stævne i Stoholm
19.6KøgeKøge Summer Throwing
18.6EsbjergRegions-stor-stævne
16.6KøbenhavnCopenhagen Athletics Games
15.6AalborgAalborg Outdoor 2
15.6Skiveskivekast 4-22
14.6KøbenhavnTracks Østerbro
13.6HerlevHerlev High - højde og diskos
13.6Odense2. Nålestævne Odense
13.6Skiveskivekast 3-22
12.6AarhusBestseller Aarhus Halvmarathon
11.6EsbjergEsbjerg kast
11‐12.6HvidovreCopenhagen Open, 10 års jubilæum
10.6RandersDT Masters MIX 2. Runde
10.6BallerupFredags kast
9.6KoldingRegionsstævne
8.6RandersDT Masters 2. Runde
8.6GreveDT master, Sjælland, 2. runde
7.6OdenseMaster Holdkamp
7.6KøbenhavnTRACKS - Østerbro
6.6KøbenhavnRoyal Run Elitemile
4.6OdenseOdense Atletik Stangspring + diskos
4.6TórshavnBetri Stórkapping 3
4‐5.6FrederiksbergEurotrack 2022
4‐5.6RandersVestdanske Mesterskab Ungdom og Senior
4.6HvidovreThrows To Go
2.6VibyTracks 2
30.5AabenraaNålestævne
28.5HvidovreCopenhagen Athletics Festival
27.5AabenraaKirstens kaste mange kamp for venner
27.5KøbenhavnStangspringsstævne
26.5HelsingørKast og hop 2
26.5TórshavnBetri Stórkapping 2
26.5BallerupKasternes dag
23.5KøbenhavnHjortebjerg Invite
23.5FrederiksbergMandagsteststævne
23.5HerlevHerlevstafetten og UP-stævne
23.5RønneIndividuelle mesterskaber DGI
21.5HerningHerning Games
21.5Maribo Kastestævne
21‐22.5KøbenhavnSparta Copenhagen Games
21‐22.5KøbenhavnMangekamps Tribute Sparta
20.5HelsingørKast og hop
20.5KøbenhavnPB Night hosted by NBRO Running 2022
19.5ViborgNålestævne
18.5AarhusAtletik i Aarhus 1
18.5RønneBM 5000m på bane
18.5BagsværdTracks
18.5EsbjergDGI Nålestævne
17.5DybvadNålestævne i Dybvad
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mix
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mænd
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd kvinder
15.5Randers2000 m og 3000 m Forhindringsløbsstævne
15.5KøbenhavnCopenhagen Marathon