Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: 10.8.2017

M 100 m    
Vind: +1.7

Finale A

Finale
Vind: +1.7
1Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)Sparta10.91
  
 SB
1Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta11.01
  
 PB
2Peder P. NielsenPeder P. Nielsen ('88)Sparta11.07
  
 SB
2Emil StrømEmil Strøm ('93)Sparta11.07
  
 SB
Emil FrændeEmil Frænde Sparta11.25
  
 PB
Jacob Chua ZiskaJacob Chua Ziska ('97)Hvidovre AM11.29
  
 PB
Asbjørn KastholmAsbjørn Kastholm ('88)Frederiksberg IF11.42
  
 SB
Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta11.48
  
 PB
Rodney PratdavisRodney Pratdavis ('93)Hvidovre AM11.49
  
 
Frederik RegliFrederik Regli ('90)Frederiksberg IF11.51
  
 =SB
Mathias A. OlsenMathias A. Olsen ('91)Frederiksberg IF11.59
  
 
Martin Holbøl KristensenMartin Holbøl Kristensen ('92)Skive AM11.60
  
 SB
Søren BallhausenSøren Ballhausen ('92)BAK11.64
  
 SB
Kristoffer Bonde PedersenKristoffer Bonde Pedersen ('91)KIF11.74
  
 
Anton MjöbäckAnton Mjöbäck IK Hellas11.82 w
  
 
Kevin RasmussenKevin Rasmussen ('02)Holte Atletik11.86 w
  
 
Jesper L SølvbergJesper L Sølvberg ('98)Sparta12.10 w
  
 
August ØstergaardAugust Østergaard ('03)KIF12.28 w
  
 
Janus PetersenJanus Petersen ('02)IK Olympia12.30 w
  
 
Johan VoigtJohan Voigt ('01)IK Olympia12.34 w
  
 
Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta12.70
  
 PB
Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)Amager AC13.56
  
 PB
Henrik BergHenrik Berg ('63)BAC13.64
  
 
Anders MathiesenAnders Mathiesen ('55)Amager AC13.77
  
 
M 400 m    

Finale A

Finale
1Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89)Hvidovre AM46.89
  
 SB
2
Pau Fradera
Pau Fradera ('87)
/ ESP47.98
  
 
3Christian Sand ClausenChristian Sand Clausen ('96)Sparta48.75
  
 SB
Martin Holbøl KristensenMartin Holbøl Kristensen ('92)Skive AM51.36
  
 SB
Jacob Chua ZiskaJacob Chua Ziska ('97)Hvidovre AM51.37
  
 SB
Rodney PratdavisRodney Pratdavis ('93)Hvidovre AM51.70
  
 PB
Brian Brandt JørgensenBrian Brandt Jørgensen ('74)KIF51.81
  
 
Sebastian Valentin BuschardtSebastian Valentin Buschardt ('97)BAC51.97
  
 PB
Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)Aalborg AM52.30
  
 SB
Anton MjöbäckAnton Mjöbäck IK Hellas53.03
  
 
Martin PanduroMartin Panduro ('94)KIF53.26
  
 SB
Samuel MarcusSamuel Marcus ('99)Sparta53.35
  
 
Luca DellantonioLuca Dellantonio ('90)Sparta54.72
  
 SB
Mikkel StampeMikkel Stampe Helsingør IF56.30
  
 SB
Stinus Dolmer NielsenStinus Dolmer Nielsen ('03)BAC56.67
  
 PB
Philip MørchPhilip Mørch ('74)Blovstrød Løverne59.60
  
 PB
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Adrian Mehic
Adrian Mehic ('94)
/ SWE1:55.99
  
 PB
4
Sebastian Persson
Sebastian Persson ('91)
/ SWE1:57.89
  
 PB
Frederik FürstenbergFrederik Fürstenberg ('93)Sparta1:56.62
  
 SB
Christian Abild LarsenChristian Abild Larsen ('93)Aarhus 19001:56.72
  
 
Abdirisak Ahmed MahamadAbdirisak Ahmed Mahamad ('96)Odense Atletik 1:58.19
  
 PB
Søren BrasenSøren Brasen ('84)KIF1:59.06
  
 SB
Julian GregersenJulian Gregersen ('98)Frederiksberg IF2:00.76
  
 
Micki Borgen MorellMicki Borgen Morell Odense Atletik 2:02.02
  
 
Frederik Kjeldsen HertzFrederik Kjeldsen Hertz ('97)Esbjerg AM2:04.54
  
 SB
Bo Sterup AbrahamssonBo Sterup Abrahamsson ('76)KIF2:05.13
  
 
Jesper PedersenJesper Pedersen ('75)Aalborg AM2:05.15
  
 PB
Emil SkovhøjEmil Skovhøj ('91)Amager AC2:05.22
  
 
Villads SchouVillads Schou ('01)KIF2:05.27
  
 PB
Mohamed HersiMohamed Hersi ('94)Frederiksberg IF2:05.51
  
 PB
Lucas BallingLucas Balling ('97)KIF2:05.69
  
 
Frederik GottliebFrederik Gottlieb Helsingør IF2:06.41
  
 
Kasper Pontoppidan JensenKasper Pontoppidan Jensen ('99)IK Hellas2:09.22
  
 PB
Andreas Holst LangeAndreas Holst Lange ('02)KIF2:09.67
  
 
Gustav BendsenGustav Bendsen ('03)KIF2:10.53
  
 PB
Martin Højland NielsenMartin Højland Nielsen ('93)KIF2:10.57
  
 SB
Christoffer VienbergChristoffer Vienberg ('94)Blovstrød Løverne2:11.59
  
 PB
Michael PedersenMichael Pedersen ('73)Trongårdens IF 2:12.00
  
 SB
Yousef BellouchYousef Bellouch ('98)Frederiksberg IF2:12.03
  
 PB
Rasmus WieseRasmus Wiese ('99)Fremad Holbæk2:12.57
  
 SB
Mikkel HansenMikkel Hansen ('93)KIF2:12.58
  
 SB
Paul RoomePaul Roome ('73)THS2:14.63
  
 PB
Frans PedersenFrans Pedersen ('84)NBRO2:16.26
  
 PB
Morten MariendalMorten Mariendal ('75)HRC2:20.80
  
 PB
Noah Borgen MorellNoah Borgen Morell ('04)IK Olympia2:21.81
  
 PB
Henrik SørensenHenrik Sørensen ('70)BAC2:22.56
  
 PB
Søren PoulsenSøren Poulsen ('65)Ben Hur2:25.84
  
 SB
Jeppe HaghfeltJeppe Haghfelt ('03)Sparta2:27.07
  
 PB
Jens-Jakob IngerslevJens-Jakob Ingerslev ('03)Gentofte IK2:30.86
  
 
Elias Kongsted MisanderElias Kongsted Misander ('02)KIF2:37.45
  
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
1Nick JensenNick Jensen ('91)Sparta3:45.03
  
 
1
Henrik Petersson
Henrik Petersson ('93)
/ SWE4:00.99
  
 SB
2Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92)AGF Atletik3:45.65
  
 
3Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)Viborg AM3:45.69
  
 SB
4Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)Sparta3:45.87
  
 
5Peter Gerner EjersboPeter Gerner Ejersbo ('95)Odense Atletik 3:51.51
  
 
6William DevantierWilliam Devantier Sparta3:51.94
  
DUR-17 PB
7
Mattias Ohlsson
Mattias Ohlsson ('94)
/ SWE3:52.47
  
 PB
8Jens Søndergaard JensenJens Søndergaard Jensen ('86)AGF Atletik3:52.60
  
 
Peter A Uldall TorpPeter A Uldall Torp ('96)NBRO3:59.02
  
 PB
Christoffer MadsenChristoffer Madsen ('92)KIF3:59.67
  
 PB
Joachim Sieverts NielsenJoachim Sieverts Nielsen ('97)Frederiksberg IF4:00.70
  
 SB
Alexander Krogh JohansenAlexander Krogh Johansen ('88)AGF Atletik4:01.32
  
 PB
Mads SkaaningMads Skaaning ('95)Sparta4:06.10
  
 SB
Jonathan M. AdamsenJonathan M. Adamsen ('95)KIF4:11.25
  
 
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Mads TærsbølMads Tærsbøl ('92)Sparta14:31.74
  
 SB
1
Victor Carlsson
Victor Carlsson ('90)
/ SWE15:59.45
  
 PB
2Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)AGF Atletik14:35.07
  
 
Jonas GertsenJonas Gertsen ('98)Odense Atletik 14:59.62
  
 PB
Khavaquiah RasmusenKhavaquiah Rasmusen ('92)Sparta15:02.04
  
 PB
Morten Puggaard RavnMorten Puggaard Ravn ('84)Sparta15:03.49
  
 PB
Mads DahlMads Dahl ('87)Aalborg AM15:04.54
  
 PB
Christian Birch OkkelsChristian Birch Okkels ('89)HRC15:06.92
  
 PB
Martin Egebjerg OlesenMartin Egebjerg Olesen ('95)THS15:07.74
  
 PB
Christian SonneChristian Sonne ('88)NBRO15:08.79
  
 PB
Esben Krogh RasmussenEsben Krogh Rasmussen ('93)Frederiksberg IF15:15.40
  
 PB
Alexander Siedler NielsenAlexander Siedler Nielsen ('99)Hvidovre AM15:17.13
  
 
Alexander DautelAlexander Dautel ('88)Frederiksberg IF / GER15:23.81
  
 PB
Jonas BirkkjærJonas Birkkjær ('90)Odense Atletik 15:25.69
  
 PB
Kasper HansenKasper Hansen ('89)Odense Atletik 15:29.13
  
 SB
Frederik Tronier KapperFrederik Tronier Kapper ('95)Sparta15:41.62
  
 PB
Andreas DamAndreas Dam ('89)AGF Atletik15:49.65
  
 PB
Richard Dion JensenRichard Dion Jensen ('85)Sparta15:51.53
  
 SB
Jonas LyngholmJonas Lyngholm ('87)Køge Atletik15:55.91
  
 SB
Lasse LyhneLasse Lyhne ('77)AK 7315:57.01
  
 SB
Rikki FrederiksenRikki Frederiksen ('81)Frederiksberg IF15:58.01
  
 PB
Kristian KyedKristian Kyed ('78)Sparta16:01.31
  
 SB
Asbjørn RiisAsbjørn Riis ('96)KTK8616:08.41
  
 PB
Niels IbsenNiels Ibsen ('84)Sparta16:10.64
  
 PB
Leslie OlivierLeslie Olivier ('72)Frederiksberg IF16:18.99
  
 
Erling WormErling Worm ('66)Køge Atletik16:36.86
  
 SB
Marcus Hjuler SalomonssonMarcus Hjuler Salomonsson ('98)Køge Atletik16:40.45
  
 PB
Mathias SikoraMathias Sikora Hvidovre AM16:48.94
  
 PB
Frederik PetersenFrederik Petersen ('91)Frederiksberg IF16:52.11
  
 PB
Frank O’CarrollFrank O’Carroll ('77)Sparta / IRL16:52.57
  
 PB
Dan Gilling BrunholtDan Gilling Brunholt ('83)Frederiksberg IF17:00.99
  
 
Anders SpanggaardAnders Spanggaard ('82)Sparta17:11.96
  
 
Bo RahbækBo Rahbæk ('81)Sparta17:46.37
  
 PB
Bo AntvorskovBo Antvorskov ('61)Amager AC17:53.71
  
 
Philip Grundt HansenPhilip Grundt Hansen ('04)BAC18:01.13
  
 
Henrik JacobsenHenrik Jacobsen ('62)Rødovre AC18:19.03
  
 SB
Niels HansenNiels Hansen ('58)Køge Atletik18:27.31
  
 PB
Peter Kamp BuskPeter Kamp Busk ('68)BAC18:28.15
  
 PB
Jesper MølgaardJesper Mølgaard ('81)KIF18:42.48
  
 SB
Juan Francisco RuedaJuan Francisco Rueda ('90)NBRO18:43.17
  
 PB
Lars KromanLars Kroman ('69)Sparta19:08.68
  
 SB
Alexander BruggisserAlexander Bruggisser ('94)Frederiksberg IF19:25.34
  
 PB
Michael WessingMichael Wessing ('69)Frederiksberg IF20:19.96
  
 PB
M 110 m hæk 91.4 cm    
Vind: +1.5

Finale A

Finale
Vind: +1.5
Christoffer ÅndahlChristoffer Åndahl KIF20.20
  
 PB
M 110 m hæk    
Vind: +1.5

Finale A

Finale
Vind: +1.5
Martin PanduroMartin Panduro ('94)KIF17.95
  
 
M Længdespring    

Finale A

Finale
1
Ingar Bratseth-Kiplesund
Ingar Bratseth-Kiplesund ('96)
/ NOR7.55
0.0
  
 
2Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)Sparta7.41
0.0
  
 
Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta6.91
0.0
  
 
Emil FrændeEmil Frænde Sparta6.69
+0.8
  
 
Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta6.16
0.0
  
 PB
Sebastian LarsenSebastian Larsen ('01)Amager AC5.60
0.0
  
 PB
Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)Amager AC5.20
0.0
  
 
Janus PetersenJanus Petersen ('02)IK Olympia5.03
0.0
  
 PB
M Trespring    

Finale A

Finale
Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)Sparta13.91
-0.4
  
 
Lukas Medina SørensenLukas Medina Sørensen ('03)KIF11.59
+0.1
  
 
Johan VoigtJohan Voigt ('01)IK Olympia10.92
-1.4
  
 
K 100 m    
Vind: -0.2

Finale A

Finale
Vind: -0.2
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF12.08
  
 
2Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)KIF12.18
  
 
Mathilde Prietzel NielsenMathilde Prietzel Nielsen Randers Freja12.49
  
 
Viktoria DommerViktoria Dommer ('01)Sparta13.12
  
 =PB
Carla NørremarkCarla Nørremark ('02)Hvidovre AM13.28
  
 
Signe BoelsmandSigne Boelsmand ('91)KIF13.36
  
 
Bjørk NørremarkBjørk Nørremark ('02)Hvidovre AM13.43
  
 
Hannah Illum PetersenHannah Illum Petersen Sparta13.46
  
 
Mille Lindholm PedersenMille Lindholm Pedersen ('99)Sparta13.71
  
 PB
Johanne Wiedemann SimonsenJohanne Wiedemann Simonsen ('99)Sparta13.72
  
 
Angela MukiAngela Muki ('03)Frederiksberg IF13.76
  
 
Alberte UlrikAlberte Ulrik ('03)KIF14.68
  
 PB
Kirstine RædkjærKirstine Rædkjær ('91)Hvidovre AM14.83
  
 PB
K 400 m    

Finale A

Finale
Olivia ThorsgaardOlivia Thorsgaard Sparta57.38
  
 PB
Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)Sparta59.37
  
 PB
Rebekka FugløRebekka Fuglø ('93)Treysti1:00.49
  
 
Alma SøttrupAlma Søttrup ('03)BAK1:04.60
  
 PB
K 800 m    

Finale A

Finale
1Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)BAC2:08.73
  
 
2Rebekka FugløRebekka Fuglø ('93)Treysti2:10.72
  
 PB
3Louise JørgensenLouise Jørgensen ('91)KIF2:11.09
  
 
4Therese JanssonTherese Jansson ('86)KIF / SWE2:13.61
  
 PB
5Emma Dyrup KleistEmma Dyrup Kleist ('97)AGF Atletik2:15.05
  
 PB
Marie Holst MørchMarie Holst Mørch ('94)Blovstrød Løverne2:17.06
  
 SB
Marie Munk JakobsenMarie Munk Jakobsen ('91)AGF Atletik2:18.27
  
 SB
Karen Krogh JohansenKaren Krogh Johansen ('87)AGF Atletik2:26.00
  
 PB
Emily Oron LexnerEmily Oron Lexner ('97)Blovstrød Løverne2:27.21
  
 PB
Signe Salanson Jensen-SmidtSigne Salanson Jensen-Smidt ('98)Viborg AM2:30.95
  
 
Frida UhrskovFrida Uhrskov ('01)Helsingør IF2:36.71
  
 
Nanna ElmerNanna Elmer ('03)KIF2:37.17
  
 
Laura RothschildLaura Rothschild ('02)KIF2:37.34
  
 PB
Trine B AndersenTrine B Andersen ('68)Blovstrød Løverne2:47.76
  
 PB
K 5000 m    

Finale A

Finale
1Simone GladSimone Glad ('90)Sparta15:52.72
  
  Mixed competition
2
Frida Kristiansson
Frida Kristiansson ('92)
/ SWE16:19.86
  
  Mixed competition
3
Sara Holmgren
Sara Holmgren ('90)
/ SWE16:32.97
  
  Mixed competition
4
Malin Strand
Malin Strand ('93)
/ SWE17:09.91
  
  Mixed competition
4
Malin Strand
Malin Strand ('93)
/ SWE17:09.91
  
 
Sissel MøllerSissel Møller ('94)17:39.15
  
 SB
Signe Flarup ØllgaardSigne Flarup Øllgaard ('93)AGF Atletik17:50.31
  
 
Michelle PoulsenMichelle Poulsen ('92)Sparta17:57.42
  
 PB
Sarah Erbs LedetSarah Erbs Ledet ('76)Snik Atletik18:24.95
  
 PB
Isabella SheldonIsabella Sheldon ('97)Sparta19:08.20
  
 SB
Jannie HundebølJannie Hundebøl ('88)THS19:09.80
  
 PB
Finale B
1Sylvia KiberengeSylvia Kiberenge ('90)Blovstrød Løverne / KEN15:52.42
  
  Mixed competition
Finale C
1
Ida Bergsløkken
Ida Bergsløkken ('85)
/ NOR17:23.03
  
  Mixed competition
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +0.2

Finale A

Finale
Vind: +0.2
Julie KretzschmerJulie Kretzschmer ('99)Hvidovre AM16.63
  
 PB
Cathrine LaugesenCathrine Laugesen ('90)KIF17.80
  
 PB
K Længdespring    

Finale A

Finale
Jessie IpsenJessie Ipsen ('83)KIF5.48
0.0
  
 
Carla NørremarkCarla Nørremark ('02)Hvidovre AM5.23
+0.8
  
 
Camilla F. R. NissenCamilla F. R. Nissen ('90)Frederiksberg IF5.01
0.0
  
 PB
Sofie RasmussenSofie Rasmussen KIF4.98
0.0
  
 SB
Mille Lindholm PedersenMille Lindholm Pedersen ('99)Sparta4.97
0.0
  
 PB
Cathrine LaugesenCathrine Laugesen ('90)KIF4.94
0.0
  
 PB
Laura Nørrung PoulsenLaura Nørrung Poulsen Sparta4.91
0.0
  
 
Signe BoelsmandSigne Boelsmand ('91)KIF4.81
-0.6
  
 PB
Angela MukiAngela Muki ('03)Frederiksberg IF4.66
-0.1
  
 
Helena RingHelena Ring ('02)Hvidovre AM4.50
0.0
  
 =SB
K Trespring     

Finale A

Finale
Anne PorsholdAnne Porshold ('95)Aarhus 190010.97
0.0
  
 
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta11.10
  
 PB

Seneste resultater

3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle