Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Berlin GER: BMW Berlin Marathon 24.9.2017

M Maraton    

Finale A

Finale
112
Jonas Olsson
Jonas Olsson ('84)
SWE2:29:57
  
 PB
1
Eliud Kipchoge
Eliud Kipchoge ('84)
KEN2:03:32
  
 SB
2
Guye Adola
Guye Adola ('90)
ETH2:03:46
  
 PB
3
Mosinet Geremew
Mosinet Geremew ('92)
ETH2:06:12
  
 PB
4
Felix Kandie
Felix Kandie ('87)
KEN2:06:13
  
 
5
Vincent Kipruto
Vincent Kipruto ('87)
KEN2:06:14
  
 SB
6
Yuta Shitara
Yuta Shitara ('91)
JPN2:09:03
  
 PB
7
Hiroaki Sano
Hiroaki Sano ('88)
JPN2:11:24
  
 SB
8
Ryan Vail
Ryan Vail ('86)
USA2:12:40
  
 SB
9
Liam Adams
Liam Adams ('86)
AUS2:12:52
  
 PB
10
Jonathan Mellor
Jonathan Mellor ('86)
GBR2:12:57
  
 PB
11
Benjamin Malaty
Benjamin Malaty ('86)
FRA2:13:10
  
 
12
Melaku Belachew
Melaku Belachew ('90)
ETH2:13:22
  
 
13
Koji Gokaya
Koji Gokaya ('88)
JPN2:14:28
  
 
14
Dmytro Lashyn
Dmytro Lashyn ('88)
UKR2:14:45
  
 PB
15
Chalachew Asmamaw
Chalachew Asmamaw ('90)
ETH2:15:05
  
 SB
16
Adrian Lehmann
Adrian Lehmann ('89)
SUI2:15:12
  
 SB
17
Masato Kikuchi
Masato Kikuchi ('90)
JPN2:15:32
  
 PB
18
Willem Van Schuerbeeck
Willem Van Schuerbeeck ('84)
BEL2:15:49
  
 SB
18
Li Haifeng 
Li Haifeng  ('89)
CHN2:39:50
  
 PB
19
Kevin Seaward
Kevin Seaward ('85)
IRL2:15:50
  
 SB
20
Matthew Sharp
Matthew Sharp ('89)
GBR2:16:02
  
 PB
21
Gáspár Csere
Gáspár Csere ('91)
HUN2:16:03
  
 PB
22
Ebrahim Abdulaziz
Ebrahim Abdulaziz ('78)
ERI2:16:38
  
 PB
23
René Cuneaz
René Cuneaz ('88)
ITA2:16:53
  
 SB
24
Paul Martelletti
Paul Martelletti ('79)
GBR2:17:10
  
 SB
25
Brandon Mull
Brandon Mull ('86)
USA2:17:17
  
 PB
26
Christian Kreienbühl
Christian Kreienbühl ('81)
SUI2:17:17
  
 SB
27
Peter Herzog
Peter Herzog ('87)
AUT2:17:37
  
 PB
28
David Criniti
David Criniti ('78)
AUS2:17:57
  
 PB
29
Iraitz Arrospide
Iraitz Arrospide ('88)
ESP2:18:09
  
 PB
30
Getafe Gelaw
Getafe Gelaw ('90)
ETH2:18:15
  
 PB
31
Paul Zwama
Paul Zwama ('87)
NED2:18:19
  
 PB
32
Julian Spence
Julian Spence ('86)
AUS2:18:43
  
 PB
33
Mitch Brown
Mitch Brown ('88)
AUS2:18:52
  
 PB
34
Matthew Blume
Matthew Blume ('81)
USA2:18:54
  
 PB
35
Yonas Kinde
Yonas Kinde ('80)
ETH2:18:55
  
 SB
36
Alhassane Bangoura
Alhassane Bangoura ('92)
GUI2:19:05
  
NR PB
37
Thorben Dietz
Thorben Dietz ('89)
GER2:19:20
  
 PB
38
Andreas Kempf
Andreas Kempf ('88)
SUI2:19:22
  
 PB
39
Dan Wallis
Dan Wallis ('87)
NZL2:19:24
  
 PB
40
Gary O'Hanlon
Gary O'Hanlon ('74)
IRL2:19:25
  
 PB
41
Geronimo von Wartburg
Geronimo von Wartburg ('88)
SUI2:19:26
  
 SB
42
Carl Hardman
Carl Hardman ('83)
GBR2:19:35
  
 PB
43
Aki Nummela
Aki Nummela ('85)
FIN2:19:36
  
 PB
44
Tony Payne
Tony Payne ('89)
THA2:19:39
  
 PB
45
Steven Bayton
Steven Bayton ('91)
GBR2:19:41
  
 PB
46
Fabian Kuert
Fabian Kuert ('83)
SUI2:19:51
  
 PB
47
Stijn de Vulder
Stijn de Vulder ('82)
BEL2:20:06
  
 
48
Paul Lalire
Paul Lalire ('88)
FRA2:20:07
  
 
49
Marcel Berni
Marcel Berni ('88)
SUI2:20:14
  
 PB
50
Brady Threlfall
Brady Threlfall ('87)
AUS2:20:15
  
 PB
51
Michael Kallenberg
Michael Kallenberg ('91)
GBR2:20:18
  
 PB
52
Russell Bentley
Russell Bentley ('81)
GBR2:20:20
  
 PB
53
David Ridley
David Ridley ('88)
NZL2:21:58
  
 PB
54
Pasquale Rutigliano
Pasquale Rutigliano ('78)
ITA2:22:00
  
 SB
55
Craig Ruddy
Craig Ruddy ('88)
GBR2:22:14
  
 PB
56
Raphael Magalhães
Raphael Magalhães ('94)
BRA2:22:18
  
 PB
57
Kristian Ulriksen
Kristian Ulriksen ('86)
NOR2:22:37
  
 PB
58
Ben Ashkettle
Ben Ashkettle ('88)
NZL2:22:41
  
 SB
59
Ageze Guadie
Ageze Guadie ('89)
ISR2:23:03
  
 SB
60
Jakub Szymankiewicz
Jakub Szymankiewicz ('90)
POL2:23:35
  
 PB
61
Hannes Hähnel
Hannes Hähnel ('86)
GER2:23:45
  
 PB
62
Marco Kern
Marco Kern ('87)
SUI2:24:11
  
 PB
63
Scott Mindel
Scott Mindel 
USA2:24:19
  
 PB
64
Fabian Borggrefe
Fabian Borggrefe ('72)
GER2:24:23
  
 SB
65
Andy Baker
Andy Baker ('85)
GBR2:24:24
  
 PB
66
Ben St. Lawrence
Ben St. Lawrence ('81)
AUS2:24:26
  
 PB
67
Kevin Quinn
Kevin Quinn ('79)
GBR2:24:38
  
 PB
68
Yohann Pruvot
Yohann Pruvot ('85)
FRA2:24:55
  
 PB
69
Estefan Hailemichael
Estefan Hailemichael ('82)
ERI2:26:04
  
 SB
70
Heinz Bodenmann
Heinz Bodenmann 
SUI2:26:41
  
 PB
71
Philip Champignon
Philip Champignon ('88)
GER2:26:49
  
 PB
72
Sebastian Kohlwes
Sebastian Kohlwes ('89)
GER2:26:51
  
 PB
73
Stefan Schmauder
Stefan Schmauder 
GER2:27:02
  
 PB
74
Martin O'Connell
Martin O'Connell ('85)
GBR2:27:20
  
 PB
75
Nick Roche
Nick Roche 
USA2:27:25
  
 PB
76
Bjørn Ivar Nilsen
Bjørn Ivar Nilsen ('77)
NOR2:27:28
  
 PB
77
Alan O'Shea
Alan O'Shea ('80)
IRL2:27:29
  
 
78
Reinardus van Wel
Reinardus van Wel ('77)
NED2:27:39
  
 PB
79
Driss El Himer
Driss El Himer ('74)
FRA2:27:49
  
 SB
80
Matthew Kruger
Matthew Kruger 
USA2:28:01
  
 PB
81
Sebastian Nitsche
Sebastian Nitsche ('83)
GER2:28:06
  
 SB
82
Peter Tucker
Peter Tucker ('81)
GBR2:28:23
  
 SB
83
Adam Stokes
Adam Stokes ('85)
GBR2:28:24
  
 PB
84
Cillian O'Leary
Cillian O'Leary ('80)
IRL2:28:26
  
 PB
85
Mikel Rodríguez
Mikel Rodríguez ('74)
ESP2:28:26
  
 PB
86
Lasse Blom
Lasse Blom ('83)
NOR2:28:27
  
 PB
87
Grant Schmidlechner
Grant Schmidlechner ('78)
AUS2:28:32
  
 PB
88
Lambros Maltezos
Lambros Maltezos ('94)
GRE2:28:40
  
 PB
89
Robert Danson
Robert Danson ('90)
GBR2:28:47
  
 PB
90
Jan Knutzen
Jan Knutzen ('89)
GER2:28:47
  
 PB
91
Nicolas Dalmasso
Nicolas Dalmasso ('88)
FRA2:28:47
  
 PB
92
Guus Reijngoud
Guus Reijngoud ('88)
NED2:28:47
  
 PB
93
Yvan Betrisey
Yvan Betrisey 
SUI2:28:50
  
 PB
94
Chris O'Neill
Chris O'Neill ('82)
AUS2:28:50
  
 
95
Gilles Rubio
Gilles Rubio ('80)
FRA2:28:52
  
 PB
96
Alan O'Brien
Alan O'Brien ('79)
IRL2:28:53
  
 PB
97Thomas Møller LorentzenThomas Møller Lorentzen ('86)DEN2:28:54
  
 PB
98
Niklas Sjöblom
Niklas Sjöblom ('84)
SWE2:28:55
  
 PB
99Mathias ErichsenMathias Erichsen ('78)DEN2:28:56
  
 PB
100
Richard Marriott
Richard Marriott 
GBR2:29:04
  
 PB
101
Joost De Raeymaeker
Joost De Raeymaeker 
BEL2:29:09
  
 PB
102
Jason Karbelk
Jason Karbelk 
USA2:29:15
  
 PB
103
Sven Perleth
Sven Perleth 
GER2:29:18
  
 PB
104
Stefan Trummer
Stefan Trummer 
SUI2:29:21
  
 SB
105
Deleu Thomas
Deleu Thomas ('93)
FRA2:29:23
  
 PB
106
Matthew Lawder
Matthew Lawder ('88)
USA2:29:34
  
 PB
107
Christoph Hillebrand
Christoph Hillebrand ('81)
GER2:29:35
  
 PB
108
Nicolai Riechers
Nicolai Riechers ('93)
GER2:29:36
  
 PB
109
Svein Ove Risa
Svein Ove Risa ('74)
NOR2:29:41
  
 SB
110
Thierry Ini
Thierry Ini ('76)
ITA2:29:48
  
 
111
Daniel Noll
Daniel Noll 
GER2:29:53
  
 PB
113
Michiel Vanholst
Michiel Vanholst ('90)
BEL2:30:00
  
 PB
114
Sam Neuser
Sam Neuser ('85)
LUX2:30:06
  
 PB
115
Aroon Arias
Aroon Arias ('87)
MEX2:30:20
  
 PB
116
Ludovic Renou
Ludovic Renou 
FRA2:30:23
  
 SB
117
Toshiki Kobayashi
Toshiki Kobayashi 
JPN2:30:23
  
 SB
118
Peiquan You 
Peiquan You  ('86)
CHN2:30:29
  
 SB
119
Jono Jackson
Jono Jackson ('91)
NZL2:30:30
  
 SB
120
Robert Affleck
Robert Affleck ('71)
GBR2:30:31
  
 SB
121
Ben Souwen
Ben Souwen 
NED2:30:43
  
 PB
122
David Perry
David Perry ('92)
USA2:30:45
  
 PB
Kenenisa Bekele
Kenenisa Bekele ('82)
ETH DNF
  
 
Wilson Kipsang
Wilson Kipsang ('82)
KEN DNF
  
 
Sammy Kitwara
Sammy Kitwara ('86)
KEN DNF
  
 
Gideon Kipketer
Gideon Kipketer ('92)
KEN DNF
  
 
Geoffrey Ronoh
Geoffrey Ronoh ('82)
KEN DNF
  
 
Jacob Kendagor
Jacob Kendagor ('84)
KEN DNF
  
 
Philipp Pflieger
Philipp Pflieger ('87)
GER DNF
  
 
K Marathon    

Finale A

Finale
1
Gladys Cherono
Gladys Cherono ('83)
KEN2:20:23
  
 SB
2
Ruti Aga
Ruti Aga ('94)
ETH2:20:41
  
 PB
3
Valary Aiyabei
Valary Aiyabei ('91)
KEN2:20:53
  
 PB
4
Helen Tola
Helen Tola ('94)
ETH2:22:51
  
 PB
5
Anna Hahner
Anna Hahner ('89)
GER2:28:32
  
 SB
6
Catherine Bertone
Catherine Bertone ('72)
ITA2:28:34
  
 PB
7
Sonia Samuels
Sonia Samuels ('79)
GBR2:29:34
  
 SB
8
María Azucena Díaz
María Azucena Díaz ('82)
ESP2:30:31
  
 PB
9
Sara Catarina Ribeiro
Sara Catarina Ribeiro ('90)
POR2:33:13
  
 SB
10
Kim Dillen
Kim Dillen ('83)
NED2:33:24
  
 PB
11
Fabienne Königstein
Fabienne Königstein ('92)
GER2:34:14
  
 PB
12
Marta Galimany
Marta Galimany ('85)
ESP2:34:16
  
 PB
13
Ellie Pashley
Ellie Pashley ('88)
AUS2:35:55
  
 PB
14
Laura Graham
Laura Graham ('86)
IRL2:37:05
  
 PB
15
Gladys Ganiel O'Neill
Gladys Ganiel O'Neill ('77)
IRL2:37:55
  
 PB
16
Caity Phillips
Caity Phillips ('82)
USA2:38:27
  
 PB
17
Susanne Rüegger
Susanne Rüegger ('84)
SUI2:39:39
  
 PB
18
Karoline Moen Guidon
Karoline Moen Guidon ('91)
SUI2:40:36
  
 PB
19
Cornelia Moser
Cornelia Moser ('94)
AUT2:41:27
  
 PB
20
Rachel Hyland
Rachel Hyland ('87)
USA2:41:50
  
 SB
21
Anke Esser
Anke Esser 
GER2:43:14
  
 PB
22
Nera Jareb
Nera Jareb ('82)
AUS2:45:10
  
 PB
23
Nikolina Stankovic
Nikolina Stankovic ('87)
CRO2:46:01
  
 PB
24
Jillian Pollack
Jillian Pollack 
USA2:46:28
  
 PB
25
Toni Heinemann
Toni Heinemann 
AUS2:47:39
  
 PB
26
Erica Fogg
Erica Fogg ('78)
GBR2:47:34
  
 PB
27
Kate Gustafson
Kate Gustafson ('84)
CAN2:48:00
  
 PB
28
Liu Ziyang 
Liu Ziyang  ('83)
CHN2:48:50
  
 PB
29
Kaia Lepik
Kaia Lepik ('88)
EST2:48:53
  
 PB
30
Hannah Howard
Hannah Howard ('85)
GBR2:49:03
  
 PB
31
Karen Bertasso
Karen Bertasso 
USA2:49:29
  
 SB
32
Jessica Gunnarsson
Jessica Gunnarsson ('76)
SWE2:49:29
  
 SB
33
Carly Gill
Carly Gill 
USA2:49:43
  
 PB
34
Naomi Mitchell
Naomi Mitchell ('92)
GBR2:49:53
  
 PB
35
Brianna Bunworth
Brianna Bunworth ('90)
AUS2:49:56
  
 PB
36
Yngvild Kaspersen
Yngvild Kaspersen ('95)
NOR2:50:07
  
 PB
37
Mariela Ortiz
Mariela Ortiz ('75)
ARG2:50:39
  
 
38
Gwendolyn Mewes
Gwendolyn Mewes ('84)
GER2:50:58
  
 PB
39
Bernadette Pichlmaier
Bernadette Pichlmaier ('69)
GER2:51:16
  
 SB
40
Jana Soethout
Jana Soethout ('89)
GER2:51:31
  
 PB
41
Sarah Elliott
Sarah Elliott 
CAN2:51:49
  
 PB
42
Mariah McConnaughey
Mariah McConnaughey ('80)
GBR2:51:49
  
 PB
43
Alexandra Schaller
Alexandra Schaller ('78)
SUI2:52:56
  
 PB
44
Arlette Meier-Hunger
Arlette Meier-Hunger ('75)
SUI2:53:09
  
 PB
45
Anne-Laure Gauthier
Anne-Laure Gauthier ('83)
FRA2:53:20
  
 SB
46
Julie Bennett
Julie Bennett ('83)
AUS2:53:23
  
 SB
47
Emily Kurian
Emily Kurian 
USA2:53:24
  
 SB
48
Miriam Zirk
Miriam Zirk ('92)
GER2:53:39
  
 PB
49
Claire-Helene Camelot
Claire-Helene Camelot ('76)
FRA2:54:25
  
 =PB
50
Kristiina Verevmägi
Kristiina Verevmägi ('85)
EST2:54:31
  
 PB
51
Barbara Ferstl
Barbara Ferstl 
GER2:54:38
  
 PB
52
Johannah Ludington
Johannah Ludington 
USA2:54:39
  
 PB
53
Caroline El Himer
Caroline El Himer ('81)
FRA2:55:29
  
 PB
54Anita BuskovAnita Buskov ('77)DEN2:56:10
  
 PB
55
Rebecca Gentry
Rebecca Gentry ('86)
GBR2:56:16
  
 PB
56
Mika Nakamura
Mika Nakamura ('71)
JPN2:56:25
  
 
57
Anna Tangova
Anna Tangova ('94)
RUS2:56:32
  
 PB
58Simonsen Sisse BogetoftSimonsen Sisse Bogetoft ('84)DEN2:57:06
  
 PB
59
Visnja Jareb
Visnja Jareb 
AUS2:57:15
  
 PB
60
Therese Nordbø
Therese Nordbø ('89)
NOR2:57:27
  
 PB
61
Laura Michel
Laura Michel 
GER2:57:59
  
 PB
62
Arlette Maurer
Arlette Maurer 
SUI2:58:03
  
 PB
63
Jill Collett
Jill Collett 
GBR2:58:06
  
 PB
64Karen EhrenreichKaren Ehrenreich ('84)DEN2:58:23
  
 PB
65
Cibelle Hernández
Cibelle Hernández 
MEX2:58:27
  
 SB
66
Adele Flakke Johannessen
Adele Flakke Johannessen ('87)
NOR2:58:30
  
 SB
67
Mariya Spitsyna
Mariya Spitsyna ('87)
RUS2:58:31
  
 PB
68
Erika Jordan
Erika Jordan ('77)
AUS2:58:40
  
 SB
69
Åsa Eriksson
Åsa Eriksson ('90)
SWE2:58:41
  
 PB
70
Jennifer Brill
Jennifer Brill 
USA2:58:48
  
 PB
71
Odekta Elvina Naibaho
Odekta Elvina Naibaho ('91)
INA2:58:48
  
 SB
72
Inger Elisabeth Mæland
Inger Elisabeth Mæland ('79)
NOR2:58:51
  
 PB
73
Marta Bagnati
Marta Bagnati ('85)
GBR2:58:53
  
 
74
Jenny Rutström
Jenny Rutström ('77)
SWE2:59:02
  
 
75
Carina Fierek
Carina Fierek ('83)
GER2:59:09
  
 PB
76
Lona Justesen
Lona Justesen ('75)
SWE2:59:18
  
 SB
77
Karin Magnusson
Karin Magnusson ('85)
NOR2:59:28
  
 PB
Amane Beriso
Amane Beriso ('91)
ETH DNF
  
 
Maja Neuenschwander
Maja Neuenschwander ('80)
SUI DNF
  
 
Lily Partridge
Lily Partridge ('91)
GBR DNF
  
 
Anna Incerti
Anna Incerti ('80)
ITA DNF
  
 

Seneste resultater

24‐26.6AalborgDM Senior
22.6Maribo Point stævne
22.6BallerupSommerferiestævne
20.6VibyViby Sprint
19.6EsbjergKast igen
19.6StoholmNVJ Stævne i Stoholm
19.6KøgeKøge Summer Throwing
18.6EsbjergRegions-stor-stævne
16.6KøbenhavnCopenhagen Athletics Games
15.6AalborgAalborg Outdoor 2
15.6Skiveskivekast 4-22
14.6KøbenhavnTracks Østerbro
13.6HerlevHerlev High - højde og diskos
13.6Odense2. Nålestævne Odense
13.6Skiveskivekast 3-22
12.6AarhusBestseller Aarhus Halvmarathon
11.6EsbjergEsbjerg kast
11‐12.6HvidovreCopenhagen Open, 10 års jubilæum
10.6RandersDT Masters MIX 2. Runde
10.6BallerupFredags kast
9.6KoldingRegionsstævne
8.6RandersDT Masters 2. Runde
8.6GreveDT master, Sjælland, 2. runde
7.6OdenseMaster Holdkamp
7.6KøbenhavnTRACKS - Østerbro
6.6KøbenhavnRoyal Run Elitemile
4.6OdenseOdense Atletik Stangspring + diskos
4.6TórshavnBetri Stórkapping 3
4‐5.6FrederiksbergEurotrack 2022
4‐5.6RandersVestdanske Mesterskab Ungdom og Senior
4.6HvidovreThrows To Go
2.6VibyTracks 2
30.5AabenraaNålestævne
28.5HvidovreCopenhagen Athletics Festival
27.5AabenraaKirstens kaste mange kamp for venner
27.5KøbenhavnStangspringsstævne
26.5HelsingørKast og hop 2
26.5TórshavnBetri Stórkapping 2
26.5BallerupKasternes dag
23.5KøbenhavnHjortebjerg Invite
23.5FrederiksbergMandagsteststævne
23.5HerlevHerlevstafetten og UP-stævne
23.5RønneIndividuelle mesterskaber DGI
21.5HerningHerning Games
21.5Maribo Kastestævne
21‐22.5KøbenhavnSparta Copenhagen Games
21‐22.5KøbenhavnMangekamps Tribute Sparta
20.5HelsingørKast og hop
20.5KøbenhavnPB Night hosted by NBRO Running 2022
19.5ViborgNålestævne
18.5AarhusAtletik i Aarhus 1
18.5RønneBM 5000m på bane
18.5BagsværdTracks
18.5EsbjergDGI Nålestævne
17.5DybvadNålestævne i Dybvad
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mix
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mænd
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd kvinder
15.5Randers2000 m og 3000 m Forhindringsløbsstævne
15.5KøbenhavnCopenhagen Marathon