Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Frankfurt GER: Mainova Frankfurt Marathon 29.10.2017

M Maraton    

Finale A

Finale
1
Shura Kitata
Shura Kitata ('96)
ETH2:05:50
  
 PB
2
Kelkile Gezahegn
Kelkile Gezahegn ('96)
ETH2:06:56
  
 PB
3
Getu Feleke
Getu Feleke ('86)
ETH2:07:46
  
 SB
4
Martin Kosgei
Martin Kosgei ('89)
KEN2:09:39
  
 SB
5
Dewi Griffiths
Dewi Griffiths ('91)
GBR2:09:49
  
 PB
6
Arne Gabius
Arne Gabius ('81)
GER2:09:59
  
 SB
7
Henryk Szost
Henryk Szost ('82)
POL2:10:09
  
 SB
8
Scott Smith
Scott Smith ('86)
USA2:12:21
  
 PB
9
Scott Fauble
Scott Fauble ('91)
USA2:12:35
  
 PB
10
Mark Korir
Mark Korir ('85)
KEN2:12:37
  
 
11
Vincent Chepkok
Vincent Chepkok ('88)
KEN2:13:31
  
 SB
12
Matt Llano
Matt Llano ('88)
USA2:13:42
  
 SB
13
Willy Ngelel
Willy Ngelel ('96)
KEN2:14:49
  
 
14
Yared Shegumo
Yared Shegumo ('83)
POL2:15:24
  
 
15
Jonas Koller
Jonas Koller ('93)
GER2:16:03
  
 PB
16
Michael Gras
Michael Gras ('91)
FRA2:16:12
  
 PB
17
Frank Schauer
Frank Schauer ('89)
GER2:16:30
  
 PB
18
Patrik Wägeli
Patrik Wägeli ('91)
SUI2:17:02
  
 PB
19
Marian Błazinski
Marian Błazinski ('88)
GER2:17:35
  
 
20
Nicholas Torry
Nicholas Torry ('77)
GBR2:17:37
  
 SB
21
Christian Steinhammer
Christian Steinhammer ('88)
AUT2:17:54
  
 PB
22
Edwin Kemboi
Edwin Kemboi ('84)
AUT2:18:25
  
 
23
Michael Gras
Michael Gras ('91)
FRA2:18:59
  
 
24
Freddy Guimard
Freddy Guimard ('86)
FRA2:19:17
  
 PB
25
Timo Göhler
Timo Göhler ('90)
GER2:19:18
  
 PB
26
Jiří Homoláč
Jiří Homoláč ('90)
CZE2:19:44
  
 
27
Regis Thonon
Regis Thonon ('87)
BEL2:19:56
  
 PB
28
Lee Merrien
Lee Merrien ('79)
GBR2:20:25
  
 SB
29
Andreas Straßner
Andreas Straßner ('79)
GER2:20:29
  
 SB
30
Benedikt Hoffmann
Benedikt Hoffmann ('85)
GER2:20:51
  
 
31
Gábor Józsa
Gábor Józsa ('83)
HUN2:23:11
  
 
32
Oliver Hoffmann
Oliver Hoffmann ('84)
GER2:23:12
  
 SB
33
Ronnie Richmond
Ronnie Richmond ('82)
GBR2:23:37
  
 PB
34
Andrej Jegorov
Andrej Jegorov ('87)
LTU2:23:37
  
 PB
35
Daniel Berggren
Daniel Berggren ('87)
SWE2:23:53
  
 PB
36
Armin Flückiger
Armin Flückiger ('90)
SUI2:24:07
  
 PB
37
Andrius Jaksevicius
Andrius Jaksevicius ('81)
LTU2:24:24
  
 
38
Fabrizio Pradetto
Fabrizio Pradetto ('82)
ITA2:24:24
  
 PB
39
Fabian Dillenhöfer
Fabian Dillenhöfer ('92)
GER2:24:43
  
 PB
40
Erik Hille
Erik Hille ('88)
GER2:24:47
  
 PB
41
Marcus Åberg
Marcus Åberg ('88)
SWE2:24:49
  
 PB
42
Ollie Lockley
Ollie Lockley ('93)
GBR2:25:28
  
 PB
43
Antti-Pekka Niinistö
Antti-Pekka Niinistö ('90)
FIN2:25:34
  
 PB
44
Tobias Schreindl
Tobias Schreindl ('88)
GER2:25:43
  
 SB
45
Christoph Gallo
Christoph Gallo ('89)
BEL2:26:01
  
 PB
46Kasper Laumann HartlevKasper Laumann Hartlev ('91)DEN2:26:03
  
 PB
47Jensen Peter VestergaardJensen Peter Vestergaard DEN2:26:05
  
 PB
48
Tom Evans
Tom Evans ('92)
GBR2:26:07
  
 PB
49
David Schönherr
David Schönherr 
GER2:27:11
  
 SB
50
Markus Brennauer
Markus Brennauer ('80)
GER2:27:19
  
 PB
51
Paul Schmidt
Paul Schmidt ('85)
GER2:27:23
  
 SB
52
Andrew Savery
Andrew Savery ('82)
GBR2:27:24
  
 SB
53
Peter Lighting
Peter Lighting ('80)
GBR2:27:29
  
 PB
54
Alexander Bock
Alexander Bock ('92)
GER2:27:33
  
 SB
55
Juan Jose Crespo
Juan Jose Crespo ('73)
ESP2:27:44
  
 PB
56
António Sousa
António Sousa ('70)
POR2:28:01
  
 SB
57
Felix Ledwig
Felix Ledwig ('91)
GER2:28:04
  
 PB
58Martin Egebjerg OlesenMartin Egebjerg Olesen ('95)DEN2:28:22
  
 PB
59Jacob LarsenJacob Larsen ('81)DEN2:28:27
  
 PB
60
Kristaps Kaimiņš
Kristaps Kaimiņš ('79)
LAT2:28:34
  
 
61
Semere Fsheation
Semere Fsheation 
ERI2:29:23
  
 PB
62
Egidijus Adomkaitis
Egidijus Adomkaitis ('87)
LTU2:29:25
  
 PB
63
Philipp Baar
Philipp Baar ('92)
GER2:29:32
  
 PB
64Leslie OlivierLeslie Olivier ('72)DEN2:29:40
  
 PB
65
Richard Hope
Richard Hope 
GBR2:29:49
  
 PB
66
Øystein Wergeland
Øystein Wergeland ('84)
NOR2:29:54
  
 PB
67
Romaric Communod
Romaric Communod ('83)
FRA2:29:57
  
 PB
68
Eike Loch
Eike Loch ('67)
GER2:30:09
  
 SB
69
Marcel Bräutigam
Marcel Bräutigam ('87)
GER2:30:11
  
 
70
Tobias Singer
Tobias Singer ('89)
GER2:30:21
  
 PB
71
John Sharp
John Sharp ('76)
GBR2:30:25
  
 
Vincent Yator
Vincent Yator ('89)
KEN DNF
  
 
Vincent Torotich
Vincent Torotich ('90)
KEN DNF
  
 
Isaac Langat
Isaac Langat ('94)
KEN DNF
  
 
K Marathon    

Finale A

Finale
1
Vivian Cheruiyot
Vivian Cheruiyot ('83)
KEN2:23:35
  
 PB
2
Yebrqual Melese
Yebrqual Melese ('90)
ETH2:24:30
  
 
3
Meskerem Assefa
Meskerem Assefa ('85)
ETH2:24:38
  
 
4
Abebech Afework
Abebech Afework ('90)
ETH2:26:45
  
 
5
Sara Hall
Sara Hall ('83)
USA2:27:21
  
 PB
6
Merima Mohammed
Merima Mohammed ('92)
BRN2:27:49
  
 SB
7Sylvia KiberengeSylvia Kiberenge ('90)KEN2:29:09
  
 PB
8
Katharina Heinig
Katharina Heinig ('89)
GER2:29:29
  
 SB
9
Geleto Tola
Geleto Tola ('87)
GER2:30:12
  
 
10
Anna Incerti
Anna Incerti ('80)
ITA2:32:11
  
 
11Anna Holm JørgensenAnna Holm Jørgensen ('87)DEN2:33:02
  
 PB
12
Laura Hottenrott
Laura Hottenrott ('92)
GER2:34:43
  
 PB
13
Franziska Reng
Franziska Reng ('96)
GER2:34:57
  
 PB
14
Ivana Iozzia
Ivana Iozzia ('73)
ITA2:39:15
  
 SB
15
Fanni Gyurkó
Fanni Gyurkó ('87)
HUN2:39:48
  
 PB
16
Agnes Tschurtschenthaler
Agnes Tschurtschenthaler ('82)
ITA2:40:40
  
 PB
17
Nina Zarina
Nina Zarina ('87)
RUS2:43:15
  
 PB
18
Nora Kusterer
Nora Kusterer ('89)
GER2:44:29
  
 SB
19
Angelika Mach
Angelika Mach ('91)
POL2:46:23
  
 SB
20Amalie HaughuusAmalie Haughuus ('93)DEN2:47:03
  
 PB
21
Mayada Al-Sayad
Mayada Al-Sayad ('92)
PLE2:47:27
  
 SB
22
Bettina Englisch
Bettina Englisch ('79)
GER2:47:40
  
 PB
23
Annika Krull
Annika Krull ('88)
GER2:47:52
  
 PB
24
Elvira Flurschütz
Elvira Flurschütz ('89)
GER2:48:42
  
 PB
25
Fionnuala Ross
Fionnuala Ross ('90)
IRL2:49:00
  
 PB
26Mia SørensenMia Sørensen ('69)DEN2:49:11
  
 PB
27
Daniela Aeschbacher
Daniela Aeschbacher ('78)
SUI2:49:13
  
 SB
28
Anna Starostzik
Anna Starostzik ('87)
GER2:49:37
  
 SB
29
Sandra Mochner
Sandra Mochner ('71)
GER2:50:16
  
 PB
30
Jane Ann Meehan
Jane Ann Meehan 
IRL2:50:27
  
 PB
31
Nora Szabó
Nora Szabó ('88)
HUN2:50:47
  
 PB
32
Anna Herzberg
Anna Herzberg ('87)
GER2:50:48
  
 PB
33
Tina Schneider
Tina Schneider ('90)
GER2:50:50
  
 PB
34
Kerstin Stephan
Kerstin Stephan ('75)
GER2:50:52
  
 PB
35
Louise Perrio
Louise Perrio ('82)
GBR2:50:57
  
 PB
36
Karin Schank
Karin Schank 
LUX2:51:21
  
 PB
37
Fecteau Samantha
Fecteau Samantha ('90)
USA2:51:46
  
 PB
38
Elisabeth Jensen
Elisabeth Jensen 
GER2:52:17
  
 PB
39
Susanne Schreindl
Susanne Schreindl ('91)
GER2:52:22
  
 PB
40
Claire Perrin
Claire Perrin ('85)
FRA2:52:25
  
 PB
41
Tania Chavez
Tania Chavez ('90)
BOL2:52:26
  
 PB
42
Lelde Neimande
Lelde Neimande ('83)
LAT2:52:53
  
 PB
43
Anna-Katharina Plinke
Anna-Katharina Plinke ('88)
GER2:53:08
  
 PB
44
Rebecca Gallop
Rebecca Gallop ('85)
GBR2:53:38
  
 PB
45
Marie Bodet
Marie Bodet ('81)
FRA2:55:32
  
 PB
46Sarah Erbs LedetSarah Erbs Ledet ('76)DEN2:55:34
  
 
47
Sandra Boitz
Sandra Boitz ('74)
GER2:56:29
  
 SB
48
Inger Dagny Saanum
Inger Dagny Saanum ('63)
NOR2:56:44
  
 SB
49
Jana Baum
Jana Baum ('87)
GER2:56:44
  
 PB
50
Lucy Niemz
Lucy Niemz ('86)
GBR2:56:45
  
 PB
51
Fee Maycock
Fee Maycock ('67)
GBR2:56:52
  
 
52
Claudia Maier
Claudia Maier 
GER2:56:55
  
 PB
53
Johanna Davidila
Johanna Davidila ('73)
FIN2:57:12
  
 SB
54
Katrin Kommer
Katrin Kommer 
GER2:57:15
  
 PB
55
Michaela Sarman-Lein
Michaela Sarman-Lein ('70)
GER2:57:15
  
 PB
56
Emmanuelle Jaeger
Emmanuelle Jaeger ('67)
FRA2:57:42
  
 SB
57
Carolin Joeken
Carolin Joeken ('96)
GER2:58:01
  
 PB
58
Mireia Guarner
Mireia Guarner ('92)
ESP2:58:14
  
 PB
59
Melanie Konstanze Buhtz
Melanie Konstanze Buhtz 
GER2:58:27
  
 PB
60
Katrin Ochs
Katrin Ochs ('77)
GER2:58:56
  
 
61Pia Joan SørensenPia Joan Sørensen ('67)DEN2:59:43
  
 PB
62
Christine Sigg-Sohn
Christine Sigg-Sohn 
GER2:59:47
  
 PB
63
Sonka Reimers
Sonka Reimers 
GBR2:59:52
  
 
64
Corinne Decru
Corinne Decru ('75)
FRA2:59:52
  
 PB
65
Hanna Tempelhagen
Hanna Tempelhagen ('81)
GER2:59:54
  
 PB

Seneste resultater

24‐26.6AalborgDM Senior
22.6Maribo Point stævne
22.6BallerupSommerferiestævne
20.6VibyViby Sprint
19.6EsbjergKast igen
19.6StoholmNVJ Stævne i Stoholm
19.6KøgeKøge Summer Throwing
18.6EsbjergRegions-stor-stævne
16.6KøbenhavnCopenhagen Athletics Games
15.6AalborgAalborg Outdoor 2
15.6Skiveskivekast 4-22
14.6KøbenhavnTracks Østerbro
13.6HerlevHerlev High - højde og diskos
13.6Odense2. Nålestævne Odense
13.6Skiveskivekast 3-22
12.6AarhusBestseller Aarhus Halvmarathon
11.6EsbjergEsbjerg kast
11‐12.6HvidovreCopenhagen Open, 10 års jubilæum
10.6RandersDT Masters MIX 2. Runde
10.6BallerupFredags kast
9.6KoldingRegionsstævne
8.6RandersDT Masters 2. Runde
8.6GreveDT master, Sjælland, 2. runde
7.6OdenseMaster Holdkamp
7.6KøbenhavnTRACKS - Østerbro
6.6KøbenhavnRoyal Run Elitemile
4.6OdenseOdense Atletik Stangspring + diskos
4.6TórshavnBetri Stórkapping 3
4‐5.6FrederiksbergEurotrack 2022
4‐5.6RandersVestdanske Mesterskab Ungdom og Senior
4.6HvidovreThrows To Go
2.6VibyTracks 2
30.5AabenraaNålestævne
28.5HvidovreCopenhagen Athletics Festival
27.5AabenraaKirstens kaste mange kamp for venner
27.5KøbenhavnStangspringsstævne
26.5HelsingørKast og hop 2
26.5TórshavnBetri Stórkapping 2
26.5BallerupKasternes dag
23.5KøbenhavnHjortebjerg Invite
23.5FrederiksbergMandagsteststævne
23.5HerlevHerlevstafetten og UP-stævne
23.5RønneIndividuelle mesterskaber DGI
21.5HerningHerning Games
21.5Maribo Kastestævne
21‐22.5KøbenhavnSparta Copenhagen Games
21‐22.5KøbenhavnMangekamps Tribute Sparta
20.5HelsingørKast og hop
20.5KøbenhavnPB Night hosted by NBRO Running 2022
19.5ViborgNålestævne
18.5AarhusAtletik i Aarhus 1
18.5RønneBM 5000m på bane
18.5BagsværdTracks
18.5EsbjergDGI Nålestævne
17.5DybvadNålestævne i Dybvad
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mix
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mænd
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd kvinder
15.5Randers2000 m og 3000 m Forhindringsløbsstævne
15.5KøbenhavnCopenhagen Marathon