Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Šamorín SVK: 24th European Cross Country Championships 10.12.2017 Cross

M Mixed Cross Country Relay km    

Finale A

Finale
1
 
  
GBR18:24.00
  
 
  Melissa Courtney-Bryant, Cameron Boyek, Sarah McDonald, Tom Marshall
2
 
  
CZE18:25.00
  
 
  Simona Vrzalová, Filip Sasínek, Kristiina Sasínek Mäki, Jakub Holuša
3
 
  
ESP18:26.00
  
 
  Solange Andreia Pereira, Víctor Ruiz, Esther Guerrero, Jesús Gómez
4
Sverige 
Sverige  
SWE19:02.00
  
 
  Linn Nilsson, Emil Blomberg, Hanna Hermansson, Daniel Lundgren
5
 
  
FRA19:04.00
  
 
  Elodie Normand, Martin Casse, Maeva Danois, Samir Dahmani
6
 
  
ITA19:10.00
  
 
  Elena Bellò, Mohad Abdikadar Sheikh Ali, Chiara Casolari, Lorenzo Pilati
7
 
  
GER19:10.00
  
 
  Diana Sujew, Maximilian Thorwirth, Denise Krebs, Marius Probst
8
 
  
TUR19:14.00
  
 
  Sabahat Akpinar, Ramazan Özdemir, Emine Hatun Mechaal, Levent Ateş
9
 
  
UKR19:26.00
  
 
  Nataliya Batrak, Yuriy Kishchenko, Lyubov Sukhovirska, Volodymyr Kyts
10Danmark Danmark  DEN19:36.00
  
 
  Line K Schulz, Nick Jensen, Laura Glans, Jacob Ejby Stengaard
11
 
  
SVK20:31.00
  
 
  Kristína Hegedüsová, Jozef Pelikán, Katarina Belová, Jozef Repčík
M Cross team km    

Finale A

Finale
1
 
  
TUR
  
 
  Kaan Kigen Özbilen, Aras Kaya, Polat Kemboi Arıkan, Ali Kaya, Alper Demir
2
 
  
ESP
  
 
  Adel Mechaal, Daniel Mateo, Ayad Lamdassem, Jesús España, Javier Guerra, Juan Antonio Pérez
3
 
  
GBR
  
 
  Andrew Butchart, Ben Connor, Tom Lancashire, Dewi Griffiths, Alexander Teuten, Sam Stabler
4
 
  
FRA
  
 
  Hassan Chahdi, Djilali Bedrani, Benjamin Choquert, Freddy Guimard, Michael Gras, Benjamin Malaty
5
 
  
IRL
  
 
  Seán Tobin, Hugh Armstrong, Kevin Maunsell, Kevin Dooney, John Travers, Paul Pollock
6Danmark Danmark  DEN
  
 
  Abdi Hakin Ulad, Ole Hesselbjerg, Peter Glans, Jesper Faurschou, Mikkel Dahl-Jessen, Thijs Nijhuis
7
 
  
NOR
  
 
  Henrik Børkja Ingebrigtsen, Tom Erling Kårbø, Marius Øyre Vedvik, Ferdinand Kvan Edman, Eivind Øygard
8
 
  
POR
  
 
  Rui Pinto, Samuel Barata, Hugo Almeida, Licínio Pimentel
9
 
  
ITA
  
 
  Lorenzo Dini, Michele Fontana, Paolo Zanatta, Giuseppe Gerratana
10
Sverige 
Sverige  
SWE
  
 
  Napoleon Solomon, Mikael Ekvall, David Nilsson, Andreas Åhwall, Daniel Lundgren
11
 
  
AUT
  
 
  Andreas Vojta, Valentin Pfeil, Lemawork Ketema, Timon Theuer, Stephan Listabarth
12
 
  
UKR
  
 
  Dmytro Siruk, Vasyl Koval, Artem Kazban, Yehor Zhukov
13
 
  
SVK
  
 
  Tibor Sahajda, Richard Varga, Jozef Urban
M Cross 10.18 km    

Finale A

Finale
1
Kaan Kigen Özbilen
Kaan Kigen Özbilen ('86)
TUR29:45
  
 
2
Adel Mechaal
Adel Mechaal ('90)
ESP29:54
  
 
3
Andrew Butchart
Andrew Butchart ('91)
GBR30:00
  
 
4
Hassan Chahdi
Hassan Chahdi ('89)
FRA30:01
  
 
5
Soufiane Bouchikhi
Soufiane Bouchikhi ('90)
BEL30:04
  
 
6
Ben Connor
Ben Connor ('92)
GBR30:08
  
 
7
Aras Kaya
Aras Kaya ('94)
TUR30:14
  
 
8
Daniel Mateo
Daniel Mateo ('89)
ESP30:16
  
 
9
Polat Kemboi Arıkan
Polat Kemboi Arıkan ('90)
TUR30:17
  
 
10
Ayad Lamdassem
Ayad Lamdassem ('81)
ESP30:18
  
 
11
Henrik Børkja Ingebrigtsen
Henrik Børkja Ingebrigtsen ('91)
NOR30:19
  
 
12
Richard Ringer
Richard Ringer ('89)
GER30:24
  
 
13
Lander Tijtgat
Lander Tijtgat ('83)
BEL30:25
  
 
14
Javier Guerra
Javier Guerra ('83)
ESP30:29
  
 
15
Seán Tobin
Seán Tobin ('94)
IRL30:43
  
 
16
Rui Pinto
Rui Pinto ('92)
POR30:44
  
 
16
Lorenzo Dini
Lorenzo Dini ('94)
ITA30:44
  
 
16
Djilali Bedrani
Djilali Bedrani ('93)
FRA30:44
  
 
19
Hugh Armstrong
Hugh Armstrong ('94)
IRL30:46
  
 
20
Samuel Barata
Samuel Barata ('93)
POR30:46
  
 
21
Ali Kaya
Ali Kaya ('94)
TUR30:47
  
 
22
Khalid Choukoud
Khalid Choukoud ('86)
NED30:47
  
 
23
Napoleon Solomon
Napoleon Solomon ('94)
SWE30:47
  
 
24
Kevin Maunsell
Kevin Maunsell ('81)
IRL30:49
  
 
25Abdi Hakin UladAbdi Hakin Ulad ('91)DEN30:51
  
 
26
Tom Lancashire
Tom Lancashire ('85)
GBR30:54
  
 
27Ole HesselbjergOle Hesselbjerg ('90)DEN30:57
  
 
28Peter GlansPeter Glans ('93)DEN31:00
  
 
29
Jonas Raess
Jonas Raess ('94)
SUI31:00
  
 
30
Mikael Ekvall
Mikael Ekvall ('89)
SWE31:03
  
 
31
Tom Erling Kårbø
Tom Erling Kårbø ('89)
NOR31:04
  
 
32
Andreas Vojta
Andreas Vojta ('89)
AUT31:05
  
 
33Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)DEN31:06
  
 
34
Benjamin Choquert
Benjamin Choquert ('86)
FRA31:07
  
 
35
Dmytro Siruk
Dmytro Siruk ('91)
UKR31:10
  
 
36
Juan Antonio Pérez
Juan Antonio Pérez ('88)
ESP31:13
  
 
37
Michael Gras
Michael Gras ('91)
FRA31:17
  
 
38
Alexander Teuten
Alexander Teuten ('92)
GBR31:20
  
 
39
Marius Øyre Vedvik
Marius Øyre Vedvik ('92)
NOR31:21
  
 
40
Michele Fontana
Michele Fontana ('91)
ITA31:22
  
 
41
Jesús España
Jesús España ('78)
ESP31:23
  
 
42
Janis Girgensons
Janis Girgensons ('91)
LAT31:24
  
 
43
Vasyl Koval
Vasyl Koval ('89)
UKR31:26
  
 
44
Valentin Pfeil
Valentin Pfeil ('88)
AUT31:27
  
 
45
Sam Stabler
Sam Stabler ('92)
GBR31:31
  
 
46
Nicolae Alexandru Soare
Nicolae Alexandru Soare ('91)
ROU31:31
  
 
47
Benjamin Malaty
Benjamin Malaty ('86)
FRA31:32
  
 
47
Paul Pollock
Paul Pollock ('86)
IRL31:35
  
 
47
Simas Bertašius
Simas Bertašius ('93)
LTU31:35
  
 
50
Osman Junuzovič
Osman Junuzovič ('93)
BIH31:39
  
 
51
Kevin Dooney
Kevin Dooney ('93)
IRL31:40
  
 
52
Ferdinand Kvan Edman
Ferdinand Kvan Edman ('93)
NOR31:43
  
 
53
Paolo Zanatta
Paolo Zanatta ('82)
ITA31:44
  
 
54
Hugo Almeida
Hugo Almeida ('88)
POR31:45
  
 
55
Alper Demir
Alper Demir ('90)
TUR31:46
  
 
56
Freddy Guimard
Freddy Guimard ('86)
FRA31:47
  
 
57
Eivind Øygard
Eivind Øygard ('92)
NOR31:51
  
 
58
David Nilsson
David Nilsson ('87)
SWE31:53
  
 
59
Tibor Sahajda
Tibor Sahajda ('90)
SVK31:55
  
 
60
Daniel Lundgren
Daniel Lundgren ('85)
SWE32:00
  
 
61
Yolo Nikolov
Yolo Nikolov ('84)
BUL32:03
  
 
62
Lemawork Ketema
Lemawork Ketema ('85)
AUT32:03
  
 
63Jesper FaurschouJesper Faurschou ('83)DEN32:06
  
 
64
Andreas Åhwall
Andreas Åhwall ('89)
SWE32:13
  
 
65
Licínio Pimentel
Licínio Pimentel ('77)
POR32:17
  
 
66
Artem Kazban
Artem Kazban ('90)
UKR32:21
  
 
67
Giuseppe Gerratana
Giuseppe Gerratana ('92)
ITA32:21
  
 
68
Stephan Listabarth
Stephan Listabarth ('93)
AUT32:21
  
 
69
Richard Varga
Richard Varga ('89)
SVK32:24
  
 
70
Jiří Homoláč
Jiří Homoláč ('90)
CZE32:28
  
 
71
Robert Głowala
Robert Głowala ('92)
POL32:37
  
 
72
John Travers
John Travers ('91)
IRL32:50
  
 
73
Jozef Urban
Jozef Urban ('86)
SVK33:15
  
 
74Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)DEN33:26
  
 
75
Yehor Zhukov
Yehor Zhukov ('92)
UKR34:04
  
 
76
Ilir Këllëzi
Ilir Këllëzi ('88)
ALB36:04
  
 
Dewi Griffiths
Dewi Griffiths ('91)
GBR DNF
  
 
Sonny Folcheri
Sonny Folcheri ('87)
MON DNF
  
 
Timon Theuer
Timon Theuer ('94)
AUT DNF
  
 
K Cross Country Team Competition km    

Finale A

Finale
1
 
  
GBR
  
 
  Charlotte Taylor, Emelia Gorecka, Gemma Steel, Lily Partridge, Steph Twell, Elle Vernon
2
 
  
ROU
  
 
  Roxana Rotaru, Ancuţa Bobocel, Cristina Simion, Paula Todoran, Claudia Prisecaru, Andreea Alina Piscu
3
 
  
TUR
  
 
  Yasemin Can, Özlem Alici, Esma Aydemir, Meryem Akdağ
4
 
  
POR
  
 
  Sara Catarina Ribeiro, Marta Pen Freitas, Inês Monteiro, Susana Santos, Ana Mafalda Ferreira
5
 
  
ESP
  
 
  Trihas Gebre, Nuria Lugueros, Ana Lozano, María José Pérez, Maitane Melero, Marta Pérez
6
 
  
GER
  
 
  Elena Burkard, Fabienne Königstein, Maya Rehberg, Jana Sussmann, Caterina Granz
7
 
  
IRL
  
 
  Fionnuala McCormack, Shona Heaslip, Kerry O'Flaherty, Lizzie Lee, Fionnuala Ross, Michelle Finn
8
 
  
FRA
  
 
  Claire Perraux, Aurore Guerin, Liv Westphal, Samira Mezeghrane, Melanie Doutart, Floriane Chevalier Garenne
9
 
  
ITA
  
 
  Valeria Roffino, Martina Merlo, Silvia La Barbera, Sara Brogiato
10Danmark Danmark  DEN
  
 
  Anna Holm Jørgensen, Simone Glad, Michelle Poulsen, Sissel Møller
11
 
  
UKR
  
 
  Viktoriya Kalyuzhna, Olena Serdyuk, Oksana Rayta
12
 
  
AUT
  
 
  Nada Pauer, Sandrina Illes, Julia Hauser, Bernadette Schuster
13
 
  
SVK
  
 
  Silvia Schwaiger, Ľubomíra Maníková, Kristína Neč-Lapinová
K Cross 8.23 km    

Finale A

Finale
1
Yasemin Can
Yasemin Can ('96)
TUR26:48
  
 
2
Meraf Bahta
Meraf Bahta ('89)
SWE27:03
  
 
3
Karoline Bjerkeli Grøvdal
Karoline Bjerkeli Grøvdal ('90)
NOR27:04
  
 
4
Roxana Bîrcă
Roxana Bîrcă ('88)
ROU27:21
  
 
5
Elena Burkard
Elena Burkard ('92)
GER27:21
  
 
6
Charlotte Taylor
Charlotte Taylor ('94)
GBR27:23
  
 
7
Fabienne Schlumpf
Fabienne Schlumpf ('90)
SUI27:24
  
 
8
Emelia Gorecka
Emelia Gorecka ('94)
GBR27:34
  
 
9
Gemma Steel
Gemma Steel ('85)
GBR27:41
  
 
10
Steph Twell
Steph Twell ('89)
GBR27:43
  
 
11
Ancuţa Bobocel
Ancuţa Bobocel ('87)
ROU27:46
  
 
12
Fionnuala McCormack
Fionnuala McCormack ('84)
IRL27:48
  
 
13
Trihas Gebre
Trihas Gebre ('90)
ESP27:53
  
 
14
Viktoriya Kalyuzhna
Viktoriya Kalyuzhna ('94)
UKR27:54
  
 
15
Lily Partridge
Lily Partridge ('91)
GBR27:55
  
 
16
Cristina Simion
Cristina Simion ('91)
ROU27:58
  
 
17
Nuria Lugueros
Nuria Lugueros ('88)
ESP27:59
  
 
18
Sara Catarina Ribeiro
Sara Catarina Ribeiro ('90)
POR28:00
  
 
19
Maria Larsson
Maria Larsson ('94)
SWE28:05
  
 
20
Marta Pen Freitas
Marta Pen Freitas ('93)
POR28:12
  
 
21
Claire Perraux
Claire Perraux ('87)
FRA28:13
  
 
22
Inês Monteiro
Inês Monteiro ('80)
POR28:13
  
 
23Anna Holm JørgensenAnna Holm Jørgensen ('87)DEN28:13
  
 
24
Valeria Roffino
Valeria Roffino ('90)
ITA28:14
  
 
25
Aurore Guerin
Aurore Guerin ('90)
FRA28:15
  
 
26
Özlem Kaya
Özlem Kaya ('90)
TUR28:16
  
 
27
Esma Aydemir
Esma Aydemir ('92)
TUR28:17
  
 
28
Fabienne Königstein
Fabienne Königstein ('92)
GER28:18
  
 
29
Yekaterina Sokolenko
Yekaterina Sokolenko ('92)
RUS28:20
  
 
30
Ana Lozano
Ana Lozano ('91)
ESP28:20
  
 
31
Katarzyna Rutkowska
Katarzyna Rutkowska ('94)
POL28:23
  
 
32
Marta Pérez
Marta Pérez ('93)
ESP28:25
  
 
33
Meryem Akdağ
Meryem Akdağ ('92)
TUR28:27
  
 
34
Shona Heaslip
Shona Heaslip ('94)
IRL28:31
  
 
35
Martina Merlo
Martina Merlo ('93)
ITA28:32
  
 
36Simone GladSimone Glad ('90)DEN28:33
  
 
37
Maya Rehberg
Maya Rehberg ('94)
GER28:34
  
 
38
Kerry O'Flaherty
Kerry O'Flaherty ('81)
IRL28:35
  
 
39
Liv Westphal
Liv Westphal ('93)
FRA28:39
  
 
40
Michelle Finn
Michelle Finn ('89)
IRL28:39
  
 
41
Floriane Chevalier Garenne
Floriane Chevalier Garenne ('91)
FRA28:39
  
 
42
Martina Tresch
Martina Tresch ('89)
SUI28:41
  
 
43
Samira Mezeghrane
Samira Mezeghrane ('79)
FRA28:45
  
 
44
Imana Truyers
Imana Truyers ('93)
BEL28:45
  
 
45
Andreea Alina Piscu
Andreea Alina Piscu ('96)
ROU28:46
  
 
46
Militsa Mircheva
Militsa Mircheva ('94)
BUL28:49
  
 
47
Fionnuala Ross
Fionnuala Ross ('90)
IRL28:53
  
 
48
Elle Vernon
Elle Vernon ('83)
GBR28:53
  
 
49
Lizzie Lee
Lizzie Lee ('80)
IRL28:54
  
 
50
Lonah Chemtai Salpeter
Lonah Chemtai Salpeter ('88)
ISR28:56
  
 
51
Ana Mafalda Ferreira
Ana Mafalda Ferreira ('88)
POR28:57
  
 
52
Jana Sussmann
Jana Sussmann ('90)
GER28:58
  
 
53
Maitane Melero
Maitane Melero ('83)
ESP29:00
  
 
54
María José Pérez
María José Pérez ('92)
ESP29:01
  
 
55
Caterina Granz
Caterina Granz ('94)
GER29:04
  
 
56
Silvia La Barbera
Silvia La Barbera ('84)
ITA29:05
  
 
57
Lilia Fisikovici
Lilia Fisikovici ('89)
MDA29:06
  
 
58
Nada Pauer
Nada Pauer ('86)
AUT29:06
  
 
59
Sandrina Illes
Sandrina Illes ('86)
AUT29:07
  
 
60
Maruša Mišmaš
Maruša Mišmaš ('94)
SLO29:07
  
 
61
Hanna Vandenbussche
Hanna Vandenbussche ('87)
BEL29:08
  
 
62
Bojana Bjeljac
Bojana Bjeljac ('89)
CRO29:10
  
 
63
Melanie Doutart
Melanie Doutart ('89)
FRA29:11
  
 
64
Lucie Sekanová
Lucie Sekanová ('89)
CZE29:14
  
 
65
Olena Serdyuk
Olena Serdyuk ('81)
UKR29:22
  
 
65
Olena Serdyuk
Olena Serdyuk ('81)
UKR29:22
  
 
66
Susana Godinho
Susana Godinho ('92)
POR29:33
  
 
67
Sara Brogiato
Sara Brogiato ('90)
ITA29:44
  
 
68
Claudia Prisecaru
Claudia Prisecaru ('97)
ROU29:54
  
 
69
Oksana Rayta
Oksana Rayta ('93)
UKR30:14
  
 
70
Paula Todoran
Paula Todoran ('85)
ROU30:15
  
 
71
Julia Hauser
Julia Hauser ('94)
AUT30:28
  
 
72Michelle PoulsenMichelle Poulsen ('92)DEN30:36
  
 
73Sissel MøllerSissel Møller ('94)DEN30:44
  
 
74
Silvia Schwaiger
Silvia Schwaiger ('81)
SVK30:50
  
 
75
Ľubomíra Maníková
Ľubomíra Maníková ('86)
SVK31:21
  
 
76
Kristína Neč-Lapinová
Kristína Neč-Lapinová ('83)
SVK31:57
  
 
77
Bernadette Schuster
Bernadette Schuster ('81)
AUT32:13
  
 
M22 Cross team km    

Finale A

Finale
1
 
  
FRA
  
 
  Jimmy Gressier, Hugo Hay, Emmanuel Roudolff-Levisse, Mohamed-Amine El Bouajaji, Fabien Palcau, Alexis Miellet
2
 
  
BEL
  
 
  Simon Debognies, Robin Hendrix, Michael Somers, Dorian Boulvin
3
 
  
GBR
  
 
  Mahamed Mahamed, Christopher Olley, Patrick Dever, Daniel Jarvis, Joe Steward, Jack Rowe
4
 
  
ESP
  
 
  Carlos Mayo, Sergio Paniagua, Yago Rojo, Mohamed Zarhouni, Gonzalo García, David Bascuñana
5
 
  
ITA
  
 
  Yemaneberhan Crippa, Simone Colombini, Yohanes Chiappinelli, Alessandro Giacobazzi, Pietro Riva, Nadir Cavagna
6
 
  
TUR
  
 
  Süleyman Bekmezci, Saffet Elkatmış, Ersin Tekal, Onur Aras, Ferhat Bozkurt
7
 
  
GER
  
 
  Patrick Karl, Amanal Petros, Karl Junghannß, Jonathan Dahlke, Kidane Tewolde
8
 
  
NED
  
 
  Bart van Nunen, Manuel de Backer, Noah Schutte
9
 
  
POR
  
 
  Hugo Ganchas, André Pereira, Miguel Marques, Francisco Rodrigues
10
 
  
UKR
  
 
  Vyacheslav Antonyuk, Serhiy Shevchenko, Mykola Nyzhnyk, Andriy Aliksiychuk, Vitaliy Kapitanets
11Danmark Danmark  DEN
  
 
  Anton Harrsen, Jacob Sommer Simonsen, Kristian Holm Jensen, Frederik Ernst, Peter A Uldall Torp
12
 
  
CZE
  
 
  Jakub Zemaník, Dominik Sadlo, Viktor Šinágl
13
 
  
AUT
  
 
  Manuel Innerhofer, Hans Peter Innerhofer, Luca Sinn, Paul Stüger, Nikolaus Franzmair
14
 
  
ISR
  
 
  Yitayew Abuhay, Godadaw Belachew, Bukayaw Malede, Sami Mohammed-Eldai, Gashau Ayale
15
 
  
HUN
  
 
  Balázs Juhász, Márton Pápai, Renátó Bertalan
16
 
  
POL
  
 
  Mateusz Kaczmarek, Patryk Błaszczyk, Dariusz Boratyński, Mateusz Kaczor, Patryk Stypułkowski
M22 Cross 8.23 km    

Finale A

Finale
1
Jimmy Gressier
Jimmy Gressier ('97)
FRA24:35
  
 
2
Hugo Hay
Hugo Hay ('97)
FRA24:37
  
 
3
Yemaneberhan Crippa
Yemaneberhan Crippa ('96)
ITA24:42
  
 
4
Emmanuel Roudolff-Levisse
Emmanuel Roudolff-Levisse ('95)
FRA24:43
  
 
5
Carlos Mayo
Carlos Mayo ('95)
ESP24:46
  
 
6
Simon Debognies
Simon Debognies ('96)
BEL24:47
  
 
7
Alexis Miellet
Alexis Miellet ('95)
FRA24:47
  
 
8
Topi Raitanen
Topi Raitanen ('96)
FIN24:47
  
 
9
Robin Hendrix
Robin Hendrix ('95)
BEL24:48
  
 
10
Süleyman Bekmezci
Süleyman Bekmezci ('95)
TUR24:49
  
 
11
Michael Somers
Michael Somers ('95)
BEL24:49
  
 
12
Mahamed Mahamed
Mahamed Mahamed ('97)
GBR24:50
  
 
13
Christopher Olley
Christopher Olley ('96)
GBR24:52
  
 
14
Dorian Boulvin
Dorian Boulvin ('97)
BEL24:58
  
 
15
Mohamed-Amine El Bouajaji
Mohamed-Amine El Bouajaji ('97)
FRA25:02
  
 
16
Patrick Dever
Patrick Dever ('96)
GBR25:02
  
 
17
Sergio Paniagua
Sergio Paniagua ('95)
ESP25:06
  
 
18
Jakub Zemaník
Jakub Zemaník ('95)
CZE25:06
  
 
19
Simone Colombini
Simone Colombini ('96)
ITA25:06
  
 
20
Patrick Karl
Patrick Karl ('96)
GER25:08
  
 
21
Amanal Petros
Amanal Petros ('95)
GER25:09
  
 
22
Saffet Elkatmış
Saffet Elkatmış ('95)
TUR25:10
  
 
23
Yago Rojo
Yago Rojo ('95)
ESP25:11
  
 
24
Fabien Palcau
Fabien Palcau ('97)
FRA25:12
  
 
25
Joe Steward
Joe Steward ('96)
GBR25:13
  
 
26
Gonzalo García
Gonzalo García ('95)
ESP25:15
  
 
27
Yohanes Chiappinelli
Yohanes Chiappinelli ('97)
ITA25:16
  
 
28
David Bascuñana
David Bascuñana ('95)
ESP25:16
  
 
29
Bart van Nunen
Bart van Nunen ('95)
NED25:17
  
 
30
Hugo Ganchas
Hugo Ganchas ('96)
POR25:18
  
 
31
Jack Rowe
Jack Rowe ('96)
GBR25:25
  
 
32Anton HarrsenAnton Harrsen ('95)DEN25:28
  
 
33
Nadir Cavagna
Nadir Cavagna ('95)
ITA25:28
  
 
34
Manuel de Backer
Manuel de Backer ('96)
NED25:30
  
 
35
André Pereira
André Pereira ('95)
POR25:30
  
 
36
Vyacheslav Antonyuk
Vyacheslav Antonyuk ('95)
UKR25:30
  
 
37Jacob Sommer SimonsenJacob Sommer Simonsen ('95)DEN25:30
  
 
38
Karl Junghannß
Karl Junghannß ('96)
GER25:31
  
 
39
Alessandro Giacobazzi
Alessandro Giacobazzi ('96)
ITA25:32
  
 
40
Pietro Riva
Pietro Riva ('97)
ITA25:34
  
 
41
Jan Kokalj
Jan Kokalj ('97)
SLO25:34
  
 
42
Daniel Jarvis
Daniel Jarvis ('95)
GBR25:34
  
 
43
Noah Schutte
Noah Schutte ('95)
NED25:37
  
 
44
Ersin Tekal
Ersin Tekal ('95)
TUR25:39
  
 
45
Miguel Marques
Miguel Marques ('95)
POR25:39
  
 
46
Serhiy Shevchenko
Serhiy Shevchenko ('96)
UKR25:41
  
 
47
Balázs Juhász
Balázs Juhász ('96)
HUN25:41
  
 
48
Mykola Nyzhnyk
Mykola Nyzhnyk ('95)
UKR25:43
  
 
49
Eoin Strutt
Eoin Strutt ('96)
IRL25:43
  
 
50
Yitayew Abuhay
Yitayew Abuhay ('96)
ISR25:44
  
 
51
Dominik Sadlo
Dominik Sadlo ('95)
CZE25:44
  
 
52
Manuel Innerhofer
Manuel Innerhofer ('95)
AUT25:44
  
 
53
Ferhat Bozkurt
Ferhat Bozkurt ('97)
TUR25:50
  
 
54
Hans Peter Innerhofer
Hans Peter Innerhofer ('95)
AUT25:51
  
 
55
Godadaw Belachew
Godadaw Belachew ('97)
ISR25:52
  
 
56
Jonathan Dahlke
Jonathan Dahlke ('95)
GER25:56
  
 
57
Luca Sinn
Luca Sinn ('96)
AUT25:57
  
 
58
Márton Pápai
Márton Pápai ('95)
HUN25:58
  
 
59
Francisco Rodrigues
Francisco Rodrigues ('95)
POR25:58
  
 
60
Tom O'Keeffe
Tom O'Keeffe ('96)
IRL25:58
  
 
61
Vitaliy Kapitanets
Vitaliy Kapitanets ('95)
UKR26:00
  
 
62
Nicolae Marian Coman
Nicolae Marian Coman ('96)
ROU26:00
  
 
63
Luca Noti
Luca Noti ('95)
SUI26:06
  
 
64Kristian Holm JensenKristian Holm Jensen ('97)DEN26:08
  
 
65
Mateusz Kaczmarek
Mateusz Kaczmarek ('96)
POL26:10
  
 
66
Bukayaw Malede
Bukayaw Malede ('97)
ISR26:10
  
 
67Frederik ErnstFrederik Ernst ('95)DEN26:17
  
 
68
Patryk Błaszczyk
Patryk Błaszczyk ('96)
POL26:17
  
 
69
Dariusz Boratyński
Dariusz Boratyński ('97)
POL26:17
  
 
70
Sami Mohammed-Eldai
Sami Mohammed-Eldai ('97)
ISR26:25
  
 
71
Renátó Bertalan
Renátó Bertalan ('97)
HUN26:36
  
 
72
Stefan Ćuković
Stefan Ćuković ('97)
BIH26:36
  
 
73
Viktor Šinágl
Viktor Šinágl ('97)
CZE26:38
  
 
74
Mateusz Kaczor
Mateusz Kaczor ('97)
POL26:42
  
 
75
Onur Aras
Onur Aras ('96)
TUR26:43
  
 
76Peter A Uldall TorpPeter A Uldall Torp ('96)DEN26:45
  
 
77
Patryk Stypułkowski
Patryk Stypułkowski ('95)
POL26:53
  
 
78
Andriy Aliksiychuk
Andriy Aliksiychuk ('97)
UKR26:54
  
 
79
Nikolaus Franzmair
Nikolaus Franzmair ('95)
AUT26:55
  
 
80
Petar Bratulic
Petar Bratulic ('96)
CRO27:03
  
 
81
Paul Stüger
Paul Stüger ('96)
AUT27:09
  
 
82
Jevgēnijs Bogdanovs
Jevgēnijs Bogdanovs ('97)
LAT27:10
  
 
83
Mohamed Zarhouni
Mohamed Zarhouni ('95)
ESP27:32
  
 
Kidane Tewolde
Kidane Tewolde ('96)
GER DNF
  
 
Gashau Ayale
Gashau Ayale ('96)
ISR DNF
  
 
K22 Cross Country Team Competition km    

Finale A

Finale
1
 
  
GBR
  
 
  Jessica Warner-Judd, Amy-Eloise Neale, Amy Griffiths, Philippa Bowden, Mhairi MacLennan, Phoebe Law
2
 
  
GER
  
 
  Alina Reh, Konstanze Klosterhalfen, Anna Gehring, Svenja Pingpank, Vera Coutellier
3
 
  
TUR
  
 
  Emine Hatun Mechaal, Büşra Nur Koku, Yayla Günen, Fatma Karasu, Tubay Erdal
4
Sverige 
Sverige  
SWE
  
 
  Isabelle Brauer, Sara Christiansson, Isabella Andersson, Linn Söderholm
5
 
  
ESP
  
 
  Célia Antón, Carmela Cardama, Paula González, Claudia Estévez, Lucia Alvarez, Idaira Prieto
6
 
  
UKR
  
 
  Valeriya Zinenko, Nataliya Strebkova, Maryna Nemchenko, Nataliya Semenovych, Yevheniya Prokofyeva
7Danmark Danmark  DEN
  
 
  Anna Emilie Møller, Josephine Thestrup, Maria Larsen, Sara Schou Kristensen
8
 
  
FRA
  
 
  Emma Oudiou, Manon Pareau, Tifenn Piolot-Doco, Lucie Picard, Johanna Geyer-Carles, Perle Maunoury
9
 
  
ITA
  
 
  Chiara Spagnoli, Federica Zanne, Christine Santi, Mara Ghidini, Isabel Mattuzzi, Federica Sugamiele
10
 
  
SUI
  
 
  Flavia Stutz, Chiara Scherrer, Fiammetta Troxler
11
 
  
POR
  
 
  Rute Simões, Helena Alves, Lilia Martins, Sónia Ferreira
K22 Cross 6.28 km    

Finale A

Finale
1
Alina Reh
Alina Reh ('97)
GER20:22
  
 
2
Konstanze Klosterhalfen
Konstanze Klosterhalfen ('97)
GER20:25
  
 
3
Jessica Judd
Jessica Judd ('95)
GBR20:45
  
 
4
Amy-Eloise Neale
Amy-Eloise Neale ('95)
GBR20:59
  
 
5
Amy Griffiths
Amy Griffiths ('96)
GBR21:02
  
 
6
Isabelle Brauer
Isabelle Brauer ('96)
SWE21:09
  
 
7Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97)DEN21:14
  
 
8
Weronika Pyzik
Weronika Pyzik ('96)
POL21:18
  
 
9
Mhairi MacLennan
Mhairi MacLennan ('95)
GBR21:26
  
 
10
Phoebe Law
Phoebe Law ('97)
GBR21:26
  
 
11
Emine Hatun Tuna
Emine Hatun Tuna ('95)
TUR21:27
  
 
12
Anna Gehring
Anna Gehring ('96)
GER21:28
  
 
13
Philippa Bowden
Philippa Bowden ('95)
GBR21:29
  
 
14
Valeriya Zinenko
Valeriya Zinenko ('95)
UKR21:32
  
 
15
Emma Oudiou
Emma Oudiou ('95)
FRA21:34
  
 
16
Büşra Nur Koku
Büşra Nur Koku ('96)
TUR21:37
  
 
17
Célia Antón
Célia Antón ('97)
ESP21:39
  
 
18
Carmela Cardama
Carmela Cardama ('96)
ESP21:40
  
 
19
Yayla Kiliç
Yayla Kiliç ('97)
TUR21:45
  
 
20
Vera Coutellier
Vera Coutellier ('95)
GER21:48
  
 
21
Sara Christiansson
Sara Christiansson ('97)
SWE21:51
  
 
22Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96)DEN21:51
  
 
23
Nataliya Strebkova
Nataliya Strebkova ('95)
UKR21:53
  
 
24
Paula González
Paula González ('96)
ESP21.54
  
 
25
Isabella Andersson
Isabella Andersson ('97)
SWE21:56
  
 
26
Eglė Morenaitė
Eglė Morenaitė ('97)
LTU21:56
  
 
27
Chiara Spagnoli
Chiara Spagnoli ('96)
ITA21:57
  
 
28
Federica Zanne
Federica Zanne ('97)
ITA22:00
  
 
29
Maryna Nemchenko
Maryna Nemchenko ('96)
UKR22:03
  
 
30
Christine Santi
Christine Santi ('95)
ITA22:03
  
 
31
Tubay Erdal
Tubay Erdal ('95)
TUR22:08
  
 
32
Moira Stewartová
Moira Stewartová ('95)
CZE22:10
  
 
33
Manon Pareau
Manon Pareau ('95)
FRA22:11
  
 
34
Tifenn Piolot-Doco
Tifenn Piolot-Doco ('96)
FRA22:11
  
 
35
Lucie Picard
Lucie Picard ('96)
FRA22:13
  
 
36
Flavia Stutz
Flavia Stutz ('96)
SUI22:13
  
 
37
Nataliya Semenovych
Nataliya Semenovych ('95)
UKR22:14
  
 
38
Bethanie Murray
Bethanie Murray ('95)
IRL22:15
  
 
39
Federica Sugamiele
Federica Sugamiele ('96)
ITA22:17
  
 
40
Vanessa Scaunet
Vanessa Scaunet ('96)
BEL22:19
  
 
41
Claudia Estévez
Claudia Estévez ('95)
ESP22:22
  
 
42
Johanna Geyer-Carles
Johanna Geyer-Carles ('95)
FRA22:23
  
 
43
Linn Söderholm
Linn Söderholm ('96)
SWE22:24
  
 
44
Mara Ghidini
Mara Ghidini ('97)
ITA22:25
  
 
45
Perle Maunoury
Perle Maunoury ('97)
FRA22:28
  
 
46
Svenja Pingpank
Svenja Pingpank ('96)
GER22:32
  
 
47
Chiara Scherrer
Chiara Scherrer ('96)
SUI22:34
  
 
48Maria LarsenMaria Larsen ('96)DEN22:34
  
 
49
Fiammetta Troxler
Fiammetta Troxler ('96)
SUI22:36
  
 
50
Yevheniya Prokofyeva
Yevheniya Prokofyeva ('95)
UKR22:40
  
 
51
Fatma Karasu
Fatma Karasu ('96)
TUR22:46
  
 
52
Lucia Alvarez
Lucia Alvarez ('96)
ESP22:47
  
 
53
Rute Simões
Rute Simões ('95)
POR22:52
  
 
54Sara Schou KristensenSara Schou Kristensen ('97)DEN22:53
  
 
55
Idaira Prieto
Idaira Prieto ('97)
ESP22:57
  
 
56
Helena Alves
Helena Alves ('97)
POR23:02
  
 
57
Lucia Janečková
Lucia Janečková ('95)
SVK23:09
  
 
58
Veronika Zrasťáková
Veronika Zrasťáková ('96)
SVK23:34
  
 
59
Lilia Martins
Lilia Martins ('97)
POR23:35
  
 
60
Sónia Ferreira
Sónia Ferreira ('95)
POR23:50
  
 
61
Gunta Holštroma
Gunta Holštroma ('97)
LAT25:40
  
 
62
Alma Hrnjić
Alma Hrnjić ('97)
BIH26:24
  
 
Isabel Mattuzzi
Isabel Mattuzzi ('95)
ITA DNF
  
 
D19 Cross team km    

Finale A

Finale
1
 
  
ESP
  
 
  Miguel González, Annasse Mahboub, Ignacio Fontes, Ouassim Oumaiz, Mario García, Tariku Novales
2
 
  
FRA
  
 
  Louis Gilavert, Yani Khelaf, Boum Ilyes, Pierre Proust, Pierrik Jocteur-Monrozier, Antoine Senard
3
 
  
TUR
  
 
  Ramazan Barbaros, Abdurrahman Gediklioğlu, Ömer Amaçtan, Sezgin Ataç, Ramazan Baştuğ
4
 
  
BEL
  
 
  Tim Van De Velde, Dries De Smet, John Heymans, Ziad Audah, Lucas Da Silva
5
 
  
NOR
  
 
  Jakob Ingebrigtsen, Simen Halle Haugen, Håkon Stavik, Fredrik Sandvik
6
 
  
GBR
  
 
  Matthew Willis, Ben Dijkstra, Will Richardson, Lachlan Wellington, Scott Beattie, Jake Heyward
7
 
  
ITA
  
 
  Luca Alfieri, Sergiy Polikarpenko, Jacopo De Marchi, Ademe Cuneo, Massimo Guerra, Sebastiano Parolini
8
 
  
ROU
  
 
  Adrian Garcea, Dorin Andrei Rusu, Peter Daniel Herman, Rares Imre Miklos, Marian Dumitrescu, Alexandru Alin Asmarandei
9
 
  
GER
  
 
  Markus Görger, Mohamed Abdilaahi, Steffen Ulmrich, Robert Baumann, Nick Jäger
10
 
  
IRL
  
 
  Fearghal Curtin, Craig McMeechan, James Edgar, Brian Fay, Darragh McElhinney, Charlie O'Donovan
11Danmark Danmark  DEN
  
 
  Andreas Holst Lindgreen, Jonas Gertsen, Sebastian Rahbech Stensvig, Oliver Bjørslev, Anton Østdal, Mubaarik Ibrahim
12
Sverige 
Sverige  
SWE
  
 
  Miguel Palm, Oliver Löfqvist, Sebastian Nilsson, Omar Ismail
13
 
  
UKR
  
 
  Artem Alfimov, Vitaliy Badun, Vladyslav Kovalenko, Vadym Lonskyy
14
 
  
POR
  
 
  Ricardo Ferreira, Isaac Nader, Filipe Vitorino, Miguel Mascarenhas
15
 
  
AUT
  
 
  Stefan Schmid, Albert Kokaly, Markus Kopp, Bernhard Obrecht, Paul Scheucher
16
 
  
SUI
  
 
  Yan Volery, Bjarne Kölle, Simon Ammann, Moïse Rususuruka
17
 
  
SVK
  
 
  Miroslav Borovka, Matúš Verbovský, Kristián Jánošík, Jakub Kopiar
18
 
  
CRO
  
 
  Filip Svalina, Tomislav Novosel, Zlatko Kozuhar, Karlo Ciban
19
 
  
EST
  
 
  Leonid Latsepov, Deniss Šalkauskas, Mark Abner, Karel-Sander Kljuzin
20
 
  
SLO
  
 
  Teodor Majcenovič, Martin Pintar, Matevž Cimermančič, Jaka Grže
D19 Cross 6.28 km    

Finale A

Finale
1
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR18:39
  
 
2
Ramazan Barbaros
Ramazan Barbaros ('98)
TUR18:41
  
 
3
Louis Gilavert
Louis Gilavert ('98)
FRA18:45
  
 
4
Yani Khelaf
Yani Khelaf ('98)
FRA18:47
  
 
5
Miguel González
Miguel González ('98)
ESP18:48
  
 
6
Adrian Garcea
Adrian Garcea ('99)
ROU18:48
  
 
7
Annasse Mahboub
Annasse Mahboub ('99)
ESP18:49
  
 
8
Ignacio Fontes
Ignacio Fontes ('98)
ESP18:50
  
 
9
Mario García
Mario García ('99)
ESP18:50
  
 
10
Markus Görger
Markus Görger ('98)
GER18:50
  
 
11
Tim Van De Velde
Tim Van De Velde 
BEL18:51
  
 
12
Dorin Andrei Rusu
Dorin Andrei Rusu ('98)
ROU18:52
  
 
13
Tariku Novales
Tariku Novales ('98)
ESP18:54
  
 
14
Matthew Willis
Matthew Willis 
GBR18:57
  
 
15Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)DEN19:01
  
 
16
Dries De Smet
Dries De Smet ('98)
BEL19:01
  
 
17
Ben Dijkstra
Ben Dijkstra ('98)
GBR19:01
  
 
18
Simen Halle Haugen
Simen Halle Haugen ('99)
NOR19:02
  
 
19
Luca Alfieri
Luca Alfieri 
ITA19:04
  
 
20
Boum Ilyes
Boum Ilyes ('98)
FRA19:08
  
 
21
Abdurrahman Gediklioğlu
Abdurrahman Gediklioğlu ('98)
TUR19:08
  
 
22
Fearghal Curtin
Fearghal Curtin ('98)
IRL19:08
  
 
23
Ouassim Oumaiz
Ouassim Oumaiz ('99)
ESP19:10
  
 
24
John Heymans
John Heymans ('98)
BEL19:10
  
 
25
Will Richardson
Will Richardson ('98)
GBR19:10
  
 
26
Ömer Amaçtan
Ömer Amaçtan ('01)
TUR19:13
  
 
27
Scott Beattie
Scott Beattie ('98)
GBR19:14
  
 
28
Sergiy Polikarpenko
Sergiy Polikarpenko ('98)
ITA19:15
  
 
29
Artem Alfimov
Artem Alfimov ('98)
UKR19:21
  
 
30
Jake Heyward
Jake Heyward ('99)
GBR19:23
  
 
31
Elzan Bibić
Elzan Bibić ('99)
SRB19:26
  
 
32
Håkon Stavik
Håkon Stavik 
NOR19:28
  
 
33
Antoine Senard
Antoine Senard 
BEL19:29
  
 
34
Ricardo Ferreira
Ricardo Ferreira ('98)
POR19:29
  
 
35
Mohamed Mohumed
Mohamed Mohumed ('99)
GER19:29
  
 
36
Jacopo De Marchi
Jacopo De Marchi ('98)
ITA19:29
  
 
37
Craig McMeechan
Craig McMeechan ('99)
IRL19:30
  
 
38
James Edgar
James Edgar ('98)
IRL19:31
  
 
39
Darragh McElhinney
Darragh McElhinney 
IRL19:32
  
 
40
Bram Anderiessen
Bram Anderiessen ('99)
NED19:33
  
 
41
Charlie O'Donovan
Charlie O'Donovan ('99)
IRL19:34
  
 
42
Pierre Proust
Pierre Proust ('99)
FRA19:35
  
 
43
Nahuel Carabaña
Nahuel Carabaña ('99)
AND19:39
  
 
44
Patryk Kozłowski
Patryk Kozłowski ('98)
POL19:39
  
 
45
Ramazan Baştuğ
Ramazan Baştuğ 
TUR19:39
  
 
46
Massimo Guerra
Massimo Guerra ('98)
ITA19:40
  
 
47
Miguel Palm
Miguel Palm ('98)
SWE19:41
  
 
48
Steffen Ulmrich
Steffen Ulmrich ('98)
GER19:41
  
 
49
Brian Fay
Brian Fay ('98)
IRL19:42
  
 
50
Belmin Mrkanovic
Belmin Mrkanovic 
BIH19:42
  
 
51
Nick Jäger
Nick Jäger ('99)
GER19:44
  
 
52
Sebastiano Parolini
Sebastiano Parolini ('98)
ITA19:44
  
 
53
István Palkovits
István Palkovits 
HUN19:47
  
 
54
Ziad Audah
Ziad Audah ('98)
BEL19:48
  
 
55
Oliver Löfqvist
Oliver Löfqvist ('98)
SWE19:48
  
 
56
Ruslan Udodau
Ruslan Udodau ('99)
BLR19:48
  
 
57
Robert Baumann
Robert Baumann ('98)
GER19:49
  
 
58
Ademe Cuneo
Ademe Cuneo ('98)
ITA19:49
  
 
59
Stefan Schmid
Stefan Schmid ('99)
AUT19:49
  
 
60
Lachlan Wellington
Lachlan Wellington ('01)
GBR19:49
  
 
61Jonas GertsenJonas Gertsen ('98)DEN19:49
  
 
62
Sebastian Nilsson
Sebastian Nilsson ('98)
SWE19:52
  
 
63
Yan Volery
Yan Volery ('98)
SUI19:53
  
 
64
Eshetu Worku
Eshetu Worku ('99)
ISR19:53
  
 
65
Pierrik Jocteur-Monrozier
Pierrik Jocteur-Monrozier ('98)
FRA19:54
  
 
66
Omar Ismail
Omar Ismail 
SWE19:55
  
 
67
Vitaliy Badun
Vitaliy Badun ('98)
UKR19:57
  
 
68
Bjarne Kölle
Bjarne Kölle ('99)
SUI19:58
  
 
69
Albert Kokaly
Albert Kokaly 
AUT20:00
  
 
70
Peter Daniel Herman
Peter Daniel Herman ('99)
ROU20:06
  
 
71
Markus Kopp
Markus Kopp ('98)
AUT20:06
  
 
72
Simon Ammann
Simon Ammann ('98)
SUI20:08
  
 
73
Lucas Da Silva
Lucas Da Silva ('99)
BEL20:10
  
 
74
Fredrik Sandvik
Fredrik Sandvik ('98)
NOR20:12
  
 
75
Artūrs Niklāvs Medveds
Artūrs Niklāvs Medveds ('99)
LAT20:14
  
 
76
Rares Imre Miklos
Rares Imre Miklos ('98)
ROU20:15
  
 
77Sebastian Rahbech StensvigSebastian Rahbech Stensvig ('99)DEN20:16
  
 
78
Damián Vích
Damián Vích ('98)
CZE20:16
  
 
79
Isaac Nader
Isaac Nader ('99)
POR20:18
  
 
80
Giedrius Valinčius
Giedrius Valinčius 
LTU20:18
  
 
81
Filipe Vitorino
Filipe Vitorino ('98)
POR20:19
  
 
82
Miroslav Borovka
Miroslav Borovka ('98)
SVK20:23
  
 
83
Leonid Latsepov
Leonid Latsepov ('98)
EST20:23
  
 
84
Miguel Mascarenhas
Miguel Mascarenhas ('98)
POR20:23
  
 
85
Filip Svalina
Filip Svalina ('98)
CRO20:26
  
 
86
Moïse Rususuruka
Moïse Rususuruka ('99)
SUI20:31
  
 
87
Matúš Verbovský
Matúš Verbovský ('98)
SVK20:32
  
 
88
Tomislav Novosel
Tomislav Novosel ('99)
CRO20:33
  
 
89
Kristián Jánošík
Kristián Jánošík ('99)
SVK20:33
  
 
90
Marian Dumitrescu
Marian Dumitrescu ('99)
ROU20:33
  
 
91
Vladyslav Kovalenko
Vladyslav Kovalenko ('99)
UKR20:34
  
 
92
Teodor Majcenovič
Teodor Majcenovič ('99)
SLO20:43
  
 
93
Deniss Šalkauskas
Deniss Šalkauskas ('98)
EST20:44
  
 
94
Jakub Kopiar
Jakub Kopiar ('99)
SVK20:45
  
 
95
Mark Abner
Mark Abner ('98)
EST20:46
  
 
96
Bernhard Obrecht
Bernhard Obrecht ('98)
AUT20:52
  
 
97
Zlatko Kozuhar
Zlatko Kozuhar ('99)
CRO20:55
  
 
98
Sezgin Ataç
Sezgin Ataç ('98)
TUR20:57
  
 
99Oliver BjørslevOliver Bjørslev DEN20:57
  
 
100Anton ØstdalAnton Østdal ('01)DEN20:58
  
 
101
Vadym Lonskyy
Vadym Lonskyy ('99)
UKR21:00
  
 
102
Martin Pintar
Martin Pintar ('98)
SLO21:05
  
 
103
Karel-Sander Kljuzin
Karel-Sander Kljuzin ('99)
EST21:06
  
 
104
Matevž Cimermančič
Matevž Cimermančič ('99)
SLO21:07
  
 
105
Jaka Grže
Jaka Grže ('99)
SLO21:10
  
 
106
Karlo Ciban
Karlo Ciban 
CRO21:16
  
 
107
Alexandru Alin Asmarandei
Alexandru Alin Asmarandei ('98)
ROU22:29
  
 
Mubaarik IbrahimMubaarik Ibrahim ('98)DEN DNF
  
 
Paul Scheucher
Paul Scheucher ('99)
AUT DNF
  
 
P19 Cross Country Team Competition km    

Finale A

Finale
1
 
  
GBR
  
 
  Harriet Knowles-Jones, Cari Hughes, Khahisa Mhlanga, Victoria Weir, Niamh Brown, Phoebe Barker
2
 
  
ITA
  
 
  Nadia Battocletti, Francesca Tommasi, Elisa Cherubini, Ludovica Cavalli, Laura De Marco, Micol Majori
3
 
  
ESP
  
 
  Marta García, Lucía Rodríguez, Carla Gallardo, Andrea Romero, Cristina Ruiz, Isabel Barreiro
4
 
  
FRA
  
 
  Mathilde Sénéchal, Alexa Lemitre, Julie Lejarraga, Alice Mitard, Claire Carrere, Meline Rollin
5
 
  
NED
  
 
  Jasmijn Lau, Roos Blokhuis, Jasmijn Bakker
6
 
  
GER
  
 
  Miriam Dattke, Lisa Tertsch, Johanna Flacke, Linn Lara Kleine, Josina Papenfuß
7
 
  
IRL
  
 
  Sophie Murphy, Stephanie Cotter, Jodie McCann, Laura Nicholson, Fian Sweeney, Fiona Everard
8
 
  
TUR
  
 
  Emine Akbingöl, Semra Karaslan, Pinar Demirtaş, Latife Güneş, Gülnaz Uskun
9Danmark Danmark  DEN
  
 
  Alberte Kjær Pedersen, Anna Mark Helwigh, Sophie Søefeldt, Laura Valgreen Petersen, Mia Van Wagenen, Anastacia Damm Nielsen
10
 
  
HUN
  
 
  Lili Anna Vindics-Tóth, Boglárka Mógor, Anna Máté, Tira Pavuk
11
 
  
SUI
  
 
  Delia Sclabas, Sibylle Häring, Lara Alemanni, Agnès Stürner
12
 
  
POR
  
 
  Mariana Machado, Rita Ribeiro, Beatriz Rodrigues, Manuela Martins
13
 
  
POL
  
 
  Beata Topka, Weronika Lizakowska, Karolina Iznerowicz, Julia Dias, Eliza Megger
14
 
  
ROU
  
 
  Gabriela Andre Doroftei, Angela Veronica Olenici, Diana Elena Bogos, Loredana Viziteu, Alina Dumitrita Butnariu, Oana Diana Ivancescu
15
 
  
UKR
  
 
  Bohdana Semyonova, Alina Boshchuk, Tetyana Kravchenko, Tamara Severyanova
16
 
  
LTU
  
 
  Monika Šaltenytė, Kamilė Vaidžiulytė, Ugne Žvinklyte, Greta Karinauskaitė, Auksė Linkutė, Ramunė Klybaitė
17
 
  
AUT
  
 
  Anna Baumgartner, Cornelia Wohlfahrt, Katharina Pesendorfer
18
 
  
SLO
  
 
  Karin Gošek, Tina Cesnik, Urška Arzenšek, Vita Štefane
19
 
  
SVK
  
 
  Alexandra Zavadská, Lucia Beláková, Sofia Debnáriková
20
 
  
CRO
  
 
  Katarina Vukančić, Elena Pazman, Sandra Šrut, Paula Šimunčić
P19 Cross 4.18 km    

Finale A

Finale
1
Harriet Knowles-Jones
Harriet Knowles-Jones ('98)
GBR13:48
  
 
2
Lili Anna Tóth
Lili Anna Tóth ('98)
HUN13:59
  
 
3
Miriam Dattke
Miriam Dattke ('98)
GER14:03
  
 
4
Jasmijn Lau
Jasmijn Lau ('99)
NED14:05
  
 
5
Nadia Battocletti
Nadia Battocletti 
ITA14:07
  
 
6
Francesca Tommasi
Francesca Tommasi ('98)
ITA14:07
  
 
7
Mathilde Sénéchal
Mathilde Sénéchal ('98)
FRA14:08
  
 
8Alberte Kjær PedersenAlberte Kjær Pedersen ('98)DEN14:09
  
 
9
Cari Hughes
Cari Hughes ('99)
GBR14:15
  
 
10
Sophie Murphy
Sophie Murphy ('98)
IRL14:15
  
 
11
Khahisa Mhlanga
Khahisa Mhlanga ('99)
GBR14:16
  
 
12
Niamh Brown
Niamh Brown ('99)
GBR14:17
  
 
13
Marta García
Marta García ('98)
ESP14:17
  
 
14
Tatsiana Shabanava
Tatsiana Shabanava ('98)
BLR14:17
  
 
15
Lucía Rodríguez
Lucía Rodríguez ('98)
ESP14:18
  
 
16
Roos Blokhuis
Roos Blokhuis ('01)
NED14:18
  
 
17
Delia Sclabas
Delia Sclabas 
SUI14:21
  
 
18
Lisa Tertsch
Lisa Tertsch ('98)
GER14:23
  
 
19
Carla Gallardo
Carla Gallardo ('99)
ESP14:23
  
 
20
Cristina Ruiz
Cristina Ruiz ('99)
ESP14:24
  
 
21
Emine Akbingöl
Emine Akbingöl 
TUR14:28
  
 
22
Elisa Cherubini
Elisa Cherubini ('98)
ITA14:30
  
 
23
Alexa Lemitre
Alexa Lemitre ('98)
FRA14:31
  
 
24
Mariana Machado
Mariana Machado 
POR14:32
  
 
25
Semra Karaslan
Semra Karaslan ('98)
TUR14:33
  
 
26
Beata Topka
Beata Topka ('99)
POL14:34
  
 
27
Stephanie Cotter
Stephanie Cotter ('99)
IRL14:35
  
 
28
Saija Seppä
Saija Seppä ('98)
FIN14:36
  
 
29
Pinar Demirtaş
Pinar Demirtaş ('98)
TUR14:36
  
 
30
Julie Lejarraga
Julie Lejarraga ('98)
FRA14:37
  
 
31
Claire Carrere
Claire Carrere 
FRA14:37
  
 
32Anna Mark HelwighAnna Mark Helwigh DEN14:37
  
 
33
Alice Mitard
Alice Mitard ('98)
FRA14:42
  
 
34
Jodie McCann
Jodie McCann 
IRL14:43
  
 
35
Sibylle Häring
Sibylle Häring 
SUI14:43
  
 
36
Bohdana Semyonova
Bohdana Semyonova ('99)
UKR14:44
  
 
37
Gabriela Andre Doroftei
Gabriela Andre Doroftei ('98)
ROU14:44
  
 
38
Boglárka Mógor
Boglárka Mógor ('99)
HUN14:47
  
 
39
Laura Nicholson
Laura Nicholson 
IRL14:47
  
 
40
Jasmijn Bakker
Jasmijn Bakker ('99)
NED14:47
  
 
41
Andrea Romero
Andrea Romero 
ESP14:47
  
 
42
Meline Rollin
Meline Rollin ('98)
FRA14:48
  
 
43
Phoebe Barker
Phoebe Barker ('99)
GBR14:49
  
 
44
Rita Ribeiro
Rita Ribeiro ('98)
POR14:49
  
 
45
Gülnaz Uskun
Gülnaz Uskun ('98)
TUR14:49
  
 
46
Lara Alemanni
Lara Alemanni ('98)
SUI14:50
  
 
47Sophie SøefeldtSophie Søefeldt DEN14:50
  
 
48
Latife Güneş
Latife Güneş ('98)
TUR14:51
  
 
49
Johanna Flacke
Johanna Flacke ('98)
GER14:52
  
 
50
Weronika Lizakowska
Weronika Lizakowska ('98)
POL14:52
  
 
51
Micol Majori
Micol Majori ('98)
ITA14:56
  
 
52
Victoria Weir
Victoria Weir ('98)
GBR14:57
  
 
53
Laura De Marco
Laura De Marco ('98)
ITA15:00
  
 
54
Ludovica Cavalli
Ludovica Cavalli 
ITA15:02
  
 
55
Anna Máté
Anna Máté ('99)
HUN15:04
  
 
56
Karin Gošek
Karin Gošek 
SLO15:05
  
 
57
Angela Veronica Olenici
Angela Veronica Olenici 
ROU15:06
  
 
58Laura Valgreen PetersenLaura Valgreen Petersen DEN15:08
  
 
59
Diana Elena Bogos
Diana Elena Bogos ('99)
ROU15:10
  
 
60
Paulien Nelissen
Paulien Nelissen ('99)
BEL15:10
  
 
61
Mathilde Deswaef
Mathilde Deswaef ('99)
BEL15:10
  
 
62
Fiona Everard
Fiona Everard ('98)
IRL15:11
  
 
63
Karolina Iznerowicz
Karolina Iznerowicz ('98)
POL15:12
  
 
64
Agnès Stürner
Agnès Stürner ('98)
SUI15:12
  
 
65
Bára Stýblová
Bára Stýblová ('99)
CZE15:15
  
 
66
Anna Baumgartner
Anna Baumgartner ('01)
AUT15:16
  
 
67Anastacia Damm NielsenAnastacia Damm Nielsen ('01)DEN15:17
  
 
68
Beatriz Rodrigues
Beatriz Rodrigues ('99)
POR15:19
  
 
69
Katarina Vukančić
Katarina Vukančić ('99)
CRO15:19
  
 
70
Monika Šaltenytė
Monika Šaltenytė 
LTU15:19
  
 
71Mia Van WagenenMia Van Wagenen ('99)DEN15:22
  
 
72
Fian Sweeney
Fian Sweeney ('98)
IRL15:22
  
 
73
Kamilė Vaidžiulytė
Kamilė Vaidžiulytė ('98)
LTU15:22
  
 
74
Linn Lara Kleine
Linn Lara Kleine ('01)
GER15:23
  
 
75
Josina Papenfuß
Josina Papenfuß 
GER15:25
  
 
76
Cornelia Wohlfahrt
Cornelia Wohlfahrt 
AUT15:26
  
 
77
Tina Cesnik
Tina Cesnik ('99)
SLO15:26
  
 
78
Alexandra Zavadská
Alexandra Zavadská 
SVK15:26
  
 
79
Alina Boshchuk
Alina Boshchuk ('99)
UKR15:29
  
 
80
Isabel Barreiro
Isabel Barreiro ('99)
ESP15:29
  
 
81
Julia Dias
Julia Dias ('99)
POL15:33
  
 
82
Oana Diana Ivancescu
Oana Diana Ivancescu ('98)
ROU15:34
  
 
83
Tetyana Kravchenko
Tetyana Kravchenko ('98)
UKR15:35
  
 
84
Eliza Megger
Eliza Megger ('99)
POL15:35
  
 
85
Tira Pavuk
Tira Pavuk ('99)
HUN15:35
  
 
86
Lucia Beláková
Lucia Beláková ('98)
SVK15:38
  
 
87
Ugne Žvinklyte
Ugne Žvinklyte ('01)
LTU15:40
  
 
88
Alina Dumitrita Butnariu
Alina Dumitrita Butnariu ('98)
ROU15:41
  
 
89
Katharina Pesendorfer
Katharina Pesendorfer ('99)
AUT15:42
  
 
90
Manuela Martins
Manuela Martins ('98)
POR15:46
  
 
91
Katarina Lemez
Katarina Lemez 
BIH15:47
  
 
92
Greta Karinauskaitė
Greta Karinauskaitė ('01)
LTU15:47
  
 
93
Elena Pazman
Elena Pazman 
CRO15:56
  
 
94
Loredana Viziteu
Loredana Viziteu 
ROU16:01
  
 
95
Sofia Debnáriková
Sofia Debnáriková 
SVK16:02
  
 
96
Ramunė Klybaitė
Ramunė Klybaitė ('99)
LTU16:06
  
 
97
Tamara Severyanova
Tamara Severyanova ('01)
UKR16:10
  
 
98
Auksė Linkutė
Auksė Linkutė ('99)
LTU16:17
  
 
99
Aleksandra Roljic
Aleksandra Roljic ('01)
BIH16:29
  
 
100
Anna Marija Petrakova
Anna Marija Petrakova 
LAT16:34
  
 
101
Urška Arzenšek
Urška Arzenšek ('99)
SLO16:46
  
 
102
Sandra Šrut
Sandra Šrut ('99)
CRO16:49
  
 
103
Vita Štefane
Vita Štefane ('98)
SLO16:52
  
 
104
Paula Šimunčić
Paula Šimunčić ('99)
CRO17:27
  
 

Seneste resultater

7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb
11.12OdenseOdense Ministævne 1
10.12Aarhus Juleløbet
9.12RandersStangspring med musik
2.12HerlevVinterVægt
2‐3.12RandersJulegavejagten