Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Skive: 13.1.2018 Inde
Vælg mænd discipliner
60 m
400 m
1500 m
60 m hæk
Stangspring
Længdespring
Vælg kvinder discipliner
60 m
400 m
1500 m
60 m hæk
60 m hæk 76.2 cm
Stangspring
Længdespring
M 60 m
Inde
Finale A
Finale
Inde
1
Kojo Musah
Kojo Musah ('96)
96
Aarhus 1900
6.92
SB
2
Emil Mader Kjær
Emil Mader Kjær ('99)
99
Skive AM
6.93
PB
4
Alex Futtrup Christiansen
Alex Futtrup Christiansen ('97)
97
Kolding KFUM
7.22
Rasmus Nybo
Rasmus Nybo ('89)
89
Aarhus 1900
7.14
SB
Daniel Andersen
Daniel Andersen ('01)
01
Kolding KFUM
7.29
Patrik Schneidgen
Patrik Schneidgen ('94)
94
Randers Freja / SVK
7.32
PB
Jonas Bruun Gregersen
Jonas Bruun Gregersen ('01)
01
Skive AM
7.38
PB
Kasper Filsø
Kasper Filsø ('90)
90
Vejle IF
7.43
SB
Casper Spure Pedersen
Casper Spure Pedersen ('92)
92
Randers Freja
7.43
Patrick Wolf
Patrick Wolf ('01)
01
Esbjerg AM
7.64
PB
Christian B. Jensen
Christian B. Jensen ('91)
91
Randers Freja
7.64
PB
Marius Michalski
Marius Michalski ('02)
02
HGF AM
7.77
PB
Juan José Acevedo Rodriguez
Juan José Acevedo Rodriguez ('04)
04
Skive AM
7.79
PB
Tim G. Lihn
Tim G. Lihn
00
Vejle IF
7.79
PB
Sebastian Skouboe
Sebastian Skouboe ('99)
99
Skive AM
8.17
Tobias Roed Garza
Tobias Roed Garza ('04)
04
Randers Freja
8.43
PB
Emil Henriksen
Emil Henriksen ('05)
05
AK Holstebro
8.56
PB
Mike Hansen
Mike Hansen ('04)
04
BAK
9.04
M 400 m
Inde
Finale A
Finale
Inde
Søren A. Nørgaard
Søren A. Nørgaard ('99)
99
Kolding KFUM
52.35
PB
Daniel Andersen
Daniel Andersen ('01)
01
Kolding KFUM
54.60
PB
Oskar Vejlgård
Oskar Vejlgård ('02)
02
SAK77
55.23
PB
Jakob Rose-Hansen
Jakob Rose-Hansen ('02)
02
Skive AM
55.75
PB
Martin Haals Stenvang
Martin Haals Stenvang ('01)
01
Aalborg AM
57.42
PB
Andreas Støve
Andreas Støve ('98)
98
SAK77
57.51
SB
Nikolaj Richter
Nikolaj Richter ('02)
02
Aalborg AM
57.74
PB
Viktor Krejberg
Viktor Krejberg ('02)
02
SAK77
57.79
PB
Juan José Acevedo Rodriguez
Juan José Acevedo Rodriguez ('04)
04
Skive AM
59.45
PB
Milan Axelgaard
Milan Axelgaard ('04)
04
Haderslev IF
1:02.04
PB
Mohamed Omar
Mohamed Omar ('93)
93
Randers Freja
1:02.85
David Tony Gobina Sigala
David Tony Gobina Sigala ('05)
05
AK Holstebro
1:05.85
PB
Erling Jørgensen
Erling Jørgensen ('58)
58
Skive AM
1:06.35
SB
Mike Hansen
Mike Hansen ('04)
04
BAK
1:07.59
PB
Emil Henriksen
Emil Henriksen ('05)
05
AK Holstebro
1:09.40
PB
M 1500 m
Inde
Finale A
Finale
Inde
1
Magnus Nyman Hall
Magnus Nyman Hall ('99)
99
Aarhus 1900
3:58.50
PB
1
Jakob Dybdal Abrahamsen
Jakob Dybdal Abrahamsen ('94)
94
Aarhus 1900
4:01.10
SB
Markus Kirk Kjeldsen
Markus Kirk Kjeldsen ('01)
01
SAK77
4:02.18
PB
Jeppe Risvig
Jeppe Risvig ('01)
01
Skive AM
4:03.05
PB
Elias Shifris
Elias Shifris ('02)
02
Viborg AM
4:06.20
PB
Alexander Tengblad Nikolaisen
Alexander Tengblad Nikolaisen ('01)
01
Viborg AM
4:07.09
PB
Oscar Gladney Rundqvist
Oscar Gladney Rundqvist
00
Viborg AM
4:15.18
PB
Jakob Vase Johannessen
Jakob Vase Johannessen
00
Aarhus 1900
4:23.56
PB
Victor Kiplagat Kondrup
Victor Kiplagat Kondrup ('02)
02
Kolding KFUM
4:24.05
PB
August Runge Bengtson
August Runge Bengtson ('99)
99
Aalborg Øst RRC
4:26.34
PB
Oliver Kirial Olsen
Oliver Kirial Olsen ('03)
03
Skive AM
4:27.11
PB
Rasmus Lorenzen
Rasmus Lorenzen ('98)
98
Aarhus 1900
4:33.38
PB
Samuel Emil Gobina Sigala
Samuel Emil Gobina Sigala ('03)
03
AK Holstebro
4:33.57
PB
Malte Ballegaard
Malte Ballegaard ('03)
03
Randers Freja
4:36.11
PB
Jelmer Scholten
Jelmer Scholten ('04)
04
Aalborg AM
4:36.71
PB
Magnus Bundgaard
Magnus Bundgaard ('04)
04
Esbjerg AM
4:42.11
PB
Sebastian Busk Mouritzen
Sebastian Busk Mouritzen ('02)
02
SAK77
4:44.46
PB
Martin Skytte Glerup
Martin Skytte Glerup ('03)
03
SAK77
4:45.15
PB
Robin Lenz Ostenfeldt
Robin Lenz Ostenfeldt ('99)
99
SAK77
4:47.97
SB
Abdurasak Saeed
Abdurasak Saeed ('02)
02
Randers Freja
4:52.60
Johan Enevoldsen
Johan Enevoldsen ('01)
01
Viborg AM
5:07.85
PB
Tobias Roed Garza
Tobias Roed Garza ('04)
04
Randers Freja
5:11.71
PB
Mike Hansen
Mike Hansen ('04)
04
BAK
5:14.23
PB
Nikolaj Madsen
Nikolaj Madsen ('06)
06
Viborg AM
5:27.27
PB
Frederik Lee
Frederik Lee ('04)
04
AGF Atletik
5:28.35
SB
Magnus Larsen
Magnus Larsen ('06)
06
Skive AM
6:08.00
PB
Emil Romvig Schou
Emil Romvig Schou ('06)
06
HGF AM
6:41.12
PB
M 60 m hæk
Inde
Finale A
Finale
Inde
1
Sebastian Sund Frandsen
Sebastian Sund Frandsen ('98)
98
Aalborg AM
8.51
SB
M Stangspring
Inde
Finale A
Finale
Inde
1
Michael Christiansen
Michael Christiansen ('88)
88
Aarhus 1900
4.80
Noah Birk Meissner
Noah Birk Meissner ('03)
03
Skive AM
3.30
PB
Oskar Vejlgård
Oskar Vejlgård ('02)
02
SAK77
3.20
M Længdespring
Inde
Finale A
Finale
Inde
1
Kasper Larsen
Kasper Larsen ('99)
99
Aarhus 1900
7.04
PB
2
Mads Lunø
Mads Lunø ('99)
99
Kolding KFUM
6.74
PB
3
Sebastian Sund Frandsen
Sebastian Sund Frandsen ('98)
98
Aalborg AM
6.55
SB
Martin Lynderup
Martin Lynderup ('91)
91
Skive AM
6.02
SB
Patrick Wolf
Patrick Wolf ('01)
01
Esbjerg AM
5.94
SB
Marius Michalski
Marius Michalski ('02)
02
HGF AM
5.55
PB
Noah Birk Meissner
Noah Birk Meissner ('03)
03
Skive AM
5.44
PB
Tim G. Lihn
Tim G. Lihn
00
Vejle IF
5.12
SB
Sebastian Skouboe
Sebastian Skouboe ('99)
99
Skive AM
4.89
SB
Tobias Roed Garza
Tobias Roed Garza ('04)
04
Randers Freja
4.57
PB
K 60 m
Inde
Finale A
Finale
Inde
1
Louise Østergård
Louise Østergård ('94)
94
Randers Freja
7.64
SB
2
Annelouise Villum Jensen
Annelouise Villum Jensen ('96)
96
Aarhus 1900
7.69
SB
3
Mathilde Prietzel Nielsen
Mathilde Prietzel Nielsen
00
Randers Freja
7.80
SB
4
Fredrikke Dam Larsen
Fredrikke Dam Larsen ('91)
91
Randers Freja
7.90
PB
5
Emilie Pedersen
Emilie Pedersen ('98)
98
SAK77
7.93
SB
Sarah Sækmose
Sarah Sækmose ('02)
02
Vejle IF
8.16
PB
Line Grønbæk Andersen
Line Grønbæk Andersen ('04)
04
Vejle IF
8.38
Ida Boel
Ida Boel
00
Esbjerg AM
8.38
PB
Amanda Sondrup Henriques
Amanda Sondrup Henriques ('04)
04
AK Holstebro
8.42
Cecilie Carlsen
Cecilie Carlsen ('03)
03
Odense Atletik
8.46
Mathilde Pedersen
Mathilde Pedersen ('02)
02
Vejle IF
8.61
PB
Nanna Tveen Høgsberg
Nanna Tveen Høgsberg ('03)
03
Skive AM
8.73
SB
Camilla Sass
Camilla Sass ('04)
04
Skive AM
8.82
Amalie Quistgaard
Amalie Quistgaard ('04)
04
Skive AM
8.86
PB
Amalie Rudrasingam
Amalie Rudrasingam ('03)
03
HGF AM
8.91
Kristine Kildehøj
Kristine Kildehøj ('04)
04
HGF AM
9.00
Ida Nørgaard
Ida Nørgaard ('04)
04
Kolding KFUM
9.03
PB
Rebekka Kordon
Rebekka Kordon ('05)
05
Haderslev IF
9.09
PB
Thinusa Aruchchunar
Thinusa Aruchchunar ('05)
05
HGF AM
9.16
SB
Camilla Urup Colstrup
Camilla Urup Colstrup ('05)
05
Haderslev IF
9.40
PB
Malene Laursen
Malene Laursen ('02)
02
Rødding Atletik
9.42
PB
Isabel Denker Jørgensen
Isabel Denker Jørgensen ('05)
05
Haderslev IF
9.60
PB
Trine Hjorth
Trine Hjorth ('04)
04
HGF AM
9.61
Maria Nehls Kaas
Maria Nehls Kaas ('05)
05
Skive AM
10.44
PB
K 400 m
Inde
Finale A
Finale
Inde
1
Nathalie Richter-Mikkelsen
Nathalie Richter-Mikkelsen
00
Aalborg AM
57.42
SB
2
Freja Wærness
Freja Wærness
00
Aalborg AM
57.83
SB
3
Mathilde Prietzel Nielsen
Mathilde Prietzel Nielsen
00
Randers Freja
58.34
PB
Sarah Sækmose
Sarah Sækmose ('02)
02
Vejle IF
59.18
PB
Mille B. Olesen
Mille B. Olesen ('02)
02
Aalborg AM
1:00.24
PB
Nanna Muurholm
Nanna Muurholm ('01)
01
Aalborg AM
1:00.77
PB
Mathilde Pedersen
Mathilde Pedersen ('02)
02
Vejle IF
1:03.15
SB
Johanne Westergaard
Johanne Westergaard ('02)
02
Aalborg AM
1:03.21
PB
Laura G. Andersen
Laura G. Andersen ('04)
04
Aalborg AM
1:05.29
PB
Camilla Urup Colstrup
Camilla Urup Colstrup ('05)
05
Haderslev IF
1:08.24
PB
Nanna Tveen Høgsberg
Nanna Tveen Høgsberg ('03)
03
Skive AM
1:09.40
PB
Rebekka Kordon
Rebekka Kordon ('05)
05
Haderslev IF
1:14.47
PB
Isabel Denker Jørgensen
Isabel Denker Jørgensen ('05)
05
Haderslev IF
1:21.08
PB
Silje Dalstrup Pedersen
Silje Dalstrup Pedersen ('06)
06
Skive AM
1:23.83
PB
Maria Nehls Kaas
Maria Nehls Kaas ('05)
05
Skive AM
1:36.53
PB
K 1500 m
Inde
Finale A
Finale
Inde
Mie Gam Nielsen
Mie Gam Nielsen ('01)
01
Viborg AM
4:52.59
Marie Møller Schmidt
Marie Møller Schmidt ('01)
01
Viborg AM
4:55.24
Emilie Jepsen
Emilie Jepsen
00
Viborg AM
4:57.55
PB
Katrine Risvig
Katrine Risvig ('03)
03
Skive AM
4:57.68
PB
Laura Røhl Guldbæk Arentsen
Laura Røhl Guldbæk Arentsen ('03)
03
Kolding KFUM
4:58.80
PB
Johanne Hyldgaard Bach
Johanne Hyldgaard Bach
00
5:01.74
PB
Sofie Hintz
Sofie Hintz
00
Aalborg Øst RRC
5:02.98
PB
Marie-Louise Jørgensen
Marie-Louise Jørgensen ('03)
03
Kolding KFUM
5:03.17
PB
Mathilde Meedom Larsen
Mathilde Meedom Larsen ('04)
04
Viborg AM
5:05.03
PB
Sofia Thirup
Sofia Thirup ('04)
04
Viborg AM
5:05.06
PB
Katt Grasberger
Katt Grasberger ('96)
96
Aarhus 1900
5:06.69
PB
Freja Riegels Jakobsen
Freja Riegels Jakobsen ('04)
04
Esbjerg AM
5:17.34
PB
Cecilie Carlsen
Cecilie Carlsen ('03)
03
Odense Atletik
5:18.50
PB
Amalie Bro Pedersen
Amalie Bro Pedersen ('04)
04
Viborg AM
5:19.21
PB
Sophie Olivia Kortnum
Sophie Olivia Kortnum ('04)
04
Viborg AM
5:20.22
PB
Camilla Urup Colstrup
Camilla Urup Colstrup ('05)
05
Haderslev IF
5:20.62
PB
Ida Tveen Høgsberg
Ida Tveen Høgsberg ('04)
04
Skive AM
5:28.25
PB
Ditte Stærk Sørensen
Ditte Stærk Sørensen ('03)
03
Viborg AM
5:31.95
PB
Julie Hesselvig
Julie Hesselvig ('03)
03
HGF Atletik
5:38.76
PB
Thilde Sigga Agger Nielsen
Thilde Sigga Agger Nielsen ('05)
05
Viborg AM
6:23.14
PB
K 60 m hæk 84.0 cm
Inde
Finale A
Finale
Inde
Isabell Paprotny
Isabell Paprotny ('97)
97
Esbjerg AM / GER
9.35
SB
Ida Boel
Ida Boel
00
Esbjerg AM
9.38
PB
K 60 m hæk 76.2 cm
Inde
Finale A
Finale
Inde
Mathilde Gregersen
Mathilde Gregersen ('03)
03
Aalborg AM
9.39
PB
K Stangspring
Inde
Finale A
Finale
Inde
1
Karin Fisher
Karin Fisher ('88)
88
Aarhus 1900 / USA
3.40
SB
Julie Harsmann
Julie Harsmann
00
Aarhus 1900
3.10
=SB
Amanda Kyhn
Amanda Kyhn
00
Aarhus 1900
2.90
SB
Anna Mosby Nielsen
Anna Mosby Nielsen ('01)
01
Aarhus 1900
2.50
SB
Iben Opstrup Wedel
Iben Opstrup Wedel ('02)
02
Aarhus 1900
2.30
=PB
K Længdespring
Inde
Finale A
Finale
Inde
1
Annelouise Villum Jensen
Annelouise Villum Jensen ('96)
96
Aarhus 1900
5.68
PB
Isabell Paprotny
Isabell Paprotny ('97)
97
Esbjerg AM / GER
5.47
PB
Amanda Sondrup Henriques
Amanda Sondrup Henriques ('04)
04
AK Holstebro
5.02
PB
Mathilde Gregersen
Mathilde Gregersen ('03)
03
Aalborg AM
4.99
PB
Mai R Wærness
Mai R Wærness ('02)
02
Aalborg AM
4.67
SB
Amalie Rudrasingam
Amalie Rudrasingam ('03)
03
HGF AM
4.54
PB
Kristine Kildehøj
Kristine Kildehøj ('04)
04
HGF AM
4.13
PB
Trine Hjorth
Trine Hjorth ('04)
04
HGF AM
4.04
PB
Amalie Schade Kanstrup
Amalie Schade Kanstrup ('03)
03
Viborg AM
3.96
Ida Nørgaard
Ida Nørgaard ('04)
04
Kolding KFUM
3.88
PB
Head to head
×
Seneste resultater
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open