Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Skive: National Indoor Championships 17‐18.2.2018 Inde
Spar Nord Arena
Vælg mænd discipliner
60 m
200 m
400 m
800 m
1500 m
3000 m
60 m hæk
Højdespring
Stangspring
Længdespring
Trespring
Kuglestød 7.26 kg
Vælg kvinder discipliner
60 m
200 m
400 m
800 m
1500 m
3000 m
60 m hæk
Højdespring
Stangspring
Længdespring
Trespring
Kuglestød 7.26 kg
M 60 m
Inde 18.2.
Finale A
Finale
Inde 18.2.
1
Festus Asante
Festus Asante ('94)
94
Sparta
6.78
2
Emil Mader Kjær
Emil Mader Kjær ('99)
99
Skive AM
6.87
3
Kojo Musah
Kojo Musah ('96)
96
Aarhus 1900
6.88
4
Frederik Schou-Nielsen
Frederik Schou-Nielsen ('96)
96
Sparta
6.89
5
Rasmus Nybo
Rasmus Nybo ('89)
89
Aarhus 1900
6.98
6
Andreas Trajkovski
Andreas Trajkovski ('93)
93
Sparta
7.01
7
Kasper Olsen
Kasper Olsen ('91)
91
Hvidovre AM
7.02
SB
Indledende heats
18.2.
Indledende 1
18.2.
18.2.
1
Frederik Schou-Nielsen
Frederik Schou-Nielsen ('96)
96
Sparta
6.96
Q
0.150
2
Peter Andersson
Peter Andersson ('99)
99
Greve Atletik
7.02
q
0.121
Indledende 2
18.2.
18.2.
1
Festus Asante
Festus Asante ('94)
94
Sparta
7.01
Q
0.114
2
Andreas Trajkovski
Andreas Trajkovski ('93)
93
Sparta
7.04
q
0.117
3
Sebastian Ree Pedersen
Sebastian Ree Pedersen ('97)
97
Sparta
7.14
q
0.132
Indledende 3
18.2.
18.2.
1
Emil Mader Kjær
Emil Mader Kjær ('99)
99
Skive AM
6.86
Q
0.140
PB
2
Rasmus Nybo
Rasmus Nybo ('89)
89
Aarhus 1900
6.97
q
0.130
PB
3
Kasper Olsen
Kasper Olsen ('91)
91
Hvidovre AM
7.04
q
0.123
SB
Indledende 4
18.2.
18.2.
1
Kojo Musah
Kojo Musah ('96)
96
Aarhus 1900
6.99
Q
0.161
M 200 m
Inde 18.2.
Finale A
Finale
Inde 18.2.
1
Emil Mader Kjær
Emil Mader Kjær ('99)
99
Skive AM
21.74
PB
2
Kojo Musah
Kojo Musah ('96)
96
Aarhus 1900
21.98
PB
3
Kasper Olsen
Kasper Olsen ('91)
91
Hvidovre AM
22.52
Indledende heats
17.2.
Indledende 4
17.2.
17.2.
1
Emil Mader Kjær
Emil Mader Kjær ('99)
99
Skive AM
21.91
q
0.160
Indledende 5
17.2.
17.2.
1
Kojo Musah
Kojo Musah ('96)
96
Aarhus 1900
22.25
q
0.135
PB
M 400 m
Inde 18.2.
Finale A
Finale
Inde 18.2.
1
Gustav Lundholm Nielsen
Gustav Lundholm Nielsen ('98)
98
Sparta
49.60
3
Emil Søndergaard
Emil Søndergaard ('96)
96
Aarhus 1900
49.88
SB
Finale B
18.2.
18.2.
2
Marquis Caldwell
Marquis Caldwell ('90)
90
If Gullfoss / USA
49.76
M 800 m
Inde 18.2.
Finale A
Finale
Inde 18.2.
1
Andreas Bube
Andreas Bube ('87)
87
BAC
1:50.76
2
Christian Sand Clausen
Christian Sand Clausen ('96)
96
Sparta
1:57.56
3
William Devantier
William Devantier
00
Sparta
1:58.57
Indledende heats
17.2.
Indledende 1
17.2.
17.2.
1
Andreas Bube
Andreas Bube ('87)
87
BAC
1:57.51
Q
Indledende 3
17.2.
17.2.
1
William Devantier
William Devantier
00
Sparta
1:56.45
Q
PB
2
Christian Abild Larsen
Christian Abild Larsen ('93)
93
Aarhus 1900
1:57.41
q
M 1500 m
Inde 18.2.
Finale A
Finale
Inde 18.2.
1
Nick Jensen
Nick Jensen ('91)
91
Sparta
3:57.39
SB
2
William Devantier
William Devantier
00
Sparta
3:58.47
3
Rasmus Gregersen
Rasmus Gregersen ('95)
95
Odense Atletik
4:00.55
SB
4
Markus Kirk Kjeldsen
Markus Kirk Kjeldsen ('01)
01
SAK77
4:02.79
5
Emil Holm
Emil Holm ('96)
96
4:04.11
SB
6
Malthe Nielsen
Malthe Nielsen ('99)
99
Sparta
4:07.52
PB
M 3000 m
Inde 18.2.
Finale A
Finale
Inde 18.2.
1
Ole Hesselbjerg
Ole Hesselbjerg ('90)
90
Sparta
8:25.04
SB
2
Jesper Faurschou
Jesper Faurschou ('83)
83
Herning LK
8:29.05
SB
3
Esben Hornum
Esben Hornum ('89)
89
AGF Atletik
8:30.81
PB
4
Rasmus Lindgren
Rasmus Lindgren ('78)
78
AGF Atletik
8:46.12
5
Mads Skaaning
Mads Skaaning ('95)
95
Sparta
8:49.56
PB
6
Emil Aarestrup
Emil Aarestrup ('95)
95
AGF Atletik
8:51.94
7
Bo Sterup Abrahamsson
Bo Sterup Abrahamsson ('76)
76
KIF
8:59.45
SB
Finale B
18.2.
18.2.
1
Emil Holm
Emil Holm ('96)
96
8:36.39
PB
2
Alexander Krogh Johansen
Alexander Krogh Johansen ('88)
88
AGF Atletik
8:49.15
PB
3
Michael Dunvald
Michael Dunvald ('88)
88
Aarhus 1900
8:53.25
PB
4
Jakob Riis
Jakob Riis ('82)
82
Aarhus 1900
8:58.38
PB
M 60 m hæk
Inde 18.2.
Finale A
Finale
Inde 18.2.
1
Christian Laugesen
Christian Laugesen ('86)
86
Sparta
8.28
0.123
1
Christian Lind Nielsen
Christian Lind Nielsen ('91)
91
Skive AM
8.28
0.123
SB
3
Sebastian Sund Frandsen
Sebastian Sund Frandsen ('98)
98
Aalborg AM
8.49
0.124
4
Massin Ait Bouziad
Massin Ait Bouziad ('95)
95
Sparta
8.52
0.124
PB
M Højdespring
Inde 18.2.
Finale A
Finale
Inde 18.2.
1
Janick Klausen
Janick Klausen ('93)
93
Aarhus 1900
2.15
SB
2
Mads Moos Larsen
Mads Moos Larsen ('95)
95
Aarhus 1900
1.91
SB
2
Marius Hytholm Alex Petersen
Marius Hytholm Alex Petersen ('01)
01
Holte Atletik
1.91
M Stangspring
Inde 18.2.
Finale A
Finale
Inde 18.2.
1
Rasmus Wejnold Jørgensen
Rasmus Wejnold Jørgensen ('89)
89
Sparta
5.15
2
Michael Christiansen
Michael Christiansen ('88)
88
Aarhus 1900
4.95
PB
3
Oliver Chabert
Oliver Chabert ('99)
99
Sparta
4.85
PB
4
Jakob Holt Jensen
Jakob Holt Jensen ('97)
97
Aalborg AM
4.55
=PB
5
Aske Valdemar Petersen
Aske Valdemar Petersen ('98)
98
Sparta
4.55
PB
M Længdespring
Inde 18.2.
Finale A
Finale
Inde 18.2.
1
Sebastian Ree Pedersen
Sebastian Ree Pedersen ('97)
97
Sparta
7.47
PB
2
Kasper Larsen
Kasper Larsen ('99)
99
Aarhus 1900
7.28
PB
3
Benjamin Gabrielsen
Benjamin Gabrielsen ('95)
95
Sparta
7.23
4
Andreas Trajkovski
Andreas Trajkovski ('93)
93
Sparta
7.11
=SB
5
Emil Frænde
Emil Frænde
00
Sparta
6.79
6
Mads Lund
Mads Lund
00
Sparta
6.77
M Trespring
Inde 18.2.
Finale A
Finale
Inde 18.2.
1
Peder P. Nielsen
Peder P. Nielsen ('88)
88
Sparta
15.40
2
Jannick Bagge
Jannick Bagge ('94)
94
KIF
15.22
3
Dennis Mägi
Dennis Mägi ('95)
95
Sparta
14.93
=PB
M Kuglestød 7.26 kg
Inde 18.2.
Finale A
Finale
Inde 18.2.
1
Kristoffer Thomsen
Kristoffer Thomsen ('96)
96
Aarhus 1900
18.12
PB
2
Casper Jørgensen
Casper Jørgensen ('99)
99
Sparta
14.66
PB
3
Stefan Miang Mortensen
Stefan Miang Mortensen ('96)
96
Sparta
14.14
=PB
K 60 m
Inde 18.2.
Finale A
Finale
Inde 18.2.
1
Mathilde U. Kramer
Mathilde U. Kramer ('93)
93
Frederiksberg IF
7.52
2
Louise Østergård
Louise Østergård ('94)
94
Randers Freja
7.61
=PB
3
Ida Kathrine Karstoft
Ida Kathrine Karstoft ('95)
95
Sparta
7.63
PB
4
Annelouise Villum Jensen
Annelouise Villum Jensen ('96)
96
Aarhus 1900
7.65
=PB
5
Emilie Pedersen
Emilie Pedersen ('98)
98
SAK77
7.83
=SB
6
Fredrikke Dam Larsen
Fredrikke Dam Larsen ('91)
91
Randers Freja
7.85
=PB
7
Camilla Motzkus
Camilla Motzkus ('97)
97
Odense Atletik
7.94
Indledende heats
18.2.
Indledende 1
18.2.
18.2.
1
Mathilde U. Kramer
Mathilde U. Kramer ('93)
93
Frederiksberg IF
7.52
Q
0.145
2
Ida Kathrine Karstoft
Ida Kathrine Karstoft ('95)
95
Sparta
7.74
q
0.223
PB
3
Camilla Motzkus
Camilla Motzkus ('97)
97
Odense Atletik
7.88
q
0.132
4
Anne Sofie Okkerstrøm Mikkelsen
Anne Sofie Okkerstrøm Mikkelsen ('97)
97
Odense Atletik
7.91
q
0.149
PB
5
Emilie Pedersen
Emilie Pedersen ('98)
98
SAK77
7.94
q
0.133
Indledende 2
18.2.
18.2.
1
Louise Østergård
Louise Østergård ('94)
94
Randers Freja
7.65
Q
0.139
2
Annelouise Villum Jensen
Annelouise Villum Jensen ('96)
96
Aarhus 1900
7.70
q
0.187
3
Fredrikke Dam Larsen
Fredrikke Dam Larsen ('91)
91
Randers Freja
7.89
q
0.124
PB
4
Camilla F. R. Nissen
Camilla F. R. Nissen ('90)
90
Frederiksberg IF
7.97
0.152
K 200 m
Inde 18.2.
Finale A
Finale
Inde 18.2.
1
Ida Kathrine Karstoft
Ida Kathrine Karstoft ('95)
95
Sparta
24.52
2
Emilie Pedersen
Emilie Pedersen ('98)
98
SAK77
25.74
3
Nathalie Richter-Mikkelsen
Nathalie Richter-Mikkelsen
00
Aalborg AM
25.83
SB
4
Olivia Thorsgaard
Olivia Thorsgaard
00
Sparta
25.88
Indledende heats
17.2.
Indledende 2
17.2.
17.2.
1
Ida Kathrine Karstoft
Ida Kathrine Karstoft ('95)
95
Sparta
24.70
q
0.281
K 400 m
Inde 18.2.
Finale A
Finale
Inde 18.2.
1
Sara Slott Petersen
Sara Slott Petersen ('87)
87
Aarhus 1900
54.47
SB
2
Nathalie Richter-Mikkelsen
Nathalie Richter-Mikkelsen
00
Aalborg AM
57.81
3
Olivia Thorsgaard
Olivia Thorsgaard
00
Sparta
58.12
4
Freja Wærness
Freja Wærness
00
Aalborg AM
58.34
K 800 m
Inde 18.2.
Finale A
Finale
Inde 18.2.
1
Mia Helene Mørck
Mia Helene Mørck ('99)
99
BAC
2:10.65
2
Anna Mark Helwigh
Anna Mark Helwigh
00
Sparta
2:11.23
PB
3
Laura Møller
Laura Møller ('94)
94
Odense Atletik
2:13.07
PB
4
Charlotte Høi
Charlotte Høi ('91)
91
Aalborg AM
2:16.32
PB
K 1500 m
Inde 18.2.
Finale A
Finale
Inde 18.2.
1
Anna Mark Helwigh
Anna Mark Helwigh
00
Sparta
4:33.41
2
Sophie Søefeldt
Sophie Søefeldt
00
Sparta
4:36.60
SB
3
Anne Holm
Anne Holm ('99)
99
4:42.11
PB
K 3000 m
Inde 18.2.
Finale A
Finale
Inde 18.2.
1
Maria Larsen
Maria Larsen ('96)
96
Sparta
9:48.36
2
Sophie Søefeldt
Sophie Søefeldt
00
Sparta
9:51.66
PB
3
Helene Svane
Helene Svane ('91)
91
Aarhus Fremad
9:55.07
PB
4
Susanne Pallesen
Susanne Pallesen ('67)
67
Aarhus 1900
9:57.83
DR50
PB
5
Mie Gam Nielsen
Mie Gam Nielsen ('01)
01
Viborg AM
10:08.21
6
Anne Holm
Anne Holm ('99)
99
10:16.62
PB
K 60 m hæk 84.0 cm
Inde 18.2.
Finale A
Finale
Inde 18.2.
1
Mathilde U. Kramer
Mathilde U. Kramer ('93)
93
Frederiksberg IF
8.40
0.141
2
Mette Graversgaard
Mette Graversgaard ('95)
95
Aarhus 1900
8.52
0.148
3
Anne Møller
Anne Møller ('87)
87
Frederiksberg IF
8.92
0.143
4
Thea Haahr
Thea Haahr ('91)
91
Sparta
8.94
0.156
Indledende heats
17.2.
Indledende 1
17.2.
17.2.
1
Mathilde U. Kramer
Mathilde U. Kramer ('93)
93
Frederiksberg IF
8.38
Q
DR
PB
2
Thea Haahr
Thea Haahr ('91)
91
Sparta
8.94
q
3
Anne Møller
Anne Møller ('87)
87
Frederiksberg IF
8.95
q
Indledende 2
17.2.
17.2.
1
Mette Graversgaard
Mette Graversgaard ('95)
95
Aarhus 1900
8.47
Q
0.135
2
Annemarie Nissen
Annemarie Nissen ('94)
94
Sparta
8.96
q
0.133
K Højdespring
Inde 18.2.
Finale A
Finale
Inde 18.2.
1
Mathilde Diekema Jensen
Mathilde Diekema Jensen ('94)
94
Aarhus 1900
1.73
SB
2
Rikke Andersen
Rikke Andersen ('98)
98
Sparta
1.73
=PB
3
Tina Bischoff Gellin
Tina Bischoff Gellin ('98)
98
Holte Atletik
1.73
=PB
4
Sandra Böll
Sandra Böll ('94)
94
Sparta
1.64
K Stangspring
Inde 18.2.
Finale A
Finale
Inde 18.2.
1
Line Renée Jensen
Line Renée Jensen ('92)
92
Sparta
4.06
SB
2
Caroline Ranners
Caroline Ranners ('95)
95
Sparta
3.85
PB
3
Karin Fisher
Karin Fisher ('88)
88
Aarhus 1900 / USA
3.65
SB
4
Laura Grønbech
Laura Grønbech ('99)
99
Sparta
3.55
SB
K Længdespring
Inde 18.2.
Finale A
Finale
Inde 18.2.
1
Janne Nielsen
Janne Nielsen ('93)
93
Aarhus 1900
6.06
PB
2
Annelouise Villum Jensen
Annelouise Villum Jensen ('96)
96
Aarhus 1900
5.70
=PB
3
Sandra Böll
Sandra Böll ('94)
94
Sparta
5.68
4
Isabell Paprotny
Isabell Paprotny ('97)
97
Esbjerg AM / GER
5.67
PB
5
Hannah Illum Petersen
Hannah Illum Petersen
00
Sparta
5.64
PB
6
Anne Porshold
Anne Porshold ('95)
95
Aarhus 1900
5.51
=PB
7
Laura Tølløse
Laura Tølløse ('97)
97
Sparta
5.30
K Trespring
Inde 18.2.
Finale A
Finale
Inde 18.2.
1
Janne Nielsen
Janne Nielsen ('93)
93
Aarhus 1900
13.38
2
Katrine Holten Winther
Katrine Holten Winther ('89)
89
KIF
12.36
SB
3
Isabell Paprotny
Isabell Paprotny ('97)
97
Esbjerg AM / GER
12.05
PB
4
Anne Porshold
Anne Porshold ('95)
95
Aarhus 1900
12.03
SB
5
Maren Høgberget
Maren Høgberget ('89)
89
Sparta / NOR
11.54
SB
6
Laura Tølløse
Laura Tølløse ('97)
97
Sparta
11.25
K Kuglestød 4.0 kg
Inde 18.2.
Finale A
Finale
Inde 18.2.
1
Thea Jensen
Thea Jensen ('99)
99
Hvidovre AM
14.71
DUR P19
PB
2
Maria Sløk
Maria Sløk ('83)
83
Hvidovre AM
14.20
3
Fawzie Otour
Fawzie Otour ('96)
96
Aarhus 1900
13.95
PB
4
Anna Sofia Mikkelsen
Anna Sofia Mikkelsen ('91)
91
Odense Atletik
12.78
SB
5
Ayoe Bøgelund Røbel
Ayoe Bøgelund Røbel ('98)
98
Sparta
12.76
PB
6
Anna Øbakke Lange
Anna Øbakke Lange ('99)
99
Sparta
12.19
Head to head
×
Seneste resultater
24.4
Aalborg
Aalborg Outdoor I
21.4
Skanderborg
Klubstævne
20.4
Glostrup
Glostrup Games
17.4
Greve
Klubkastestævne
16.4
Haderslev
Løbestævne
16.4
Ballerup
Kastestævne 2
13.4
Ballerup
Ballerup Spring Walk
13.4
Viborg
50km & 100km
13.4
Viborg
DM 100K
7.4
Lyngby
Klubstævne
7.4
Charlottenlund
Strandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4
Hvidovre
Inde KM Hvidovre AM
6.4
Silkeborg
Tunge kast i Silkeborg
6.4
Haderslev
Hif 5000m forårsløb
2.4
Ballerup
Kastestævne 1
30.3
Silkeborg
Påskekastestævne
28.3
Aabenraa
Langfredag kastemangekamp
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne