M 100 m Vind: +0.9 Finale A Finale | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Keitavious Walter Keitavious Walter ('96) | 96 | USA | 10.12 | PB | ||||||||||
2 | Edmond Amaning Edmond Amaning ('93) | 93 | GBR | 10.39 | PB | ||||||||||
3 | Curtis Thomas Curtis Thomas | USA | 10.49 | PB | |||||||||||
4 | Dylan Peebles Dylan Peebles ('98) | 98 | USA | 10.57 | PB | ||||||||||
5 | Darryl Gay Darryl Gay ('97) | 97 | USA | 10.58 | PB | ||||||||||
6 | Randy Green Randy Green | USA | 10.67 | PB | |||||||||||
7 | Damien Daniels Damien Daniels | USA | 10.86 | SB | |||||||||||
8 | Lebogang Maloka Lebogang Maloka ('96) | 96 | RSA | 10.96 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: +2.1 | Vind: +2.1 | ||||||||||||||
1 | Ryan Clark Ryan Clark ('96) | 96 | USA | 10.16 | w | ||||||||||
2 | Abdul Hakim Sani Brown Abdul Hakim Sani Brown ('99) | 99 | JPN | 10.19 | w | ||||||||||
3 | Kareem Fair Kareem Fair ('94) | 94 | USA | 10.22 | w | ||||||||||
4 | Michael Timpson Michael Timpson ('96) | 96 | USA | 10.25 | w | ||||||||||
5 | Shannon Patterson Shannon Patterson ('96) | 96 | USA | 10.39 | w | ||||||||||
6 | Therius Styles Therius Styles ('96) | 96 | USA | 10.47 | w | ||||||||||
Finale C Vind: +0.4 | Vind: +0.4 | ||||||||||||||
1 | Jorge Henrique Vides Jorge Henrique Vides ('92) | 92 | BRA | 10.18 | PB | ||||||||||
2 | Kahlim Denmark Kahlim Denmark | USA | 10.45 | PB | |||||||||||
3 | Edward Clarke Edward Clarke ('95) | 95 | JAM | 10.48 | |||||||||||
4 | Winston Lee Winston Lee | USA | 10.53 | SB | |||||||||||
Finale D Vind: +0.4 | Vind: +0.4 | ||||||||||||||
1 | Hensley Paulina Hensley Paulina ('93) | 93 | NED | 10.27 | SB | ||||||||||
2 | Paulo André de Oliveira Paulo André de Oliveira ('98) | 98 | BRA | 10.29 | SB | ||||||||||
3 | Solomon Bockarie Solomon Bockarie ('87) | 87 | NED | 10.33 | SB | ||||||||||
4 | Giovanni Codrington Giovanni Codrington ('88) | 88 | NED | 10.38 | SB | ||||||||||
5 | Maurice Eaddy Maurice Eaddy ('95) | 95 | USA | 10.40 | SB | ||||||||||
6 | Wouter Brus Wouter Brus ('91) | 91 | NED | 10.47 | SB | ||||||||||
7 | Marquis Dendy Marquis Dendy ('92) | 92 | USA | 10.48 | SB | ||||||||||
Finale E Vind: +1.5 | Vind: +1.5 | ||||||||||||||
1 | Blake Bartlett Blake Bartlett ('93) | 93 | BAH | 10.65 | SB | ||||||||||
2 | Michael Alexander Michael Alexander | USA | 10.73 | PB | |||||||||||
3 | Taquon Terry Taquon Terry | USA | 10.77 | PB | |||||||||||
4 | D'Andre Fletcher D'Andre Fletcher | USA | 10.90 | PB | |||||||||||
Finale F Vind: +4.1 | Vind: +4.1 | ||||||||||||||
1 | Noah Lyles Noah Lyles ('97) | 97 | USA | 9.86 | w | ||||||||||
2 | Isiah Young Isiah Young ('90) | 90 | USA | 9.92 | w | ||||||||||
3 | Alonso Edward Alonso Edward ('89) | 89 | PAN | 10.05 | w | ||||||||||
4 | Cravont Charleston Cravont Charleston ('98) | 98 | USA | 10.10 | w | ||||||||||
5 | Jeff Demps Jeff Demps ('90) | 90 | USA | 10.12 | w | ||||||||||
6 | Derick Silva Derick Silva ('98) | 98 | BRA | 10.13 | w | ||||||||||
7 | Justin Walker Justin Walker ('90) | 90 | USA | 10.16 | w | ||||||||||
8 | Xavier Atkins Xavier Atkins ('96) | 96 | USA | 10.24 | w | ||||||||||
M 200 m Vind: +3.1 Finale A Finale | Vind: +3.1 | ||||||||||||||
1 | Andre Ewers Andre Ewers ('95) | 95 | JAM | 20.05 | w | ||||||||||
2 | Derick Silva Derick Silva ('98) | 98 | BRA | 20.28 | w | ||||||||||
3 | Dylan Peebles Dylan Peebles ('98) | 98 | USA | 20.46 | w | ||||||||||
4 | Shannon Patterson Shannon Patterson ('96) | 96 | USA | 20.65 | w | ||||||||||
5 | Michael Timpson Michael Timpson ('96) | 96 | USA | 20.66 | w | ||||||||||
Finale B Vind: +3.5 | Vind: +3.5 | ||||||||||||||
1 | Alex Quiñónez Alex Quiñónez ('89) | 89 | ECU | 20.26 | w | ||||||||||
2 | Paulo André de Oliveira Paulo André de Oliveira ('98) | 98 | BRA | 20.56 | w | ||||||||||
3 | Solomon Bockarie Solomon Bockarie ('87) | 87 | NED | 20.61 | w | ||||||||||
4 | Antonio Infantino Antonio Infantino ('91) | 91 | ITA | 20.93 | w | ||||||||||
5 | Xavier Atkins Xavier Atkins ('96) | 96 | USA | 21.08 | w | ||||||||||
Finale C Vind: +2.8 | Vind: +2.8 | ||||||||||||||
1 | Edmond Amaning Edmond Amaning ('93) | 93 | GBR | 20.37 | w | ||||||||||
2 | Gabriel Constantino Gabriel Constantino ('95) | 95 | BRA | 20.39 | w | ||||||||||
3 | Jeff Demps Jeff Demps ('90) | 90 | USA | 21.07 | w | ||||||||||
4 | Cameron Parker Cameron Parker ('90) | 90 | USA | 21.15 | w | ||||||||||
5 | Therius Styles Therius Styles ('96) | 96 | USA | 21.29 | w | ||||||||||
Finale D Vind: +0.3 | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
1 | LaShawn Merritt LaShawn Merritt ('86) | 86 | USA | 20.48 | SB | ||||||||||
2 | Churandy Martina Churandy Martina ('84) | 84 | NED | 20.58 | SB | ||||||||||
3 | Wallace Spearmon Wallace Spearmon ('84) | 84 | USA | 20.64 | SB | ||||||||||
4 | Ahmed Ali Ahmed Ali ('93) | 93 | SUD | 20.73 | SB | ||||||||||
5 | Taymir Burnet Taymir Burnet ('92) | 92 | NED | 20.94 | |||||||||||
Finale E Vind: +2.0 | Vind: +2.0 | ||||||||||||||
1 | Quashawn Cunningham Quashawn Cunningham ('96) | 96 | USA | 20.81 | SB | ||||||||||
2 | Maurice Nock Maurice Nock | USA | 20.97 | PB | |||||||||||
3 | Jordan Williams Jordan Williams | USA | 21.00 | PB | |||||||||||
4 | Kahlim Denmark Kahlim Denmark | USA | 21.07 | PB | |||||||||||
5 | Dekan Ekpo Dekan Ekpo | USA | 21.72 | SB | |||||||||||
Finale F Vind: +1.4 | Vind: +1.4 | ||||||||||||||
1 | Alizé Ford Alizé Ford ('98) | 98 | USA | 20.84 | PB | ||||||||||
2 | Kareem Fair Kareem Fair ('94) | 94 | USA | 21.15 | PB | ||||||||||
3 | Darryl Haraway Darryl Haraway ('97) | 97 | USA | 21.29 | SB | ||||||||||
4 | Wouter Brus Wouter Brus ('91) | 91 | NED | 21.31 | PB | ||||||||||
5 | Blake Bartlett Blake Bartlett ('93) | 93 | BAH | 21.65 | SB | ||||||||||
Finale G Vind: -0.5 | Vind: -0.5 | ||||||||||||||
1 | Maurice Eaddy Maurice Eaddy ('95) | 95 | USA | 21.38 | PB | ||||||||||
2 | Angelo Goss Angelo Goss ('92) | 92 | USA | 21.50 | PB | ||||||||||
3 | Michael Alexander Michael Alexander | USA | 21.91 | ||||||||||||
4 | Damien Daniels Damien Daniels | USA | 22.02 | SB | |||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Josephus Lyles Josephus Lyles ('98) | 98 | USA | 45.28 | PB | ||||||||||
2 | Christian Taylor Christian Taylor ('90) | 90 | USA | 45.44 | SB | ||||||||||
3 | Chantz Sawyers Chantz Sawyers ('99) | 99 | JAM | 45.71 | PB | ||||||||||
4 | Steven Gayle Steven Gayle ('94) | 94 | JAM | 45.88 | SB | ||||||||||
5 | Kunle Fasasi Kunle Fasasi ('96) | 96 | NGR | 45.93 | |||||||||||
6 | Najee Glass Najee Glass ('94) | 94 | USA | 46.40 | SB | ||||||||||
7 | Benjamin VedelBenjamin Vedel ('97) | 97 | DEN | 46.41 | |||||||||||
8 | Terrence Agard Terrence Agard ('90) | 90 | NED | 46.61 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Kerron Clement Kerron Clement ('85) | 85 | USA | 46.33 | SB | ||||||||||
2 | Calvin Smith Calvin Smith ('87) | 87 | USA | 46.54 | SB | ||||||||||
3 | Mike Berry Mike Berry ('91) | 91 | USA | 46.83 | SB | ||||||||||
4 | Cameron Parker Cameron Parker ('90) | 90 | USA | 46.87 | PB | ||||||||||
5 | Manteo Mitchell Manteo Mitchell ('87) | 87 | USA | 46.93 | SB | ||||||||||
6 | Emmanuel Ogwo Emmanuel Ogwo ('96) | 96 | USA | 47.28 | |||||||||||
7 | David Verburg David Verburg ('91) | 91 | USA | 47.49 | SB | ||||||||||
8 | Eric Gómez Eric Gómez ('89) | 89 | PUR | 48.82 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Champion Allison Champion Allison ('98) | 98 | USA | 46.43 | SB | ||||||||||
2 | Abdur-Rahmaan Kelly Abdur-Rahmaan Kelly | USA | 47.94 | PB | |||||||||||
3 | Jabari Hill Jabari Hill | USA | 48.29 | ||||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Cole Johnson Cole Johnson ('98) | 98 | USA | 48.07 | SB | ||||||||||
2 | Maurice Nock Maurice Nock | USA | 48.13 | SB | |||||||||||
3 | Kyren Hollis Kyren Hollis | USA | 48.26 | SB | |||||||||||
4 | Dawson Guillory Dawson Guillory | USA | 48.98 | SB | |||||||||||
5 | George Escobar George Escobar | USA | 48.99 | PB | |||||||||||
6 | Will Hoffman Will Hoffman | USA | 49.02 | ||||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Andrés Arroyo Andrés Arroyo ('95) | 95 | PUR | 1:48.26 | SB | ||||||||||
2 | Johnathan Moore Johnathan Moore ('88) | 88 | USA | 1:48.89 | SB | ||||||||||
3 | Nick Morken Nick Morken | USA | 1:48.90 | PB | |||||||||||
4 | Jack Guyton Jack Guyton ('97) | 97 | USA | 1:49.36 | PB | ||||||||||
5 | Yohance Haynes Yohance Haynes | USA | 1:51.41 | SB | |||||||||||
6 | Connor Ferrentino Connor Ferrentino ('95) | 95 | USA | 1:52.35 | SB | ||||||||||
7 | Oliver Rigg Oliver Rigg | USA | 1:53.68 | SB | |||||||||||
8 | Victor Nutakor Victor Nutakor ('87) | 87 | GBR | 1:54.01 | SB | ||||||||||
9 | Matt Magee Matt Magee | USA | 1:55.99 | SB | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Christopher Jackson Christopher Jackson | USA | 1:52.68 | ||||||||||||
2 | Cameron Berryhill Cameron Berryhill | USA | 1:52.78 | ||||||||||||
3 | Rayford James Rayford James | USA | 1:53.96 | SB | |||||||||||
4 | Deandre Petty Deandre Petty | USA | 1:54.34 | ||||||||||||
5 | Chris Robin Chris Robin | USA | 1:54.35 | ||||||||||||
6 | Andrew Powell Andrew Powell ('98) | 98 | USA | 1:54.42 | SB | ||||||||||
7 | Derwin Moultrie Derwin Moultrie | USA | 1:55.37 | ||||||||||||
8 | Dylan Scott Dylan Scott | USA | 1:55.44 | ||||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Andrés Arroyo Andrés Arroyo ('95) | 95 | PUR | 3:43.97 | |||||||||||
2 | Sam Ahrenholz Sam Ahrenholz | USA | 3:45.52 | PB | |||||||||||
3 | Jack Beitter Jack Beitter ('96) | 96 | USA | 3:47.26 | SB | ||||||||||
4 | Magnus Hannevig Pettersen Magnus Hannevig Pettersen ('95) | 95 | NOR | 3:47.80 | PB | ||||||||||
5 | Tyler Stahl Tyler Stahl | USA | 3:48.43 | ||||||||||||
6 | Erick Estrada Erick Estrada ('91) | 91 | PUR | 3:48.46 | |||||||||||
7 | Calahan Warren Calahan Warren ('96) | 96 | USA | 3:48.89 | PB | ||||||||||
8 | Noah Perkins Noah Perkins | USA | 3:51.79 | PB | |||||||||||
9 | Nick Deal Nick Deal ('98) | 98 | USA | 3:54.44 | PB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
3 | Leo Queyrou Leo Queyrou ('99) | 99 | FRA | 3:58.18 | PB | ||||||||||
M 3000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Magnus Hannevig Pettersen Magnus Hannevig Pettersen ('95) | 95 | NOR | 8:41.55 | SB | ||||||||||
2 | Jack Guyton Jack Guyton ('97) | 97 | USA | 8:41.57 | PB | ||||||||||
3 | Nick Deal Nick Deal ('98) | 98 | USA | 8:41.58 | PB | ||||||||||
4 | Lelei Too Lelei Too | USA | 8:45.65 | PB | |||||||||||
M 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Enoch Nadler Enoch Nadler ('85) | 85 | USA | 9:12.59 | SB | ||||||||||
4 | Tadgh McGinty Tadgh McGinty ('97) | 97 | IRL | 9:36.82 | |||||||||||
7 | Joshua Sickinger Joshua Sickinger ('93) | 93 | GER | 9:51.71 | |||||||||||
M 110 m hæk Vind: +1.9 Finale A Finale | Vind: +1.9 | ||||||||||||||
1 | Grant Holloway Grant Holloway ('97) | 97 | USA | 13.16 | PB | ||||||||||
2 | Ruebin Walters Ruebin Walters ('95) | 95 | TTO | 13.31 | SB | ||||||||||
3 | Gabriel Constantino Gabriel Constantino ('95) | 95 | BRA | 13.38 | PB | ||||||||||
4 | Freddie Crittenden Freddie Crittenden ('94) | 94 | USA | 13.45 | SB | ||||||||||
5 | Tremayne Banks Tremayne Banks ('92) | 92 | USA | 13.57 | PB | ||||||||||
6 | Deuce Carter Deuce Carter ('90) | 90 | JAM | 13.64 | SB | ||||||||||
7 | Yanick Hart Yanick Hart ('93) | 93 | JAM | 13.71 | SB | ||||||||||
8 | Nick Anderson Nick Anderson ('95) | 95 | USA | 14.08 | |||||||||||
9 | Angelo Goss Angelo Goss ('92) | 92 | USA | 14.21 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.4 | Vind: +0.4 | ||||||||||||||
1 | Gabriel Constantino Gabriel Constantino ('95) | 95 | BRA | 13.46 | PB | ||||||||||
2 | Deuce Carter Deuce Carter ('90) | 90 | JAM | 13.70 | =SB | ||||||||||
3 | Tremayne Banks Tremayne Banks ('92) | 92 | USA | 13.82 | SB | ||||||||||
4 | Yanick Hart Yanick Hart ('93) | 93 | JAM | 13.84 | |||||||||||
5 | David Gilstrap David Gilstrap ('95) | 95 | USA | 14.07 | SB | ||||||||||
6 | Cory Poole Cory Poole ('99) | 99 | USA | 14.14 | |||||||||||
Indledende 2 Vind: +1.5 | Vind: +1.5 | ||||||||||||||
1 | Ruebin Walters Ruebin Walters ('95) | 95 | TTO | 13.48 | SB | ||||||||||
2 | Freddie Crittenden Freddie Crittenden ('94) | 94 | USA | 13.65 | SB | ||||||||||
3 | Nick Anderson Nick Anderson ('95) | 95 | USA | 13.81 | |||||||||||
4 | Ramón Sosa Ramón Sosa ('86) | 86 | DOM | 13.95 | SB | ||||||||||
5 | Richard Floyd Richard Floyd | USA | 13.97 | PB | |||||||||||
6 | Matt Moore Matt Moore | USA | 14.03 | ||||||||||||
Indledende 3 Vind: +1.8 | Vind: +1.8 | ||||||||||||||
1 | Grant Holloway Grant Holloway ('97) | 97 | USA | 13.63 | |||||||||||
2 | Angelo Goss Angelo Goss ('92) | 92 | USA | 13.77 | SB | ||||||||||
3 | Jonathan Santiago Jonathan Santiago ('92) | 92 | PUR | 14.15 | |||||||||||
4 | Tyler Mason Tyler Mason ('95) | 95 | JAM | 14.22 | |||||||||||
5 | Dee Jennings Dee Jennings | USA | 14.36 | ||||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Annsert Whyte Annsert Whyte ('87) | 87 | JAM | 49.36 | SB | ||||||||||
2 | TJ Holmes TJ Holmes ('95) | 95 | USA | 49.59 | SB | ||||||||||
3 | Eric Futch Eric Futch ('93) | 93 | USA | 50.11 | SB | ||||||||||
4 | Kalmon Stokes Kalmon Stokes ('93) | 93 | USA | 50.59 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Caleb Okwaraji Caleb Okwaraji | USA | 52.82 | PB | |||||||||||
2 | Jerome Coaxum Jerome Coaxum | USA | 52.94 | SB | |||||||||||
3 | Dee Jennings Dee Jennings | USA | 53.39 | SB | |||||||||||
4 | Tyson Wright Tyson Wright ('97) | 97 | USA | 53.48 | PB | ||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Clayton Brown Clayton Brown ('96) | 96 | JAM | 2.24 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Shelby McEwen Shelby McEwen ('96) | 96 | USA | 2.18 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jhonny Victor Jhonny Victor | USA | 2.18 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jatory Reid Jatory Reid | USA | 2.03 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | David Bell David Bell ('96) | 96 | USA | 5.36 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jake Spotswood Jake Spotswood ('98) | 98 | USA | 5.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | David Shepherd David Shepherd ('92) | 92 | USA | 5.15 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Michael Harris Michael Harris ('99) | 99 | USA | 5.15 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ryan Lipe Ryan Lipe ('98) | 98 | USA | 5.05 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Sean Young Sean Young ('85) | 85 | USA | 5.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Joe Fogarasi Joe Fogarasi | USA | 5.05 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Drayton Diggs Drayton Diggs | USA | 4.75 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Kevin Sánchez Kevin Sánchez ('94) | 94 | PUR | 4.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | David Akins David Akins | USA | 4.75 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Carter Palasti Carter Palasti | USA | 4.60 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Fernando Martinez Fernando Martinez ('97) | 97 | MEX | 4.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Erik Eckleben Erik Eckleben ('95) | 95 | GER | 7.44 | +1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jonah Daniels Jonah Daniels | USA | 7.30 | w | +2.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jamaz Richardson Jamaz Richardson | USA | 7.16 | +0.7 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Scotty Newton Scotty Newton ('96) | 96 | USA | 16.34 | w | +2.3 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | KeAndre Bates KeAndre Bates ('96) | 96 | USA | 16.22 | w | +2.8 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Chengetayi David Mapaya Chengetayi David Mapaya ('98) | 98 | ZIM | 16.20 | +1.7 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Enzo Hodebar Enzo Hodebar ('99) | 99 | FRA | 15.35 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Errol Ennis Errol Ennis ('96) | 96 | JAM | 15.30 | +0.9 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Michael Wiggins Michael Wiggins ('98) | 98 | USA | 14.97 | +1.7 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jimmy Enobabor Jimmy Enobabor | USA | 14.96 | +2.0 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Ashton Butler Ashton Butler ('95) | 95 | BAH | 14.95 | +1.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Connor Bandel Connor Bandel ('97) | 97 | USA | 18.11 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Isaiah Rogers Isaiah Rogers ('98) | 98 | USA | 17.21 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jeremiah Peters Jeremiah Peters | USA | 16.73 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Zach Bolton Zach Bolton | USA | 16.70 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Tim Wunger Tim Wunger ('94) | 94 | SWE | 15.51 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ryan Camp Ryan Camp ('97) | 97 | USA | 56.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jared Thomas Jared Thomas ('90) | 90 | USA | 54.69 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Noah Agwu Noah Agwu | USA | 53.20 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Thomas Mardal Thomas Mardal ('97) | 97 | NOR | 52.94 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | AJ McFarland AJ McFarland ('96) | 96 | USA | 52.70 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Connor Bandel Connor Bandel ('97) | 97 | USA | 51.69 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Christopher Olson Christopher Olson | USA | 50.15 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Anders ErikssonAnders Eriksson ('94) | 94 | SWE | 73.58 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Thomas Mardal Thomas Mardal ('97) | 97 | NOR | 69.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | AJ McFarland AJ McFarland ('96) | 96 | USA | 67.99 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Fellan McGuigan Fellan McGuigan ('96) | 96 | IRL | 63.63 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Josh Davis Josh Davis ('95) | 95 | USA | 61.64 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Brandon Tirado Brandon Tirado ('96) | 96 | USA | 60.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M 4 x 100 m stafet Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | USA | 38.73 | |||||||||||||
2 | Florida Florida | USA | 38.96 | ||||||||||||
Michael Timpson, Chantz Sawyers, Grant Holloway, Ryan Clark | |||||||||||||||
3 | Alabama Alabama | USA | 39.72 | ||||||||||||
Alizé Ford, Keitavious Walter, Ruebin Walters, Champion Allison | |||||||||||||||
4 | Florida State Florida State | USA | 39.82 | ||||||||||||
Darryl Gay, Andre Ewers, Darryl Haraway, Edward Clarke | |||||||||||||||
5 | Tcu Tcu | USA | 39.87 | ||||||||||||
Lebogang Maloka, Jalen Miller, Darrion Flowers, Derrick Mokaleng | |||||||||||||||
6 | NC State NC State | USA | 39.96 | ||||||||||||
Dylan Peebles, Cravont Charleston, Shannon Patterson, J Johnson | |||||||||||||||
M 4 x 400 m stafet Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Florida Florida | USA | 3:03.07 | ||||||||||||
Kunle Fasasi, Grant Holloway, Chantz Sawyers, Benjamin Lobo | |||||||||||||||
K 100 m Vind: +0.2 Finale A Finale | Vind: +0.2 | ||||||||||||||
1 | Tori Bowie Tori Bowie ('90) | 90 | USA | 11.04 | SB | ||||||||||
2 | Jamile Samuel Jamile Samuel ('92) | 92 | NED | 11.23 | SB | ||||||||||
3 | Naomi Sedney Naomi Sedney ('94) | 94 | NED | 11.24 | PB | ||||||||||
4 | Dezerea Bryant Dezerea Bryant ('93) | 93 | USA | 11.27 | SB | ||||||||||
5 | Jura Levy Jura Levy ('90) | 90 | JAM | 11.30 | SB | ||||||||||
6 | Marije van Hunenstijn Marije van Hunenstijn ('95) | 95 | NED | 11.44 | PB | ||||||||||
7 | Sade McCreath-Tardiel Sade McCreath-Tardiel ('96) | 96 | CAN | 11.50 | PB | ||||||||||
8 | Charonda Williams Charonda Williams ('87) | 87 | USA | 11.54 | SB | ||||||||||
9 | Taylor Anderson Taylor Anderson ('94) | 94 | USA | 11.77 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: +2.4 | Vind: +2.4 | ||||||||||||||
1 | Gabbi Cunningham Gabbi Cunningham ('98) | 98 | USA | 11.25 | w | ||||||||||
2 | Kaylin Whitney Kaylin Whitney ('98) | 98 | USA | 11.45 | w | ||||||||||
3 | Jada Massie Jada Massie ('96) | 96 | USA | 11.51 | w | ||||||||||
4 | Lorraine Martins Lorraine Martins | 00 | BRA | 11.57 | w | ||||||||||
5 | Shaniya Williams Shaniya Williams ('98) | 98 | USA | 11.61 | w | ||||||||||
6 | Olivia Fotopoulou Olivia Fotopoulou ('96) | 96 | CYP | 11.63 | w | ||||||||||
7 | Hope Glenn Hope Glenn ('98) | 98 | USA | 11.67 | w | ||||||||||
8 | Quamecha Morrison Quamecha Morrison | USA | 11.87 | w | |||||||||||
Finale C Vind: +2.4 | Vind: +2.4 | ||||||||||||||
1 | Eleni Frommann Eleni Frommann ('97) | 97 | GER | 11.57 | w | ||||||||||
2 | Bria Mack Bria Mack ('99) | 99 | DOM | 11.62 | w | ||||||||||
3 | Shalah Smiling Shalah Smiling | USA | 11.69 | w | |||||||||||
4 | Monae' Nichols Monae' Nichols ('98) | 98 | USA | 11.78 | w | ||||||||||
5 | Lauryn Ghee Lauryn Ghee ('98) | 98 | USA | 11.91 | w | ||||||||||
6 | Carina Frey Carina Frey ('94) | 94 | GER | 11.96 | w | ||||||||||
7 | Janel Pate Janel Pate ('96) | 96 | USA | 11.98 | w | ||||||||||
8 | Chyna Ries Chyna Ries ('96) | 96 | USA | 12.03 | w | ||||||||||
9 | Krystal Sparling Krystal Sparling ('97) | 97 | USA | 12.10 | w | ||||||||||
Finale D Vind: +1.4 | Vind: +1.4 | ||||||||||||||
1 | Justice Richardson Justice Richardson ('98) | 98 | USA | 11.91 | SB | ||||||||||
2 | Loren Gallmon Loren Gallmon | USA | 11.95 | SB | |||||||||||
3 | Ciara Holback Ciara Holback | USA | 11.98 | ||||||||||||
4 | Sarah Wollaston Sarah Wollaston ('98) | 98 | TTO | 12.06 | SB | ||||||||||
5 | Jonnay Anthony Jonnay Anthony | USA | 12.10 | PB | |||||||||||
6 | Karissa Lunn Karissa Lunn | USA | 12.11 | ||||||||||||
K 200 m Vind: -0.7 Finale A Finale | Vind: -0.7 | ||||||||||||||
1 | Tamara Clark Tamara Clark ('99) | 99 | USA | 22.57 | PB | ||||||||||
2 | Gabbi Cunningham Gabbi Cunningham ('98) | 98 | USA | 23.31 | SB | ||||||||||
3 | Daija Lampkin Daija Lampkin ('99) | 99 | USA | 23.36 | =PB | ||||||||||
4 | Symone Darius Symone Darius ('98) | 98 | USA | 23.69 | PB | ||||||||||
5 | Taylor Manson Taylor Manson ('99) | 99 | USA | 23.71 | |||||||||||
6 | Takyera Roberson Takyera Roberson ('98) | 98 | USA | 23.81 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: -0.4 | Vind: -0.4 | ||||||||||||||
1 | Joanna Atkins Joanna Atkins ('89) | 89 | USA | 22.75 | SB | ||||||||||
2 | Jamile Samuel Jamile Samuel ('92) | 92 | NED | 22.83 | SB | ||||||||||
3 | Dezerea Bryant Dezerea Bryant ('93) | 93 | USA | 22.93 | SB | ||||||||||
4 | Kyra Jefferson Kyra Jefferson ('94) | 94 | USA | 23.08 | SB | ||||||||||
5 | Kaylin Whitney Kaylin Whitney ('98) | 98 | USA | 23.25 | SB | ||||||||||
Finale C Vind: +0.7 | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Chelsea Francis Chelsea Francis ('96) | 96 | USA | 23.54 | PB | ||||||||||
2 | Shalah Smiling Shalah Smiling | USA | 24.02 | ||||||||||||
3 | Eleni Frommann Eleni Frommann ('97) | 97 | GER | 24.15 | SB | ||||||||||
4 | Lauryn Ghee Lauryn Ghee ('98) | 98 | USA | 24.16 | SB | ||||||||||
5 | Shaniya Williams Shaniya Williams ('98) | 98 | USA | 24.51 | |||||||||||
Finale D Vind: +0.4 | Vind: +0.4 | ||||||||||||||
1 | Narcisa Marizol Landázuri Narcisa Marizol Landázuri ('91) | 91 | ECU | 23.62 | |||||||||||
2 | Gabrielle Farquharson Gabrielle Farquharson ('92) | 92 | USA | 23.68 | SB | ||||||||||
3 | Charonda Williams Charonda Williams ('87) | 87 | USA | 23.72 | SB | ||||||||||
4 | Amber Anning Amber Anning | 00 | GBR | 23.79 | SB | ||||||||||
5 | Lorraine Martins Lorraine Martins | 00 | BRA | 23.89 | |||||||||||
6 | Sade McCreath-Tardiel Sade McCreath-Tardiel ('96) | 96 | CAN | 23.97 | PB | ||||||||||
7 | Faith Dismuke Faith Dismuke ('94) | 94 | USA | 24.23 | PB | ||||||||||
Finale E Vind: +1.6 | Vind: +1.6 | ||||||||||||||
1 | Jada Massie Jada Massie ('96) | 96 | USA | 24.24 | PB | ||||||||||
2 | Loren Gallmon Loren Gallmon | USA | 24.30 | PB | |||||||||||
3 | Tiara Willams Tiara Willams | USA | 24.32 | PB | |||||||||||
4 | Ciara Holback Ciara Holback | USA | 24.49 | ||||||||||||
5 | Bria Mack Bria Mack ('99) | 99 | DOM | 24.83 | |||||||||||
6 | Nicole Setterington Nicole Setterington ('95) | 95 | CAN | 24.90 | SB | ||||||||||
Finale F Vind: +0.5 | Vind: +0.5 | ||||||||||||||
1 | Tiana Patillo Tiana Patillo ('95) | 95 | USA | 24.50 | SB | ||||||||||
2 | Sarah Wollaston Sarah Wollaston ('98) | 98 | TTO | 24.55 | PB | ||||||||||
3 | Janel Pate Janel Pate ('96) | 96 | USA | 24.75 | SB | ||||||||||
4 | Jonnay Anthony Jonnay Anthony | USA | 24.79 | SB | |||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Shakima Wimbley Shakima Wimbley ('95) | 95 | USA | 50.18 | PB | ||||||||||
2 | Jessica Beard Jessica Beard ('89) | 89 | USA | 50.75 | SB | ||||||||||
3 | Taylor Washington Taylor Washington ('93) | 93 | USA | 51.76 | SB | ||||||||||
4 | Joanna Atkins Joanna Atkins ('89) | 89 | USA | 51.80 | SB | ||||||||||
5 | Madiea Ghafoor Madiea Ghafoor ('92) | 92 | NED | 52.15 | PB | ||||||||||
6 | Faith Dismuke Faith Dismuke ('94) | 94 | USA | 54.31 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Victoria Ohuruogu Victoria Ohuruogu ('93) | 93 | GBR | 53.60 | SB | ||||||||||
2 | Taylor Sharpe Taylor Sharpe ('96) | 96 | CAN | 53.66 | SB | ||||||||||
3 | Eva Hovenkamp Eva Hovenkamp ('96) | 96 | NED | 54.13 | SB | ||||||||||
4 | Katie Funcheon Katie Funcheon ('97) | 97 | USA | 54.52 | SB | ||||||||||
5 | Hope Mazi Hope Mazi | USA | 55.33 | ||||||||||||
6 | Kayla Heard Kayla Heard ('97) | 97 | USA | 55.55 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Destiny Fairley Destiny Fairley | USA | 54.60 | PB | |||||||||||
2 | Pashen Williams Pashen Williams ('99) | 99 | PUR | 54.99 | PB | ||||||||||
3 | Kennedy Crawford Kennedy Crawford ('99) | 99 | USA | 55.25 | SB | ||||||||||
4 | Rosie Chamberlain Rosie Chamberlain ('95) | 95 | GBR | 55.59 | SB | ||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Venida Fagan Venida Fagan ('97) | 97 | USA | 56.23 | SB | ||||||||||
2 | Cheyenne Trigg Cheyenne Trigg | USA | 57.00 | ||||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kristen Metcalfe Kristen Metcalfe ('96) | 96 | CAN | 2:06.46 | |||||||||||
2 | Kristyn Williams Kristyn Williams ('94) | 94 | USA | 2:08.12 | SB | ||||||||||
3 | Elisabeth Angell Bergh Elisabeth Angell Bergh ('96) | 96 | NOR | 2:10.60 | |||||||||||
4 | Crystal Tejeda Crystal Tejeda | USA | 2:13.15 | SB | |||||||||||
5 | Mary Jeanne Assinzo Mary Jeanne Assinzo | USA | 2:14.15 | SB | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Tatyana Hodnett Tatyana Hodnett ('96) | 96 | USA | 2:13.38 | SB | ||||||||||
2 | Elizabeth Jenkins Elizabeth Jenkins | USA | 2:15.18 | PB | |||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Aynslee van Graan Aynslee van Graan ('95) | 95 | RSA | 4:21.64 | SB | ||||||||||
2 | Michelle Howell Michelle Howell ('94) | 94 | USA | 4:21.89 | |||||||||||
3 | Morgan Hull Morgan Hull | USA | 4:33.53 | PB | |||||||||||
4 | Lauren Perry Lauren Perry ('96) | 96 | USA | 4:35.43 | |||||||||||
5 | Nora McUmber Nora McUmber | USA | 4:37.22 | ||||||||||||
6 | Lisha Van Onselen Lisha Van Onselen ('97) | 97 | RSA | 4:38.04 | PB | ||||||||||
8 | Bethany Williams Bethany Williams ('99) | 99 | GBR | 4:43.81 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Heloise Duffie de Tassigny Heloise Duffie de Tassigny ('97) | 97 | FRA | 4:29.65 | PB | ||||||||||
K 3000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Daniela Urzua Daniela Urzua | USA | 10:12.32 | PB | |||||||||||
2 | Alyssa Bayliff Alyssa Bayliff | USA | 10:14.52 | PB | |||||||||||
6 | Laura Tobin Laura Tobin ('96) | 96 | IRL | 10:32.03 | PB | ||||||||||
K 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Colett Rampf Colett Rampf ('91) | 91 | GER | 10:34.39 | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: +1.8 Finale A Finale | Vind: +1.8 | ||||||||||||||
1 | Raven Clay Raven Clay ('90) | 90 | USA | 13.04 | SB | ||||||||||
2 | Brandeé Johnson Brandeé Johnson ('98) | 98 | USA | 13.21 | SB | ||||||||||
3 | Tia Thevenin Tia Thevenin ('96) | 96 | CAN | 13.38 | SB | ||||||||||
4 | Nicole Setterington Nicole Setterington ('95) | 95 | CAN | 13.60 | |||||||||||
5 | Danielle Delgado Danielle Delgado ('96) | 96 | PUR | 13.62 | SB | ||||||||||
6 | Brittney Trought Brittney Trought | USA | 13.63 | SB | |||||||||||
7 | Quamecha Morrison Quamecha Morrison | USA | 13.71 | PB | |||||||||||
8 | Timetria Mitchell Timetria Mitchell ('98) | 98 | USA | 13.90 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +2.9 | Vind: +2.9 | ||||||||||||||
1 | Raven Clay Raven Clay ('90) | 90 | USA | 12.92 | w | ||||||||||
2 | Danielle Delgado Danielle Delgado ('96) | 96 | PUR | 13.77 | w | ||||||||||
3 | Quamecha Morrison Quamecha Morrison | USA | 13.81 | w | |||||||||||
4 | Anacia Hines Anacia Hines | USA | 13.89 | w | |||||||||||
5 | Alexis Postell Alexis Postell ('99) | 99 | USA | 14.02 | w | ||||||||||
6 | Kaitlyn Kirby Kaitlyn Kirby ('98) | 98 | USA | 14.03 | w | ||||||||||
Indledende 2 Vind: +1.4 | Vind: +1.4 | ||||||||||||||
1 | Maribel Caicedo Maribel Caicedo ('98) | 98 | ECU | 13.32 | =SB | ||||||||||
2 | Timetria Mitchell Timetria Mitchell ('98) | 98 | USA | 13.68 | SB | ||||||||||
3 | Lyric Schmalz Lyric Schmalz | USA | 13.93 | ||||||||||||
4 | Stormm Phillips Stormm Phillips ('94) | 94 | USA | 14.03 | SB | ||||||||||
5 | Tiara Willams Tiara Willams | USA | 14.32 | ||||||||||||
Indledende 3 Vind: +1.7 | Vind: +1.7 | ||||||||||||||
1 | Nicole Setterington Nicole Setterington ('95) | 95 | CAN | 13.52 | SB | ||||||||||
2 | Brittney Trought Brittney Trought | USA | 13.66 | SB | |||||||||||
3 | Rachael O'Neill Rachael O'Neill | USA | 14.14 | ||||||||||||
4 | Pippa Earley Pippa Earley | 00 | GBR | 14.33 | PB | ||||||||||
5 | Natosha Jordan Natosha Jordan | USA | 14.44 | PB | |||||||||||
6 | Kiara Miles Kiara Miles | USA | 14.49 | PB | |||||||||||
Indledende 4 Vind: +1.1 | Vind: +1.1 | ||||||||||||||
1 | Brandeé Johnson Brandeé Johnson ('98) | 98 | USA | 13.33 | SB | ||||||||||
2 | Tia Thevenin Tia Thevenin ('96) | 96 | CAN | 13.55 | SB | ||||||||||
3 | Aviana Goode Aviana Goode ('98) | 98 | USA | 14.21 | SB | ||||||||||
4 | Monae' Nichols Monae' Nichols ('98) | 98 | USA | 14.22 | |||||||||||
5 | Amanda Marie Grefstad Frøynes Amanda Marie Grefstad Frøynes ('98) | 98 | NOR | 14.67 | |||||||||||
6 | Lea Tshikaya Lea Tshikaya ('91) | 91 | FRA | 14.81 | |||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Janeil Bellille Janeil Bellille ('89) | 89 | TTO | 57.40 | SB | ||||||||||
2 | Brandeé Johnson Brandeé Johnson ('98) | 98 | USA | 57.94 | SB | ||||||||||
3 | Kiah Seymour Kiah Seymour ('94) | 94 | USA | 58.06 | SB | ||||||||||
4 | Lexi Aitken Lexi Aitken ('97) | 97 | CAN | 59.27 | |||||||||||
5 | Latosha Wallace Latosha Wallace ('85) | 85 | USA | 59.50 | SB | ||||||||||
6 | Danielle Delgado Danielle Delgado ('96) | 96 | PUR | 1:00.23 | SB | ||||||||||
7 | Ebony Crear Ebony Crear ('96) | 96 | USA | 1:01.76 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Kaitlin Walker Kaitlin Walker ('95) | 95 | USA | 58.34 | PB | ||||||||||
2 | Nikki Stephens Nikki Stephens ('98) | 98 | USA | 58.82 | PB | ||||||||||
3 | Destiny Ward Destiny Ward ('99) | 99 | USA | 1:02.33 | |||||||||||
4 | Lyric Schmalz Lyric Schmalz | USA | 1:02.93 | ||||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Alexis Postell Alexis Postell ('99) | 99 | USA | 1:02.86 | PB | ||||||||||
2 | Jade Sullivan Jade Sullivan ('97) | 97 | USA | 1:03.07 | PB | ||||||||||
3 | Lauren Polimeno Lauren Polimeno | USA | 1:03.43 | ||||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
3 | Amanda Marie Grefstad Frøynes Amanda Marie Grefstad Frøynes ('98) | 98 | NOR | 1.68 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Stacey Destin Stacey Destin ('96) | 96 | USA | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Britainy Smith Britainy Smith | USA | 4.05 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Nicole Carroll Nicole Carroll ('97) | 97 | USA | 3.95 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Louisa Washburn Louisa Washburn | USA | 3.95 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Colleen Clancy Colleen Clancy ('98) | 98 | USA | 3.85 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Anna Chamness Anna Chamness | USA | 3.75 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Yaritza Diaz Yaritza Diaz ('95) | 95 | PUR | 3.75 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Kendahl Shue Kendahl Shue | USA | 3.60 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Yanis David Yanis David ('97) | 97 | FRA | 6.69 | w | +2.3 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Darrielle McQueen Darrielle McQueen ('96) | 96 | USA | 6.41 | w | +2.3 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Monae' Nichols Monae' Nichols ('98) | 98 | USA | 6.30 | w | +2.4 | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Filippa Fotopoulou Filippa Fotopoulou ('96) | 96 | CYP | 6.27 | +1.6 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Kiara Williams Kiara Williams ('96) | 96 | USA | 6.19 | +1.7 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Gabrielle Farquharson Gabrielle Farquharson ('92) | 92 | USA | 6.08 | +1.1 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Kaytlyn Gill Kaytlyn Gill | USA | 6.02 | w | +3.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Jonina Brinson Jonina Brinson | USA | 6.00 | w | +2.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Tamara Moncrieffe Tamara Moncrieffe ('96) | 96 | JAM | 5.89 | w | +2.4 | |||||||||
| |||||||||||||||
10 | Adja Sackor Adja Sackor ('98) | 98 | USA | 5.77 | w | +2.6 | |||||||||
| |||||||||||||||
11 | Nikki Stephens Nikki Stephens ('98) | 98 | USA | 5.73 | w | +3.0 | |||||||||
| |||||||||||||||
12 | Jaimie Robinson Jaimie Robinson ('99) | 99 | USA | 5.65 | +0.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
Lauren White Lauren White ('98) | 98 | USA | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Stormm Phillips Stormm Phillips ('94) | 94 | USA | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Stormm Phillips Stormm Phillips ('94) | 94 | USA | 12.48 | +1.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Michelle Cobb Michelle Cobb ('99) | 99 | USA | 12.47 | w | +2.1 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Brittany Bowald Brittany Bowald | USA | 12.44 | +1.2 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Asa Garcia Asa Garcia ('97) | 97 | USA | 12.17 | w | +2.3 | |||||||||
| |||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Melissa Boekelman Melissa Boekelman ('89) | 89 | NED | 17.75 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Lloydricia Cameron Lloydricia Cameron ('96) | 96 | JAM | 17.66 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Portious Warren Portious Warren ('96) | 96 | TTO | 16.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jhané Carter Jhané Carter ('96) | 96 | USA | 14.97 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Lauren Evans Lauren Evans | USA | 14.87 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Noelle Parker Noelle Parker ('97) | 97 | USA | 14.35 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Shanell Atkins Shanell Atkins | USA | 14.29 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Sade Meeks Sade Meeks ('99) | 99 | USA | 14.11 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Courtney Morgan Courtney Morgan | USA | 14.05 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Leilyn Miles Leilyn Miles | USA | 13.79 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Erika Earwood Erika Earwood ('98) | 98 | USA | 13.41 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Gabby Durant Gabby Durant | USA | 13.08 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||
15 | Grete Griffin Grete Griffin ('93) | 93 | EST | 11.72 | SB | ||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kellion Knibb Kellion Knibb ('93) | 93 | JAM | 58.91 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Vanessa Kamga Vanessa Kamga ('98) | 98 | SWE | 54.41 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Lloydricia Cameron Lloydricia Cameron ('96) | 96 | JAM | 53.04 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Portious Warren Portious Warren ('96) | 96 | TTO | 49.93 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jontavia Dykes Jontavia Dykes ('95) | 95 | USA | 45.68 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Holly Julifs Holly Julifs ('96) | 96 | USA | 45.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Grace Artis Grace Artis | USA | 44.28 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Ellen Pettersson Ellen Pettersson ('97) | 97 | SWE | 42.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Vanessa Kamga Vanessa Kamga ('98) | 98 | SWE | 58.88 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jhané Carter Jhané Carter ('96) | 96 | USA | 57.86 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Gabby Durant Gabby Durant | USA | 56.79 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Ashley Wilson Ashley Wilson | USA | 56.41 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Coralys Ortiz Coralys Ortiz ('85) | 85 | PUR | 57.63 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Avione Allgood Avione Allgood ('93) | 93 | USA | 52.83 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Megan Reed Megan Reed | USA | 46.11 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Tianah List Tianah List ('98) | 98 | NZL | 45.54 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Amanda Marie Grefstad Frøynes Amanda Marie Grefstad Frøynes ('98) | 98 | NOR | 41.46 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Grete Griffin Grete Griffin ('93) | 93 | EST | 41.01 | SB | ||||||||||
K 4 x 100 m stafet Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | NED | 43.04 | |||||||||||||
2 | Alabama Alabama | USA | 43.26 | ||||||||||||
Daija Lampkin, Tamara Clark, Symone Darius, Takyera Roberson | |||||||||||||||
4 | Bethune-Cookman Bethune-Cookman | USA | 44.98 | ||||||||||||
Sade McCreath-Tardiel, Jonina Brinson, Monae' Nichols, Quamecha Morrison | |||||||||||||||
K 4 x 400 m stafet Finale A Finale | |||||||||||||||
2 | Florida Florida | USA | 3:33.71 | ||||||||||||
Taylor Manson, Brandeé Johnson, Lauryn Ghee, Nikki Stephens | |||||||||||||||
3 | Alabama Alabama | USA | 3:34.37 | ||||||||||||
Takyera Roberson, Tamara Clark, Symone Darius, Katie Funcheon | |||||||||||||||
K 100 m Vind: +0.2 Finale A Finale | Vind: +0.2 | ||||||||||||||
1 | Tamari Davis Tamari Davis ('03) | 03 | USA | 11.49 | |||||||||||
2 | Ceslina Anselm Ceslina Anselm | USA | 12.20 | PB | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende ? Vind: +1.6 | Vind: +1.6 | ||||||||||||||
1 | Tamari Davis Tamari Davis ('03) | 03 | USA | 11.54 | |||||||||||
2 | Ceslina Anselm Ceslina Anselm | USA | 12.05 | w | |||||||||||
K 200 m Vind: -0.1 Finale A Finale | Vind: -0.1 | ||||||||||||||
1 | Tamari Davis Tamari Davis ('03) | 03 | USA | 23.53 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende ? Vind: -0.3 | Vind: -0.3 | ||||||||||||||
1 | Tamari Davis Tamari Davis ('03) | 03 | USA | 23.50 |