M 100 m Vind: -0.5 Finale A Finale | Vind: -0.5 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Remontay McClain Remontay McClain ('92) | 92 | USA | 10.26 | SB | ||||||||||
2 | Chris Royster Chris Royster ('92) | 92 | USA | 10.38 | |||||||||||
3 | Jerome Blake Jerome Blake ('95) | 95 | CAN | 10.45 | |||||||||||
4 | Bolade Ajomale Bolade Ajomale ('95) | 95 | CAN | 10.45 | |||||||||||
5 | BJ Lawrence BJ Lawrence ('89) | 89 | SKN | 10.60 | SB | ||||||||||
6 | Eric de Jesús Eric de Jesús ('90) | 90 | BRA | 10.69 | =SB | ||||||||||
Finale B Vind: -0.6 | Vind: -0.6 | ||||||||||||||
1 | Kevin Ally Kevin Ally ('91) | 91 | USA | 10.45 | |||||||||||
2 | Mohammed Dawood Abdullah Mohammed Dawood Abdullah ('97) | 97 | KSA | 10.60 | SB | ||||||||||
3 | Kenneth Turner Kenneth Turner ('91) | 91 | USA | 10.62 | |||||||||||
4 | Paul Doan Paul Doan ('95) | 95 | USA | 10.65 | |||||||||||
5 | Luke Bohlinger Luke Bohlinger | USA | 10.77 | ||||||||||||
6 | Trae Armstrong Trae Armstrong | USA | 10.83 | ||||||||||||
7 | Shingirai Hlanguyo Shingirai Hlanguyo ('98) | 98 | ZIM | 10.89 | |||||||||||
8 | Martino Falls Martino Falls | USA | 10.96 | ||||||||||||
Finale C Vind: -0.5 | Vind: -0.5 | ||||||||||||||
1 | Alec Duran Alec Duran | USA | 10.80 | ||||||||||||
2 | Kenneth Jackson Kenneth Jackson | USA | 10.87 | SB | |||||||||||
3 | Ahmed Muhanna Al-Marwani Ahmed Muhanna Al-Marwani ('01) | 01 | KSA | 10.90 | |||||||||||
4 | David Sennung David Sennung ('91) | 91 | SWE | 10.96 | SB | ||||||||||
5 | Paris Foster Paris Foster | USA | 10.99 | ||||||||||||
Finale D Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Christian Padron Christian Padron | USA | 10.87 | PB | |||||||||||
Finale E Vind: -0.8 | Vind: -0.8 | ||||||||||||||
1 | Riley Sasaki Riley Sasaki | USA | 11.05 | ||||||||||||
2 | Donovan Robinson Donovan Robinson | USA | 11.06 | ||||||||||||
Finale F Vind: -0.9 | Vind: -0.9 | ||||||||||||||
1 | David Emeche David Emeche | USA | 11.05 | ||||||||||||
M 200 m Vind: 0.0 Finale A Finale | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Jerome Blake Jerome Blake ('95) | 95 | CAN | 21.19 | |||||||||||
2 | Luke Bohlinger Luke Bohlinger | USA | 21.66 | ||||||||||||
3 | Gabe Warner Gabe Warner | USA | 21.97 | ||||||||||||
Finale B Vind: +0.5 | Vind: +0.5 | ||||||||||||||
1 | Austin Cole Austin Cole ('98) | 98 | CAN | 21.60 | PB | ||||||||||
2 | Andrew Tate Andrew Tate ('94) | 94 | USA | 21.82 | SB | ||||||||||
3 | Mason Rhodes Mason Rhodes ('89) | 89 | USA | 21.97 | SB | ||||||||||
4 | Alec Duran Alec Duran | USA | 22.04 | ||||||||||||
5 | Terrell White Terrell White ('93) | 93 | USA | 22.12 | |||||||||||
Finale C Vind: -1.1 | Vind: -1.1 | ||||||||||||||
1 | Marquis Brown Marquis Brown | USA | 21.85 | SB | |||||||||||
2 | Michael Aono Michael Aono ('98) | 98 | CAN | 21.94 | SB | ||||||||||
3 | Ahmed Muhanna Al-Marwani Ahmed Muhanna Al-Marwani ('01) | 01 | KSA | 22.08 | |||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Austin Cole Austin Cole ('98) | 98 | CAN | 47.01 | PB | ||||||||||
2 | Tubotein Taylor Tubotein Taylor ('91) | 91 | NGR | 48.02 | |||||||||||
3 | Jehue Gordon Jehue Gordon ('91) | 91 | TTO | 48.35 | SB | ||||||||||
4 | Andrew Tate Andrew Tate ('94) | 94 | USA | 48.51 | |||||||||||
5 | Terrell White Terrell White ('93) | 93 | USA | 48.97 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Nicholas Harper Nicholas Harper | USA | 48.37 | PB | |||||||||||
2 | Charles Marks Charles Marks | USA | 48.63 | PB | |||||||||||
3 | Jordan Washecheck Jordan Washecheck | USA | 48.77 | ||||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Michael Aono Michael Aono ('98) | 98 | CAN | 48.46 | SB | ||||||||||
2 | Abdullah Ayed Al-Subaie Abdullah Ayed Al-Subaie | 00 | KSA | 48.55 | |||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Austin Pruitt Austin Pruitt | USA | 1:48.56 | PB | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Oussama Cherrad Oussama Cherrad | 00 | ALG | 1:49.82 | SB | ||||||||||
2 | Abrham Tesfamariam Abrham Tesfamariam | ERI | 1:50.21 | ||||||||||||
3 | Adam Palamar Adam Palamar ('94) | 94 | CAN | 1:50.78 | SB | ||||||||||
4 | Kasey Knevelbaard Kasey Knevelbaard ('96) | 96 | USA | 1:51.17 | |||||||||||
5 | Allen Eke Allen Eke ('94) | 94 | USA | 1:51.47 | |||||||||||
6 | Tayron Reyes Tayron Reyes ('90) | 90 | DOM | 1:51.77 | |||||||||||
7 | Charles Jock Charles Jock ('89) | 89 | USA | 1:52.63 | |||||||||||
8 | Rabah Houali Rabah Houali ('97) | 97 | FRA | 1:52.84 | |||||||||||
9 | Isaiah Jewett Isaiah Jewett ('97) | 97 | USA | 1:52.90 | |||||||||||
10 | Felix Kitur Felix Kitur ('87) | 87 | KEN | 1:53.21 | SB | ||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Tucker Cargile Tucker Cargile | USA | 1:52.71 | PB | |||||||||||
2 | Carter Floyd Carter Floyd | USA | 1:52.71 | ||||||||||||
3 | Nick Famolaro Nick Famolaro ('96) | 96 | USA | 1:53.00 | |||||||||||
4 | Aaron Potts Aaron Potts | USA | 1:53.29 | SB | |||||||||||
5 | Robert Blackwell Robert Blackwell ('93) | 93 | USA | 1:53.76 | |||||||||||
6 | Justin Thorstad Justin Thorstad | USA | 1:53.91 | ||||||||||||
7 | Tetlo Emmen Tetlo Emmen ('84) | 84 | USA | 1:54.19 | SB | ||||||||||
8 | Arturo Sotomayor Arturo Sotomayor ('96) | 96 | USA | 1:55.05 | SB | ||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Ryan Silva Ryan Silva ('95) | 95 | USA | 1:53.92 | SB | ||||||||||
2 | Alberto Rodríguez Alberto Rodríguez | ESP | 1:54.21 | PB | |||||||||||
3 | Simon Paige Simon Paige | USA | 1:54.22 | ||||||||||||
4 | Conner Wilburn Conner Wilburn | USA | 1:54.63 | ||||||||||||
5 | Jahleel Norwood Jahleel Norwood | USA | 1:54.77 | ||||||||||||
6 | Logan Owens Logan Owens | USA | 1:55.07 | PB | |||||||||||
7 | Alex Engel Alex Engel ('88) | 88 | USA | 1:55.24 | |||||||||||
Finale E | |||||||||||||||
1 | Adolfo Cruz Adolfo Cruz | USA | 1:54.02 | PB | |||||||||||
2 | Eric Pollard Eric Pollard | CAN | 1:54.80 | PB | |||||||||||
3 | Brady Aderholt Brady Aderholt | USA | 1:55.32 | ||||||||||||
4 | Daniel Van Buerden Daniel Van Buerden | USA | 1:55.34 | PB | |||||||||||
5 | William Warner William Warner | USA | 1:55.49 | ||||||||||||
Finale F | |||||||||||||||
1 | Brynn Sargent Brynn Sargent | USA | 1:55.11 | PB | |||||||||||
2 | Jacob Grant Jacob Grant | USA | 1:55.95 | ||||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kasey Knevelbaard Kasey Knevelbaard ('96) | 96 | USA | 3:43.52 | |||||||||||
2 | Thomas Riva Thomas Riva ('92) | 92 | CAN | 3:44.21 | SB | ||||||||||
3 | Derek Thomas Derek Thomas ('91) | 91 | USA | 3:44.26 | |||||||||||
4 | Robert Denault Robert Denault ('93) | 93 | CAN | 3:45.81 | SB | ||||||||||
5 | José Juan Esparza José Juan Esparza ('90) | 90 | MEX | 3:45.85 | |||||||||||
6 | Lukas Jarron Lukas Jarron ('95) | 95 | CAN | 3:47.61 | SB | ||||||||||
7 | Salim Keddar Salim Keddar ('93) | 93 | ALG | 3:47.66 | SB | ||||||||||
8 | Jean-Sam Lapointe Jean-Sam Lapointe ('91) | 91 | CAN | 3:48.80 | SB | ||||||||||
9 | Sergio Olivarrias Sergio Olivarrias | USA | 3:49.11 | SB | |||||||||||
10 | Luis Gutierrez Luis Gutierrez ('94) | 94 | USA | 3:49.92 | |||||||||||
11 | Aaron Potts Aaron Potts | USA | 3:50.50 | ||||||||||||
12 | Nicolas Morin Nicolas Morin ('94) | 94 | CAN | 3:51.41 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Carlos Santiago Hernández Carlos Santiago Hernández ('98) | 98 | COL | 3:49.61 | |||||||||||
2 | John Gay John Gay ('96) | 96 | CAN | 3:49.79 | PB | ||||||||||
3 | Shane Niksic Shane Niksic ('92) | 92 | USA | 3:50.59 | SB | ||||||||||
4 | Victor Moreau Victor Moreau ('95) | 95 | FRA | 3:50.82 | PB | ||||||||||
5 | Will Cross Will Cross | USA | 3:52.33 | ||||||||||||
6 | Marvin Thomas Marvin Thomas ('97) | 97 | USA | 3:53.03 | |||||||||||
7 | René Menzel René Menzel ('92) | 92 | GER | 3:53.23 | SB | ||||||||||
8 | johnny minen johnny minen | USA | 3:53.26 | PB | |||||||||||
9 | Freddie Hessian Freddie Hessian ('93) | 93 | GBR | 3:55.80 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Ryan Silva Ryan Silva ('95) | 95 | USA | 3:50.93 | SB | ||||||||||
2 | Camilo Andrés Aguillon Camilo Andrés Aguillon ('95) | 95 | COL | 3:52.43 | PB | ||||||||||
3 | Mark Huizar Mark Huizar | USA | 3:53.64 | PB | |||||||||||
4 | Brody Barkan Brody Barkan | USA | 3:54.29 | ||||||||||||
5 | Ryan Shon Ryan Shon | USA | 3:54.51 | SB | |||||||||||
6 | Alexander Bley Alexander Bley ('90) | 90 | GER | 3:54.69 | SB | ||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Gonzalo Cruz Gonzalo Cruz ('98) | 98 | MEX | 3:55.41 | PB | ||||||||||
M 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Soren Knudsen Soren Knudsen ('99) | 99 | USA | 13:54.56 | PB | ||||||||||
2 | CJ Albertson CJ Albertson ('93) | 93 | USA | 13:57.62 | SB | ||||||||||
3 | José Antonio Uribe José Antonio Uribe ('86) | 86 | MEX | 14:02.54 | SB | ||||||||||
4 | Matt Crowe Matt Crowe ('90) | 90 | USA | 14:03.09 | PB | ||||||||||
5 | Juan Pacheco Juan Pacheco ('90) | 90 | MEX | 14:04.56 | PB | ||||||||||
6 | Abraham Daniel Hernández Abraham Daniel Hernández ('95) | 95 | MEX | 14:04.75 | PB | ||||||||||
7 | Brandon Johnson Brandon Johnson ('87) | 87 | USA | 14:05.52 | SB | ||||||||||
8 | Ezau Arias Ezau Arias ('90) | 90 | MEX | 14:06.77 | SB | ||||||||||
9 | Victor Montañez Victor Montañez ('94) | 94 | MEX | 14:07.24 | PB | ||||||||||
10 | Jason Lynch Jason Lynch | USA | 14:07.39 | SB | |||||||||||
11 | Ruben Dominguez Ruben Dominguez | USA | 14:07.58 | SB | |||||||||||
12 | Andy Reischling Andy Reischling | USA | 14:07.91 | PB | |||||||||||
13 | Nehemiah Too Nehemiah Too ('95) | 95 | KEN | 14:12.48 | PB | ||||||||||
14 | Gatien Airiau Gatien Airiau ('93) | 93 | FRA | 14:14.15 | PB | ||||||||||
15 | Jean-Simon Desgagnés Jean-Simon Desgagnés ('98) | 98 | CAN | 14:20.18 | PB | ||||||||||
16 | Chris Frias Chris Frias ('90) | 90 | USA | 14:21.75 | |||||||||||
17 | Taylor Stack Taylor Stack | USA | 14:23.73 | PB | |||||||||||
18 | Carlos Aldama Carlos Aldama ('97) | 97 | MEX | 14:24.18 | PB | ||||||||||
19 | Ross Husch Ross Husch | USA | 14:27.12 | ||||||||||||
20 | Kurt Roeser Kurt Roeser ('87) | 87 | USA | 14:29.60 | SB | ||||||||||
21 | Tony Okello Tony Okello ('83) | 83 | UGA | 14:29.81 | |||||||||||
22 | Martin Medina Martin Medina ('90) | 90 | USA | 14:37.29 | SB | ||||||||||
23 | Oscar Caltenco Mbriz Oscar Caltenco Mbriz ('91) | 91 | MEX | 14:38.90 | PB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Justin Hazell Justin Hazell | 00 | USA | 14:29.91 | PB | ||||||||||
2 | Michael Oldach Michael Oldach | USA | 14:32.49 | PB | |||||||||||
3 | Charlie Pope Charlie Pope | USA | 14:36.40 | PB | |||||||||||
4 | Huruy Zeratsion Huruy Zeratsion | USA | 14:39.77 | PB | |||||||||||
5 | James Pedrotti James Pedrotti | USA | 14:40.22 | SB | |||||||||||
6 | Jorge Jabaz Jorge Jabaz ('86) | 86 | USA | 14:41.43 | SB | ||||||||||
7 | Alejandro Martinez Ambrosio Alejandro Martinez Ambrosio | USA | 14:46.66 | PB | |||||||||||
8 | Hesiquio Flores Hesiquio Flores ('93) | 93 | MEX | 14:47.11 | SB | ||||||||||
9 | Josh Espinoza Josh Espinoza ('92) | 92 | USA | 14:48.55 | |||||||||||
10 | Max McNeill Max McNeill ('93) | 93 | GBR | 14:49.61 | |||||||||||
17 | Harry Loasby Harry Loasby ('96) | 96 | HKG | 15:02.08 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
28 | Jack Andrew Jack Andrew ('91) | 91 | GBR | 15:55.70 | PB | ||||||||||
M 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jackson Sayler Jackson Sayler ('95) | 95 | USA | 8:47.82 | PB | ||||||||||
2 | Jordan Carpenter Jordan Carpenter | USA | 8:53.50 | SB | |||||||||||
3 | Luc Bruchet Luc Bruchet ('91) | 91 | CAN | 8:54.94 | PB | ||||||||||
4 | Luis Ibarra Luis Ibarra ('80) | 80 | MEX | 8:59.66 | |||||||||||
5 | Justin Kent Justin Kent ('92) | 92 | CAN | 9:02.27 | SB | ||||||||||
6 | Trevor Siniscalchi Trevor Siniscalchi | USA | 9:02.46 | ||||||||||||
7 | Hunter Boyer Hunter Boyer ('99) | 99 | USA | 9:05.43 | PB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Larry Filer Larry Filer | USA | 9:12.28 | PB | |||||||||||
M 110 m hæk Vind: +0.5 Finale A Finale | Vind: +0.5 | ||||||||||||||
1 | Misana Viltz Misana Viltz ('96) | 96 | USA | 13.94 | |||||||||||
2 | Thingalaya Siddhanth Thingalaya Siddhanth ('91) | 91 | IND | 14.11 | |||||||||||
3 | Kenneth Schultze Kenneth Schultze ('97) | 97 | CAN | 14.26 | PB | ||||||||||
4 | Shane Martin Shane Martin | USA | 14.36 | ||||||||||||
5 | Nicholas Rack Nicholas Rack ('93) | 93 | USA | 14.46 | |||||||||||
6 | Winston Lawson Winston Lawson | USA | 14.72 | ||||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Landon Huslig Landon Huslig ('95) | 95 | USA | 50.32 | PB | ||||||||||
2 | Kaelin Moore Kaelin Moore ('99) | 99 | USA | 52.23 | PB | ||||||||||
3 | Andre Chapman Andre Chapman ('93) | 93 | USA | 52.55 | |||||||||||
4 | Josef Polk Josef Polk | USA | 53.54 | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Jacob Hanna Jacob Hanna | CAN | 53.89 | =PB | |||||||||||
2 | Nick Burchett Nick Burchett | USA | 54.19 | SB | |||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Alexander Bowen Alexander Bowen ('93) | 93 | PAN | 2.12 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Henry Baldwin Henry Baldwin | USA | 2.06 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Miles Poullard Miles Poullard | USA | 2.06 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Josh Fry Josh Fry | USA | NH | |||||||||||||
| |||||||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kyle Victoria Kyle Victoria | USA | 4.90 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Evan Shimasaki Evan Shimasaki | USA | 4.85 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Garrett Silva Garrett Silva | USA | 4.70 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Zach Greenleaf Zach Greenleaf | USA | 4.70 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Josh Fry Josh Fry | USA | NH | |||||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Elvijs Misāns Elvijs Misāns ('89) | 89 | LAT | 7.60 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ron Taylor Ron Taylor ('90) | 90 | USA | 7.40 | +1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tommy Wright Tommy Wright | USA | 7.37 | +1.6 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Corey Muggler Corey Muggler ('95) | 95 | PUR | 7.36 | +0.5 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Isaac Jean-Paul Isaac Jean-Paul ('93) | 93 | USA | 7.04 | +0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ricky Robertson Ricky Robertson ('90) | 90 | USA | 7.00 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ryan Sanders Ryan Sanders ('92) | 92 | USA | 15.85 | +0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Zain Palacio Zain Palacio | USA | 14.56 | 0.0 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Christopher Henderson Christopher Henderson | USA | 14.56 | 0.0 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Matt Katnik Matt Katnik ('96) | 96 | USA | 17.87 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jacob Wilson Jacob Wilson ('99) | 99 | USA | 17.64 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 1.5 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jeremy Campbell Jeremy Campbell ('87) | 87 | USA | 62.48 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
2 | Brett Olsen Brett Olsen ('92) | 92 | USA | 55.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Josh Syrotchen Josh Syrotchen ('94) | 94 | USA | 55.23 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jayson Kovar Jayson Kovar ('94) | 94 | USA | 52.92 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jacob Wilson Jacob Wilson ('99) | 99 | USA | 60.03 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m Vind: -0.4 Finale A Finale | Vind: -0.4 | ||||||||||||||
1 | Aaliyah Brown Aaliyah Brown ('95) | 95 | USA | 11.37 | |||||||||||
2 | Jeneba Tarmoh Jeneba Tarmoh ('89) | 89 | USA | 11.50 | |||||||||||
3 | Kendall Baisden Kendall Baisden ('95) | 95 | USA | 11.56 | SB | ||||||||||
4 | Melanise Chapman Melanise Chapman ('91) | 91 | USA | 11.59 | |||||||||||
5 | Destinee Brown Destinee Brown ('94) | 94 | USA | 11.69 | |||||||||||
6 | Alexis Faulknor Alexis Faulknor ('94) | 94 | USA | 11.78 | |||||||||||
7 | Lawanda Harvey Lawanda Harvey | USA | 12.17 | SB | |||||||||||
Finale B Vind: -0.4 | Vind: -0.4 | ||||||||||||||
1 | Yasmin Woodruff Yasmin Woodruff ('90) | 90 | PAN | 11.84 | SB | ||||||||||
2 | Chelsea Howard Chelsea Howard ('96) | 96 | USA | 11.89 | |||||||||||
3 | Audrianna Morgan Audrianna Morgan | USA | 12.16 | ||||||||||||
4 | Karelle Edwards Karelle Edwards ('90) | 90 | CAN | 12.28 | SB | ||||||||||
7 | Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93) | 93 | DEN | 12.37 | |||||||||||
Finale C Vind: -0.5 | Vind: -0.5 | ||||||||||||||
1 | Faith Burt Faith Burt ('90) | 90 | USA | 12.14 | |||||||||||
2 | Sch'cara Young Sch'cara Young | USA | 12.23 | ||||||||||||
Finale D Vind: -0.7 | Vind: -0.7 | ||||||||||||||
1 | Catharine Kluyts Catharine Kluyts ('99) | 99 | CAN | 12.21 | PB | ||||||||||
2 | Tenisha Eastman Tenisha Eastman | USA | 12.22 | PB | |||||||||||
K 200 m Vind: +0.8 Finale A Finale | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
1 | Jeneba Tarmoh Jeneba Tarmoh ('89) | 89 | USA | 23.38 | SB | ||||||||||
2 | Alexis Faulknor Alexis Faulknor ('94) | 94 | USA | 23.86 | SB | ||||||||||
3 | Destinee Brown Destinee Brown ('94) | 94 | USA | 23.94 | |||||||||||
4 | Joey Duck Joey Duck ('89) | 89 | GBR | 24.21 | SB | ||||||||||
5 | Chelsea Howard Chelsea Howard ('96) | 96 | USA | 24.73 | |||||||||||
6 | Yasmin Woodruff Yasmin Woodruff ('90) | 90 | PAN | 24.74 | =SB | ||||||||||
Finale B Vind: -0.3 | Vind: -0.3 | ||||||||||||||
1 | Lawanda Harvey Lawanda Harvey | USA | 24.58 | PB | |||||||||||
2 | Faith Burt Faith Burt ('90) | 90 | USA | 24.59 | |||||||||||
3 | Breanna Clark Breanna Clark | USA | 24.74 | PB | |||||||||||
4 | Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93) | 93 | DEN | 25.02 | SB | ||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Giancarla Dimich Trevisan Giancarla Dimich Trevisan ('93) | 93 | ITA | 53.59 | SB | ||||||||||
2 | Gianna Woodruff Gianna Woodruff ('93) | 93 | PAN | 53.94 | |||||||||||
3 | Allison Reaser Allison Reaser ('92) | 92 | USA | 56.03 | PB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Annie Kunz Annie Kunz ('93) | 93 | USA | 57.47 | PB | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Elizabeth Whelan Elizabeth Whelan ('93) | 93 | CAN | 2:03.16 | PB | ||||||||||
2 | Madeleine Kelly Madeleine Kelly ('95) | 95 | CAN | 2:03.85 | SB | ||||||||||
3 | Sarah MacPherson Sarah MacPherson ('91) | 91 | CAN | 2:03.97 | PB | ||||||||||
4 | Raquel Lambdin Raquel Lambdin ('93) | 93 | USA | 2:04.07 | SB | ||||||||||
5 | Adrea Propp Adrea Propp ('92) | 92 | CAN | 2:04.30 | PB | ||||||||||
6 | Laurence Côté Laurence Côté ('91) | 91 | CAN | 2:04.65 | SB | ||||||||||
7 | Tracee van der Wyk Tracee van der Wyk ('91) | 91 | USA | 2:04.75 | PB | ||||||||||
8 | Samantha Murphy Samantha Murphy ('92) | 92 | CAN | 2:06.02 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Kieran Gallagher Kieran Gallagher ('95) | 95 | USA | 2:09.30 | |||||||||||
2 | Natalia Hawthorn Natalia Hawthorn ('95) | 95 | CAN | 2:09.88 | PB | ||||||||||
3 | Carmen Mejia Carmen Mejia | USA | 2:10.30 | SB | |||||||||||
4 | Sara Van Dyke Sara Van Dyke ('93) | 93 | USA | 2:10.84 | |||||||||||
5 | Kinga Szarzyńska Kinga Szarzyńska ('95) | 95 | POL | 2:11.43 | |||||||||||
6 | Beatriz Martinez Beatriz Martinez | USA | 2:12.29 | ||||||||||||
7 | Sabrina Waterhouse Sabrina Waterhouse | USA | 2:13.78 | SB | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Ericka Taylor Ericka Taylor | USA | 2:11.46 | ||||||||||||
2 | Dominique Lombardo Dominique Lombardo | USA | 2:11.86 | SB | |||||||||||
3 | Greer Chrisman Greer Chrisman | USA | 2:13.62 | PB | |||||||||||
4 | Julia Sullivan Julia Sullivan | USA | 2:14.13 | ||||||||||||
5 | Ashley Rynard Ashley Rynard | USA | 2:14.39 | ||||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Charlotte Moore Charlotte Moore | USA | 2:14.55 | ||||||||||||
2 | Hannah Wood Hannah Wood | USA | 2:14.91 | PB | |||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Rachel Cliff Rachel Cliff ('88) | 88 | CAN | 4:17.65 | SB | ||||||||||
2 | Natalia Hawthorn Natalia Hawthorn ('95) | 95 | CAN | 4:18.09 | PB | ||||||||||
3 | Danielle Shanahan Danielle Shanahan ('94) | 94 | USA | 4:20.10 | SB | ||||||||||
4 | Calli Thackery Calli Thackery ('93) | 93 | GBR | 4:21.77 | SB | ||||||||||
5 | Becca Addison Becca Addison ('91) | 91 | USA | 4:21.80 | SB | ||||||||||
6 | Leah Rosenfeld Leah Rosenfeld ('88) | 88 | USA | 4:22.38 | PB | ||||||||||
7 | Makenna Smith Makenna Smith ('92) | 92 | USA | 4:23.93 | |||||||||||
8 | Stephanie Herrick Stephanie Herrick ('87) | 87 | USA | 4:25.23 | PB | ||||||||||
9 | Natasha Anzures Natasha Anzures ('87) | 87 | CAN | 4:34.43 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Kelly O'Brien Kelly O'Brien | USA | 4:24.46 | PB | |||||||||||
2 | Svenja Pingpank Svenja Pingpank ('96) | 96 | GER | 4:24.79 | SB | ||||||||||
3 | Nicola Symonds Nicola Symonds | CAN | 4:25.68 | ||||||||||||
4 | Swann Phelippeau Swann Phelippeau ('97) | 97 | FRA | 4:25.78 | PB | ||||||||||
5 | Emmanuelle Gerbeaux Emmanuelle Gerbeaux ('91) | 91 | FRA | 4:26.09 | PB | ||||||||||
6 | Allie Sulaitis Allie Sulaitis ('94) | 94 | USA | 4:26.21 | PB | ||||||||||
7 | Anne-Marie Gauthier Anne-Marie Gauthier ('94) | 94 | CAN | 4:27.63 | PB | ||||||||||
8 | Rebecca Evans Rebecca Evans ('95) | 95 | GBR | 4:29.81 | PB | ||||||||||
9 | Calene Morris Calene Morris | USA | 4:30.70 | ||||||||||||
10 | Kristin Semancsin Kristin Semancsin | USA | 4:34.37 | ||||||||||||
11 | Hannah Benoit-Bucher Hannah Benoit-Bucher ('97) | 97 | USA | 4:36.02 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Emma Hubbard Emma Hubbard ('99) | 99 | USA | 4:32.37 | PB | ||||||||||
2 | Alicja Mińczuk Alicja Mińczuk ('97) | 97 | POL | 4:32.37 | SB | ||||||||||
3 | Casey Monoszlay Casey Monoszlay | USA | 4:33.18 | SB | |||||||||||
4 | Eileen Stressling Eileen Stressling ('96) | 96 | USA | 4:33.88 | |||||||||||
5 | Diana Maga Diana Maga | USA | 4:37.84 | PB | |||||||||||
K 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Aminat Olowora Aminat Olowora ('94) | 94 | NGR | 16:00.08 | SB | ||||||||||
2 | Chelsey Albertson Chelsey Albertson | USA | 16:02.33 | SB | |||||||||||
3 | Kirsten Lee Kirsten Lee ('93) | 93 | CAN | 16:03.10 | PB | ||||||||||
4 | Aurélie Dubé-Lavoie Aurélie Dubé-Lavoie ('96) | 96 | CAN | 16:09.62 | PB | ||||||||||
5 | Aubrey Roberts Aubrey Roberts | USA | 16:17.22 | ||||||||||||
6 | Grace Graham-Zamudio Grace Graham-Zamudio ('93) | 93 | USA | 16:19.69 | SB | ||||||||||
7 | Mariel Mendoza Mariel Mendoza | USA | 16:33.23 | ||||||||||||
8 | Sophie Seward Sophie Seward | USA | 16:36.43 | PB | |||||||||||
9 | Ashley Bell Ashley Bell | USA | 16:37.50 | SB | |||||||||||
10 | Angelica Espinoza Angelica Espinoza ('88) | 88 | MEX | 16:40.15 | |||||||||||
11 | Sarah Nicholson Sarah Nicholson | USA | 16:44.31 | SB | |||||||||||
12 | Christine Thorn Christine Thorn ('94) | 94 | USA | 16:44.64 | PB | ||||||||||
13 | Maria Isabel Vélez Maria Isabel Vélez ('88) | 88 | MEX | 16:44.67 | PB | ||||||||||
14 | Sarah Jonathan Sarah Jonathan | USA | 16:44.94 | PB | |||||||||||
15 | Swann Phelippeau Swann Phelippeau ('97) | 97 | FRA | 16:46.07 | PB | ||||||||||
16 | Katja Goldring Katja Goldring ('90) | 90 | USA | 16:46.60 | SB | ||||||||||
17 | Lauren Lipski Lauren Lipski | USA | 16:47.62 | PB | |||||||||||
18 | Madelyn Vorgitch Madelyn Vorgitch | USA | 16:48.81 | PB | |||||||||||
19 | Valerie Sanchez Valerie Sanchez | USA | 16:51.58 | ||||||||||||
20 | Katherine Jamboretz Katherine Jamboretz | USA | 17:13.34 | PB | |||||||||||
21 | Alexandra Hernandez Alexandra Hernandez | USA | 17:23.42 | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Audrey Smith Audrey Smith ('99) | 99 | USA | 16:50.73 | PB | ||||||||||
2 | Elizabeth Ryan Elizabeth Ryan | USA | 16:54.60 | PB | |||||||||||
3 | Savanna Jordan Savanna Jordan ('99) | 99 | USA | 16:57.02 | PB | ||||||||||
4 | Abby Hoover Abby Hoover ('94) | 94 | USA | 17:04.50 | PB | ||||||||||
5 | Elise Larson Elise Larson | USA | 17:15.13 | PB | |||||||||||
6 | Raquel Powers Raquel Powers | USA | 17:16.82 | PB | |||||||||||
7 | Kyla Danforth Kyla Danforth ('97) | 97 | USA | 17:19.50 | |||||||||||
8 | Holly Clarke Holly Clarke ('92) | 92 | USA | 17:21.15 | PB | ||||||||||
9 | Jasmine Gonzalez Jasmine Gonzalez | USA | 17:21.46 | PB | |||||||||||
10 | Samantha Mattice Samantha Mattice | USA | 17:22.49 | SB | |||||||||||
11 | Megan Gentes Megan Gentes ('94) | 94 | USA | 17:22.87 | PB | ||||||||||
12 | Brooke Pigneri Brooke Pigneri | USA | 17:23.08 | SB | |||||||||||
13 | Andrea Ostenso Andrea Ostenso | USA | 17:25.17 | SB | |||||||||||
K 3000 m forh. | |||||||||||||||
1 | Alicja Konieczek Alicja Konieczek ('94) | 94 | POL | 9:57.14 | SB | ||||||||||
2 | Rima Chenah Rima Chenah ('96) | 96 | ALG | 10:07.15 | SB | ||||||||||
3 | Kira Garry Kira Garry ('93) | 93 | USA | 10:07.36 | SB | ||||||||||
4 | Maria Mancebo Maria Mancebo ('93) | 93 | DOM | 10:34.73 | |||||||||||
5 | Minori Hayakari Minori Hayakari ('72) | 72 | JPN | 10:38.47 | |||||||||||
6 | Araseli Servin Araseli Servin | USA | 10:46.21 | ||||||||||||
7 | Kori Gilley Kori Gilley | USA | 10:59.53 | SB | |||||||||||
8 | Shari Boyle Shari Boyle ('73) | 73 | CAN | 10:59.70 | SB | ||||||||||
11 | Alicja Mińczuk Alicja Mińczuk ('97) | 97 | POL | 12:02.96 | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: +0.4 Finale A Finale | Vind: +0.4 | ||||||||||||||
1 | Erica Bougard Erica Bougard ('93) | 93 | USA | 13.13 | |||||||||||
2 | Queen Harrison Queen Harrison ('88) | 88 | USA | 13.17 | SB | ||||||||||
3 | Christie Moerman Christie Moerman ('86) | 86 | CAN | 13.61 | SB | ||||||||||
4 | Karelle Edwards Karelle Edwards ('90) | 90 | CAN | 13.68 | SB | ||||||||||
5 | Fabiana dos Santos Fabiana dos Santos ('86) | 86 | BRA | 13.88 | |||||||||||
6 | Allison Reaser Allison Reaser ('92) | 92 | USA | 14.01 | |||||||||||
7 | Megan George Megan George ('95) | 95 | USA | 14.39 | |||||||||||
Finale B Vind: -0.1 | Vind: -0.1 | ||||||||||||||
1 | Catharine Kluyts Catharine Kluyts ('99) | 99 | CAN | 14.01 | PB | ||||||||||
2 | Tia Knight Tia Knight | USA | 14.03 | SB | |||||||||||
3 | Leah Molter Leah Molter | USA | 14.04 | ||||||||||||
4 | Cassandra Grenke Cassandra Grenke ('97) | 97 | CAN | 14.07 | SB | ||||||||||
5 | Annie Kunz Annie Kunz ('93) | 93 | USA | 14.12 | SB | ||||||||||
6 | Joy Spearchief-Morris Joy Spearchief-Morris ('94) | 94 | CAN | 14.16 | |||||||||||
7 | Marion Presigny Marion Presigny ('93) | 93 | FRA | 14.39 | |||||||||||
Finale C Vind: +0.8 | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
1 | Tamia Prince Tamia Prince ('98) | 98 | USA | 14.44 | PB | ||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jessica Williams Jessica Williams ('99) | 99 | CAN | 1:01.35 | PB | ||||||||||
2 | Seanna Nalbandyan Seanna Nalbandyan | USA | 1:01.66 | PB | |||||||||||
3 | Kelly Strand Kelly Strand | USA | 1:01.76 | ||||||||||||
4 | Emily Parks Emily Parks | USA | 1:01.84 | ||||||||||||
5 | Isabelle Dunne Isabelle Dunne | USA | 1:02.66 | ||||||||||||
6 | Marion Presigny Marion Presigny ('93) | 93 | FRA | 1:05.85 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Leah Molter Leah Molter | USA | 1:01.65 | ||||||||||||
2 | Ki'ana Thomas Ki'ana Thomas | USA | 1:01.68 | ||||||||||||
3 | Meghan Fletcher Meghan Fletcher ('95) | 95 | USA | 1:02.14 | |||||||||||
4 | Paloma Morales Paloma Morales ('96) | 96 | MEX | 1:02.85 | SB | ||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Allison Kilday Allison Kilday | USA | 1:03.09 | ||||||||||||
2 | Nora Griffith Nora Griffith | USA | 1:03.40 | PB | |||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Hannah Hensley Hannah Hensley ('94) | 94 | USA | 1.69 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Chelsea Challacombe Chelsea Challacombe | USA | 1.63 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kortney Ross Kortney Ross ('92) | 92 | USA | 4.35 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Melissa Braun Melissa Braun | USA | 3.70 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Brittney Reese Brittney Reese ('86) | 86 | USA | 6.48 | +1.2 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Kylie Price Kylie Price ('93) | 93 | USA | 6.09 | +0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Alexis Faulknor Alexis Faulknor ('94) | 94 | USA | 5.98 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Annie Kunz Annie Kunz ('93) | 93 | USA | 5.82 | +1.1 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Erica Bougard Erica Bougard ('93) | 93 | USA | 5.80 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jada Newkirk Jada Newkirk | USA | 5.75 | +0.1 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Allison Reaser Allison Reaser ('92) | 92 | USA | 5.71 | +0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Yorsiris Urrutia Yorsiris Urrutia ('86) | 86 | COL | 13.43 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Danylle Kurywchak Danylle Kurywchak ('94) | 94 | USA | 12.88 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Reyna Ta'amu Reyna Ta'amu ('96) | 96 | USA | 13.33 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Esther Nofodji Esther Nofodji ('97) | 97 | USA | 46.46 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jacklyn Chasteler Jacklyn Chasteler | USA | 58.73 | ||||||||||||
|