M 100 m Vind: -1.2 Finale A Finale | Vind: -1.2 | ||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ojie Edoburun Ojie Edoburun ('96) | 96 | GBR | 10.36 | |||||||||||||||||||
2 | Silvan Wicki Silvan Wicki ('95) | 95 | SUI | 10.44 | |||||||||||||||||||
3 | Michael Pohl Michael Pohl ('89) | 89 | GER | 10.55 | |||||||||||||||||||
4 | Kevin Kranz Kevin Kranz ('98) | 98 | GER | 10.56 | |||||||||||||||||||
5 | Roy Schmidt Roy Schmidt ('91) | 91 | GER | 10.58 | |||||||||||||||||||
Finale B Vind: -0.4 | Vind: -0.4 | ||||||||||||||||||||||
1 | Jim Patrik Junker Jim Patrik Junker ('94) | 94 | GER | 10.59 | |||||||||||||||||||
1 | Markus Fuchs Markus Fuchs ('95) | 95 | AUT | 10.59 | |||||||||||||||||||
3 | Daniel Hoffmann Daniel Hoffmann ('95) | 95 | GER | 10.64 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Sylvain Chuard Sylvain Chuard ('96) | 96 | SUI | 10.73 | =SB | ||||||||||||||||||
Finale C Vind: +0.1 | Vind: +0.1 | ||||||||||||||||||||||
1 | Moritz Riekert Moritz Riekert ('92) | 92 | GER | 10.64 | |||||||||||||||||||
2 | Florian Daum Florian Daum ('90) | 90 | GER | 10.76 | |||||||||||||||||||
3 | Patrick Schneider Patrick Schneider ('92) | 92 | GER | 10.81 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.1 | Vind: +0.1 | ||||||||||||||||||||||
1 | Ojie Edoburun Ojie Edoburun ('96) | 96 | GBR | 10.35 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Daniel Hoffmann Daniel Hoffmann ('95) | 95 | GER | 10.67 | |||||||||||||||||||
3 | Sylvain Chuard Sylvain Chuard ('96) | 96 | SUI | 10.73 | =SB | ||||||||||||||||||
4 | Nils Keßler Nils Keßler ('95) | 95 | GER | 10.86 | |||||||||||||||||||
5 | Gassimou Kake Gassimou Kake ('97) | 97 | GER | 10.90 | |||||||||||||||||||
6 | Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98) | 98 | DEN | 11.21 | |||||||||||||||||||
Indledende 2 Vind: +0.1 | Vind: +0.1 | ||||||||||||||||||||||
1 | Markus Fuchs Markus Fuchs ('95) | 95 | AUT | 10.56 | |||||||||||||||||||
2 | Kojo MusahKojo Musah ('96) | 96 | DEN | 10.71 | |||||||||||||||||||
3 | Tim Uhlir Tim Uhlir ('98) | 98 | SUI | 10.86 | |||||||||||||||||||
4 | Pascal Müller Pascal Müller ('88) | 88 | SUI | 10.90 | |||||||||||||||||||
5 | Robert Hind Robert Hind ('92) | 92 | GER | 10.94 | SB | ||||||||||||||||||
Indledende 3 Vind: +0.5 | Vind: +0.5 | ||||||||||||||||||||||
1 | Silvan Wicki Silvan Wicki ('95) | 95 | SUI | 10.40 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Michael Pohl Michael Pohl ('89) | 89 | GER | 10.42 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Noel Thorwesten Noel Thorwesten ('98) | 98 | GER | 10.72 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Pol Bidaine Pol Bidaine ('93) | 93 | LUX | 10.79 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Jonas Breitkopf Jonas Breitkopf ('97) | 97 | GER | 10.81 | |||||||||||||||||||
6 | Kevin Di Nocera Kevin Di Nocera ('94) | 94 | SUI | 10.98 | |||||||||||||||||||
Indledende 4 Vind: +0.2 | Vind: +0.2 | ||||||||||||||||||||||
1 | Roy Schmidt Roy Schmidt ('91) | 91 | GER | 10.56 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Otto Ahlfors Otto Ahlfors ('94) | 94 | FIN | 10.83 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Florian Gedemer Florian Gedemer ('92) | 92 | GER | 10.92 | |||||||||||||||||||
4 | Christian Kiemstedt Christian Kiemstedt ('92) | 92 | GER | 10.94 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Carsten Sander Theurer Carsten Sander Theurer ('90) | 90 | GER | 10.97 | |||||||||||||||||||
6 | Simon Bitterberg Simon Bitterberg ('97) | 97 | GER | 11.00 | |||||||||||||||||||
Indledende 5 Vind: +0.5 | Vind: +0.5 | ||||||||||||||||||||||
1 | Kevin Kranz Kevin Kranz ('98) | 98 | GER | 10.44 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Thanusanth Balasubramaniam Thanusanth Balasubramaniam ('95) | 95 | GER | 10.48 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Jim Patrik Junker Jim Patrik Junker ('94) | 94 | GER | 10.58 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Patrick Schneider Patrick Schneider ('92) | 92 | GER | 10.75 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Suganthan Somasundaram Suganthan Somasundaram ('92) | 92 | SUI | 10.76 | |||||||||||||||||||
6 | Johannes Wiesner Johannes Wiesner ('94) | 94 | GER | 10.89 | SB | ||||||||||||||||||
Indledende 6 Vind: +1.3 | Vind: +1.3 | ||||||||||||||||||||||
1 | Moritz Riekert Moritz Riekert ('92) | 92 | GER | 10.73 | |||||||||||||||||||
2 | Kai Sparenberg Kai Sparenberg ('95) | 95 | GER | 10.81 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Florian Daum Florian Daum ('90) | 90 | GER | 10.84 | |||||||||||||||||||
4 | Pascal Kirstges Pascal Kirstges ('97) | 97 | GER | 11.01 | |||||||||||||||||||
5 | Sven Bulik Sven Bulik ('96) | 96 | GER | 11.16 | |||||||||||||||||||
6 | Pin Wanheab Pin Wanheab ('85) | 85 | CAM | 11.26 | SB | ||||||||||||||||||
M 200 m Vind: -1.0 Finale A Finale | Vind: -1.0 | ||||||||||||||||||||||
1 | Markus Fuchs Markus Fuchs ('95) | 95 | AUT | 20.84 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Jonas Breitkopf Jonas Breitkopf ('97) | 97 | GER | 21.35 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Pol Bidaine Pol Bidaine ('93) | 93 | LUX | 21.60 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Robin Ganter Robin Ganter ('01) | 01 | GER | 21.82 | PB | ||||||||||||||||||
Finale B Vind: +0.4 | Vind: +0.4 | ||||||||||||||||||||||
1 | Kai Sparenberg Kai Sparenberg ('95) | 95 | GER | 21.12 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Patrick Schneider Patrick Schneider ('92) | 92 | GER | 21.12 | SB | ||||||||||||||||||
3 | William Reais William Reais ('99) | 99 | SUI | 21.12 | |||||||||||||||||||
4 | Jonas Kriesamer Jonas Kriesamer ('95) | 95 | GER | 21.65 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Justus Baumgarten Justus Baumgarten | 00 | GER | 21.83 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Philipp Stadter Philipp Stadter ('98) | 98 | GER | 22.26 | PB | ||||||||||||||||||
Finale C Vind: -1.3 | Vind: -1.3 | ||||||||||||||||||||||
1 | Kevin Kranz Kevin Kranz ('98) | 98 | GER | 21.15 | |||||||||||||||||||
2 | Mustafa Al Mohsin Mustafa Al Mohsin ('98) | 98 | IRQ | 21.29 | |||||||||||||||||||
3 | Pascal Mancini Pascal Mancini ('89) | 89 | SUI | 21.56 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Fabian Linne Fabian Linne | 00 | GER | 21.88 | |||||||||||||||||||
Finale D Vind: -0.4 | Vind: -0.4 | ||||||||||||||||||||||
1 | Tobias Lange Tobias Lange ('93) | 93 | GER | 21.25 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Florian Daum Florian Daum ('90) | 90 | GER | 21.83 | |||||||||||||||||||
3 | Daniel Roos Daniel Roos ('90) | 90 | GER | 22.05 | PB | ||||||||||||||||||
Finale E Vind: +0.7 | Vind: +0.7 | ||||||||||||||||||||||
1 | Daniel Regenfuß Daniel Regenfuß ('01) | 01 | GER | 21.12 | PB | ||||||||||||||||||
1 | Robert Hind Robert Hind ('92) | 92 | GER | 21.54 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Sander Pupella Sander Pupella ('93) | 93 | NED | 21.60 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Mehdi Tano Mehdi Tano ('97) | 97 | FRA | 21.85 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Marvin Hock Marvin Hock ('97) | 97 | GER | 22.14 | SB | ||||||||||||||||||
Finale F Vind: +0.7 | Vind: +0.7 | ||||||||||||||||||||||
2 | Tim Uhlir Tim Uhlir ('98) | 98 | SUI | 21.62 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Kojo MusahKojo Musah ('96) | 96 | DEN | 21.74 | SB | ||||||||||||||||||
Finale G Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||||||||||
1 | Wendelin Wäcker Wendelin Wäcker ('95) | 95 | GER | 21.70 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Pascal Kirstges Pascal Kirstges ('97) | 97 | GER | 21.74 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98) | 98 | DEN | 22.27 | SB | ||||||||||||||||||
Finale H Vind: +1.7 | Vind: +1.7 | ||||||||||||||||||||||
1 | Manuel Sanders Manuel Sanders ('98) | 98 | GER | 21.92 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Isaac Asare Isaac Asare | 00 | AUT | 22.02 | PB | ||||||||||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||||||||||
1 | Justus Baumgarten Justus Baumgarten | 00 | GER | 48.59 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Yannic Voss Yannic Voss ('99) | 99 | GER | 49.01 | =PB | ||||||||||||||||||
4 | Max Schmid Max Schmid ('92) | 92 | GER | 49.34 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Matthias Moser Matthias Moser ('95) | 95 | GER | 49.36 | SB | ||||||||||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||||||||||
1 | Christoph Kessler Christoph Kessler ('95) | 95 | GER | 1:48.23 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Omar Jammeh Omar Jammeh ('95) | 95 | GAM | 1:49.76 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Julian Ranc Julian Ranc ('96) | 96 | FRA | 1:49.77 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Denis Bäuerle Denis Bäuerle ('89) | 89 | GER | 1:50.07 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Benedikt Huber Benedikt Huber ('89) | 89 | GER | 1:50.29 | SB | ||||||||||||||||||
6 | Jens Mergenthaler Jens Mergenthaler ('97) | 97 | GER | 1:50.66 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Niklas Harsy Niklas Harsy ('98) | 98 | GER | 1:51.13 | SB | ||||||||||||||||||
8 | Angus Fölmli Angus Fölmli ('96) | 96 | SUI | 1:53.09 | |||||||||||||||||||
9 | Basile Hocquard Basile Hocquard ('99) | 99 | FRA | 1:55.72 | SB | ||||||||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||||||||||
1 | Christopher Wenzel Christopher Wenzel ('95) | 95 | GER | 1:53.65 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Arnaud Dupré Arnaud Dupré ('97) | 97 | SUI | 1:54.51 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Karl-Georg Spitz Karl-Georg Spitz ('90) | 90 | GER | 1:54.68 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Dennis Gerhard Dennis Gerhard ('95) | 95 | GER | 1:54.76 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Tilman Garthe Tilman Garthe ('97) | 97 | GER | 1:55.61 | SB | ||||||||||||||||||
6 | Pietro Calamai Pietro Calamai ('96) | 96 | SUI | 1:56.09 | |||||||||||||||||||
Finale C | |||||||||||||||||||||||
2 | Tim Holzapfel Tim Holzapfel ('97) | 97 | GER | 1:54.22 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Florian Kalb Florian Kalb ('96) | 96 | GER | 1:54.55 | |||||||||||||||||||
4 | Yannik Dudda Yannik Dudda ('98) | 98 | GER | 1:54.77 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Hannes Braunstein Hannes Braunstein ('98) | 98 | GER | 1:55.69 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Jonas Dudda Jonas Dudda ('98) | 98 | GER | 1:55.98 | SB | ||||||||||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||||||||||
Indledende 3 | |||||||||||||||||||||||
1 | Jonte Fischer Jonte Fischer ('99) | 99 | GER | 1:53.83 | PB | ||||||||||||||||||
M 110 m hæk Vind: +1.0 Finale A Finale | Vind: +1.0 | ||||||||||||||||||||||
1 | Gregor Traber Gregor Traber ('92) | 92 | GER | 13.38 | =SB | ||||||||||||||||||
2 | Jason Joseph Jason Joseph ('98) | 98 | SUI | 13.51 | NU23R | PB | |||||||||||||||||
3 | Erik Balnuweit Erik Balnuweit ('88) | 88 | GER | 13.60 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90) | 90 | DEN | 13.92 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Maximilian Bayer Maximilian Bayer ('90) | 90 | GER | 13.92 | |||||||||||||||||||
6 | Othman Hadj Lazib Othman Hadj Lazib ('83) | 83 | ALG | 14.98 | |||||||||||||||||||
Finale B Vind: +1.0 | Vind: +1.0 | ||||||||||||||||||||||
1 | Julian Marquart Julian Marquart ('91) | 91 | GER | 13.92 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Pedro García Pedro García ('92) | 92 | ESP | 14.10 | |||||||||||||||||||
3 | Rayzamshah Wan Sofian Rayzamshah Wan Sofian ('88) | 88 | MAS | 14.21 | |||||||||||||||||||
4 | René Mählmann René Mählmann ('93) | 93 | GER | 14.33 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Konstantin Rust Konstantin Rust ('98) | 98 | GER | 14.36 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Jonathan Petzke Jonathan Petzke ('98) | 98 | GER | 14.66 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.5 | Vind: +0.5 | ||||||||||||||||||||||
1 | Gregor Traber Gregor Traber ('92) | 92 | GER | 13.38 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Maximilian Bayer Maximilian Bayer ('90) | 90 | GER | 13.82 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Pedro García Pedro García ('92) | 92 | ESP | 14.07 | |||||||||||||||||||
4 | René Mählmann René Mählmann ('93) | 93 | GER | 14.55 | |||||||||||||||||||
Indledende 2 Vind: +1.0 | Vind: +1.0 | ||||||||||||||||||||||
1 | Erik Balnuweit Erik Balnuweit ('88) | 88 | GER | 13.78 | |||||||||||||||||||
2 | Julian Marquart Julian Marquart ('91) | 91 | GER | 14.03 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Rayzamshah Wan Sofian Rayzamshah Wan Sofian ('88) | 88 | MAS | 14.20 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 Vind: +1.2 | Vind: +1.2 | ||||||||||||||||||||||
1 | Jason Joseph Jason Joseph ('98) | 98 | SUI | 13.73 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Matthias Bühler Matthias Bühler ('86) | 86 | GER | 14.29 | |||||||||||||||||||
3 | Konstantin Rust Konstantin Rust ('98) | 98 | GER | 14.62 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Jonathan Petzke Jonathan Petzke ('98) | 98 | GER | 14.63 | PB | ||||||||||||||||||
Indledende 4 Vind: +1.2 | Vind: +1.2 | ||||||||||||||||||||||
1 | Othman Hadj Lazib Othman Hadj Lazib ('83) | 83 | ALG | 13.93 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90) | 90 | DEN | 14.02 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Florian Domenig Florian Domenig ('95) | 95 | AUT | 14.72 | SB | ||||||||||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||||||||||
1 | Cheick Bah Cheick Bah ('95) | 95 | FRA | 2.12 | |||||||||||||||||||
2 | Jakob Kolodziej Jakob Kolodziej ('98) | 98 | GER | 2.06 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Tomas Janda Tomas Janda ('99) | 99 | GER | 2.06 | |||||||||||||||||||
4 | Anton Sobolevski Anton Sobolevski | 00 | GER | 2.04 | =PB | ||||||||||||||||||
5 | Jonathan Ader Jonathan Ader ('96) | 96 | GER | 1.99 | SB | ||||||||||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||||||||||
1 | Stephan Hartmann Stephan Hartmann ('94) | 94 | GER | 8.20 | +0.5 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Julian Howard Julian Howard ('89) | 89 | GER | 8.20 | +0.3 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Ituah Enahoro Ituah Enahoro ('97) | 97 | GER | 8.01 | +0.6 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Benjamin Gföhler Benjamin Gföhler ('94) | 94 | SUI | 8.00 | 0.0 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Fabian Heinle Fabian Heinle ('94) | 94 | GER | 7.98 | +0.6 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Kristian Pulli Kristian Pulli ('94) | 94 | FIN | 7.91 | +0.9 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Maximilian Entholzner Maximilian Entholzner ('94) | 94 | GER | 7.82 | +1.6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Andreas Otterling Andreas Otterling ('86) | 86 | SWE | 7.80 | -0.3 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Gianluca Puglisi Gianluca Puglisi ('96) | 96 | GER | 7.68 | +0.3 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Arttu Pajulahti Arttu Pajulahti ('91) | 91 | FIN | 7.65 | +1.9 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Philipp Menn Philipp Menn ('95) | 95 | GER | 7.45 | -0.1 | ||||||||||||||||||
12 | Florian Oswald Florian Oswald ('89) | 89 | GER | 7.39 | +0.1 | ||||||||||||||||||
13 | Alyn Camara Alyn Camara ('89) | 89 | GER | 7.31 | +1.4 | ||||||||||||||||||
14 | Stephan Zenker Stephan Zenker ('91) | 91 | GER | 6.96 | -0.2 | SB | |||||||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||||||||||
1 | Gianni Seeger Gianni Seeger ('98) | 98 | GER | 7.51 | +0.2 | SB | |||||||||||||||||
2 | Matthis Leon Wilhelm Matthis Leon Wilhelm ('97) | 97 | GER | 7.46 | +1.7 | ||||||||||||||||||
3 | David Kirch David Kirch ('98) | 98 | GER | 7.43 | +0.9 | PB | |||||||||||||||||
4 | Alexander Fuchs Alexander Fuchs ('96) | 96 | GER | 7.34 | +0.8 | SB | |||||||||||||||||
5 | Sebastian Spinnler Sebastian Spinnler ('96) | 96 | GER | 7.15 | +1.3 | ||||||||||||||||||
6 | Maxim Lehn Maxim Lehn ('96) | 96 | GER | 7.14 | +1.8 | ||||||||||||||||||
7 | Simon Zienert Simon Zienert ('98) | 98 | GER | 7.10 | 0.0 | ||||||||||||||||||
8 | Dominik Falkenhagen Dominik Falkenhagen ('96) | 96 | GER | 7.08 | +1.3 | ||||||||||||||||||
9 | Felix Mairhofer Felix Mairhofer ('94) | 94 | GER | 7.02 | 0.0 | SB | |||||||||||||||||
10 | Lennart Genz Lennart Genz ('98) | 98 | GER | 7.00 | +0.9 | ||||||||||||||||||
11 | Steffen Hein Steffen Hein ('98) | 98 | GER | 6.86 | +1.3 | SB | |||||||||||||||||
K 100 m Vind: -1.2 Finale A Finale | Vind: -1.2 | ||||||||||||||||||||||
1 | Tatjana Pinto Tatjana Pinto ('92) | 92 | GER | 11.24 | =SB | ||||||||||||||||||
1 | Enie Schwenke Enie Schwenke ('98) | 98 | GER | 12.21 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Imani Lansiquot Imani Lansiquot ('97) | 97 | GBR | 11.41 | |||||||||||||||||||
2 | Alina Schneider Alina Schneider ('91) | 91 | GER | 12.25 | |||||||||||||||||||
3 | Jamile Samuel Jamile Samuel ('92) | 92 | NED | 11.44 | |||||||||||||||||||
4 | Ezinne Okparaebo Ezinne Okparaebo ('88) | 88 | NOR | 11.49 | |||||||||||||||||||
5 | Katrin Fehm Katrin Fehm ('98) | 98 | GER | 11.59 | |||||||||||||||||||
6 | Helene Rønningen Helene Rønningen ('98) | 98 | NOR | 11.68 | |||||||||||||||||||
Finale B Vind: -0.2 | Vind: -0.2 | ||||||||||||||||||||||
1 | Ajla Del Ponte Ajla Del Ponte ('96) | 96 | SUI | 11.54 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Sarah Atcho Sarah Atcho ('95) | 95 | SUI | 11.62 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Nadine Gonska Nadine Gonska ('90) | 90 | GER | 11.68 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Alexandra Toth Alexandra Toth ('95) | 95 | AUT | 11.70 | |||||||||||||||||||
4 | Jennifer Montag Jennifer Montag ('98) | 98 | GER | 11.70 | |||||||||||||||||||
6 | Janina Kölsch Janina Kölsch ('91) | 91 | GER | 11.85 | |||||||||||||||||||
Finale C Vind: -0.6 | Vind: -0.6 | ||||||||||||||||||||||
1 | Yasmin Kwadwo Yasmin Kwadwo ('90) | 90 | GER | 11.72 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Lisa Nippgen Lisa Nippgen ('97) | 97 | GER | 11.77 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Alexandra Burghardt Alexandra Burghardt ('94) | 94 | GER | 11.77 | |||||||||||||||||||
4 | Sina Mayer Sina Mayer ('95) | 95 | GER | 11.85 | |||||||||||||||||||
5 | Tiffany Eidner Tiffany Eidner ('97) | 97 | GER | 11.92 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||||||||||
Indledende 1 Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||||||||||
1 | Helene Rønningen Helene Rønningen ('98) | 98 | NOR | 11.46 | PB | ||||||||||||||||||
1 | Alina Schneider Alina Schneider ('91) | 91 | GER | 12.26 | |||||||||||||||||||
2 | Samantha Dagry Samantha Dagry ('94) | 94 | SUI | 11.87 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Jasmin Wulf Jasmin Wulf ('97) | 97 | GER | 12.00 | |||||||||||||||||||
4 | Wiebke Griephan Wiebke Griephan ('98) | 98 | GER | 12.06 | |||||||||||||||||||
5 | Anna-Lena Freese Anna-Lena Freese ('94) | 94 | GER | 12.13 | |||||||||||||||||||
6 | Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95) | 95 | DEN | 12.19 | SB | ||||||||||||||||||
7 | Sina Stein Sina Stein ('91) | 91 | GER | 12.28 | |||||||||||||||||||
Indledende 2 Vind: -0.7 | Vind: -0.7 | ||||||||||||||||||||||
1 | Ajla Del Ponte Ajla Del Ponte ('96) | 96 | SUI | 11.55 | SB | ||||||||||||||||||
1 | Enie Schwenke Enie Schwenke ('98) | 98 | GER | 12.22 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Jennifer Montag Jennifer Montag ('98) | 98 | GER | 11.57 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Alexandra Burghardt Alexandra Burghardt ('94) | 94 | GER | 11.77 | |||||||||||||||||||
4 | Alina Kuß Alina Kuß ('96) | 96 | GER | 11.94 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Sandra Dinkeldein Sandra Dinkeldein ('93) | 93 | GER | 12.00 | |||||||||||||||||||
6 | Tabea Müller Tabea Müller ('98) | 98 | GER | 12.26 | |||||||||||||||||||
7 | Kristina Stern Kristina Stern ('98) | 98 | GER | 12.30 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 Vind: -0.4 | Vind: -0.4 | ||||||||||||||||||||||
1 | Nadine Gonska Nadine Gonska ('90) | 90 | GER | 11.70 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Yasmin Kwadwo Yasmin Kwadwo ('90) | 90 | GER | 11.78 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Lara Matheis Lara Matheis ('92) | 92 | GER | 11.94 | |||||||||||||||||||
4 | Svea Kittner Svea Kittner ('93) | 93 | GER | 12.01 | SB | ||||||||||||||||||
Indledende 4 Vind: -0.6 | Vind: -0.6 | ||||||||||||||||||||||
1 | Tatjana Pinto Tatjana Pinto ('92) | 92 | GER | 11.24 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Imani Lansiquot Imani Lansiquot ('97) | 97 | GBR | 11.39 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Sarah Atcho Sarah Atcho ('95) | 95 | SUI | 11.64 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Jessica Roos Jessica Roos ('94) | 94 | GER | 11.92 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Deborah Levi Deborah Levi ('97) | 97 | GER | 12.26 | |||||||||||||||||||
Indledende 5 Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||||||||||
1 | Jamile Samuel Jamile Samuel ('92) | 92 | NED | 11.43 | |||||||||||||||||||
2 | Amelie-Sophie Lederer Amelie-Sophie Lederer ('94) | 94 | GER | 11.77 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Katrin Wallmann Katrin Wallmann ('98) | 98 | GER | 11.86 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Chantal Butzek Chantal Butzek ('97) | 97 | GER | 11.90 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Nina Braun Nina Braun ('97) | 97 | GER | 12.07 | SB | ||||||||||||||||||
6 | Daniela Wenzel Daniela Wenzel ('96) | 96 | GER | 12.12 | SB | ||||||||||||||||||
7 | Ina Thimm Ina Thimm ('89) | 89 | GER | 12.14 | |||||||||||||||||||
Indledende 6 Vind: +0.6 | Vind: +0.6 | ||||||||||||||||||||||
1 | Ezinne Okparaebo Ezinne Okparaebo ('88) | 88 | NOR | 11.38 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Katrin Fehm Katrin Fehm ('98) | 98 | GER | 11.45 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Lisa Nippgen Lisa Nippgen ('97) | 97 | GER | 11.80 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Janina Dums Janina Dums ('94) | 94 | GER | 11.92 | |||||||||||||||||||
5 | Annika Bornemann Annika Bornemann ('93) | 93 | GER | 12.26 | |||||||||||||||||||
6 | Pia Julianna Ringhoffer Pia Julianna Ringhoffer ('98) | 98 | GER | 12.35 | |||||||||||||||||||
7 | Victoria Dine Victoria Dine ('98) | 98 | FRA | 12.43 | |||||||||||||||||||
Indledende 7 Vind: +1.2 | Vind: +1.2 | ||||||||||||||||||||||
1 | Alexandra Toth Alexandra Toth ('95) | 95 | AUT | 11.61 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Janina Kölsch Janina Kölsch ('91) | 91 | GER | 11.63 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Tiffany Eidner Tiffany Eidner ('97) | 97 | GER | 11.72 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Sina Mayer Sina Mayer ('95) | 95 | GER | 11.73 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Gianina Gartmann Gianina Gartmann ('94) | 94 | GER | 11.91 | |||||||||||||||||||
6 | Riccarda Dietsche Riccarda Dietsche ('96) | 96 | SUI | 12.03 | SB | ||||||||||||||||||
K 200 m Vind: +0.1 Finale A Finale | Vind: +0.1 | ||||||||||||||||||||||
1 | Tatjana Pinto Tatjana Pinto ('92) | 92 | GER | 22.84 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Katrin Fehm Katrin Fehm ('98) | 98 | GER | 23.15 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Sarah Atcho Sarah Atcho ('95) | 95 | SUI | 23.46 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Marie Harzer Marie Harzer ('97) | 97 | GER | 24.43 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Anna Rausch Anna Rausch | 00 | GER | 25.02 | SB | ||||||||||||||||||
Finale B Vind: +0.9 | Vind: +0.9 | ||||||||||||||||||||||
1 | Nadine Gonska Nadine Gonska ('90) | 90 | GER | 23.14 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Sophia Junk Sophia Junk ('99) | 99 | GER | 23.40 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Corinna Schwab Corinna Schwab ('99) | 99 | GER | 23.60 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Jasmin Wulf Jasmin Wulf ('97) | 97 | GER | 24.62 | |||||||||||||||||||
5 | Riccarda Dietsche Riccarda Dietsche ('96) | 96 | SUI | 24.88 | PB | ||||||||||||||||||
Finale C Vind: +0.2 | Vind: +0.2 | ||||||||||||||||||||||
1 | Ajla Del Ponte Ajla Del Ponte ('96) | 96 | SUI | 23.59 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Ezinne Okparaebo Ezinne Okparaebo ('88) | 88 | NOR | 23.68 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Alexandra Burghardt Alexandra Burghardt ('94) | 94 | GER | 24.19 | |||||||||||||||||||
4 | Ina Thimm Ina Thimm ('89) | 89 | GER | 24.49 | |||||||||||||||||||
Finale D Vind: +1.9 | Vind: +1.9 | ||||||||||||||||||||||
1 | Samantha Dagry Samantha Dagry ('94) | 94 | SUI | 23.76 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Anna-Lena Freese Anna-Lena Freese ('94) | 94 | GER | 23.98 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95) | 95 | DEN | 24.74 | |||||||||||||||||||
Finale E Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||||||||||
1 | Carolina Krafzik Carolina Krafzik ('95) | 95 | GER | 24.11 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Svea Kittner Svea Kittner ('93) | 93 | GER | 24.21 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Frieda Breitkopf Frieda Breitkopf | 00 | GER | 24.24 | PB | ||||||||||||||||||
Finale F Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||||||||||
1 | Alina Kuß Alina Kuß ('96) | 96 | GER | 24.48 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Rebekka Eberle Rebekka Eberle ('90) | 90 | GER | 24.93 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Sina Stein Sina Stein ('91) | 91 | GER | 25.26 | PB | ||||||||||||||||||
Finale G Vind: +0.2 | Vind: +0.2 | ||||||||||||||||||||||
1 | Sandra Dinkeldein Sandra Dinkeldein ('93) | 93 | GER | 24.52 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Daniela Wenzel Daniela Wenzel ('96) | 96 | GER | 24.86 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Deborah Levi Deborah Levi ('97) | 97 | GER | 24.97 | PB | ||||||||||||||||||
Finale H Vind: +0.5 | Vind: +0.5 | ||||||||||||||||||||||
1 | Magdalena Lindner Magdalena Lindner | 00 | AUT | 24.60 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Hannah Mergenthaler Hannah Mergenthaler ('97) | 97 | GER | 24.66 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Janina Kölsch Janina Kölsch ('91) | 91 | GER | 24.69 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Annika Bornemann Annika Bornemann ('93) | 93 | GER | 24.87 | |||||||||||||||||||
Finale I Vind: +0.7 | Vind: +0.7 | ||||||||||||||||||||||
1 | Vanessa Grimm Vanessa Grimm ('97) | 97 | GER | 24.71 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Pia Julianna Ringhoffer Pia Julianna Ringhoffer ('98) | 98 | GER | 24.76 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Manuella Afane Manuella Afane ('98) | 98 | FRA | 24.93 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Tabea Müller Tabea Müller ('98) | 98 | GER | 25.14 | SB | ||||||||||||||||||
Finale J Vind: +0.3 | Vind: +0.3 | ||||||||||||||||||||||
1 | Enie Schwenke Enie Schwenke ('98) | 98 | GER | 24.98 | |||||||||||||||||||
2 | Chante Samuel Chante Samuel ('96) | 96 | NED | 25.34 | SB | ||||||||||||||||||
Finale K Vind: +1.4 | Vind: +1.4 | ||||||||||||||||||||||
1 | Kathrin Grenda Kathrin Grenda ('99) | 99 | GER | 24.54 | |||||||||||||||||||
2 | Cynthia Kwofie Cynthia Kwofie ('01) | 01 | GER | 24.84 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Anna Müller Anna Müller | 00 | GER | 25.22 | PB | ||||||||||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||||||||||
1 | Marit Dopheide Marit Dopheide ('90) | 90 | NED | 54.99 | |||||||||||||||||||
2 | Fanette Humair Fanette Humair ('91) | 91 | SUI | 55.02 | |||||||||||||||||||
3 | Veronica Vancardo Veronica Vancardo | 00 | SUI | 55.35 | |||||||||||||||||||
4 | Johanna Berrens Johanna Berrens | 00 | GER | 55.40 | =PB | ||||||||||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||||||||||
1 | Kim Penz Kim Penz ('98) | 98 | GER | 2:12.20 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Johanna Schulz Johanna Schulz ('94) | 94 | GER | 2:12.32 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Kathrin Lehnert Kathrin Lehnert ('95) | 95 | GER | 2:12.74 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Anna Schumacher Anna Schumacher ('98) | 98 | GER | 2:12.83 | |||||||||||||||||||
7 | Mawoin Beavogui Mawoin Beavogui ('89) | 89 | GER | 2:14.21 | SB | ||||||||||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||||||||||
Indledende 1 | |||||||||||||||||||||||
5 | Janina Ruf Janina Ruf ('01) | 01 | GER | 2:13.12 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Marie Weller Marie Weller | 00 | GER | 2:13.32 | SB | ||||||||||||||||||
8 | Linda Geißler Linda Geißler | 00 | GER | 2:15.34 | PB | ||||||||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: -1.8 Finale A Finale | Vind: -1.8 | ||||||||||||||||||||||
1 | Ricarda Lobe Ricarda Lobe ('94) | 94 | GER | 13.24 | |||||||||||||||||||
2 | Franziska Hofmann Franziska Hofmann ('94) | 94 | GER | 13.31 | |||||||||||||||||||
3 | Monika Zapalska Monika Zapalska ('94) | 94 | GER | 13.75 | |||||||||||||||||||
4 | Katharina Winkler Katharina Winkler ('96) | 96 | GER | 14.07 | |||||||||||||||||||
5 | Jennifer Köhne Jennifer Köhne ('93) | 93 | GER | 14.54 | |||||||||||||||||||
Finale B Vind: -1.0 | Vind: -1.0 | ||||||||||||||||||||||
1 | Viktoria Müller Viktoria Müller ('96) | 96 | GER | 13.92 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Karin Strametz Karin Strametz ('98) | 98 | AUT | 13.97 | |||||||||||||||||||
3 | Carolina Krafzik Carolina Krafzik ('95) | 95 | GER | 14.14 | |||||||||||||||||||
4 | Gianina Gartmann Gianina Gartmann ('94) | 94 | GER | 14.45 | |||||||||||||||||||
5 | Kim Flattich Kim Flattich ('98) | 98 | SUI | 14.54 | |||||||||||||||||||
6 | Vanessa Grimm Vanessa Grimm ('97) | 97 | GER | 14.59 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.9 | Vind: +0.9 | ||||||||||||||||||||||
1 | Ricarda Lobe Ricarda Lobe ('94) | 94 | GER | 13.11 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Monika Zapalska Monika Zapalska ('94) | 94 | GER | 13.43 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Katharina Winkler Katharina Winkler ('96) | 96 | GER | 13.97 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Viktoria Müller Viktoria Müller ('96) | 96 | GER | 14.27 | |||||||||||||||||||
Indledende 2 Vind: +1.9 | Vind: +1.9 | ||||||||||||||||||||||
1 | Franziska Hofmann Franziska Hofmann ('94) | 94 | GER | 13.10 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Stephanie Bendrat Stephanie Bendrat ('91) | 91 | AUT | 13.11 | =PB | ||||||||||||||||||
3 | Jennifer Köhne Jennifer Köhne ('93) | 93 | GER | 13.83 | PB | ||||||||||||||||||
Indledende 3 Vind: +1.1 | Vind: +1.1 | ||||||||||||||||||||||
1 | Karin Strametz Karin Strametz ('98) | 98 | AUT | 13.98 | |||||||||||||||||||
2 | Gianina Gartmann Gianina Gartmann ('94) | 94 | GER | 14.10 | |||||||||||||||||||
3 | Vanessa Grimm Vanessa Grimm ('97) | 97 | GER | 14.47 | |||||||||||||||||||
4 | Kristin Tuxford Kristin Tuxford ('97) | 97 | GER | 14.55 | SB | ||||||||||||||||||
Indledende 4 Vind: +1.6 | Vind: +1.6 | ||||||||||||||||||||||
1 | Carolina Krafzik Carolina Krafzik ('95) | 95 | GER | 14.01 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Kim Flattich Kim Flattich ('98) | 98 | SUI | 14.22 | |||||||||||||||||||
3 | Nicole Krämer Nicole Krämer ('96) | 96 | GER | 14.63 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Chiara Wetzel Chiara Wetzel ('98) | 98 | GER | 14.68 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Christina Kiffe Christina Kiffe ('92) | 92 | GER | 14.76 | SB | ||||||||||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||||||||||
1 | Viktoria Gottlieb Viktoria Gottlieb ('95) | 95 | GER | 1.90 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Lada Pejchalová Lada Pejchalová ('98) | 98 | CZE | 1.83 | |||||||||||||||||||
3 | Bianca Stichling Bianca Stichling | 00 | GER | 1.83 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Meike Reimer Meike Reimer ('98) | 98 | GER | 1.76 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Charlotte Haas Charlotte Haas ('01) | 01 | GER | 1.76 | |||||||||||||||||||
6 | Anne Klebsch Anne Klebsch ('96) | 96 | GER | 1.73 | |||||||||||||||||||
7 | Sharon-Bright Enow Abio Sharon-Bright Enow Abio ('01) | 01 | GER | 1.70 | |||||||||||||||||||
8 | Samira Quenzer Samira Quenzer ('99) | 99 | GER | 1.70 | SB | ||||||||||||||||||
9 | Angela Förster Angela Förster ('01) | 01 | GER | 1.65 | SB | ||||||||||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||||||||||
1 | Malaika Mihambo Malaika Mihambo ('94) | 94 | GER | 6.99 | +0.6 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Sosthene Taroum Moguenara Sosthene Taroum Moguenara ('89) | 89 | GER | 6.84 | +1.6 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Nadja Käther Nadja Käther ('88) | 88 | GER | 6.70 | +0.4 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Melanie Bauschke Melanie Bauschke ('88) | 88 | GER | 6.49 | +1.7 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Malin Marmbrandt Malin Marmbrandt ('85) | 85 | SWE | 6.21 | w | +2.6 | |||||||||||||||||
6 | Michelle Weitzel Michelle Weitzel ('87) | 87 | GER | 6.09 | +0.8 | SB | |||||||||||||||||
7 | Klaudia Kaczmarek Klaudia Kaczmarek ('90) | 90 | GER | 6.08 | -0.2 | SB | |||||||||||||||||
8 | Tina Pröger Tina Pröger ('95) | 95 | GER | 6.05 | +1.2 | ||||||||||||||||||
9 | Merle Homeier Merle Homeier ('99) | 99 | GER | 5.98 | -0.8 | ||||||||||||||||||
10 | Tabea Christ Tabea Christ ('98) | 98 | GER | 5.92 | -0.1 | ||||||||||||||||||
11 | Lisa Kurschilgen Lisa Kurschilgen ('91) | 91 | GER | 5.49 | -1.5 | SB | |||||||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||||||||||
1 | Malina Reichert Malina Reichert ('98) | 98 | GER | 6.26 | +0.4 | PB | |||||||||||||||||
2 | Jennifer Montag Jennifer Montag ('98) | 98 | GER | 5.95 | 0.0 | ||||||||||||||||||
3 | Ronja Frei Ronja Frei ('97) | 97 | GER | 5.94 | +0.8 | SB | |||||||||||||||||
4 | Jovanna Klaczynski Jovanna Klaczynski ('94) | 94 | GER | 5.93 | +0.5 | ||||||||||||||||||
5 | Nathalie Buschung Nathalie Buschung ('96) | 96 | GER | 5.83 | -0.3 | SB | |||||||||||||||||
6 | Luisa Bodem Luisa Bodem ('93) | 93 | GER | 5.76 | +0.2 | ||||||||||||||||||
7 | Arianne Haaf Arianne Haaf ('97) | 97 | GER | 5.75 | -0.1 | SB | |||||||||||||||||
8 | Fenja Ricarda Brennholt Fenja Ricarda Brennholt ('98) | 98 | GER | 5.66 | +0.8 | SB | |||||||||||||||||
9 | Jacqueline Otchere Jacqueline Otchere ('96) | 96 | GER | 5.65 | 0.0 | ||||||||||||||||||
10 | Vanessa Grimm Vanessa Grimm ('97) | 97 | GER | 5.58 | +0.3 | SB | |||||||||||||||||
11 | Chante Samuel Chante Samuel ('96) | 96 | NED | 5.57 | +0.8 | SB | |||||||||||||||||
12 | Jacqueline Sterk Jacqueline Sterk ('98) | 98 | GER | 5.50 | -0.9 | ||||||||||||||||||
D19 100 m Vind: -0.6 Finale A Finale | Vind: -0.6 | ||||||||||||||||||||||
1 | Milo Skupin-Alfa Milo Skupin-Alfa ('99) | 99 | GER | 10.58 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Daniel Regenfuß Daniel Regenfuß ('01) | 01 | GER | 10.65 | |||||||||||||||||||
3 | Joshua Braun Joshua Braun ('99) | 99 | GER | 10.74 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Elias Goer Elias Goer | 00 | GER | 10.96 | |||||||||||||||||||
5 | Moritz Isola Moritz Isola | 00 | GER | 10.98 | |||||||||||||||||||
6 | Felix Kunstein Felix Kunstein ('02) | 02 | GER | 11.03 | |||||||||||||||||||
7 | Isaac Asare Isaac Asare | 00 | AUT | 11.07 | |||||||||||||||||||
8 | Luis Vieweg Luis Vieweg | 00 | GER | 11.12 | |||||||||||||||||||
Finale B Vind: -1.0 | Vind: -1.0 | ||||||||||||||||||||||
1 | Lukas Sandmann Lukas Sandmann ('99) | 99 | GER | 11.04 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Yuri Hanssen Yuri Hanssen ('01) | 01 | GER | 11.15 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||||||||||
Indledende 1 Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||||||||||
1 | Milo Skupin-Alfa Milo Skupin-Alfa ('99) | 99 | GER | 10.63 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Elias Goer Elias Goer | 00 | GER | 10.95 | =SB | ||||||||||||||||||
Indledende 2 Vind: +0.9 | Vind: +0.9 | ||||||||||||||||||||||
1 | Alexander Czysch Alexander Czysch ('01) | 01 | GER | 10.67 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Luis Vieweg Luis Vieweg | 00 | GER | 10.70 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||||||||||
1 | Moritz Isola Moritz Isola | 00 | GER | 10.87 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Isaac Asare Isaac Asare | 00 | AUT | 10.94 | =PB | ||||||||||||||||||
Indledende 4 Vind: -0.6 | Vind: -0.6 | ||||||||||||||||||||||
1 | Joshua Braun Joshua Braun ('99) | 99 | GER | 10.76 | SB | ||||||||||||||||||
Indledende 5 Vind: -0.6 | Vind: -0.6 | ||||||||||||||||||||||
1 | Felix Kunstein Felix Kunstein ('02) | 02 | GER | 10.91 | |||||||||||||||||||
2 | Joël Ngimbi Mabiala Joël Ngimbi Mabiala | 00 | SUI | 11.10 | |||||||||||||||||||
Indledende 6 Vind: -0.1 | Vind: -0.1 | ||||||||||||||||||||||
1 | Daniel Regenfuß Daniel Regenfuß ('01) | 01 | GER | 10.64 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Yuri Hanssen Yuri Hanssen ('01) | 01 | GER | 11.06 | PB | ||||||||||||||||||
Indledende 7 Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||||||||||
1 | Fabian Linne Fabian Linne | 00 | GER | 11.08 | SB | ||||||||||||||||||
Indledende 8 Vind: +0.8 | Vind: +0.8 | ||||||||||||||||||||||
1 | Lukas Sandmann Lukas Sandmann ('99) | 99 | GER | 11.05 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Pascal Beirle Pascal Beirle ('99) | 99 | GER | 11.08 | PB | ||||||||||||||||||
D19 110 m hæk 99.1 cm Vind: +1.1 Finale A Finale | Vind: +1.1 | ||||||||||||||||||||||
2 | Raphael Thoma Raphael Thoma ('99) | 99 | GER | 13.97 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Tim Eikermann Tim Eikermann | 00 | GER | 14.16 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Marius Lewald Marius Lewald ('99) | 99 | GER | 14.30 | |||||||||||||||||||
5 | Dustin Hanusch Dustin Hanusch | 00 | GER | 14.31 | PB | ||||||||||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +1.1 | Vind: +1.1 | ||||||||||||||||||||||
1 | Stefan Volzer Stefan Volzer | 00 | GER | 13.83 | =PB | ||||||||||||||||||
1 | Stefan Volzer Stefan Volzer | 00 | GER | 14.03 | |||||||||||||||||||
2 | Tim Eikermann Tim Eikermann | 00 | GER | 14.23 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Dustin Hanusch Dustin Hanusch | 00 | GER | 14.53 | PB | ||||||||||||||||||
Indledende 2 Vind: +0.7 | Vind: +0.7 | ||||||||||||||||||||||
1 | Sales Junior Inglin Sales Junior Inglin ('99) | 99 | SUI | 13.94 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Raphael Thoma Raphael Thoma ('99) | 99 | GER | 14.22 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Marius Lewald Marius Lewald ('99) | 99 | GER | 14.57 | |||||||||||||||||||
4 | Moritz Steinlage Moritz Steinlage | 00 | GER | 14.61 | PB | ||||||||||||||||||
D19 Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||||||||||
1 | Luka Herden Luka Herden | 00 | GER | 7.61 | -0.7 | PB | |||||||||||||||||
2 | Ole Grammann Ole Grammann | 00 | GER | 7.35 | +0.9 | ||||||||||||||||||
3 | Leo Neugebauer Leo Neugebauer | 00 | GER | 7.17 | +1.4 | SB | |||||||||||||||||
4 | John Schlegl John Schlegl | 00 | GER | 7.11 | +1.0 | SB | |||||||||||||||||
5 | Neim Nguemning Neim Nguemning ('01) | 01 | GER | 7.05 | 0.0 | PB | |||||||||||||||||
6 | Carl-Junior Mireku Boateng Carl-Junior Mireku Boateng ('02) | 02 | GER | 6.92 | +0.4 | ||||||||||||||||||
7 | Isaac Asare Isaac Asare | 00 | AUT | 6.84 | +1.4 | SB | |||||||||||||||||
P19 100 m Vind: 0.0 Finale A Finale | Vind: 0.0 | ||||||||||||||||||||||
1 | Keshia Kwadwo Keshia Kwadwo ('99) | 99 | GER | 11.48 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Kathrin Grenda Kathrin Grenda ('99) | 99 | GER | 11.87 | =PB | ||||||||||||||||||
2 | Judith Goll Judith Goll ('99) | 99 | SUI | 11.87 | |||||||||||||||||||
4 | Lilly Kaden Lilly Kaden ('01) | 01 | GER | 11.96 | |||||||||||||||||||
5 | Vivien Hitzler Vivien Hitzler | 00 | GER | 12.01 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Mélissa Gutschmidt Mélissa Gutschmidt ('02) | 02 | SUI | 12.03 | |||||||||||||||||||
Finale B Vind: -1.2 | Vind: -1.2 | ||||||||||||||||||||||
1 | Beauty Somuah Beauty Somuah ('01) | 01 | GER | 11.97 | |||||||||||||||||||
2 | Antonia Dellert Antonia Dellert ('02) | 02 | GER | 12.08 | |||||||||||||||||||
3 | Magdalena Lindner Magdalena Lindner | 00 | AUT | 12.21 | |||||||||||||||||||
4 | Maja Höber Maja Höber ('99) | 99 | GER | 12.23 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Lara Hümke Lara Hümke ('99) | 99 | GER | 12.27 | |||||||||||||||||||
6 | Michelle Gloor Michelle Gloor | 00 | SUI | 12.39 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||||||||||
Indledende 1 Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||||||||||
1 | Keshia Kwadwo Keshia Kwadwo ('99) | 99 | GER | 11.59 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Estelle Potthast Estelle Potthast ('99) | 99 | GER | 12.15 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Michelle Gloor Michelle Gloor | 00 | SUI | 12.18 | |||||||||||||||||||
Indledende 2 Vind: -0.7 | Vind: -0.7 | ||||||||||||||||||||||
1 | Sophia Junk Sophia Junk ('99) | 99 | GER | 11.56 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Kathrin Grenda Kathrin Grenda ('99) | 99 | GER | 12.04 | |||||||||||||||||||
15 | Isabel Posch Isabel Posch | 00 | AUT | 12.24 | SB | ||||||||||||||||||
Indledende 3 Vind: -0.4 | Vind: -0.4 | ||||||||||||||||||||||
1 | Judith Goll Judith Goll ('99) | 99 | SUI | 11.94 | |||||||||||||||||||
2 | Vivien Hitzler Vivien Hitzler | 00 | GER | 12.15 | |||||||||||||||||||
3 | Magdalena Lindner Magdalena Lindner | 00 | AUT | 12.21 | |||||||||||||||||||
4 | Maja Höber Maja Höber ('99) | 99 | GER | 12.24 | SB | ||||||||||||||||||
Indledende 4 Vind: +0.8 | Vind: +0.8 | ||||||||||||||||||||||
1 | Mélissa Gutschmidt Mélissa Gutschmidt ('02) | 02 | SUI | 11.96 | |||||||||||||||||||
2 | Lara Hümke Lara Hümke ('99) | 99 | GER | 12.18 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Abisola Deborah Agbelese Abisola Deborah Agbelese ('01) | 01 | SUI | 12.27 | SB | ||||||||||||||||||
Indledende 5 Vind: -2.5 | Vind: -2.5 | ||||||||||||||||||||||
1 | Beauty Somuah Beauty Somuah ('01) | 01 | GER | 12.18 | |||||||||||||||||||
Indledende 6 Vind: -2.3 | Vind: -2.3 | ||||||||||||||||||||||
1 | Lilly Kaden Lilly Kaden ('01) | 01 | GER | 12.15 | |||||||||||||||||||
2 | Antonia Dellert Antonia Dellert ('02) | 02 | GER | 12.17 | |||||||||||||||||||
3 | Frieda Breitkopf Frieda Breitkopf | 00 | GER | 12.35 | SB | ||||||||||||||||||
Indledende 7 Vind: -0.8 | Vind: -0.8 | ||||||||||||||||||||||
1 | Hanna Schopper Hanna Schopper ('99) | 99 | GER | 12.15 | SB | ||||||||||||||||||
P19 100 m hæk 84.0 cm Vind: +0.3 Finale A Finale | Vind: +0.3 | ||||||||||||||||||||||
1 | Larissa Bertényi Larissa Bertényi | 00 | SUI | 13.99 | SB | ||||||||||||||||||
1 | Katja Schwab Katja Schwab ('99) | 99 | GER | 13.99 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Hanna Schopper Hanna Schopper ('99) | 99 | GER | 14.20 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Miriam Sinning Miriam Sinning ('99) | 99 | GER | 14.33 | |||||||||||||||||||
4 | Anna Jablonski Anna Jablonski | 00 | GER | 14.33 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Annika Niedermayer Annika Niedermayer ('99) | 99 | GER | 14.36 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.9 | Vind: +0.9 | ||||||||||||||||||||||
1 | Larissa Bertényi Larissa Bertényi | 00 | SUI | 14.03 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Miriam Sinning Miriam Sinning ('99) | 99 | GER | 14.16 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Annika Niedermayer Annika Niedermayer ('99) | 99 | GER | 14.25 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Rachel Wittich Rachel Wittich | 00 | GER | 14.35 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Isabel Posch Isabel Posch | 00 | AUT | 14.51 | |||||||||||||||||||
Indledende 2 Vind: +2.1 | Vind: +2.1 | ||||||||||||||||||||||
1 | Hanna Schopper Hanna Schopper ('99) | 99 | GER | 13.91 | w | ||||||||||||||||||
2 | Katja Schwab Katja Schwab ('99) | 99 | GER | 14.07 | w | ||||||||||||||||||
3 | Anna Jablonski Anna Jablonski | 00 | GER | 14.16 | w | ||||||||||||||||||
4 | Marshella Foreshaw Marshella Foreshaw | 00 | GER | 14.47 | w | ||||||||||||||||||
5 | Vivien Hitzler Vivien Hitzler | 00 | GER | 14.65 | w | ||||||||||||||||||
P19 Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||||||||||
1 | Saskia Woidy Saskia Woidy ('01) | 01 | GER | 6.17 | +1.1 | PB | |||||||||||||||||
2 | Ingeborg Grünwald Ingeborg Grünwald ('01) | 01 | AUT | 6.03 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Lena Stäbler Lena Stäbler | 00 | GER | 5.95 | +0.9 | PB | |||||||||||||||||
4 | Saskia Lindner Saskia Lindner ('02) | 02 | GER | 5.81 | +1.7 | SB | |||||||||||||||||
5 | Frederike Schütte Frederike Schütte | 00 | GER | 5.67 | +1.2 | SB | |||||||||||||||||
6 | Imke Daalmann Imke Daalmann ('99) | 99 | GER | 5.60 | +1.2 | SB | |||||||||||||||||
7 | Malin Stavenow Malin Stavenow ('01) | 01 | GER | 5.57 | +0.9 | PB | |||||||||||||||||
M 100 m Vind: +0.8 Finale A Finale | Vind: +0.8 | ||||||||||||||||||||||
1 | Wendelin Wäcker Wendelin Wäcker ('95) | 95 | GER | 10.84 | |||||||||||||||||||
2 | Benjamin Fischer Benjamin Fischer ('91) | 91 | GER | 10.86 | |||||||||||||||||||
3 | Philipp Stadter Philipp Stadter ('98) | 98 | GER | 10.88 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Markus Greufe Markus Greufe ('95) | 95 | GER | 10.90 | |||||||||||||||||||
5 | Philip Blümel Philip Blümel ('97) | 97 | GER | 11.09 | |||||||||||||||||||
Finale B Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||||||||||
1 | Daniel Roos Daniel Roos ('90) | 90 | GER | 10.89 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Alexander Schuh Alexander Schuh ('96) | 96 | AUT | 10.99 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +1.8 | Vind: +1.8 | ||||||||||||||||||||||
1 | David Simonis David Simonis ('93) | 93 | GER | 10.68 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Markus Greufe Markus Greufe ('95) | 95 | GER | 10.87 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Philip Blümel Philip Blümel ('97) | 97 | GER | 10.93 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Alexander Schuh Alexander Schuh ('96) | 96 | AUT | 10.98 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Philipp Corucle Philipp Corucle ('97) | 97 | GER | 11.01 | SB | ||||||||||||||||||
Indledende 2 Vind: +2.0 | Vind: +2.0 | ||||||||||||||||||||||
1 | Timo Lange Timo Lange ('96) | 96 | GER | 11.02 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Kojo MusahKojo Musah ('96) | 96 | DEN | 10.78 | |||||||||||||||||||
6 | Noel Thorwesten Noel Thorwesten ('98) | 98 | GER | 10.79 | SB | ||||||||||||||||||
Indledende 3 Vind: +0.1 | Vind: +0.1 | ||||||||||||||||||||||
1 | Philipp Stadter Philipp Stadter ('98) | 98 | GER | 10.93 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Moritz Hecht Moritz Hecht ('97) | 97 | GER | 11.10 | SB | ||||||||||||||||||
Indledende 4 Vind: +0.2 | Vind: +0.2 | ||||||||||||||||||||||
1 | Benjamin Fischer Benjamin Fischer ('91) | 91 | GER | 10.92 | |||||||||||||||||||
2 | Marvin Hock Marvin Hock ('97) | 97 | GER | 11.06 | SB | ||||||||||||||||||
Indledende 5 Vind: +0.8 | Vind: +0.8 | ||||||||||||||||||||||
1 | Wendelin Wäcker Wendelin Wäcker ('95) | 95 | GER | 10.83 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Daniel Roos Daniel Roos ('90) | 90 | GER | 10.95 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Christopher Löffelmann Christopher Löffelmann ('97) | 97 | GER | 11.01 | |||||||||||||||||||
4 | Thomas Knauer Thomas Knauer ('96) | 96 | GER | 11.09 | SB | ||||||||||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||||||||||
2 | Jérôme Bellon Jérôme Bellon ('93) | 93 | SUI | 48.99 | SB | ||||||||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||||||||||
1 | Moritz Hecht Moritz Hecht ('97) | 97 | GER | 49.29 |