Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Mannheim GER: Bauhaus Juniorgala 23‐24.6.2018

M 100 m    
Finale 1
24.6. Vind: +0.4
24.6.Vind: +0.4
1
Aleixo Platini Menga
Aleixo Platini Menga ('87)
GER10.23
  
 SB
2
Patrick Domogala
Patrick Domogala ('93)
GER10.28
  
 SB
3
Michael Bryan
Michael Bryan ('92)
GER10.39
  
 SB
4
Robert Hering
Robert Hering ('90)
GER10.46
  
 
5
Sven Knipphals
Sven Knipphals ('85)
GER10.55
  
 SB
6
Kevin Ugo
Kevin Ugo ('95)
GER10.56
  
 SB
7
Jonas Kriesamer
Jonas Kriesamer ('95)
GER10.62
  
 
Finale 2
24.6. Vind: 0.0
24.6.Vind: 0.0
1
Patrick Domogala
Patrick Domogala ('93)
GER10.24
  
 PB
2
Kevin Kranz
Kevin Kranz ('98)
GER10.37
  
 PB
3
Roy Schmidt
Roy Schmidt ('91)
GER10.44
  
 
4
Thomas Barthel
Thomas Barthel ('98)
GER10.50
  
 
5
Sven Knipphals
Sven Knipphals ('85)
GER10.51
  
 SB
Finale 3
24.6. Vind: 0.0
24.6.Vind: 0.0
1
Michael Bryan
Michael Bryan ('92)
GER10.38
  
 SB
2
Niels Torben Giese
Niels Torben Giese ('98)
GER10.50
  
 
3
Robin Erewa
Robin Erewa ('91)
GER10.54
  
 SB
4
Maurice Huke
Maurice Huke ('93)
GER10.58
  
 
5
Jonas Kriesamer
Jonas Kriesamer ('95)
GER10.64
  
 
Finale 4
24.6. Vind: +0.1
24.6.Vind: +0.1
1
Kevin Kranz
Kevin Kranz ('98)
GER10.34
  
 PB
2
Roy Schmidt
Roy Schmidt ('91)
GER10.50
  
 
3
Thomas Barthel
Thomas Barthel ('98)
GER10.55
  
 
M 200 m    
24.6. Vind: +1.2

Finale A

Finale
24.6.Vind: +1.2
1
Aleixo Platini Menga
Aleixo Platini Menga ('87)
GER20.37
  
 SB
2
Michael Bryan
Michael Bryan ('92)
GER20.58
  
 PB
3
Alexander Gladitz
Alexander Gladitz ('94)
GER20.66
  
 SB
4
Maurice Huke
Maurice Huke ('93)
GER21.00
  
 
Finale B
24.6. Vind: +0.6
24.6.Vind: +0.6
1
Steven Müller
Steven Müller ('90)
GER20.46
  
 PB
2
Robin Erewa
Robin Erewa ('91)
GER20.72
  
 SB
3
Robert Hering
Robert Hering ('90)
GER20.86
  
 SB
4
Kevin Ugo
Kevin Ugo ('95)
GER21.23
  
 SB
M 400 m    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Patrick Schneider
Patrick Schneider ('92)
GER46.43
  
 =SB
2
Johannes Trefz
Johannes Trefz ('92)
GER46.63
  
 
3
Torben Junker
Torben Junker ('93)
GER46.69
  
 
4
Laurin Forstreuter
Laurin Forstreuter ('92)
GER47.79
  
 
5
Alexander Juretzko
Alexander Juretzko ('90)
GER47.99
  
 
6
Tobias Lange
Tobias Lange ('93)
GER48.61
  
 
M 800 m    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Christoph Kessler
Christoph Kessler ('95)
GER1:48.86
  
 
2
Omar Jammeh
Omar Jammeh ('95)
GAM1:48.95
  
 SB
3
Constantin Schulz
Constantin Schulz ('98)
GER1:49.81
  
 
4
Marvin Heinrich
Marvin Heinrich ('97)
GER1:49.90
  
 
5
Dennis Biederbick
Dennis Biederbick ('97)
GER1:50.02
  
 
6
Christian Von Eitzen
Christian Von Eitzen ('97)
GER1:52.72
  
 
M 400 m hæk    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Luke Campbell
Luke Campbell ('94)
GER50.29
  
 
2
Tobias Giehl
Tobias Giehl ('91)
GER51.43
  
 
3
Michael Adolf
Michael Adolf ('96)
GER52.16
  
 
4
Georg Fleischhauer
Georg Fleischhauer ('88)
GER53.07
  
 
M Stangspring    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Kurtis Marschall
Kurtis Marschall ('97)
AUS5.70
  
 
 
5.40
 XO
5.60
 XO
5.70
  O
5.81
XXX
    
2
Karsten Dilla
Karsten Dilla ('89)
GER5.60
  
 
 
5.40
 XO
5.60
 XO
5.70
XXX
     
3
Torben Laidig
Torben Laidig ('94)
GER5.60
  
 =SB
 
5.20
  O
5.40
XXO
5.50
  O
5.60 =SB
XXO
5.70
XXX
   
4
Tomas Wecksten
Tomas Wecksten ('96)
FIN5.50
  
 SB
 
5.20
 XO
5.40
XXO
5.50 SB
 XO
5.60
XXX
    
5
Urho Kujanpää
Urho Kujanpää ('97)
FIN5.50
  
 
 
5.20
  O
5.40
XXO
5.50
XXO
5.60
XXX
    
6
Charlie Myers
Charlie Myers ('97)
GBR5.40
  
 
 
5.20
XXO
5.40
XXO
5.50
XXX
     
7
Florian Gaul
Florian Gaul ('91)
GER5.30
  
 SB
8
Julian Otchere
Julian Otchere ('98)
GER5.20
  
 
K 100 m    
Finale 1
24.6. Vind: +0.1
24.6.Vind: +0.1
1
Rebekka Haase
Rebekka Haase ('93)
GER11.39
  
 
2
Sina Mayer
Sina Mayer ('95)
GER11.58
  
 
3
Jennifer Montag
Jennifer Montag ('98)
GER11.58
  
 
4
Hanna-Maari Latvala
Hanna-Maari Latvala ('87)
FIN11.77
  
 
5
Janina Kölsch
Janina Kölsch ('91)
GER11.83
  
 
Finale 2
24.6. Vind: 0.0
24.6.Vind: 0.0
1
Jennifer Montag
Jennifer Montag ('98)
GER11.45
  
 SB
2
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR11.58
  
 
3
Jessica-Bianca Wessolly
Jessica-Bianca Wessolly ('96)
GER11.59
  
 
4
Hanna-Maari Latvala
Hanna-Maari Latvala ('87)
FIN11.72
  
 
4
Alina Kuß
Alina Kuß ('96)
GER12.08
  
 
Finale 3
24.6. Vind: -0.3
24.6.Vind: -0.3
1
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR11.68
  
 
2
Yasmin Kwadwo
Yasmin Kwadwo ('90)
GER11.73
  
 
3
Lara Matheis
Lara Matheis ('92)
GER11.76
  
 
4
Alina Kuß
Alina Kuß ('96)
GER12.27
  
 
Finale 4
24.6. Vind: 0.0
24.6.Vind: 0.0
1
Sina Mayer
Sina Mayer ('95)
GER11.57
  
 
2
Janina Kölsch
Janina Kölsch ('91)
GER11.61
  
 SB
3
Lara Matheis
Lara Matheis ('92)
GER11.74
  
 
4
Yasmin Kwadwo
Yasmin Kwadwo ('90)
GER11.77
  
 
K 200 m    
24.6. Vind: +0.7

Finale A

Finale
24.6.Vind: +0.7
1
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR23.56
  
 
2
Martyna Dąbrowska
Martyna Dąbrowska ('94)
POL23.65
  
 
3
Anna-Lena Freese
Anna-Lena Freese ('94)
GER23.88
  
 SB
4
Hanna-Maari Latvala
Hanna-Maari Latvala ('87)
FIN23.93
  
 
5
Alexandra Burghardt
Alexandra Burghardt ('94)
GER24.01
  
 
K 400 m    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Nadine Gonska
Nadine Gonska ('90)
GER52.00
  
 PB
2
Iga Baumgart-Witan
Iga Baumgart-Witan ('89)
POL52.28
  
 
3
Hannah Mergenthaler
Hannah Mergenthaler ('97)
GER53.05
  
 PB
4
Lena Naumann
Lena Naumann ('94)
GER53.86
  
 
5
Alena Gerken
Alena Gerken ('94)
GER54.47
  
 
K 800 m    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Katharina Trost
Katharina Trost ('95)
GER2:03.65
  
 
2
Hanna Klein
Hanna Klein ('93)
GER2:03.79
  
 SB
3
Christine Gess
Christine Gess ('94)
GER2:04.82
  
 SB
4
Rebekka Ackers
Rebekka Ackers ('90)
GER2:04.86
  
 
5
Jana Reinert
Jana Reinert ('98)
GER2:06.57
  
 
6
Patricia De Graat
Patricia De Graat ('98)
GER2:10.23
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
24.6. Vind: 0.0

Finale A

Finale
24.6.Vind: 0.0
1
Pamela Dutkiewicz
Pamela Dutkiewicz ('91)
GER12.89
  
 SB
2
Ricarda Lobe
Ricarda Lobe ('94)
GER13.12
  
 
3
Stephanie Bendrat
Stephanie Bendrat ('91)
AUT13.25
  
 
4
Sabrina Lindenmayer
Sabrina Lindenmayer ('89)
GER14.08
  
 
Finale B
24.6. Vind: 0.0
24.6.Vind: 0.0
1
Monika Zapalska
Monika Zapalska ('94)
GER13.37
  
 SB
2
Nadine Hildebrand
Nadine Hildebrand ('87)
GER13.47
  
 SB
3
Vanessa Hammerschmidt
Vanessa Hammerschmidt ('98)
GER13.85
  
 
4
Molly Scott
Molly Scott ('99)
IRL14.11
  
 
Finale 2
24.6. Vind: +0.1
24.6.Vind: +0.1
1
Stephanie Bendrat
Stephanie Bendrat ('91)
AUT13.36
  
 
2
Nadine Hildebrand
Nadine Hildebrand ('87)
GER13.38
  
 SB
3
Vanessa Hammerschmidt
Vanessa Hammerschmidt ('98)
GER13.52
  
 PB
4
Monika Zapalska
Monika Zapalska ('94)
GER13.53
  
 
5
Sabrina Lindenmayer
Sabrina Lindenmayer ('89)
GER13.93
  
 
K 400 m hæk    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Christine Salterberg
Christine Salterberg ('94)
GER57.16
  
 
2
Franziska Kindt
Franziska Kindt ('93)
GER1:03.32
  
 
K Stangspring    
23.6.

Finale A

Finale
23.6.
1
Eliza McCartney
Eliza McCartney ('96)
NZL4.92
  
AR PB
 
4.50
  O
4.70
  O
4.86 PB
  O
4.92 PB
 XO
5.00
XXX
   
2
Jacqueline Otchere
Jacqueline Otchere ('96)
GER4.30
  
 
3
Lene Retzius
Lene Retzius ('96)
NOR4.30
  
 
4
Nina Kennedy
Nina Kennedy ('97)
AUS4.30
  
 
5
Marta Onofre
Marta Onofre ('91)
POR4.20
  
 =SB
6
Regine Kramer
Regine Kramer ('93)
GER4.10
  
 
7
Ria Möllers
Ria Möllers ('96)
GER4.10
  
 
8
Desiree Singh
Desiree Singh ('94)
GER4.10
  
 =SB
9
Aino Siitonen
Aino Siitonen ('94)
FIN4.00
  
 
 
4.00
XXO
4.10
XXX
      
K 4 x 100 m stafet    
23.6.

Finale A

Finale
23.6.
MTG Mannheim 
MTG Mannheim  
GER43.72
  
 
  Ricarda Lobe, Alexandra Burghardt, Nadine Gonska, Jessica-Bianca Wessolly
D19 100 m    
23.6. Vind: +0.4

Finale A

Finale
23.6.Vind: +0.4
1
Marvin Schulte
Marvin Schulte ('99)
GER10.43
  
 PB
2
Luis Brandner
Luis Brandner 
GER10.52
  
 
2
Milo Skupin-Alfa
Milo Skupin-Alfa ('99)
GER10.52
  
 SB
4
Lucas Ansah-Peprah
Lucas Ansah-Peprah 
GER10.54
  
 
5
Gal Arad
Gal Arad ('99)
ISR10.56
  
 
6
Aaron Sexton
Aaron Sexton 
IRL10.72
  
 
Finale B
23.6. Vind: +0.2
23.6.Vind: +0.2
1Peter AnderssonPeter Andersson ('99)DEN10.60
  
 PB
2
Vidar Stenqvist
Vidar Stenqvist 
SWE10.76
  
 
3
Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse ('01)
NOR10.78
  
 
4
Keitharo Oosterwolde
Keitharo Oosterwolde ('02)
NED10.80
  
 
5
Luis Vieweg
Luis Vieweg 
GER10.82
  
 
6
David Murphy
David Murphy 
IRL10.86
  
 
Indledende heats23.6.
Indledende 1
23.6. Vind: +0.4
23.6.Vind: +0.4
1
Aaron Sexton
Aaron Sexton 
IRL10.59
q
  
 
2
David Murphy
David Murphy 
IRL10.75
q
  
 
3
Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse ('01)
NOR10.77
q
  
 
Indledende 2
23.6. Vind: -0.8
23.6.Vind: -0.8
1
Michael Olsen
Michael Olsen ('99)
GBR10.56
  
 
2Peter AnderssonPeter Andersson ('99)DEN10.70
q
  
 
3
Máté Kišš
Máté Kišš ('99)
SVK10.82
  
 
4
Robby Welsch
Robby Welsch ('99)
GER10.91
  
 SB
5
Jordan Knops
Jordan Knops 
NED11.01
  
 
Indledende 3
23.6. Vind: -0.1
23.6.Vind: -0.1
1
Gal Arad
Gal Arad ('99)
ISR10.52
q
  
 
2
Yacouba Pfälzner
Yacouba Pfälzner ('99)
GER10.71
  
 
3Emil Mader KjærEmil Mader Kjær ('99)DEN10.82
  
 
4
Eric De Groot
Eric De Groot 
SUI11.08
  
 
5
Joël Ngimbi Mabiala
Joël Ngimbi Mabiala 
SUI11.08
  
 
Indledende 4
23.6. Vind: +0.6
23.6.Vind: +0.6
1
Marvin Schulte
Marvin Schulte ('99)
GER10.49
q
  
 
2
Jona Efoloko
Jona Efoloko ('99)
GBR10.50
  
 
3
Milo Skupin-Alfa
Milo Skupin-Alfa ('99)
GER10.53
q
  
 SB
4
Lucas Ansah-Peprah
Lucas Ansah-Peprah 
GER10.53
q
  
 
5
Luis Brandner
Luis Brandner 
GER10.54
q
  
 
6
Keitharo Oosterwolde
Keitharo Oosterwolde ('02)
NED10.72
q
  
 
Indledende 5
23.6. Vind: +0.6
23.6.Vind: +0.6
1
Dominic Ashwell
Dominic Ashwell ('99)
GBR10.50
  
 
2
Kaie Chambers-Brown
Kaie Chambers-Brown ('99)
GBR10.53
  
 
3
Vidar Stenqvist
Vidar Stenqvist 
SWE10.74
q
  
 
4
Luis Vieweg
Luis Vieweg 
GER10.80
q
  
 
5
Dominique Zwiep
Dominique Zwiep ('99)
NED10.85
  
 
D19 200 m    
24.6. Vind: +0.1

Finale A

Finale
24.6.Vind: +0.1
1
Charlie Dobson
Charlie Dobson ('99)
GBR20.75
  
 
2
Kasper Kadestål
Kasper Kadestål ('99)
SWE21.14
  
 PB
3
Eric De Groot
Eric De Groot 
SUI22.41
  
 SB
4
Máté Kišš
Máté Kišš ('99)
SVK22.67
  
 
Finale B
24.6.
24.6.
1
Milo Skupin-Alfa
Milo Skupin-Alfa ('99)
GER21.15
  
 SB
2
Yacouba Pfälzner
Yacouba Pfälzner ('99)
GER21.34
  
 
3
Frieder Scheuschner
Frieder Scheuschner ('99)
GER21.56
  
 
4
Jaber Al-Mamari
Jaber Al-Mamari ('01)
QAT22.50
  
 
Finale C
24.6.
24.6.
1
David McDonald
David McDonald ('99)
IRL21.48
  
 
2
Vidar Stenqvist
Vidar Stenqvist 
SWE21.49
  
 
3
Elias Goer
Elias Goer 
GER21.67
  
 
4
João Ricardo Coelho
João Ricardo Coelho ('99)
POR21.75
  
 PB
Finale D
24.6.
24.6.
1
Nicolai Trageser
Nicolai Trageser ('99)
GER21.50
  
 
2
Jonas Herbst
Jonas Herbst 
GER21.60
  
 
3
Nick Woischwill
Nick Woischwill 
GER21.72
  
 
4
Tommi Mäkinen
Tommi Mäkinen 
FIN21.82
  
 
D19 400 m    
23.6.

Finale A

Finale
23.6.
1
Jean Paul Bredau
Jean Paul Bredau ('99)
GER46.71
  
 PB
2
Christian Davis
Christian Davis ('99)
AUS47.34
  
 
3
João Ricardo Coelho
João Ricardo Coelho ('99)
POR47.44
  
 
4
Justin Prinsloo
Justin Prinsloo ('01)
RSA49.97
  
 
Finale B
23.6.
23.6.
1
Justus Ringel
Justus Ringel ('99)
GER47.19
  
 PB
2
Joscha Bretschneider
Joscha Bretschneider 
GER47.31
  
 PB
3
Arne Leppelsack
Arne Leppelsack ('99)
GER47.47
  
 PB
4
Maximilian Kremser
Maximilian Kremser 
GER47.47
  
 PB
5
Fabian Bürckel
Fabian Bürckel ('99)
GER47.98
  
 PB
6
Justus Baumgarten
Justus Baumgarten 
GER49.40
  
 
Finale C
23.6.
23.6.
1
Carl Bengtström
Carl Bengtström 
SWE47.44
  
 SB
2
Oliver Ollesch
Oliver Ollesch ('99)
GER48.19
  
 PB
3
Kevin Joite
Kevin Joite 
GER48.60
  
 SB
4
Tommi Mäkinen
Tommi Mäkinen 
FIN48.73
  
 SB
5
Gary Haasbroek
Gary Haasbroek ('99)
AUS49.62
  
 
D19 800 m    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Robin Van Riel
Robin Van Riel 
NED1:50.02
  
 
2
Maximilian Sluka
Maximilian Sluka 
GER1:50.22
  
 
3
Lachlan Raper
Lachlan Raper ('99)
AUS1:50.36
  
 
4
Marcelo Pereira
Marcelo Pereira 
POR1:50.72
  
 
5
Oskar Schwarzer
Oskar Schwarzer ('99)
GER1:50.80
  
 
6
Archie Wallis
Archie Wallis ('99)
AUS1:50.85
  
 
7
Max Dieterich
Max Dieterich ('99)
GER1:50.97
  
 
8
Steffen Baxheinrich
Steffen Baxheinrich ('99)
GER1:51.97
  
 
Finale B
24.6.
24.6.
1
Lars Van Hoeven
Lars Van Hoeven ('99)
NED1:52.87
  
 
2
Thomas Engels
Thomas Engels ('99)
BEL1:53.46
  
 
3
Nuno Pereira
Nuno Pereira 
POR1:53.47
  
 
4
Jaryd Clifford
Jaryd Clifford ('99)
AUS1:53.57
  
 PB
5
Elon Abergel
Elon Abergel ('99)
ISR1:54.32
  
 
6
Nicolas Pracht
Nicolas Pracht 
SUI1:54.45
  
 
D19 1500 m    
23.6.

Finale A

Finale
23.6.
1
Callum Davies
Callum Davies ('99)
AUS3:53.46
  
 
2
Nuno Pereira
Nuno Pereira 
POR3:54.55
  
 
3
Maximilian Sluka
Maximilian Sluka 
GER3:54.56
  
 
4
Jonathan Schmidt
Jonathan Schmidt ('99)
GER3:54.63
  
 
5
Mohamed Mohumed
Mohamed Mohumed ('99)
GER3:55.03
  
 
6William DevantierWilliam Devantier DEN3:56.55
  
 
7
Cisse De Locht
Cisse De Locht ('99)
BEL3:59.78
  
 
8
Ward Leunckens
Ward Leunckens 
BEL4:00.33
  
 PB
9Magnus Nyman HallMagnus Nyman Hall ('99)DEN4:00.58
  
 
D19 110 m hæk 99.1 cm    
23.6. Vind: 0.0

Finale A

Finale
23.6.Vind: 0.0
1
Michael Obasuyi
Michael Obasuyi ('99)
BEL13.38
  
NU20R PB
2
Joshua Zeller
Joshua Zeller 
GBR13.55
  
 
3
Stefan Volzer
Stefan Volzer 
GER13.57
  
 PB
4
Sales Junior Inglin
Sales Junior Inglin ('99)
SUI13.62
  
 SB
5
Tuur Bras
Tuur Bras ('99)
BEL13.68
  
 SB
6
Raphael Thoma
Raphael Thoma ('99)
GER13.73
  
 SB
Finale B
23.6. Vind: +0.5
23.6.Vind: +0.5
1
Dave Wesselink
Dave Wesselink ('99)
NED13.83
  
 
2
Owaab Barrow
Owaab Barrow ('01)
QAT13.86
  
 PB
3
Simon Verherstraeten
Simon Verherstraeten ('99)
BEL13.94
  
 
4
Marius Lewald
Marius Lewald ('99)
GER14.03
  
 
5
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR14.24
  
 
6
Dustin Hanusch
Dustin Hanusch 
GER14.28
  
 
Indledende heats23.6.
Indledende 1
23.6. Vind: +0.9
23.6.Vind: +0.9
1
Sales Junior Inglin
Sales Junior Inglin ('99)
SUI13.73
q
  
 SB
2
Tuur Bras
Tuur Bras ('99)
BEL13.83
q
  
 
3
Simon Verherstraeten
Simon Verherstraeten ('99)
BEL13.90
q
  
 SB
4
Owaab Barrow
Owaab Barrow ('01)
QAT13.99
q
  
 
5
Dustin Hanusch
Dustin Hanusch 
GER14.06
q
  
 PB
6
Joel Bengtsson
Joel Bengtsson ('99)
SWE14.17
  
 PB
Indledende 2
23.6. Vind: +0.9
23.6.Vind: +0.9
1
Raphael Thoma
Raphael Thoma ('99)
GER13.87
q
  
 SB
2
Dave Wesselink
Dave Wesselink ('99)
NED14.04
q
  
 
3
Tim Eikermann
Tim Eikermann 
GER14.24
  
 
4
Jason Nicholson
Jason Nicholson ('99)
GBR15.04
  
 
Indledende 3
23.6. Vind: 0.0
23.6.Vind: 0.0
1
Michael Obasuyi
Michael Obasuyi ('99)
BEL13.44
q
  
NU20R PB
2
Joshua Zeller
Joshua Zeller 
GBR13.49
q
  
 PB
3
Stefan Volzer
Stefan Volzer 
GER13.74
q
  
 PB
4
Marius Lewald
Marius Lewald ('99)
GER13.97
q
  
 
5
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR14.11
q
  
 
D19 400 m hæk    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Alex Knibbs
Alex Knibbs ('99)
GBR50.57
  
 PB
2
Ramsey Angela
Ramsey Angela ('99)
NED51.10
  
 
3
Justus Ringel
Justus Ringel ('99)
GER51.23
  
 PB
4
Tuur Bras
Tuur Bras ('99)
BEL52.57
  
 
5
Lars Widmer
Lars Widmer ('99)
SUI55.29
  
 
Finale B
24.6.
24.6.
1
Bassem Hemeida
Bassem Hemeida 
QAT51.17
  
 
2
Emil Nana Kwame Agyekum
Emil Nana Kwame Agyekum ('99)
GER51.47
  
 
3Karl Erik NazarovKarl Erik Nazarov ('99)EST51.56
  
 PB
4
Harvey Murrant
Harvey Murrant ('99)
AUS54.15
  
 
5
Anton Bertilsson
Anton Bertilsson ('99)
SWE55.09
  
 
D19 Højdespring    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Lucas Mihota
Lucas Mihota ('99)
GER2.10
  
 
1
Breyton Poole
Breyton Poole 
RSA2.10
  
 
3
Luca Meinke
Luca Meinke ('99)
GER2.07
  
 
4
Erlend Bolstad Raa
Erlend Bolstad Raa 
NOR2.00
  
 =SB
5
Simon Wiklund
Simon Wiklund ('99)
SWE2.00
  
 
6
Tomas Janda
Tomas Janda ('99)
GER2.00
  
 
7
Ole Krischan Grevsmühl
Ole Krischan Grevsmühl ('98)
GER1.95
  
 
D19 Stangspring    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR5.55
  
NU20R =PB
 
5.20
 XO
5.35
  O
5.45
XXO
5.55 =PB
  O
5.65
XXX
   
2
Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse ('01)
NOR5.45
  
NU18R PB
 
5.00
  O
5.20
  O
5.35
 XO
5.45 WYL PB
  O
5.55
XXX
   
3
Bo Kanda Lita Baehre
Bo Kanda Lita Baehre ('99)
GER5.35
  
 
4
Andreas Bechmann
Andreas Bechmann ('99)
GER4.90
  
 PB
5
Jorg Vanlierde
Jorg Vanlierde ('99)
BEL4.90
  
 =PB
6
Maksim Goldovskiy
Maksim Goldovskiy 
ISR4.75
  
 
7
Daniel Breinl
Daniel Breinl 
GER4.60
  
 
D19 Længdespring    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Yannick Wolf
Yannick Wolf 
GER7.47
+1.0
  
 
 
6.92
 0.2
7.13
 -0.5
7.19
 -0.3
7.29
 0.1
7.23
 0.4
7.47
 1.0
  
2
Ole Grammann
Ole Grammann 
GER7.33
-0.8
  
 
3
Ben Schmidtchen
Ben Schmidtchen 
AUS7.29
0.0
  
 
4
Luka Herden
Luka Herden 
GER7.25
0.0
  
 
5
John Schlegl
John Schlegl 
GER7.24
0.0
  
 
6
Manuel Wagner
Manuel Wagner ('99)
GER7.05
+0.3
  
 
7
Henrik Flåtnes
Henrik Flåtnes ('01)
NOR7.04
+0.9
  
 
D19 Trespring    
23.6.

Finale A

Finale
23.6.
1
Henrik Flåtnes
Henrik Flåtnes ('01)
NOR15.09
+0.1
  
 
2
Aimo Warnt
Aimo Warnt 
GER14.76
0.0
  
 
3
Devon Bender
Devon Bender 
GER14.74
+0.3
  
 
4
Nicklas Sammet
Nicklas Sammet ('01)
GER14.17 w
+2.1
  
 
D19 Kuglestød 6.0 kg    
23.6.

Finale A

Finale
23.6.
1
Alexander Kolesnikoff
Alexander Kolesnikoff 
AUS19.74
  
 PB
 
  X19.67 PB19.4619.74 PB  X  X  
2
Valentin Moll
Valentin Moll ('99)
GER19.52
  
 
 
19.43  X19.05  X  X19.52  
3
Aiden Harvey
Aiden Harvey ('99)
AUS19.42
  
 PB
 
18.2618.3418.68  X19.3519.42 PB  
4
Timo Northoff
Timo Northoff 
GER19.21
  
 PB
 
  X19.21 PB  X  X17.73  X  
5
Adrián Baran
Adrián Baran ('99)
SVK18.42
  
 
6
Nico Maier
Nico Maier 
GER17.99
  
 
7
Patrik Lindstedt
Patrik Lindstedt ('99)
SWE17.33
  
 
8
Lars Meyer
Lars Meyer ('99)
SUI16.53
  
 
9
Samuel Kováč
Samuel Kováč ('99)
SVK16.50
  
 
D19 Diskoskast 1.75 kg    
23.6.

Finale A

Finale
23.6.
1
Emanuel Sousa
Emanuel Sousa ('99)
POR62.87
  
 PB
 
57.67  X57.4856.8257.6262.87 PB  
2
Tim Ader
Tim Ader ('99)
GER59.66
  
 
 
51.2355.49  X59.66  X  X  
3Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)DEN58.62
  
DUR DUR-19 
 
57.6356.29  X58.62  X57.79  
4
Korbinian Häßler
Korbinian Häßler 
GER56.81
  
 
5
Claudio Romero
Claudio Romero 
CHI56.63
  
 
6
Martynas Alekna
Martynas Alekna 
LTU56.04
  
 
7
James Tomlinson
James Tomlinson 
GBR55.04
  
 
8
Alexander Kolesnikoff
Alexander Kolesnikoff 
AUS53.70
  
 
9
Jakob Arbeit
Jakob Arbeit ('99)
GER52.18
  
 
10
Samuel Kováč
Samuel Kováč ('99)
SVK50.25
  
 
11
Patrik Lindstedt
Patrik Lindstedt ('99)
SWE49.62
  
 
12
Mimir Sigurdsson
Mimir Sigurdsson ('99)
ISL48.71
  
 
D19 Hammerkast 6.0 kg    
23.6.

Finale A

Finale
23.6.
1
Jake Norris
Jake Norris ('99)
GBR80.28
  
 
 
77.0680.2878.1475.10  X77.26  
2
Ragnar Carlsson
Ragnar Carlsson 
SWE76.18
  
 PB
 
73.2176.18 PB73.38  X  X  X  
3
Bayley Campbell
Bayley Campbell 
GBR72.64
  
 
 
  X69.2272.6466.5969.93  X  
4
Fabio Heßling
Fabio Heßling ('99)
GER72.28
  
 PB
 
72.28 PB71.9368.2667.93  X70.86  
5
Ruben Antunes
Ruben Antunes ('99)
POR71.71
  
 PB
 
66.3769.7171.71 PB69.0265.4770.61  
6
James Joycey
James Joycey ('99)
AUS68.89
  
 
7
Christoph Gleixner
Christoph Gleixner ('99)
GER68.81
  
 
8
Konstantin Moll
Konstantin Moll 
GER64.62
  
 
9
Pascal Thalhäuser
Pascal Thalhäuser ('99)
GER63.97
  
 
10
Victor Hongell
Victor Hongell ('99)
FIN63.28
  
 
 
63.28  X  X  X  X  X  
11
Michael Burger
Michael Burger 
GER62.95
  
 
12
Franz Lorenz
Franz Lorenz 
GER61.91
  
 PB
13
Sebastian Arnold
Sebastian Arnold ('99)
GER61.90
  
 SB
14
August Bergstrand
August Bergstrand ('99)
SWE58.42
  
 
D19 Spydkast 800 gram    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Leandro Ramos
Leandro Ramos 
POR70.27
  
 
2
Jakob Nauck
Jakob Nauck ('99)
GER67.76
  
 
3
Maurice Voigt
Maurice Voigt 
GER66.52
  
 
4
Tomas Schlegel
Tomas Schlegel ('99)
GER66.35
  
 SB
5
Franck Di Sanza
Franck Di Sanza 
SUI61.21
  
 
6
Carl Widenholm
Carl Widenholm 
SWE61.01
  
 
7
Gary Haasbroek
Gary Haasbroek ('99)
AUS55.24
  
 PB
D19 4 x 100 m stafet    
23.6.

Finale A

Finale
23.6.
1
 
  
GBR39.83
  
 
  Dominic Ashwell, Charlie Dobson, Jona Efoloko, Chad Miller
2
 
  
IRL40.30
  
NU20R 
  David McDonald, Aaron Sexton, Jack Dempsey, David Murphy
3
 
  
SUI41.97
  
 
  Joël Ngimbi Mabiala, Sales Junior Inglin, Joshua Eichenberger, Eric De Groot
Finale 2
24.6.
24.6.
1
 
  
GER39.43
  
 
  Lucas Ansah-Peprah, Marvin Schulte, Milo Skupin-Alfa, Luis Brandner
2
 
  
GBR40.28
  
 
  Dominic Ashwell, Chad Miller, Michael Olsen, Kaie Chambers-Brown
D19 4 x 400 m stafet    
1
 
  
GER3:08.81
  
 
  Maximilian Kremser, Joscha Bretschneider, Justus Baumgarten, Jean Paul Bredau
2
 
  
GER3:10.40
  
 
  Arne Leppelsack, Fabian Bürckel, Oliver Ollesch, Oskar Schwarzer
3
 
  
AUS3:17.50
  
 
  Harvey Murrant, Christian Davis, Callum Davies, Jaryd Clifford
P19 100 m    
23.6. Vind: +0.5

Finale A

Finale
23.6.Vind: +0.5
1
Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo ('99)
GER11.39
  
 
2
Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken ('99)
LUX11.59
  
NR NU23R NU20R PB
3
Ciara Neville
Ciara Neville ('99)
IRL11.60
  
 SB
4
Sara Francis
Sara Francis 
FIN11.81
  
 
Finale B
23.6. Vind: -0.7
23.6.Vind: -0.7
1
Tiana Ósk Whitworth
Tiana Ósk Whitworth 
ISL11.68
  
=NU23R =NU20R PB
2
Judith Goll
Judith Goll ('99)
SUI11.76
  
 SB
3
Denise Uphoff
Denise Uphoff 
GER11.80
  
 
4
Mia Gross
Mia Gross ('01)
AUS11.82
  
 
5
Chiara Schimpf
Chiara Schimpf 
GER11.91
  
 =PB
Indledende heats23.6.
Indledende 1
23.6. Vind: +0.6
23.6.Vind: +0.6
1
Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo ('99)
GER11.43
q
  
 
2
Patience Jumbo-Gula
Patience Jumbo-Gula ('01)
IRL11.51
q
  
 PB
3
Sara Francis
Sara Francis 
FIN11.75
q
  
 PB
4
Chiara Schimpf
Chiara Schimpf 
GER11.91
q
  
 PB
Indledende 2
23.6. Vind: -0.3
23.6.Vind: -0.3
1
Kristal Awuah
Kristal Awuah ('99)
GBR11.47
  
 
2
Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken ('99)
LUX11.78
q
  
 
3
Mia Gross
Mia Gross ('01)
AUS11.92
q
  
 
4
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR11.93
  
 
5
Cynthia Reinle
Cynthia Reinle 
SUI12.20
  
 
Indledende 3
23.6. Vind: +0.3
23.6.Vind: +0.3
1
Ebony Carr
Ebony Carr ('99)
GBR11.65
  
 PB
2
Riley Day
Riley Day 
AUS11.68
q
  
 
3
Tiana Ósk Whitworth
Tiana Ósk Whitworth 
ISL11.80
q
  
 
4
Demi Van Den Wildenberg
Demi Van Den Wildenberg 
NED11.97
  
 
5
Célia Jaccard
Célia Jaccard 
SUI12.17
  
 
Indledende 4
23.6. Vind: 0.0
23.6.Vind: 0.0
1
Ciara Neville
Ciara Neville ('99)
IRL11.72
q
  
 
2
Vera Chinedu
Vera Chinedu 
GBR11.78
  
 
3
Judith Goll
Judith Goll ('99)
SUI11.86
q
  
 
4
Catarina Lourenço
Catarina Lourenço 
POR12.22
  
 
5
Tonje Fjellet Kristiansen
Tonje Fjellet Kristiansen ('99)
NOR12.39
  
 SB
Indledende 5
23.6. Vind: +0.2
23.6.Vind: +0.2
1
Viktoria Dönicke
Viktoria Dönicke ('99)
GER11.74
q
  
 
2
Denise Uphoff
Denise Uphoff 
GER11.84
q
  
 
3
Kathrin Grenda
Kathrin Grenda ('99)
GER11.95
  
 
4
Marina Scherzl
Marina Scherzl ('99)
GER11.99
  
 
5
Maja Höber
Maja Höber ('99)
GER12.07
  
 
6
Lara Hümke
Lara Hümke ('99)
GER12.24
  
 
P19 200 m    
24.6. Vind: +0.4

Finale A

Finale
24.6.Vind: +0.4
1
Alisha Rees
Alisha Rees ('99)
GBR23.44
  
 SB
2
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir ('01)
ISL23.64
  
 
3
Riley Day
Riley Day 
AUS23.85
  
 
4
Rhasidat Adeleke
Rhasidat Adeleke ('02)
IRL23.85
  
 PB
5
Mia Gross
Mia Gross ('01)
AUS24.19
  
 
Finale B
24.6. Vind: -0.6
24.6.Vind: -0.6
1
Georgina Adam
Georgina Adam 
GBR23.52
  
 PB
2
Sophia Junk
Sophia Junk ('99)
GER23.55
  
 
3
Corinna Schwab
Corinna Schwab ('99)
GER23.67
  
 
4
Akvilė Andriukaitytė
Akvilė Andriukaitytė 
LTU23.68
  
 
5
Neele Schuten
Neele Schuten ('99)
GER23.98
  
 
Finale C
24.6. Vind: +0.4
24.6.Vind: +0.4
1
Gina Akpe-Moses
Gina Akpe-Moses ('99)
IRL23.86
  
 PB
2
Mair Edwards
Mair Edwards ('99)
GBR24.38
  
 
3
Tiana Ósk Whitworth
Tiana Ósk Whitworth 
ISL24.44
  
 
4
Fe Vannerom
Fe Vannerom 
BEL24.55
  
 
5
Silke Lemmens
Silke Lemmens ('99)
SUI24.63
  
 
Finale D
24.6. Vind: +0.6
24.6.Vind: +0.6
1
Ida Eikeng
Ida Eikeng ('99)
NOR24.01
  
 PB
2
Skadi Schier
Skadi Schier 
GER24.09
  
 
3
Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken ('99)
LUX24.29
  
 
4
Catarina Lourenço
Catarina Lourenço 
POR24.31
  
 
5
Nadja Zurlinden
Nadja Zurlinden ('01)
SUI24.56
  
 
Finale E
24.6. Vind: -0.2
24.6.Vind: -0.2
1
Amelie Dierke
Amelie Dierke 
GER24.28
  
 PB
2
Sara Francis
Sara Francis 
FIN24.39
  
 PB
3
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR24.60
  
 SB
4
Mette Baas
Mette Baas 
FIN24.66
  
 
5
Thórdís Eva Steinsdóttir
Thórdís Eva Steinsdóttir 
ISL24.80
  
 PB
6
Anika Krone
Anika Krone 
SUI24.83
  
 
P19 400 m    
23.6.

Finale A

Finale
23.6.
1
Davicia Patterson
Davicia Patterson 
IRL52.88
  
NU20R PB
2
Ella Connolly
Ella Connolly 
AUS53.64
  
 SB
3
Emma Zapletalová
Emma Zapletalová 
SVK54.30
  
 
4
Laura Kaufmann
Laura Kaufmann 
GER54.59
  
 
5
Ciara Deely
Ciara Deely 
IRL54.66
  
 
Finale B
23.6.
23.6.
1
Carla Hattingh
Carla Hattingh ('01)
RSA54.78
  
 
2
Veronica Vancardo
Veronica Vancardo 
SUI54.79
  
 
3
Thórdís Eva Steinsdóttir
Thórdís Eva Steinsdóttir 
ISL55.34
  
 SB
4
Sophia Müller
Sophia Müller 
GER57.29
  
 
5
Juli Vercuiel
Juli Vercuiel 
RSA59.09
  
 
Finale C
23.6.
23.6.
1
Brenda Cataria-Byll
Brenda Cataria-Byll ('01)
GER54.37
  
 SB
2
Frieda Breitkopf
Frieda Breitkopf 
GER55.34
  
 PB
3
Anna-Maria Hofmann
Anna-Maria Hofmann 
GER55.41
  
 
4
Johanna Berrens
Johanna Berrens 
GER55.45
  
 
5
Luna Bulmahn
Luna Bulmahn ('99)
GER55.46
  
 PB
6
Elena Kelety
Elena Kelety ('99)
GER57.30
  
 SB
P19 800 m    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Jemima Russell
Jemima Russell ('99)
AUS2:06.47
  
 SB
2
Nele Weßel
Nele Weßel ('99)
GER2:06.83
  
 
3
Alina Schönherr
Alina Schönherr 
GER2:07.18
  
 
4
Patrícia Silva
Patrícia Silva ('99)
POR2:07.28
  
 
5
Sarah Eckel
Sarah Eckel ('99)
AUS2:07.41
  
 
6Freja WærnessFreja Wærness DEN2:07.71
  
 
7
Majtie Kolberg
Majtie Kolberg ('99)
GER2:09.87
  
 
8
Lara Tortell
Lara Tortell ('01)
GER2:10.34
  
 
Finale B
24.6.
24.6.
1
Abbey Caldwell
Abbey Caldwell ('01)
AUS2:09.42
  
 
2
Noemi Jakober
Noemi Jakober 
SUI2:11.11
  
 
3
Fanny Arendt
Fanny Arendt ('02)
LUX2:11.20
  
 PB
4
Lena Kieffer
Lena Kieffer ('01)
LUX2:11.68
  
 
5
Sarah-Fleur Schulze
Sarah-Fleur Schulze ('99)
GER2:12.10
  
 
P19 1500 m    
23.6.

Finale A

Finale
23.6.
1Anna Mark HelwighAnna Mark Helwigh DEN4:29.60
  
 
2Sophie SøefeldtSophie Søefeldt DEN4:30.00
  
 
3
Brielle Erbacher
Brielle Erbacher ('99)
AUS4:30.54
  
 
4
Lena Kieffer
Lena Kieffer ('01)
LUX4:31.20
  
 
5
Linda Geißler
Linda Geißler 
GER4:37.50
  
 
6
Clio Ozanne-Jaques
Clio Ozanne-Jaques ('99)
AUS4:38.41
  
 
7
Margaux Bruls
Margaux Bruls ('01)
LUX4:38.63
  
 PB
8
Lea Freigang
Lea Freigang 
GER4:38.72
  
 PB
P19 100 m hæk 84.0 cm    
23.6. Vind: +0.8

Finale A

Finale
23.6.Vind: +0.8
1
Ida Eikeng
Ida Eikeng ('99)
NOR13.52
  
 PB
2
Amanda Hansson
Amanda Hansson ('99)
SWE13.64
  
 SB
3
Neele Schuten
Neele Schuten ('99)
GER13.77
  
 PB
4
Annika Niedermayer
Annika Niedermayer ('99)
GER13.78
  
 PB
5
Larissa Bertényi
Larissa Bertényi 
SUI13.87
  
 SB
6
Lateisha Willis
Lateisha Willis 
AUS13.98
  
 
Finale B
23.6. Vind: -0.1
23.6.Vind: -0.1
1
Marisa Carvalho
Marisa Carvalho ('99)
POR13.90
  
 SB
2
Saara Keskitalo
Saara Keskitalo 
FIN13.99
  
 
3
Miriam Sinning
Miriam Sinning ('99)
GER14.03
  
 SB
4
Anna Jablonski
Anna Jablonski 
GER14.11
  
 PB
5
Camryn Newton-Smith
Camryn Newton-Smith 
AUS14.24
  
 
6
Mathilda Kvist
Mathilda Kvist ('99)
FIN14.27
  
 
Indledende heats23.6.
Indledende 1
23.6. Vind: -0.1
23.6.Vind: -0.1
1
Neele Schuten
Neele Schuten ('99)
GER13.91
q
  
 PB
2
Annika Niedermayer
Annika Niedermayer ('99)
GER13.93
q
  
 SB
3
Marisa Carvalho
Marisa Carvalho ('99)
POR14.22
q
  
 
4
Miriam Sinning
Miriam Sinning ('99)
GER14.24
q
  
 
5
Mathilda Kvist
Mathilda Kvist ('99)
FIN14.34
q
  
 
6
Katja Schwab
Katja Schwab ('99)
GER14.36
  
 
Indledende 2
23.6. Vind: +0.5
23.6.Vind: +0.5
1
Amanda Hansson
Amanda Hansson ('99)
SWE13.79
q
  
 
2
Larissa Bertényi
Larissa Bertényi 
SUI13.95
q
  
 SB
3
Lateisha Willis
Lateisha Willis 
AUS13.98
q
  
 
4
Anna Jablonski
Anna Jablonski 
GER14.35
q
  
 
5
Antonia Kohl
Antonia Kohl ('99)
GER14.40
  
 
6
Hanna Schopper
Hanna Schopper ('99)
GER14.51
  
 
Indledende 3
23.6. Vind: -0.1
23.6.Vind: -0.1
1
Ida Eikeng
Ida Eikeng ('99)
NOR13.65
q
  
 
2
Saara Keskitalo
Saara Keskitalo 
FIN14.07
q
  
 
3
Camryn Newton-Smith
Camryn Newton-Smith 
AUS14.16
q
  
 
4
Sabrina Häßler
Sabrina Häßler ('99)
GER14.90
  
 SB
5
Tonje Moen
Tonje Moen 
NOR15.01
  
 
P19 400 m hæk    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Zeney Van Der Walt
Zeney Van Der Walt 
RSA56.79
  
 
2
Yasmin Giger
Yasmin Giger ('99)
SUI57.17
  
 
3
Sylvia Schulz
Sylvia Schulz ('99)
GER59.34
  
 
4
Lisa Sophie Hartmann
Lisa Sophie Hartmann ('99)
GER59.90
  
 
5
Annie Leszczynska
Annie Leszczynska 
AUS1:01.59
  
 
Finale B
24.6.
24.6.
1
Marie Skjæggestad
Marie Skjæggestad ('99)
NOR58.68
  
 PB
2
Solveig Hernandez Vråle
Solveig Hernandez Vråle ('99)
NOR59.37
  
 PB
3
Jarmillia Murphy-Knight
Jarmillia Murphy-Knight ('99)
AUS1:00.39
  
 
4
Gabija Galvydytė
Gabija Galvydytė 
LTU1:01.36
  
 
5
Frida Hämäläinen
Frida Hämäläinen 
FIN1:02.34
  
 
Finale C
24.6.
24.6.
1
Eline Claeys
Eline Claeys 
BEL59.50
  
 PB
2
Rūta Okulič-Kazarinaitė
Rūta Okulič-Kazarinaitė ('99)
LTU1:00.24
  
 
3
Viola Westling
Viola Westling ('99)
FIN1:00.45
  
 PB
4
Miriam Daly
Miriam Daly ('01)
IRL1:02.13
  
 
5
Ronja Mock
Ronja Mock ('99)
SUI1:03.12
  
 SB
6
Chloé Schmidt
Chloé Schmidt ('01)
LUX1:03.29
  
 PB
P19 Højdespring    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Zita Goossens
Zita Goossens 
BEL1.83
  
 PB
2
Sommer Lecky
Sommer Lecky 
IRL1.81
  
 
3
Bianca Stichling
Bianca Stichling 
GER1.76
  
 
4
Lavinja Jürgens
Lavinja Jürgens 
GER1.76
  
 
5
Kristi Snyman
Kristi Snyman 
RSA1.73
  
 
5
Monika Zavilinská
Monika Zavilinská ('99)
SVK1.73
  
 
7
Lea Halmans
Lea Halmans ('99)
GER1.73
  
 
8
Loreen Heinze
Loreen Heinze ('99)
GER1.65
  
 
P19 Stangspring    
23.6.

Finale A

Finale
23.6.
1
Molly Caudery
Molly Caudery 
GBR4.53
  
NU20R PB
 
4.10
 XO
4.20
  O
4.30
 XO
4.45 PB
XXO
4.53 PB
 XO
4.60
XXX
  
2
Olivia McTaggart
Olivia McTaggart 
NZL4.40
  
 =PB
 
4.00
 XO
4.10
 XO
4.20
XXO
4.30
 XO
4.40 =PB
  O
4.45
XXX
  
3
Freyja Leni Wildgrube
Freyja Leni Wildgrube ('01)
GER4.15
  
 
4
Imogen Ayris
Imogen Ayris 
NZL4.10
  
 
5
Birgitte Kjuus
Birgitte Kjuus ('99)
NOR4.00
  
 PB
6
Hedda Marie Kjølberg Hauge
Hedda Marie Kjølberg Hauge ('01)
NOR4.00
  
=NU18R =PB
7
Dovillé Michelle Scheutzow
Dovillé Michelle Scheutzow 
GER3.90
  
 
8
Linnea Jönsson
Linnea Jönsson ('99)
SWE3.90
  
 
9
Anne Berger
Anne Berger ('99)
GER3.90
  
 =PB
10
Lauren Hyde-Cooling
Lauren Hyde-Cooling 
AUS3.75
  
 
11
Zoe Jakob
Zoe Jakob 
GER3.75
  
 
11
Gabriella Jönsson
Gabriella Jönsson ('01)
SWE3.75
  
 
P19 Længdespring    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Lea-Jasmin Riecke
Lea-Jasmin Riecke 
GER6.37
+0.4
  
 
 
6.37
 0.4
6.36
 1.1
5.99
 0.2
  –6.03
 -1.2
  X
 0.7
  
2
Merle Homeier
Merle Homeier ('99)
GER6.27
+0.1
  
 PB
3
Ayele Gerken
Ayele Gerken 
GER6.27
+1.4
  
 PB
4
Amanda Hansson
Amanda Hansson ('99)
SWE6.26
+0.1
  
 PB
5
Holly Mills
Holly Mills 
GBR6.16
+0.2
  
 
6
Sophie Meredith
Sophie Meredith ('01)
IRL6.00
-0.3
  
 
7
Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton ('99)
NOR5.97
+0.1
  
 
8
Ruby Millet
Ruby Millet ('01)
IRL5.95
+0.6
  
 
9
Lena Böhmer
Lena Böhmer 
GER5.86
0.0
  
 
10
Michelle Grabar
Michelle Grabar 
GER5.76
+0.1
  
 
11
Saara Hakanen
Saara Hakanen ('99)
FIN5.76
-0.1
  
 
 
5.57
 0.5
5.76
 -0.1
  X
 -0.1
5.645.68
 -0.5
5.70
 1.2
  
12
Lovisa Karlsson
Lovisa Karlsson 
SWE5.70
+0.3
  
 SB
13
Eden Finkelstein
Eden Finkelstein 
ISR5.60
+0.2
  
 
P19 Trespring     
23.6.

Finale A

Finale
23.6.
1
Mara Häusler
Mara Häusler ('99)
GER12.83
+0.1
  
 PB
2
Saara Hakanen
Saara Hakanen ('99)
FIN12.79
+0.1
  
 SB
 
12.54
 0.7
12.79 SB
 0.1
12.75
 -0.3
12.5412.63
 0.1
  X
 0.1
  
3
Neele Neuber
Neele Neuber ('99)
GER12.75
+0.4
  
 PB
4
Fatima Koné
Fatima Koné ('99)
SWE12.64
+0.1
  
 PB
5
Kristina Jasauskaite
Kristina Jasauskaite 
LTU12.61
0.0
  
 
6
Imke Daalmann
Imke Daalmann ('99)
GER12.44
+0.3
  
 SB
7
Sophie Ullrich
Sophie Ullrich ('99)
GER12.44
-0.1
  
 
8
Alina Tobler
Alina Tobler ('99)
SUI12.43
+0.1
  
 SB
P19 Kuglestød 4.0 kg    
23.6.

Finale A

Finale
23.6.
1
Maddison-Lee Wesche
Maddison-Lee Wesche ('99)
NZL17.00
  
 PB
 
14.8015.8515.4417.00 PB15.26  X  
2
Selina Dantzler
Selina Dantzler 
GER15.97
  
 
3
Hanna Meinikmann
Hanna Meinikmann ('99)
GER15.68
  
 
4
Lea Riedel
Lea Riedel ('99)
GER15.44
  
 PB
5
Axelina Johansson
Axelina Johansson 
SWE14.39
  
 
6
Erna Sóley Gunnarsdóttir
Erna Sóley Gunnarsdóttir 
ISL14.38
  
 
7Thea JensenThea Jensen ('99)DEN14.15
  
DUR-19 DUR 
8
Vanessa Fust
Vanessa Fust 
SUI13.33
  
 
9
Camryn Newton-Smith
Camryn Newton-Smith 
AUS11.71
  
 PB
P19 Diskoskast 1.0 kg    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Leia Braunagel
Leia Braunagel 
GER52.38
  
 
2
Talosaga Kia
Talosaga Kia ('01)
AUS50.56
  
 
3
Caisa-Marie Lindfors
Caisa-Marie Lindfors 
SWE50.54
  
 
4
Estelle Valeanu
Estelle Valeanu ('99)
ISR50.49
  
 
5
Charleen Zoschke
Charleen Zoschke ('99)
GER49.17
  
 
6
Niamh Fogarty
Niamh Fogarty ('99)
IRL47.73
  
 
7
Michelle Santer
Michelle Santer 
GER47.61
  
 
8Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen DEN46.76
  
 
9
Antonia Kinzel
Antonia Kinzel 
GER45.98
  
 
10
Agnė Jonkutė
Agnė Jonkutė ('99)
LTU45.98
  
 
11
Jennifer Seher
Jennifer Seher 
GER45.00
  
 
12Thea JensenThea Jensen ('99)DEN44.94
  
 
P19 Hammerkast 4.0 kg    
23.6.

Finale A

Finale
23.6.
1
Samantha Borutta
Samantha Borutta 
GER60.13
  
 
2
Tharina Van Der Walt
Tharina Van Der Walt 
RSA56.71
  
 
3
Caitlyn Hester
Caitlyn Hester ('99)
AUS56.63
  
 
4
Louise Mendes
Louise Mendes ('99)
AUS56.01
  
 
5
Cecilia Larsson
Cecilia Larsson ('99)
SWE55.37
  
 
6
Jennifer Quick
Jennifer Quick 
SWE54.47
  
 
7
Victoria Sade Adu
Victoria Sade Adu 
GER53.51
  
 
8
Sara Forssell
Sara Forssell 
SWE50.06
  
 
9
Hannah Setter
Hannah Setter 
GER50.05
  
 
P19 Spydkast 600 gram    
23.6.

Finale A

Finale
23.6.
1
Julia Ulbricht
Julia Ulbricht 
GER49.95
  
 
2
Alexandra Roberts
Alexandra Roberts ('01)
AUS49.95
  
 
3
Lara Ilievski
Lara Ilievski 
AUS49.38
  
 
4
Leonie Tröger
Leonie Tröger 
GER48.68
  
 
5
Lara Latz
Lara Latz 
GER46.10
  
 
6
Jana Marie Lowka
Jana Marie Lowka 
GER44.87
  
 
7
Lena Meyer
Lena Meyer ('99)
SUI44.16
  
 
P19 4 x 100 m stafet    
23.6.

Finale A

Finale
23.6.
1
 
  
GBR44.57
  
 
  Kristal Awuah, Alisha Rees, Georgina Adam, Ebony Carr
2
 
  
SUI45.78
  
 
  Judith Goll, Silke Lemmens, Nadja Zurlinden, Mélissa Gutschmidt
3
 
  
NOR46.36
  
 
  Live Haugstad Hilton, Ida Eikeng, Ingvild Meinseth, Tonje Fjellet Kristiansen
4
 
  
SUI46.59
  
 
  Cynthia Reinle, Larissa Bertényi, Anika Krone, Célia Jaccard
Finale 2
24.6.
24.6.
1
 
  
IRL44.31
  
NU23R NU20R 
  Patience Jumbo-Gula, Ciara Neville, Rhasidat Adeleke, Gina Akpe-Moses
2
 
  
GER45.18
  
 
  Neele Schuten, Skadi Schier, Amelie Dierke, Chiara Schimpf
3
 
  
SUI45.66
  
 
  Judith Goll, Silke Lemmens, Veronica Vancardo, Mélissa Gutschmidt
4
 
  
SUI46.37
  
 
  Cynthia Reinle, Larissa Bertényi, Anika Krone, Célia Jaccard
P19 4 x 400 m stafet    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
 
  
GER3:35.74
  
 
  Brenda Cataria-Byll, Lisa Sophie Hartmann, Laura Kaufmann, Corinna Schwab
2
 
  
GER3:38.90
  
 
  Anna-Maria Hofmann, Frieda Breitkopf, Johanna Berrens, Luna Thiel
3
 
  
AUS3:42.97
  
 
  Ella Connolly, Jemima Russell, Annie Leszczynska, Jarmillia Murphy-Knight

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne