Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Nivelles BEL: 32ÈME MEETING INTERNATIONAL EAP 23.6.2018

M 100 m    
Vind: +0.4

Finale A

Finale
Vind: +0.4
1
Simon Magakwe
Simon Magakwe ('85)
RSA10.11
  
 
1
Simon Magakwe
Simon Magakwe ('85)
RSA10.11
  
 
1
Simon Magakwe
Simon Magakwe ('85)
RSA10.17
  
 
1
Simon Magakwe
Simon Magakwe ('85)
RSA10.17
  
 
2
Guelord Kola Biasu
Guelord Kola Biasu ('93)
BEL10.64
  
 
2
Gaylord Kuba Di-Vita
Gaylord Kuba Di-Vita ('95)
BEL10.68
  
 
3
Gaylord Kuba Di-Vita
Gaylord Kuba Di-Vita ('95)
BEL10.66
  
 
3
Martin Baron
Martin Baron ('97)
FRA10.77
  
 PB
4
Abdelaziz Mehdi Nait
Abdelaziz Mehdi Nait 
ALG10.79
  
 SB
4
Abdelaziz Mehdi Nait
Abdelaziz Mehdi Nait 
ALG10.81
  
 =SB
5
Guelord Kola Biasu
Guelord Kola Biasu ('93)
BEL10.79
  
 
5
Martin Baron
Martin Baron ('97)
FRA10.82
  
 
6
Arthur Pinter
Arthur Pinter ('01)
BEL11.04
  
 
Finale B
Vind: +1.7
Vind: +1.7
1
Arthur Pinter
Arthur Pinter ('01)
BEL10.96
  
 PB
1
Sebastien Ghislain
Sebastien Ghislain 
BEL11.03
  
 PB
2
Jonathan Ntutu
Jonathan Ntutu ('86)
RSA11.05
  
 PB
2
Sebastien Ghislain
Sebastien Ghislain 
BEL11.06
  
 PB
3
Jonathan Ntutu
Jonathan Ntutu ('86)
RSA11.10
  
 
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Gilles Anthony Afoumba
Gilles Anthony Afoumba ('96)
CGO46.65
  
 
2
Thomas Jordier
Thomas Jordier ('94)
FRA46.92
  
 
3
Champ Page
Champ Page ('94)
USA46.96
  
 
4
Joel Richardson
Joel Richardson ('93)
GBR47.59
  
 PB
5
Axel Addoh
Axel Addoh ('92)
FRA48.00
  
 SB
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Jamal Al-Hayrani
Jamal Al-Hayrani ('93)
QAT1:45.67
  
 PB
2
Abubaker Haydar Abdalla
Abubaker Haydar Abdalla ('96)
QAT1:46.02
  
 SB
3
Henco Uys
Henco Uys ('92)
RSA1:47.67
  
 
4
Adam Ali Musab
Adam Ali Musab ('95)
QAT1:47.69
  
 PB
5
Hannes Naude
Hannes Naude ('90)
RSA1:48.03
  
 SB
6
Hamza Driouch
Hamza Driouch ('94)
QAT1:48.59
  
 SB
7
Pierre Antoine Balhan
Pierre Antoine Balhan ('92)
BEL1:50.03
  
 
8
Rickard Gunnarsson
Rickard Gunnarsson ('91)
SWE1:50.91
  
 SB
9
Louis Vandermessen
Louis Vandermessen ('01)
BEL1:54.61
  
 PB
10
Ruben Gouws
Ruben Gouws ('96)
RSA1:55.82
  
 
Finale B
1
Robin Balhan
Robin Balhan ('94)
BEL1:54.15
  
 SB
2
Estifanos Faid
Estifanos Faid ('92)
ERI1:54.60
  
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Ryan Mphahlele
Ryan Mphahlele ('98)
RSA3:41.44
  
 
2
Ziad Audah
Ziad Audah ('98)
BEL3:45.61
  
 PB
3Peter GlansPeter Glans ('93)DEN3:45.69
  
 
4
Dorian Boulvin
Dorian Boulvin ('97)
BEL3:45.99
  
 PB
5
Michael Somers
Michael Somers ('95)
BEL3:46.02
  
 SB
6
Fabiano Carozza
Fabiano Carozza ('88)
ITA3:46.06
  
 
7
Emil Danielsson
Emil Danielsson ('97)
SWE3:47.71
  
 
8
Abdelmajid Azzaoui
Abdelmajid Azzaoui ('87)
MAR3:47.91
  
 SB
9
Loic Nassi
Loic Nassi ('99)
FRA3:47.97
  
 PB
10
David Nikolli
David Nikolli ('94)
ALB3:48.38
  
 
11
Sylvain Quirion
Sylvain Quirion ('88)
FRA3:53.88
  
 
Finale B
1
Corentin Tixier
Corentin Tixier ('02)
FRA3:56.01
  
 
2
Enzo Noel
Enzo Noel ('95)
BEL3:56.82
  
 SB
M 3000 m    

Finale A

Finale
1
Yaser Salem Bagharab
Yaser Salem Bagharab ('98)
QAT8:03.24
  
 PB
2
Marco Buccarazzi
Marco Buccarazzi ('88)
RSA8:10.61
  
 PB
3
Said Mechaal
Said Mechaal ('98)
ESP8:13.99
  
 PB
4Andreas Schonberg LommerAndreas Schonberg Lommer ('91)DEN8:27.18
  
 
5Anton ØstdalAnton Østdal ('01)DEN8:33.78
  
 PB
6
Benjamin Merveille
Benjamin Merveille ('88)
BEL8:40.51
  
 
7
Jean Broze
Jean Broze ('99)
BEL8:42.77
  
 PB
M 110 m hæk    
Vind: -0.3

Finale A

Finale
Vind: -0.3
1
Deuce Carter
Deuce Carter ('90)
JAM13.83
  
 
2
Dario De Borger
Dario De Borger ('92)
BEL14.05
  
 
3
Dylan Caty
Dylan Caty ('97)
FRA14.12
  
 
4
Quentin Ruffacq
Quentin Ruffacq ('89)
BEL14.44
  
 SB
5
Marvin Tay
Marvin Tay ('90)
SWE14.56
  
 
6
Junior Effa Effa
Junior Effa Effa ('96)
GAB14.69
  
 
Finale B
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1
Mael Pomponne
Mael Pomponne ('93)
FRA14.39
  
 PB
2
Mihaíl Kiáfas
Mihaíl Kiáfas ('93)
GRE14.43
  
 =SB
M 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Mickaël François
Mickaël François ('88)
FRA50.64
  
 
2
Mickaël Bertil
Mickaël Bertil ('94)
FRA51.09
  
 SB
3
Isak Andersson
Isak Andersson ('96)
SWE51.45
  
 
4
Lennox Thompson
Lennox Thompson ('93)
GBR52.17
  
 PB
5
Julien Magniez
Julien Magniez ('85)
FRA54.55
  
 
M Længdespring    

Finale A

Finale
1
Corentin Campener
Corentin Campener ('90)
BEL7.87
+0.1
  
 SB
2
Vincent Stas
Vincent Stas ('95)
BEL7.57
+0.1
  
 PB
3
François Grailet
François Grailet ('94)
LUX7.37
+1.2
  
 
Finale B
1
Saleh Abdelaziz Al-Haddad
Saleh Abdelaziz Al-Haddad ('86)
KUW7.64
+0.2
  
 SB
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1
Chad Wright
Chad Wright ('91)
JAM60.38
  
 
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1
Daniel Bainbridge
Daniel Bainbridge ('99)
GBR63.44
  
 
2
Jean-Baptiste Collet
Jean-Baptiste Collet ('84)
FRA62.05
  
 
K 100 m    
Vind: +1.0

Finale A

Finale
Vind: +1.0
1
Jolene Jacobs
Jolene Jacobs ('92)
NAM11.50
  
 PB
1
Jolene Jacobs
Jolene Jacobs ('92)
NAM11.54
  
 =SB
2
Niamh Whelan
Niamh Whelan ('90)
IRL11.76
  
 SB
2
Niamh Whelan
Niamh Whelan ('90)
IRL11.79
  
 
3
Charlotte Jeanne
Charlotte Jeanne ('95)
FRA11.79
  
 SB
3
Charlotte Jeanne
Charlotte Jeanne ('95)
FRA11.81
  
 
4
Louise-Anne Bertheau
Louise-Anne Bertheau ('92)
FRA11.97
  
 PB
4
Louise-Anne Bertheau
Louise-Anne Bertheau ('92)
FRA12.06
  
 SB
5
Lucy Evans
Lucy Evans ('82)
GBR12.29
  
 SB
5
Emily Jouberton
Emily Jouberton ('80)
FRA12.30
  
 
6
Shimada Bajon
Shimada Bajon ('88)
NED12.30
  
 
6
Lucy Evans
Lucy Evans ('82)
GBR12.39
  
 
Finale B
Vind: +1.9
Vind: +1.9
1
Shimada Bajon
Shimada Bajon ('88)
NED12.20
  
 
1
Emily Jouberton
Emily Jouberton ('80)
FRA12.20
  
 
2
Alexandra Mortant
Alexandra Mortant ('04)
BEL12.26
  
 
2
Alexandra Mortant
Alexandra Mortant ('04)
BEL12.31
  
 
3
Laurine Xailly
Laurine Xailly ('97)
FRA12.38
  
 PB
3
Laurine Xailly
Laurine Xailly ('97)
FRA12.44
  
 PB
K 200 m    
Vind: +2.1

Finale A

Finale
Vind: +2.1
1
Gloria Hooper
Gloria Hooper ('92)
ITA23.26 w
  
 
2
Cynthia Leduc
Cynthia Leduc ('97)
FRA23.63 w
  
 
3
Jolene Jacobs
Jolene Jacobs ('92)
NAM23.91 w
  
 
4
Niamh Whelan
Niamh Whelan ('90)
IRL24.23 w
  
 
5
Louise-Anne Bertheau
Louise-Anne Bertheau ('92)
FRA24.34 w
  
 
6
Dawnalee Loney
Dawnalee Loney ('96)
JAM24.39 w
  
 
Finale B
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1
Karin Okoliye
Karin Okoliye ('94)
BUL23.95
  
 PB
2
Laurine Xailly
Laurine Xailly ('97)
FRA24.79
  
 PB
3
Charlot Oriane
Charlot Oriane 
FRA24.91
  
 PB
4
Cloe Chavepeyer
Cloe Chavepeyer ('01)
BEL25.03
  
 PB
5
Djénébou Danté
Djénébou Danté ('89)
MLI25.19
  
 SB
6
Lucy Evans
Lucy Evans ('82)
GBR25.22
  
 SB
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Tsepang Sello
Tsepang Sello ('97)
LES2:06.25
  
NR PB
2
Vera Hoffmann
Vera Hoffmann ('96)
LUX2:06.84
  
 
3
Elea Henrard
Elea Henrard ('99)
BEL2:06.99
  
 PB
4
Riet Vanfleteren
Riet Vanfleteren ('91)
BEL2:07.14
  
 
5
Manon Fage
Manon Fage ('92)
FRA2:07.18
  
 
6
Sandra Beuviere
Sandra Beuviere ('90)
FRA2:07.67
  
 SB
7
Gaël De Coninck
Gaël De Coninck ('01)
SWE2:08.03
  
 
8
Danette Marais
Danette Marais ('96)
RSA2:09.28
  
 =PB
9
Madeleine Björlin-Delmar
Madeleine Björlin-Delmar ('96)
SWE2:11.86
  
 
Finale B
1Laura MøllerLaura Møller ('94)DEN2:11.57
  
 
2
Danel Du Plessis
Danel Du Plessis ('97)
RSA2:13.62
  
 
3
Lise Thimon
Lise Thimon ('97)
FRA2:14.43
  
 
4
Manon Schauwers
Manon Schauwers ('99)
BEL2:15.58
  
 PB
5
Agathe Delahoutre
Agathe Delahoutre ('97)
FRA2:15.93
  
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Vanessa Scaunet
Vanessa Scaunet ('96)
BEL4:27.28
  
 PB
2
Vanessa Roy
Vanessa Roy ('81)
FRA4:28.42
  
 PB
3
Marguerite Richart
Marguerite Richart ('95)
FRA4:35.64
  
 PB
4
Sophie Prevost
Sophie Prevost ('95)
FRA4:36.36
  
 
5
Camille Philippe
Camille Philippe ('98)
BEL4:38.89
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +0.7

Finale A

Finale
Vind: +0.7
1
Liz Clay
Liz Clay ('95)
AUS13.76
  
 
2
Petra McDonald
Petra McDonald ('84)
BAH14.34
  
 
K 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Yanique Haye-Smith
Yanique Haye-Smith ('90)
JAM56.72
  
 
2
Hanna Palmqvist
Hanna Palmqvist ('96)
SWE58.29
  
 
3
Linda Olivieri
Linda Olivieri ('98)
ITA59.07
  
 
4
Lauren Williams
Lauren Williams ('99)
GBR1:00.61
  
 
Finale B
1
Katrijn Boone
Katrijn Boone ('92)
BEL1:01.73
  
 
K Stangspring    

Finale A

Finale
1
Melanie Vissers
Melanie Vissers ('98)
BEL3.97
  
 
2
Laurie Choteau
Laurie Choteau ('92)
FRA3.97
  
 SB
3
Elien De Vocht
Elien De Vocht ('95)
BEL3.87
  
 SB
4Rebecka KrüegerRebecka Krüeger ('03)SWE3.57
  
 
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1
Eden Francis
Eden Francis ('88)
GBR53.57
  
 
2
Babette Vandeput
Babette Vandeput ('98)
BEL51.05
  
 
3
Anouska Hellebuyck
Anouska Hellebuyck ('89)
BEL49.60
  
 
4
Emilie Dodrimont
Emilie Dodrimont ('99)
BEL43.32
  
 

Seneste resultater

25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne
13.8HvidovreKastelavn
13‐14.8KøbenhavnSparta Sprintstævne
13‐14.8KøbenhavnDM Mangekamp
13‐14.8KøbenhavnMangekamp U14
13‐14.8KøbenhavnMangekamp D11/P11
12‐14.8TórshavnFM fyri vaksin á Tórsbreyt
10.8KøbenhavnSparta Summer Jump 01
6.8HelsingørSommer spring og kast
6‐7.8AabenraaStævne trænings samling masters
6.8GreveVindsprint