Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aarhus: 5.6.2018

M 80 m    
Vind: +0.8

Finale A

Finale
Vind: +0.8
Magnus Diederichsen JosefsenMagnus Diederichsen Josefsen ('05)Vejle IF11.29
  
 
Lasse LønneLasse Lønne ('05)Aarhus 190011.56
  
 PB
Mads Søndermark BentzenMads Søndermark Bentzen ('05)Aarhus 190012.47
  
 PB
Mikkel Navntoft AsmussenMikkel Navntoft Asmussen ('06)Vejle IF12.64
  
 PB
Benjamin Lorenzen SønderupBenjamin Lorenzen Sønderup ('06)Vejle IF12.79
  
 PB
M 100 m    
Vind: +0.7

Finale A

Finale
Vind: +0.7
Max Kørner AndersenMax Kørner Andersen ('03)Randers Freja11.48
  
 PB
Juan José Acevedo RodriguezJuan José Acevedo Rodriguez ('04)Skive AM11.94
  
 PB
Rasmus IngemannRasmus Ingemann ('03)Aarhus 190012.52
  
 PB
Rasmus Holm NielsenRasmus Holm Nielsen ('04)Aarhus 190012.55
  
 PB
Sofus Ingemann HarmsenSofus Ingemann Harmsen ('03)Aarhus 190012.65
  
 PB
Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM12.75
  
 PB
Christian ReusingChristian Reusing ('04)AK Heden 13.11
  
 PB
Lehn WildmooreLehn Wildmoore ('03)Aarhus 190013.14
  
 PB
Tobias Roed GarzaTobias Roed Garza ('04)Randers Freja13.34
  
 PB
Simon Pultz HolmSimon Pultz Holm ('04)Skanderborg Atletik13.44
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1
Thembo Monareng
Thembo Monareng ('99)
/ RSA10.69
  
 
2Emil Mader KjærEmil Mader Kjær ('99)Skive AM10.74
  
 
3Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190010.95
  
 
4Emil FrændeEmil Frænde Sparta11.32
  
 
5Peter KjølbyePeter Kjølbye ('01)Vejle IF11.32
  
 
6
Saoirse Chinery-Edoo
Saoirse Chinery-Edoo ('93)
/ GBR11.41
  
 SB
Indledende 2
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1
Marvin Popoola
Marvin Popoola ('95)
/ GBR10.71
  
 
2Kojo MusahKojo Musah ('96)Aarhus 190010.71
  
 
3Alex Futtrup ChristiansenAlex Futtrup Christiansen ('97)Kolding KFUM 11.19
  
 SB
4Daniel AndersenDaniel Andersen ('01)Kolding KFUM 11.23
  
 
5
Jamal Clarke
Jamal Clarke ('96)
/ GBR11.46
  
 PB
6Christian B. JensenChristian B. Jensen ('91)Randers Freja11.98
  
 PB
Indledende 3
Vind: +0.2
Vind: +0.2
1
Confidence Lawson
Confidence Lawson ('90)
/ GBR10.44
  
 
2
Samuel Osewa
Samuel Osewa ('91)
/ GBR10.57
  
 
3Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta10.68
  
 SB
4Mads LunøMads Lunø ('99)Kolding KFUM 11.12
  
 SB
5William Burchardt EgendalWilliam Burchardt Egendal ('94)Aarhus Fremad11.93
  
 
6Simon ThomsenSimon Thomsen ('99)Randers Freja11.96
  
 PB
7Steen HannestadSteen Hannestad ('71)Aarhus Fremad12.23
  
 PB
M 400 m    

Finale A

Finale
1Frederik PeschardtFrederik Peschardt ('95)Aarhus 190049.16
  
 SB
2Philip BraunPhilip Braun ('90)Sparta49.97
  
 
3Lasse Møller AlmLasse Møller Alm ('91)Aarhus 190050.20
  
 SB
4
Jamal Clarke
Jamal Clarke ('96)
/ GBR51.15
  
 PB
5Patrik SchneidgenPatrik Schneidgen ('94)Randers Freja / SVK51.87
  
 PB
Casper Spure PedersenCasper Spure Pedersen ('92)Randers Freja DNF
  
 
Emil SøndergaardEmil Søndergaard ('96)Aarhus 1900 DNF
  
 
Finale B
1Søren A. NørgaardSøren A. Nørgaard ('99)Kolding KFUM 51.65
  
 SB
2Jeppe Ege NielsenJeppe Ege Nielsen ('02)Aarhus 190051.87
  
 
3Christian Abild LarsenChristian Abild Larsen ('93)Aarhus 190052.17
  
 SB
4Andreas Nors RebstrupAndreas Nors Rebstrup Aalborg AM53.61
  
 
5Kevin KinyashKevin Kinyash ('99)Aarhus 190055.94
  
 PB
6Nikolaj RichterNikolaj Richter ('02)Aalborg AM56.42
  
 PB
Tais Leicht KjærTais Leicht Kjær Aarhus 1900 DNF
  
 
M 600 m    

Finale A

Finale
Magnus Diederichsen JosefsenMagnus Diederichsen Josefsen ('05)Vejle IF1:43.65
  
 PB
Viggo Lind ToustrupViggo Lind Toustrup ('05)Aarhus 19002:01.70
  
 PB
M 1000 m    

Finale A

Finale
1Peter GlansPeter Glans ('93)Odense Atletik 2:27.41
  
 PB
2Rasmus GregersenRasmus Gregersen ('95)Odense Atletik 2:29.61
  
 PB
3Oliver BjørslevOliver Bjørslev Aalborg AM2:30.36
  
 PB
4Elias ShifrisElias Shifris ('02)Viborg AM2:31.67
  
 PB
5Jacob Qvist JensenJacob Qvist Jensen ('95)Aarhus Fremad2:32.32
  
 PB
6August BrozAugust Broz ('96)AGF Atletik2:34.55
  
 PB
7Malthe NielsenMalthe Nielsen ('99)Sparta2:34.92
  
 PB
Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)Aalborg AM DNF
  
 
M 3000 m    

Finale A

Finale
1Jens Søndergaard JensenJens Søndergaard Jensen ('86)AGF Atletik8:07.38
  
 PB
2Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92)AGF Atletik8:11.94
  
 PB
3Andreas Schonberg LommerAndreas Schonberg Lommer ('91)Odense Atletik 8:15.08
  
 PB
5Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)AGF Atletik8:23.37
  
 SB
6Jakob Dybdal AbrahamsenJakob Dybdal Abrahamsen ('94)Aarhus 19008:24.07
  
 SB
7Kasper SkovKasper Skov ('92)AGF Atletik8:24.72
  
 PB
8Esben HornumEsben Hornum ('89)AGF Atletik8:25.13
  
 PB
9Frederik ErnstFrederik Ernst ('95)AGF Atletik8:26.01
  
 PB
10Magnus DewettMagnus Dewett ('95)Herning LK8:27.45
  
 PB
11Magnus Nyman HallMagnus Nyman Hall ('99)Aarhus 19008:28.16
  
 PB
12Markus Kirk KjeldsenMarkus Kirk Kjeldsen ('01)SAK778:42.96
  
 PB
13Rasmus LindgrenRasmus Lindgren ('78)AGF Atletik8:47.17
  
 PB
14Marc LaursenMarc Laursen ('97)Viborg AM9:02.94
  
 SB
Omar HassanOmar Hassan ('90)AGF Atletik / ETH8:16.97
  
 PB
Charlie RogersCharlie Rogers ('97)9:21.42
  
 PB
Jesper PedersenJesper Pedersen ('75)Aalborg AM DNF
  
 
Morten Toft MunkholmMorten Toft Munkholm ('85)Randers Freja DNF
  
 
Tom Væsel WadeTom Væsel Wade ('89)THS / GBR DNF
  
 
Finale B
1Alexander Tengblad NikolaisenAlexander Tengblad Nikolaisen ('01)Viborg AM8:38.77
  
 PB
2Alexander Krogh JohansenAlexander Krogh Johansen ('88)AGF Atletik8:41.43
  
 PB
3Emil AhlbeckEmil Ahlbeck ('93)Herning LK / NOR8:44.73
  
 PB
4Andreas Bock BjørnsenAndreas Bock Bjørnsen Herning LK8:46.40
  
 PB
5
Lukas Outtier
Lukas Outtier ('96)
/ BEL8:49.22
  
 PB
6Niels Peter NielsenNiels Peter Nielsen ('87)AGF Atletik8:50.03
  
 PB
7Emil AarestrupEmil Aarestrup ('95)AGF Atletik8:51.07
  
 SB
8Christian StounbergChristian Stounberg ('95)AGF Atletik8:51.19
  
 PB
9Simon LarsenSimon Larsen ('91)8:51.60
  
 PB
10Conrad LindConrad Lind ('01)Sparta8:52.13
  
 PB
11Ebbe MøllerEbbe Møller ('01)AGF Atletik8:54.20
  
 PB
12Jakob RiisJakob Riis ('82)Aarhus 19008:57.35
  
 PB
13Eskil SchøningEskil Schøning ('93)Herning LK8:57.45
  
 PB
14Henrik GehlertHenrik Gehlert ('94)AGF Atletik8:59.33
  
 SB
15Daniel VestergaardDaniel Vestergaard ('80)Aarhus Fremad9:02.38
  
 SB
16Christian Østergaard JørgensenChristian Østergaard Jørgensen ('86)Esbjerg AM9:06.88
  
 PB
Anders PedersenAnders Pedersen ('93)Aarhus 1900 DNF
  
 
Finale C
1Emil ØbroEmil Øbro ('96)Blovstrød Løverne9:00.79
  
 PB
2Jakob EdsenJakob Edsen ('93)Herning LK9:02.88
  
 PB
5Jakob Vase JohannessenJakob Vase Johannessen Aarhus 19009:28.91
  
 PB
6Jens Lindhard NielsenJens Lindhard Nielsen Aarhus Fremad9:31.80
  
 PB
7Jens LoffJens Loff ('90)Aarhus 19009:37.21
  
 PB
8Hans-Henrik DamgaardHans-Henrik Damgaard ('79)AGF Atletik9:41.32
  
 PB
9Laust BengtsenLaust Bengtsen ('74)Aarhus 19009:44.19
  
 PB
10Alex PedersenAlex Pedersen ('93)klubløs9:48.50
  
 PB
11Asgedom BerhaneAsgedom Berhane ('90)Esbjerg AM9:50.70
  
 PB
12Lars HovgaardLars Hovgaard ('74)Aarhus Fremad10:07.54
  
 SB
13Peter JohansenPeter Johansen ('70)Aarhus Fremad10:12.85
  
 SB
Jonas FusagerJonas Fusager ('81)RUNAAR DNF
  
 
M 110 m hæk    
Finale 1
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1
Khai Riley-Laborde
Khai Riley-Laborde ('95)
/ GBR13.91
  
 
2Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)Aarhus 190013.92
  
 =SB
3
Matthew Behan
Matthew Behan ('96)
/ IRL14.02
  
 
4
Arnau Erta
Arnau Erta ('92)
/ ESP14.11
  
 SB
5
Rushane Thomas
Rushane Thomas ('95)
/ GBR14.54
  
 
6Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)Aalborg AM15.12
  
 PB
7Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 190015.78
  
 PB
Christian Lind NielsenChristian Lind Nielsen ('91)Skive AM DNF
  
 
Finale 2
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)Aarhus 190013.93
  
 
2
Khai Riley-Laborde
Khai Riley-Laborde ('95)
/ GBR14.03
  
 
3
Arnau Erta
Arnau Erta ('92)
/ ESP14.10
  
 SB
4
Matthew Behan
Matthew Behan ('96)
/ IRL14.21
  
 
5
Rushane Thomas
Rushane Thomas ('95)
/ GBR14.68
  
 
6Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)Aalborg AM14.81
  
 PB
M 400 m hæk    

Finale A

Finale
1Jacob Aagaard JensenJacob Aagaard Jensen ('97)Aalborg AM54.80
  
 PB
2Mathias MørkMathias Mørk ('97)Aarhus 190057.81
  
 SB
Lennox Thompson
Lennox Thompson ('93)
/ GBR DNF
  
 
M Højdespring    

Finale A

Finale
1Jonas Kløjgaard JensenJonas Kløjgaard Jensen ('96)Aarhus 19002.19
  
 
2
Takashi Eto
Takashi Eto ('91)
/ JPN2.15
  
 
3Kenneth PedersenKenneth Pedersen ('97)Sparta2.00
  
 =SB
4Mads Moos LarsenMads Moos Larsen ('95)Aarhus 19001.90
  
 
5Marius Hytholm Alex PetersenMarius Hytholm Alex Petersen ('01)Holte Atletik1.90
  
 
M Længdespring    

Finale A

Finale
Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM5.75 w
+2.1
  
 
Juan José Acevedo RodriguezJuan José Acevedo Rodriguez ('04)Skive AM5.46
+1.1
  
 PB
Christian ReusingChristian Reusing ('04)AK Heden 5.14
+0.4
  
 
Simon Pultz HolmSimon Pultz Holm ('04)Skanderborg Atletik5.10
+1.9
  
 PB
Christoffer ErritsøChristoffer Erritsø ('03)Aarhus 19005.04
+1.1
  
 PB
Lehn WildmooreLehn Wildmoore ('03)Aarhus 19005.01
+1.3
  
 
Tobias Roed GarzaTobias Roed Garza ('04)Randers Freja4.97
+1.5
  
 PB
Rasmus Holm NielsenRasmus Holm Nielsen ('04)Aarhus 19004.71
+0.4
  
 PB
Sofus Ingemann HarmsenSofus Ingemann Harmsen ('03)Aarhus 19004.48
+1.1
  
 
Rasmus IngemannRasmus Ingemann ('03)Aarhus 19004.47 w
+2.2
  
 
Benjamin CoppBenjamin Copp ('04)Aarhus 19004.45 w
+2.1
  
 
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1
Wictor Petersson
Wictor Petersson ('98)
/ SWE18.79
  
 
2
Scott Lincoln
Scott Lincoln ('93)
/ GBR18.78
  
 SB
3Kristoffer ThomsenKristoffer Thomsen ('96)Aarhus 190018.62
  
 
4
Remco Goetheer
Remco Goetheer ('92)
/ NED17.52
  
 SB
5
Saoirse Chinery-Edoo
Saoirse Chinery-Edoo ('93)
/ GBR11.20
  
 PB
M Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
Ronni JensenRonni Jensen ('80)Aarhus 190041.13
  
 
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Andreas Høyby EllegaardAndreas Høyby Ellegaard ('93)Sparta54.28
  
 
2Emil MikkelsenEmil Mikkelsen ('90)Odense Atletik 53.21
  
 SB
3Alexander BertelsenAlexander Bertelsen ('91)Aarhus 190049.04
  
 
4Christian Lind NielsenChristian Lind Nielsen ('91)Skive AM35.78
  
 SB
5Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 190035.53
  
 
6Jacob TeschJacob Tesch ('80)Odense Atletik 34.18
  
 PB
M Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Hasan AlsofiHasan Alsofi ('97)Aarhus 190061.25
  
 PB
2Tom O. JensenTom O. Jensen ('60)Esbjerg AM41.86
  
 
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1
Phil-Mar Janse van Rensburg
Phil-Mar Janse van Rensburg ('89)
/ RSA73.73
  
 
2Andreas BertelsenAndreas Bertelsen ('94)Aarhus 190062.62
  
 
3Mikkel Bach GarbrechtMikkel Bach Garbrecht ('96)Aarhus 190061.32
  
 
4Jacob Binou NielsenJacob Binou Nielsen Korsør AM54.47
  
 PB
5Jakob Holt JensenJakob Holt Jensen ('97)Aalborg AM49.29
  
 SB
6Thomas JørgensenThomas Jørgensen ('90)Odense Atletik 48.47
  
 
7Casper Urth NygaardCasper Urth Nygaard ('98)Randers Freja46.00
  
 PB
K 80 m    
Vind: +0.8

Finale A

Finale
Vind: +0.8
Lily PenstoftLily Penstoft ('06)Skanderborg Atletik11.58
  
 PB
Maya Cecilie FruergaardMaya Cecilie Fruergaard ('06)Skive AM11.70
  
 
Emilie Birk SalomonssonEmilie Birk Salomonsson ('06)Skanderborg Atletik11.86
  
 PB
Sofie SøndergaardSofie Søndergaard ('06)Aarhus 190012.05
  
 PB
Frederikke Ingemann HarmsenFrederikke Ingemann Harmsen ('05)Aarhus 190012.56
  
 PB
Laura Bay RasmussenLaura Bay Rasmussen ('06)Aarhus 190013.61
  
 PB
K 100 m    
Vind: +0.3

Finale A

Finale
Vind: +0.3
Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF11.71
  
 
Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)Randers Freja12.04
  
 
Annelouise Villum JensenAnnelouise Villum Jensen ('96)Aarhus 190012.39
  
 SB
Thea Lyng Møller JensenThea Lyng Møller Jensen ('01)Aarhus 190012.51
  
 
Fredrikke Dam LarsenFredrikke Dam Larsen ('91)Randers Freja12.70
  
 
Line Grønbæk AndersenLine Grønbæk Andersen ('04)Vejle IF12.95
  
 PB
Klara Winther KrustrupKlara Winther Krustrup ('03)Aarhus 190013.19
  
 PB
Viktoria Fyhn KulyovViktoria Fyhn Kulyov ('04)AGF Atletik13.35
  
 PB
Nanna Tveen HøgsbergNanna Tveen Høgsberg ('03)Skive AM13.52
  
 PB
Cecilie CarlsenCecilie Carlsen ('03)Odense Atletik 13.70
  
 
Emma Sjøberg WolffEmma Sjøberg Wolff ('04)Aarhus 190014.00
  
 PB
Silja Lindebjerg MortensenSilja Lindebjerg Mortensen ('04)Aarhus 190014.53
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +1.0
Vind: +1.0
1
Tebogo Mamathu
Tebogo Mamathu ('95)
/ RSA11.60
  
 
2
Becky Campsall
Becky Campsall ('90)
/ GBR12.12
  
 
3Annelouise Villum JensenAnnelouise Villum Jensen ('96)Aarhus 190012.42
  
 SB
4Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)Hvidovre AM12.62
  
 
5Julie Maack BøyeJulie Maack Bøye Aarhus 190013.23
  
 SB
Indledende 2
Vind: +1.7
Vind: +1.7
1
Corinne Humphreys
Corinne Humphreys ('91)
/ GBR11.54
  
 SB
2Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF11.66
  
 
3Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)Randers Freja12.03
  
 
4Thea Lyng Møller JensenThea Lyng Møller Jensen ('01)Aarhus 190012.29
  
 
5Fredrikke Dam LarsenFredrikke Dam Larsen ('91)Randers Freja12.47
  
 PB
6Anne PorsholdAnne Porshold ('95)Aarhus 190012.84
  
 SB
Mathilde Prietzel NielsenMathilde Prietzel Nielsen Randers Freja DNF
  
 
K 400 m    

Finale A

Finale
1
Eleni Artymata
Eleni Artymata ('86)
/ CYP51.69
  
 SB
2
Mary Abichi
Mary Abichi ('90)
/ GBR53.39
  
 
3
Carmen Sánchez
Carmen Sánchez ('90)
/ ESP54.27
  
 
4
Susanna Banjo
Susanna Banjo ('89)
/ GBR54.96
  
 
5
Holly Turner
Holly Turner ('95)
/ GBR55.19
  
 
6Freja WærnessFreja Wærness Aalborg AM57.98
  
 
7Martha Danneskjold RasmussenMartha Danneskjold Rasmussen ('02)Aarhus 190059.16
  
 
Finale B
1Sarah SækmoseSarah Sækmose ('02)Vejle IF58.57
  
 
2Mille B. OlesenMille B. Olesen ('02)Aalborg AM59.17
  
 
3Ida JørgensenIda Jørgensen ('01)Aalborg AM59.92
  
 PB
4Freja Blom ThomsenFreja Blom Thomsen ('99)Odense Atletik 1:00.05
  
 PB
5Anne Bonderup AndersenAnne Bonderup Andersen ('01)Aalborg AM1:00.08
  
 
6Nanna MuurholmNanna Muurholm ('01)Aalborg AM1:00.89
  
 
7Mathilde PedersenMathilde Pedersen ('02)Vejle IF1:02.67
  
 
Nathalie Richter-MikkelsenNathalie Richter-Mikkelsen Aalborg AM DNF
  
 
K 600 m    

Finale A

Finale
Maya Cecilie FruergaardMaya Cecilie Fruergaard ('06)Skive AM1:45.70
  
 PB
Frida FrobergFrida Froberg ('05)Aarhus 19001:46.97
  
 PB
Emilie Birk SalomonssonEmilie Birk Salomonsson ('06)Skanderborg Atletik1:52.72
  
 PB
Frederikke Ingemann HarmsenFrederikke Ingemann Harmsen ('05)Aarhus 19001:54.98
  
 PB
Laura Bay RasmussenLaura Bay Rasmussen ('06)Aarhus 19002:12.92
  
 PB
K 1000 m    

Finale A

Finale
1Laura MøllerLaura Møller ('94)Odense Atletik 2:50.53
  
 PB
2Louise Høj JensenLouise Høj Jensen ('97)AGF Atletik2:57.06
  
 PB
3Marie Aagaard PoulsenMarie Aagaard Poulsen ('96)Aarhus 19003:07.16
  
 PB
4Karen Krogh JohansenKaren Krogh Johansen ('87)AGF Atletik3:07.95
  
 PB
5Emma Dyrup KleistEmma Dyrup Kleist ('97)AGF Atletik3:10.38
  
 PB
6Violeta KuldaiteVioleta Kuldaite ('98)Aalborg AM / LTU3:12.86
  
 PB
7Matilde WillerMatilde Willer Sparta3:14.32
  
 PB
K 3000 m    

Finale A

Finale
1Maja AlmMaja Alm ('88)AGF Atletik9:17.40
  
 SB
2
Nada Pauer
Nada Pauer ('86)
/ AUT9:17.76
  
 PB
3Simone GladSimone Glad ('90)Sparta9:24.55
  
 SB
4Sophie SøefeldtSophie Søefeldt Sparta9:45.01
  
 SB
5Line K SchulzLine K Schulz ('96)Aarhus 19009:49.84
  
 SB
6Laura Valgreen PetersenLaura Valgreen Petersen Odense Atletik 9:51.88
  
 PB
Nikoline Høegh Ørum-NielsenNikoline Høegh Ørum-Nielsen ('02)Sparta10:00.95
  
 
Helene SvaneHelene Svane ('91)Aarhus Fremad10:02.44
  
 SB
Lene DalgaardLene Dalgaard ('90)AGF Atletik10:04.56
  
 PB
Mie Gam NielsenMie Gam Nielsen ('01)Viborg AM10:04.86
  
 PB
Amanda Gerner AmalooAmanda Gerner Amaloo Sparta10:43.15
  
 SB
Marie Møller SchmidtMarie Møller Schmidt ('01)Viborg AM10:44.90
  
 SB
Kirsten Wiborg JensenKirsten Wiborg Jensen ('98)AGF Atletik10:45.34
  
 SB
Katt GrasbergerKatt Grasberger ('96)Aarhus 190011:05.00
  
 PB
Camilla GrøndahlCamilla Grøndahl ('90)Aarhus Fremad / NOR DNF
  
 
Charlotte TyrstedCharlotte Tyrsted ('78)Aarhus Fremad DNF
  
 
Julie MathisenJulie Mathisen ('93)AGF Atletik / NOR DNF
  
 
Lise Kandborg SørensenLise Kandborg Sørensen ('85)AGF Atletik DNF
  
 
Sara Schou KristensenSara Schou Kristensen ('97)Blovstrød Løverne DNF
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +0.1

Finale A

Finale
Vind: +0.1
Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190013.63
  
 
Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF13.67
  
 PB
Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)Sparta14.19
  
 
Thea HaahrThea Haahr ('91)Sparta14.55
  
 SB
Ida BoelIda Boel Esbjerg AM15.23
  
 PB
Julie Kalstrup SchulzJulie Kalstrup Schulz Aalborg AM16.01
  
 
Finale 1
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1
Jessica Hunter
Jessica Hunter ('96)
/ GBR13.39
  
 PB
2Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190013.73
  
 
3Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF13.86
  
 
4Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)Sparta14.11
  
 SB
5
Stephanie Clitheroe
Stephanie Clitheroe ('95)
/ GBR14.50
  
 SB
6Thea HaahrThea Haahr ('91)Sparta14.59
  
 SB
7Ida BoelIda Boel Esbjerg AM15.75
  
 
8Julie Kalstrup SchulzJulie Kalstrup Schulz Aalborg AM16.09
  
 
K Højdespring    

Finale A

Finale
1Mathilde Diekema JensenMathilde Diekema Jensen ('94)Aarhus 19001.73
  
 
2Tina Bischoff GellinTina Bischoff Gellin ('98)Holte Atletik1.70
  
 =SB
3Rikke AndersenRikke Andersen ('98)Sparta1.70
  
 
4Martyna KresaMartyna Kresa ('01)Aarhus 1900 / POL1.61
  
 
5Martha Danneskjold RasmussenMartha Danneskjold Rasmussen ('02)Aarhus 19001.61
  
 PB
K Længdespring    

Finale A

Finale
Sophie Bagger BohnSophie Bagger Bohn ('04)Aarhus 19004.89
+0.5
  
 PB
Cecilie CarlsenCecilie Carlsen ('03)Odense Atletik 4.81
+1.8
  
 PB
Nanna Tveen HøgsbergNanna Tveen Høgsberg ('03)Skive AM4.76
+0.7
  
 PB
Emma Sjøberg WolffEmma Sjøberg Wolff ('04)Aarhus 19004.68
+1.1
  
 PB
Viktoria Fyhn KulyovViktoria Fyhn Kulyov ('04)AGF Atletik4.66
+0.6
  
 PB
Ilmur VigfúsdóttirIlmur Vigfúsdóttir ('04)Aarhus 19004.27
+0.5
  
 PB
Silja Lindebjerg MortensenSilja Lindebjerg Mortensen ('04)Aarhus 19004.13
+0.6
  
 PB
Lærke Bjørg Hemmer-HansenLærke Bjørg Hemmer-Hansen ('04)3.89
+0.5
  
 PB
K Kuglestød 2.0 kg    

Finale A

Finale
Frida FrobergFrida Froberg ('05)Aarhus 19009.64
  
 PB
Maja Dahl StøttrupMaja Dahl Støttrup ('05)Aarhus 19008.89
  
 PB
Ida SøndergaardIda Søndergaard ('06)Aarhus 19006.00
  
 
Laura Bay RasmussenLaura Bay Rasmussen ('06)Aarhus 19005.01
  
 PB
K Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Emma Sjøberg WolffEmma Sjøberg Wolff ('04)Aarhus 19009.38
  
 PB
Nanna Tveen HøgsbergNanna Tveen Høgsberg ('03)Skive AM9.01
  
 PB
Silja Lindebjerg MortensenSilja Lindebjerg Mortensen ('04)Aarhus 19007.64
  
 PB
Ida Clara Bøgelund JakobsenIda Clara Bøgelund Jakobsen ('04)Aarhus 19007.20
  
 PB
Felina Dittmann NielsenFelina Dittmann Nielsen ('04)Aarhus 19006.19
  
 PB
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
2Kristel Høj WaltherKristel Høj Walther ('87)Odense Atletik 32.63
  
 PB
3Sofie FrobergSofie Froberg ('02)Aarhus 190030.70
  
 
4Louise Busk NielsenLouise Busk Nielsen ('97)Hvidovre AM29.51
  
 PB
Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96)Sparta DNF
  
 
K Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Marie VestergaardMarie Vestergaard ('91)Aarhus 190047.59
  
 SB
2Liv CantbyLiv Cantby ('99)Korsør AM43.50
  
 SB
3Sarah BahatSarah Bahat ('99)Aarhus 190041.19
  
 SB
4Louise Busk NielsenLouise Busk Nielsen ('97)Hvidovre AM37.62
  
 PB
5Mathilde Diekema JensenMathilde Diekema Jensen ('94)Aarhus 190035.35
  
 
6Ane Liv BerthelsenAne Liv Berthelsen ('95)Randers Freja30.87
  
 SB
Fawzie OtourFawzie Otour ('96)Aarhus 1900 DNF
  
 
D19 Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)Sparta16.77
  
 
D19 Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
1Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)Sparta55.19
  
 
D19 Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Hans BarrettHans Barrett ('99)Esbjerg AM69.14
  
DUR-19 DUR PB
D17 Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
1Tom O. JensenTom O. Jensen ('60)Esbjerg AM46.95
  
 
P17 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Marie AagaardMarie Aagaard ('96)Odense Atletik 42.68
  
 SB

Seneste resultater

3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle