M 100 m Vind: +0.4 Finale A Finale | Vind: +0.4 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Seye Ogunlewe Seye Ogunlewe ('91) | 91 | NGR | 10.24 | |||||||||||
2 | Thando Roto Thando Roto ('95) | 95 | RSA | 10.25 | |||||||||||
3 | Derick Silva Derick Silva ('98) | 98 | BRA | 10.28 | |||||||||||
4 | Bismark Boateng Bismark Boateng ('92) | 92 | CAN | 10.33 | |||||||||||
5 | Confidence Lawson Confidence Lawson ('90) | 90 | GBR | 10.36 | SB | ||||||||||
6 | Theo Etienne Theo Etienne ('96) | 96 | GBR | 10.44 | |||||||||||
7 | Kyle de Escofet Kyle de Escofet ('96) | 96 | GBR | 10.73 | |||||||||||
Finale B Vind: +0.5 | Vind: +0.5 | ||||||||||||||
1 | Adama Jammeh Adama Jammeh ('93) | 93 | GAM | 10.54 | |||||||||||
2 | Bastien Anyla Bastien Anyla ('86) | 86 | FRA | 10.62 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +1.8 | Vind: +1.8 | ||||||||||||||
1 | Seye Ogunlewe Seye Ogunlewe ('91) | 91 | NGR | 10.25 | Q | ||||||||||
2 | Derick Silva Derick Silva ('98) | 98 | BRA | 10.29 | q | ||||||||||
3 | Bismark Boateng Bismark Boateng ('92) | 92 | CAN | 10.33 | q | ||||||||||
4 | Bastien Anyla Bastien Anyla ('86) | 86 | FRA | 10.51 | q | =SB | |||||||||
5 | Adama Jammeh Adama Jammeh ('93) | 93 | GAM | 10.60 | q | ||||||||||
Indledende 2 Vind: +1.4 | Vind: +1.4 | ||||||||||||||
1 | Thando Roto Thando Roto ('95) | 95 | RSA | 10.33 | Q | ||||||||||
2 | Kyle de Escofet Kyle de Escofet ('96) | 96 | GBR | 10.41 | q | SB | |||||||||
3 | Theo Etienne Theo Etienne ('96) | 96 | GBR | 10.43 | q | ||||||||||
4 | Confidence Lawson Confidence Lawson ('90) | 90 | GBR | 10.46 | q | ||||||||||
5 | Antoine Thoraval Antoine Thoraval ('01) | 01 | FRA | 11.09 | q | PB | |||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Soufiane Lakhdar Soufiane Lakhdar ('99) | 99 | MAR | 3:49.97 | |||||||||||
2 | Julien Marie Julien Marie ('95) | 95 | FRA | 3:50.16 | |||||||||||
3 | Saud Al-Zaabi Saud Al-Zaabi ('88) | 88 | UAE | 3:50.63 | PB | ||||||||||
4 | Marc Lauret Marc Lauret ('98) | 98 | FRA | 3:53.96 | PB | ||||||||||
M 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mouname Sassioui Mouname Sassioui ('95) | 95 | MAR | 8:31.63 | PB | ||||||||||
2 | Mohamed El Rachdi Mohamed El Rachdi ('99) | 99 | MAR | 8:39.16 | |||||||||||
3 | Ala Zoghlami Ala Zoghlami ('94) | 94 | ITA | 8:39.51 | SB | ||||||||||
4 | Maxence Hardoin Maxence Hardoin ('91) | 91 | FRA | 8:50.83 | PB | ||||||||||
5 | Balázs Juhász Balázs Juhász ('96) | 96 | HUN | 8:56.01 | |||||||||||
6 | Ali Ahmed Al-Amri Ali Ahmed Al-Amri ('85) | 85 | KSA | 8:59.84 | |||||||||||
7 | Florent Rouaud Florent Rouaud ('94) | 94 | FRA | 9:03.63 | SB | ||||||||||
Amine Zahaf Amine Zahaf ('97) | 97 | MAR | DNF | ||||||||||||
M 110 m hæk Vind: -1.0 Finale A Finale | Vind: -1.0 | ||||||||||||||
1 | Eduardo Rodrigues Eduardo Rodrigues ('95) | 95 | BRA | 13.72 | |||||||||||
2 | Devon Hill Devon Hill ('89) | 89 | USA | 13.85 | |||||||||||
3 | David Omoregie David Omoregie ('95) | 95 | GBR | 13.95 | |||||||||||
4 | Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90) | 90 | DEN | 14.08 | |||||||||||
5 | Dylan Caty Dylan Caty ('97) | 97 | FRA | 14.37 | |||||||||||
6 | Wilhem Belocian Wilhem Belocian ('95) | 95 | FRA | 14.45 | |||||||||||
Garfield Darien Garfield Darien ('87) | 87 | FRA | DNF | ||||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +1.7 | Vind: +1.7 | ||||||||||||||
1 | Eduardo Rodrigues Eduardo Rodrigues ('95) | 95 | BRA | 13.62 | Q | ||||||||||
2 | David Omoregie David Omoregie ('95) | 95 | GBR | 13.79 | q | SB | |||||||||
3 | Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90) | 90 | DEN | 14.10 | q | ||||||||||
4 | Wilhem Belocian Wilhem Belocian ('95) | 95 | FRA | 14.13 | q | SB | |||||||||
5 | Romain Lecoeur Romain Lecoeur ('97) | 97 | FRA | 14.39 | |||||||||||
Indledende 2 Vind: +1.8 | Vind: +1.8 | ||||||||||||||
1 | Garfield Darien Garfield Darien ('87) | 87 | FRA | 13.60 | Q | ||||||||||
2 | Devon Hill Devon Hill ('89) | 89 | USA | 13.78 | q | ||||||||||
3 | Dylan Caty Dylan Caty ('97) | 97 | FRA | 14.20 | q | ||||||||||
4 | Alex Al-Ameen Alex Al-Ameen ('89) | 89 | NGR | 14.32 | SB | ||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ludvy Vaillant Ludvy Vaillant ('95) | 95 | FRA | 49.97 | |||||||||||
2 | Saber Boukamouche Saber Boukamouche ('92) | 92 | ALG | 50.95 | |||||||||||
3 | Abdullah Rezgallah Al-Melihi Abdullah Rezgallah Al-Melihi ('94) | 94 | KSA | 51.24 | |||||||||||
4 | Oumar Babou Oumar Babou ('94) | 94 | SEN | 53.72 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Zied Azizi Zied Azizi ('91) | 91 | TUN | 50.73 | |||||||||||
2 | Niall Flannery Niall Flannery ('91) | 91 | GBR | 50.80 | |||||||||||
3 | Miloud Rahmouni Miloud Rahmouni ('82) | 82 | ALG | 51.18 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Kurt Couto Kurt Couto ('85) | 85 | MOZ | 51.69 | |||||||||||
2 | Eric Alejandro Eric Alejandro ('86) | 86 | PUR | 52.11 | |||||||||||
3 | Avotriniaina Rakotoarimiandry Avotriniaina Rakotoarimiandry ('96) | 96 | MAD | 53.65 | |||||||||||
4 | Simon Taudiere Simon Taudiere ('98) | 98 | FRA | 55.11 | SB | ||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Adrijus Glebauskas Adrijus Glebauskas ('94) | 94 | LTU | 2.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Andrei Skabeika Andrei Skabeika ('95) | 95 | BLR | 2.25 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | David Smith David Smith ('91) | 91 | GBR | 2.19 | |||||||||||
4 | Keyvan Ghanbarzadeh Keyvan Ghanbarzadeh ('90) | 90 | IRI | 2.13 | |||||||||||
5 | Mike Edwards Mike Edwards ('90) | 90 | GBR | 2.13 | |||||||||||
6 | Clement Gicquel Clement Gicquel ('93) | 93 | FRA | 2.08 | |||||||||||
7 | Paul Godefroy Paul Godefroy ('95) | 95 | FRA | 2.05 | =SB | ||||||||||
7 | Noe Onadja Noe Onadja ('99) | 99 | BUR | 2.05 | |||||||||||
9 | Jean-Paul Masanga Jean-Paul Masanga ('85) | 85 | COD | 2.02 | |||||||||||
K 100 m Vind: -0.6 Finale A Finale | Vind: -0.6 | ||||||||||||||
1 | Hrystyna Stuy Hrystyna Stuy ('88) | 88 | UKR | 11.41 | |||||||||||
2 | Corinne Humphreys Corinne Humphreys ('91) | 91 | GBR | 11.51 | |||||||||||
3 | Tebogo Mamathu Tebogo Mamathu ('95) | 95 | RSA | 11.52 | |||||||||||
4 | Andrea Purica Andrea Purica ('95) | 95 | VEN | 11.67 | |||||||||||
5 | Gina Bass Gina Bass ('95) | 95 | GAM | 11.93 | |||||||||||
6 | Anne Maquet Anne Maquet ('94) | 94 | FRA | 12.07 | |||||||||||
7 | Eva Berger Eva Berger ('95) | 95 | FRA | 12.13 | |||||||||||
Finale B Vind: -0.2 | Vind: -0.2 | ||||||||||||||
1 | Nasrane Bacar Nasrane Bacar ('92) | 92 | FRA | 12.06 | |||||||||||
2 | Doriane Kouakou Doriane Kouakou ('96) | 96 | CIV | 12.09 | |||||||||||
3 | Romane Cruchon Romane Cruchon | 00 | FRA | 12.22 | =PB | ||||||||||
4 | Garance Miguet Garance Miguet ('01) | 01 | FRA | 12.46 | |||||||||||
6 | Margaux Delarchand Margaux Delarchand ('98) | 98 | FRA | 12.61 | PB | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.8 | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
1 | Corinne Humphreys Corinne Humphreys ('91) | 91 | GBR | 11.55 | Q | ||||||||||
2 | Andrea Purica Andrea Purica ('95) | 95 | VEN | 11.55 | q | ||||||||||
3 | Nasrane Bacar Nasrane Bacar ('92) | 92 | FRA | 11.96 | q | ||||||||||
4 | Romane Cruchon Romane Cruchon | 00 | FRA | 12.29 | q | SB | |||||||||
Indledende 2 Vind: +1.9 | Vind: +1.9 | ||||||||||||||
1 | Hrystyna Stuy Hrystyna Stuy ('88) | 88 | UKR | 11.26 | Q | SB | |||||||||
2 | Tebogo Mamathu Tebogo Mamathu ('95) | 95 | RSA | 11.45 | q | ||||||||||
3 | Gina Bass Gina Bass ('95) | 95 | GAM | 11.72 | q | ||||||||||
4 | Eva Berger Eva Berger ('95) | 95 | FRA | 11.90 | q | ||||||||||
5 | Anne Maquet Anne Maquet ('94) | 94 | FRA | 11.96 | q | SB | |||||||||
6 | Doriane Kouakou Doriane Kouakou ('96) | 96 | CIV | 12.12 | q | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Dorcus Ajok Dorcus Ajok ('94) | 94 | UGA | 2:02.79 | |||||||||||
2 | Bianka Kéri Bianka Kéri ('94) | 94 | HUN | 2:04.03 | SB | ||||||||||
3 | Lucie Lerebourg Lucie Lerebourg ('94) | 94 | FRA | 2:06.59 | SB | ||||||||||
4 | Heifa El Tarchoun Heifa El Tarchoun ('89) | 89 | TUN | 2:08.33 | |||||||||||
5 | Sandra Beuviere Sandra Beuviere ('90) | 90 | FRA | 2:11.29 | |||||||||||
6 | Mathilde Bourget Mathilde Bourget ('89) | 89 | FRA | 2:11.46 | |||||||||||
Valentine Huze Valentine Huze ('93) | 93 | FRA | DNF | pace | |||||||||||
K 3000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Valeriya Zhandarova Valeriya Zhandarova ('94) | 94 | GEO | 9:13.81 | |||||||||||
2 | Nataliya Strebkova Nataliya Strebkova ('95) | 95 | UKR | 9:29.19 | SB | ||||||||||
3 | Dagmawit Kidane Dagmawit Kidane ('96) | 96 | ETH | 9:37.87 | SB | ||||||||||
4 | Bibiro Ali Taher Bibiro Ali Taher ('88) | 88 | CHA | 10:06.25 | NR | PB | |||||||||
5 | Margaux Lemouton Margaux Lemouton ('92) | 92 | FRA | 10:16.46 | |||||||||||
Fatima Charkaoui Fatima Charkaoui ('92) | 92 | FRA | DNF | ||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: +0.8 Finale A Finale | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
1 | Kaila Barber Kaila Barber ('93) | 93 | USA | 13.20 | SB | ||||||||||
2 | Jade Barber Jade Barber ('93) | 93 | USA | 13.23 | |||||||||||
3 | Gréta Kerekes Gréta Kerekes ('92) | 92 | HUN | 13.32 | |||||||||||
4 | Coralie Comte Coralie Comte ('95) | 95 | FRA | 13.39 | SB | ||||||||||
5 | Awa Sene Awa Sene ('94) | 94 | FRA | 13.60 | |||||||||||
6 | Edith Doekoe Edith Doekoe ('92) | 92 | FRA | 13.93 | |||||||||||
7 | Margaux Hinschberger Margaux Hinschberger ('91) | 91 | FRA | 14.01 | |||||||||||
Finale B Vind: +1.3 | Vind: +1.3 | ||||||||||||||
1 | Anais Coquelle Anais Coquelle | 00 | FRA | 14.12 | |||||||||||
2 | Adja N'Diaye Adja N'Diaye ('84) | 84 | SEN | 14.28 | SB | ||||||||||
3 | Laurine Vincent Laurine Vincent ('96) | 96 | FRA | 14.60 | =PB | ||||||||||
4 | Céliane Renault Céliane Renault ('99) | 99 | FRA | 14.66 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.5 | Vind: +0.5 | ||||||||||||||
1 | Gréta Kerekes Gréta Kerekes ('92) | 92 | HUN | 13.19 | Q | ||||||||||
2 | Jade Barber Jade Barber ('93) | 93 | USA | 13.24 | q | ||||||||||
3 | Edith Doekoe Edith Doekoe ('92) | 92 | FRA | 13.66 | q | ||||||||||
4 | Margaux Hinschberger Margaux Hinschberger ('91) | 91 | FRA | 13.76 | q | SB | |||||||||
5 | Adja N'Diaye Adja N'Diaye ('84) | 84 | SEN | 14.30 | q | ||||||||||
6 | Laurine Vincent Laurine Vincent ('96) | 96 | FRA | 14.60 | q | PB | |||||||||
Indledende 2 Vind: +1.4 | Vind: +1.4 | ||||||||||||||
1 | Kaila Barber Kaila Barber ('93) | 93 | USA | 13.28 | Q | SB | |||||||||
2 | Coralie Comte Coralie Comte ('95) | 95 | FRA | 13.44 | q | ||||||||||
3 | Awa Sene Awa Sene ('94) | 94 | FRA | 13.46 | q | ||||||||||
4 | Anais Coquelle Anais Coquelle | 00 | FRA | 14.50 | q | ||||||||||
5 | Céliane Renault Céliane Renault ('99) | 99 | FRA | 14.60 | q | PB | |||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Eloise Genissel Eloise Genissel ('95) | 95 | FRA | 3.95 | SB | ||||||||||
2 | Mathilde Mas Mathilde Mas ('93) | 93 | FRA | 3.90 | =SB | ||||||||||
3 | Charlotte Labbe Charlotte Labbe ('97) | 97 | FRA | 3.85 | SB | ||||||||||
4 | Abigail Roberts Abigail Roberts ('97) | 97 | GBR | 3.75 | |||||||||||
5 | Louise Greco Louise Greco ('01) | 01 | FRA | 3.65 |