Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Merksem BEL: Internationaal Antwerps Atletiekgala 1.7.2018

M 100 m    
Vind: -1.6

Finale A

Finale
Vind: -1.6
1
Maurice Huke
Maurice Huke ('93)
GER10.79
  
 
2
Tyler Linnen
Tyler Linnen ('96)
RSA10.88
  
 
M 200 m    
Vind: -2.0

Finale A

Finale
Vind: -2.0
1
Maurice Huke
Maurice Huke ('93)
GER21.19
  
 
2
Youssef Karam
Youssef Karam ('93)
KUW21.67
  
 SB
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Abdulaziz Qarainais
Abdulaziz Qarainais ('91)
KUW48.17
  
 SB
2
Dara Kervick
Dara Kervick ('91)
IRL48.26
  
 
3
Tarik Chaatouf
Tarik Chaatouf ('97)
NED48.95
  
 
Finale B
1
Jamie Pender
Jamie Pender ('98)
IRL49.44
  
 
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Johnny Gregorek
Johnny Gregorek ('91)
USA1:47.57
  
 SB
2
Colby Alexander
Colby Alexander ('91)
USA1:47.60
  
 SB
3
Henco Uys
Henco Uys ('92)
RSA1:47.83
  
 
4
Mouad Zahafi
Mouad Zahafi ('98)
MAR1:48.47
  
 =SB
5
Craig Engels
Craig Engels ('94)
USA1:50.26
  
 
6
René Menzel
René Menzel ('92)
GER1:52.23
  
 
7
Pierre Antoine Balhan
Pierre Antoine Balhan ('92)
BEL1:52.86
  
 
Jan Van Den Broeck
Jan Van Den Broeck ('89)
BEL DNF
  
 
Finale B
1
Dorin Andrei Rusu
Dorin Andrei Rusu ('98)
ROU1:52.01
  
 SB
2
Nicolae Marian Coman
Nicolae Marian Coman ('96)
ROU1:52.45
  
 
3
Bram Buigel
Bram Buigel ('95)
NED1:52.49
  
 
4
Ali Hamdi
Ali Hamdi ('89)
BEL1:54.37
  
 
5
Conor Duncan
Conor Duncan ('95)
IRL1:54.53
  
 
6
Alexander Bley
Alexander Bley ('90)
GER1:55.01
  
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Brimin Kiprotich
Brimin Kiprotich ('99)
KEN3:41.20
  
 
2
Lawi Kosgei
Lawi Kosgei ('99)
KEN3:41.62
  
 
3
Sam McEntee
Sam McEntee ('92)
AUS3:42.29
  
 
4
Ryan Mphahlele
Ryan Mphahlele ('98)
RSA3:42.55
  
 
5
Graham Crawford
Graham Crawford ('92)
USA3:43.14
  
 
6
Tripp Hurt
Tripp Hurt ('92)
USA3:45.57
  
 SB
7
Isaac Updike
Isaac Updike ('92)
USA3:46.47
  
 
8
Seán Tobin
Seán Tobin ('94)
IRL3:48.95
  
 
9
Tim Van De Velde
Tim Van De Velde 
BEL3:49.80
  
 
10
Fabiano Carozza
Fabiano Carozza ('88)
ITA3:50.29
  
 
Johnny Gregorek
Johnny Gregorek ('91)
USA DNF
  
 
Adnan Taees Akkar
Adnan Taees Akkar ('80)
IRQ DNF
  
 
Craig Engels
Craig Engels ('94)
USA DNF
  
 
Samuel Fitwi Sibhatu
Samuel Fitwi Sibhatu ('96)
GER DNF
  
 
Finale B
1
Wesley de Kerpel
Wesley de Kerpel ('88)
BEL3:52.52
  
 SB
2Jens Søndergaard JensenJens Søndergaard Jensen ('86)DEN3:53.07
  
 
3
Kevin De Kerpel
Kevin De Kerpel ('88)
BEL3:54.29
  
 
4
Yannik Duppich
Yannik Duppich ('90)
GER3:54.58
  
 
5
Andreas Keil-Forneck
Andreas Keil-Forneck ('87)
GER3:55.34
  
 PB
M 5000 m    

Finale A

Finale
1
Robert Kiprop
Robert Kiprop ('97)
KEN13:46.91
  
 SB
2
Lawi Kosgei
Lawi Kosgei ('99)
KEN13:49.25
  
 PB
3
Marius Øyre Vedvik
Marius Øyre Vedvik ('92)
NOR14:02.28
  
 
4
Marco Buccarazzi
Marco Buccarazzi ('88)
RSA14:14.11
  
 SB
5
Daniel Studley
Daniel Studley ('92)
GBR14:25.44
  
 
6Omar HassanOmar Hassan ('90)ETH14:47.89
  
 
7
Zerom Ghebrehiwet
Zerom Ghebrehiwet ('93)
ERI14:50.44
  
 
8
Thomas De Bock
Thomas De Bock ('91)
BEL14:51.59
  
 SB
Marco Najibe Salami
Marco Najibe Salami ('85)
ITA DNF
  
 
Per Svela
Per Svela ('92)
NOR DNF
  
 
Finale B
1
Amaury Paquet
Amaury Paquet ('91)
BEL14:51.24
  
 
2Frederik ErnstFrederik Ernst ('95)DEN14:52.85
  
 
3
Leonid Latsepov
Leonid Latsepov ('98)
EST14:56.12
  
 PB
4
Björn Koreman
Björn Koreman ('91)
NED14:56.37
  
 PB
5
Laurent Bierinckx
Laurent Bierinckx ('95)
BEL14:57.33
  
 PB
M 3000 m forh.    

Finale A

Finale
1
Leonardo Feletto
Leonardo Feletto ('95)
ITA8:45.19
  
 
2
Luca Sinn
Luca Sinn ('96)
AUT8:46.50
  
 PB
3
Simone Colombini
Simone Colombini ('96)
ITA9:05.79
  
 
M 110 m hæk    
Vind: -2.2

Finale A

Finale
Vind: -2.2
1
Alexander John
Alexander John ('86)
GER13.96
  
 SB
2
Deuce Carter
Deuce Carter ('90)
JAM14.01
  
 
3
Anthony Tyrrell Kuriki
Anthony Tyrrell Kuriki ('96)
JPN14.21
  
 
4
Shuhei Ishikawa
Shuhei Ishikawa ('95)
JPN14.26
  
 
5
Martin Vogel
Martin Vogel ('92)
GER14.50
  
 
Finale B
Vind: -1.5
Vind: -1.5
1
Jordi van den Eynden
Jordi van den Eynden ('98)
BEL14.34
  
 
2
René Mählmann
René Mählmann ('93)
GER14.41
  
 
M 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Dominik Hufnagl
Dominik Hufnagl ('97)
AUT51.69
  
 
2
Marcus Borman
Marcus Borman ('96)
RSA52.98
  
 
M Højdespring    

Finale A

Finale
1
Brett Jacobs
Brett Jacobs ('94)
BEL2.04
  
 
M Stangspring    

Finale A

Finale
1
Jaan Bal
Jaan Bal 
BEL4.71
  
 
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1
Patrick Cronie
Patrick Cronie ('89)
NED19.48
  
 
2
Chad Wright
Chad Wright ('91)
JAM17.17
  
 SB
3
Remco Goetheer
Remco Goetheer ('92)
NED17.10
  
 
4
Matthias Quintelier
Matthias Quintelier ('97)
BEL16.55
  
 
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1
Chad Wright
Chad Wright ('91)
JAM63.16
  
 SB
2
Mohd Irfan Shamsuddin
Mohd Irfan Shamsuddin ('95)
MAS60.77
  
 SB
3
Yume Ando
Yume Ando ('97)
JPN56.40
  
 PB
4
Edwin Nys
Edwin Nys ('86)
BEL53.64
  
 
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1
Lars Timmerman
Lars Timmerman ('91)
NED72.71
  
 
2
Dries Meeusen
Dries Meeusen ('96)
BEL64.32
  
 PB
K 200 m    
Vind: -2.8

Finale A

Finale
Vind: -2.8
1
Yanique Haye-Smith
Yanique Haye-Smith ('90)
JAM23.74
  
 
2
Dawnalee Loney
Dawnalee Loney ('96)
JAM24.68
  
 
K 400 m    

Finale A

Finale
1
Yanique Haye-Smith
Yanique Haye-Smith ('90)
JAM53.10
  
 
2
Sinead Denny
Sinead Denny ('91)
IRL55.11
  
 
3
Emma Van Laer
Emma Van Laer ('98)
BEL56.66
  
 SB
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Tsepang Sello
Tsepang Sello ('97)
LES2:07.14
  
 
2
Johanna Schulz
Johanna Schulz ('94)
GER2:12.26
  
 SB
3
Danette Marais
Danette Marais ('96)
RSA2:14.51
  
 
Finale B
1
Rani Baillievier
Rani Baillievier ('98)
BEL2:13.39
  
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Winnie Nanyondo
Winnie Nanyondo ('93)
UGA4:08.60
  
 
2
Megan Mansy
Megan Mansy ('94)
USA4:19.64
  
 
3Line K SchulzLine K Schulz ('96)DEN4:21.69
  
 
4
Elea Henrard
Elea Henrard ('99)
BEL4:25.13
  
 PB
5
Ellie Hartnett
Ellie Hartnett ('92)
IRL4:27.68
  
 
6
Elina Sujew
Elina Sujew ('90)
GER4:28.52
  
 SB
7
Kristine Lande Dommersnes
Kristine Lande Dommersnes ('99)
NOR4:28.59
  
 PB
8
Kayla de Bondt
Kayla de Bondt ('94)
AUS4:30.54
  
 
9
Vilde Våge Henriksen
Vilde Våge Henriksen 
NOR4:34.76
  
 
Halimah Nakaayi
Halimah Nakaayi ('94)
UGA DNF
  
 
Marta Alexandra Chylinski
Marta Alexandra Chylinski ('86)
BEL DNF
  
 
Dagmar Smid
Dagmar Smid ('97)
NED DNF
  
 
Finale B
1
Kaat Vermeulen
Kaat Vermeulen ('94)
BEL4:37.73
  
 SB
2
Elise Van Raemdonck
Elise Van Raemdonck ('99)
BEL4:38.79
  
 SB
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: -1.7

Finale A

Finale
Vind: -1.7
1
Nickiesha Wilson
Nickiesha Wilson ('86)
JAM13.61
  
 
2
Hanne Maudens
Hanne Maudens ('97)
BEL14.39
  
 
K 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Nora Ritzen
Nora Ritzen ('93)
NED58.99
  
 
2
Maruska Eduarda
Maruska Eduarda ('91)
NED1:01.14
  
 
3
Shona Richards
Shona Richards ('95)
GBR1:01.83
  
 
Finale B
1
Manon Schauwers
Manon Schauwers ('99)
BEL1:02.13
  
 PB
2
Cathelijn Peeters
Cathelijn Peeters ('96)
NED1:03.08
  
 
K Højdespring    

Finale A

Finale
1
Ximena Esquivel
Ximena Esquivel ('97)
MEX1.85
  
 
2
Hanne Maudens
Hanne Maudens ('97)
BEL1.70
  
 
3
Inge Paesen
Inge Paesen ('96)
BEL1.70
  
 =PB
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Melissa Boekelman
Melissa Boekelman ('89)
NED18.15
  
 
2
Hanne Maudens
Hanne Maudens ('97)
BEL13.05
  
 

Seneste resultater

28.1SkiveIndestævne III (VDMU 800 12-13 og 3000 14-19)
28‐29.1BallerupØst-inde
25.1KøbenhavnKuglestøds Challenge 1
25.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
21.1EsbjergVinterkast
21.1RandersRanders Indoor
21‐22.1AarhusVDMUi
21.1GreveThrowingtime in the snow
21.1HvidovreVægtkast for de stærke
15.1SæbyNålestævne Sæby
15.1HvidovreHvidovre Indoor 2
14.1RandersPVCenter Randers Cup 1
14.1SkiveIndestævne II (VDMU1500 m)
7.1HelsingørKronborg Games 1
31.12HvidovreNytårskast indendørs
31.12KøbenhavnNytårsløbet
29.12AarhusSidste Chancen
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12SkiveSkive Kast 7-22
21.12RønneViking 1000m Juleløb
18.12BallerupJulestævne
17.12RandersVault 2
14.12AalborgAalborg Indoor 2
14.12HelsingørJuleafslutningsstævne
13.12EsbjergHT og DT i kastegården
11.12HvidovreHvidovre Indoor 1
10.12SkiveJulestævne
10.12RandersVault 1
3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon