M 100 m Vind: +0.9 Finale A Finale | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 10.22 | NU23R | PB | |||||||||
2 | Muhammed Dodou Jatta Muhammed Dodou Jatta ('98) | 98 | NOR | 10.40 | |||||||||||
3 | Jonas Tapani Halonen Jonas Tapani Halonen ('95) | 95 | NOR | 10.50 | PB | ||||||||||
4 | Dennis Otieno Dennis Otieno ('91) | 91 | KEN | 10.58 | =PB | ||||||||||
5 | Tony Darkwah Tony Darkwah ('86) | 86 | SWE | 10.58 | |||||||||||
6 | Håkon Morken Håkon Morken ('93) | 93 | NOR | 10.78 | |||||||||||
Finale B Vind: +0.8 | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
1 | Mike Lubsen Mike Lubsen ('95) | 95 | NOR | 10.70 | PB | ||||||||||
2 | Mark Hanson Mark Hanson ('81) | 81 | GBR | 10.79 | SB | ||||||||||
3 | Patrick Monga Bifuko Patrick Monga Bifuko ('96) | 96 | NOR | 10.80 | |||||||||||
4 | Øystein Klareng Øystein Klareng ('96) | 96 | NOR | 10.85 | SB | ||||||||||
5 | Tormod Hjortnæs Larsen Tormod Hjortnæs Larsen ('86) | 86 | NOR | 10.88 | SB | ||||||||||
6 | Jostein Joshua Fossøy Jostein Joshua Fossøy ('92) | 92 | NOR | 10.90 | SB | ||||||||||
7 | Johannes Enli Kalleberg Johannes Enli Kalleberg ('98) | 98 | NOR | 10.94 | PB | ||||||||||
8 | Khoa Henrik Luong Khoa Henrik Luong ('93) | 93 | NOR | 10.99 | PB | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 2 Vind: +2.5 | Vind: +2.5 | ||||||||||||||
1 | Khoa Henrik Luong Khoa Henrik Luong ('93) | 93 | NOR | 10.96 | w | ||||||||||
Indledende 3 Vind: +1.6 | Vind: +1.6 | ||||||||||||||
1 | Dennis Otieno Dennis Otieno ('91) | 91 | KEN | 10.74 | SB | ||||||||||
2 | Patrick Monga Bifuko Patrick Monga Bifuko ('96) | 96 | NOR | 10.82 | |||||||||||
3 | Øystein Klareng Øystein Klareng ('96) | 96 | NOR | 10.94 | |||||||||||
4 | Tormod Hjortnæs Larsen Tormod Hjortnæs Larsen ('86) | 86 | NOR | 10.99 | SB | ||||||||||
Indledende 4 Vind: +1.9 | Vind: +1.9 | ||||||||||||||
1 | Muhammed Dodou Jatta Muhammed Dodou Jatta ('98) | 98 | NOR | 10.37 | PB | ||||||||||
2 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 10.41 | |||||||||||
3 | Even Meinseth Even Meinseth ('96) | 96 | NOR | 10.52 | PB | ||||||||||
4 | Tony Darkwah Tony Darkwah ('86) | 86 | SWE | 10.55 | |||||||||||
5 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 10.55 | SB | ||||||||||
6 | Jonas Tapani Halonen Jonas Tapani Halonen ('95) | 95 | NOR | 10.56 | PB | ||||||||||
7 | Håkon Morken Håkon Morken ('93) | 93 | NOR | 10.70 | SB | ||||||||||
8 | Mike Lubsen Mike Lubsen ('95) | 95 | NOR | 10.77 | |||||||||||
M 200 m Vind: +2.1 Finale A Finale | Vind: +2.1 | ||||||||||||||
1 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 20.80 | w | ||||||||||
2 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 21.14 | w | ||||||||||
3 | Muhammed Dodou Jatta Muhammed Dodou Jatta ('98) | 98 | NOR | 21.25 | w | ||||||||||
4 | Dennis Otieno Dennis Otieno ('91) | 91 | KEN | 21.29 | w | ||||||||||
5 | Even Pettersen Even Pettersen ('93) | 93 | NOR | 21.57 | w | ||||||||||
6 | Carl Emil Kåshagen Carl Emil Kåshagen ('91) | 91 | NOR | 21.59 | w | ||||||||||
Mike Lubsen Mike Lubsen ('95) | 95 | NOR | DNF | w | |||||||||||
Finale B Vind: +2.4 | Vind: +2.4 | ||||||||||||||
1 | Øystein Klareng Øystein Klareng ('96) | 96 | NOR | 21.89 | w | ||||||||||
2 | Tormod Hjortnæs Larsen Tormod Hjortnæs Larsen ('86) | 86 | NOR | 21.94 | w | ||||||||||
3 | Lars Gausemel Stølen Lars Gausemel Stølen ('97) | 97 | NOR | 22.54 | w | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sondre Juven Sondre Juven ('99) | 99 | NOR | 1:50.48 | PB | ||||||||||
2 | Duran Faro Duran Faro ('94) | 94 | RSA | 1:51.13 | |||||||||||
3 | Edvin Hagberg Edvin Hagberg ('99) | 99 | SWE | 1:51.18 | PB | ||||||||||
4 | Mattias Ohlsson Mattias Ohlsson ('94) | 94 | SWE | 1:51.56 | SB | ||||||||||
5 | Luca Thompson Luca Thompson | 00 | NOR | 1:51.86 | PB | ||||||||||
6 | Simon Haglund Simon Haglund ('93) | 93 | FIN | 1:52.35 | |||||||||||
7 | Terje Snarby Terje Snarby ('89) | 89 | NOR | 1:52.99 | |||||||||||
Sondre Dingsør Sondre Dingsør ('96) | 96 | NOR | DNF | ||||||||||||
Kristian Uldbjerg HansenKristian Uldbjerg Hansen ('96) | 96 | DEN | DNF | ||||||||||||
Andreas Roth Andreas Roth ('93) | 93 | NOR | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Anders Bjørndal Anders Bjørndal ('95) | 95 | NOR | 1:53.27 | PB | ||||||||||
2 | Kristoffer Janson Grindedal Kristoffer Janson Grindedal ('89) | 89 | NOR | 1:53.53 | SB | ||||||||||
3 | Trygve Feidje Mjelde Trygve Feidje Mjelde ('94) | 94 | NOR | 1:53.61 | SB | ||||||||||
4 | Jacob Boutera Jacob Boutera ('96) | 96 | NOR | 1:53.66 | PB | ||||||||||
5 | Sondre Rishøi Sondre Rishøi | 00 | NOR | 1:54.19 | PB | ||||||||||
6 | Robin Wathne Nedrehagen Robin Wathne Nedrehagen ('99) | 99 | NOR | 1:55.56 | |||||||||||
7 | Alexander Yosef Alexander Yosef ('97) | 97 | ERI | 1:55.86 | |||||||||||
M 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sigurd Ruud Skjeseth Sigurd Ruud Skjeseth ('96) | 96 | NOR | 13:56.54 | PB | ||||||||||
2 | Okubamichael Fissehatsion Okubamichael Fissehatsion ('93) | 93 | ERI | 14:01.07 | SB | ||||||||||
3 | Ørjan Grønnevig Ørjan Grønnevig ('91) | 91 | NOR | 14:01.98 | PB | ||||||||||
4 | Abel Tsegay Abel Tsegay ('96) | 96 | ERI | 14:03.61 | SB | ||||||||||
5 | Weldu Negash Gebretsadik Weldu Negash Gebretsadik ('86) | 86 | NOR | 14:23.41 | SB | ||||||||||
6 | Abdelfath Yassin Abdelfath Yassin ('95) | 95 | SOM | 14:28.90 | PB | ||||||||||
7 | Frew Zenebe Frew Zenebe ('84) | 84 | ETH | 14:28.92 | PB | ||||||||||
8 | Kristian Tjørnhom Kristian Tjørnhom ('95) | 95 | NOR | 14:41.04 | SB | ||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Joachim Sandberg Joachim Sandberg ('95) | 95 | NOR | 51.57 | |||||||||||
2 | Øyvind Strømmen Kjerpeset Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91) | 91 | NOR | 51.85 | |||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98) | 98 | NOR | 19.29 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Wictor Petersson Wictor Petersson ('98) | 98 | SWE | 18.74 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Arttu Kangas Arttu Kangas ('93) | 93 | FIN | 18.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Fedrick Dacres Fedrick Dacres ('94) | 94 | JAM | 65.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Chad Wright Chad Wright ('91) | 91 | JAM | 62.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Ola Stunes Isene Ola Stunes Isene ('95) | 95 | NOR | 59.13 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sven Martin Skagestad Sven Martin Skagestad ('95) | 95 | NOR | 58.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Fredrik Amundgård Fredrik Amundgård ('89) | 89 | NOR | 57.99 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jakob Gardenkrans Jakob Gardenkrans ('97) | 97 | SWE | 56.58 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Bjørn Terje Pay Bjørn Terje Pay ('74) | 74 | NOR | 52.04 | |||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Eivind Prestegård Henriksen Eivind Prestegård Henriksen ('90) | 90 | NOR | 74.78 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Thomas Mardal Thomas Mardal ('97) | 97 | NOR | 71.26 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tuomas Seppänen Tuomas Seppänen ('86) | 86 | FIN | 68.62 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Mattias Lindberg Mattias Lindberg ('90) | 90 | SWE | 66.53 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Evald Osnes Devik Evald Osnes Devik ('95) | 95 | NOR | 62.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m Vind: +0.3 Finale A Finale | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
1 | Helene Rønningen Helene Rønningen ('98) | 98 | NOR | 11.55 | |||||||||||
2 | Astrid Mangen Cederkvist Astrid Mangen Cederkvist ('94) | 94 | NOR | 11.71 | =PB | ||||||||||
3 | Christine Bjelland Jensen Christine Bjelland Jensen ('94) | 94 | NOR | 11.81 | SB | ||||||||||
4 | Mari Gilde Brubak Mari Gilde Brubak ('90) | 90 | NOR | 11.93 | SB | ||||||||||
5 | Live Haugstad Hilton Live Haugstad Hilton ('99) | 99 | NOR | 12.09 | |||||||||||
6 | Malin Kulseth Malin Kulseth ('96) | 96 | NOR | 12.10 | |||||||||||
7 | Marte Pettersen Marte Pettersen ('97) | 97 | NOR | 12.16 | PB | ||||||||||
8 | Kaitesi Ertzgaard Kaitesi Ertzgaard | 00 | NOR | 12.21 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +1.1 | Vind: +1.1 | ||||||||||||||
1 | Pernille Sina Lund Pernille Sina Lund ('93) | 93 | NOR | 12.26 | PB | ||||||||||
Indledende 2 Vind: +4.4 | Vind: +4.4 | ||||||||||||||
1 | Helene Rønningen Helene Rønningen ('98) | 98 | NOR | 11.35 | w | ||||||||||
2 | Astrid Mangen Cederkvist Astrid Mangen Cederkvist ('94) | 94 | NOR | 11.52 | w | ||||||||||
3 | Christine Bjelland Jensen Christine Bjelland Jensen ('94) | 94 | NOR | 11.67 | w | ||||||||||
4 | Mari Gilde Brubak Mari Gilde Brubak ('90) | 90 | NOR | 11.78 | w | ||||||||||
5 | Live Haugstad Hilton Live Haugstad Hilton ('99) | 99 | NOR | 11.84 | w | ||||||||||
6 | Malin Kulseth Malin Kulseth ('96) | 96 | NOR | 11.85 | w | ||||||||||
7 | Kaitesi Ertzgaard Kaitesi Ertzgaard | 00 | NOR | 11.95 | w | ||||||||||
8 | Marte Pettersen Marte Pettersen ('97) | 97 | NOR | 11.97 | w | ||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lisa Duffy Lisa Duffy ('93) | 93 | SWE | 54.47 | |||||||||||
2 | Sara Dorthea Jensen Sara Dorthea Jensen ('96) | 96 | NOR | 55.32 | |||||||||||
3 | Sandra Knezevic Sandra Knezevic ('92) | 92 | SWE | 56.56 | SB | ||||||||||
4 | Kaitesi Ertzgaard Kaitesi Ertzgaard | 00 | NOR | 56.59 | |||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Yngvild Elvemo Yngvild Elvemo ('90) | 90 | NOR | 2:04.04 | |||||||||||
2 | Sigrid Jervell Våg Sigrid Jervell Våg ('92) | 92 | NOR | 2:07.90 | PB | ||||||||||
3 | Mina Marie Anglero Mina Marie Anglero ('97) | 97 | NOR | 2:08.17 | |||||||||||
4 | Selma Løchen Engdahl Selma Løchen Engdahl ('01) | 01 | NOR | 2:11.79 | PB | ||||||||||
5 | Christina Maria Toogood Christina Maria Toogood ('89) | 89 | NOR | 2:11.79 | SB | ||||||||||
6 | Camilla Ziesler Camilla Ziesler | 00 | NOR | 2:14.74 | SB | ||||||||||
Olha Bibik Olha Bibik ('90) | 90 | UKR | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Julia Svennblad Julia Svennblad ('03) | 03 | SWE | 2:14.28 | PB | ||||||||||
2 | Grethe Tyldum Grethe Tyldum ('01) | 01 | NOR | 2:14.60 | PB | ||||||||||
K 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Vienna Søyland Dahle Vienna Søyland Dahle ('92) | 92 | NOR | 16:09.15 | PB | ||||||||||
2 | Pernilla Epland Pernilla Epland ('90) | 90 | NOR | 16:21.92 | PB | ||||||||||
3 | Mariann Roe Mariann Roe ('97) | 97 | NOR | 16:34.33 | SB | ||||||||||
4 | Maria Sagnes Wågan Maria Sagnes Wågan ('92) | 92 | NOR | 16:55.38 | SB | ||||||||||
5 | Sara Aarseth Sara Aarseth ('86) | 86 | NOR | 17:20.17 | PB | ||||||||||
6 | Julie Aspesletten Julie Aspesletten ('89) | 89 | NOR | 17:27.67 | PB | ||||||||||
7 | Maryna Novik Maryna Novik ('81) | 81 | BLR | 17:28.59 | SB | ||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Amalie Hammild Iuel Amalie Hammild Iuel ('94) | 94 | NOR | 56.49 | |||||||||||
2 | Hanna Palmqvist Hanna Palmqvist ('96) | 96 | SWE | 58.06 | |||||||||||
3 | Elisabeth Slettum Elisabeth Slettum ('86) | 86 | NOR | 58.34 | |||||||||||
4 | Nora Kollerød Wold Nora Kollerød Wold ('97) | 97 | NOR | 59.02 | |||||||||||
5 | Vår Åsheim Vår Åsheim ('99) | 99 | NOR | 1:00.14 | PB | ||||||||||
6 | Tina Helen Bergem Tina Helen Bergem ('94) | 94 | NOR | 1:03.88 | SB | ||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Erika Kinsey Erika Kinsey ('88) | 88 | SWE | 1.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Tonje Angelsen Tonje Angelsen ('90) | 90 | NOR | 1.81 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Katarina Mögenburg Katarina Mögenburg ('91) | 91 | NOR | 1.76 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Charlotte Lund Abrahamsen Charlotte Lund Abrahamsen ('87) | 87 | NOR | 1.76 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Elise Nedberg Elise Nedberg ('97) | 97 | NOR | 1.71 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Karen Høystad Karen Høystad ('98) | 98 | NOR | 1.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Erika Kinsey Erika Kinsey ('88) | 88 | SWE | 6.29 | +1.2 | PB | |||||||||
2 | Chiamaka Okparaebo Chiamaka Okparaebo ('92) | 92 | NOR | 5.80 | w | +3.1 | |||||||||
3 | Charlotte Lund Abrahamsen Charlotte Lund Abrahamsen ('87) | 87 | NOR | 5.78 | +1.5 | ||||||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Elisabeth Lithell Elisabeth Lithell ('90) | 90 | SWE | 51.39 | |||||||||||
2 | Mali Ingeborg Vollan Marstad Mali Ingeborg Vollan Marstad ('97) | 97 | NOR | 48.69 | |||||||||||
3 | Kristina Kristianslund Kristina Kristianslund ('93) | 93 | NOR | 47.92 | |||||||||||
4 | Lena Marie Hansen Lena Marie Hansen ('93) | 93 | NOR | 46.80 | SB | ||||||||||
5 | Julie Heiervang Johnsen Julie Heiervang Johnsen ('96) | 96 | NOR | 44.26 | PB |