Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Tampere FIN: 17th IAAF World U20 Championships 10‐15.7.2018

D19 100 m    
11.7. Vind: +1.2

Finale A

Finale
11.7.Vind: +1.2
1
Lalu Muhammad Zohri
Lalu Muhammad Zohri 
INA10.18
  0.131
NU20R PB
2
Anthony Schwartz
Anthony Schwartz 
USA10.22
  0.133
 
3
Eric Harrison
Eric Harrison ('99)
TTO10.22
  0.135
 PB
4
Thembo Monareng
Thembo Monareng ('99)
RSA10.23
  0.136
 
5
Dominic Ashwell
Dominic Ashwell ('99)
GBR10.25
  0.136
 PB
6
Henrik Larsson
Henrik Larsson ('99)
SWE10.28
  0.124
 
7
Michael Stephens
Michael Stephens 
JAM10.31
  0.136
 
8
Daisuke Miyamoto
Daisuke Miyamoto ('99)
JPN10.43
  0.143
 
Semifinale11.7.
Semi 1
11.7. Vind: +1.0
11.7.Vind: +1.0
1
Anthony Schwartz
Anthony Schwartz 
USA10.19
Q
  0.136
 
2
Lalu Muhammad Zohri
Lalu Muhammad Zohri 
INA10.24
Q
  0.166
NU20R PB
3
Daisuke Miyamoto
Daisuke Miyamoto ('99)
JPN10.33
q
  0.132
 
4
Rikkoi Brathwaite
Rikkoi Brathwaite ('99)
IVB10.44
  0.142
 =SB
5
Isayah Boers
Isayah Boers ('99)
NED10.55
  0.137
 
Vasyl Makukh
Vasyl Makukh 
UKR DNF
  0.154
 
Michael Bentley
Michael Bentley ('99)
JAM DNS
  
 
Samuel Purola
Samuel Purola 
FIN DNS
  
 
Semi 2
11.7. Vind: +1.4
11.7.Vind: +1.4
1
Henrik Larsson
Henrik Larsson ('99)
SWE10.22
Q
  0.120
NU23R NU20R PB
2
Michael Stephens
Michael Stephens 
JAM10.22
Q
  0.153
 PB
3
Dominic Ashwell
Dominic Ashwell ('99)
GBR10.28
q
  0.120
 PB
4
Satoru Fukushima
Satoru Fukushima 
JPN10.33
  0.171
 PB
5
Gal Arad
Gal Arad ('99)
ISR10.53
  0.148
 
6
Sergio López
Sergio López ('99)
ESP10.53
  0.195
 SB
7
Luis Brandner
Luis Brandner 
GER10.54
  0.175
 
Joel Johnson
Joel Johnson 
BAH DNS
  
 
Semi 3
11.7. Vind: +0.1
11.7.Vind: +0.1
1
Eric Harrison
Eric Harrison ('99)
TTO10.36
Q
  0.151
 
2
Thembo Monareng
Thembo Monareng ('99)
RSA10.36
Q
  0.134
 
3
Chad Miller
Chad Miller 
GBR10.38
  0.130
 
4
Jake Doran
Jake Doran 
AUS10.47
  0.146
 
5
Tyrell Edwards
Tyrell Edwards ('99)
TTO10.55
  0.154
 
6
Riku Illukka
Riku Illukka ('99)
FIN10.67
  0.147
 
7
Lorenzo Paissan
Lorenzo Paissan 
ITA10.73
  0.145
 
Marvin Schulte
Marvin Schulte ('99)
GER DQ
  0.000
 
Indledende heats10.7.
Indledende 1
10.7. Vind: +1.1
10.7.Vind: +1.1
1
Lalu Muhammad Zohri
Lalu Muhammad Zohri 
INA10.30
Q
  0.150
 
2
Daisuke Miyamoto
Daisuke Miyamoto ('99)
JPN10.50
Q
  0.147
 
3
Isayah Boers
Isayah Boers ('99)
NED10.66
Q
  0.142
 
4
Joan Martinez
Joan Martinez ('99)
ESP10.67
  0.157
 
5
Timothy Frederick
Timothy Frederick ('01)
TTO10.69
  0.137
 
6
Adrian Curry
Adrian Curry ('01)
BAH10.70
  0.177
 
7
Rahmie Sharif
Rahmie Sharif ('99)
JOR11.33
  0.164
 
8
Joseph Aguon
Joseph Aguon ('02)
GUM11.69
  0.162
 PB
Indledende 2
10.7. Vind: +0.6
10.7.Vind: +0.6
1
Dominic Ashwell
Dominic Ashwell ('99)
GBR10.36
Q
  0.127
 =PB
2
Jake Doran
Jake Doran 
AUS10.41
Q
  0.144
 
3
Luis Brandner
Luis Brandner 
GER10.52
Q
  0.186
 
4
Gal Arad
Gal Arad ('99)
ISR10.56
q
  0.161
 
5
Vasyl Makukh
Vasyl Makukh 
UKR10.62
q
  0.154
 
6
Simangaliso Ndhlovu
Simangaliso Ndhlovu ('99)
ZAM10.68
  0.148
 PB
7
Gerom Solis
Gerom Solis ('99)
HON10.94
  0.164
 
8
Tevita Potesio Pone
Tevita Potesio Pone ('99)
TGA11.16
  0.187
 PB
Indledende 3
10.7. Vind: +0.5
10.7.Vind: +0.5
1
Chad Miller
Chad Miller 
GBR10.33
Q
  0.136
 PB
2
Michael Bentley
Michael Bentley ('99)
JAM10.34
Q
  0.158
 
3
Satoru Fukushima
Satoru Fukushima 
JPN10.37
Q
  0.137
 SB
4
Rikkoi Brathwaite
Rikkoi Brathwaite ('99)
IVB10.44
q
  0.144
 SB
5
Sergio López
Sergio López ('99)
ESP10.59
q
  0.172
 
6
Thando Dlodlo
Thando Dlodlo ('99)
RSA10.70
  0.180
 
7
Mateo Vargas
Mateo Vargas ('02)
PAR10.89
  0.126
 
8
Shirgeldi Utomyshov
Shirgeldi Utomyshov ('01)
TKM13.07
  0.188
 PB
Indledende 4
10.7. Vind: -0.3
10.7.Vind: -0.3
1
Eric Harrison
Eric Harrison ('99)
TTO10.39
Q
  0.145
 
2
Marvin Schulte
Marvin Schulte ('99)
GER10.44
Q
  0.151
 
3
Riku Illukka
Riku Illukka ('99)
FIN10.65
Q
  0.142
 
4
Joshua Azzopardi
Joshua Azzopardi ('99)
AUS10.66
  0.123
 
5
Moutasim Al Shekaili
Moutasim Al Shekaili 
OMA11.19
  0.145
 PB
6
Mipham Yoezer Gurung
Mipham Yoezer Gurung ('99)
BHU12.05
  0.191
NU23R NU20R PB
Ahmed Marzouk Abdu
Ahmed Marzouk Abdu 
KSA DQ
  -0.210
 
Enoch Adegoke
Enoch Adegoke 
NGR DNS
  
 
Indledende 5
10.7. Vind: -1.0
10.7.Vind: -1.0
1
Samuel Purola
Samuel Purola 
FIN10.47
Q
  0.139
 
2
Henrik Larsson
Henrik Larsson ('99)
SWE10.49
Q
  0.180
 
3
Thembo Monareng
Thembo Monareng ('99)
RSA10.52
Q
  0.143
 
4
Shin Min-Kyu 
Shin Min-Kyu  
KOR10.62
  0.130
 
5
Jeremy Estrada
Jeremy Estrada 
PUR10.75
  0.160
 
6
Štěpán Hampl
Štěpán Hampl ('99)
CZE10.78
  0.132
 
7
Jonah Harris
Jonah Harris ('99)
NRU11.11
  0.141
 
8
Manoka John
Manoka John ('99)
PNG11.52
  0.176
 PB
Indledende 6
10.7. Vind: +0.2
10.7.Vind: +0.2
1
Michael Stephens
Michael Stephens 
JAM10.30
Q
  0.137
 PB
2
Joel Johnson
Joel Johnson 
BAH10.34
Q
  0.173
 
3
Anthony Schwartz
Anthony Schwartz 
USA10.40
Q
  0.147
 
4
Tyrell Edwards
Tyrell Edwards ('99)
TTO10.57
q
  0.160
 
5
Lorenzo Paissan
Lorenzo Paissan 
ITA10.57
q
  0.142
 
6
Danelson Mahautiere
Danelson Mahautiere 
DMA10.79
  0.165
 
7
Antonio Ivanov
Antonio Ivanov ('99)
BUL10.84
  0.127
 
8
Jojo Iav
Jojo Iav 
VAN11.63
  0.178
 PB
D19 200 m    
13.7. Vind: -0.1

Finale A

Finale
13.7.Vind: -0.1
1
Jona Efoloko
Jona Efoloko ('99)
GBR20.48
  
 PB
2
Charlie Dobson
Charlie Dobson ('99)
GBR20.57
  
 
3
Eric Harrison
Eric Harrison ('99)
TTO20.79
  
 
4
Pol Retamal
Pol Retamal ('99)
ESP20.85
  
 
5
Zane Branco
Zane Branco 
AUS20.86
  
 
6
Khance Meyers
Khance Meyers ('99)
USA20.87
  
 
7
Milo Skupin-Alfa
Milo Skupin-Alfa ('99)
GER21.07
  
 
Henrik Larsson
Henrik Larsson ('99)
SWE DNS
  
 
Semifinale12.7.
Semi 1
12.7. Vind: -0.6
12.7.Vind: -0.6
1
Charlie Dobson
Charlie Dobson ('99)
GBR20.53
Q
  0.185
 PB
2
Zane Branco
Zane Branco 
AUS20.81
Q
  0.145
 
3
Henrik Larsson
Henrik Larsson ('99)
SWE20.85
q
  0.135
 =PB
4
Milo Skupin-Alfa
Milo Skupin-Alfa ('99)
GER20.96
q
  0.162
 
5
Abdulaziz Salim Mohamed
Abdulaziz Salim Mohamed ('01)
QAT21.20
  0.189
 
6
Keigo Yasuda
Keigo Yasuda 
JPN21.28
  0.152
 
7
Juan Gonzalez
Juan Gonzalez 
ESP21.36
  0.152
 
8
Dickson Kapandura
Dickson Kapandura ('99)
ZIM21.37
  0.146
 
Semi 2
12.7. Vind: +0.4
12.7.Vind: +0.4
1
Khance Meyers
Khance Meyers ('99)
USA20.79
Q
  0.175
 
2
Pol Retamal
Pol Retamal ('99)
ESP20.91
Q
  0.171
 
3
Lorenzo Patta
Lorenzo Patta 
ITA21.18
  0.168
 
4
Kasper Kadestål
Kasper Kadestål ('99)
SWE21.30
  0.166
 
5
Aaron Sexton
Aaron Sexton 
IRL21.33
  0.154
 
6
Bartosz Zieliński
Bartosz Zieliński ('99)
POL21.37
  0.152
 
7
Timothy Frederick
Timothy Frederick ('01)
TTO21.48
  0.172
 
8
Xavier Nairne
Xavier Nairne 
JAM21.64
  0.148
 
Semi 3
12.7. Vind: -0.3
12.7.Vind: -0.3
1
Jona Efoloko
Jona Efoloko ('99)
GBR20.74
Q
  0.168
 
2
Eric Harrison
Eric Harrison ('99)
TTO20.86
Q
  0.163
 
3
Onyema Adigida
Onyema Adigida 
NED21.10
  0.181
 
4
Koki Ueyama
Koki Ueyama ('99)
JPN21.24
  0.153
 
5
Daniel Vejražka
Daniel Vejražka 
CZE21.45
  0.181
 
6
William Reais
William Reais ('99)
SUI21.51
  0.174
 
7
Ahmed Omar Falattah
Ahmed Omar Falattah ('99)
KSA21.58
  0.182
 
8
Paul Tritenne
Paul Tritenne 
FRA21.72
  0.166
 
Indledende heats12.7.
Indledende 1
12.7. Vind: -0.9
12.7.Vind: -0.9
1
Khance Meyers
Khance Meyers ('99)
USA20.70
Q
  0.159
 
2
Koki Ueyama
Koki Ueyama ('99)
JPN21.04
Q
  0.155
 
3
Paul Tritenne
Paul Tritenne 
FRA21.23
Q
  0.178
 
4
Abdulaziz Salim Mohamed
Abdulaziz Salim Mohamed ('01)
QAT21.25
Q
  0.179
 
5
Timothy Frederick
Timothy Frederick ('01)
TTO21.30
q
  0.130
 
6
Juan Gonzalez
Juan Gonzalez 
ESP21.34
q
  0.161
 
7
Ramadin Pataudi Alexander Jr.
Ramadin Pataudi Alexander Jr. ('99)
ANT21.61
  0.145
 
8
Tariq Polonius
Tariq Polonius ('01)
ARU22.96
  0.194
 PB
Indledende 2
12.7. Vind: +0.4
12.7.Vind: +0.4
1
Eric Harrison
Eric Harrison ('99)
TTO20.73
Q
  0.140
 
2
Lorenzo Patta
Lorenzo Patta 
ITA21.09
Q
  0.171
 PB
3
Keigo Yasuda
Keigo Yasuda 
JPN21.20
Q
  0.139
 
4
Dickson Kapandura
Dickson Kapandura ('99)
ZIM21.28
Q
  0.142
 
5
Štěpán Hampl
Štěpán Hampl ('99)
CZE21.53
  0.173
 
6
Esmael Dos Ramos De O. Freitas
Esmael Dos Ramos De O. Freitas ('99)
STP23.12
  0.195
 PB
Rikkoi Brathwaite
Rikkoi Brathwaite ('99)
IVB DQ
  0.152
 
Joel Johnson
Joel Johnson 
BAH DNS
  
 
Indledende 3
12.7. Vind: -0.2
12.7.Vind: -0.2
1
Jona Efoloko
Jona Efoloko ('99)
GBR20.65
Q
  0.165
 PB
2
Milo Skupin-Alfa
Milo Skupin-Alfa ('99)
GER20.80
Q
  0.152
 PB
3
Zane Branco
Zane Branco 
AUS21.04
Q
  0.145
 
4
Daniel Vejražka
Daniel Vejražka 
CZE21.22
Q
  0.168
 
5
Xavier Nairne
Xavier Nairne 
JAM21.32
q
  0.142
 
6
Matthew Clarke
Matthew Clarke 
BAR21.35
  0.141
 
7
Ako Hislop
Ako Hislop ('99)
TTO21.91
  0.204
 
8
Kristian Subotić
Kristian Subotić ('99)
MNE22.08
  0.138
 PB
Indledende 4
12.7. Vind: -0.1
12.7.Vind: -0.1
1
Charlie Dobson
Charlie Dobson ('99)
GBR20.65
Q
  0.172
 PB
2
Kasper Kadestål
Kasper Kadestål ('99)
SWE21.25
Q
  0.164
 
3
Bartosz Zieliński
Bartosz Zieliński ('99)
POL21.39
Q
  0.204
 
4
William Reais
William Reais ('99)
SUI21.41
Q
  0.161
 
5
Riku Illukka
Riku Illukka ('99)
FIN21.57
  0.176
 
6
Ruben Els
Ruben Els 
RSA21.59
  0.165
 
7
Lorenzo Ianes
Lorenzo Ianes 
ITA21.88
  0.141
 
Shin Min-Kyu 
Shin Min-Kyu  
KOR DNS
  
 
Indledende 5
12.7. Vind: +0.2
12.7.Vind: +0.2
1
Pol Retamal
Pol Retamal ('99)
ESP20.81
Q
  0.170
NU20R PB
2
Henrik Larsson
Henrik Larsson ('99)
SWE20.88
Q
  0.134
 
3
Onyema Adigida
Onyema Adigida 
NED21.04
Q
  0.190
NU20R PB
4
Aaron Sexton
Aaron Sexton 
IRL21.06
Q
  0.146
 PB
5
Ahmed Omar Falattah
Ahmed Omar Falattah ('99)
KSA21.33
q
  0.197
 
6
Antonio Ivanov
Antonio Ivanov ('99)
BUL21.43
  0.153
 
7
Jacob El Aida Chaffey
Jacob El Aida Chaffey ('01)
MLT22.17
  0.170
 
Thando Dlodlo
Thando Dlodlo ('99)
RSA DNS
  
 
D19 400 m    
13.7.

Finale A

Finale
13.7.
1
Jonathan Sacoor
Jonathan Sacoor ('99)
BEL45.03
  0.154
NU20R PB
2
Christopher Taylor
Christopher Taylor ('99)
JAM45.38
  0.197
 
3
Chantz Sawyers
Chantz Sawyers ('99)
JAM45.89
  0.157
 
4
Edoardo Scotti
Edoardo Scotti 
ITA46.20
  0.180
 
5
Howard Fields III
Howard Fields III ('99)
USA46.53
  0.163
 
6
Khamal Stewart-Baynes
Khamal Stewart-Baynes ('99)
CAN46.79
  0.158
 
7
Myles Misener-Daley
Myles Misener-Daley ('01)
CAN47.03
  0.153
 
8
Jonathan Jones
Jonathan Jones ('99)
BAR48.01
  0.185
 
Semifinale12.7.
Semi 1
12.7.
12.7.
1
Jonathan Sacoor
Jonathan Sacoor ('99)
BEL45.72
Q
  0.146
NU20R PB
2
Chantz Sawyers
Chantz Sawyers ('99)
JAM46.19
Q
  0.165
 
3
Matěj Krsek
Matěj Krsek 
CZE46.59
  0.137
NU20R PB
4
Bruno da Silva
Bruno da Silva 
BRA46.74
  0.177
 
5
Klaudio Gjetja
Klaudio Gjetja ('99)
ITA47.10
  0.185
 
6
Ricky Petrucciani
Ricky Petrucciani 
SUI47.39
  0.187
 
7
Christian Davis
Christian Davis ('99)
AUS47.86
  0.182
 
8
Antonio Grant
Antonio Grant 
PAN48.23
  0.205
 
Semi 2
12.7.
12.7.
1
Edoardo Scotti
Edoardo Scotti 
ITA45.84
Q
  0.184
NU20R PB
2
Jonathan Jones
Jonathan Jones ('99)
BAR46.22
Q
  0.160
 
3
Myles Misener-Daley
Myles Misener-Daley ('01)
CAN46.53
q
  0.164
 
4
Umajesty Williams
Umajesty Williams ('99)
USA46.72
  0.203
 
5
Alfredo Jimenez
Alfredo Jimenez ('99)
ESP46.93
  0.195
 PB
6
Kennedy Luchembe
Kennedy Luchembe ('01)
ZAM47.35
  0.178
 
7
Gabriel Louw
Gabriel Louw ('99)
RSA47.63
  0.164
 
8
Boško Kijanović
Boško Kijanović 
SRB48.15
  0.169
 
Semi 3
12.7.
12.7.
1
Christopher Taylor
Christopher Taylor ('99)
JAM46.18
Q
  0.301
 
2
Khamal Stewart-Baynes
Khamal Stewart-Baynes ('99)
CAN46.38
Q
  0.185
 
3
Howard Fields III
Howard Fields III ('99)
USA46.53
q
  0.178
 
4
Szymon Kreft
Szymon Kreft 
POL46.74
  0.197
 
5
S.P.Aruna Darshana
S.P.Aruna Darshana ('99)
SRI46.75
  0.236
 
6
Moussa Ali Issa
Moussa Ali Issa 
BRN46.94
  0.169
 
7
Jean Paul Bredau
Jean Paul Bredau ('99)
GER47.70
  0.214
 
Mo Il-Hwan 
Mo Il-Hwan  ('99)
KOR DQ
  0.158
 
Indledende heats11.7.
Indledende 1
11.7.
11.7.
1
Khamal Stewart-Baynes
Khamal Stewart-Baynes ('99)
CAN47.10
Q
  0.156
 
2
Moussa Ali Issa
Moussa Ali Issa 
BRN47.50
Q
  0.158
 
3
Antonio Grant
Antonio Grant 
PAN47.64
Q
  0.196
 
4
Correy Sherrod
Correy Sherrod 
BAH48.22
  0.262
 
5
Abdurahman Abdo
Abdurahman Abdo ('99)
ETH48.46
  0.207
 PB
Ahmed Al-Yaari
Ahmed Al-Yaari 
YEM DNS
  
 
João Ricardo Coelho
João Ricardo Coelho ('99)
POR DNS
  
 
Indledende 2
11.7.
11.7.
1
Jonathan Sacoor
Jonathan Sacoor ('99)
BEL46.56
Q
  0.161
 
2
Matěj Krsek
Matěj Krsek 
CZE47.05
Q
  0.141
 
3
Alfredo Jimenez
Alfredo Jimenez ('99)
ESP47.12
Q
  0.169
 PB
4
Mo Il-Hwan 
Mo Il-Hwan  ('99)
KOR47.23
q
  0.155
 
5
Milad Naseh Jahani
Milad Naseh Jahani 
IRI47.91
  0.188
 
6
Slimane Moula
Slimane Moula ('99)
ALG47.97
  0.174
 
7
Daichi Sawa
Daichi Sawa 
JPN48.15
  0.144
 PB
Indledende 3
11.7.
11.7.
1
S.P.Aruna Darshana
S.P.Aruna Darshana ('99)
SRI46.81
Q
  0.235
 
2
Bruno da Silva
Bruno da Silva 
BRA47.05
Q
  0.193
 
3
Klaudio Gjetja
Klaudio Gjetja ('99)
ITA47.09
Q
  0.190
 PB
4
Jure Grkman
Jure Grkman ('99)
SLO47.56
  0.190
 
5
 Gaurav
 Gaurav ('99)
IND48.61
  0.179
 
6
Mihai Cristian Pislaru
Mihai Cristian Pislaru ('99)
ROU49.74
  0.190
 
Colby Jennings
Colby Jennings 
TKS DNF
  0.154
 
Indledende 4
11.7.
11.7.
1
Chantz Sawyers
Chantz Sawyers ('99)
JAM46.52
Q
  0.170
 
2
Gabriel Louw
Gabriel Louw ('99)
RSA47.32
Q
  0.179
 
3
Szymon Kreft
Szymon Kreft 
POL47.35
Q
  0.216
 
4
Boško Kijanović
Boško Kijanović 
SRB47.42
q
  0.190
 PB
5
Ngoni Chadyiwa
Ngoni Chadyiwa ('99)
ZIM48.04
  0.214
 PB
6
Syuji Mori
Syuji Mori 
JPN48.12
  0.159
 
Joshua Hartmann
Joshua Hartmann ('99)
GER DNS
  
 
Indledende 5
11.7.
11.7.
1
Jonathan Jones
Jonathan Jones ('99)
BAR46.05
Q
  0.187
 PB
2
Howard Fields III
Howard Fields III ('99)
USA47.08
Q
  0.173
 
3
Jean Paul Bredau
Jean Paul Bredau ('99)
GER47.11
Q
  0.226
 
4
Iļja Petrušenko
Iļja Petrušenko ('99)
LAT47.66
  0.159
 
5
Ondřej Holub
Ondřej Holub ('99)
CZE47.71
  0.236
 
6
Onal Mitchell
Onal Mitchell ('99)
TTO47.77
  0.150
 
7
Rija Vatomanga Gardiner
Rija Vatomanga Gardiner ('99)
MAD48.31
  0.139
 
Indledende 6
11.7.
11.7.
1
Christopher Taylor
Christopher Taylor ('99)
JAM46.14
Q
  0.326
 
2
Edoardo Scotti
Edoardo Scotti 
ITA46.52
Q
  0.200
 PB
3
Ricky Petrucciani
Ricky Petrucciani 
SUI47.03
Q
  0.213
 
4
Christian Davis
Christian Davis ('99)
AUS47.07
q
  0.307
 
5
Laban Kiplangat
Laban Kiplangat ('02)
KEN47.69
  0.198
 
6
Lovro Mesec Košir
Lovro Mesec Košir ('99)
SLO47.88
  0.187
 
7
Sebastian Jakubowski
Sebastian Jakubowski ('99)
POL48.39
  0.181
 
Indledende 7
11.7.
11.7.
1
Myles Misener-Daley
Myles Misener-Daley ('01)
CAN46.87
Q
  0.178
 
2
Umajesty Williams
Umajesty Williams ('99)
USA47.16
Q
  0.196
 
3
Kennedy Luchembe
Kennedy Luchembe ('01)
ZAM47.25
Q
  0.178
 
4
Leon Tafirenyika
Leon Tafirenyika ('99)
ZIM47.55
  0.201
 
5
Alaeddine Kebsi
Alaeddine Kebsi ('99)
TUN47.96
  0.200
 PB
6
Stephano Bibi
Stephano Bibi ('99)
SEY48.92
  0.173
 PB
Melkamu Assefa
Melkamu Assefa ('01)
ETH DQ
  0.196
 
D19 800 m    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Solomon Lekuta
Solomon Lekuta ('99)
KEN1:46.35
  
 
2
Kipngetich Ngeno
Kipngetich Ngeno 
KEN1:46.45
  
 PB
3
Eliott Crestan
Eliott Crestan ('99)
BEL1:47.27
  
 
4
Adisu Girma
Adisu Girma ('99)
ETH1:47.58
  
 SB
5
Simone Barontini
Simone Barontini ('99)
ITA1:51.08
  
 
6
Alex Botterill
Alex Botterill 
GBR1:51.64
  
 
7
Markhim Lonsdale
Markhim Lonsdale ('99)
GBR1:57.39
  
 
Oussama Cherrad
Oussama Cherrad 
ALG DQ
  
 
Semifinale14.7.
Semi 1
14.7.
14.7.
1
Solomon Lekuta
Solomon Lekuta ('99)
KEN1:47.56
Q
  
 
2
Adisu Girma
Adisu Girma ('99)
ETH1:47.88
Q
  
 SB
3
Alex Botterill
Alex Botterill 
GBR1:47.97
Q
  
 
4
Josh Hoey
Josh Hoey ('99)
USA1:48.07
  
 PB
5
Sven Cepuš
Sven Cepuš ('99)
CRO1:48.38
  
 PB
6
Mehmet Çelik
Mehmet Çelik ('01)
TUR1:48.53
  
 PB
7
Juan Diego Castro
Juan Diego Castro 
CRC1:49.13
  
NR NU20R PB
8
Pieter Sisk
Pieter Sisk ('99)
BEL1:49.82
  
 
Semi 2
14.7.
14.7.
1
Kipngetich Ngeno
Kipngetich Ngeno 
KEN1:46.81
Q
  
 
2
Eliott Crestan
Eliott Crestan ('99)
BEL1:46.84
Q
  
NU20R PB
3
Simone Barontini
Simone Barontini ('99)
ITA1:47.35
Q
  
 PB
4
Oussama Cherrad
Oussama Cherrad 
ALG1:47.36
q
  
 PB
5
Markhim Lonsdale
Markhim Lonsdale ('99)
GBR1:47.73
q
  
 SB
6
Marino Bloudek
Marino Bloudek ('99)
CRO1:48.20
  
 SB
7
Rey Rivera
Rey Rivera ('99)
PUR1:50.48
  
 
8
Marcelo Pereira
Marcelo Pereira 
POR1:57.88
  
 
Indledende heats13.7.
Indledende 1
13.7.
13.7.
1
Josh Hoey
Josh Hoey ('99)
USA1:48.86
Q
  
 
2
Eliott Crestan
Eliott Crestan ('99)
BEL1:48.92
Q
  
 
3
Sven Cepuš
Sven Cepuš ('99)
CRO1:49.03
Q
  
 SB
4
Juan Diego Castro
Juan Diego Castro 
CRC1:49.18
q
  
NR NU20R PB
5
Beant Singh
Beant Singh ('99)
IND1:49.66
  
 
6
Mohamed Abouettahery
Mohamed Abouettahery ('01)
MAR1:50.15
  
 
7
Archie Wallis
Archie Wallis ('99)
AUS1:51.25
  
 
8
Oskar Schwarzer
Oskar Schwarzer ('99)
GER1:52.39
  
 
Indledende 2
13.7.
13.7.
1
Simone Barontini
Simone Barontini ('99)
ITA1:49.73
Q
  
 
2
Alex Botterill
Alex Botterill 
GBR1:50.26
Q
  
 
3
Mehmet Çelik
Mehmet Çelik ('01)
TUR1:50.61
Q
  
 
4
Kimar Farquharson
Kimar Farquharson ('01)
JAM1:50.76
  
 
5
Rauch Padhal
Rauch Padhal ('99)
CAN1:51.61
  
 
6
Lőrinc Varga
Lőrinc Varga 
HUN1:51.67
  
 
Teddese Lemi
Teddese Lemi ('99)
ETH DQ
  
 
Indledende 3
13.7.
13.7.
1
Solomon Lekuta
Solomon Lekuta ('99)
KEN1:48.19
Q
  
 
2
Marino Bloudek
Marino Bloudek ('99)
CRO1:48.54
Q
  
 
3
Markhim Lonsdale
Markhim Lonsdale ('99)
GBR1:48.60
Q
  
 SB
4
Adisu Girma
Adisu Girma ('99)
ETH1:48.60
q
  
 
5
Pieter Sisk
Pieter Sisk ('99)
BEL1:49.40
q
  
 
6
Oussama Cherrad
Oussama Cherrad 
ALG1:49.40
q
  
 PB
7
Lachlan Raper
Lachlan Raper ('99)
AUS1:50.23
  
 
Indledende 4
13.7.
13.7.
1
Kipngetich Ngeno
Kipngetich Ngeno 
KEN1:49.03
Q
  
 
2
Marcelo Pereira
Marcelo Pereira 
POR1:49.49
Q
  
 PB
3
Rey Rivera
Rey Rivera ('99)
PUR1:49.53
Q
  
 
4
Eduardo Romero
Eduardo Romero ('99)
ESP1:49.56
  
 
5
Andrea Romani
Andrea Romani ('99)
ITA1:50.28
  
 
6
Marco Vilca
Marco Vilca 
PER1:50.47
  
 
7
Charaf Zahir
Charaf Zahir ('01)
MAR1:52.95
  
 
D19 1500 m    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
George Manangoi
George Manangoi 
KEN3:41.71
  
 
2
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR3:41.89
  
 
3
Justus Soget
Justus Soget ('99)
KEN3:42.14
  
 
4
Jake Heyward
Jake Heyward ('99)
GBR3:43.76
  
 
5
Samuel Tefera
Samuel Tefera ('99)
ETH3:43.91
  
 
6
Elzan Bibić
Elzan Bibić ('99)
SRB3:44.65
  
 PB
7
Oussama Cherrad
Oussama Cherrad 
ALG3:45.17
  
 
8
Sondre Juven
Sondre Juven ('99)
NOR3:45.40
  
 
9
Birhanu Soresa
Birhanu Soresa 
ETH3:45.47
  
 
10
Cooper Teare
Cooper Teare ('99)
USA3:46.18
  
 
11
Callum Davies
Callum Davies ('99)
AUS3:46.35
  
 
12
Robin Van Riel
Robin Van Riel 
NED3:48.65
  
 
Indledende heats10.7.
Indledende 1
10.7.
10.7.
1
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR3:51.34
Q
  
 
2
George Manangoi
George Manangoi 
KEN3:51.40
Q
  
 
3
Oussama Cherrad
Oussama Cherrad 
ALG3:52.33
Q
  
 
4
Mario García
Mario García ('99)
ESP3:52.70
  
 
5
Daniel Weldetnsae
Daniel Weldetnsae ('99)
ERI3:53.06
  
 
6
Szymon Żywko
Szymon Żywko ('99)
POL3:54.02
  
 
7
Quentin Malriq
Quentin Malriq ('99)
FRA3:54.46
  
 
8
Soufiane Hamdaoui
Soufiane Hamdaoui ('99)
MAR3:54.90
  
 
9William DevantierWilliam Devantier DEN3:55.33
  
 
10
Jonathan Schmidt
Jonathan Schmidt ('99)
GER3:55.56
  
 
11
Pietro Arese
Pietro Arese ('99)
ITA3:55.92
  
 
12
Charlie Dannatt
Charlie Dannatt ('99)
CAN3:56.55
  
 
13
Dominic Lokolong Atiol
Dominic Lokolong Atiol ('99)
ART3:59.63
  
 PB
Indledende 2
10.7.
10.7.
1
Justus Soget
Justus Soget ('99)
KEN3:44.70
Q
  
 
2
Birhanu Soresa
Birhanu Soresa 
ETH3:44.92
Q
  
 
3
Cooper Teare
Cooper Teare ('99)
USA3:45.06
Q
  
 
4
Robin Van Riel
Robin Van Riel 
NED3:45.52
q
  
 
5
Sondre Juven
Sondre Juven ('99)
NOR3:45.64
q
  
 
6
Anas Essayi
Anas Essayi ('01)
MAR3:46.68
  
 
7
Samuel Tanner
Samuel Tanner 
NZL3:47.10
  
 
8
Jaryd Clifford
Jaryd Clifford ('99)
AUS3:47.77
  
 
9
Hussein Haitham Lafta
Hussein Haitham Lafta ('99)
IRQ3:54.09
  
 
10
Daniel Kiprop
Daniel Kiprop 
UGA3:55.47
  
 
11
Rabie Deliba
Rabie Deliba 
ALG3:58.32
  
 
12
Simanga Maseko
Simanga Maseko 
SWZ4:09.15
  
 PB
Adrian Garcea
Adrian Garcea ('99)
ROU DQ
  
 
Indledende 3
10.7.
10.7.
1
Samuel Tefera
Samuel Tefera ('99)
ETH3:44.48
Q
  
 
2
Elzan Bibić
Elzan Bibić ('99)
SRB3:44.68
Q
  
 PB
3
Jake Heyward
Jake Heyward ('99)
GBR3:45.45
Q
  
 
4
Callum Davies
Callum Davies ('99)
AUS3:46.32
q
  
 PB
5
Enrique Herreros
Enrique Herreros ('99)
ESP3:46.66
  
 
6
Hosea Kiplangat
Hosea Kiplangat 
UGA3:46.66
  
 
7
Bram Anderiessen
Bram Anderiessen ('99)
NED3:47.96
  
 
8
Yared Nuguse
Yared Nuguse ('99)
USA3:49.68
  
 
9
Maximilian Sluka
Maximilian Sluka 
GER3:51.92
  
 
10
Isaiah Priddey
Isaiah Priddey 
NZL3:52.42
  
 
11
Yeóryios-Panayiótis Miliarás
Yeóryios-Panayiótis Miliarás 
GRE3:54.62
  
 
12
 Ankit
 Ankit ('99)
IND4:05.15
  
 
13
Evan Jones
Evan Jones ('99)
ISV4:07.91
  
 PB
D19 5000 m    
14.7.

Finale A

Finale
14.7.
1
Edward Zakayo
Edward Zakayo ('01)
KEN13:20.16
  
 
2
Stanley Waithaka
Stanley Waithaka 
KEN13:20.57
  
 
3
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR13:20.78
  
AU20R PB
4
Selemon Barega
Selemon Barega 
ETH13:21.16
  
 
5
Telahun Haile
Telahun Haile ('99)
ETH13:23.24
  
 
6
Jacob Kiplimo
Jacob Kiplimo 
UGA13:23.35
  
 
7
Oscar Chelimo
Oscar Chelimo ('01)
UGA14:00.68
  
 
8
Elzan Bibić
Elzan Bibić ('99)
SRB14:15.37
  
 
9
Abraha Kokob
Abraha Kokob ('99)
ERI14:23.49
  
 
10
Cooper Teare
Cooper Teare ('99)
USA14:24.30
  
 
11
Simen Halle Haugen
Simen Halle Haugen ('99)
NOR14:25.37
  
 
12
Aaron Las Heras
Aaron Las Heras 
ESP14:30.09
  
 
13
Mohamed Mohumed
Mohamed Mohumed ('99)
GER14:30.81
  
 
14
Adrian Garcea
Adrian Garcea ('99)
ROU14:33.21
  
 SB
15
Idleh Aden Arbeh
Idleh Aden Arbeh ('99)
DJI14:33.35
  
 PB
16
Tom Mortimer
Tom Mortimer ('99)
GBR14:37.14
  
 
17
Yuhi Nakaya
Yuhi Nakaya ('99)
JPN14:39.78
  
 
18
Darragh McElhinney
Darragh McElhinney 
IRL14:53.63
  
 
19
Tyler Dozzi
Tyler Dozzi ('99)
CAN15:31.39
  
 
20
Soren Knudsen
Soren Knudsen ('99)
USA16:18.33
  
 
Yousif Ramadan
Yousif Ramadan ('99)
SUD DQ
  
 
Nursultan Keneshbekov
Nursultan Keneshbekov 
KGZ DNF
  
 
D19 10000 m    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Rhonex Kipruto
Rhonex Kipruto ('99)
KEN27:21.08
  
 PB
2
Jacob Kiplimo
Jacob Kiplimo 
UGA27:40.36
  
 
3
Berihu Aregawi
Berihu Aregawi ('01)
ETH27:48.41
  
 PB
4
Solomon Boit
Solomon Boit ('99)
KEN27:57.44
  
 PB
5
Olika Adugna
Olika Adugna ('99)
ETH28:39.67
  
 PB
6
Victor Kiplangat
Victor Kiplangat ('99)
UGA28:42.77
  
 PB
7
Abraha Kokob
Abraha Kokob ('99)
ERI28:59.31
  
 
8
Robel Sibhatu
Robel Sibhatu ('99)
ERI29:44.59
  
 
9
Takuro Miura
Takuro Miura ('99)
JPN30:12.25
  
 
10
Saber Abed
Saber Abed 
ALG30:14.82
  
 PB
11
Eshetu Worku
Eshetu Worku ('99)
ISR30:28.25
  
 PB
12
Kartik Kumar
Kartik Kumar ('99)
IND30:30.28
  
 
13
István Palkovits
István Palkovits 
HUN30:35.87
  
 PB
14
Walter Alfonso Martín
Walter Alfonso Martín 
COL30:46.37
  
 
15
Eduardo Menacho
Eduardo Menacho ('99)
ESP30:52.26
  
 
16
Mahamat Ali Hissein
Mahamat Ali Hissein 
CHA30:55.29
  
 
17
Mohamed Kadi Bouchakour
Mohamed Kadi Bouchakour ('99)
ALG30:59.67
  
 
18
Josh Torley
Josh Torley ('99)
AUS31:09.94
  
 SB
19
Mários Anagnóstou
Mários Anagnóstou ('99)
GRE31:15.43
  
 
20
Park Min-Ho 
Park Min-Ho  ('99)
KOR31:17.80
  
 
21
Miguel Soria
Miguel Soria ('99)
PER31:20.34
  
 
22
Max Turek
Max Turek ('99)
CAN31:30.07
  
 
23
Bruno Rodríguez
Bruno Rodríguez ('99)
URU31:31.01
  
 
24
Christopher Dryden
Christopher Dryden ('99)
NZL31:36.03
  
 
25
Will Merritt
Will Merritt ('99)
USA31:58.71
  
 
26
Park Jung-Woo 
Park Jung-Woo  ('99)
KOR32:02.26
  
 
27
Alexandre Figueiredo
Alexandre Figueiredo ('99)
POR32:38.02
  
 
28
Matias Rodriguez
Matias Rodriguez ('99)
URU33:06.36
  
 
D19 3000 m forh.    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Takele Nigate
Takele Nigate ('99)
ETH8:25.35
  
 SB
2
Leonard Bett
Leonard Bett 
KEN8:25.39
  
 
3
Getnet Wale
Getnet Wale 
ETH8:26.16
  
 SB
4
Takumi Yoshida
Takumi Yoshida ('99)
JPN8:50.99
  
 PB
5
Giovanni Gatto
Giovanni Gatto ('99)
ITA8:52.09
  
 PB
6
Mohamed El Rachdi
Mohamed El Rachdi ('99)
MAR8:57.21
  
 
7
Tim Van De Velde
Tim Van De Velde 
BEL9:02.03
  
 
8
Stefan Schmid
Stefan Schmid ('99)
AUT9:02.20
  
 
9
Nikólaos Sákis
Nikólaos Sákis ('99)
GRE9:02.45
  
 
10
Nguyen Trung Cuong 
Nguyen Trung Cuong  
VIE9:04.38
  
 
11
Alex Drover
Alex Drover ('99)
CAN9:10.16
  
 
12
David Foller
David Foller ('99)
CZE9:17.99
  
 
13
Murat Yalçınkaya
Murat Yalçınkaya 
TUR9:18.03
  
 
Daniel Cherotich
Daniel Cherotich 
UGA DNF
  
 
Albert Chemutai
Albert Chemutai ('95)
UGA8:28.63 DQ
  
 
Indledende heats12.7.
Indledende 1
12.7.
12.7.
1
Takele Nigate
Takele Nigate ('99)
ETH8:51.17
Q
  
 
2
Mohamed El Rachdi
Mohamed El Rachdi ('99)
MAR8:58.95
Q
  
 
3
Nikólaos Sákis
Nikólaos Sákis ('99)
GRE8:59.58
Q
  
 PB
4
Murat Yalçınkaya
Murat Yalçınkaya 
TUR9:02.80
Q
  
 
5
Alex Drover
Alex Drover ('99)
CAN9:02.97
q
  
 PB
6
Giovanni Gatto
Giovanni Gatto ('99)
ITA9:03.21
q
  
 
7
Aziz Jdai
Aziz Jdai 
TUN9:03.61
  
 PB
8
Takashi Makoto Hitomi
Takashi Makoto Hitomi 
JPN9:11.99
  
 PB
9
Velten Schneider
Velten Schneider ('99)
GER9:14.74
  
 
10
Timothee Mischler
Timothee Mischler ('99)
FRA9:25.18
  
 
11
Alejandro Ortuńo
Alejandro Ortuńo ('99)
ESP9:28.46
  
 
12
Edward Condori
Edward Condori ('99)
PER9:36.08
  
 
13
Nahuel Carabaña
Nahuel Carabaña ('99)
AND9:37.30
  
 
Mohamed Amine Drabli
Mohamed Amine Drabli 
ALG DNF
  
 
Albert Chemutai
Albert Chemutai ('95)
UGA8:49.47 DQ
Q
  
 
Indledende 2
12.7.
12.7.
1
Getnet Wale
Getnet Wale 
ETH8:39.15
Q
  
 
2
Leonard Bett
Leonard Bett 
KEN8:39.30
Q
  
 
3
Nguyen Trung Cuong 
Nguyen Trung Cuong  
VIE8:51.16
Q
  
NR NU20R PB
4
Daniel Cherotich
Daniel Cherotich 
UGA8:51.56
Q
  
 PB
5
Tim Van De Velde
Tim Van De Velde 
BEL8:52.78
Q
  
 
6
Takumi Yoshida
Takumi Yoshida ('99)
JPN8:56.64
q
  
 
7
Stefan Schmid
Stefan Schmid ('99)
AUT9:01.91
q
  
 
8
David Foller
David Foller ('99)
CZE9:02.45
q
  
 PB
9
Saba Khvichava
Saba Khvichava 
GEO9:07.73
  
 
10
Marcel Scheele
Marcel Scheele ('99)
CAN9:09.60
  
 
11
Wilho Hautala
Wilho Hautala ('99)
FIN9:12.42
  
 PB
12
Hunter Boyer
Hunter Boyer ('99)
USA9:13.74
  
 
13
Ibrahim Oussaa
Ibrahim Oussaa 
FRA9:16.79
  
 
14
Carlos Muñoz
Carlos Muñoz ('99)
ESP9:41.66
  
 
Oussama Bassi
Oussama Bassi ('99)
ALG DQ
  
 
D19 110 m hæk 99.1 cm    
12.7. Vind: +0.3

Finale A

Finale
12.7.Vind: +0.3
1
Damion Thomas
Damion Thomas ('99)
JAM13.16
  0.186
 
2
Orlando Bennett
Orlando Bennett ('99)
JAM13.33
  0.171
 
3
Shunsuke Izumiya
Shunsuke Izumiya 
JPN13.38
  0.170
 PB
4
Michael Obasuyi
Michael Obasuyi ('99)
BEL13.45
  0.191
 
5
Jason Nicholson
Jason Nicholson ('99)
GBR13.62
  0.173
 
6
Cory Poole
Cory Poole ('99)
USA13.74
  0.191
 
Anastas Eliopoulos
Anastas Eliopoulos ('99)
CAN DNF
  0.166
 
Enrique Llopis
Enrique Llopis 
ESP DNF
  0.171
 
Semifinale11.7.
Semi 1
11.7. Vind: -0.5
11.7.Vind: -0.5
1
Cory Poole
Cory Poole ('99)
USA13.68
Q
  0.180
 
2
Anastas Eliopoulos
Anastas Eliopoulos ('99)
CAN13.75
Q
  0.154
 
3
Matheo Bernat
Matheo Bernat ('99)
FRA13.88
  0.152
 
4
Joshua Zeller
Joshua Zeller 
GBR13.91
  0.156
 
5
Kentaro Hiraga
Kentaro Hiraga ('99)
JPN13.93
  0.145
 
6
David Ryba
David Ryba ('99)
CZE13.93
  0.164
 
7
Mattia Montini
Mattia Montini ('99)
ITA14.09
  0.142
 
8
Saoud Al Humaidi
Saoud Al Humaidi 
QAT14.14
  0.161
 
Semi 2
11.7. Vind: +0.2
11.7.Vind: +0.2
1
Orlando Bennett
Orlando Bennett ('99)
JAM13.45
Q
  0.152
 
2
Michael Obasuyi
Michael Obasuyi ('99)
BEL13.49
Q
  0.155
 
3
Enrique Llopis
Enrique Llopis 
ESP13.51
q
  0.144
 
4
Shunsuke Izumiya
Shunsuke Izumiya 
JPN13.57
q
  0.131
 
5
Joseph Anderson
Joseph Anderson ('99)
USA13.68
  0.134
 
6
Sales Junior Inglin
Sales Junior Inglin ('99)
SUI13.80
  0.171
 
7
Jeanice Laviolette
Jeanice Laviolette 
FRA13.91
  0.166
 
8
Rasheem Brown
Rasheem Brown 
CAY14.40
  0.182
 
Semi 3
11.7. Vind: +1.4
11.7.Vind: +1.4
1
Jason Nicholson
Jason Nicholson ('99)
GBR13.32
Q
  0.149
 PB
2
Damion Thomas
Damion Thomas ('99)
JAM13.37
Q
  0.157
 
3
Tuur Bras
Tuur Bras ('99)
BEL13.76
  0.154
 
4
Stefan Volzer
Stefan Volzer 
GER13.91
  0.187
 
5
Filip Jakob Demšar
Filip Jakob Demšar 
SLO13.93
  0.155
 
6
Owaab Barrow
Owaab Barrow ('01)
QAT14.05
  0.135
 
7
Oscar Smith
Oscar Smith ('01)
BAH15.31
  0.139
 
Luis Salort
Luis Salort ('99)
ESP DQ
  0.152
 
Indledende heats11.7.
Indledende 1
11.7. Vind: +1.0
11.7.Vind: +1.0
1
Damion Thomas
Damion Thomas ('99)
JAM13.41
Q
  0.174
 
2
Jason Nicholson
Jason Nicholson ('99)
GBR13.58
Q
  0.159
 PB
3
Joseph Anderson
Joseph Anderson ('99)
USA13.64
Q
  0.160
 
4
David Efremov
David Efremov ('99)
KAZ14.01
  0.209
 
5
Marcos Herrera
Marcos Herrera ('99)
ECU14.02
  0.191
 SB
6
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR14.13
  0.169
 
7
Emrah Bozkurt
Emrah Bozkurt ('99)
TUR14.23
  0.147
 
Indledende 2
11.7. Vind: +0.9
11.7.Vind: +0.9
1
Orlando Bennett
Orlando Bennett ('99)
JAM13.65
Q
  0.150
 
2
Stefan Volzer
Stefan Volzer 
GER13.74
Q
  0.200
 
3
Rasheem Brown
Rasheem Brown 
CAY13.83
Q
  0.143
 
4
Dániel Eszes
Dániel Eszes ('99)
HUN13.86
  0.126
 
5
Denvaughn Whymns
Denvaughn Whymns 
BAH13.91
  0.147
 PB
6
Alexandru Ionut Iconaru
Alexandru Ionut Iconaru 
ROU14.12
  0.145
 
7
Konstantinos Tziakouris
Konstantinos Tziakouris ('99)
CYP14.25
  0.153
 
Siegfried Zoller
Siegfried Zoller ('99)
SUI DNF
  0.151
 
Indledende 3
11.7. Vind: +0.7
11.7.Vind: +0.7
1
Joshua Zeller
Joshua Zeller 
GBR13.59
Q
  0.156
 
2
Jeanice Laviolette
Jeanice Laviolette 
FRA13.69
Q
  0.164
 
3
David Ryba
David Ryba ('99)
CZE13.75
Q
  0.166
 
4
Kentaro Hiraga
Kentaro Hiraga ('99)
JPN13.80
q
  0.147
 
5
Alin Ionut Anton
Alin Ionut Anton 
ROU13.91
  0.165
 
6
Ali Abdul Mohsin Al-Jamal
Ali Abdul Mohsin Al-Jamal 
IRQ13.93
  0.148
 
7
Domingo Polette
Domingo Polette 
CHI14.37
  0.152
 PB
8
Edwin Binsar Holomuan
Edwin Binsar Holomuan 
INA14.47
  0.159
 
Indledende 4
11.7. Vind: +0.3
11.7.Vind: +0.3
1
Michael Obasuyi
Michael Obasuyi ('99)
BEL13.62
Q
  0.159
 
2
Shunsuke Izumiya
Shunsuke Izumiya 
JPN13.86
Q
  0.163
 
3
Saoud Al Humaidi
Saoud Al Humaidi 
QAT14.11
Q
  0.155
 
4
Ning Xiaohan 
Ning Xiaohan  
CHN14.12
  0.148
 
5
Kristian Patarov
Kristian Patarov 
BUL14.30
  0.163
 
6
Mattia Di Panfilo
Mattia Di Panfilo ('99)
ITA14.33
  0.159
 
7
Mohamed Bader Al-Enezi
Mohamed Bader Al-Enezi 
KUW14.54
  0.147
 
8
Dave Wesselink
Dave Wesselink ('99)
NED14.59
  0.140
 
Indledende 5
11.7. Vind: +0.3
11.7.Vind: +0.3
1
Luis Salort
Luis Salort ('99)
ESP13.66
Q
  0.142
 
2
Oscar Smith
Oscar Smith ('01)
BAH13.79
Q
  0.138
 
3
Filip Jakob Demšar
Filip Jakob Demšar 
SLO13.82
Q
  0.172
 
4
Liam Mather
Liam Mather 
CAN13.93
  0.144
 PB
5
Silusapho Dingiswayo
Silusapho Dingiswayo ('99)
RSA13.97
  0.155
 
6
Lu Hao-Hua 
Lu Hao-Hua  
TPE14.09
  0.136
 
7
Oleksiy Ovcharenko
Oleksiy Ovcharenko ('99)
UKR14.11
  0.156
 
8
Xu Xin 
Xu Xin  
MAC15.28
  0.134
 PB
Indledende 6
11.7. Vind: +0.9
11.7.Vind: +0.9
1
Anastas Eliopoulos
Anastas Eliopoulos ('99)
CAN13.58
Q
  0.125
 
2
Mattia Montini
Mattia Montini ('99)
ITA13.63
Q
  0.137
 
3
Owaab Barrow
Owaab Barrow ('01)
QAT13.78
Q
  0.143
 PB
4
Tuur Bras
Tuur Bras ('99)
BEL13.82
q
  0.158
 
5
Chong Wei Guan 
Chong Wei Guan  
SGP14.03
  0.145
 PB
6
Áron Kalácska
Áron Kalácska 
HUN14.32
  0.137
 
7
Serhat Bulut
Serhat Bulut ('01)
TUR14.57
  0.159
 
Vitor Matheus Souza
Vitor Matheus Souza ('99)
BRA DQ
  -0.160
 
Indledende 7
11.7. Vind: +1.1
11.7.Vind: +1.1
1
Enrique Llopis
Enrique Llopis 
ESP13.47
Q
  0.135
 PB
2
Cory Poole
Cory Poole ('99)
USA13.60
Q
  0.160
 
3
Matheo Bernat
Matheo Bernat ('99)
FRA13.77
Q
  0.154
 
4
Sales Junior Inglin
Sales Junior Inglin ('99)
SUI13.79
q
  0.159
 
5
Stanislav Stankov
Stanislav Stankov ('99)
BUL13.94
  0.144
 
6
Jose Radilla
Jose Radilla 
MEX14.27
  0.167
 
7
Jesse Väyrynen
Jesse Väyrynen 
FIN15.23
  0.186
 
Andriy Vasylevskyy
Andriy Vasylevskyy 
UKR DQ
  -0.160
 
D19 400 m hæk    
14.7.

Finale A

Finale
14.7.
1
Sokwakhana Zazini
Sokwakhana Zazini 
RSA49.42
  0.183
 
2
Bassem Hemeida
Bassem Hemeida 
QAT49.59
  0.197
 PB
3
Alison dos Santos
Alison dos Santos 
BRA49.78
  0.213
 PB
4
Leonardo Ledgister
Leonardo Ledgister ('99)
JAM49.93
  0.161
 PB
5
Malik James-King
Malik James-King ('99)
JAM50.25
  0.197
 
6
Alastair Chalmers
Alastair Chalmers 
GBR50.27
  0.178
 
7
Mehdi Pirjahan
Mehdi Pirjahan ('99)
IRI51.15
  0.161
 
8
Alessandro Sibilio
Alessandro Sibilio ('99)
ITA52.38
  0.140
 
Semifinale13.7.
Semi 1
13.7.
13.7.
1
Alison dos Santos
Alison dos Santos 
BRA50.90
Q
  0.197
 
2
Bassem Hemeida
Bassem Hemeida 
QAT51.14
Q
  0.191
 
3
Cory Poole
Cory Poole ('99)
USA51.27
  0.216
 
4
Carl Bengtström
Carl Bengtström 
SWE51.55
  0.204
 
5
Moitalel Mpoke
Moitalel Mpoke ('01)
KEN51.94
  0.222
 
6
Ierótheos Drítsas
Ierótheos Drítsas ('99)
GRE52.38
  0.164
 
7
Boaz Madeus
Boaz Madeus ('99)
HAI54.45
  0.197
 
Ismail Manyani
Ismail Manyani 
MAR DQ
  
 
Semi 2
13.7.
13.7.
1
Malik James-King
Malik James-King ('99)
JAM50.34
Q
  0.176
 
2
Mehdi Pirjahan
Mehdi Pirjahan ('99)
IRI50.98
Q
  0.189
NU20R PB
3
Alex Knibbs
Alex Knibbs ('99)
GBR50.99
  0.282
 
4
Rasheeme Griffith
Rasheeme Griffith 
BAR51.02
  0.205
=NU20R =SB
5
Yusuke Shirao
Yusuke Shirao ('99)
JPN51.21
  0.178
 
6
Lourens Steenekamp
Lourens Steenekamp ('99)
RSA51.26
  0.169
 
7
Julien Bonvin
Julien Bonvin ('99)
SUI51.83
  0.186
 
Aleix Porras
Aleix Porras ('99)
ESP DNS
  
 
Semi 3
13.7.
13.7.
1
Sokwakhana Zazini
Sokwakhana Zazini 
RSA49.43
Q
  0.171
 
2
Alastair Chalmers
Alastair Chalmers 
GBR50.11
Q
  0.174
NU20R PB
3
Leonardo Ledgister
Leonardo Ledgister ('99)
JAM50.13
q
  0.169
 PB
4
Alessandro Sibilio
Alessandro Sibilio ('99)
ITA50.73
q
  0.155
 SB
5
Quivell Jordan
Quivell Jordan ('99)
USA50.86
  0.172
 
6
Ramsey Angela
Ramsey Angela ('99)
NED51.99
  0.180
 
7
Jesus David Delgado
Jesus David Delgado ('99)
ESP52.18
  0.187
 
8
Nathan Fergusson
Nathan Fergusson 
BAR54.58
  0.162
 
Indledende heats12.7.
Indledende 1
12.7.
12.7.
1
Cory Poole
Cory Poole ('99)
USA52.12
Q
  0.217
 
2
Bassem Hemeida
Bassem Hemeida 
QAT52.35
Q
  0.187
 
3
Lourens Steenekamp
Lourens Steenekamp ('99)
RSA52.35
Q
  0.183
 
4
Hayata Goto
Hayata Goto 
JPN52.48
  0.184
 
5Karl Erik NazarovKarl Erik Nazarov ('99)EST52.80
  0.154
 
6
Anton Bertilsson
Anton Bertilsson ('99)
SWE54.82
  0.146
 
7
Branson Rolle
Branson Rolle ('99)
BAH1:08.85
  0.157
 
Indledende 2
12.7.
12.7.
1
Alastair Chalmers
Alastair Chalmers 
GBR51.16
Q
  0.184
 
2
Alessandro Sibilio
Alessandro Sibilio ('99)
ITA51.59
Q
  0.163
 SB
3
Julien Bonvin
Julien Bonvin ('99)
SUI51.64
Q
  0.231
 PB
4
Ramsey Angela
Ramsey Angela ('99)
NED51.95
  0.280
 
5
James Mucheru
James Mucheru 
KEN52.88
  0.198
 
6
Dániel Huller
Dániel Huller ('01)
HUN53.13
  0.190
 
Sergio Esquivel
Sergio Esquivel ('99)
MEX DNF
  0.172
 
Indledende 3
12.7.
12.7.
1
Rasheeme Griffith
Rasheeme Griffith 
BAR51.02
Q
  0.226
NU20R SB
2
Leonardo Ledgister
Leonardo Ledgister ('99)
JAM51.65
Q
  0.164
 
3
Quivell Jordan
Quivell Jordan ('99)
USA51.75
Q
  0.183
 
4
Aleix Porras
Aleix Porras ('99)
ESP51.83
q
  0.143
 
5
Ismail Manyani
Ismail Manyani 
MAR52.24
q
  0.169
 
6
Harvey Murrant
Harvey Murrant ('99)
AUS53.02
  0.208
 
7
Vesa Kittilä
Vesa Kittilä ('99)
FIN53.21
  0.211
 PB
Indledende 4
12.7.
12.7.
1
Moitalel Mpoke
Moitalel Mpoke ('01)
KEN50.87
Q
  0.220
 PB
2
Alison dos Santos
Alison dos Santos 
BRA51.08
Q
  0.206
 
3
Carl Bengtström
Carl Bengtström 
SWE51.35
Q
  0.187
 
4
Ierótheos Drítsas
Ierótheos Drítsas ('99)
GRE51.39
q
  0.203
 PB
5
Nathan Fergusson
Nathan Fergusson 
BAR52.02
q
  0.200
 
6
Mehdi Pirjahan
Mehdi Pirjahan ('99)
IRI52.18
q
  0.187
 
7
Nathaniel St. Romain
Nathaniel St. Romain ('99)
CAN53.85
  0.246
 SB
Indledende 5
12.7.
12.7.
1
Sokwakhana Zazini
Sokwakhana Zazini 
RSA51.21
Q
  0.203
 
2
Alex Knibbs
Alex Knibbs ('99)
GBR51.29
Q
  0.215
 
3
Jesus David Delgado
Jesus David Delgado ('99)
ESP52.13
Q
  0.230
 
4
Gadisa Bayu
Gadisa Bayu 
ETH52.59
  0.211
 PB
5
Emil Nana Kwame Agyekum
Emil Nana Kwame Agyekum ('99)
GER52.70
  0.195
 
6
Damián Moretta
Damián Moretta 
ARG53.43
  0.174
 
7
Benammar Fahd
Benammar Fahd ('99)
TUN53.71
  0.194
 
Indledende 6
12.7.
12.7.
1
Malik James-King
Malik James-King ('99)
JAM51.54
Q
  0.213
 
2
Yusuke Shirao
Yusuke Shirao ('99)
JPN52.09
Q
  0.190
 
3
Boaz Madeus
Boaz Madeus ('99)
HAI52.38
Q
  0.174
 
4
Samuele Licata
Samuele Licata ('99)
ITA52.60
  0.206
 
5
Fu Jiahao 
Fu Jiahao  ('99)
CHN52.82
  0.186
 
Norman Mukwada
Norman Mukwada ('99)
ZIM DQ
  0.200
 
Justus Ringel
Justus Ringel ('99)
GER DQ
  0.215
 
D19 Højdespring    
14.7.

Finale A

Finale
14.7.
1
Adónios Mérlos
Adónios Mérlos ('99)
GRE2.23
  
 PB
 
2.07
  O
2.12
 XO
2.16
  O
2.19 SB
  O
2.21 PB
  O
2.23 PB
  O
2.25
XXX
 
1
Roberto Vilches
Roberto Vilches ('99)
MEX2.23
  
 
 
2.07
  O
2.12
  O
2.16
  O
2.19
 XO
2.21
  O
2.23
  O
2.25
XXX
 
3
Breyton Poole
Breyton Poole 
RSA2.23
  
 SB
 
2.07
  O
2.12
  O
2.16
  O
2.19
  O
2.21 SB
  O
2.23 SB
 XO
2.25
XXX
 
3
JuVaughn Blake
JuVaughn Blake ('99)
USA2.23
  
 PB
 
2.07
  O
2.12
  O
2.16
  O
2.19
  O
2.21
  O
2.23 PB
 XO
2.25
XXX
 
5
Luca Meinke
Luca Meinke ('99)
GER2.21
  
 PB
 
2.07
 XO
2.12
  O
2.16
  O
2.19 PB
  O
2.21 PB
XXO
2.23
XXX
  
6
Nathan Ismar
Nathan Ismar ('99)
FRA2.19
  
 PB
 
2.07
  O
2.12
 XO
2.16
  O
2.19 PB
  O
2.21
XXX
   
7
Kyohei Tomori
Kyohei Tomori ('99)
JPN2.19
  
 PB
 
2.07
  O
2.12
  O
2.16 =PB
XXO
2.19 PB
  O
2.21
XXX
   
8
Thomas Carmoy
Thomas Carmoy 
BEL2.19
  
 SB
 
2.07
  O
2.12
  O
2.16
 XO
2.19 SB
XXO
2.21
XXX
   
9
Dmytro Nikitin
Dmytro Nikitin ('99)
UKR2.16
  
 =SB
 
2.07
 XO
2.12
  O
2.16 =SB
  O
2.19
XXX
    
10
Naoki Higashi
Naoki Higashi ('99)
JPN2.16
  
 
 
2.07
  O
2.12
 XO
2.16
XXO
2.19
XXX
    
11
Jasmin Halili
Jasmin Halili ('99)
SRB2.12
  
 
 
2.07
  O
2.12
  O
2.19
XXX
     
12
Maid Redžić
Maid Redžić ('99)
BIH2.12
  
 
 
2.07
  O
2.12
 XO
2.16
XXX
     
13
Filip Mrčić
Filip Mrčić ('99)
CRO2.07
  
 
 
2.07
  O
2.12
XXX
      
Kvalifikation12.7.
Kval A
12.7.
12.7.
1
Naoki Higashi
Naoki Higashi ('99)
JPN2.15
q
  
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.09
 XO
2.12
  O
2.15
  O
   
1
Nathan Ismar
Nathan Ismar ('99)
FRA2.15
q
  
 
 
2.05
  O
2.09
 XO
2.12
  O
2.15
  O
    
3
Dmytro Nikitin
Dmytro Nikitin ('99)
UKR2.15
q
  
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.09
  O
2.12
  O
2.15
XXO
   
3
Roberto Vilches
Roberto Vilches ('99)
MEX2.15
q
  
 
 
2.09
  O
2.12
  O
2.15
XXO
     
5
Adónios Mérlos
Adónios Mérlos ('99)
GRE2.12
q
  
 
 
2.05
  O
2.09
  O
2.12
 XO
2.15
XXX
    
6
Abdulkader Nuh
Abdulkader Nuh ('99)
QAT2.09
  
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.09
  O
2.12
XXX
    
6
Aleksey Fadeyev
Aleksey Fadeyev 
RUS2.09
  
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.09
  O
2.12
XXX
    
8
Kyle Alcime
Kyle Alcime ('99)
BAH2.05
  
 
 
2.05
  O
2.12
XXX
      
8
Daniel Claxton
Daniel Claxton ('99)
USA2.05
  
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.09
XXX
     
8
Pablo Lopez
Pablo Lopez 
ESP2.05
  
 
 
2.05
  O
2.09
XXX
      
11
Lucas Mihota
Lucas Mihota ('99)
GER2.05
  
 
 
2.00
 XO
2.05
  O
2.09
XXX
     
Aliaksandr Kisialiou
Aliaksandr Kisialiou ('99)
BLR NH
  
 
 
2.00
XXX
       
Kval B
12.7.
12.7.
1
Breyton Poole
Breyton Poole 
RSA2.15
q
  
 
 
2.05
  O
2.09
  O
2.12
  O
2.15
  O
    
1
Jasmin Halili
Jasmin Halili ('99)
SRB2.15
q
  
 =SB
 
2.00
  O
2.05
  O
2.12
  O
2.15 =SB
  O
    
3
JuVaughn Blake
JuVaughn Blake ('99)
USA2.15
q
  
 
 
2.05
 XO
2.09
  O
2.12
  O
2.15
  O
    
4
Luca Meinke
Luca Meinke ('99)
GER2.15
q
  
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.09
 XO
2.12
 XO
2.15
 XO
   
5
Thomas Carmoy
Thomas Carmoy 
BEL2.15
q
  
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.09
 XO
2.12
XXO
2.15
 XO
   
6
Maid Redžić
Maid Redžić ('99)
BIH2.15
q
  
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.09
XXO
2.12
 XO
2.15
XXO
   
7
Filip Mrčić
Filip Mrčić ('99)
CRO2.12
q
  
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.09
  O
2.12
 XO
2.15
XXX
   
7
Kyohei Tomori
Kyohei Tomori ('99)
JPN2.12
q
  
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.09
  O
2.12
 XO
2.15
XXX
   
9
Vladyslav Lavskyy
Vladyslav Lavskyy 
UKR2.12
  
 
 
2.00
  O
2.05
 XO
2.09
  O
2.12
 XO
2.15
XXX
   
10
Noel Vanderzee
Noel Vanderzee ('99)
CAN2.09
  
 
 
2.00
  O
2.05
 XO
2.09
  O
2.12
XXX
    
11
Jyles Etienne
Jyles Etienne ('99)
BAH2.09
  
 SB
 
2.05
  O
2.09 SB
 XO
2.12
XXX
     
D19 Stangspring    
14.7.

Finale A

Finale
14.7.
1
Armand Duplantis
Armand Duplantis ('99)
SWE5.82
  
 
 
5.50
  O
5.60
  O
5.82
  O
6.01
XXX
    
2
Zach Bradford
Zach Bradford ('99)
USA5.55
  
 =PB
 
5.20
  O
5.30
  O
5.40
  O
5.50
  O
5.55 =PB
XXO
5.60
XXX
  
3
Masaki Ejima
Masaki Ejima ('99)
JPN5.55
  
 SB
 
5.20
  O
5.40
XXO
5.50 =SB
  O
5.55 SB
XXO
5.60
XXX
   
4
Bo Kanda Lita Baehre
Bo Kanda Lita Baehre ('99)
GER5.50
  
 
 
5.30
  O
5.40
  O
5.50
  O
5.60
XXX
    
5
Thibaut Collet
Thibaut Collet ('99)
FRA5.40
  
 
 
5.20
  O
5.40
  O
5.50
  X
5.55
  XX
    
6
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR5.40
  
 
 
5.20
  O
5.40
 XO
5.50
  X
5.55
  X
5.60
  X
   
7
Cole Riddle
Cole Riddle ('99)
USA5.30
  
 
 
5.20
 XO
5.30
 XO
5.40
XXX
     
8
Ethan Cormont
Ethan Cormont 
FRA5.30
  
 
 
5.05
XXO
5.20
 XO
5.30
 XO
5.40
XXX
    
8
Valco Van Wyk
Valco Van Wyk 
RSA5.30
  
 
 
4.85
  O
5.05
 XO
5.20
XXO
5.30
 XO
5.40
XXX
   
11
Illya Kravchenko
Illya Kravchenko 
UKR5.05
  
 
 
5.05
  O
5.20
XXX
      
12
José Antonio Maldonado
José Antonio Maldonado ('99)
ESP5.05
  
 
 
4.85
 XO
5.05
  O
5.20
XXX
     
Kvalifikation11.7.
Kval A
11.7.
11.7.
1
Armand Duplantis
Armand Duplantis ('99)
SWE5.30
q
  
 
 
5.30
  O
       
2
Zach Bradford
Zach Bradford ('99)
USA5.20
q
  
 
 
5.20
  O
       
3
Ethan Cormont
Ethan Cormont 
FRA5.20
q
  
 
 
4.95
  O
5.10
  O
5.20
 XO
     
3
Masaki Ejima
Masaki Ejima ('99)
JPN5.20
q
  
 
 
5.20
 XO
       
5
Valco Van Wyk
Valco Van Wyk 
RSA5.20
q
  
 
 
4.80
  O
4.95
XXO
5.10
XXO
5.20
XXO
    
6
José Antonio Maldonado
José Antonio Maldonado ('99)
ESP5.10
q
  
 
 
4.80
  O
4.95
  O
5.10
  O
5.20
XXX
    
7
Riccardo Klotz
Riccardo Klotz ('99)
AUT5.10
  
 
 
4.95
  O
5.10
 XO
5.20
XXX
     
7
Taras Shevtsov
Taras Shevtsov ('99)
UKR5.10
  
 =PB
 
4.80
  O
4.95
  O
5.10 =PB
 XO
5.20
XXX
    
9
Matteo Madrassi
Matteo Madrassi ('99)
ITA5.10
  
 =PB
 
4.80
XXO
4.95
 XO
5.10 =PB
XXO
5.20
XXX
    
10
Pablo Zaffaroni
Pablo Zaffaroni ('01)
ARG4.80
  
 
 
4.80
  O
4.95
XXX
      
Maksim Goldovskiy
Maksim Goldovskiy 
ISR NH
  
 
 
4.80
XXX
       
Kval B
11.7.
11.7.
1
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR5.20
q
  
 
 
5.10
  O
5.20
  O
      
3
Bo Kanda Lita Baehre
Bo Kanda Lita Baehre ('99)
GER5.20
q
  
 
 
5.10
  O
5.20
 XO
      
4
Thibaut Collet
Thibaut Collet ('99)
FRA5.20
q
  
 
 
5.10
XXO
5.20
 XO
      
4
Cole Riddle
Cole Riddle ('99)
USA5.20
q
  
 
 
5.10
XXO
5.20
 XO
      
6
Illya Kravchenko
Illya Kravchenko 
UKR5.10
q
  
 
 
4.95
  O
5.10
  O
5.20
XXX
     
7
Ersu Şaşma
Ersu Şaşma ('99)
TUR5.10
  
 
 
4.95
  O
5.10
 XO
5.20
XXX
     
8
Santtu Koskiaho
Santtu Koskiaho ('99)
FIN5.10
  
 =PB
 
4.80
 XO
4.95
 XO
5.10 =PB
 XO
5.20
XXX
    
9
Andrea Marin
Andrea Marin ('99)
ITA4.80
  
 
 
4.80
  O
4.95
XXX
      
10
Javier Fernandez
Javier Fernandez 
ESP4.80
  
 
 
4.80
 XO
4.95
XXX
      
10
Csanád Simonváros
Csanád Simonváros ('99)
HUN4.80
  
 
D19 Længdespring    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Yuki Hashioka
Yuki Hashioka ('99)
JPN8.03
+0.9
  
 
 
7.91
 0.3
7.65
 -0.4
8.03
 0.9
7.96
 0.4
  X
 0.9
7.70
 1.7
  
2
Maykel Vidal
Maykel Vidal 
CUB7.99
+0.9
  
 
 
7.87
 0.3
7.94
 1.0
7.99
 0.9
7.95
 1.4
  X
 -0.9
7.94
 0.7
  
3
Wayne Pinnock
Wayne Pinnock 
JAM7.90
-0.1
  
 
 
7.90
 -0.1
7.74
 1.0
7.83
 1.3
7.70
 1.0
7.82
 -0.3
7.77
 1.3
  
4
Zhu Keqi 
Zhu Keqi  ('99)
CHN7.85
+1.5
  
 PB
 
  X
 -0.4
7.85 PB
 1.5
  X
 0.9
  X
 1.2
7.73
 -0.6
  X
 0.8
  
5
Yugo Sakai
Yugo Sakai ('99)
JPN7.79
+1.7
  
 PB
 
7.70 PB
 2.0
  X
 0.2
  X
 -0.1
7.58
 0.3
7.79 PB
 1.7
  X
 0.3
  
6
Murali Sreeshankar
Murali Sreeshankar ('99)
IND7.75
+0.7
  
 
 
7.59
 0.1
7.75
 0.7
  X
 0.5
7.47
 1.3
7.47
 0.1
7.64
 0.9
  
7
Shakwon Coke
Shakwon Coke ('99)
JAM7.73
+0.8
  
 PB
 
7.23
 0.1
7.69 PB
 1.2
7.51
 1.2
7.62
 1.0
7.60
 0.9
7.73 PB
 0.8
  
8
Andriy Avramenko
Andriy Avramenko 
UKR7.63
+0.1
  
 
 
7.12
 -0.7
7.63
 0.1
7.50
 1.1
7.12
 1.4
7.35
 0.5
7.48
 0.8
  
9
JuVaughn Blake
JuVaughn Blake ('99)
USA7.63
+0.8
  
 
 
7.42
 -0.7
7.33
 -0.7
7.63
 0.8
     
10
Rayvon Allen
Rayvon Allen ('99)
USA7.61
+1.0
  
 
 
  X
 1.1
7.30
 -0.1
7.61
 1.0
     
11
Piotr Tarkowski
Piotr Tarkowski ('99)
POL7.59
+0.9
  
 
 
7.55
 1.0
  X7.59
 0.9
     
12
Bartosz Gąbka
Bartosz Gąbka ('99)
POL7.44
-0.4
  
 
 
7.44
 -0.4
7.39
 -1.6
  X
 0.1
     
Kvalifikation10.7.
Kval A
10.7.
10.7.
1
Yuki Hashioka
Yuki Hashioka ('99)
JPN7.92
+1.1
Q
  
 
 
7.35
 1.2
7.92
 1.1
      
2
Zhu Keqi 
Zhu Keqi  ('99)
CHN7.65 w
+3.1
q
  
 
 
  X7.65
 3.1
  X
 0.2
     
3
Shakwon Coke
Shakwon Coke ('99)
JAM7.55
0.0
q
  
 
 
  X
 -0.3
7.51
 2.8
7.55     
4
Bartosz Gąbka
Bartosz Gąbka ('99)
POL7.51
+0.1
q
  
 
 
7.06
 -0.8
7.06
 0.6
7.51
 0.1
     
5
JuVaughn Blake
JuVaughn Blake ('99)
USA7.49
-1.1
q
  
 
 
  X
 2.4
7.49
 -1.1
7.10
 0.4
     
6
Sandro Diergaardt
Sandro Diergaardt ('99)
NAM7.41 w
+2.4
  
 
 
7.22
 1.6
7.41
 2.4
7.22
 0.2
     
7
Lester Lescay
Lester Lescay ('01)
CUB7.36 w
+2.1
  
 
 
  X
 1.3
7.36
 2.1
  X
 -0.1
     
8
Lokesh Sathyanathan
Lokesh Sathyanathan ('99)
IND7.31
+1.8
  
 
 
7.31
 1.8
7.22
 -0.6
  X     
9
Dominik Pázmándi
Dominik Pázmándi 
HUN7.24
  
 
 
7.17
 0.7
7.24  X     
10
Wesley Beraldo
Wesley Beraldo ('99)
BRA7.19
+0.3
  
 
 
  X
 3.7
6.94
 -1.1
7.19
 0.3
     
11
Marko Čeko
Marko Čeko 
CRO7.18
-1.2
  
 
 
  X
 -1.5
7.17
 1.6
7.18
 -1.2
     
12
Andreas-Samuel Bucsa
Andreas-Samuel Bucsa 
ROU7.15
+1.1
  
 
 
  X
 0.2
  X
 2.0
7.15
 1.1
     
13
Aléxios Aryirópoulos
Aléxios Aryirópoulos 
GRE7.14
+0.1
  
 
 
6.75
 0.1
7.14
 0.1
7.13
 -0.3
     
14
Victor Castro
Victor Castro ('99)
MEX7.13
+0.1
  
 
 
6.78
 -1.4
7.13
 0.1
  X
 0.3
     
Kval B
10.7.
10.7.
1
Wayne Pinnock
Wayne Pinnock 
JAM7.76
+1.7
Q
  
 
 
7.76
 1.7
       
2
Yugo Sakai
Yugo Sakai ('99)
JPN7.69
+2.0
q
  
 PB
 
7.69 PB
 2.0
7.43
 -1.5
7.49
 0.1
     
3
Murali Sreeshankar
Murali Sreeshankar ('99)
IND7.68
-0.3
q
  
 
 
7.60
 -2.1
7.56
 -0.2
7.68
 -0.3
     
4
Andriy Avramenko
Andriy Avramenko 
UKR7.61
+1.6
q
  
 
 
7.577.61
 1.6
7.35
 0.1
     
5
Rayvon Allen
Rayvon Allen ('99)
USA7.58 w
+2.2
q
  
 
 
7.36
 1.3
7.58
 2.2
  X
 1.1
     
6
Piotr Tarkowski
Piotr Tarkowski ('99)
POL7.58
+0.2
q
  
 
 
  X
 1.9
  X
 0.6
7.58
 0.2
     
7
Maykel Vidal
Maykel Vidal 
CUB7.42
-0.5
q
  
 
 
7.30
 1.0
  X
 2.4
7.42
 -0.5
     
8
Enzo Hodebar
Enzo Hodebar ('99)
FRA7.39
+0.1
  
 
 
  X
 2.3
7.01
 -1.3
7.39
 0.1
     
9
Zhang Zhanfei 
Zhang Zhanfei  ('99)
CHN7.34
+0.1
  
 
 
7.34
 0.1
  X
 0.6
  X
 -0.3
     
10
Luka Herden
Luka Herden 
GER7.29
  
 
 
  X
 1.8
7.10
 -0.9
7.29     
11
Ben Schmidtchen
Ben Schmidtchen 
AUS7.19
-0.7
  
 
 
7.19
 -0.7
6.95
 0.9
7.17
 -1.1
     
12
Denis Rigamonti
Denis Rigamonti ('99)
ITA6.72
+2.0
  
 
 
  X
 0.3
6.72
 2.0
6.43
 0.3
     
Benjamin Arinze
Benjamin Arinze ('01)
NGR DNS
  
 
D19 Trespring    
14.7.

Finale A

Finale
14.7.
1
Jordan Alejandro Díaz
Jordan Alejandro Díaz ('01)
CUB17.15
-0.4
  
 
 
16.84
 1.4
16.9117.15
 -0.4
  X
 0.8
17.15
 0.1
  X
 1.2
  
2
Martin Lamou
Martin Lamou ('99)
FRA16.44
+0.6
  
 
 
16.44
 0.6
  X
 0.5
  –  –  –  –  
3
Jonathan Seremes
Jonathan Seremes 
FRA16.18
+1.9
  
 PB
 
  X
 0.7
15.68
 0.1
16.04 =PB
 0.3
  X
 0.1
16.18 PB
 1.9
15.94
 0.2
  
4
Aramayis Sargsyan
Aramayis Sargsyan ('99)
ARM15.89
+1.1
  
 
 
  X
 -0.4
14.78
 -0.3
15.89
 1.1
15.01
 -0.2
  X
 2.0
14.42
 -1.0
  
5
Kanagaraj Kamal Raj
Kanagaraj Kamal Raj ('99)
IND15.82
+1.3
  
 
 
15.56
 -0.1
  X
 0.8
15.82
 1.3
  X  X
 1.5
  X
 0.4
  
6
Florin Alexandru Visan
Florin Alexandru Visan ('99)
ROU15.72
+1.9
  
 
 
15.21
 1.3
  X
 0.5
15.72
 1.9
  X
 0.8
15.24
 -0.1
15.71
 0.5
  
7
Lin Qinwei 
Lin Qinwei  ('99)
CHN15.71
+0.5
  
 
 
15.45
 1.3
15.60
 0.5
15.71
 0.5
15.35
 1.4
  X
 -0.7
14.43
 1.0
  
8
Musyoka Mwema
Musyoka Mwema 
KEN15.70
+0.6
  
 
 
15.45
 -0.7
15.70
 0.6
15.30
 0.7
15.59
 0.7
15.31
 -0.3
15.41
 0.4
  
9
Zhang Zhanfei 
Zhang Zhanfei  ('99)
CHN15.61
+0.7
  
 
 
  X
 -1.7
15.61
 0.7
15.27
 1.2
     
10
Yuki Akiyama
Yuki Akiyama 
JPN15.40
+1.0
  
 
 
15.40
 1.0
15.28
 0.3
14.98
 0.1
     
11
Kevín Javier Canchingre
Kevín Javier Canchingre ('99)
ECU15.23
+0.4
  
 
 
  X
 -0.9
15.23
 0.4
14.94
 0.2
     
12
Simone Biasutti
Simone Biasutti ('99)
ITA15.16
+0.3
  
 
 
  X
 -0.1
  X15.16
 0.3
     
Kvalifikation13.7.
Kval A
13.7.
13.7.
1
Martin Lamou
Martin Lamou ('99)
FRA16.26
-0.2
Q
  
 
 
  X
 0.9
16.26
 -0.2
      
2
Kanagaraj Kamal Raj
Kanagaraj Kamal Raj ('99)
IND15.98
Q
  
 SB
 
15.98
 1.4
       
3
Lin Qinwei 
Lin Qinwei  ('99)
CHN15.80
Q
  
 PB
 
15.80 PB
 -0.1
       
4
Simone Biasutti
Simone Biasutti ('99)
ITA15.70
-0.6
q
  
 PB
 
15.70 PB
 -0.6
14.92
 0.6
15.33
 0.2
     
5
Yuki Akiyama
Yuki Akiyama 
JPN15.70
q
  
 
 
  X14.74
 -0.4
15.70
 0.1
     
6
Artem Konovalenko
Artem Konovalenko 
UKR15.67
  
 
 
15.67
 0.1
  X
 -0.1
  X
 0.7
     
7
Razvan Cristian Grecu
Razvan Cristian Grecu ('99)
ROU15.65
  
 
 
15.63
 0.2
15.48
 0.1
15.65     
8
Johnny Montenegro
Johnny Montenegro ('99)
COL15.63
  
 
 
15.63
 0.9
15.0515.56
 0.2
     
9
Frixon David
Frixon David 
ECU15.57
  
 
 
15.57  X
 0.1
15.29     
10
Chris Edwards
Chris Edwards ('99)
USA15.53
  
 
 
15.53
 0.3
  X
 -0.6
14.74
 0.5
     
11
Iikka Alingué
Iikka Alingué ('99)
FIN15.11
  
 
 
14.96
 0.8
  X15.11
 0.6
     
12
Owayne Owens
Owayne Owens 
JAM14.79
  
 
 
  X
 0.2
  X
 -0.4
14.79
 -0.1
     
Andréas Pantazís
Andréas Pantazís 
GRE NM
  
 
 
  X
 0.4
  X  X
 1.3
     
Kval B
13.7.
13.7.
1
Jordan Alejandro Díaz
Jordan Alejandro Díaz ('01)
CUB17.09
Q
  
 
 
17.09
 0.7
       
2
Aramayis Sargsyan
Aramayis Sargsyan ('99)
ARM15.94
Q
  
 PB
 
15.68 PB
 -0.2
15.94 PB
 0.4
      
3
Kevín Javier Canchingre
Kevín Javier Canchingre ('99)
ECU15.86
Q
  
 PB
 
14.80
 -0.1
15.86 PB
 0.3
      
4
Jonathan Seremes
Jonathan Seremes 
FRA15.85
Q
  
 
 
15.85
 0.8
       
5
Musyoka Mwema
Musyoka Mwema 
KEN15.69
q
  
 
 
15.69
 -0.3
15.68
 1.0
15.22
 0.1
     
6
Florin Alexandru Visan
Florin Alexandru Visan ('99)
ROU15.69
q
  
 
 
  X
 0.5
15.69
 -0.2
15.52
 0.2
     
7
Zhang Zhanfei 
Zhang Zhanfei  ('99)
CHN15.68
q
  
 
 
14.60
 -0.1
15.34
 0.3
15.68
 0.6
     
8
Jonathan Miller
Jonathan Miller 
BAR15.46
  
 
 
  X
 0.9
  X
 -0.2
15.46
 0.4
     
9
Batuhan Çakır
Batuhan Çakır ('01)
TUR14.83
  
 
 
14.83
 1.3
14.79
 -0.2
14.82
 -0.3
     
Artur Malyshenko
Artur Malyshenko ('99)
UKR15.44 DQ IAAF Rule 32.2.a
  
 
 
15.44
 0.3
15.30
 -0.6
15.26
 0.1
     
D19 Kuglestød 6.0 kg    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Kyle Blignaut
Kyle Blignaut ('99)
RSA22.07
  
 PB
 
20.8921.1220.8720.6122.07 WJL PB21.18  
2
Adrian Piperi
Adrian Piperi ('99)
USA22.06
  
 PB
 
20.7320.8321.0120.8922.06 PB21.58  
3
Odisséas Mouzenídis
Odisséas Mouzenídis ('99)
GRE21.07
  
NU20R PB
 
  X20.5921.07 PB20.84  X  X  
4
Dzmitriy Karpuk
Dzmitriy Karpuk ('99)
BLR20.84
  
 
 
19.0120.8420.20  X  X  X  
5
Aleh Tamashevich
Aleh Tamashevich 
BLR20.37
  
 PB
 
20.37 PB  X  X19.0919.93  X  
6
Jordan West
Jordan West ('99)
USA19.86
  
 
 
19.8619.69  X  X  X  X  
7
Aiden Harvey
Aiden Harvey ('99)
AUS19.85
  
 PB
 
18.1719.48 PB19.0819.1719.1319.85 PB  
8
Ryan Ballantyne
Ryan Ballantyne ('99)
NZL19.39
  
 
 
18.8919.39  X19.25  X  X  
9
Artem Levchenko
Artem Levchenko ('99)
UKR19.24
  
 PB
 
19.24 PB  X18.97     
10
Eero Ahola
Eero Ahola ('99)
FIN19.23
  
 
 
19.2318.8518.85     
11
Alexander Kolesnikoff
Alexander Kolesnikoff 
AUS18.28
  
 
 
18.1718.28  X     
12
Triston Gibbons
Triston Gibbons ('99)
BAR18.02
  
 
 
  X17.7118.02     
Kvalifikation10.7.
Kval A
10.7.
10.7.
1
Adrian Piperi
Adrian Piperi ('99)
USA21.42
Q
  
 
 
21.42       
2
Odisséas Mouzenídis
Odisséas Mouzenídis ('99)
GRE20.36
Q
  
 
 
20.36       
3
Dzmitriy Karpuk
Dzmitriy Karpuk ('99)
BLR19.66
Q
  
 
 
19.66       
4
Triston Gibbons
Triston Gibbons ('99)
BAR19.44
q
  
 
 
18.3419.44  X     
5
Ryan Ballantyne
Ryan Ballantyne ('99)
NZL19.03
q
  
 
 
18.6218.6119.03     
6
Alexander Kolesnikoff
Alexander Kolesnikoff 
AUS18.93
q
  
 
 
18.8918.93  X     
7
Artem Levchenko
Artem Levchenko ('99)
UKR18.91
q
  
 PB
 
18.5418.91 PB18.48     
8
Ashish Bhalothia
Ashish Bhalothia ('99)
IND18.62
  
 PB
 
16.94  X18.62 PB     
9
Alperen Karahan
Alperen Karahan 
TUR18.51
  
 
 
18.5118.48  X     
10
Tadeáš Procházka
Tadeáš Procházka ('99)
CZE18.17
  
 
 
18.1718.1017.24     
11
Timo Northoff
Timo Northoff 
GER17.84
  
 
 
  X17.0717.84     
12
Adrián Baran
Adrián Baran ('99)
SVK17.81
  
 
 
17.7317.4117.81     
13
Alessandro Pace
Alessandro Pace ('99)
ITA16.95
  
 
 
16.7216.7016.95     
Kval B
10.7.
10.7.
1
Aleh Tamashevich
Aleh Tamashevich 
BLR20.16
Q
  
 PB
 
20.16 PB       
2
Kyle Blignaut
Kyle Blignaut ('99)
RSA19.60
Q
  
 
 
19.60       
3
Aiden Harvey
Aiden Harvey ('99)
AUS19.39
q
  
 
 
18.3419.3919.22     
4
Jordan West
Jordan West ('99)
USA19.20
q
  
 
 
18.7519.1919.20     
5
Eero Ahola
Eero Ahola ('99)
FIN19.02
q
  
 
 
18.9318.7119.02     
6
Valentin Moll
Valentin Moll ('99)
GER18.89
  
 
 
  X18.8918.45     
7
Iáson Mahéras
Iáson Mahéras 
GRE18.27
  
 
 
18.27  X  X     
8
Bogdan Zdravković
Bogdan Zdravković ('99)
SRB17.98
  
 
 
17.9817.05  X     
9
Nermin Štitkovac
Nermin Štitkovac 
BIH17.62
  
 
 
17.1717.3617.62     
10
Fred Moudani-Likibi
Fred Moudani-Likibi ('99)
FRA17.23
  
 
 
17.2317.2116.98     
11
Yeo Jin-Seong 
Yeo Jin-Seong  ('99)
KOR17.05
  
 
 
  X  X17.05     
12
Moataz Mohamed El Gohary
Moataz Mohamed El Gohary 
EGY16.83
  
 
 
16.6216.8316.57     
13
Nick Palmer
Nick Palmer 
NZL16.82
  
 
 
  X  X16.82     
D19 Diskoskast 1.75 kg    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Kai Chang
Kai Chang 
JAM62.36
  
 PB
 
56.9662.36 PB58.26  X  X  X  
2
Yauheni Bahutski
Yauheni Bahutski ('99)
BLR61.75
  
 
 
60.1761.3160.7661.75  X  X  
3
Claudio Romero
Claudio Romero 
CHI60.81
  
 SB
 
60.81 SB  X58.66  X  X  X  
4
Tim Ader
Tim Ader ('99)
GER60.09
  
 
 
57.1458.4760.0958.0158.80  X  
5
Mouad Mohamed Ibrahim
Mouad Mohamed Ibrahim ('99)
QAT59.87
  
 
 
  X  X59.8759.1258.7159.57  
6
Wang Yuhan 
Wang Yuhan  ('99)
CHN59.29
  
 
 
55.1459.2958.86  X  X  X  
7
Giorgos Koniarakis
Giorgos Koniarakis ('99)
CYP58.04
  
 
 
58.0456.92  X  X57.89  X  
8
Elijah Mason
Elijah Mason ('99)
USA57.96
  
 
 
  X57.96  X  X  X56.77  
9
Jakub Forejt
Jakub Forejt 
CZE57.95
  
 
 
57.9555.8856.72     
10
Martynas Alekna
Martynas Alekna 
LTU57.30
  
 
 
  X57.3056.33     
11
Korbinian Häßler
Korbinian Häßler 
GER55.42
  
 
 
  X  X55.42     
Emanuel Sousa
Emanuel Sousa ('99)
POR NM
  
 
 
  X  X  X     
Kvalifikation14.7.
Kval A
14.7.
14.7.
1
Kai Chang
Kai Chang 
JAM59.27
q
  
 
 
54.96  X59.27     
2
Giorgos Koniarakis
Giorgos Koniarakis ('99)
CYP58.64
q
  
 
 
58.64  X58.07     
3
Korbinian Häßler
Korbinian Häßler 
GER58.35
q
  
 
 
  X58.35  X     
4
Elijah Mason
Elijah Mason ('99)
USA56.86
q
  
 
 
56.86  X54.61     
5
Martynas Alekna
Martynas Alekna 
LTU56.78
q
  
 
 
56.78  X  X     
6
Claudio Romero
Claudio Romero 
CHI56.71
q
  
 
 
54.1656.7156.62     
7
Kristjan Čeh
Kristjan Čeh ('99)
SLO56.47
  
 
 
51.7756.4754.38     
8
Jakub Lewoszewski
Jakub Lewoszewski 
POL56.42
  
 
 
56.42  X  X     
9
Michal Forejt
Michal Forejt 
CZE55.71
  
 
 
55.6455.7155.71     
10
James Tomlinson
James Tomlinson 
GBR54.95
  
 
 
46.6154.9553.53     
11
Ignatius Marais
Ignatius Marais ('99)
RSA54.56
  
 
 
54.56  X  X     
12
Kosei Yamashita
Kosei Yamashita 
JPN53.72
  
 
 
52.3553.72  X     
13
Aaron Sola
Aaron Sola ('99)
ESP53.41
  
 
 
53.4151.72  X     
14
Hossein Rasouli
Hossein Rasouli ('99)
IRI51.60
  
 
 
51.60  X  X     
15
Alexander Kolesnikoff
Alexander Kolesnikoff 
AUS50.75
  
 
 
48.3348.8850.75     
16
Badri KImadze
Badri KImadze ('99)
GEO50.31
  
 
 
48.26  X50.31     
17
Eero Ahola
Eero Ahola ('99)
FIN47.74
  
 
 
  X47.74  X     
Kval B
14.7.
14.7.
1
Yauheni Bahutski
Yauheni Bahutski ('99)
BLR61.72
Q
  
 
 
54.8058.1961.72     
2
Wang Yuhan 
Wang Yuhan  ('99)
CHN60.38
Q
  
 PB
 
  X60.38 PB      
3
Mouad Mohamed Ibrahim
Mouad Mohamed Ibrahim ('99)
QAT59.46
q
  
 
 
55.53  X59.46     
4
Jakub Forejt
Jakub Forejt 
CZE58.72
q
  
 
 
53.9058.72  X     
5
Tim Ader
Tim Ader ('99)
GER58.38
q
  
 
 
58.38  X  X     
6
Emanuel Sousa
Emanuel Sousa ('99)
POR57.43
q
  
 
 
57.43  X  X     
7
Conor McLaughlin
Conor McLaughlin ('99)
AUS56.57
  
 
 
56.57  X  X     
8
Gabriel Oladipo
Gabriel Oladipo ('99)
USA56.53
  
 
 
56.5356.1954.39     
9
Triston Gibbons
Triston Gibbons ('99)
BAR56.31
  
 
 
  X  X56.31     
10
Dabirac M. Pérez
Dabirac M. Pérez 
CUB56.20
  
 
 
  X  X56.20     
11Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)DEN56.02
  
 
 
52.7056.02  X     
12
Victor Faus
Victor Faus 
ESP54.85
  
 
 
52.8654.85  X     
13
Marawan Medany
Marawan Medany 
BRN54.83
  
 
 
54.8354.7452.40     
14
Mahmoud Mansouri Yelsouei
Mahmoud Mansouri Yelsouei ('99)
IRI54.52
  
 
 
49.7454.5254.32     
15
Tom Reux
Tom Reux ('99)
FRA54.12
  
 
 
54.12  X  X     
16
Shaquille Emanuelson
Shaquille Emanuelson 
NED53.53
  
 
 
  X50.1253.53     
17
Aleks Khristov
Aleks Khristov 
BUL52.45
  
 
 
52.45  X  X     
D19 Hammerkast 6.0 kg    
13.7.

Finale A

Finale
13.7.
1
Jake Norris
Jake Norris ('99)
GBR80.65
  
NU20R PB
 
  X73.1878.1780.65 PB74.5580.55  
2
Myhaylo Kokhan
Myhaylo Kokhan ('01)
UKR79.68
  
 PB
 
  X  X74.37  X79.68 PB  X  
3
Myhaylo Havrylyuk
Myhaylo Havrylyuk ('99)
UKR77.71
  
 PB
 
75.0075.9876.23  X74.4377.71 PB  
4
Ragnar Carlsson
Ragnar Carlsson 
SWE77.62
  
NU20R PB
 
  X72.5977.62 PB74.09  X  X  
5
Hugo Tavernier
Hugo Tavernier ('99)
FRA75.99
  
 PB
 
75.70 PB  X75.4475.3775.99 PB74.20  
6
Ashish Jakhar
Ashish Jakhar ('99)
IND74.59
  
 
 
72.5674.5972.6971.4672.3974.34  
7
Donát Varga
Donát Varga 
HUN71.99
  
 
 
66.8970.80  X  X  X71.99  
8
Bayley Campbell
Bayley Campbell 
GBR71.28
  
 
 
71.2871.2158.5666.42  X  X  
9
Fabio Heßling
Fabio Heßling ('99)
GER70.57
  
 
 
69.4470.57  X     
10
Valentin Andreev
Valentin Andreev ('02)
BUL68.59
  
 
 
  X  X68.59     
11
Earwyn Abdou
Earwyn Abdou ('99)
FRA66.08
  
 
 
  X  X66.08     
12
James Joycey
James Joycey ('99)
AUS63.92
  
 
 
63.61  X63.92     
Kvalifikation11.7.
Kval A
11.7.
11.7.
1
Jake Norris
Jake Norris ('99)
GBR76.95
Q
  
 
 
73.4476.95      
2
Ragnar Carlsson
Ragnar Carlsson 
SWE75.18
Q
  
 
 
71.1275.18      
3
Hugo Tavernier
Hugo Tavernier ('99)
FRA74.45
Q
  
 PB
 
  X74.45 PB      
4
Myhaylo Kokhan
Myhaylo Kokhan ('01)
UKR74.15
Q
  
 
 
74.15       
5
James Joycey
James Joycey ('99)
AUS70.38
q
  
 SB
 
67.6070.38 SB68.80     
6
Damneet Singh
Damneet Singh 
IND67.48
  
 
 
67.48  X  X     
7
Dzianis Shabasau
Dzianis Shabasau 
BLR66.63
  
 
 
66.63  X  X     
8
Gábor Czeller
Gábor Czeller ('99)
HUN66.30
  
 
 
  X66.30  X     
9
Ruben Antunes
Ruben Antunes ('99)
POR66.01
  
 
 
  X66.01  X     
10Hans BarrettHans Barrett ('99)DEN65.70
  
 
 
65.7063.95  X     
11
Lasha-Giorgi Gurgenidze
Lasha-Giorgi Gurgenidze ('99)
GEO65.62
  
 
 
  X65.62  X     
12
Khalil Bedoui
Khalil Bedoui 
QAT63.67
  
 
 
  X63.67  X     
13
Konstadínos Záltos
Konstadínos Záltos 
GRE63.49
  
 
 
63.49  X61.83     
14
Aitor Urkia
Aitor Urkia 
ESP60.08
  
 
 
  X60.08  X     
15
Steven Feldman
Steven Feldman ('99)
USA58.89
  
 
 
  X58.8958.77     
Miguel Zamora
Miguel Zamora ('99)
CUB NM
  
 
 
  X  X  X     
Kval B
11.7.
11.7.
1
Myhaylo Havrylyuk
Myhaylo Havrylyuk ('99)
UKR73.71
q
  
 
 
73.7172.28  X     
2
Valentin Andreev
Valentin Andreev ('02)
BUL72.44
q
  
 
 
71.2870.1472.44     
3
Donát Varga
Donát Varga 
HUN71.72
q
  
 
 
71.72  X  X     
4
Ashish Jakhar
Ashish Jakhar ('99)
IND70.52
q
  
 
 
  X70.5270.33     
5
Fabio Heßling
Fabio Heßling ('99)
GER69.88
q
  
 
 
  X69.88  X     
6
Bayley Campbell
Bayley Campbell 
GBR69.75
q
  
 
 
69.75  X  X     
7
Earwyn Abdou
Earwyn Abdou ('99)
FRA68.46
q
  
 
 
  X68.46  X     
8
Mihaita Andrei Micu
Mihaita Andrei Micu ('99)
ROU67.98
  
 
 
67.9867.9866.34     
9
Aimar-Genís Palma
Aimar-Genís Palma ('99)
ESP67.74
  
 
 
  X  X67.74     
10
Giorgio Olivieri
Giorgio Olivieri 
ITA67.29
  
 
 
  X  X67.29     
11
Masanobu Hattori
Masanobu Hattori ('99)
JPN65.70
  
 
 
65.70  X  X     
12
Veikka Koskinen
Veikka Koskinen ('99)
FIN64.68
  
 
 
  X64.68  X     
13
Michael Feldman
Michael Feldman ('99)
USA64.01
  
 
 
64.0160.1759.53     
14
Davit Ochigava
Davit Ochigava ('99)
GEO63.60
  
 
 
63.6063.1062.04     
Hrístos Frantzeskákis
Hrístos Frantzeskákis 
GRE NM
  
 
 
  X  X  X     
D19 Spydkast 800 gram    
14.7.

Finale A

Finale
14.7.
1
Nash Lowis
Nash Lowis ('99)
AUS75.31
  
 PB
 
67.7569.7773.4772.6675.31 PB67.64  
2
Tzuriel Pedigo
Tzuriel Pedigo 
USA73.76
  
 PB
 
71.4670.3070.9868.9673.27 PB73.76 PB  
3
Maurice Voigt
Maurice Voigt 
GER73.44
  
 PB
 
73.44 PB65.4967.9469.54  X65.88  
4
Sahil Silwal
Sahil Silwal 
IND72.83
  
 
 
71.0169.71  X  X  X72.83  
5
Pedro Henrique Rodrigues
Pedro Henrique Rodrigues ('99)
BRA72.44
  
 
 
68.3867.68  X72.34  X72.44  
6
Teemu Narvi
Teemu Narvi 
FIN71.71
  
 
 
70.0470.9571.5071.7170.8570.47  
7
Jakob Nauck
Jakob Nauck ('99)
GER70.91
  
 PB
 
69.78 PB69.2270.91 PB65.8665.6267.53  
8
Simon Wieland
Simon Wieland 
SUI70.51
  
 
 
64.31  X70.5162.6663.0460.47  
9
Kristaps Jaunpujens
Kristaps Jaunpujens ('99)
LAT67.94
  
 
 
67.94  X64.63     
10
Liu Zhekai 
Liu Zhekai  
CHN67.90
  
 
 
64.9567.2167.90     
11
Anro Van Eeden
Anro Van Eeden ('99)
RSA65.51
  
 
 
65.0865.5163.34     
12
Oleksiy Lepel
Oleksiy Lepel ('99)
UKR62.98
  
 
 
62.98  X  X     
Kvalifikation13.7.
Kval A
13.7.
13.7.
1
Kristaps Jaunpujens
Kristaps Jaunpujens ('99)
LAT73.93
Q
  
 PB
 
73.93 PB       
2
Teemu Narvi
Teemu Narvi 
FIN73.52
Q
  
 
 
71.4773.52      
3
Tzuriel Pedigo
Tzuriel Pedigo 
USA73.25
Q
  
 PB
 
73.25 PB       
4
Jakob Nauck
Jakob Nauck ('99)
GER69.60
q
  
 PB
 
67.7965.9269.60 PB     
5
Liu Zhekai 
Liu Zhekai  
CHN69.01
q
  
 
 
62.0366.2469.01     
6
Nikolay Orlov
Nikolay Orlov ('99)
RUS68.88
  
 
 
68.3063.6368.88     
7
Pavlo Paliy
Pavlo Paliy ('99)
UKR68.41
  
 
 
68.4167.40  X     
8
Cameron McEntyre
Cameron McEntyre ('99)
AUS68.19
  
 
 
63.4567.2568.19     
9
Leandro Ramos
Leandro Ramos 
POR67.78
  
 
 
67.78  X67.09     
10
Ismet Pekbak
Ismet Pekbak ('99)
TUR67.18
  
 
 
65.41  X67.18     
11
Oskar Trejgo
Oskar Trejgo 
POL63.58
  
 
 
  X  X63.58     
12
Arshdeep Singh
Arshdeep Singh ('99)
IND63.05
  
 
 
61.6262.5663.05     
13
Luiz Da Silva
Luiz Da Silva 
BRA60.74
  
 
 
60.7457.3760.28     
Kval B
13.7.
13.7.
1
Nash Lowis
Nash Lowis ('99)
AUS74.38
Q
  
 PB
 
74.38 PB       
2
Sahil Silwal
Sahil Silwal 
IND73.22
Q
  
 
 
73.22       
3
Anro Van Eeden
Anro Van Eeden ('99)
RSA72.22
Q
  
 
 
70.0468.8872.22     
4
Maurice Voigt
Maurice Voigt 
GER71.49
q
  
 PB
 
71.49 PB66.0066.94     
5
Oleksiy Lepel
Oleksiy Lepel ('99)
UKR70.91
q
  
 PB
 
67.4570.91 PB68.56     
6
Simon Wieland
Simon Wieland 
SUI70.84
q
  
 PB
 
69.95  X70.84 PB     
7
Pedro Henrique Rodrigues
Pedro Henrique Rodrigues ('99)
BRA69.71
q
  
 
 
69.7168.77  X     
8
Alexandru Stefan Grigore
Alexandru Stefan Grigore ('99)
ROU68.75
  
 
 
  X68.7567.04     
9
Tom Egbers
Tom Egbers ('99)
NED67.86
  
 
 
65.42  X67.86     
10
Krišjānis Suntažs
Krišjānis Suntažs 
LAT66.69
  
 
 
59.2966.69  X     
11
Tyriq Horsford
Tyriq Horsford 
TTO64.90
  
 
 
61.4464.9062.35     
12
Masashi Azechi
Masashi Azechi ('99)
JPN60.56
  
 
 
59.3856.0260.56     
13
Taran Taylor
Taran Taylor ('99)
USA60.36
  
 
 
  X59.2360.36     
D19 Tikamp U20    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Ashley Moloney
Ashley Moloney 
AUS8190
  
AU20R PB
 
10,51/-0,37,06/+1,112,832,1046,8614,13/-0,347,394,6053,674.42,65
2
Gary Haasbroek
Gary Haasbroek ('99)
AUS7798
  
 PB
 
10,92/-0,37,26/+0,313,282,0149,2014,26/-0,340,544,3055,254.35,48
3
Simon Ehammer
Simon Ehammer 
SUI7642
  
 PB
 
11,14/-0,37,45/0,013,442,0150,1514,13/-0,336,224,7049,094.47,36
4
Manuel Wagner
Manuel Wagner ('99)
GER7552
  
 PB
 
11,08/-0,36,81/-1,012,011,8349,7214,72/+0,544,744,5057,434.29,45
5
Finley Gaio
Finley Gaio ('99)
SUI7455
  
 
 
10,97/-0,37,28/+0,214,581,8649,9413,90/-0,336,964,3048,654.55,46
6
Leon Okafor
Leon Okafor ('99)
AUT7454
  
NU20R PB
 
11,41/-0,36,62w/+2,514,031,9250,2714,98/+0,544,634,5056,444.46,50
7
Kyle Garland
Kyle Garland 
USA7451
  
 
 
10,97/-0,36,40/-1,015,112,0150,5913,99/-0,342,564,0053,004.58,42
8
Andreas Bechmann
Andreas Bechmann ('99)
GER7333
  
 
 
11,30/-0,36,81/-0,414,171,9248,9214,97/+0,542,744,4041,964.43,48
9
Manuel Dias
Manuel Dias ('99)
POR7212
  
 
 
11,23/-0,36,9312,861,8349,8115,06/+0,537,644,6046,824.40,25
10
Juuso Toivonen
Juuso Toivonen 
FIN7113
  
 PB
 
11,41/-0,36,66/-1,412,121,9850,6715,42/+0,532,114,8051,674.43,53
11
Stepan Kekin
Stepan Kekin 
RUS6984
  
 
 
11,06/-0,36,9014,251,8350,8114,19/-0,348,654,6050,11
12
Ayden Owens
Ayden Owens 
PUR6744
  
 
 
10,67/-0,36,94/+0,713,711,9213,74/-0,342,724,3043,064.44,76
Makenson Gletty
Makenson Gletty ('99)
FRADNF
  
 
 
10,82/-0,36,98/-1,316,031,98NM/+0,5
Steven Fauvel Clinch
Steven Fauvel Clinch 
FRADNF
  
 
 
11,08/-0,36,91/0,012,861,92NM/+0,5
D19 10000 m kapgang    
14.7.

Finale A

Finale
14.7.
1
Zhang Yao 
Zhang Yao  
CHN40:32.06
  
 PB
2
David Hurtado
David Hurtado ('99)
ECU40:32.06
  
 PB
3
José Ortíz
José Ortíz 
GUA40:45.26
  
 PB
4
Declan Tingay
Declan Tingay ('99)
AUS40:49.72
  
NU20R PB
5
Wang Zhaozhao 
Wang Zhaozhao  ('99)
CHN41:04.22
  
 PB
6
Kyle Swan
Kyle Swan ('99)
AUS41:24.12
  
 PB
7
Dominic Ndingiti
Dominic Ndingiti 
KEN41:30.52
  
 SB
8
Sho Sakazaki
Sho Sakazaki ('99)
JPN41:50.91
  
 
9
Mikita Kaliada
Mikita Kaliada 
BLR41:51.76
  
 PB
10
Tatsuhiko Nagayama
Tatsuhiko Nagayama ('99)
JPN41:58.12
  
 
11
Yeóryios Tzatzimákis
Yeóryios Tzatzimákis ('99)
GRE42:03.85
  
 PB
12
Yohanis Algaw
Yohanis Algaw ('99)
ETH42:10.12
  
 SB
13
Anderson Callejas
Anderson Callejas 
COL42:32.01
  
 PB
14
Łukasz Niedziałek
Łukasz Niedziałek 
POL42:36.66
  
 PB
15
José Manuel Pérez
José Manuel Pérez ('99)
ESP42:41.26
  
 PB
16
Riccardo Orsoni
Riccardo Orsoni 
ITA42:53.76
  
 
17
Matheus Gabriel Correa
Matheus Gabriel Correa ('99)
BRA42:55.70
  
 
18
David Kuster
David Kuster ('99)
FRA43:24.29
  
 SB
19
Álvaro López
Álvaro López ('99)
ESP43:38.84
  
 
20
Kim Min-Kue 
Kim Min-Kue  ('99)
KOR43:46.20
  
 
21
Antonio Loja
Antonio Loja ('99)
ECU44:04.90
  
 
22
Jan Moreu
Jan Moreu ('01)
PUR44:16.40
  
 
23
Pavel Alkhovik
Pavel Alkhovik 
BLR44:21.41
  
 
24
Lim Dong-Min 
Lim Dong-Min  
KOR44:38.72
  
 
25
Abdulselam Imük
Abdulselam Imük ('99)
TUR44:40.20
  
 
26
Andriy Syndyuk
Andriy Syndyuk ('99)
UKR44:52.67
  
 
27
Viktor Kononenko
Viktor Kononenko ('99)
UKR45:19.29
  
 
28
Nicolas Fanelli
Nicolas Fanelli ('99)
ITA45:54.09
  
 
29
Anibal Xiquin Zapeta
Anibal Xiquin Zapeta ('99)
GUA45:59.37
  
 
30
Abdulrahman Mahmoud
Abdulrahman Mahmoud ('99)
EGY46:02.30
  
 SB
31
Othman Chibani
Othman Chibani ('99)
ALG46:26.73
  
 
32
Bálint Sárossi
Bálint Sárossi 
HUN46:43.77
  
 SB
33
Abdulaziz Danis
Abdulaziz Danis ('99)
TUR46:49.51
  
 
José Gilberto Menjivar
José Gilberto Menjivar ('01)
ESA DQ
  
 
D19 4 x 100 m stafet    
14.7.

Finale A

Finale
14.7.
1
 
  
USA38.88
  0.141
 
  Eric Harrison, Anthony Schwartz, Austin Kratz, Micah Williams
2
 
  
JAM38.96
  0.149
AU20R 
  Xavier Nairne, Christopher Taylor, Jhevaughn Matherson, Michael Stephens
3
 
  
GER39.22
  0.181
 
  Lucas Ansah-Peprah, Marvin Schulte, Milo Skupin-Alfa, Luis Brandner
4
 
  
JPN39.23
  0.143
 
  Satoru Fukushima, Daisuke Miyamoto, Koki Ueyama, Keigo Yasuda
5
 
  
CZE39.75
  0.176
 
  Stanislav Jíra, Štěpán Hampl, Matěj Krsek, Daniel Vejražka
6
 
  
ESP39.86
  0.145
 
  Juan Gonzalez, Pol Retamal, Joan Martinez, Sergio López
7
 
  
TTO39.87
  0.138
 
  Kion Benjamin, Carlon Hosten, Timothy Frederick, Tyrell Edwards
 
  
ITADNF
  0.159
 
  Francesco Libera, Lorenzo Paissan, Mario Marchei, Lorenzo Patta
Indledende heats13.7.
Indledende 1
13.7.
13.7.
1
 
  
ITA39.75
Q
  0.195
 
  Francesco Libera, Lorenzo Paissan, Mario Marchei, Lorenzo Patta
2
 
  
CZE39.91
Q
  0.194
 
  Stanislav Jíra, Štěpán Hampl, Matěj Krsek, Daniel Vejražka
3
 
  
IRL40.51
  0.168
 
  Conor Morey, David McDonald, Jack Dempsey, Aaron Sexton
4
 
  
HUN40.84
  0.158
 
  Dominik Illovszky, Zoltán Wahl, Milán Pisch, Dániel Eszes
5
 
  
UKR41.09
  0.178
 
  Andriy Avramenko, Erik Kostrytsya, Oleksandr Pyrohov, Andriy Vasylevskyy
6
 
  
QAT41.35
  0.166
 
  Abdulaziz Salim Mohamed, Saoud Al Humaidi, Jaber Al-Mamari, Owaab Barrow
 
  
AUSDNF
  0.166
 
  Joshua Azzopardi, Thomas Agnew, Harrison Hunt, Jake Doran
 
  
GBRDNF
  0.138
 
  Dominic Ashwell, Chad Miller, Michael Olsen, Kaie Chambers-Brown
Indledende 2
13.7.
13.7.
1
 
  
GER39.13
Q
  0.177
=NU20R 
  Lucas Ansah-Peprah, Marvin Schulte, Milo Skupin-Alfa, Luis Brandner
2
 
  
JAM39.68
Q
  0.152
 
  Jhevaughn Matherson, Michael Stephens, Xavier Nairne, Orlando Bennett
3
 
  
POL39.99
  0.151
 
  Szymon Woźniak, Damian Sztejkowski, Jakub Pająk, Artur Łeczycki
4
 
  
FIN40.26
  0.178
 
  Jesse Väyrynen, Santeri Örn, Konsta Alatupa, Tommi Mäkinen
5
 
  
GRE40.78
  0.183
 
  Hrístos Papadópoulos, Evággelos Kaíkis, Sotírios Komianós-Gravvánis, Sotírios Garaggánis
 
  
RSADQ
  0.163
 
  Silusapho Dingiswayo, Malesela Senona, Gabriel Louw, Thembo Monareng
 
  
KSA DNS
  
 
Indledende 3
13.7.
13.7.
1
 
  
JPN39.18
Q
  0.144
 
  Satoru Fukushima, Daisuke Miyamoto, Koki Ueyama, Keigo Yasuda
2
 
  
USA39.49
Q
  0.141
 
  Joseph Anderson, Jared Hayes, Austin Kratz, Micah Williams
3
 
  
TTO39.67
q
  0.138
 
  Kion Benjamin, Carlon Hosten, David Pierce, Tyrell Edwards
4
 
  
ESP39.99
q
  0.153
 
  Juan Gonzalez, Jesus Gomez, Joan Martinez, Sergio López
5
 
  
BAH40.85
  0.263
 
  Correy Sherrod, Denvaughn Whymns, Oscar Smith, Adrian Curry
6
 
  
TUR40.87
  0.138
 
  Furkan Yildirim, Aşkın Sadi Aşkın, Mustafa Onur Sadıkoğlu, Emrah Bozkurt
7
 
  
IND41.11
  0.170
 
  Prajwal Mandanna, Akash Kumar, B Nithin, P.S. Saneesh
D19 4 x 400 m stafet    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
 
  
ITA3:04.05
  0.175
AU20R 
  Klaudio Gjetja, Andrea Romani, Alessandro Sibilio, Edoardo Scotti
2
 
  
USA3:05.26
  0.158
 
  Elija Godwin, Nicholas Ramey, Justin Robinson, Howard Fields III
3
 
  
GBR3:05.64
  0.145
 
  Alex Haydock-Wilson, Joe Brier, Alastair Chalmers, Alex Knibbs
4
 
  
FRA3:06.65
  0.184
NU20R 
  Fabrisio Saidy, Teo Andant, Antoine Leblois, Lidji Mbaye
5
 
  
BEL3:07.05
  0.153
 
  Sven Van Den Bergh, Jonathan Sacoor, Simon Mazebo, Rayane Borlée
6
 
  
GER3:07.80
  0.203
 
  Justus Ringel, Joscha Bretschneider, Arne Leppelsack, Jean Paul Bredau
7
 
  
AUS3:09.31
  0.211
 
  Adam Kopp, Christian Davis, Harvey Murrant, Ashley Moloney
8
 
  
SRI3:09.38
  0.170
 
  P.M.P.L. Kodikara, Pabasara Niku, Ravisha Indrajith, S.P.Aruna Darshana
Indledende heats14.7.
Indledende 1
14.7.
14.7.
1
 
  
GBR3:07.17
Q
  
 
  Alex Haydock-Wilson, Joe Brier, Ellis Greatrex, Alex Knibbs
2
 
  
BEL3:09.39
Q
  
 
  Simon Mazebo, Sven Van Den Bergh, Rayane Borlée, Jonathan Sacoor
3
 
  
JPN3:10.06
  
 
  Syuji Mori, Daichi Sawa, Hayata Goto, Yusuke Shirao
4
 
  
POL3:10.68
  
 
  Jacek Majewski, Sebastian Jakubowski, Adam Mroczek, Szymon Kreft
5
 
  
ETH3:12.63
  
 
  Mosisa Seyoum, Melkamu Assefa, Gadisa Bayu, Abdurahman Abdo
6
 
  
CZE3:14.71
  
 
  Ondřej Holub, Vladislav Sadirov, Ladislav Töpfer, Tomáš Němejc
 
  
JAMDQ
  
 
  Malik Smith, Dashawn Morris, Anthony Carpenter, Shemar Chambers
Indledende 2
14.7.
14.7.
1
 
  
ITA3:08.35
Q
  
 
  Klaudio Gjetja, Andrea Romani, Lorenzo Benati, Edoardo Scotti
2
 
  
AUS3:08.53
Q
  
 
  Adam Kopp, Christian Davis, Harvey Murrant, Ashley Moloney
3
 
  
GER3:08.53
q
  
 
  Justus Ringel, Joscha Bretschneider, Arne Leppelsack, Jean Paul Bredau
4
 
  
TUR3:09.87
  
 
  Akin Özyürek, Mahsum Korkmaz, Ilyas Çanakçı, Ahmet Kasap
5
 
  
IND3:14.19
  
 
  Rajesh Ramesh, Devender Kumar, Cibbin Kumar Stanley Sowmia, Ayush Dabas
6
 
  
RSA3:26.44
  
 
  Malesela Senona, Thembo Monareng, Lourens Steenekamp, Gabriel Louw
Indledende 3
14.7.
14.7.
1
 
  
USA3:05.57
Q
  
 
  Matthew Boling, Nicholas Ramey, Justin Robinson, Umajesty Williams
2
 
  
FRA3:08.78
Q
  
 
  Fabrisio Saidy, Teo Andant, Antoine Leblois, Lidji Mbaye
3
 
  
SRI3:08.88
q
  
 
  P.M.P.L. Kodikara, Pabasara Niku, Ravisha Indrajith, S.P.Aruna Darshana
4
 
  
SUI3:09.48
  
NU23R NU20R 
  Julien Bonvin, Ricky Petrucciani, Filippo Moggi, William Reais
5
 
  
ZIM3:09.68
  
 
  Dickson Kapandura, Ngoni Chadyiwa, Blessing Nyandoro, Leon Tafirenyika
6
 
  
CAN3:11.58
  
 
  Khamal Stewart-Baynes, Rauch Padhal, Nathaniel St. Romain, Myles Misener-Daley
P19 100 m    
12.7. Vind: 0.0

Finale A

Finale
12.7.Vind: 0.0
1
Briana Williams
Briana Williams ('02)
JAM11.16
  0.192
 
2
TeeTee Terry
TeeTee Terry ('99)
USA11.19
  0.192
 
3
Kristal Awuah
Kristal Awuah ('99)
GBR11.37
  0.156
 
4
Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo ('99)
GER11.41
  0.199
 
5
Magdalena Stefanowicz
Magdalena Stefanowicz 
POL11.47
  0.162
 PB
6
Lorraine Martins
Lorraine Martins 
BRA11.48
  0.150
 
7
Daija Lampkin
Daija Lampkin ('99)
USA11.59
  0.154
 
8
Gina Akpe-Moses
Gina Akpe-Moses ('99)
IRL11.64
  0.179
 
Semifinale12.7.
Semi 1
12.7. Vind: +0.4
12.7.Vind: +0.4
1
TeeTee Terry
TeeTee Terry ('99)
USA11.03
Q
  0.157
 
2
Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo ('99)
GER11.39
Q
  0.144
 
3
Gina Akpe-Moses
Gina Akpe-Moses ('99)
IRL11.51
q
  0.164
 
4
Deondra Green
Deondra Green 
CAN11.63
  0.169
 SB
5
Riley Day
Riley Day 
AUS11.67
  0.147
 
6
Marina Andreea Baboi
Marina Andreea Baboi ('99)
ROU11.69
  0.155
 
7
Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken ('99)
LUX11.70
  0.189
 
8
D.T.Amasha De Silva
D.T.Amasha De Silva ('99)
SRI11.86
  0.163
 
Semi 2
12.7. Vind: -0.2
12.7.Vind: -0.2
1
Briana Williams
Briana Williams ('02)
JAM11.25
Q
  0.189
 
2
Magdalena Stefanowicz
Magdalena Stefanowicz 
POL11.56
Q
  0.134
 
3
Lorraine Martins
Lorraine Martins 
BRA11.57
q
  0.157
 
4
Akilah Lewis
Akilah Lewis 
TTO11.65
  0.164
 
5
Margherita Zuecco
Margherita Zuecco 
ITA11.88
  0.188
 
6
Denise Uphoff
Denise Uphoff 
GER11.90
  0.166
 
7
Patricia Urquía
Patricia Urquía ('99)
ESP11.90
  0.191
 
Jaida Knowles
Jaida Knowles ('02)
BAH DNS
  
 
Semi 3
12.7. Vind: +0.3
12.7.Vind: +0.3
1
Kristal Awuah
Kristal Awuah ('99)
GBR11.37
Q
  0.141
 
2
Daija Lampkin
Daija Lampkin ('99)
USA11.55
Q
  0.138
 
3
Jenea Spinks
Jenea Spinks 
TTO11.62
  0.186
 
4
Ockera Myrie
Ockera Myrie ('99)
JAM11.69
  0.168
 
5
Ciara Neville
Ciara Neville ('99)
IRL11.70
  0.136
 
6
Gabriela Anahí Suárez
Gabriela Anahí Suárez ('01)
ECU11.70
  0.191
 =PB
7
Feng Lulu 
Feng Lulu  
CHN11.84
  0.159
 
8
Sara Francis
Sara Francis 
FIN11.87
  0.139
 
Indledende heats11.7.
Indledende 1
11.7. Vind: +0.8
11.7.Vind: +0.8
1
Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo ('99)
GER11.43
Q
  0.150
 
2
Magdalena Stefanowicz
Magdalena Stefanowicz 
POL11.50
Q
  0.146
 PB
3
Jenea Spinks
Jenea Spinks 
TTO11.58
Q
  0.171
 
4
Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken ('99)
LUX11.62
Q
  0.198
 
5
Mia Gross
Mia Gross ('01)
AUS11.80
  0.182
 
6
Guillermina Cossio
Guillermina Cossio 
ARG11.83
  0.181
 
7
Lucy Sheat
Lucy Sheat ('99)
NZL12.10
  0.188
 
8
Laura Bevington
Laura Bevington ('99)
GIB12.74
  0.185
NU20R PB
Indledende 2
11.7. Vind: +0.4
11.7.Vind: +0.4
1
TeeTee Terry
TeeTee Terry ('99)
USA11.37
Q
  0.196
 
2
Marina Andreea Baboi
Marina Andreea Baboi ('99)
ROU11.64
Q
  0.148
 
3
Riley Day
Riley Day 
AUS11.77
Q
  0.172
 
4
Sara Francis
Sara Francis 
FIN11.83
Q
  0.149
 
5
Alessia Carpinteri
Alessia Carpinteri ('99)
ITA11.85
  0.178
 
6
Tiana Ósk Whitworth
Tiana Ósk Whitworth 
ISL11.87
  0.154
 
7
Judith Goll
Judith Goll ('99)
SUI11.93
  0.196
 
Indledende 3
11.7. Vind: +1.9
11.7.Vind: +1.9
1
Briana Williams
Briana Williams ('02)
JAM11.28
Q
  0.193
 
2
Lorraine Martins
Lorraine Martins 
BRA11.52
Q
  0.148
 
3
Patricia Urquía
Patricia Urquía ('99)
ESP11.66
Q
  0.167
 PB
4
Akilah Lewis
Akilah Lewis 
TTO11.67
Q
  0.184
 
5
Deondra Green
Deondra Green 
CAN11.73
q
  0.232
 SB
6
Feng Lulu 
Feng Lulu  
CHN11.77
q
  0.160
 
7
Soniya Jones
Soniya Jones ('02)
ANT11.83
  0.174
 
Fatmata Koroma
Fatmata Koroma 
SLE DNS
  
 
Indledende 4
11.7. Vind: +1.8
11.7.Vind: +1.8
1
Kristal Awuah
Kristal Awuah ('99)
GBR11.35
Q
  0.156
 PB
2
Ciara Neville
Ciara Neville ('99)
IRL11.54
Q
  0.149
 SB
3
Ockera Myrie
Ockera Myrie ('99)
JAM11.70
Q
  0.189
 
4
Gabriela Anahí Suárez
Gabriela Anahí Suárez ('01)
ECU11.70
Q
  0.199
 PB
5
D.T.Amasha De Silva
D.T.Amasha De Silva ('99)
SRI11.75
q
  0.192
 
6
Gabriela Mourão
Gabriela Mourão ('99)
BRA11.98
  0.175
 
7
Suwilanji Mpondela
Suwilanji Mpondela 
ZAM12.38
  0.185
 
8
Jana Mitovska
Jana Mitovska ('01)
MKD12.45
  0.236
 PB
Indledende 5
11.7. Vind: +0.2
11.7.Vind: +0.2
1
Daija Lampkin
Daija Lampkin ('99)
USA11.44
Q
  0.209
 
2
Gina Akpe-Moses
Gina Akpe-Moses ('99)
IRL11.58
Q
  0.206
 
3
Jaida Knowles
Jaida Knowles ('02)
BAH11.71
Q
  0.192
 
4
Margherita Zuecco
Margherita Zuecco 
ITA11.75
Q
  0.177
 
5
Denise Uphoff
Denise Uphoff 
GER11.77
q
  0.190
 
6
Boglárka Takács
Boglárka Takács ('01)
HUN11.88
  0.197
 
7
Marie Charlotte Gastaud
Marie Charlotte Gastaud ('99)
MON13.31
  0.215
 SB
Klaudia Adamek
Klaudia Adamek ('99)
POL DNF
  0.162
 
P19 200 m    
14.7. Vind: -0.1

Finale A

Finale
14.7.Vind: -0.1
1
Briana Williams
Briana Williams ('02)
JAM22.50
  
NU20R PB
2
Lauren Rain Williams
Lauren Rain Williams ('99)
USA23.09
  
 
3
Martyna Kotwiła
Martyna Kotwiła ('99)
POL23.21
  
 =PB
4
Polina Miller
Polina Miller 
RUS23.32
  
 
5
Sophia Junk
Sophia Junk ('99)
GER23.55
  
 
6
Corinna Schwab
Corinna Schwab ('99)
GER23.55
  
 =PB
7
Lorraine Martins
Lorraine Martins 
BRA23.91
  
 
Jayla Kirkland
Jayla Kirkland ('99)
USA DQ
  
 
Semifinale13.7.
Semi 1
13.7. Vind: -0.5
13.7.Vind: -0.5
1
Polina Miller
Polina Miller 
RUS23.44
Q
  0.178
 
2
Corinna Schwab
Corinna Schwab ('99)
GER23.57
Q
  0.183
 
3
Alisha Rees
Alisha Rees ('99)
GBR23.67
  0.145
 
4
Iantha Wright
Iantha Wright 
TTO24.41
  0.183
 
5
Shuri Aono
Shuri Aono 
JPN24.60
  0.162
 
6
Leticia Maria Lima
Leticia Maria Lima ('01)
BRA24.64
  0.190
 
7
Akvilė Andriukaitytė
Akvilė Andriukaitytė 
LTU25.23
  0.174
 
Riley Day
Riley Day 
AUS DNS
  
 
Semi 2
13.7. Vind: -0.1
13.7.Vind: -0.1
1
Lauren Rain Williams
Lauren Rain Williams ('99)
USA23.15
Q
  0.152
 
2
Martyna Kotwiła
Martyna Kotwiła ('99)
POL23.42
Q
  0.165
 
3
Sophia Junk
Sophia Junk ('99)
GER23.46
q
  0.190
 
4
Lorraine Martins
Lorraine Martins 
BRA23.64
q
  0.185
 
5
Jael Bestue
Jael Bestue 
ESP23.68
  0.166
 
6
Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken ('99)
LUX24.58
  0.191
 
7
Moillet Kouakou
Moillet Kouakou ('99)
CIV24.61
  0.173
 
8
Ciara Neville
Ciara Neville ('99)
IRL24.68
  0.157
 
Semi 3
13.7. Vind: +0.2
13.7.Vind: +0.2
1
Briana Williams
Briana Williams ('02)
JAM23.41
Q
  0.174
 
2
Jayla Kirkland
Jayla Kirkland ('99)
USA23.54
Q
  0.240
 
3
Ashlan Best
Ashlan Best ('99)
CAN23.67
  0.153
 
4
Mia Gross
Mia Gross ('01)
AUS23.86
  0.155
 
5
Gabriela Anahí Suárez
Gabriela Anahí Suárez ('01)
ECU24.09
  0.210
 
6
Georgina Adam
Georgina Adam 
GBR24.37
  0.217
 
7
Catarina Lourenço
Catarina Lourenço 
POR24.46
  0.000
 
8
Angie González
Angie González ('01)
COL24.46
  0.150
 
Indledende heats13.7.
Indledende 1
13.7. Vind: -0.1
13.7.Vind: -0.1
1
Jayla Kirkland
Jayla Kirkland ('99)
USA23.41
Q
  0.253
 
2
Sophia Junk
Sophia Junk ('99)
GER23.43
Q
  0.168
 
3
Gabriela Anahí Suárez
Gabriela Anahí Suárez ('01)
ECU24.01
Q
  0.165
 
4
Leticia Maria Lima
Leticia Maria Lima ('01)
BRA24.03
Q
  0.202
 
5
Angie González
Angie González ('01)
COL24.13
q
  0.161
 
6
Iantha Wright
Iantha Wright 
TTO24.16
q
  0.186
 
7
Sara Francis
Sara Francis 
FIN24.23
  0.143
 PB
Indledende 2
13.7. Vind: +1.1
13.7.Vind: +1.1
1
Alisha Rees
Alisha Rees ('99)
GBR23.49
Q
  0.152
 
2
Ashlan Best
Ashlan Best ('99)
CAN23.62
Q
  0.144
 SB
3
Riley Day
Riley Day 
AUS24.00
Q
  0.162
 
4
Moillet Kouakou
Moillet Kouakou ('99)
CIV24.32
Q
  0.165
 
5
Kayvon Stubbs
Kayvon Stubbs 
BAH24.61
  0.224
 
Hor Halutie
Hor Halutie ('99)
GHA DNS
  
 
Akilah Lewis
Akilah Lewis 
TTO DNS
  
 
Indledende 3
13.7. Vind: +0.9
13.7.Vind: +0.9
1
Briana Williams
Briana Williams ('02)
JAM23.32
Q
  0.190
 
2
Corinna Schwab
Corinna Schwab ('99)
GER23.55
Q
  0.192
 PB
3
Lorraine Martins
Lorraine Martins 
BRA23.75
Q
  0.171
 
4
Mia Gross
Mia Gross ('01)
AUS23.78
Q
  0.139
 
5
Lucy Sheat
Lucy Sheat ('99)
NZL24.52
  0.165
 
6
Gayane Chiloyan
Gayane Chiloyan 
ARM24.52
  0.156
 
7
Lauren Gale
Lauren Gale 
CAN24.78
  0.207
 
Indledende 4
13.7. Vind: +0.2
13.7.Vind: +0.2
1
Lauren Rain Williams
Lauren Rain Williams ('99)
USA22.98
Q
  0.150
 
2
Georgina Adam
Georgina Adam 
GBR23.69
Q
  0.187
 
3
Jael Bestue
Jael Bestue 
ESP23.70
Q
  0.193
 
4
Ciara Neville
Ciara Neville ('99)
IRL24.01
Q
  0.159
 
5
Catarina Lourenço
Catarina Lourenço 
POR24.03
q
  0.227
 PB
6
Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken ('99)
LUX24.20
q
  0.187
 
Jaida Knowles
Jaida Knowles ('02)
BAH DNS
  
 
Indledende 5
13.7. Vind: +0.7
13.7.Vind: +0.7
1
Polina Miller
Polina Miller 
RUS23.17
Q
  0.207
 
2
Martyna Kotwiła
Martyna Kotwiła ('99)
POL23.21
Q
  0.170
 PB
3
Akvilė Andriukaitytė
Akvilė Andriukaitytė 
LTU23.35
Q
  0.180
 PB
4
Shuri Aono
Shuri Aono 
JPN23.93
Q
  0.168
 
5
Sanda Colomeiteva
Sanda Colomeiteva 
CYP24.25
  0.151
 
6
Aurora Berton
Aurora Berton 
ITA24.29
  0.179
 
P19 400 m    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
Hima Das
Hima Das 
IND51.46
  0.180
 
2
Andrea Miklos
Andrea Miklos ('99)
ROU52.07
  0.198
 PB
3
Taylor Manson
Taylor Manson ('99)
USA52.28
  0.150
 
4
Ella Connolly
Ella Connolly 
AUS52.82
  0.186
 
5
Mary Moraa
Mary Moraa 
KEN52.94
  0.286
 
6
Stacey-Ann Williams
Stacey-Ann Williams ('99)
JAM53.23
  0.163
 
7
Elisabetta Vandi
Elisabetta Vandi 
ITA53.40
  0.181
 
8
Ashlan Best
Ashlan Best ('99)
CAN53.59
  0.148
 
Semifinale11.7.
Semi 1
11.7.
11.7.
1
Hima Das
Hima Das 
IND52.10
Q
  0.171
 
2
Andrea Miklos
Andrea Miklos ('99)
ROU52.48
Q
  0.194
 
3
Stacey-Ann Williams
Stacey-Ann Williams ('99)
JAM53.00
q
  0.156
 
4
Elisabetta Vandi
Elisabetta Vandi 
ITA53.24
q
  0.188
NU20R PB
5
Sharelle Samuel
Sharelle Samuel 
CAN53.68
  0.153
 
6
Zhou Yu 
Zhou Yu  ('99)
CHN54.00
  0.198
 
7
Shalysa Wray
Shalysa Wray ('99)
CAY54.32
  0.212
 
8
Stella Wonruku
Stella Wonruku 
UGA54.32
  0.217
 
Semi 2
11.7.
11.7.
1
Taylor Manson
Taylor Manson ('99)
USA53.00
Q
  0.151
 
2
Ashlan Best
Ashlan Best ('99)
CAN53.24
Q
  0.154
 PB
3
Roxana Gómez
Roxana Gómez ('99)
CUB53.26
  0.212
 
4
Tiffani Marinho
Tiffani Marinho ('99)
BRA53.30
  0.196
 
5
Jisna Mathew
Jisna Mathew ('99)
IND53.86
  0.229
 
6
Fiordaliza Cofil
Fiordaliza Cofil 
DOM53.94
  0.225
 
7
Laura Kaufmann
Laura Kaufmann 
GER54.91
  0.200
 
Angie Melina Palacios
Angie Melina Palacios ('99)
COL DNS
  
 
Semi 3
11.7.
11.7.
1
Ella Connolly
Ella Connolly 
AUS52.78
Q
  0.177
 SB
2
Mary Moraa
Mary Moraa 
KEN52.98
Q
  0.321
 
3
Davicia Patterson
Davicia Patterson 
IRL53.57
  0.199
 
4
Frehiywot Wondie
Frehiywot Wondie 
ETH54.14
  0.263
 
5
Giovana Dos Santos
Giovana Dos Santos 
BRA54.30
  0.203
 
6
Amanda Crawford
Amanda Crawford ('99)
GRN54.36
  0.230
 
7
Veronica Vancardo
Veronica Vancardo 
SUI55.13
  0.153
 
8
Liang Nuo 
Liang Nuo  ('99)
CHN55.51
  0.171
 
Indledende heats10.7.
Indledende 1
10.7.
10.7.
1
Taylor Manson
Taylor Manson ('99)
USA52.68
Q
  0.153
 
2
Davicia Patterson
Davicia Patterson 
IRL53.20
Q
  0.190
 
3
Stella Wonruku
Stella Wonruku 
UGA53.55
Q
  0.204
 
4
Sharelle Samuel
Sharelle Samuel 
CAN53.62
Q
  0.152
 PB
5
Liang Nuo 
Liang Nuo  ('99)
CHN54.33
q
  0.174
 SB
6
Angie Melina Palacios
Angie Melina Palacios ('99)
COL54.42
q
  0.257
 PB
7
Marlie Viljoen
Marlie Viljoen 
RSA59.01
  0.186
 
8
Aishath Himna Hassan
Aishath Himna Hassan ('02)
MDV59.76
  0.182
NR NU20R PB
Indledende 2
10.7.
10.7.
1
Mary Moraa
Mary Moraa 
KEN52.85
Q
  0.250
 PB
2
Andrea Miklos
Andrea Miklos ('99)
ROU53.14
Q
  0.199
 
3
Elisabetta Vandi
Elisabetta Vandi 
ITA53.51
Q
  0.182
 PB
4
Frehiywot Wondie
Frehiywot Wondie 
ETH53.59
Q
  0.238
 
5
Giovana Dos Santos
Giovana Dos Santos 
BRA54.35
q
  0.191
 
6
Ciara Deely
Ciara Deely 
IRL54.69
  0.148
 
7
Mette Baas
Mette Baas 
FIN55.42
  0.157
 
Pamela Milano
Pamela Milano ('99)
VEN DNS
  
 
Indledende 3
10.7.
10.7.
1
Ella Connolly
Ella Connolly 
AUS52.99
Q
  0.176
 SB
2
Tiffani Marinho
Tiffani Marinho ('99)
BRA53.18
Q
  0.214
 
3
Roxana Gómez
Roxana Gómez ('99)
CUB53.19
Q
  0.204
 
4
Shalysa Wray
Shalysa Wray ('99)
CAY54.48
Q
  0.172
 
5
Camilla Pitzalis
Camilla Pitzalis ('99)
ITA54.59
  0.223
 PB
6
Milagros Duran
Milagros Duran 
DOM55.56
  0.187
 
7
Nicola Gibbon
Nicola Gibbon 
RSA57.90
  0.197
 
Rae-Anne Serville
Rae-Anne Serville ('02)
TTO DNF
  0.248
 
Indledende 4
10.7.
10.7.
1
Hima Das
Hima Das 
IND52.25
Q
  0.170
 
2
Stacey-Ann Williams
Stacey-Ann Williams ('99)
JAM52.71
Q
  0.164
 SB
3
Ashlan Best
Ashlan Best ('99)
CAN53.91
Q
  0.163
 SB
4
Fiordaliza Cofil
Fiordaliza Cofil 
DOM54.13
Q
  0.196
 
5
Zhou Yu 
Zhou Yu  ('99)
CHN54.49
q
  0.174
 
6
Martina Weil
Martina Weil ('99)
CHI54.52
  0.180
 
7
Tetyana Kaysen
Tetyana Kaysen 
UKR57.14
  0.250
 
Indledende 5
10.7.
10.7.
1
Jisna Mathew
Jisna Mathew ('99)
IND54.32
Q
  0.215
 
2
Amanda Crawford
Amanda Crawford ('99)
GRN54.37
Q
  0.397
 
3
Veronica Vancardo
Veronica Vancardo 
SUI54.93
Q
  0.152
 
4
Laura Kaufmann
Laura Kaufmann 
GER54.96
Q
  0.202
 
5
Symone Mason
Symone Mason ('99)
USA55.66
  0.183
 
6
Mahilet Fikre
Mahilet Fikre ('99)
ETH55.88
  0.222
 SB
7
Maria Alejandra Carmona
Maria Alejandra Carmona ('99)
NCA58.39
  0.235
 PB
8
Patrīcija Karlīna Roshofa
Patrīcija Karlīna Roshofa ('99)
LAT1:00.08
  0.216
 
P19 800 m    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
Diribe Welteji
Diribe Welteji ('02)
ETH1:59.74
  
 PB
2
Carley Thomas
Carley Thomas 
AUS2:01.13
  
 PB
3
Delia Sclabas
Delia Sclabas 
SUI2:01.29
  
NU23R NU20R PB
4
Gabriela Gajanová
Gabriela Gajanová ('99)
SVK2:01.90
  
 PB
5
Freweyni Hailu
Freweyni Hailu ('01)
ETH2:02.80
  
 
6
Ayaka Kawata
Ayaka Kawata ('99)
JPN2:03.57
  
 
7
Katy-Ann McDonald
Katy-Ann McDonald 
GBR2:04.08
  
 
8
Jackline Wambui
Jackline Wambui 
KEN2:04.61
  
 
Semifinale11.7.
Semi 1
11.7.
11.7.
1
Freweyni Hailu
Freweyni Hailu ('01)
ETH2:01.96
Q
  
 
2
Delia Sclabas
Delia Sclabas 
SUI2:02.12
Q
  
NU20R PB
3
Jackline Wambui
Jackline Wambui 
KEN2:03.44
q
  
 SB
4
Sammy Watson
Sammy Watson ('99)
USA2:03.95
  
 
5
Jo Keane
Jo Keane 
IRL2:06.91
  
 PB
6
Shaquena Foote
Shaquena Foote ('01)
JAM2:08.02
  
 
7
Federica Cortesi
Federica Cortesi ('99)
ITA2:09.85
  
 
8
Isabelle Boffey
Isabelle Boffey 
GBR2:11.49
  
 
Semi 2
11.7.
11.7.
1
Diribe Welteji
Diribe Welteji ('02)
ETH2:01.89
Q
  
 
2
Katy-Ann McDonald
Katy-Ann McDonald 
GBR2:03.20
Q
  
 PB
3
Ayano Shiomi
Ayano Shiomi ('99)
JPN2:03.72
  
 
4
Lydia Lagat
Lydia Lagat 
KEN2:04.59
  
 
5
Jemima Russell
Jemima Russell ('99)
AUS2:04.81
  
 PB
6
Eloisa Coiro
Eloisa Coiro 
ITA2:06.85
  
 SB
7
Camille Muls
Camille Muls ('99)
BEL2:08.16
  
 
8
Majtie Kolberg
Majtie Kolberg ('99)
GER2:10.66
  
 
Semi 3
11.7.
11.7.
1
Carley Thomas
Carley Thomas 
AUS2:03.19
Q
  
 PB
2
Gabriela Gajanová
Gabriela Gajanová ('99)
SVK2:03.36
Q
  
 PB
3
Ayaka Kawata
Ayaka Kawata ('99)
JPN2:03.37
q
  
 
4
Caitlin Collier
Caitlin Collier ('99)
USA2:03.95
  
 
5
Maeliss Trapeau
Maeliss Trapeau ('99)
FRA2:05.35
  
 
6
Margarita Koczanowa
Margarita Koczanowa ('99)
BLR2:06.53
  
 
7
Milena Korbut
Milena Korbut 
POL2:06.60
  
 
8
Chrissani May
Chrissani May ('99)
JAM2:10.70
  
 
Indledende heats10.7.
Indledende 1
10.7.
10.7.
1
Ayano Shiomi
Ayano Shiomi ('99)
JPN2:05.13
Q
  
 
2
Jackline Wambui
Jackline Wambui 
KEN2:05.27
Q
  
 
3
Sammy Watson
Sammy Watson ('99)
USA2:06.34
Q
  
 
4
Jemima Russell
Jemima Russell ('99)
AUS2:06.84
Q
  
 
5
Tan Jinlian 
Tan Jinlian  
CHN2:09.81
  
 
6Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)DEN2:09.82
  
 
7
Klara Lukan
Klara Lukan 
SLO2:10.08
  
 
8
Veera Perälä
Veera Perälä 
FIN2:12.38
  
 
Indledende 2
10.7.
10.7.
1
Freweyni Hailu
Freweyni Hailu ('01)
ETH2:08.26
Q
  
 
2
Carley Thomas
Carley Thomas 
AUS2:08.57
Q
  
 
3
Gabriela Gajanová
Gabriela Gajanová ('99)
SVK2:08.89
Q
  
 
4
Chrissani May
Chrissani May ('99)
JAM2:09.88
Q
  
 
5
Raquel Meaños
Raquel Meaños 
ESP2:10.13
  
 
6Freja WærnessFreja Wærness DEN2:10.50
  
 
7
Aurora Rynda
Aurora Rynda 
CAN2:12.31
  
 
8
Albina Deliu
Albina Deliu 
KOS2:19.84
  
 
Indledende 3
10.7.
10.7.
1
Ayaka Kawata
Ayaka Kawata ('99)
JPN2:05.08
Q
  
 
2
Lydia Lagat
Lydia Lagat 
KEN2:05.63
Q
  
 
3
Maeliss Trapeau
Maeliss Trapeau ('99)
FRA2:05.72
Q
  
 
4
Camille Muls
Camille Muls ('99)
BEL2:06.41
Q
  
 
5
Federica Cortesi
Federica Cortesi ('99)
ITA2:09.27
  
 
6
Liza Kellerman
Liza Kellerman ('99)
RSA2:10.05
  
 
7
Carolina Hernandez-Pita
Carolina Hernandez-Pita ('99)
SUI2:11.52
  
 
8
Haley Walker
Haley Walker 
CAN2:12.76
  
 
Indledende 4
10.7.
10.7.
1
Caitlin Collier
Caitlin Collier ('99)
USA2:11.30
Q
  
 
2
Isabelle Boffey
Isabelle Boffey 
GBR2:11.43
Q
  
 
3
Milena Korbut
Milena Korbut 
POL2:11.52
Q
  
 
4
Majtie Kolberg
Majtie Kolberg ('99)
GER2:11.61
Q
  
 
5
Sanne Njaastad
Sanne Njaastad 
NOR2:11.82
  
 
6
Maria Lasa
Maria Lasa 
ESP2:12.04
  
 
7
Dilshi M.S. Kumarasinghe
Dilshi M.S. Kumarasinghe ('99)
SRI2:12.91
  
 
P19 1500 m    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Alemaz Teshale
Alemaz Teshale ('99)
ETH4:09.67
  
 
2
Mirriam Cherop
Mirriam Cherop ('99)
KEN4:10.73
  
 
3
Delia Sclabas
Delia Sclabas 
SUI4:11.98
  
 
4
Mariana Machado
Mariana Machado 
POR4:14.93
  
 
5
Edina Jebitok
Edina Jebitok ('01)
KEN4:15.17
  
 
6
Dinke Ferdesa
Dinke Ferdesa ('99)
ETH4:17.42
  
 
7
Erin Wallace
Erin Wallace 
GBR4:17.61
  
 
8
Katrina Robinson
Katrina Robinson 
NZL4:18.53
  
 
9
Jocelyn Chau
Jocelyn Chau 
CAN4:18.56
  
 
10
Francesca Brint
Francesca Brint 
GBR4:18.87
  
 
11
Ririka Hironaka
Ririka Hironaka 
JPN4:21.31
  
 
12
Caitlin Collier
Caitlin Collier ('99)
USA4:26.61
  
 
Indledende heats13.7.
Indledende 1
13.7.
13.7.
1
Alemaz Teshale
Alemaz Teshale ('99)
ETH4:18.88
Q
  
 
2
Mirriam Cherop
Mirriam Cherop ('99)
KEN4:19.05
Q
  
 
3
Erin Wallace
Erin Wallace 
GBR4:21.60
Q
  
 
4
Mariana Machado
Mariana Machado 
POR4:21.68
Q
  
 
5
Gaia Sabbatini
Gaia Sabbatini ('99)
ITA4:22.50
  
 
6
Taryn O'Neill
Taryn O'Neill 
CAN4:23.38
  
 
7
Sarah Eckel
Sarah Eckel ('99)
AUS4:24.90
  
 
8
Klara Lukan
Klara Lukan 
SLO4:26.43
  
 
9
Maryem Azrour
Maryem Azrour ('02)
MAR4:26.43
  
 
10Anna Mark HelwighAnna Mark Helwigh DEN4:26.84
  
 
11
Rachel McArthur
Rachel McArthur ('99)
USA4:28.72
  
 
12
Lena Kieffer
Lena Kieffer ('01)
LUX4:28.84
  
 
13
Viktoriya Kovba
Viktoriya Kovba ('99)
UKR4:30.38
  
 
14
Agueda Muńoz
Agueda Muńoz ('99)
ESP4:30.63
  
 
15
Belinda Chemutai
Belinda Chemutai 
UGA4:35.51
  
 
Indledende 2
13.7.
13.7.
1
Dinke Ferdesa
Dinke Ferdesa ('99)
ETH4:16.85
Q
  
 
2
Edina Jebitok
Edina Jebitok ('01)
KEN4:17.07
Q
  
 
3
Katrina Robinson
Katrina Robinson 
NZL4:17.93
Q
  
 
4
Delia Sclabas
Delia Sclabas 
SUI4:18.01
Q
  
 
5
Jocelyn Chau
Jocelyn Chau 
CAN4:18.29
q
  
 
6
Caitlin Collier
Caitlin Collier ('99)
USA4:18.40
q
  
 PB
7
Francesca Brint
Francesca Brint 
GBR4:18.58
q
  
 PB
8
Ririka Hironaka
Ririka Hironaka 
JPN4:19.03
q
  
 
9
Elisa Palmero
Elisa Palmero ('99)
ITA4:23.06
  
 PB
10
Patrícia Silva
Patrícia Silva ('99)
POR4:24.57
  
 
11
Abbey Caldwell
Abbey Caldwell ('01)
AUS4:24.65
  
 
12Sophie SøefeldtSophie Søefeldt DEN4:26.70
  
 
13
Mathilde Deswaef
Mathilde Deswaef ('99)
BEL4:30.31
  
 
Durga Deore
Durga Deore ('99)
IND DNF
  
 
Silviya Georgieva
Silviya Georgieva ('99)
BUL DNS
  
 
P19 3000 m    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Nozomi Tanaka
Nozomi Tanaka ('99)
JPN8:54.01
  
 PB
2
Meselu Berhe
Meselu Berhe 
ETH8:56.39
  
 PB
3
Tsige Gebreselama
Tsige Gebreselama 
ETH8:59.20
  
 PB
4
Yuna Wada
Yuna Wada ('99)
JPN9:00.50
  
 PB
5
Zena Jemutai
Zena Jemutai ('02)
KEN9:00.76
  
 PB
6
Amelia Mazza-Downie
Amelia Mazza-Downie ('99)
AUS9:09.19
  
 PB
7
Carla Gallardo
Carla Gallardo ('99)
ESP9:10.07
  
 PB
8
Nadia Battocletti
Nadia Battocletti 
ITA9:13.45
  
 PB
9
Cristina Ruiz
Cristina Ruiz ('99)
ESP9:13.75
  
 PB
10
Taryn O'Neill
Taryn O'Neill 
CAN9:15.03
  
 PB
11
Lara Crouch
Lara Crouch ('01)
AUS9:16.28
  
 PB
12
Cailie Logue
Cailie Logue ('99)
USA9:16.78
  
 PB
13
Josina Papenfuß
Josina Papenfuß 
GER9:18.39
  
 PB
14
Amanda Vestri
Amanda Vestri ('99)
USA9:21.95
  
 PB
15
Katrina Robinson
Katrina Robinson 
NZL9:22.80
  
 
16
Cameron Ormond
Cameron Ormond ('01)
CAN9:27.51
  
 
17
Astrid Snäll
Astrid Snäll ('99)
FIN9:32.25
  
 PB
18
Lamiae Himi
Lamiae Himi ('01)
MAR9:41.32
  
 
Silviya Georgieva
Silviya Georgieva ('99)
BUL DNF
  
 
Mercy Chepkorir
Mercy Chepkorir ('01)
KEN DNS
  
 
P19 5000 m    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Beatrice Chebet
Beatrice Chebet 
KEN15:30.77
  
 PB
2
Ejgayehu Taye
Ejgayehu Taye 
ETH15:30.87
  
 PB
3
Girmawit Gebrzihair
Girmawit Gebrzihair ('01)
ETH15:34.01
  
 PB
4
Sarah Chelangat
Sarah Chelangat ('01)
UGA15:43.01
  
 
5
Helen Lobun
Helen Lobun ('99)
KEN15:45.07
  
 
6
Dolshi Tesfu
Dolshi Tesfu ('99)
ERI15:52.84
  
 PB
7
Tomomi Musembi Takamatsu
Tomomi Musembi Takamatsu 
JPN15:55.74
  
 
8
Cailie Logue
Cailie Logue ('99)
USA15:56.00
  
 PB
9
Emily Venters
Emily Venters ('99)
USA15:59.05
  
 
10
Zhao Yanli 
Zhao Yanli  
CHN16:17.64
  
 
11
Marie-Lyssa Lafontaine
Marie-Lyssa Lafontaine ('99)
CAN16:36.43
  
 
12
Bohdana Semyonova
Bohdana Semyonova ('99)
UKR16:45.45
  
 
13
Clio Ozanne-Jaques
Clio Ozanne-Jaques ('99)
AUS16:46.75
  
 
14
Miku Moribayashi
Miku Moribayashi ('99)
JPN17:08.55
  
 
P19 3000 m forh.    
13.7.

Finale A

Finale
13.7.
1
Celliphine Chespol
Celliphine Chespol ('99)
KEN9:12.78
  
 
2
Peruth Chemutai
Peruth Chemutai ('99)
UGA9:18.87
  
 
3
Winfred Yavi
Winfred Yavi ('99)
BRN9:23.47
  
 
4
Mercy Chepkurui
Mercy Chepkurui 
KEN9:43.65
  
 
5
Agrie Belachew
Agrie Belachew ('99)
ETH9:44.79
  
 SB
6
Etalemahu Sintayehu
Etalemahu Sintayehu ('01)
ETH9:50.96
  
 PB
7
Alice Hill
Alice Hill ('99)
USA9:57.04
  
 PB
8
Lisa Oed
Lisa Oed ('99)
GER9:57.45
  
 PB
9
Manami Nishiyama
Manami Nishiyama ('99)
JPN10:00.49
  
 PB
10
Krissy Gear
Krissy Gear ('99)
USA10:00.99
  
 
11
Grace Fetherstonhaugh
Grace Fetherstonhaugh 
CAN10:02.28
  
 
12
Derya Kunur
Derya Kunur ('99)
TUR10:03.46
  
NU20R PB
13
Montanna McAvoy
Montanna McAvoy 
AUS10:06.37
  
 
14
Lisa Vogelgesang
Lisa Vogelgesang ('99)
GER10:07.67
  
 
15
Brielle Erbacher
Brielle Erbacher ('99)
AUS10:16.84
  
 
Indledende heats10.7.
Indledende 1
10.7.
10.7.
1
Celliphine Chespol
Celliphine Chespol ('99)
KEN9:45.60
Q
  
 
2
Montanna McAvoy
Montanna McAvoy 
AUS9:59.67
Q
  
 PB
3
Manami Nishiyama
Manami Nishiyama ('99)
JPN10:02.89
Q
  
 PB
4
Derya Kunur
Derya Kunur ('99)
TUR10:05.60
q
  
NU20R PB
5
Lisa Vogelgesang
Lisa Vogelgesang ('99)
GER10:08.17
q
  
 
6
Alice Hill
Alice Hill ('99)
USA10:09.15
q
  
 PB
7
Grace Fetherstonhaugh
Grace Fetherstonhaugh 
CAN10:09.60
q
  
 
8
Famke Heinst
Famke Heinst ('99)
NED10:12.42
  
 
9
Jenipher Contois
Jenipher Contois ('99)
FRA10:15.89
  
 PB
10
Sandra Šrut
Sandra Šrut ('99)
CRO10:19.80
  
NU20R PB
11
Tira Pavuk
Tira Pavuk ('99)
HUN10:31.40
  
 PB
12
June Arbeo
June Arbeo ('99)
ESP10:38.52
  
 
13
Clara Baiocchi
Clara Baiocchi ('99)
ARG10:44.92
  
 
Indledende 2
10.7.
10.7.
1
Winfred Yavi
Winfred Yavi ('99)
BRN9:52.23
Q
  
 
2
Agrie Belachew
Agrie Belachew ('99)
ETH9:59.95
Q
  
 SB
3
Krissy Gear
Krissy Gear ('99)
USA10:09.08
Q
  
 
4
Brielle Erbacher
Brielle Erbacher ('99)
AUS10:09.43
q
  
 PB
5
K.M.P.Wasanthi Maristela
K.M.P.Wasanthi Maristela ('01)
SRI10:20.12
  
NU20R PB
6
Andrea Kolbeinsdóttir
Andrea Kolbeinsdóttir ('99)
ISL10:21.26
  
NR NU23R NU20R PB
7
Jasmijn Bakker
Jasmijn Bakker ('99)
NED10:24.28
  
 
8
Ludovica Cavalli
Ludovica Cavalli 
ITA10:24.41
  
 PB
9
Laura Dickinson
Laura Dickinson ('99)
CAN10:24.64
  
 PB
10
Tian Wanhua 
Tian Wanhua  ('99)
CHN10:28.52
  
 
11
Holly Page
Holly Page 
GBR10:35.36
  
 
12
Salla Laukkanen
Salla Laukkanen 
FIN10:36.38
  
 PB
13
Yonca Kutluk
Yonca Kutluk 
TUR10:36.97
  
 PB
14Anna Mark HelwighAnna Mark Helwigh DEN10:37.59
  
 
Indledende 3
10.7.
10.7.
1
Peruth Chemutai
Peruth Chemutai ('99)
UGA9:34.34
Q
  
 
2
Mercy Chepkurui
Mercy Chepkurui 
KEN9:50.05
Q
  
 
3
Etalemahu Sintayehu
Etalemahu Sintayehu ('01)
ETH9:52.92
Q
  
 PB
4
Lisa Oed
Lisa Oed ('99)
GER10:07.79
q
  
 SB
5
Astrid Snäll
Astrid Snäll ('99)
FIN10:12.67
  
 PB
6
Ikram Ouaaziz
Ikram Ouaaziz ('99)
MAR10:13.97
  
 PB
7
Emilie Renaud
Emilie Renaud 
FRA10:27.56
  
 
8
Sibylle Häring
Sibylle Häring 
SUI10:38.85
  
 
9
Yuka Nosue
Yuka Nosue 
JPN10:39.24
  
 
10
Boglárka Mógor
Boglárka Mógor ('99)
HUN10:43.79
  
 
11
Marwa Bou Ziani
Marwa Bou Ziani 
TUN10:44.23
  
 PB
12
Linda Palumbo
Linda Palumbo ('99)
ITA10:44.68
  
 
13
Karin Gošek
Karin Gošek 
SLO10:57.31
  
 
P19 100 m hæk 84.0 cm    
15.7. Vind: -1.0

Finale A

Finale
15.7.Vind: -1.0
1
Tia Jones
Tia Jones 
USA13.01
  0.161
 
2
Britany Anderson
Britany Anderson ('01)
JAM13.01
  0.190
 PB
3
Cortney Jones
Cortney Jones ('99)
USA13.19
  0.156
 
4
Sacha Alessandrini
Sacha Alessandrini ('99)
FRA13.34
  0.155
 PB
5
Şevval Ayaz
Şevval Ayaz 
TUR13.46
  0.161
 
6
Yu Jiaru 
Yu Jiaru  ('99)
CHN13.58
  0.152
 
7
Kendra Leger
Kendra Leger ('99)
CAN13.68
  0.141
 
8
Cyrena Samba-Mayela
Cyrena Samba-Mayela 
FRA14.11
  0.148
 
Semifinale14.7.
Semi 1
14.7. Vind: -1.1
14.7.Vind: -1.1
1
Cortney Jones
Cortney Jones ('99)
USA13.24
Q
  0.174
 
2
Sacha Alessandrini
Sacha Alessandrini ('99)
FRA13.52
Q
  0.147
 
3
Amoi Brown
Amoi Brown ('99)
JAM13.52
  0.192
 
4
Micaela de Mello
Micaela de Mello 
BRA13.63
  0.132
 
5
Keira Christie-Galloway
Keira Christie-Galloway ('99)
CAN13.71
  0.160
 
6
Lin Yuwei 
Lin Yuwei  ('99)
CHN13.76
  0.172
 
7
Milica Emini
Milica Emini ('99)
SRB13.91
  0.152
 
8
Lateisha Willis
Lateisha Willis 
AUS13.93
  0.142
 
Semi 2
14.7. Vind: +0.9
14.7.Vind: +0.9
1
Tia Jones
Tia Jones 
USA13.06
Q
  0.167
 
2
Cyrena Samba-Mayela
Cyrena Samba-Mayela 
FRA13.47
Q
  0.159
 
3
Nika Glojnarič
Nika Glojnarič 
SLO13.47
  0.153
 
4
Yoveiny Mota
Yoveiny Mota 
VEN13.54
  0.180
 
5
Airi Yoshita
Airi Yoshita ('99)
JPN13.55
  0.159
 
6
Anja Lukić
Anja Lukić ('99)
SRB13.64
  0.175
 =PB
7
Samantha Johnson
Samantha Johnson ('99)
AUS13.85
  0.137
 
8
Molly Scott
Molly Scott ('99)
IRL13.94
  0.148
 
Semi 3
14.7. Vind: +0.5
14.7.Vind: +0.5
1
Britany Anderson
Britany Anderson ('01)
JAM13.10
Q
  0.182
 PB
2
Şevval Ayaz
Şevval Ayaz 
TUR13.28
Q
  0.179
NU20R PB
3
Kendra Leger
Kendra Leger ('99)
CAN13.46
q
  0.151
 
4
Yu Jiaru 
Yu Jiaru  ('99)
CHN13.47
q
  0.158
 
5
Klaudia Wojtunik
Klaudia Wojtunik ('99)
POL13.54
  0.155
 PB
6
Desola Oki
Desola Oki ('99)
ITA13.70
  0.161
 
7
Nikoleta Jíchová
Nikoleta Jíchová 
CZE13.83
  0.187
 
8
Saara Keskitalo
Saara Keskitalo 
FIN13.91
  0.162
 
Indledende heats13.7.
Indledende 1
13.7. Vind: -1.3
13.7.Vind: -1.3
1
Cortney Jones
Cortney Jones ('99)
USA13.53
Q
  0.154
 
2
Yu Jiaru 
Yu Jiaru  ('99)
CHN13.71
Q
  0.186
 
3
Molly Scott
Molly Scott ('99)
IRL13.95
Q
  0.171
 
4
Sasha Wells
Sasha Wells ('99)
BAH14.03
  0.166
 
5
Nikol Andonova
Nikol Andonova 
BUL14.14
  0.131
 
6
Huynh Thi My Tien 
Huynh Thi My Tien  ('99)
VIE14.61
  0.198
 
7
Shing Cho Yan 
Shing Cho Yan  ('01)
HKG14.66
  0.180
 
Indledende 2
13.7. Vind: -1.1
13.7.Vind: -1.1
1
Britany Anderson
Britany Anderson ('01)
JAM13.37
Q
  0.192
 
2
Kendra Leger
Kendra Leger ('99)
CAN13.59
Q
  0.173
 
3
Desola Oki
Desola Oki ('99)
ITA13.94
Q
  0.256
 
4
Nikoleta Jíchová
Nikoleta Jíchová 
CZE14.00
q
  0.322
 
5
Dafni Georgiou
Dafni Georgiou ('99)
CYP14.06
  0.251
 
6
Larissa Bertényi
Larissa Bertényi 
SUI14.12
  0.240
 
7
Anastasiya Osokina
Anastasiya Osokina ('99)
UKR14.29
  0.194
 
Indledende 3
13.7. Vind: -0.9
13.7.Vind: -0.9
1
Amoi Brown
Amoi Brown ('99)
JAM13.49
Q
  0.229
 
2
Micaela de Mello
Micaela de Mello 
BRA13.68
Q
  0.158
 
3
Lin Yuwei 
Lin Yuwei  ('99)
CHN13.92
Q
  0.164
 
4
Saara Keskitalo
Saara Keskitalo 
FIN13.93
q
  0.175
 
5
Nicoleta Turnerová
Nicoleta Turnerová 
CZE14.27
  0.278
 
6
Mariani Otaño
Mariani Otaño 
DOM14.79
  0.190
 
Amanda Hansson
Amanda Hansson ('99)
SWE DQ
  0.160
 
Indledende 4
13.7. Vind: -0.7
13.7.Vind: -0.7
1
Nika Glojnarič
Nika Glojnarič 
SLO13.61
Q
  0.205
 
2
Keira Christie-Galloway
Keira Christie-Galloway ('99)
CAN13.69
Q
  0.151
 
3
Klaudia Wojtunik
Klaudia Wojtunik ('99)
POL13.81
Q
  0.160
 
4
Nefise Karatay
Nefise Karatay 
TUR14.03
  0.188
 
5
Sapna Kumari
Sapna Kumari ('99)
IND14.15
  0.175
 
6
Isabel Posch
Isabel Posch 
AUT14.33
  0.165
 
Indledende 5
13.7. Vind: -0.3
13.7.Vind: -0.3
1
Şevval Ayaz
Şevval Ayaz 
TUR13.56
Q
  0.193
 
2
Cyrena Samba-Mayela
Cyrena Samba-Mayela 
FRA13.56
Q
  0.135
 
3
Yoveiny Mota
Yoveiny Mota 
VEN13.69
Q
  0.156
 
4
Anja Lukić
Anja Lukić ('99)
SRB13.77
q
  0.174
 
5
Samantha Johnson
Samantha Johnson ('99)
AUS13.97
q
  0.152
 
6
Marisa Carvalho
Marisa Carvalho ('99)
POR14.06
  0.164
 
7
Petra-Sofia Laakso
Petra-Sofia Laakso ('99)
FIN14.23
  0.211
 
Indledende 6
13.7. Vind: -1.1
13.7.Vind: -1.1
1
Tia Jones
Tia Jones 
USA13.25
Q
  0.174
 
2
Airi Yoshita
Airi Yoshita ('99)
JPN13.88
Q
  0.167
 
3
Lateisha Willis
Lateisha Willis 
AUS13.92
Q
  0.171
 
4
Sacha Alessandrini
Sacha Alessandrini ('99)
FRA13.93
q
  0.174
 
5
Milica Emini
Milica Emini ('99)
SRB14.00
q
  0.165
 
6
Paula Sprudzāne
Paula Sprudzāne ('99)
LAT14.05
  0.178
 SB
7
Kristina Stensvoll Reppe
Kristina Stensvoll Reppe 
NOR14.27
  0.185
 
P19 400 m hæk    
13.7.

Finale A

Finale
13.7.
1
Zeney Van Der Walt
Zeney Van Der Walt 
RSA55.34
  0.206
 
2
Shiann Salmon
Shiann Salmon ('99)
JAM56.11
  0.167
 
3
Yasmin Giger
Yasmin Giger ('99)
SUI56.98
  0.179
 SB
4
Sara Gallego
Sara Gallego 
ESP57.11
  0.190
NU20R PB
5
Emma Zapletalová
Emma Zapletalová 
SVK57.35
  0.000
 
6
Natalia Wosztyl
Natalia Wosztyl ('99)
POL58.17
  0.193
 
7
Brooke Jaworski
Brooke Jaworski ('01)
USA58.43
  0.171
 
8
Xahria Santiago
Xahria Santiago ('99)
CAN58.49
  0.199
 
Semifinale12.7.
Semi 1
12.7.
12.7.
1
Zeney Van Der Walt
Zeney Van Der Walt 
RSA56.72
Q
  0.201
 
2
Sara Gallego
Sara Gallego 
ESP57.18
Q
  0.183
NU20R PB
3
Viivi Lehikoinen
Viivi Lehikoinen ('99)
FIN57.70
  0.157
 SB
4
Maria Matos
Maria Matos ('99)
DOM57.74
  0.146
 PB
5
Sára Mátó
Sára Mátó 
HUN57.83
  0.285
NU20R PB
6
Iulia Nicoleta Banaga
Iulia Nicoleta Banaga ('99)
ROU58.59
  0.172
 PB
7
Sylvia Schulz
Sylvia Schulz ('99)
GER58.79
  0.180
 
8
Gabija Galvydytė
Gabija Galvydytė 
LTU58.88
  0.211
 PB
Semi 2
12.7.
12.7.
1
Shiann Salmon
Shiann Salmon ('99)
JAM56.29
Q
  0.175
 
2
Yasmin Giger
Yasmin Giger ('99)
SUI57.44
Q
  0.160
 
3
Natalia Wosztyl
Natalia Wosztyl ('99)
POL57.68
q
  0.225
 PB
4
Jurnee Woodward
Jurnee Woodward ('99)
USA58.20
  0.235
 
5
Solveig Hernandez Vråle
Solveig Hernandez Vråle ('99)
NOR58.96
  0.140
 
6
Moeka Sekimoto
Moeka Sekimoto 
JPN59.48
  0.189
 
7
Valeria Cabezas
Valeria Cabezas ('01)
COL1:00.53
  0.148
 
8
Marlene Ewellyn dos Santos
Marlene Ewellyn dos Santos ('99)
BRA1:00.53
  0.185
 
Semi 3
12.7.
12.7.
1
Emma Zapletalová
Emma Zapletalová 
SVK57.22
Q
  0.000
NU23R NU20R PB
2
Xahria Santiago
Xahria Santiago ('99)
CAN57.55
Q
  0.182
 
3
Brooke Jaworski
Brooke Jaworski ('01)
USA57.57
q
  0.197
 PB
4
Nea Mattila
Nea Mattila ('99)
FIN58.26
  0.253
 PB
5
Chayenne da Silva
Chayenne da Silva 
BRA59.19
  0.277
 
6
Jarmillia Murphy-Knight
Jarmillia Murphy-Knight ('99)
AUS59.69
  0.177
 
7
Rūta Okulič-Kazarinaitė
Rūta Okulič-Kazarinaitė ('99)
LTU59.83
  0.187
 
Sanique Walker
Sanique Walker 
JAM DNS
  
 
Indledende heats11.7.
Indledende 1
11.7.
11.7.
1
Brooke Jaworski
Brooke Jaworski ('01)
USA58.42
Q
  0.187
 
2
Sanique Walker
Sanique Walker 
JAM58.45
Q
  0.189
 
3
Sylvia Schulz
Sylvia Schulz ('99)
GER58.79
Q
  0.167
 
4
Maria Matos
Maria Matos ('99)
DOM59.71
q
  0.171
 
5
Janka Molnár
Janka Molnár ('01)
HUN1:00.13
  0.208
 SB
6
Lucie Krupařová
Lucie Krupařová ('99)
CZE1:01.49
  0.204
 
7
Tjaša Železnik
Tjaša Železnik ('99)
SLO1:01.73
  0.189
 
8
Alina Sharkova
Alina Sharkova 
RUS1:02.20
  0.163
 
Indledende 2
11.7.
11.7.
1
Zeney Van Der Walt
Zeney Van Der Walt 
RSA57.78
Q
  0.187
 
2
Viivi Lehikoinen
Viivi Lehikoinen ('99)
FIN59.10
Q
  0.156
 
3
Moeka Sekimoto
Moeka Sekimoto 
JPN59.16
Q
  0.172
 SB
4
Jarmillia Murphy-Knight
Jarmillia Murphy-Knight ('99)
AUS59.19
q
  0.188
 PB
5
Rūta Okulič-Kazarinaitė
Rūta Okulič-Kazarinaitė ('99)
LTU59.58
q
  0.191
 PB
6
Mo Jiadie 
Mo Jiadie  
CHN1:00.44
  0.215
 
Piibe Kirke Aljas
Piibe Kirke Aljas 
EST DNF
  0.202
 
Indledende 3
11.7.
11.7.
1
Xahria Santiago
Xahria Santiago ('99)
CAN58.09
Q
  0.165
 
2
Sara Gallego
Sara Gallego 
ESP58.27
Q
  0.198
 
3
Marlene Ewellyn dos Santos
Marlene Ewellyn dos Santos ('99)
BRA59.00
Q
  0.220
 
4
Iulia Nicoleta Banaga
Iulia Nicoleta Banaga ('99)
ROU59.10
q
  0.198
 SB
5
Valeria Cabezas
Valeria Cabezas ('01)
COL59.52
q
  0.172
 PB
6
Annie Leszczynska
Annie Leszczynska 
AUS59.94
  0.179
 
7
Tetyana Bezshyyko
Tetyana Bezshyyko 
UKR1:02.35
  0.163
 
8
Beatrice Berti
Beatrice Berti ('99)
SMR1:03.19
  0.221
NR NU23R PB
Indledende 4
11.7.
11.7.
1
Yasmin Giger
Yasmin Giger ('99)
SUI58.18
Q
  0.181
 
2
Emma Zapletalová
Emma Zapletalová 
SVK58.45
Q
  0.235
 
3
Chayenne da Silva
Chayenne da Silva 
BRA59.26
Q
  0.221
 
4
Solveig Hernandez Vråle
Solveig Hernandez Vråle ('99)
NOR59.28
q
  0.160
 
5
Lisa Sophie Hartmann
Lisa Sophie Hartmann ('99)
GER59.76
  0.192
 
6
Noura Ennadi
Noura Ennadi ('99)
MAR59.95
  0.000
 PB
7
Maryana Shostak
Maryana Shostak 
UKR1:01.26
  0.230
 
8
Anna Polinari
Anna Polinari ('99)
ITA1:01.59
  0.154
 
Indledende 5
11.7.
11.7.
1
Shiann Salmon
Shiann Salmon ('99)
JAM58.14
Q
  0.189
 
2
Natalia Wosztyl
Natalia Wosztyl ('99)
POL58.46
Q
  0.196
 
3
Nea Mattila
Nea Mattila ('99)
FIN58.82
Q
  0.191
 PB
4
Kasumi Yoshida
Kasumi Yoshida ('99)
JPN1:00.61
  0.000
 
5
Valiantsina Chymbar
Valiantsina Chymbar 
BLR1:00.90
  0.178