Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Sotteville-lès-Rouen FRA: Meeting Pro Athlé de Sotteville les Rouen 17.7.2018

M 100 m    
Vind: +2.3

Finale A

Finale
Vind: +2.3
1
Brandon Carnes
Brandon Carnes ('95)
USA10.08 w
  
 
2
Jeff Demps
Jeff Demps ('90)
USA10.09 w
  
 
3
Emre Zafer Barnes
Emre Zafer Barnes ('88)
TUR10.16 w
  
 
4
Kim Collins
Kim Collins ('76)
SKN10.20 w
  
 
5
Roscoe Engel
Roscoe Engel ('89)
RSA10.25 w
  
 
6
Thando Roto
Thando Roto ('95)
RSA10.43 w
  
 
7
Ryan Zeze
Ryan Zeze ('98)
FRA10.47 w
  
 
8
Innocent Bologo
Innocent Bologo ('89)
BUR10.71 w
  
 
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Mohamed Aman
Mohamed Aman ('94)
ETH1:48.70
  
 
2
Daniel Andújar
Daniel Andújar ('94)
ESP1:48.70
  
 
3
Clément Dhainaut
Clément Dhainaut ('97)
FRA1:49.19
  
 
4
Andreas Almgren
Andreas Almgren ('95)
SWE1:52.67
  
 SB
5
Guillaume Brasselet
Guillaume Brasselet ('98)
FRA1:54.23
  
 
6
Valentin Marchand
Valentin Marchand ('97)
FRA1:54.93
  
 
7
Mathieu Languerre
Mathieu Languerre ('99)
FRA1:55.32
  
 
8
Maxence Ducoulombier-Herpin
Maxence Ducoulombier-Herpin ('94)
FRA1:55.40
  
 
Thomas Larchaud
Thomas Larchaud ('86)
FRA DNF
  pace
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Simas Bertašius
Simas Bertašius ('93)
LTU3:39.94
  
 
2
Michael Kibet
Michael Kibet ('99)
KEN3:40.24
  
 
3
Fouad El Kaam
Fouad El Kaam ('88)
MAR3:41.54
  
 
4
Alexandre Saddedine
Alexandre Saddedine ('94)
FRA3:41.90
  
 
5
Timo Benitz
Timo Benitz ('91)
GER3:42.12
  
 
6
Tamás Kazi
Tamás Kazi ('85)
HUN3:42.23
  
 
7
Robbie Fitzgibbon
Robbie Fitzgibbon ('96)
GBR3:42.31
  
 
8
Mekonnen Gebremedhin
Mekonnen Gebremedhin ('88)
ETH3:42.82
  
 
9
Samir Dahmani
Samir Dahmani ('91)
FRA3:42.93
  
 
10
Yani Khelaf
Yani Khelaf ('98)
FRA3:43.25
  
 
11
Llorenç Sales
Llorenç Sales ('88)
ESP3:43.47
  
 
12
Oleh Kayafa
Oleh Kayafa ('89)
UKR3:43.75
  
 
13
Quentin Tison
Quentin Tison ('96)
FRA3:44.68
  
 
14
Jonathan Sawe
Jonathan Sawe ('95)
KEN3:45.18
  
 
15
Mohamed-Amine El Bouajaji
Mohamed-Amine El Bouajaji ('97)
FRA3:45.38
  
 
Paul Gaillard
Paul Gaillard ('96)
FRA DNF
  
 
Vincent Letting
Vincent Letting ('93)
KEN DNF
  pace
 
M 3000 m    

Finale A

Finale
1
Dawit Wolde
Dawit Wolde ('91)
ETH7:47.58
  
 SB
2
Peter Ndegwa
Peter Ndegwa ('92)
KEN7:47.93
  
 PB
3
Davis Kiplangat
Davis Kiplangat ('98)
KEN7:48.88
  
 
4
Hicham Akankam
Hicham Akankam ('98)
MAR7:52.09
  
 
5
Mouhcine Outalha
Mouhcine Outalha ('98)
MAR8:04.77
  
 
6
Jeremiah Kiptanui
Jeremiah Kiptanui 
KEN8:25.22
  
 PB
Abderrahmane Anou
Abderrahmane Anou ('91)
ALG DNF
  
 
Antoine Regnier
Antoine Regnier ('92)
FRA DNF
  pace
 
M 110 m hæk    
Vind: +1.7

Finale A

Finale
Vind: +1.7
1
Garfield Darien
Garfield Darien ('87)
FRA13.45
  
 SB
2
Andrew Riley
Andrew Riley ('88)
JAM13.47
  
 SB
3
Shane Brathwaite
Shane Brathwaite ('90)
BAR13.48
  
 
4
Ludovic Payen
Ludovic Payen ('95)
FRA13.51
  
 
5
Benjamin Sedecias
Benjamin Sedecias ('95)
FRA13.57
  
 SB
6
Konstadínos Douvalídis
Konstadínos Douvalídis ('87)
GRE13.60
  
 
7
Alex Al-Ameen
Alex Al-Ameen ('89)
NGR14.13
  
 SB
8
Roger V. Iribarne
Roger V. Iribarne ('96)
CUB14.23
  
 
M Stangspring    

Finale A

Finale
1
Thiago Braz
Thiago Braz ('93)
BRA5.70
  
 SB
 
5.45
 XO
5.60 =SB
  O
5.70 SB
  O
5.78
XXX
    
2
Axel Chapelle
Axel Chapelle ('95)
FRA5.60
  
 
 
5.45
 XO
5.60
XXO
5.70
XXX
     
3
Germán Chiaraviglio
Germán Chiaraviglio ('87)
ARG5.45
  
 
 
5.30
 XO
5.45
XXO
5.60
XXX
     
4
Jules Cypres
Jules Cypres ('97)
FRA5.30
  
 
 
5.10
  O
5.30
  O
5.45
XXX
     
5
Nikandros Stylianou
Nikandros Stylianou ('89)
CYP5.30
  
 
 
5.10
 XO
5.30
  O
5.45
XXX
     
6
Alioune Sène
Alioune Sène ('96)
FRA5.30
  
 
 
5.30
 XO
5.45
XXX
      
7
Ernest John Obiena
Ernest John Obiena ('95)
PHI5.30
  
 
 
5.30
XXO
5.45
XXX
      
7
Mathieu Collet
Mathieu Collet ('95)
FRA5.30
  
 
 
5.10
  O
5.30
XXO
5.45
XXX
     
9
Pierre Cottin
Pierre Cottin ('98)
FRA5.10
  
 
 
5.10
 XO
5.30
XXX
      
9Rasmus Wejnold JørgensenRasmus Wejnold Jørgensen ('89)DEN5.10
  
 
 
5.10
 XO
5.30
XXX
      
M Længdespring    

Finale A

Finale
1
Jarrion Lawson
Jarrion Lawson ('94)
USA8.08
+0.9
  
 SB
 
7.72
 1.9
8.08 SB
 0.9
7.81
 0.7
8.06
 2.5
  X
 2.6
7.85
 2.2
  
2
Dan Bramble
Dan Bramble ('90)
GBR8.02
+1.5
  
 =SB
 
7.74
 2.7
8.02 =SB
 1.5
7.91
 1.0
  X
 1.7
  X
 2.2
7.94
 1.2
  
3
Yann Randrianasolo
Yann Randrianasolo ('94)
FRA7.72
+1.9
  
 
 
7.42
 2.3
7.55
 1.0
  X
 1.8
7.72
 1.9
7.60
 1.0
  X
 3.1
  
4
Benjamin Compaoré
Benjamin Compaoré ('87)
FRA7.54
+1.9
  
 SB
 
5.11 SB
 2.0
  X
 1.5
7.54 SB
 1.9
  X
 1.8
  X
 1.1
7.36
 1.3
  
5
Teddy Tamgho
Teddy Tamgho ('89)
FRA7.41
+0.9
  
 
 
  X
 0.8
7.12
 1.3
7.41
 0.9
7.17
 2.3
  X
 1.8
7.08
 1.9
  
6Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)DEN7.36 w
+2.4
  
 
 
7.36
 2.4
  X
 1.6
  X
 1.3
  X
 1.8
7.21
 1.5
6.47
 1.0
  
7
Guillaume Fleuter
Guillaume Fleuter ('90)
FRA7.01
+1.8
  
 
 
6.83
 2.4
6.91
 2.5
6.95
 2.0
6.98
 0.4
  X
 2.2
7.01
 1.8
  
M Trespring    

Finale A

Finale
1
Kevin Luron
Kevin Luron ('91)
FRA16.66 w
+2.2
  
 
 
16.66
 2.2
16.20
 2.9
  X
 2.7
16.58
 1.6
  X
 0.8
   
2
Yoann Rapinier
Yoann Rapinier ('89)
FRA16.57
+1.6
  
 
 
  X
 2.0
16.06
 1.3
  X
 4.0
16.42
 3.6
16.37
 1.5
16.57
 1.6
  
3
Benjamin Compaoré
Benjamin Compaoré ('87)
FRA16.17
-0.1
  
 SB
 
16.03
 3.0
16.04
 1.6
15.87
 2.5
16.17 SB
 -0.1
16.07
 1.6
15.56
 0.9
  
4
Jean-Noël Cretinoir
Jean-Noël Cretinoir ('94)
FRA16.01 w
+2.4
  
 
 
15.52
 3.6
  X
 2.0
16.01
 2.4
15.57
 2.5
13.73
 2.3
15.55
 2.9
  
5
Louis-Grégory Occin
Louis-Grégory Occin ('89)
FRA15.97 w
+4.3
  
 
 
  X
 3.5
  X
 2.2
15.41
 3.1
15.97
 4.3
  X
 3.0
  X
 2.6
  
6
Gaetan Saku Bafuanga
Gaetan Saku Bafuanga ('91)
FRA15.36
+0.7
  
 
 
  X
 2.8
15.26
 3.8
15.36
 0.7
15.28
 3.6
    
7
Yacouba Gnacko
Yacouba Gnacko ('98)
FRA15.30 w
+2.3
  
 
 
13.39
 2.3
  X
 1.3
15.09
 2.2
14.89
 3.1
15.15
 2.7
15.30
 2.3
  
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1
Neeraj Chopra
Neeraj Chopra ('97)
IND85.17
  
 
 
75.5579.4685.1281.2785.1782.11  
2
Andrian Mardare
Andrian Mardare ('95)
MDA81.48
  
 
 
77.4580.42  X81.41  X81.48  
3
Edis Matusevičius
Edis Matusevičius ('96)
LTU79.31
  
 
 
75.96  X  X79.3178.2276.05  
4
Alexandru Novac
Alexandru Novac ('97)
ROU78.95
  
 
 
77.1278.95  X77.4477.6778.38  
5
Keshorn Walcott
Keshorn Walcott ('93)
TTO78.26
  
 
 
78.21  X78.26  X76.3677.86  
6
Norbert Rivasz-Tóth
Norbert Rivasz-Tóth ('96)
HUN77.31
  
 
 
76.2277.3174.4972.3175.61  X  
Petr Frydrych
Petr Frydrych ('88)
CZE NM
  
 
 
  X       
K 100 m    
Vind: +2.4

Finale A

Finale
Vind: +2.4
1
Murielle Ahouré
Murielle Ahouré ('87)
CIV10.91 w
  
 
2
Orphee Neola
Orphee Neola ('91)
FRA11.26 w
  
 
3
Tebogo Mamathu
Tebogo Mamathu ('95)
RSA11.35 w
  
 
4
Simone Facey
Simone Facey ('85)
JAM11.38 w
  
 
5
Maroussia Pare
Maroussia Pare ('96)
FRA11.57 w
  
 
6
Kimberlyn Duncan
Kimberlyn Duncan ('91)
USA11.58 w
  
 
7
Ayodelé Ikuesan-Oudart
Ayodelé Ikuesan-Oudart ('85)
FRA11.60 w
  
 
8
Greta Zeze
Greta Zeze ('99)
FRA12.27 w
  
 
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Habitam Alemu
Habitam Alemu ('97)
ETH1:59.06
  
 
2
Ce’Aira Brown
Ce’Aira Brown ('93)
USA1:59.35
  
 
3
Nelly Jepkosgei
Nelly Jepkosgei ('91)
BRN1:59.77
  
 
4
Cynthia Anais
Cynthia Anais ('88)
FRA2:00.94
  
 
5
Yusneysi Santiusti
Yusneysi Santiusti ('84)
ITA2:02.09
  
 
6
Rose M. Almanza
Rose M. Almanza ('92)
CUB2:02.70
  
 
7
Georgia Griffith
Georgia Griffith ('96)
AUS2:03.37
  
 
8
Charlotte Mouchet
Charlotte Mouchet ('96)
FRA2:04.84
  
 
9
Clarisse Moh
Clarisse Moh ('86)
FRA2:07.36
  
 
Camille Laplace
Camille Laplace ('94)
FRA DNF
  pace
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Malika Akkaoui
Malika Akkaoui ('87)
MAR4:09.32
  
 
2
Fantu Worku
Fantu Worku ('99)
ETH4:10.59
  
 
3
Gabriela Stafford
Gabriela Stafford ('95)
CAN4:10.83
  
 
4
Jemma Reekie
Jemma Reekie ('98)
GBR4:10.99
  
 
5
Dinke Ferdesa
Dinke Ferdesa ('99)
ETH4:11.97
  
 
6
Hanna Hermansson
Hanna Hermansson ('89)
SWE4:12.01
  
 PB
7
Selah Busienei
Selah Busienei ('91)
KEN4:18.92
  
 
8
Caroline Chepkemoi
Caroline Chepkemoi ('93)
KEN4:19.92
  
 SB
9
Elodie Normand
Elodie Normand ('88)
FRA4:20.14
  
 
10
Lucie Lerebourg
Lucie Lerebourg ('94)
FRA4:20.43
  
 
11
Mathilde Sénéchal
Mathilde Sénéchal ('98)
FRA4:21.34
  
 
12
Alexa Lemitre
Alexa Lemitre ('98)
FRA4:21.43
  
 PB
13
Lenuta Simiuc
Lenuta Simiuc ('94)
ROU4:21.77
  
 
14Line K SchulzLine K Schulz ('96)DEN4:26.49
  
 
Eva Cherono
Eva Cherono ('96)
KEN DNF
  pace
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +1.3

Finale A

Finale
Vind: +1.3
1
Erica Bougard
Erica Bougard ('93)
USA12.85
  
 
2
Laura Valette
Laura Valette ('97)
FRA13.04
  
 =PB
3
Devynne Charlton
Devynne Charlton ('95)
BAH13.05
  
 
4
Fanny Quenot
Fanny Quenot ('90)
FRA13.34
  
 
5
Awa Sene
Awa Sene ('94)
FRA13.41
  
 
6
Jessica Hunter
Jessica Hunter ('96)
GBR13.42
  
 
7
Coralie Comte
Coralie Comte ('95)
FRA13.44
  
 
8
Klaudia Sorok
Klaudia Sorok ('98)
HUN13.48
  
 
K Trespring     

Finale A

Finale
1
Nubia Soares
Nubia Soares ('96)
BRA14.69
+1.3
  
NR PB
 
14.19
 1.6
14.69 PB
 1.3
14.26
 2.2
  X
 2.5
    
2
Lecabela Quaresma
Lecabela Quaresma ('89)
POR14.19 w
+2.6
  
 
 
14.19
 2.6
13.90 PB
 1.1
13.71
 1.8
13.98
 3.1
13.77
 1.6
13.77
 1.3
  
3
Patrícia Mamona
Patrícia Mamona ('88)
POR14.19
+1.9
  
 SB
 
  X
 1.2
14.19 SB
 1.9
13.87
 1.6
  X
 2.4
13.85
 1.6
13.78
 1.6
  
4
Dovilė Dzindzaletaitė
Dovilė Dzindzaletaitė ('93)
LTU13.97
+1.6
  
 SB
 
  X
 1.1
13.66
 1.8
13.75
 1.3
13.97 SB
 1.6
13.6613.85
 2.2
  
5Janne NielsenJanne Nielsen ('93)DEN13.76 w
+3.3
  
 
 
13.16
 2.3
13.48
 1.7
13.67 =PB
 1.3
13.65
 2.1
  X
 1.0
13.76
 3.3
  
6
Laura Samuel
Laura Samuel ('91)
GBR13.58
+1.6
  
 
 
  X
 0.9
  X13.34
 1.7
13.58
 1.6
  X
 2.0
  X
 2.1
  
7
Diana Zagainova
Diana Zagainova ('97)
LTU13.25
+1.8
  
 
 
13.25
 1.8
  X
 1.3
  X
 2.8
  X
 2.2
11.25
 2.2
  X
 1.9
  
8
Nathalie Marie-Nelly
Nathalie Marie-Nelly ('86)
FRA13.06 w
+2.2
  
 
 
12.22
 1.3
12.90
 1.3
  X
 2.0
  X13.06
 2.2
  X
 2.0
  
M 100 m    
Vind: +3.2

Finale A

Finale
Vind: +3.2
1
Thando Roto
Thando Roto ('95)
RSA10.38 w
  
 
2
Innocent Bologo
Innocent Bologo ('89)
BUR10.49 w
  
 
3
Sonny Piwnica
Sonny Piwnica ('94)
FRA10.85 w
  
 
4
Yohan Le Pors-Anderson
Yohan Le Pors-Anderson ('93)
FRA10.92 w
  
 
5
Vincent Pascal
Vincent Pascal ('94)
FRA10.95 w
  
 
K 100 m    
Vind: +1.3

Finale A

Finale
Vind: +1.3
1
Greta Zeze
Greta Zeze ('99)
FRA12.02
  
 PB
2
Céline Bausivoir
Céline Bausivoir ('94)
FRA12.16
  
 
3
Gault Amaya Carrey
Gault Amaya Carrey ('99)
FRA12.64
  
 PB
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Cécile Bartoli
Cécile Bartoli ('86)
FRA2:17.20
  
 
2
Laetitia De La Mettrie
Laetitia De La Mettrie ('88)
FRA2:18.76
  
 
3
Lise-Marie Lucas
Lise-Marie Lucas ('92)
FRA2:22.39
  
 PB

Seneste resultater

2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m