M 100 m Vind: +0.2 Finale A Finale | Vind: +0.2 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ryota Yamagata Ryota Yamagata ('92) | 92 | JPN | 10.13 | |||||||||||
2 | Kyle Greaux Kyle Greaux ('88) | 88 | TTO | 10.33 | |||||||||||
3 | Tatenda Tsumba Tatenda Tsumba ('91) | 91 | ZIM | 10.35 | |||||||||||
4 | Andreas Vranken Andreas Vranken ('93) | 93 | BEL | 10.50 | |||||||||||
5 | Gaylord Kuba Di-Vita Gaylord Kuba Di-Vita ('95) | 95 | BEL | 10.65 | |||||||||||
6 | Jean-Marie Louis Jean-Marie Louis ('86) | 86 | BEL | 10.66 | |||||||||||
7 | Tyler Mason Tyler Mason ('95) | 95 | JAM | 10.77 | |||||||||||
M 300 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Robin Vanderbemden Robin Vanderbemden ('94) | 94 | BEL | 32.44 | PB | ||||||||||
2 | Jonathan Borlée Jonathan Borlée ('88) | 88 | BEL | 32.81 | SB | ||||||||||
3 | Teddy Atine Teddy Atine ('85) | 85 | FRA | 32.92 | PB | ||||||||||
4 | Dylan Borlée Dylan Borlée ('92) | 92 | BEL | 32.95 | SB | ||||||||||
5 | Thandaza Zwane Thandaza Zwane ('92) | 92 | SWZ | 33.03 | PB | ||||||||||
6 | Kevin Borlée Kevin Borlée ('88) | 88 | BEL | 33.07 | SB | ||||||||||
7 | Rilwan Alowonle Rilwan Alowonle ('93) | 93 | NGR | 33.67 | PB | ||||||||||
Fitzroy Dunkley Fitzroy Dunkley ('93) | 93 | JAM | DQ | ||||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mostafa Smaili Mostafa Smaili ('97) | 97 | MAR | 1:45.65 | SB | ||||||||||
2 | Cornelius Tuwei Cornelius Tuwei ('93) | 93 | KEN | 1:45.71 | |||||||||||
3 | Filip Šnejdr Filip Šnejdr ('95) | 95 | CZE | 1:47.04 | |||||||||||
4 | Aaron Botterman Aaron Botterman ('94) | 94 | BEL | 1:47.48 | |||||||||||
5 | Saúl Martínez Saúl Martínez ('94) | 94 | ESP | 1:47.82 | |||||||||||
6 | Alex Amankwah Alex Amankwah ('92) | 92 | GHA | 1:47.88 | |||||||||||
7 | Balázs Vindics Balázs Vindics ('94) | 94 | HUN | 1:49.01 | |||||||||||
8 | Pierre Antoine Balhan Pierre Antoine Balhan ('92) | 92 | BEL | 1:49.06 | SB | ||||||||||
9 | Charles Grethen Charles Grethen ('92) | 92 | LUX | 1:49.81 | |||||||||||
10 | Mamush Lencho Mamush Lencho ('96) | 96 | ETH | 1:50.63 | SB | ||||||||||
11 | Oussama Lonneux Oussama Lonneux ('97) | 97 | BEL | 1:50.67 | PB | ||||||||||
12 | Norbert Kolombos Norbert Kolombos | 00 | KEN | 1:50.70 | |||||||||||
Anthony Chemut Anthony Chemut ('92) | 92 | KEN | DNF | pace | |||||||||||
Jesse Garn Jesse Garn ('93) | 93 | USA | DNF | ||||||||||||
M 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Yemane Haileselassie Yemane Haileselassie ('98) | 98 | ERI | 8:21.79 | |||||||||||
2 | Wilberforce Kones Wilberforce Kones ('93) | 93 | KEN | 8:22.55 | PB | ||||||||||
3 | Brian Shrader Brian Shrader ('91) | 91 | USA | 8:29.11 | PB | ||||||||||
4 | Mason Ferlic Mason Ferlic ('93) | 93 | USA | 8:29.77 | SB | ||||||||||
5 | Tripp Hurt Tripp Hurt ('92) | 92 | USA | 8:30.81 | |||||||||||
6 | Kosei Yamaguchi Kosei Yamaguchi ('91) | 91 | JPN | 8:30.98 | PB | ||||||||||
7 | Zak Seddon Zak Seddon ('94) | 94 | GBR | 8:31.60 | |||||||||||
8 | Jamaine Coleman Jamaine Coleman ('95) | 95 | GBR | 8:31.91 | PB | ||||||||||
9 | Taisei Ogino Taisei Ogino ('97) | 97 | JPN | 8:38.12 | PB | ||||||||||
10 | Ryuma Aoki Ryuma Aoki ('97) | 97 | JPN | 8:40.20 | PB | ||||||||||
11 | Kaur Kivistik Kaur Kivistik ('91) | 91 | EST | 8:43.87 | |||||||||||
12 | John Gay John Gay ('96) | 96 | CAN | 8:46.63 | |||||||||||
13 | Josh Thompson Josh Thompson ('93) | 93 | USA | 8:48.74 | |||||||||||
14 | Jorge Blanco Jorge Blanco ('93) | 93 | ESP | 8:50.11 | SB | ||||||||||
15 | Jean-Simon Desgagnés Jean-Simon Desgagnés ('98) | 98 | CAN | 8:52.03 | |||||||||||
16 | Clement Deflandre Clement Deflandre ('97) | 97 | BEL | 8:59.64 | |||||||||||
17 | Adam Visokay Adam Visokay ('94) | 94 | GBR | 9:02.04 | |||||||||||
Ibrahim Chakir Ibrahim Chakir ('94) | 94 | ESP | DNF | ||||||||||||
Eric Peñalver Eric Peñalver ('93) | 93 | ESP | DNF | ||||||||||||
Fabian Clarkson Fabian Clarkson ('90) | 90 | GER | DNF | ||||||||||||
Bernard Nganga Bernard Nganga ('85) | 85 | KEN | DNF | pace | |||||||||||
Isaac Updike Isaac Updike ('92) | 92 | USA | DNF | ||||||||||||
M 110 m hæk Vind: +0.2 Finale A Finale | Vind: +0.2 | ||||||||||||||
1 | Genta Masuno Genta Masuno ('93) | 93 | JPN | 13.59 | SB | ||||||||||
2 | Deuce Carter Deuce Carter ('90) | 90 | JAM | 13.62 | SB | ||||||||||
3 | Taioh Kanai Taioh Kanai ('95) | 95 | JPN | 13.73 | |||||||||||
4 | Max Hairston Max Hairston ('94) | 94 | USA | 13.94 | |||||||||||
5 | Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90) | 90 | DEN | 14.00 | |||||||||||
6 | Denis Hanjoul Denis Hanjoul ('91) | 91 | BEL | 14.27 | |||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jeffery Gibson Jeffery Gibson ('90) | 90 | BAH | 49.63 | |||||||||||
2 | Abdelmalik Lahoulou Abdelmalik Lahoulou ('92) | 92 | ALG | 49.66 | |||||||||||
3 | Shawn Rowe Shawn Rowe ('92) | 92 | JAM | 49.83 | |||||||||||
4 | CJ Allen CJ Allen ('95) | 95 | USA | 50.17 | |||||||||||
5 | Nick Smidt Nick Smidt ('97) | 97 | NED | 50.69 | SB | ||||||||||
6 | Mamadou Kasse Hann Mamadou Kasse Hann ('86) | 86 | FRA | 50.91 | |||||||||||
7 | Cameron French Cameron French ('92) | 92 | NZL | 51.09 | |||||||||||
8 | Takayuki Kishimoto Takayuki Kishimoto ('90) | 90 | JPN | 51.26 | |||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Piotr Lisek Piotr Lisek ('92) | 92 | POL | 5.72 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Arnaud Art Arnaud Art ('93) | 93 | BEL | 5.72 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Joel Leon Benitez Joel Leon Benitez ('98) | 98 | GBR | 5.52 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Claudio Michel Stecchi Claudio Michel Stecchi ('91) | 91 | ITA | 5.52 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ben Broeders Ben Broeders ('95) | 95 | BEL | 5.22 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Drew Volz Drew Volz ('92) | 92 | USA | 5.22 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Deakin Volz Deakin Volz ('97) | 97 | USA | 5.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Robin Pieper Robin Pieper ('95) | 95 | GER | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Tim Jaeger Tim Jaeger ('96) | 96 | GER | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Paulo Benavides Paulo Benavides ('97) | 97 | USA | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K 200 m Vind: +0.7 Finale A Finale | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Phyllis Francis Phyllis Francis ('92) | 92 | USA | 22.92 | |||||||||||
2 | Angela Tenorio Angela Tenorio ('96) | 96 | ECU | 23.32 | |||||||||||
3 | Manon Depuydt Manon Depuydt ('97) | 97 | BEL | 23.50 | |||||||||||
4 | Leya Buchanan Leya Buchanan ('96) | 96 | CAN | 23.83 | |||||||||||
5 | Cynthia Bolingo Mbongo Cynthia Bolingo Mbongo ('93) | 93 | BEL | 23.90 | |||||||||||
6 | Tasa Jiya Tasa Jiya ('97) | 97 | NED | 23.92 | |||||||||||
7 | Larissa Pasternatsky Larissa Pasternatsky ('91) | 91 | AUS | 24.11 | |||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Winnie Nanyondo Winnie Nanyondo ('93) | 93 | UGA | 2:01.74 | |||||||||||
2 | Halimah Nakaayi Halimah Nakaayi ('94) | 94 | UGA | 2:02.64 | |||||||||||
3 | Alexa Efraimson Alexa Efraimson ('97) | 97 | USA | 2:02.73 | SB | ||||||||||
4 | Danaïd Prinsen Danaïd Prinsen ('97) | 97 | NED | 2:03.06 | |||||||||||
5 | Charline Mathias Charline Mathias ('92) | 92 | LUX | 2:03.38 | |||||||||||
6 | Emily Richards Emily Richards ('95) | 95 | USA | 2:03.51 | |||||||||||
7 | Chrishuna Williams Chrishuna Williams ('93) | 93 | USA | 2:04.65 | |||||||||||
8 | Laurence Côté Laurence Côté ('91) | 91 | CAN | 2:04.73 | |||||||||||
9 | Sofie Van Accom Sofie Van Accom ('89) | 89 | BEL | 2:06.01 | SB | ||||||||||
10 | Angel Piccirillo Angel Piccirillo ('94) | 94 | USA | 2:06.47 | |||||||||||
11 | Souliatou Saka Souliatou Saka ('91) | 91 | BEN | 2:08.35 | PB | ||||||||||
12 | Camille Muls Camille Muls ('99) | 99 | BEL | 2:08.63 | |||||||||||
Mathilde Deswaef Mathilde Deswaef ('99) | 99 | BEL | DNF | ||||||||||||
Noélie Yarigo Noélie Yarigo ('85) | 85 | BEN | DNF | pace | |||||||||||
K 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Caroline Chepkurui Caroline Chepkurui ('90) | 90 | KEN | 9:32.53 | |||||||||||
2 | Mel Lawrence Mel Lawrence ('89) | 89 | USA | 9:32.68 | PB | ||||||||||
3 | Geneviève Lalonde Geneviève Lalonde ('91) | 91 | CAN | 9:35.19 | SB | ||||||||||
4 | Michelle Finn Michelle Finn ('89) | 89 | IRL | 9:51.43 | SB | ||||||||||
5 | Irene Van Der Reijken Irene Van Der Reijken ('93) | 93 | NED | 9:51.79 | PB | ||||||||||
6 | Aimee Pratt Aimee Pratt ('97) | 97 | GBR | 9:54.61 | |||||||||||
7 | Alycia Butterworth Alycia Butterworth ('92) | 92 | CAN | 9:58.61 | SB | ||||||||||
8 | Caroline Högardh Caroline Högardh ('92) | 92 | SWE | 9:59.98 | PB | ||||||||||
9 | Erin Teschuk Erin Teschuk ('94) | 94 | CAN | 10:02.70 | SB | ||||||||||
10 | Iona Lake Iona Lake ('93) | 93 | GBR | 10:04.84 | |||||||||||
11 | Tori Gerlach Tori Gerlach ('94) | 94 | USA | 10:07.61 | |||||||||||
12 | Sara Treacy Sara Treacy ('89) | 89 | IRL | 10:13.29 | SB | ||||||||||
Blanca Fernández Blanca Fernández ('92) | 92 | ESP | DNF | ||||||||||||
Ann Gathoni Ann Gathoni ('98) | 98 | KEN | DNF | pace | |||||||||||
Habiba Ghribi Habiba Ghribi ('84) | 84 | TUN | DNF | ||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: +0.6 Finale A Finale | Vind: +0.6 | ||||||||||||||
1 | Eline Berings Eline Berings ('86) | 86 | BEL | 12.72 | PB | ||||||||||
2 | Nickiesha Wilson Nickiesha Wilson ('86) | 86 | JAM | 13.05 | |||||||||||
3 | Ayako Kimura Ayako Kimura ('88) | 88 | JPN | 13.15 | |||||||||||
4 | Anne Zagré Anne Zagré ('90) | 90 | BEL | 13.21 | |||||||||||
5 | Sarah Missinne Sarah Missinne ('95) | 95 | BEL | 13.27 | |||||||||||
6 | MacKenzie Hill MacKenzie Hill ('86) | 86 | USA | 13.45 | |||||||||||
7 | Masumi Aoki Masumi Aoki ('94) | 94 | JPN | 13.53 | |||||||||||
8 | Chloe Beaucarne Chloe Beaucarne ('97) | 97 | BEL | 13.89 | |||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Elena Vallortigara Elena Vallortigara ('91) | 91 | ITA | 1.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Levern Spencer Levern Spencer ('84) | 84 | LCA | 1.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Nicola McDermott Nicola McDermott ('96) | 96 | AUS | 1.86 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Svetlana Radzivil Svetlana Radzivil ('87) | 87 | UZB | 1.86 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jeannelle Scheper Jeannelle Scheper ('94) | 94 | LCA | 1.86 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Maruša Černjul Maruša Černjul ('92) | 92 | SLO | 1.81 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Nadezhda Dusanova Nadezhda Dusanova ('87) | 87 | UZB | 1.81 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Hanne Maudens Hanne Maudens ('97) | 97 | BEL | 6.29 | +0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ilona Masson Ilona Masson ('01) | 01 | BEL | 5.84 | +1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Divya Biswal Divya Biswal ('93) | 93 | CAN | 5.80 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Saliyya Guisse Saliyya Guisse ('96) | 96 | BEL | 5.74 | +0.9 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Elien Hooyberghs Elien Hooyberghs ('95) | 95 | BEL | 5.32 | +0.5 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Cassandre Evans Cassandre Evans ('01) | 01 | BEL | 5.27 | +0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Hanne Annendyck Hanne Annendyck ('97) | 97 | BEL | 5.14 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M 100 m Vind: +0.5 Finale A Finale | Vind: +0.5 | ||||||||||||||
1 | Sam Effah Sam Effah ('88) | 88 | CAN | 10.30 | |||||||||||
2 | Chidamba Hazemba Chidamba Hazemba ('97) | 97 | ZAM | 10.38 | |||||||||||
3 | Takuya Kawakami Takuya Kawakami ('95) | 95 | JPN | 10.50 | |||||||||||
4 | Gaylord Kuba Di-Vita Gaylord Kuba Di-Vita ('95) | 95 | BEL | 10.61 | =PB | ||||||||||
5 | Raphael Kapenda Raphael Kapenda ('98) | 98 | BEL | 10.84 | |||||||||||
6 | Lionel Degavre Lionel Degavre ('95) | 95 | BEL | 10.85 | |||||||||||
7 | Carl Magnus Seeliger Carl Magnus Seeliger ('96) | 96 | GER | 11.03 | |||||||||||
Finale B Vind: +0.8 | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
1 | Antoine Snyders Antoine Snyders ('97) | 97 | BEL | 10.72 | |||||||||||
2 | Bryson Patterson Bryson Patterson ('95) | 95 | CAN | 10.89 | SB | ||||||||||
3 | François Grailet François Grailet ('94) | 94 | LUX | 10.96 | SB | ||||||||||
4 | Raphael Kapenda Raphael Kapenda ('98) | 98 | BEL | 11.16 | |||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89) | 89 | DEN | 47.39 | |||||||||||
2 | Ismael Daffe Ismael Daffe ('86) | 86 | FRA | 47.53 | |||||||||||
3 | Kevin Dotremont Kevin Dotremont ('96) | 96 | BEL | 48.60 | |||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jesús Gómez Jesús Gómez ('91) | 91 | ESP | 3:41.91 | |||||||||||
2 | Necho Tayachew Necho Tayachew ('96) | 96 | ISR | 3:44.02 | PB | ||||||||||
3 | Ryoji Tatezawa Ryoji Tatezawa ('97) | 97 | JPN | 3:45.88 | |||||||||||
4 | Cameron Proceviat Cameron Proceviat ('93) | 93 | CAN | 3:46.36 | |||||||||||
5 | Samuel Vincent Samuel Vincent ('92) | 92 | USA | 3:47.15 | |||||||||||
6 | Hazuma Hattori Hazuma Hattori ('95) | 95 | JPN | 3:47.77 | |||||||||||
7 | Jack Williams Jack Williams ('93) | 93 | CAN | 3:48.20 | |||||||||||
8 | Victor Palumbo Victor Palumbo ('93) | 93 | USA | 3:49.40 | |||||||||||
9 | Charlie Dannatt Charlie Dannatt ('99) | 99 | CAN | 3:50.04 | |||||||||||
10 | Yimer Getahun Yimer Getahun ('92) | 92 | ISR | 3:59.07 | |||||||||||
11 | Valere Hustin Valere Hustin ('93) | 93 | BEL | 4:03.13 | SB | ||||||||||
12 | Kenta Umetani Kenta Umetani ('96) | 96 | JPN | 4:08.27 | SB | ||||||||||
David Bustos David Bustos ('90) | 90 | ESP | DNF | ||||||||||||
David Palacio David Palacio ('88) | 88 | ESP | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Chiharu Nakagawa Chiharu Nakagawa ('86) | 86 | JPN | 3:47.49 | |||||||||||
2 | Julien Celis Julien Celis ('98) | 98 | BEL | 3:50.06 | PB | ||||||||||
3 | Elon Abergel Elon Abergel ('99) | 99 | ISR | 3:50.91 | PB | ||||||||||
4 | Paul Lascabettes Paul Lascabettes ('96) | 96 | FRA | 3:51.06 | PB | ||||||||||
5 | Marco Müller Marco Müller ('93) | 93 | GER | 3:51.36 | PB | ||||||||||
6 | Nate Riech Nate Riech ('95) | 95 | CAN | 3:51.62 | PB | ||||||||||
7 | Bukayaw Malede Bukayaw Malede ('97) | 97 | ISR | 3:54.10 | |||||||||||
8 | Theo Hunt Theo Hunt ('88) | 88 | CAN | 3:55.23 | SB | ||||||||||
9 | Yannick Schwarz Yannick Schwarz ('93) | 93 | GER | 3:56.52 | PB | ||||||||||
10 | Andrew Leblanc Andrew Leblanc ('98) | 98 | CAN | 3:58.02 | |||||||||||
K 100 m Vind: +0.7 Finale A Finale | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Sayaka Adachi Sayaka Adachi ('96) | 96 | JPN | 12.03 | |||||||||||
2 | Kanako Yuasa Kanako Yuasa ('97) | 97 | JPN | 12.05 | |||||||||||
3 | Janie de Naeyer Janie de Naeyer ('01) | 01 | BEL | 12.14 | |||||||||||
4 | Shimada Bajon Shimada Bajon ('88) | 88 | NED | 12.28 | |||||||||||
K 200 m Vind: +0.3 Finale A Finale | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
1 | Eline Claeys Eline Claeys | 00 | BEL | 24.89 | PB | ||||||||||
2 | Nyoka Maxwell Nyoka Maxwell ('97) | 97 | CAN | 24.89 | |||||||||||
3 | Stephanie Asomaning Stephanie Asomaning ('90) | 90 | BEL | 25.18 | SB | ||||||||||
4 | Shimada Bajon Shimada Bajon ('88) | 88 | NED | 25.49 | |||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Maité Bouchard Maité Bouchard ('95) | 95 | CAN | 54.09 | PB | ||||||||||
2 | Sinead Denny Sinead Denny ('91) | 91 | IRL | 54.69 | |||||||||||
3 | Meg Manley Meg Manley ('93) | 93 | USA | 55.25 | PB | ||||||||||
4 | Adrea Propp Adrea Propp ('92) | 92 | CAN | 55.56 | SB | ||||||||||
5 | Messalina Pieroni Messalina Pieroni ('98) | 98 | BEL | 56.55 | |||||||||||
6 | Tamara Harris Tamara Harris ('93) | 93 | CAN | 56.69 | PB | ||||||||||
7 | Alaine Tate Alaine Tate ('92) | 92 | USA | 57.07 | PB | ||||||||||
8 | Dominique Veninga Dominique Veninga ('97) | 97 | NED | 57.47 | |||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kate Ayers Kate Ayers ('95) | 95 | CAN | 4:13.35 | |||||||||||
2 | Dana Giordano Dana Giordano ('93) | 93 | USA | 4:13.89 | |||||||||||
3 | Mariah Kelly Mariah Kelly ('91) | 91 | CAN | 4:14.62 | |||||||||||
4 | Lucia Stafford Lucia Stafford ('98) | 98 | CAN | 4:15.03 | |||||||||||
5 | Sarah MacPherson Sarah MacPherson ('91) | 91 | CAN | 4:17.01 | |||||||||||
6 | Elizabeth Whelan Elizabeth Whelan ('93) | 93 | CAN | 4:17.80 | SB | ||||||||||
7 | Madeleine Kelly Madeleine Kelly ('95) | 95 | CAN | 4:17.90 | PB | ||||||||||
8 | Jenna Westaway Jenna Westaway ('94) | 94 | CAN | 4:19.91 | |||||||||||
9 | Kirsten Lee Kirsten Lee ('93) | 93 | CAN | 4:20.50 | |||||||||||
10 | Stephanie Herrick Stephanie Herrick ('87) | 87 | USA | 4:23.55 | |||||||||||
11 | Airi Ikezaki Airi Ikezaki ('98) | 98 | JPN | 4:23.63 | PB | ||||||||||
12 | Devan Wiebe Devan Wiebe ('93) | 93 | CAN | 4:28.34 | |||||||||||
13 | Julie MathisenJulie Mathisen ('93) | 93 | NOR | 4:28.95 | |||||||||||
14 | Samantha Murphy Samantha Murphy ('92) | 92 | CAN | 4:30.21 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Vanessa Roy Vanessa Roy ('81) | 81 | FRA | 4:27.94 | PB | ||||||||||
2 | Christina Maria Toogood Christina Maria Toogood ('89) | 89 | NOR | 4:28.39 | |||||||||||
3 | Rahel Brömmel Rahel Brömmel ('02) | 02 | GER | 4:36.06 | |||||||||||
4 | Lior Kremer Lior Kremer ('99) | 99 | ISR | 4:38.53 | |||||||||||
5 | Anne Schreurs Anne Schreurs ('92) | 92 | BEL | 4:38.63 | |||||||||||
6 | Pia Malin Jensen Pia Malin Jensen ('94) | 94 | GER | 4:39.06 | PB | ||||||||||
7 | Eline Pinter Eline Pinter ('96) | 96 | BEL | 4:39.77 | SB | ||||||||||
8 | Shaked Leibovitz Shaked Leibovitz ('99) | 99 | ISR | 4:41.67 | |||||||||||
9 | Elodie Van Den Abeele Elodie Van Den Abeele ('96) | 96 | BEL | 4:42.06 |