Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Heusden BEL: KBC-Nacht Van De Atletiek, KBC Night of Athletics, Stadion De Veen 21.7.2018

M 200 m    
Vind: -1.6

Finale A

Finale
Vind: -1.6
1
Kyle Greaux
Kyle Greaux ('88)
TTO20.28
  
 
2
Solomon Bockarie
Solomon Bockarie ('87)
NED20.54
  
 
3
Robin Vanderbemden
Robin Vanderbemden ('94)
BEL20.77
  
 
4
Tatenda Tsumba
Tatenda Tsumba ('91)
ZIM20.82
  
 
5
Jeffrey John
Jeffrey John ('92)
FRA20.93
  
 
6
Thandaza Zwane
Thandaza Zwane ('92)
SWZ21.09
  
 
7
Kobe Vleminckx
Kobe Vleminckx ('98)
BEL21.20
  
 
8
Andreas Vranken
Andreas Vranken ('93)
BEL21.20
  
 PB
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Jonathan Borlée
Jonathan Borlée ('88)
BEL45.57
  
 SB
2
Kevin Borlée
Kevin Borlée ('88)
BEL45.67
  
 
3
Liemarvin Bonevacia
Liemarvin Bonevacia ('89)
NED45.86
  
 
4
Dylan Borlée
Dylan Borlée ('92)
BEL46.04
  
 
5
Fitzroy Dunkley
Fitzroy Dunkley ('93)
JAM46.19
  
 
6
Teddy Atine
Teddy Atine ('85)
FRA46.69
  
 
7
Alexander Doom
Alexander Doom ('97)
BEL47.92
  
 
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Mostafa Smaili
Mostafa Smaili ('97)
MAR1:45.54
  
 SB
2
Filip Šnejdr
Filip Šnejdr ('95)
CZE1:46.51
  
 
3
Mohamed Aman
Mohamed Aman ('94)
ETH1:46.74
  
 SB
4
Aaron Botterman
Aaron Botterman ('94)
BEL1:47.12
  
 
5
Jesse Garn
Jesse Garn ('93)
USA1:47.31
  
 
6
Mamush Lencho
Mamush Lencho ('96)
ETH1:47.44
  
 SB
7
Norbert Kolombos
Norbert Kolombos 
KEN1:47.95
  
 
8
Alex Amankwah
Alex Amankwah ('92)
GHA1:48.37
  
 
9
Pieter Sisk
Pieter Sisk ('99)
BEL1:49.88
  
 
Anthony Chemut
Anthony Chemut ('92)
KEN DNF
  
 
Finale B
1
Drew Piazza
Drew Piazza ('95)
USA1:46.41
  
 
2
Jeremiah Mutai
Jeremiah Mutai ('92)
KEN1:46.59
  
 
3
Said Aden Said
Said Aden Said ('93)
QAT1:46.86
  
 
4
Abdirahman Saeed Hassan
Abdirahman Saeed Hassan ('97)
QAT1:47.38
  
 PB
5
Joe McAsey
Joe McAsey ('93)
USA1:48.36
  
 
6
Jan Van Den Broeck
Jan Van Den Broeck ('89)
BEL1:48.72
  
 SB
7
Andreas Almgren
Andreas Almgren ('95)
SWE1:49.05
  
 SB
8
Aurele Vandeputte
Aurele Vandeputte ('95)
BEL1:49.38
  
 SB
Mathias Sanctorum
Mathias Sanctorum ('93)
BEL DNF
  
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
4
Johan Walldén
Johan Walldén ('87)
SWE3:48.95
  
 SB
1
Ronald Musagala
Ronald Musagala ('92)
UGA3:36.59
  
 
2
Craig Engels
Craig Engels ('94)
USA3:36.89
  
 SB
3
Charles Philibert-Thiboutot
Charles Philibert-Thiboutot ('90)
CAN3:37.21
  
 SB
4
Cornelius Tuwei
Cornelius Tuwei ('93)
KEN3:37.25
  
 PB
5
Johnny Gregorek
Johnny Gregorek ('91)
USA3:37.39
  
 
6
Pieter-Jan Hannes
Pieter-Jan Hannes ('92)
BEL3:38.28
  
 SB
7
Tarik Moukrime
Tarik Moukrime ('92)
BEL3:38.59
  
 
8
Ferdinand Kvan Edman
Ferdinand Kvan Edman ('93)
NOR3:38.64
  
 PB
9
Robin Hendrix
Robin Hendrix ('95)
BEL3:39.78
  
 
10
Peter Callahan
Peter Callahan ('91)
BEL3:39.79
  
 
11
Tamás Kazi
Tamás Kazi ('85)
HUN3:39.97
  
 
12
Richard Douma
Richard Douma ('93)
NED3:40.90
  
 
13
Alexandre Saddedine
Alexandre Saddedine ('94)
FRA3:41.50
  
 
14
Pieter Claus
Pieter Claus ('93)
BEL3:42.20
  
 
15
Ali Hamdi
Ali Hamdi ('89)
BEL3:45.29
  
 
Balázs Vindics
Balázs Vindics ('94)
HUN DNF
  
 
Sammy Kirongo
Sammy Kirongo ('94)
KEN DNF
  
 
Finale B
1
Eric Avila
Eric Avila ('89)
USA3:36.41
  
 SB
2
Colby Alexander
Colby Alexander ('91)
USA3:38.47
  
 
3
Sam McEntee
Sam McEntee ('92)
AUS3:38.89
  
 
4
Graham Crawford
Graham Crawford ('92)
USA3:38.92
  
 
5
Johan Rogestedt
Johan Rogestedt ('93)
SWE3:39.34
  
 
6
Charles Grethen
Charles Grethen ('92)
LUX3:40.00
  
 
7
Brimin Kiprotich
Brimin Kiprotich ('99)
KEN3:40.69
  
 
8
Rob Napolitano
Rob Napolitano ('94)
PUR3:40.81
  
 
9
Lawi Kosgei
Lawi Kosgei ('99)
KEN3:41.37
  
 
10
Tim Van De Velde
Tim Van De Velde 
BEL3:42.01
  
 PB
11Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)DEN3:42.03
  
 
12
Oussama Lonneux
Oussama Lonneux ('97)
BEL3:44.07
  
 PB
13
Jeroen D'Hoedt
Jeroen D'Hoedt ('90)
BEL3:45.64
  
 
14
Ryoji Tatezawa
Ryoji Tatezawa ('97)
JPN3:45.79
  
 
Vincent Ciattei
Vincent Ciattei ('95)
USA DNF
  
 
Joe McAsey
Joe McAsey ('93)
USA DNF
  
 
M 5000 m    

Finale A

Finale
1
Regasa Chala
Regasa Chala ('97)
ETH13:06.98
  
 PB
2
Nibret Melak
Nibret Melak ('99)
ETH13:07.27
  
 PB
3
Dawit Wolde
Dawit Wolde ('91)
ETH13:10.65
  
 SB
4
Japheth Korir
Japheth Korir ('93)
KEN13:11.86
  
 PB
5
Albert Rop
Albert Rop ('92)
BRN13:13.96
  
 
6
Davis Kiplangat
Davis Kiplangat ('98)
KEN13:15.73
  
 
7
Brett Robinson
Brett Robinson ('91)
AUS13:15.91
  
 PB
8
Soufiane Bouchikhi
Soufiane Bouchikhi ('90)
BEL13:19.55
  
 PB
9
Bashir Abdi
Bashir Abdi ('89)
BEL13:19.80
  
 SB
10
Sean McGorty
Sean McGorty ('95)
USA13:21.93
  
 PB
11
Fredrick Kipkosgei
Fredrick Kipkosgei ('96)
KEN13:26.21
  
 SB
12
Kiprotich Peter
Kiprotich Peter ('98)
KEN13:26.46
  
 PB
13
Filip Ingebrigtsen
Filip Ingebrigtsen ('93)
NOR13:30.48
  
 PB
14
Sam Parsons
Sam Parsons ('94)
USA13:47.96
  
 
15
Hazuma Hattori
Hazuma Hattori ('95)
JPN14:07.86
  
 SB
Lander Tijtgat
Lander Tijtgat ('83)
BEL DNF
  
 
John Gay
John Gay ('96)
CAN DNF
  
 
Mekonnen Gebremedhin
Mekonnen Gebremedhin ('88)
ETH DNF
  
 
Wilberforce Kones
Wilberforce Kones ('93)
KEN DNF
  
 
Bernard Nganga
Bernard Nganga ('85)
KEN DNF
  
 
Isaac Updike
Isaac Updike ('92)
USA DNF
  
 
Finale B
1
Solomon Berihu
Solomon Berihu ('99)
ETH13:16.77
  
 SB
2
Diego Estrada
Diego Estrada ('89)
USA13:33.18
  
 SB
3
Florian Orth
Florian Orth ('89)
GER13:34.03
  
 SB
4
Jacob Thomson
Jacob Thomson ('94)
USA13:34.50
  
 PB
5
Benjamin de Haan
Benjamin de Haan ('93)
NED13:35.77
  
 PB
6
Arsène Guillorel
Arsène Guillorel ('94)
FRA13:36.30
  
 PB
7
Hyuga Endo
Hyuga Endo ('98)
JPN13:39.81
  
 SB
8
Hiroki Matsueda
Hiroki Matsueda ('93)
JPN13:40.85
  
 
9
Kosei Yamaguchi
Kosei Yamaguchi ('91)
JPN13:41.21
  
 PB
10
Per Svela
Per Svela ('92)
NOR13:41.30
  
 PB
11
Simon Debognies
Simon Debognies ('96)
BEL13:42.54
  
 SB
12
Brian Shrader
Brian Shrader ('91)
USA13:46.66
  
 SB
13
Chiharu Nakagawa
Chiharu Nakagawa ('86)
JPN13:49.96
  
 SB
14
Félix Bour
Félix Bour ('94)
FRA13:55.61
  
 SB
15
Kazuma Taira
Kazuma Taira ('94)
JPN13:56.87
  
 
16
Reid Buchanan
Reid Buchanan ('93)
USA13:58.68
  
 
17
Kei Fumimoto
Kei Fumimoto ('92)
JPN13:59.29
  
 
18
Adam Visokay
Adam Visokay ('94)
GBR14:07.29
  
 
19
Haimro Alame
Haimro Alame ('90)
ISR14:10.61
  
 
20
Martin Sperlich
Martin Sperlich ('91)
GER14:18.81
  
 SB
Taisei Ogino
Taisei Ogino ('97)
JPN DNF
  
 
Ryuma Aoki
Ryuma Aoki ('97)
JPN DNF
  
 
Finale C
1
Jordan Mann
Jordan Mann ('93)
USA13:45.44
  
 PB
2
Ilyas Yonis Osman
Ilyas Yonis Osman ('99)
SOM13:47.94
  
NU20R PB
3
Pietro Riva
Pietro Riva ('97)
ITA13:48.95
  
 PB
4
Michael Somers
Michael Somers ('95)
BEL13:51.74
  
 PB
5
Yimer Getahun
Yimer Getahun ('92)
ISR13:55.66
  
 SB
6
Regis Thonon
Regis Thonon ('87)
BEL13:57.80
  
 PB
7
Dorian Boulvin
Dorian Boulvin ('97)
BEL14:00.26
  
 
8Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)DEN14:07.71
  
 
9
Jack Keelan
Jack Keelan ('95)
USA14:08.37
  
 
10
Jean-Pierre Weerts
Jean-Pierre Weerts ('86)
BEL14:20.90
  
 
11
Frank Futselaar
Frank Futselaar ('91)
NED14:27.05
  
 
12
Ward D'Hoore
Ward D'Hoore ('94)
BEL14:27.46
  
 
13
Dieter Kersten
Dieter Kersten ('96)
BEL14:29.57
  
 
14
Dries Basemans
Dries Basemans ('92)
BEL14:30.87
  
 SB
15
Gert Jan Wassink
Gert Jan Wassink ('85)
NED14:41.51
  
 SB
Khalid Choukoud
Khalid Choukoud ('86)
NED DNF
  
 
Kim Ruell
Kim Ruell ('87)
BEL DNF
  
 
Olle Walleräng
Olle Walleräng ('85)
SWE DNF
  
 
Mike Marsella
Mike Marsella ('94)
USA DNF
  
 
Finale D
1
Márkos Goúrlias
Márkos Goúrlias ('95)
GRE13:48.23
  
 PB
2
Sigurd Ruud Skjeseth
Sigurd Ruud Skjeseth ('96)
NOR13:49.85
  
 PB
3
Samuel Vincent
Samuel Vincent ('92)
USA13:50.02
  
 PB
4
Sol Sweeney
Sol Sweeney ('98)
GBR13:51.94
  
 PB
5
Justin Kent
Justin Kent ('92)
CAN13:53.32
  
 PB
6
Patrice Le Gall
Patrice Le Gall ('81)
FRA13:54.14
  
 PB
7
Yitayew Abuhay
Yitayew Abuhay ('96)
ISR13:55.07
  
 PB
8
Daniel Lundgren
Daniel Lundgren ('85)
SWE13:57.36
  
 SB
9
Suldan Hassan
Suldan Hassan ('98)
SWE13:59.92
  
 PB
10
Gashew Ayele
Gashew Ayele ('96)
ISR14:02.64
  
 PB
11
Bradley Goater
Bradley Goater ('94)
GBR14:03.43
  
 
12
Wesley de Kerpel
Wesley de Kerpel ('88)
BEL14:16.46
  
 SB
13
Conor Bradley
Conor Bradley ('87)
IRL14:16.61
  
 SB
14
Phillip Crout
Phillip Crout ('95)
GBR14:16.78
  
 
15Jakob Dybdal AbrahamsenJakob Dybdal Abrahamsen ('94)DEN14:19.11
  
 SB
16
Bas Van Hooren
Bas Van Hooren ('92)
NED14:20.88
  
 PB
17
Paulos Surafel
Paulos Surafel ('97)
GBR14:21.81
  
 SB
18
Mats Lunders
Mats Lunders ('91)
BEL14:24.27
  
 SB
19
Bryce Anderson
Bryce Anderson ('96)
AUS14:24.73
  
 
20
Joshua Grace
Joshua Grace ('93)
GBR14:25.96
  
 
21
Ronald Schröer
Ronald Schröer ('84)
NED14:29.74
  
 
Bert Misplon
Bert Misplon ('88)
BEL DNF
  
 
Bram Anderiessen
Bram Anderiessen ('99)
NED DNF
  
 
Finale E
1
Zerom Ghebrehiwet
Zerom Ghebrehiwet ('93)
ERI14:14.81
  
 SB
2
Godadaw Belachew
Godadaw Belachew ('97)
ISR14:15.17
  
 PB
3
Manuel de Backer
Manuel de Backer ('96)
NED14:15.99
  
 PB
4
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom ('77)
SWE14:18.84
  
 SB
5
Bukayaw Malede
Bukayaw Malede ('97)
ISR14:20.99
  
 PB
6
Jamal Abdelmaji Eisa Mohammed
Jamal Abdelmaji Eisa Mohammed ('93)
SUD14:23.96
  
 PB
7
Eric Keogh
Eric Keogh ('90)
IRL14:31.50
  
 SB
8
Arno De Feyter
Arno De Feyter ('92)
BEL14:32.40
  
 PB
9
Eshetu Worku
Eshetu Worku ('99)
ISR14:32.91
  
 PB
10
Enzo Noel
Enzo Noel ('95)
BEL14:34.92
  
 
11
Theo Hunt
Theo Hunt ('88)
CAN14:35.22
  
 
12
John Mason
John Mason ('87)
CAN14:40.94
  
 PB
13
Tyler Dozzi
Tyler Dozzi ('99)
CAN14:45.25
  
 
Djoao Lobles
Djoao Lobles ('01)
NED DNF
  
 
Robert Stone
Robert Stone ('95)
USA DNF
  
 
Finale F
1
Tim Bolink
Tim Bolink ('92)
NED14:30.06
  
 PB
2
Sander Vercauteren
Sander Vercauteren ('98)
BEL14:32.31
  
 PB
3
Guillaume Grimard
Guillaume Grimard ('99)
BEL14:33.03
  
 PB
4
Geart Jorritsma
Geart Jorritsma ('96)
NED14:35.10
  
 PB
5
Sven Schoonebeek
Sven Schoonebeek ('97)
NED14:41.87
  
 
6
Gianluca Assorgia
Gianluca Assorgia ('94)
NED14:44.38
  
 PB
7
Filip Vercruysse
Filip Vercruysse ('83)
BEL14:45.02
  
 PB
8
Emmett Dunleavy
Emmett Dunleavy ('81)
IRL14:46.34
  
 SB
9
Lucas Nieuweboer
Lucas Nieuweboer ('94)
NED14:46.53
  
 SB
10
Conor Duffy
Conor Duffy ('92)
IRL14:48.09
  
 
11Joachim Weel RosboJoachim Weel Rosbo ('97)DEN14:49.65
  
 SB
12
Maarten De Nys
Maarten De Nys ('89)
BEL14:53.00
  
 SB
13
Abdisamed Abdi
Abdisamed Abdi ('94)
USA15:04.54
  
 SB
14
Nicolai Sake
Nicolai Sake ('96)
BEL15:14.78
  
 PB
15
Wout Daniels
Wout Daniels ('95)
BEL15:18.74
  
 PB
Pieter Verschoren
Pieter Verschoren ('87)
BEL DNF
  
 
Rik Goethals
Rik Goethals ('92)
NED DNF
  
 
Arne Agten
Arne Agten ('95)
BEL DNF
  
 
Jonas Götte
Jonas Götte ('96)
GER DNF
  
 
Andreas Keil-Forneck
Andreas Keil-Forneck ('87)
GER DNF
  
 
M 110 m hæk    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
1
Ludovic Payen
Ludovic Payen ('95)
FRA13.59
  
 
2
Genta Masuno
Genta Masuno ('93)
JPN13.72
  
 
3
Taioh Kanai
Taioh Kanai ('95)
JPN13.74
  
 
4
Benjamin Sedecias
Benjamin Sedecias ('95)
FRA13.79
  
 
5
Michael Obasuyi
Michael Obasuyi ('99)
BEL13.97
  
 PB
6
Max Hairston
Max Hairston ('94)
USA13.98
  
 
7
Dario De Borger
Dario De Borger ('92)
BEL14.24
  
 
8
Denis Hanjoul
Denis Hanjoul ('91)
BEL14.27
  
 
M 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Jeffery Gibson
Jeffery Gibson ('90)
BAH48.98
  
 SB
2
Abdelmalik Lahoulou
Abdelmalik Lahoulou ('92)
ALG49.01
  
 SB
3
Nicholas Bett
Nicholas Bett ('90)
KEN49.27
  
 
4
CJ Allen
CJ Allen ('95)
USA49.40
  
 =PB
5
Shawn Rowe
Shawn Rowe ('92)
JAM49.73
  
 
6
Cameron French
Cameron French ('92)
NZL50.04
  
 
7
Takayuki Kishimoto
Takayuki Kishimoto ('90)
JPN50.84
  
 
8
Dylan Owusu
Dylan Owusu ('97)
BEL53.50
  
 
M Længdespring    

Finale A

Finale
1
Ignisious Gaisah
Ignisious Gaisah ('83)
NED7.68
0.0
  
 
 
7.45
 -0.4
7.59
 -0.5
7.68  X7.54
 0.7
7.62
 -1.3
  
2
François Grailet
François Grailet ('94)
LUX7.40
-0.3
  
 
 
7.11
 -0.9
7.19
 1.2
  X  X7.40
 -0.3
7.21
 -0.9
  
3
Bartosz Jasiński
Bartosz Jasiński ('93)
POL6.98
-1.3
  
 
 
  X6.74
 -0.4
  X6.98
 -1.3
  X  X  
4
Arno Thibau
Arno Thibau ('95)
BEL6.91
+1.1
  
 
 
6.79
 -0.1
6.826.78
 1.1
6.60
 -1.0
6.91
 1.1
6.91
 -0.1
  
5
Bryson Patterson
Bryson Patterson ('95)
CAN6.82
+1.3
  
 
 
6.56
 1.7
  X6.82
 1.3
6.59
 -1.5
  X6.57
 -0.4
  
6
Jens Franssens
Jens Franssens ('98)
BEL6.57
+1.0
  
 
 
6.526.246.57
 1.0
6.20
 -0.9
  X6.51
 -1.5
  
7
Robbe van Riel
Robbe van Riel ('99)
BEL6.35
+0.9
  
 PB
 
6.35 PB
 0.9
6.06
 -2.1
6.23
 1.1
6.22
 0.3
6.03
 -1.2
6.29
 -0.2
  
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1
Bob Bertemes
Bob Bertemes ('93)
LUX20.48
  
 
 
19.98  X  X  X20.4819.70  
2
Patrick Cronie
Patrick Cronie ('89)
NED19.80
  
 PB
 
19.2819.80 PB19.2119.1919.5519.48  
3
Chad Wright
Chad Wright ('91)
JAM17.99
  
 SB
 
17.35 SB  X17.83 SB  X17.4417.99 SB  
4
Remco Goetheer
Remco Goetheer ('92)
NED17.68
  
 
 
17.68  X  X  X  X  X  
5
Timothy Truyts
Timothy Truyts ('89)
BEL14.49
  
 PB
 
14.19 PB13.9814.38 PB14.49 PB  X13.85  
K 100 m    
Vind: +1.6

Finale A

Finale
Vind: +1.6
1
Aaliyah Brown
Aaliyah Brown ('95)
USA11.35
  
 
2
Leya Buchanan
Leya Buchanan ('96)
CAN11.55
  
 
3
Bowien Jansen
Bowien Jansen ('98)
NED11.59
  
 PB
4
Manon Depuydt
Manon Depuydt ('97)
BEL11.64
  
 PB
5
Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken ('99)
LUX11.65
  
 
6
Janice Babel
Janice Babel ('92)
NED11.71
  
 
K 400 m    

Finale A

Finale
1
Aminatou Seyni
Aminatou Seyni ('96)
NIG51.17
  
NR PB
2
Camille Laus
Camille Laus ('93)
BEL53.09
  
 
3
Agnes Raharolahy
Agnes Raharolahy ('92)
FRA53.12
  
 
4
Laura de Witte
Laura de Witte ('95)
NED53.61
  
 
5
Carline Muir
Carline Muir ('87)
CAN53.76
  
 SB
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Halimah Nakaayi
Halimah Nakaayi ('94)
UGA1:59.58
  
 
2
Noélie Yarigo
Noélie Yarigo ('85)
BEN2:00.06
  
 SB
3
Charline Mathias
Charline Mathias ('92)
LUX2:00.35
  
NR PB
4
Hanna Green
Hanna Green ('94)
USA2:01.28
  
 
5
Emily Richards
Emily Richards ('95)
USA2:01.33
  
 
6Aníta HinriksdóttirAníta Hinriksdóttir ('96)ISL2:01.53
  
 
7
Lindsey Butterworth
Lindsey Butterworth ('92)
CAN2:02.10
  
 
Laurence Côté
Laurence Côté ('91)
CAN DNF
  
 
Chrishuna Williams
Chrishuna Williams ('93)
USA DNF
  
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Emily Lipari
Emily Lipari ('92)
USA4:05.68
  
 PB
2
Winnie Nanyondo
Winnie Nanyondo ('93)
UGA4:06.08
  
 
3
Alexa Efraimson
Alexa Efraimson ('97)
USA4:07.06
  
 SB
4
Cory McGee
Cory McGee ('92)
USA4:07.15
  
 
5
Nicole Sifuentes
Nicole Sifuentes ('86)
CAN4:07.34
  
 
6
Sarah MacPherson
Sarah MacPherson ('91)
CAN4:09.26
  
 PB
7
Linn Nilsson
Linn Nilsson ('90)
SWE4:10.11
  
 SB
8
Mariah Kelly
Mariah Kelly ('91)
CAN4:10.54
  
 SB
9
Sofie Van Accom
Sofie Van Accom ('89)
BEL4:11.33
  
 
10
Megan Mansy
Megan Mansy ('94)
USA4:11.43
  
 
11
Georgia Griffith
Georgia Griffith ('96)
AUS4:11.45
  
 
12
Mathilde Deswaef
Mathilde Deswaef ('99)
BEL4:38.65
  
 
Angel Piccirillo
Angel Piccirillo ('94)
USA DNF
  
 
Kenyetta Iyevbele
Kenyetta Iyevbele ('92)
USA DNF
  
 
K 5000 m    

Finale A

Finale
1
Shelby Houlihan
Shelby Houlihan ('93)
USA14:34.45
  
AR PB
2
Molly Huddle
Molly Huddle ('84)
USA15:01.44
  
 SB
3
Karissa Schweizer
Karissa Schweizer ('96)
USA15:02.44
  
 PB
4
Dominique Scott Efurd
Dominique Scott Efurd ('92)
RSA15:04.14
  
 PB
5
Madeline Hills
Madeline Hills ('87)
AUS15:06.19
  
 SB
6
Marielle Hall
Marielle Hall ('92)
USA15:08.20
  
 SB
7
Vanessa Fraser
Vanessa Fraser ('95)
USA15:09.62
  
 PB
8
Sarah Pagano
Sarah Pagano ('91)
USA15:11.27
  
 PB
9
Emily Sisson
Emily Sisson ('91)
USA15:13.66
  
 SB
10
Jip Vastenburg
Jip Vastenburg ('94)
NED15:15.77
  
 PB
11
Andrea Seccafien
Andrea Seccafien ('90)
CAN15:20.31
  
 
12
Charlotta Fougberg
Charlotta Fougberg ('85)
SWE15:23.80
  
 PB
13
Melissa Duncan
Melissa Duncan ('90)
AUS15:24.64
  
 
14
Jessica O'Connell
Jessica O'Connell ('89)
CAN15:25.29
  
 
15
Meselu Berhe
Meselu Berhe 
ETH15:32.40
  
 PB
16
Camille Buscomb
Camille Buscomb ('90)
NZL15:32.58
  
 
17
Louise Carton
Louise Carton ('94)
BEL15:33.25
  
 SB
18
Riko Matsuzaki
Riko Matsuzaki ('92)
JPN15:37.77
  
 
19
Mao Ichiyama
Mao Ichiyama ('97)
JPN15:45.56
  
 
20
Sakiho Tsutsui
Sakiho Tsutsui ('96)
JPN15:49.19
  
 
21
Sarah van der Wielen
Sarah van der Wielen ('95)
SWE15:50.89
  
 SB
22
Valeriya Zhandarova
Valeriya Zhandarova ('94)
GEO15:59.07
  
 
23
Kaori Morita
Kaori Morita ('95)
JPN16:06.96
  
 
Hanne Verbruggen
Hanne Verbruggen ('93)
BEL DNF
  
 
Mariah Kelly
Mariah Kelly ('91)
CAN DNF
  
 
Sarah MacPherson
Sarah MacPherson ('91)
CAN DNF
  
 
Maureen Koster
Maureen Koster ('92)
NED DNF
  
 
Jill Holterman
Jill Holterman ('91)
NED DNF
  
 
Cory McGee
Cory McGee ('92)
USA DNF
  
 
Shalane Flanagan
Shalane Flanagan ('81)
USA DNF
  
 
Katrina Coogan
Katrina Coogan ('93)
USA DNF
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +0.4

Finale A

Finale
Vind: +0.4
1
Nickiesha Wilson
Nickiesha Wilson ('86)
JAM12.93
  
 =SB
2
MacKenzie Hill
MacKenzie Hill ('86)
USA13.23
  
 
3
Ayako Kimura
Ayako Kimura ('88)
JPN13.26
  
 
4
Sarah Missinne
Sarah Missinne ('95)
BEL13.35
  
 
5
Anne Zagré
Anne Zagré ('90)
BEL13.37
  
 
6
Masumi Aoki
Masumi Aoki ('94)
JPN13.75
  
 
7
Chloe Beaucarne
Chloe Beaucarne ('97)
BEL14.02
  
 
8
Hanne Maudens
Hanne Maudens ('97)
BEL14.21
  
 
K 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Margo Van Puyvelde
Margo Van Puyvelde ('95)
BEL55.95
  
 PB
2
Line Kloster
Line Kloster ('90)
NOR56.34
  
 
3
Jessica Turner
Jessica Turner ('95)
GBR56.89
  
 
4
Kirsten McAslan
Kirsten McAslan ('93)
GBR56.89
  
 
5
Justien Grillet
Justien Grillet ('94)
BEL56.95
  
 
6
Hanne Claes
Hanne Claes ('91)
BEL57.21
  
 
7
Kelsey Balkwill
Kelsey Balkwill ('92)
CAN58.00
  
 SB
8
Maeva Contion
Maeva Contion ('92)
FRA58.46
  
 
K Højdespring    

Finale A

Finale
1
Nicola McDermott
Nicola McDermott ('96)
AUS1.88
  
 
 
1.80
  O
1.84
  O
1.88
  O
1.91
XXX
    
1
Liz Patterson
Liz Patterson ('88)
USA1.88
  
 
 
1.80
  O
1.84
  O
1.88
  O
1.91
XXX
    
3
Maruša Černjul
Maruša Černjul ('92)
SLO1.84
  
 
 
1.75
  O
1.80
  O
1.84
  O
1.88
XXX
    
3
Nadezhda Dusanova
Nadezhda Dusanova ('87)
UZB1.84
  
 
 
1.75
  O
1.80
  O
1.84
  O
1.88
XXX
    
5
Jeannelle Scheper
Jeannelle Scheper ('94)
LCA1.84
  
 
 
1.75
  O
1.80
XXO
1.84
  O
1.88
XXX
    
6
Svetlana Radzivil
Svetlana Radzivil ('87)
UZB1.84
  
 
 
1.75
  O
1.80
  O
1.84
XXO
1.88
XXX
    
7
Hanne Van Hessche
Hanne Van Hessche ('91)
BEL1.80
  
 
 
1.70
  O
1.75
 XO
1.80
  O
1.84
XXX
    
8
Eline Nenin
Eline Nenin 
BEL1.75
  
 
 
1.65
  O
1.70
 XO
1.75
 XO
1.80
XXX
    
9
Zita Goossens
Zita Goossens 
BEL1.75
  
 
 
1.65
  O
1.70
 XO
1.75
XXO
1.80
XXX
    
10
Inge Paesen
Inge Paesen ('96)
BEL1.70
  
 =PB
 
1.65
  O
1.70 =PB
 XO
1.75
XXX
     
11
Nienke De Waele
Nienke De Waele ('97)
BEL1.65
  
 
 
1.65
 XO
1.70
XXX
      
Sarah Vankerckhoven
Sarah Vankerckhoven ('95)
BEL NH
  
 
 
1.65
XXX
       
K Stangspring    

Finale A

Finale
1
Nina Kennedy
Nina Kennedy ('97)
AUS4.45
  
 
 
4.16
  O
4.28
 XO
4.38
  O
4.45
 XO
4.55
XXX
   
2
Kortney Ross
Kortney Ross ('92)
USA4.38
  
 
 
4.16
  O
4.28
 XO
4.38
  O
4.45
XXX
    
3
Aurélie De Ryck
Aurélie De Ryck ('92)
BEL4.28
  
 PB
 
4.01
  O
4.16
XXO
4.28 PB
  O
4.38
XXX
    
4
Killiana Heymans
Killiana Heymans ('97)
NED4.28
  
 SB
 
4.01
  O
4.16
  O
4.28 SB
 XO
4.45
XXX
    
5
Robin Wingbermühle
Robin Wingbermühle ('92)
NED4.28
  
 PB
 
4.01
  O
4.16
XXO
4.28 PB
 XO
4.45
XXX
    
6
Solene Guiloineau
Solene Guiloineau ('92)
FRA4.28
  
 
 
4.16
  O
4.28
XXO
4.38
XXX
     
7
Megan Clark
Megan Clark ('94)
USA4.16
  
 
 
4.16
 XO
4.28
XXX
      
8
Femke Pluim
Femke Pluim ('94)
NED4.16
  
 
 
4.16
XXO
4.28
XXX
      
9
Chloé Henry
Chloé Henry ('87)
BEL4.01
  
 
 
4.01
  O
4.16
XXX
      
9
Marijke Wijnmaalen
Marijke Wijnmaalen ('98)
NED4.01
  
 
 
3.86
  O
4.01
  O
4.16
XXX
     
11
Elien Vekemans
Elien Vekemans ('01)
BEL4.01
  
 
 
3.56
  O
3.71
  O
3.86
  O
4.01
 XO
4.16
XXX
   
11
Melanie Vissers
Melanie Vissers ('98)
BEL4.01
  
 
 
3.71
  O
3.86
  O
4.01
 XO
4.16
XXX
    
13
Maria Leonor Tavares
Maria Leonor Tavares ('85)
POR4.01
  
 
 
4.01
XXO
4.16
  XX
      
14
Erika Fiedler
Erika Fiedler ('91)
CAN3.86
  
 
 
3.71
  O
3.86
  O
4.01
XXX
     
15
Hanne Borstlap
Hanne Borstlap 
BEL3.86
  
 
 
3.56
  O
3.71
 XO
3.86
 XO
4.01
XXX
    
Hanne De Baene
Hanne De Baene ('98)
BEL NH
  
 
 
3.56
XXX
       
Laura Quirin
Laura Quirin ('90)
BEL NH
  
 
 
3.56
XXX
       
K 4 x 400 m stafet    

Finale A

Finale
1
 
  
BEL3:31.10
  
 
  Margo Van Puyvelde, Hanne Claes, Justien Grillet, Camille Laus
2
Sverige 
Sverige  
SWE3:32.94
  
 
  Matilda Hellqvist, Moa Hjelmer, Josefin Magnusson, Lisa Duffy
3
 
  
JAM3:35.06
  
 
  Yanique Haye-Smith, Dawnalee Loney, Nickiesha Wilson
4
 
  
FRA3:51.11
  
 
  Agathe Delahoutre, Emma Meirhaeghe, Maeva Contion, Agnes Raharolahy
M 100 m    
Vind: +0.7

Finale A

Finale
Vind: +0.7
1
Solomon Bockarie
Solomon Bockarie ('87)
NED10.43
  
 
2
Andreas Vranken
Andreas Vranken ('93)
BEL10.45
  
 
3
Giovanni Codrington
Giovanni Codrington ('88)
NED10.48
  
 
4
Guelord Kola Biasu
Guelord Kola Biasu ('93)
BEL10.71
  
 
5
Jeffrey Vanan
Jeffrey Vanan ('92)
SUR10.85
  
 
6
Florian Tshitwenu
Florian Tshitwenu ('97)
BEL10.89
  
 
Finale B
Vind: +1.7
Vind: +1.7
1
Michiel Deckers
Michiel Deckers ('98)
BEL10.80
  
 PB
2
Makoye Kampengele
Makoye Kampengele ('93)
GBR10.89
  
 SB
3
Massimo Renson
Massimo Renson ('96)
BEL11.09
  
 PB
4
Tom Du Pan
Tom Du Pan ('89)
BEL11.11
  
 PB
M 200 m    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
1
Sam Effah
Sam Effah ('88)
CAN21.19
  
 SB
2
Michiel Deckers
Michiel Deckers ('98)
BEL21.80
  
 
3
Dylan Calluy
Dylan Calluy ('94)
BEL22.07
  
 
4
Makoye Kampengele
Makoye Kampengele ('93)
GBR22.42
  
 SB
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Mamoudou Hanne
Mamoudou Hanne ('88)
FRA46.18
  
 SB
2
Jochem Dobber
Jochem Dobber ('97)
NED46.45
  
 PB
3
Thomas Jordier
Thomas Jordier ('94)
FRA46.71
  
 
4
Julien Watrin
Julien Watrin ('92)
BEL46.94
  
 
6
Ismael Daffe
Ismael Daffe ('86)
FRA47.26
  
 
7
Nout Wardenburg
Nout Wardenburg ('97)
NED48.24
  
 
Finale B
1
Tarik Chaatouf
Tarik Chaatouf ('97)
NED48.62
  
 PB
2
Kevin Dotremont
Kevin Dotremont ('96)
BEL48.80
  
 
3
Saj Alhaddad
Saj Alhaddad ('92)
CAN49.21
  
 PB
4
Gerben Van De Voorde
Gerben Van De Voorde ('90)
BEL49.93
  
 SB
5
Erik Martinsson
Erik Martinsson ('96)
SWE47.15
  
 
5
Ammar Shamamta
Ammar Shamamta ('95)
BEL50.21
  
 PB
6
Thijs Van Den Dries
Thijs Van Den Dries ('86)
NED50.77
  
 
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Canaan Solomon
Canaan Solomon ('98)
GBR1:47.12
  
 PB
2
Kevin Viezee
Kevin Viezee ('97)
NED1:47.74
  
 PB
3
Renaud Rosiere
Renaud Rosiere ('93)
FRA1:48.77
  
 
4
Will Snook
Will Snook ('95)
GBR1:49.08
  
 PB
5
Thomas Engels
Thomas Engels ('99)
BEL1:50.25
  
 
6
Ryan Clarke
Ryan Clarke ('97)
NED1:50.85
  
 PB
7
Sam Giedts
Sam Giedts ('95)
BEL1:53.49
  
 
8
Tony van Diepen
Tony van Diepen ('96)
NED1:53.60
  
 
Vincent Vrijsen
Vincent Vrijsen ('89)
BEL DNF
  
 
Finale B
1
Maarten Plaum
Maarten Plaum ('96)
NED1:49.10
  
 PB
2
Bram Buigel
Bram Buigel ('95)
NED1:49.47
  
 PB
3
Necho Tayachew
Necho Tayachew ('96)
ISR1:50.25
  
 SB
4
Sebastian Saville
Sebastian Saville ('94)
CAN1:50.72
  
 
5
Lars Van Hoeven
Lars Van Hoeven ('99)
NED1:51.44
  
 
6
Wessel Van Veenen
Wessel Van Veenen ('95)
NED1:51.80
  
 
7
Djoao Lobles
Djoao Lobles ('01)
NED1:52.14
  
 
8
Thijs Verbeeck
Thijs Verbeeck ('91)
BEL1:52.42
  
 
9
Joeri Slagter
Joeri Slagter ('95)
NED1:52.78
  
 
10
Sebbe Francken
Sebbe Francken ('96)
BEL1:54.08
  
 
Matthias Vanattenhoven
Matthias Vanattenhoven ('92)
BEL DNF
  
 
Finale C
1
Cameron Proceviat
Cameron Proceviat ('93)
CAN1:49.96
  
 
2
Andrew Leblanc
Andrew Leblanc ('98)
CAN1:50.29
  
 
3
Dan Block
Dan Block ('91)
CAN1:51.19
  
 
4
Mohand Zine Khelaf
Mohand Zine Khelaf ('98)
CAN1:51.34
  
 
5
Joachim Cardillo
Joachim Cardillo ('88)
BEL1:53.08
  
 
6
Wilfred van Holst
Wilfred van Holst ('88)
NED1:53.99
  
 
7
Finn Merten
Finn Merten ('99)
GER1:56.45
  
 
8
Daniels Bambals
Daniels Bambals ('98)
LAT1:56.92
  
 
9
Thomas Randolph
Thomas Randolph ('99)
GBR1:56.97
  
 
Lander Vermeulen
Lander Vermeulen ('99)
BEL DNF
  
 
Finale D
1
Satoshi Takami
Satoshi Takami ('87)
JPN1:52.02
  
 SB
2
Elon Abergel
Elon Abergel ('99)
ISR1:52.74
  
 
3
Cisse De Locht
Cisse De Locht ('99)
BEL1:52.81
  
 SB
4
Brian Versluis
Brian Versluis ('99)
NED1:53.00
  
 SB
5
Terje Snarby
Terje Snarby ('89)
NOR1:53.03
  
 
6
Flynn Palmer
Flynn Palmer ('99)
NZL1:53.59
  
 
7
Daniel De Looze
Daniel De Looze ('93)
NED1:53.87
  
 
8
Gaetan Van Laethem
Gaetan Van Laethem ('97)
BEL1:54.73
  
 
Bastiaan Ameryckx
Bastiaan Ameryckx ('98)
BEL DNF
  
 
Finale E
1
Yann Bruers
Yann Bruers ('93)
BEL1:54.30
  
 
2
Stijn Van Nieuwenhove
Stijn Van Nieuwenhove 
BEL1:55.40
  
 
3
Jeroen Bakker
Jeroen Bakker ('96)
NED1:55.77
  
 
4
Twan Pormes
Twan Pormes ('98)
NED1:56.14
  
 
5
Pieter de Maersschalk
Pieter de Maersschalk ('88)
BEL1:57.40
  
 
6
Arne Henri
Arne Henri ('93)
BEL1:58.11
  
 
7
Euan Campbell
Euan Campbell ('97)
GBR1:59.02
  
 
Michiel Lanssens
Michiel Lanssens ('95)
BEL DNF
  
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Rob Napolitano
Rob Napolitano ('94)
PUR3:39.61
  
 
3
Mick Stanovsek
Mick Stanovsek ('97)
USA3:39.97
  
 
4
Mike Foppen
Mike Foppen ('96)
NED3:40.30
  
 PB
5
Michael Wilsmore
Michael Wilsmore ('85)
GBR3:40.42
  
 PB
6
Corey Bellemore
Corey Bellemore ('94)
CAN3:40.56
  
 
7
Amos Bartelsmeyer
Amos Bartelsmeyer ('94)
USA3:40.69
  
 
8
Chad Noelle
Chad Noelle ('93)
USA3:41.28
  
 SB
9
Thomas Riva
Thomas Riva ('92)
CAN3:42.86
  
 
10
Garrett O'Toole
Garrett O'Toole ('96)
USA3:48.07
  
 
Valere Hustin
Valere Hustin ('93)
BEL DNF
  
 
Finale B
1
Bram Anderiessen
Bram Anderiessen ('99)
NED3:41.62
  
 PB
2
Nick Harris
Nick Harris ('94)
USA3:41.79
  
 PB
3
Robert Denault
Robert Denault ('93)
CAN3:41.91
  
 SB
4
Jonathan Hay
Jonathan Hay ('92)
GBR3:42.01
  
 PB
5
Andrew Smith
Andrew Smith ('95)
GBR3:42.78
  
 
6
Yorben Ruiter
Yorben Ruiter ('95)
NED3:43.10
  
 
7
Philip Cortvriendt
Philip Cortvriendt ('94)
BEL3:43.84
  
 SB
8
Ben Moynihan
Ben Moynihan ('94)
NZL3:45.46
  
 
9
Benjamin Rubio
Benjamin Rubio ('91)
FRA3:55.63
  
 
Mike Marsella
Mike Marsella ('94)
USA DNF
  
 
Matthew Manning
Matthew Manning ('98)
NZL DNF
  
 
Finale C
1
Tom Erling Kårbø
Tom Erling Kårbø ('89)
NOR3:45.13
  
 
2
Elmar Engholm
Elmar Engholm ('92)
SWE3:39.75
  
 PB
2
Sondre Juven
Sondre Juven ('99)
NOR3:45.20
  
 PB
3
Marc Bill
Marc Bill ('97)
SUI3:47.81
  
 
4
Sven Bombeke
Sven Bombeke ('93)
BEL3:47.84
  
 
5
Victor Palumbo
Victor Palumbo ('93)
USA3:47.91
  
 
6
Ådne Andersen
Ådne Andersen ('94)
NOR3:48.73
  
 SB
7
Jelmer van der Linden
Jelmer van der Linden ('96)
NED3:49.41
  
 
8
Kevin Robertson
Kevin Robertson ('98)
CAN3:49.48
  
 
9
Jennen Mortier
Jennen Mortier ('97)
BEL3:49.52
  
 SB
10
Charlie Dannatt
Charlie Dannatt ('99)
CAN3:49.75
  
 
11
Nate Riech
Nate Riech ('95)
CAN3:51.69
  
 
12
Mats Hauge
Mats Hauge ('97)
NOR3:54.39
  
 
Tom Elmer
Tom Elmer ('97)
SUI DNF
  
 
Jorne Vanherck
Jorne Vanherck 
BEL DNF
  
 
Finale D
1
Pierre Antoine Balhan
Pierre Antoine Balhan ('92)
BEL3:47.30
  
 SB
2
Kevin De Kerpel
Kevin De Kerpel ('88)
BEL3:48.35
  
 SB
3
Julien Celis
Julien Celis ('88)
BEL3:48.83
  
 PB
4
Johan Walldén
Johan Walldén ('87)
SWE3:48.95
  
 =SB
5
Menno Schouten
Menno Schouten ('91)
NED3:49.94
  
 SB
6
Daan Reintjes
Daan Reintjes ('93)
NED3:50.17
  
 
7
Thomas Vanoppen
Thomas Vanoppen ('99)
BEL3:50.83
  
 PB
8
Bert Misplon
Bert Misplon ('88)
BEL3:51.73
  
 SB
9
Benoit Goethals
Benoit Goethals ('91)
BEL3:53.02
  
 
10
Julien Duchateau
Julien Duchateau ('90)
FRA3:55.10
  
 SB
11
Tom de Gelder
Tom de Gelder ('98)
NED3:55.40
  
 
12
Rick van Riel
Rick van Riel ('02)
NED3:55.85
  
 
13
Dorian Fintolini
Dorian Fintolini ('93)
BEL3:56.05
  
 
14
Patrick Weisser
Patrick Weisser ('98)
GER3:56.78
  
 SB
15
Simon Petitjean
Simon Petitjean ('96)
BEL3:57.17
  
 
16
Kenta Umetani
Kenta Umetani ('96)
JPN3:59.23
  
 SB
17
Kevin Chesser
Kevin Chesser ('93)
IRL4:00.49
  
 
18
Timothy Convents
Timothy Convents ('89)
BEL4:00.59
  
 SB
Thymon Houben
Thymon Houben ('98)
NED DNF
  
 
K 100 m    
Vind: +1.0

Finale A

Finale
Vind: +1.0
1
Sacha Van Agt
Sacha Van Agt ('94)
NED11.54
  
 PB
2
Farah Jacques
Farah Jacques ('90)
CAN11.72
  
 =SB
3
Kanako Yuasa
Kanako Yuasa ('97)
JPN11.87
  
 
4
Charlotte Jeanne
Charlotte Jeanne ('95)
FRA11.89
  
 
5
Sayaka Adachi
Sayaka Adachi ('96)
JPN11.92
  
 
6
Nyoka Maxwell
Nyoka Maxwell ('97)
CAN11.97
  
 
7
Larissa Pasternatsky
Larissa Pasternatsky ('91)
AUS12.04
  
 
8
Rani Rosius
Rani Rosius 
BEL12.04
  
 
Finale B
Vind: +1.0
Vind: +1.0
1
Bowien Jansen
Bowien Jansen ('98)
NED11.69
  
 PB
2
Laures Bauwens
Laures Bauwens ('99)
BEL12.07
  
 
3
Janie de Naeyer
Janie de Naeyer ('01)
BEL12.07
  
 
4
Orphee Depuydt
Orphee Depuydt ('95)
BEL12.29
  
 
5
Alexandra Mortant
Alexandra Mortant ('04)
BEL12.35
  
 
6
Jana Horemans
Jana Horemans ('99)
BEL12.36
  
 PB
K 400 m    

Finale A

Finale
1
Mary Abichi
Mary Abichi ('90)
GBR53.28
  
 
2
Asha Ruth
Asha Ruth ('91)
USA53.29
  
 PB
3
Marit Dopheide
Marit Dopheide ('90)
NED54.79
  
 
4
Jorieke Korenromp
Jorieke Korenromp ('96)
NED55.24
  
 
5
Eva Hovenkamp
Eva Hovenkamp ('96)
NED55.37
  
 
Finale B
1
Lucie Ferauge
Lucie Ferauge 
BEL54.27
  
 PB
2
Lieke Klaver
Lieke Klaver ('98)
NED54.41
  
 PB
3
Leonie van Vliet
Leonie van Vliet ('93)
NED55.26
  
 
4
Maureen Ellsworth
Maureen Ellsworth ('91)
NED55.34
  
 
5
Helena Ponette
Helena Ponette 
BEL55.73
  
 
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Maité Bouchard
Maité Bouchard ('95)
CAN2:01.25
  
 PB
2
Claire Mooney
Claire Mooney ('92)
IRL2:01.61
  
 PB
3
Justine Fedronic
Justine Fedronic ('91)
FRA2:01.62
  
 SB
4
Meg Manley
Meg Manley ('93)
USA2:01.73
  
 PB
5
Līga Velvere
Līga Velvere ('90)
LAT2:01.97
  
 
6
Alena Brooks
Alena Brooks ('91)
TTO2:02.18
  
 
7
Yngvild Elvemo
Yngvild Elvemo ('90)
NOR2:03.29
  
 
8
Clarisse Moh
Clarisse Moh ('86)
FRA2:03.94
  
 
9
Souliatou Saka
Souliatou Saka ('91)
BEN2:07.17
  
 PB
10
Riet Vanfleteren
Riet Vanfleteren ('91)
BEL2:08.63
  
 
Messalina Pieroni
Messalina Pieroni ('98)
BEL DNF
  
 
Danaïd Prinsen
Danaïd Prinsen ('97)
NED DNF
  
 
Jenna Westaway
Jenna Westaway ('94)
CAN DNF
  
 
Finale B
1
Elizabeth Whelan
Elizabeth Whelan ('93)
CAN2:04.06
  
 
2
Adrea Propp
Adrea Propp ('92)
CAN2:04.34
  
 
3
Madeleine Kelly
Madeleine Kelly ('95)
CAN2:04.63
  
 
4
Suzanne Voorrips
Suzanne Voorrips ('93)
NED2:04.84
  
 
5
Elea Henrard
Elea Henrard ('99)
BEL2:05.36
  
 PB
6
Alanna Lally
Alanna Lally ('96)
IRL2:05.90
  
 
7
Samantha Murphy
Samantha Murphy ('92)
CAN2:06.08
  
 
8
Devan Wiebe
Devan Wiebe ('93)
CAN2:06.89
  
 
9
Febe Pardaens
Febe Pardaens ('98)
BEL2:07.03
  
 PB
10
Lotte Hellinckx
Lotte Hellinckx ('95)
BEL2:07.54
  
 PB
11
Lisa Stöckli
Lisa Stöckli ('94)
SUI2:08.14
  
 
12
Lotte Krause
Lotte Krause ('92)
NED2:09.09
  
 SB
Paulien Dewyngaert
Paulien Dewyngaert ('97)
BEL DNF
  
 
Finale C
1
Marissa Damink
Marissa Damink ('95)
NED2:07.90
  
 
2
Madison Clarke
Madison Clarke ('95)
CAN2:08.03
  
 
3
Tamara Harris
Tamara Harris ('93)
CAN2:08.09
  
 
4
Alaine Tate
Alaine Tate ('92)
USA2:09.00
  
 
5
Bregje Sloot
Bregje Sloot 
NED2:09.09
  
 
6
Lena Kieffer
Lena Kieffer ('01)
LUX2:09.13
  
 PB
7
Jetske Van Kampen
Jetske Van Kampen ('98)
NED2:09.19
  
 
8
Kirsten Lee
Kirsten Lee ('93)
CAN2:09.48
  
 PB
9
Britt Roos
Britt Roos ('03)
NED2:10.64
  
 
10
Svetlana Martynova
Svetlana Martynova ('90)
CAN2:11.28
  
 
11
Rani Baillievier
Rani Baillievier ('98)
BEL2:12.49
  
 
12
Hanne Van Loock
Hanne Van Loock ('99)
BEL2:12.66
  
 
13
Sharon Trienes
Sharon Trienes ('93)
NED2:12.99
  
 
14
Mathilde Jacquemin
Mathilde Jacquemin ('98)
BEL2:15.56
  
 
Kato Moustie
Kato Moustie ('02)
BEL DNF
  
 
Finale D
1
Alycia Butterworth
Alycia Butterworth ('92)
CAN2:09.12
  
 PB
2
Anais Renaux
Anais Renaux ('97)
FRA2:11.31
  
 PB
3
Hanne Pardaens
Hanne Pardaens ('94)
BEL2:11.33
  
 PB
4
Lorena Rohl
Lorena Rohl ('99)
BEL2:12.43
  
 PB
5
Camille Philippe
Camille Philippe ('98)
BEL2:13.26
  
 PB
6
Jana Kluskens
Jana Kluskens ('04)
BEL2:14.14
  
 
7
Karlijn van Es
Karlijn van Es ('95)
NED2:15.50
  
 
8
Nina Baltus
Nina Baltus ('99)
NED2:15.75
  
 
9
Anne Schreurs
Anne Schreurs ('92)
BEL2:16.61
  
 PB
10
Eline Pinter
Eline Pinter ('96)
BEL2:18.30
  
 
11
Elena Kluskens
Elena Kluskens ('04)
BEL2:19.01
  
 
12
Lore Quatacker
Lore Quatacker ('98)
BEL2:19.35
  
 
Liese Dewyngaert
Liese Dewyngaert ('99)
BEL DNF
  
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Helen Schlachtenhaufen
Helen Schlachtenhaufen ('95)
USA4:06.04
  
 PB
2
Danielle Aragon
Danielle Aragon ('94)
USA4:10.09
  
 
3
Regan Yee
Regan Yee ('95)
CAN4:10.99
  
 SB
4
Katelyn Ayers
Katelyn Ayers ('95)
CAN4:11.15
  
 
5
Caroline Högardh
Caroline Högardh ('92)
SWE4:12.50
  
 PB
6
Britt Ummels
Britt Ummels ('93)
NED4:14.73
  
 PB
7
Maddie Alm
Maddie Alm ('93)
USA4:15.06
  
 SB
8
Katrina Coogan
Katrina Coogan ('93)
USA4:15.65
  
 
9
Lucia Stafford
Lucia Stafford ('98)
CAN4:17.25
  
 
10
Julia van Velthoven
Julia van Velthoven ('94)
NED4:18.83
  
 
11
Ayla Granados
Ayla Granados ('91)
USA4:19.91
  
 
12
Lisa Rooms
Lisa Rooms ('96)
BEL4:25.14
  
 
13
Elisa de Jong
Elisa de Jong ('92)
NED4:25.53
  
 PB
Finale B
1
Tori Gerlach
Tori Gerlach ('94)
USA4:16.72
  
 
2
Sigrid Jervell Våg
Sigrid Jervell Våg ('92)
NOR4:17.16
  
 PB
3
Tori Tsolis
Tori Tsolis ('93)
GRE4:17.35
  
 SB
4
Stephanie Herrick
Stephanie Herrick ('87)
USA4:18.68
  
 PB
5
Bo Ummels
Bo Ummels ('93)
NED4:20.04
  
 PB
6
Ellie Hartnett
Ellie Hartnett ('92)
IRL4:22.39
  
 SB
7Julie MathisenJulie Mathisen ('93)NOR4:23.19
  
 PB
8
Dagmar Smid
Dagmar Smid ('97)
NED4:23.60
  
 
9
Christina Toogood
Christina Toogood ('89)
NOR4:24.76
  
 SB
10
Shana Lauwers
Shana Lauwers ('92)
BEL4:28.77
  
 
11
Diane van Es
Diane van Es ('99)
NED4:33.88
  
 
12
Femke Speelman-Rooms
Femke Speelman-Rooms ('99)
BEL4:39.65
  
 
Mirte Fannes
Mirte Fannes ('99)
BEL DNF
  
 
Finale C
1Josefine RytterJosefine Rytter ('94)DEN4:31.51
  
 SB
2
Kaat Vermeulen
Kaat Vermeulen ('94)
BEL4:32.43
  
 SB
3
Hanne Reynaert
Hanne Reynaert ('96)
BEL4:32.85
  
 SB
4
Julia Samuelsson
Julia Samuelsson ('99)
SWE4:33.28
  
 PB
5
Elise Van Raemdonck
Elise Van Raemdonck ('99)
BEL4:34.40
  
 PB
6
Elke Godden
Elke Godden ('96)
BEL4:39.73
  
 
7
Goele Truyers
Goele Truyers ('92)
BEL4:42.67
  
 
8
Margaux Bruls
Margaux Bruls ('01)
LUX4:44.11
  
 
9
Isabeau Lenaerts
Isabeau Lenaerts ('01)
BEL4:44.84
  
 
10
Anna Eikendal
Anna Eikendal ('02)
NED4:45.14
  
 
Céline Roelens
Céline Roelens ('99)
BEL DNF
  
 

Seneste resultater

2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m