Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Hvidovre: Nordic U20 Championships 11‐12.8.2018

D19 100 m    
11.8. Vind: +3.6

Finale A

Finale
11.8.Vind: +3.6
1
Henrik Larsson
Henrik Larsson ('99)
/ SWE10.28 w
  
 
2
Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse ('01)
/ NOR10.37 w
  
 
3
Filip Bøe
Filip Bøe 
/ NOR10.46 w
  
 
4
Vidar Stenqvist
Vidar Stenqvist 
/ SWE10.49 w
  
 
5
Jesse Väyrynen
Jesse Väyrynen 
/ FIN10.70 w
  
 
6Daniel AndersenDaniel Andersen ('01)Kolding KFUM 10.83 w
  
 
7
Joonas Liukkonen
Joonas Liukkonen 
/ FIN10.85 w
  
 
8Frederik AnderssonFrederik Andersson ('01)Greve Atletik10.88 w
  
 
D19 100 m extra    
12.8. Vind: +2.7

Finale A

Finale
12.8.Vind: +2.7
1
Erik Johansson
Erik Johansson ('99)
/ SWE11.02 w
  
 
2Peter KjølbyePeter Kjølbye ('01)Vejle IF11.23 w
  
 
D19 200 m    
12.8. Vind: +2.0

Finale A

Finale
12.8.Vind: +2.0
1Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)Sparta20.99
  
DUR-16 PB
2
Kasper Kadestål
Kasper Kadestål ('99)
/ SWE21.12
  
 PB
3
Jonatan Greni Bjerkaas
Jonatan Greni Bjerkaas ('99)
/ NOR21.43
  
 PB
4
Filip Bøe
Filip Bøe 
/ NOR21.67
  
 SB
5
Tommi Mäkinen
Tommi Mäkinen 
/ FIN21.81
  
 
6
Omar Chaaban
Omar Chaaban 
/ SWE21.97
  
 SB
7
Antti Tuomela
Antti Tuomela ('99)
/ FIN22.37
  
 
8Emil FrændeEmil Frænde Sparta22.41
  
 
D19 400 m    
11.8.

Finale A

Finale
11.8.
1
Luca Thompson
Luca Thompson 
/ NOR48.80
  
 
2
Tommi Mäkinen
Tommi Mäkinen 
/ FIN49.15
  
 
3
Edvin Hagberg
Edvin Hagberg ('99)
/ SWE49.28
  
 
4
Jonatan Greni Bjerkaas
Jonatan Greni Bjerkaas ('99)
/ NOR49.48
  
 
5
Arvid Gustafsson
Arvid Gustafsson ('99)
/ SWE49.86
  
 
6Mathias AstrupMathias Astrup ('99)Greve Atletik50.03
  
 
7
Hinrik Snær Steinsson
Hinrik Snær Steinsson 
/ ISL50.22
  
 PB
8
Lauri Eerola
Lauri Eerola ('99)
/ FIN50.25
  
 
D19 800 m    
11.8.

Finale A

Finale
11.8.
1
Abubakar Abdullahi
Abubakar Abdullahi ('99)
/ SWE1:52.77
  
 
2
Sondre Juven
Sondre Juven ('99)
/ NOR1:53.34
  
 
3
Didrik Hexeberg Warlo
Didrik Hexeberg Warlo ('99)
/ NOR1:53.45
  
 
4Rasmus Rose-HansenRasmus Rose-Hansen ('99)Skive AM1:54.57
  
 
5
Niklas Heikkilä
Niklas Heikkilä 
/ FIN1:54.60
  
 
6
Elias Tuominen
Elias Tuominen 
/ FIN1:54.84
  
 
7William DevantierWilliam Devantier Sparta1:55.49
  
 
8
Iyuel Ayele
Iyuel Ayele ('99)
/ SWE1:57.56
  
 
D19 1500 m    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Sondre Juven
Sondre Juven ('99)
/ NOR3:56.57
  
 
2
Andreas Vangsnes
Andreas Vangsnes 
/ NOR3:57.09
  
 
3
Niklas Heikkilä
Niklas Heikkilä 
/ FIN3:58.10
  
 
4Magnus Nyman HallMagnus Nyman Hall ('99)Aarhus 19003:58.52
  
 
5
Eric Källman
Eric Källman 
/ SWE3:59.17
  
 
6
Janne Kanerva
Janne Kanerva ('99)
/ FIN4:00.29
  
 
7
Erik Jälknäs
Erik Jälknäs 
/ SWE4:00.51
  
 
8William DevantierWilliam Devantier Sparta4:00.79
  
 
D19 5000 m    
11.8.

Finale A

Finale
11.8.
1
Simen Halle Haugen
Simen Halle Haugen ('99)
/ NOR16:20.31
  
 
2
Omar Ismail
Omar Ismail 
/ SWE16:20.90
  
 
3
Håkon Stavik
Håkon Stavik 
/ NOR16:26.88
  
 
4Magnus Nyman HallMagnus Nyman Hall ('99)Aarhus 190016:30.24
  
 
5
Baldvin Thór Magnússon
Baldvin Thór Magnússon ('99)
/ ISL16:40.77
  
 
6
Leevi Keronen
Leevi Keronen 
/ FIN16:41.59
  
 
7
Wilho Hautala
Wilho Hautala ('99)
/ FIN16:47.53
  
 PB
8
August Mollén
August Mollén ('99)
/ SWE16:49.51
  
 
D19 3000 m forh.    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Wilho Hautala
Wilho Hautala ('99)
/ FIN9:32.56
  
 
2
Axel Djurberg
Axel Djurberg ('99)
/ SWE9:33.85
  
 PB
3
Petter Myhr
Petter Myhr 
/ NOR9:43.98
  
 
4Jeppe RisvigJeppe Risvig ('01)Skive AM9:53.13
  
 PB
5
Olof Silvander
Olof Silvander ('99)
/ SWE9:53.39
  
 PB
6
Lars Agnar Hjelmeset
Lars Agnar Hjelmeset ('01)
/ NOR9:54.35
  
 PB
7
Niklas Heikkilä
Niklas Heikkilä 
/ FIN10:09.47
  
 PB
8Micki Borgen MorellMicki Borgen Morell IK Olympia10:17.05
  
 PB
D19 110 m hæk 99.1 cm    
11.8. Vind: +0.3

Finale A

Finale
11.8.Vind: +0.3
1
Joel Bengtsson
Joel Bengtsson ('99)
/ SWE14.07
  
 PB
2Oliver ChabertOliver Chabert ('99)Sparta14.18
  
 PB
3
Pyry Santahuhta
Pyry Santahuhta ('99)
/ FIN14.24
  
 PB
4
Márk Szücs Bártfai
Márk Szücs Bártfai ('99)
/ FIN14.25
  
 
5
Philip Stömne
Philip Stömne 
/ SWE14.82
  
 PB
6
Gjert Høie Sjursen
Gjert Høie Sjursen 
/ NOR14.87
  
 PB
7
Håvard Becker
Håvard Becker ('99)
/ NOR14.97
  
 
8Rasmus Vestergaard JohansenRasmus Vestergaard Johansen ('02)AGF Atletik16.78
  
 PB
D19 400 m hæk    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Andreas Haara Bakketun
Andreas Haara Bakketun ('01)
/ NOR53.16
  
 PB
2
Anton Bertilsson
Anton Bertilsson ('99)
/ SWE53.68
  
 
3
Gustav Karlsson
Gustav Karlsson 
/ SWE53.85
  
 PB
4
Vesa Kittilä
Vesa Kittilä ('99)
/ FIN54.30
  
 
5
Anton Tallbacka
Anton Tallbacka ('99)
/ FIN54.40
  
 
6Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta55.35
  
 PB
7
Andreas Joseph Dixon
Andreas Joseph Dixon ('01)
/ NOR56.86
  
 PB
8
Dagur Fannar Einarsson
Dagur Fannar Einarsson ('02)
/ ISL57.36
  
 PB
D19 Højdespring    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Simon Wiklund
Simon Wiklund ('99)
/ SWE2.05
  
 SB
 
1.90
  O
1.96
  O
1.99
  O
2.02
  O
2.05 SB
  O
2.08
XXX
  
2
Erlend Bolstad Raa
Erlend Bolstad Raa 
/ NOR2.05
  
 SB
 
1.90
  O
1.93
  O
1.99
  O
2.02 SB
  O
2.05 SB
XXO
2.08
XXX
  
3
Vetle Raa Ellingsen
Vetle Raa Ellingsen 
/ NOR2.02
  
 PB
 
1.85
  O
1.90
  O
1.93
  O
1.96
  O
1.99
 XO
2.02 PB
  O
2.05
XXX
 
4
Daniel Kosonen
Daniel Kosonen 
/ FIN2.02
  
 
 
1.96
 XO
1.99
 XO
2.02
 XO
2.05
  X
2.08
  XX
   
5
Emil Uhlin
Emil Uhlin 
/ SWE2.02
  
 PB
 
1.85
  O
1.93
 XO
1.96
  O
1.99
XXO
2.02 PB
XXO
2.05
XXX
  
6Marius Hytholm Alex PetersenMarius Hytholm Alex Petersen ('01)Holte Atletik1.99
  
 PB
 
1.85
  O
1.90
  O
1.96 PB
  O
1.99 PB
  O
2.02
XXX
   
7Christoffer ÅndahlChristoffer Åndahl KIF1.90
  
 
 
1.80
  O
1.85
  O
1.90
  O
1.93
XXX
    
8
Tarmo Savola
Tarmo Savola 
/ FIN1.90
  
 
 
1.85
  O
1.90
 XO
1.93
XXX
     
D19 Stangspring    
11.8.

Finale A

Finale
11.8.
1
Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse ('01)
/ NOR5.10
  
 
 
5.10
  O
5.35
XXX
      
2
Santtu Koskiaho
Santtu Koskiaho ('99)
/ FIN5.00
  
 
 
4.70
  O
4.90
  O
5.00
  O
5.10
XXX
    
3
Tom Johansson
Tom Johansson ('99)
/ SWE5.00
  
 PB
 
4.50
  O
4.70
 XO
4.80
XXO
4.90
  O
5.00 PB
XXO
5.10
XXX
  
4
Juuso Toivonen
Juuso Toivonen 
/ FIN4.80
  
 
 
4.50
  O
4.70
  O
4.80
 XO
4.90
  X
5.00
  XX
   
5Oliver ChabertOliver Chabert ('99)Sparta4.60
  
 
 
4.40
  O
4.50
  O
4.60
  O
4.70
XXX
    
6
Simon Thor
Simon Thor 
/ SWE4.60
  
 
 
4.30
  O
4.50
 XO
4.60
  O
4.70
XXX
    
7
Simen Guttormsen
Simen Guttormsen ('01)
/ NOR4.60
  
 
 
4.30
XXO
4.50
 XO
4.60
XXO
4.70
  X
4.80
  XX
   
8Toke Staub JørgensenToke Staub Jørgensen Odense Atletik 4.30
  
 
 
4.20
  O
4.30
XXO
4.40
XXX
     
D19 Længdespring    
11.8.

Finale A

Finale
11.8.
1
Henrik Flåtnes
Henrik Flåtnes ('01)
/ NOR7.51 w
+3.2
  
 
 
7.177.377.267.51 PB  X   
2
Antti Tuomela
Antti Tuomela ('99)
/ FIN7.37 w
+4.5
  
 
 
6.857.01  X  X  X7.37 PB  
3
Simon Björnstedt
Simon Björnstedt ('99)
/ SWE7.23 w
+4.7
  
 
 
6.98 PB  X  X6.967.00 PB7.23 PB  
4
Juho Nieminen
Juho Nieminen 
/ FIN7.21 w
+3.9
  
 
 
6.80  X6.635.096.807.21 PB  
5
Markus Rooth
Markus Rooth ('01)
/ NOR6.72 w
+2.1
  
 
 
6.556.58  X6.72  X6.70  
6Mads LunøMads Lunø ('99)Kolding KFUM 6.72 w
+2.7
  
 
 
6.10  X6.726.576.566.51  
7
Melker Gustavsson
Melker Gustavsson 
/ SWE6.71 w
+2.8
  
 
 
6.356.716.646.656.61  X  
8Patrick WolfPatrick Wolf ('01)Esbjerg AM6.30 w
+2.7
  
 
 
6.256.186.086.30  X  X  
D19 Trespring    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Iikka Alingué
Iikka Alingué ('99)
/ FIN15.24 w
+4.1
  
 
 
15.2414.98      
2
Aaro Davidila
Aaro Davidila 
/ FIN15.13 w
+3.8
  
 
 
  X  X15.1314.7415.10  X  
3
Henrik Flåtnes
Henrik Flåtnes ('01)
/ NOR14.91 w
+2.2
  
 
 
14.9114.2914.45     
4
Markus Lundborg
Markus Lundborg ('99)
/ SWE14.89 w
+3.0
  
 
 
14.89 PB  X  X  X14.1914.63  
5
Viljar Gjerde
Viljar Gjerde 
/ NOR14.58 w
+2.7
  
 
 
14.05  X14.3614.0814.5813.92  
6
Alexander Nyman
Alexander Nyman 
/ SWE14.34 w
+3.2
  
 
 
14.34 PB  X14.1814.08  X14.00  
7Patrick WolfPatrick Wolf ('01)Esbjerg AM13.21 w
+3.1
  
 
 
13.0612.9613.2112.6812.5513.05  
8
Birgir Jóhannes Jónsson
Birgir Jóhannes Jónsson ('01)
/ ISL13.19
+1.4
  
 PB
 
  X12.63 PB  X12.96 PB13.19 PB12.90  
D19 Kuglestød 6.0 kg    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Eero Ahola
Eero Ahola ('99)
/ FIN21.09
  
 PB
 
19.5621.09 PB  X  X19.75  X  
2
Patrik Lindstedt
Patrik Lindstedt ('99)
/ SWE17.34
  
 
 
16.9916.9017.26  X16.8217.34  
3Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)Sparta16.65
  
 
 
16.28  X  X16.65  X  X  
4
Tómas Gunnar Gunnarsson Smith
Tómas Gunnar Gunnarsson Smith ('99)
/ ISL16.42
  
 PB
 
16.22 PB16.42 PB15.92  X  X  X  
5
Lukas Björninger
Lukas Björninger 
/ SWE16.29
  
 PB
 
15.93  X15.9216.09 PB16.29 PB  X  
6
Ville Halonen
Ville Halonen 
/ FIN15.33
  
 SB
 
  X  X15.21  X15.33  X  
7
Torkel Bjørbæk
Torkel Bjørbæk ('99)
/ NOR14.95
  
 
 
14.33  X14.95  X  X  X  
8
Herman Aurdal
Herman Aurdal ('99)
/ NOR13.52
  
 PB
 
11.02 PB12.43 PB  X  X12.75 PB13.52 PB  
D19 Diskoskast 1.75 kg    
11.8.

Finale A

Finale
11.8.
1Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)Sparta58.33
  
 
 
54.4657.6858.33  X  X  X  
2
Alexander Sjögren
Alexander Sjögren ('99)
/ SWE55.80
  
 PB
 
54.1450.5150.2851.2655.80 PB54.15  
3
Aaro Leinonen
Aaro Leinonen 
/ FIN51.82
  
 
 
50.5450.1951.24  X49.8951.82  
4
Fabian Weinberg
Fabian Weinberg ('01)
/ NOR51.45
  
 SB
 
  X  X  X  X51.45 SB  X  
5
Eero Ahola
Eero Ahola ('99)
/ FIN51.23
  
 
 
47.1049.8051.2350.78  X50.28  
6
Mimir Sigurdsson
Mimir Sigurdsson ('99)
/ ISL48.67
  
 
 
48.37  X  X47.9448.6746.60  
7
Sebastian Löschner
Sebastian Löschner 
/ SWE48.09
  
 
 
42.6944.17  X48.09  X  X  
8
Torkel Bjørbæk
Torkel Bjørbæk ('99)
/ NOR47.02
  
 
 
47.02  X  X  X  X  X  
D19 Hammerkast 6.0 kg    
11.8.

Finale A

Finale
11.8.
1
Ragnar Carlsson
Ragnar Carlsson 
/ SWE75.23
  
 
 
  X  X71.75  X75.2374.57  
2
Victor Hongell
Victor Hongell ('99)
/ FIN64.10
  
 
 
61.6064.10  X  X  X  X  
3
Veikka Koskinen
Veikka Koskinen ('99)
/ FIN62.69
  
 
 
62.0761.22  X62.69  X58.48  
4
Patrik Lindstedt
Patrik Lindstedt ('99)
/ SWE61.42
  
 
 
61.4261.09  X61.2357.09  X  
5Hans BarrettHans Barrett ('99)Esbjerg AM60.75
  
 
 
  X  X  X60.7559.80  X  
6
Herman Aurdal
Herman Aurdal ('99)
/ NOR59.91
  
 
 
  X  X56.62  X55.4459.91  
7
Kristen Brosvik
Kristen Brosvik 
/ NOR59.88
  
 
 
  X  X58.9059.8857.15  X  
8Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)Hvidovre AM59.72
  
 
 
53.9255.8257.1359.7258.5555.82  
D19 Spydkast 800 gram    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Teemu Narvi
Teemu Narvi 
/ FIN74.64
  
 
 
71.6071.7174.6468.8773.0374.05  
2
Myron Weinberg
Myron Weinberg ('99)
/ NOR64.90
  
 PB
 
  X  X59.9161.5161.3764.90 PB  
3
Tino Mäkelä
Tino Mäkelä ('99)
/ FIN64.88
  
 
 
58.9064.8061.1958.17  X64.88  
4
Carl Widenholm
Carl Widenholm 
/ SWE64.70
  
 PB
 
  X62.2364.70 PB61.18  X  X  
5
Donavan Miloss
Donavan Miloss ('99)
/ NOR62.13
  
 PB
 
57.62 PB53.6254.4953.6056.3462.13 PB  
6Jacob Binou NielsenJacob Binou Nielsen Korsør AM61.40
  
 PB
 
55.2456.0755.7861.40 PB59.1957.46  
7
Otto Sundell
Otto Sundell 
/ SWE58.75
  
 
 
55.2657.6453.6657.1457.1858.75  
8
Róbert Khorchai Angeluson
Róbert Khorchai Angeluson ('99)
/ ISL48.90
  
 PB
 
  X45.68 PB48.90 PB  X  X  X  
D19 5000 m kapgang    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Joni Hava
Joni Hava ('99)
/ FIN21:48.51
  
 PB
2
Jaakko Määttänen
Jaakko Määttänen ('99)
/ FIN22:16.72
  
 PB
3
Tobias Lømo
Tobias Lømo 
/ NOR24:13.76
  
 PB
4
Benjamin Bjørnstad
Benjamin Bjørnstad ('03)
/ NOR26:50.65
  
 PB
5Asbjørn BirkelundAsbjørn Birkelund ('02)KIF27:25.30
  
 PB
D19 4 x 100 m stafet    
11.8.

Finale A

Finale
11.8.
1Danmark Danmark  41.18
  
 
  Daniel Andersen, Frederik Andersson, Emil Frænde, Tazana Kamanga-Dyrbak
2
Sverige 
Sverige  
/ SWE41.35
  
 
  Joel Bengtsson, Omar Chaaban, Vidar Stenqvist, Erik Johansson
3
 
  
/ FIN41.58
  
 
  Jesse Väyrynen, Aaro Karjalainen, Joonas Liukkonen, Viljami Hietaharju
4
 
  
/ NOR43.12
  
 
  Gjert Høie Sjursen, Pål Haugen Lillefosse, Filip Bøe, Tomasz Siemieniuch
D19 4 x 400 m stafet    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
 
  
/ FIN3:17.91
  
 
  Elias Tuominen, Lauri Eerola, Niko Viljola, Tommi Mäkinen
2
 
  
/ NOR3:18.07
  
 
  Jonatan Greni Bjerkaas, Håvard Becker, Didrik Hexeberg Warlo, Luca Thompson
3
Sverige 
Sverige  
/ SWE3:18.45
  
 
  Gustav Karlsson, Anton Bengtsson, Arvid Gustafsson, Edvin Hagberg
4Danmark Danmark  3:19.81
  
 
  Oliver Chabert, Christian Gundersen, Rasmus Rose-Hansen, Mathias Astrup
P19 100 m    
11.8. Vind: +2.7

Finale A

Finale
11.8.Vind: +2.7
1
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir ('01)
/ ISL11.47 w
  
 
2
Tiana Ósk Whitworth
Tiana Ósk Whitworth 
/ ISL11.53 w
  
 
3
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
/ NOR11.62 w
  
 
4
Annika Haverinen
Annika Haverinen ('99)
/ FIN11.63 w
  
 
5
Amanda Hansson
Amanda Hansson ('99)
/ SWE11.72 w
  
 
6
Greta Deltin
Greta Deltin 
/ SWE12.07 w
  
 
7
Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton ('99)
/ NOR12.09 w
  
 
Sara Francis
Sara Francis 
/ FIN DQw
  
 
P19 100 m extra    
12.8. Vind: +3.7

Finale A

Finale
12.8.Vind: +3.7
1
Alina Strömberg
Alina Strömberg ('99)
/ FIN11.97 w
  
 
2Thea Lyng Møller JensenThea Lyng Møller Jensen ('01)Aarhus 190012.13 w
  
 
3
Birna Kristín Kristjánsdóttir
Birna Kristín Kristjánsdóttir ('02)
/ ISL12.24 w
  
 
4Caroline Benfeldt SørensenCaroline Benfeldt Sørensen ('02)Frederiksberg IF12.29 w
  
 
5
Helga Margrét Haraldsdóttir
Helga Margrét Haraldsdóttir ('01)
/ ISL12.38 w
  
 
6Martha Danneskjold RasmussenMartha Danneskjold Rasmussen ('02)Aarhus 190012.76 w
  
 
P19 200 m    
12.8. Vind: +3.1

Finale A

Finale
12.8.Vind: +3.1
1
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir ('01)
/ ISL23.49 w
  
 
2
Tiana Ósk Whitworth
Tiana Ósk Whitworth 
/ ISL24.00 w
  
 
3
Sara Francis
Sara Francis 
/ FIN24.19 w
  
 
4
Fanny Runheim
Fanny Runheim ('99)
/ SWE24.33 w
  
 
5
Mette Baas
Mette Baas 
/ FIN24.37 w
  
 
6
Henriette Jæger
Henriette Jæger ('03)
/ NOR24.70 w
  
 
7
Kaitesi Ertzgaard
Kaitesi Ertzgaard 
/ NOR24.84 w
  
 
8
Linn Bäcklin
Linn Bäcklin ('99)
/ SWE25.18 w
  
 
P19 400 m    
11.8.

Finale A

Finale
11.8.
1
Nea Mattila
Nea Mattila ('99)
/ FIN54.72
  
 SB
2
Mette Baas
Mette Baas 
/ FIN55.00
  
 
3
Thórdís Eva Steinsdóttir
Thórdís Eva Steinsdóttir 
/ ISL55.48
  
 
4
Marie Skjæggestad
Marie Skjæggestad ('99)
/ NOR56.20
  
 
5Olivia ThorsgaardOlivia Thorsgaard Sparta56.23
  
 PB
6
Solveig Hernandez Vråle
Solveig Hernandez Vråle ('99)
/ NOR56.48
  
 
7
Louise Duvling Andersson
Louise Duvling Andersson 
/ SWE57.83
  
 
8
Saga Berneryd
Saga Berneryd ('99)
/ SWE58.76
  
 
P19 800 m    
11.8.

Finale A

Finale
11.8.
1
Sanne Njaastad
Sanne Njaastad 
/ NOR2:09.89
  
 
2
Veera Perälä
Veera Perälä 
/ FIN2:11.15
  
 
3Freja WærnessFreja Wærness Aalborg AM2:11.38
  
 
4
Jemina Forss
Jemina Forss 
/ FIN2:14.32
  
 
5Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)BAC2:14.75
  
 
6
Kristin Svendby Otervik
Kristin Svendby Otervik ('01)
/ NOR2:15.49
  
 
7
Sara Dädeby
Sara Dädeby ('99)
/ SWE2:17.75
  
 
8
Wilma Marcusson
Wilma Marcusson ('99)
/ SWE2:22.57
  
 
P19 1500 m    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1Anna Mark HelwighAnna Mark Helwigh Sparta4:46.42
  
 
2
Vilde Våge Henriksen
Vilde Våge Henriksen 
/ NOR4:46.88
  
 
3
Kristine Lande Dommersnes
Kristine Lande Dommersnes ('99)
/ NOR4:48.23
  
 
4
Veera Perälä
Veera Perälä 
/ FIN4:52.21
  
 
5
Sara Dädeby
Sara Dädeby ('99)
/ SWE4:52.73
  
 
6
Thea Norlund
Thea Norlund 
/ SWE4:52.95
  
 
7
Katri Gauriloff
Katri Gauriloff ('99)
/ FIN4:53.58
  
 
8Nikoline Høegh Ørum-NielsenNikoline Høegh Ørum-Nielsen ('02)Sparta4:58.76
  
 
P19 3000 m    
11.8.

Finale A

Finale
11.8.
1
Kristine Lande Dommersnes
Kristine Lande Dommersnes ('99)
/ NOR10:12.43
  
 
2Sophie SøefeldtSophie Søefeldt Sparta10:12.43
  
 
3
Christine Næss
Christine Næss 
/ NOR10:13.39
  
 
4
Astrid Snäll
Astrid Snäll ('99)
/ FIN10:14.89
  
 
5
Julia Samuelsson
Julia Samuelsson ('99)
/ SWE10:15.96
  
 
6Laura Valgreen PetersenLaura Valgreen Petersen Odense Atletik 10:16.29
  
 
7
Salla Laukkanen
Salla Laukkanen 
/ FIN10:16.33
  
 
8
Linnea Palm
Linnea Palm ('99)
/ SWE10:23.38
  
 
P19 3000 m forh.    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Astrid Snäll
Astrid Snäll ('99)
/ FIN10:12.06
  
 PB
2
Emilia Lillemo
Emilia Lillemo 
/ SWE10:26.51
  
 PB
3
Salla Laukkanen
Salla Laukkanen 
/ FIN10:39.84
  
 
4Sophie SøefeldtSophie Søefeldt Sparta10:50.71
  
 SB
5
Mari Andreassen Rud
Mari Andreassen Rud ('01)
/ NOR10:58.43
  
 PB
6
Sara Gunnarsson
Sara Gunnarsson ('99)
/ SWE11:00.53
  
 PB
7
Hannah Berntzen Engevik
Hannah Berntzen Engevik ('02)
/ NOR11:13.30
  
 PB
P19 100 m hæk 84.0 cm    
11.8. Vind: +3.1

Finale A

Finale
11.8.Vind: +3.1
1
Amanda Hansson
Amanda Hansson ('99)
/ SWE13.67 w
  
 
2
Saara Keskitalo
Saara Keskitalo 
/ FIN13.76 w
  
 
3
Kristina Stensvoll Reppe
Kristina Stensvoll Reppe 
/ NOR13.83 w
  
 
4
Ida Thunberg
Ida Thunberg ('99)
/ SWE13.88 w
  
 
5
Kia Kemppainen
Kia Kemppainen 
/ FIN14.17 w
  
 
6Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)Sparta14.49 w
  
 
7
Tonje Moen
Tonje Moen 
/ NOR23.97 w
  
 
Nathalie Richter-MikkelsenNathalie Richter-Mikkelsen Aalborg AM DNFw
  
 
P19 400 m hæk    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Nea Mattila
Nea Mattila ('99)
/ FIN59.61
  
 
2
Marie Skjæggestad
Marie Skjæggestad ('99)
/ NOR1:00.25
  
 
3
Solveig Hernandez Vråle
Solveig Hernandez Vråle ('99)
/ NOR1:00.63
  
 
4
Viola Westling
Viola Westling ('99)
/ FIN1:02.88
  
 
5
Celina Reichardt
Celina Reichardt ('99)
/ SWE1:04.45
  
 
6
Sara Hlín Jóhannsdóttir
Sara Hlín Jóhannsdóttir 
/ ISL1:05.46
  
 PB
7
Alice Kjellander
Alice Kjellander 
/ SWE1:05.59
  
 
Thórdís Eva Steinsdóttir
Thórdís Eva Steinsdóttir 
/ ISL DNF
  
 
P19 Højdespring    
11.8.

Finale A

Finale
11.8.
1
Maja Nilsson
Maja Nilsson ('99)
/ SWE1.85
  
 
 
1.72
 XO
1.75
  O
1.78
  O
1.81
  O
1.85
  O
1.88
XXX
  
2
Erika Wärff
Erika Wärff 
/ SWE1.78
  
 
 
1.69
  O
1.72
  O
1.75
XXO
1.78
XXO
1.81
XXX
   
3
Thea Leirfall Bremset
Thea Leirfall Bremset ('99)
/ NOR1.75
  
 PB
 
1.60
  O
1.66
  O
1.69
  O
1.72 SB
XXO
1.75 PB
  O
1.78
XXX
  
4
Saara Hakanen
Saara Hakanen ('99)
/ FIN1.75
  
 
 
1.63
  O
1.66
  O
1.69
 XO
1.72
XXO
1.75
  O
1.78
XXX
  
5
Sigrid Kleive
Sigrid Kleive 
/ NOR1.72
  
 PB
 
1.60
  O
1.63
  O
1.66
  O
1.69
 XO
1.72 PB
 XO
1.75
XXX
  
6
Helga Thóra Sigurjónsdóttir
Helga Thóra Sigurjónsdóttir 
/ ISL1.66
  
 
 
1.57
  O
1.63
  O
1.66
  O
1.69
XXX
    
7
Sofia Heikonen
Sofia Heikonen ('99)
/ FIN1.66
  
 
 
1.57
  O
1.60
 XO
1.63
  O
1.66
 XO
1.69
XXX
   
8
Eva María Baldursdóttir
Eva María Baldursdóttir ('03)
/ ISL1.63
  
 
 
1.57
  O
1.60
  O
1.63
  O
1.66
XXX
    
P19 Stangspring    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Saga Andersson
Saga Andersson 
/ FIN4.30
  
 
 
4.01
  O
4.15
 XO
4.30
XXO
4.43
XXX
    
2
Linnea Jönsson
Linnea Jönsson ('99)
/ SWE3.91
  
 
 
3.61
  O
3.81
  O
3.91
  O
4.01
XXX
    
3
Birgitte Kjuus
Birgitte Kjuus ('99)
/ NOR3.91
  
 
 
3.51
  O
3.71
  O
3.81
 XO
3.91
  O
4.01
XXX
   
4
Hedda Marie Kjølberg Hauge
Hedda Marie Kjølberg Hauge ('01)
/ NOR3.71
  
 
 
3.41
  O
3.61
  O
3.71
  O
3.81
XXX
    
5
Filippa Miller
Filippa Miller ('99)
/ SWE3.71
  
 
 
3.41
 XO
3.61
  O
3.71
XXO
3.81
XXX
    
6Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)Sparta3.61
  
 
 
3.31
  O
3.41
  O
3.51
  O
3.61
  O
3.71
XXX
   
7Laura GrønbechLaura Grønbech ('99)Sparta3.51
  
 
 
3.31
  O
3.41
XXO
3.51
  O
3.61
XXX
    
8
Tuuli Kujala
Tuuli Kujala 
/ FIN3.21
  
 
 
3.21
  O
3.31
XXX
      
P19 Længdespring    
11.8.

Finale A

Finale
11.8.
1
Kristina Stensvoll Reppe
Kristina Stensvoll Reppe 
/ NOR6.00 w
+4.1
  
 
 
  X6.00  X1.87  X5.56  
2
Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton ('99)
/ NOR5.86 w
+5.6
  
 
 
5.425.805.765.785.805.86  
3
Birna Kristín Kristjánsdóttir
Birna Kristín Kristjánsdóttir ('02)
/ ISL5.86 w
+2.9
  
 
 
3.07  X  X5.715.865.78  
4
Olivia Mäkinen
Olivia Mäkinen 
/ FIN5.81 w
+5.1
  
 
 
5.595.625.705.72  X5.81  
5
Lovisa Karlsson
Lovisa Karlsson 
/ SWE5.71 w
+2.4
  
 
 
5.425.495.505.655.715.65  
6
Filippa Rodrigues
Filippa Rodrigues ('99)
/ SWE5.62 w
+3.4
  
 
 
5.53  X  X  X5.465.62  
7
Vilborg María Loftsdóttir
Vilborg María Loftsdóttir ('99)
/ ISL5.30
+1.7
  
 
 
5.30  X  X3.705.30  X  
8
Oona Nieminen
Oona Nieminen 
/ FIN5.03 w
+2.6
  
 
 
3.72  X  X5.03  X  X  
P19 Trespring     
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Fatima Koné
Fatima Koné ('99)
/ SWE12.72 w
+3.6
  
 
 
12.26  X12.69 PB12.46  X12.72 PB  
2
Saara Hakanen
Saara Hakanen ('99)
/ FIN12.71 w
+2.4
  
 
 
12.3712.5012.58  X12.6912.71  
3
Lisa Weyhenmeyer
Lisa Weyhenmeyer 
/ SWE12.35
+0.9
  
 PB
 
  X  X11.7911.9111.8912.35 PB  
4
Karoline Jæger
Karoline Jæger ('01)
/ NOR12.22 w
+3.2
  
 
 
11.9312.169.9112.16  X12.22  
5Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF12.12
+1.2
  
 PB
 
  X12.10 PB9.7211.9911.5312.12 PB  
6
Janita Leppäranta
Janita Leppäranta 
/ FIN11.96 w
+2.5
  
 
 
  X11.8211.6911.7311.9611.90  
7
Hedda Kronstrand Kvalvåg
Hedda Kronstrand Kvalvåg ('02)
/ NOR11.59 w
+2.6
  
 
 
11.5911.4311.3711.53    
8
Vilborg María Loftsdóttir
Vilborg María Loftsdóttir ('99)
/ ISL11.25 w
+3.4
  
 
 
  X  X11.25 SB  X10.11   
P19 Kuglestød 4.0 kg    
11.8.

Finale A

Finale
11.8.
1Thea JensenThea Jensen ('99)Hvidovre AM14.37
  
 
 
  X14.3714.10  X13.7513.72  
2
Erna Sóley Gunnarsdóttir
Erna Sóley Gunnarsdóttir 
/ ISL14.21
  
 
 
  X14.2114.0414.0414.0514.05  
3
Axelina Johansson
Axelina Johansson 
/ SWE14.11
  
 
 
  X  X14.11  X  X  X  
4
Janette Hanski
Janette Hanski 
/ FIN13.39
  
 
 
13.3912.7713.09  X  X  X  
5
Amanda Lejros
Amanda Lejros ('99)
/ SWE13.09
  
 
 
13.0912.12  X12.5212.5812.33  
6
Kaisu Eskelinen
Kaisu Eskelinen 
/ FIN12.76
  
 
 
12.0112.27  X  X  X12.76  
7
Julie Woie Flølo
Julie Woie Flølo ('99)
/ NOR12.11
  
 PB
 
11.02 PB12.11 PB10.9811.2411.2211.53  
8
Birthe Franck-Petersen
Birthe Franck-Petersen ('01)
/ NOR12.00
  
 
 
11.49  X11.95  X11.9512.00  
P19 Diskoskast 1.0 kg    
11.8.

Finale A

Finale
11.8.
1
Caisa-Marie Lindfors
Caisa-Marie Lindfors 
/ SWE50.09
  
 
 
47.8547.7848.6546.6049.1650.09  
2Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen Hvidovre AM46.75
  
 
 
43.6044.4443.86  X44.1146.75  
3
Elisabeth Thon Rosvold
Elisabeth Thon Rosvold ('02)
/ NOR45.76
  
 
 
  X43.44  X  X45.7644.56  
4
Daniella Persson
Daniella Persson 
/ SWE45.18
  
 PB
 
43.4344.5143.55  X45.18 PB43.08  
5
Taija Tirkkonen
Taija Tirkkonen 
/ FIN43.87
  
 
 
43.8741.6043.7942.0243.31  X  
6Thea JensenThea Jensen ('99)Hvidovre AM43.49
  
 
 
  X42.98  X40.7143.49  X  
7
Lotta Flatum Fallingen
Lotta Flatum Fallingen ('02)
/ NOR43.44
  
 
 
  X43.44  X  X40.8443.18  
8
Maria Olkkonen
Maria Olkkonen 
/ FIN41.86
  
 
 
40.3940.87  X41.8639.7640.40  
P19 Hammerkast 4.0 kg    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1Lise Lotte JepsenLise Lotte Jepsen Aabenraa IG 59.05
  
 
 
54.2659.0558.6454.53  X58.43  
2
Kiira Väänänen
Kiira Väänänen ('99)
/ FIN56.22
  
 
 
56.22  X56.08  X  X55.88  
3
Cecilia Larsson
Cecilia Larsson ('99)
/ SWE55.20
  
 
 
  X55.20  X  X  X  X  
4
Jennifer Quick
Jennifer Quick 
/ SWE54.64
  
 
 
51.0851.00  X  X52.5354.64  
5
Elísabet Rut Rúnarsdóttir
Elísabet Rut Rúnarsdóttir ('02)
/ ISL54.13
  
 
 
51.31  X53.80  X49.6354.13  
6
Oda Marie Myklebust
Oda Marie Myklebust ('01)
/ NOR48.24
  
 
 
48.2446.79  X48.07  X43.65  
7
Kaisu Eskelinen
Kaisu Eskelinen 
/ FIN46.99
  
 
 
46.96  X46.99  X  X  X  
8
Helle Henriksen Hvidsten
Helle Henriksen Hvidsten ('01)
/ NOR46.83
  
 
 
  X46.2446.83  X  X46.71  
P19 Spydkast 600 gram    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Kaja Mørch Pettersen
Kaja Mørch Pettersen ('01)
/ NOR55.48
  
 PB
 
41.7655.48 WYL PB50.7048.18  X  X  
2
Roosa Ylönen
Roosa Ylönen ('99)
/ FIN50.24
  
 
 
  X48.16  X  X46.3350.24  
3
Elina Kinnunen
Elina Kinnunen ('99)
/ FIN49.60
  
 
 
45.0446.5447.0148.57  X49.60  
4
Ida Thunberg
Ida Thunberg ('99)
/ SWE49.09
  
 PB
 
41.3242.7448.73 PB45.9146.9749.09 PB  
5
Andrine Hjellen Haugland
Andrine Hjellen Haugland ('99)
/ NOR46.29
  
 
 
43.84  X46.2939.18  X42.05  
6Liv CantbyLiv Cantby ('99)Korsør AM45.68
  
 =PB
 
40.1145.68 =PB41.75  X  X  X  
7Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta41.31
  
 
 
  X  X  X41.31  X  X  
8
Madeleine Ahlström
Madeleine Ahlström 
/ SWE39.89
  
 PB
 
38.0836.1039.89 PB38.51  X36.49  
P19 5000 m kapgang    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Anniina Kivimäki
Anniina Kivimäki ('99)
/ FIN23:57.30
  
 
2
Siri Gamst Glittenberg
Siri Gamst Glittenberg ('02)
/ NOR27:42.59
  
 
3
Peppi Ahponen
Peppi Ahponen 
/ FIN27:51.71
  
 PB
4
Lisa Maren Løseth
Lisa Maren Løseth ('01)
/ NOR28:05.02
  
 PB
P19 4 x 100 m stafet    
11.8.

Finale A

Finale
11.8.
1
Sverige 
Sverige  
/ SWE45.57
  
 
  Ida Thunberg, Amanda Hansson, Linn Bäcklin, Fanny Runheim
2
 
  
/ NOR46.27
  
 
  Henriette Jæger, Kaitesi Ertzgaard, Ingvild Meinseth, Live Haugstad Hilton
3
 
  
/ FIN46.42
  
 
  Sara Francis, Kia Kemppainen, Annika Haverinen, Alina Strömberg
4Danmark Danmark  47.77
  
 
  Klara Skriver Loessl, Caroline Benfeldt Sørensen, Mie Mikkelsen, Thea Lyng Møller Jensen
 
  
/ ISLDNF
  
 
  Tiana Ósk Whitworth, Thórdís Eva Steinsdóttir, Birna Kristín Kristjánsdóttir, Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
P19 4 x 400 m stafet    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
 
  
/ FIN3:44.22
  
 
  Viola Westling, Wilma Lassfolk, Mette Baas, Nea Mattila
2
 
  
/ NOR3:45.20
  
 
  Kaitesi Ertzgaard, Solveig Hernandez Vråle, Marie Skjæggestad, Vår Åsheim
3Danmark Danmark  3:47.61
  
 
  Martha Danneskjold Rasmussen, Freja Wærness, Olivia Thorsgaard, Mia Helene Mørck
4
Sverige 
Sverige  
/ SWE3:51.42
  
 
  Carolina Söderbom, Louise Duvling Andersson, Celina Reichardt, Saga Berneryd

Seneste resultater

25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne
13.8HvidovreKastelavn
13‐14.8KøbenhavnSparta Sprintstævne
13‐14.8KøbenhavnDM Mangekamp
13‐14.8KøbenhavnMangekamp U14
13‐14.8KøbenhavnMangekamp D11/P11
12‐14.8TórshavnFM fyri vaksin á Tórsbreyt
10.8KøbenhavnSparta Summer Jump 01
6.8HelsingørSommer spring og kast
6‐7.8AabenraaStævne trænings samling masters
6.8GreveVindsprint