M22 100 m 24.8. Vind: -0.3 Finale A Finale | 24.8. | Vind: -0.3 | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 10.45 | ||||||
2 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 10.74 | ||||||
3 | Christian Mensah Christian Mensah ('96) | 96 | NOR | 10.84 | ||||||
4 | Soban Mortaza Inayat Soban Mortaza Inayat ('97) | 97 | NOR | 11.09 | PB | |||||
Indledende heats | 24.8. | |||||||||
Indledende 1 24.8. Vind: +0.8 | 24.8. | Vind: +0.8 | ||||||||
1 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 10.89 | ||||||
2 | Daniel Alejandro Johnsen Daniel Alejandro Johnsen ('98) | 98 | NOR | 10.96 | ||||||
3 | Kofi Appietu Adom Kofi Appietu Adom ('96) | 96 | NOR | 11.09 | ||||||
4 | Lasse Solheim Angelshaug Lasse Solheim Angelshaug ('98) | 98 | NOR | 11.09 | PB | |||||
Indledende 2 24.8. Vind: +1.2 | 24.8. | Vind: +1.2 | ||||||||
1 | Christian Mensah Christian Mensah ('96) | 96 | NOR | 10.81 | ||||||
2 | Johannes Enli Kalleberg Johannes Enli Kalleberg ('98) | 98 | NOR | 10.99 | ||||||
Indledende 3 24.8. Vind: +3.0 | 24.8. | Vind: +3.0 | ||||||||
1 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 10.73 | w | |||||
2 | Soban Mortaza Inayat Soban Mortaza Inayat ('97) | 97 | NOR | 10.88 | w | |||||
3 | Patrick Monga Bifuko Patrick Monga Bifuko ('96) | 96 | NOR | 10.91 | w | |||||
M22 200 m 26.8. Vind: +0.5 Finale A Finale | 26.8. | Vind: +0.5 | ||||||||
1 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 20.66 | SB | |||||
2 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 21.25 | ||||||
3 | Lasse Solheim Angelshaug Lasse Solheim Angelshaug ('98) | 98 | NOR | 22.12 | PB | |||||
Indledende heats | 25.8. | |||||||||
Indledende 1 25.8. Vind: +1.6 | 25.8. | Vind: +1.6 | ||||||||
1 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 21.73 | ||||||
Indledende 2 25.8. Vind: -0.7 | 25.8. | Vind: -0.7 | ||||||||
1 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 21.93 | ||||||
M22 400 m 25.8. Finale A Finale | 25.8. | |||||||||
1 | Markus Einan Markus Einan ('97) | 97 | NOR | 48.66 | ||||||
2 | Tor-Junor Kringstad Vedde Tor-Junor Kringstad Vedde ('97) | 97 | NOR | 48.93 | ||||||
Indledende heats | 24.8. | |||||||||
Indledende 1 24.8. | 24.8. | |||||||||
1 | Markus Einan Markus Einan ('97) | 97 | NOR | 47.76 | PB | |||||
M22 800 m 26.8. Finale A Finale | 26.8. | |||||||||
1 | Sondre Dingsør Sondre Dingsør ('96) | 96 | NOR | 1:55.20 | ||||||
2 | Mats Hauge Mats Hauge ('97) | 97 | NOR | 1:55.43 | SB | |||||
3 | Henrik Hanssen Henrik Hanssen ('97) | 97 | NOR | 1:55.84 | ||||||
M22 1500 m 25.8. Finale A Finale | 25.8. | |||||||||
1 | Mats Hauge Mats Hauge ('97) | 97 | NOR | 3:50.98 | ||||||
2 | Markus Einan Markus Einan ('97) | 97 | NOR | 3:51.54 | PB | |||||
3 | Thomas Jefferson Byrkjeland Thomas Jefferson Byrkjeland ('98) | 98 | NOR | 3:51.92 | SB | |||||
4 | Sigurd Ruud Skjeseth Sigurd Ruud Skjeseth ('96) | 96 | NOR | 3:52.04 | ||||||
5 | Henrik Hanssen Henrik Hanssen ('97) | 97 | NOR | 3:52.28 | PB | |||||
6 | Jacob Boutera Jacob Boutera ('96) | 96 | NOR | 3:55.07 | ||||||
M22 Længdespring 26.8. Finale A Finale | 26.8. | |||||||||
1 | Amund Høıe Sjursen Amund Høıe Sjursen ('96) | 96 | NOR | 7.35 | +0.9 | |||||
2 | Marius Bull Hjeltnes Marius Bull Hjeltnes ('96) | 96 | NOR | 6.95 | +1.3 | |||||
M22 Kuglestød 7.26 kg 26.8. Finale A Finale | 26.8. | |||||||||
1 | Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98) | 98 | NOR | 19.58 | ||||||
M22 Spydkast 800 gram 25.8. Finale A Finale | 25.8. | |||||||||
1 | Jarl Bjørklund Jarl Bjørklund ('97) | 97 | NOR | 67.66 | ||||||
2 | Sondre Alexander Høyland Sondre Alexander Høyland ('98) | 98 | NOR | 63.60 | ||||||
K22 100 m 24.8. Finale A Finale | 24.8. | |||||||||
1 | Malin Kulseth Malin Kulseth ('96) | 96 | NOR | 11.88 | ||||||
2 | Nathalie Ommundsen Johnsen Nathalie Ommundsen Johnsen ('98) | 98 | NOR | 12.16 | ||||||
Indledende heats | 24.8. | |||||||||
Indledende 1 24.8. Vind: +2.5 | 24.8. | Vind: +2.5 | ||||||||
1 | Malin Kulseth Malin Kulseth ('96) | 96 | NOR | 11.92 | w | |||||
Indledende 2 24.8. Vind: +3.7 | 24.8. | Vind: +3.7 | ||||||||
1 | Nathalie Ommundsen Johnsen Nathalie Ommundsen Johnsen ('98) | 98 | NOR | 12.22 | w | |||||
K22 200 m 26.8. Vind: +1.0 Finale A Finale | 26.8. | Vind: +1.0 | ||||||||
1 | Marte Pettersen Marte Pettersen ('97) | 97 | NOR | 24.00 | PB | |||||
2 | Malin Kulseth Malin Kulseth ('96) | 96 | NOR | 24.32 | PB | |||||
K22 400 m 25.8. Finale A Finale | 25.8. | |||||||||
1 | Sara Dorthea Jensen Sara Dorthea Jensen ('96) | 96 | NOR | 54.16 | ||||||
K22 800 m 26.8. Finale A Finale | 26.8. | |||||||||
1 | Amalie Manshus Sæten Amalie Manshus Sæten ('97) | 97 | NOR | 2:14.93 | ||||||
K22 3000 m 24.8. Finale A Finale | 24.8. | |||||||||
1 | Tessa Frenay Tessa Frenay ('96) | 96 | NOR | 10:04.07 | ||||||
2 | Ine Bakken Ine Bakken ('96) | 96 | NOR | 10:27.02 | ||||||
K22 100 m hæk 84.0 cm 26.8. Vind: -0.2 Finale A Finale | 26.8. | Vind: -0.2 | ||||||||
1 | Magdeli Støten Magdeli Støten ('98) | 98 | NOR | 14.34 | PB | |||||
K22 Højdespring 25.8. Finale A Finale | 25.8. | |||||||||
1 | Elise Nedberg Elise Nedberg ('97) | 97 | NOR | 1.72 | PB | |||||
K22 Trespring 26.8. Finale A Finale | 26.8. | |||||||||
1 | Monika Elisabeth Benserud Monika Elisabeth Benserud ('96) | 96 | NOR | 12.81 | w | +2.2 | ||||
2 | Julie Margrete Gaustad Julie Margrete Gaustad ('96) | 96 | NOR | 12.19 | +1.0 | |||||
3 | Sofie Olsholt Sofie Olsholt ('96) | 96 | NOR | 12.09 | w | +2.9 | ||||
4 | Elise Sanden Søvik Elise Sanden Søvik ('97) | 97 | NOR | 12.04 | -0.2 | PB | ||||
K22 Diskoskast 1.0 kg 25.8. Finale A Finale | 25.8. | |||||||||
1 | Berit Stunes Isene Berit Stunes Isene ('98) | 98 | NOR | 45.36 | ||||||
2 | Vilde Indseth Holten Vilde Indseth Holten ('97) | 97 | NOR | 43.10 | ||||||
K22 Spydkast 600 gram 25.8. Finale A Finale | 25.8. | |||||||||
1 | Mali Ingeborg Vollan Marstad Mali Ingeborg Vollan Marstad ('97) | 97 | NOR | 47.75 | ||||||
2 | Julie Heiervang Johnsen Julie Heiervang Johnsen ('96) | 96 | NOR | 42.78 | ||||||
D19 100 m 24.8. Vind: +1.0 Finale A Finale | 24.8. | Vind: +1.0 | ||||||||
1 | Filip Bøe Filip Bøe | 00 | NOR | 10.77 | =SB | |||||
2 | Edem Schaanning Agbo Edem Schaanning Agbo ('99) | 99 | NOR | 10.95 | ||||||
3 | Jacob Vaula Jacob Vaula ('01) | 01 | NOR | 10.96 | ||||||
4 | Jonas André Ose Jonas André Ose ('02) | 02 | NOR | 11.00 | ||||||
5 | Ben Jeffrey Benert Ben Jeffrey Benert ('01) | 01 | NOR | 11.09 | ||||||
Semifinale | 24.8. | |||||||||
Semi 1 24.8. Vind: +2.3 | 24.8. | Vind: +2.3 | ||||||||
1 | Jacob Vaula Jacob Vaula ('01) | 01 | NOR | 11.00 | w | |||||
2 | Ben Jeffrey Benert Ben Jeffrey Benert ('01) | 01 | NOR | 11.00 | w | |||||
3 | Iver Lars Håvard Koppen Iver Lars Håvard Koppen ('99) | 99 | NOR | 11.09 | w | |||||
Semi 2 24.8. Vind: +3.0 | 24.8. | Vind: +3.0 | ||||||||
1 | Filip Bøe Filip Bøe | 00 | NOR | 10.67 | w | |||||
2 | Edem Schaanning Agbo Edem Schaanning Agbo ('99) | 99 | NOR | 10.68 | w | |||||
3 | Jonas André Ose Jonas André Ose ('02) | 02 | NOR | 10.93 | w | |||||
4 | Erik Mikkeljord Erik Mikkeljord ('99) | 99 | NOR | 11.03 | w | |||||
Indledende heats | 24.8. | |||||||||
Indledende 2 24.8. Vind: +0.6 | 24.8. | Vind: +0.6 | ||||||||
1 | Jacob Vaula Jacob Vaula ('01) | 01 | NOR | 11.08 | ||||||
Indledende 3 24.8. Vind: +2.5 | 24.8. | Vind: +2.5 | ||||||||
1 | Edem Schaanning Agbo Edem Schaanning Agbo ('99) | 99 | NOR | 11.00 | w | |||||
Indledende 4 24.8. Vind: +1.7 | 24.8. | Vind: +1.7 | ||||||||
1 | Filip Bøe Filip Bøe | 00 | NOR | 10.93 | ||||||
Indledende 5 24.8. Vind: +3.3 | 24.8. | Vind: +3.3 | ||||||||
1 | Ben Jeffrey Benert Ben Jeffrey Benert ('01) | 01 | NOR | 10.89 | w | |||||
2 | Jonas André Ose Jonas André Ose ('02) | 02 | NOR | 11.05 | w | |||||
D19 200 m 26.8. Vind: +2.0 Finale A Finale | 26.8. | Vind: +2.0 | ||||||||
1 | Jonas André Ose Jonas André Ose ('02) | 02 | NOR | 22.09 | PB | |||||
D19 400 m 25.8. Finale A Finale | 25.8. | |||||||||
1 | Luca Thompson Luca Thompson | 00 | NOR | 48.04 | PB | |||||
D19 800 m 26.8. Finale A Finale | 26.8. | |||||||||
1 | Didrik Hexeberg Warlo Didrik Hexeberg Warlo ('99) | 99 | NOR | 1:51.84 | ||||||
2 | Luca Thompson Luca Thompson | 00 | NOR | 1:52.11 | ||||||
3 | Sondre Juven Sondre Juven ('99) | 99 | NOR | 1:53.08 | ||||||
4 | Kjetil Brenno Gagnås Kjetil Brenno Gagnås | 00 | NOR | 1:54.27 | ||||||
5 | Kristian Skage Nordlund Kristian Skage Nordlund ('99) | 99 | NOR | 1:54.87 | ||||||
Indledende heats | 24.8. | |||||||||
Indledende 2 24.8. | 24.8. | |||||||||
1 | Sondre Juven Sondre Juven ('99) | 99 | NOR | 1:55.41 | ||||||
2 | Kjetil Brenno Gagnås Kjetil Brenno Gagnås | 00 | NOR | 1:55.74 | ||||||
D19 110 m hæk 99.1 cm 26.8. Vind: -0.4 Finale A Finale | 26.8. | Vind: -0.4 | ||||||||
1 | Sondre Guttormsen Sondre Guttormsen ('99) | 99 | NOR | 14.32 | ||||||
D19 400 m hæk 25.8. Finale A Finale | 25.8. | |||||||||
1 | Andreas Haara Bakketun Andreas Haara Bakketun ('01) | 01 | NOR | 53.49 | ||||||
2 | Håvard Becker Håvard Becker ('99) | 99 | NOR | 53.70 | PB | |||||
D19 Højdespring 26.8. Finale A Finale | 26.8. | |||||||||
1 | Erlend Bolstad Raa Erlend Bolstad Raa | 00 | NOR | 2.08 | PB | |||||
2 | Vetle Raa Ellingsen Vetle Raa Ellingsen | 00 | NOR | 2.06 | PB | |||||
D19 Stangspring 26.8. Finale A Finale | 26.8. | |||||||||
1 | Sondre Guttormsen Sondre Guttormsen ('99) | 99 | NOR | 5.51 | ||||||
D19 Længdespring 26.8. Finale A Finale | 26.8. | |||||||||
1 | Henrik Flåtnes Henrik Flåtnes ('01) | 01 | NOR | 7.50 | +1.7 | NU18R | ||||
Kvalifikation | 24.8. | |||||||||
Kval A 24.8. | 24.8. | |||||||||
1 | Henrik Flåtnes Henrik Flåtnes ('01) | 01 | NOR | 7.19 | w | +5.1 Q | ||||
D19 Trespring 25.8. Finale A Finale | 25.8. | |||||||||
1 | Erlend Bolstad Raa Erlend Bolstad Raa | 00 | NOR | 14.68 | 0.0 | |||||
2 | Viljar Helgestad Gjerde Viljar Helgestad Gjerde | 00 | NOR | 14.40 | +1.3 | |||||
D19 Diskoskast 1.75 kg 25.8. Finale A Finale | 25.8. | |||||||||
1 | Fabian Weinberg Fabian Weinberg ('01) | 01 | NOR | 52.93 | PB | |||||
D19 Hammerkast 6.0 kg 26.8. Finale A Finale | 26.8. | |||||||||
1 | Kristen Brosvik Kristen Brosvik | 00 | NOR | 60.61 | ||||||
2 | Herman Aurdal Herman Aurdal ('99) | 99 | NOR | 60.26 | ||||||
D19 Spydkast 800 gram 25.8. Finale A Finale | 25.8. | |||||||||
1 | Myron Weinberg Myron Weinberg ('99) | 99 | NOR | 62.19 | ||||||
4 | Markus Rooth Markus Rooth ('01) | 01 | NOR | 57.45 | PB | |||||
P19 100 m 24.8. Vind: +3.6 Finale A Finale | 24.8. | Vind: +3.6 | ||||||||
1 | Ingvild Meinseth Ingvild Meinseth ('99) | 99 | NOR | 11.85 | w | |||||
2 | Henriette Jæger Henriette Jæger ('03) | 03 | NOR | 12.01 | w | |||||
3 | Kaitesi Ertzgaard Kaitesi Ertzgaard | 00 | NOR | 12.05 | w | |||||
4 | Hanne Arstein Hanne Arstein ('01) | 01 | NOR | 12.26 | w | |||||
5 | Elin Serine Vik Johannessen Elin Serine Vik Johannessen | 00 | NOR | 12.30 | w | |||||
Semifinale | 24.8. | |||||||||
Semi 1 24.8. Vind: +2.6 | 24.8. | Vind: +2.6 | ||||||||
1 | Ingvild Meinseth Ingvild Meinseth ('99) | 99 | NOR | 12.00 | w | |||||
2 | Elin Serine Vik Johannessen Elin Serine Vik Johannessen | 00 | NOR | 12.24 | w | |||||
Semi 2 24.8. Vind: +1.7 | 24.8. | Vind: +1.7 | ||||||||
1 | Henriette Jæger Henriette Jæger ('03) | 03 | NOR | 12.06 | PB | |||||
2 | Kaitesi Ertzgaard Kaitesi Ertzgaard | 00 | NOR | 12.18 | ||||||
Indledende heats | 24.8. | |||||||||
Indledende 1 24.8. Vind: +1.3 | 24.8. | Vind: +1.3 | ||||||||
1 | Kaitesi Ertzgaard Kaitesi Ertzgaard | 00 | NOR | 12.23 | ||||||
Indledende 3 24.8. Vind: +2.7 | 24.8. | Vind: +2.7 | ||||||||
1 | Ingvild Meinseth Ingvild Meinseth ('99) | 99 | NOR | 12.06 | w | |||||
P19 200 m 26.8. Vind: +0.3 Finale A Finale | 26.8. | Vind: +0.3 | ||||||||
1 | Kaitesi Ertzgaard Kaitesi Ertzgaard | 00 | NOR | 24.84 | ||||||
P19 400 m 25.8. Finale A Finale | 25.8. | |||||||||
1 | Solveig Hernandez Vråle Solveig Hernandez Vråle ('99) | 99 | NOR | 56.23 | ||||||
2 | Frida Røe Tærum Frida Røe Tærum ('01) | 01 | NOR | 56.49 | ||||||
3 | Vår Åsheim Vår Åsheim ('99) | 99 | NOR | 56.84 | ||||||
4 | Marie Skjæggestad Marie Skjæggestad ('99) | 99 | NOR | 56.86 | ||||||
Indledende heats | 24.8. | |||||||||
Indledende 1 24.8. | 24.8. | |||||||||
1 | Solveig Hernandez Vråle Solveig Hernandez Vråle ('99) | 99 | NOR | 56.53 | Q | |||||
Indledende 3 24.8. | 24.8. | |||||||||
1 | Frida Røe Tærum Frida Røe Tærum ('01) | 01 | NOR | 56.42 | Q | |||||
P19 800 m 26.8. Finale A Finale | 26.8. | |||||||||
1 | Sanne Njaastad Sanne Njaastad | 00 | NOR | 2:10.19 | ||||||
2 | Sara Busic Sara Busic ('02) | 02 | NOR | 2:11.22 | ||||||
3 | Erle Musum Lyng Erle Musum Lyng ('02) | 02 | NOR | 2:11.37 | PB | |||||
4 | Eilén Brenne Eilén Brenne ('03) | 03 | NOR | 2:11.88 | ||||||
5 | Kristin Svendby Otervik Kristin Svendby Otervik ('01) | 01 | NOR | 2:12.72 | ||||||
6 | Vilde Våge Henriksen Vilde Våge Henriksen | 00 | NOR | 2:14.31 | ||||||
7 | Grethe Tyldum Grethe Tyldum ('01) | 01 | NOR | 2:14.91 | ||||||
P19 1500 m 25.8. Finale A Finale | 25.8. | |||||||||
1 | Kristine Lande Dommersnes Kristine Lande Dommersnes ('99) | 99 | NOR | 4:32.21 | ||||||
2 | Christine Næss Christine Næss | 00 | NOR | 4:33.52 | SB | |||||
3 | Grethe Tyldum Grethe Tyldum ('01) | 01 | NOR | 4:34.65 | PB | |||||
4 | Vilde Våge Henriksen Vilde Våge Henriksen | 00 | NOR | 4:34.85 | ||||||
5 | Mari Andreassen Rud Mari Andreassen Rud ('01) | 01 | NOR | 4:36.97 | ||||||
6 | Maria Hartz Melling Maria Hartz Melling ('02) | 02 | NOR | 4:37.18 | PB | |||||
7 | Sigrid Alvik Sigrid Alvik ('03) | 03 | NOR | 4:39.34 | PB | |||||
P19 3000 m 24.8. Finale A Finale | 24.8. | |||||||||
1 | Christine Næss Christine Næss | 00 | NOR | 10:00.28 | ||||||
2 | Kristine Lande Dommersnes Kristine Lande Dommersnes ('99) | 99 | NOR | 10:01.02 | ||||||
3 | Emma Kirkeberg Mørk Emma Kirkeberg Mørk ('02) | 02 | NOR | 10:03.88 | ||||||
4 | Nora Sannes Nora Sannes | 00 | NOR | 10:16.83 | ||||||
6 | Emilie Mo Emilie Mo ('01) | 01 | NOR | 10:27.76 | ||||||
7 | Sigrid Ytterhus Haugset Sigrid Ytterhus Haugset ('99) | 99 | NOR | 10:33.13 | PB | |||||
8 | Thea Austbø Thea Austbø ('01) | 01 | NOR | 10:39.03 | PB | |||||
P19 100 m hæk 84.0 cm 26.8. Vind: +0.1 Finale A Finale | 26.8. | Vind: +0.1 | ||||||||
1 | Martine Hjørnevik Martine Hjørnevik ('01) | 01 | NOR | 14.18 | PB | |||||
2 | Kristina Stensvoll Reppe Kristina Stensvoll Reppe | 00 | NOR | 14.22 | ||||||
3 | Marie Skjæggestad Marie Skjæggestad ('99) | 99 | NOR | 14.49 | SB | |||||
P19 400 m hæk 25.8. Finale A Finale | 25.8. | |||||||||
1 | Solveig Hernandez Vråle Solveig Hernandez Vråle ('99) | 99 | NOR | 58.78 | ||||||
2 | Marie Skjæggestad Marie Skjæggestad ('99) | 99 | NOR | 59.68 | ||||||
3 | Andrea Rooth Andrea Rooth ('02) | 02 | NOR | 1:00.30 | PB | |||||
4 | Vår Åsheim Vår Åsheim ('99) | 99 | NOR | 1:02.05 | ||||||
P19 Stangspring 25.8. Finale A Finale | 25.8. | |||||||||
1 | Birgitte Kjuus Birgitte Kjuus ('99) | 99 | NOR | 3.90 | ||||||
P19 Længdespring 25.8. Finale A Finale | 25.8. | |||||||||
1 | Kristina Stensvoll Reppe Kristina Stensvoll Reppe | 00 | NOR | 6.34 | w | +2.5 | ||||
2 | Sigrid Kleive Sigrid Kleive | 00 | NOR | 6.02 | +1.8 | PB | ||||
3 | Mia Guldteig Lien Mia Guldteig Lien ('03) | 03 | NOR | 5.94 | +1.7 | PB | ||||
4 | Thale Leirfall Bremset Thale Leirfall Bremset ('99) | 99 | NOR | 5.69 | +0.2 | |||||
5 | Henriette Jæger Henriette Jæger ('03) | 03 | NOR | 5.65 | +0.9 | |||||
Kvalifikation | 24.8. | |||||||||
Kval A 24.8. | 24.8. | |||||||||
1 | Kristina Stensvoll Reppe Kristina Stensvoll Reppe | 00 | NOR | 5.83 | w | +2.7 Q | ||||
2 | Thale Leirfall Bremset Thale Leirfall Bremset ('99) | 99 | NOR | 5.79 | w | +3.1 Q | ||||
Kval B 24.8. | 24.8. | |||||||||
1 | Henriette Jæger Henriette Jæger ('03) | 03 | NOR | 5.84 | w | +3.0 Q | ||||
2 | Sigrid Kleive Sigrid Kleive | 00 | NOR | 5.79 | +0.7 Q | |||||
P19 Trespring 26.8. Finale A Finale | 26.8. | |||||||||
1 | Solveig Hernandez Vråle Solveig Hernandez Vråle ('99) | 99 | NOR | 12.56 | +1.1 | PB | ||||
2 | Karoline Jæger Karoline Jæger ('01) | 01 | NOR | 12.41 | +1.3 | PB | ||||
Kvalifikation | 24.8. | |||||||||
Kval 24.8. | 24.8. | |||||||||
1 | Solveig Hernandez Vråle Solveig Hernandez Vråle ('99) | 99 | NOR | 12.03 | w | +2.5 Q | ||||
2 | Karoline Jæger Karoline Jæger ('01) | 01 | NOR | 12.01 | +1.4 Q | |||||
P19 Diskoskast 1.0 kg 25.8. Finale A Finale | 25.8. | |||||||||
1 | Lotta Flatum Fallingen Lotta Flatum Fallingen ('02) | 02 | NOR | 46.20 | ||||||
2 | Elisabeth Thon Rosvold Elisabeth Thon Rosvold ('02) | 02 | NOR | 45.57 | ||||||
P19 Spydkast 600 gram 25.8. Finale A Finale | 25.8. | |||||||||
1 | Kaja Mørch Pettersen Kaja Mørch Pettersen ('01) | 01 | NOR | 51.97 | ||||||
2 | Sigrid Kleive Sigrid Kleive | 00 | NOR | 44.29 | PB | |||||
3 | Julie Woie Flølo Julie Woie Flølo ('99) | 99 | NOR | 43.96 | PB | |||||
4 | Tonje Fjellet Kristiansen Tonje Fjellet Kristiansen ('99) | 99 | NOR | 42.56 |