Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Aarhus: 7.8.2018
Vælg mænd discipliner
800 m
1500 m
5000 m
Vælg kvinder discipliner
800 m
1500 m
5000 m
M 800 m
Finale A
Finale
Rasmus Rose-Hansen
Rasmus Rose-Hansen ('99)
99
Skive AM
1:54.1h
Christian Abild Larsen
Christian Abild Larsen ('93)
93
Aarhus 1900
1:55.4h
Frederik Fürstenberg
Frederik Fürstenberg ('93)
93
Sparta
1:55.8h
SB
Jacob Qvist Jensen
Jacob Qvist Jensen ('95)
95
Aarhus Fremad
1:56.0h
PB
Jens Søndergaard Jensen
Jens Søndergaard Jensen ('86)
86
AGF Atletik
1:56.7h
SB
August Broz
August Broz ('96)
96
AGF Atletik
1:57.2h
PB
Frederik Ernst
Frederik Ernst ('95)
95
AGF Atletik
1:58.3h
PB
Jens Lindhard Nielsen
Jens Lindhard Nielsen
00
Aarhus Fremad
2:05.7h
PB
Jonas Lyngvald Schmidt
Jonas Lyngvald Schmidt ('01)
01
Odense Atletik
2:06.0h
SB
Esben Hansen
Esben Hansen ('99)
99
Aarhus 1900
2:09.1h
PB
Abdishakur M. Abdullahi
Abdishakur M. Abdullahi ('95)
95
AGF Atletik
2:10.1h
PB
Abdurasak Saeed
Abdurasak Saeed ('02)
02
Randers Freja
2:16.5h
PB
Michael Pedersen
Michael Pedersen ('73)
73
Trongårdens IF
2:18.7h
Khalid Alnab Abdulle
Khalid Alnab Abdulle ('03)
03
Randers Freja
2:20.7h
Søren Poulsen
Søren Poulsen ('65)
65
Ben Hur
2:21.7h
SB
Benjamin Garsdal
Benjamin Garsdal ('03)
03
SAK77
2:21.9h
Louis Rygaard
Louis Rygaard ('03)
03
Randers Freja
2:22.3h
PB
Tobias Roed Garza
Tobias Roed Garza ('04)
04
Randers Freja
2:22.8h
Torben Striboldt
Torben Striboldt ('62)
62
IK Hellas
2:30.7h
SB
Valdemar Laurits Baltzeren
Valdemar Laurits Baltzeren ('05)
05
IK Hellas
2:41.1h
PB
M 1500 m
Finale A
Finale
3
Mattias Ohlsson
Mattias Ohlsson ('94)
94
/ SWE
3:52.3h
PB
Peter Gerner Ejersbo
Peter Gerner Ejersbo ('95)
95
Odense Atletik
3:51.7h
SB
Jacob Ejby Stengaard
Jacob Ejby Stengaard ('94)
94
Odense Atletik
3:52.0h
SB
Andreas Schonberg Lommer
Andreas Schonberg Lommer ('91)
91
3:53.6h
Alexander Tengblad Nikolaisen
Alexander Tengblad Nikolaisen ('01)
01
Viborg AM
3:55.3h
PB
Jens Søndergaard Jensen
Jens Søndergaard Jensen ('86)
86
AGF Atletik
3:55.9h
Markus Kirk Kjeldsen
Markus Kirk Kjeldsen ('01)
01
SAK77
3:56.1h
PB
Alexander Krogh Johansen
Alexander Krogh Johansen ('88)
88
AGF Atletik
3:58.4h
Esben Hornum
Esben Hornum ('89)
89
AGF Atletik
3:59.3h
PB
Elias Shifris
Elias Shifris ('02)
02
Viborg AM
4:04.9h
Christian Stounberg
Christian Stounberg ('95)
95
AGF Atletik
4:05.4h
PB
Max Boderskov
Max Boderskov ('87)
87
Aarhus 1900
4:06.9h
SB
Jesper Pedersen
Jesper Pedersen ('75)
75
Aalborg AM
4:07.7h
SB
Christoffer Sloth
Christoffer Sloth ('85)
85
Odense Atletik
4:08.0h
PB
Martin Eisemann de Almeida
Martin Eisemann de Almeida ('93)
93
Odense Atletik
4:08.3h
SB
Emil Aaskov Pallesen
Emil Aaskov Pallesen ('01)
01
AGF Atletik
4:08.7h
PB
Habtom Mishgihna
Habtom Mishgihna ('96)
96
Aalborg AM
4:12.8h
SB
Victor Kiplagat Kondrup
Victor Kiplagat Kondrup ('02)
02
Kolding KFUM
4:15.5h
PB
Mads Schrøder
Mads Schrøder
00
Odense Atletik
4:19.6h
PB
Robin Lenz Ostenfeldt
Robin Lenz Ostenfeldt ('99)
99
SAK77
4:21.7h
PB
Christoffer Vienberg
Christoffer Vienberg ('94)
94
Blovstrød Løverne
4:25.1h
Martin Skytte Glerup
Martin Skytte Glerup ('03)
03
SAK77
4:26.8h
Martin Patwary
Martin Patwary ('97)
97
AGF Atletik
4:35.5h
PB
Martin Højland Nielsen
Martin Højland Nielsen ('93)
93
KIF
4:38.5h
Malthe Bøgebjerg
Malthe Bøgebjerg ('03)
03
SAK77
4:41.4h
Bo Rahbæk
Bo Rahbæk ('81)
81
Sparta
4:42.5h
PB
Carsten Siggaard
Carsten Siggaard ('64)
64
Blovstrød Løverne
4:52.3h
PB
M 5000 m
Finale A
Finale
Tom Væsel Wade
Tom Væsel Wade ('89)
89
THS / GBR
14:25.1h
PB
Jakob Dybdal Abrahamsen
Jakob Dybdal Abrahamsen ('94)
94
Aarhus 1900
14:25.5h
Frederik Ernst
Frederik Ernst ('95)
95
AGF Atletik
15:00.3h
Rasmus Lindgren
Rasmus Lindgren ('78)
78
AGF Atletik
15:04.6h
Thorkild Sundstrup
Thorkild Sundstrup ('80)
80
Aarhus Fremad
15:07.6h
SB
Simon Larsen
Simon Larsen ('91)
91
15:11.9h
PB
Frederik Tronier Kapper
Frederik Tronier Kapper ('95)
95
Sparta
15:13.3h
PB
Anders Bonde
Anders Bonde ('91)
91
Herning LK
15:14.5h
PB
Emil Aarestrup
Emil Aarestrup ('95)
95
AGF Atletik
15:18.5h
Marcus Rønn
Marcus Rønn ('93)
93
Blovstrød Løverne
15:18.7h
Johannes Würtz
Johannes Würtz ('95)
95
Aalborg AM
15:25.1h
PB
Esben Krogh Rasmussen
Esben Krogh Rasmussen ('93)
93
Frederiksberg IF
15:27.2h
Christian Østergaard Jørgensen
Christian Østergaard Jørgensen ('86)
86
Esbjerg AM
15:29.9h
Henrik Strange Brok
Henrik Strange Brok ('89)
89
VEXA HLM Running
15:33.7h
PB
Jakob Riis
Jakob Riis ('82)
82
Aarhus 1900
15:38.4h
Sebastian Matz Nielsen
Sebastian Matz Nielsen ('92)
92
Aarhus Fremad
16:05.9h
SB
Signar Røsvik
Signar Røsvik ('74)
74
TRIF
16:07.0h
Kristian Kyed
Kristian Kyed ('78)
78
Sparta
16:15.5h
Jakob Vase Johannessen
Jakob Vase Johannessen
00
Aarhus 1900
16:17.1h
PB
Daniel Vestergaard
Daniel Vestergaard ('80)
80
Aarhus Fremad
16:18.7h
Morten Nyrup Jensen
Morten Nyrup Jensen ('72)
72
Aarhus Fremad
16:31.6h
PB
Anders Winther Nielsen
Anders Winther Nielsen ('84)
84
VEXA HLM Running
16:39.6h
PB
Mads Karlsson
Mads Karlsson ('84)
84
AGF Atletik
16:40.6h
SB
Laust Bengtsen
Laust Bengtsen ('74)
74
Aarhus 1900
16:41.7h
SB
Hans-Henrik Damgaard
Hans-Henrik Damgaard ('79)
79
AGF Atletik
16:47.4h
SB
Jonas Berg
Jonas Berg ('87)
87
Herning LK
16:52.7h
SB
Sune Andersen
Sune Andersen ('80)
80
VEXA HLM Running
16:57.6h
Frederik Kjeldsen Hertz
Frederik Kjeldsen Hertz ('97)
97
Esbjerg AM
17:06.0h
SB
Martin Busch
Martin Busch ('91)
91
Aarhus Fremad
17:20.9h
PB
Lars Hovgaard
Lars Hovgaard ('74)
74
Aarhus Fremad
17:28.2h
PB
Johnny Bilager
Johnny Bilager ('81)
81
Esbjerg AM
17:32.8h
PB
Michael Bergmann
Michael Bergmann ('87)
87
17:41.1h
SB
Jakob Worm Bisfort
Jakob Worm Bisfort ('80)
80
AGF Atletik
17:42.3h
SB
Jacob Halle
Jacob Halle ('85)
85
17:53.2h
PB
Christian Møller Jessen
Christian Møller Jessen ('79)
79
Aarhus 1900
18:01.8h
SB
Alex Pedersen
Alex Pedersen ('93)
93
klubløs
18:02.7h
Lukas Marmer Weiss Hohwü
Lukas Marmer Weiss Hohwü ('91)
91
18:35.0h
PB
Robert Roulund Strande
Robert Roulund Strande ('77)
77
AGF Atletik
18:51.8h
PB
Johnny F. R. Stagsted
Johnny F. R. Stagsted ('66)
66
Aarhus 1900
18:58.7h
SB
Mads Jørgensen
Mads Jørgensen ('88)
88
Frederiksberg IF
19:05.7h
PB
Kasper Arnholtz Larsen
Kasper Arnholtz Larsen ('90)
90
Aarhus Fremad
19:08.0h
PB
Mikke Jørgensen
Mikke Jørgensen ('87)
87
VEXA HLM Running
19:11.0h
PB
K 800 m
Finale A
Finale
Freja Wærness
Freja Wærness
00
Aalborg AM
2:07.8h
Mia Helene Mørck
Mia Helene Mørck ('99)
99
BAC
2:08.5h
Mathilde Diekema Jensen
Mathilde Diekema Jensen ('94)
94
Aarhus 1900
2:09.8h
PB
Josefine Rytter
Josefine Rytter ('94)
94
BAC
2:14.8h
SB
Frida Froberg
Frida Froberg ('05)
05
Aarhus 1900
2:29.8h
PB
K 1500 m
Finale A
Finale
Line K Schulz
Line K Schulz ('96)
96
Aarhus 1900
4:27.4h
Marie Aagaard Poulsen
Marie Aagaard Poulsen ('96)
96
Aarhus 1900
4:45.6h
PB
Louise Høj Jensen
Louise Høj Jensen ('97)
97
AGF Atletik
4:47.7h
SB
Mathilde Meedom Larsen
Mathilde Meedom Larsen ('04)
04
Viborg AM
4:50.4h
Marie Møller Schmidt
Marie Møller Schmidt ('01)
01
Viborg AM
4:51.8h
SB
Karen Krogh Johansen
Karen Krogh Johansen ('87)
87
AGF Atletik
4:53.9h
Sofie Hintz
Sofie Hintz
00
Aalborg Øst RRC
4:55.9h
PB
Kristine Mygind Sørensen
Kristine Mygind Sørensen ('02)
02
AGF Atletik
4:59.3h
SB
Marie-Louise Jørgensen
Marie-Louise Jørgensen ('03)
03
Kolding KFUM
4:59.7h
Sofia Thirup
Sofia Thirup ('04)
04
Viborg AM
5:01.0h
Sophie Olivia Kortnum
Sophie Olivia Kortnum ('04)
04
Viborg AM
5:29.4h
Thilde Sigga Agger Nielsen
Thilde Sigga Agger Nielsen ('05)
05
Viborg AM
5:29.8h
PB
K 5000 m
Finale A
Finale
Laura Valgreen Petersen
Laura Valgreen Petersen
00
Odense Atletik
16:33.8h
PB
Helene Svane
Helene Svane ('91)
91
Aarhus Fremad
17:19.0h
SB
Lene Dalgaard
Lene Dalgaard ('90)
90
AGF Atletik
17:23.9h
SB
Karen Ehrenreich
Karen Ehrenreich ('84)
84
Aarhus 1900
17:32.8h
PB
Mie Gam Nielsen
Mie Gam Nielsen ('01)
01
Viborg AM
17:36.8h
PB
Lise Kandborg Sørensen
Lise Kandborg Sørensen ('85)
85
AGF Atletik
18:06.8h
Signe Flarup Øllgaard
Signe Flarup Øllgaard ('93)
93
AGF Atletik
18:37.1h
SB
Katja Knudsen
Katja Knudsen ('98)
98
Aalborg Øst RRC
19:00.9h
Head to head
×
Seneste resultater
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open