Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Växjö SWE: Quality Hotel Games 19‐20.1.2019 Inde
Telekonsult Arena

M 60 m    
Inde 19.1.

Finale A

Finale
Inde 19.1.
1Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)DEN6.87
  
 =PB
2
Bimo Soenarso
Bimo Soenarso ('01)
SWE6.96
  
 SB
3
Jonatan Hirsh
Jonatan Hirsh ('98)
SWE6.97
  
 
4
Angelos Roussos
Angelos Roussos ('92)
SWE6.97
  
 PB
5
Thomas Jones
Thomas Jones ('01)
SWE6.98
  
 PB
6
Grigorios Kyriakoudis
Grigorios Kyriakoudis ('97)
SWE6.99
  
 
8Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)DEN7.07
  
 
Peter AnderssonPeter Andersson ('99)DEN7.05
  
 SB
Peter AnderssonPeter Andersson ('99)DEN7.07
  
 
Indledende heats19.1.
Indledende 1
19.1.
19.1.
1Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)DEN7.01
  
 SB
Indledende 2
19.1.
19.1.
1Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)DEN6.87
  
 =PB
2
Jonatan Hirsh
Jonatan Hirsh ('98)
SWE7.00
  
 
Indledende 4
19.1.
19.1.
1
Thomas Jones
Thomas Jones ('01)
SWE6.99
  
 PB
Indledende 5
19.1.
19.1.
1
Grigorios Kyriakoudis
Grigorios Kyriakoudis ('97)
SWE6.97
  
 PB
M 200 m    
Inde 20.1.

Finale A

Finale
Inde 20.1.
1
Carl Bengtström
Carl Bengtström 
SWE21.41
  
 PB
2
Erik Annerfalk
Erik Annerfalk ('94)
SWE21.49
  
 SB
3
Adam Denguir
Adam Denguir ('94)
SWE21.80
  
 SB
Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)DEN22.69
  
 SB
Jacob Aagaard JensenJacob Aagaard Jensen ('97)DEN22.80
  
 PB
Mathias AstrupMathias Astrup ('99)DEN22.92
  
 SB
Peter AnderssonPeter Andersson ('99)DEN23.11
  
 SB
Mikkel KlejnstrupMikkel Klejnstrup ('86)DEN23.16
  
 SB
Martin Holbøl KristensenMartin Holbøl Kristensen ('92)DEN23.78
  
 SB
Finale B
20.1.
20.1.
1
Sidney Léger
Sidney Léger ('02)
SWE21.95
  
 PB
Finale C
20.1.
20.1.
1
Anders Pihlblad
Anders Pihlblad ('98)
SWE21.98
  
 PB
Finale E
20.1.
20.1.
2Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)DEN23.15
  
 PB
M 400 m    
Inde 19.1.

Finale A

Finale
Inde 19.1.
1
Carl Bengtström
Carl Bengtström 
SWE47.78
  
 SB
Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)DEN48.93
  
 PB
Jacob Aagaard JensenJacob Aagaard Jensen ('97)DEN50.03
  
 PB
Mathias AstrupMathias Astrup ('99)DEN50.48
  
 SB
Finale B
19.1.
19.1.
4Philip BraunPhilip Braun ('90)DEN50.15
  
 SB
5Martin Holbøl KristensenMartin Holbøl Kristensen ('92)DEN52.46
  
 SB
Finale C
19.1.
19.1.
5Mikkel KlejnstrupMikkel Klejnstrup ('86)DEN51.95
  
 SB
M 800 m    
Inde 20.1.

Finale A

Finale
Inde 20.1.
1Nick JensenNick Jensen ('91)DEN1:51.12
  
 SB
2Christian Sand ClausenChristian Sand Clausen ('96)DEN1:51.38
  
 PB
3
Benjamin Åberg
Benjamin Åberg ('95)
SWE1:53.05
  
 PB
4William DevantierWilliam Devantier DEN1:55.08
  
 PB
M 60 m hæk    
Inde 20.1.

Finale A

Finale
Inde 20.1.
1
Alexander Brorsson
Alexander Brorsson ('90)
SWE7.87
  
 SB
2
Max Hrelja
Max Hrelja ('98)
SWE7.97
  
 
3
Anton Levin
Anton Levin ('92)
SWE7.99
  
 
4
Petter Gustafsson
Petter Gustafsson ('94)
SWE8.02
  
 PB
5
Elias Martinsson
Elias Martinsson ('97)
SWE8.13
  
 SB
Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)DEN8.50
  
 
Christian GundersenChristian Gundersen ('99)DEN8.76
  
 PB
Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)DEN8.85
  
 PB
Indledende heats20.1.
Indledende 1
20.1.
20.1.
1
Anton Levin
Anton Levin ('92)
SWE7.96
  
 SB
2
Elias Martinsson
Elias Martinsson ('97)
SWE8.17
  
 =SB
Indledende 2
20.1.
20.1.
1
Alexander Brorsson
Alexander Brorsson ('90)
SWE7.96
  
 SB
4Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)DEN8.69
  
 SB
Indledende 3
20.1.
20.1.
1
Max Hrelja
Max Hrelja ('98)
SWE7.94
  
 SB
2
Petter Gustafsson
Petter Gustafsson ('94)
SWE8.09
  
 
M Højdespring    
Inde 20.1.

Finale A

Finale
Inde 20.1.
1
Simon Wiklund
Simon Wiklund ('99)
SWE2.11
  
 PB
2Kenneth PedersenKenneth Pedersen ('97)DEN2.03
  
 PB
3
Hampus Carlens
Hampus Carlens ('99)
SWE2.01
  
 
M Stangspring    
Inde 19.1.

Finale A

Finale
Inde 19.1.
1
Marcus Nilsson
Marcus Nilsson ('91)
SWE5.00
  
 SB
M Længdespring    
Inde 20.1.

Finale A

Finale
Inde 20.1.
1
Andreas Carlsson
Andreas Carlsson ('95)
SWE7.34
  
 SB
2
Carl af Forselles
Carl af Forselles ('01)
SWE7.34
  
 PB
11Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)DEN6.29
  
 SB
Christian GundersenChristian Gundersen ('99)DEN6.00
  
 SB
Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)DEN5.94
  
 SB
M Trespring    
Inde 19.1.

Finale A

Finale
Inde 19.1.
1
Jesper Hellström
Jesper Hellström ('95)
SWE15.77
  
 SB
Jannick BaggeJannick Bagge ('94)DEN14.79
  
 SB
K 60 m    
Inde 19.1.

Finale A

Finale
Inde 19.1.
1
Fatou Sowe
Fatou Sowe ('93)
GAM7.41
  
 PB
2Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)DEN7.49
  
 PB
3Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)DEN7.54
  
 
4
Kajsa Kjellergren
Kajsa Kjellergren ('01)
SWE7.63
  
 SB
5
Julia Wennersten
Julia Wennersten ('01)
SWE7.63
  
 PB
6
Emilia Kjellberg
Emilia Kjellberg ('96)
SWE7.73
  
 
7
Ida Thunberg
Ida Thunberg ('99)
SWE7.74
  
 
8
Wilma Rosenquist
Wilma Rosenquist ('01)
SWE7.79
  
 
Amanda BergstenAmanda Bergsten ('94)DEN8.12
  
 PB
Mathilde Zeuthen PedersenMathilde Zeuthen Pedersen ('99)DEN8.31
  
 PB
Finale B
19.1.
19.1.
1
Binai Ahmad
Binai Ahmad ('97)
SWE7.80
  
 SB
2Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)DEN7.82
  
 
3
Ida Nilsson
Ida Nilsson ('98)
SWE7.85
  
 SB
4
Nikki Berglund
Nikki Berglund ('94)
SWE7.85
  
 
5
Linnéa Agefjäll
Linnéa Agefjäll ('97)
SWE7.90
  
 
6
Freja Andersdotter
Freja Andersdotter ('01)
SWE7.98
  
 
Indledende heats19.1.
Indledende 1
19.1.
19.1.
1
Kajsa Kjellergren
Kajsa Kjellergren ('01)
SWE7.66
  
 SB
2
Julia Wennersten
Julia Wennersten ('01)
SWE7.69
  
 PB
3
Linnéa Agefjäll
Linnéa Agefjäll ('97)
SWE7.87
  
 SB
Indledende 2
19.1.
19.1.
1
Emilia Kjellberg
Emilia Kjellberg ('96)
SWE7.72
  
 SB
2Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)DEN7.80
  
 SB
3
Jonna Lindéen
Jonna Lindéen ('96)
SWE7.80
  
 PB
4
Greta Deltin
Greta Deltin 
SWE7.82
  
 SB
5
Binai Ahmad
Binai Ahmad ('97)
SWE7.84
  
 
6
Judith Wagersten
Judith Wagersten ('98)
SWE8.02
  
 SB
Indledende 3
19.1.
19.1.
1Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)DEN7.51
  
 
2
Ida Thunberg
Ida Thunberg ('99)
SWE7.72
  
 
3
Freja Andersdotter
Freja Andersdotter ('01)
SWE7.82
  
 PB
4
Maja Maunsbach
Maja Maunsbach ('01)
SWE7.90
  
 SB
Indledende 4
19.1.
19.1.
1
Fatou Sowe
Fatou Sowe ('93)
GAM7.49
  
 PB
2
Charlotte Andersson
Charlotte Andersson 
SWE7.94
  
 
3
Therese Bjureby
Therese Bjureby ('97)
SWE7.97
  
 SB
4
Filippa Miller
Filippa Miller ('99)
SWE8.02
  
 PB
Indledende 5
19.1.
19.1.
1
Wilma Rosenquist
Wilma Rosenquist ('01)
SWE7.73
  
 SB
2
Nikki Berglund
Nikki Berglund ('94)
SWE7.84
  
 PB
3
Felicia Ascard
Felicia Ascard ('96)
SWE7.96
  
 SB
Indledende 6
19.1.
19.1.
1Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)DEN7.58
  
 
2
Ida Nilsson
Ida Nilsson ('98)
SWE7.86
  
 SB
K 200 m    
Inde 20.1.

Finale A

Finale
Inde 20.1.
1
Lisa Lilja
Lisa Lilja ('96)
SWE24.00
  
 PB
2
Daniella Busk
Daniella Busk ('93)
SWE24.23
  
 PB
3
Jessica Östlund
Jessica Östlund ('93)
SWE24.69
  
 PB
4
Pernilla Nilsson
Pernilla Nilsson ('92)
SWE24.92
  
 SB
Finale B
20.1.
20.1.
1
Wilma Rosenquist
Wilma Rosenquist ('01)
SWE24.68
  
 PB
2
Emelie Rantzow
Emelie Rantzow ('98)
SWE24.75
  
 PB
K 400 m    
Inde 19.1.

Finale A

Finale
Inde 19.1.
1
Elise Malmberg
Elise Malmberg ('95)
SWE55.30
  
 SB
2
Lisa Lilja
Lisa Lilja ('96)
SWE56.43
  
 PB
Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)DEN58.50
  
 PB
Freja WærnessFreja Wærness DEN1:00.77
  
 SB
K 800 m    
Inde 20.1.

Finale A

Finale
Inde 20.1.
1Laura Nørrung PoulsenLaura Nørrung Poulsen DEN2:10.62
  
 PB
Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)DEN2:11.45
  
 PB
Freja WærnessFreja Wærness DEN2:14.14
  
 
K 60 m hæk 84.0 cm    
Inde 20.1.

Finale A

Finale
Inde 20.1.
1
Tilde Johansson
Tilde Johansson ('01)
SWE8.28
  
 
2
Tess Hertz Saebbö
Tess Hertz Saebbö ('98)
SWE8.55
  
 
4
Jonna Lindéen
Jonna Lindéen ('96)
SWE8.60
  
 PB
5
Estelle Montler
Estelle Montler ('91)
SWE8.66
  
 SB
6
Julia Wennersten
Julia Wennersten ('01)
SWE8.70
  
 
7Thea HaahrThea Haahr ('91)DEN8.71
  
 PB
Indledende heats20.1.
Indledende 1
20.1.
20.1.
1
Lovisa Karlsson
Lovisa Karlsson 
SWE8.59
  
 =PB
2
Estelle Montler
Estelle Montler ('91)
SWE8.71
  
 SB
3
Lovisa Karlsson
Lovisa Karlsson 
SWE8.59
  
 PB
3
Therese Bjureby
Therese Bjureby ('97)
SWE8.81
  
 PB
Indledende 2
20.1.
20.1.
1
Freja Andersdotter
Freja Andersdotter ('01)
SWE8.87
  
 PB
2
Klara Rådbo
Klara Rådbo ('01)
SWE8.92
  
 PB
3
Alma Kilpeläinen
Alma Kilpeläinen ('99)
SWE9.07
  
 SB
Indledende 3
20.1.
20.1.
1
Tilde Johansson
Tilde Johansson ('01)
SWE8.14
  
 PB
2
Tess Hertz Saebbö
Tess Hertz Saebbö ('98)
SWE8.50
  
 PB
3
Jonna Lindéen
Jonna Lindéen ('96)
SWE8.65
  
 PB
4
Ida Thunberg
Ida Thunberg ('99)
SWE8.72
  
 
5
Julia Wennersten
Julia Wennersten ('01)
SWE8.78
  
 
6Thea HaahrThea Haahr ('91)DEN8.79
  
 
K Højdespring    
Inde 19.1.

Finale A

Finale
Inde 19.1.
1
Maja Nilsson
Maja Nilsson ('99)
SWE1.85
  
 SB
2
Louise Ekman
Louise Ekman ('97)
SWE1.83
  
 SB
3
Ebba Jungmark
Ebba Jungmark ('87)
SWE1.81
  
 SB
4
Klara Rådbo
Klara Rådbo ('01)
SWE1.70
  
 SB
K Stangspring    
Inde 20.1.

Finale A

Finale
Inde 20.1.
1
Michaela Meijer
Michaela Meijer ('93)
SWE4.57
  
 SB
 
4.37
  O
4.57 SB
  O
4.77
XXX
     
2
Angelica Bengtsson
Angelica Bengtsson ('93)
SWE4.47
  
 SB
 
4.37 SB
  O
4.47 SB
  O
4.67
XXX
     
3
Hanna Jansson
Hanna Jansson ('95)
SWE4.07
  
 SB
4
Fanny Berglund
Fanny Berglund ('88)
SWE3.97
  
 SB
5
Malin Dahlström
Malin Dahlström ('89)
SWE3.87
  
 SB
6
Alva Sundin
Alva Sundin ('01)
SWE3.87
  
 
7
Filippa Miller
Filippa Miller ('99)
SWE3.87
  
 PB
K Længdespring    
Inde 19.1.

Finale A

Finale
Inde 19.1.
1
Tilde Johansson
Tilde Johansson ('01)
SWE6.30
  
 PB
Mathilde Zeuthen PedersenMathilde Zeuthen Pedersen ('99)DEN5.05
  
 
K Trespring     
Inde 20.1.

Finale A

Finale
Inde 20.1.
1
Maja Åskag
Maja Åskag ('02)
SWE12.41
  
 SB
K Kuglestød 4.0 kg    
Inde 19.1.

Finale A

Finale
Inde 19.1.
1
Frida Åkerström
Frida Åkerström ('90)
SWE16.61
  
 PB
 
15.90 SB  X15.88  X  X16.61 PB  
D19 60 m hæk 99.1 cm    
Inde 20.1.

Finale A

Finale
Inde 20.1.
1
Carl af Forselles
Carl af Forselles ('01)
SWE8.12
  
 
2
Thomas Jones
Thomas Jones ('01)
SWE8.15
  
 PB
Finale B
20.1.
20.1.
1
Carl af Forselles
Carl af Forselles ('01)
SWE8.08
  
 PB
2
Thomas Jones
Thomas Jones ('01)
SWE8.20
  
 PB
P19 60 m hæk 76.2 cm    
Inde
Inde
Indledende heats20.1.
Indledende 1
20.1.
20.1.
2
Clara Fallenius
Clara Fallenius ('03)
SWE9.17
  
 PB
Indledende 2
20.1.
20.1.
1
Tove Larsson
Tove Larsson ('02)
SWE9.04
  
 PB
2
Sophie Reid
Sophie Reid ('02)
SWE9.06
  
 PB
Indledende 3
20.1.
20.1.
1
Ebba Åhman
Ebba Åhman ('02)
SWE8.84
  
 PB
P17 60 m    
Inde 19.1.

Finale A

Finale
Inde 19.1.
1
Nikki Anderberg
Nikki Anderberg ('02)
SWE7.71
  
 SB
2
Famke Persson
Famke Persson ('03)
SWE7.81
  
 PB
3
Wilma Svenson
Wilma Svenson ('03)
SWE7.82
  
 PB
4
Olivia Stridh
Olivia Stridh ('02)
SWE7.91
  
 SB
5
Laura Iversen
Laura Iversen ('02)
SWE7.99
  
 PB
6
Ebba Gustafsson
Ebba Gustafsson ('02)
SWE8.02
  
 SB
Finale B
19.1.
19.1.
1
Nikki Anderberg
Nikki Anderberg ('02)
SWE7.77
  
 SB
2
Famke Persson
Famke Persson ('03)
SWE7.83
  
 PB
Indledende heats19.1.
Indledende 3
19.1.
19.1.
1
Olivia Stridh
Olivia Stridh ('02)
SWE7.95
  
 SB
Indledende 6
19.1.
19.1.
1
Wilma Svenson
Wilma Svenson ('03)
SWE7.96
  
 SB
P17 60 m hæk 76.2 cm    
Inde 20.1.

Finale A

Finale
Inde 20.1.
1
Ebba Åhman
Ebba Åhman ('02)
SWE8.72
  
 PB
2
Sophie Reid
Sophie Reid ('02)
SWE8.92
  
 PB
3
Tove Larsson
Tove Larsson ('02)
SWE9.01
  
 PB
4
Clara Fallenius
Clara Fallenius ('03)
SWE9.06
  
 PB
P15 60 m    
Inde 19.1.

Finale A

Finale
Inde 19.1.
1
Elvira Tanderud
Elvira Tanderud ('04)
SWE7.75
  
 PB
3
Lovis Mathisson
Lovis Mathisson ('04)
SWE7.96
  
 PB
4
Emilia Franzén
Emilia Franzén ('04)
SWE8.00
  
 
Indledende heats19.1.
Indledende 3
19.1.
19.1.
2
Emilia Franzén
Emilia Franzén ('04)
SWE7.98
  
 PB
Indledende 5
19.1.
19.1.
1
Elvira Tanderud
Elvira Tanderud ('04)
SWE7.78
  
 PB
P15 60 m hæk 76.2 cm, 8 m    
Inde 20.1.

Finale A

Finale
Inde 20.1.
1
Linnéa Svanhall
Linnéa Svanhall ('04)
SWE8.88
  
 PB
2
Emilia Johansson
Emilia Johansson ('05)
SWE9.02
  
 PB
Indledende heats20.1.
Indledende 3
20.1.
20.1.
1
Linnéa Svanhall
Linnéa Svanhall ('04)
SWE8.93
  
 PB
Indledende 4
20.1.
20.1.
1
Elin Molinder
Elin Molinder ('04)
SWE9.11
  
 PB
P14 60 m    
Inde 19.1.

Finale A

Finale
Inde 19.1.
1
Emilia Johansson
Emilia Johansson ('05)
SWE7.96
  
 
Indledende heats19.1.
Indledende 3
19.1.
19.1.
1
Emilia Johansson
Emilia Johansson ('05)
SWE7.94
  
 PB
2
Helmi Hjortbäck
Helmi Hjortbäck ('05)
SWE8.01
  
 PB

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne