Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Barcelona ESP: eDreams Mitja Marató de Barcelona 10.2.2019

M Halvmaraton    

Finale A

Finale
1
Erick Kiptanui
Erick Kiptanui ('90)
KEN1:01:04
  
 SB
2
Abebe Degefa
Abebe Degefa ('84)
ETH1:01:05
  
 SB
3
Betesfa Getahun
Betesfa Getahun ('98)
ETH1:01:07
  
 SB
4
Jonathan Kipleting
Jonathan Kipleting ('86)
KEN1:01:10
  
 PB
5
Napoleon Solomon
Napoleon Solomon ('94)
SWE1:01:17
  
NR PB
6
Robel Fsiha
Robel Fsiha ('96)
SWE1:01:19
  
 PB
7
Meshack Koech
Meshack Koech ('89)
KEN1:01:21
  
 
8
Ashenafi Moges
Ashenafi Moges ('97)
ETH1:01:22
  
 PB
9
Rui Pinto
Rui Pinto ('92)
POR1:02:56
  
 PB
10
Samuel Barata
Samuel Barata ('93)
POR1:02:59
  
 PB
11
Mustafa Mohamed
Mustafa Mohamed ('79)
SWE1:03:02
  
 SB
12Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)DEN1:03:31
  
 PB
13
Philipp Pflieger
Philipp Pflieger ('87)
GER1:03:33
  
 SB
14
Kevin Seaward
Kevin Seaward ('83)
IRL1:03:39
  
 PB
15
Daniel Mateo
Daniel Mateo ('89)
ESP1:03:53
  
 PB
16
Carles Castillejo
Carles Castillejo ('78)
ESP1:03:58
  
 SB
17
Daniel Studley
Daniel Studley ('92)
GBR1:03:58
  
 PB
18
Moses Kurong
Moses Kurong ('94)
UGA1:04:26
  
 SB
19
Dominic Shaw
Dominic Shaw ('88)
GBR1:04:29
  
 PB
20
Lucian Allison
Lucian Allison ('90)
GBR1:04:30
  
 PB
21
Nuno Lopes
Nuno Lopes ('87)
POR1:04:30
  
 SB
22
Giovanni Grano
Giovanni Grano ('90)
ITA1:04:53
  
 PB
23
Josh Griffiths
Josh Griffiths ('93)
GBR1:04:54
  
 PB
24
Ferenc Burucs
Ferenc Burucs ('86)
HUN1:04:55
  
 PB
24
Andrew Davies
Andrew Davies ('79)
GBR1:04:58
  
 PB
25
Le Bihan Krilan
Le Bihan Krilan ('98)
FRA1:04:57
  
 PB
27
William Mycroft
William Mycroft ('91)
GBR1:05:16
  
 PB
28
Emilio Antonio Martín
Emilio Antonio Martín ('82)
ESP1:05:54
  
 PB
29
Fabian Anrig
Fabian Anrig ('87)
SUI1:05:55
  
 PB
30
Kevin Key
Kevin Key ('92)
GER1:06:02
  
 PB
31
Andreas Myhre Sjurseth
Andreas Myhre Sjurseth ('85)
NOR1:06:04
  
 PB
32
Peter Herzog
Peter Herzog ('87)
AUT1:06:05
  
 SB
33
Adrian Guirado
Adrian Guirado ('92)
ESP1:06:13
  
 PB
34
David García
David García ('84)
ESP1:06:22
  
 PB
35
Debela Feysa
Debela Feysa 
ETH1:06:36
  
 SB
36
David Martínez
David Martínez ('86)
ESP1:06:45
  
 SB
37
Jaime González
Jaime González ('91)
ESP1:06:50
  
 PB
38
Belal Ahmed
Belal Ahmed ('86)
EGY1:06:53
  
 PB
39
Einar Johan Melsom
Einar Johan Melsom ('99)
NOR1:07:09
  
 PB
40
Rob Samuel
Rob Samuel ('86)
GBR1:07:13
  
 PB
41
Jose Manuel Vieito
Jose Manuel Vieito ('84)
ESP1:07:14
  
 PB
42
Ben Johnson
Ben Johnson ('88)
GBR1:07:15
  
 PB
43
Michael Majewski
Michael Majewski ('93)
GER1:07:17
  
 PB
44
Josep Arnal
Josep Arnal ('91)
ESP1:07:18
  
 PB
45
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom ('77)
SWE1:07:18
  
 SB
46
Paul Graham
Paul Graham ('92)
GBR1:07:19
  
 PB
47
Nick Samuels
Nick Samuels ('81)
GBR1:07:19
  
 PB
48
Edgars Šumskis
Edgars Šumskis ('88)
LAT1:07:40
  
 
49
Juan Miguel Moreno
Juan Miguel Moreno ('76)
ESP1:07:56
  
 PB
50
Carles Montllor
Carles Montllor ('87)
ESP1:08:12
  
 PB
51
Oscar Rodriguez
Oscar Rodriguez ('74)
ESP1:08:13
  
 PB
52
Armin Flückiger
Armin Flückiger ('90)
SUI1:08:15
  
 SB
53
Agustin Sieres
Agustin Sieres ('80)
ESP1:08:23
  
 PB
54
Gilles Rubio
Gilles Rubio ('80)
FRA1:08:24
  
 PB
Ted Armgren
Ted Armgren ('88)
SWE1:09:18
  
 PB
Anders Johansen
Anders Johansen ('84)
SWE1:09:20
  
 PB
Daniel Parheden
Daniel Parheden ('93)
SWE1:14:44
  
 PB
Johannes Bogren
Johannes Bogren ('79)
SWE1:15:23
  
 PB
Olof Södergård
Olof Södergård ('85)
SWE1:17:46
  
 PB
René Anda NielsenRené Anda Nielsen ('83)DEN1:18:09
  
 SB
Claus PoulsenClaus Poulsen ('64)DEN1:18:51
  
 SB
Lukas Marmer HohwüLukas Marmer Hohwü ('91)DEN1:19:56
  
 PB
Mads DanekildeMads Danekilde DEN1:22:51
  
 PB
Marcus Helander
Marcus Helander ('87)
SWE1:23:08
  
 PB
Daniel Lindgren
Daniel Lindgren ('91)
SWE1:23:21
  
 SB
K Halvmarathon    

Finale A

Finale
1
Roza Dereje
Roza Dereje ('97)
ETH1:06:01
  
 PB
2
Dibaba Kuma
Dibaba Kuma ('96)
ETH1:06:45
  
 PB
3
Sally Chepyego
Sally Chepyego ('85)
KEN1:08:30
  
 SB
4
Lucy Cheruiyot
Lucy Cheruiyot ('97)
KEN1:08:32
  
 SB
5
Charlotte Arter
Charlotte Arter ('91)
GBR1:09:41
  
 PB
5
Emma Bergman
Emma Bergman ('91)
SWE1:23:55
  
 PB
5
Lina Nodbrant
Lina Nodbrant ('87)
SWE1:24:31
  
 PB
6
Silenat Yismaw
Silenat Yismaw ('97)
ETH1:10:45
  
 PB
7
AnnMarie McGlynn
AnnMarie McGlynn ('80)
IRL1:12:00
  
 PB
8
Miriam Dattke
Miriam Dattke ('98)
GER1:12:17
  
 PB
9
Sonia Samuels
Sonia Samuels ('79)
GBR1:12:20
  
 PB
10
Lily Partridge
Lily Partridge ('91)
GBR1:12:20
  
 SB
11
Tracy Barlow
Tracy Barlow ('85)
GBR1:12:28
  
 SB
12
Marta Galimany
Marta Galimany ('85)
ESP1:12:29
  
 PB
13
Anja Scherl
Anja Scherl ('86)
GER1:12:43
  
 SB
14
Ellie Davies
Ellie Davies ('89)
GBR1:12:46
  
 PB
15
Clara Evans
Clara Evans ('93)
GBR1:12:52
  
 PB
16
Jenny Nesbitt
Jenny Nesbitt ('95)
GBR1:13:16
  
 SB
17
Mekdes Woldu
Mekdes Woldu ('92)
ERI1:13:21
  
 SB
18
Ida Bergsløkken
Ida Bergsløkken ('85)
NOR1:14:44
  
 SB
19
Meritxell Soler
Meritxell Soler ('92)
ESP1:15:00
  
 PB
20
Cornelia Moser
Cornelia Moser ('94)
AUT1:15:10
  
 SB
21
Johanna Eriksson
Johanna Eriksson ('81)
SWE1:15:12
  
 PB
22
Yesica Mas
Yesica Mas ('90)
ESP1:15:58
  
 PB
23
Yngvild Kaspersen
Yngvild Kaspersen ('95)
NOR1:16:00
  
 PB
24
Andrea Meier
Andrea Meier ('93)
SUI1:16:02
  
 PB
25
Anne Le Cunuder
Anne Le Cunuder ('06)
FRA1:16:07
  
 SB
26
Julie Briscoe
Julie Briscoe ('76)
GBR1:16:12
  
 SB
27
Sian Edwards
Sian Edwards ('88)
GBR1:16:26
  
 PB
28
Carolina Wikström
Carolina Wikström ('93)
SWE1:16:55
  
 PB
29
Marta Castroviejo
Marta Castroviejo ('92)
ESP1:17:11
  
 PB
30
Mariya Reznichenko
Mariya Reznichenko ('95)
RUS1:17:36
  
 PB
31
Hanne Mjøen Maridal
Hanne Mjøen Maridal ('96)
NOR1:17:38
  
 PB
32
Louise Ringström
Louise Ringström ('89)
SWE1:17:49
  
 PB
33
Hilde Aders
Hilde Aders ('91)
NOR1:17:48
  
 PB
34
Melina Frei
Melina Frei ('89)
SUI1:18:05
  
 PB
35
Leonor Font
Leonor Font 
ESP1:19:25
  
 PB
36
Leticia Acereda
Leticia Acereda 
ESP1:19:54
  
 PB
Sara Trané
Sara Trané ('85)
SWE1:21:55
  
 PB
Josephine Swanson
Josephine Swanson ('86)
SWE1:23:37
  
 PB
Martina Bergsell
Martina Bergsell ('83)
SWE1:25:12
  
 PB
Sara Smith
Sara Smith ('93)
SWE1:27:05
  
 SB
Madeleine Ekblad
Madeleine Ekblad ('89)
SWE1:28:29
  
 PB
Ida Söderdahl
Ida Söderdahl ('96)
SWE1:33:01
  
 PB

Seneste resultater

2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m